VASIBER GRAAF Go. voor beste voedsel' LAATSTE NIEUWS Sport en Spel. Amsterdamsche Beurs ORDE EN ARBEID. Rechtzaken READ RijksbloemboUenscnool te Lisse. Programma. Personalia. j Brandje. j Diocesaan Kruisverbond. Telegrafisch Weerbericht. Uit den Omtrek HAARLEMMERLIEDE. SPAARNDAM. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. HEEMSTEDE. R.-K. Landdag te Rotterdam. AMSTERDAM ROTTERDAM Van onzen invloed als het grootste Handels Informatie bureau, wordt door den han- deit33i3 0133 r gebr uik ge maakt voor het INCASSEE- REN en regelen van ACH TERSTALLIGE en BETWISTE VORDERINGEN Hoofdprijzen Staatsloterij. Stoomvaartlijnen. taiamtiii'ooi HU3-4KEIIAI3B. DÊRÏÏP STVTTTTIA-' V-TT-< iffW? toelage van f400 te vcrleenen; De met ingang van 1 Juni 1918 san M. C. van Pellecom, gewezen chef de bureau van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, ver leende jaarlijksche toelage uit de pro vinciale kas ad f 400, le rekenen van dien datum te ver'noogen tot f 450. Gemeentezaken. Naar aanleiding van eau verzoek van de afd. Haarlem van het Na tionaal Verbond van Gemeente-ambr tenaren in Nederland, stellen B. en W. ccnige wijzigingen voor in de ver ordening van ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente. B. en W. bieden ter vaststelling aan het 4e suppletoire kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1920/21 tot een bedrag van f 43.375.77. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de tweede suppletoire begrooting dienst 1920 van den Armenraad, in ontvangst en uitgaaf bedragende f 192.44. Tevens stellen zij voor, op den post volgnummer 258 der gemoente-begroo- ting dienst 1920 alsnog een bedrag van f 178.98 beschikbaar te stellen. Bij het op 3 en 4 Juni 1921 ge houden eindexamen slaagden: Th. R. Jonkhc-êr, te Hillegoml); G. J. Topper, te Hillegoml); Th.Veld- huijzen van Zanten, te Hillegom 2). 1) met aanteekening voor Engel- sche, Duitsclie en Fransche taal en handelscorrespondentie in die talen. 2) met aanteekening voor Eagel- sche en Duitschc taal en handels correspondentie in die talen. Bij de overgangsexamens werden bevorderd: a. van de le tot de 2e klasse: K. Bakker, te Voorschoten; G. P. Bronkhorst, te Heemstede; S. P. Buschman, te Lisse; P. A. Goemans, te Hillegom; G. Klein Kranenborg, te Leiden; J. A. Koning, te Heem stede; G. van Parijs, te Lisse; *C. .Valkering, te Limmcn; *R. J. Veldhuij- zen van Zanten, tc Hillegom; *C. van Zij verden, te O verveen. Voorwaardelijk: herexamen in een of meer vakken. Drie leerlingen konden niet tot de 2c klasse worden toegelaten. b. van de 2e tót de 3e klasse: A. Frijlink, te Sassenlieim; H. J. Gerritsen, te Hillegom; J. J. Groene- wegen, te Hillegom; J. H. Hol trust, te Katwijk; *J. A. R. van Lierop, te Hillegom; L. N. den Older, te Lei den; *Chr. Verdegaal, te Sassenlieim; C. v. d. Vlugt, te Lisse. Met herexamen in Russisch. Verder werden bevorderd de toe hoorders (in een of meer talen): tot de 2e klasse J. C. van Jtlaveren, te Lisse; F. iVeldhuijzen van Zanten, te Hillegom. I Tot de 3e klasse: A. C. Brandenburg, le Sassenheim; A. H. Kroon, te Lisse; H. A. M. Ruiisenaars, 'te Heemstede op Woensdag 8 Juni 1921. I. ,jfTeufelsmarsch", F. v. Suppé. Ouverture „Traviala", G. Vcrdi. „iHochzeits-Reigen", Walzer, B. Bilse. 4. Fantaisie de l'Opéra „Mad. But terfly", G. Puccini. II. „iRubbcr-Marsch", Nico Ge.harz. Ouverture „Zampa", F. Hérold. ,,Voix des Cloches", A. Luigini. Fantaisie de l'Opéra „Cavalleria Rusticana", P. Mascagui. ïrectrfee van da Boomsch-Kathol'eke Vakschool voor meisjes, alhier. Voor het examen Boekhouden van dc .g Vereeniging van Leeraren slaagde o.m, j mej. A. Vollaerts, alhier. Hedenmorgen te kwart voor 9 ont- stond een begin van brand in per- - oee* Sophiastraat 12, doordat de vlam M j van een gasstel in de slang sloeg, Eenig papier vatte vlam. Met een emmer water werd verder onheil voorkomen. De brandweer die ge- jalarmeerd was, was met veel materiaal ter plaatse, docH behoefde geen dienst te doen. De staf was aanwezig. Maandag hield het Diocesaan Kruis verbond in het bisdom Haarlem zijn jaar vergadering te Haarlem. Nadat des mor gens 10 uur door den Gees. Adv. van de afdeeling Haarlem, den WelEerw. Heer A. W. J. Luhn, in de St. Jozephskerk een H. Mis tot intentie van het Dioce saan Kruisverbond gelezen was, kwamen de afgevaardigden om 11 uur in het „St. Jozefsgezellen" gebonw bijeen. De voorzitter, de heer W. J. van Dam, opende de vergadering met gebed, waarna de voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer H. B. van der Sande, allen wel kom heette in do Bisschopsstad en den wensch uitsprak, dat de discussies zouden bijdragen tot den bloei van het Kruis verbond in het diocees Haarlem. In zijn inleidingswoord sprak de voor zitter er zijn vreugde over uit, dat er nieuw leven in het Kruisverbond' te he speuren valt, dat er teekens van vooruit gang zijn, waarna hij wees op de nood zakelijkheid van drankbestrijding. Vooral moet men nieuwe leden zien te verwer ven en de jeugd in antj-alcoholischen zin opvoeden. Spr. sprak ten slotte den wensch uit, dat onder Gods zegen de ver gadering de beste wenschon zon .dragen. Wordt vervolgd. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Juni. Hoogste Barometerstand 771,8 m.M. Aberdeen. Laagste Barometerstand 756.9 m.M. Privas Verwachting van den avond van 7 Juni tot den avond van 8 Juni: Matige, tij ddijil; wellicht krachtige noordoostelijke tot oostelijke wind, licht tot halfbewolkt, weinig of geen regen, iels koeleT. 1. 2. 3. 5. 6. 67. 8. van de Orgelbespeling in de Groofe of St. Bavokerk le Haarlem, op Dins dag 7 Juni 1921, des namiddags van 2—3 uur, door den heer G. Robert. 1. Clio ral vorspiele, J. S. Bach. a. „Nun komm' der Heiden Hei land". b. ,^Nim freut cuch, lieben Christen G'mein'. 2- a. Pavane, William Bird. b. Sarabande grave, F. Couperin. 3. Derde Sonate, Alex Guilmant Preludia Adagio Fuga. I. Andantino, 5. Grand Choeur, César Franck. Enrico Bossi. Nijverheidsonderwijs. Kij Kon. besluit is benoemd tot ad junct-inspecteur van het nijverheidsonder- «js voor moSaies moj. M. M. A. Michels. Feestelijke intocht van de Eeriv. Zusters. Haarlemmerlicde was Maandag in feest gewaad gestoken. De Eerw. Zusters Fran ciscanessen van Salzkotten, kwamen zich in 't nieuw-gebouwde klooster vestigen en nu hebben de dorpelingen de nieuwe be woonsters ingehaald, op een wijze, die den ijverigen nonnen volkomen toekomt. De Eerw. Zusters, 20 in getal, werden vanuit de ziekeninrichting „De Maria- Stichting" gehaald door een aantal boeren- tentwagentjes. Op den Ouden weg hadden een 20-tal ruiters, gesierd met linten in de Pauselijke kleuren, een eerewacht gevormd, terwijl het pas opgerichte muziekkorps van Haar- lemmerliede, zich hier eveneens had op gesteld. De stoet gaf een alleraardigste aanblik. De muziek, een opgewekte marsch spelen de, voorop, daarachter de fiere ruiters, met versierde paarden, dan de boerenwa- gentjes met de aan God gewijde Maagden, wien nog nooit zoo'n grooten eer was te beurt gevallen. Een aantal voetgangers en wielrijders sloot den stoet, die langs het fort naar het nieuwe klooster trok. In den tuin hadden zich hier de kinde ren van de school met het schoolpersoneel opgesteld, om den zusters een welkomstlied te brengen, gemaakt door oen der onder wijzeressen. Na het welkomstlied, heette het hoofd der school de Eerw. Zusters van harte wel kom in hun nieuwe omgeving en bood hen, namens d ekinderen, een fraai H. Hartbeeld aan. Alvorens de fotograaf het geheel ging vereeuwigen, werd door de muziek op uitstekende wijze 't Wilhelmus gespeeld. Het was een aardige groep, die zich voor de lens van den fotograaf opstelde. De klei- n- kleuters, met blijde gezichten, om deze bijzonderheid, daarachter de muziek, de ruiters, en een menigte belangstellenden. Vóór dit geheel, was 't H. Hartbeeld ge plaatst Toen de fotograaf zijn werk volbracht had, vertrokken de zusters met den Zcer- Eerw. Her Pastoor, J. H. H. Saulenn, Rec tor H. C. J. Sondaal en het volledig kerk bestuur, bestaande uit de heeren J. Vrie- zekoop, H. de Koning, R. K. Nelis en C. Vreeburg, het klooster binnen, om het in te wijden. Nadat deze plechtigheid was afgeloopen, waarbij de zusters tevens in de gelegen heid waren zich in hun nieuwe woontent te oriënteeren, gingen allen naar de kerk, waar een dankoffer aan God werd opge dragen. Hierna werd het Te Deum Lau- damus gezongen en een processie gehou den. Na deze plechtigheden had de over brenging plaats van den Koning der Ko ningen naar de kapel van het klooster. Hiermede waren de plechtigheden ge ëindigd. Deze dag zal immer blijven voortleven in de herinnering van de zusters en hunne op volgsters. Harmonie. Met dertig loden is Don derdagavond onder leiding van den pastoor der parochie St. Jacobus, de har monie opgericht. Hoewel de gel delijke bezwaren eerst nogal groot waren, zijn deze thans door rentelooze voorschot ten en een werkelijk milde bijdrage van den geestel. adviseur, uit den weg geruimd. Het bestuur bestaat uit zeven leder heeren: M. Molenaer, secr., j. r. Geldorp, penningm., Th. v. Lieshout, J. v. Does burg, J. v. d. Aar en fi? v. Geldorp, ter wijl één van de ijverigste werkers, de heer A. J. Buys tot voorzitter gekozen werd. Een reglement werd besproken en aangenomen. Laten wij hopen, dat het den Directeur, den heer Joh. Smit, moge geluk ken onze Roomsche Harmonie tot grooten bloei te brengen. Dan is zij ons allen wel kom in de rij van vereenigingen, die onze parochie telt en mochten kerk of instelling hare hulp eens noodig hebben, dan ver trouwen we, dat deze nooit te vergeefs in geroepen zal worden. Bij het hevig on weder Vrijdagnacht is alhier de bliksem in twee woningen ge slagen zonder brand te veroorzaken. In den polder is een paard doodgeslagen. De Z andvoorsche Laan. Leo Lauer heeft in de „Revue der Sporten" een artikel geschreven over de Verkeerspolitie. Naar aanleiding daarvan ontving hij het volgende schrij ven „Naar aanleiding van uw artikel over „Verkeers-Politie," breng ik onder uwe aandacht, dat de toestand der rij wielpaden langs den weg Haarlem Zandvoort van dien aard is, dat wielrij ders, die niet de kans willen loopen hun ne banden zwaar te beschadigen, wel genoodzaakt zijn die paden vaak te verlaten en den middenweg te nemen.' De paden immers zijn bezaaid met scherven en ander materiaal, dat groot gevaar voor bandenbeschadiging ople vert. Nemen zij den middenweg, dan is dit dus dikwijls wegens „force ma jeure." Voor hun genoegen rijden zij er niet, want, zooals ook door u geconsta teerd werd, is de toestand van dien weg meer dan treurig." Leo Lauer voegt er het volgende aan toe Ik teeken hierbij aan, dat de schrijver volkomen gelijk heeft, wat betreft de wielerpaden vlak in de buurt bij de kom van de gemeente Zandvoort. De wielerpaden, behoorende onder het beheer van deze gemeente, strek ken zich echter ver uit, tot zelfs aan Bentveld en zijn in die omstreken waar zich trouwens het, door mij be schreven, ongeluk afspeelde opper best te berijden, gewis aan den rechter kant, van Zandvoort af gerekend. Dit neemt niet weg, dat de rijwielpaden over den geheelen afstand, op sommige plekken, in een slechten toestand ver- keeren, in bijkans even slechten toe stand als de weg vlak bij de badplaats. Men heeft deze laatste van gas voorzien. Men heeft de straat opgebroken, de werkzaamheden verricht en de zaak maar weer dicht gegooid met een onver schilligheid, die het ergste deed vreezen. In den Zandvoortschen raad is zelfs over de kwestie geïnterpelleerd, maar de desbetreffende wethouder kwam met de technische uiteenzetting, dat het in goeden staat brengen van de straat' maar niet zoo een-twee-drie ging.Het ge volg is, dat de Zandvoortsche laan, voor al aan de kanten meer heeft van een Sahara-gedeelte dan van een berij dbaar vlak. De fietsers smoren er telkenmale in het zand. Zoodoende is de positie van den peddelaar in dit dorpsgedeelte steeds precair. En verschillende lieden wijten dan ook aan dezen schandelijken toestand het ongeluk, een dezer dagen aan een wielrijdster overkomen, die door een vrachtauto werd verpletterd. Ik wil dit laatste hier ter plaatse niet zonder meer onderschrijven. Mij ont brak tot nu toe de gelegenheid tot een vruchtbaar onderzoek. Hetgeen echter niet wegneemt, dat ik de daad van het Zandvoortsch gemeentebestuur, om den weg in zulk een gebrelfkigen vorm te laten, als roekeloos schilder, en er op aandring, dat hier een flinke verbete ring wordt tot stand gebracht. Trou wens de geheele Zandvoortsche laan moet gemetamorfoseerd.De kuilen weg! De fietspaden weer geheel berijdbaar En het verkeer er geregeld, zooals het past op zulk een druk punt 1 Anders blijven de accidenten beslist niet uit. GÈVAREN VOOR HET STRAND- PUBLIEK. Wij lezen in het „Hbld." Het is een bekend feit, dat vliegers veel voorkeur vertoonen voor het vlie gen boven het strand. Omdat dat een zoo bij uitstek geschikte landingsplaats biedt voor het geval een landing, om welke reden dan ook, noodzakelijk is. De vliegers van de K. L. M., die op het traject AmsterdamLonden vlie gen, houden om die reden ook gaarne Holland's en België's kust. Maar er is blijkbaar ook een cate gorie piloten, die dat strand-vliegen bedrijven uit andere overwegingen. En wel voornamelijk om boven een druk bezet strand eens den knappen vlieger uit te hangen. Om het publiek waaronder dan natuurlijk familie en kennissen worden verondersteld eens te doen genieten van hun vlieg kunst. Soms wordt daarbij een heel programma afgewerkt. Een deel van het publiek vindt dat schitterend, een ander griezelt er van maar slechts weinigen denken aan de gevaren wel ke deze luchtacrobatiek op zóó ge ringe hoogte voor de toeschouwers heeft. Och, zoolang de motor het doet, is dat gevaar maar heel' klein en als de motor het eens opgaf, zou dat bij een zeer ervaren en voorzichtigen pi loot nog wel goed gaan. Maar ziet, dèt is het juist, een ervaren en voor zichtige piloot denkt er niet aan om dergelijke capriolen laag boven een dicht bezet strand uit te voeren die wenscht onder zich te hebben een vrije, goede landingsvlakte. Het zijn meest al jonge, enthousiaste vliegers, die zich in jeugdigen overmoed daaraan schuldig maken. Maar het is en blijft onverantwoordelijk wordt door 21.000 artsen erkend als het besta versterk. ngam idde^ voor Zenuwen en Lichaam. Trouwens, wie van onzen militairen luchtdienst op de hoogte is, weet, dat het vliegen dicht boven samenscho lingen van mensehen verboden is. Ten strengste verboden Wij spraken er over met een onzer meest bekende vliegers en deze noemde het kunstvliegen vlak boven een dicht bezet strand ten allen tijde onverant woordelijk. Een ongeluk, op die wijze veroorzaakt, zou de aviatiek, die on danks haar sterken groei, toch nog slechts in de kinderjaren is, in ons land een zeer ernstigen en gevoelige klap geven. En zou bovendien de vliegerij allerlei hinderlijke politiebepalingen doen opleggen. Wij hebben het bovenstaande ge schreven naar aanleiding van eenige klachten en van een ingezonden ar tikel, dat ons uit Zandyoort bereikte en waarin schande wordt gesproken over het acrobatiekvliegen van een 1 onzer marine-vliegers, wiens familie op Zandvoort woont en die blijkbaar ter wille van eigen ij delheid, de strand- gasten daar aan groot gevaar had blootgesteld. Gevaar dat zeker lang niet denkbeeldig is. Bedoelde jonge vlieger heeft daarmee iets gedaan, dat hem bij reglement ten strengste verboden is. En het is, ter wille van de veilig heid van het publiek op onze badplaat sen noodig, dat op de gevaren van dergelijke vliegerij eens ernstig wordt f zen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwt.: J D. Dozy en H. I. C. de Stoppelaar. G. H. Scholten en P. A. Tiel. H. Dau- dey en M. Blansert. J. J. Schelvis en W. Medenblik. Overleden: S. Witteveen, 57 jaar. M. J. Bernard, wed. H. Sohoo, 74 jaar. Corn. Koomen, 78 jaar. Nieuwe zaak. Zaterdagavond heeft de heer J. Verzij Ibergen zijn rijwielzaak geopend. Door de goede zorgen van den aannemer v. Putten en het decoratiewerk van den heer Tihbe, is deze winkel in een pracht- magazijn omgezet. De zaak is naar de laatste eischen des tijds ingericht. Er is ook voor een gezellig zitje gezorgd voor hen, die op een reparatie móe ten wachten. Wat wel bewijst dat de eigenaar de sympathie verworven heeft van de cliëntèle is dat de win kel als 't ware in een bloemenhal veranderd was.Wij wenschen den heer Verzijlbergen veel succes met zijn on derneming toe. Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij J. Schachuis, Boogstraat 12, een zwarte hondBureau van politie Haarlem, een .zilveren horloge met ket ting; Raadhuisstraat 99, een portefeuille en sigarettenkoker met inhoud; Bureau van politie Boekenrodestraat 9 een zwart zijden strik; Bureau van politie Raadhuis, broekveeren en een wagenmoerSchauw- tjeslaan 67 een geele heeren jas. ROTTERDAM, 6 Juni. Aan de gisteren gehouden R.-K. Landdag werd deelgeno men door alle R.-K. Sociale en godsdien stige vereenigingen. Om één uur werd van af 5 pleinen in de stad opgemarcheerd naar de sdhutterszaal, waar tegen half drie pijn. 30.000 menschen tegenwoordig waren. Een 10-tal sprekers voerden het woord. Na afloop trok men in optocht door de stad. EmgeLsdhe sdheddisredhiter Howcroft uitige- moodiigd, die echter verhinderd is. DENiEM AIRKEN—NiED'EIRLAiNiD DES AVONDS? Door het N. V. B.-bestuur zal aan Deemsdhen band gevraagd worden wedstrijd DenemarioeniNederland op a.s. Zondag des avonds oan 7 uur te d'oen aan vangen. den de KAATSPARTIJ TB HAARLEM. Gisteren werd de eerste wedstrijd in dit seizoen gespeeld op het Gemeentelijk Speelterrein, gecombineerd Fricia met do club uit Amst?rdam. In totaal namen 30 kaatsers aan den strijd deel. Na loting zien we de volgende partijen samen gesteld: 1. Broersma, Haarlem;'De Wal, Am sterdam Grenzenberg, Haarlem. 2. W.. Goinga, S. Goinga en Turnhout, allen Amsterdam. 4. v. d. Heide, Rijpma, Goodijk, allen Haarlem. '6. H. Lahaise, Haarlem; Goinga, Steekstra, beiden Amsterdam. 6. v. d. Meulen Jr., J. Lahaise, beiden Haarlem en Driensten, Amsterdam. 7. Metz, v. d. Meulen, Haarlem en K. Roedema, Amsterdam. 8. Wijngaarden Wilke, beiden Amster dam en Rurry, Haarlem. 9. J. Kuperus, Visser en Hoekstra, j allen Amsterdam. 10. Winkler, Zwier en Lambooij, allen Haarlem. De uitslag is dus: le prijs: no. 2.. j W. Goinga, S. Goinga en Turnhout, allen l Amsterdam2e prijsno. 6;. v. de Meulen Jr., J. Lahaise, beiden Haarlem en Driesten, Amsterdam; 3e prijs no. 9 J.. Kuperius, Visser en Hoekstra, allen Am sterdam. DENEMARKEN—NEDERLAND. De heer Mutters scheidsrechtert Naar vernomen wordt, heeft de Deen- sche Voetbalbond aan het bestuur van den N. V. B. verzodhit er in toe te stem men, dat de a-s. wedstrijd Denemarken- Nederland geleid wondt door den Hol'!and- sehen soheidisrectoter J. Mutters. Zooals *u weet wa» aawwnkeliik de bekende 1500: 6052. 1000: 16858 16693 18392 19399 400: 2624 8139 9027 3714 15761. 200: 68 19982. 100: 3950 6366 6377 7793 7822 8036 18268 22315 22298. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 6 pet. Nederland 91, 6 pet. Indië 94^. Culturen. Koloniale Bank 171, In dische Bank 166, Vorstenlanden 1431/%, H. V. A. 402. Industrieën® .waarden. Insulin,de olie 44 Oliewaarden. Koninklijke 616, Con sols 218, Orion 50. Tabaiklken. Amsterdam Dcli f 58, Besoeki 114, Rotterdam DelLi 180, Me- dan 370. Rubbers. Amsterdam Rubber 95, Deli Batavia 761/^, Nederl. Rubber 44, Rott. Tapanoeli 50. Sacbeepvaartwaarden. HoU. Am. Lijn 207, Hoïl. Boot 94, Kon. HoU. Lioyd 71, Japanlijn 140, PalketivaaTt 127, Scheep vaart Unie 1561/^, Marine 17. Amerikaansóhe waarden. Hide and Leather 60, Steel 941^, Smelting 49, Ana conda 92)4, Cigar 68, Atchison Topeka 94, Voting Rails 24, Denver 2, Southern Pacific 89, Union Pacific 139. ALGHIBA, 30 Mei yam Rotterdam te Yokohama. BONDOWSO, 4 Juni van Rotterdam naar Hamburg. DEMADOCUS, Japan-Amsterdam, 31 Mei van Penang. GJROTIUS, 1 Juni van Batavia naar Am sterdam. NIEUW AMSTERDAM, 4 Juni van New York naar Rotterdam. SALATIGA, 4 Juni van Huil te Rotter dam. KEDIRI, AntwerpenJava passeerde 4 Juni Vlissingen. JAN VAN NASSAU, 4 Juni van Trinidad te Amsterdam STRABO, 4 Juni van Danzig te Amster dam. NEPTUNUS, 4 Jum van Amsterdam naar Tang or. HECTOR, 4 Juni van Amsterdam naar Hamburg. KINDERDIJK, 4 Juni van Rotterdam n. Sain Francisco. EUTERPE, 3 Jumd van Gothenburg naar Amsterdam. ALDERAMIN, thuisreis, passeerde 3 Juni Gibraltar. HEEMSKERK, uitreis, 2 Juni van Lissa bon. HERMES, 4 Juni van Rotterdam naar Lissabon. HELENA, 3 Juni van Pinatar le Lissabon. JAN VAN NASSAU, thuisreis, 3 Juni van Havre. JUNO, AmsterdamBilbae passeerde 3 Juni Dungeness. KAMBANGAN, uitreis, passeerde 2 Juni Kaap Blanc. KEDrRI, uitreis, passeerde 2 Juni Gibral tar. MEDEA, 3Juni van Piraeus te Salonica. MINERVA, AmsterdamPon'a del Gada passeerde 3 Juni Lizard. ORPHEUS, 3 Juni van Bordeaux naar Passages. PRINS FREDERIK HENDRIK, 4 Juni v. West-Indië te Amsterdam. PRINSES JULIANA, 4 Juni van Batavia te Amsterdam. QUEBEC, 1 Juni van Huelva naar Rot terdam. ROTTI, thuisreis, 2 Juni 'te Alexandrië. STAD VLAARDINGEN, 3 Juni van Rot terdam te Bremen. STRABO, 3 Juni van Hamburg naar Am sterdam. SALATIGA, 3Juni van Huil naar Rotter dam. TITAN, 3 Juni van Carthagena te. Mala ga- TABANAN, thuisreis, passeerde 3 Juni Kaap Blanc. IJSSELDIJK, RotterdamBaltimore pas seerde 2 Juni Lizard. DJAMBI, uitrees, passeerde 4 Juni v.m. 9 uur Dover. NOORDAM. RotterdamNew York pas seerde 2 Juni Cape Race NOORDERDIJK, 2 Juni van Vancouver te Seattle. RIDDERKERK, 30 Mei van Bomby te Kurrachee. WARSZANA, 3 Juni van Rotterdam te Danzig. ZUIDEKDIJKRotterdamPhiladephia passeerde S Juni lizard. BEDRIJFSRAAD METAALNIJVER HEID. Gelijk bekend is, bestaat in de m® taainijverheid, tengevolge van de b®* vige crisis in de industrie, sind* Augustus 1920 geen collectief con tract. Dit was echter voor de R.K. werk gevers en de R. K'. en Chr. metaalbe werkers geen bezwaar, om desondank* met elkander in verbinding te blij ven door middel van den Bed rijf s- raad, die zeer belangrijk werk heeft verricht. Onder meer heeft deze Bedrijfsraad waarvan professor J. D. J. Aengenent voorzitter -is, aan de- organisaties def R.K. werkgevers in de metaalnijver heid en de R. K. en Chr. metaalbe werkers het advies gegeven, een C. A* te sluiten, waarin geen looncijfers zijn opgenomen. Conform dit advies is door die or ganisaties gehandeld en in een con ferentie van 31 Mei 1.1. is volkomen overeenstemming tusschen partijen be reikt. Tevens is overeenstemming verkre gen over de gewenschlheid, om deö Bedrijfsraad voor onbepaalden tijd te verlengen. Men is echter verder gegaan en i» zelfs overeengekomen, om het voort bestaan niet meer afhankelijk te stel len van het bestaan van een C. A. De overeenkomst, waarbij de Bedrijfsraad wordt bevestigd en bestendigd, zal thans een geheel zelfstandig karakter dragen als een permanent instituut, dat onder alle omstandigheden ook wanneer evenntueel conflicten moch ten uitbreken zorg zal dragen, dat het contact tusschen beide partijen be waard blijft. „Het is zeker van groot belang, kanlteekent hierbij de „Tijd", nu liier en daar de schijn wordt gewekt, alsof de R. K. werkgevers terug willen kee ren op den eenmaal ingeslagen weg, te constateeren, dat de R. K. werk gevers in de metaalnijverheid, die nu reeds anderhalf jaar practisch het be- drij f sradens telsel hebben helpen op bouwen, er niet aan denken het stel sel af te vallen. Integendeel is men juist onder deze fractie levendig over tuigd, dat het bedrijfsradenstelsel een bij uitstek geschikt middel is, om ka pitaal en arbeid in solidariteit te ver eenigen. De overeenstemming, die over het C. A. bereikt is, houdt onder meer in, een duidelijke omschrijving vau de viering der R. IC. feestdagen, waarbij als stelsel is aangenomen, dat de door het vieren van den R. K. feestdag verloren tijd, zal kunnen worden in-> gehaald." GLAS IN PLAATS VAN DIAMANT. Het Ho f te Amsterdam heeft heden uit spraak gedaan in een zaak tegen twee op lichters, die geruimen tijd 't Damrak on veilig maaakten. Een 27-jarige man lichtte een Duitschen slager op voor een gouden ring met briljant en gouden horloge met ketting, in ruil waarvoor hij den man een partijtje „diamanten" ter hand stelde. Bij onderzoek bleek, dat deze „diamantjes' waardelooze stukjes glas waren, 'n Andere man, die in het complot was, kreeg f 25 uit de opbrengst. Hij had zich, wegens heling te verantwoorden gehad. In zijn be zit had de politie ook koperen horloge.' gevonden. Het Hof heeft beiden een gevangenisstr» van één jaar opgelegd; het vonnis di reohtbank werd dus bevestigd. DE MOORD TE HILVARENBEEK. Bij de voortzetting der behandeling van dc strafzaak tegen den kasteelheer B. te Hilvarcnbeek, die aldaar Johannes Hessef doodschoot, is voor de reclvtbank U 's-Hertogenbosch gebleken dal dé heer B, uit zelfverdediging heeft gehandeld tegen over een ontslagen koetsier, die met kwa de bedoelingen op een iaten avond naaf het kasteel was gekomen. Het O.M. eischte vrijspraak voor beklaagde met last tol on middellijke invrijheidssteUing, De verdedi ger, mr. De Vries uit Amsterdam, vroeg hetzelfde. De heer B. werd, nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, op vrije voe ten gesteld. Vrijgesproken. Maandag heeft hel Hof te Amsterdam uitspraak gedaan ifl een zaak tegen den voorzitter van een melkslijtersvereeniging, die te Den Bill op een vergadering de slijters opgeruid zou hebben, zich niet te storen aan de* maximumprijs vastgesteld door den mi nister van Landbouw. Het Hof heeft hei* vrijgesproken. - FAILLISSEMENTEN 1 ,J IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van def Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 3 Juni in Nederland uitge sproken 33 faillissementen tegen 2^ faillissementen in dezelfde week vafl het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Juni 1921 795 faillissementen tegenover 553 over hetzelfde tijdperk van het vo rige. jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2