smnaniandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Luchtverkeer. Korte Berichten Orde en Arbeid NEDERLAND EN BELGIE. Uit onze West DOODELIJK ONGEVAL DOR EEN HANDGRANAAT. komen wij tijdag in Freiburg aan om Wat uit te rusten en de stad te zien. De derde en vierde dag zijn bestemd voor Onze devotie en met het Canisius-comi- té tee Freiburg wordt nader overleg ge pleegd over de wijze, waarop deze dageaf besteed zuilen worden. Dan maken wij de volgende dagen uit stapjes in de beigen van Zwitserland en wel zoo, dat wij den Sen Augustus weer •op den terugweg zijn en in het vader land wederkeert n. De kosten van deze reis zulten niet boog zjjn (Lissonne spreekt van f 150) maar zullen nader worden bekend ge maakt Hooger dan het hier genoemde cijfer (2e klas) kiunnen ze echter niet Stijgen. Edbfter zou men het Nijmeegsdhe comi té, dat deze bedevaart organiseert, ten zeerste verplichten met spoedige opga- ze van deelname; er zijn reeds zooveel •opgaven, dat de tocht zeker doorgaat. Doch hoe meer er mee gaan, hoe be lter, in de bladen te Freiburg wekte men reeds levendige belangstelling voor •de bedevaart uit Holland en hoe «ndrlk- •wokkender dieze zal zijn, hoe meer zij ml beantwoorden aan den goeden dunk, •welke men in het buitenland van katho liek Nederland heeft. En dan? Wie was Petrus Canisius? Haalde Dr. Gijsb. Brom indertijd niet «vet instemming een getuigenis aan van •den geschiedschrijver Ranke, dat de i katholieke Kerk in Nederland gelheel in- i gestort zou zijn, indien Canisius Keulen en de Rijnprovincie niet voor het R. K. Geloof had behouden? Al de geslachten Onzer voorvaderen hebben sinds vier •eeuwen aan Petrus Canisius te danken, 'dat zij hun zaligheid hebben mogen bewerken in de Roonuadh-Kahholieke Kerk en nu wordt van ons, op het vierde 'eeuwfeest van den Zalige, een daad ver wacht, een daad van hulde en eerbied op het graf van dezen grooten Nederlander, en bovendien oen hartgrondig gebed voor het behoud des Geloofs in ons en In onze kinderen, en een ander, drin gend gebed voor het herstel des Geloofs n ons vaderland. Voor zuilk een daad en zulk een ge bed moge Katholiek Nederland een tal rijke groep pelgrims zenden. Men geve zich op bij den heer Alb. van der Kallen. Waalpteiri 86 te Nijmegen. Die zich nu niet opgeeft, loopt kans, later geen plaats meer te krijgen. DE REDE VAN MINISTER JASPER. Sterihts twee bladen, zoo sdint men nan de „Msb." geven commentaar op de rede, die minister Jasper over de bui- tenJamdBdhe polatielk wam België in ver baasd met ons land, in de Kamer heeft uitgesproken en zij doen het op zeer so bere wijze. De „Bboile Beige" schrijft o.a.: Jasper is een minister, die weet wat hij iwdil en die niet aarzelt te zeggen wat hij deavkt. Hij is voorstander vam het Weste lijk Mbk. Hij heeft in dit verband wel iswaar naei over Holland gesproken, doch uit geheel zijn rede blijkt wel, dat hi geenszins uitsluit de eventualiteit van eer «niütaiue entente met Holland. Zijn voor behoud is to wenlclaren uit het feit. da onze toaatamd tegenover onzen gebuiir uil het Noonuen neg niet geregeld is.' De „Indépendcdnce Beige" «egt o.m., dat Jasper op de vragen vam den heer Fischer (of het waar is, dat de omderthan- deimgen tmsschen België en Holland reeds zo oefen hervat zijn) niet heeft geamt- *voord, om redenen, die gemakkelijk te Jaden zijn. Tot zoover de Bolgiache Maden. Uit gesprekken met parleroents- en re- IpoariRgspersonen maakte de oorrespan- uferd op, dat men in Belgische gouverne menteel e klingen thams het oor gericht heeft naar Nederland om te vernemen, welken indruk de rede van Jasper daar heeft gemaakt en men verbergt het niet, dat men na deze verklaring vam minister ïnsjoer nu ook een regeerimgsslem uit Den Kaag zou wfflen booren. DE HYGIëNISCHE TENTOONSTELLING De tentoonstelling op hygiënisch ge bied, welke van 8 October lot 8 Novem ber 1921 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, zal uit twee gedeelten bestaan; een wetenschap pelijk gedeelte, dat nationaal zal blijven, en dat geheel onder leiding van en door bet comité zal worden ingericht en ver waardigd, en een commercieel gedeelte, Waar echter slechts 3 stands zullen mo gen kernen, die door het comité zuilen worden goedgekeurd, waarmede de waar borg worclt verkregen, dat geen voorwer pen, die met de algeaneeme hygiëne in •trijd ziju, znlien worden geëxposeerd. Haast een comité van uitvoering is een eere-comité gevormd, bestaande uit: Z. Exc. Jhr. Mr. Oh. J. M. Ruys de Beereu- brouck, Minister van Binooenlandsche Zaken; Z.Exc. Mt. P. J. M. Aalberse, Mi- taster van Arbeid; Z. Exc. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Z.Exc. 5V. F. Pop, Min. vam Oorlog, Jhr. mr. Dr. 'A. Roëïl, Comm. der Koningin in N.-Hofl.; dr. C. J. K. van Aalst, president vam de Xederiandstihe Handel Mij.; jhr. mr. E. A vam Beresteyn, Kd van de Tweede Ra ster der Starten-Generaal; dr. N. M. Jo- Aephus Jitta, voorzitter vam den Geoond- •^dsraad; jhr. dr. D. E. vam Lemnep, van Ged. Staten van Noord-Holland; Muyslken, directeur vam de „Weifc- fpoor"; V Noest, president van het be- *tuQr der Rijksverzekeringsbank; mgr. dr. W. H. Nolerus, Bd vam de Tweede Ka- Bier der Sta ten-Generaal; dr. F. E. Pos- fhuma, president-directeur van de Gctv fcole Weritgevers-Riisicobank, terwijl Z. K. B. de Prins der Nederlanden op het ver- Boek van bet comité bereid werd govon- Sfcn, voor deze tentoonstelling het eere- ^tooraitteridhap te aanvaarden. heer P, Nolting tijdelijk burgemees ter. Met ingang van 17 Juni a.s. fot' den dag waarop een burgemeester van Amsterdam zijn betrekking zal hebben aanvaard, is tijdelijk burgemeester der Hoofdstad, het lid van den Raad P. Nol ting. Interparlementaire Unie. Inplaatsvan wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn heeft de Nederiandsohe groep der Interparle mentaire Unie tot haar voorzitter geko zen mr. dr. D. A. P. N Kooien. De Middenstands raad. Mr. de Mol van Otterloo, werkzaam aan het Depar tement van Landbouw, is benoemd tot 2en secretaris van den Middenstands- raad. Hbld. Verlaging steunregeling. De minister van Arbeid heeft, volgens „Het Volk", aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, de tot 4 Juni gelden de steunregeling te zullen voortzetten, doch dat de lange duur der steunverieening, de overweging, dat de kosten van levenson derhoud eenigermate zijn gedaald, alsmede de wenschelijkheid, den terugkeer naar meer normale economische toestanden niet te doen tegenhouden door de steunveriee ning, hem hebben doen besluiten, het ta rief van ondersteuning met pl.m. 10 pCt. te verlagen. Een wachtgeldregeling. Op het dep. van Binnenl. Zaken wordt een wachtgeld regeling voor overbodig wordende gemeen telijke belastingambtenaren voorbereid. Hel Anti-Reuolutionnaire Millioen". Naar de „Amst." verneemt zal voorloo- pig nog niet worden overgegaan tot de instelling van dei Kuyper-kaCheder in het Anti-revolutiomnaire Staatsrecht, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, maar zullen uit de rente van de daarvoor be stemde gelden (mi.Mioer.plan) de kosten worden bestreden van de publiceering van geschriften van verschillende personen, die wetenschappelijken arbeid verrichten voor de Anti-Rev. Partij; NED. TENTOONSTELLING TE MADRID. De Koning van Spanje heeft aan onze Koningin een telegram gezonden om H. M. geluk te wenschen met het succes der Nederiandsohe tenfoonsfe'ling te Ma drid. H. M. de Koningin heeft daarop te legrafisch den Koning van Spanje dank gezegd voor het gunstig onthaal, dat de tentoonstelling in Spanje heeft mogen vinden DE ALGEMEENE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE. Omtrent deze Maat-chappij wordt na der gemeld: In de openbare zitting van do 3e Ka mer der Arrondissementsrechtbank te Amsterdam is uitgesproken de beschik king waarbij ten verzoeke van de N.V. Algomeene Maatschappij van Levensver zekering en Lijfrente te Amsterdam is vork I aard, dat genoemde maatschappij in oen toestand verkeert welke in het be lang der gezamenlijke schuldeischers bij zondere voorziening behoeft als bedoeld in de wet van 29 April 1921 (Staats blad Cf®) met benoeming van - mr. dr. F. Sleutelaar als rechter-oommissaris on benoemd een commissie van bijstand van den reohter-commissaris, bestaande uit de heeren mr. F. S. van Nierop, lid der Eersto Kamer, voorzitter, te Amsterdam, mr. M. van Re gieren Altsna, Amster dam. H. Oarpentier Alting, oud-diroo- teur van Binnenlandsch Bestuur in Ned.- IndiS en bestuurslid oener vereoniging van polishouder der betrokken maatschap pij te Beverwijk, L. H. van 't Sant directeur van de Ned.-Ind. Levensverze kering en Lijfrente Maatschappij te Haarlem en mr. A. A. W. van Wulf f ton Palthe, firma D. Hudig en Co., make laars in assurantiën te Rotterdam. STAATS-COMMISSÏE VOOR DE ELEOTRIOITEITSVOORZIENTNG Bij Kon. besluit van 30 Mei is een staatscommissie ingesteld met opdracht om, in verband met de aanneming door de Tweede Kamer op 4 Maart van de motio van orde Van Beresteyn Marehant, de regeering van voorlichting to dienen omtrent de electriciteitsvoor- ziening van hot land. In de oommissie zijn benoemd tot lid en voorzittermr. dr. F. A. C. graaf v. Lijnden v. Sandon- burg, commi-s, der Koningin in Utrecht; tot leden: jhr. mr. dr. E. A. v. Bere- steyn, lid der Tweede Kamer te 's-Gra- venhage, M. 0. E. Bongaerts als voren; Joan Geldennan, 'lid der firma H. P. Gelderman en Zonen, te Oldenzaal; P. J. de Kanter, lid van de Twoede Kamer te Dordrecht; U. Lohr, directeur van de N.V. Provinciale Geldersche Electri- citeitsmaatschappij, te Arnhem; Simon A. Maas, voorzitter 'van het Verbond van Ned. Fabrikantenvercenigiagan ta 'sGra- venhage; dr. A. 0. van Rossom, direc teur van het Gom. Eleotriciteitsbedrijf van Rotterdam; mr. V. EL Rutgors, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhago; mr. J. F. Schönfeld, administrateur bij hot Depart, van Waterstaat; J. G. Bel laar Spruyt, directeur van de Stroom- verkoopmaatschappij te Maastricht; G. J. van Swaay, did van de Eerste Kamer te Nijmegen; dr. Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer te Amster dam, en secretaris; I. van Dam, advi seur der Regeering inzake de levering van eleotrischan stroom, te 'sGraven- hage. DE MELK VOORZIENING EN DE WARENWET. De Vereenigimg van Zuivel fabrikanten in Nederland hield op Woensdag 1 Juni een aJgemeene ledenvergadering te 'sGra- venihage ter bespreking van de vraag, of in verband met de Warenwet, belangheb benden geen stappen kunnen nemen om te komen tot eene verbetering van de mdk/wjnniing, de behandeling van de melk in het algemeen en speciaal van de con- suaniptïcme Ik-voorziening. De secretaris der vereenvging hield, mede in verhand met de over dit onderwerp in het Alge- Zuivefflblad verschenen artikelen een inJeéddng. Resumeerend stolde spr. vast, dat de noodzakeCjkhedd van een op practisdhe wijze ingerichte controle algemeen erkend wordt: dat in verband met de Warenwet het' instellen van een dergelijke controle door de belanghebbenden thans mogelijk wordt dat dus llhans de organisaties der be langhebbenden moeten beslissen of zij de hun geboden gelegenheid willen aangrij pen, dan wel of zij de uitvoering van de Warenwet speciaal voor het artikel melk geheel zonder hunne medewerking willen overlaten aan de regeering. Na deze uiteenzetting werden verschil lende vragen gesteld en volgde een le vendige discussie. Daarbij bleek, dat alle aanwezigen de uiteengezette denkbeelden ten zeerste toejuichten, waarna bij accla matie de volgende motie werd aangeno men: De Vereemiging van Zuiveifabrikanten in Nederland, in aigemeene vergadering hijeen te 's-Gravenlhage op Woensdag 1 Juni 1921, gehoord de uiteenzettingen en discussies over mctfkcontrole, overwegende de groote beteekenis, wel ke een dergelijke oonirole voor de mel'k- vooraiening en voor de zuivel- en ntelk- industrie kan hebben, draagt aan het bestuur op, samenwer king te zoeken met de regeering en met andere belanghebbende vereenig-ingen ten einde tot een gezamenlijke controle te ko men. De Hygiënische Tentoonstelling. Omtrent de in Sept. te houden hygiëni sche tentoonstelling te Amsterdam, wordt nog gemeld, dat vanwege het gemeente bestuur van Amsterdam een afzonderlijke commissie is benoemd, welke beoogt te geraken tot een collectieve inzending van de gemeente Amsterdam, ten behoeve waarvan door den gemeenteraad een cre- diet werd toegestaan. Ook het Ministerie van Arbeid zal een collectieve inzending verzorgen, terwijl verder de medewerking werd verkregen van het Nederl. Roode Kruis en ook de medewerking gevraagd zal worden van het Ministerie van Onderwijs. De tentoonstelling zal de navolgende rubrieken omvatten: 1. Voeding. 2. Kleediag, 3. Woningin richting, 4. Lichaamsreinheid, 5. Arbeids- hygiëne, 6. Sport, 7. Mond- en Tandver- zorging, 8. Zuigelingen- en Kinderverzor ging, 9. Ziekenverpleging, 10. Levenstnid- delenvervahchi: g. 11. Bestrijding van kwakzalverij, 12. Bestrijding van drank misbruik, 13. Tuberculosebestrijding, 14. Ma!aria-bestrijding, 15. Typhusbestrijding, 16. Bestrijding van geslachtsziekten. Hiernaast zal nog getracht worden een inzending te verkrijgen van het Koloniaal Instituut en prof. van Loghem, terwijl voor een „Historische Afdeeling" het co mité zich reeds de medewerking mocht verworven van prof. dr. G. van Rijnberk, die het voorzitterschap eener sub-commis sie daarvoor welwillend op zioh heeft genomen. Ook voor de rubriek „Sport" zal een sub-commissie worden gevormd, waarvoor als leider werd aangezocht dr. H. J. Th. Meurer, en kapt. P. W. Scharroo, voorzit ter der Ned. Athletiek Unie. Ook van den Gezondheidsraad mocht de toezegging tot medewerking worden ver kregen. Getracht zal worden alles in den meest populairen vorm het publiek te vertoonen, en ook zal zooveel mogelijk er naar ge- streofd worden, alles te voorzien van ver klaring en duidolijken tekst, teneinde de tentoonstelling zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ter verkrijging van een indruk aldaar heeft de secretaris een bezoek gebracht het Deutsche Hygiëne-Museum te Dres den. Het commercieele gedeelte der tentoon- toonstolling zal internationaal worden. Ook hiervoor is roeds veel belangstelling waar te nemen. Het comité verwacht da ook het buitenland met de nieuwste vindingen op het gebied der hygiëne, hier vertegen woordigd zal zijn. KOMT CLEMEN GEAU NAAR NEDER LAND? De Parijsche oorrespomdieiirt van d<e „N. R- Crt." heeft aan Qtemetroeau ge vraagd of Ivet waar is, dnit hij pfcui heeft, m zijn a-s. tering te Luik, Nederland te bezoeken? De ouid-mioiiisteT antwoordde op zijn gcwonien brmielken toon: Ze vervellen me met berichten over die conferentie. Drie voorwaarden heb ik gestold1: geen rede, geen tering, geen banket. Ik heb, zou ik meenen recht als particulier te reizen. De kranten bederven heit voor mij. Iai deze omstandigheden komt misschien niets voin dnit bezodk aan Luik. Ook de reis naar Nederland zou dein vervaffllen. Dat zou me -spijten; ik zou het graag -terug zien. Mijn doel was enkele soliiidterijen te Amsterdam en Haarlem nog een» te bekijken, la het Amsterdaimische museum bevallen ze me beter dsm op de tentoocn- •stellLlng hier aldus sprak Clememceau. Hij riet er fri'ssdher en krachtiger uit don ooit. DE ZUIDERZEEWERKEN De Bdgfiische „Neptune" mie®dlt, dat de Noderlamid'sche regeering een contract heeft gesloten 'met de steengroeven van Le&rimea (tosstchen Brussefl en Korhrijk. Red.) voor de levering van groniet- atfval voor het droogimoiken van de Zuider zee. Het contract is gesloten voor twintig jaar en de besteMfcng 'ïoopt over de 3 «niiliKiaird. De Zondagswet. De heer Dresselhuys c.s. heeft ingediend een amendement op het ontwerp-Zondagswet, dat de bedoeling heeft uit artikel 9 te schrappen de bepa ling, dat de Gemeenteraad bij verordening ook voor de uren na den middag voor met name aan te wijzen openbare vermakelijk heden een verbod kan treffen om op Zon dag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daar voor gelegenheid te verschaffen. Dienst gehand! nafd. In tegenstelling ni«t de berichten, die onlangs in de. Ne- iteriandedbe pers versohenen schijnen te zijn, verzoekt da Kon. LuLdhtraart Mij- voor Mod eiland en Koloniën mede te deden, dat de dagelijksche dienst op BremenHamburg gehandhaafd blijft. Gouverneur Helfrick. Bij Kon. be sluit is op zijn verzoek aan den heer O. L. Helfrich eervol ontslag verleend als gouverneur van Curacao. EEN MODERNE ZEEROOVEB. In ons land is gearresteerd de commu nistische schrijver Franz Jnng. De Duit- sohe autoriteiten zochten hem wegens scheepsroof. Dat «aakje had zich als volgt toegedragen De stoomtrawler „Senator Schroder" nit Cuxhaven had op 21 April 1921 's avonds de reis naar de IJslandsche vischwateren ondernomen. Nauwelijks was het vaartuig het lichtschip Elbe I in de Elbemonding gepasseerd, of een zekere Knüfken van de bemanning lokte kapitein Gewald on der een of ander voorwendsel van de commandobrug naar de kajuit, waar bo vengenoemde Jung, die met nog twee kerels heimelijk aan boord toegelaten wa ren, hem met geladen revolvers opwachtte. Zij dwongen hem en den eerste officier benevens een anderen zeeekapitein, die als passagier deze reis meemaakte, als ge vangenen in een hok te gaan, waar zij onmiddellijk werden opgesloten. De muiters dwongen daarop de overige bemanning om het schip langs de Noor- sche kust naar de Witte Zee te brengen, daar de „Koerier der Sovjetregeering" Jung naar Rusland moest worden ge bracht, waarvoor hun een groote beloo ning was beloofd. Toen zij op 1 Mei te Moermansk aan kwamen, verklaarden Knüfken en Jung, dat 't schip ten behoeve van de Sovjet regeering in beslag was genomen. De ka pitein en de stuurman werden daar in een vuile gevangenis onder dak gebracht en daarna naar Petersburg overgebracht. Onder voorwendsel, dat zij ter visch- vangst wilden uitvaren, gelukte het de overige bemanning van de „Schroder" het schip weer buitengaats te brengen. Op zee overmeesterden zij de handlan gers van Jung, en daarop voeren zij naar Ouxhaven terug, waar zij 24 dezer aankwamen. Intussohen was Jung, die als gedele geerde van de Duitsohe communisten aan het congres van de derde internationale te Moskou zou deelnemen, maar niet door gelaten werd, naar Duitschland terugge keerd, waar hij tegen borgtocht vrijge laten werd. Knüfken is tot 5 jaar tuchthuis en zijn handlanger Heydo tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Indien Jung dus inderdaad in Nederland is gearres teerd, dan zal hij, wanneer hij wordt uitgeleverd, ook wei een behoorlijk poosje moeten brommen. Bij een theorieles voor leerlingen van de school voor verlofsofficieren op de Kem- perheide bij Arnhem, is Vrijdag een hand- granaat afgegaan, waardoor de sergeant De Priester uit Leeuwarden doodelijk in den buik werd gewond. Hij overleed kort na dat hij in het St. Elisabeths gasthuis was opgenomen. EEN VALSCHE MUNTER. De politie te Zwolle heeft gisteren ze keren De W. te Westenbork aangehouden, verdacht van vervalsching van bankpapier. Op handige wijze wist hij zilverbons van f 1 en f 2.50 te vermenigvuldigen. Door ze eenige minuten in water te leggen kon den ze gemakkelijk vaneen gescheiden wor den. Hij beplakte daarna den achterkant met gelijk gekleurd papier, zoodat het leek alsof het echte bons waren. Reeds had hij er een costuum mee gekocht en zijn ar beiders er mede betaald. Toen hij dezelfde truc wilde uithalen met bankbiljetten van f 10, lekte de zaak uit en werd de W. ge pakt. HET SMOKKELEN VAN SCHAPEN. Het schapen smokkelen uit Duitschland naar hier gaat ook in de gemeente Vlagh- wedde (Gron.) met zijn verre vlakten langs de Oostgrens zeer druk. In één week be machtigden de kommiezen 40 schapen. Ter wijl men vroeger deze in beslag genomen dieren afmaakte, gaat men thans door be moeiingen van den burgemeester er toe over ze levend te verkoopen. Zoo bracht onlangs te Solingen een veiling van 14 schapen en lammeren pl.m. f 400 op. Ook nu worden aldaar weer in beslag genomen schapen en varkens verkocht De invoer van deze dieren is verboden krachtens de wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht (10 Oct. 1870). Vooral thans nu van regecringswege alles wordt gedaan tot bestrijding van mond- en klauwzeer, wordt terecht streng toezicht geoefend om te voorkomen dat uit Duitsahland komende dieren deze ziekte opnieuw verbreiden. De verkoop van de in beslag genomen schapen en varkens geschiedt door den burgemeester ter plaatse waar de dieren in bewaring gesteld zijn. DE DIRECTEUR VAN DEN KON. SCHOUWBURG IN DEN HAAG. B. en W. van 's-Gravenhage hebben den Raad voorgesteld, aan J. C. van den Tol mede te deelen, dat het voornemen be staat, hem met ingang van 1 Juli niet-eer vol te ontslaan uit zijn betrekking van Directeur-Administrateur Yan dien Ko ninklijken Schouwburg en te bepalen, dat. wanneer hij binnen driemaal 24 uur, na dat hij deze mededeeling heeft ontvangen, heeft verklaard, dat hij niet verlangt, da* de Commissie van Advies zal worden ge hoord, heit voorgenomen ontslag definitief zal zijn verleend. VLIEGENDE DIEVEN. Aan de Lippe bij Wezel heeft de politie Vrijdag een vliegtuig aangehouden be mand door twee personen, die bij zich hadden 4600 Mark aan geld, twee geladen revolvers en een photografïetoestei alles van diefstal afkomstig. Hun doel was naar Holland te vliegen. EEN GESTOORDE INBRAAK. In hel station van de H.IJ.S.M. Ie Aal- ten (Geld.) Is Vrijdagnacht ingebroken. De chef boorde omstreeks 2 uur onraad en fluisterende gesprekken in 't kantoor en waarschuwde onmiddellijk de militaire politie, die dichtbij haar barak heeft. Toen de commandant gewapend spoedig present was bleken de inbrekers reeds gevlucht te zijn. Blijkbaar hebben ze geen tijd gehad om een kijkje in de brandkast te nemen. Er word* niets vermist. DE MOORD TE VLISSINGEN IN 1919. De verdacht van moord te Vlissingen gepleegd op 31 Augustus 1919 op een meisje, aangehouden B., bevindt rich thans in het Huis van Bewaring te Mid delburg. Het staat vast, dat hij hot meisje dat denzelfden avond ook door hem werd gestoken, vroeger reeds kende. Zij houdt vol, dat hij haar aanrander is geweest. De aangehoudene blijft dit echter ontken nen. X BRAND DOOR REGEN. Tot 2 maai toe heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag boven Amsterdam een tamelijk zwaar onwoder gewoed, waarbij het hevig geregend heeft. Na het tweede onwedier omstreeks half vijf ontstond brand in een kelder, tenge volge van den.regen. In een kolder in de Wijde Steeg stonden eenige bussen carhied, die doordat er water indrong in brand geraakten. Een groote vlam sloeg uiilt den kelder, waar wagentjes van Peek en Glopperiburg stonden. De brandweer heeft het vuur gebJuseht. EEN WONING TE HUUR. Vrijdagmiddag 4 uur is men begonnen met de uitgifte van volgnummers aan hen, die in aanmerking willen komen voor een woning aan de Celsiussitraal te 's-Gravenhage, e.o. van de vereeniging, welke daar een complex heeft gebouwd, schrijft het „Vad.". Donderdag m den vroegen avond zaten en stonden al gega digden voor de deur van het kantoor. Ze hebben er, om zeker te zijn van een wo ning, den heelen avond, nacht, och lend, middag voor over een wachtperiode van 20 uur. Maar voor een woning doet men in de zen tijd al veell SPEKTAKEL OP DE AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS. Donderbussen, zevenklappers, toeters en serpentines, die hadden Zaterdag de alge- meene belangstelling op de Effectenbeurs, schrijft het „N. v. d. D.": Hoe het met de oliewaarden, de rubbers, tabakken of cul tuurwaarden stond, deed cr niet toe. Wat verwacht werd is gebeurd. Van zaken doen, is niets gekomen. De minister had, geadvi seerd door den regeringscommissaris, be paald, dat er op Zaterdag in Juni wèl beurs zou zijn, maar de leden van de „Ver eeniging voor den Effectenhandel" hadden besloten toch beursvacantie te houden, en wat geeft dan een besluit van een minister? Toen Zaterdagochtend om half elf de beurs zou beginnen, klonk in de hooge zaal vau het gebouw een langdurig hoera. De bel kon niet geluid worden, want de klepel was weggenomen. Aan de hoekmannen der voornaamste afdeelingen voor petroleum- en cultuurwaarden, werd daarop een ovatie gebracht. Er hccrsChte oen uiterst vroolijke stemming. Op de gaanderij stonden vele belangstellenden, onder wie ook dames, echtgenooten van beursbezoekers, het schouwspel beneden gade te slaan. Eerst ruim half elf begon het kabaal. Plotseling werd een menigte toeters, ser pentines en vuurwerk in de zaal gedragen, en even later vlogen tot aan den glazen koepel van Cuypers' gebouw de vuurpijlen en de zevenklappers. Op den vloer werden groote donderbussen opgesteld, en onder luid gejuich van de lachende beurdheeren, die er in wijden kring omheen stonden, sprongen deze mot hevige knallen uiioen. 't Werd een ontzettend spektakel en het leek, zoo van bovenaf gezien, een wonder, dat in die dichte menigte niemand een uit elkaar spattende zevenklapper in de oogen kreeg. Weldra zag het in de ruimte grijs van kruitdamp, zoodat de guidebonk, mid den in de zaal, soms ternauwernood meer zichtbaar was. Serpentines vlogen links enrechts door de zaal, vaak tot aan'de galerij toe. Met de toeters en met snerpende fluitjes werd te midden van het onploffend vuur werk, nog meer lawaai gemaakt De beursbedienden zaten boven op de nissen te schreeuwen. In een enkele nis zagen wij nog iemand telofoneeren. Of het hein gelukt is, rioh verstaanbaar te maken? Telkens ontstonden dan hier, dan daar oploopjes van dringende memchen, die dan weer joelend uiteengingen. Om elf uur ging een der leden op de balustrade van de guide-bank staan en hield oen korte toespraak. Hij zeide, dat de demonstratie lang genoeg geduurd had en dat men nu wel naar huis kon gaan. Reeds verlieten verscheidene beursbezoe kers het gebouw, waar de grond Iiezaaid was met serpentine-slingers en afgebrand vuurwerk, en waar de atmosfeer tenge volge van de kruitdamp allesbehalve aan genaam was. Maar vele jongeren bleven nog. Zij begon nen met donderbussen te voeitballw of wierpen deftige beuriheeren, die op een afstand, hun kalmte bewarend, het tooneel gade sloegen, toeters op het hoofd. De demonstratie duurde, zoolang de beurs open was, tot groot vermaak van het publiek op de gaanderij, dat zelden zulk een berrie gezien had. 7 Spreekt van zelf, dat er niets van no teeringen gekomen is. Dat was geheel on mogelijk. Aan het slot van dezen ramoe- rigen „beursdag" werd een der commissie leden, die anders voor de noteeringen zorg draagt onder lioera-geroep en gejukb uit geleide gedaan. Het bestuur van de „Ver eeniging voor den Effectenhandel" be sloot Zaterdag dan ook geen noteeringen te geven, en de officieele prijscourant ver scheen blanco I DIE LANGDURIGE DROOGTE. In Z.O. Groningen raakt 't gras op; de weiden zijn kaal en het voedergebrdk noopt menieen bogr om een deel van zijn vee af te sleden wat de veeprijzen drukt. Op de bekende Weddesmahkt, 27 Mei, was de veehandel ook al lusteloos. Mede een gevolg van de droogte is, dat de rogge en haver zich niet voldoends ontwikkelen en dat de groententumea er dor en verschroeid uitzien. In 't Noorden der provincie bloeit het( koolzaad, maar lijdt aan insecten, zoodat geen ruime oogst wordt verwacht; ook zeer waarschijnlijk een gevolg van da droogte. DE GEFOPTE OPSNIJER. Een reiziger had de gewoonte om altijd op te snijden.Wanneer hij 's middags aanl de stamtafel verscheen, dan begon hij di-< reet flink van leer te trekken en de ande-< re gasten zaten zich gewoonlijk te ergeren aan al die bluf. Vandaar, dat zij op eeni middag .bijzonder ingenomen waren, toen die opsnijder eens aardig te pakken gen» men werd. „Daar heb ik me vandaag toch een dag gehad!" zoo kwam hij het café binnen, ongoloofelijike orders! Ik kom daar in den winkel van den ouden Len hij geeft me zoo een order van zeshonderd gulden. In een twee minuten een prachtige provi sie verdiend!" De aanwezige gasten keken hun man met grooten twijfel aan. De reiziger zag dit, en om zijn woorden meer kracht bij te zetten, haalde hij zijn orderboekje voot den dag en zei: „Als de heeren het niet getooven hier staat de order ingeschreven. Ik het' altijd geweldig succes!" Toen zeide een onbekende gast aan een ander tafeltje, die de opsnijderij dadelijk' doorzag: „Hot is toch wel een beetje merkwaar dig, zou ik gelooven". De reiziger keek den man onderzoe kend aan. „Hoezoo mijnheer?" „Wel ik herinner mij niet» van zulk eed order. En wanneer Ik L.... ben, zou ik dat toch zonder twijfelt" De verbaasde en onthutste reiziger was nog geen vijf tellen later met een rood. hoofd de deur nil „Dat is ook toevallig, riepen de ande ren, dat u juist hier moest ztjn, mijnheer L...." „Ik ben Lniet, mijne heeren, daÉ zeide ik ook niet en ik heb dien mijnheel) net zoo min ooit ontmoet als die mijnheer van daar even". TO OH NOG KERMIS. To Wormerveor worden weer pogingen aangewend om de eertijds door den raad afgeschafte kermis in eere te herstellen. De raad nam destijds een motie aan om een feestweek als te Zaandam te houden, maar tot heden toe hoorde men daarvan verder niet veel meer. Het plan is nu in Juli als van ouds kermis te vieren. DOODELIJK ONGELUK. Aan boord van de „Gelderland" te Hel der, had Vrijdag een treurig ongeval plaats Bij het kolen I n den is de man, die in het ruim van genoemd schip met het verwer ken van de neerstortende kolen was be last, op onverklaarbare wijze onder een lading kolen terecht gekomen. Toen men den ongelukkige ontzet had, bleek hij reeds gestikt te zijn. Men heeft nog gepoogd door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, maar het was levers geefs. Doodgereden. Vrijdagnamiddag is op den Rolterdamschen weg te Delft, de heet, H., te Rotterdam woonachtig, die zich op een motorrijwiel naar zijn famile, welke te Scheveningen logeert, begaf, door een vrachtauto van een groothandels-firma, eveneens te Rotterdam gevestigd, overre den. De dood trad schier onmiddellijk in. Met een stok toegetakeld. De win- iier F. H. te Kerkrade is in zijn winkel door «en onbekenden Duitscher overval len en hevig met een stok toegetakeld. De aangevallene wist rich echter staan de te houden, zoodat de Duitscher er van door ging. Eenige buren hadden hem reeds enkele dagen zien rondzwerven en vermoedden, dut hij uit Atsctorf afkom stig was. De politie te Meuk stein beeft hem weten te arresteeren. Plotselinge dood. Te Schipluiden is het 19-jarig zoontje van den landbouwer v. d. E. in de klas van de Christelijke school plotseling doodgebleven. Schoenendiefstal. Uit den winkel van den schoenwmkeüer M. L. Boterakmt te Amsterdam, is een partij schoenen ont vreemd ter waarde van f 2000. Auto-ongelule. In 't Brediueboech bij Hilversum is Vrijdagavond de 40-jarig-j K. H. uit Naarden rittende op een rijwiel, door oen auto overreden. Met eeen gebio- broken linkerbeen en zware hoofdwonde word hij opgenomen en per brancard naai de Majellastichting te Buseem vervoerd. Zijn toestand was gistermorgen redelijk, Afgewezen verzoek. Ben vader te Bakkeveen, die zajn kind wilde zendon naar de Geref. school te Wijnjeterp, aan gezien Bakkeveen zoo'n school niet bezit, heeft aan den gemeenteraad verzocht voor zijn kind een gesloten rijtuig beschikbaar te stellen om d e 7 K.M. afstand tusschen huls en school af te leggen. De gemeente raad heeft dit verzoek afgewezen. Afwfjzend beschikt. De Fabrikantm- vereeniging te Almelo heeft afwijzend be schikt op het verzoek der hoofdbesturen van de textielarbeidersorganisaties om uitbetaling van loon op Christelijke feest dagen. Uitgekeerde renten volgens de Invalidi- teits- en ouderdomswet. Op 1 Mei 1921 werden 445 weduwenrenten en 1300 weezenrenten krachten de Invaliditeits wet genoten, terwijl op genoegden datum 10284 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, wa ren op vorangenoemden datum 95652 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouder domsrente van 3 gulden per week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6