Derde Blad. ■2 feuilleton BUITENLAND Gemengd Nieuws Korte Berichten Inder Valsche Vlag ZATERDAG 4 JUNI 1921 J. STEEKTJES VOOR DEK BOUW DER DPVüEDIMfi lli i i i "i i r De toestand in Opper-Silezië. De toestand in Ierland. aWEWDE BUITENL. BERfêïnm EEN GELUKSVOGE- VERSCHERPT TOEZICHT AAN DE GRENS. Jtf Derde steentje van het tweede tiental. De opvoeding der kinderen omvat >ok de zorg der ouders voor hun licha melijk welzijn en dito ontwikkeling. Spijs en drank, mits oordeelkundig gekozen en matig gebruikt, zijn niet alleen goed voor den lichamelijken gToei, maar ook voor de ontwikkeling der geestvermogens. In 't algemeene moeten kinderen steeds eenvoudige en gemakkelijk ver teerbare spijzen gebruiken. Melk en schoon water zijn voor hen de beste en gezondste dranken. Wijn, bier, jenever, brandewijn en likeuren deugen absoluut niet voor kinderen en zijn daarom ten strengste af te keu ren. Met het verstrekken van koffie en hee beginne men niet te vroeg. Men leere de jeugd reeds vroegtijdig zich aan orde en regelmaat in eten en drinken gewennen. Buiten den be paalden tijd dienen haar geen spijzen te worden voorgezet. Snoeplust ga men streng te keer. Voor een regelma tige spijsvertering is het snoepen zeer nadeelig. Snoepen leidt ook tot oneer lijkheid en diefstal. Men leere de kinderen langzaam eten. In 't voorbijgaan stippen we even aan, dat tè heete spijzen nadeelig zijn'. Men late de kinderen geen gebrek lijden, maar men overlade ook hun maag niet en geve hun geen te zware spijzen. Matigheid is even weldadig voor het lichaam als voor den geest. Van de slaapgelegenheid der kin deren hangt voor een goed deel hun gezondheid af. Het is een bewijs van weinig naden ken der ouders, dat zij dikwijls hun kroost in de kleinste en slechtst geven tileerde vertrekken laten slapen terwijl zij vaak betere hebben, die voor prónk en statie bewaard en onbewoond blij ven. Zoo mogelijk moeten de kinderen in hun slaapkamers een vrij uitzicht naar buiten hebben de kamers zelf dienen hoog en droog te zijn en zindelijk te worden gehouden. Gedurende den dag moeten de vensters hoog opgeschoven blijven om frissche lucht in overvloed binnen te laten. Alsdan kan klein en groot, gezond en opgeruimd blijven. PATER FAMILIAS. De toestand in Opper-Silezië is nog on veranderd. In strijd met andere mededee- iingcn wordt het bericht bevestigd, dat de opmarsch der Engelsclicn tot stilstand is gekomen en bij Stulendorf geëindigd is. De onderhandelingen tusschen Engelsohen en Franselien duren nog voort. Heden in den loop van den dag wordt nog een groo- te hoeveelheid Engelsche artillerie ver- .wacht. De berichten uit het industriegebied zijn nog steeds ernstig. De Silezisohe bla den vertoonen groote eensuur-plek ken, waar de berichten over de gebeurtenissen in Beuthen hebben gestaan. In Scharley werden door de insurgenten dertig aan zienlijke Duitsche burgers wegge'voerd. In Kattowitz werd onder lievig geweervuur opnieuw een aanval op het station ge- daan. Fransche tanks verdreven de op roerlingen. Een uur later openden de in surgenten opnieuw geweervuur op het sta tion, waardoor drie spoorwegbeambten ge dood en twee Fransche soldalen gewond werden. De licht- en waterleiding in de slad wordt telkens weer afgesneden. In Gleiwitz zijn twee dagen geleden de verwachte loongelden van de Rijksbank in een goederentrein, waarin zich een sterke politiemacht en vertegenwoordigers van de bank bevonden, aangekomen. Het republücchische leger ge mobiliseerd'/ Tc Londen zijn, volgens de „Morning Post", uit Ierland berichten ontvangen, dat het Iersche republikeinsche leger gemobi liseerd wordt. In het woeste land der Cly- dagh-bergen in het graafschap Kerry wordt een opstandclingenleger geconcentreerd; daar zijn al ten minste 1000 man bijeen, terwijl het bekend is, dat het eenzame schiereiland Valencia de basis vormt van een gemobiliseerde troep van een derge lijke sterkte. Door de onlangs plaats gehad hebbende vernieling van bruggen in dit gebied zijn deze bases voor de regeeringstroepen ge heel afgesloten. Zij kunnen het schiereiland zelfs niet meer veilig benaderen. Ierland in het Lagerhuis. Sir Hamar Greenwood, de minister voor Ierland, heeft Donderdagmiddag in het Lagerhuis een storm ontketend, door te verklaren, dat sommige vragen, tot hem gericht, gegrond waren op Sinn Fein-pro paganda. Kapitein Wedgwood Benn en Commander Kenworihy kwamen veront waardigd tegen deze veronderstelling op en eerstgenoemde daagde den minister uit zijn be ering waar te maken. De Speaker meende, dat de minister een beetje buiten zijn boekje was gegaan en na eenige verdere interrupties werd het incident gesloten. Gevraagd door kapitein Wedgwood Benn, of de politiek der officieele repre sailles de goedkeuring van het kabinet had verworven, zeide Lloyd George, dat de mi litaire autoriteiten gemachtigd waren tot die maatregelen, welke noodig waren en die gerechtvaardigd werden door de Brit- sche militaire wetten, ter onderdrukking van de rebellie en het herstel der orde in Ierland. Ten aanzien der onthullingen van gene raal Crozier, zeide Sir Hamar Greenwood, dat als deze of een ander echte en authen tieke bewijzen konden aanvoeren, die een heropenen zouden rechtvaardigen van za ken, die reeds het onderwerp van een vol ledig en onpartijdig onderzoek hadden uitgemaakt, en die bewijzen zouden willen mededeelen, hetzij aan den premier, hetzij aan hem, de minister kon beloven, dat dit ernstig door het kabinet zou worden over wogen. De generaal (zoo deelde Sir Hamar Greenwood nog mede) had, toen hij zijn functie van leider der Auxiliaries nog be kleedde, nimmer over de thans geuite be schuldigingen gerept. TUMULT IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. De Donderdag gehouden zitting van den Pruisischen Landdag eindigde in een mi nuten lang aanhoudend tumult van de communistische volksvertegenwoordigers. In een langdurig debat was over de op heffing van de immuniteit van den afge vaardigde Scholem gesproken, die als re dacteur van de „Rote Fahne" door het publiceeren van de manifesten der com munistische centrale en verdere opruien de artikelen een der hoofdschuldigen aan het Maart-oproer is geweest Toen de meerdrheid van het Huis zich voor de strafvervolging van den afgevaardigde Scholem had uitgesproken, stormden» de communisten op de sprekerstribune af, joelden, zongen de Internationale, over schreeuwden de afgevaardigden, die nog wilden spreken en zeiten dit schandaal nog een kwartier lang voor, nadat presi dent Leinert en de overige partijen de zaai hadden verlaten. HERVORMING VAN HET GRONDBEZIT IN ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing de Law of Property Bill aangenomen, door den lórd-kanselier ingediend. Deze aanne ming trok nauwelijks de aandacht en toch zoo merkt de „Manch. Guardian" op, heb ben we hier met een uiterst belangrijken maatregel te doen. Deze wet n.l. vereen voudigt de rechtsbepalingen omtrent <Ie overdracht en het behoud van landbezit en stelt het land, voor zoover mogelijk, gelijk met ander persoonlijk bezit. Afge schaft wordt bijv. het eerstgeboorterecht, het plaatselijk en gewoonterecht omtrent de overdracht van grondbezit. En feite lijk wordt dus het bezit van onroerend goed volkomen gerevolutioneerd De wet is eigenlijk afkomstig van lord Haldane, eerst dc huidige lord kanselier heeft haar in het Hoogerhuis kunnen doen aanne men. Zij moet nu nog in het Lagerhuis worden behandeld, maar men verwacht daar geen ernstige oppositie. CONGRES VAN S POOR WEG ARB VIO Eto IN FRANKRIJK. In Parijs wordt een congres van syn dicalistische spoorwegarbeiders gehouden Nadat de eerste stemming Woensdag op het congres een meerderheid gegeven had aan de gematigde strooming, door Bidegaray vertegenwoordigd, is Donder dag de meerderheid van het congres om geslagen Dit schijnt voornamelijk het ge volg van de actie der nxinoritaires, die hebben doorgedreven, dat de vertegen woordigers van den Noid Beige, die in Frankrijk weiken en die ingevolge een onderlinge afspraak met de Belgische syndicalistische groepeering aan de Fran sche congressen deelnemen, niet konden meestemmen, omdat ze de Fransche syn- (ficaatskaart niet bezitten. Dit veroorzaak te een stemmenverschil van over de 5000 en zoo wist Monmousseau met zijn aan hangers van de gewelds-theorieën de meerderheid te krijgen. Men besloot tot aansluiting bij Moskou en niet bij Am sterdam De vroegere minoritaires eisch- ten nu ook een grooter aandel in de vertegenwoordiging in den bondsraad, die heden zetelt en waarvan de vertegen woordigers reeds een maand geleden zijn aangewezen. Dit lijkt niet onlogisch, schoon de mi noritaires, zoolang ze in de minderheid waren, nooit van evenredigheid hebben willen weien en toen de volle helft op- eischten. De aanhangers van Bidegaray, in het willen wijzigen van. de sinds lang vastgestelde samenstelling van den bonds raad eene schending van d« statuten zien de, verlieten toen de vergadering. Men verwacht, dat er een scheuring zal ont staan, die aan de actie der spoorweg- mannen zeker op haar beurt een groot deel van haaT kracht, zal ontnemen. DE OMWENTELING IN OOST- SIBERlë. Een medewerker van de „Daily Tele graph" deelt het een en ander mede over de zeer romantische geschiedenis van de troeapen van generaal Kappel of de „Kappels," zooais zij in heel Siberië ge noemd worden, die in Oost-Siberië een omwenteling hebben bewerktstelligd. Zij werden gevormd uit de gewapende troe pen werklieden van de beroemde Isjefs- ki-fabrieken en andere fabrieken in den Oeral. Zij waren van ouds bekend voor hun revolutionnaire neigingen en bij de regeering van den Tsaar stonden zij steeds onder ernstigs verdenking. In 1918, toen de eociaal-revolutionnairen te Samara een regeering vormden, sloten de werklieden van Isjefski zich dadelijk bij hen aan. Toen de regeering van Samara omverge worpen werd, trokken de arbeiders zich naar de bergen terug, waar zij stand hiel den tegen de roode troepen, tot zij ontzet werden door den opmarsch der troepen van Koltsjak. Zij bleven bij hem tot zijn definitieve nederlaag. Zij hebben steeds onder het bevel gestaan van gene raal Kappel, een veteraan, uit den groo- ten oorlog en in den Oeral geboren. Na de ineenstorting van Koltsjak's bewind weigerden de „Kappels" de nederlaag te aanvaarden en zij trokken met hun lei der meer dan duizend mijl oostwaarts te rug. Zij heisdon gedurende den vreese- lijksten tijd van den Siberischen winter op honderden kleine sleden. Vele mannen verdwenen in den sneeuwstorm; anderen bezweken door vorst en onbering. Doh de meerderheid doorstond het avontuur. Een tijdlang stroden zij tegen de roode troepen in Trans-Baikalië. Doch als standvastige revolutionairen weigerden zij samen te werken met generaal Semenoff en andere avonturiers. Geleidelijk oost waarts trekkend, bereikten zij ten slote de kust van den Stillen Oceaan, waar zij, te Wladiwostok en te Nikolsk-Oessoeriks door de Japanners geïnterneerd werden. Als zij nu zich hebben laten gelden, dan beteekent dit waarschijnlijk volgens de „Daily Telegraph", dat de anti-bolsje- wieksclie elementen zich eindelijk hebben vereenigd en een beroep hebben gedaan op deze bergbewoners uit den Oeral. ©lijk reeds gemeld werd, hebben de Ja panners, ingevolge de Russisch-Japansche overeenkomst van Mei 1920, de troepen van generaal Kappel ontwapend, met uit- toen deze nog lord kanselier was mmr T """«apeiiu, im,„ - was, maar zondering van een aantal, voldoende om eon militie te vormen. Deze overeenkomst verbood de aanwezigheid van Rossisohe gewapende troepen binnen een zone van 30 K.M. van de Japansche garnizoenefi, met uitzondering dan van een zeker aan tal mannen voor een militie. 'Een Buiter-bericht uit Wladiwostook d.d. 29 Mei meldt, dat daar do Russische driekleur wappert in plaats van de roode vlag. De bolsjewieksche leiders bevinden zich in handen der Japanners. Volgens een bericht uit Tsjita heeft de regeering van Moskou de verdediging op zich genomen van Irkoetsk en Baikal te gen de troepen van baron Ungern, ten einde Tsjita in staat te stellen alle roe pen te eoncontreeren tegen de anti-bols jewieken in het Verre Oosten. EEN VORSTELIJKE GIFT. Lord Lee of Faröham heeft naar men weet het kasteed Ghequers aan het land ten geschenke gegeven ais buitenverblijf voor den Engelschen premier. Thans heeft hij de aangrenzende boerderijen en Ikxs- schen, samen 1300 acres (1 acre is ruim 4000 M2.) ter beschikking gesteld van het departement van landbouw (aan welks hoofd hij vroeger stond) voor proefnemin gen en onderwijsdoeleinden. Een ambtenaar van de Umöon Cnstie lijn te Landen, kapitein T. A. Jomes, heeft door een weddenschap bij de Derby-ren nen het bagatel van 69.000 pond gewon nen. De geluksvogel had nog nooit aan een weddenschap bij de wedrennen deelgenomen en nog nimmer een penny op een paard gezet. Toen hij ge hoord had van het fortuintje, dat hem ten deel was gevallen, was hij naar de mu ziek in Hyde Park gaan luisteren en ge vraagd, wat hij nu ging doen was zijn antwoord: „Zaken als altijd". Hij blijft bij de Union Castle lijm. De Deensche land a rl wide rs s taking is bijgelegd, nadat beide partijen het voorstel van den scheidsrechter hadden aangeno men. De arbeid zal Zaterdag worden her vat. Uit Stockholm wordt gemold, dat de Zwoedsche stokersvereenigiing het besluit heeft genomen, den arbeid te staken. Doel van de staking is het behoud van de huidige loonen. De staking omvat omstreeks 4000 ar beiders. Onder leiding van den Fransch'en oud-premier Doumergue heeft de radicale partij in den Senaat, haar actie tegen de vertegenwoorddng bij het Vatikaan voort zettende, gisteren een motie gestemd, waarin de zending van Jonnart, zoolang het parlement rich nog niet had uitge sproken, afgekeurd wordt en wordt ver klaard, dat de partij de actie tegen het hervatten van de relaties met ht Vattkaan krachtig zal voortzetten. HET VLOEKEN WAS UIT. In een der locaaltreinen, vertelt het „Centr.", die na vieren van Utrecht naar Hilversum gaan, zat Maandag j.l. een zwaar gebouwd personage, dat de brutale vrij heid had, zijn medereizigers op een par tijtje vloeken te vergasten. Eenige banken verder bevond zich een vrij bejaarde re ligieus met een eenigszins zwak uiterlijk. Hij had eenige minuten dat vloeken in stilte aangehoord. Hij staat op, gaat door de gang naar de plaats waar de vloeker zit en plaatst zich voor hem. „Mijnheer, mag dat vloeken uit zijn?" vroeg hij be daard. De vloeker kijkt hem aan. met een paar oogen om te schrikken en zegt: De schijnbaar zwakke religieus, die over oen paar vurige oogen en een flink stem orgaan beschikt, ziet hem met zijn blik semende kijkers aan, en krachtig klinkt het door den wagon- „Mijnheer, dat vloe ken is uit!" Het vloeken was uit. De religieus begeeft zich weer naar zijn plaats. Toen hij den trein verliet en op het perron was, riep de bekende hem na: „Gezondheid, Eerwaar de." AUTO-ONGELUK. Nabij het station Moordrecht, zoo meldt het „Hbld.", is Dinsdagavond een splin ternieuwe auto, waarin de kooper was ge zeten met den meesterknecht der fabriek die haar had afgeleverd, doof dat men voor een zonderling manoeuvreerend wielrijder wilde uitwijken, tegen de boomen ter zijde van den „eg gcslln^cra en nagenoeg ge heel vernield. De inzittende kwamen met den schrik en een paar schrammen vrij. Aan de Pruisische grens bij Dinxperio (Geld.) wordt van Duitsahe zijde het toe zicht weer versoherpt. Aan beide uiteinden van den grensweg worden douanehuisjes en tolboomcn geplaatst, zoodat geen auto's en voertuigen meer kunnen passeeren, zon der onderzoek of ze goederen in- of uit voeren. Ook op de passen zal dan strenger worden gelet. KAUW NIET OP GRASSPRIETEN. Onder bovenstaand opschrift richt de „Daily Chronicle" een vermaning tot de sportsmen om tijdens wedstrijden vooral geen grassprietjes in den mend te nemen en daarop te kauwen. Ais een bewijs van het gevaarlijke van deze zoo algemeene ge woonte, deelt het blad mede, dat de be kende voetballer Harry Littlewort zich onder medische behandeling heeft moeten stellen en twee operaties heeft moeten on dergaan, in verband met een geheimzinnige klieraandoening, die hem ontzettende pij nen veroorzaakte en zijn gezondheid onder mijnde. Na de tweede operatie vroeg hem een bekende specialiteit uit het West-end te Londen, die de operatie had uitgevoerd, of hij soms wel eens op gras kauwde. Altijd wanneer ik voetbal, criket, golf of iets dergelijk» «peel," antwoordde Little wort. „Dan is het geheim opgelost," zeide de dokter. „Door gras in uw mond te ne men, hebt ge tegelijkertijd een parasiet naar binnen gekregen, die bij het vee de zelfde ziekteverschijnselen te 'voorschijn roept als bij u geconstateerd zijn." EEN PAARDENMIDDEL. De heer T. Venstra Ozn., consul van den A. N. W. B. te Murmcrwoude (Fr.) deelt in „De Kampioen" mede, dat hij als gemeente-architect eenige wegwijzers on der zijn beheer definitief staande houdt door toepassing van het volgende paarden middel: in den grond een grooten ceroent- bnis plaatsen van 0.70 M. wijdte, waarin de paal gezet wordt met een aangieting van cement-beton. Om nu de schendende in boorlingen, die meermalen door uitkrab ben van den grond om den paai dezen trachten te ondermijnen, een hak te zet ten, werd bij den paal een kringetje glas scherven ingegoten. De armen, die net zoo zijn als die van de Bondswegwijzers, werden aan de voor- en bovenkanten zoo danig uitgehaald, dat ze scherp zijn als oen mes. Eén en ander heeft ten gevolge gehad, dat er vele vingers geschonden zijn en wat de hoofdzaak is, dat de paal defi nitief staat en met rust gelaten wordt. FLIPPIE WAS WEGGELOOPEN. *t Zal een uur of tien zijn geweest, mis schien iets vroeger, 't Schemerde en gelei delijk flikkerden de eleotrisdhe lantaarn- lampjes in de benauwende straat uit de „Pijp", waar nog speelden de kinderen, die allang in bed hadden moeten liggen eigenlijk, maar die wat langer op mochten blijven, omdat zij in de zwoele kamertjes toch den slaap niet konden vatten. Van de baiconnetjes zagen de vaders, in hemds mouwen, het spel aan, de moeders zwoeg den, al werd het licht zwakker, nog aan het breiwerk. Plots was er ontsteltenis. Een juffrouw, die in de straat niet thuis behoorde, kwam zenuwachtig aangerend, steeds maar gil lende „Flippie, Fiippie." Flippie antwoordde niet, was weg. De mannen verlieten de baiconnetjes, daalden de trappen af en gingen naar builen. Zij vroegen aan de nerveuse juffrouw, die vertelde, dat Flippie al van half zeven af weg was en nog heelemaal niet gegeten bad. Of Flippie wel meer weg liep?" Neen nooit. Hij was altijd zoo lief. Hoe oud hij was? Vier jaar. „Hij zal wel in H kanaal liggen," troost te een vriendelijke juffrouw. Dc heeie bende ging op weg naar de Verbindingsgracht en een jongen was zoo verstandig al vast naar de politie te loo- pen. Een wit keeshondje sprong de zoekers voor de beenen. „Weg, leelijk beest," riep één uit de massa. Maar dc nerveuse juffrouw gilde, nu verheugd: „Flippie", pakte H keeshondje, draafde weg. De menigte stond eenige oogenblikken perplex, uitte toen haar toorn. Maar de verslandigen lachten. Hbld. EEN FRAAIE DISÖÜS8IE. In de vergadering van den Gemeente raad van het Zuid-Limburgsche dorp Am- by bij Maastricht, deelde de voorzitter mede, dat het grasland te Henkcl voor zes jaar tegen f 205 per jaar was ver pacht aan den veldwachter. Daarop ontspon zich, naar het verslag van den ,,Li m b. Koerier," de volgende fraaie discussie: De heer Féron: Ik begrijp niet, mijn heer de voorzitter, hoe u dit weiland ver pacht aan den veldwachter. Wat gaat, die daar mee doen? Daar zit iets achter! De heer Minten: Ik vind het schande.' om zulk een verpachting goed te keuren. TJ hebt weer geknoeid met deze als met den verkoop van het Geusselderbrcek, de heele herrie eu procedure is uw schuld. De voorz.U knoeit ook" (hamert, waar bij het blok uit den steel raakt). De heer Slangen: Als het waar is, wai ik daarvan heb hooren zeggen, neem ik onmiddellijk mijn ontslag. Do heer Minten: Of dat waar is? U weet het'ook, mijnheer Féron !Er gaat knoeierij. (Spr. slaat met zijn vuisten' op de tafel, dat ze dreunt). De heër Féron: Dat is ook waar! Ik weet, wat u wilt zeggen. Ik schaam mij mij nog een licht op van een andere'' lid van den raad te zijn. De heer v. Aubel: Op de wethouders vergadering van j.l. Donderdag was be sloten de verpachting eerst definitief goed; te keuren bij de eerstvolgende vergade ring. Dus mocht u, mijnheer de voorzitter niet afhandelen en daardoor den kleiner man zijn veevoer onttrekken. De heer Féron: De veldwachter mag zich daarvoor niet leenen. Een politie-' man moet onpartijdig bljjvon. Meerdere stemmenMaar opnieuw ver pachten! De voorzitter: Dit kan niet; de akt is geteekend en naar de registratie. StemmenDan moet u den veldwachte. er maar van doen afzien. De voorzitter: Dit zal ik hem ver zoeken. De heer Féron: Ik stel voor, alle ver pachtingen, verkoopingen, aanbestedinger i enz., vóór dat ze mogen gedaan worder eerst door den Raad te laten goedkeuren Aldus wordt- met algemeene stemma besloten. DIEFSTAL VAN KUNSTTANDEN. Het „U. D." meldt, dat aan het Tand heelkundig Instituut te Uireoht een aanl» kunsttanden zijn gestoten, behoorend» tot twee gebitten, welke In articulator! (z.g. klauwen) zijn samengevat en moesten dienen tot het candidaalsexamen aan ge meld Instituut. Scheveningen. De opening van da buitenbaden van het Zeebad Schevenin gen is bepaald op Zaterdag 11 Juni. Bivierschuimer. Donderdagnaoht heeft de rivierpolitie te Rotterdam deA roeier H. v. P. aangehouden, die ver dacht wordt den neger Th. S., stoker aan boord van het stoomschip „Loos", liggende in de Maashaven, in een motor boot beroofd en daarna in de Maas te water geworpen te hebben. Scheep «diefstal. Van boord van bei stoomschip „Drechterland", liggend© in de Waalhaven te Rotterdam, is ten. na- dcele van de firma A. K. aan de Boom- gaardsstraat een pak, bevattende 1000 bontvellen, ter.waarde van f 13.000 ge stolen. Brand op een bleekei-g. Te Roosen daal (nabij Arnhem) is Donderdagmiddag brand uitgebroken op de blcekerij vai den heer v. D. De wasscherij brand' geheel uit, ook een naburig pension kre< ernstige brandschade. Brandstichting. Te Winschoten 1 de gepensiooneerde Oost-Ind. miüilfcai R. IC.., die met zijn gezin 1 Juni d< door hem bewoonde woning moest oni ruimen, op heeterJaad betrapt bij het. in brand steken van dat huis, welk plan is verijdeld. K. werd gearresteerd. Ongeval. In het ziekenhuis Oharitos te Roosendaal, waarheon hij was over gebracht, is gisteren overleden de 87- jarige werkmau P. J. P. v. L., die enkele dagen te voren aan de fabriek ,,'t Anker" aldaar, ernstig' werd getroffen door een, tengevolge van het vallen van, een melkbak, loischieienden zwa.cn ket ting. Hij laat een vrouw met 7 kin-teren achter i :l VRIJ NAAR HET DUITSCH. 41. Tooh was 't niet zoozeer de schoonheid van 't jonge meisje die hem boeide, dan wel de onwillekeurige overtuiging, dat zioh in do schoone trekken een open karakter afspiegelde, dat de glimlach, waarmede zij hem begroette, niet alleen een door de wetten der beleefdheid voorgeschreven vorm, maar de wezenlijke uitdrukking barer gevoelens was. De heer met de witte haren, de bege leider der dame, trad naar hem toe en stak hem beide handen te gemoet. „Mijn heer Wallhagen, mijn dochter en ik zijn gekomen om u onzen dank te betuigen, die wel is waar laat, maar daarom niet minder oprecht is. U herkent ons wel, niet waar? Ik ben de fabrikant Weber, een der drie personen, wien uw heldhaftig waagstuk gisteren hot leven redde, en deze hier is mijn dochter Constance." Juffrouw Weber richtte de blauwe oog- eterren een seconde onderzoekend op den jongen man en reikte hem dan de smalle fijn gehandschoende rechterhand. „U heeft ons gisteren uit een vreeselijk gevaar ge red, mijnheer Wallhagen. Ik huiver nog, wanneer ik er aan denk. Een halve mi nuut later, en het rijtuig zou of verbrij zeld of in de sloot terecht gekomen zijn." „Toch niet, mejuffrouw," zeide Max. „Zoo erg, als u denkt, was het gevaar niet. Een eindje verder gaat de weg bergopwaarschijnlijk hadden de paar den daar vanzelf hun wilden loop moeten staken. „Jawel, indien zij niet eerder den nek gehroken hadden," hernam de oude heer, met een vriendelijk lachje. „Doe maar geen moeite ons de zaak als onbeduidend voor te stelten. Dokter Reh zoowel als Constance en ik, wij alle drie zijn u ons leven of ten minste onze gezonde ledema ten verschuldigd. U moet echter een ware Samson zijn, anders ware het u niet ge lukt, do hollende paarden maar zoo in een oogwenk tot staan te brengen. Ik zag u dwars over den weg vliegen en dank God, dat ze u niet verder mee gesleept of met hunne hoeven vertrapt hebben." „Verschrikkelijk!" riep mevrouw Wall hagen uit, terwijl zij huiverend de oogen sloot. Helena zag met een trotechen glimlach op naar haar heldhaftigen broer. Het deed haar goed aan 't hart, zijn moedige daad gewaardeerd te zien. Met kwalijk verborgen ongeduld hoorde deze daaren tegen al deze loftuigingen aan. Hij Blaagde er eindelijk in aan het gesprek eene andere wending te geven. De heer Weber was een aangenaam prater. Hij vertelde met veel humor, wat hij vroeger beleefd had, en dit bracht hem van liever lede op zijn woonplaats in de nabijheid van Breslau en op het bezoek, dat hij nu met zijn dochter aan dokter Reh, een neef van hem had gebracht. „Wij waren gisteren naar Zuidhof, de buitenplaats van den dokter gereden," ging hij voort, terwijl hij zich tot Max wendde, „en op den terugweg bracht de koetsier eerst de paarden door zijn on voorzichtigheid op hol en toen sprong hij vlug van den bok, om ten minste zijn eigen persoon in veiligheid te brengen, zonder zioh verder om ons te bekommeren. Nu, ieder ding heeft zijn goede zijde; deze gebeurtenis verschafte aan mijn dochter en aan mij het genoegen n en uwe geachte familie te leeren kennen. En nu wilde ik u een voorstel doen, dat u, naar ik hoop, zal aannemen." „Indien het mij mogelijk is, zeker." De heer Weber knikte. „Gelijk ik ver nomen heb, heeft u gisteren een geschil gehad met uw chef en wensoht nu een under, u passende betrekking te vinden. Ik heb insgelijks een fabriek van wollen goederen, mijn etablissement is echter veel uitgebreider dan dat van den heer Berling, daar ik ten naaste bij het dub bele getal arbeiders aan het werk heb. Ik zoek sedert eenige weken een be kwamen, vertrouwden directeur... wil u die betrekking bij mij aanvaarden?" Max keek den spreker verrast aan. „Ik dank u, voor h©t vertrouwen, dat u in mij stelt, mijnheer Weber," zeide hij na een pauze dralend, „maar.." Hij bleef steken. Met de snelheid van den bliksem wis seldon nu de gevoelens van den jongen man. Verwondering, vreugde, en eindelijk de plotseling in hem opkomende verne derende overtuiging dat de heer Weber hem deze betrekking aanbood, niet, om dat hij hem inderdaad voor bekwaam en vertrouwbaar hield, maar alleen uit dank baarheid voor den aan hem en zijn doch ter bewezen dienst, onder het te willen, had zijn moeder misschien liet een of ander woord laten vallen, hetgèen den vreemdeling deed zien in welke benarde omstandigheden zij verkeerden, en hem liet vermoeden hpa spoedig ontbering en gebrek hun aandeel zouden zijn, indien het hem niet gelukte weder 6poedig oen goed gesalarieerde betrekking te vinden. Uit barmhartigheid wilde hij hem plaat sen, uit medelijden; geheel zijn fierheid ontwaakte bij deze gedachte. „Maar u wil eerst nog overloggen, al vorens een antwoord op deze vraag te geven, omdat wij elkaar eigenlijk nog te weinig kennen," vervolgde de heeer We ber, die de gedachten van den jongen man met tamelijke juistheid geraden had. „Omdat u mij nog te weinig kent," ver beterde Max. „Ik begrijp zeer goed, dat het plotseling ontslag uit mijn betrekking mij in een twijfelachtig licht moet plaat sen. De heer Berling kan mij, wel is waar, de getuigenis, dat ik steeds mijn plicht getrouw heb vervuld, niet weige ren, hij zal desniettegenstaande waar schijnlijk niet nalaten menig „maar" er bij te voegen. U ziet, ik ben volstrekt niet overtuigd, of de referentiën, die ik u kan aanbieden, u zullen bevredigen." De heer Weber keek hem een poos in gedachten aan. „Indien dat de ge- heele of de voornaamste moeilijkheid is, dan zullen wij het wel spoedig eens wor den," zeide hij glimlachend. „Den beer Berling heb ik overigens niet noodig. Ik kpn dien beer, en weet, wat hij waard is. Dat u het tien jaren bij hen uitgehouden heeft, zonder uw zelfstandig heid prijs te geven en tot een machini' te worden, is op zich zelf reeds eei goede getuigenis voor de vastheid vai uw karakter. En wat nu uwe bekwaam heid betreft voor den post;, dien ik wilde toevertrouwen, zoo ben ik ook i) dat opzicht reeds voldoende onderricht Ik heb u namelijk mijn voorstel niet ii de opgewondenheid van het oogenblik maar na rijp overleg gedaan. Constane en ik stellen natuurlijk belang in dei redder van ons leven, ofschoon deze on beleefd genoeg was, zich aan onzen dan! te onttrokken len lieten ons daarom va: mijn neef, die u, wel is waar, persoon lijk slechte oppervlakkig kende, van i vertellen. Zijn huishondster voegde er vai haren kant nog eenige niet alledaagsohi bijzonderheden aan toe. H kent die dam< waarschijnlijk, een juffrouw.hoe her ze toch?" „Küfer," vulde Constance aan. Mevrouw Wallhagen knikte. Zij wa huishondster bij een ouden heer, die d benedenverdieping bewoonde. Na dien dood kwam zij bij dokter Rob.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9