In en om Haarlem. Restaurant I^INERVA MENU VAnTÖNDAG 5 JUNI Stadsnieuws DAMIAATJES ZATERDAG 4 JUNI 192! 44ste JAARGANG Nó. 13855 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL *3-25 per week f 0.2a Franco per post per kwart, bij vooruitbetalinb f 3.571/1 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. nummer bestaat uit vier bladen, daaronder het Geïllustreerd Zon dagsblad in acht bladzijden. een reisj e naar wij k aan zee frits. 5 JUNI. AGENDA AGENDA 6 JUNI. Nieuwe zaak. Een merkwaardigheid in onzen Stadskweektuin. Opgepast. Het ambtenarenreglement voor Noord-Holland. Examens. Familie-Bioscoop. De Volksvoorstellingen. De gevolgen van de Loodgieters staking. Uitbreiding Stalhouderij. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRA TT BELANGRIJKE KORTING. Dinsdag Prov. Drankweer-Comité. Hinderwet. DAMMEN. Baden. Rectificatie. Het onweder van hedennacht. Mij. van Nijverheid. Nog eens: de W/eg- Gevonden voorwerpen. BURE|AüXi Stel u gerust, waarde lezer. Ik zal u niet nooden in een clubje, dat Jor- daansch luidruchtig van Amsterdam *omt „afgezakt" om te gaan genieten, niet van de zee en haar verfrisschende zilte, doch van het stuivende heete strandzand met zijn feitelijk ongemoti veerde mogelijkheden van allerlei los bandigheid en lak hebben aan burgerlijk fatsoen. Wij gaan ook niet op Zondag. Er is dan geen lucht op de stofrijke Vegen en geen vrij plekje om van het aanwezige schoon te genieten. Neen, Vat ik met u voor heb, is een kuiertje ^p twee beenen, ieder z'n eigen stel, n studie-wandeling van Beverwijk faar Wijk aan Zee langs den kortsten-, lus langs den tramweg. Oogen open ;s het wachtwoord. Tot aan het laatste huis op Bever- vijksch gebied geen nieuws. Maar dan lebben we al dadelijk rechts van ons pas op die auto.... de leelijke ■uffies gunnen je geen onbezorgde vijf tiinuten meer het gedoe-tje van ien grondeigenaar de Wildt. Jammer s het van den weg, dat die woestenij laar blijft voortbestaan, terwijl er ooveel moois te bouwen zou zijn, al was et maar, of liever 't zou schitterend £ijn, voor een sanatorium. Daarover verd trouwens al 'ns gefluisterd. Maar 't zal niet gaan, zegt de oude heer. Zoolang ik er ben, bederf ik het uit zicht van mijn huis niet, zooals ik het Vond bij m'n geboorte en zooals ik het nu al meer dan zeventig jaarkringen ?ezien heb. Er is al veel te veel rond bet erf veranderd. Dit zal er dan toch zoo blijven staan, zoolang ik de baas van de hut benHeeft de goede man Ongelijk? Och, waarschijnlijk niet. Waar zonde is het van dat heerlijk ge- ogen terrein. We zijn al voorbij en hebben na het lieve raadhuis van Wijk aan Zee en Euin gepasseerd te zijn, nu links van ons een andere woestenij, n. 1. het land goed van de familie Boreel. Hier ver andert echter de muziek. Niet omdat bet gaat om het goed van een jonkheer, terwijl daar juist slechts sprake was van een eerzamen tuinder, maar omdat te dezer hoogte van den weg de wild opschietende boomen en struiken het beter doen dan huizen. Toch ah, ik zag het al aan het trekken van uw mond, vriendelijke gezel toch zijt gij niet tevreden met mijn beschouwing. Ge zoudt er vrede mede nemen, dat die °osschen daar blijven, gij zijt ook te veel minnaar der bouwwerken van moeder natuur, dan dat ge 't anders zoudt wenschen, maar het grieft u dat er geen plaatsje u gegund is onder die gewelven van bladeren, tusschen dat grillig uitbottend en takkenslingernd struweel. Inderdaad moogt ge niet 'n dit heiligdom binnentreden zonder Voorzien te zijn van een toegangskaart. Eie vergunning is slechts spaarzaam uitgedeeld en zal voorloopig niet over meerdere begunstigden worden uitge strekt luidens aankondiging van den grondbezitter. Waarom niet Omdat bij 't vervelend vindt voor het genoegen bat hij aan enkelen gunt des Maandags °P al zijn boschpaden schillen van si- laasappelen en allerlei verfrommelde °f uitgerafelde papiertjes en papieren te vinden. Dan rekken de menschen zich nog 'ns lekkertjes uit, naproevend be geneugten van het boschaardig uit stapje en dan kan de baas van 't spul zijn dure knechten op uitsturen met bruiwagens en bezems, teneinde het landgoed weer in toonbaren staat te brengen. Geef den man dan maar 'ns migelij k, zoo hij den boel gesloten"houdt. En dan hebben we nog niet eens van be afgescheurde takken en de vertrapte Brasbedden gesproken. Maar genoeg over dit thema. Te fechter zijde van den weg honderden bedden aardbeienplanten. Of die nu bekomen zijn van de ellende der droog- *e En of de tuinders tevreden zijn? y®rgun me een schuilplaatsje te zoe-, ben tegen den aanrollenden stofwolk b'® zich onder veel gebulder in een Vrachtauto ontpopt en dan herade mend vijf vingers door mijn inmiddels °nthoofddekseld haar te strijken. Want ziet u er is een ja en er is een neen Ja, ze zijn bekomen en ja, ze zijn te- Vreden. En eigenlijk zijn ze 't heele- maal niet. Er is veel verdroogd, on herstelbaar vernietigd door den ge- •^tadigen zonnebrand en de zengende y.mden. Maar de regens kwamen bij- 'Jds om zooveel van den teelt te red- en. dat er nog aardbeien te verhande- e.n zijn. En, we mogen wel zeggen, m®t zoo'n beetje. In steê van laat ons ^e8gen duizend slofjes, haalt de tuin- j_er. er nu zeshonderd uit zijn land. Jft hij daarvoor straks evenveel hem de duizend zouden hebben Pgebracht, dan.is het vaderland im- hchS Weer Sere(J en ban de tuinder jjj- "®n- Het zou ook droevig zijn als •nJ dat niet mocht na alle stroppen Z'in bedrijf. Enals iemand in het zweet zijns aanschijns het dagelijksch brood verdient, dan is hij het wel. Laat het dan tenminste inderdaad brood wezen, wat hij voor 't barre werk binnenhaalt. Maar het tochtje naar Wijl aan Zee hoor ik u zeggen, we blijven steken.. En meteen moppert ge al over den verschrikkelijken weg. 't Is waar, hij kon niet mag ik banaal zijn gemeener. Treurig gewoon zooals dat zaakjetramrails, steenslag, grint, het alles vormend een weg voor voet gangers en wielrijders, er uit ziet. Daar had het op moeten regenen, dat het zwom in 't water. En dan moest er een tweemeter breeden wals over hebben gerold. En dan.... Halt! 't Is 'm dat alles niet De buffetmaat schappij, die zoo iets als een servituut op den weg heeft, had zich zijner moe- in den welgevulden buidel en haren uitvoerders gelast hebben van dien weg iets ordentelijks te maken. Daar door had de maatschappij getoond iets te begrijpen van eigen belang en dat der badplaats. Nu bedenkt de autobezittende gast zich nog even, alvorens tot een verblijf in het schier onmogelijk te bereiken dorp te.be sluiten. En Wijk aan Zee boekt schade, enorme schade, omdat het tasten in dien buidel niet geschiedde. Wat er gebeuren moet, zal echter gebeuren. Anders gaat Wijk aan Zee ten onder. En daarom besloot het gemeentebestuur zelf de hand aan den ploeg te slaan. De proef met steenslag enz. is mislukt, omdat er geen geld genoeg aan besteed is. Welnu met een vijfvoudige som zal het geprobeerd worden. Als de provincie en de omlig gende gemeente(n) een handje helpen, dan komt de verbeterde weg er, on danks en zonder die maatschappij. 't Is uit waardeering voor het schoo- ne initiatief der Wijksche bestuurderen, dat ik u dan ook verzoek alle ellende van dezen wandeltocht over het hoofd te zien dan ziet ge ze vanzelf niet onder uw voeten en stevig door te rakkeren naar het lieve baddorpje. Of is Wijk aan Zee dat niet Kijk eens uit, als de eerste huizen zichtbaar wor den, en de duinkruinen voor uw oogen langs den hemel golven, kijk eens aan uw linkerhand hoe „Klein Zwitserland" daar lacht, leuke villa's en chalets half verborgen tusschen tegen de duinen opklauterende dennenbosschen of rustig neergezet aan den voet van de met helmgras getooide zandheuve len. En het dorp zelf, zooals het daar in schilderachtig ensemble in het dal verzonken ligt, als vernageld en hecht vastgehouden door de twee torens der kerkgebouwen van verschillenden godsdienst. Kunt gij u mooier plekje in Nederland voor den geest halen En is er een van onze badplaatsen, die zulk beeld heeft te bieden Ik geloof het niet. 't Is dan ook onmoge lijk dat Wijk aan Zee alleen aan een kranken weg ten onder zou kunnen gaan. En nu we toch weten dat er verbe tering, en 'n radicale, komt, kunnen we de harp der klachten aan den boom hangen en blij van gemoed langs op geverfde, drukgebalconde, veel te-huur- aangeboden hotelletjes en huisjes hier is alles klein, behalve het z. g badhotel stappen en de zee gaan zoeken. Even bewonderen den glin- sterenden plas met zijn schitterende omgeving van zon, lucht en wolken, even geteld de stoompijpen die IJ mui den's pier zoeken of pas verlaten heb ben en dan dwars door de zandschep- pende jeugd, de onsmakelijk luierend- badstoelgebruikers en de enkele nieuwsgierigen, die de in het stadium van de J uni-maand ook nog maar spo radisch plassende baden gadeslaan, naar het stille strand aan uw rechter hand. Het laatste punt, waarop ik uw aandacht wil vestigen. Daarna nemen we 't ouderwetsche paarden- trammetje en keeren naar de aard- beienstad terug. Een duin, twee duinen, drie duinen, vast aan elkaar, als Siameesche twee- lingetjes. Kijk goed. Alles is rustig. Geen sterveling schijnt daarboven te vertoeven. Tot opeens een hoofd, heel klein op dezen afstand. Er zijn daar menschen, die vrij-af hebben of te warm zijn om te werken. Gemakkelijk als je 't voor het zeggen hebt. En dan opeens een gestalte, die zich tegen de helling opwerkt, duikt, zich verstopt, kronkelt, weer klimt en eindelijk te voeten uit boven op het dak der dui nen verrijst. Als een struikroover, gereed op zijn slachtoffer te vallen en het uit te schudden, 't Is heusch, dien indruk heeft dergelijk tooneel vroeger eens op mij gemaakt. Het was daarom dat ik er,u op vergastte. Want wat struikroover lijkt is politieman en wat misdaad heet, beteekent bescherming. Van die klauteraars met Indianen- manieren zijn de duinen vol. Ze zijn door het gemeentebestuur aangesteld om het goede fatsoen en de reputatie van Wijk aan Zee te redden. Of ze sla gen 't Doet goed te weten dat het mogelijke gedaan wordt, maar immers, ik zei het bij den aanhef van dit relaas en herhaal het om op gemakkelijke wijze te kunnen eindigen, het stuivende heete strandzand biedt nu eenmaal PARKLAAN 94 - TELEF. 433 diner f 1.70 van 6-8 Tomatensoep, gevulde Kalfsborst, Bloemkool, gek. Aardappelen, Mocca-taart, Abonnementskaarten van 10 diners f 15. o ngemotiveerde mogelijkheden van losbandigheid en lakhebben aan bur gerlijk fatsoen. Sommige elementen komen om dat te vinden alleen naar ons strand. Zij vormen de wondeplek, waaraan ook onze badplaats lijdt en waartegen geen veranderingen baten en geen stemijver zelfs van onze kra nige geimproviseerde politiemannetjes op bloote voeten. Kleine Houtweg 12. Familie-Bioscoop. Voorstelling. Flora. Schoten. Strijkorkest. Rusthoek. Bloemendaal. Strijkor kest. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Familie-Bioscoop. Kleine Houtrweg 12. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. St. Elisabetihsgefoouw. Jansstraat 49. Van 2 tot half 3 uur aanvrage om ver sterkende middelen, voor arme zieken der S. Elis. Vereen. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uitgenomen Zaterdags, Zon- en feestdagen, geopend. Heden opent de heer P. Emmer zijn vernieuwde zaak aan de Paul Kruger- stnaat 25. De winkel is geheel verbouwd en naar de eischen des lijds ingericht. Aan een flinke toonbank kunnen heèl wat menschen geholpen worden. Diverse zak jes bergen de verschillende artikelen als zuidvruchten, koffie, thee en grutterswa ren. 't Geheel geeft een frisch idee. De beide etalages zijn wel verzorgd. In de eenc is een heuschelijke kip geplaatst met heuschelijke kuikentjes, dlie daar vroolijk rond dribbelen. De andere staat in het teeken van de tegenwoordige ge vraagde drank „oranja".' De sinds 8 jaren gevestigde firma is met deze uitbreiding weer een grooten stap voorwaarts gegaan. Juist dezer dagen wezen wij op de voor treffelijkheid van onzen stadskweektuin en nu waren wij gisterenavond juist in de gelegenheid daarvan een nieuw staaltje te zien. Een aantal genoodigden was daar bij een om, het bloeien te zien van een nacht cactus, dé Serius Hamadus. Deze Serius Hamadus, waarvan één exemplaar in onzen stadskweektuin aan wezig is en die nu voor 't eerst bloeide, is een tropische plant, die eens per jaar bloeit. De bloem heeft geen geur. De knop heeft den vorm en de grootte van een pi sang. Deze knop opent zich gewoonlijk 's-avonds en is dan 's-morgens uitgebloeid. De bloem valt niet uit, maar sluit zioh weer en verdroogt dan. Zij is geelachtig wit van kleur en heeft oen diameter van 28 centimeter. De plant, die gisterenavond bloeide is 57 jaar oud. De vermenigvuldi ging geschiedt door stekken. Het is een Kartussoort en komt vee] voor in de woestijn. Het was een mooi en merkwaar dig gezicht, de bloem te zien opengaan. Om een uur of half negen had zij reeds een heelen omvang en circa 11 uur was zij geheel geopend. De belangstelling onder de aanwezigen, waaronder de burgemeester en echtgenoote, was zeer groot. De vriendelij ke directeur van Hout en Plantsoenen, de heer Bouwer, verstrekte op de meest wel willende wijze inlichtingen. Door eenge lieden is aan een persoon te dezer stede, onder vatsche voorspiege lingen goed verkocht tot een bedrag van 200, welke waarde de goederen lang niet bedroegen. Op vragen van den heer Duys betreffen de de goedkeuring van het ambtenarenre glement voor de provincie Noord-Holland luidt het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken: Omtrent het ambtenarenreglement voor de provincie Noord-Holland, door de Pro vincie Noord-Holland, door de Provinciale Staten vastgesteld op 17 November 1920, en 4 December d.a.v. bij het departement van Binnenlandsche Zaken ontvangen, is 9 December 1920, in verband met het aan hangig ontwerp-reohtstoestandwet overleg geopend met het departement van Justitie. Dit overleg is nog niet geëindigd. De beslissing op het provinciaal ambte narenreglement is inmiddels met toepassing van art. 98, tweede lid, der Provinciale Wet, verdaagd. De Minister van Onderwijs heeft be noemd in de commissiën, in 1921 belast met het afnemen der examens in de Fran- scihe, HoogduitsChe en Engelsohe talen, waarvan de programma's zijn vastgesteld bij Kon. bestuit van 14 October 1684, voor zoover betreft de dezen zomer te houden examens in de Fransche en Engelsche ta len, zitting houden: voor het mondeling ge deelte te 's-Gravenhage, en voor het schrif telijk gedeelte op nader aan te wijzen plaat sen, terwijl de plaats, waar de schriftelijke eu mondelinge examens voor de akte Hoog- duitsch M. O. B. zullen worden afgenomen, eveneens nader zal worden vastgesteld, o.m. de heeren R. Borggreve en J. Heem stra, beiden leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. met 5-jarigen cursus, alhier. Het is deze week weer een bijzonder mooi programma in de Familie-Bios coop, waarbij het gezellige strijkje voor de noodige afwisseling zong draagt. Om even vóór acthten zet het oitkiest «en mooie marsclh in. Daarna volgt nog een ouverture, dan direct daarna het beeld op het witte doek voor een mooi Journaal. Hierna krijgen wij te zien het semsatie- taummer de derde serie Naar de Over winning, ook deze serie prijkt boven alle andere seriefilmen uit, door zijn prach tige natuurbeelden, het mooie spel en het woeste rijden van de bekende cowboy's. Het is haast niet te gelooveni, dat er zulke stoute stukjes worden gewaagd door menisohen. Dikwijls slaan wij er zelfs stil bij. De heer Hartog vertelde ons, dat de volgende serie, dus de laatste, nog span nender zal zijn. Tussdhen het adhtste en negende faim- beeild wordt er een korte pauze gehou den, daar het dit keer een reusachtig groot program is. Na dit mooie sensatie- werk nog een dolle Amerikaamsdhe kincht tot slot, die een ieder op zijn lachspieren' wenkte om die groote welbekende Ham en Bud en het programma is dan afge- toopen. Wij twijfelen niet, of de Familie- Bioscoop die zooals wij reeds eerder heb ben gemeld in handen is overgegaan van den heer Hartog, zal ongetwijfeld deze week weer op een druk bezoek kunnen Tekenen. Het is dan ook wei dé moeite waard, temeer daar nu de zojnenprijzen in dat theater zijn ingesteld, zoodat een ieder van dit mooie nummer en die prachtige muziek kan gaan genieten. Ook de operateur verdient een woord van lof voor zijin heldere beelden. Het was door de groote ventilatoren heerlijk koel' in de zaal. Ho 155 volksvoorstellingen indén Stadsschouwburg zijn in het afgdoopen •seizoen bezocht door 10.5618 personen. Hp de laatste voïksvoors teffing is een stemming gehouden onder het publiek over de 3 stukken, welke het meest in ■den smaak waren gevallen. De uitslag van deze stamming was: 1. Vadertje ■Langbeen 142 stemmen; 2. Pomarius, 108 stemmen; 3. Polly Perkins, 103 stemmen; 4. Het Gouden Jl'k, 84 st.; 5. De geschei den Vrouw, 69 st.; 6. De Paradijsvloek, 67 st.; 7 SSL Jansvuur, 54 st.; 8. Pa- schen, 40 st; 9. De eenzame weg, 39 st.; 10. De universeeie Erfgenaam, 28 st.; 11. Ma rieken van Nieumeghen, 13 st.; 12. Don Quichotte, 8 st. Voorts is nog aan het plbliek gevraagd, welk stuk door de bezoekers het mooist was gevonden. De uitslag van deze stem ming was: 1, Vaderljje LangiLbeen, 71 st; 2. De Paradijsvloek, 38 st.; 3. Poma rius, 37 st; 4. Polly' Perkins, 26 st.; 55 De Gescheiden Vrouw, 26 st; 6. Het Gou den Juk, 19 st; 7. De universeele erfge naam, 16 st.; 8. Paschen, 13 st; 9. St. Jansvuur. 13 st; 10. De eenzame weg, 10 st; 11. .Don Quichotte, 4 st; 12. Marie- ken v. Nieumeghen, 1 st. Een patroon vergezelde zijn knecht naar huis, achtervolgd door een troepje sta kers. Een der stakers kwam met zijn rijwiel in aanraking met 't rijwiel van den pa troon. De laatste meende dat er opzet in 't spel was, sloeg den staker met een stuk ijzer dusdanig op rug en arm dal de laat ste licht verwond werd. De staking der loodgieters duurt nog onveranderd voort. De sinds 1825 bestaande zaak van den heer Feije, heeft een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Voornamelijk op het ge bied der stalhouderij heeft de bekende firma zich verbeterd. De zaak, gevestigd aan het Klein Heilig land 49, beslaat een oppervlakte van 1800 M2. 't Geheel, naar de eischen des tijds ingericht, maakt nu een flinken indruk. 16 Rijtuigen zijn momenteel disponibel, ter wijl de firma de beschikking heeft over niet minder dan 20 paarden, waaronder van zeer hooge waarde. De rijtuiggarage is flink ruim. Daarach ter heeft men een gezclligen tuin, waar door men in 't kantoor en de stallen komt. Bedrijfsleider is dg heer A. Wijnands, de oud-driecteur van den Kennemerstal. Wij vestigen de aandacht op de annonce voorkomende in dit nummer. Het Provinciaal Drankweer-Oomité in Noord-Holland hield zijn voorjaarsver gadering te Haarlem onder voorzitter schap van den heer M. A. Reinolda. Talrijke mededeelingen over aoties van Drankweer-Oomité's in de provincie wer den gedaan. Tot het Comité werden twee nieuwe organisaties toegelaten, n.l. de Prov.-Com- missie van den Mariabond in hot Bis dom Haarlem en van do Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Ben voorstel der Nat. Ohr. gek. Onth. Ver. om een actie te voeren inzake het droogleggen van kermissen werd aange nomen. Ben voorstel van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond om een actie voor tap- verbod te voeren, werd door deze orga nisatie teruggenomen. Door de Prov. Staten was nog geen beslissing genomen inzake het verzoek tot verhooging der subsidie. Do orde R. K. organisaties zal een derdo lid in het bestuur worden aange wezen. B. en W. van Haarlem, doen weten, dat bij hunne beschikking van 3 Juni de door J. Möhringer Pzn. gevraagde vergunning tot oprichting van eene inrichting, tot het machinaal bewerken van hout in het be neden gedeelte van het perceel aan de Nassaulaan no. 9, waarbij electrisohe kracht zal worden aangewend tot het aandrijven van werktuigen, is geweigerd. Maandag 6 Juni heeft in het clublo kaal van de „Haarlenische Damclub" Ca fé „De Korenbeurs" Spaame 36 Haarlem een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen „De Haarlemsche Damclub" en de damclub „Haarlem", beide clubs ko men met een 20-tal spelers uit. Aanvang des avomds half acht Belangstellenden zijn welkom. In het Douchebadhuis aan den Scho tersingel zijn in den afgeloopen week 1150 baden genomen; in dat aan denKou- denhorn 361 baden; in dat aan het Leid- sche Plein 840 baden. Door het uitvallen van eenig zetsel is in de mededeeling betreffende den voor dradhtenwedstrijd van het Kruisverbond in ons nummer van gisteren een hinder lijke fout gekomen. Men leze: 3e prijs: R. Arens met „De drank"; 4e prijs: P. Bogaard met „Richard's Wroeging". Hedennacht is de bliksem ingeslagen in den telefoonpaal aan de Houtmarkt. Eenige isolatiezakjes werden verbrij zeld. De draden kwamen naar beneden. Verschillende storingen zijn hier 't gevolg van in dien omtrek. Bij de hoos, die den donder vergezelde, liep het Sophiaplein, de Votdersgracht en de Jacobish-aat onder water. Het water drong door tot in de huizen. Op vele plaat sen was men van 4 uur tot 6 uur bezig het water uit te hoozen. Het is daar altijd een droevige toestand. In Oud-Schoten werden een paar boo men door den bliksem getroffen. Vooral te Bloemendaal heeft de water- veel schade aangericht. Het water kwam in stroomen van de Hoogen Duin en Daalschen weg af. Alles liep onder water. Op de wegen stond het water meer dan een voet hoog. Op den Kinheimweg kon men zelfs met schuitjes varen. Bij „Kraantje-lek" stond alles blank. De bewoners liepen blootvoots door het huis. Tengevolge van den hevigen regenval verzakte de duinen, waardoor een gedeelte der spoorbaan, tusschen Ovorveen en Zandvoort werd overdekt met zand. De baan OverveenZandvoort was hedenmor gen daardoor versperd. Tusschen 9 en 10 uur was alles hersteld. Bij de nieuwe begraafplaats te Bloemen daal werd een boom het slachtoffer van het noodweer. Hij werd in tweeën gesple ten. Van verdere ongelukken kwam ons niets ter oore. Donderdag vergaderde in café Brink- mann het departement Haarlem der Mij. van Nijverheid, onder voorzitterschap van den heer F. C. Dufour. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het aantal leden 186 bedraagt en dat der donateurs 32. in de plaats van den heer F. C. Dufour, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid ge kozen de heer A. J. van Rossuim. Bij de bespreking der vragen, inzake de verkor ting van den arbeideslijd, deelde de roor- BtaSBBSBJ MBUW^iUUihmuLdTOthiJill In aansluiting op wat wij dezer dagen schreven over de veiligheid van den weg, geven wij hieronder het woord aan een on zer abonné's uit Bennebroek, die de aan dacht vestigt op een ander welbekend ongerief, dat vooral door buitenmenschen gevoeld wordt. Hoewet wij het niet in alle deelen eens kunnen zijn met inzender en het zeker niet zoo gemakkelijk is een op lossing te vinden als inzender zich voor stelt, hoeveel malen werd het alreeds beproefd! is het toch goed nog eens de aandacht op het euvel te vestigen. Onze abound schrijft: Het is van aigemeene bekendheid, dat er ontzaggelijk geklaagd wordt over wat men noemt de autopl-aag. En werkelijk niet zonder reden. Het is gewoonweg ergerlijk, hoe de we gen voor wandelaars en wielrijders onge nietbaar zijn. Maar dat niet alleen, ook de huizen zijn blijkbaar niet meer veilig. Gloeikousjes vallen door het trillen in elkaar, deuren van kasten geraken uit ver band, zoodat ze niet meer gesloten kunnen worden en scheurtjes in de muren, welke; vroeger bijna onziohtbaar waren, worden na verloop van korten tijd van dien aard, dat men bang wordt voor in .elkaar vallen, Is dat toelaatbaar? Het is toch niet minder dan schade to - brengen -aan andersmans goed. - Ik wil aannemen, dat de techniek en hel snel vervoer thans vracht-auto's eischen. Ook in de industrie heeft het machine- wezen den handenarbeid voor een groot gedeelte vervangen. Maar ook déar worden eischen omtrent gezondheid en veiligheid gesteld. Zouden nu huiseigenaren, wielrijders en wandelaars ook geen maatregelen mogen eischen omtrent die rijdende machines, welke men vracht-auto's enz. noemt? Als de heeren Rutgers e.a. daarvoor ook eens een volksstemming aanvroegen? Niet om de geh ede autokraam maar op te ruimen, maar om wettelijke maatregelen te bepalen, waardoor menschen en huizen geen schade wordt toegebracht, althans tot eeen minimum teruggebracht. Er is toch zeker in dezen wel wat te doen? Als men maar eens ernstig begint met de 70 en 80 kilometerrijders een be hoorlijke grens te stellen, ook buiten den kom der gemeenten. En dat dit geen overbodige weelde of t« hoog gestelde veiligheidseisch is, bewijst de maar al te lange lijst van dooden'en levens lang invaliden door de woestrijders ver- oorzaaakt. Ook het rijden op de voetpaden, kon voor motorrijders bij Rijkswet verboden worden. Wat de zwaardere vracht-auto's betreft kan ik niet genoegzaam beoordeclen, maar het komt mij voor, dat met eenigen goe den wil ook daarin wel verbetering te brengen is. Waar het hier geldt een wegnemen van groot gevn-- -n onveiligheid op den open baren wi ior de niet automobielende menschhien die mensohheid de over» groote meerderheid vertegenwoordigt) waar toch met reclit geëischt mag wor den, dat het toebrengen van schade aat eigendom door anderen minstens tot een minimum wordt gereduceerd; daar is zeker recht om te vragen, en met klem ei kracht te vragen, dat zoo spoedig mogo lijk van Regeeringswege wordt onderzocht in hoeverre er in dezen verbetering te brengen is. Dat is meer dan noodzakelijk, want zo« als het nu is, mag het niet blijven. Wanneer Kamerleden zich eens goed op de hoogte willen stellen, raad ik z« aan, oens een veertien dagen aan den Rijksstraatweg Haarlem-Den Haag te gaan wonen. Zij kunnen zich dan persoonlijk overtui gen, hoe heerlijk het auto- en motorgerij voor menschen en huizen is. zitter mede, dat te Haarlem geen enquête was ingesteld. Waar dit wet was geschied was gebleken, dat de productie afgenomen was en de productiekosten met ongeveer 25 pet. waren gestegen. Over de Arbeids wet werden verschillende klachten te berde gebracht, terwijl verder nog stem men opgingen tegen het voornemen der re geering, om de grens van zegeltjesplakken tot f 3000 uit te breiden. Ten slofte maakten sommige leden nog aanmerking op het verleenen van subsidie aan het Bureau voor Handelsinliohtingen, de Internationale Kamers van Koophandel en de Jaarbeurs. J. ELmerman, Spaarnie 102, Iramabon- nement; v. Brink, leliestraat 4, hond-, Vermeys, L. Heerenvest 62, halsketting met portretten; Nuss, Kinderhuissingel 68, kat; D. Duursma, Bloemendaalscheweg 25, Bloemendaal, liniaal; H. Broekman, Scheepmakersdijik 34, monóde; F. v. d. Lande, Klarenbeekstraat 40rood, muts; P. Bloem, L. Bogaardslraat 5, muts; B. Hee- man, Oranjeboomsiraat 8, muts; Lietmey- er, da Cos1!astraat 4, sigarenaansbeltcr, J, L. Bloonmaert, Genu Joubertstr. 63, scho- lierkaart spoorwegen; J. v. Verhaart, Aelberlbergstr. 18, Schoólsöhrift; J. C Schuil, Velsorstraat 22, dameslaschje; 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1