Eerste Blad. 1 Stadsnieuws. DAMIAATJES MAANDAG 13 JUNI 1921 FRANCO PER POST PER KWART. BÏI VOORUITBETALING f NASSAU LAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142ö, 2741 EN 1748. 44ste JAARGANG No. 13860 ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nnmrr ir bestaat uit 2 bladen. HOLLAND TE PARIJS. AGENDA. 14 JUNI. Haarlemsche Vereeniging .Maat schappelijke zorg voor zieken". Belooning. „Philip Loots". Vacantletoeslag, georganiseerd overleg en toeslag op het loon voor het Provinciaal personeel. Inlevering van voorwerpen door verlofgangers der Landweer. Provinciale Staten van Noord- Holland. Muziek In Den Hout. n. Programma LANGS DEN WEG. Hinderwet. Auteursrecht. Obligatieleening van De Spaarnestad. Gids voor Haarlem en omgeving. Naar Zee! Van een mooie Rolprent „Haerlem". Een mooie opbrengst. Personalia. OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL J-JJ pPO WCCj( U.fcv DURE EMSCH AUXt Holland is troef, zelfs tijdens Na poleon's eeuwfeest in het verwende Parijs. De Hollandsche Schilderkunst ontvouwt de daden, waarin n klein land groot kan zijn. De duizenden kijkers staan dag aan dag verbaasd. Niet dat ik iets wil afdoen aan het Raadsbesluit, waardoor de Haar lem sche Halsen (en juist die twee Halsen, onze flonkerende schilderstuk ken!) niet schitteren te Parijs, zelfs in de brillante omgeving van een Rembrandt. De Raad heeft naarstig gewogen het algemeen landsbelang naast het ver antwoordelijkheidsgevoel om de stads- schatten ongerept te bewaren en wie zal het een stadsbestuur kwalijk ne men dat het laatste besef den door slag gaf en dus de Halsen rustig ble ven, waar zij waren en zijn? Maar, ik mag dit niettemin wel zeggen, daar ik als voorstander der zending naar Parijs bekend was. hoe heb ik het Raadsbesluit bejammerd 1 Toen ik in die dagen herhaaldelijk het Louvre bezocht en stond voor het grootste stuk van onzen Frans Hals: Het vertrek der familie van Beresteyn uit Haarlem, een stuk ge tuigend van vaardigheid, maar helaas -K>k van stijfheid, van gemis aan zwier, juist onzen Hals zoo eigen en Jk de menschen, die zich zonder op houden in de Louvrezalen bij hon derdtallen verdringen, met onbewogen heid langs Hals' hoek voorbij zag gaan, toen had ik wel kunnen stamp voeten en het uitschreeuwen: jullie begrijpen Hals niet. je snapt van Frans Hals, den Haarlemmer, niets en 't is je niet kwalijk te nemen- Je zoudt verbluft staan als je in ons Haarlem de Schutterstukken zag. maar je komt niet in Haarlem, goed, wij komen naar Parijs en wij durven met on zen Hals mede te dingen naast Rem brandt, om je te tooncn wat Hol land kan.... Je zult opkijken, ver wende Parijzenaars. wacht nog n paar dagen1 En na die paar dagen verfrom melde ik de krant met het raads besluit en wierp ze nijdig in den hoek van 'n spoorweg-coupé en had uren noodig om er in te berusten, dat Parijs onzen waren en machtigen Frans Hals nooit zou leeren kennen. En met Parijs de halve kunstzinnige wereld, die op de Hollandsche ver zamelde en volledige(t) schilderkunst afkomt als 'n vlucht duiven op de uitgestrooide maïs. Maar ik neem het. nog eens, den Haarlexnsclien Raad niet kwalijk, dat deze er anders over dacht en liet stadsbelang voorop zette, ik wil slechts den Haarlemmer niet onthouden, wat had künnen zijn. Een bekend Haagsch kunstkenner en groot verzamelaar van moderne Hollandsche kunstwerken, blakend van Maris-liefde, kwam er toevallig op, toen ik met hem langs Ütrecht's stra ten slenterde, toen ik hem vroeg, wat bij in Parijs het meest bewonderde. „Bij mijn laatste bezoek, zoo zei hij, heb ik aan Kareis gezegde ge dacht, zijn aardige woordspeling: „Je mets Paris dans man Gand". Parijs is werkelijk in Holland's glo rierijk verleden ondergegaan, het Louvre is versomberd, de Champs Elysées (je vroeg immers wat ik Parijs' mooiste stadsbeeld vond?) is op de tweede plaats gedrongen. Hol land is troef in Parijs, iedereen spreekt over het ongehoorde, nooit gedachte, de schilderijenrijkdom, neen de zee van kleureuheerlijkheid van de Holndsclie Ten loonste 1 ng." En hij vertelde van zijn Maris sen en hoe zijn held ook te Parijs schit terde, maar hoe hij nooit verder van Maris verwijderd was geweest dan dé ar, toen hij te midden van oud- Holland stand. Hij keuvelde over de Belgische angst voor „Rembrandt als diplomaat,,' waar Holland de Fran- ache harten stormenderhand veroverd had met geenerlei ander wapen dan bet penseel, hoe waarachtig geen machtiger Hollandsche Propaganda gemaakt kon worden, hoe hijzelf ver bluft had gestaan over Holland's kun- aen en er slechts één roep opging over deze bijeengaring van nooit ver moed© schatten, een kreet van dank baarheid, getuigend van de meest on gedwongen bewondering. Hij had het over de Rembrandts..., uit ver Amerika gekomen.... En hij vroeg, waarom ik stilstond? En ik antwoordde: omdat ik weer tven moet-stampvoeten. Mr. BO MANS*" Sociëteit St. Bavo, 10 uur. L. T. B. 8 uur Reddingsbrigade. half 9'half 10 Rechtskundig Bureau voor R.K. St. M a r llh a v-ereet)igmgKI. Houtweg, 3 4 uur Betrekkingbureau. Groote Kerk, 7kwart voor 8 Carillon- bcspeiüng. Groote Kerk, 23 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Familie-Bioscoop, voorstelling. Bisschoppelijk Museum, dagelijks, uit gezonderd Zon- en ftestdagen, toeganke lijk. Men schrijft ons In de algemeene ledenvergadering op Vrijdag 10 Juni 1.1. onder het voor zitterschap van Dr. L. C. Kersbergen gehouden, werden de aftredende leden van den Raad van Bestuur herkozen Het onderstaande jaarverslag van den secretaris, den heer P. H. G. van Gilse, en de rekening en verantwoording van van penningmeester, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen werden goedgekeurd na gunstig advies van de kascommissie. Hoewel het werk der vereeniging door de zusters Havelaar, v. d. Brink, Berkhout en de Wilde, in het afgeloo- pen jaar verricht, toeneemt en goede resultaten oplevert, de belangstelling en waardeering van particulieren, aller lei vereenigingen en instellingen onder vonden stijgende is, ziet de vereeniging zich in groote financieele zorgen. De uitgaven bestaan in hoofdzaak in de salarissen (ruim j 5000.terwijl de administratiekosten en ifnancieele hulp door de vereeniging zelf in grooten nood verstrekt ongeveer f 500.be dragen. Daartegenover staan de con tributies en bijdragen van de zieken huizen benevens rente van een klein kapitaal, slechts ongeveer 3400.-—. De contributies nemen steeds af, op giften valt tegenwoordig niet meer te rekenen. De vereeniging zal zich nog korten tijd staande kunnen houden door aanspreken van het kapitaaltje, terwijl zonder een belangrijke subsidie het werk niet kan worden voortgezet. Er werd het Bestuur machtiging gege ven om het kapitaal aan te spreken en subsidie aan te vragen. De aanwezigen waren zeer onder den indruk van dezen ongunstigen toestand. Men heeft- hier een vereeniging die waarlijk in een behoefte voorziet, goed werk verricht, (ruim 500 gezinnen werden door haar meestal afdoende geholpen behoed voor maatschappe- lijken achteruitgang) en zeer zuinig beheerd wordt. En toch steeds bedan ken van leden, bezwaar maken om lid te worden, kortom al de misère, waar zoo ve'e besturen, van mee kunnen spre ken ld er niet nog zooveel geld dat dit wer< in stand kan worden gehouden Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Het aantal leden en begunstigers nam weer door vertrek, overlijden en bedanken af zonder voldoende aanvul ling, al is de daling niet zoo sterk als van het eerste op het tweede jaar. Enkele leden meenden ook hun contributie te moeten verminderen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1921 380 (tegen 390 op 1 Jan. 1920 en 434 op 1 Jan. 1919). Over den ijvw en de toewijding der Zusters valt niets dan goed te zeggen. Enkele groote giften werden ont vangen eene van 900.uitdrukkelijk ter dekking van is tra-uitgaven door ziekte van een der zuvt-«t in 1919, eene van 300.en eene van 200 en van f 50.door anonyme belangstellenden. De arbeid on««r vereeniging nam zeer belangrijk toe, hetgeen blijkt uit het aantal behandelde gevallen. Dit bedroeg in 1918 207 gevallen, in 1919 259 en in 1920 587 gevallen. Het aantal samenwerkende ver eenigingen werd uitgebreid met de vereeniging tot bestrijding van geslachts ziekten, wier consultatiebureau tegen een vergoeding per geval voor onder zoek van huiselijke omstandigheden van onze vereeniging gebruik maakte en de Spaarne-Stichting, opgericht op initiatief van de vereeniging Maat schappelijk Werk bij Zenuwziekte en Krankzinnigheid. In deze stichting is onze vereeniging vertegenwoordigd, waardoor samenwerking wordt bevor derd. Op de openbare gebouwen als politie- bureau's enz. hier ter stede ia een, be kendmaking aangeplakt waarin namens den burgemeester van Soest, den heer De Beaufort, f 100 gulden belooning wordt uitgeloofd voor dengeen, die inlichtingen kan geven of verschaffen omtrent da per soon N. Th. Blans, 29 jaar, die sinds 2 Juni uit genoemde plaats verdwenen is, blijkbaar in een zenuwachtigon toestand. Verder volgt zijn signalement, en hierbij een portret van de bewuste persoon. Op den gisteren te Helder gehouden wedstrijd, van .Holdera-Mannenkoori'be haalde bot Mannenkoor „Philip Loots", dir. Henri Pielags, den 2den prijs in do laags ic afdeeling, verg. zilv. mod. en f150. Gedep. Staten van Noord-Holland stellen voor a/wijzend te beschikken op een verzoek van den Centralen Nederl. Ambtenarenbond en van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst tot uitkeering over 1920 aan -het provinciaal personeel van .den vacantletoeslag, be doeld in art. 29 van het Ambtenaren reglement, of, tot het treffen van eene bijzondere regeling voor dat jaar, ten einde het personeel een daarmede over eenkomend bedrag te kunnen uitkeeren, omdat, op het tijdstip der vacantie ver leden jaar, het nog niet zeker was, dat de vacantletoeslag zou worden toege staan door de Prov. Staten, zoodat de Ambtenaren bij het genieten van hunne vacantie met de bepalingen van bedoeld reglement nog geenszins rekening kon den houden. Ook voor 1921 zijn Ged, Staten niet bereid, vacantie-toeslag te geven, vooreerst omdat eene regeling daarvoor de Koninklijke goedkeuring zou behoeven welke, zelfs indien zij mocht worden verleend, in ieder geval zóó laat zou afkomen, dat de tijd, waar op de verloven worden genoten, ver streken zou zijn, maar vooral omdat de Regeering bij de memorie van antwoord op bedoeld wetsontwerp het denkbeeld eener vaoantietoelage geheel heeft te ruggenomen, zoodat mag worden betwij feld of eene regeling onzerzijds de ver- eischte Koninklijke goedkeuring zou ver werven. Vonden Ged. Staten dus geene aan leiding om voor het jaar 1921 een speciale regeling te treffen aangaande het toe kennen van eene vacantie-toelage, an derzijds kwam-het toen voor, dat in ver band met het uitblijven van de Koninklij ke beslissing omtrent het Ambtenaren- reglemebt, geen bezwaar bestond In 1921 de vacantletoelage te bestendigen voor die groepen van ambtenaren, welke daarop tot dusverre aanspraak ontleen den aan de Personeelreglementen voor de Provinciale Ziekenhuizen en voor het P. E. N. Zij ontveinzen zich niet, dat zulks niet in overeenstemming is met artikel 3 van het Salarisreglement 1920, dat alle emolumenten afschaft, maar meenden toch dat, hangende de beslissing omtrent nieuwe bepalingen op het stuk der va- cantietoelage, de billijkheid medebracht daarmede op den ouden voet voort te gaan. In dien zin hebben wij debetrok ken diensten ingelicht, met verzoek dienovereenkomstig te willen handelen. Een tweede adres, betreft een verzoek van de besturen van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St.-Paulus" den Ned. Chr. Bond van Personeel In Publieken Dienst en den Ned. Christ. Ambtenaarsbond, tot spoedige vaststel ling van het Ambtenarenreglement of, indien dit niet mogelijk is, tot instelling van voorloopige commissiën van overleg en tot het verleenen van een toeslag op het loon aan die gezinnen, die door ver werping van den kindertoeslag gedupeerd zijn. Beide verzoeken wenschen Ged. Staten van de hand t© wijzen. De Commissaris der Koningin in Noord Holland vestigt er de aandacht op dat de inlevering van voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uitzondering van het zakboekje, zal moeten geschieden door de verlofgangers der landweer van de lichting 1916 en vroegere lichtingen, indien zij in het laatste jaar van hunnen diensttijd zijn. Te Haarlem, Infanteriekazerne, Kou- denhorn, Kamer No. 15 voor de gemeente Haarlem. Infanterie letters A tot en met C 5 Juli, v.m. 9 uur D tot en met H 6Juli v.m. 9 uur; J tot en met L 7 Juli, v.m. 9 uur M tot en met R 8 Juli v.m. 9 uur S tot en met Z 12 Juli v.m. 9 uur. Vesting Artillerie Genietroepen 13 Juli, v.m. 9 uur. Overige wapens en dienstvakken 14 Juli, v.m. 9 uur. Te Schoten, Lokaal Schoterweg no. 92 voor de gemeente Schoten. Infanterie letters A tot en met R 19 Juli v.m. 9 uur S tot en met Z 20 Juil, v.m. 9 uur. Overige wapens en dienstvakken 20 Juli, n.m. 2 uur. Te Heemstede, in het Raadhuis voor de gemeenten Bennebroek en Heemstede. Alle wapens en dienstvakken 21 Juli, v.m. 9 uur. Te Bloemen daal in het gymnastiek lokaal der Openbare Lagere School (Overveen) voor de gemeente Bloemen- daal. Als voren 22 Juli, v.m. 9 uur. Te Haarlemmermeer, Hoofddorp, in de groote vergaderzaal van het hote „de Landbouw." voor de gemeente Haarlemmermeer. Infanterie 25 Juli, v.m. 9 uur. Overige wapens er» dienst vakken 26 Juli, v.m. 9 uur. Te Zandvoort, in hot Gymnastiek lokaal school B aan het Schoolplein voor de gemeente Zandvoort. Alle wapens en dienstvakken 27 Juli, v.m. 9 uur. Te Velsen, in de Burgeravondschool te Velseroord voor de gemeente Velsen. Infanterieletters A tót en met M 28 Juli, v.m. 9 uur N tot en met Z 29 Juli, v.m. 9 uur. Overige wapens en dienstvakken 29 Juli, n.m. 2 uur, Te Uitgeest in het gebouw van de afd. Volksweerbaarheid voor de gemeenten Akersloot. Heemskerk, Noord- en Zuid- Schermer, Uitgeest. Infanterie 5 Juli, v.m. 9 uur. Te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, in het gebouw der St. Jozefsvereeniging te Halfweg, voor de gemeenten Haar lemmerliede en Spaarnwoude en Spaarn- dam voor de Infanterie Administratie- troepen, 19 Juli, voormiddags half elf. De Leden der Provinciale Staten zijn bijeen geroepen in buitengewone zitting op DINSDAG 21 JUNI E. K„ DES VOORMIDDAGSTEN HALFTWAALF URE. Alsdan zal, na het onderzoek der geloofs brieven, de beëediging en de toelating der nieuw ingekomen leden, de aeeren Mr. A. Bruch, Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck, F. Kamstra, D. Posthumus, S. Prins en M. A. Reinalda, aan de orde worden gesteld de voordracht van Ged. Staten betreffen de voorzieningen met betrekking tot het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Het ligt in de bedoeling in de Vergade ring van 21 dezer voor te stellen, die voor dracht te doen onderzoeken door eene Commissie van 15 leden. Indien de Vergadering de benoeming van de leden der Commissie niet aan zich wil houden, zal de Commissie samen ge steld worden als volgt de heeren J. N. Hendrix, Jhr. Mr. D. E. van Lgnnep, A. Asscher, Mr. J. B. Bomans, Mr. W. C. Bosman, A. Colijn, N. Dekker, J. E. W. Duys, D. Kooiman, S. Rodrigues de Miranda, Mr. L. M. de Jong Schouwenburg, Mr. J. N. J. E Heerkens Thyssen, P. Trapman, Dr. Th. van der Waerden én F. M. Wibaut Gedep. Staten veronderstellen, dat de Commissie voor een ampel onderzoek van de voordracht en van de daarbij gevoegde rapporten, alsmede voor de samenstelling van haar rapport, vrij geruimen tijd noo dig zal hebben. In die veronderstelling en uit overweging dat het verslag der Commissie een schriftelijk antwoord van Gedep. Staten zal vereischen, alvorens de voordracht met vrucht in openbare be handeling kan worden genomen, achten zij den termijn van zes weken, waarvoor de Vergadering uiterlijk mag worden ver daagd, te kort. Daarom bestaat het voornemen de buitengewone zitting, nadat de stukken in handen der Commissie zullen zijn ge steld, weder te sluiten en eene nieuwe Koninklijke machtiging tot bijeenroe ping van de Staten te vragen, als de schriftelijke voorbereiding zal zijn afge- loopen. Inmiddels kan aan de Kroon terstond de vereischte machtiging voor de Com missie worden gevraagd, om hare werk zaamheden ook na de sluiting der buiten gewone zitting voort te zetten. crp Woensdag 15 Juni 1921. I. 1 „Quand Undelon" March© populaire, O. Robert. 2. Ouverture „La Muotte de Portici", D. Auber. 3. Grand© Valse do l'Opéra „Fausfc", Ohr. GotuncL 4. „Fan- taisio Gaprioe", H. Vieuxtemps. '5. Preludium dell'Opera „Tutti en Ma- schera", G. PerdsttL 6. Fragment! dell' Opera „Pnylincci", R. Lesnoavalls. 7. a. „Intermezzo" (op verzoek), P. Mas- cagni, b. „Air de Ballet", A. Luigini. 8. Ouverture „Guillaume Tell", G. Ros sini. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 14 Juni 1921, de© namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. 1. Pradudium f.kl.t. J. S. Bach. 2. Concert D.gr.t. G. F. Handel. Allegro; Andante con moto ;Fuga. 3. Andante A. P. F. Boely. 4. Lamen tation Aleer Guilmant. 5. Bapsodiè pastorale Th. Salomê. 6. Choral-Impro- visationen Sigfrid Karg-Elert, a. An Waseerflüssen Babyionb. Ich dank Dir, liéber Herre. Aan W. J. A. Tijssen is vergunning ver leend tot oprichting van eene wasscherij met drogerij en strijkinrichting in het per ceel aan de Santpoorterstraat No. 41. Regendag. Het was Zaterdag een echte, een merk waardige regendag. Des avonds konden de menschen met recht zeggen, dat het zoo wat vier en twintig keer geregend had op dien dag. Wispelturiger buien maakte men slechts zelden mee. Toen je buiten kwam, voor het eerst, laat ons zeggen aan het begin van den dag, was de straat nog droog en de lucht zag ct goed uit. Maar nauw was je een poosje op weg, of daar dartelden de eerste drup pels van den hemel. De blauwe stoepran den gingen gelijken op lange paaschbroo- den met veel krenten en de keien kon je voor krentenbollen aanzien. Maar net toen je aanstalte maakte, om uit eerbied voor je panama en je colbert, te gaan schuilen, hield de poging tot bui op en je kon weer verder gaan. Als je een paar honderd meter geloopen had, en de straat weer was opgedroogd, en de krentenbrooden weer in straatstee- nen veranderd, voelde je plots weer drup jes, sneller en grooter nu dan de eerste maal en de weg kreeg en dofijzwarle kleur van het neervallende nat. Een echte bui was het nog niet. Maar die kwam ook. Want toen het later voor de derde maal ging regenen, was het even meenens en een stevige kletter-bui joeg de menschen in de portieken en onder de boomen, om bescherming te zoeken te- geen de Maartsche Juni-bui, die nu de straat glimmend-vet en glad maakte. En later op den dag herhaalde zich da', spelletje menigmaal. Was het vijf minuten droog, dan regende het tien minuten, was er tien minuten pauze, dan goot liet er weer vijf. Alle boodschappen-jongens en dienstmeisjes hadden vertraging en alle wandelaars deden over den weg tweemaal zoo lang, dan ze gewend zijn. Het was een echte, wispelturige regen- daal De Hooge Raad gaf eene beslissing over het na te melden geschil inzake auteursrecht. De componist W. K. te Schönberg, bij Berlijn, eischte schadevergoeding van L. S. en J. W. W. te zamen exploiteerende het bioscooptheater „De Kroon" aan de Groote Markt te Haarlem, schadevergoe- goeding op grond dat gegedaagden zon der toestemming van eischer In het open baar hebben doen uitvoeren een potpourri welke eene muziekschikking is van enkele gedeelten der operette „Der Jux Baron" welke eischer heeft gecomponeerd en waarvan hij het auteursrecht heeft. De kantonrechter en de Rephtbank te Haarlem verklaarden die vordering niet ontvankelijk op grond dat krachtens de Auteurswet 1921 de vervaardiger eener muziekschikking, al heeft hij ook ver plichtingen tegenover den auteur van het oorspronkelijke werk, recht heeft op zelf standige herkenning van zijn werk en eischer dus niet kon volstaan met te stel len zijn auteursrecht op de operette, maar daarnemens kan moeten aangeven waar aan hij zijn auteursrecht op de potpourri ontleende. De Hooge Raad heeft nu beslist, dat tot de rechten van den vervaardiger van het oorspronkelijke werk behoort het uit sluitend recht op de openbaarmaking waaronder de wet mede verstaat de open baarmaking van een verveeldiging ter wijl de muziekschikking een verveeldi ging is volgens de wetdat dus eischer, stellende te hebben het auteursrecht op het oorspronkelijke werk en de openbaar making van een verveelvuldiging van dat werk zonder zijne toestemming door de gedaagden, voldoende feiten heeft ge steld waaruit zijn recht op schadever goeding tegen gedaagden voortvloeit Mitsdien is het vonnis der Rechtbank te Haarlem vernietigd eó de zaak naar dat college terug gewezen. In een bericht over de uitgifte der 7o/o obligatiën ten laste van de Druk kerij „De Spaarnestad", in ons num mer van Zaterdag, wordt de indruk gewekt, door het wegvallen van een regel, alsof er ook sprake is van een uitgifte van de Spaamebank. De wel willende lezer zal de fout al reeds zelf gecorrigeerd hebben. De inschrijving kan plaats hebben ten kantore van De Spaarnebank. Wij ontvingen de fraaie geïllustreer de Gids voor Haarlem en Omgeving, uitgegeven door de Vereeniging voor Verfraaiing van Haarlem en Omstre ken en tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer. Het boekje ziet er keurig uit, de tekst is geschreven door wijlen onzen collega G. C. Meyerink en op de voorpagina prijkt een keu rig vignet, dat ook afzonderlijk ver krijgbaar is voor winkeliers, die het bijv. tegen de winkelruiten kunnen plakken ter bevordering van het doel der vereeniging. De Gids «bevat een beschrijving van de Binnenstad, van rondom de Binnengrachten en van Haarlem's omgeving, een opgave van verschillende gemeentezaken, van ge legenheden tot kunst, wetenschap cn vermaak, van liet Bankwezen en de personen- en zaakregisters. Voorts be vat de Gids in aparte portefeuille een kaart der tramlijnen en een platte grond der stad. Het geheel is keurig verzorgd en is waarlijk een reclame voor Haar lem en voor de Vereeniging, die Haar lem's voorspoed zich ten doel stelt. Vanmorgen, met den trein van 9.06, vertrok een groep van ongeveer 30 kin deren uit Haarlem en omgeving naar Eg- mond aan Zee, om daar gedurende een vijftal weken vertier, rust en versterking van zwakke gezondheid te zoeken in het herstellingsoord der R.-K. Vereen. „Va- cantiekolonies". H i was een luidruchtig, opgewekt groepje jongens en meisjes, dat op het station den trein naar Uitgeest afwachtte, ergezeld van moeders, vaders en vele broertjes en zusjes en we vonden alleen jammer, dat niet alle Haarlemmers van dat vertrek getuigen konden zijn. Met hoe veel genoegen zouden zij het werk der R.-K. Vacantiekolonies, dat zich ten doel stelt R.-K. zwakke of ziekelijke minvermo gende kinderen in staat te stellen, herstel van gezondheid te vinden, met flinke fi nancieele giften steunen. Alles ging zeer ordelijk toe. De gulle lach van de kinderschaar klonk schaterend ofider de overkapping en de spanning van het groote gebeuren stond den meesten kleintjes op het gezicht te lezen. Hier werd nog een waarschuwing gegeven door een bezorgde moeder, die quasie heel onver schillig deed, maar toch de waterlanders niet bedwingen kon; een ander knoopte nog een blousje dicht en open, ook al geen bewijs van groote kalmte en de meesten na men zich voor spoedig de kleinen eens te gaan opzoeken, maar alle vonden het heer lijk ook. En het waren alleen de moeders maar, die wat verdriet hadden en een enkel klein deelneemstertje, dat zich thuis waar schijnlijk ook wel een beetje moedertje over andere zusjes en broertjes voelt en u eens heel even schreidde, maar overigens ging 'alle verdriet in een zee van pleizier kopje onder. Mevr Kcrkhoff en de heeren Aukes en Fibbe vormden de begeleiding van de jeug dige schare en moeilijk kon dat aan be kwamer hand en zijn toevertrouw A Nu wat zon en goed weer en het ver blijf aai. »ee zal wonderen doen. Iedere poging om de filmkunst te ver edelen verdient te worden toegejuidht. Het gros der films is minderwaardig, is z wijnen-literatuur m beekL Maar be ter dan in een stortvloed-van-woorden zijn haat te luchten tegen al wat rolprenl en geroipremt wordt, is het: leiding te ge ven, veredeling van den smaak. Verede ling ook van de films zelf te bevorderen. De spraak van de film werkt fascinee- rend op de massa en zij zoekt in de bios coop ontwikkeling van het verstand. Wie daarom een mooie, nuttige film maakt en verloont doet een goed werk, want waar het goede staat is geen plaats voor het kwade en bocht onder de fiihn is er al te veel. Met groot genoegen vestigen wij daar om eens de aandacht op de Nederiand- sohe Maatschappij voor Cinemalog.rafie „Polygoon", onder directie van den heei Stoop, gevestigd aan het Floraplein, alhier, die zich ten doel stelt het vervaar digen van weten schappelijke films. Deze betrekkelijk jonge maatschappij doet in den laatsten tijd van zich spreken door de vervaardiging van een zooge naamde „Lentefilan", een film, die nog dooT andere zal worden gevolgd en waar op het celluloid worden vastgelegd, ver- schilende volksgebruiken, die nog- in ons land bestaan en op bepaalde tijden van het jaar in bepaalde streken in eere worden gehouden. i Het eerste deel van de fifa is nu opge nomen en wel die volksgebruiken, die in verband slaan met <le lente of in den len tetijd worden gevierd. Zoo zijn gefilmd, om er eenige te noemen, de Paascb- en PAnlkstergebruikcn, het verstoppen en zoe ken van Paasoheieren door de jeugd, het sleepen van de Panschlaa'k te Denekamp, bet bakken en uitdeden der Hemedvaarts- brooden aan arme menschen in den Ach terhoek door de boeren uit den omtrek: de „overtrek vair den pachter" in Zuid- Limburg, d.w.z. het vertuiizen van den pachter naar oen andere hoeve, als hij zijn pacht niet vernieuwt, iets dat dan altijd op 16 Maart plaats heeft; het plan ten van den Sint Brigidaboom in Noor- beek in Limburg; het inhalen van de len te door de schutterij op het kasteel van Baron Loo van Miheer; de Sint Servaes- processie in Maastricht; het vieren van de Pinksteiforuid en zoo meer. Natuurgetrouw, op de plaats van het feest of gebruik zelf, zonder kunstmatigs, ensoeneering, werd de film opgenomen. De lezer begrijpt dat de rolprent ook voor de verre toekomst veel waarde heeft' en behalve typische Nederiand-sche ge bruiken ook het mooie van ons Neder land laat zien, wat ook nog al te weinig door veilen gekend is De heer Julius Röntgen zal toepasse lijke muziek bij de film maken. Vrijdagavond woonden wij, in intie- men kring, de vortooning van ongeveer 700 meter van deze ruim 3000 meter lan ge lentefiïm bij. En wij kunnen getuigen dat wie nog wat voelt voor de schoon heid van eigen land en wiens smaak nog niet geheel afgestompt is door de wan staltige detectivefilms, veel genieten zal van deze film. We zagen het beroemde „skipke sie- len", scheepje zeilen op het Pikmeer bij Grouw, wat tevens eeen indrukwekkend beeld geeft van de schoonheid onzer va- derlan-dsche meren, waarmede de terug keer der lente wordt gevierd; het noor halen van den „Kallomooy" op Schier monnikoog, een film, die denzelfden in druk geeft ala een werkelijk bezoek aan dat eiland, omgeven door breede wadden; dan het „eeken" op de Veluwe, wat in de maand Mei geschiedt en bestaat in het ontdoen van de schors van jong eiken hakhout door arme menschen, die do eikenschors verkoopen aan leeerlooio- rijen; ook een keurige opname van een be grafenis te Giethoorn, het plaatsje, waar alles per punter te water vervoerd wordt en tenslotte hot uitdeelen der brooden aan de armen te Aegelo nabij Ootmarsum. Wat wij zagen gaf een indruk van de zorg, waarmede deze film vervaardigd wordt en we begrepen van hoe groote waarde de vertooning van deze film zal zijn voor iederen bioscoopbezoeker, die het schoon cn eigenaardige van eigen land wil leeren kennen. Ook buiten het land zal „Polygoon," vertrouwen wij, met deze film den naam van Haarlem hoog houden. Tegen September is de film geheel ge reed. Zaterdagavond hield deze vereeniging een zeer goed geslaagde excursie naar het Huis ter Kleef, om daar den kweektuin te bezichtigen. De heer J. L. Bouwer, direc teur van den Hout en de Plantsoenen, leidde het gezelschap rond en verleide tal van bijzonderheden van heesters cn bloe men en planten. 't Was vooral de passiebloem, waarvan de dames er elk een kregen en de dezer dagen veel genoemde Cactus Cereus Craa- diflora, die eens in de 7 jaar bloeit, welke ia 't bijzonder de aandacht trokken. Met genoegen kunnen we melden, dat de collecte voor de hulp in de Huis houding, gehouden in de Kerk „St. Jo annes den Dooper", «m de Amsterdam- straat, heeft opgebracht f 310.Zokei oen mooie som vooi die kleine Pareine. Bij het machinisten-examen is geslaagd voor het theorethisch gedeelte J. Broek maner, te Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1