r8 P I R m Eerste i 1 1 m r Indrukken van den dag. CKine Stadsnieusw □AGAATJES °INSDAQ 7 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 13855 1 1 a Per KWARTAAL 13.25 PER G..-.-3 FRANCO "?ER POST PER KWART. BÜ VOORUITBETALING f 3.57V<? BURtlAUXi NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Git nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 8 JUNI. Onderwijs voer meisjes. Diefstal. s Het Middelbaar Technisch Onder- j wijs in de Electrotechniek. Diocesaan Kruis verbond. Leuterpraat. HET HUIS TE ZANEN. Het Handelsregister. ÜE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENÏSCP A ?PEN» 190. UTRECHT EN AMSTERDAM. De naklanken van de Ulrechtsohe mee ting en het groote congres der R.K. Vak organisatie waren nog niet verstomd, of bondag kwam een nieuwe demonstratie de kmdacht van het Nederlandsche volk vra gen. Maar nu in Amsterdam en nu van de Socialisten. Wij hebben geen reden om daarvoor de oogen te sluiten en de ooren te stoppen. Wij zouden ze niet hebben, ook niet, wanneer dde roode manifestatie ten geweldigen indruk had gemaakt, want liet hoofd in het zand sloppen om het gevaar niet te zien, ia een laktiek, die aan den vreesachügen struisvogel past. En, Rat men ons, Katholieken, ook verwijten Wil, schuchterheid schijnt niet tot onze ondeugden te hehoorenl Wanneer de Amsterdamsche meeting dan ook een krachtsontplooiing van het Ne derlandsche socialisme ware geweest, wij tMttdUi het zij het met spijt erken nen en legen het wassend gevaar waar schuwen. Maar wij meenen hot tegendeel >pgomerkl Ie hebben. Want, prezen wij de vorige week onze partij gelukkig om het Roomsche succes l« Utrecht, dan was het niet om het aan- ol meolinggangers om de vaandels en banieren en de verlokkende opschriften, maar om de krachtige eenheid ondanks de vele "tegenstellingen en meeningsver- scInHen, doch vooral om het opbouwende werk, het wijde perspectief, dat zich open de, in één woord om de onverwoestbare levenskracht van onze Katholieke Staats partij en Roomsche Vakbeweging. Daarom is hel ons onverschillig, of de tientallen vrachtauto's, die zwaar beladem "'et jongens en meisjes van 16 en 17 jaar, "it- Zwijndrecht en Dordrecht, uit Rotter dam en den Haag en uit heel hel land op den zomcrschen Junidag naar de hoofd stad rolden, het roode leger in de hoofd stad to: 30 of tot 40 duizend menschen deden aangroeien^ Het gaat met om het getal, maar om wat die massa als eenheid van willen en slreven, van weten en durven kan. praes- ieeren. En zóó beschouwd-, staat de Am sterdamsche meeting bij de Utrechtsche "i de schaduw. „Tegen de reactie" was het motto, waar onder men bijeenkwam; een negatieve ^-'Uze, <be altijd iets gevaarlijks heeft. Eu "egatief is de géheele demonstratie geble- Ven. Tegen het kapitalisme, tegen de werk gevers, togen de collectieve contracten, 'egen de regeering, tegen de Katholieken, leger, de Communisten, 't was alles „te gen" wat de klok sloeg. En dat in een tijd die schreeuwt om opbouwen, om her stel, om verheffing, om construotie, na >en periode van vernieling en afbraak. Tc-b, laten wij eerlijk zijn, er zijn ook i.kcie positieve woorden gesproken. En dée zijn ons en den onzen tot een waar schuwing. Daar was vooreerst de heer Troelstra, die nu eens openlijk verklaarde, dat deze meeting er was om aan te too- "en, dat de strijd van de S.D.A.P. op po litiek en sociaal terrein niet kon worden gebroken; om de realiteit aan te toonen van het bondgenootschap tusschen N.V.V. cn S.D.A.P. Onze Roomsche mannen en vrouwen bonden hel zich dus nogmaals voor ge- 'cgd, dat er geen scheiding bestaat tus schen de sociaal-democratische arbeiders partij, zoonis wij haar hier in ons land Voornamelijk uit den stembusstrijd ken nen en tusschen de vakverocnigingendie zich als „modern", als „neutraal" aan dienen en te zfcmen vormen het Neder- 'nndsri Verbond van Vakvercenigingen. Men Ls aan de overzijde, naar aanleiding van het jongste Bisschoppelijk besluit op den UtTcehtschen Bondsdag voorgelezen, bezig geweest de Nederlandsche Bisschop- Pen van kortzichtigheid, bekrompenheid !n dergelijke meer te beschuldigen. Datzelfde deed men, toen den lOden december 19IS het rondschrijven van het Episcopaat verscheen over de deelneming van Katholieken aan zoogenaamd neutra le verecnigingen met socialistische tenden sen. Men stortte toen denzelfden smaad e" schimp uit over de Bisschoppen, die °nder meer uitdrukkelijk verboden: „Een Katholiek mag zich niet aanslui ten hij vereenigingen, die, ofschoon zij den naam van anarchistisch of sodalis- 'bsch niet dragen, toch verbonden zijn met anarchistische of socialistische vereomgin- 8en of deze metterdaad steunen". De Jongste rootte meeting te Amsterdam, w°"r Troefslra naast Stenhuis, Vliegen "aast van Zutphen, Schaper naast Pot- ~*"is zaten en spraken, waar de broeder- 'a"d tusschen roode politiek er. vakbe- zoo nauw mogelijk werd toege- a"bl, hoeft opnieuw de wijsheid en voor- d'tziendheid van het bisschoppelijk sehrij- van 1918 aangetoond en tegelijkertijd noodzakelijkheid van het jongste ver bod betreffende sam..c\gwau tusschen so- cialislisen en Katholieken in de politiek. Ook dit laatstel Want juist uit de spij tige uitlatingen van de roode woordvoer ders is die noodzakelijkheid gebleken, veel meer, dain uil dan lust bij enkele jongere Katholieken, den laatsten tijd waargenomen, om de oude, beproefde taktiek der coalitie -dein rug toe te koeren. De heer Troelstra verborg zijn spijt over het jongste bisschoppelijk besluit op zijn gewone manier docr te zeggen, dat de Katholieken hun weg ondanks de Bis schoppen wel zouden gaan. Stenhuis, de ziel van het N.V.V. was eerlijk, door rond uit» Ie bekennen, dat de mogelijkheid tot vorming van een eenheidsfront van Roomschen en socialisten tegen ,.het -ka pitalisme". door het bisschoppelijk com muniqué verbroken was. Er is niets, wat meer voor het juiste inzicht der Nederlandsche bisschoppen spreekt, dan juist de taal van hen, tegen wie het Episcopaat zich richtte. Maar, zouden wij willen vragen, voor een oogenblik nu eens de zielszorg, de eeuwige belangen van het Roomsche volk op zij gezet, die onmiskenbaar bij bedoel de bisschoppelijke besluiten betrokken zijn, gesteld eens dat deze allervoornaamste aanleiding niet bestond, zouden de leiders der sociaai-democraten dan toch werkelijk een samengaan van roode en 'Room sche vakbeweging en politiek waarschijn lijk achten? Zoo ja, dan hebben zij geen hoogen dunk van het doorzicht van onze voormannen in politiek en vakbeweging. Immers, wat biedt de sociaal-democratie op 't oogenbliu aan onze naar herstel en socialen vre le hunkerende maatschappij aan? Socialisatiel 't Was weer het eenige too- verwoord, dat Zondag gesproken kan wor den. Maar waar bleef de man, die nu eens vertelde, wat die socialisatie, het eeni ge positieve wapen „tegen de reactie", toch is en brengen zal? Waar bleef de man, die nu eens geloof, en vertrouwen, enthousias me en geestdrift voor die socialisatie wek te? Of meent men, dat het betoog van Troelstra: van boven af, door de regeering, door de leden van het parlement, moeten de bedrijven geregeerd worden, eenige ver lokking heeft gegeven aan de luistergrage scharen, zoo kort na de mislukkingen van Staats- en gemeentedistributie? Of is dit de troost, welke Stenliuis bracht toen hij zeide: „Gij vraagt mij, of dit ge slacht gedoemd zal zijn de socialisatie niet te aanschouwen. En ik moet antwoorden: Jat" En r.vet zulk een partij wil inea de onze verbinden! Bedenk nog eens, in welk een klare taal pater Raaymakers de toekom stige ontwikkeling van een elkander be grijpende, elkaar vertrouwende, elkander beminnende, christelijke maatschappij schilderde; lees, hoe onze minister Aal- berse op het congres van jonge R.-K. Werk gevers j.l. Zondag de toekomst ziet, waar in de Katholieke idee domineert, en vraag dan nog eens, of wij Roomschen met de rooden mogen samengaan. Utrecht en Amsterdam, de Roomsche en de roode meeting, hebben wel niets nieuws geleerd, maar bekende waarheden zijn toch weer eens in helder licht gezet. Sociëteit ,,St. Bavo". M.U<L.O.- examens. Haarl. Inkoop-Combina tie, 8 uuir. Missie-Comité 8 Va uur. x Familie-bioscoop, Kleine Houtweg 12 Voorstelling. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert, 23 uur. „Oud-Holland", Verwulft Strijk orkest. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks uitgezonderd Zaterdag, Zon- en feest dagen toegankelijk. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem eon request gezonden, waar in zij zegt, dat de afdeeling op verzoek van het Hoofdbestuur dezer vereeniging (pl.m. 12000 loden) op haar laatste be stuursvergadering heeft besloten, stappen bij het go ™eeo ;b vstuur te doen, dat hot onderwijs voc r meisjes na, leerplichtigen leeftijd in de richting worde gestuurd om het meisje meer geschikt te maken voor haar toekomstige gezinstaak. Zeer gowenseht zou 't aan het bestuur voorkomen, vooral te letten op 't bijbron- gen van ken,ris in hygiëne, voeding, voedingswaarde, kloeding, kinderverzor ging enz. De Voeeeniging van Huisvrouwen waar deert ten zeerste wat 't herhaungsonder- wijs reeds doet, maar zou gaarne uitbrei ding in dit werk zien. Do heer O. R., Raamgracht alhier, deed aangifte bij de politie dat hij sinds verleden Woonsdag een portofeuille, in houdende f 190, vermiste. Het is aan 2 rechercheurs, die onderzoek deden, ge lukt, den dader te vinden, een zekere B. IT. M„ loopjongen/ oud 14 jaar, die reeds bekend heeft don diefstal te heb ben gepleegd. De rest van hot geld, f 156, is [in beslag genomen. Jr. B. D. Schild schrijft ons; Reeds in vorige artikelen werd erop gewezen, dat nog te veel de meening bestaat, dat de fundamenteele kennis van aanstaande technici hoofdzakebk in de practijk moet Worden opgedaan. Mag deze bewering voor alle techni sche vakken reeds onjuist zijn, zeker is dit het geval wanneer zulks gezegd wordt van de aanstaande electro techniek. Zet een leek een dag in een machine kamer, hij zal u iets van hetgeen hij gezien en begrepen heeft kunnen na vertellen laat hem eenige dagen op een bouwwerk rondkijken, hij zal ver schillende dingen begrijpen maar wan neer ge hem in een electrische centrale, bij een draaienden generator, in een telefooncentrale of in een draadloos telegrafiestration brengt, dan zal hij na verloop van tijd nog steeds voor dezelfde raadselen staan. De electro techniek is de wetenschap van het onzichtbare, en alleen door zich zijn kennis van den grond af op te bouwen,- is het mogelijk, een bruikbaar begrip te kri gen van de toepassïhgen dezer wetenschap, die we in de practijk ken nen. Het is dan ook in 't oog vallend, hoe weinig practici op electrotechnisch gebied men ontmoet die werkci::k dat gene doorgronden, waarmede zij da gelijks te maken hebben. Het normale werk doen ze machinaal, omdat ze het zoo leerden, zonder zich om het „hoe of waarom" te bekommeren, maar komen ze te staan voor een ab normaal geval, dan ziin ze niet instaat, zich voldoende rekenschap te geven van het wezen der zaak en bijgevolg ook niet bij machte, een oplossing te vinden. Energieken onder hen zullen zich door zelfstudie van de theoretische zijde van hun vak op de hoogte trach ten te stellen doch vooral in de elec trotechniek is deze weg bijzonder moei lijk en velen blijven in het begin reeds steken, meestal omdat het hun on bekend is, waar zij moeten beginnen, jom logisch voortbouwend op de ver kregen kennis het tot een bevredigend resultaat te brengen. Een schijnbare chaos van litteratuur staat hun ter beschikking, maar wie wijst hun den weg in dezen doolhof? Ook is voor de vakstudie een goede wiskundige en natuurkundige voor-opleiding nood zakelijk en bij de meeste practici laat ook deze ksnnis veel te wenschen over. Bovendien mag niet uit het oog verloren worden, dat aan practici die een post van eenige beteekenis in de maatschappij wenschen te bekleeden ook nog andere eischen, dan uitsluitend vakkennis worden gesteld. Zij zullen voldoende kennis moeten bezitten van de moderne talen, voor al van Duitsch en Engelsch, om zich voortdurend van de buitenlandsche litteratuur op technisch gebied op de hoogte te kunnen houden en in staat te zijn, met buitenlandsche firma's te correspondeeren van de bedrijfs leer en het boekhouden', om een zaak met succes te kunnen leiden. Vooral ook zullen zij voldoende op de hoogte moeten zijn van de aanverwante vak ken, waarvan voor den electrotech- nicus in 't bijzonder de Werktuigbouw kunde op den voorgrond treedt. In 't korthij zal over een zekere dosis algemeene ontwikkeling moeten beschikken om in aanmerking te kun nen' komen voor posten, waarop ver antwoording rust. Het Middelbaar Technisch onderwijs komt aan al deze eischen tegemoet. In de eerste plaats wordt hier gezorgd voor een degelijke voor-opleiding waar in wiskunde, natuurkunde, werktuig bouwkunde, een voorname plaats in nemen. De beide, met 't oog op de techniek, voornaamste talen, Duitsch en En gelsch, worden met speciale inacht neming van de technische termen en vakuitdrukkingen onderwezen. Zoo ook wordt hun een voldoende kennis van de bedrijfsleer en het boekhouden bijgebracht. Tegelijkertijd treedt echter reeds de vakstudie op den voorgrond en in het laatste jaar neemt deze het groot ste deel van den tijd in beslag. In het algemeen is het onderwijs dus gericht op een breede vakkennis,Hierdoor ver krijgt men,dat een absolvent der M. T. S. een zoo groot mogelijk aanpassings vermogen bezit. Dit is wenschelijk omdat in den re gel de leerlingen niet kunnen bepalen, welke specialerichting zij uit zullen gaan. Het spreekt echter vanzelf, dat aan iemand die reeds bij het bezoek der school een bepaalde branche gekozen heeft, de mogelijkheid openstaat, zich hoofdzakelijk in deze richting te bekwa men. Naast delss een in de electrotechniek werken teekenzaal, laboratorium en werkplaats mede, de leerlingen een duidelijk inzicht in hun vak te doen ver krijgen. Daarom acht men het wensche lijk, deze laboratoria zoo doelmatig mo gelijk in te richten. Zoo ziin bijvoorbeeld in bet electrotechnisch laboratorium der M. T. S. te Haarlem allerlei typen motoren en dynamo's vertegenwoor digd, zoowel voor wissel-(één phase en draaistroom) als voor gelijkstroom. Weliswaar heeft de laatste jaren de wisselstroom verreweg de overhand ove den gelijkstroom verkregen, doch voor al van paedagogisch standpunt ge zien, blijkt het noodzakelijk voor een goede algemeene kennis deze stroom soort even grondig te behandelen als de wisselstroom Het laboratorium voor metingen zal met de meest moderne instrumen ten, zoowel voor laboratorium als voor het bedrijf, toegerust zijn, zoodat ook hier den leerling niets zal ontbreken wat dienstbaar kan zijn om zijn kennis op dit gebied te verrijken. Ook zijn de noo- ge instrumenten voor zwakstroom aan geschaft,als telegraaf-en telefoontoestel len een klokkeninstaMatie enz. en is het ook de bedoeling, mettertijd een een voudige inrichting voor draadlooze tele grafie tot stand te brengen. Tenslotte bestaat er in het werktuigbouwkundig laboratorium voor de a. s. electroteche nici de gelegenheid de noodige practisch kennis der stoomwerktuigen en gas-en oliemotoren op te doe'n. Ter verdere inlichting volge hier een kort uittreksel uit het leerplan der Haarlemsche M. T. S. van de lessen aan a. s. electrotechnici gegeven lste studie jaar; Mechanica(sterkteleer en graphostati- ca), Wiskunde, Natuurkunde (theorie en practicum), Scheikunde, Machine- onderdeelen, het Werktuigbouwkundig teekenen, Mechanische Technologie, Grondbeginselen der Stoomwerktui gen, Nederlandsch, Duitsch en Engelsch Oefeningen in de werkplaats. 2e studiejaar Beginselen der Hoogere "Wiskunde, Natuurkunde (theorie en practicum) Scheikunde. Mechanica (graphosta- tica-teekenen), Machine onderdeelen, Hijsc'nwerktuigen. Stoomketels en machines, Werktuigbouwkundig teeke nen en laboratorium. Electrotechniek (teekenen en laboratorium) Mechanisch Techmologie, Nederlandach, Duitsch en Engelsch, Boekhouden, Kennis van Wetten, en Staatshuishoudkunde. 4e studiejaar; Toepassing Hoogere Wiskunde, Mecha nica, Bouwkunde Stoommachines, S; omturbines, Gas-en oliemotoren, Werktuigbouwkundig laboratorium, MechanischeTechnologie,Nederlandsch, Duitsch, Engelsch, Boekhouden, Ken nis van Wetten en Staathuishoudkunde Fabriekshygiene en Eerste Hulp bij On gevallen en de speciale vakstudie, Electrotechniek, bestaande uitTheor. Electr. leer, Electr. metingen, Gelijk stroommachines, Wisselstroommachi nes en Transformatoren, Toepassing (verlichting, fotometrie, apparat;n, leidingen enstroomverdee!ingssystemen enz.) Centraalstatións, Zwakstroom signaalinrichtingen, telegrafie en tele fonie, Draadlooze telegrafie. Electro technisch teekenen en laboratorium. Het 3e jaar is het zoogenaamde prac- tische jaar waarin de leerlingen onder toezicht van de school, geplaatst wor den bij de verschillende firma's en be drijven in ons land. Op hen rust in dezen tijd de verplich ting, door geregelde verslagen de betrok ken leeraren van hunne werkzaamheden op de hoo gte te houden, die zich tevens beschikbaar stellen tot het geven van inlichtingen aan lerrli ngen, betreffen de t echnische questies, die zij gaarne toegelicht zagen. Het behoeft verder geen betoog, dat het bezoek aan een op dergelijke wijze toegruste en georganiseerde school de meest zekere weg is voor ieder jong- mensch met technischen aanleg om in den kortst mogelijken tijd tot een nut tig en bekwaam medewerker in de tech niek te worden opgeleid en het lijdt dan ook geen twijfel, dat de gediplo meerde M, T. S. er in onze industrie een welkome ontvangst zal vinden. Haarlem, Juni 1921. Ir. B. D. Schild e.i. (vervólg.) De notulon van de algemeene verga dering van 7 Juni 1920 werden vast gesteld. Dan kwam de Geest. Adv. de Wol Eer w. Heer L. J. Schalke, -ter vergadering. Het jaarverslag van den secretaris, don heer G. P. Bon, ademde een geest van tevredenheid. Er zijn tal van lichtplekken. Er heerscht een geest van vooruitgang, ook al liep het' lodental van 3129 tot 3020 terug. Van deze zijn 1528 leden ge heelonthouders. Men heeft echter die le den niet meegerekend, die wel tot de for matie bohooren, maar nooit "teekenen vaD leven geven. Had men dit wel gedaan, er ware vooruitgang in ledental aan te geven'. Het aanial afdeelingen ging met 4 voor uit. De gegeven cursussen in enkele plaat sen werden goed bezocht. De uitgeschre ven prijsvraag had geen schitterend suc ces. De toestand der afdeelingen is tame lijk goed, de actie der leden beter dan het vorige jaar. Het aantal propa- gandaclubs steeg van 16 tot 27, de red dingsbrigades van 10 tot 12. Door den penningar oester, den heer J. G. Potharst werd rekening en verant woording uitgebracht. De inkomsten be droegen f 3399.54, de uitgaven f 2198.001/2, een batig saldo dus van f 1201.531/2. De afd. Amsterdam, Gerardus MajeUa werd aangewezen, om de commissie aan te wijzen, die de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, over 1 Juni 192131 Mei 1922 na zal zien. De begrooting 1 Juni 192131 Mei 1922 was in ontvangsten en uitgaven vast- gestold op f 5125. Hierbij werd tevens het voorstel van het hoofdbestuur behan deld, in beginsel te besluiten tot de inrichting van een bureau met bezoldig den secretaris. Enkele afd. vroegen inlichtingen om trent het in te stellen secretariaat, welke door den penningmeester en den secretaris gegeven werden. Enkele afd. wilden een secretaris aangesteld zien, die zich geheel aan zijn taak zou kunnen geven, in tegen stelling met het hoofdbestuur, dat voor stelde, iemand aan te stellen, die eenigen vrijen, tijd in de week ter beschikking had, om het voorgestelde doel te ver wezenlijken. De vrijgestelde van Utrecht, die aan wezig was, zette uiteen, hoe men ook in het Aartsbisdom in het begin dezelfde idéé had gekoesterd. De kosten, een jaarlijks terugkeerende uitgave van f 6500, hadden echter afge schrikt, waarom men in het Aartsbisdom ook eenzelfde regeling getroffeen had, als nu in het bisdom Haarlem werd voorge steld. Dan werd het voorstel van het be stuur aangenomen. De afd. Leiden stetlde voor, aan de propagandaclubs, onderafdeeling van het Kruisverbond, subsidie te verleenen. Dit voorstel werd ingetrokken, na een uit eenzetting van den voorzitter. De afd. „St. Antonius", Den Haag, stelde voor, dat het hoofdbestuur toeslag zou verleenen op de abonnementen van „De Kruisbanier". Hot bestuur zette uit een, dat liet, in verband met de iinanoi- eele zijde, onmogelijk was, een derge- ken toeslag te verleenen, waarna Den Haag het voorstel introk. Dan werd gepauzeerd. Na de pauze werd het tijdstip der eoai- trdbutie-inining op Juli bepaald. De voordracht voor de benoeming van een voorzitter door Z.D.H. den Bisschap werd als volgt vastgesteld: 1. W. J. van Dam; 2. G. J Bulten. De rekening en verantwoording over 1920 waren door de commissie in orde bevonden en werden door de commissie goedgekeurd. Bij de gelegenheid tot vragen stellen vroeg de afdeeling Haarlem inlichtingen omtrent de subsidieering der Reddingsbri gades. Geantwoord werd, dat subsidieering te vorkrijgen is bij de Dr. Ariënsvereeni- ging. Een der afdt. Rotterdam vroeg, welk standpunt de Roomsohe drankbe strijders moesten innemen tegenover Plaatselijke Keuze. De Geest Adviseur antwoordde, dat men rioh hierin moest houden aam de ge dragslijn, welke het Episcopaat voorge schreven had. Het raadt aan, te ijveren voor beperking der vergunningen. De afd. Alkemade vroeg, 'hoe het stond mot de stichting van het sanatorium. Geantwoord werd, dat de ingestelde commissie eerst daags met liaar voorloopige werkzaamhe den gereed is. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om ook dit jaar in een of meer plaatsen van het bisdom een cursus voor bestuursleden te doen geven, werd aangenomen, evenals het voorstel, weder een prijsvraag uit te schrijven. Het voorstel, om de provin ciale Propaganda-commissie tot één com missie te verocinigen, werd goedgekeurd, alsook een voorstel tot opneming van een nieuw artikel in het Hushoudelijk Regle ment, waardoor de afdeelingen in één Dekenaat tot een Dekenade Federatie kun nen vereenigd wórden. Het Hoofdbestuur had een wijziging voorgesteld vam de op de algemeene ver gadering van 1916 voorgestelde conclu sies, imzake de opvoeding der schoolvrije jeugd in anti-alcobolischen zin. Daardoor werden de conclusies als volgt: a. De opvoeding der schoolvrije jeugd in anti-allcohoiischen zim is noodzakelijk. b. Aangezien het Patronaat het opvoe- ctings-in.sHtuut is voor de schoolvrije jeugd, mag van het Patronaat worden ver langd, dat het zich ook belast met het onder a bedoelde. c. Waar evenwel het Patronaat rich van dieaak niet kwijt ten aanzien van d.e schoolvrije jeugd in haar geheelen om vang of anderszins die taak niet volledig uitvoert, is de oprichting van Jongensbon den door de Kruisverbond en het aange wezen middel, om het onder a genoemde te bereiken. d. De Jongensbomden dienen zich ech ter le onthouden van datgene, wat speci aal behoort lot het patronaatswerk en niet in verband staat met de anti-alcoho lische opvoedingen. De afd. Zaandam had voorgesteld, dat de leden van den Jongensbond ook geheelonthouder moesten zijn. Na eenige discussies werden de voor gestelde wijzigingen en het voorstel Zaan dam aangenomen. Punten 26 en 27 behoefden niet in be handeling genomen te worden, dnnr de tn rG i i'T plL-ifilEn CnHItrHyi '■tnilnfU in rekt pi trip! ufo IHTB u-; r-< rvIL Wat zegt ge, lezer, van het volgende Ir richt je: „Meneer A„ die hier op een der singel? woont, kreeg vanmorgen bijna een onge luk. Voor zijn huis ligt een gracht, en toen hij vanmorgen uit zijn woning kwam, zou hij zeker te water zijn geraakt, indien hij rechtdoor was geloopen. Ware hij in het water gevallen en zou niemand der talrij ke voorbijgangers of hij, zich zelf op het droge hebben gebracht, dan ware hij zeker verdronken. Gelukkig liep hij niet recht door het water in, doch sloeg, zooals el- ken morgen, toen hij de deur uit was, on-, middellijk rechtsaf. Zijn oplettendheid spaarde hem voor een doodelijk ongeluk. Dat is leuter-journalistiekf zegt u? Juist, geachte lezer, u hebt gelijk. E11 dit bericht? „Hedenmorgen stond de spoorbrug tb Velsen open. Uit de richting Haarlem na derde een troin, stampvol met reizigers. De seinen stonden echter op onveilig", zoodat de machinist den trein deed stop pen. De brug werd dichtgedraaid, de sei nen „veilig" gezet, en de trein passeerde zonder ongelukken. Ware de brug niei dichtgedraaid en hadden de seinen op „veilig" gestaan, of was de machinist door de onveilige signalen heengereden, dan zou er zeker een groole spoorwegramp hebben plaats gehad." Een krankzinnig krantenbericht? Zegt u dat wel. Maar toch wordt in een deel onzer pers dezer dagen zulk een nonsens gelanceerd, in verband met de stremming op de spoor baan OverveenZandvoort. De geweldige waterhoos, die Zaterdag morgen vroeg over Zandvoort en de dub nenreeks in onze omgeving neerstreek, bracht begrijpelijkerwijs ook schade ioo aan de spoorbaan. Waar de baan ingegra ven ligt, vloeide het door de wekenlange droogte samenhangende, rulle zand van de duinhelling af en bdeekte de spoorbaan op sommige plaatsen. Op andere ligt de baan niet ingegraven, doch op een talud, een dijk, en daar vloeide het mulle zand van onder de spoorbaan weg en maakte diepe gaten. Maar waar de hemelwater massa zoo ontzaglijk groot was, dat in Zandvoort zelf, diepe gaten werden gesla gen en duizenden kubieke meters zand ver plaatst werd, daar valt het niet te verwon deren, dat ook het zand in de afgravingen en ophoogingen van de spoorbaan zich verplaatste en dat bij die verplaatsing ooi de konijnenholen hun invloed deden gel den, ligt voor de hand. In een deel der pers wordt nu echter d< nonsens gedebiteerd, dat, wanneer dez» verzakking niet gezien en gerepareerd was, wanoéer een stampvolle trein over deze gaten was gereden, een groote ramp ge volgd zou zijn. Honderden menscbenle- vens hebben op 't spel gestaan, wordt er theatraal bijgevoegd. Natuurlijk, als het niet gezien was, en als het niet gerepareerd wasmaar dat is 't hem nu juist. Het is wel gezien en wel gerepareerd, zooals dat moest gedaan wor den. Waar dient anders de afdeeling Weg en Werken der Spoorwegen voor? Om vliegen te vangen? Laat men gerust zijn. Toen de spoorweg directie een spoorlijn door de duinen liet leggen, wist zij dat in de duinen konijnen leven, en dat die konijnen holen graven. Zij heeft dat overwogen, en haar maat regelen genomen, waartoe o.a. behoort eer. duchtige inspectie van de spoorbaan of de konijnenholen geen gevaar opleveren. En na den regenval van Zaterdag, was dan ook zeer vroeg in den morgen d« hoofdopzichter in persoon bezig den spoor weg te inspeefceeren. Zoodat voor de reizigers niet meer le vensgevaar bestond als voor ieder ander, die boven op oen kerktoren staat, maar niet van plan is er af te springen of af te val len. daaronder vervat zijnde voorstellen door de voorstellers ingetrokken werden. Aangenomen werd het voorstel, om drankbesIrijderscIubs van R.K. studenten en daarmede gelijk te stollen organisaties als zelfstandige" afdeelingen van het Dioc. Kruisverbond., in direct verband met bet Hoofdbestuur, Ie erkennen. Eveneens werd aangenomen een voor- slei-Leiden, dat hel Hoofdbestuur aau- dringe bij „Sobriëtas", om meer brochures te laten verschijnen. Met een dankwoord van den voorzitter en den Christelijken groet werd dan da vergadering gesloten. Men verzoekt ons mede te deden, dat ons bericht van Zaterdag, als zou Patrimonium eigenaar van de bezit tingen Huis te Zanen zijn geworden, onder voorbehoud van bouwvoor- sehot verleening door de gemcenic Schoten, in zoover verbetering be hoeft, dat de onderhandelingen over dien aankoop in 'n beginstadium zijn De „Haarlemsche H andels vereen! ging" zendt een circulaire aan hare leden, waarin er op aangedrougen wordt, mede te willen werken, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1