Eerste Blad. WILLEK VAN LIEKT JERSEYS JUMPERS Anegang - Warmoesstraat Uit den Omtrek vWOENSDAG 8 JUNI 1921 14ste JAARGANG No. 13856 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK U.zo FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/? BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hillegomsche Brieven AERDENHOUT. BEVERWJK. OVERVEEN. Wegens gevorderd seizoen GROOTE van WOLLEN en ZIJDEN en Zie onzo étalage hoek War- moesstr. Dames Confectie HEEMSKERK. IJMUIDEN. VOORHOUT. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» WINKELSLUITING. Dat is nu eens een onderwerp, lezer, om aan te smullen. Dat geeft ge natuurlijk niet gereedelijk toe en toch ik beloof het ul Natuurlijk bedoel ik niet -de winkelslui ting in het algemeen, maar de aanhangige hier in ons braaf Hillegoml Wat zijn daar ai uren over vol gepraat, geboomd en ge kletst. Reeds jaren meer dan tien gele den, werden hier pogingen aangewend om des avonds gezamenlijk op een afgespro ken uur de zaak dicht te gooien. Den Zon dag n.b. 't voornaamste liet men on gemoeid. Een enkele sloot wel op den Rustdag, óf omdat ie zoo zoetjesaan zijn koetjes op het droge had, óf uit gods dienstige overtuiging, maar overigens was de Zondag aan den werkdag gelijk en werd er gewinkeld uit den treure. Die sluiting in de week bij afspraak, liep als overal, op larie uit. Zoo iets kan men trouwens op t'n vingers uittellen: zoolang de eene win kelier o zoo graag z'n buurman-collega concurrent 'n vlieg afvangt, zoolang het onderling vertrouwen onder de midden- itanders niet beter is, zoolang men niet jamenhoorig is, baten vereenigingen niets tn moet elke onderlinge afspraak op ruzie >n narigheid uiRoopen. Dat 't ai heel gauw oover kwam verwondert dus niet. Een deel der winkeliers schijnt liever de slaaf te worden van 't publiek dan flink aaneen gesloten en als één man te zeggen: we vertikken 'U De wakkere Hillegomsche Hanze is nu reeds lang doende om langs gemeentelijken weg te bereiken wat langs minnelijken weg niet gaat. Het moet helaas worden ge zegd, dat zelfs talloos velen onder de Ka tholieke winkeliers zelfs den Zondag nog willen hebben om te verdienen en kippen vel krijgen als ze een zoet winstje Zon dag ten koste van hun principe, ten koste van hun rust, ten koste van hun gezins leven, op een anderen dag zouden mogen ontvaugen. Gtj lacht tezer en ik neem u dat niet kwa lijk. Als ge al de bakerpraatjes zoo ver- naamt als wij, als ge de juiste uitlegging van sommigen eens wist over „vrijheid tn „aan banden leggen" ge proestte! het lenvoudig uit. Maar al dat kleingeestig en stumperig gedoe, dat werken buiten de organisatie om, dat inroepen van neutralen bijstand zelfs door Katholieken heeft aan den Hanze-arbeid heel wat afbreuk en verdriet bezorgd. In de Raadzaal werd óók reeds allerkleinst tegengeargumentcerd, maar waar ik geen critisch raadsverslag schrijf, ga ik dit schouderophalend voorbij. De Hanze had dan een mooi ontwerp verordening klaar. Zij had haar licht op gestoken bij meesters op dit gebied; ze had de zaak zoo soepel mogelijk gemaakt. Ze had méér gedaan: als principieel Room ache organisatie had ze allereerst alge heele Zondagssluiting in haar devies ge schreven! Kon zoo iets geweigerd worden? Is het zoo gek wettelijke bescherming te vragen voor hen, die in dit opzicht te zwak of te onnoozel zijn om voor zich zeif te zorgen? Was het denkbaar dat in een reohtschen Raad met zelfs 6 kath. leden van de 13, zoo iets kon struikelen? Im mers neen, duizendmaal neen. Toen begon het te roeten. De organi satie, om op zuiver standpunt te staan liet alléén de winkeliers-leden uitspraak doen en slechts een enkele verzette zich. Dat was zijn recht en om in z'n vereeniging te strijden tot het uiterste evenzeer. Die weinigen ble ven alleen en waar het plicht was ge weest als enkeling zich te onderwerpen aan de meerderheid aan een meer dan scT> t terende meerderheid daar ging men zijns weegs. Op unfaire wijze werd gewerkt, het lidmaatschap der Hanze opgezegd en wat men zelf moest optouwen als hooger beginsel, om tijdelijk, vermeend voordeel neergehaald en door het slijk gesleurd Het hart bloedt u, lezer, als ge dit alles gade slaat, als ge dit alles ziet geschieden door mensohen van eigen richting. Lijsten tegen „sluitingsdwang" beter gezegd tegen de Hanze, werden samengesteld; men ont zag zich niet te bedelen om handteekenin gen van caféhouders, die met de zaak niets te maken hebben, daar hun sluitingsuur door de wet is geregeld; men plakte er handteekeningen op van winkeliers, die volgens het gangbare begrip geen winke- liers zijn enz. Daar kwam voor de „oppo sitie" nog een fortuintje bij. De „neutrale" zuster-afdeeling weigerde adhaesie 't adres ging immers van de papen uitl kon het prachtiger. En de gemeenteraad, hoe zakelijk 't concept ook door het Raadslid v. d. Poll werd verdedigd, nam de verordening niet aan, doch hield de zaak aan. Bittere teleurstelling na zulk .werken voor zulk een edel doeL Daar kwamen B. en W. met een veror dening voor.... een verordening voor winkelsluiting op Zondag tot 12 uurl Is het wonder, dat er staande de verga dering een voorstel kwam, althans voor gc- hééle Zondagssluiting? Is het niet mooi, dat een adres kon worden overgelegd van 83 winkeliers, die zich hiervoor uitspraken, terwijl nog 17 winkeliers niet teekenden, doch reeds den geheelen Zondag sluiten? Zoo is dan de geheele Zondagssluiting er gekomen. Lezer, ge denkt mis: zelfs 3 Kathoti*i stemden tegen en een volgende maal wort t we f hierover gestemd. Wat een 1 ij den sge-xhie denis 1 Bijna ik boos worden, als ik dit alles nalees, maar wat zou 't helpen? Alléén nog één vraag: wordt het niet méér dan tijd. dat de Regeering met een Zondagswet komt, die het openstellen van winkels op Zondag op zware straffen ver biedt? We vragen maart HILLEGOMMER. Iiiderom, Juni 1921. Motorongeval. Maandagavond heeft op de Elswoutslaan een motor- ongel .k plaats gehad. De heer v. W. ree.i met zijn motor in de richting Aerdenhout, met een dame op de duo zitting: Bij de bocht van de Elswout- laan slipte de wagen en kwam tegen een boom terecht, waardoor de dame van den motor werd geslingerd. Zij werd bij de familie Appeldoorn bin nengedragen. Dr. Lens en Dr. v. Beusekom wer den gerequireerd en constateerden hersenschudding. Per brancard werd zij naai* Aer denhout vervoerd.* De heer W. kwam er met den schrik af. De motor werd licht be schadigd. Raadsvergadering. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den burge meester. Allereerst wordt de heer Sluis als nieuw lid geïnstalleerd. Na deze korte plechtigheid wordt de heer J. Eijking benoemd tot lid der commissie voor de bedrijven. De lieer J. Braun wordt benoemd tot lid der commissie aanslag regeling Hoofd. Omslag, terwijl de heer G. v. Dingier wordt benoemd tot lid der schoolcommissie. Punt 5 der agenda, vaststelling mo tor- en rijwielverordening, wordt door deu Voorzitter toegelicht en zonder stemmen tegen aangenomen. De oude refributieregeling wordt in getrokken en de nieuwe zonder meer aangenomen. Als punt 7 staat op de agenda: „Vaststelling verordening op de hef fing en invordering van de belasting voor het gebruik van openbare eigen dommen. Aangenomen. Voorstel vernieuwing beschoeiing mestkade. De Voorzitter wijst op den slechten toestand der mestkade. Na ceuige besprekingen wordt het voorstel aangehouden, daar men in overweging wil nemen een beton- schoeding aan te leggen. Verleen ing crediet afwerking nieu we lie graaf plaats. Men is reeds met de beplanting der nieuwe begraafplaats begonnen, doch men heeft nog f 12824.86 noodig. B. en W. vragen een crediet van gelijk bedrag. Er ontspon zich een discussie over de soort steen, 't Gaat tusschen zand steen en graniet. Men vindt zandsteen mooier, maar graniet duurzamer. B. en W. adviseerea zandsteen. De heer EIJKING stelt voor de post van f 300 van de begrooting voor den uitvoerder van dit werk te schrap pen en 't werk door den gemeente- architect te laten uitvoeren. Hierover wordt eeuigen tijd gedis cussieerd. De heer ZWAGER licht toe, dat de gemeente-architect dit werk in zijn vrijen tijd op zich neemt, dus dat het niet meer dan billijk is, dat de architect hier apart voor vergoed wordt. Het voorstel van den heer Eijking wordt dan in stemming gebracht en met 3 stemmen tegen aangenomen. B. en W. wordt dan een crediet verleend van f 12524.86. B. en W. vragen een subsidie voor de verbetering van den Zeeweg. Dit voorstel wordt aangehouden. Als punt 11 meldt de agenda een voorstel tot verleening van een cre diet tot verbetering van het buizen net der gasfabriek: B. en W. verzoeken een crediet van f16500. De heer BRAUN vraagt of men het werk wil aanbesteden. De VOORZIT TER beantwoordt dat bevestigend. De heer BRAUN dringt op bespoediging aan, daar de buizen momenteel goed koop zijn. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. vragen machtiging ten laste der gemeente een hypothecair crediet uit 's Rijks kas van f 65960 te vragen, voor particuliere bouwnij verheid. Het voorstel wordt gesplitst behan deld, n.l.a. van den hoer Philippoom, b. van den heer Klein, c. van den heer v. d. Wal. De heer THIJSSE stelt voor a. te schrappen en nader te overwegen. Dit voorstel wordt aangenomen. Met deze wijziging werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Een voorstel om ook aan de Boer een crediet te verleenen, wordt ter tafel gebracht. Dit voorstel wordt aangehouden. De heer v. HELDEN heeft eenige vragen gesteld, aangaande een te wachten praeadvies van B- en W., betreffende aangevraagde woningen voor de woningbouwvereeniging „Pa trimonium". De VOORZITTER zegt, dat in deze zooveel mogelijk spoed wordt be tracht, doch dat men tegenwerking ondervindt-van de desbetreffende per sonen. De heer v. HELDEN wil zijn vra gen aanhouden, nu a. van pimt 12 der agenda geschrapt is. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarna volgt behandeling der in gekomen stukken. Er is een verzoek ingekomen met ingang van 1 Januari 1921 de sala rissen van gemeente-ambtenaren en werklieden te wijzigen. De VOORZITTER stelt voor het naar B. en W. te renvoyeeren. De heer v. HELDEN stelt voor een commissie uit den raad te benoemen, die hierover rapport zal uitbrengen, terwijl de heer EIJKING ten slotte voorstelt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel van den heer v. Hel den wordt aangenomen. De commissie zal bestaan uit drie personen. Ge kozen worden de heeren Tromp, Sluis en Harmeijer. Er is vervolgens een rapport ter tafel gebracht inzake de kwestie tus schen den heer Zwager en den ge meente-architect. In dat rapport ko men onjuistheden voor, volgens ver schillende leden. Na uitvoerige besprekingen wordt een commissie benoemd, die deze zaak zal onderzoeken. De commissie zal bestaan uit de heeren Tliijssen, Braun en Steijn. Daarna gaat de raad in geheime zitting over. De straatweg BeverwijkWijk aan Zee. De straatweg van Beverwijk naar Wijk aan Zee verkeert sedert jaren in een desolaten toestand. Het gemeentebestuur van Wijk aan Zee heeft thans een plan ingediend om den weg te verbeteren. De kosten worden op f 93.000 begroot Aan de Prov. Staten is gevraagd 50 procent bij te dragen en aan Beverwijk f 5000 Duinbrand. Nabij het station Overveen heeft gisteren een duinbrand gewoed, en 4 1 500 M2 duin is ver brand benevens een gedeelte van 't bosch Belvédère. De politie met den slangenwagen en eenige werklieden van Belvédère wisten door middel van water en zand het vuur te stui ten. De oorzaak is dat vonken uit oer locomotief den brand stichtte. SCHOTEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. H. Jansen, Paul Kru- gerstraat 27, een duif; N. Morx, Pres. Steijnstraat 116, een slot met 4 sleu tels; G. Zonneveld, Reitzstraat 4, een gummibal van een signaalhoorn; R- van Essen, Dr. Leijdstraat 29, eenige sleutels; G. Mulder, Paul Krugerstr. 56, rozenkrans; N. Zijlstra, Schee- perstraat 53, een jockeypet- M. Ver- heyd, Pres. Steijnstraat 43, een brui ne hond; J. Stoel tie, Kloosterstraat 57, een boekje; A. Prent, Ged. Schalk- burgerkade 42c, een hondenhalsband; E. Brands, Julianapark 38, een paar kousen; H. Diepersloot, Sum a tra straat 19, een doosje met slagletters; B. Langeveld, Pres. Steijnstraat 124, een lorgnet; H. Nijholt, Rijksstraatweg 272 een jockeypet; Th. Bergman, Paul Krugerstr. 31, een sleutel; P. Schuijt' Gen. de Wetstraat 31, een Duitsch leesboekje; A. Knol Javastraat 44, een zilveren potlood. Aan liet politie bureau een R. KI. kerkboekje. VELSEN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig was mevr. Becrs-Kerrebijn. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres van het bestuur der vereeni- ging „Pro Juventute" te Haarlem, om een subsidie voor het jaar 1921. B. en W. stellen den gemeenteraad voor. te berichten dat voor dit jaar geen gelden ter subsidiëering van deze vereeniging bs- scihikbaar zijn. Een verzoek van J. Wuis om ontslag als onderwijzer bij bet herhaliflgsonderwijs, aan school G. met ingang van 1 October 1921. Wordt eervol verleend. Als voren van de N. V. „De Plaatwellcrij'' e.a te Velsen, om houders van woonwa gens een andere standplaats aan te wijzen dan den noordelijken weg langs het Noord zeekanaal. B. en W. stellen voor dit in hunne han den te stellen om daarop, zoo noodig, ta Ietten bij de voorbereiding der aangelegen heid. Als voren van het bestuur der buurtver- eeniging „Wijkeroog" te Velsen om bij de Corverslaan en de Melktaan een urinoir te plaatsen. Als voren van H. Poolman te Santpoort om een aanstelling als makelaar. Beide in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. B. en W. deelen mede, dat bij de stuk ken is ingevoegd een ontwerp-besluit, hou dende de voorwaarden, welke zij voorne mens zijn te verbinden aan de van ge meentewege te verstrekken hypothecaire credieten voor de particuliere bouwnijver heid. Door Gedeputeerde Staten dezer provin cie is verzocht, in de verordeningen op de heffing en invordering van ontsmetting»- rechten de wijzigingen van ondergeschikten aard aan te brengen, welke zijn opgenoemd m den bij de stukken gevoegden brief. B. en W. stelten den gemeenteraad voor, tot het aanbrengen van deze wijzigingen te hesluiten. Naar aanleiding van de vraag van den heer Schilling, gedaan in de vergadering van den gemeenteraad van 19 April j.I., be treffende het vlugger herstellen der bestra ting bij kabellegging te IJmuiden, wordt medegedeeld, dat dit straatwerk volgens overeenkomst door den aannemer Kievil van Amsterdam is uitgevoerd, onder loe zicht van de gemeente. Door het wegblijven van twee straatma kers is er in het werk eenige stagnatie ge komen. Blijkens het bij de stukken gevoegde schrijven, zijn door Gedeputeerde Staten enkele opmerkingen gemaakt betreffende de begrooting voor 1921. B. en W. stellen voor, hieraan te voldoen en te besluiten de begrooting als volgt te wijzigen: Ontvangsten: volgnummer 17, Hoofdelij ke Omslag of directe belasting naar het inkomen, te verhoogen met 166.407.88 en te zamen op f 916.407.88. Volgnummer 40a, Uitkeering van het Rijk ingevolge de te verwachten nrfodregeling betreffende de financieele verhouding tusschen- het Rijk en de gemeenten, te zamen op f 35.529. Volgnummer 55 te lezen: Uitkeering van het Rijk uit de opbrengst der oorlogs- winslbelasting, te zamen op f 53.000. Volg nummer 65, Geldlecningen, te zamen op f 27.401.17. Uitgaven: Volgnummer 246: Verplichte aflossingen der door de gemeente ten be hoeve van het grondbedrijf gesloten lee ningen en de renten daarvan, de laatsten voor zoover zij worden bijgeschreven, te zamen op f 27.401.17. De commissie van bijstand voor de fi nanciën kan zich hiermede vereenigen. Wanneer een raming is te maken van de opbrengst der nieuw in te voeren belastin gen, kan de pest hoofdelijke omslag naar omstandigheden worden verminderd. Ingekomen is een schrijven van Gedepu teerde Staten om de op 1 Februari 1921 door den gemeenteraad vastgestelde ver ordening nopens de heffing van retributie geld voor toelating van leerlingen tot de handelsscholen te Alkmaar, zoodanig Is wijzigen, dat eerst bij inkomens van ten minste f 6000 het geheele bedrag der aan Alkmaar verschuldigde bijdrage wordt ver haald. B. en W. stellen den gemeenteraad voor tegemoet te komen aan den wensch van Gedeputeerde Staten en het tarief vermeld in art. 2 der heffingsverordening te wijzi gen, zooals is aangegeven in hel bij de stuk ken gevoegde schrijven van hun college van 17 April. De Commissie van bijstand voor de fi nanciën adviseert gunstig. Ingekomen zijn nog de volgende stukken: Een schrijven van Gedep. Staten, waarbij machtiging wordt verleend tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de gemeente Schoten, betreffende het toelaten van leerlingen uit de gemeente op de scho len in deze gemeente. Wordt voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van de R.-K. Middenstands- vereeniging De Hanze, afd. IJmuiden en de Winkeliersvereeniging te IJmuiden inzake het bepalen der hoogte van zonneschermen boven den bcganen grond. Naar B. en W, ter afdoening. Als voren van het bestuur der R.-K. Schoolvereeniging St. Laurentius te Vel seroord, tevens vormende het bestuur der R.-K. Bewaarschool om een tegemoetko ming in de kosten voor bewaarsohoolon- dervvijs. Naar B. en W. om prae-advies. Goedgekeurd worden de voorstellen tot uitbreiding van de openbare school F. te Santpoort, tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Kalverstraat 170 en 172 te Velseroord, tot grondovemame ten behoe ve van wegverbreeding aan de Kalverstraat te Velseroord. Bij het voorste! tot verleening van steun aan de particuliere bouwnijverheid gaat de raad in geheime zitting. Na heropening wordt het voorstel goed gekeurd. Aangenomen worden de voorstellen tot verhuur van gemeentegrond, tot het op nieuw instellen van de funclie van adjunct commies bij de verificatie der gemeente- financiën en opheffing der functie van 'commies bij dezen tak van dienst; afwij king van' de Verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst der gemeente Velsen; tot vergoeding aan de erfgenamen van wijlen G. Wilson, in leven aannemer te 's-Gravenhage, wegens geleden schade bij de uitvoering van wer ken voor de stichting der waterleiding, tot instelling cener commissie ad hoe met be trekking tot de behandeling van de sub sidieaanvragen ten behoeve van huishoud scholen en van een verzoek der afd. Ken- nemerland van den Bond van Ned. Onder wijzers tot inrichting eener gemeentelijke werk- en leerschool voor meisjes. In de commissie werden benoemd me vrouw Beers en de heeren Vermeulen, Handgraaf en Dalmeyer, terwijl wethouder Landeweert als voorzitter zal fungeeren. Bij het voorstel tot stichting eenér school voor buitengewoon lager onderwijs (voor achterlijke kinderen) vraagt de heer Ver meulen naar de kosten en waarom de be sturen der bijzondere scholen in deze zaak gepasseerd zijn. Spr. stelt een motie voor, waarin B. en W. verzocht worden het voorstel terug te nemen en bij de a.s. be grooting te behandelen. Deze motie verkrijgt alleen de stem van den heer Vermeulen. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Tegen de heer Vermeulen. De financieele besluiten worden vast gesteld. Op het adres van het Nat. Verbond van Gemeenteambtenaren, om toekenning van éénjaarlijksche salarisverhoogingen, wordl afwijzend beschikt. Tot onderwijzeres aan school B. te IJmuiden wordt benoemd mej. J. C. Een hoorn, te Velsen. Bij de rondvraag spreekt de heer Net- scher over den onhoudbaren toestand des Zondags bij de ponten en vraagt of B. en W. de vaste brug over het kanaal niet weer kunnen terugvragen. De Voorzitter zegt deze week op audiëntie bij den Minister van Waterstaat te gaan. Voorts klagen de heeren Netscher en Sluiters over de verontreiniging der beek te Santpoort door het riool van het Prov. Ziekenhuis en de beer Tusenius over de schandelijke manier waarop het Prov. Elec- trisch Bedrijf zijn verbruikers behandelt, waarop spr. later terug hoopt te komen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Patronaat. Het Patronaatsfeest van het Jongenspatronaat toegewijd aan het H. Hart van Jezus is weer voorbij. Vrijdagavond begon de drie-daagscho oefening, geleid door den WelEerw. Pa ter de Bont, Redemptorist. Zondagavond werd een plechtig Lof tot sluiting gehouden, waaronder Z. E. den jongens oen mooien levensregel voor hield. Daarna vereonigden zich j'ongens, ouders en donateurs in het nieuwe go- bouw. De Eerw. Directeur, kapelaan Sommer, heette de Eerw. Heeren Gees telijken en verdere aanwezigen hartelijk welkom en gaf het woord aan den Z.E. Pater Do gewijde spreker hield op deze bij eenkomst de ouders hun plichten voor ten opzichte hunner jongens. Niet allen, aldus Z.E. moeten in de tuin werken, laat henvrijeenanderberoep kiezen, overleg daarover met den Dir. van het Patronaat en de onderwijzers. De ouders moeten de kinderen ten voor beeld strekkeu en hun in 't goede voor gaan. Zij moeten waken over hun jon gens, vooral gevaarlijk noemde Z.E. het alléén venten in een stad als Amster dam. Geeft hun niet te veel zakgeld, dat leidt .tot stelen. Waakt over do vrienden waarmee de jongens omgaan, over »l>e lectuuf. welke ze lezen en over het personeel, dat in den dienst der ouders staat. Goed uitkijken is verdei noodzakelijk naar ide fabriek of werkr plaats, waarin (de jongens komen. Na nog gewezen (te hebben op het gevaar, van vroegtijdige verkeering eindigde de Pater zijn laandachtig gevolgde rede. Daarna volgde hot nieuwe Patronaati-- lied door (alle jongens uit volle bordf gezongen en izong 0. Groot een lief Jc :u- lied. Nu kwam het vroolijke gedeelte van den avond: het optreden van Prof. Bal- dini, goochelaar en jongleur, die het ge zelschap goed bezig hield. Zijn werken met kaarten, jongleeren met brandende fakkels en evenwichtsstand op de stoelen verwierven groote bijval. In de tpauze had de prijsuitdoeling plaats, waarbij do Weled. Heer Galleo do ouders aanspoorde een spaarzaam ge bruik te maken van het landbouwverlof. De Eerw. Directeur sloot den gezelligen avond en beval do collecte in de mild dadigheid aan. Een 35-tal jongens ontvingen uitd« hand van den Z.E. Heer Pastoor hci£ Patronaatsinsigne en werden daardoor oak leden van onze kranige Roomsche Jonge, Garde. Heel voldaan keerden allen huiswaarts en we gelooven wel, dat deze mooia. avond een goede propaganda geweest ia voor deze prachtige instelling. Geen Duitsche visch meer? Men seint uit Berlijn aan de ,/Tel.": Zoo* als wij voor eenigen tijd hebben ge* meld, was men er in Cuxhaven toe overgegaan de door Duitsche traw lers gevangen visch in Holland aan de markt te brengen. Deze pogin gen hebben echter geen bevredigend resultaat opgeleverd. In het algemeen is de conjunctuur in het Duitsche visscherijbedrijf zeer ongunstig. Cuxha- vener Hochseefischerei-Reederij meldt, dat zij ongeveer een derde van haar: trawlers heeft moeten opleggeu. R.K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond werd door deze vereeniging een vergade ring uitgeschreven met het doel om allo Kalih. vrouwen van Voorhout te onder* richten in de heden-daaigsdhe politieik. Dt voorzitter, de heer W. v. d. Laan opende de vergadering met den dhr. groet en heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en in het bijizonder den Wel- eerw. Zeergel heer Prof. v. d. Burg, deni spreker van den avond. Deze begint zija rede met te zeggen dat hij dezer dagen een Profeet had gesproken, die voor spellingen' had gedaan waarvan er een was uitgekomen, de ander was niet be waarheid. De eerste was n.m. dat er veel vrouwen zouden komen, dat was waar en ten tweede dat zij allemaal om 8 uur present zouden zijn, nu dat wa ren zij niet, enfin de mannen ook niet. Maar spr. meent dit toe te schrijven aan het feit, dat dit de eerste keer was, dat de vrouwen ter vergadering opgeroepen werden, Spr. zette in den breede uileen hoe er gestemd moest worden en hij had een zeer aandachtig gehoor. Spr. zei ook nog, dat men nu niet moest deruken, dat hedenavond de actie voor de vrouwen begonnen is, want, volgens spr., zijn er altijd menschen die haar opwinden en dn de gedachten ziet spr. reeds een Vrou* wenbond en een vrouwelijke Prop.club en in haar geest zien ze alreeds knuppel en haarspeldgevechten. Maar spr. hoopt dan oolk dat alle aanwezige vrouwen lid zullen worden van de Kiesvereeniging, waarna Zijn Eerw. zijn rede beëindigde; Doordat er 2 vacalures waren, ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Langeveld en wegens bedanken van den voorzitter, den heer v. d. Laan, terwijl nog 4 bestuursleden periodiek aftredend waren, gaf de voorzitter gelegenheid tot het indienen van Candida tem! ijsten, zoo mogelijk ook dames-candidalen. Daar hel opgeven van leden tamelijk lang duurde;, stelde de voorzitter voor, tevens te ver gaderen, waardoor de vrouwen eens kun nen zien, wat er in zoo'n vergadering geschiedt. De notulen der vorige verga dering werden onveranderd goedgekeurd» Tot zijn spijt moest de voorzitter mede- doelen, dat prof, v. d. Burg niet -langer do vergadering kon bijwonen, waarna de voorzitter prof. v. d. Buig bedankte, het geen met daverend applaus onderstreept werd, waarna wederom prof. v. d. Burg aan het woord komt en den scheidende voorzitter bedankt voor zijn gedane werk. zaamlheden in 't bestuur. Aan de orde was het financieel verslag, Er viel een batig saldo te constateeren» De secretaris bracht zijn jaarverslag uit en gaf een klein beeld van de gedano werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waarvoor do voorzilter hem dank bracht] Ingekomen waren verscheidene Candida* tenilijsten. De aftredende leden werden ihenkozen. Gekozen werd verder de EdeV adhfb. heer G. Bullen. Ook dient nog vermeld te worden dal als vrouwelijke bestuursleden werden ge< kozen mevr. Bots van Scfhaick en mej. Roozen Mooijman Na de rondvraag werd de vergadering op de ycl-ruikeliike wiize Besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1