Tweede Blad. BUITENLAND. FEUILLRTON Onder Valsche Vlag BINNENLAND Blnnenlandsch Nieuws. Parlementaire Kroniek DINSDAG 14 JUNI 192l Een belangrijke samenkomst. Opper-SIIezië. De mijnwerkersstaking in Engeland. Ierland. „Heerlijk, papa", verzekerde Marion, verheugd, dat haar vader een zoo buiten gewone deelneming voor haar doen cn GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. „Wallhagen, Helena. WaMhagen," sta melde Marion bedeesd. Collectieve contracten. Wat minder gewenscht lijkt. „Deze mensohen zijn ellendige avontu riers, en ik wit niethoort gij, ik wS ,X)hr Mijnheer Guthhridge knikte. „Ga r heen, ik wil alleen zijn." De nieuwe regeling van den Dienstplicht. Over do nieuwe regeling hebben zich nog de heeren Duymaer van Twist, Wijk, Romans en Kruyt lalen hooren, allen mannen met verschillende inzichten over onze legerorganisatie. Vrijwel tegenover elkaar stonden dc an- li-revolutionnaire eji de katholieke spreker. De heer Duymaer bracht allerlei bezwaren tegen Minister Pop's regeling te berde. Het veldleger zou z.i. niet bij een even- tueeien aanval den eersten stoot kunnen at weren, daar het te klein was en wat de opleiding, het ploegenstelsel en de voor oefening boireft, daarvan deugde zoo goed als niets. Het deed daarom wel ietwat zonderling aan, den anti-rev. overste op ron-activileit de hoop te hooren uitspre ken, door gemeen overleg met de Regee- ring zijn ernstige bezwaren tot een be vredigende oplossing te zien brengen. De heer Bomans had zich te verdedigen legen vele verwijten tot hem gericht, dat hij n.l. zijn vroegere theorieën was on trouw geworden. Hij ontkende dit. Zijn hoofdstreven was altijd geweest het ka zerneleven te beperken. Dat doet dit ontwerp, althans kan dit ontwerp doen. En dus was hij er mee inge nomen. De houding der sociaal-democraten noemde hij weinig parlementair „belab berd". Zij prediken nu de weerloosheid, mulat zij eerst in de crisisjaren meegedaan hebben aan allerlei oorlogscredieten. De heer Wijk, die als eenig vertegen woordiger van het zoogenaamd Verband tot democratiseering onzer Weermacht, het woord voerde, viel in een heftig be toog de legerorganisatie van den Minister aan. Deze zal de stem van dezen „demo craat" niet krijgen, niet omdat de wet niet democratisch genoeg is integendeel! Maar deze democratiseerder van de weer macht is tegen bezuiniging en tegen leger- verzwakking, had het zelfs over weerloos heid, kanonnenvleesch, Z. M. de kiezer, lam en verachtelijk gedoe en nog veel meer, terwijl de eerste oefentijd van den Minister maanden) te.... kort is volgens dezen Weermachtsvcrbonddemocraat. Het was niet beleefd van de Kamer, maar toch ook niet geheel onbegrijpelijk, dat zij na de schimppartij van den heer Wijk op de Kamer, niet geneigd was om eeuige mo ties, die de heer Wijk ontworpen had, te ondersteunen, welke bejegening geen be letsel voor den redenaar was, om zijn rede verder af te lezen. Dc dappere heer Kruyt is communist en wil daarom niets van een sterk leger weten, behalve natuurlijk in Rusland. En daar mee is alles omtrent dezen Russophiel ge- xegd. lil dc avondvergadering was het de heer v. d. Voort van Zijp, die één klaagzang aanhief over personeel en materieel. Omtrent ons vestingstelsel vroeg de spr. of dit afgezien van de motie-Drion waarin bezuiniging bij dit stelsel wordt aangedrongen nu eigenlijk zal worden gehandhaafd, dan wel afgeschaft. Op dit punt, evenzeer als ten aanzien van den inhoud der geheime aait de Kamer over gelegde nota, heeft ons volk recht om vol ledig te worden ingelicht, met voorbehoud natuurlijk van hetgeen voor het buitenland geheim moet blijven. Deze spr. drong Voorts aan op betere en ruimere voorzie ning van geschut en evenals de heer Duy maer van Twist legde hij bijzonderen na druk op het groote gewicht, hetwelk in het nieuwe stelsel aan de vooroefeningen zal moeten worden gehecht. Met de leiding van deze vooroefeningen zal de vrijwillige land storm moeten worden belast en in geen geval dc burgerwachten, zooals van som mige zijden wordt gepropageerd. Het denkbeeld van een „Statenbond van Europa", waarvoor de wel idealistisch aan gelegde, maar daarom nog niet sympa thieke heer Van de Laar, een gloedvolle rede hield, werd door een krachtigen koudon waterstraal afgekoeld. De spuit gast die dit werk op zich nam, was de ehristelijk-historische heer Schokking. Hij noemde dit denkbeeld „kinderlijk." De leider der Socialisten wijdde een rede voering aan de. kwestie der ontwapening in verband met dc practische politiek. Mr. Tioclstra hield N.B. vol, legen het getuige nis van een deskundige als generaal Luden- dorff in, dat niet ons leger ons land buiten den oorlog heeft gehouden, terwijl nog in November 1920 het „Volk" (hoofdredacteur mr. P. J. Troelstra) constateerde, dat zon der onze mobilisatie de oorlogvoerenden ons land hadden moeien binnenvallen en dat déürom de houding van 1914 de eenig- juisle is geweest? Wil de lieer Troelstra nu bljjven volhouden, dat hij niet gelooft wat Lndendorff schreef en dat het Duitsche legerbestuur niet moet geweten hebben, dat Nederland zoo weinig grof geschut bezat en dat ons land het geheel voorbijziende, dat wij in dat geval niet alléén zouden hebben gestaan niet twee dagen zou hebben uitgehouden, din lijkt zoo'n hou ding van den man der vergissingen In 1918 op niks. Vrijdag was Minister Pop aan 't woord. Hij was begonnen, en daarmee was hij volkomen in zijn recht, met generaal Snijders, den oud-opperbevelhebber „den iman," die zooveel jaren onbeperkt zijn krachten aan 't vaderland gewijd heeft, te verdedigen tegen de persoonlijke aan vallen van den socialist K. ter Laan. Ver volgens trad hij in de verdediging van zijn stelsel. Daarbij bestreed hij liet denkbeeld- Van VeenVan Twist om de reserve- en kerntroepen samen tc voegen. De Minister wees er vooreerst op, dat, wil men alle 72 bataljons als kennlroepen formeeren, de outilleering van dc 36 bataljons reser ve-troepen even goed zou moeten zijn als de thans voorgestelde voor de 36 bataljons ■kernlroepen. De kosten daarvan zouden aan arlilleristdsche uitrusting 123 millioen méér bedragen. Tegenover dit argument hebben de heeren Van Veen en Duymaer van Twist in hun repliek betoogd, eener- zijds dat de artillerie niet in gelijke male liehoeft toe te nemen, als de kenntroepen in aantal verdubbeld worden, hetgeen mi nister Pop in zijn dupliek echter staande hield, anderzijds, dat de opperbevelheb ber bij een vijandelijken inval practiseh toch genoodzaakt zal zijn om onmiddellijk de kerntroepen met de reserve aan te vul len. welke laatste dan echter slecht ge oefend zal Zijn en „een janboel" zal ver oorzaken. Verder vreesde Minister Pop, dat, in dien men thans tot een zoo breeden opzet van het veldleger besloot, als mr. Van Veen noodig oordeelt, de kosten daarvan op den duur niet te dragen zouden zijn en men later weer een desillusie te meer zou moeten erkennen. Omtrent dit kemlager meende de Minister overigens een misver stand te moeten conslateeren. Met dit le ger zal niet onze geheele grens moeten worden „gegarneerd", doch het zal op die, door het beleid van den opperbevel hebber uit te kiezen plaats moeten wor den ingevoerd, waar, met gebruikmaking van bet terrein, met den meesten kans op succes de vijand kan worden tegengehou den. Indien dit eerst zal kunnen geschieden na het prijsgeven van eenigen grond on zerzijds, dan is dit een gewoon verschijn sel, aan hetwelk geen enkel land, zooals de Minister herinnerde, gedurende den we reldoorlog ontkomen is. Zelfs Duitschland heeft den oorlog niet geheel buiten zijn grenzen kunnen houden. Om deze rede nen bleef de Minister vasthouden aan een klein, doch goed geoefend en volledig ge outilleerd kemleger, waarvoor een oefentijd van zes maanden een volstrekt minimum is. De heer Pop betwistle nog, dat juist dc meest ijverigen en belangstellenden on der de dienstplichtigen bij de reserve- troepen zouden worden ingelijfd; het vier- maandenstelsel heeft geleerd, .dat het eer de meest gemakzuohtigen waren, die van deze gelegenheid profileerden, onder de niet-voorgeoefenden zullen zich dan ooik uitstekende soldaten bevinden. Overigens herhaalde de Minister, dat een ook slechts bij benadering juiste bereke ning van de kosten dezer wet absoluut on mogelijk is. De kosten der vrijstellingen- commissics begrootte hij op ongeveer f 9000, waardoor z.i. een Centraal-instituut zal worden verkregen, dat eenheid van op vatting waarborgt. Ten slótte stelde de socialist K. ter Laan nog een motie voor, gelijkluidend aan die van den communist Kruyt tot schorsing der beraadslagingen, doch met dc toevoe ging, dat tevens maatregelen moeten wor den genomen, om de tweede helft der lich ting 1921 niet te doen opkomen. Louchcur en Rathenau, de ministers van herbouw in Frankrijk en Duitschland, zijn Zaterdag te Wiesbaden bijeengekomen ter bespreking der technische, financieele en econotnisehe bizonderheden van den we deropbouw van het verwoeste gebied in Frankrijk. Loucheur heeft verklaard, dat zijn be sprekingen met Rathenau enkel een ge- dachtenwisseling zijn. Het kwam hem voor, dat Rathenau met goede bedoelingen bezield was en hij voegde er aan toe, dat de huidige besprekingen er toe kunnen strekken om de groote lijnen voor de be sprekingen der deskundigen vast te stel len. Nader wordt uit Parijs gemeld: De ontmoeting tusschen Rathenau en Loucheur is Zondagochtend te Wiesbaden begonnen en een wederzijdsche uiteen zetting der algemeene opvattingen over de oplossing, die zou kunnen worden gege ven aan het vraagstuk van den wederop bouw in dc verwoeste gebieden. In den loop van dit eerste onderhoud gaf Ra thenau uiting aan zijn wensch, om de verplichtingen, die Duitschland bij gele genheid van het ultimatum had aanvaard te vervullen. Hij deed in hel bijzonder het voorstel om een aanzienlijk aantal Duit sche arbeiders ter beschikking van de Fransche regeering te stellen.- 's-Middags vond een nieuwe gedachten- wisseling plaats tusschen de beide minis ters. De beide ministers hebben vooral de kwestie van het herslel nauwkeurig on derzocht, en daarbij in liet bijzonder hun aandacht gewijd aan den bouw van hou ten huizen, de levering van de materdalen en dc verstrekking van arbeidskrachten. Rathenau legde inlichtingen over be treffende de Duitsche invoeren en uit voeren. Hij critiseerde de belasting van 26 pet. op de uitvoeren. Toen men bij Louchcur informeerde naar den uitslag van zijn onderhoud met Rathenau, verklaarde Loucheur, dat Rathenau den nadruk had gelegd op den oprechten wensch van de Duitsche regeering om alle voorwaarden te vervullen van het ultimatum. Dc mi nisters hadden de vraagstukken behandeld, zonder ze evenwel nog te hebben opgelost. De „Petit Parisien" is van oordeel, dat hoewel men geen sensationeele beslui ten moet verwachten van deze gedachten- wisseling toch dit resultaat reeds be langrijk is, dat een nieuwe methode schijnt te zijn ontworpen. De Fransche minister van de vernielde gebieden heeft er zich van kunnen vergewissen, dat Rathe nau van zins is, een oplossing te helpen vinden. Rathenau heeft van zijn kant de practi sche moeilijkheden leeren kennen, die hij nog niet wist. Te beginnen met heden is een betrekking ontstaan tusschen de beide ministers. Dé heer Wolff, vertegenwoordiger te Parijs van den heer Rathenau, zal voor laatstgenoemde de onderhandelingen voort zetten. Ook kunnen Loucheur en Rathenau elkaar nogmaals ontmoeten. „Misschien" zoo eindigt de „Petit Parisien" „staan wij aan den vooravond van een doeltref fende Fransch-Duitsche samenwerking." De correspondent van den „Lokal An- zeiger" meldt uit Oppeln, dat de bekende commissie van 12 de volgende besluiten heeft genomen; De Duitsche zclfweerbaar- hckl mag eerst dan worden teruggetrok ken indien de Poolsche opstandelingen werkelijk zijn ontwapend, als al'le uit Po len gekomen benden uit Opper-Silezië zijn verwijderd, als de Poolsche grens volko- meri is gesloten, als allen die aan den op stand schuldig zijn in staat van beschul diging worden gesteld, waarbij geen am nestie mag worden verleend, als alle door de opstandelingen aangestelde autoriteiten zijn afgetreden en dc gemeenten of plaat selijke burgerwachten den waarborg heb ben dal de voortzetting van de bewape ning der Polen onmogelijk wordt ge maakt. De „zuiveringsactie": De oorrespondent te Oppeln van de „Lokal Anzciger" heeft met vooraanstaan de persoonlijkheden en vluchtelingen ge sproken en is op grond van hun mede- deelingen tot de overtuiging gekomen dal de z.g. „zuiveringsactie van dc Enlente- Iroepen" slechts een Fransche schijnma noeuvre is. „De Engelsehe bevelhebber Henniker is feitelijk aan generaal Gratier ondergeschikt en kan zonder diens toe slemming niets uitrichten. „Lerond, die Henneker heelemaal heefl ingepakt en diens troepen door verbrok keling in kleine afdeelingen elke actie van beteekenis onmogelijk maakt, wil de Pool sche opstandelingen aan een zoet lijntje over de Poolsche grens brengen, mei be houd van alle wapens en hun geheelen buit, om zoodoende een basis voor een nieuwen aanslag tc houden. „Korfanty is' in zijn hoofdkwartier te Schoppenitz voortdurend in contact met Warschau. Hij heeft een generalen slaf, die uit twintig Franschc officieren in bur- gerkleeding beslaat. Generaal Lerond lieeft den Oppersten Raad voorgesteld. Korfanty het herstel van de rust in O.-S. toe te ver'TOuwen. Korfanty moet zich daartoe bereid hebben verklaard en ge neigd zijn een uit Polen en Duitschers be staand bestuur in te slellen". Hoe gegrond het wantrouwen van de Duitsche zelf weerbaarheid tegen de belof ten van Lerond is, blijkt uit het feil, dat de Poolsche benden Zondag achter het front groote bedrijvigheid ontwikkelden, die geenszins op een staking van den strijd duiden en dat de Polen de plaatsen die de zelfweerbaarheid op bevel van dc Enfentecomznissie hadden ontruimd, op nieuw hebben bezet. De Daily Telegraph verwacht vcei van de oprichting van den nalionaten loon- raad met een onafhankelijk voorzitter met beslissende stem over alle geschil punten. Jaren long heeft zulk een insti tuut, de verzoeningsraad, in Wales en Engeland zegenrijk gewerkt. Deze voor zitter zal de eerste gewichtige beslissin gen nemen over het bedrag van het stan- daardloon op een minimum-leef tijd, ver houding tusschen Joonen en winsten en het minimum-loon vobr de slechtst be taalde mijnwerkers, indien dezen van meening zijn dat het standaardloon be neden het peil van het noodzakelijk le vensonderhoud daalt Het noordelijk parlement. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van den Senaat van het noordelijke par lement zijn 24 unionisten gekozen; onder de nieuwe senatoren zijn o.a. Lord Pir- VRIJ NAAR HET DUITSE!!. 19. „Hij zal het wel niet zeer aangenaam binden, dat wij in zijn nabijheid zijn komen wonen," meende Helena. „Waarschijnlijk niet," zeide Max. „Wij zullen ons eenvoudig niet met dien man bemoeien." Langzamerhand kwam het gesprek op andere dingen. Max, die zijn nieuwe be trekking den anderen dag zou aanvaar den, zag met hoopvolle oogen in de toe komst Hij vertelde van de inrichtingen, die zijn nieuwe chef len voordode zijner arbeiders ontworpen had, van de mooie vergezichten in de omsireken, en hij slaag de er in, zijn moeder aan de gedrukte *n mijmerende stemming te onttrekken, Waarin de herinnering aan een lang ver vlogen tijd haar gebracht had. „Waarom zou ik het verlies dier goede ren betreuren, die hun eigenaar, naar het ®ohiji*t, volstrekt niet gelukkig maken?" Jeidö mevrouw Wallhagcn bij zich zelf, toen zij des avonds aan hel venster harer slaapkamer stond en haar blik liet rusten op den zwaren koepel, die haar uit de verte in den maneschijn soheen toe le wenken. Daar had haar echtgenoot zijn jonge jaren doorgebracht; daar zo-u den hare kinderen nu wonen, indien een eer- iooze indringer hen niet van hun rechten beroofd had. Doch voor de eerste maal in al die jaren dacht zij aan hem meer met medelijden dan met afkeer. Zijn dochler kwijnde weg voor zijn oogen, terwijl haar kinderen gezond en vroolijk opgegroeid waren en vol hoop de toekomst te gemoel zagen. „Mijn God, ik dank u," fluisterde zij zacht. „Gij gaaft ons iets dat beter is: huiselijk geluk en goede, veelbelovende kinderen. Wat is al het goud der aarde in vergelijking met zulk een schat." In de eetzaal -van 't slot Guruguh zaten vader en dochler aan het avondmaal. Het groolc vertrek was schitterend verlicht, en op de tafel stonden in ruime keuze de uit- gézoohlste gerechten. Maar noch de schrale man met zijn sneeuwwit hoofd en de onrustig flikkerende zwarte oog |i, noch zijn bleek e dochler scheen dén min sten eetlust te gevoelen. De eerstgenoem de hield zich meer bezig met de courant, die juist was aangekomen, dan met de voor hom staande spijzen, terwijl zijn dochter reeds na weinige minuien haar vork neergelegd had en nu zwijgend" en onbeweeglijk in haar stoel leunde. Marion Gutihbridge was een mager, hoog opgeschoten meisje, met smalle, een wei nig voorover gebogen schouders, ingeval len borst en donkere, zwaarmoedige oogen, die zich van tijd tot tijd op haar lezenden vader richtten, en dan'met oen verlangende uitdrukking naar de deur keken, alsof zij het oogenblik wenschte le bespoedigen. dat bet haar vergund zou zijn de kamer te verlaten. De bediende ging eindelijk zacht naar den uitgang en verdween. Vader en dochler waren alleen. Langzaam vergingen eenige minuten. „Slaapt gij, Marion?" vroeg Gukhbridge, dc diepe stille onderbrekende. „Noen, papa." „Gij schijnt zoo zeer vermoeid, kind," hernam Gutihbridge met meer deelneming, dan hij gewoonlijk toonde. „Voelt gij u zieker dan anders?" „Neen, papa, integendeel, ik ben heel wel, alleen een Reefje afgemat." „Dat doet de warmte," ging de vader voort, met onderzoekenden blak het doodsblceke gelaat voor hem beschou wend. „O. gij zijt vandaag bij de familie Webor geweest. Hebt gij u daar goed ge amuseerd?" ree, de bekende reeder en eenige beken de groote handelslui te Belfast. De se naat zal op 22 Juni bijeenkomen, wan neer de koning het parlement zal openen. Tegenspraak. De Russische handelsdelegatie spreekt uit naam van de Russische Sowjet-regee- ring uitdrukkelijk tegen, dat er een ver drag zou zijn geleekend tusschen Rus land en Ierland. Er is geen enkel verdrag geèn enkele overeenkomst noch met Sinn Fein, noelh met een andere partij in Ier land door Sowjet-Ruslaud of een zijner bijzondere instellingen aangegaan. Misdaden van Sinn Fein. Sinn Fein heeft in de afgeloopen weck eenige vreeselijke misdaden gepleegd. De koelbjoedigste schanddaad was de moord op den ouden deken van Heighliim in het graafschap Ca van. Een bende gewapende kerels drong in den vroegen ochtend zijn huis binnen, voerde hem naar builen en schoot hom dood. Daarna legden zij zijn huis in aseh. De eerwaardige geestelijke had sedert 1913 onder zijn eigen f ami lie teruggetrokken geleefd. Hij was tachtig jaar. Te Dublin zijn Zondagavond twee mannen, genaamd Brennan en Smith, die, naar men gelooft, gewezen soldaten wa ren, door rebellen doodgeschoten Gisteren is in het graafschap Kilbog- gan gescholen op den konstabel Medhill terwijl hij naar dc kerk ging Hij is later aan zijn wonden bezweken. Een ander werd Ie LiscaroM uit zijn huis gehaald en doodgeschoten. Aan zijn lijk vond men een briefje dat. hij een spion was en het verdere opschrift: Dit lijk mag niet weggehaald worden." Het lijk bleef tot den volgenden odhtend bij den weg liggen. De man was weduwnaar met vijf jonge kinderen. Dc nieuwe gewelddaden worden onge twijfeld gepleegd om de onderhandelin gen, die de gematigden wenschen, te sa- baleeren. DE MOORD OP GAREIS. Over den loesland in Beieren kan na der nog worden gemeld, dat de hoofd commissaris van politic Poellier den op tocht die men van plan was gisterenmid dag te houden heeft verboden. Het schijnt dal de arbeiders niet bijzonder veel ani mo voor de voortzetting van de algemee ne staking hebben, want niet alleen de rechfsstaande Lokal Anzeiger, doch ook de Maandag-uilgave van de Vossisdhe Zeilung deelt mede. dat in de kleine be drijven de arbeiders bevreesd zijn dat de stakingsdagen niet zullen worden betaald. Zondag hebben de trams gereden, ook de freinen. en was het beeld van de stad Miinchen volkomen normaal. Over den moord zelf wordt nog be kend, dat gescholen is met een browning van 6 m.m. kaliber en dat twee personen de daad hebben uitgevoerd. De mededee- lingen van burgers over hetgeen zij aan de personen hebben waargenomen met wie de oppervlakkige beschrijving van de daders overeenkomt, zijn zeer sohaarsch. Men heeft beproefd met een politiehond het spoor te volgen, maar blijkbaar ge schiedde dit te laat, want er was zeer veel regen gevallen. EEN VEEREN-WET. Het Engelsehe Lagerhuis heeft Vrijdag eenige, niet van de regeering uitgegane welsonfwerpen in derde lezing afgedaan. In derde lezing werd de veêren-wet (Plumage Bill) aangenomen, dié den in voer in het Vereenigde Koninkrijk ver biedt van vederen, met uitzondering van slruisveeren en eiderdons. Zij beoogt de b^herilling van fraaie vogels als koli- bri s, zilverreigers en pardijsvogels tegen kwelling en uitroeiing. Zij (reedt pas over negen maanden in werking. Het wetsvoorstel, dat nu eindelijk aan genomen is, is het gevolg van een veertien jaar langen veldtocht in het parlement tegen het uitroeien door wreede en stui tende methode van mooie vogels, die hoogst nuttig zijn bij de bestrijding van insecten. In vele gevallen worden de vceren voor opsmuk in den broedtijd bij de levende vogels uilgetrokken. bi 1907 werd Lord Avebury's veêrenwet m. he' Hoogerhuis ingediend. Na dien tijd zijn een reeks van wetvoorstellen gevolgd volgens dezelfde beginselen, maar totnog toe hadden zij schipbreuk geleden. Het is een verdienste van de coalitie, dat zij eindelijk, met overwinning van liet verzet van de belanghebbenden, een maatregel tot wet heeft veiheven, dien alle welgezin- den moeten toejuichen. De bond van voormalige krijgsgevan genen heeft Zondag le Berlijn een groote betooging gehouden voor de vrijlating van ■de Durf sellers die thans nog in Frankrijk gevangen zitten. Het heet dat zij gewone misdrijven hebben begaan, doch de woordvoerders van de oudgedienden ver- ?eY?r<'en gisteren dat de meesten slechts nebben getracht te vluchten en zich tegen wedergevangenneming hebben verzel. Een ten slotte aangenomen motie doet een beroep op dc rijiksregeering om voor vrijlating van deze mannen alles in het werk te slellen. laten aan den dag legde. „Ik heb ook kennis gemapkt met die jonge dame, wier liroer onlangs dien hoer Weber en Constance uil een groot gevaar gered heeft; misschien heeft u er al van gehoord?" „Neen, en die zaak kan mij ook weinig schelen," hernam Gulhbridge op norschcn toon. Marion zweeg bedeesd. „Hoe beviel die jonge dame u dan, die g'J bij de familie Weber ontmoet liebl?" vroeg Gutbbridge, na een kleine pauze. Hij had gezien hoe zijn dochter angstig terug schrikte en gevoelde nu een soort van ge- wetensknaging over zijn onvriendelijkheid jegens een zieke. „O, zeer goed," hernam Marion, terwijl hare oogen schitterden. ..Zij is zeer vrien delijk, ofschoon zij min of meer ongenaak baar en Irolsch scheen te zijn." „Misschien, omdat zij het mooiste toilet van u allen had," meende Gulhbridge met een minachtenden glimlach. „O noen, papa, mejuffrouw W withagen was zeer eenvoudig gekleed." Verwonderd en verschrikt zweeg zij stil. Haar vader had de courant, die hij in <te hand hield, laten vallen en staarde haar met een doodsbleek gelaat aan. „Hoe? Hoe heet zij?" stele hij eindlijk meer dan hij sprak. Gulhbridge sprong op. Wal lh ogen? De rijkstnirgerraad heeft In zijn le München gehouden jaarvergadering zich uitgesproken voor liet herstel van dc zwart-wit-roode rijk skieu ren en voor een wettelijke bepaling dal ook de Duitsche 'handelsvlag zwart-vvit-rood zal zijn. De doctoren hebben Lloyd George voor een week verboden om aan openbare werkzaamheden deel te nemen. (Daarom o.m. is dc rijksconferentie uitgesteld, ver der ook omdat de Canadeezen nog op zich hebben lalen wachten). Met de stemmen der socialisten tegen heeft liet Zweedsche parlement besiolen, de wet op den achtuurschcn werkdag in dien zin te herzien, dat bij de loepassing meer rekening kan worden gehouden met de belangen der nijverheid. Het „nationaal Russisch '-".gres" |e Parijs heeft een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat alle Lussen zich moeien vereenigen ter bes t rijAng van het bolsjewisme en ter verwezenfjlcing van de democratie op grond wettigen grondslag. Met 256 van de 291 "stemmen heefl de Italiaansche genaat bes'">en aan den 'koning voor te stellen T*1oni lot presi dent van den senaat te benoemen. De vroegere Duitsche duikbooten U 135 en U 161 die nu le Devonport liggen, zullen in het Kanaal in diep water tot zinken gebracht worden. Hoe diep het instituut der arbeiders- overeenkomst reeds in enkele jaren is in geburgerd en gegroeid, blijkt wel uit het feit, dat er op 1 Januari 1920, na het be trekkelijk kort tijdsverloop van vijftien jaren toen het wetsontwerp op het ar beidscontract werd behandeld bijna twee-en-twintig-duizend-vijf-honiderd van zoodanige contracten liepen. Aan de „Nederlander" zijn de volgende cijfers ontleend: In 1910 waren er 1100; in 1918 reeds 7800 en dan m 1920 zelfs 22.500. In de jaren sinds het eind van den oorlog is de groei zeer groot. Het zijn vooral de bouwbedrijven, de kledingindustrie, de metaalindustrie, de bedrijven inzake voedings- en genotmid delen, dc land- en tuinbouw, die hier den groei hebben aangebracht. Zeer verheu gend, omdat aldus blijkt, hoe patroons en arbeiders dezen zuiveren weg kiezen vol strekt niet alleen in de groot-industrie; over het gansche terrein van den arbeid breidt deze invloed zich uit. Het is een bewijs voor de juistheid der onderstellingen, waarvan de R.-K. en Chris telijke organisaties uitgaan bij patroons en arbeiders beide: mogelijkheid van samen werking in stcê van klassenstrijd èn nood zaak van organisatie in steê van het louter- individucele werken. Van socialistische zijde wordt de groei der collectieve contracten, met leede oogen aanschouwd. Uiting aan zijn ontstemdheid over dien groei, gaf de Voorzitter van het Ncder- landsch Vakverbond, de heer Stenhuis op de anti-reactie meeting van Zondag 5 Juni. Gejyag makend van het feit, dat hier en daar in den lande de loonen van enkele ca tegorieën arbeiders zijn verlaagd, opende hij h"t toekomstperspectief, dat op een stij ging moet worden aangestuurd. Op zich zelf niet ongeoorloofd, al moet het roekeloos heeten op het oogenblik, nu' het bedrijfsleven zucht onder bange crisis verschijnselen en met vrees en boven de toekomst wordt tegemoet gezien, de arbei ders dronken te maken door him lootnsver- hooging als het hoogste en alleszins bereik bare goed voor te spiegelen. Op zich zelf niet ongeoorloofd, maar ook het streven naar lotsverbetering voor de arbeiders mag niet buiten den weg van recht en goede trouw omgaan. Die weg nu is verlaten door de verbluf fende ophitsing, waaraan zich de leider der moderne organisatie schuldig maakte, toen hij zeide: als wc de kans schoon zien, eischen wij meer, met of zonder contract. Contract of geen contract 't is ons hetzelfde, als we dc kans schoon zien, slaan wij onzen slag. Of al een collectief contract voor eenigen tijd de arbeidersvoorwaarden vastlegt, de overeenkomst bindt ons proletariërs niet, als wij den toestand beheerschen en de patroons onze eischen kunnen stellen. Zoo wordt de brute machtsstrijd zonder reserve gepredikt, zegt hier zeer juist de a.-r. „Rotterdammer". Zoo wordt de idee van hef collectieve arbeidscontract, van de vakorganisatie hopeloos ondermijnd. Geen gevaarlijker bestrijders van dé vak- vereenigingsgedachte dan de propagandis ten der socialistische vakorganisatie. Dat men nu reeds gaat dereken aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1922 is te begrijpen. Dat men de voorbereiding spoedig ter hand wil nemen en, met het oog op de verdubbeling van het kiezers-corps, de propaganda zoo krachtig en ook zoo tij dig mogelijk wil voeren, ligt voor de hand Er is in het jaar, dat ons nog van de verkiezingen scheidt, zeer veel te doen. 'En natuurlijk zal er veel gedaan, hard gewerkt en flink geijverd moeten worden, om oen goeden uitslag le verkrijgen. Waar komt zij vandaan? Wat doet zij -bij de familie Weber? Wat wilde zij van u?" „Van mij niets, papa," hernam Marion bevend.^ ,,Zij (heeft nauwelijks een woord inct mij gesproken. Het kwam mij haast voor, alsof zij opzettelijk vermeed mij toe te spreken." Gulhbridge antwoordde niet, maar ging met saamgetrokken wenkbrauwen in de kamer hoen en weer. „Hoe oud is zij?.deze persoon, meen ik. Maar hot te immers niet mogetijkl Hoe zou zij hier komen? Nu waarom ant woordt gij niet Hoe oud is zij omtrent? Vijftig jaar?" „Wol neen, papa," riep Marion verward uit. „Zij is nog ten hoogste vijf en twintig. De vriendinnen van Constance waren al leen verzocht, geen oudere dames." Weer stapte Gulhbridge rusteloos heen en weer. „Dan moet het de dochler zijn," prevel de hij en die.... die jonge man onlangs was dé zoon. Wat komen zij hieT zoeken? Zon het mogelijk zijn, dat zij na zooveel jaren.... maar neen, het is dwaasheid, het kan niet zijn!" Eindelijk bleef hij voor zijn dochter slaan. „Marion!" „Ja, papa." - niet, dat gij met hen in aanraking komt. Volkomen zekerheid omtrent dien uat- sJag moge ook een stevig gevoerde actie niet geven, dat de kansen belangrijk da len, indien zulik een actie ontbreekt, be hoeft nauwelijks te worden gezegd. Onze propaganda moet dus beantwoor den aan de niet geringe eischen van den komenden strijd. Wat echter minder gewenscht lijkt is, het „Centrum" vestigt daar de aandacht op, op de gebeurtenissen te willen voor- uilloopen en reeds bij voorbaat te verze keren, dat Redhs de nederlaag zal lijden. De Haagsche briefschrijver van de „Tijd", meent thans op deze pessimisti sche wijze rich den profeten-mantel te moeten omslaan. Mede in verband mot den uitslag der Amslerdaniisdhc Raadsverkiezingen komt hij tot de slolatwi, dal tegenover het ver lies aan den mannerekanl geen evenredig gewin aan den vrouwenikant zal slaan en van den stembusstrijd in 1922 niet meer dan een krachtige Rechtsdhe oppositie, een minderheid dus, te wachten is. Deze voorspelling, berekeniDg of hoe men ze noemen wil. ware beter in de pen gebleven, meent het Utrechtsdhe Katiho* iieke orgaan. Immers, .„wefiik ander gevolg zal rij hebben, dan gevoelens te wekken van onzekerheid, zoo niet van moedeloosheid, wat be zwaarlijk als een stimulans voor onze ac tie kan worden beschouwd? Wanneer er over de verkiezingen in 1922 alarmkreten te blaken zijn, <)an was het nu toch zeker nog niet noodig. Maar bovendien bestaat daarvoor in het algemeen geen reden. De ervaring moge inderdaad leeren, dat een zittend Kabinet moeilijk een stem bus overleeft en dat elke regeering een aantal ontevredenen maakt, daar staan, wat het tegenwoordig ministerie betreft en de politieke gesteltenis, waaronder wij Ihans leven, andere overwegingen tegen over. Kan, om slechts dit eenc tc noemen, iemand antwoord geven op de vraag, wie zal moeten regeeren. indien Rechts niet meer dan oppositie is?" Hot blad komt tot het besluit, dat de donkere voorspelling van den Haagsoben briefschrijven- voldoenden ondergrond mist. Zij houdt geen rekening met de huidi ge omstandigheden. En ze schokt geheel no odeloos het ver trouwen, dat men met reden mag koes teren op een reelitscbe overwinning in het volgend jaar. DE WOLF CONTRA DR. BEBRENS. Tusschen den heer B. Th. de Wolf het bekende Katholieke gemeenteraadslid van Amsterdam en bekend propagandist en Dr. J. F. Beerens uit Utrecht, had Maan dagavond in een stampvolle zaal van „Salvatori" a. d. Aanstel te Amsterdam, liet aangekondigd openhaar debat plaafts ZooaSs bekered is had de onvervaarde Katholieke propagandist de sprekers op de protestonische samenkomsten in de N. G. Kapel, waar door een viertal predi- "kaïnten een heftige en dikwijls minder -orrhare middelen niet schuwende cam pagne tegen de Katholieke kerk is ge voerd, uitgedaagd tot een openbaar de bat, waarop alleen dr. J. F. Beerens van Utrecht, inging. De tijd voor beide sprekers was op 'n half uur gesteld, waarna nog gelegenheid zóu zijn tot een kort wederwoord. Tegenover dc door Dr. Beerens ont wikkelde 7 stellingen ter bestrijding van hel Pausdom, stelde de lieer De Woll de volgende tegenovergestelde stellingen: 1. Het Pausdom der Katholieke Kerk worleUl in het Evangelie, maar da't Lu ther als de eerste Protestantsdhe Paus optreedt gelijk ihans nog iedere Protes tant uil het Evangelie ge waarheid haalt die hem goeddunkt, moet beschouw:: worden als een „Fremdkörper", dat in hc lichaam van Cliristus is binnengedrongen 2. Het is waar, dat Christus den Apos, tel Petrus als opperhoofd der Kerk heef' aangesteld en verheven. Luther kree van Christus geen aansteliiaig, om al hervormer der door Christus geslicht Kerk op te treden. •f. Petrus was de eerste bisschop vat Rome en het is een stellige waarheid, dat de Pausen van Rome zijn opvolgers zijn. Luther is echter niemands opvolger, zoo dal het Protestantisme niet van Ghristu, dateert, maar van het jaar, waarin Lnther voor het eerstprotesteerde tegen de teer van de door Christus geslichte Kerk. 4. Het feil, dat de bisschop van Rome van den beginne af boven de andere pa triarchen stond, vloeit voort uit zijn aan stelling door Christus. Daarentegen staa' de verwording van het hedendaagsche ,S^nt,STe m vcrijan<I niet het feit, dat het z,ch van Christus en hel door Hem aangesteld gezag losscheurde. De Paus streeft niet naar wereld^ Jijke macht, gelijk het protestantisme J!" ..(f/1 K«iaan, maar wol naar onaf. hankebjkheid, om in vrijheid de Kerk 1/ besturen en het geloof op aarde uit te breiden. Gij zult dus in 't vervolg geen ni (noodsein der familie Weber meer aannemen, zo< tang zij daar gastvrijheid genieten!" „Ja, pap; maar juffrouw Watlhaee. is met enkel hier gelogeerd. Zij woonthic met haar moeder en haar zusters in vette huis, dat de zuster van mijnhoe bouwen V°°r d°°d Jleeft laie •Haar broer is de nieuwe directeur i de fabriek", voegde Marron dralend bij. William Gutihbridge perste zijn lippe samen en zijn oogen fonkelden dreigen en onheilspellend. Een poosje stond hij sprakeloos tegei over zijn dochter. „Good," zeide hij dai terwijl hij zich geweld aandeed om b daard te Wijven, „gij zult dus den omgan met uw vriendin Constance afbreken, ten minste zooveel mogelijk beperken, ir dien dezedeze faroüie Wallhage daar in huis wordt ontvangen. Zij zulle zonder twijfel trachten u uit te vrage» wMaar genoeg, ik wit niet, dat p een enkel woord met hem spreekt, ik w het niet, ik verbied het u." „Ja, papa," hernam Marion met smart lijk bevende lippen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5