I BUITENLAND. BINNENLAND arlementaire kroniek. FEUILLETON Onder Valsche Vlag-" INSDAG 7 JUNI 1921 Opper-Silezië. Ierland. De mijnwerkersstaking in Engeland. negema. De brief wijd er «p, oa*, of schoon het aanbod de eigenaars finan cieel niet raakt, het buitengewone waarde heeft voor de arbeiders. De eigenaars zouden graag zien dat de arbeiders den steun niet verliezen. ENGELAND EN HET NABURIGE OOSTEN. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. *PROCESSIES. ER VLAK NAAST. EEN KEERPUNT? 'lil -.)! :i ii" V 'weedeBlad. De overeenkomsten met de spoorwegmaatschappijen. De Zondagswet. Een interpel latie-Schaper. Vrijdag heeft ons Lagerhuis zich den leelen middag onledig gehouden mei een etsontwerp, dat inderdaad zeer belang rijk dient genoemd te worden. Het betrof namelijk de bekrachtiging van nadere overeenkomsten met de Maat- diappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij. Tot goed begrip van het in de Tweede Kamer over deze aangelegenheid verhan delde en de belangrijkheid der overeen komsten, ga hier een uiteenzetting voorat: De spoorwegen hebben uiterst moeilij ke jaren doorgemaakt en al is er hoop, dal men thans zonder tekorten kan werken, de kans op een dividend van eenige be- teekenis is voorshands gering. Daarom hing de Regeering als een voortdurende be dreiging. boven het hoofd, dat de Maat schappijen gebruik zouden gaan maken van haar bevoegdheid om krachtens art. 29 der overeenkomsten van 1890 deze over- >n kom sten op te zeggen en den Slaat lot asting Ie dwingen. Indien het dividend over 1920 en '21 slechts 3JS pCt. of lager z*i zijn, kunnen de Maatschappijen van dit -echt gebruik maken. De kans, dat deze inderdaad In tegenstelling met een der gelijke gelegenheid in vroeger jaren van hun recht zouden gebruik maken, is thans o veel grooter dan destijds, wijl toen de rentevoet niet hoogcr was dan 3J-4 pCt., terwijl thans de aandeelhouders bij naas ting het dubbele voordcel van hun geld zouden kunnen trekken. De nieuwe regeling, aan de Staten- ,'neraal voorgelegd, komt nu hierop neer: t kapitaal der Maatschappijen (18 -(- '/i milliocn) wordt uitgebreid met 22 -{- 27 millioen, welke bedragen de Staat zal nemen, waardoor de Staat de meerder heid der aandeelen zal bezitten en de meerderheid van de zetels in den Raad van Commissarissen zal bezetten. Het groote voordeel van deze regeling springt direct in 't oog: de oude aandeel houders zien hierdoor af van hun recht om den Staat na twee jaren van ongun stige bedrijfsresultaten tot naasting te nopen en de Staat wordt dus nu vrij om indien dit te eeniger tijd gewenscht nocht blijken den vennootschapsvorm c verruilen in een rechlslreeksch Staatsbe drijf. Tegenover het afzien van een voor ben zoo belangrijk recht, heeft de Regee ring voorgesteld om den aandeelhouders een dividend van 5 pCt. te waarborgen (tot dusver hadden zij slechts een voorrang Van 4 pCt.)ZQndal bij een .evontwecl lager dividend de Staat het ontbrekende bijpast Vrij algemeen was de instemming die deze nieuwe vorm van het spoorwegbe drijf vond. De heer Lely, oud-minister en deskun dige, bracht hulde aan de Regeering voor de eenvoudige wijze, waarop zij een bevre digende oplossing gevonden had voor het niet zeer gemakkelijke vraagstuk. Hij be schouwde dit voorstel feitelijk als staats exploitatie en trok zijn oude motie, waarin daarop werd aangedrongen terug. Van techts werd met het regeeringvoorstel in stemming betuigd, door den katholieken deskundige, den heer Bongaerts en ook de heer Kuiper was er namens de katholieke arbeiders zeer goed over te spreken. Zelfs de socialistische heer Van der Waerden 'kon er wel eenige lichtpunten in ontdekken, o.a. de sterke positie die de Staat zou gaan innemen, wat inlusschen niet wegnam dal socialisatie z.i. de eenige definitieve op lossing zou zijn. Natuurlijk, met socialisatie gaan de roode heeren naar bed en staan ze mee op. Kchter, de heer Van der Waerden, en met hem de heer Van Bereslcijn, hadden ook bezwaren. Zoo sprak hij over de toe komstige positie der oude aandeelhouders. Aan hen zal in ruil voor den afstand, dien ze doen van hun recht, om den Slaat tot naasting te nopen, een dividend van 5 pCt. gegarandeerd worden, hetgeen deze beide sprekers een te ongunstige bepaling voor den Staat achtten, waartegenover de heer Bongaerts den aandeelhouders juist hulde bracht voor hun coulante houding in deze. Een niet onbelangrijk deel der discus sie werd ingenomen door de kwestie der mcdezeggingsscliup. Minister König wensoh- te den Raad van Commissarissen te laten bestaan uit 11 leden; 6 door de Regeering cn 5 door de aandeelhouders te laten be noemen. Hiertegen rees tweeërlei beswaar. Vooreerst achtte men deze vertegenwoor diging der aandeelhouders in den Raad ge heel misplaatst, nu deze een gegarandeerd dividend van 5 pet. zullen ontvangen en dus feitelijk obligatiehouders zullen wor den, die hij de bedrijfsuitkomsten nauwe lijks nog eenig belang zullen hebben. De motie, door den heer Van der Waerden voorgesteld, om deze bepaling te schrappen, vond vrij algemeene instemming, ook bij den lieer Lely, die geen reden zag om de ze bepaling te handhaven, nu de aandeel houders van elg risico ontheven zijn. Vervolgens bepleitten de arbeidersafge vaardigden van de Rechterzijde, de heeren Henri Hermans, Smeenk en Kuiper, verte genwoordiging in den Raad van Commis sarissen, door het personeel. Zij waren cell ier gematigder in hun wenschen dienaan gaande dan de heet gebakerde lieer Kleere- koper, die deze medezeggingschap cisch- te, onmiddellijk en zoo verregaand moge lijk. De heeren van de Rechterzijde achtten medezeggingschap in beginsel eveneens wenschelijk, doch maakten eenig practisch voorbehoud. De heer Henri Hermans wees er op, dat alle arbeidersorganisaties dan vertegenwoordigd zouden moeien zijn, hetgeen het aantal commissarissen vee! te uitgebreid zou maken. Nog achtte deze spreker het een eisch van volledige mede zeggingsschap dat dan ook de consumenten vertegenwoordigd zouden zijn. en ten slotte betwijfelde hij, of reeds thans het oogen- blik gekomen is, waarop algeheele mede zeggingsschap kan worden ingevoerd. Dit laatste betwijfelde ook de anli-revolution- naire heer Smeenk, die de vraag stelde, of de vakorganisaties en door middel van deze zal practische medezeggingschap toch alleen mogelijk zijn daartoe reeds voldoende ontwikkeld zijn. Ook de heer Kuiper erkende, dat invoering van de al gemeene medezeggingsschap van liet per soneel bij openbare bedrijven thans vele practische moeilijkheden zou medebrengen, vooral in verband met het feit, dat hot ri sico van het openbare bedrijf wordt gedra gen door de publieke kassen. Niettemin wenschte deze spr. naast de, door de Re geering in uitzicht gestelde persotieelraad bij de spoorwegen, toch nog een instelling, waarin de medezeggingsschap beter tot haar recht zal komen. Een bijzonder moeilijke laak bij de ver dediging der reorganisatie van de spoor- wegovereenkomslen, had Minister König niet. De Minister verklaarde zich bereid tot opneming van vertegenwoordigers van de vijf personeelsorganisaties in den Spoor- wegraad, waarin ook vertegenwoordigers van industrie, handelsreizigers, enz. zullen zitting krijgen. Hij wilde in den Raad van Commissarissen personen benoemen, die goed bekend zijn met sociale cn personeels aangelegenheden. Voorloopig zal men te vreden moeten zijn met den nieuwen toe stand, die 6 regeeringscommissarisscn en 5 commissarissen uit de oude aandeelhou ders in den Raad van commissarissen zal brengen. Hierop is de nieuwe overeen komst gebaseerd. En deze is later zeker voor verandering vatbaar. Hiermede waren de algemeene beschou wingen over de spoorwegovereenkomsten beëindigd. Het onlwerp-Zondngswet der Regeering, is en blijft voor de liberale en socialistische heeren, een scherpe doorn in 't anti-chris telijk oog. Ze vonden dit onlwerp volstrekt niet spoedeischend. Hun toeleg was natuur lijk het voorloopig van <le baan te krijgen in de stille hoop, het voor goed te zien verdwijnen. De heer Rink, die de parlementaire lei der van den Vrijheidsbond is, bond de kat de bel aan. Hij stelde voor het ontwerp van de agenda af te voeren. De heer Mar- chant trachtte langs een omweg het zelfde snoode doel te bereiken. Hij kwam met het voorstel op de proppen om in geen geval na 1 Juli meer te vergaderen, zóó ver langt die goede man naar vacantic. Maar de Rechterzijde was op haar hoede. Het voorstel Marchant werd met 34 tegen 30 stemmen, vrijwel rechts tegen links, verworpen, en het radicale voorstél-Rink met 34 tegen 27 stemmen. De heer Schaper vroeg nog verlof, om den Minister van Arbeid te inlerpelleercn, naar aanleiding van diens laatste woning- circulaire. Duitsche troepen hebben Rybnik bezet en weigeren de plaats aan de Engclsche troepen, die er kantonncmenten moeten be- trekken om de Daitsenen en Polen te scheiden, af te staan. Duitsche strijdkrachten lijn voorts een offensief in de richting van Ujest begin nen teneinde een wijziging te brengen in de onzijdigheidslinie. De Ententecommissie heeft onverwijld stappen gedaan bij generaal Höfer en hem met zeer ernstige maatregelen gedreigd, tenzij de Duitsche troepen terugtrekken op de linie waarvan zij zijn uitgegaan. De „Frankf. Ztg." publiceert beëedigde verklaringen van Opper-Sileziërs over Poolsche gruwelen. Eenige getuigenissen betreffen het afmaken van Italiaansche soldaten van de reeds ontwapende bezet ting der Dubenko-mijn. die met hun be velhebber zijn vermoord. Lowina, de bevelhebber van het leger der Poolsche opstandelingen, heeft zijn gezag in handen gesteld van den chef van den generalen staf der opstandelingen. De gevechten op de linie die de opstan delingen in de districten Gross Strehlitz en Kosel bezet honden, zijn tot stilstand geko men. In het nijverheidsgebied, vooral in Hin denburg treden steeds meer slroopende benden op, die de arbeiders vaak verhin deren te werken. De berging van den oogst is op vele plaatsen zelfs onmogelijk, door dien de opstandelingen de paarden hebben opgevorderd en de landbouwmachines ver nield. In Beuthen is het tusschen de bevol king en de bezettingstroepen tot botsingen gekomen. De Fransche garnizoenscomman dant heeft de bevolking kennis gegeven (onder bewering dat uit de huizen op officieren van zijn staf is geschoten), dat bij herhaling verdachte huizen met ge schut zouden worden vernield. Uit Beuthen wordt nog gemeld, dat ge allieerde afdeeiingen zijn begonnen de de marcatielijn te bezetten. Het nieuwe Parlement. Alle maatregelen zijn getroffen voor het openen van het Noordelijk parlement op heden. De Onderkoning zal eerst een rede houden. Daarna wordt de Speaker geko zen (waarvoor majoor Hugh O'Niel is aangewezen) en worden de leden beëedigd. De Senaat zal gekozen worden en sir James Craig, de leider var het Huis, zal de namen van de leden van zijr kabinet aan den Onderkoning voorleggen. De plechtige opening van het parlement zal pas op 22 Juni geschieden. Het is mogelijk, dat de Koning Belfast zal bezoeken, om zelf aan de plechtigheid deel te nemen. Lloyd George en andere leden van het Britsche kabinet zullen aanwezig zijn. voor zoover de staatszaken het zullen toelaten en de meeste, zoo niet alle eerste-ministers van de dominions, die op het oogenblik Lon den bezoeken om deel te nemen aan de rijksconferentie, zullen tegenwoordig zijn. üe ongeregeldheden. Te Dublin zijn Zaterdag een jongen ge dood en acht burgers en twee politie agenten gekwetst door bommen, die naar een militaire vrachtauto geworpen worden. Do soldaten in de auto bleven ongedeerd. De politie te Liverpool meldt, dat zij een opzienbarende poging verijdeld heeft, om groole benzine-tanks met duizenden gal lons inhoud in de lucht te laten vliegen, die aan een van de spoorwegstations in een dichtbevolkte wijk liggen. De poli tie snaple drie man bij de tanks en wis selde revolverschoten met hen, maar zij konden in de duisternis ontkomen. In de kolenmijnen van Swanwic.k (Der byshire) zijn Zaterdag nieuwe delvers aan het werk gegaan. Vandaag verwacht men er een groot aantal terug. Volgens den eigcnaarsbor.d zijn er nu ongeveer 190 schachten, meerendeel kleine, waar het werk hervat is. Aangezien Lloyd George een ultimatum vaar veertien dagen gesteld heeft voor het handhaven van het regeeringsaanbod be treffende een subsidie van 10 miiüioen pd.st., ten einde de verlaging van de mijn- werkersioonen gemakkelijker te maken, zou het bestuur der mijneigenaars heden het bestuur der mijnwerkers tot een con ferentie uitnoo-digen. Later wordt uil Londen gemeld: De mijnwerkers hebben het voorstel van de eigenaars aangenomen, om een samenspreking te houden. Williams, voorzitter van den bond van mijneigenaars, zegt in een brief aan Hod ges, waarin hij zijn voornemen meedeelt, om het mijnwerkersbesluur tot een samen spreking uit te noodiigon dat de tijd- grens, die de eerste minister ten aanzien van het aanbod van 10 millioen pd.sL ge steld heeft een element in het geschil brengt, dat de eigenaars niet kunnen DE FRANSCHENGELSCHE ENTENTE. L'Europe Nouvelle betoogt de noodza kelijkheid voor Europa van het voortbe staan der Fransdh -Engelsohe entente*. Een klein feit uit dezen laatsten tijd, zegt het bfkjid, is onopgemerkt voorbijgegaan. Ter wijl de strijd om Opper-Silezië voort duurde, hoeft Benmes, de Tsjecho-Siowafk- sdhe minister van buitenikmdsdhe zaken, een bezoek aan Parijs en Londen ge bracht. Zijn ongerustheid, aldus l'Eerope Nouvelle, behoorde ons te helpen verstan dig te worden. Zij bewijst, dat de meest intelligente mannen van centraal Europa helder inzien dat een breuk tusschen Frankrijk en Engeiamd voor geheel Europa noodlottig zou zijn. Impulsieve geesten, die reeds afschaffing van of zelfs veran dering in de bondgenootschappen voorbe reiden, vergeten, dat de Framsoh-Engel- sche allianoe een huwelijk ia, waar kinde ren uit geboren zijn. Dezen hebben geen reden bang te zijn voor de toekomst, zoo lang de ouders eensgezind blijven. Hon garije, ingesloten door de kleine entente, leent zich, tot besprekingen die van een meer verzoenenden geest getuigen. De roering in Oostenrijk voor de aanhechting aan DuitsChland schijnt meer rumoerig dan gevaarlijk. Wat ook de moeilijkheden van het oogenblik zijn, de kleine entente iis er zeker van die te zulten overwinnen, wanneer zij kan rekenen op den steun van de groote. In geval van een scheiding tusschen Fromkrijtk en Engeland zou allies veranderen. Hongarije en Oostenrijk zou den aangemoedigd worden om de resul taten van den oorlog, zooals die in de tractaten staan ingeschreven, op losse schroeven te zetten. Zij zouden boven dien een actief hulpmiddel vinden in een door Engeland gesteund Dultschland. Hel vraagstuk van middel-Europa zou weldra in een vorm aan de orde komen, weimig geruststellend voor de jonge staten van de kle'ne entente. Inderdaad zou het bestaan zelf van een land ais Tsjecho-Slowakije bedreigd worden. Maar de gevolgen van oën breuk tusscbeii Frankrijk en Engeland zouden daarbij niet blijven. Gelooft men soms, dat Frankrijk er alleen in slagen zou de onafhankelijkheid van Polen te handhaven wanneer zich een Russisch- Duiische combinatie tegen Polen vormde onder hel welwillende oog van Engeland. Het geheele hedendaagsche Europa is uit de Fransch-Engelsche entente te voor schijn gekomen. De kleine staten zijn zich vóór de groote daarvan bewust. Maar daaruit volgt, dat de twist om Silczië aan Engeland en aan Frankrijk de oogen be hoorde te openen en er hen toe brengen de kwestie van hun wederzijdsche betrok kingen eens en voor al te regelen. Dat men het vrij gemakkelijk eens' kan wor den over Opper-Silezië is voor 1'Europe, Nouvelle nu duidelijk gebleken. Het l'a liajinschc voorstel schijnt den weg te ope nen. Wat het ernstige in den huldigen toestand is, is, dot de algemeene polTiiek ran Engeland overat in strijd is met die van Frankrijk; of zij nu Europa of heit Oosten betreft, of men zich met Dusseidorf of Warschau be zig houdt, het zijn slechts Framsche Engelsche wanklanken. Men komt er toe te twijfelen aan de gemeenschappelijkheid van de belangen, die toch de beide landen in slaat heeft gesteld om, nauwelijks twee jaar geleden gezamenlijk oen nieuw Europa te maken. In het belang van de kleine naties van de entente en in dat van de groole moet deze onzekerheid oen oind nemen. Het is niet meer voldoende.de kwestie van Opper-Sitezië te regelen. Het geheele Frans-oh-Eiigelsche bondgenoot schap moet op de helling. Doet men liet niet in tijês, dan zal de eerste stormvlaag het schip, waar wij allen aan boord zijn, naar den kelder jagen. POLEN EN DUITSCHLAND. De straalbetoogingen te Ostrowo van 2 Juni schijnen voorboden van een groote re beweging tegen' dc Duitschers. Volgens be richt uil Posen weiden vele Duitschers zaar mishandeld cn Duitsche winkels en woningen geplunderd. De Pooisohe arbea- ders be-bben het ontslag van alle Duétsche arbeiders uit de wagenfabrieken afge dwongen en de Dnitsohe bevolking met verdere plundering gedreigd, indien zij niet dadelijk wegtrekt. De politie bleek machteloos. Alleen miütaóren zutëen orde en rast kunnen (herstellen. De Daily Mail verneemt, dat dc Brit sche regeering niet voornemens- is, de Grieken im Kiein-Arië met troepen at ats vloot te steunen. Het hiad voegt eraan toe, dat aËereerst overeenstemming met Frankrijk noodng is voor een nieuwe orienteering van de poütiek in Kleiu- Aarië. Deze overeenkomst zon het geheele gebied en die politiek ook in Europa moe ten omvatten. De bespreking van een en ander wordt m een bijzondere kabinets vergadering deze week verwacht. JAPAN EN YAP. De Chicago Tribune heeft een bericht uit Tokio naar luid waarvan het Japan- sdhe departement van marine heeft aange kondigd dat de JapomsChe marine-garni zoenen van de JapansChe bezittingen in die zuidelijke helft van den Stólien Oceaan zrifflen worden teruggenomen en dat de bescherming dier elanden -i* ook van Yap zal worden opgedragen aan de plaatselijke politie. DOE VEREENIGDE STATEN EN INTER NATIONALE ONTWAPENING. De commissie voor de huilendaindisohe aangelegenheden uit ,het Huis van afge vaardigden le Washington heeft haar goedkeuring gehecht aan een resolutie van den voorzitter dier commissie Por ter, welk door dezen wa*s opgesteld na een onderhoud^ "Jat Porter had geuiad met president Harding. De resolutie be- heist, dat het Congres volkomen instemt mot het voornemen van den president, om een infemaibionaJe conferentie bijeen te roepen, ter beperking van de bewapening en dat het oen crodiet van 100,000 wil toestaan voor voorioopige onkosten. EEN NIEUWE BRUG OVER DE THEEMS. LONDEN, 6 Juni. De koning zal van daag tegenwoordig zijn bij de opening van een nieuwe Tbeemsbrug in South- wark, ter vervanging van de brug, die in 1811 door Kennie gebouwd was. Twee van de afstammelingen van daten zullen bij de plechtigheid van hedenaanwezig zijn. De nieuwe brug heeft 375,000 pond- sterling gekost cn het bouwen ervan was in 1911 begonnen, maar had oponthoud ondervonden van den oorlog. Zij is van ijzer en heeft vijf bogen inplaats van de drie van de oude. President Miilerand heeft gisteren in liet lyceum Henri IV het monument onthuld, dat opgericht is ter nagedach tenis van de drie-honderd-een-en-lachtig leerlingen, oud-leerlingen, leeraren en leden van het personeel van het lyceum, gedood in den oorlog. Mdiers tulwiens jongste zoon op het lyceum gaat en die daar zelf gestudeerd heeft, zeide in zijn toespraak, dat het republikein,sche Frankrijk met al zijn vezels aan den vre de gehecht is, en zoo het noodig is, dat Frankrijk bijna drie jaar na het einde der vijandelijkheden bet geweer naast den voet geplaatst houdt, dan is het daarvoor niet verantwoordelijk. Frank rijk zou de voor zijn verdediging geval len kinderen verraden, wanneer het niet de nakoming van plechtig aanvaarde verplichtingen op zich nam. En het zal slechts al te gelukkig zijn, wanneer de eindelijk door een beteren geest bezielde schuldenaar weldra besihmt, door zijn handteckening gestand te doen, de we reld in staat zal stellen zonder bijge dachte zijin arbeid te hei-vatten. Een ingenieur, die ^herhaaldelijk had terechtgestaan, omdat hij jonge meisjes de vlechten had afgesneden (in zijn woning werd een groote verzame ling van deze tropeeën gevonden) maar telkens was vrijgesproken omdat werd aangenomen dat hij onder dwangvoor stelling handelde, had den laatsten tijd ook daiiïestasohjés tot goeden buit ver klaard en moest zich nu Zaterdag te Berlijn verantwoorden wegens diefstal. Ook ditmaal werd hij vrijgesproken op dezelfde gronden die hom vroeger uit het gevang hadden gehouden. Daar litj echter het geld, dat zich in de tasChjes bevond, ten eigen bate had gebruikt, werd hij. nu wegens verduistering lot 300 mark boete veroordeeld. De Engclsche minister van arbeid 'hoeft Zaterdag vertegenwoordigers van de patroons en de werklieden in de ka toennijverheid van Lancashire uitgenoo- digJ, heden, Dinsdag, met hem te verga deren over het loongeschil, dat aUe spin nerijen stil 1 reeft gezet. Een aantal eigenaars in Oldham heb ben aangeboden, om hun fabrieken te heropenen op de voorwaarden, die de leiders van de arbeiders aanbieden, een verlaging met 50 pCt. - In verband met een opzienbarend m «tr. Koga, hoofd w. het Koloniaal Bureau te Tokio van rijn ambt ontheven. Tegelijkertijd Vs gouver neur Abe van de perfectuur te Tokio af-, getreden in verband met een gemeente lijk schandaal. Uit New-York wordt gemeldt, dat op het vliegveld bij Minoola, op Long Is land, de viiegster Laura Cromwell is doodgevallen van een hoogte van 1000 voet. Deze vliegister, had onlangs 199 mail achtereen in de lucht met haar toestel kopje geduikeld. Als tweede termijn van het doof DuitscMand te betalen milliard goudmavk zijn aan de Federal Reserve Bank te New-York vijftig millioen goudmarit in doMars overgedragen. Lloyd George heeft kou gevat en moet op raad van de dokters 'n paar da gen rust nemen. Men meldt, dat de koning van Grie kenland 10 Juni naar het front zal ver trekken. In het Christelijk GeïHustreerd Volksblad" dicht Anonymus: Is zoo'n processie U een obsessie,, Doet zij ons, protestanten, zeer. Als roode benden De straten schenden. Dan hindert mij dat toch véél meer! At dat betoogen. Het moest niet mogen. Maar nu 't eenmaal is toegestaan, Zie 'k liever paters Dan godsdiensthaters In optocht langs de wegen gaai:. Het liberale „Vaderland" prijst de Nederlandsche Bisschoppen, die aan de Katholieken verboden hebben om samen te gaan met de Socialisten, als „bekwame mannen, die doorgaans een goeden kijk hebben op mcnschen, en omstandigheden." Inderdaad, zóó bekwaam zijn ze, dat zij niet wachten tot liet te laat is, maar reeds optreden, zoodra een wolkstij)je aan den verren hori zon opdoemt. De schrijver in het „Vaderland" meent verder in zijn oer-liberale wijs heid, dat het schrijven van het Door luchtig Episcopaat eigenlijk al te laat kwam. Hij is er met deze bewering vlak naast. Zoo goed als geen katholiek dacht aan het verlaten der coalitie om sa men te gaan werkrfn met de S.D.A.Pj Zeer juist zegt dienaangaande het ,yHuisgezin" „leder, katholiek of niet, die het verloop der zaak objectief en nuch ter heeft gevolgd, weet, dat de ge waagde denkbeelden van een enkele onder ons bij de overgroote meer derheid van ons volk, ook ons ar beidersvolk, geen weerklank vonden. Onze sociale werkliedenorganisaties staan vierkant tegenover de sociaal democratische, en er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat de mannen, die in de vak- en standsactie den strijd tegen de revolutionnaire beweging zoo wakker voerden en voeren, in de politieke organisatie naar een bondgenootschap met de so- ciaal-democraüe zouden neigen, wel ke van laatsten troef gesproken de revolutie, een gewelddadig ver storen der wettelijke orde, achter de hand houdt, indien het naar haar zin niet vlug genoeg gaat en een oogen- blikkelijke situatie daarvan heil voor de partij zou doen verwachten." Inderdaad zóó is het. Dat weet ieder die de principieele actie onzer sociale vereenigingen kent. Den opmerkzamen toeschouwer kan het niet ontgaan, dat wjj met ons economisch leven, met name met den belangrijksten bedrijfstak, den land houw, op een keerpunt zijn geko men. Wie den ernst der situatie niet mocht doorvoelen beschouwe een oogenblik deze sprekende verscliijnsc- ■l1 i-l il:1 ii éi :l i! I'll 'l' 'I VRIJ NAAR HET DU1TSCH. 13. De trein had hel station bereikt. „Drcslau! Uitstapponl'l Hot portier ging open, en spoedig stond teen te midden oener woelige, dringende menigte op het perron. „Waar zou Max toch blijven?" „Daar komt hij!.... Max! I" Haastig baande deze zich een weg door hot gedrang. „Welkom in uw nieuw te huis 1" Stormachtige begroeting volgde nu van moeder en zusters. „Hoe gaat het mama? Is u vermoeid?" Max nam den zwarein handkoffer van Helena. „Hebt gij nog toeer bagage? Neen? Nu dan komt mee, hel rijtuig wacht. Neen mijn arm, mamal" t „Anna heeft wonderen gedaan sedert gisteren", vertelde hij, naidat de kleine ka ravaan zich in beweging had gezet. „Er is Avcl is waar, nog veel te doen, maar over hel algemeen ziet het er in onze nieuwe rt*-<mina al heel gezellig Uit", „Onze meubelen zijn dus alle onbescha digd aangekomen?" „Op een paar gebroken borden en kop jes na, mama." „Is de tuin groot," vroeg Greta. „Dat ligt er aan, wat ge groot noemt. Voor ons is hij in ieder geval groot ge noeg. Voorzichtig, mama!" „Hoe ver is het nog, Max?" vroeg Hed wig, terwijl rij de andere in hel rijtuig volgde. „In een groot half uur zijn wij er." Max nam bij den koetsier op den bok plaats. Het portier sloeg dioht en onmid dellijk daarna ging het ratelend vooruit, de stad uit. „Mama," zeide Hedwig na een poosje, terwijl zij op het vroegere onderwerp van hun gesprc! terugkwam, „indien u hier wezenlijk f vrienden heeft, kunnen wij tenminste U.,.a nog kennissen van paj>a aantreffen. Ik heb mij vast voorgenomen op verkenning uit te gaan. Er zal toch nog wel een tante of nicht te vinden zijn, of ten minste menschen, die hem vroeger ge kend hebben." Haar moeder schudde het hoofd. „Gij vergeel, dat de duur van een menschenle- ven vcrloopen is, sedert bij deze streek verliet. Tantes eri nichtjes bezat hij niet en van zijn vroegere vrienden zullen er ver scheiden dood zijn en de overigen hebben hem zonder twijfel lang vergeten." „Maar.... o, mama, welk een prachtig kasteel!.... En dat park!hoe heer lijk!" „Daar zou ik wel wiilen wonen," meen de Grela, toen het uitgestrekte gebouw met zijn torens en torenljes een oogenblik dui delijk in zijn geheele grootte voor lien lag. „Rijke men sollen zijn toch le benijden; zij kunnen alles naar hun smaak en welge vallen laten maken." „Wie weet, of de eigenaar dezer be zitting zoo gelukkig is, als gij u verbeeldt," hernam Helena glimlachend. „Misschien zou hij gaarne met ons ruilen." „Ik zou wenschen, dat hij het mij aan bood," lachte Hedwig. „Wat denkt gij er van Greta?O mama, wat scheelt u? Is u ongesteld?" ,Neen," hernam deze zacht, terwijl zij het gelaa-t afwendde, „ik ben slechts ver moeid." ,Ik hoop, dat wij spoedig aan 't einde van onzen tocht zijn," zeide Helena troos tend!. „Wij zijn zeker meer dan een half uur onderweg." „Dat gebouw, daar is in ieder geval de fabriek." „En daar staat Anna reeds aan de tuin deur. Dadelijk zijn wij cr! O mania, o Helena, wat een mooi huis! Zou dat wezen lijk liet onze zijn?" O-nder het luid gejubel der beide meisjes hield het rijtuig stil. Zij sprongen er uit en stormden Anna voorbij over het goed onderhouden pad om dadelijk iedere ruim te der nieuwe woning, ieder hoekje van den tuin te doorsnuffelen. Met gloeiende wangen en loshangende haren zochten zij eindelijk het kleine kamertje op, dat Anna voorloopig tot huiskamer had bestemd, en vonden daar een met zorg toebereid maal gereed, hetgeen zich allen, moeder uitge zonderd, heerlijk lieten smaken. De conversatie aan tafel was buitenge woon levendig, ofschoon mevrouw Wall- hagen soms eenigen lijd met hare gedach ten afdwaajde en, tot onuitsprekelijk genoe gen van dc vroolijke Greta, geheel verkeer de antwoorden gaf. ,Hoe jammer, dat u z-oo vermoeid is, mama! Maar morgen moet u met ons de ronde doen en alles bekijken.' ,Als wij morgen eens in het prieeltje ont beten," stelde Hedwig voor. „Dat zou heer lijk zijn!" ,Neen, niet in het prieeltje, maar op dien kleinen heuvel onder den beukenboom. Daar heeft men een bekoorlijk vergezicht: aan den linkerkant het huis, recht voor zich den tuin en daarachter de fabriek van den heer Weber. Nog verder op den achtergrond ziet men het groote park van het kasteel, en heel in de verte de stad juist als op een schilderij. Niet waar, wij ontbijten daar? Ik zal er de koffie wel naar toe brengen, dan heeft Anna er geen moeite mee." In de schaduw van den grooten beulke- boom zat rondom de ontbijttafel een heel gezelschap in levendige conversatie. „I'k begrijp inderdaad niet, hoe .Anna het -huis zoo sjx>edig in orde heeft gebracht," merkte mevrouw Wallhagen op. „En alles zoo doelmatig ingericht! Helena meende, wij zouden hier nog een groote verwarring vinden." „Dat wonder zal ik u verklaren," zeide Max glimlachend. „Ten eerste vonden wij het geheele huis grondig schoongemaakt. Zoodra het bepaald was, dat wij er in zouden gaan wonen, heeft mijnheer Weber of liever juffrouw Constance alles in orde laten brengen. Toen daarna onze meubels aangekomen waren, zond men ons een paar flinke mcn schen, die in een ommezien alles naar bin- I nen brachten, en volgens aanwijzing in de verschillende kamers verdeelden. Later kwam juffrouw Constance zelf nog een paar maal hier," ging Max voort, „om Anna met goeden raad ter zijde te staan." „Dat was zeer lief van haar," hernam Helena. „Zij is mij reeds bij de eerste ont moeting zeer goed bevallen." „Ja," knikte, Max, „zij heeft zoo niets gemaakts aan zich." „Maar wie komt daar?" riep nu Hedwig, Een lichte japon werd door de struiken zichtbaar, cn in 't volgende oogenblik ver scheen aan den voet der hoogte een jonge dame. „Mejuffrouw Weber!" riep Helena, ter wijl zjj haar te gemoet snelde. Greta sprong op om een stoel te halen, terwijl mejuffrouw Weber de familielede* begroette, en mevrouw Walinagen het lieve meisje op de vriendelijkste wijze dankte voor de beminnenswaardige voor komendheid, waar-mede alles tot hare ont vangst gereed was geweest. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5