Eerste Indrukken van den dag. Stadsnieuws. DAMÏAATJES 44ste JAARGANG No. 13861 DINSDAG 14 JUNI 1921 PER KWARTAAL FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577* BOREAUXi NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 15 JUNI Het Middelbaar Technisch Onder wijs in de Werktuigbouwkunde. Een mooi examen. Rectificatie. Een modderbad. Opening Luxortheater. Rijwielbanden ontvreemd. Brandje. Oplichting. F amiiie-bioscoop. LANGS DEN WEG. Naaimachine ontvreemd. 1 De toepassing der Huuraanzeg- gingswet. Een Feestweek. Een wereldreis. 3 De R- K. Vacantiekolonies Haarlemsche Bachvereeniging. Hinderwet. DE ABONKEMENTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» 193. KEERPUNT? Aan uvu donkeren hemel, welke nu al zoo langen tijd boven de hoofden van de door den oorlog zwaar ge slagen volkeren en ook boven die van hunne b'iren hangt, zijn de laatste dagen eindelijk enkele lichtpunten ver schenen. Ondanks alle vaak hoopvolle onderhandelingen toch,welke tusschen de vroegere vijanden gevoerd werden om tot betaling van schuld eenerzijds en gematigdheid in eischen anderzijds te komen, bleven wij steeds pessimis tisch gestemd en de feiten stelden ons na iedere conferentie helaas in 't gelijk. Zonder veel gerucht en daarom •neer vertrouwen wekkend, zijn nu le laatste dagen eenige berichten ver schenen, welke wèl moed geven voor dc toekomst. Zoo liet zich het ,,Berl. Tagebl." uit Keulen melden, dat de intergealli- eerde Rijnlandscommissie besloten heeft tot liet uitgeven van een om vangrijke lijst van artikelen, waarvoor voor het verkeer tusschen het bezeltte en het onbezette gebied in het vervolg geen toestemming meer noodig is. Op deze lijst komen de voornaamste han delsartikelen voor, zoodat in dit op zicht van een begin van het intrekken der sancties kan worden gesproken. Van veel meer belang nog lijkt ons de samenkomst, welke heeft plaats gehad tusschen den Franschen Minis ter Loucheur en den Éuitschen Mi nister- Ralhenau, beiden ministers voor den wederopbouw van hun land. bei den zeer bekwame mannen. Men kon verwachten en weet het nu ook al idt de feiten, dat deze hinnnen als zakenlieden zouden op treden, en de politiek nu eens buiten spel zouden laten. En dat is het juist, wat we noodig hebben. Zóóver werd Bit zakelijke standpunt op deze con ferentie tc Wiesbaden doorgedreven, dat, toen dc heer Rathenau 'n oogen- hlik als argument wilde laten gelden, dat het behoud van Oppcr-Silezië voor Duitschlnnd's betaalkracht noodig was, Loucheur onmiddellijk opmerkte, niet gemachtigd te zijn tot politieke be sprekingen. Beter ook dan zich in politieke be spiegelingen te verdiepen, hebben de hceren uitgerekend, wat de een beta len en dc andere eischen kon. Rathenau meent, dat Duitschland, Wil het volledig vergoeding geven, zijn productie geweldig moet opvoeren en tlöor sterk aanzetten van de belas- tingsclirocf Duitschland aan een Spar- taansch leven moet gewennen. Voor het eerste is de verruiming van het afzetgebied dringend noodig. Wat het tweede aangaat, acht men de Duitsche discipline een waarboa-g voor dc mo gelijkheid van uitvoering. De vergoe ding in natura stuit op veel bezwa ren, vooral op betaling door Frank rijk. De overeenkomst van Londen be paalt, dat de waarde daarvan zat wor den afgetrokken van de volgende 3 maandelijksche stortingen van de vaste annuïteit. Loucheur wil die betaling over een grooter tijdsbestek zien uit gebreid. Rathenau is voorstander van verhooging van de vaste annuïteit overeenkomstig het Parijsche accoord. De Duitsche arbeiders in Frankrijk zouden op denzelfden voet als de Fransche betaald moeten worden. Dit zou beleekenen, dat de salarissen 50 procent zouden stijgen met die van Wiesbaden vergeleken. Dit zou voor Duitschland schadelijk zijn. Van Fran schen kant verzetten zich tegen het te werk stellen van Duitsche arbei ders de transportcrisis, het econo misch evenwichi der loonen enz. Lou- clieur zal er verder op aandringen, (lat de Duitsche houten huizen goed- knoper berekend worden. Dan i.N r at over teruggave van ver wc voor de industrie noodzakelijke 'delen; over terugge ven van vee ca den bouw van 25000 Duitsche houten huizen in hot ver woeste gebied. Tegelijk verluidt, dat UuJUchland wil aanbieden 2 dorpen, van 2000 zielen elk, bij Laon her ap te bouwen. Rathenau verzekerde bog eens, dat Duitschland het ulti matum wil nakomen. Naar men weet geldt zijn voornaamste bezwaar de heffing van 26 procent op den Duit- schen uitvoer, diete Londen werd vastgesteld. Tevens werd toen echter öan Duitschland het recht toegekend ®en ander voorstel te doen. Ofschoon Rathenau meent; dat Duitschland zijn Verplichtingen kan nakomen, vreest hij van die heffing nadeelige gevolgen v°or de vergoeding zelf. Bovendien °Pent ze de deur voor ontduiking. Zoo hebL-cu beide ministers te W'os- baden de moeilijkheden als ferme za kenlui onder de oogen gezien en er is kans, dat de besprekingen te Pa rijs worden voortgezet. Dit opent inderdaad wijde perspec tieven, vooral, wanneer de openbare meening in Frankrijk de chauvinisti sche bladen weet te overstemmen. Een dergelijk vertrouwelijk overleg tusschen een Franschen en een Duit- schen Minister heeft wellicht niet meer na 1870, laat staan na den groo- ten oorlog, plaats gehad. En toch moest het dezen kant uit wilde er voor den Vrede en den welstand in Euro- pa iets te verhopen zijn. Moge Wiesbaden nu eens niet te leur stellen I Soc. Sint Bavo. 8 uur Haart. Inkoop- Combinatie. 8 uur Bestuursraad Volks bond. Familie-Bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Groote Kerk. Madrigaal Ver. 8 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. Stadstent. Den Hout. Haart. Mu ziekkorps 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uitgezonderd Zaterdags en Zon- en feest dagen geopend. In ©en drietal voorgaande artikelen werd het Middelbaar Technisch Onder wijs in de elecfcrotechniek, de bouw- en waterbouwkunde besproken. Doel van dit stukje is, belangstel lenden oen en ander mede te deelon be treffende het Middelbaar Technirch on derwijs in de werktuigbouwkunde. Allereerst de vraag: Geeft het vol gen van dit onderwijs- behoorlijke kansen in de maatschappij? Voor jongelieden met voldoenden tesh- nischem zin en luet in studie zeer ze- kor! Wanneer men van de reeds langer bestaande Middelbaar Technische scholen de lijsten van oud-leerlingen inziet, blijkt dat wel overtuigend. En daar de werk tuigbouwkunde zeer veel verschillende ge bieden omvat, vinden we in die lijsten dan ook zeer uiteenloopende posities ver meld. Zoo vindt men oud-M.T.S.-leerlingen als constructeurs, bureauchefs en be drijf Jaidcrs in machinefabrieken, als lei ders van het technisch bedrijf in de meest verschillende industrieën voorts als tech- nischo ambtenaren bij Arbeidsinspectie, Octrooiraad, Stoomwezen en Spoorwegen. En ook dezulke met commercieelen aanleg blijken volgens die lijsten hun weg wél gevonden te hebben. Een andere vraag is of men de stu dio te Delft zal kiezen, of aan eene M.T.S., of zelfs wel geheel in de prac tijk. Van dit laatste valt te zeggen dat inderdaad aan de verschillende machine fabrieken vele technici gevonden wor den die zichzelf de noodige kennis heb ben eigen gemaakt, velen zelfs meer dan het strikt noodige. Maar in den regel blijft deze kennis beperkt tot hot speciale gebied waarop het dagelijksche werk ligt. Studiegele genheid ontbreekt ook dikwijls, zoodat ook van deze kringen steeds een reep om technisch onderwijs is uitgegaan. De studie te Delft is voor velen te zwaar en is langdurig en kostbaar. Ook is menig jongmensch niet bestand tegen „vrije" studie, maar heeft behoefte aan voortdurende leiding. Ook voor dergelijke jongelieden is de opleiding aan eene M.T.S. aan te beve len. Daar wordt een degelijke basis ge legd, waarop men uitstekend verder kan studeoren in de een of andere speoiale richting die na de schoolopleiding geko zen wordt. Bovendien heeft men dan het groote voordeel, dat een M.T.S.-diploma op zichzelf bestaanszekerheid geeft in be trekkelijk korten tijd. Na 3 jaren H.B.S. of daarmede gelijk te stellen opleiding verlangt de M.T.S. vier jaren. Verdere kennisvermeerdering kan dan als vrije studie, zonder examen- dwang en in welbegrepen eigenbelang betreffende de gekozen bijzondere tak van nijverheid worden verkregen. Met eene M.T.S.opleiding wordt dus de ontwikkeling volstrekt niet afgeslo ten. Ter illustreering mogen hier enkele bijzonderheden volgen betreffende, het on derwijs voor de afdeeling Werktuigbouw kunde M.T.S. te Haarlem. le studiejaar: Mechanica .(storkteleer en graphosta- tica), natuur- en scheikunde, machine- onderdeelen, werktuigbouwkundig teeke nen, mechanische technologie, grondbe- beginselen der stoomwerktuigen, Neder- landsch, Duitsch en Engelsch, oefeningen in de werkplaats. 2e studiejaar: Beginselen der hoogere wiskunde, na tuur- en scheikunde, mechanica (grapho- statica-teekenen) machine-onderdeelen, hijswerktuigen, stoomketels en machines, werktuigbouwkundig teekenen, (ontwor pen), en laboratorium, mechanische tech nologie, talen, boekhouden, Staathuis houdkunde en sociale wetgeving. Dan volgt een jaar practijk, gedurende welke periode de leerlingen voortdurend in contact moeten Mijven met de M.T.S. door over hunne werkzaamheden versla gen in te leveren, en eventueel inlich tingen te vragen. Zooveel mogelijk wordt door den directeur der M.T.S. plaatsing in de practijk voorbereid. 3e studiejaren: Toepassing hoogere wiskunde, meoha- nica, bouwkunde, land- en scheepsmachi nes en turbines, hijsobwerktuigen, gas- en oliemotoren, werktuigbouwkundig labo ratorium, mechanische technologie, talen, boekhouden, kennis van wetten, staat huishoudkunde, fabriekshygiëne en eerste hulp bij ongelukken. Wat het werktuigbouwkundig teekenen betreft, dit wordt individueel behandeld; bij het ontwerpen worden de leerlingen van het begin af er aan gewend, alles te motiveeren en te verantwoorden m om bij de teekening te maken verslag. Aldus richt zich de opleiding, naast het vormen van een basis voor verdere studie, direct op de practijk. Dit is van zeer voel be lang, voor wie zoo spoedig mogelijk na de school doorloopen te hebben, zichzelf moet onderhouden. Juni 1921. H. FELIX. Het nieuwe Seminarie „Hageveld." Men is thans begonnen met het graaf werk voor den bouw van het nieuwe seminarie „Hageveld" te Heemstede. Verleden week, Dinsdag 7 Juni, werd de eerste spade in den grond gestoken door den secretaris van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, den Z.Eerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt. Deze plechtigheid ging ver gezeld van eenige hartelijke toespraken. Een historische dag in de geschiedenis van het Seminarie, is 7 Juni 1921 zeer ze kert Met den geheelen bouw zullen wel et telijke jaren gemoeid zijn. Winkelsluiting. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden, waarin staat, dat zij kennis heeft genomen van de eind-conclusie van de door den Raad ingestelde commissie, welke te onder zoeken had in hoeverve de wenschelijkheid aanwezig is, om weder de 8 uur winkel sluiting in te voeren. Adressant constateert, dat, hangende het onderzoek dezer com missie, de adresseerende bond, de organi satie van een groot aantal winkelbedienden niet is gehoord, waardoor de commissie eenzijdig is beïnvloed, constateert voorts, dat de arbeidstijd der winkelbedienden toch al zooveel langer is dan van andere groe pen van werknemers. Daarom verzoekt de afdeeling den Raad liet advies van bovengenoemde commissie niet te aanvaarden. Temperatuur van het water. De tem peratuur van hel water in de Gem. Zwem en Badinrichting aan de Houtvaart was he denmorgen 7 uur en hedenmiddag 12 uur 60 graden. Een mooie reclame. De N.V. Keuche- nius' Zeepfabrieken te Haarlem, opent voor Haarlem en omstreken een reclame campagne en wel op de volgende wijze. De reclame is speciaal bedoeld voor de bekende Nobla-zeep. In iedere doos Nobla- zeep zit een bon. Twee van deze bons geven recht op een derde rangs plaats bij een middagvoorstel ling van de Cinema Palace. Vier bons ge ven recht op een tweede rangs plaats en 6 bons op een 1ste rangs plaats alleen voor de matineé's. Voor de avondvoorstellingen geldt de votaende regeling: 3 bons geven recht op eeii derde rangs plaats en 6 bons op een tweede rangs plaats. De plaatsen zijn vrij van stedelijke belas ting. Men is geheel vrij te gaan op een avond naar keuze, vanaf 15 Juni a.s., behalve echter des Zondags, dan zijn de bonnen niet geldig. Deze reclame geldt alleen voor Haarlem en omstreken. Wij verwijzen voor verdere bijzonder heden naar de advertenties welke dezer dagen in ons blad zullen worden geplaatst. Van de groentenmarkt. Hedenmorgen was door de firma de Mooij en Co. aan gevoerd 100 kratten Malta-aardappelen. De prijs was 35 ct. per K.G. De kwaliteit was uitstekend. Bij het j.l. Maandag gehouden examen (piano) aan het Conservatorium te Am- Sterdam behaalde onze zeer jeugdige stadgenoote mej. Marie Erdtsdeck het einddiploma cum laude voor alle vakken- Bovendien werd zij Can dida at gesteld om haar studie te vervolgen voor het ver krijgen van de Prix d'Exoel'lence. Tevens viel haar een hooge onderscheiding ten deel als blijlk van talent, ernstige studie en waardeeriing ontving zij de orkestpar tituur en volledige orkestpartijen van het werk „Variations Symphonicjues" van Cé- sar Franck, voor piano en orkest. In ons nummer van gisteren stond ver meld, dat het Mannenkoor „Philips Loots", dir. Henri Pielage, in de gehouden wedstrijden in Den Helder den 2den prijs behaalde in de laagste afdeeling, dit moet editor zijn h o-o g s t e afdeeling. Gisteravond ongeveer negen uur viel een juffrouw, die aan de haite Schouwtjes- brug op de tram stond te wachten en die voor den hevigen wind beschutting in de Tylstaan zodit, van den zoo gevaarlijken schuinen kant af, in de moddersloot. Een begeleidend persoon haalde haar weer op den kant. Men zal op die ptaats nu wol niet verdrinken maar liet is een vreeselijke modderpoel en haar kleeren waren dan ook ontoonbaar. Donderdag 16 Juni a.s. zal de opening plaats hebben van het nieuw gevestigde Luxor-theater aan de Groote Houtstraat. Door een rijwielhandelaar hier ter stede is aangifte gedaan van' de vermissing van j zestal riiwieïhinneribrn.-ien. Maadagmiddag te half drie ontstond een begin van brand in perceel Korte l'ool'laan 29rood doordat, terwijl de vrouw des huizes melk nam van den melkboer, de vttam in de gasslang sloeg. Lenig linnengoed en een gordijn verbrand de. Met emmers water werd het vuurtje geblusdht. De staf der brandweer was aanwezig. De heer J. J. K, ahder is opgelicht voor een Dougi'as-mo torrijwiel ter waarde van 1517.16, door middel van valschc voor spiegelingen. De oplichter is W. J M. P., vroeger wonende te Zandvoort. Men meldt ons: Vanaf Vrijdag 17 Juni a.s. zal er in de Familie-Bioscoop oen pracht-film worden vertoond getiteld: Jerusalem bevrijd,door Fasso, ensoeneering van Enrico Gua/zzoni. In dót groote filmwerk speten niet minder dan 5000 personen mode. Volgens zeggen moe* dit meesterwerk, zoowel technisch als artistiek, staan boven de mooie be kende Chritus-fifa. Voor verdere bijzon derheden loze men het verslag van as Zaterdag. Jt. KProvincialen Kieskring "Pelsen. De algemeen© vergadering van denPro- vincialen Kieskring Velson zal plaats hebben op Zaterdag 18 Juni, des voor- middags ,3 uur, in hot gebouw öfc. Bavo". Verkeersagent en publiek. Reeds meermalen hebben wij ge schreven over de verkeersregeling. Dezen keer echter willen wij het. mede aan de hand van deskundige gegevens, in hoofdzaak even hebben over den verkeersagent en de hou ding van een deel van het publiek tegenover deze nuttige straatfiguur Wij willen ons eerst plaatsen op den hoek Ged. Oude Gracht enn Groote Hout straat, en van hier kunnen wij rus tig het werk van den verkeersagent op den hoek voor het Verwulft gade slaan. Het is tusschen 12 uur en half een, en druk. Juist komt een auto aantuffen uit de Gr. Houtstraat, daar voor en achter wielrijders. Van bet Verwulft komt een sleeperswagen, een handvegen, kinderwagen, fietsen enz. Agent steekt den stok in de hooglfe in de richting Verwulft. Sleeperswagen stopt niet. Agent roept luide: „staan blijven", en plaatst zich voor het paard. Agent zegt tegen koetsier: „U dient op te letten en de richting aan te geven". Koetsier verbaasd: „Hé, wat mot je?" Onderwijl maken een tweetal wielrijders van de gelegenheid gebruik om in vliegende vaart van het Verwulft, dwars over de drukke Gr. Houtstraat, de Oude Gracht te vliegen, zonder te bellen natuurlijk, tusschen schoolkinderen door. Voort maar! Zoo gaat het ook op den hoek Bar- teljorisstraat. Vele, ja de meeste wielrijders en voerlieden vinden het blijkbaar te veel moeite om even met hun hand of zweep, de richting, die zij willen gaan, aan te geven. Deze post bestaat al eenige jaren en nog hoort men den agent voortdurend roepen: „Rechts houden 1" Dan de Kruisweg hoek Stations plein, de nieuwste verkeerspost. Van alle kanten wordt de agent hier als 't ware bestormd. Men hoort steeds: „Rechts houden" en „U mag niet links om een hoek rijden". Die agent is hier precies een tol, moet voortdu rend in de ronde draaien; als het druk is, een zeer moeilijke en ge vaarlijke post, vooral ook met het oog op de vele daar kruisende tram wagens. Zou liet niet wenschelijk zijn, de Rozestraat van de Rozensteeg naar den Kruisweg, voor het rij verkeer te verbieden? Kan het hier ook niet, zooals in andere steden, n.l. dat nie mand een verkeerspost passeert, voor de agent daartoe het teeken heefU gegeven? Vele inenschen denken blijk baar: „Daar staat een agent, dus kan ik raak rijden." Zij vergeten, dat die agent ook een mensch is. en dat ver keersagent spelen een zeer zenuwach tig werk is en lang niet ongevaar lijk! Laten wij, als wij een verkeerspost naderen, langzaam rijden, richting aangeven en niet doorgaan vóór de agent het teeken daartoe geeft Houdt rechts, altijd eu overal rechts, rechts, want daarop is het geheele verkeer bekend! Vraag ook nooit oen ver keersagent inlichtingen, leidt hem al thans niet af. Nu wij toch reeds drie, wellicht weldra meer vaste verkeersposten heb ben, die wel blijvend zuilen zijn, zou het voorts wel gewenscht zijn vaste verkeersagenten aan te stellen, want niet alle agenten zijn verkeersagen ten Er zijn er die te oud zijn en ongeschikt, er zijn er jongere, die overigens zeer goede agenten maar geen verkeersagenten zijn, dat kan men dagelijks zien. Vaste verkeersagenten, maar dan niet zoo als nu staande op tochti ge hoeken, zonder beschutting in re gen en wind, zelfs 'onder goede doe' malioe kleeding. Bij de firma G. aan de Doelstraat is een Singer-naaimachine ontvreemd. De Huurcommissio gaat nu over tot toepassing van de huuraanzeggingswet en zou vanmiddag de huur aanslaan van perceel Paviljoenslaan 13. Zooals men weet verbiedt de wet de hulzen langer dan een bepaalden tijd leeg te laten staan. Gebeurt dat toch, dan heeft de Huurcommissie het recht die huizen tegen een door haar vastgestelde prijs te verhuren. Naar wij vernemen zijn er ook in Haarlem nog al wat hui zen die omverhuurd blijven. De eigenaren daarvan worden dan aangeschreven door de Huurcommissio om het huis binnen oen bepaalden termijn te verhiyen. In den regel is dat voldoende. Is dat niet het geval, dan gaat de Huurcommissie zelf ,tot verhuriag over. Er zijn nog meer huizen in behandeling om door de Huuroommissie ie worden verhuurd, doch daarvan ia de aanschrijvingstermijn nog niet .verstreken. Vanmiddag wordt perceel Paviljoenlaan 13 te huur gezet, to bevragen bij de Huurcommissie. OostemrijJcsche kinderen. Het Be stuur van A.N.O.O, maakt bekend, dat bij resolutie van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, d.d. 30 Mei 1921, do duur van het verblijf der Oostenrijk- schek inderen in Nederland is bepaald op niet langer dan 10 weken, behoudens toestemming .van Zijn Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. De termijn van 10 weken hierin genoemd, geld reeds voor het transport dat 6 Mei 1921 hier te lande is aangekomen. Verdere inlichtingen worden verstrekt Kenaustraat 9, tusschen 1012 uur v.m. De heer A. Benno heeft aan den ge meenteraad van Haarlem een adres go- richt met verzoek in Haarlem oen feest week, bedoeld als Algemeen Volksfeest te organiseeren. Adressant schrijft daarin het volgende: Sinds eenige jaren is in deze gemeente de kermis afgeschaft en het valt niet te ontkennen, dat, hoewol die kermis in haar laatste stadium niet aan ioder het gewenschte vermaak bood, aan het volk in het algemeen iets is ontnomen. "D© groote massa kan echter niet buiten zoo- iets en dat bewijzen 's winters de treinen vol, die naar Amsterdam gaan om ver maak te zoeken en 's zomers de trams vol monschen, die naar Zandvoort trekken. Dat het groote publiek behoefte hoeft aan afleiding bewijst ook de enorme be langstelling, die de concerten in den Hout en het Brongebouw genieten; dat bewij zen ook de volle tenten, die Oarré en anderen tijdens hun verblijf alhier ge trokken hebben en verleden jaar mijne onderneming te Schoten, waar 80<yo der bezoekers Haarlemmers waren. Zonder nu de kermis weer in Haarlem terug te halen, ziet ondergeteekende toch kans, een Algemeen Volksfeest te orga niseeren en wel door het arrangeeren van een zoogenaamde Feestweek, zooals die verleden jaar te Arnhem en Zaan dam met succos gehouden is, en zooals dit jaar op 20 Juni a.s. te Dordrecht en in Juli a.s. te Wormervoer zal worden gehouden. Zoo'n Feestweek zal dan bestaan uit: Het opvoeren van Nedorlandsohe Volks stukken, Specialiteiten, Kinder- en Fa milie-voorstellingen, Volksspelen, Etala ge-wedstrijden, Reclameoptochten, Zang en Gymnastiekuitvoeringen, Bloemencor so's, Muziekuitvoeringen, Vuurwerk, enz., terwijl dan do gelegenheid moet worden opengesteld, dat op geschikte plaatsen in de stad, diverse kermisvermakelijkheden geplaatst kunnen worden, tot toelating waarvan in een Uwer laatste vergaderin gen werd besloten. Daarom neemt ondergeteekende beleefd de vrijheid U te verzoeken, in beginsel te willen besluiten, dat te Haarlem de moge lijkheid worde open - gesteld, een Feest week, als Algemeen Volksfeest bedoeld, te houden, welke dan zal worden samen gesteld onder de auspiciën van een uit de Burgerij te kiezen Commissie, ter wijl de ondergeteekende zich belangeloos beschikbaar stelt. Nog moge worden opgemerkt, dat het Vreemdelingenverkeer en daardoor de belangen der neringdoenden benevans hot belang der gemeentekas zullen Wor den gebaat bij deze volksfeestweek. Zondagmorgen zijn de heeren Leubring en Stoeltje hun wereldreis begonnen, die zooals men weet, ten doel hoeft practised aan te toonen, dat Esperanto als interna tionale verkeerstaal te gebruiken is. Veel belangstellenden hadden zibh op de Groote Markt opgesteld. Op 't Pavil joen bad het officieele afscheid plaats, 't Woord werd gevoerd door den heer Sevenhuijsen en den heer SmiL Een foto vereeuwigde het oogerublik. Vergezeld van een groot aantal wielrijders vertroikiken daarop de Haariemsohe we reldreizigers, die over 8 jaar hopen terug te koeren. Tuberculose-bestrijdirig. Voor de Tuberc ulose-be s I r ij di ng in „Haarlem en Omstreken" (Vereeniging) t werden in de maand Mei aan giften ont vangen: Van de beambten der Venzeke- r'mgmaatschappij „de Nederlanden" 11; Coll. jaarvergadering Xlcr Patroonsvereen. van Tim-Eerlied*— "iz. f 30; Veiline k'a-- gig Vj( Kennen onze R.-K. stadgenooten wel vol doende het heilzame werk der Haarlem-, sche R.-K. Vereen. „Vacantiekolonies"? Zeker, telkenjare, kan men in onze cou rant lezen, zooals gisteren weer, dat een club jongens en meisjes door bemiddeling dezer nuttige vereeniging naar zee is ge- zonden, maar denken velen dan niet, mis leid door den naam, dat het alleen geldt oen pretje van ©enige weken voor dezo jongelui? Niets is echter minder juist. Deze vereeniging, die den eersten Oc tober 1909 werd opgericht, stelt zich ten doel: R.-K. zwakke of ziekelijke minver mogende kinderen in staat te stellen her stel van gezondheid te vinden, zulks met behartiging tevens hunner geestelijke be langen, in eene R.-K. omgeving. Hetzelfde werk dus voor eigen lands kinderen, dat in het laatste jaar met zoo veel enthousiasme, door het gastvrije Hol land is beoefend door Duitsche en Oosten- rijksche kinderen en waarmede ons vader land de bewondering der geheele wereld afdwong. Wij zullen niet zeggen dat de Holland- sche kleuters meer recht hebben op onz« belangstelling dan de Duitsche of de Oos- tenrijksche, maar jrecht op evenveel sym pathie hebben zij zeker. Een alledaagsch voorbeeld van het nut tig werk der vereeniging is wel dit, dat wij van een dankbaren vader hoorden, die verleden jaar zijn dochtertje geheel er bo venop zag komen door zoo'n verblijf aan Zee. Vóórdien was het steeds sukkelend, was bij de kleinste wandeling moe en na dien klaagt zij, nu al oen geheel jaar, in 't geheel niet meer. Ze is nu als alle an dere geronde kinderen van haar leeftijd- Voor veilen dier kinderen is een verblijf buiten een weldaad voor het geheele le ven, maar de ouders zijn dikwijls niet in staat dat te geven. Daarin nu voorziet het werk der R.-K. Vacantdekololnies. Verdient dat werk niet ieders leven dige sympathie? Men kan die toonen, door lid der vereeniging te worden of donateur voor de luttele bijdrage van 50 cent of f 6 per jaar. De kindsheid en de jeugd had in alle tij den een voorrecht op vreugde. Vreugde ir voor haar noodig was het dagelijksch brood, en die vreugde ontgaat het ziekelijke kind. Die vreugde kan men velen kleinen terug geven door de vereeniging te steunen. Wij vestigen de aandacht er op, juist om dat wij gisteren die blijde gezichten der uitgezondenen weer eens hebben ge zien en die dankbare woorden hebben go boord van de moeders, wier kind tot de uil verkorenen behoorde. Er gingen er nu dertig, maar wel zestif of honderd zou de vereeniging moeten uit zenden als alle rechtmatige aanvragen wer den ingewilligd. De verpleging, gedurende vijf woken, kost per kind ruim f 55.en wel ge denkt het bestuur met groote dankbaarhei?' de ruime opbrengst der collecte in de Ka thedrale Kerk, eenige weken geleden, maar. er is zooveel noodig. Zou het niet ook op den weg liggen van onze R.-K. organisaties, Vrouwenbond, Middenstand en afdeelingen van den R.-K. Volksbond, deze vereeniging geregeld krachtdadig te steunen? Men bewijst er een weldaad mede aan de Maatschappij in onze onmiddellijke omge ving. Wanneer iedere organisatie een ruims bijdrage uit de kas jaarlijks voor dit doel afzondert, dan krijgt de vereeniging eer mooie vaste bron van inkomsten. Secretaris der vereeniging is, de heer A Beijnes, Westertvoutpark 20. se 2 H. B. S. 17; B. C. H. 230,60 e» traden 20 nieuwe leden toe. Voor de verpleging van patiënten (Lig- hal fonds) bedroegen de giften: van den heer v. d. P. 1,50; Over/lhot van J< bloemenhulde v. h. personeel der Harl Mach fabriek, 1,75 en was het aantal nieuwe leden 6. Het Bestuur van de Haariemsche Bach vereeniging bericht dat in het volgend sei zoen, waarin het 50-jarig bestaan de» vereeniging gevierd zal worden, de vol gende concerten zullen plaats hebben: Dinsdag 25 October 1921 van het Orkest van het Concertgebouw. Dinsdag 8 November 1921 van het Rcsi dentieorkest. Dinsdag 29 November 1921 van het Orkest van het Concertgebcf vv. Dinsdag 13 Deceniber 1021 Feesteen oerl van het Residentieorkest (kar" Baoli gewijd). Woensdag 14 December 1921, gewijd aan Beethoven. Vrijdag 16 December 1921 gewijd aar Mabler. Fcestooncerlen van het Orkest van het het Concertgebouw, met welwillende me de werking van het zangkoor van de Af deeling Amsterdam der Mjulschappij tot bevordering der Toonkunst. Dinsdag 17 Januari 1922 van het Resi dentieorkest. Dinsdag 7 Februari 1922 van het Orkest van het Concertgebouw. Dinsdag 21 Maart 1922 van het Resideni tieonkest. Dinsdag 14 Maart 1922 van 'het Orkest van het Concertgebouw. Ter inzage is nedergclegd het ingekomek s erzoekschrift me* de bijlagen van L ellemam, om vergunning tot oprichting van eene inrichting tot het reukeloos be reiden van huiden en vellen in het per ceel aan de Lange Boogaardstraat no. 25, waarbij electrische kracht zal worden aan gewend tot het aandreven van twre te »h- —eu werktuisc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1