Binnenlandse» Nieuws, h ITT" °P h^-DÖ' ,d a fir, Wel^40 m! 74.32 10042 K ÏSS S fe Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Kunst en Kennis. NEDERLAND EN BELGIE. TWEEDE KAMER. Tfrr, TMfZ Zt Z 1225 41&1777911036 14061 i&m 1910121-r$ brteklt"iSu!,kreriTSntdijdri,r?n7Pfa' 7074 4848 8227 77440 74888 77047 sl'S rijn voor marine m voor het leger beide natuurlijk overal merkbaar de sterk geste gen kosten van levensmiddelen en mate rialen. De „Volkskrant" teekent hierbij aan: Te hopen is, dat de katholieke partij zich door deze, wij schreven haast mislei dende, voorstelling niet om den tuin zal laten leiden. Inderdaad bedroegen iu 1021 de militaire uitgaven een, in percenten uitgedrukt, klei ner deel van het totaal dan in 1908. Maar hoeveel tientallen, we zouden haast zoggen honderdtallen miilioenen zijn er door en na den oorlog niet bijgekomen, waarvan men in 1018 niet droomde? Wie de verhoudingscijfers van 1908 en 1921 zonder meer vergelijkt, vergelijkt ongelijksoortige grootheden. En dan, al kunnen wij thans helaas nog niet tot ontwapening overgaan, al zal men zelfs op den weg daarheen voorloopig nog matiging en behoedzaamheid moeten be trachten van een geheel verkeerd stand punt gaat uit wie zegt: in 1908 25, in 1921 maar 16 percent, wij zijn dus aan dim lagen kant. Noen, met 16 percent van de totale uit gaven zijn wij, als men rekening houdt met de beteekenis en de waarde der uit gaven voor onderwijs, sociale wetgeving, leniging van den nood, voorziening in zoo veel volksbehoeften, aan den hoogen, zeer hoogen kant. Al wat, binnen de grenzen van het toe laatbare, strekken kan om die 16 percent omlaag te drukken, heeft onze volle sym pathie Volgens het verslag in de „Telegraaf' en in andere bladen, heeft de voorzitter van het N. V. V., de heer Slenhuis, op de roode meeting gezegd, dat dit geslacht gedoemd is de socialisatie niet te aan schouwen, wat volgens spr. geen reden tot moedeloosheid mag zijn. „Het Volk" geeft een andere lezing: „Als men mij vraagt, of dit gehlacht het socialisme nog zal kunnen aanschouwen, «egt spr.: ja." Dnrft „Het Volk" aan zijne lezers niet mededeelen, dat de thans levende arbei ders de socialisatie niet anders zuWen zien, dan ais een vogel in de lucht? vraagt de „Tijd." Geleuter van Anncxiynislen. De redacteur te Brussel van de „Maad)." meldt: Het oomté van nationale politiek kwam Dinsdag bijeen, om weer eens over den politieken toestand des lands te praten. Men keurde goed de stich ting van een „echte Fransche allian tie" en de inrichting van 'n Fransch- Bclgische RijnpolitSek, gebaseerd op de definitieve grensafbakening. Na tuurlijk verklaart men zich ook tegen elk Hollandseh-Belgisch tractaat, dat onder meer niet, zoowel voor oor- logs- als voor vredestijd, de vrije be schikking over de Schelde zou ver zekeren, dat niet de militaire slui ting van het gat van Limburg met zich nou brengen en de opening daar van voor onze vrije verbindingen met het Rjjnland. PLAATSELIJKE KEUZE. Het betreffende wetsvoorstel stuitte bij het onderzoek in de af deelingen dér Eerste Kamer op veel tegenstand. Verschillende leden hadden uit een staatsrechtelijk oogpunt ernstig be zwaar. De kiezersuitspraak als hier bedoeld, is in beginsel niets anders dan een referendum en wel in den beperkten zin van een gemeentelijk referendum. Om zich van dit insti tuut te kunnen bedienen behoorde dit, volgens de leden, hier aan het woord, eerst in de Grondwet te worden vastgelegd. De ontwikkelde staatsrechtelijke be zwaren konden door eenige leden niet worden gedeeld en zij achtten die ook niet vrij van overdrijving. Van andere zijde werd er op gewe zen, dat dit ingrijpende voorstel door dc Tweede Kamer is aangenomen met geringe meerderheid en in een zeer onvoltallige vergadering en dat de daartegen aan te voeren practische be zwaren niet gering zijn te achten, terwijl ook de uitwerking van het wetsvoorstel te wenschen overlaat. Voor de drankbestrijding verwacht te men van de voorgestelde wijziging der Drankwet weinig heil en men wees op de landen, waar tot „droog legging" was overgegaan en nu op groote schaal allerlei ontduikingen, waaronder ook clandestine fabricage van sterken drank door particulieren voorkomen. Tegenover de geopperde bezwaren werd door voorstanders van het wets- /oorslel nog in het. midden gebracht, Jat oen ieder voor zich zelf vrij blijft sterken drank ie gebruiken, slechts het verkoopen daarvan kan plaatse lijk worden verboden. Ten slotte werd de vraag gedaan, of het drankgebruik in den laat sten tijd inderdaad is toegenomen. Afschaffing der pensioenstortingen. Bij het afdcelmgsonderzoek dezer wets- or»twer|>en in de Tweede Kamer verklaar den sommige leden bezwaar te hebben K :en prem ie vrij pensioen. Zij zouden Be- Ver zien dat dc pensioenen die thans voor weduwen en wet,zen zeer laag zijn, worden verhoogd. Andere lieden daarentegen plichten hei vervallen dec premie toe. Zegelwet. - De Bond van Noderiand- 9ohe Groothandelaars in ijzerwaren en aanverwante artikelen heefi aan de Twee de Kamer een adres gericht tegen het Ze- gehecht van volgbriefjes, opdrachten, machtigingen en beloften tot afgifte van goederen. KONINKLIJK BEZOEK AAN URK EN DEN HELDER. Omtrent het bezoek dal de Koningin en de Prins op 24 cn 25 Juni zuMen brengen eerst aan het eiland Urk en daarna aan den Heider, wordt gcmeldt, dat de vor stelijke personen zich den 24sten 's mid dags per trein van Apeldoorn begeven naar het station Bussum-Naarden en ver der per auto naar Zeeburg rijden, waar Koningin en Prins zioh zullen verschepen naar Urk op de torpodoboot Z 2, onder commando van Luitenant ter zee le klas se Verloop. Te Uiik gaan H. M. en de Prins over op den mijniegger Medusa. Daarna bege ven de vorstelijke personen zich per sloep naar den wal, waar de ontvangst plaats heeft door den burgemeester. Ten ongeveer 3 uur 's middags heeft liet vertrek plaats naar Willemsoord per Me dusa. De aankomst aldaar wordt verwacht legen 7 uur 5 half acht 's avonds. Ongeveer 4 uur denlken Koningin en Prins van den Helder te vertrekken per trein, om ie ongeveer 8 uur 's avonds op liet Loo terug te keeren. SMOKKELEN VAN VEE. Op de vragen van den heer Wedtlkamp betreffende het nemen van maatregelen tegen het smokkelen van vee uit Duilsoh- land naar Nederland, heeft Minister Van IJssolsteijn geantwoord: De Minister heeft van verschillende zij den vernomen, dat inderdaad in den laat- sten tijd opvallend veel vee uit Dudtsch- lamd naar Nederland schijnt te worden ge smokkeld. Maatregelen tegen het overbrengen van veeziekten door dezen smokkelhandel zouden moeten bestaan in een vervoerver- bod binnen een bepaalde grensstrook. In dit verband herinnert de Minister aan «en zoodanig verbod, eveneens met bet oog op het smokkelen van vee en de hieruit voortvloeiende vrees voor het overbrengen van mond- en klauwzeer, "waarbij mot ingang van 23 November 1920 het vervoer van herkauwende dieren en varkens binnen een strook van 1 kilo meter van af de Duitschc grens werd ver boden. Deze maatregcü gaf aanleiding to4 tal van klachten, zoowel direct van de zijde van belanghebbenden aüs bij monde van de landbouworganisaties. Zooveel mo gelijk werd aan deze klachten tegemoet gekomende maatregel zelf -word eerst opgeheven, toen uit een door de betrok ken dislrictsveeartsen ingesteld onderzoek was gebleken, dat het mond- en klauwzeer in het Duütsche grensgebied nagenoeg geweiken was. Deze opheffing geschiedde met ingang van 8 Maant 1921. Sedcr! dien is de stand van genoemde ziekte in de Draitsche grensstreken blij kens de periodieke opgaven gaandeweg nog gunstiger geworden en nam het mond- en klauwzeer in geheel! Duitschïand gestadig aanmerkelijk af. In verband met het bovenstaande be staat er geen aanleiding om thans weder tot hot nemen van bovenbedoelden voor belanghebbenden zoo buitengewoon hin- derfijken maatregel over te gaan. Vergadering van Donderdag 9 Juni. De motie-GERHARD betreffende de pen- sionneering van weduwen van leeraren van Gymnasia- en H. B. S., wier echfgenooten ontslagen of overleden zijn vóör de inwer kingtreding der wet van 5 Juni 1905 wordt verworpen met 39 tegen 26 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van den Dienstplicht De heer VAN DE LAAR, C. S. P., acht ontwapening noodig als eisch van het Christelijk beginsel. Hij wil alleen een po- litieleger. De onafhankelijkheid, moet wor den gewaarborgd door de „Vereenigde Staten van Europa." De heer OUD wijst er op, dat ontwape ning niet een nationale doch een interna tionale kwestie is. Hij is tegen de voor stellen der regeering. De oefen plicht wordt prijsgegeven voor onvoldoende vrijwillige oefening. De kosten stijgen, mplaats van verminderen. De heer DUYMAER VAN TWIST A.R. is voorstander van algemeene 5-maand- sche oefening. De oefening is niet vol doende gewaarborgd door het 3-ploegen- stelsel met winteroefening en kleine oe feneenheden. Het bedrag voor uitrusting is te gering. Vooroefening moet komen onder leiding van den vrijwilljgeu Land storm. De heer WIJK V. D. W. betoogt dat het ontwerp onze weermacht geheel zou nekken. Hij dient moties in vragend om schorsing van de behandeling, teneinde een nader onderzoek op te dragen aan een commissie van deskundigen, econo men en politici, en om vervanging van de loting door aanwijzing. (Deze moties werden evenwel niet on dersteund en komen dus niet in behande ling). Dc oefentijd van 6 maanden is te kort. De heer BOMANS, R.K., beschouwt ont wapening al® een internationale kwestie. Het aantrekkelijke van hef ontwerp ziit voor hem in de mogelijkheid van aanzien lijke beperking van het verblijf in de kazerne. De heer KRUYT, C.P.„ dient een motie in waarin schorsing der behandeling wordt gevraagd op grond van onvoldoen de financioele voorbereiding. Dit zal ge lijktijdig met de algemeene beschouwingen worden behandeld. Hij verwijlt «ie S.D.A.P. dat zij het imperialisme dient. Spr zal tegen hert ontwerp stemmen. Avondvergadering van Donderdag 9 Juni. Nieuwe regeling van den dienstplicht. De heer .VAN DER VOORT VAN ZIJP (A.-R.; meent dat er aanleiding bestaat tot teleursüelling en stel de vraag of onze legerleiding liet vraag stuk van het vestingstelsel al dan niet onder de oogen heeft gezien. De Ka mer kan, wat zij waarschijnlijk ook zal doen, straks de motie-Drion aan nemen, doch beter ware het van den minister te vernemen of het vesting stelsel zal worden gehandhaafd of af geschaft. Wat betreft onze kustver dediging en onze verdediging ter zee, had de Regeering ons volk moeten in lichten. Ook omtrent hetgeen onze de fensie kost, hebben wij geen zekerheid. De heer SCHOKKING (C.-H.) meent, dat de heer Van Veen bij de replieken wel zal aantoonen, dat zijn denkbeeld niet op verzwaring van den dienstplicht neerkomt. Spr. wil er den heer Bomans echter reeds thans op wijzen, dat hij zich in zijn rede van hedenmiddag heeft vergist. Vervolgens bestrijdt spr. het betoog van den heer Van de Laar, in zake ontwapening. Het gaat er om of men oog heeft voor de factoren, die een oorlog kunnen voorkomen De heer R. TER LAAN (S.-D.) Djambi! De heer SCHOKKING (C.-H.). Ik geloof dat de heeren de arbeiderskiasr se geen slechteren dienst kunnen be wijzen, dan door hier Djambi te noe men. Door hun houding in de Djambi- zaak hebben de heeren liet imperia lisme gediend. Het denkbeeld van den heer Van de Laar van een Europeeschen Staten bond acht spr. kinderlijk. Tegenover het betoog van den heer Van de Laar stelt spr. de opvatting dat het niet in strijd is met het chris telijk beginsel het Rijk te handhaven door het onrecht te keeren. De heer TROELSTRA (S.-D.) zegt dat het tusschen het standpunt van den heer Deckers en tusschen het standpunt der soc.-dem. een quaestie van termijn is. Tusschen het stand punt der vrijzinnig-democraten en dat der soc.-dem. bestaat echter een tegenstelling. Spr. wil aan het stand punt der vrijz.-democraten even de aandacht wijden. De heer MARCHANT (V.-D.) herin nert er aan, dat door de anti-revolu- tionnairen en de chrislelijk-histordschen altijd de stelling verdedigd is, dat deel neming aan de landsverdediging eer een recht dan een plicht is. Dit wets ontwerp gaat echter hiertegen in oml- dat degenen die zich voo rgeoefendi hebben, dus degenen die het meeste belangstellen in tie verdediging, van de kemtnoepen worden uitgesloten. Vervolgens bestrijdt spr. het betoog van den heer Troelstra. De minister wekt slechts den schijn alsof hij het leger beter wil bewape nen, doch dat is niet meer dan schijn. De MINISTER VAN OORLOG, de 'heer Pop, spreekt zijn erkentelijkheid uit jegens degenen, die hun instem ming met het wetsontwerp hebben betuigd en wijst op het belang, dat een wetsontwerp als dit met groote instemming wordt aanvaard. Spr. ver zoekt zijn rede hier te mogen afbre ken teneinde haar morgen voort te zetten. HET HEILZAME KNOFLOOK. Het was voor eenige duizenden jaren reeds bekend, dat het knoflook een ge neesmiddel oplevert, dat niet onderschat mag worden, schrijft „De Hotelhouder". Als men het niettegenstaande in deskun dige fci gen toch gedurende'n poo 'e der d dan wordt thans in ieder geval de schade weer ingehaaldhet geloof aan de .heil zame uitwerking van het knoflook is her leefd. Reeds Homerus beveelt het in de Odys seus aan als het middel par excellence tegen b ozoe invloeden en toovenarij, maar ook tegen kwalen en ziet er tevens gaarne ter streoling van het gehemelte, de spijzen mee gekruid. In het „Kruidenboek" van Hierony- mus Bock, dat in den jare 1'5|56 Straatsburg verscheen, wordt gezegd: „wie knoflook eet, is tegen alle gif be stand. Daarom moeten de vermoeide maaiers het eten, want zij drinken in de hitte ongezond water en dat brengt hun veel kwalen, die door knoflook wor den overwonnen". In die dagen was het gebruik hdi knoflook Mj brood te eten. Zoo dicht een 16e eeuwsch Dudtsoh dichter: „Es sassen etliche Roiter frisch Dasolbst zusammen an dem Tisch, Assen ïhr Brot und daneben auch, Den Knoflook naoh Landes Brauch". Intusschen wordt ook thans nog hier en daar het knoflook bij de boterham gegeten. In Galicdë legt men het op gesmeerd brood om daarmee darmziekten al bij voorbaat te voorkomen. Militaire artsen, die tijdens den oorlog aan het GaJicische front verbleven, gingen ar al dra toe over om ook van dit preventieve middel gebruik te maken. In Zuid-Hangarjjè en Stiermarken wrijft men varkensvleesch met knoflook in om het voor bederf te bewaren. Deze eigenschap nu van het kruid om een verrottingsproces tegen te gaan, wordt thans opnietuw door de medische wereld benut. Men heeft n.1. geoonstateerd, dat bq verschillende soorten van darmkatar- rhon, door gebruik van rauwe knoflook- knolletjes de verrottings- en ziokto-bae- teriën zeer snel worden gedood. Zelfs in hardnekkige gevallen V - men i*oede r, o aten, de dar en „kalmeer 'esnei en dra had de patient weer goeden eet lust. Ook bij darmstoomiasen van kinde ren heeft het knoflook heilzame uitwer- Tang getoond, zonder dat het gebruik in eenig ander opzicht hinderlijk bleek. Aangezien nu het knoflook in alle jaargetijden te bekomen is, kan ieder met dit oude, beproefde en na plotg weer „modern" geworden huismiddeltje zijn voordeel doen! JUIST ALS BU ONS. Dit «et het Boeren- en T uiiulerabtad boven de volgende dichtregels, «lie het vond ia een Z-Afrikaamsche oourant. 1809. Boer ploegt zidti moe, Dochter melkt de koe, Vrouw rat te spinnen, Zoon rijdt garven binnen; Gekt in de kast. 190Ö. Boer is op de zwier, Dodhter speelt klavier, Vrouw draagt satijn, Zoon leert latijn: Plaats zwaar belast NEDERLANDERS EN DUITSCHiËRS OP DE EEMS. Er is op '1 oogenixük oen Nederiand-scdi marine-vaartuig bezig op de Eems opme- tmgen te doen. Zooais men weet, hebben de D<uits<Jhers gedurende den oorlog de Eems «is het ware geannexeerd en de grens tot vlak onder Delf rij] verlegd. (Hierover heeft ondangs nog de lieer Dojes in de Eerste Kamer geïnterpelleerd. Thans wordt dit Nederianidsdhe vaartuig voortdurend aangehouden door Duitsdhe marine-vaartuigen', «He hun het opme ten willen vêdbieden. Onze luitenan t ter zee antwoordt edhter ijskoud, dof hij alleen met rijn lastgevers in den Haag te maken heeft. Nu heeft 5 Juni een Duihsdhe tor pedojager aan om schip een protest overgereikt. De offioieT heefit dit opge zonden naar den Haag en meet nu rustig dooT. Naar het „Vad." bij het jnwiminen van inlichtingen hteök, is dit bericht juist, alleen een bootje Janlkordaterig' opgesteld'. De Eemskwestie is al heel oud en da teert van iang v66r den oorlog. Het gaat ocm iets dergelijks als de Wielingen, maar de Duitsche zanik staat er veel kal mer voor. Er bestaat alle hoop, dat bin nenkort een bevredigende oplossing zal worden gekregen, wand de onderhande lingen zijn op den goeden weg. Wij handhaven ous standpunt en DuHsdhland heeft het zijne, maar, rooaAs gezegd, we onderhandelen. In ieder gevai bestaat er in deze geen erakeie reden voor eenige ongerustheid. DE INVLOED VAfiV SENSATIE-ROMANS Welk een verderfeiijken invloed «ie sensatieAectiuur op kinderen heeft, die alle mogelijke, of liever onmogelijke, de- 'ectieve-verh a ken met veel moorden en hefdesgoscihaodenfissen zoo graag willen verslinden, ia naar het „U. D." vertelt Woensdag ia Utrecht weer gebleken. Een loopjongen, die zijn brein volgestopt had met dergelijk bedorven voedsel, kwam hij de politie een verhaal doen, dat later bleak beeiemaai niet waar te zijn. Hij beweerde dat hij was aange sproken door een man, die hem vroeg of hij geld bij zioh had. De jongen zou ge zegd hebben, dat hij geen cent op zak had, hoewel hij tien gulden bezat, wis selgeld voor «Je klanten van zijn patroon. Daarop was de groote onbekende op hem aangevallen en verloor de knaap zijn bewustzijn. Een passoerend dokier bracht hem in een naburige woning, waar de jongen door liefderijke verple ging weer spoedig bijkwam. Het geld had bij nog, dat was niet gestolen. De politie geloofde van liet geval niets en nam den knaap eens terdege onder handen, die tenslotte bekemde dat de heele geschiedenis op fantasie lerustte. RESULTATEN VAN ONS SCHOOL ONDERWIJS. «Het „Vad." publiceert nog eenige ant woorden van sollicitanten naar een ge meentebetrekking op vragen, dio hun bij een klein examen zijn gesteld Met onze zeehelden bleken de meeste geexamineerden op goeden voet te ver- keeren. Op de vraag, of zij eenige zee helden kenden, antwoordde er een: De Ruyter en Thomson. Ben ander kende de Ruyter ook, maar noemde als zijn evenknieJustus van Maurik. Weer een ander adresseerde zijn ant woord aldus: den heer Tromp, zeeheld. Piet Hein, vertelt er een, was admiraal en zeeheld, is iemand, die indertijd veel voor Nederland heeft gedaan. En heeft gewonnen de zilveren vloot, redder met de waterlinie.... Johan de Witt, weet een ander, was in den tijd dat hij leefde, een beroemd zeeheld. Ook was hij een man, die 't volk met wijsheid leidde, maar is voor al zijn goed doen door het Groenzoodje lafhartig vermoord en opgehangen. „Johan de Witte was een beroemd dich ter", verzekert een der candidaten. De groote staatsman moet zich, onder stelt het blad, haast in zijn graf om- keeren hij het volgonde antwoord: Johan de Witt was het, die het hardste streed.voor Oranje; hij was num mer een, die zich het eerst vertoonde met een oranjesjerp. Na deze heldhaf tige daad is hij onthaof<L Van een ander groot staatsman, Thor- becke, weet een candidaat te vertellen: Thorbecke, is de vrouw, die een man, Hugo de Groot genaamd, op dot Loeve- steiu gered hooft. In Jan Pietersz. Ooen ziet een der ge- examineerden een schilder; een ander noemt hem den man, die de sluizen open- kaptó; een dorde ziet in hem den uit vinder der broekdrukkunst. Een der examinandi vertelt, dat in den slag bij Waterloo de Watergeuzen den Uriel hebben bestormd, al laat hij er op volgen, dat Napoleon gevangen genomen werd... op het eiland Ootan- bus. In hot eigen huw. zesrt de candidaat, wera prins Willem III door „Gobalter' 4/4AATSIiOTERI doodgeschoten. De moordenaars hebben zij, Yijtde Kxassb. Zesttende LUS i gevangen genomen met een hond; hijj Trekking van 9 Juni. zat onder een mesthoop. f 100.000, No. 13397. Het blad geeft nog de volgende staal- f 1000 met Orertlie van f 30.090, No. o tjes van de aardrijkskundige kennis der: 25.000, No. 19873. candidaten: f 2000, No. 22217. Zeeuwsohe eilanden: Vlissingen, Mid-;/ 10Ü0, delburg, Soepbrug, Schiermonnikoog. f 4"J0, De eilanden in de Noordzee: Ierse Wat-' ten, Terschellingen. j/ De Z.-H. eilanden: Westland, Delfland.! De Rijn ontspringt in Lobit. jf' 103, De Rijn komt in 't Loo in ons landi'' No. 11128, 13707. No. 4098, 7172, 9248, 21915. - 4 12349] 200, No. 7450, 9949, 11439, 13039, en splitst zich op de kop van Pannerden.' Op de Betuwe hebben vroeger de Ba taven zich gevestigd, waar zij hunne bed den hebben gemaaktt, daar bouwden zij hun hutten op terpen en wierden. 13654, 205 0, 20757, 21855. No. 772, 2896, 4441,8434,95'S. 9616, 11762, 12156, 13214, 15197, 15260, 16456, 18833, 19222, 19808. 1*S3M 156'9, 19350' I DE VERTERINGEN VAN EEN GEÏNTERNEERD OFFICIER. De firma C. H. Kiihne te 's-Hage heeft,; 541 3457 7009 naar de Tel. beridht, het door ons ver-; 582 35® 7049 melde proces tegen de nalatenschap van; 777 7142 een Engelsch officier, die in Den Haag; 735 3323 7226 PRIJZEN VAN 70. J 46 3246 6426 8659 11610 147S9 17604 2Ö3S?/ 173 3336 6431 8825 11516 14882 17558 520-i 195 3412 6674 8888 11588 14907 17799 204$ 401 3418 6688 8890 11609 14921 17876 2C4 'j 9124 11629 16066 17890 204®? 9182 11658 15134 17971 206$ 9201 I1819 15291 18031 20?$ 9272 11953 15417 18311 207$ 9438 12275 15503 18318 20$} geïnterneerd' is geweest, verloren. De. 786 3627 7332 9662 12280 15580 18516 203$ Engelsóhe rechter heeft haar vordering' 811 3645 7412 9844 12304 16625 18518 2110_ had kunnen begrijpen, dat de bij haar.^ss 4012 7467 10299 12643 15654 18705 21 gekochte kostbaarheden bestemd waren0428 4021 7631 10345 12703 15655 18728 2!">d voor immoreele doeleinden. Volgens de -1454 4095 7876 10386 12752 1 5702 18763 2147® Engclsche wet zijn schulden voor immo-ll^^o 1112 12®^ 18470 12974 15768 18844 21'1 reele doeleinden niet cererfiteliïk mvnr- H22 42/7 8046 1(V>0S UW 218$ TT doeleinden met gerechtelijk rnvor- 2007 4450 gn;n ï0gg5 jP-4fi9 1fi910 1P934 21«7< derbaar. ,2180 4784 8177 10633 13485 163«2 19110 218$ EEN DüEVENRiRNDF ;2275 4786 8408 70047 U°88 16486 19256 2202?) .^i 2297 4834 8456 10921 13875 16.328 13315 22077' Door «Ie recherche le Rotterdam zijn 2382 5012 8486 10925 13996 16530 19394 2209'! aangehouden de eleefririens J H., G. H. 9407 5073 8490 1Ó948 14002 16540 19476 2226$ B. en W. J. V., die gezamenlijk in een JJ2Ü 8407 10984 14174 16663 19638 22'- pand aan de Bingleystraat verblijf hiel- o654 11006 14220 16633 19817 Ü^i den. Deze personen zijn gebleken een die- 2666 6658 8544 11023 14223 16832, 19935 224°" venbende te vormen, die in genoemd 2706 5964 8556 11090 14568 16864 20074 22618 pand hare centrale en opslagplaats had. 2787 0047 8^8 77748 74808 7704| 20138 Er weid daar aangetroffen een groote o«-0 3627 11345 14733 1 7132 20209-2208$ partij onderdeden van automobielen, 3791 6236 8645 11353 14784 1 7314 20262 22991 waarschijnlijk afkomstig van uit Duitsdh- 3230 land aangevoerde wagens, die in Novem ber van het vorige jaar voor rekening van de Auto-Rijtuig-Onderneming zijn aangekomen en eenige dagen op het sta tion Rechter Maasoever in open wagons gestaan hebben. De waarde van die on- derdeeden bedraagt ongeveer 30.000 mark. Tevens vond men er 240 kartonnen doos jes gramofoonnaalden ter waarde van 200, vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstig, alsmede een groote hoeveel heid kralen en halssnoeren, van bijzon dere makelij, oogenschijnlijk bestemd voor de tropen en die mogetüjk uit sche pen, m de omgeving van het station ge legen hebben, gestoten rijn. Een en ander is in beslag genomen. Ernstig ongeluk. In de Kon. Metaal- warenfabriek der Gnma J. N. Daalderop METEN. 9 3115 6307 9379 12340 15694 18208 20fó° 11 3174 6336 9331 12868 15723 18238 204$ 30 3181 6353 9384 12892 15757 18323 20469 57 3229 6382 9392 12896 15826 18344 205°? 67 3211 6406 9443 12917 15840 18361 206öj 80 3285 6451 9517 12952 15845 18401 2062? 107 3288 6494 9601 12958 15917 18407 206$ 124 3295 5501 9695 12973 15948 18436 2063} 131 3325 6517 9722 12978 15981 18446 20735 135 3330 6537 9806 13131 15983 18468 20717 209 3354 6556 9807 13134 16018 18475 20764; 411 3364 6648 9818 13140 16032 18514 20779 613 3438 6743 9S80 .13151 16076 18-557 2079' 615 3482 68811 9975 13160 16113 18585 20821 567 3511 6899 10U35 18271 16181 18687 20822 002 3541 7077 10072 13316 16183 18620 20844 626 3560 7078 10073 13337 16185 18628 20010 680 3584 7113 10108 13445 16299 18644 200-9 691 3593 7197 10144 13463 16327 1874-5 21003 731 3600 7229 10182 13560 16330 18758 21029 798 3667 7254 10220 13600 16364 18765 210?0 832 3775 7312 10256 13606 16425 18773 210$: 858 3776 7322 10272 136-55 16429 18320 210$ 899 3796 7344 10310 13662 16431 18825 210$ 923 3837 7335 10362 13671 16501 18827 211$ 929 3338 7403 10482 13740 18534 18843 211$. 9513 3851 7480 10507 13782 16544 18879 2122«' 987 3862 7485 10517 13873 16549 18981 2122 T«v* t DO I OOOXr i**00 XKJOXt XOOéO XOiWl Zonen te liet, heeft een zeer ernstig 1016 3^ 7516 10625 13888 16559 18996 2129$ ongeluk piaaits gehad. Bij het plaatsen 1022 3893 7524 10687 13903 1 6561 19004 2129» van een melaalpersmarihme. eenige dui- 1076 3918 7542 10713 13904 18576 19015 213" 1080 4036 7545 10746 13932 16587 10075 21492 zenden kite's zwaar, schoof deze van een 4037 7^6 10847 13942 16609 19084 2145)9 dommekracht, waardoor «ie bejaarde ngy 41j6 7662 108C1 13978 16013 19096 21509 timmerman G. K. aan één zijde van zijn 1170 4124 7703 10838 13987 16634 19183 «60S lichaam vrceseliik werd gewond In tio- 1224 4138 7728 11026 14006 16636 19160 215ïj petoozen toestand is hij ra het St-An- -,272 4;}26 7836 110Rf3 14064 16671 19109 2156» dreasgerticht opgenomen. 1307 4341 7838 11091 14101 16673 19198 21574 Tusschen Schaik en Nistelrode heeft 1352 4355 7850 11144 14136 16680 1 9226 2»$8 Dinsdag een hevige bosbrand gewoed, 7408 4888 7802 16696 19301 216$ die meer dan 100 H.A. boseh, eigendom 1620 4399 7928 11257 14386 16759 19312 216$ der gemeente Schaik en van particulieren, 1668 4422 7963 11269 14434 16781 19351 217$ vernield heeft. 1686 4423 8029 U298 14465 16802 19358 217$ Te Groninaen ontstond naar het 1700 4420 8030 l78?! l**07 UW 19*45 218$ Groningen ontstond, naar het 1?3j 4nG3 g04g nP29 14519 16896 194r£ 218$ „Hbld. meldt. Dinsdagavond om 9 uur lyjfi 4583 8099 11331 14529 16915 19475 21S4J! brand op den meelzolder van de W. A. 1825 4731 816! 11373 14603 16918 1950S 21853 Ben mlr ,ater had de brandweer 2006 4916 82<;1 ngl7 14667 17062 195.54 21910, hel vuur gebluscht. Een wachter der fa- 2014 4923 8264 11569 14671 17068 19662 2194f briek bleef de wacht houden tot 4 uur. 2055 4940 8276 11630 14719 17115 19665 2201* Toen rukte de brandweer in omdat hii 2077 4007 8294 77732 74878 77127 19670 toen rukte de brandweer m, omdat hij 2m m m ll734 L481g 171a5 19(i71 22040, geen onraad meer zag. 2241 5057 8306 jjsg.5 i4g.56 17149 19679 22047' Een uur later stond echter de aangren- 2276 5145 8312 11911 14910 17163 19684 2211° zeilde stroopf-abriek in volle vlam. In dit 2277 5208 8443 11926 14917 17193 19707 2212" gedeelte brandde alles wat brandbaar was, |^8 ||47 f:244 19721 2216* af. Alles was verzekerd. 2322 5382 8508 12086 14944 17264 19741 221$, - 12350 5391 8.546 12132 14963 17293 19746 221391 !2376 5434 8611 12149 15012 17327 19785 2 2»!* Orrip en Arbeid 2405 5434 8657 1222115018170;419835 2231* wv,u 2421 5510 8660 12242 15044 17372 19855 2232§. HET DREIGEND OONFLIOT AAN DE 2480 ff41 8089 l2280 18048 1J381 1W5 22jf TRAMWEG- MTT iyi i'i'pu i,'v 249,, 5575 8/15 12312 15096 1/405 199->8 2248 TRAMWEG-MLL "ZUTPHEN- 2514 5649 8730 12351 15147 17425 20018 825$ EMMERIK. 2529 5674 8762 12361 15176 17428 20064 225$ Tw> IR TT n A a 2542 5675 8800 12422 15247 17441 20081 2250,'7 Do ried. K.K. Bond vaan Spoor- en 2550 6740 §824 12454 16251 17463 20089 2256® tramwegpersoneel „St. "Raphael" verzoekt 2604 5762 8859 12506 15255 17473 20090 225$! ons opname van het volgende: j2638 5764 8869 12523 15282 17718 20130 225$ Iteecls lansen tüd voert het nersonael 2710 8787 8908 12880 18321 17744 20148 2"2°$ T personeal E?e5 gg62 12621 47774 20466 2265? daaer Maatschappij actie om loonsver- j2768 5307 9050 12653 16394 17827 20177 22685 hooging te verkrijgen. De loonen rijn [2770 5899 9076 12672 15448 17850 20182 227$ dan ook "uiterst laag, maar het bodrnf 2772 5900 9078 12673 15461 17945 20188 2276-j warkt reeds met verltes wxriat hot Been12795 6012 9099 72678 15472 77949 20188 K7la wam reeds met verties, Bood&t hot 0029 9185 12692 15488 17958 20301 2277? hoogere lasten kan dragon. 2860 6031 9199 12699 16490 18002 20319 2283* Dinsdag 7 Juni j.l. hadden de Hoofd- 2863 6045 9230 12746 15546 18011 20328 besturen der personeel organisaties N.V. 2808 0088 9244 12808 15600 18074 20330 22905 on St Banhiël" een onderhond mot 3042 8749 W4 12809 15611 18088 20t131 229$ .~fP 3047 6I55 9298 12818 15618 18120 20395 22924 den Minister van Waterstaat, die een 3049 6139 9369 12827 15692 18174 20406 2294* ondarzoek heeft ingesteld naar den gel- 3074 6251 danden kxmsi&ndaard in do streek. Zij- do vorige lijst stond: 1607. m. t. 1517«r?> ne Excellentie was eohter tot de con clusie gekomen, 'dat er voor hem geen voldoende aanleiding bestond om in te grijp en, vooral omdat de loonregeling dor Zraltphen-Emmerik nog Iraoger was dan dia van de Gold. Overijsolsche Stoom tram-Maatschappij, terwijl bij deze Maat schappij eene staking van ruim 8 maan den was 'geëindigd onder voorwaarden welke in het Weekblad der Ned. Yor- eeniging van Spoor- en Tramwegperso neel tot tweemaal toe «eer redelijk wer- «lein genoemd. De Minister 'wees dus zijn tusschen- komst in 'het conflict af met een beM roep op het geschrevene ia het „Wcteki Mad" dor Ned. "Vereeniging, waarin bi loonregeling, zeer redelijk wordt ge-, noetmd, die in werkelijkheid veel te laag' is, alleen om een verloren staking toch nog als gewonnen voor to stellen. VEREENIGING LE SAGE TEN BROEK- BIBLJOTH EEK. I Na 1 Januari 1021 rijn «a bovenstaan- <ïe veroeniigmg weer drie plaatselijke uwté's bijoattgekomen, aldu» samenge- stekl 1 Dondmech't: Mej. C. Roes, presidente Singel 81; Mej. A. Keuss, seer.-jxxnn. Wijnstraat; Mej. E. Eygcnraam, 2e «eer. Wijnstraat; 's-Gravenhage, 3e sub-oom ito: Mej. A. Groot, presidente, Schenlkweg 296; mej. J. Geefcn, seCT.-penn-, Laan van Nieuw Oost-Indië 213; mej. J. Goene, 2e secr., Binilionststraat 103; mej. I. SchiH, Ko- ningin Wïthelmiuailaan 146. Hultsit (Zeeland): Mevrouw Jos. v. Waes- beTghe, presidente; Mej. N. SeydKtz, secr." penn. 'Een veldwachter lid der Jfg. van. Ned. Letterkunde. Bij de benoemingan tot gewoon lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde is zeer bijzonder die van den ouden heer O. 0. van Hemossen. Deze toch bekleedde tot voor korten tijd het ambt van gemeente-veldwachter te Woubrugge, waar hij rustend, nu nog woont. Veel inderdaad heeft hij bijge dragen tot de kennis der historie van Woubrugge en Hoograade, door geschrif ten en tentoonstellingen, ook van kerk- historischen ap'd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6