Eerste Blad. Stadsnieuws DAMIAATJES BAANDAG 6 JUNI 193f 44ste JAARGANG No. 13854 FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.571/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. De is. Kamerverkiezingen. AGENDA 7 JUNI DE P. E. G. E. M. Personalia. Gemeenteraad. Ernstig auto-ongeluk op den Haarlemmerweg. DE SPOORBAAN HAARLEM— ZANDVOORT. De moord te Spaarndam. Burgerlijke Stand. LANGS DEN WEG. Mef M M- A. Michels. Provinciale Staten van Noord- Holland. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De ABONNEMENTSPRIJS BEDRAA0T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL U.<>v BOR E|A UXi De laatste vergadering van de R. K. Kieskring-organisatie, te Haarlem ge houden, verliep \niet zoo vlot als ik ivel gewenscht en verwacht had. Hierdoor viel het mij moeilijk aan hei slot iets in het midden te brengen, wat ik toch gaarne had willen zeggen en waarvoor ik thans de gastvrijheid der N. H. Crt. inroep. Het komt mij n. 1. voor, dat wij diunaat nog vroeger dan de vorige anaal het geval was, met de voorbe reiding der verkiezingen moeten be ginnen. Het aantal kiezers is sinds 1918 be langrijk uitgebreid door het vrouwen kiesrecht en hoe grooter de massa, noe moeilijker het zijn zal haar in te lirhien. haar in beweging te brengen en icn et te haar te begeesteren. Man on ierschatte vooral ditmaal c:ie taak niet. Daarom moet er tijdig t»eg.ji.'ien worden, opdat het uitge breid- Kiezerskorps volgens oen voorai Wnstig beraamd plan intens zal kun nen worden bewerkt. Voor dw bewerking is in de eerste eaats dat de candidaten be- "ead zijn. Zaücs biedt natuurlijk op 4e vergaderingen in de locale kiesver enigingen zijn groove voordeelen. Vervolgens heeft men bij vroegtijdige caruüóaatstelling een ruimte van tijd om all*rwege voor de kiezers op te treden, want het is toch zeer gewenscht dat de candidaten zelf bij de te voe ren propaganda door middel van spreek beurten het leeuwenaandeel voor hun ne rek ning nemen. Bovendien heeft een tijdige candi- daatstellin ook not het voordeel, dat de actie valt midden in het winter seizoen, he welk zich bij uitstek vooj het doel leent, terwijl, wanneer de can didaatstelling wordt verschoven, een belangrijdeel van den strijd, met zijn veeltallige vergaderingen in het veel minder geschikte voorjaar valt. O, wat zouden wij dien winter '21/'22 heerlijk kunnen benutten, mits maar bijtijds wordt aangevangen is er dan geen enkel bezwaar zoo vroeg beginnen Wij kennen er één. Wanneer de kandidaatstelling zoo spoedig zou plaats hebben, zijn de wijzigingen in het Staatsprogram nog niet bekend. Tot die yijzigingen behoort het be langrijke punt van de publiekrechte lijke regeling der bedrijfsraden. Wij wenschen. aldus zal men zeggen, te weten hoe de verschillende candidaten \arover denken, alvorens aan hen onze stem te geven voor de groslijst. Volkomen terechtin theorie Maar n>«ef niet, practisch onge- givmd. Is het aan te nemen, aldus vra gen wij aan den onbevooroordeelden kiez«r, dat wanneer dit punt op het prop-am is geplaatst, ook maar één canduhiat de onderteekening daarvan «wi weigeren Dat komt niet voor. De kwestie der bedrijfsraden is toch emmers gisteren niet uit de lucht ko men vallen? En de candidaten zijn toch ook geen boschnegers uit Congo, van wie men nog nooit iets heeft ge hoord of gezien Bovendien hebben wij de ervaring van 1918, töan de can didaten het laatste oogenblik voor de verkiezingen niet voor een enkele wijziging, maar voor een gansch nieuw urogram kwamen te staan En le verde het bezwaren op Immers neen Gesteld echter eens het ondenkbare gevaldn het kiezerskorps iemand had gecandideei'd, die ten slotte het katho liek program niet wil onderteekenen en dat zoo'n candidaat zoo onnoozel Was een plaats op de groslijst te aan vaarden, zonder te begrijpen welke consequenties dit voor hem ten aanzien van het R. K. Program meebrengt ik stem gaarne toe, dat het een on gerijmdheid is zulks te veronderstel len.. maar nemen wij, het eens 'n oogenblik aanzou daartegen dan niets meer te doen zijn Ongetwijfeld De wijziging in het program zal zeker zóó tijdig komen om in zoo'n geval alsnog maatregelen te kunnen nemen. ik geloof dan ook, dat ik aan het ééne onwezenlijke bezwaar een veel te ruime plaats heb ingeruimd'en dat er met klem op aangedrongen moet wor den, het samenstellen der groslijsten Zoo tijdig mogelijk te doen plaats heb ben. Mogelijk zal hier overleg met het Bestuui van den Bond van R. K Kies- kring-oniamsaties noodig zijn; zoo ja, dar. -ren wij dat de Besturen der Kies'-.- -.jen Haarlem en Helder hier toe stappen zullen doen. ,-«)dtwie spoedig werkt, werkt d el. 'daaiiorn. MICH1 EL.5EN. Soc. „St. Havo." M. U. L. O-examen- Lanidjbouw 8 uut Reddingsbrigade 8 uut Rechtslk. advies &yz9K uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur. Familie-Bioscoop Kleine Houtweg 12. Vooraielling. Groote Kerk Orgelbespeling door <len heer George Robert van 2 tot 3 uur. „Oud-Holland" Ver wuift Strijk orkest. St. Marlba-vereeniging Kleine Hout weg 13, 3--4 uur betreklkingbureau. Bis<cëi??pelijk Museum, Jansstraat. ESkVi dag, uitgezonderd Zaterdag, Zon en feestdagen, geopend Meerdere inlichtingen gevraagd. De heer F. H. Smit, voorzitter der Haarlemsche Handelsvereeniging, had den heer J. J. L. Smits, directeur van het gemeentelijk Electriciteit- en Tram bedrijf ti Utrecht gevraagd een cau serie te komen houden over overname van de Haarlemsche electrische cen trale door verdere deelneming aan de P. E. G. E. M. De hierover gevoerde corresponden tie lijkt ons belangrijk genoeg, om geheel af te drukken. Hieronder volgt het antwoord van den heer Utrechtschen directeur aan den heer Smit Utrecht, den 4en Juni 1921. Mij refereerend aan het onderhoud, dat ik 1 Juni j. 1. met U mocht hebben, deel lk U mede dat ik gaarne bereid ben in Uwe Vereeniging de overname van de Gemeentelijke electrische cen trale te hespreken. Zooals ik U echter reeds telefonisch berichtte, zijn de mij ter beschikking gestelde gegevens volstrekt onvol doende voor het vormen van een juist oordeel. Immers ontbreekt in de voordracht van B. en W. van 14 April 1921 Nr. 122 elke berekening van de finantieele gevolgen, die het samengaan met de Provincie en Amsterdam voor Haar lem zal hebben. In de mededeeling, dat de verschillende centrales in de naamloozj vennootschap ingebracht zullen worden tegen aanschaffings waarde, verminderd met de voor ieders bezittingen naar dezelfde maatstaven berekende afscVrijviogen, welke wijze wam -! Kuwekening „billijk" zoude zijn, kan m. i. geen verklaring gevon den wor-(..i voor het ontbreken eener nadere, becijfering. B;j -s beziftingen die door Amster dam '«n-rach: worden, is de verouder de s- "lost, die slechts op niet econombisrii wii *3 voor de spitsbe- lastiig ui-r .nidUooze vennootschap zal kuni e n dienst doen bij die van de P. E. N. ,-o oude centralen Bloemen- daal, Vein IJ muiden en Naarden, waarvan deel reeds stopgezet is of zal oph'iM-l*» voor stroomleverlng dienst te doen. Uit fe stukken blijkt niet of deze veronderstellingen juist zijn, maar al ware dit niet het geval, dan nog komt het mij voor, dat het noodig is te we ten wat door ieder der partijen inge bracht zal wor-ien. Immers heeft de betrekkelijk kleine centrale Haarlem de laatste jaren volgens de verschenen jaarverslagen lagere productiekosten dan Amstïidam. Indien dit inderdaad juist is, en uit de mij ter beschikking gestelde gegevens vind ik geen steun voor de meening dat het tegendeel het geval zou zijn, dan is de uniforme waarde bepaling, die door B. en W. uit ver schillende mogelijkheden wordt ge kozen onjuist en niet billijk. „Onjuist" omdat door de andere partijen be zittingen worden ingebracht, die voor de naamlooze vennootschap geen of geringe waarde vertegenwoordigen „onbillijk", omdat Haarlem een eco nomisch werkende centrale, opgericht in een tijd toen de aanschaffing van machines en ketels nog tegen lagen prijs kon geschieden, aan de naamlooze vennootschap onderdraagt tegen een prijs, die na aftrek van gelijke afschrij vingspercentages per eenheid belang rijk lager moet zijn dan die, welke door Amsterdam bedongen wordt voor in richtingen, die blijkens de jaarversla gen niet 'méér economisch zijn dan die van Haarlem. Voor een beoordeeling is het derhal ve noodig te weten wat door elke par tij wordt ingebracht, en tegen welken prijs. Het gevaar, dat de ondervinding zou kunnen leeren dat de Haarlemsche centrale goedkooper zou kunnen op wekken dan de naamlooze vennoot schap, wordt volgens de voordracht ondervangen door het onder II op nemen van eenige bepalingen. De onder II sub a opgenomen be paling is onvolledig. Vast te stellen is wat onder variabele en wat onder semi-vaste kosten begrepen is. De onder II sub a opgenomen be paling is voor den te betalen prijs slechts maatgevend zoolang de belas ting der Haarlemsche centrale de „veilige" machinecapaciteit niet over treft Daar de Provincie electriciteit van Haarlem betrekt, zal de naamlooze vennootschap het oogenblik willekeu rig kunnen kiezefl, waarop de veilige machinecapaciteit niet meer voldoen de is voor de stroomlevering uit de Haarlemsche centrale, tenzij een be perkende bepaling omtrent de te le veren hoeveelheid is opgenomen. Indien dit niet het geval is, en de stukken verschaffen hierover geen licht, dan zou theoretisch de mogelijk heid bestaan dat reeds in het eerste jaar van stroomlevering door de P. E. G. E. M. - voor het meerdere ver bruik vaste kosten van nader te be palen prijs berekend worden, een prijs, die misschien we! belaqgrijk boven de verwachting kan zijn. De onder II sub c opgenomen be paling wordt daardoor volstrekt waar deloos tenzij, zooals gezegd werd, een beperkende bepaling als bovenbedoeld is opgenomen. In de voordracht ontbreken verder de behoorlijke vergelijkende tabellen, waarvoor blijkens het verslag van het gesprokene in de vergadering van den Raad op 28 Mei 1919 bij een volgende behandeling door den Heer Wethouder Bomans gezorgd zou worden, (zie blz. 363 van de verslagen 1919). In deze tabellen zou, behalve een vergelijkend overzicht van de aanleg- kosten en de bedrijfsuitkomsten van de verschillende in te brengen centra les over eenige afgeloopen jaren, ook de cijfers gegeven moeten worden van de uitkomsten, die de naamlooze ven nootschap gedurende de eerstvolgende jaren denkt te zullen bereiken. De Heer Bomans heeft m. i- vol komen terecht in de zitting van den Raad der Gemeente toegezegd, dat bedoelde gegevens verstrekt zouden worden. Zoolang dit niet geschied is en het is mij niet bekend of deze tabel len B. en W. bij het opmaken der voor dracht ter beschikking stonden, is het onmogelijk een objectief oordeel te vormen. Indien dergelijke cijfers bekend wa ren zou het door het college ingenomen standpunt, waarbij wordt aangenomen dat reeds in de vergadering van 28 Mei 1919 met het besluit tot deelne ming in de P. E. G. E. M. stilzwijgend over den bedoelden inbreng beslist is, misschien verklaarbaar zijn. In elk geval komt het mij voor, dat door den Raad der Gemeente zoo wel de beslissing óf, maar vooral wAt zal worden ingebracht, nog te nemen is En al ware alleen te beslissen wAt zou worden ingebracht, dan nog zou daarbij tevens ook door den Raad uit te maken zijn tegen welken prijs de inbreng zal geschieden, en zooals boven gezegd komt mij daarvoor de aangegeven wijze van berekening niet juist en ook niet billijk voor. Het wil mij voorkomen dat de bo venbedoelde toezegging, en verdere verdediging van den heer Bomans volkomen duidelijk aantoont, dat de in Mei 1919 genomen beslissing slechts een bereidverklaring inhield om voor een niet belangrijk bedrag deel te ne men in een naamlooze vennootschap, terwijl aan de hand van later te ver strekken gegevens nader zou worden beslist of deze bereidverklaring verdere gevolgen voor Haarlem zou hebben Is dit het geval, dan zou nu zoowel te beslissen zijn öf, wAt en tegen wel ken prijs in te brengen is. Indien het U mogelijk is mij boven- gevraagde gegevens omgaand te ver schaffen, ben ik gaarne bereid Maan dag of Dinsdag a. s. de zaak in een avondvergadering Uwer vereeniging te bespreken. De gevraagde gegevens, die in de voordracht van het College ontbreken, komen overeen met die, welke voor het opstellen van een prospectus noo dig zijn, die voor oprichting eener naam looze vennootschap aan de toekomstige aandeelhouders ter beschikking, ge steld wordt. Weliswaar werd bij de bereidver klaring tot deelneming in de naamlooze vennootschap Provinciale en gemeen telijke Electriciteits Maatschappij van 28 Mei 1919 een prospectus niet sa mengesteld. Dat was ook niet noodig, want volgens den heer Bomans kon op dat oogenblik slechts beslist worden dat Haarlem in principe voor 5000. deelneemt, terwijl hij altijd nog de beslissing in handen houdt wat betreft de „waardebepaling" van het gedeelte van het bedrijf, dat aan de P. E. G. E. M wordt overgedragen Het oogenblik om een prospectus samen te stellen is echter nu gekomen Dit prospectus is m. i. volstrekt noo dig om te kunnen komen tot de bepa ling van het gedeelte van het bedrijf en tot het vaststellen van de waarde van het gedeelte, dat zal worden over gedragen Haarlem, zich op dit standpunt plaatsende, doet daarmede als elk voorzichtig financier, die bezwaarlijk deelneming in een maatschappij zal uitbreiden, waarvan hij door het ont breken van gegevens niet in staat is de uitzichten te beoordeelen Hoewel ik principieel voorstander ben van een vereeniging van verschil lende gelijk gerichte belangen, waarbij een samengaan van partijen gewenscht en voordeelig kan zijn, meen ik toch dat elk der participanten het recht en ook den plicht heeft uit te maken, dat zijn eigen welbegrepen belang bezwaard wordt, en dat de wenschelijkheid en het voordeel moet vaststaan Haarlem heeft m i. in het algemeen en ook niet door de genomen beslis sing, aanleiding zijn centrale in te brengen zoolang niet vaststaat dat deze transactie niet zal uitloopen op een finantieel offer. En met de beschik bare gegevens is het mij niet gelukt uit te maken waarheen de weg leidt, die nu door het voorstel van B. en W. wordt aangewezen. Op boven aangegeven gronden wil het mij voorkomen dat met het verzoek van de Kamer van Koophandel van ,23 Januari 1921 Nr. 3071 met adhaesie- betuiging Uwer Vereeniging rekening te houden is. Slechts wanneer hieraan voldaan wordt, zou uit te maken zijn of de nu voorgestelde oplossing zal zijn in het belang van Haarlem. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn Uw. Dw. J. J. L. SMITS. Onteigening te Halfweg. Voor de Haarlemsche rechtbank zijn de eerste onteigeningszaken behandeld ten behoeve der verbetering van den Rijksweg Amsterdam-Haarlem. Het betrof hier enkele perceelen te Halfweg, waaronder gebouwen, staande aldaar op erfpachtsgrond van Rijnland. Door de Rechtbank werd hierbij overwogen en aangenomen dat de grond bij afloop der opstaljaren weder aan den eigenaar zou kunnen moeten worden opgeleverd en de daarop staande gebouwen alsdan waardeloos zouden zijn in verhouding tot de nog looperrae jaren werd de ver goeding bepaald. Intusschen lijden betrokkenen hier door groote schade, daar de bepaalde vergoeding hen niet in staat stelt om in den tegenwoordigen tijd daarvoor ge lijkwaardige perceelen terug te verkrij gen zij zullen zich dus met mindere gebouwen moeten tevreden stellen of uit eigen fondsen de beschikbare som men verhoogen. Met ingang van 1 J uni is benoemd tot hoofdbesteller bij den post en telegraaf dienst te Scheveningen de heer J. Koenekoop, voordien in gelijke betrek king te Haarlem werkzaam. Den 8sten Juni zal het 40 jaar gele den zijn dat Dr. J. Timmer te Utrecht tot arts werd bevorderd Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 8 Juni 1921, des namiddags ten 1 y2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Beëediging Gemeente-ontvanger. Voorstel B. en W. vaststelling 4e suppl. kohier plaatselijke dir. belas ting, dienst 1920/1921. Voorstel B. en W. goedkeuring 2e suppl. begrooting Armenraad, dienst 1920. Voorstel B. en W. verleenen vrij stelling art. 10, 2 a, der Bouwverorde ning t./b. Woningbouwvereeniging „Bloemenhof" Voorstel B. en W. verhooging gel den voor aanleg wegen enz. nabij Zo- mervaart. Voorstel B. en W. verkoop grond aan de Julianastraat. Voorstel B. en W. tot aanvaarding grond aan de Gerrit van Heesstraat. Voorstel B en W verleenen gelden onder eerste hypothecair verband Voorstel B en W tot uitgifte grond in erfpacht Woningbouwvereeniging „Zorgvliet" Stemming over het voorstel van a den heer W. A. J. van de Kamp b de heeren G Wolzak Hzn c s c Burgemeester en Wethouders betreffende eventueele overdracht van eigendommen in de N V. „P. E. G. E. M." Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende de u itbetaling van loon ingeval van ongesteldheid. Voorstel B. en W. uitvoering wer ken nabij de Amsterdamse he Poort. Voorstel B. en W. wijziging regle ment Burgerlijk Armbestuur. Zaterdagmiddag heeft op den Haarlem merweg nabij den Uitweg (onder Amster dam) een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een dame, die op de fiets reed, werd van achteren aangereden door een auto, waarin zich drie inzittenden bevonden on die bestuurd werd door een autohandelaar daar ter stede. Welke de factoren geweest zijn, die aanleiding hebben gegeven tol het ongeval, is niet bekend. Wel verkla ren getuigen gezien te hebben, dat de auto die een slingerenden gang had, de dame van de fiets wierp en vervolgens in de sloot reed. Een der inziltendo do heer D. werd er uitgeslingerd en kroeg een hersenschudding. Zoowel hij als de dame werden per autobrancard naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. Do dame kon later loopondc huiswaarts Vcc.ori. Eenlg; getuigen vorklaren voort3, j dat de inzittenden beschonken waren. Of dit waar is, kan niet met zekerheid wor den vastgesteld. Wol werd door de po litie bij hen een dranklucht geconstateerd, tlerwijl op eenigen afstand van den wa gen 'n flesch Elixer d'Anvers werd gevon den, meldt de „Tel." De bestuurder ver klaarde een bittertje gedronken te hebben, doch niet dronken en in 't volle bezit van zijn positieven geweest te zijn. Hij wijt de oorzaak van het ongeval aan de wielrijdster, dio midden op den rijweg reed. De auto is door de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg in be slag genomen, terwijl de autobestuurder voorloopig in arrest werd gesteld. De toestand van den heer D. is nog zeer zorgelijk. De dame, die thuis ver toeft, is wederom in bewusteloosheid ver vallen. De auto is door de Stadsreiniging van Amsterdam onder toezicht van hoofdin specteur Bakker weggebracht en zal op den weg geprobeerd worden, om na te gaan, of er ook defecten zijn. Uit liet politieonderzoek is niet bewezen kunnen worden dat de bestuurder; zooals getuigen beweren, in beschonken toestand verkeerde. Een belachelijk overdreven bericht van „De Telegraaf' en „De Courant", noopt ons, nog even terug te komen op ons be richt over de Stremming van het verkeer op de lijn HaarlemZandvoort. Deze sto ring was ontstaan, doordat duinzand over de rails was gevloeid, waar de baan in gesloten ligt en zand weggespoeld waar de baan op talud ligt. Natuurlijk is de grond onder den spoorweg, evenals elders in de duinen, doorgraven met konijnenholen, doch het spoortoericht zorgt' wel, dat deze geen kwaad doen. Het bericht in de „Tel." spreekt van „ondermijnen van den spoor baan". Van welken ernstigen aard dat on dermijnen is geweest, blijkt wel hieruit dat om half negen de baan hersteld was. Wan neer de treinen na dien regenval zouden doorgereden zijn, waren er natuurlijk on gelukken gebeurd, maar dat gebeurt nu eenmaal niet, evenmin als men opzettelijk een kapotte rails iaat liggen. In ons Reoh Lbankverslag over den dub belen moord te Spaarndam, stond on der meeT de volgende passage: Getuige Koelman was brievenbestel ler in dien tijd. Hij zag dien avond om half 8, toen hij op de sluis liep, twee porsonèn loopen in de richting van de woning van Melehior. Ze liepen op hun kousen. De eerste was Jacob van de Pol Kok, de ander Roza. De familie van Jacob van de Pol Kolk, verzoekt ons mede te deelen dat deze verklaring niet juist kan zijn, daar Ja cob v. d'. P. K., aan suikerziekte lijdende, dien Zaterdag niet van bed is af geweest. Daar de jonge man, sindsdien overlieden is, wordt de door deze verklaring op v' en overledene gebradhten vedenking wel zeer pijnlijk, voegt zij er aan toe. Geboren: 3 Juni d. van D. Lammers- Westbroek. 4 Juni d. van H. J. Steen- kist-v. Dijk. d. van M. J. Roelofs-v. Raaij. d. van M. E. Balk-Dunenberg. d. van M. M. Pieters-Kater. z. van A. Huig-Paap. 5 Juni z. van M. A. Beek- huijs-v. d. Berg. d. van M. P. J. A, Lut- tik-Nix. z. van A. J. Overdam-v. Duijn. z. van J. Stoute-v. d. Pol. d. van C. v. Veen-Kool. d. van M. J. Vermolen-dc Buur. 6 Juni d. van T. Woerde-Samson. Overleden: 3 Juni A. P. J. v. Gasteren, 51 j., K. Begijnestraat. 4 Juni S. Garde nier-Boer, 66 j„ L. Heerenvest. J. J. Devies, 23 j., KI. Heiligland. 6 Juni C. Hagebout, 72 j„ Doelstraat. pfp'-nP'-1 VipjL'.?- SfnHng tij1Ifl.'fTfff. ■amiimti Na de bui. Geweldig is het weer Vrijdagnacht ge weest. Er was nu niemand in Haarlem en den naasten omtrek, die het er den volgenden morgen niet over had. De menschen begroetten elkaar met een „Ben je ook wakker geweest in de bui?" of: „Wat oen weer vannacht, hè?" en: „Heb je die eene slag ook gehoord?" of: „Wat lichtte 't verschrikkelijk, niet." Iedereen was er vol van en in langen tijd is er dan ook niet zoo'n onweersbui om en bij de stad geweest. In erge mate heeft het noodweer boven de. duinen gewoed en de talrijke wande laars hebben zich gisteren kunnen overtui gen van de schade, die op Holland's roem en Haarlem's glorie is aangericht. Op ontelbare plaatsen waren de sporen van het gewelddadige optreden der natuur elementen merkbaar. Men zag groote, ver- sche happen in de duinranden, en diepe geulen in Het veld. De regenval, die bui tensporig hevig moet geweest zijn, heeft hoele stukken weggespoeld en als 't ware uitgevreten hier en daar Op sommige plaat sen was de duinvoet geribd als het zee strand bij eb en hier en daar leek het de bedding van een beek, die bloot gekomen was. Ook op de spoorbaan, die nog een paar uur versperd was, waren de sporen van den Juni-storm goed merkbaar en men moet nu wel tot de. conclusie komen, dat het groote verlangen naar regen wel op overvloedige wijze is vervuldl fl ■•"•r Een mooie onderscheiding is aan een onzer stadgenooten ten deel ge vallen. De Staatscourant vermeldt de benoeming van Mej. M. M. A. Michels, directrice van de R. K. Vakschool voor meisjes, alhier, tot adjunct- inspectrico van het Nijverheids onder in ijs. Aan hel einde van den Loopen der cursus zidlen wij onze sympathieke directrice van de R. K. Huishoud- school aan den Kleinen Houtweg dus moeten missen en zal zij zich in Baam, de haar aangewezen stand plaats, of Hilversum gaan vestigen. De nieuwe adiunct-inspectrïce van het Nijverheidsonderwijs de eerste benoeming van dien aard in ons land wend le Amsterdam geboren in 1891. Op jeugdigen leeftijd valt haar, alzoo deze onderscheiding te beurt. Zij behaalde te Amsterdam de akta nuttige handwerken en was zes jaren in de hoofdstad werkzaam aan open bare lagere scholen en patronaats- cursusscn. Onderwijl volgde zij de les sen aan de Amsterdamsche huislioud- school en behaalde daar het diploma leerares-koken. Daarna wias 2ij twee jaren in de gemeente Veendam (Gro ningen) belast met het geven van ge meentelijke cursussen o.p 't gebied van koken en volgde vandaar haar benoe ming tot leerares aan de Meisjesvak- school in Den Haag. Twee jaar ge leden viel op haar de keuze voor. directrice der op te richten R. Küj Huishoudschool alhier en iedereen weet nu wel wat zij in dien tijd voor onze huishoudschool is geweest Haar directie is een doorloopend suc ces geworden, zoodat wij volkomen begrijpen de zucht van een der be stuursleden, dien wij de benoeming mededeelden: „De slag heeft lang ge dreigd, eindelijk is hij nu toch ge vallen." Inderdaad is d^ze benoeming, hoe eervol overigens ook voor de benoem de èn voor de R. IC. Huishoudschool, voor onze Ryomsche instelling een slag, doch laat ons hopen dat liet bestuur er in slaagt een waardige op volgster le vinden en dat mej. Michels de joage, bloeiende instelling met raad en daad zal ter zijde blijven staan. Aan liet Nijverheidsondervij-t it door de benoeming van mej Michels een dienst bewezen. Gedurende den korten tijd dat zij hier werkte, heeft zij zich doen kennen als een werk lustige, bekwame en doortastende vrouw, die de genegenheid wist. te winnen van iedereen, die met haar haar in aanraking kwam en het aan tal leerlingen der school deed groeien tot ruim twee honderd. Met één slag stond ons R. K. Huishoudondcrwijs op heizelfde plan en peil, als hel zoo moeilijk te evenaren neutrale Haarlemsche huishoudonderwijs.Wnn wij mogen dit nu wel eens open!ijl zeggen toen de plannen voor eci R. K. Huishoudschool in Haarlem rijp- ten, was onze eenige vrees, dat deze school bijna onmogelijk iets gelijk waardigs zou kfunnen geven aan wat Haarlem op dit gebied reeds bezat. Wij hebben ons vergist waar wij om juichenI en dat is te danken in hoofdzaak aan mej. Michels en haar kranige staf van vakkundige medewerks tors Het zou dan ook getuigen van een engen blik, indien wij mej. Michels voor Roomsch Haarlem wilden be houden, waar in ruimeren algemce- nen kring zooveel van haar talen len kan worden geprofiteerd. Ofschoon niemand aan mej. Michels de vervulling van haar wenseh zal misgunnen, zoo is toch zeker hel leedwezen over haar vertrek algemeen. Het ga haar voorspoedig in haar nieuwen werkkring en moge zij de R. K. Huishoudschool van Haarlem niet vergeten Gedep. Staten van Noord-Holland stellen voor: Aan de Vereeniging „Volksuniversi teit voor Haarlem en Omstreken" te Haarlem, (en behoeve van hare cur sussen, met ingang van het jaar 1921 tot wederopzeggens eene bijdrage ta verleenen van f 1000 per jaar; Aan den heer C. J. Gonnet, vooiv malig provinciaal archivaris, te reke nen van 1 April 1021 eene jaarliiksclu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1