Indrukken van den dag. Landbouw en Visscherlj. Uit den Omtrek ZATERDAG 11 JUNI 192J 44ste JAARGANG No. 13859 PER KWARTAAL 3»25 PER WEEKl «-2» FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.5/1/1 NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD. BEVERWIJK. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. NOORDWIJK. VELSEROORD. ASSENDELFT. VOORHOUT. SLOTEN. IJMUIDEN. T NOORDWIJKERHOUT, Het voederen van jonge duiven. -/ Centrale Raad voor het bloem- bollenbedrijf. HAARLEM. Garnizoensberichten. De ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AG dTSCHAPPEN a BUREAUX) 192. HET PROCESSIEVERBOD. Het is aan onzen tijd en ons geslacht voorbehouden merkwaardige resultaten te zien van den onverbiddelijken' loop der historie. Wal vroegere jaren aan rechts verkrachting hadden gebracht en latere tijden bestendigd, zagen wij geleidelijk wegvallen. Noemen wij slechts de gelijk stelling van hel bijzonder met het open haar ouderwijs als een sprekend feit, ter wijl de machtige ontplooiing van het openbaar Katholiek leven gedurende de laatste kwart eeuw <i-oor het nageslacht als een nog veel sterker voorbeeld van de overwinning van recht o.p inreclht zal worden aangehaald. In heel dien ontwikkelingsgang neemt de opheffing van het processieverbod siedlits een kleine plaats in. Zóó sterk Ls de eisch van gelijkheid voor allen, niet cnikel volgens de letter der wet, maar ook in de praclijk, gaan spreken, dat libe rale organen, waaronder zelfh de „Nieuwe Courant," die nooit van groote welwillendheid voor de Ftoomsohe bevol king van Nederland hoeft overgeloopen, le vorige week schreef, dal de opheffing an het processieverbod de meest na tuurlijke zaak van de wereld is en dat oo-k en juist de Ubaralen, die altijd op het standpunt der verdraagzaamheid heb ben gestaan ('t is -de Nieuwe Courant die aan 't woord ist) verplicht zijn tot hel wegnemen u t de Grondwet van een belemmering der 'iconische vrijheid, mee te werken, zelfs met de wetenschap, dat de politieke kracht der linfksche partijen daardoor verzwakt wordt. Dat is dan ook eigenlijk alleen de zaak Waarom hel hier gaat: het wegnemen Van oen onrecht, de opheffing van een uitzonderingsbepaling, weïke voor de Katholieken alleen bestaat.- Want ieder mens Oh, die vreemd is aan fanatisme, zal wel begrijpen, dat de verandering in de betreffende wetsbepa ling, zoo maar niet de Katholieke cere- dienst uil de kerken de straat zal opdrij ven la <ien bestaarden toestand zal VÓonthands wet niot veel veranderen; maar hel gaat om ons recht en om weg neming van een onrecht_ 't Is daarom jammer, dat oen deel van °nze profestantsciie landgenootén dit voorstel der Regeering, een voorstal, dat d lang vroeger door een liberale Uegee- fing moest zijn ingediend, aangrijpt 'oor een anli-papislische beweging. Er Worden moties aangenomen, er worden rekwesten naar de Staten-Generaal ge duurd, alsof Nederland op het punt staat 'au paapsohe stoutigheden te worden 'vergel cverd. Dezulken vallen moeilijk te bekeeren. 'aar ons, naar onzen minister van bin 'enlandsche zaken, luisteren zij zeker tiet. Ofsch-oon hel hier alJecn gaat om :en rechtskwestie, praat men hum toch net uit het hoofd, dat wij bevooroor- leeld zijn. Maar laten zij dan eens luisteren naar "ersor.en van eigen gezindte. HolMeinum- •ner van „Die Hoehtkirdhe", maandblad van de hoogkerkelijke vereeniging in DuAlsohihuwJ schrijft: „Alles demonstreert tegenwoordig Waarom zou het protestantisme niet kerk gebouw, huis- en studeerkamer verlaten en ook op de. straten, openlijk, van zijn geloof getuigen, aldus gebruik makend van de groote propagandistische kradht, die in zulk openbaar getuigenis ligt? Ai *ou de processie oorspronkelijk een hei- densch gebruik zijm, dat de oude Chris 'enen van de heidenwereld overnamen, Waarom zou men niet van de scthoone symbolen van het heidendom gebruik kunnen maken, hen vullend met nieuwen 'nhoud? Scilur. wijst er op, dat ook de Israëlieten hun feestelijke godsvereering het openbaar hadden evenals de oude vermanen. Meer dan goedbedoelde pre dikaties, die maar door weinigen geboord Worden," baat „een moedig, gemeenschap pelijk uitgaan van de gemeente op de s'raten tot een luiden lof van de god- keitel. Daar moet men naar luisteren. *-ooals wij van de katholieke kerk kun nen Ieeren de deuren van onze kerken 'oor de geloovigen open le zelen tot een een dag-cJijksche aanbidding, zoo moeten yoor de geloovigen open te zetten tot een Bud'svereering buiten de kerkmuren. z«rHen wij ons niet bij een optocht aan sluiten, wier wapperende vanen, spreu ken en beelden uit het N. Testament dra- Ben, diie verzoening en liefde tot God varkondigen en die manend oms toeroe- Pen: Komt mede, wij willen te zamen bidden onder den Mauwen hemel?" De Duüsdhe geloofsgenoot en van de KederlandsChe processie-bestrijders zijn '•jkibaar al een heel stapje verder. Niet 9'leen denken zij er niet aan. den Kalho- Iboliofcen het houden van processies te Verbieden, maar zij zinnen zelfs op na volging van dit RooansCh gebruik Bij een dergelijke voortschrijding der 'deeën is een processieverbod niet legen f houden. Onze Nederlandsche confes- ®H°ncelcn moesten dat eens begrijpen Kaan! Politiezakefi. De politie maakte pro ces-verbaal op tegen J. V. wegens het lig- i op daarvoor niet beschikbaar gesteld gras. Toen hij weigerde z'n naam op te ge ven, nam de agent hem mede naar 't bureau alwaar hij tot rede werd gebracht en toen weer kan vertrekken om.... vijf minuten later weer op hetzelfde verbóden plekje te ruggevonden te worden. Na hernieuwd pro ces, deed hij het maar niet meer. Proces-verbaal is opgemaakt tegen Th. G. R., wegens diefstal van negen bank biljetten van 10 gulden, ten nadeele van K.; G. B., slager, wegens overtreding hon- denwet; A. B. en L. B., opgeven van val- schen naam; D. W. van Velsen, muziekma- ken zonder vergunning; P. de H., openbare dronkenschap; P. J. A. ordeverstoring in dronken staat; T. S., slager te Velseroord, rijden zonder bel; A. de W. liggen in het gras op verboden plaatsen; G. J. W. rijden zonder licht. Concert. Zondagavond 12 Juni geeft de Beverwijksclie Harmoniekapel haar eer ste zomerconcert van 79 uur in het Vil lapark. Programma: 1. Lison Lisette, marsch, Ga briel Alliez; 2. Ouverture Phèvre, J. Mas senet; 3. Ballet d'Isoline, A. Messager; 4. Le Barbier de Seville, ouverture, Rossini. Pauze. 5. The Stan and Stipes, Marsch, Forever; 6. Ouverture Du Hoi de l'Annore, Massenet; 7. Les Patineurs, valse, E. Wald- teufel. De H.-K. Land- en Tuinbouwbank. Donderdagmorgen werden de nieuwe kantoorlokalen van bovengenoemde bank, gevestigd in het perceel, vroeger kantoor ec drukkerij Slotboom, alhier, officieel geopend in tegenwoordigheid van pastoor Haver, geestelijk adviseur, bestuur en raad van toezicht der bank, kassier en perso neel. Pastoor Haver zegende het gebouw en verrichtte de intronisatie van het H. Hart. In den loop van den dag werden de lieer Mierfnans, kassier der bank, feli citaties en andere blijken van belangstelling gebracht. Vestiging Accountant. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer Kees- om, accountant te Alkmaar, binnenkort ook in deze gemeente een kantoor openen. Vunjcrl ke Stand van 2 tot 9 Juni. Ondertrouwd: G. Burger en M. G. Schuit. Getrouwd; H. J. Burger en A. M. M. v. Wijngaarden: J. Schoonenberg en C. B-erg. J. C. Boon en A. G. Donher. M. G. v. Druuten en C. de Hoop. P. J. de Vries en A. v. d. Wel. Geboren: dochter van J. H. Duiker Rn es. dochter van W. G. Koornv. Vellhuijsen. dochter van M. Peeters Kiein. zoon van G. CommandeurKeij- zer. dochter van G. van Egmondvan Wcenen. dochter van P. van Wijngaar denvan Wijngaarden. zoon van H. Schweitzerv. d. Kolk. zoon van T. A. A. van der Horst-v. d. Spek. Overleden: Gornelis Iiheodorus Kneppers 13 jaar. Martinus Metzelaar, 73 jaar, geh. met Calharina Dijkman. Teraardebestelling. Hedenmorgen had op de Alg. begraaf plaats aan den Bergweg te Santpoort de teraardebestelling plaats van den ge meente bode Heitlager. Er was zeer veel belangstelling. 't Woord werd gevoerd door den Bur gemeester, den Gem. Secretaris en Ds. Vrijer. Bij de plechtigheid waren o.m. tegenwoordig, behalve de reeds genoemde sprekers, de beide wethouders, do raads leden Noorman en Schale, de gem. ont vanger, het personeel der secretarie, eeni- ge hoofdambtenaren, bijna 't geheele po litiepersoneel, eenige leien der posterijen en den hoor Hoekstra hoofd der schooL Veel bloemen dekten den lijkbaar, o.m.. een fraai bloemstuk van het gemeente bestuur. Ben familie-lid van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van L. van Loon-Kil. d. van M. J. Uijtendaal- Daans. d. van P. M. Dernison-Koele- meijer. Ondertrouwd: W. N. Kreijenbroek en M. P. van Kampen. Getrouwd: A. A. van Schelven en E; Wilde. W. B. van Doorn en M. Middel koop. J. H. Weterman en W. C. Dam mers. Overleden: W. F. van de Veer, 64 j. S. E. C. Bijl, 85 j. H. Heitlager, 47 j. Bij het j.l. te Utrecht gehouden ex amen in het boekhouden, van de Ned. Ver. van Leeraren, tot bevordering van de Prac- tijk-Examens, slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. J. Post. Vergadering Voetbalclub. Donderdag avond vergaderde de voetbalclub S. J. O. in het Juvenaat. Door afwezigheid van den voorzitter leidde de heer Draaijers de vergadering. Ter sprake werd gebracht de regeling voor de a.s. ec":e wedstrijden op het veld. De strengste contröle zal gehouden worden. Elk van de spelers zal een bewijs moeten toonen van lidmaat schap. Volgende week zullen de diplo ma's gereed zijn voor lidmaatschap. Het publiek zal tussohen do wedstrijden niet ou het speelveld mogen komen Hierna werden drie elftallen bekend gemaakt, zooals ze door de elftalcommissie zijn vastgesteld. Ook werd besloten de contributie te verhoogen van 10 cent tot 15 cent per week. Leden beneden 16 jaar, blijven 10 cent betalen. De heer Draaijer zette hierna de taak van den grensrechter uiteen en daarna word de buitenspel regel nog eens onder handen genomen. Na aldus de voetbalkennis weer ver rijkt te hebben, werd op gebruikelijke wijze gesloten. Kinderfeest. Evenals 't vorig jaar zal ook nu weer een kinderfeest georgani seerd worden voor de kinderen van de openbare en bijzondere scholen. Ging dit feest verleden jaar uit van het Centraal Drankweer-Comitó, thans hebben de on derwijzers en onderwijzeressen de leiding in handen genomen. Het feest zal plaats hebben op Zaterdag 9 Juli a.s. op het vootbalterrein der Ver. Stormvogels. In het bestuur werden gekozen Mej. I. Th. Nije en de heer J. H. Doderei-, leeraren in do gymnastiek, de heeren A. Taanman, hoofd der Ohr. school to Vel seroord en I. Poldervaart te IJmuiden, terwijl de heer J. Dalhuysen, hoofd der Insingerschool te IJmuiden, aangezocht werd het voorzitterschap en de hoofdlei ding op zich te nemen. Deze meende daarvoor echter te moeten bedanken, waarom nu in zijn plaats de heer L. van Hameien te Velseroord is aange zocht. Op de inteekenlijsten voor hot feest wordt al druk geteekend. Waar te Wij- keroog zelf eau Vereeniging Kinder vreugd is opgericht, is het feest dit jaar alleen voor de kinderen van IJmuiden en Velseroord. LISSE. Burgerlijke stand. Gehuwd G. L. Zandvoort en J. LangebeldD. Visser en A. van Dreunen. Geboren J ohanna Maria, doch ter van C. Schakenbos en van C. C. RemmerswaalGerarda Antonia, dochter van J. P. van Vaneveld en van S. M. Kanbier Arie, zoon van J. de Kwaasteniet en van M. van der Spree. Overleden; Johannes Reeuwijk, wed. van M. Rooyakkers, oud 87 j. In aansluiting met het bericht omtrent de boottocht van „St. Fi-döllis-ipatranaat zij* nog vermeld dat op de tocht werd ge collecteerd voor de Missdeactie en doze collecte 9.60 opbracht. Personalia. Deze week slaagde on ze plaatsgenoot de heer Ant.- Bloedjes voor 't examen „practijk Boekhouden" vcor de Vereeniging van Leeraion Boek houden te Utrecht. De Hanze. Men zou vorwachten als de Directeur van het Hanzebureau, de heer Ohr. Janson, een zeer bekwaam en eminent spreker optreedt voor de As- sendelftsche Ilanzeaf deeling dat aio mid denstanders op 't appel zouden zijn. Het mocht wat! De goede kern was weier aanwezig, de rest zat zeker aan kant of wal on geloofde het wel. Da vergadering was bezocht door 20 mid denstanders; ook onze Eerw. Heeren Geestelijken toonden door hun tegenwoor digheid hun belangstelling in do mid- danstandszaken. De voorzitter de hoer J. Gaal opende de bijeenkomst met den Ohr. groent en een hartelijk woord van wolkom, vooral aan het adres van den spreker. Hij maakte van deze gelegen heid gebruik om den afgetreden voor zitter der afdeeling den heer 0. A.. J. Bergfeld nog eens hartelijk te bedanken voor hot vele en goede wat deze voor do afdeeling heeft verricht. Deze pu blieke huldiging en dankbetuiging werden met applaus, als teeken van volkomen instemming onderstreept. Hierop verkreeg de heer Janson het woord, die zou sproken over de Kamers van Koophandel en het Handelsregister. In duidelijke woorden gaf de spreker een historisch overzicht van de Kamers van Koophandel. Hij schetste hoe ze vroe ger werkten en stelde daartegenover hoe ze nu zullen werken, voor het geheele instituut door de regeering is gereorgani seerd. Met duidelijke voorbeelden toonde hij aan de samenstelling en de werking der Kamers en hoe de leden dier Kamers worden gekozen. In verband daarmede wekte hij de R.K. Middenstanders op zich sterk te organi- seeren in hun organisatie, opdat van den B. K. Middenstand een voldoend, oen zoo groot mogelijk aantal afgevaardigden in de bedoelde Kamer zullen gekozen wor den. Ook het Handelsregister werd be sproken; het doel en de beteokenis werd door den bekwamen spreker, die zijn stof reusachtig boheersehte, op duidelijke wijze uiteengezet. Naar vorm en inhoud was de lezing schitterend en de voor dracht boven allen lof verheven. De voor zitter dankte den eminenten spreker voor zijn leerrijke woorden en deze dankbe tuiging werd met een warm applaus on derstreept. De aanwezige middenstanders heb ben geleerd en genoten; de thuisblij vers hebben veel gemist. Ec bijeen komst werd na de mcd^eeling. da! elk lid der afdeeling omtrent Kamers van Koophandel en Handelsregister inlichtingen kan krijgen aan het Han zebureau te Amsterdam, niet gebed door den Voorzitter gesloten. Personalia. Onze plaatsgenooten, de heeren Poel en Heijboer, onder wijzers alhier, zijn benoemd lot tijde lijk onderwijzer bij het openbaar la ger onderwijs, respectievelijk te Krom menie en Wbrmerveer, en mej. Krom, vroeger werkzaam aan de opgeheven Noo.ixiei-sc.hool, te Assendelft, is tijde lijk werkzaam aan de Zuidersehool. Juist een jaar nadat de Burgemeester alhier zijn intrede in deize gemeente deed, is door hem zijn nieuwe woning betrok ken, waartbij de R.K. Muziek vereen iging hem een serenade braoht, waarop de le den werden othaald op sigaren. Daarna werd door de Harmonie ook een serena de gebracht 'aan het Zusterhuis, dat een jubilaris herbergde, n.I. de Eerw. Zuster Ardina die haar 12 -jarig professiefeest vierde en die meer nog dan eendg ander doordien zij vaaik in deze gemeente als ziekenverpleegster optreedt, bekendheid heeft en aller achting Het was zeker een goed idee van ons Harmon icgezelsdhap, de stemming der gemeentenaren hier te vertolken, en die bescheiden zusters eens naar waarde te eeren. De Directeur, de hoer Bolderdijk uit Ledden, die hier niet bij tegenwoordig kon zijn, werd voor leiding vervangen door d>en heer v. d. Burg, alllhder. Gistermiddag bracht de heer Com missaris der Koningin in Z. H. alhier een bezoek aan deze gemeente, waarbij een drietal ingezetenen ter audiëntie kwa men, met het oog op een bekend ge meentebelang. Opgeheven tollen. De beide tollen op dien Sloterstraatweg, zoo hinderlijk ook voor de talrijke wielrijders, zijn opgehe ven. Diefstal. Door de Haarlemsche poli tie is aan de politie alhier overgegeven de minderjarige R. v. S., die zich in Haar lem aan diefstal had schuldig gemaakt. Zij ls aan haar ouders in Wijkeroog terug gegeven. Sabotage. Door de directie der Scheopexploitatieonaatschappij De Mareza- ten alhier is aangifte gedaan dat door een stoker van den stoomtrawler „Zeeleeuw" IJ. M. 29 sabotage is gepleegd. Deze zou nl. op zee de olie hetbben laten \vegtoo- Pen, zoodat het schip de reis onderbreken en naar hier terugkeeren moest. Jubileum. A.s. Dinsdag 14 Juni zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer H. J. Putman, stationschef aan het station Piet Gijzenbrug alhier, in dienst is gekomen bij de H.IJ.S.M. Het zal naar wij hopen den alom geachten chef op dien dag niet aan belangstelling met de herdenking van dit feest ontbreken. Een overplaatsing. Naar wij verne men is de WeLEerw. Broeder Magniel, overste van het St. Bavo Gesticht alhier, door zijn Geestelijke Overheid overge plaatst naar Canada in Noord-Ainerika. De Eerw. Overste, die sedert de oprichting van hot St. Bavo Gesteht op 1 Nov. 1914 aan het hoofd stond van deze zeer groote instelling was hier algemeen geacht en gezien om zijn vriendelijkheid en voorko mendheid. Oolk bij het personeel en de gc- s'.'ichilsbewoners stond hij zeer hoog aan geschreven, zoodot velen zijn vertrek zul len betreuren. Onder de inwoners van het dorp had hij vele vrienden en kennis sen door wie hij hoog geëerd werd. De onverbiddelijke gehoorzaamheid legt hem echter op zijn krachten elders te gaan be steden aan de belangen zijner orde. Dat het hem ook in de verre gewesten wel ga, is aller wensch. Men neemt dikwijls waar, dat jonge duiven, die eerst uitstekend groeiden en veel beloofden, op een leeftijd van 10 a 14 dagen hard vermageren, gaan kwijnen en eindelijk sterven, niettegen staande de ouderdieren er alle zorg aan besteden. We bedoelen natuurlijk hier gezonde dieren, niet die welke reeds met ziek tekiemen in zich geboren worden. In derdaad zorgen de ouden er goed voor, docli op één punt schieten ze tc kort. Dit is op het verstrekken van vol doende vocht, schrijft de heer G. Spruijt in „Avicultura". Zoolang de jongen tot pi. m. 7 dagen met pap gevoederd worden, gaat alles goed, doch komen zc aan het hardvoeder, dan wordt het mis. Voed sel voldoende, doch de oude pompen te weinig water over. Gevolg: dat de jonge diertjes het harde graan niet kennen verteereu en met dikke, goed gevuld e doch keiharde kroppen zitten. Men ziet de diertjes met goed ge vulde kropjes suel vermageren. De krop is hard, ziet blauwachtig. Het borstbeentje is angstig scherp. Kla gend piepend zitten de beestjes ineen gedoken, om eindelijk op een ellendige manier van dorst om te komen, want komen de oude vogels 0111 te voederen, dan trachten ze het eerst weer graan over te pompen; de jongen wenden dan hun kopje af, daar zo uitsluitend vocht noodig hebben. Heeft zich dat enkele keeren herhaald, dan hebben de ouden er doorgaans genoeg van en laten de jongen verder aan hun lot over. Hoe warmer nu het hok, de tem peratuur, hoe meer last men er van heeft. Lage, benauwde hokken, met wei nig ventilatie, waar de zon den gehee- len dag op het geasphalteerde dak staat te branden, zijn ware moord- hokken. Ook zolderhokken, vlak onder de pannen, op den zuiderkant, kunnen heel wat broedsels om deze reden doen mislukken. Niet alle rassen hebben er van te lijden, althans op het eene heeft het 1 meer invloed als op het andere. Het is thans zaak om de oorzaak weg te nemen, te weten hoe men de jongen redden kan, zoo het geval van uitdroging zich voordoet. In de eerste plaats voedere men matig, liever een keer meer por dag en dan telkens kleine beetjes. Of men dwingt de dieren veel te drinken, door 's mor gens eerst wat hennipzaad te verstrek ken. De vogels gaan, zoo spoedig dit op is, drinken en hunne jongen voe deren, d;e dan uitsluitend water krij gen; daarna voedere men andere gra nen, welke dan weer aan de jongen worden overgebracht. Men zet vervolgens een bakje met water in 't broedhok (dat natuurlijk ruim en luchtig is, dus voldoende ruimte biedt om een of meer bakjes met voedsel of water te bevatten), hetgeen 3 maal wordt ververscht en gevuld. Den jongen, die reeds aan liet uit drogen zijn, wordt direct water toe gediend. Dit gaat heel eenvoudig. Gij zet het jong, klein of groot doet niet ter zake, op uw linkerhand, met het kopje naar uw lieihaam gekeerd, brengt het ter hoogte van uw mond, neemt een slok water en steekt met uw rechterhand het snaveltje voorzichtig in uw mond, on middellijk zal het diertje het w.' ter proe ven en drinken. Met diepe teugen zal het alles wat ge in uw mond hebt opdrinken. Mocht het niet drinken, dan blaast ge 't oen weinig in. Na drie dagen weten de kleinen het ai en zoo spoedig ze op uiw hand zitten, sféken ze het kopje al uit om bij uw mond te komen. Het is het werk van en kele seconden, en uwe diertjes zijn gered. De ouden kunnen ze nu zooveel graan geven als ze willen, het noodige vocht t om het te vertoren is aanwezig. Dit herhaalt ge 's morgens, 's avonds en, zoo ge lust hebt, ook op den middag. Wordt het weer kouder, dan zult ge ervaren, dat u niet extra vocht behoeft toe te dienen. Voor het geval de ouden de jongen niet moer wenschen te Voe leren, moet ge ook dit werkje ter hand nemen. Nu is het eigenaardig, hoe weinig liefhebbers en werkelijke fokkers hier begrip van hebben. Dat lijkt hun zoo iets verschrik kelijk en zco'n reuzenwerk. In werkelijk heid boteekont hot niets en voedert men met eenige oefening 20 vogels in een half uur propvol. Men neemt gewoonweg een bakje met kleine, groene erwten of klei ne boonen bij zich. Ga er gemakkelijk bij zitten, met het jonge diertje op uw knie. 't Kopje naar rechts, de linker hand over den rug, zoodat ge met duim en wijsvinger het kopje bij den snavel- basis kunt aanvatten. Neem een mond vol graan; terwijl ge met de rechter hand het bekje open houdt en het halsje strekt, blaast ge de erwten of boonen snel in do keel. Met eenige oefening weet ge dit pre cies te doen in den open gesporden bek (de duim en wijsvinger der linker hand.) Ook het vogeltje zelf weet het na een paar keer precies en dan gaat alles vlug en beter. Daarna flink eea of twee keer laten drinken en het dier tje kan het weer een poos uithouden. Wil het niet drinken, dan hebt ge te veel gevoederd, of zit het graan te veel op elkaar, dan moet ge het kropje wat masseeren, opdat er lucht komt. Heeft het wat gedronken, dan flink schudden en nogmaals laten drinken. Het graan moet men in het water hooren rollen. Karnemelk is ook uitstekend. Nooit zoete melk, die verzuurt te veel. Men kan ook probeeron, door half vol doende te voederen te trachten do ouden woor te bewegen de jongen te gaan voeden. Dit zal echter zelden lukken. De ouderdieren zijn dat klagend pie pend geluid al gewend, trekken zich er niets meer van aan, ze wellicht reeds in de meeste gevallen aan c :v nieuw nest bezig. zijn. Het „Kweekersblad" geeft een uiteen zetting van de plannen van bovongenoem- den Centralen Baad. Omtrent het ontstaan van denRaal. wordt o.m. gezegd, dat de opeenvolgende pogingen, van verschillende zijden in hot ■werk gesteld, om de levensvatbaarheid van het bloembollenbedrijf in zijn gehce- len omvang te verhoogen, tot dusver geen nractische uitkomsten gehad hebben. Of de oplossing op den duur gezocht most worden in onderlinge prijs- en productie regeling, ofwel in krachtige bevordering en vermeerdering van omzet door o;i >e:'- soonlijke propaganda en reclame, vóór al len is noodig, dat bat vak beschikke. over een zoodanige organisatie, dat ter stond die maatregelen worden uitgejjoerd, die op een bepaald oogenblik noodig wor den geoordeeld. De bestaande vereenigingen hebben op haar gebied voortreffelijk werk verricht, doch veel is achterwege moeten blijven, omdat men niet over de noodige krachten beschikte, terwijl voorzeker meer tot stand had kunnen komen, indien ean betere onderlinge samenwerking tuss 1 en de drie vereenigingen had be-taan. Do afgoloopen jaren hebben bewezen, dat een hechte samenwerking tussehen kwee- ker en exporteur noodig i3, wil mei* met eenige maatregel succes hebben. Teeltregeling, prijszetting, hanlelsvoor- waarden tegenover den buiteniandschen afnemer, geen dezer maatregelen, hoe goed zij in zichzelve mogen zijn, kam doorgevoerd wordsn, wanneer niet het geheele vak zijn steun geeft. De prac tijk heeft met zekerheid aangetoond dat, zonder dezen steun, er niets te bereiken! valt. Dat die samenwerking in de naaste De- komst onontbeerlijk zal zijn wil men den algeimeenen vaktoestand niet nog meer zien achteruit gaan, wordt thans wel alge meen in vakkringen erkend. Om die samenwerking nu zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn, is het denk beeld gerezen, een Centralen Bloembol - lenraad uit de drie vereenigingen te vor men, welk lichaam in den vorm eoner rechtspersoonlijkheid bezittende vereen:- ging het beste zou kunnen worden ge. goten. De Centrale Bloembollenraad is gedacht als eene vereeniging, waarvan leien zijn de drie bestaande vereenigingen. Hieruit volgt, dat de bestaande organisaties in tact blijven. De 3 vóreenigingen hebben ieder haar terreinen van werkzaamheden, waarop nog voldoende arbeid gepresteerd kan worde®. Eén organisatie van kwee kers en exporteurs, die alle belangen omvat, zal wellicht bezwaarlijk blijken, omdat bij alle gemeenschap van belangen op zekere punten een gezonde strijd van belangen zal blijven bestaan, die beter behartigd worden in eene afzonderlijke vereeniging. Het Bestuur bestaat uit 6 kweekers en 6 exporteurs, bonevens een voorzitter, ter zijde gestaan door een secretaris en verdere ambtenaren. De secretarissen der 3 veroeni.iagon, de Rijkstuinbouwconsulent van de Bloem bollenstreek, de Phytopatholoog van de Bloembollenstreek, zijn als zoodanig ad- viseerende leden van het Bestuur en wor de® voor alle vergaderingen opgeroepen. Het Bestuur is bevoegd, verdere advi- seerende leden te benoemen, terwijl de Raad zich verder zal laten bijstaan door Commissies van Advies, samengesteld oa gekozen uit de leden der drio vereeni gingen. Do Centrale Raad ontwerp besluiten, biedt deze aan de drie vereenigingen aan, naar gelang het een punt betreft, dat door de vereeniging wordt behartigd. Deze is verplicht het ontwerp in eene vergade ring ter sprake te brengen (desnoods bin- ne® een door den Raad te bepalen ter mijn), maar hoeft het recht hot voorge telde besluit af te wijzen, aan te nerrten, of met wijzigingen aan den Raad terug te zenden. De Raad neemt dus geen besluiten die do vereeniging of d9 leden indivi dueel binden, maar ontwerpt en stelt voor. De zelfstandigheid der vereeniging blijft derhalve gewaarborgd en ieder lid behoudt het recht zijn oordeel over oen voorgestelden maatregel te zeggen en zijn stam er al of niet aan te geven. Verder zal de Raad die maatregelen ter hand nemen en ten uitvoer brongen waarvan de noodzakelijkheid voldoende ge bleken is, zooals bijv. verzameling van gegevens, ter beoordeeling van den toe stand van het vak, bevordering van we tenschappelijk onderzoek,- optreding bij da regeering namens het geheele bloembo'.- lonvak, tentoonstellingen van bollen, enz De sergeant Schotvanger, van liet 2a Regiment Infanterie is overgeplaatst bij 'l 2e Regiment Huzaren te 's-Gravenbage. De sergeant-majoor-administrateur, Hornkamp, van het 12e Regiment Infante rie is overgeplaatst bij het 21e Regiment Infanterie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1