Uit den Omtrek Amsterdamsclie Beurs Orde en Arbeid Rechtszaken Gemengd Nieuws. Kort© Berichten RECHTZAKEN. VAN ONZE RECHTBANK. Burgerlijke Stand. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. VELSEN. LISSE. Telegrafisch Weerbericht. HEN BAGGERMOLEN GEZONKEN. f Ta Leiden is geslaagd voor het examen Hebreeuwsche taal- en letterkun de^ de heer G. van der Zee, te Haarlem.. In een commissie, gevormd door de Ned. Vereeniging van gezagvoerders hij de binnenvaart en eenig andere orga- lisaties, voor het afnemen van examens machinist en (of) motordrijver bij de jinnenvaart, )is benoemd als plaatsver vangend lid de heer J. A. Brouwer, te Haarlem. Bij den dienst der Bijksinkomsten- betósting is met ingang van 1 Augus tus 1921 verplaatst van IJmuiden naar Utrecht, J. V.. Wa sink, aljunct-commiee. i Ondier collega's. Een arbeider had in April van dit jaar een collega bestolen voor een be drag van f 87.30. Dit bedrag aan bank biljetten had hij uit des vriends porte feuille gehaald en er een „glaasje" (maai dan toch zeker een behoorlijk „glaasje") voor gekocht. De Off. eischte 1 maand gevangenis straf. Bekl. vroeg een voorwaardelijke ver eer deeling. Eén lollig" stel of „ivilde dieren". 't Drama hoeft zich afgespeeld op den 12en April vaa dit jaar. J. de G., vriend H. 0. K. en amice P. A. v. 0. hadden een vroolijke bid. en dronken en klon ken, zoodat de vrooiijkheid steeds hooger werd. Bij een tapper te Santpoort wilden zij zich nog eens te goed doen, doch deze bemerkte al dadelijk dat meer alco hol de jongelieden geen goed zou doen en hij weigerde te tappen. Er moet toen slag geleverd zijn tus- schea het edele drietal en de kastelein met diens vrouw en dochter, 't Slot van do historie was dat het paneel en het ruit van de deur vernield werd door de G. De vrouw des huizes kwam zoo aan schouwelijk mogelijk de gehee'e geschie denis den edelachtbaren heeren voorleg gen. Getuigeen toen kwam de blonde tol trapte tegen de deur en vernielde paneel en ruit". Mr. Dorhout Mees: „Wie is de blon de". (Er Zijn n.l. twee blonden.) Ge tuige wijst de blonde aan. De blonde beweert, dat de andere blonde het ruit en paneel heeft ver nield, wat de andere blonde beves- tigt. De blonde had wel geroepen: „Als Ik m'n hoed niet krijg, spring ik door do ruiten," doch van dit voornemen had hij wijselijk afgezien. Uit de verschillende getuigen ver klaringen blijkt echter dat de blonde zich aan het feit heeft schuldig ge maakt. De Officier betitelde bekl. met den naam van „wilde dieren" en nu zal do G. 4 weken en de beide andere „wilde dieren" ieder 3 weken achter de tralies moeten zitten. Justitia. C. v. d. L. is een Haarlemmer meerder. Hij heeft een groot gezin en een zoon van 17 jaar. v. d. L. heeft op zekeren dag 2 knapen eenige oor-vijgen toegediend. De laatste schijnen niet op dit soort ivijgjes gesteld te zijn en liepen naar „meheertje". Bekl. verklaarde geslagen le heb ben omdat zij ruzie maakten met zoonlief Mr. Dorhout Mees: Je had je zoon een pakslaag moeien geven en de jjongens een andere kant op moeben sturen. Bekl. had dat willen doen. doch zoonlief, had hier zeker 'n voorgevoel van en was 'm alvast bij voorbaat gesmeerd. De Officier vroeg tegen den man. die onwettig zelf recht had gespro ken f 20 bode subs. 20 dagen hech tenis. Beleediging. Tegen A. F. T. te Zaandam werd bij verslet één week gevangenisstraf ge- essdit terzake eenvoudige beleediging. Geboren: 8 Juni d. van A. v. Batenburg- v. d. Kraals. d. van" A. M. C. v. Nicle- Lijcklama. 11 Juni z. van A. M. Prick- Beemsterboer. d. van W. J. M. de Graaf- Roosen. z. van H. C. Wickenhagen- Hoegen. 12 Juni d. van L. P. Elshout- Peeman. d. van W. v. Es-Franzen. d. van C. M. Hijkoop-Wesselius. z. van J. A. Goossens-Roelofs. d. van J. M. v. 4. Berg-v. d. Palm. Overleden: 10 Juni W. A. Tennissen, 62 j„ Geda Raamgracht 11 Juni W. Meijer, «7 j., K. Spaame. 12 Juni M. M. A., d., di v. J. B. C. Schlaghecke, Kruisweg. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van A. E. SmitMetselaar. -1- dochter van A. S. W. SteenkistMichon. dochter van A. W. NoletSwaanswijk. dochter van M. A. BakDrenth. dochter van M. J. flesselmanvan Duijn. Gehuwd: L. J. Wiltink en G. A. van der Beek. 'Kruisverbond „St. Joseph". Woens dagavond geeft het Kruisverbond „St. Joseph" eene feestavond in het R. K. Vereenigingsgebouw, ter herdenking van do intronisatie van het H. Hart. Als spreker zal optreden den WelEerw. Heer W. P. Bemelmans uit Haarlem, ter wijl de avond verder met muziek en zang Mil worden aangevuld. De toegang ia vrij. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van G. M. van LooyKneppel. van E. VerrijzerBoLbijl. z. van J. H. A. Stemhoff—Hietbrmk. Ondertrouwd: H. J. Gozeling en M. Lammers. Getrouwd.: F. van Wa veren met C. Groen. Overleden: Ch. O, H Driessen, 6 i. hcemSTEDE. Openbare vergade-' ring van den Raad der gemeente Heem stede, op Donderdag 16 Juni 1921, des namiddags om acht uur. De agenda 1. Notulen van 22 Maart en 6 Mei j. 1. 2. Vaststelling instructie voor den ge meente-ontvanger. 3. Aanvulling algemeene politieveror dening betreffende verkeer langs het z. g. Schuine Pad. 4. Aankoop van grond aan de Koe- diefslaan en bij den Bronsteeweg. 5. Aankoop klok- en gaskronen, voor de raadszaal. 6. 2e Wijziging algemeen ambtenaren reglement. 7. Aanbieding herziening XXII en XXIII van het Uitbreidingsplan, be treffende terreinen gelegen ten oosten en westen van den Heerenweg. 8. Vaststelling comptabiliteitsbeslui- ten. 9. Vaststelling verordening op de keu ring van waren. 10. Aanvulling algemeene politiever ordening betreffende bevaren der Van Merienvaart. 11. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 12. Vasts telling 4e Suppl. kohier hoof- delijken Omslag, dienst 1920/1921. B. en W. schrijven aan den Raad Zooals U bekend is, heeft een Uwer leden de aandacht gevestigd op het druk ke verkeer langs den Oostelijken weg van het Raadhuisplein, het zoogenaamoo Schuine pad en de wenschelijkheid uit gesproken om het verkeer, komende uit de richting Haarlem langs het Raadhuis te leiden. Wij kunnen ons met dit idee vereeni gen. Het Schuine Pad voldoet niet aan de eischen, welke aan een drukken verkeers weg, met daarin gelegen trambaan, be- hooren te worden gesteld en daarom stel len wij U voor aan de algemeene politie verordening een bepaling toe te voegen, waarbij wordt verboden dezen weg te berijden in de richting noord- zuid. Be doeld raadslid had meer speciaal het oog op een verbod «voor het autoverkeer, doch wij achten het gewenseht in het algemeen alle vervoermiddelen, komende uit de richting Haarlem van dezen weg te weren, daar anders nog geen afdoende verbetering zal worden verkregen. B. en W. stellen voor hen een cre- diet te verleenen van 500.voor het aanschaffen van een klok en twee kleine gaskronen in de raadszaal en het ver plaatsen van een bestaande gaskroon Heden namiddag werd op het geheel nieuw aangelegd terrein der voetbal- ver-eeniging Z.V.V. ten 7 uur een vriend schappelijke match gespeeld tusschen eerstgenoemde en B. C. H. le kl. uit Haarlem. Alvorens een aanvang werd gemaakt, mocht de Voorzitter van 2. V. V. allereerst onder een korte toespraak van den voorz. van B. C. H. een lauwerkrans in ontvangst nemen alsmede een bloemenmand van. de Zantv. Politie corps Vo. Vereen. DeWelEd.Achtbare Heer Burgemeester Beeckman was uitgenoodigd. Zoo sprak deze onder meer om den aftrap te geven. Hoewel ik in mijn jeugd zeer weinig de sport heb kunnen beoefenen zal ik toch pogen dezen eersten aftrap op 't mooie terrein te doen. 't Verheugt mij ook hier in Zandvoórt dat zooveel gevoeld word voor de edele sport. Mogen hier op dit eld nog vele wedstrijden plaats vinden, en Z. V.V. vele overwinningen behalen Lang leve Z. V. V. Deze toespraak werd met luid handgeklap beëindigd en werd aangehoord doör plus minus 1500 belangstellenden. De voorzitter, Mr. van Zeben, meen de hierop £ven te memoreeren aan het ontstaan van Z. V. V. 10 jaar geleden. Zoo zeide hij, werd hier op een zeer klein terrein aan de Brederode weg aan gelegd door wat men thans noemt de oude Zvrtsche veteranen, hetwelk f 500 ongeveer kosten. Spoedig daarop ont stond een jongere club, die een terrein had gelegen aan de trambaan doch door vele behaalde successen en overwinnin gen moest spoedig naar een grooter ter- reinworden uitgezien daar ook thans aah ons eischen worden gesteld en wel w.j moesten hebben een terrein minstens groot 64101 M. Thans kunnen wij ons hierop beroepen het terrein waarop wij thans voor het eerst zullen spelen beantwoordt geheel aan de eischen en kost f18000. Doch gezien het enthousiaste mede leven van sportlievend Zand voort twijfelen wij niet of dat zullen wij wel te boven komen. Wij brengen dank aan allen die ons financieel als met hunne krachten steunden en daardoor in staat waren dit terrein te doen aanleggen. Dank brengen wij dan ook aan unze Zantv. surporters Na afloop hiervan trapte dan de Heer Burgemeester af en werd spoedig overgenomen. Hoewel niet het geheele elftal van R. C. H. aanwezig was doch met 5 spelers uit diverse Clubbs was aangevuld bleven zij voor de rust hoe wel het spel niet erg wilde vlotten Zand- voort de baas en behaalden 3bij rust. Na de rust kwam er meer beweging en actie onder de spelers en werd vrij wat beter gespeeld dan voor rust. Het spel derHrlm.bewees wel datzij elkander beter begrepen en de verplaatsing der bal met bereekening gebeurde; dit kon echter niet verhoeden Z.V.V. bij einde toch 2 doelen behaalde. Zoodat de uitslag was 32. Hiervoor werd dan ook R. C. H. een vriendschapsmedaille onder een korten toespraak overhandigd. Toch moet hier gezegd dat Z. V. V. zijn roem wist te handhaven als men weet R. C. H. veel sterker ln spel is dan zij. vele malen werd ook door hun mooi spel geleverd. ZANDVOORT. Melden wij onlangs zich eere Commi- sie had gevormd om te trachten den, om het zusterhuis, braakliggende grond te doen verwerken en een tuin te herschapen-thns kunnen wij melden zulkes is voltooid. Dank zij de welwillen de en geheel belanglooze medewerking van eenige grondbewerkers werden versche gronden aangevoed, gespit, zooaen geiegd enz. zoodat net geheelen thans zeer keeurig uit ziet. Wanneer de tijd daar is zal men naar wij, verneme overgaan tot het planten van boomgewa langs het hekwerk. Dat degene die zich beschikbaar-me dewerkingen stelde er geheel belangloos hunne krachten hebben gegeven ver dient zeker ieders waardeering ensijm- pathie. Wij meenen de commissie rest nog eene taak, doch ook hier, gezien de mede werking van alle zijde, twijfelen zij niet of ook daarin zullen zij geheel slage Vergadering van den Raad der gemeen te Zandvoort op heden, Maandag 13 Juni, des avonds te half 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeeüngen. 2. Straildverpach ting. 3. Suppletoire ko hieren Plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1920. 4. Suppletoir ko hier schoolgeld school C. 6. Rijksvoorschot woningbouw. 6. Begunstigen Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging. 7. Benoeming onderwijzers. 8. Volksbaden. 9. Benoeming badmannen volksbaden. 10. Ontheffing grootte localiteit ter zake drank- verlof. 11. Gratificatiën personeel Water leidingbedrijf. 12. Personeel waterleiding en Gasbedrijf. 13. Verlegging spoorbaan E. S. M. bij den Kostverlorenstraatweg. 14. Re clames Plaatselijke dir. belastingen naar het inkomen, diensten 1919 en 1920. Burgerl. Stand. Geboren: z., van P. J. W. Herschbachde Boer. d. van M. FossenWabeke. d. van T. de GrootKramer. d. van 0. M. de BeisZonneveld. z. van S. van Wie- ringenBetist. d. van M. W. Koele- meyvan Beek. z. van M. O. Klaver van Leeuwen. <L van Kruiswijk v. d. Kommer. z. van N. Punt Langbroek. d. van K. H. Oudshoorn Wassink. Ondertrouwd: J. G. F. Beekman en F. G. Kramer. K. Dijkhuizen en E. H. Albus. J. Meyer en A. J. de Vries. R. Broertjes en 0. Tuyn. Getrouwd: G. van Tunen en 8. Span jaard. S. P. Schoone en J. van Es. M. de Jong en G. Keuning. Aanbesteding. Zaterdagmorgen had alhier de aanbesteding plaats van het maken der Lighallen voor reke ning der Lighallen-commissie, gefor meerd uit het plaatselijk comité van „Herw. Levenskracht" en de afd. van het „Groene Kruis". Vier biljetten wa ren ingekomen n.l. A. L Beugelsdijk alhier voor f 6073; Wassenaar en v. Velzen alhier voor f 4915; Gebr. Mole naar alhier voor f 4650 en van der Valk, te Bennebroek voor f 3541, aan welke laatste het werk is gegund. Personalia. Op Donderdag 16 Juni a.s. herdenkt de heer Th. Raaphorst den dag, dat hij voor 30 jaar werd aangesteld als brief- en telegrambestel ler alhier. Wij wenschen den trou wen functionaris geluk met dit jubi leum. Schietbaan. Ach Ier het Patro- naalsgcbouw is 'n schietbaan gemaakt als ontspamningsgelegenheid voor de jongens van het St. Fidelispatronaat. Medegedeeld door het Kon, Ned. Me- teoroü. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 m.M., St. Mathieu; laagste barometerstand 764.3 m.M., Hernoesand. Zwakke tot ma tige Noordelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelij ke opklaringen, aanvankelijk nog enkele De Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5% Nederland 91 6 pet. Indië 94. Culturen. Koloniale Banik 162, Indi sdhe Bank 157, Vorstenlanden 135, H. V A 39%. Industrieele waarden. Irusnlinde olie 40. OliewaaTden. Koninklijke 503, Con sols 224%, Orion 51. Tabakken. Amstredam Deli 57, Besoeki 107, Rotterdam Deli 182, Medan 368. Rubers. Amsterdam Rubber 91% Deli Batavia 75, Nederl. Rubber 46, Rott Tapanoeli 48. Sdheenvaartwaarden. Hol. Am. Lijn 205, Holl. Boot 94, Kon. Holl. Lloyd 70, Jaipanliin 132, Paketvaart 115, Scheep vaart Unie 13. Marine 16. Amerikannsdhe waarden. Hide and Leather 58%, Steel 94, Smelting 47, Ana conda 91%. Cigar 67, Atchison Topeka 943,4, Voting Rails 24, Denver 2. Sout hern Pacific 9, Union Pacific 142%. NA'ilONAAL DEBDE-OEDE-CON- CBES TÉ 's-BOSCH, 29 JUNI. Z D. H. Mgr. A. Cellier, Biasehop van Haarlem, heeft als zijn vertegenwoordiger voor het Nationaal Derde-Orde-Congres te 's-Bosch aangewezen den hoogeeerw. heer Mgr. P. A. F. Thier, kanunnik, de ken en pastoor te Botterdam. DE BBAND IN DEN WIJNHUIS TOREN TE ZUTPHEN. Onschuldig veroordeeld? Het was in den nacht van 26 op 27 Januari 1920, dat de prachtige Wijnhuis toren te Zutphen geheel door brand werd vernield. De brand ontstond in 't naast gelegen perceel no. 33 aan de Lange Hofstraat, waarin H. H. v. K. een zaak in rijwielen en gedistilleerd had. Het ingestelde poiitie-onderzoek leidde tot de aanhouding van genoemden van K., die eigenaar was van bovenvermeld porceel in 't alleen bewoonde. Op 30 Juni 1920 werd hij door de Rechtbank te Zut phen wegens brandstichting veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, van welk von nis van K. in appèl ging. Hot Gerechts hof te Arnhem verhoogde de straf tot 8 jaar. Bij zijn aanhouding en ook later voor de Rechtbank en 't Hof heeft Van K. omtrent het ontstaan van den brand steeds dezelfde verklaring afgelegd ni.: 's Avonds omstreeks 12 uur uit het café Van den Berg thuis komende, had hij eerst nog een poosje zitten schrijven en was toen met een lampetkan in de eene en een brandende petroleumlamp in de andere hand naar boven gegaan om te gaan slapen. Op de eerste verdieping had hij een misstap gedaan, waardoor de lamp aan zijn hand was ontglipt en terecht gekomen tusschen kisten, die juist uit gepakt waren, zoodat er een groote hoe veelheid brandbare stoffen op den grond lagen. Onmiddellijk daarop was de brand ontstaan. Eerst had hij gepoogd het vuur te dooven met de kan water, die hij bij zioh had. Toen hem dat niet gelukte, was hij een emmer water gaan halen, doch terugkomende zag hij, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. Hij verliet daarop het huis en waarschuwde de politie. Aan deze verklaring heeft men geen geloof kunnen hechten, mede omdat bij nauwgezet onderzoek van het puin, onder toezicht der politie, geen overblijfselen van een lamp of kan werden gevonden. De veroordeelde, die thans zijn straf ondergaat, heeft onlangs aan een broeder van hem verzocht pogingen te willen aan wenden, om het puin, dat nog altijd ter plaatse van het afgebrande perceel ligt, nogmaals te laten onderzoeken, omdat hij de vaste overtuiging had, dat daarin de genoemde voorwerpen, zij het dan ook door den brand vernield, aanwezig moes ten zijn. Een nieuw onderzoek heeft daarop plaats gehad, met het resultaat, dat scher ven van een kan en een brander van een lampje nit het puin zijn opgedolven, terwijl in den kelder het- telefoontoestel is teruggevonden, dat na den brand werd vermist. De heer Schultz, deurwaarder te Zutphen, heeft op verzoek de gevonden zaken verzegeld en van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Naar verluidt, wordt thans door Van K.'s verdediger overwogen, of in verband met het vorenvermelde revisie van 't von nis zal zijn te verkrijgen. HET ONGELUK OP DE ZUIDERZEE. Uit Enkhuizen wordon nog de volgen de bijzonderheden gemold over het on geluk op de Zuiderzee met het jacht van den Commissaris der Koningin in Friesland. De redding van de zeven opvarenden van het bij Enkhuizen omgeslagen zeil jacht van mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten ging wegens de on stuimigs zee met groote moeilijkheden ge paard. Toen de sloep van de veerboot „Van Hasselt" het jacht was genaderd bleek dat een der dames reeds een heel eind in de richting van de sloep was gezwommen. Men deed pogingen haar te redden, doch de drenkeling wees de hulp af zeggende dat zij 't nog wel kon uit houden, maar dat de anderen, die aan het jacht hingen eerst gered moesten worden. Een der andere dames moet bijna niet in staat geweest zijn de haar toegewor pen lijn vast te houden. Zij werd be wusteloos aan boord gebracht. Da red ding heeft ongeveer een half uur geduurd. Bij aankomst te Stavoren was de toe stand van alle geredden gelukkig weer vrij gunstig, zoodat zij dadelijk met auto's naar hun woonplaatsen konden vervoerd worden. Het jacht is door Enkhuizer visschers opgepikt, later door de sleepboot „Gru- no" overgenomen en wordt thans, de Enk huizer haven binnengebracht. Aan boord van het jacht waren geweest, behalve de Commissaris der Koningin, vier dames, de schipper en diens knecht. Een op de reddingsboot aanwezige ver pleegster belastte zich vervolgens met de verpl ging der schipbreukelingen, daarbij bereidwillig terzijde gestaan door enkele dames passagiers. Zoo mogelijk werden allen vam droge kleeren voorzien, terwijl eenige ververschingen werden verstrekt, teneinde de uitgeputte krachten een weinig Jv. versterken. Een woord van hulde voor de kra nige redders. Aan hen is het voorzeker voor een groot gedeelte te danken dat geen dooden vielen te betreuren. Ware hun optreden niet aoo vlug geweest als thans het geval was, zeer zeker zouden de 'krachten van enkele opvarenden niet ''vrriVend zijn geweest de elementen het hoofd te bieden. Hun menschlievend op treden heeft ernstige gevelgen voor komen. GEEN CAFÉ-BEZOEK BIJ DOOPPLECHTIGHEDEN. Dc gemeenteraad van Kerk ra de be paalde in een verordening, dat het voortaan aan door de gemeente aan gestelde vroedvrouwen of haar plaats vervangers verboden zal zijn om bij doopplechtigheden, in de uitoefening harer functie, drankgelegenheden le bezoeken op den tocht naar of van de plaals, waar deze plechtigheid ge schiedt. Dit verzoek was gedaan door de R. K. Vereeniging „De Centrale Limburgsche Drankweer". Een besluit, dat den Kerkraadschen raad in hooge mate eert. En het vond bij alle partijen verdediging. Slechts twee leden van de vrijzinnige partij stemden tégen. Een hunner, de mijn werker Essers, verkondigde den pyra- midalen onzin, dat den Bisschop van Roermond maar moest verzocht wor den door de R.K. Drankbestrijding om het doopen thuis te doen geschieden I Dan was de instructie ook niet noo- dig. De burgemeester, de heer Ha- bets, diende het raadslid, dat blijk geeft niets, of zeer weinig te welen of te beseffen van den Katholieken godsdienst, een afstraffing toe. Dat een dergelijke bepaling broodnoodlg was. moge hieruit blijken, dat het dik wijls voorkwam, dat vóór en nè den doop, met den zuigelmg(e) café's wer den bezocht. Peter, meter en vroed vrouw, de laatste dikwijls tegen haar zin, kwamen vaak half of heel „on der den invloed" na uren weer thois. En de nieuwe burger(es) kreeg soms ook al eens wat uit het glaasje! Moe der lag intusschen met groote on rust de komst van allen af te wach ten. Het moet vroeger al eens ge beurd zijn, dat peter en meter zonder doopeling thuis kwamen. De kleine was gewoonwegvergeten en moest later gehaald worden EEN NOODLOTTIG SCHOT. Uit het politie-onderzoek te Am sterdam ingesteld, naar het neerschie ten vain een man in een portiek op de Weesperzijde no. 8. te Amster dam, welk huis bewoond wordt door den arbeider B. Molenaar, is meer en meer gebleken, dat er van een po ging tot inbraak, waarbij drie man nen betrokken waren, geen sprake is geweest. Molenaar heeft zeker veel le vlug naar zijn geweer gegrepen, waar mee hij het noodlottige schot heeft af gegeven, en de kans is groot, dat hij zich voor den rechter te verant woorden zal hebben. De getroffene, de 53-jarige L.Koot. uit Diemen was, zooals reeds gemeld, een zwerver, die echter bij de Water- graafsmeersche politie goed bekend stond, en aan wien men zelfs zijn beurs kon toevertrouwen, naar de meening der politiebeambten. Hij heelt vermoedelijk in het bewuste portiek willen slapen en heeft daarbij tesen de huisdeur lawaai gemaakt De be woner heeft toen hoogst roekeloos van dichtbij 'n schot hagel uit zijn geweer gelost, waardoor de wegtoópwade zwerver zoo getroffen werd. dat hij ewelclra overleed. Zijn lichaam zat vol met hagelkorrels. Molenaar beweert, dat de twee andere „inbrekers" op dc fiets wegreden in de richting van Duivendrecht. De politie heeft deze mannen ge hoord en het is gebleken, dat zij, zooals eiken nacht, naar hun werk gingen en toevallig juist bij het huis op de Weesperzijde waren, toen het schot gelost werd. Zij begonnen op dit oogenblik, zooals vanzelf spreekt, harder te rijden. Hun fietsen hadden helder brandende lantaarns. Op den getroffene zijn ook geen in brekerswerktuigen gevonden en niets verdachts was er aan de huisdeur te bespeuren. Voor Molenaar, die thans in het huis van bewaring zit, kan het los sen van dit noodlottige schot nog on aangename gevolgen hebben. DE ELLENDE VAN HET DRANK MISBRUIK. Op de te Utrecht gehouden sociale ont wik kelingsweek, deelde pater Iidefonsus uit Helmond, in zijn rede over: Drankbe strijding als factor tn de bestrijding der armoede, mede, dat in Helmond, een plaats van 17000 inwoners, van 200 bedeelden van het burgerlijk armbestuur, 60 gezinnen van drinkers waren. Bij 100 gezinnen, on dersteund door de St. Elisabethsvereeni- ging waren 58 drinkeragezmnen. Van hen, tie in een week het overgeschoten eten uit het klooster van «preker ophaalden, (41 personen) waren slechts 7 geen drin kers. EEN ONVOORZICHTIGE. Te Betranehement (Zeeland) had de werkman A. van Horen de onvoorzichtig heid een slaghoedje van een Duitecho gra naat, dat hij vond, met een vijl te willen openen. Het gevaarlijke voorwerp sprong uit elkaar, waardoor v. H. ernstig aan de knie werd verwond, zwaar aan het linker oog werd gekwetst en waarschijnlijk 3 vingers ten deele zal moeten missen. De vijl was in twee stukken een heel eind verder gevlogen. De gewonde werd ter verpleging naar Vlissingen overgebracht. Twee andere werklieden, die hun kame raad raadgevingen gaven, kwamen met den schrik vrij. Vrijdagmorgen te kwart over elven is in de binnenhaven te Scheveningen de bag germolen gezonken van de firma Kraajje- veld en Noordenne te Sliedrecht in de binnenhaven van Scheringen. Met de baggermachine was in dè tns- shcentijd gebaggerd en daarna werd do molen door een sloepboot naam de binnen haven getrokken. De sterke wind stond op de haven en aangezien de baggermolen nogal oen vrij hooge machine is, kreeg hij bij het komen in de binnenhaven hevigs windstooten, tengevolge waarvan hij bij het zwenken uit zijn haan liep ea onder water op een der dukdalven stootte, waardoor een gat ontstond en vrij snel zooveel water werd gemaakt dat de molen, na nog 40 60 Meter verder te zijn go- sleept, omsloeg en zonk. ALUMINIUM TRAMWAGENS. De Geldersche Stroomtram zal wagens met aluminium bovenbouw bij wijze van proef laten rijden. Dit zullen motor wagens zijn, welke door één persoon be diend worden. Op de GeldersoheWast- faalsche lijn (LichtenvoordeZeddam) zullen ze eenigen tijd beproefd worden en kan tevens het personeeel ervaring opdoen. Deze wagens zullen tusschen de andere treinen ingelegd worden, zoodat om het half uur een tram af en aan rijdt op het traject DierenVelp. Wordt de lijn doorgetrokken van Velp naar Arn hem, dan zullen deze wagens ook op dit baanvak goede diensten doen en zul len er ook late trams rijden van Arn hem af. EEN MUUR INGESTORT. TE MAAS TRICHT. Te Maastricht is Zaterdagnamiddag bij het afbreken van een school in den 0a- pucijnengang een muur ingestort waardoor een werkman van 44 jaar onder het puin werd bedolven en later levenloos daar ondft- werd uitgehaald. Achter den muur waren twee klassen, waar Zaterdagmorgen nog les werd gegeven. De vloer met banken hing naar beneden. Ware het ongeluk 's morgens gebeurd, dan ware d* ramp niet te overzien geweest. KNOEIERIJEN MET ASPIRINE-TA BLETTEN. De knoeiers bewegen zich in de laatst» tijden op het gebied der aspirine, een ar tikel, dat in bijda gaen huishouding ont breekt. Gedurende den oorlogstijd werden in Duitechland groote hoeveelheden aspirine in papier wegens gebrek aan glas werk verpakt, en daar na den oorlog de glazen verpakking weder in Duitsch- land geëischt werd, wisten de knoeier spoedig een voordeelige zaak te bo denken, door deze in Duitschland gewei gerde en door het lange liggen slechter en soms schadelijk geworden waar, ons land binnen te smokkelen, ze in gla zen buisjes te verpakken, waarbij de tabletten door allerlei handen gingen, en als origineele Bayer-aspirine-tabletten in den handel te brengen. Dat de ver- valsohing hierbij ook een belangrijke rol speelt is ten duidelijkste gebleken, zegt het „Maandbl. tegen Vervalschingen". Hel publiek ontvangt daardoor niet de ori gineele zuivere waar, doch een slechten namaak, respectievelijk en vervalscht product Daarbij vrordt gebruik gemaakt van etiketten en doosjes, nauwkeurig nage maakt, zoodat het publiek in den waai gebracht werd het echte en onveranderd* artikel te koopen. De firma Bayer is tegen deze praktij ken in rechten opgeireden, doch het komt ons voor, zegt het blad, dat zij ook be streden kunnen worden door de noodige publiciteit. Anders loopt men gevaar ees ondeugdelijk en bedorven geneesmiddel te koopen ten nadeele van beurs. VERGIFTIGE KWAKZALVERS MIDDELEN. In Charitas te Roosendaal is overleden een 17-jarig meisje P., ten gevolge van bloed vergiftiging. In bijzijn van het parket uit Breda is een sectieonderzoek verricht, daar men ver moedde het gebruik van vergiftige kwak. zalversmiddelen. Dit onderzoek wees als vermoedelijke oorzaak aan kwikvergifti ging door het gebruik van kwikhoudende zalf. In verband hiermede zijn potten zalf enz. in beslag genomen bij het oude vrouwtje, bekend als „tante Piet je" van de Wouwsche baan, die de zalf heeft geleverd. De broodprijs. Te Rotterdam wordt met ingang van heden, 13 Juni, wegens sterke stijging van den meelprijs, liet brood met één oent per 800 gram verhoogd. Vlasfabriek verbrand. Te Koewacht (•Zeeland) is Woensdag de Vlasfabriek van den heer R. de Weels, die verleden jaar pas gebouwd is, door het vuur ver nield. Met de fabriek ging de dichtbij staande schuur in vlammen op. Slechts met groote moeite mocht het gelukken cte eveneens nïeuwe woning van den be drijfsleider 1e behouden. Een zeer groote boeveelheid bewerkt en onbewerkt vlei en klodden ging verloren. De fabriek ei de schuur waren verzekerd op beurapolis Bijzonder vroeg. Te Ter Apelkanaal (Gron.) is bij den bijenhouder S. een natnurzwerm komen aanvliegen, hetgeen als bijzonder vroeg in den tijd beschouwd wordt. Door de tram gedood. Donderdagavond heeft te Etburg de uit Zwolle komend» tram, die op de markt stopt en dan ach teruit naar de remise rijdt, een vrouwelijk» passagier, mej. D. W., aangereden, zt-odaf zij zwaar werd gewond. Spoedige hulp ken niet meer baten, want even later heeft d» ongelukkige den geest gegeven. Loor een paard gedood. Te Lange- zwaag (Fr.) is de 16-jarige dochter van den heer L. door een slag van een paasd gedood. DoodelQk ongeluk. Te Erp is het 8- jarig dochtertje van den landbouwer J. W. door een van een kar vallend vat ge dood. Een broertje bekwam een hoofd wonde. Verbrand. Het driejarig zoontje van den veekoopman van R., te Barwoudswaar- den, bjj Woerden, trok het tafelkleed met een daarop staand brandend comfoortj- naar zich toe. Het kleed geraakte in brand en spoedig vatten ook de kleertjes van den kleine vuur. Op het hulpgeschrei ijlde de moeder toe. Zij greep den jongen beet, vloog er mee naar buiten en dom pelde hem eenige malen onder water. De kleine bleek «citer reeds zeer ernstige brandwonden aan armen en beeoen te hebben bekomen. - Oude kogels. Te Breedevoort zijn bjj het omspitten in de Walvoorder Kopper twee kanonskogels gevonden van 36 en 31 pond. Beide voorwerpen moeten afkomstig zij» uit den tijd van Prins Maurits. Verbrand. Te Dwingelo is het 3- jarig dochtertje van den heer Greveiiak met het vuur in aanraking gekomen en zoo hevig gebrand, dat 't aan de gevolge» is overleden. Verdronken. Bij Nieuwe schans, Gro ningen, zijn twee zoons van de familie Bosman, bij bet baden verdronkea. De jongste was in zinkenden toestand, toer de andere hem de hand wilde toesteken oa te helpen. Belden zonken naar de diept» en eerst na uren, zijn de lijken, hand ia hand gevonden. Opgravingen. In de nabijheid vaa het dorp Stiens, Fried., zijn bij het af graven van een stuk terpgrond niet min der dan 25 geraamten gevonden. Van som mige schedels waren de gebitten nog gaaf. Ook werd een oude degen gevonden, welkf naar het Museum te Lei' nvarden ts opge zonden. Gehangene gevonden. In Maam is op ongeveer 400 M. t^n Zuiden der spoor baan het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een man aan een boom hangende gevonden. Het bleek een Duitschèr. Men vermoedt, dat het lijk daal al 1 of 2 weken gehangen heeft. Faillissementen in Nederland. Vol gens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'« Bureaux voor den Handel, zijn over de af- geloopen week, eindigende 10 Juni in Ne derland uitgesproken 37 faillissemenlete tegen 32 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Juni 1921 832 faillissementen tegenover 589 over hei- zelfde tijdperk van het vorige jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2