BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Kunst on Kennis. Gemengd Nieuws. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. De rede van Pater Raaymakers. De Amerikaansche nota inzake Djambi. NEDERLAND EN BELGIE. TWEEDE KAMER. De heer KLEEREKOOPER, S.D.A.P., betoogt nader de noodzakelijkheid van medezeggingsschap door het personeel. Uit onze Oost. HET DURE BOUWEN' EN HET „8-URlGÊ WERKEN. VERSCH HOUDEN VAN BROOD. De aangehoudene ontkent de nn*" daad te hebben gepleegd cn op tte® den, gepleegd met hun medewéfen of oogluikende toelating. Commander Kenworlhy vroeg of de re den voor het sluiten van sommige zuivel fabriek en was, dat de boeren niet be letten, dat er loopgraven werden gemaalkt in de wegen. Ais de boeren geen wapens mochten hebben, hoe konden rij dit dan voorkomen en welken rin had het men- séhen te straffen voor misdaden, die zij niet konden voorkomen? Onder gelach van de oppositie ant woordde Sir Hamar Greenwood, dat nie mand meer dan hij de noodzakelijkheid betreurde van dergelijke bepalingen. DE REDE VAN DEN DUITSGHEN RIJKSKANSELIER. De Panjsche ochtendibladen van gisteren brachten commentaren op de rede van VV irth. Over het algemeen is men daarover tevreden. Vooral wordt instemming be tuigd met hetgeen de rijkskanselier zei over de ontwapening en heb herstel Bij de opsomming van de moeilijStiheden bij de ontwapening, speciaal in Beieren oaider- vondfen teek ent men aan, dat de aliliés zul len helpen om den weerstand bij de orot- wapemng speciaal in Beieren ondervon den te breken, zoo-als bewezen wordt door de démarche van den Engeisohen vertegenwoordiger te München. Tevreden heid wordt ook uitgesproken over Wirhh's aankondiging, dat hij nieuwe belastingen zal invoeren en vooral de grootindustrie tal laten betalen; maar men oordeelt, dat de rede bedorven wordt door hetgeen daarin gezegd werd over Opper-Silezië. Met de bewering, dat geheel O.pper-Sffiezdë aan Duiilschland komen moet, kan men zich volstrekt niet vereemigen en men noemt dit in strijd mei het verdrag van ersaülles. Van opheffing der sancties, zoo voegt men erbij kan geen sprake zijn, zoo lang niet het garantie-comité voorzien is van de bepaalde waarborgen in het «cooord van Londen vastgesteld, met name van <Ke op douanegebied. Enkele rcchtsche bladen ais „Gauiiois" m „Figaro" laten zich omtrent WirUh's verklaringen al heel hoouend uit. De „Gaulois" ziet niets dan kwade trouw en meent, dat Wiriih een koop voorstelt: „We moeten Opper-Süezië hebben, willen we bet Londensche accoord inderdaad te goe der trouw uitvoeren." Daartegen (komt het blad zeer krachtig op. De „Figaro" oor deelt, dat Wirtli handiig gebruik maakt van die meenamgsversoliiilSen tussében Enge land en Frankrijk. SCHADE DOOR OPROER. Te Berlijn bestaat een regeeringsbu ream waarin ongeveer twintig ambtenaren een vaste aanstelling hébben gekregen dat zich uitsluitend bezig houdt met het onderzoek van dc verzoeken tot schade vergoeding, ingediend door Beriijners, die ten gevolge van politieke onlusten, bena deeld zijn aan have en goed. Ruim 16000 mensohen hebben zich voor schadevergoe ding aangemeld voor den tijd van de Novcmbex-revaluMe in 1918 tot den ICapp- Pulsch in Maart 1020. 4000 Verzoeken meestal van eigenaars van huizen, waarvan de gervel eenigszins werd beschadigd tijn van de hand gewezen. Evenveel ge vallen zijn afgehandeld door een vergelijk, waarbij 12 millioen mark werd u&tbetaaM. In de restoerenide 8000 gevalen, waarbij een totale som van 30 miiilioen gevraagd wondt, moet nog beslist worden. Zes twaalfde, van de kosten draagt het rijk vier twaalfde Pruisen, twee twaalfde Ber lijn. EINDE DER ALGEMEEN'E STAKING IN NOORWEGEN? Naar uit Christiamia getelegrapheerd wordt, heerscht onder dc stakende arbei ders reeds ajgemeene ontevredenheid over de stakingsleiders. Zij schijnen in overwe gende meerderheid besloten te zijn, de al- gomeene staking nog in den loop dezer iwcdk te eindigen en den arbeid de volgen de week te hervatten. De gosvooraienajng werd door de tech nische noodhulp weder aan den gang ge bracht, zoadat de gaslevering van 2 Juni af weder werkt. Ook de kust-sclieepvaart wordt op bevredigende wijze door een groot aantal maloihooten onderhouden. Verder varen weder vele stoombooten. Al gemeen lieersdht de meening, dat de staking voor de arbeiders verloren is. De Belgische Kamer heeft met groote meerderheid alle voorstellen tot het invoe ren ran een referendum verworpen. - De wet op den achturigen werkdag, zoo nis die door den Senaat gewijzigd was, werd aamgenomen. Gisteren is hot vonnis geveld togen den arbeider Neumann. De beklaagde werd veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was een jaar en zes maanden. Dit is de tweede zaak in de berechting der Duiische „oorlogsmisdadigers." De rede, door pater Raaymakers uitge sproken op het congres dér R.K. Vakbe weging, gaf in enkele onzer bladen tot eenu'ge miin of meer critisöhe commenta ren aanleiding. Men spralk om. van stellingen, dde be ier voor de „studeercel" zouden passen, tkrn voor een openbare vergadering, en van passages, dde «Meen maar waarde halddlen voor het .gevoed". „Wij voor ons, oordeelt hel „Centrum", «ouden bij deze op- en aanmerkingen éecbto een komrtteekeniing willen molken. „Wij voor ons zouden bij deze op- en tommerkingen slechts een enkele kant- toekeaimg willen maken. En wél deze, dat men de rede heeft te hemen en te lezen in haar geheel. Wie een zoo evenwichtig en harmonisch tfuitemd betoog ais dit, als een reeks van tarn zioh-zétf bestaande beweringen en stél- Rngen gaa! liesclvonen Komt bedrogen uh. Het een houdt hier verband met het an dier, het een vloeit voort nit liet ander, het een is «nuifséheddetijik van en onont beerlijk voor het ander. In de groote eenheid van deze rede Egt haar kracht. En hoezeer men haar ook als modem of radicaal moge doodverven, zijn het toch eigenlijk slechts oude waarheden, waaraan zij vorm geeft. Het eenige, wat oi. te betreuren valt, is, dat ze niet reeds eerder kou worden uitgesproken." Veel misverstand, dat in de taaiste maanden tot uiting kwam, en veel stof, d'ait werd opgejaagd, zon dan misschien achterwege zijn gebleven. In de „Economische Statistische Be richten" komt een schrijven voor uit New- York, waarin wordt gezegd, dat liet inter view, door het Kamerlid den heer Albarda toegestaan aan den Haagschen correspon dent van de „New-York Times", ons 1-and onberekenbaar nadeel zou kunnen toebrengen. De heer Albarda heeft ge zegd oen voorstander te zijn van staatsex ploitatie der Djambivelden, doch ingeval deze niet wel uilvoerbaar is, zou hij de voorkeur geven aan het verbrokkelen der terreinen, teneinde een gedeelte aan de Standard Oil te kunnen toewijzen. De schrijver toont aan, dat deze houding kan worden uitgespeeld 0111 het groote min of meer onpartijdige publiek in Amerika er van te overtuigen, dat Holland zich in dienst heeft gesteld van de Engelsche be langen en dat de Nederlandsche Regeering „geheime diplomatic in den slechtsten vorm" heeft gevoerd, teneinde te verhinde ren, dat (van Hollandsch standpunt gezien) het paard van Troje wordt binnengehaald. Volgens den schrijver lijkt de oplossing der kwestie door het wetsontwerp inzake de Djambi-vclden wel degelijk een geluk kige. „Van deelname van Amerikaansch kapi taal, als zoodanig, is zeker Wel niemand in Nederland en Koloniën afkeerig en in dien Amerikaansche maatschappijen met hun militairisttschen en imperialistischen aanhang die, men verlieze het vooral niet uit het oog volstrekt niet het Ame rikaansche volk zijn, zich voortaan spe nen willen van intimidatie, zal er ook wel geen bezwaar tegen bestaan, dat er aan eenige concerns van goeden naam en faam gelegenheid wordt gegeven, Amerikaansch kapitaal in de resteerende olieterreinen te steken, waardoor het belang van beide volken niet weinig zou worden gediend. Men hoede zich echter voor het gebruik van unfaire middelen: op de publieke opi nie, die ten slotte voor de regeering den besten steun beteekent, hebben dreigemen ten ten slotte juist de omgekeerde uitwer king van die, welke men er mede denkt te bereiken." EEN REDE VAN MINISTER JASPAR. In zijn Donderdag in de Belgische Ka mer gehouden rede, zeide Minister Jaspar, het herstel der hartelijke relaties tusschen Holland en België te wenschen, temeer, daar Holland tijdens den oorlog gastvrij heid verleend heeft aan onze vluchtelin gen. Dit is de eerste maal, dat onze weldaden aan de Belgische vluchtelingen bewezen, woorden van erkentelijkheid van een mi nister in de Belgische Kamer heeft ont lokt. Enfin, beter laat dan nooit. (Red.) De Minister verklaarde nog, dat de at mosfeer van wantrouwen tusschen beide Janden moet verdwijnen. Vooral Nederland, dat een uitgestrekte kust bezit, moet we ten, aldus de heer Jaspar, dot het interna tionale recht niet veroorlooft afstand le doen van territoriale rechten. Deze kwes tie moet zoo spoedig mogelijk worden op gelost buiten alle nevengedachten, buiten alle politieke programma's en overwegin gen van binnenlandsohen politicken aard. Het gaat hier om een internationale kwes tie, waarmede de binneniandsche politiek niets gemeen heeft. Indien Nederland toch zou voortgaan van ons onmogelijke con cessies te verlangen, dan zou het mede werken tot het onnoodig verlengen van een conflict, waarvan ik naar 't einde verlang en dal reeds te lang geduurd heeft. Vergadering van Donderdag 2 Juni. Het wetsontwerp tot vereenvoudiging rechtspleging in lichte strafzaken wordt aangenomen z. h. st. Aan de orde zijn de nieuwe overeenkomsten met de spoorwegmaat schappijen. De heer V. D. WAERDEN, S.D.A.P., noemt het ontwerp een klein stapje in de goede richting. De regoering is evenwel te toeschietelijk geweest voor de aandeel houders. Een goede oplossing is alteen te verkrijgen door medezeggenschap der ar beiders. Spreker dient twee moties in, de een uit sprekende dat de tegenwoordige aandce- len omdat zij geen risico meer zulten dra gen met in den raad van commissarissen vertegenwoordigd dienen tc zijn, de ander vragende om vertegenwoordiging in den raad van. commissarissen voor het perso neel van landbouw, handel, nijverheid en arbeid. De heer LELY, V.B., juicht het ontwerp toe. De voorgestelde vorm van staatsexploi tatie is uitnemend. Hij trekt zijn motie ten gunste van de staatsexploitatie in. Spreker meent dat de raad van toezicht kan wor den. opgeheven. De heer HENRI HERMANS, R.K., is in beginsel voor medezeggingsschap. Deze moot echter nog geleidelijk groeien. Om dien groei te bevorderen wil «preker in den raad van commissarissen vertrou wensmannen van het personeel rten opge nomen. De heer SMEENK, A.R., wil in den raad van commissarissen zien opgenomen man nen die vertrouwd zijn met sociale aange legenheden. De heer KUIJPERS, R.K., bepleit even eens medezeggingsschap der arbeiders. Gunstig daarvoor acht hij den voorgestel den bedrijfsvorm, omdat in ©en zuiver overheidsbedrijf slechts georganiseerd overleg mogelijk is. De heer VAN BERESTEYN, V.D., is eveneens voor medezeggingsschap van personeel. Den Raad van Toezicht wil hij behouden voor de tramwegen. De heer BONGAERTS, R.K., betoogt dat de tegenwoordige aandeelhouders niet te royaal worden behandeld. Hij acht den voorgestelden bedrijfsvorm niet zoozeer staatsexploitatie als de heer Lely dat deed. STEUN VOOR WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft een circu laire betreffende steun voor woningbouw tot de gemeentebesturen gericht. Daarin wordt o.a. het volgende bepaald: 1. Voorhands zullen verzoeken om premie of oin voorschot en bijdrage krach tens de Woningwet, die nog niet bij hét Departement van Arbeid zijn ingekomen, niet in aanmerking komen voor behande ling. De op 1 Juni reeds bij den hoofdin specteur ingekomen verzoeken om premie, zullen alsnog op den voet van de geldende regelen worden afgehandeld. Bij het De- parlement reeds ingekomen verzoeken om voorschot en bijdrage krachtens de Wo ningwet, waarop nog niet is beslist, zullen geleidelijk worden afgehandeld. 2. Moet worden aangenomen, dat er in eenige gemeente nog woningnood zal be staan, ook wanneer de plannen, waarvoor premie en steun krachtens de Woningwet reeds is toegezegd, zulten zijn uitgevoerd, dan zal steun voor nieuwe plannen voor den bouw van arbeiderswoningen in over weging worden genomen, indien kan wor den aangetoond, dat er voldoende arbeids krachten zijn om die nieuwe plannen vlot uit te voeren. Voordat er steun krachtens d Woningwet wordt toegezegd, moet aan nemelijk zijn gemaakt, dat het particulier bouwbedrijf niet in de behoefte kan voor zien. Bij de indiening van verzoeken om premie of sleun krachtens de Woningwei zulten de gemeentebesturen gegevens moe ten overleggen, zoowel betreffende die woningbehoefte als omtrent de beschik bare arbeidskrachten voor het bouwbe drijf. 3. De termijn van 3 maanden binnen welken lot dusver de plannen, waarvoor premie werd toegekend, tot een begin van uitvoering moeten zijn gebracht, wordt verlengd lot 6 maanden. 4. Tot welk bedrag per M2 bebouwd oppervlak voor latere plannen premie zal worden toegekend, zal nader worden be kend gemaakt. 5. De bijdragen krachtens de Woning wet te verleenen, zullen in de toekomst in een zekere verhouding worden gebraehi tot de premies. Binnenkort zal ik hierover nadere mededeelingeu aan de gemeentebe sturen doen toekomen. Ie slotte vestigt de Minister er de aan dacht op, dat een verzoek om hypotheek, dat niet tegelijk met het verzoek om premie is ingediend bij den hoofdinspecteur, buiten behandeling blijft. Bouw van Woningen met voorschot krachtens de Woningwet mag alleen krachlens openbare aanbesteding geschie den. Een aanbesteding mag in geen geval meer dan 100 woningen omvatten. REGELING VAN HET MIDDELBAAR- EN LAGER- LANDBOUW-ONDERWIJS. Uit het Voorl. Verslag blijkt, dat het wetsontwerp tot regeling van het Middel baar- en Lager Landbouw-onderwijs en van den voorlichtingsdienst voor den Land bouw vele leden der Tweede Kamer in hooge mate, heeft teleurgesteld. Zij merk ten op, dat dit wetsontwerp nagenoeg niets regelt. Het consolideert den bestaau- den toestand, maar doel dit op zoodanige wijze, dat de wettelijke regeling feitelijk niet meer is dan een geraamte. Het ont werp geeit aan de Kroon, aan den minis ter en aan den directeur-generaal van den Landbouw een groot aantal bevoegdheden, maar bevat als grondslag daarvoor geen regelen. Men merkte op, dat liet wetsontwerp in dit opzicht ongunstig afsteekt bij de Nijver heidsonderwijswet. Andere leden konden het bezwaar, dat het wetsontwerp in het algemeen tc weinig zou regelen, niet deelen. Er moet gelegen heid voor groei zijn; ook ten aanzien van dit onderwijs is het beter te volgen, wat uit de maatsohappij opkomt, dan van bovenaf een regeling op te leggen. Vele leden, die eveneens van gevoelen waren, dat dit wetsontwerp te weinig regelt, verklaarden zich ia het bijzonder teleurgesteld over de gebrekkige regeling die het bijzonder land- en tuinbouwonder- wijs in dit ontwerp heeft gevonden. Zij verklaarden aan handhaving van het tegenwoordig subsidie-stelsel verre de voorkeur te geven boven een wettelijke regeling als de thans voorgestelde. Ook de subsidieregeling achtten deze leden volstrekt onvoldoende. In tegenstel ling tot de Nijverheidsonderwijswet geeft dit wetsontwerp aan de vereenigingen of instellingen, die bijzondere land- of tuin bouwscholen. of cursussen wenSchen op te richten, geenerlei aanspraak op subsidie. De regeering is volkomen vrij al dan niet subsidie toe te staan. Dit stelsel kan voor de toekomst van het bijzonder land- en tuinbouwonderwijs noodlottig worden. Nog werd opgemerkt, dat voor zoover het wetsontwerp wel in een. nadere rege ling van het bijzonder land- en tuinbouw onderwijs afdaalt, dit geschiedt in voor bedoeld onderwijs ongunstigen zin. In verband met een en ander stelden deze leden d« vraag, of bij de samenstel ling van het wetsontwerp overleg is ge pleegd met den minister van Onderwijs en of deze zicJi met dc hoofdtrekken van het wetsontwerp heeft vereenigd. Verscheidene der hier aan het woord zjjnde leden ver klaarden dat, indien de regeering aan de hierboven geuite bezwaren niet in belang rijke mate zoude tegemoet komen, zij aan het wetsontwerp hun stem niet zouden kunnen geven. Andere leden konden zich met deze be schouwingen niet vereenigen. Het is noch noodig, noch eisch der bevredigingsgedach te, dat 't bijzonder landbouwonderwijs fi nancieel gelijksteld wordt met liet Rijks- landbouwonderwijs. Eenige leden hadden wettelijke regeling van den voorlichtingsdienst niet noodig ge acht. De voorgenomen oprichting van lagere land- en tuinbouwscholen inrichtingen, die een plaats tusschen de bestaande land en tuinbouw-wintcrcursussen en de winter- scholen zullen innemen vond bij vele leden instemming. Een proefneming met deze scholen op ruime schaal achtten deze leden zeer gewenscht. CLEMEN CE AU NAAR NEDERLAND? De heer Gilbart, lid van den Luikschen gemeenteraad, die te Parijs den heer 01e- menceau opgezocht heeft, om hem tot een bezoek aan Luik uit te noodigon, heeft aan den Brusselschen correspon dent der „N- R- Ot." medegedeeld, dat Clemenceau na zijn bezoek aan Oxford, met Olaude Monet, den 80-jarigen schil der, een bezoek aan Nederland zal bren gen om er doeken van Rembrandt en Erans Hals te zien. Zij zullen Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Haar lem bezoeken. De reis zal per auto ge schieden. DÊ~KOSTEN VAN VERVOLGING IN ZAKEN VAN DIRECTE BE LASTINGEN WORDEN VERHOOGD. Een wetsontwerp ja ingediend, strek kende om de kosten van vervolging in zaken van directe belastingen in het al gemeen te verdubbelen. De kosten voor een waarschuwing worden echter van 5 tot 15 cént verhoogd; die van de aan maning, welke minder vaak voorkomt, van 10 tot 25 cent. Wat de kosten van het dwangbevel aangaat, kunnen voor de kleine aansla gen de tegenwoordige bedragen van 40 tot 75 et. gehandhaafd blijven. Voor het geen er meer dan f 100 valt in te vorderen, zal een bedrag van 1 ten hon derd als kosten van het dwangbevel ver schuldigd zijn, benevens een vast be drag van f 2,50, welk vast bedrag voor vorderingen beneden f 100 geleidelijk wordt in overeenstemming gebracht met verlaagd wordt. De vergoeding voor den deurwaarder die uit het tarief voor justitiekosen. DE NIEUWE BURGEMEESTER DER HOOFDSTAD. Omtrent de veel besproken benoeming van den opvolger des heeron Teilegen, doen allerlei geruchten de rondo. Nu weer deelt het Persbureau Vaz Dias mede, dat omtrent do benoeming nog geen definitieve beslissing gevallen is. „Tot do heeren, die voor een benoe ming in aanmoerkjng zonden komen, be- hooren de heeran mr. dr. 0. F. Schoch, directeur van de Surinaamseke Bank, mr. dr E van Ketwich Verschuur, burge meester van Groningen, W. de Vlugt, wethouder dor Publieke W:- Ven der hoofdstad en H. J. don Hertog, waam. burgemeester en wethouder voor het On derwijs. De heer Schooh, die een goede kans zou hebben gehad, heeft zich wegens gezondheidsredenen mosten terugtrekken. Do heer Van Kettwich Verschuur, die aanvankelijk met geestdrift solliciteerde, heeft bij nader inzien te kennen gegeven liever in Groningen te blijven, zoodat over blijven de beide bovengenoemde Amster- damsehe wethouders. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de heer H. Jden Hertog de beste kans van deze twee hebben. In den loop van de week is de benoe ming vermoedelijk te verwachten." We laten dit bericht voor rekening van het Persbureau. Directeur van Financiën. Naar hot Haagsche Anela-kantoor uit Amsterdam verneemt, is de heer 0. W. Bodenhausen, directeur der gemeentebelastingen te Am sterdam, bestemd voor het ambt van di recteur van Financiën in Nod. Oost-ïn- dië. De heer Bodenhausen zal in Juli de reis naar India aanvaarden. De bezuiniging. De „Javabode" ver nam nog, in aansluiting op vroegere be richten, dat de regeering plannen over weegt om, in verband met de dringend noodzakelijke bezuiniging, don vrijen overtocht naar en van Europa van ambte naren anders te regelen, door de lemicfc van ambtenaren die eerste klasse rei zen, naar boven te trekken. M.a.w. zullen dus ambtenaren, die nu nog vallen onder do categorie van eer ste klasse reizigers, zich met de tweede klasse moeten tevreden stellen. F en auto-ongelulc. Op den weg van. Pakisadji naar Kobonagoeng is een auto tegen een boom opgereden. De inzitten den, de resident van Kediii, de heer Ooert en mevrouw van Drunen Littei met haar zoon en dochter, werden nit den wagen geslingerd. Allen, behalve mevr. van Drunen Littei zijn min of meer gewond. De chauffeur heeft een knieschijf gebroken. Nader wordt omtrent hot auto-onge luk gemeld, dat de oorzaak was een noodzakelijke uitwijking voor een auto, die uit de richting Blitar achterop kwam. Den chauffeur werd de borstkas inge drukt; zijn toestand ie zeer ernstig. Me vrouw van Drunen Littei en haar doch ter zijn bewusteloos naar Malang over gebracht. Dr.. Held heeft geneeskundige hulp verleend. De diagnose is nog niet vastgesteld kunnen worden wegens zwa re bloedingen. (Sum. Post.) Naar het „Hbld." vemeamit, zal het bua- entt gébruik gestelde mariue-vl.iog&biltkyn te Veere iter foescWkikinf.' gestold worden van die N. V. Nederlandsche Vliegliuigtai- fahniék „Folklker." Mét hc# oog op de vele naeusve ooaustruciSe-fAannien, iwéHue deze falbriék vooral op wata'-viiegluiggébied heeft, Sts dit vliegfcuigferreiin juist uitermate geschikt, omdait er oen uitmuntende hy dro-haven is. Bij <Je fabriek, die te Veere verrijst, zal een speciale afdeéling komen voor den bouw van vliegtuigen, in het bijzonder bestemd om nieuwe construc ties uit te werken. TOKKER-WATER VERKEERS VLIEGTUIG. De N.V. Nederiand'sche VEagtolgenfa- briék „Fokker," welker type F III mot zooweel succes door die KoninfklSjikc Lucht vaart-Mij. gebruikt wordt op haar lucht lijnen naar Londen en Hamburg, brengt thans een walerviiegluig van dezelfde constructie als de gewone F UI. Men mag eigenlijk wed zeggen, dait onder hét thans bestaande tamdtype drijvers zijn aangebracht en dat met eenige daar voor noodzakelijke (veranderingen daardoor een waiteFverikeersvliegluig met accommodatie voor vijf passagiers is ont staan. Gisterenmiddag heeft de constructeur, de heer Fokker, dat toestel boiven hét IJ en hét Noordeeék smaad ingevlogen. De proef slaagde volkomen: de machine kwam ge makkelijk van het water en het neerko men geschiedde uiterst laéhlt. De grootte Kmonsdme maatot op het water een even tmooiien., soüBden en vluggen indruk als haar onder wasje, de békende F III, op het land. BEVORDERING DER GODSDIENSTIGE BELANGEN DER ARBEIDERS. Uit Maastricht wordt het volgende gemeld De directeuren der Canisiuscougre- gatie tc Maastricht, tot taak hebbende de behartiging der godsdienstige be langen van ruim 1500 Maaslrichtsche arbeiders, gehoor gevende aan de ver maning van Z. H. Paus Pius X z.g., sporen hunne congreganislen aan lot het dagelijksch bijwonen der H. Mis en het dagelijksche communiceeren en hebben zichj teneinde de arbeiders hiertoe in de gelegenheid te stellen, gewend tot het gemeentebestuur en de directies der verschillende indus- tricele ondernemingen hier Ier stede, met het verzoek, het begin der werk zaamheden te stellen op acht uur v.m. en het uur van het einde der dagtaak in verband hiermede te stellen op half zes of iets later, wijl een lange morgen de voorkeur verdient boven een lange vrije avond. De Hooge Geestelijkheid der stad stemt met dit verzoek volkomen in. ALLES TE WATER. Woensdagavond omstreeks 9 uur word do Tweede Daalsche dijk te Utrecht, in beroering gebraoht doordat een paard, wagen en twee inzittenden in de sloot getuimeld waren. Doordat het paard, dat voor een dresseerkar stond, schrok, had het ongeluk plaats. In den wagen zaten oen 12-jarige jongen en zijn vader uit Zuilen. Omstanders wisten de drenke lingen, de monsehen zoowel als het paard, spoedig qp het droge te brengen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. HET PORTRET VAN DEN RIJKS KANSELIER. In het voorjaar van 1918 schilderde mevrouw de Balbian VersterBolderhey een portret van Dr. 0. N. van de Poll, geneesheer te Amsterdam, bekend o.a. als redacteur van het „Medisch Weekblad." Het schilderijtje werd toevertrouwd aan eon kruier om het bij den dok'ter thuis te bezorgen. De man zette het tusschen twee koffers op een handkar en ging op marsch. Het geviel echter dat do kruier, toon hij onderweg een vriend ont moette, noodzakelijk het inwendige van een tapperij moest bezichtigen en dat, toen hij weer op straat kwam, de kar met de geoombineerde vracht spoorloos was verdwenen. De politie slaagde er niet in, iets van het gestolene op 'te sporen. In den herst van hetzelfde jaax deel de oen bloedverwant uit Rotterdam aan den dokter mede dat hij daar in een kunsthandel een portret had gezien dat als twee druppels water op hem geleek. Men dacht natuurlijk aan het gestolen stuit, maar bij nader onderzoek was het verdwenen. Het heele geval scheen opge geven, totdat kort geleden familieleden van den dokter daar ter stede diens wel gelijkende beeltenis in een kunstzaak za gen tentoongesteld. Het was het- vier jaar geleden gestolen stuk 1 - De kunsthandelaar had hot in oom- missie gekregen van een Duitscher en deze had het te Rotterdam op een veiling gekocht. In de veilingsconditie was het beschreven als: een portret, geschilderd door wijlen Mevr. Thérèse van D-.-l Schwartzo en voorstellendeVon Beth- mann—Hollweg FABRIEKSBRAND TE OUDEN- BOSOH. Dinsdag brak een groote brand uit in de groote brikettenfabriek tè Oudenbosoh. Het gebouw, waar de persen, stoomketel en andere machines staan, werd geheel oen prooi der vlammen. Het gebouw waarin de groote motor is geplaatst, als mede oen 80-tal vaten petroleum en pek bleven gelukkig gespaard. Het naast deze fabriek gelegen pakhuis en maalderij van den R. K. Boerenbond leden aanzienlijke brand- en watersohade. De oorzaak is onbekend. De schade, welke zoor groot is, wordt gedekt door verzekering op beurspolis. Een 25-tal werklieden is door dezen brand werkloos geworden. Wij hébben, vertelt bet „Hbtd." bezo<* ontvangen van iemand, die ons zijn veront waardiging luchtte over de wijze waarop benoorden het IJ, in de daar in aanbouw, zijnde woningen, door sommige Amster* damsche gemeentewerklieden gewerkt werd. Het gaan naar het werk wordt das' als werktijd gerekend, met het gevolg, da' de slentergang, waarmede van de IJp°n' naar die woningen gewandeld wordt, l'1 langzaamheid de stoutste verwachting®11 overtreft, zeide men ons. Aon het werlk ge' komen, wordt begonnen met van dat slen teren uit te rusten en een kop thee te drin ken. Dan tegen 9'A uur wordt met werken begonnen en afwisselend gewerkt tot 11^ uur of 12 uur en meestal tot 2 uur, of volle twee uur lang geschaft, 's Middags wordit meestal wel gewerkt daar dan vaak een inspecteur verschijnt doch als deze weg is, wordt weer lang voor het einde van den werkdag het werk gestaakt, Aldus onzf berichtgever. Wij hébben ons een paar malen ter plaatse van den toestand op de hoogte gc* steld. Hel bleek dat de werklieden met d° ponl van 7.50 uur overgingen en tegen half negen bij het werk, dat ligt vlak bij 1>C' einde van den Laanweg, aankwamen. Niet aan het werkt Neen! Er werd een keteltje te voorschijn gehaald en gezellig thee gedronken. Na de thee begon het werk, dat om ongeveer half twaalf werd gestapt om te schaften. Een andere maal begon de schaft pas oni tegen twaalf uur en om half twee werd he' werk hervat, dus na nog geen 1% uul schaften. Ongeveer half vijf werd opgepakt en he' werk beëindigd. De werkdag was dus onge veer 5M uur geweest. Onze zegsman had ook meegedeeld, dat wanneer deze mcnschen dan wél werken, het nog in een bijzonder langzaam tempo was. Daarover hebben wij ons echter geen oordeel kunnen vormen, het werk wa' binnenshuis. De bedoelde woningen worden geplaatst door de gemeente; de werklieden, waarop wij zinspeelden, zijn in dienst bij de ge meentelijke gasfabrieken. Sinds eenigen tijd, aldus schrijft Dr. J- R. Katz in het „Chem. Wkbil.", is de af schaffing van den nachtarbeid in liet bak kersbedrijf een voldongen feit. Een rijks wet heeft over 'het geheele land aan dim nachtarbeid een einde gemaakt. De eigenaren der bakkerijbedrijven heb ben aanvankelijk eenige moeite gehad met de indeeling hunner werkzaamheden maal allengs zijn vele dezer herwaren overwon nen. 'Het zijn de consumenten, die hd loodje gelegd hebben. Terwijl zij vroege' bij het ontbijt hun versche brood ontvin gen, moeten zij tegenwoordig met oudbak ken brood (vaak met zeer oudbakken brood) genoegen nemen. Is dit bezwaar niet te verhelpen? Ik meen dat het verhol-pen kan worden en wel door toepassing van het procédé tot het versch houden van brood, dat ik vroeger gepubliceerd héb en in opdracht van de Directie van den Arbeid nader uit gewerkt heb. Het bestaat uit het beware® van het afgekoelde brood in een lucht stroom, welks vochtigheid door con'aef met een chloorcalcium oplossing op eeh geschikte hoogte gehouden wordt (65 70* pet. van de maximale vochtigheid.) Dc afkondiging der bovengenoemd® rijkswet heeft aan dit procédé naar het mij voorkomt een nieuwe actualiteit gegeven. Ik heb daarom de hulp van eed autoriteit op het gebied der iuchtstroo- mingstechniek, de firma Fred. Stieltjes et» Co. in Amsterdam, ingeroepen, om de apparaten in een ccnvoudigen en toch ze ker fu nctionneerend en vorm te brengen. Deze pogingen hebben geleid tot een toe stel, dal aan billijke eischen voldoet. In beginsel is het geheel hetzelfde ge bleven ais de vroeger beschreven appara- .ten. Ik zal het daarom hier niet in bijzon derheden beschrijven. Maar de vorm en inrichting der toestellen is door een reek» kleine veranderingen verbeterd, zoodat de bedrijfszekerheid is verhoogd en tegelijk een zoo eenvoudig mogelijk mechanische constructie is verkregen. Het procédé is in verschillende bakke rijen gebruikt en is practisch bruikbaar bevonden. De apparaten kunnen door de firma Stieltjes voor het gebruik gereed ge leverd worden. Eén ervan is op de bak- kerijtentoonsteinng Iba-ta geëxposeerd. Wat thans mogelijk ware is het volgen de. De bakkerijen zouden hel brood, dat zij in den laten namiddag of vroegen avond hebben gebakken, den volgenden morgen vóór tiet ontbijt kunnen afleve ren in zoodanigen toestand, dat het pu bliek versch smakende boterhammen of broodjes aan den ontbijttafel vindt. EO dat onder de bestaande rijkswet met zijn verbod van nachtarbeid. Of de uitvinding op breede schaal toegepast zal worden, zal nu voornamelijk afhangen van het pu bliek, van het feit of de consumenten me' genoeg klem om versch brood aan h<* ontbijt vragen zuillen. EEN MOORDENAAR GEVAT? Op 31 Augustus 1919 -werd in do Scheidfestraat te Vlissingen een jong meisje door een man met een mes aangevallen en 200 gewond, dat zij aan de gevolgen overleed. Nog moer andere jonge vrouwen werden dien avond door een man lastig gevallen en aangerand; de dader van een en ander werd niet gevonden. Een der meisjes is titans ia be trekking t® Rotterdam en ontmoéÖ© daar op straat een man, in wien rij pertinent den dader van de aanranr ding herkende. De man, die een Vlfisr singer van geboorte is-, werd op liaré aanwijzingen door een agent van po litie aangehouden en is naar \TissiflJ gen overgebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6