Eerste Blad. In en om Haarlem. Stadsnieuws DAMIAATJES s Donderdag 9 juni 1921 44ste JAARGANG Nö. 1385/ DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL I ^-25 PER WEEKLH-,, FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.5/ NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. UIT DEN GEMEENTERAAD. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 10 JUNI Collecte. De Soc, „St. Bavo." De Haarlemsche Mlssieweek en haar schitterend resultaat. Ons Raadslid J. P. H. Castricum. De loodgietersstaking. De Zaandamsche geidleening. Nog eens een bad. Costuums vermist. De stopgezette uitkeeringen aan Gasfabrieken. Het wegbrengen van schepen. Samenvoeging Zaanschc gemeenten. LANGS DEN WEG. Gemeenteraad. ïSknsssiHiaasBasESSBïaEaassagagggggj.^ 1 De Vrijheidsbond. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DURE AUX» Nu wij ons zetten lot deze nabetrach ting van de gemeenteraadszitting van gis teren, moeten we ons zelf afvragen, hoe het mogelijk was, dat wij nog twee en een half uur werden vastgehouden. Eenige discussie van beteekenis is er niet ge roerd, nooh werd er eenig belangrijk be sluit genomen, met uitzondering dan van Je stemming over de P. E. G. E. M.-voor- racht, welke tot heden was aangehouden. Een magere agenda heeft echter steeds de bekoring voor sommige raadsleden, om „naar aanleiding" van een of ander voor stel een kwestie op te werpen, waarop nie mand verdacht is. Zoo wist de heer Peper bij een voor dracht tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Woningbouwvereeniging „Zorg vliet" de bekende circulaire van Minister Aalberse aan de gemeentebesturen, betref fende noodzakelijke beperking van over heidssteun voor woningbouw, ter sprake te brengen. Het is een vruchteloos, maar toch niet geheel onschuldig genoegen, van onze ul tra-democraten, om van tijd tot tijd in den Raad eens flink uit te pakken tegen de Landsregeering. En ofschoon het op den buitenstaander altijd den indruk maakt van den hond, die tegen de maan blaft, zoo kunnen wij ons toch in de behagelijke stemming van een Haarlemsoh raadslid verplaatsen, die van af zijn veiligen stoel in Noord-Holland's hoofdstad tegen een verren en hoogen minister in den Haag uitvaart. De heeren Peper en Reinalda noemden onzen Minister van Arbeid natuurlijk „reactionnair", (de Hemel beware ons dan voor Ministers, die, naar dezen maat staf gemeten, „vooruitstrevend" zijn!) en Wethouder Slingenberg deed weinig moeite om dat tegen te spreken. De discussie had overigens niet 'de min ste practische beteekenis; alleen stellen wij ons voor mede naar uitlatingen, moties en artikelen op vergaderingen en in enkele organen aan de bedoelde mi- nisterieele circulaire gewijd in een af zonderlijk artikel iets over de „reactio naire" daden van dien Minister van wo ningvoorziening te zeggen. Dan was de belangrijke stemming over het P. E. G. E. M.-voorstel aan de beurt. Gelijk te vcrwaohten was, wilde de heer Wolzak vóór de stemming nog het een ïn ander in het midden brengen. Even be grijpelijk was het, dat de voorstanders van de P. E. G. E. M. zich vastklampten aan het besluit der vorige vergadering, waarbij was bepaald, dat de discussies ge sloten waren. Het werd voor de tweede maal bij dit P. E. G. E. M.-debat een strijd om het for meele. De heer Poppe (die zich natuurlijk bij interruptie weer verpraatte door den uitval; „wij hebben toch onze stem in on zen zak"), beriep zich zelfs op de gebrui ken der Tweede Kamer en kreeg dan ook den heer Bomans mee. Natuurlijk waren de voorstanders van de E. G. E. M. in hun formeele recht, door aan de beslissing der vorige vergadering vast te houden. Maar men zal ons toch moeten toegeven, dat dit recht onrecht wordt, wanneer zooals nu het geval was de heer Wolzak daardoor verhinderd werd een amendement op het voorstel van B. en W. in te dienen; te meer, waar hij zijn voornemen, om eventueel met een amendement te komen, te voren had be kend gemaakt. De redencering: „bij onbelangrijke zaken doet het er weinig toe, of de discussies na sluiting der beraadslagingen nogmaals heropend worden; maar bij belangrijke kwesties is het ongeoorloofd," ging dan ook o.i. niet op. Juist bij een voor Haar lem zoo belangrijk besluit, waarbij n.b. on danks de lange beraadslagingen nog zoo veel duistere punten zijn gebleven, had de Raad de gelegenheid moeten bieden, om oen amendement-Wolzak ten minste in stemming te brengen. De debatten over het al of niet geoorioof- le van heropening der discussies namen latuurljjk even veel en misschien nog meer lijd in beslag, dan een bespreking over een amendement zou gekost hebben. Dit kan de voorzitter voorkomen, door dergelijke vruchtelooze debatten door een stemming af te snijden. Daartoe heeft hij het recht en de macht. Want het doet waarlijk geen goed aan het decorum van den Raad, wan neer wij de vroedschap bij zulke gelegen heden en zij komen maar al te vaak voor zien zwalken als een schip zonder roer. Allerlei tegenstrijdige meeningen komen dan naar voren. Ten einde raad moet dan het reglement van orde beslis sen; en men kan daar dan gewoonlijk de beslissende paragraaf niet vinden. Zou onze secretaris dit gewichtig docu ment niet eens ijverig bestudecren en de vruchten van zijn studie dan eens omzet ten in eenige kostbare lessen aan het col lege van B. en W. en den Raad? 't Zou geen overbodig iels zijn! De moties v. d. Kamp en Wolzak, wer den met respectievelijk 17 tegen 15 en 19 legen 13 stemmen verworpen en het voor stel van B. en W. met 17 tegen 15 stommen aangenomen. Een uitslag, die verwacht Was. De meerderheid, om liet dus met de E. G. E. M. 'c wagen, is wel zoo klein mogelijk. Zij hing aan ééne stem. Moge spoedig blijken, dat deze sprong in het duister want dat blijft het niet in 't nadeel van Haarlem is gedaan! De Amsterdamsche Poort dreigde een oogenblik ook in onzen Raad weer eens een groote sta-in-den-weg te worden. De heer Koppen dorst het op te nemen tegen de adviezen der verkeerscommissie en van publieke werken en tal van bezwaren tegen een brug, ten noorden van de poort, tc ontwikkelen, terwijl de heer v. d. Ban met al de geestdrift van den nieuweling, op overigens zeer verdienstelijke wijze, aller lei oude grieven en denkbeelden, welke al jaren lang over den toestand van dit stadsdeel zijn geuit, naar voren bracht. Het had een eindelooze discussie kunnen worden, bad mr. Slingenberg de juistheid niet gevoeld van de opmerking dat de Raad wel een plan tot verkeersverbetering bij gedeelten kan uitvoeren (het tegenge stelde lijkt ons zelfs ondoenlijk) maar toch niet, dan nadat diezelfde Raad eerst ken nis genomen heeft van dat plan in zijn geheel. En daar dit laatste niet is geschied, werd de voordracht over de Amsterdamsche Poorl aangehouden, totdat het volledige plan der verkeerscommissie zal zijn gepu bliceerd. De heer Loosjes maakte bij deze gele genheid de welkome opmerking, dat de Raad dan nu ook wel 't plan van asphal- teering ter hand kan nemen. Wethouder Slingenberg maakte hierbij de wel geestige, maar o.i. toch niet juiste onderscheiding, dat de verkeersverbetering een zaak van veiligheid, doch de asphal- teering slechts een „toiletzaak" is. De heer Slingenberg, die in groote steden als Amsterdam en Den Haag het verkeer over goasphalteerde hoofdwegen heeft gevolgd, zal zelf toch moeten toegeven, dat zijn onderscheiding onjuist is. Gladde wegen zijn voor groote steden heusch geen luxcl Bij een wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur deed mevrouw Maarschall het voorstel om uit het arti kel, betrekking hebbende op de uitbeste de, verpleegde kinderen, de woorden te schrappen: „Zij dragen zorg, dat de ver pleegde de godsdienstoefeningen bijwoont en godsdienstonderricht ontvangt." Deze bepaling was als andere uit het rijksregle ment overgenomen. Men trachtte aan te toonen, dat deze zinsnede overbodig was, omdat elders reeds werd bepaald, dat ^e kinderen zooveel mogelijk in gezinnen van gelijke gezindte, als waaruit zij komen, worden ondergebracht. Nu kan het echter ook gevaarlijk zijn, om overbodige dingen te schrappen, wan neer daardoor n.m. de schijn wordt ge wekt, dat men niet tegen het overtollige, maar tegen het wezen der zaak is. Mra Hccrkens Thijssen waarschuwde zeer juist in dezen gedachtengang om over een dergelijke zaak geen stemming uit te lokken en nam het voorstel van mevr. Maarschall ten slotte over om een stemming tc voorkomen. Totdat de heer v. d. Kamp, terwijl de hamer al viel, zioh „tegen" verklaarde en er toch moest gestemd worden! De rondvraag leverde weinig belang rijks op. Alleen vestigde de heer Van Licmt de aandacht op de grauwe kleur der verkeersborden, die tegen vele gevels niet uitkomen en deed het verzoek aan de heeren dokters een opmerking, die wij gaarne hier overbrengen om toch zoo weinig mogelijk gebruik te maken van hun vergunning om tegen de voorgeschre ven richting in te rijden. Deze aanmaning schijnt voor onze fietsende en motor-rij dende medici niet overbodig te zijn, naar de heer Van Liemt met een voorbeeld aan toonde. Soc. „St. Davo." Rederijkers 8 uur Ledenvergadering Metaalbewer kers 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg 12, Voorstelling. Oud-Holland Verwulft. Strijk- ■kest. Sint Jozefskerk Jansstraat 81^ uur Recollectie Oud-Retraianten. Spaarbank Sint Rosa 7^—8% uur in het Patronaatsgebouw Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Eiken dag, uitgezonderd Zaterdag, Zon en feestdagen, geopend. Uit een bericht in „St. Bavo" blijkt, dat Z. D. H. de Bissciho-p van Haarlem heeft bepaald, dat op den eersten Zon dag van de maand Juli in alle- kerken en kapellen van het bisdom onder alle vastgestelde H. H. Missen een collecte met open schaal zal worden gehouden, ten bate van het Centraal Bureau der K. S. A. in Nederland, De voorgevel van de Soc. „St. Bavo" aati de Smedcstraat is opgeknapt, wat niet weinig bijdraagt tot de verfraaiing van de Smcdcslraaf, Wij vernamen dat de Sociëteit ook van binnen belangrijk zal worden geres taureerd. Gisteravond had de stol vergadering plaats van het Centraal Bestuur en de sub-comaté's van de Haarlemsche Missie- Week. De oproep voor die vergadering was per advertentie gedaan in de „Nieu we Haanleonsche Courant". In die adver tentie werd tevens dank gebracht aan. ai degenen, die op eenigeried wijze hadden bijgedragen lot het succes der Haarlem sche Missie-Week. Die dank werd ook gisteravond nogmaals en herhaaldelijk onder woorden gebracht, waarna een fi nancieel verslag van ontvangsten en uit gaven der H. M. W. werd uitgebracht. De ontvangsten bedroegen: Collecten en giften f 11824.20% Entréekaarten 8214.80 Diversen 9288.86 Het totaal der ontvangsten is dus: 29527.92% De totaal-uitgaven bedroe gen 8041.75% Zoodait het juiste Lcdrag van het safclo is: 21286.17 De Missie-paters ontvangen alzoo ruim f 20.000 ter verdeeling. De gespecificeerde ontvangsten zijn ais volgt: Aan enitrée's werden ontvangen: Op de Feestavonden 2514.75 Op de Lichtbeeldenavonden 1668.61 Op de tentoonstelling 4031.50 Totaal 8214.86 Aan collecte's werden ontvangen: In de verschillen de kerken 7227.27 Op Feest- en Lichtbeelden- avonden 1051.43% Uit de Spaarpot 2952'.25 Aan diversen 593.25 Totaal11824.20% Uit een en ander blijkt wel wat 'n schit terend resultaat de H. M. W. geworden is. Centraal Bestuur en comité-leden zijn daarover dan oök ten zeerste voldaan.' Aan de leden der comité's werd gister avond oen foto overhandigd als een her innering aan de H. M. W. De comité-loden die deze foto nog niet verkregen en prijs stelten op het bezit daarvan, kunnen zich wenden tot de Weleew. lieer Kapelaan J. H. Jacobs, pastorie Leidsche Vaart. Het nieuw gekozen raadslid, de heer J. P. H. Caislrioum (vacature Jonckbloedt) heeft van de directie der H. Y. S. M. be richt ontvangen, dat er tegen de waar neming van het raadslidmaatschap door •den heer Castricum harerzijds geen be zwaar bestaat. De heer Castricum heeft zijn benoeming tot lid van den gemeente raad aanvaard. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt duurt de staking nog onveran derd voort. Zooals wij meldden heeft de regee ring zich bereid verklaard aan de gemeente Zaandam een kasgeldleening van f 2.500.000 op langen (ermijn te verstrekken tegen een rente van 7 pCt. 'sjaars. De regeering heeft hierbij de vol gende voorwaarden gesteld, die B.en W. aan den Raad gezien de nood zakelijkheid voorstellen te aanvaar den. 1. Dat niet tot buitengewone uil! leening te dekken uitgaven worde be sloten, zonder dat de zekerheid be staat, dat de leening geplaatst zal la in nen worden; van dezen regel mag slechts worden afgeweken in zeer bij zondere gevallen, waarin de.wet of het •gemeentebelang onafwijsbaar eischt, dat uitgaven, als «nocvcn bedoeld, ge schieden ook zonder dat de voor om schreven zekerheid is verkregen. 2. Dat geen besluiten worden ge nomen, welke tot verhooging van de gewone uitgaven leiden, zonder dut tegelijkertijd de middelen tot bestrij ding dier uitgaven worden aangewe zen en de zekerheid bestaat, dat die middelen ook inderdaad voldoende zullen zijn lot dekking van de uit gaven en in redelijkheid door de be lastingschuldigen opgebracht kunnen worden. 3. Dat in verband met de omstan digheid, dat onder de ontvangsten der begrooting voor 1921 een bedrag van f250000 is opge.nomen, wegens uit- kcering uit de oorlogswinst, maatrege len worden genomen tot versterking der gewone inkomsten der gemeente door de tarieven der gemeentelijke be drijven zoodanig te verhoogen, dat uit die bedrijven een redelijke winst aan de gewone inkomsten der gemeente ten goede komt. 4. Dat de gemeente, zoodra het ge schokt vertrouwen van het publiek in het financieel beleid der gemeente is hersteld, een geidleening zal uit geven ter aflossing van deze kasgeld leening. Verder heeft de regeering zich het recht voorbehouden met inachtneming van 3 maanden, de leening op te zeggen, de rentevoet ten allen tijde te verhoogen en een eventueele uit- keering in mindering te doen strek ken van voormelde leening. Een twaalfjarige knaap had' in 't koele water van de Gem. Zwem- en badinrich ting een verfrisschend bad genomen. Op den naar-huis-weg had een „opge schoten" bewoner van de Brouwersvaart de onhebbelijkheid den knaap bij het stuur van zijn rijwiel te grijpen en hem in de vaart te doen rijden. De drenkeling, die de zwemkunst reeds machtig bleek, had zichzelf en z'n rij wiel spoedig aan wal gebracht. Door de firma A. C., aan de Kleine Houtstraat is bij de politic aangifte ge daan van de vermissing van twee col- bericostuums. Op de vragen van den heer Bomans betreffende voortzetting der maandelijk- sc'ne uitkeeringen aan gasfabrieken, groot industrie, enz. door het öentraal Ver- rekenkantoor voor Brandstoffen antwoord de de Minister van Landbouw: De uitkeeringen zijn niet voortgezet, omdat zich ten aanzien van de afreke ning tusschen den Staat, het Cenraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen en de in de vragen bedoelde gasfabrieken, groot industrie enz. geschilpunten hebben voor gedaan, waaromtrent nog beslis sing is genomen, van welke beslissing het Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen het voortzetten der uitkeering af hankelijk dient te stellen. Ceder de geschilpunten behoorde de vjaag of in casu gesproken kan worden van deelgerechtigden, die in een fonds participeerden, dan wel of de rechts verhouding een andere is. De behandeling dezer vraag heeft de Minister toever trouwd aan den Thesaurier-Generaal -en den Landsadvocaat, die de onderhandelin gen voeren met het Centraal Verreken kantoor voor Brandstoffen. Door de recherche te IJmuiden zijn, naar „Vaz Dia.s" meldt, aangehouden ze- kero B., en de gebroeders V., allen woon achtig te Velseroord, zulks in verband mét hot door onbekende oorzaak zinken van den sleepboot-trawler „Avontuur". Op Maandag a.s„ 13 Juni, zal een commissie uit Ged.'Staten, de dagelijksche 'Loslu ea, be!rokken bij de aanhangig ge maakte tot vereeniging van gemeenten in de Zaanstreek in de gelegenheid stellon hun standpunt en dat van de gemeente raden mondeling uiteen te zetten. BMaaaa De vlaggen. De adhturige-artbeidsdag-wet exou- sez du pen! is onvolmaakt. Het lijkt echter brutaal om dat te zeg gen, maar het is 't niet. Want niemand beweerd, dat ze wèl volmaakt is. Zelfs niet de vader van de wet, de knappe en geleerde minister, dien we, met waardeering overigens voor alle decorum, gerust „onze" minister Aalberse mogen noemen. Maar wat is nu den speciale grief le gen de wet? Deze: dat ze wel verkorting voor schrijft voor den te langen, maar geen verlenging voor den te korten arbeids duur, en ook geen verplicht maximum voor de niet-werkers. Wie zei ootk weer. dat de wet oen sanctie op de luiheid was? Waarlijk, de tooneeltjes, die we soms langs de straat waarnemen, zijn niet al tijd even verkwikkend. Gisteren hebben we al opgemerkt, dat men aan de Waag de ijverigste men- schen in de stad vindt. Dit edele gilde der vluggen, die een levende propaganda vormen tegen den 8- urendag en de sociale idealisten ture luurs zouden maken, hebben nog een dependance van hun rustoord voor de Hoofdwacht op de Groote Markt. Daér bestaat hun eenige verdienste in het ver schaffen van werk aan den reinigings dienst, die eiken dag de naweeën van het gebruik van B. ,Z. K. ondervindt. Eu bij hel Spaarne vergasten zij ziah aan het grondsop van afgetapte bierton nen en schrapen leege botervaaljes uit. Maar als er een heusch karweitje is doen zo 't nog niet voor t'.v rp kv avijet B. en W. stellen voor hen te machti gen de hieron'er vermelde bedragen, of zooveel meer of minaer als te dezer rake door het Rijk aan de gemeente zal worden verleend, voor de daarbij vermelde doel einden onder eo.ste hypothecair verband aan adressanten ter leen te verstrekken: o. voor den bouw van 4 woonhuizen op het perceel aan de Hertogstraat en de Julianastraat f 36.201,60 voor den grond waarop deze huizen zullen worden ge bouw f 13.736, f 49.937.60 b. Voor den bouw van 7 woonhuizen 0.1 het perceel aan den Verspronckweg f 67.816,80 c. voor den touw van 3 woonhuzien op ->e perceelen aan de Koorstraa' f 18,171, voor den grond, waarop deze huizen zullen worden ge bouwd f 6,00, 24.171,— d. voor den I ouw van 3 woonhuizen op de perceelen aan de Potgietcvstraat f 10.729,80 e. voor den bouw van 2 woonhuizen, waarvan 1 aan de Anslijnstraat en 1 aan de Hoofmanstraatf 22.927,50 Totaalf 175.582,70 Goedgekeurd B. en W. stellen voor, aan de Wo ningbouwvereeniging „Zorgvliet" in erfpacht-uit te geven twee bouwblokken ten Zuiden van de Slachthuisstraat, ter gezamenlijke opi ervlakte van 10154 M2., teegen een jaarlijlsche erfpachtscanon van f 0.77 per M2. ten behoeve van den bouw van 76 arbeiderswoningen. Goedgekeurd, na eenige discussie over den woningbouw le Haarlem in het alge meen. De P.E.G.E.M.. Aan de orde zijn de stemmingen naar aanleiding van do debatten over do P. E.G.E.M.: Het raadslid, de heer v. d. Kampy heeft de volgende motie voorgesteld: De Raad, van oordeel, dat door de aan neming van het Ontwerp-besluit, ver vat in gedrukt stuk no. 153 (1919), niet is beslist: a. dat de gemeente Haarlem, haar eigen electrisch bedrijf zou 6top zetten; b. haar gebouwen, machines etc- in de P.E.G.E.M. in te brengen, „gaat over tot de orde van den dag." Voorts is er 'n voorstel van de heeren Wolzak, Van Liemt en Visser, luidende als volgt: De Raad der gemeente Haarlem; ge zien de voordracht van B. en W. om trent overdracht van eigendommen aan de P.E.G.E.M.gehoord de daarover ge voerde discussiën; overwegende dat niet voldoende is gebleken dat het belang der gemeente bij zoodanige overdracht is gebaat; noodigt B. en W. uit be doelde voordracht voorloopig terug te ne men en den Raad door een commissie van deskundigen te doen voorlichten. De heer WOLZAK verzoekt herope ning der beraadslagingen. De hoer POPPE verzet zich daarte gen. De heer DE BRAAL vindt dat er wel aanleiding is de discussies te her openen. De heer WOLZAK wijst er op dat er nog onbeantwoorde vragen zijn door hem ingediend en daarop is door hem nog geen antwoord ontvangen. De heer v. d. KAMP stelt voor de beraadslagingen te heropenen. Het voorstel wordt verworpen met 24 8 stemmen. Aan de orde is dan de stemming over de motie-v. d. Kamp. Deze wordt ver worpen met 1715 stemmen. Tegen de Soc.-Dem. plus de heeren Peper, Slingenberg, Heerkens Thijssen, Boes, Bruch. Het voorstel van do heeren Wolzak en Van Liemt, wordt met 1913 stem men verworpen. Tegen dezelfden plus de heeren Klein en Bomans. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 1715 stemmen. Dezelfde stemmenverhouding als bij do stemming over de motie-v. d. Kamp. Ziekteregeling. De afdeeling Haarlem van hét Na tionaal Verbond van Gemeente-ambtena ren in Nederland heeft zich tot B. ct> W. gewend met het verzoek, een gunsti ger regeling te bevorderen voor de uit keering bij ziekte dan die, welke is vast gesteld bij besluit van 29 Jan. 1919, laa t lijk ge .vijzig 1 b'j Raa sbesluit van 15 December 1920. Na overleg met de centrale commis- siën van overleg en de vertegenwoordi gers van vereenigingen van politieperso neel en na raadploging van de regelin gen, geldende voor andere groepen van ambtenaren en werklieden, stellen B. en W. .voor een wijziging in de verorde ning. Aangenomen, na eenige discussie. Amsterdamsche Poort. In do vergadering van 6 Mei 1914 werd •het plan voor verbetering van den toe stand bij de Amsterdamsche Poort goed gekeurd en in verband daarmede voor de uitvoering van de daarvoor noodige wer ken, omschreven in hel plan van den Directeur van openbare wenken, opge maakt naar aanleiding van het besluit van 9 Deeem!>cr 1903 !cr beschikking van Zoo heeft ook Haarlem zijn afdeeling van den Vrijheidsbond gekregen. Maan dagavond is de stichting feestelijk en plech tig gevierd. En op de jasrevers van den heer Vincent Loosjes, den voorzitter van het nieuwe instituut, zagen wij Woensdagmiddag ge durende de raadszitting nog een schoons roode ja, roodel roos met groen bladerenkrans omgeven. Honmi soit qui mal y pense! Zeer oneerbiedig'heeft Braalcensiek dezo fusie van Economische Bonders, Liberale Unie, Vrij-Liberalon en Neutrale Partij, als Vrije Eenheidsworst gedoopt, maar 't is tc hopen voor de leiders dezer partij, dat we er althans meer van hooreu dan van hel beroemde Posthuma-product. In Amsterdam echter heeft men de eigen aardige ervaring opgedaan, dat de Vrij heidsbond veel en veel minder stemmen uitbracht dan vroeger de afzonderlijke par tijen. De fusie had dus een tegenoverge stelde uitwerking dan verwacht werd. De sterkte van den Vrijheidsbond in den gemeenteraad is, na de fusie totaal dri« leden geworden: de heeren Loosjes, v. d, Ban en mevr. Willekes Macdonald. De heer v. d. Kamp is zijn wilde-natuur ge trouw gebleven en trad niet tot den Vrij heidsbond toe. We zullen nu maar afwachten wat da verkiezingen voor kracht aan den nieuw geborene toekennen. B. en W. gesteld een bedrag van 81.000, Tengevolge van de buitengewone tijds omstandigheden werden bedoelde weitkei* tot op heden niet uitgevoerd. B. en W. verzoeken den raad machti ging, thans lot uitvoering dier werken over te gaan. De heer KOPPEN ontvangt met blijd schap dit voorstel, omdat de toestand ver betering heiboert. Dit voorstel is ai eenige japen oud, en dus heeft de Raad niet anders te doen, dan het uit te voeren. ToCh meent spr. dat er bij de nieuwe samenstelling van den Raad wel nieuwe lichtpunten zouden gegeven kunnen wor den. De verkeerscemmissie en de sub commissie hebben 'dat voorstel gesanctio neerd, doch spr. beeft ex beswaar, tegen. Hij doet dat ah radend. De brug aan de noordzijde zal maken dat auto's en fiet sers vlak vóór de voetbrug vóór de Poort moeten passeeren en dus gevaarlijk zijn voor de daar uit de Poort of naar de Poort komende voetgangers. Spr. zou liet voorstel willen aanhouden, opdat de com missie met meer kennis van zalken zou kunnen oordcelen. De heer v, d. BAN oppert deze bezwa ren tegen het plain en ontwikkelt de ver keersregeling in haar geheel Spr. wil dat plan gelijlk met de goheele regeling behan delen. De heer SLINGENBERG heeft daartegen geen bezwaar, maar als de Raad het voorstel ws'l aanhouden, dan is dat spr. wel, doch dan zullen de voorstellen ter verbetering van Amsterdamsche Poort, Zamderbrug en Groote Houtpoort nog wc4 een poosje achterblijven. k De heer LOOSJES vraagt om dan eens spoedig met voorstellen be komen tot as- phalteering der Groote Houtstraat. De behandeling wordt aangehouden tot een volgende vergadering en wel totdat het heele plan der verkeerscommissie bekend zal zijn. Er zal op spoed aangedrongen worden op de bewerking der plannen der verkeerscomissie. Overeenkomstig het verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, om schreven in de bij dit stuk overlegde cir culaire d.d. 16 Februari 1921 aan Ge deputeerde Staten van deze provincie stel len B. en W. voor het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur te wijzigen met betrekking tot de verzorging van en het toezicht op de bestedelingen. De voorgestelde wijziging is gelijkluidend aan het door het Burgerlijk Armbestuur in gezonden ontwerp. Mevrouw Maarschall stelde voor in art. 41 de bepaling te schrappen, waarbij den pleegouders wordt opgedragen, dat de ver pleegde godsdienstoefeningen bijwoont eu godsdienstonderricht ontvangt. De heer DE BRAAL stemde daarmede in omdat in een ander artikel reeds wordt bepaald, dat het gezin, waarin de verpleeg de wordt opgenomen, zooveel mogelijk moet zijn van dezelfde godsdienstige ge zindte als daartoe de verpleegde behoort. De heer HEERKENS THIJSSEN heeft geen bezwaar tegen de wijziging, mits dui delijk zij, dat de pleegouders ook de ver plichting hebben voor godsdienstige op voeding te zorgen. De heer DE BRAAL stelt voor te Schrap pen de woorden „zooveel mogelijk" in art 91. Dit voorstel wordt verworpen. Het voorstel van mevrouw Maarschall Komin, om de laatste zinsnede van art. 41 te laten vervallen, werd met 10 stemmen tegen aangenomen. - RONDVRAAG. De heer VAN LIEMT vraagt de ver keersborden een andere kleur te geven. Ze zijn slecht te zien, vooral voor rnen- sclien die van buiten komen en tc ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1