Eerste Blad. Indrukken van den dag. Stadsnieuws. DAMIAATJES VRIJDAG 10 JUNI 1921 44ste JAARGANG Nö. 13858 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTS- HAPPEN» PER KWARTAAL J J.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bü VOORUITBETALING f 3.57*/t BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bsstaat uit 2 biaden. AGENDA. U JUNI. Personalia, Examens. VAN ONZE RECHTBANK. Het wegbrengen van schepen. De Winkelsluiting. LANGS DEN WEG. Garnizoensberichten. Centrale Raad voor het bloem- bollenbedrijf. De bliksem in de bollen. Het Amsterdamsche Kwartier- Straatweg AmsterdamHaarlem. Haarïerasche Processie naar Keveiaer. Processie naar Heilo. Tram vertraging. Ongeval. R.-K. Kring. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ppn yucP1/ t 191. DE „REACTIONAIRE" MINISTER. Naur aanleiding van de criculaire van Minister Aalberse over de noodzakelijkheid van beperking van overheidssteun bij den woningbouw, zijn de pennen los gekomen en de monden opengegaan. Aan den eenen kant staan de Vrij-liberale organen, die den Minister prijzen, doch al leen om den eigen lof te kunnen zuigen van: „Wij hebben het al zoo lang zien aankomen, dat het mis moest loopen; wij hebben al zoo lang gewaarschuwd". Of wel: „wat nu gezegd wordt, komt veel te laai; de woningpolitiek is al reeds onher roepelijk bedorven". Aan den anderen kant staan de natuur lijke vijanden van onzen Roomschen Mi nister, de sociaal-democratische organen en vereenigingen, die schrijven of in mo- tie's neerleggen, dat Nederland met de laatste ministerieele circulaire met volle zeilen de reactie te gemoet vaart. liet is dus voor Minister Aalberse: pas oji je „vrienden" en let op je vijanden. Speciaal aan deze laatste de „vrien den" bovenbedoeld worden, blijkens iedere nieuwe stembusuitslag al minder voor se rieus genomen in ons land maar zeer bijzonder aan de ullra-democraten van allerlei schakeering, had de inleiding der circulaire toch iets moeten zeggen. En met wondere eenstemmigheid valt al wat rood is of roode neigingen heeft op de besluiten der ministerieele beschikking aan, zonder op de motiveering te letten. En in die motiveering werd toch nauw keurig becijferd, dat op het oogenblik een productie van 90.000, zegge negentig dui zend woningen met steun van Rijk en Ge meente in gang is of weldra mag worden verwacht Daarin wordt verder met een duidelijke becijfering aangetoond, dat het woningte kort in ons land ongeveer 52.000 woningen bedraagt,, zóodat er, na voltooiing der 90.000 woningen met overheidssteun, een Overschot komt van 48.000 woningen. Er is dus voor verdere onbewoonbaarverkla- Ting en tegengaan van samenwoningen nog een prachtig perspectief. Voorts wordt in de inleiding van Minis ter's circulaire aangetoond, dat er, voor den bouw der nu reeds onder handen zijnde woningen slechts pl.m. 28.000 bouwvakar beiders in boel ons land beschikbaar zijn, waardoor de voltooiing eerst over twee jaar kan worden verwacht. Het zou dus een dwaasheid zijn, om nu nog nieuwe aanvragen in behandeling te nemen. En toch is de „reactionaire" mi nister daartoe, blijkens het slot van zijn circulaire ook nog bereid, mils de nood zakelijkheid daartoe in een bepaalde ge- mo-:r kan v.orden aangetoond en de be- noodigde arbeidskrachten beschikbaar zijn. uil dies moest voldoende zijn om aan le loonen, dat het onverantwoordelijk is verder millioencn te voteeren voor wp- nrflgbouw, bij den toch reeds zoo bedenke- lijken toestand van 's-lands financiën. Maar, zeker nu wij al weer de groole verkiezingen in zicht krijgen, wordt deze dwingend noodzakelijke beperking aange grepen om een Minister, die met zijn ar beidswet, een der voortvarendste politici ran den laatstcn tijd is gebleken, voor „re actionair" uil te maken. Wij zijn toevallig in staat om over de werkzaamheden van Minister Aalberse op woningbouwgebied cenige zeer frappante cijfers mee te deelen. Vanaf het inwerking treden van de Woningwet (1902) tot einde 1917, werden gebouwd met overheidssteun: B7305 woningen voor f 98.111.022.83 in 1918 werden gob. 9613 woningen voor f 49.525.709.71 in 1919 werden geb. 13652 woningen voor f 92.124.791.10)4 in 't te halfj. 1920 13841 woningen voor 90.515.834.69)4 Dus totaal: Wie dit op het gehint van den woning bouw ook nog eens gedemonstreerd wil zien, heeft aan bovenstaande cijfers zeker wel voldoende. 74411 woningen voor f 330.277.958.34 Hieruit blijkt dus, dat vóór het optreden van Minister Aalberse in den tijd van zestien jaar 37305 woningen werden ge bouwd mei overheidssteun, waarvoor een bedrag van ruim f 98 millioen uit de schat kist als voorschot en bijdrage werd toege staan. Toen kwam de „reactionaire" Minister Aalberse en in 2)4 jaar tijd wist hij voor ruim 37.000 woningen een bedrag van meer dan f 230 millioen voor woningbouw be schikbaar te stellen. Hel is natuurlijk niet onze becloeljng om onze roodgetinte landgenooten te overtui gen van hun „vergissing", wanneer zij in 3- jongste circulaire van Minister Aalberse fcenige recationaire bedoeling zien. Wan neer iemand onzen Minister van Arbeid, die met zijn sociale wetgeving tot het- uiterste van Nederland's economisch kun nen ij gegaan, beschuldigt van „reactio naire" bedoelingen, is hij willens en we tens con lasteraar, waarmee niet te praten Boe. „St. Bavo" - Gewone zittingen. „Familie Bioscoop" Kleine Houtweg. Voorstelling. Oud-HollandVerwulft. Strijkor kest. „Flora" Schoten. Strijkorkest De raad van Amsterdam heeft tot hoofden van openbare lagere scho- letn aldaar benoemd de hoeren G. van kle03 en G. F. Vlekke, beiden alhier. Bij de vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden go- houden examens voor practijk diploma boekhouden, slaagden ook onze stad- genooten J. Hartel en G. Sepp. Bij de gehouden examens van de Nederlandsche Stenografenverceni- ging „Stoixe Wery", slaagden voor B „Acte voer Dictaat-Stenograaf", de da mes B van Maaswinkel, J. Derlagen, alhier, P. Prins, te Heemstede en A. Bais, te IJ muiden. De toelatingsexamens voor de Twee de H.B.S. met 5-jarige cursus, zullen plaats hebben, de schriftelijke op Dinsdag en. Woensdag 12 en 13 Juli en de mondelinge op Donderdag 14 Juli. Vrijdagsmiddags wordt de uitslag be kend gemaakt. In de middagzitling van Donderdag werd een geval van wegbrengen van schepen behandeld. De publieke tribune was stampvol. Eerst stonden de reeders C. B. 47 jaar en P. C. R„ 45 jaar, teredht, ter zake, dat zij in de maand April 1919, althans in het jaar 1919 te Umuitden, althans el ders in Nederland, te zaxnen en in ver eeniging, althans ieder afzonderlijk, door daarvoor geld te beloven aan P. vd. H., schipper op het Nederl. zeevisscbersivaar- luig „de Makreel", hefewdlk tegen ver gaan op zee verzekerd was en waarvan zij, beklaagden, wonende te IJmuiden, ei genaars en reeders waren, opzettelijk heb ben uitgelokt, dat deze daarna, te samen en in vereeniging met den machinist op dit vaartuig F. M„ althans alleen, lerwijl deze beiden zidh aan boord van dat vaar tuig bevonden, in den nadhl van 8 op 9 April 1919 althans omstreeks dien tijd op de Noordzee, buiten, althans binnen de Nederl. territoriale wateren, opzette lijk dat vaartuig met het oogmerk zich, althans beklaagden, wederrechtelijk ten nadeele van den verzekeraar van dat vaartuig le bevoordeelen, heeft doen zin ken door daardoor groote hoeveelheden buitenwater te doen loopen. Bekl. zijn gedetineerd. Beiden bekennen, hoe zij samen met den sclhippor overeengekomen zijn, hot schip tot zinken te doen brengen, om de verzekering le krijgen. Den schiptper was f 3000 beloofd, indien hij het schip lot zinken bracht. De getuige P. v. 't H. verklaart, dat hem f 3000 beloofd was door de reeders, ais hij 't schip tot zinken bracht. Beide reeders hadden heon bij gedeelten dit geld uitbetaald. De agent van de verzekeringsmaat schappij verhaalt hoe door zijn tusschen- komsl de reeders „de Makreel" verzekerd huidden voor 50.000. De getuige v. d. P heeft de beklaagden uit de machinekamer zien komen. De Officier van Justitie, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, acht het feit bewezen. Het is een zeer emstig feit. Het blijkt dat zowat geen een schip op een mijn geloopen is, maar bijna alle tot zinken zijn gebracht. Er zijn zoowat 13 k 14 zaken in behandeling, waarvan de helft bewezen. Reddingsbooten zijn in somma ge gevallen in ontredderden toestand ge bracht. Daardoor werden toch zeer zeker menscbenlevens in gevaar gebracht. De Officier vond dan ook een zware straf noodzakelijk, maar wilde rekening houden met het feit, dat bekl. een groot gedeelte van het verkregen geld lerugbe- taald hebben. Hij eisdh'le daarom twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Gigih, uit Ara sterdam, wilde twee vragen der rechtbank voorleggen. Heeftt de getuige v. 't H. zich schuldig gemaakt aan overtreding van art. 328 en ten tweede: hebben bekt. op- zettelijik het feit gepleegd. Pleiter noemt de dagvaarding niet juist. V. 't H. heeft wet het sChip laten zinken en Wist daar van de bedoeling. Hij heeft begrepen, dat belk-1. het verzekeringsgeld zoutten krij gen. Doch welk is het oogmerk van den schipper geweest en is [en tweede dat gene, wat het oogmerk was van hem, door bekl, aan hem ingegeven. De eerste vraag ontkent pl. Hij heeft het wellicht begrepen, maar heeft hel opzet niet ge had. En al was het owset ;i:inv. e.-;a. dan is het oogmerk nog niet aanwezig. Hij heeft 't oogmerk gebad het sdhip te doen zinken, om de 3000 te krijgen. Werd de premie aan befkl. uitbetaald, dan vond hij 'het goed, wend zij niet betaald, dan vond hij het ook goed, als hij de 3000 gld, maar kreeg. Hij heeft dus niet het oogmerk gehad bekl. in het be zit te stellen van de premie Doch al zou het wol het oogmerk zijn geweest, dan zijn bCkl. nog niet strafbaar, want daar door zijn zij niet wederrechtelijk bevoor deeld. Dit bestaat alleen, wanneer d« ver zekering grooter zou zijn dan de waarde van het verzekerde. Hierbij verwees pl. naar art. 328 W. v. S. Dat is niet aangetoond kunnen worden. Er is wel eenige mate van bevoordcelen, anders pleegt men geen feit, zooals bekl. gedaan hebben MaaT als de verzekering de waarde equivaleert, is er geen weder rechtelijke bevoordeeling. Bekil. achtten het schip f 50.000 waard. Ook de tweede vraag, of bekl. opzette lijk het tot zinken brengen uitgelokt heb ben, meent spr. ontkennend te moeten beantwoorden. Zij hebben don schipper alleen gevraagd, het schip le doen zin ken, maar zij hebben niet den opzet ge had den schipper hun oogmerk op te dringen. Dat wordt hun ten laste gelegd, maaT pl. meent, dat dit nooit bewezen zou kunnen worden. Op al deze gronden meent pi. dan ook, dat bekl. vrijgespro ken moeten worden, Pl. wil den ernst van het misdrijf niet ontkennen, maar laat men hun niet den ernst van andere feiten op den hals schuiven. De Officier heeft gezegd, dat er wel 13 14 schepen tot zinken zijn gebracht, waarvan 7 ziitn bewezen, maar dat kunnen bek!. och niet helpen. Pl. roert aan, dat er „verschil lende epidemieën van misdrijven ge- heerscht hebben. Eerst de distributie- overtredingen, toen de belastingzaken, nu het wegbrengen van schepen. Maar hier komt de depressie twee jaar na de epi demie. De officier hoeft ootk gewezen op het in ontredderden toestand' brengen van reddingsbooten. Maar dat is in dit geval zeker niet gebeurd. Wat in andere zaken wellicht gebeurd is, mag men in deze zaak niet rekenen. Voor zoover pl. be kend is, is er nooit een ongeluk gebeurd bij het veelvuldig voorkomen van het wegbrengen van schepen. De bekl. hebben verder de geheele verzekeringspremie terugbetaald. Zij heb ben zelfs meer terug betaald. Het geheele geval is een schadepost voor hen, zij zijn nog verder achterop en, wat het aller ergste is, zij zijn hun goeden naam kwijt. Bekl. hebben zich door hard werken een positie weten te verwerven. Zij stonden en staan nog bekend in IJmuiden als knappe, fatsoenlijke menschen. Pl. leest een brief van IJmnidenaats voor, welke als bewijs daarvan geldt Hierin wordt een voorwaardelijke of althans zeer lich te straf verzochl. Ook van de verzeke ringsmaatschappij was een dergelijk ver zoek binnengekomen. Pl. vraagt ten sla'* te een lichte gevangenisstraf, in ieder geval voor minder dan één jaar, daar een der bekl. een vergunning heeft, die an ders afloopt. Dan diende de zaak tegen den schip per P. 't H., geboren te Eimbden 6 Maart 1876, van beroep schipper, wonende te IJmuiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Deze moest terechtstaan ter zake, dat hij omstreeks 9 April 1919 in de Noordzee buiten, althans binnen, d'e Nederlandsohe territoriale wateren le zamen en in vereeniging met P. M„' met dezen varende aan boord van het tegen vergaan op zee verzekerde Ncderf. zee- vissöhersvaartuig, „de Makreel," waarvan de ree-derij te IJmuiden gevestigd was, opzettelijk met het oogmeric, om zich, al thans de reeders van dat vaartuig C. B. en P. C. R„ ten nadeele van den verzeke raar van dat vaartuig, wederrechtelijk te bovoordeelen, dat vaartuig heeft doen zinken, door daar groote hoe-veelheden buitenwater in te doen loopen. Ook deze bekl. bekent het hem ten las te gelegde. De sboker van het schip, J. A. K„ sliep in den bewu-sten nacht, toen hij door eeniig leven wakker werd en bemerk le, dat hot schip zinkende was. Hij had wa ter in de machinekamer zien staan. Daar na waren allen van boord gegaan. De 'beide reeders, nu als getuigen ge hoord, verklaren hetzelfde, wat zij als be- klaagdgen verteld hadden. De Officier vond ook in deze zaak het bewijs geleve-rd. Iemand mag geen verze keringspremie beuren, indien hij dat door onrechtmatige handeling, door eigen schelmerij, verkrijgt. Spreker cischte X jaar gevangenisstraf, in aanmerking ne mende, dat beikl. de dupe van de getdaan- biedingen der reeders is geworden. De verdediger, mr. Bruch, betoogde, dat bekl. zioh niet bevoordeeld heeft ten nadeele van de verzekeringsmij. Immers, beid. ontving 3000 van de reeders, niet van de maatschappij. Deze is wd bena deeld, maar dit is niet geschiedt door be- kaagde. Bekl. heeft verder ook niet het schip laten zinken, om de reeders te be voordcelen ten nadeele van de maatschap pij. d-ooh deed dit alleen om de 3000 te verkrijgen. Bekt. kan dus, volgens pl„ niet veroordeeld worden volgens ark 328. Pl. schetste de m-oeilijke positie, waarin bekl. in den tijd van het misdrijf verkeer de. Van ei-gen schipper was hij, Hoor ver schillende omstandigheden, schipper in loondienst moeten worden. Men bood hem drie roode ruggen en daarvoor heeft hij zijn leven gewaagd. Pl. voert dilt als ver zachtende omstandigheid aan. Het was een fc/westie voor hem, brood voor zijn kinde ren te verdienen. Pl. vroeg ten slotte voor waardelijke straf of zoodanige onvoor waardelijke, dat hij zeer spoedig uit de gevangenis ontslagen kan wooden. Dan diende de zaak tegen den 32-jarigen stoker F. M. Dezen was ongeveer hetzelf de ten laste gelegd als P. t H. Betkfl. vertelt, d-ait hij met den schipper overeengekomen was, het schip te la-! en zinken. Hij zon 1000 van de 3000 krij gen. 's Nachts om ongeveer 1 uur was hij opgestaan en bad toen met den schipper pluggen uit het schip gehaaid, waardoor de machinekamer vol water geloopen was. De getuigen verhaalden hclzelfde ais in de vorige zaken. De Officier eischte 1 jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Blankevoort, schet ste het gebeurde. Op de voorgaande reis had men bekl. willen overhalen, doch toen heeft bekl. geaarzeld en hot plan is niet uitgevoerd Doch de kwa-de i-dée zat een maal voor en op een latere reis is het feit geschiedt. Pl. riep de clementie jan de rechtbank in, daar bekl. door anderen overgehaald is. Uitspraak in al deze zaken Donderdag 16 Juni. Inbraak. H. N. de R. -heeft indertijd ingebroken in een rijwirizaak te Beverwijk. Hij heeft twee rijwielen, rijwdéUaniaaras en carbid gestolen. Bekl. was vroeger bij verstek veroordeeld tot 6 m-nd. gevangenisstraf. De officier vroeg bekrachtiging van het vonnis. Daarna stonden" eenige winkeliers te recht, inzake overtreding der winkelslui ting-verordening, Het betrof hier de ge vallen van het op straat verkoopen na half 8, het zoogenaamd bestellingen uit voeren. Teredht stonden J. de K„ K. K, (2 over tredingen), F. M. C. V, huisvrouw van J. H. H, en A S, die indertijd allen door den kam tonrechter tot 0,50 boete of 1 dog hechtenis veroordeeld waren. Mr. Tideman had ontslag van rechtsvervolging gevraagd, op grond, dat er geen overtre ding plaats gehad zou hebben. De bekl. waren van het vonnis m hoo- ger beroep gekomen. De Officier vroeg bevestiging van het vonni-s van den kantonrechter. Mr. Tildeman pleitte natuurt ijk -hetzelfde als voor het kantongerecht. Het venten na een bepaald uur is strafbaar gesteld bij verordening, docih de winkeliers ven ten niet. Strafbaar is gesteld venten en verkoopen. Volgens pl. moet dat één han delwijze zijn. Het verkoopen is een ge volg van het venten. Dit is hier niet hot geval. De winkeliers zouden, volgens pl.. wel strafbaar zijn, indien er in de veror dening stond: het venten of verkoopen. Waar dus, volgens pl., geen strafbaar feit heeft plaats gehad, vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak Donderdag 16 Juni tlHUM«Bmaaaa wrwtf IllUHni» ■aaMBMaaM* a ■mm mamm De Beiaardier. Er wapperen geen vaantjes hij ons, er is geen sprake van kermis, een een prinsjesdag kennen wij niet! Maar toch hebben wij onzen beiaar dier! Gp een Vrijdag al-s vandaag, om twaalf uur. spoedt de koene beiaardier zich naar hoven en klautert in den toren, waar zijn trouw klavier wacht.... En dan klinken de klokjes over de slee, en dan klinken ze luid en lang.... Hot is het liedje van den Beiaardier, dat in uw hoofd moet opkomen, als er oariillonbesipeling is op den laren van onze St, Baaf. Waarom heeft deze caril'l-onbespaling eigenlijk plaats? Ach, wat zijt ge lastig met uw vragenl Zijn er niet redenen te over, om, juist om twaalf uur, de beiaard te doen lui den. Gaan op dat uur niet onze scholen en fabrieken uit en voelt ge niet, hoe zwierig en lustig de jongens en meisjes en de kerels voortstappen op de maat van het carillon en, buiten gekomen, aanstonds de zorg van het leven en den arbeid vergeten zijn, voor een poosje, tot straks de school weer aangaat en het werk begint! Voelt niet ieder zich vroolijk en opge ruimd bij het geklingel der klokjes. Mogen wij niet met trots ons mooie carillon op zoo welluidende wijze toonen aan de vreemdelingen en bezoekers onzer stad? Er wapperen geen vaantjes bij ons, er is geen sprake van kennis, en een prins jesdag kennen wij niet. Maar tooh hebben wij onzen beiaar dier l En we zijn er trolsclh op en willen hem niet missen. Want hij is een stuk van onzo vreugde in het ailedaagsche leven! De sergeant P. Smit, van het 21e Re giment Infanterie wordt met ingang van 14 Juni a.s. overgeplaatst bij" het Instruc- tieeBataljon te Kampen. De le Luitenant Mildors van het 10e Regiment Infanterie is aangewezen om een cursus te volgen bij de Constructie werkplaatsen te Delft. Het „Kweekersblad" geeft een uiteen zetting van de plannen van bovengenoem- den Cent-alen Raad. Omtrent het ontstaan van denRaad wordt o.m. gezegd, dat de opeenvolgende pogingen, van verschillende zijden in het werk gesteld, om de levensvatbaarheid van het bloembollenbedrijf in zijn gehee- len omvang te verhoogen, tot dusver geen nractisohe uitkomsten gehad hebben. Of de oplossing op den duur gezocht moet worden in onderlinge prijs- en productie regeling, ofwel in krachtige bevordering en vermeerdering van omzet door onper soonlijke propaganda en reclame, vóór al- I<*3 is noodig, dat het vak besohikke- ovesr eA zoodanige organisatie, dat ter stond dio maatregelen worden uitgevoerd, die op een bepaald oogenblik noodig wor den geoordeeld. De bestaande vereenigingen hebben op haar gebied voortreffelijk werk verricht, doch voel is achterwege moeten blijven, omdat men niet over de noodige krachten beschikte, terwijl voorzeker meer tot stand had kunnen komen, indien een betere onderlinge samenwerking tusscken de drie vereenigingen had bestaan. De afgejoopen jaren hebben bewezen, daft een hechte samenwerking tusschen kwee- kar en exporteur noodig is, wil men met eenige maatregel succes hebben. Teelt:-egeling, prij zetting, hanielsvoor- waarden tegenover den buitenlandschen afnemer, geen dezer maatregelen, hoe goed zij in zichzolve mogen zijn, kan doorgevoerd worden, wanneer niet het gedïeele vak zijn steun geeft. De prac tijk heeft met zekerheid aangetoond dat, zonder dezen steun, er niets te bereiken! valt. Dat die samenwerking in de naaste toe komst onontbeerlijk zal zijn wil men den algemcenon vaktoestand niet nog meer zien achteruit gaan, wordt thans wel alge meen in vakkringen erkend. Om die samenwerking nu zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn, is het denk beeld gerezen, een Centralen Bloembol len raad uit de drie vereenigingen te vor men, welk lichaam in den vorm eener rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni ging het beste zou kunnen worden ge goten. De Centraio Bloembollenraad is gedacht als eene vereeniging, waarvan leien zijn de drie bestaande vereenigingen. Hieruit volgt, dat de bestaande organisatios in tact blijven. De 3 vereenigingen hebben ieder haar terreinen van werkzaamheden, waarop nog voldoende arbeid gepresteerd kan worden. Eén organisatie van kwee kers en exporteurs, die alle belangen omvat, zal wellicht bezwaarlijk blijken, omdat bij alle gemeenschap van belangen op zekere punten een gezonde strijd van belangen zal blijven bestaan, dio beter behartigd worden in eene afzonderlijke vereeniging. Het Bestuur bestaat uit 6 kweekers tan 0 exporteurs, benevens een voorzitter, tor zijde gestaan door een secretaris en verdere ambtenaren. •De secretarissen der 3 vereenigingen, de Rijkstuinbouwconsulent van de Bloem bollenstreek, do Phytopatholoog van de Bloembollenstreek, zijn als zoodanig ad- viseerende leden van het Bestuur en wor den voor alle vergaderingen opgeroepen. Het Bestuur is bevoegd, verdere advi- seerende leden te benoemen, terwijl de Raad zich vorder zal laten bijstaan door Oommissies van Advies, samengesteld on gekozen uit de leden der drie vereèni- gingen. I Do Centrale Raad ontwerp besluiten, biedt deze aan de drie vereenigingen aan, naar gelang het een punt betreft, dat door de vereeniging wordt behartigd. Deze is verplicht het ontwerp in eene vergade ring ter sprake te brengen (desnoods bin nen een door don Raad te bepalen tor mijn), maar heeft het recht het voorge telde besluit af te wijzen, aan te nemen, of met wijzigingen aan den Raad terug te zenden. De Raad neemt dus geen besluiten die de vereeniging of de leden indivi dueel binden, maar ontwerpt en stelt voor. De zelfstandigheid der vereeniging blijft derhalve gewaarborgd en ieder lid behoudt het recht zijn oordeel over een voorgestelden maatregel te zeggen en zijn stom er al of niet aan te geven. Verder zal de Raad die maatregelen ter hand nemen en ten uitvoer brengen waarvan de noodzakelijkheid voldoende ge bleken is, zooals bijv. verzameling van gegevens, ter beoordeeling van don toe stand van het vak, bevordering van we tenschappelijk onderzoek, optreding bij de regoering namens hot geheele bloembol lenvak, tentoonstellingen van bollen, enz. Het „Kweokensbla-d" maakt melding vain het feiiit dal, tijdens het hevige anwe- ■dier, dat Zaterdag 11. boven de bollen streek woedde, de bliksem in de Hyacim- Ihen is geslagen, staande op den tuin „Lamlvlie!" van de firma N.V. voorti. n» '--Di- Hot. raadsbesluit, de Verbetering rond de Amsterdamsche Poort aan te houden totdat het geheele verkeersplan aan den Raad wordt voorgelegd, noopt ons nog even op dit onderwerp terug te komen. Zooals onze lezers kunnen weten, is de taak der verkeerscommissie een zeer uit gebreide. Niet alleen bestudeert zij, naar wij mecnen te weten, de toegangswegen naar het centrum van de stad vanuit ooste lijke richting, maar zij vat haar taak veel breeder op en begrijpt de heele stndsuitbrci- ding in haar werk. Om maar iets te noemen zal zij hebben na te gaan of het goedereni station aan de Westergracht dient te ver dwijnen en geplaatst te worden nabij het ontworpen haven-emplacement aan het Noorder-Spaame. En zoo dit, door gemis aan medewerking der spoorwegmaat schappij of om andere redenen onmogelijk mocht blijken, zal zij de vraag onder de oogen dienen te zien of door middel vai> oen viaduct of tunnel nabij de Wester gracht liet Westelijk deel onzer gemeente,, naar den kant van Bloem-endaal dus, beter toegankelijk kan worden gemaakt. Dat kostbare bouwterrein is thans vrijwel van Haarlem afgesneden door de spoorbaan met de eeuwig daar rangeeren-de treinen. Ook een betere verbinding naar het Zuiden der stad vanuit het centrum, ligt op haar terrein van werkzaamheden. Nu twijfelen wij allerminst aan de groot! werkkracht en voortvarendheid der ver k ee rsco m mis si edoch het zou ohs spijten indien b.v. door vele onderhandelingen, die met de spoorwegmaatschappijen moe ten gevoerd worden, het geheele plan zeer lang zou moeten uitblijven. Want daar door zou ook de verbetering der toegangs wegen tot het Amsterdamsche kwartier, welke toch zeer noodig is, nog in wijde zakken zitten. Ons dunkt, dat de taak der commissie, wat betreft de verbetering van de toe gangswegen in Oostelijke richting, vrijwel een afgerond geheel vormt en mocht de uitwerking van het geheele plan der com missie le veel tijd vorderen, dan zal hel nuttig zijn dat de commissie alvast dit deel van het plan indient. Dat voorlichting in dezen ook velen raadsleden van nut zal zijn, bleek ons in de laatste raadszitting, waarin de zeer deskundige heer v. d. Ban nog het denk beeld opperde, dat de geheele Spaaxnwou-. derstraat zou verbreed dienen te wor den, een i-dee, waarvan wij veronderstel den, dat niemand 't meer mogelijk of nuttig acht. In onze artikelen over de verbetering der verkeerswegen hebben wij al doen uit komen, hoeveel wenschelijker zou zijn een verbrecding van de Melkboerenstecg naar de Houtmarkt, aanplemping van een ge deelte van het Spaarne, waar dan een breede verkeersweg zou kunnen gevormd worden met een brug tegenover dc Ba- kenesscrgracht. Verwijding van dc Spaarn- wouderstraat is geheel overbodig. Gebr. Segers te Lisse. Drie bedden botter, zijn getroffen, zig-zag; hel lof der ge'rof- fen planten i-s geel, terwijl de bollen in den grond zacht zijn, als waren zij ge kookt. Aan den grond is niets le zien. Voor de vet-breeding van den straatweg SloterdijkHalfweg wordit thans de eer ste boerderij gesloopt. Den laatsten lijd diende zij tot woning voor een achttal veenarbeidetagezin-nen, die thans de Voor hen gebouwde wondingen hebben betrok ken. De Haariemsche processie naar Keveiaer za! dit jaar gehouden worden op 6, 7 cn 8 September. Dc Haariemsche Processie naar Ileiloo gaat dl; jaar op 5 Juli a.s. Van oen vierwieligen wagon brak Don derdagavond te 6 uur in de Koningstraat heit rechterachlerwiel. De wagon stond gedeeltelijk op de rails, waardoor de train een kwartier vertraging ha-d. Donderdagavond werd een 7-jarig meis je. M. E. S. genaamd, in de Jansstraat aangereden door oen wielrijder. Het meis je wilde juist voor 't rijwiel de straat over steken. Zij kwam te vallen en bekwam ecu diepe vleeschwon-de in het hoofd. Na in de naastbijzijmle apotheek verbonden te zijn, werd zij door een der omstanden. naar huis gebracht. Donderdagavond hield de rcciteer-af- dcöüing van den R. K. Kring een algemec- ne vergadering, die een groole wijziging achter de groene tafel heeft gebracht. De leden van het beslaande bestuur waren allien genoodzaakt door drukke werkzaamheden af te treden. Een nieuw bestuur werd gevormd, be staande uit de heeren J. v. d. Pigge, voor zitter; J. Hosma.n, secretaris-penningmees ter cu J. Hensen. De voorzitter van den Kring, de heer v. d. Weiden, zegde het oude bestuur de heeren Stalpers. Klein tjes cn v. Liemt, dank voor 't vele wat bet gedaan had en snrak i-venc gen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1