MICHEL IN ïïjyft I! f UITGIFTE ALGEMEEN ERKEND ALS DE BESTE JB^IJ^^UE^UW^E^HA^^DE^LA^nJ LAATSTE NIEUWS Amsterdamsche Beurs Uit den Omtrek TELEGRAMMEM. Kerk en School. N.V. Drukkerij „de Spaarnestad DE SPAARNEBANK. Tegen den w'Men straathandel In bloemen. De Spoorbaan Haarlem Zand voort. Een ernstige tijding! Burgerlijke Stand. Personalia, Op vrije voeten gesteld. Telegrafisch Weerbericht. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. „TORFSLLE" ANT0NIUS KR00 4 HAARLEM VAN HAARLEM fgi: a. op het tijdstip >«m ingar% van 1 Jinn ontslag uit den dienst den leeftijd Van 60 jaren of voor zoover de adjunct- iirectenren en de verplcgenden, •waaron der begrepen de hoofdverpleegsters in de Provinciale Ziekenhuizen betreft, den leeftijd van 55 jaren hebben vervuld; afwijzend te beschikken op het adres ran den Ned. Fed. Bond van personeel n openbare dienst, houdende verzoek het loon van prpvinciaal personeel te ver- hooien. Gedep. overwegen hierbij dat se- tert de jongste loonsverhooging de eco- aomisdhe verhoudingen zich niet heb- ien ontwikkeld in eene richting, die tot rerhooging der loonen aanleiding zou teven. Dat de straathandel ook in ons land eon groote hoogte bereikt hoeft en dat "jet een probleem is, hoe die te be teugelen, 'wisten wij, zoo schrijft het „Wkbld. van Bl.C.". Ook in Duitschland, ipeciaal in Berlijn houdt men zich met het laatste bez'g. De vereeniging van Ber- lijnsche kooplieden in koloniale waren b.v. nam laatst op een vergadering een motie aan, waarin de wenschelijkheid verd betoogd om voor den straathandel, soncessies moeten worden geëischt mi dat behoorlijke boeken door dien handel moe- en worden bijgehouden, waaruit dan kon bliiken, welke de herkomst der waren is. Dan zou blijken, welke de leveran ciers waren, die den straathandelaar voor den van zijn „negotie-waar". En nu voegt de redactie van de „Verbandzei- tung" waaraan w ijdeze gegevens ont kenen, «an dezen wensch van den ge- regelden" groothandel deze opmerking met betrekking tot den wilden straathandel in bloemen toe: Wie levert bijvoorbeeld aan den straathandelaren de bloemen? Zijn de bloemenwinkeliers met een verplichte con cessie gebaat, zonder dat het gelukt is, het kwaad met den wortel uit te roeien »n de leveranciers te verbieden aan den straathandel goedkooper en soms beter bet kwaad met den wortel nit te roeien. te leveren als aan den bloemenwinkelier? M. a. w. wanneer het gemeentebestuur °en vergunning tot straatverkoop tegen betaling instelt, waardoor dus de wilde straathandel gereglementeerd wordt dóch blijft bestaan, zonder dat het euvel der concurrentie die don bloemenwinkel er ran ondervindt, wordt weggenomen, is het beter dat er geen verplichte con cessie komt. Zooals u ziet, het is geen gemakkelijke zaak. De heer Ter Hall heeft aan den mi- ïistcr van Waterstaat de volgende vra gen gericht: Is het den minister bekend, dat op de lijn HaarlemZandvoort verzakkingen hebben plaats gehad, die vermoedelijk alleen hierom geen aanleiding tot onge lukken hebben gegeven, wijl het personeel ze tijdig ontdekte? Zoo ja, is er dan oen ambtelijk onder zoek naar de oorzaken ingesteld en is de minister bereid te zijner tijd de re sultaten daarvan aan de Earner mede te deelen Ia Z. E. niet van oordeel, dat ter geruststelling van het reizend publiek een grondig onderzoek op alle lijnen van ie Nederlandsche spoorwegen gewenscht is, opdat ons land, na hevigen regenval, gepaard moge blijven voor rampen, als indertijd een te Weeep heeft plaats ge had? Kan de minister ook mededeelen of permanent en op afdoende wijze op de stabiliteit van de spoorbanen wordt toe gezien? Zooeven (Zaterdagmorgen) bereikt ons de bevestiging van het ontstellende be richt, dat de Zweedsche Regeering jj. iondag een besluit heeft afgekondigd waardoor de hrvoerre/hten op B'oembol- *n in Zweden met ingang van een reeds verstreken datum, SO Ure per K.G. zijn jeworden, meldt het „Weökbl. v. Bi. C.". HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Zonder buitengewone feestelijkheden werd gisteren de dag herdacht, waarop /oor 20 jaar de Ver. Huishond- en In dustrieschool werd opgericht, die naar bekend is, ontstaan is nit de VVilhelmina- snaischool en de Haarletnsche kook school. Destijds was het groote gebouw tr de Sohneevoogtslraat no. 10 nog een toekomstplan. Directrice en teeraressen vonden rede- jen om het bestuur ter eere van de tot itnndkoming der Ver. waarorder nog 3 leden vanaf de oprichting in 't bestuur ritting hebben een huldeblijk aan te bie den in de vorm van een pendule voor te bestuurskamer, benevens een bloemen- ttulde. Te midden van het geheele personeel Ier sohool werd dit geschenk met eenige eeer waardeerende woorden door de di rectrice aangeboden. Ondertrouwd; 15 Juni. R. v. Duinen en P. M. W. v. d. Vis. J. de Jager en J. 1. v. d. Steen. P. J v d. Klaauw en C. M. v. Latum. F. J. v. Tongeren en M. G. Veen. M v d. Bosch en H. öppe- aar. 14 Juni. G. J. Burgers en A. Zui- dema. Getrouwd: 15 Juni. C. Turken burg en C. M. A. Frensen. M. v. d. Putten en H. S. v. d Klaauw W. Scheper en K. Schippers. W. Sleutel en A. Bikes. J. v. Bree en F. M W. v. Wort P. Am- tonisse en C. M. Vos. C Pies en M H. de Wilde. P. J. Moerkerk en H. J. Timmer. K. G. Biesbrouck en H. C. Stammes. A. Polak en H. v. Frank. Geboren: 12 Juni. d. v G H. Ederveen Kooij. 13 Juni. z. van T. P. C. Koe- BekoopDre.er. 14 Juni. z. van M T. h. Nederendv d. Walle. z. van E- C. HeermansMoet. d. van E. Diet- vorstde Wit. 15 Juni. d. van M. C. 1 obbersBra un. Overleden: 13 Juni. H. Reintuardt. 88 j., Parklaan 14 Juni. F. A. v. Lit, 26 jaar, Gas!huisvest. h J. C. Randoe—Halde- riet, 79 jaar, Ka^perlaan. Nieuwe Zaak. Hedenavond wordt in jerceel Groo'e Houtstraat 18, waar tot nu toe de bekende bar gevestigd •waSi «en rijwielhandel geopend. De zaak ziet er •etjes uil en zal zeker wel trekken. Geoonden voorwerpen. J. Koek, le Zuid Polderstraat 54zwart, armband; J. ven Putten. L. Ronaaaivistraat 9. bookie; o. Deen, do Castas tra at 20, duimstok; N. Beyerman, Witte Heerenstraat 45, ge wicht; Kennel Fauna, Parklaan, herders hond en zwart hondje; E. van der Steur, Barteljorisstraat 2, dameshorloge; Bureau van Politie, Smedestraat, handwagen; Kennel Fauna, Parklaan, zwarte kat; S. Lobman, Tetterodestraat 94, mes; W. Jansen, de Genestetstraat 26, onderdeel aulolantSarn; P. Koelemeyer, Brouwers straat 8, damesportemonnaie; H. Vellinga, Heemstede, Iepenaan 1, fabriekspenning; G. Visser, Rcgulierstraat 25, porlemon- naic-, G. Steyl, Kamperstraat 22, 'riem (da mes-); E. de Bruin, Kruis tocht straat 40, rozenkrans; C. C Willemse, Fr. Halsstr. 40zwart, kinderschoentje. Aan den heer F. graaf Van Randwyck, benoemd tot directeur der Waterleiding alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend ais direc teur der gemeentewaterleiding te Gronin- pp- Lij Koninklijk besluit zijn gedetacheerd voor den tijd van ten hoogste 5 jaren, bij het leger in Nederlandsch-Indië bij het wapen der Infanterie, de Kapitein J. H. W. Bruins, adjudant van de 7e Infanterie-brigade, van het 21ste regiment Infanterie, de eerste luitenant W. F. Hennink, van het 10de Keg. Infanterie, Adjudant bij het regiment Grenadiers en Jagers, eerste luit. W. J. Lambert van het 10de Reg. Inf. en tweede luit. N. W. L. Everts van het 10de Reg. Inf. Zaterdag 9 Juli herdenkt de heer O. Zwart, zijn 25-jarige dienstverrichting bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, afd. expeditie. Rooi, en Wit. Onze gevierde Haar- lemsche cricket-club Rood en Wit viert 22 Juni a.s. haar 40-jarig bestaan in ge sloten kring. De Zondag daarop zal een ontmoeting plaats hebben tusschen een Rood en Wit-team, bestaande uit de oud ste leden onder leiding van den heer 0. J. Posthuma, en een elftal dear jongere generatie. Op 23 en 24 Juni zal op het Rood en Wit-terrein, naar wij vernemen, een wei- strijd gespeeld worden tnssohen een Ne derland-ch cricket-elftal, onder leiding van den heer Schroder, en een (nog niet bekend) Engelsch elftal. Zaterdag 26 Juni heeft een diner plaats in „Den Hout", waaraan leden en oud-leden van R. on W. zuilen aanzitten. Eerlijke vind erf Dinsdag verloor iemand op de Botermarkt een porte- monnaie met f 22.— Een ander zag dat iemand het ver lorene opraapte, doch tot op heden heeft de „eerlijke" vinder zich nog niet aangemeld. Aangehouden. In verband met den diefstal van 6 rijwielbinnenban den, ten nadeele van een rijwielhande laar, is doo de recherche aangehou- denn de 16-jarige J. v. R., die zich laan dien diefstal heeft schuldig gemaakt. Eieren, maar geen geld. Door iemand uit Castricum is bij de politie aangifte gedaan, dat zekere V., wo- nndee alhier, op 8 Jilni 2500 eieren en daarna nog 1100 eieren van hem heeft betrokken. De eieren heeft hij niet betaald. Jeugdige boefjes. Door 2 agenten van politie zijn aangetroffen in 't on bewoonde perceel, hoek Kruisweg Neiuwe Gracht D.. S en M.. resp. 10, 12 en 11 jaar, in' t bezit van een sleutel, 1 H.G. kopergewicht en eenige notitieboekjes. De knapen, dier eeds verschillen de malen met de politie in aanraking zijn geweest, zijn ter beschikking ge steld van de Regeering. Trekhondenkeuring. Men deelt ons mede dat vanwege de politie een herkeuring plaats heeft van trekhon den. Alle houders van trekhonden worden ontboden om met hond en tuig bij de politie te verschijnen, ten einde te onderzoeken of alle aan de voorgestelde bepalingen bij de Trek- hondemvet voldoen. De Veieeniging Weldadigheid naar Vermogen. Het maandelijksch Over zicht van deze vereeniging luidt: In Mei is uitgegeven aan Brood f 107.24; Wekelijksche ondersteuning f 339.00; Losse giften f 21,65; Di versen f 9,00. Totaal f 476,89. Programma voor de Orgelbespeling in de Groote o£ St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 16 Juni 1921 des avonds van lialf 8—half 9 uur door den heer George Robert n Programma: 1. Praeludium et Fu ga F.gr.t. ,J. S. Bach; 2. Concert A. gr.t., G. F, Handel, Largo. Allegro, Menuet, Fuga; 3. Interlude, Th. Du bois; 4. Eerste gedeelte uit de Vde Symphonie, Ch. M. Widor; 5. Cho ral, L. Vierne; 6. Grand Choeur, Th. Salomé. OPTOCHT. Het Leger des Heils zal ter gelegenheid van de opening van den „Tentveld- tocht", op Donderdag 16 Juni a.s. 'e avonds om 7 uur een optocht houden met muziek van het station af, langs den Kruisweg, Parklaan, Kenaupark, Nassau- plein en -laan, Zijlstrtaat en Zjjlweg tot de Tent ONGELUK. Gisterenavond ongeveer half negen viel een juffrouw op dan Heerenweg bij de Zantvoortschelaan zóó leelijk van de fiets af, dat zij in een greppel langs den weg terecht kwam, en daar, gillend van de pjjn, bleef liggen. Onderwijl kwamen eenige fietsers en fietsters haar te hulp en haalden haar uit den greppel. Een motorrijder ging in snelle vaart een dok ter halen. Men vermoedt dat de juffrouw bij den val haar been heeft gebroken. HolL. Maatschappij van Land bouw. Woensdag had een buitengewone alge- meene vergadering plaats van de Holland- sche Mij. van Landbouw. Er waren 54 afd. vertegenwoordigd met 499 stemmen. De voorzitter opende de vergadering, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzon der de Directeur Gerardt der Mij. en de inspecteur der Mij., de heer Kakebeeke. Spr. sprak vervolgens den wensch uit, dat de discussies kort mochten zijn, de argumenten zakelijk en de besluiten wijs. Als punt 2 stond op de agenda vermeld. Bespreking, rapport inzake reorganisatie der Mij. De commissie is in hare besprekingen tot de volgende conclusies gekomen. 1. Aaneensluiting van de diverse land- bouwvereenigingen is gewenscht 2 bij deze centralisatie is het wensche- lijk samen te werken met de HoU. Mij. van Landbouw, door een verbond van uitslui tend vakvereenigingen, zonder direct aan gesloten individueele leden, om verschillen de redenen niet wenschelijk wordt geacht; 3. de meerderheid van de commissie heeft zich verklaard voor federatieve sa menwerking met de HolL Mij van Land bouw en wel binnen hetzelfde gebied, waar over deze organisatie thans werkzaam is, de minderheid kon zich hiermede niet ver eenigen en bepleitte de wenschelijkheid van een grootere provinciale zlefstandigheid. In het overzicht van de denkbeelden van de meerderheid der commissie wordt oa. opgemerkt, dat de vrees bestaak dat, mocht de HolL Mij. van Landb. georganiseerd worden in den geest als de minderheid wil en het blijkt, dat de federatieve samen werking met de vakvereenigingen op mis lukking uitloopt, alle verband verloren zou zijn. Geadviseerd wordt als proef een over gangsmaatregel te nemen. Volgens de minderheid der Commissie zijn de voordeelen van provinciale aaneen sluiting vooral gelegen in het feit, dat ver schillende vereenigingen provinciale Bon den hebben gevormd, waardoor aaneen sluiting binnen de provinciale grenzen meer rationeel te achten is, terwijl de land bouwkundige toestanden hier binnen min der groote verschillen vertoonen, dan over het gebied van de beide provinciën, waar door de belangen behartiging provinciaal meer doeltreffend kan zijn. Het hoofdbestuur is het eenparig met de gedachte der meerderheid eens en meent de vergadering dan ook niet anders te moeten advisee ren, dan zich geheel te ver eenigen met de gedachte der meerderheid. De afgevaardigde van Medembiik kan niet medegaan met het standpunt van het meerderheidsrapport noch met dat van het minderheidsrapport. Moeten er proeven getoond worden voor Noord-Holland, dan moet dit geschieden door leden van Noord-Holland, evenzoo mei Zuid-Holland. De afd. stelt voor dat de oude toestand bestendigd blijft met de hierboven gemelde wijziging. Na uitvoerige discussies wordt gestemd of men al of niet verandering wil. De meerderheid (437 tegen 121, 13 blanco), is voor reorganisatie. Daarna wordt gepauseerd. Naar de „Tel." meedeelt, is de heer 8. een der twee Haarlemsche commission- nairs in effecten, die verleden week zijn gearresteerd onder verdenking van ver duistering, na justitjëel onderzoek, weer op vrije voeten gesteld. Medegedeeld door 't Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand Valentia. 772.9. Laagste barometerstand Bronnoe, 755.3. Verwachting tot den avond van 16 Juni. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. Iets zachter overdag. BRAND TE TILBURG. TILBURG, 16 Juni. Gisteren is de looi- stoffenfabriek van W. Vos en Co. te Til burg door brand to'aai vernield. De aan grenzende looierij ging gedeeltelijk m de vlammen op. Een aanzienlijke voorraad looistoffen ging verloren. De sohade wordt op ongeveer 2 ton geschat Oorzaak on bekend. De fabriek is op beurspolis ver zekerd. De Beurs opende heden vast Staatsfondsen. 6 pci. Nedertand 90%, 6 pet. Indië 94%. Culturen Koloniale Bank 152%, Indi sche Bank 150 2/380; Vorstenlanden 124, H V. A. 376. Indusitrieete waarden. Insulindc olie 36 Oliewaarden. Koninklijke 488, Con sols 204. Orion 50. Tabakken. Amsterdam Drti ƒ67: V-oe-ki 100; Rotterdam DeSi 182; Medan 350. Rubbers. Amsterdam Rubber 87%; Deli Batavia 65, Nedenl. Rubber 47, Rott. Tapanoeii 44. Scheepvaartawarden. HoU. Am. Lijn 190. HolL Boot 94, Kon. Hol'. L'ovd 6" Japanliin 132, Pakelvaart 110, Scheep vaart Unie 132; Marine 16. Amcrikaansohe waarden. Hide and Leather 58, Steed 93, Smelting 48, Ana conda 92, Cigar 67%, Atchison Topeka 93, Voling Rails 24; Denver 2; Southern Pacific 89; Union Pacific 142. Dammen. Maandagavond gaf de beer B. H. M. Stevens voor de leden en genoodigden van de R.K. Damclub „St. Bavo" eene simuitaan-seance. Er waren 17 deelnemers, wat voor Heemstede alleszins schitterend genoemd mag worden. Ook bet spel stond op een vrij boog pijl. Er waren verschillende spannende partijen, waaruit bleek dat het spel der 8t. Bavo-leden veel verbeterd is. De heeren R. Pannekeet, lid van T.E.P. Haarlem en de heeren F. Broekman, J. Veen, J. v. Straten en E. S tal- voort, leden van St. Bavo, wisten hun partij te winnen, terwijl de heeren L. 'Timmermans, Floris Jr, en G. Stak- man remise speelden. Twee nieuwe leden werden voor St Bavo gemonnen. lederen Donderdagavond is er speelavond in het R.K. Vereeni- girosffeho-w. vaar holannvtallen-'ai. wit- genoodigd worden eens een kijkje te komen nemen. Een ieder is er welkom! Personalia. Maandag 27 Juni a.s. zal de heer J. Vring, adj. hoofd-machinist bij de gem. waterleiding te „Leiduin" zijn 25-jarig jubileum vieren. Daar hij ook als lid der gemeenteraad geen onbekende is, zal het hem zeker dien dag aan be langstelling niet ontbreken. Door deD heer M. wonende te Haar lem, ia aangifte gedaan van het vermissen van een heeren rijwiel. Terug te bekomen bij: Van der Erf, Iepenlaan 13, een flanellen lap. Bureau van politie Boekenrodestraat 9, een Lips- sleutel. Het 'Bloemencorso. Maandagavond hield 1 „Bloemendaal's Bloei" in hotel Vreeburg een vergadering om het te hou den Bloemencorso te bespreken. Na opening der vergadering door den heer Mr. D. R Lionio, voorzitter, deed de secretaris eenige mededeelingen. Allereerst over de jury. Deze bestaat th'4g uit: mevr. A. 0. Bas Backer-Bar.sse v. d. FeJtz, eerevoorzit-terdr. W. Posthumus Meyes, voorzitter; E. A. W. Hirschfeld, secretaris. Afd. A. Wielrijders. 0. J. van Tienhoven-Nienhuysde heer Mevr. M. Lioni-Jungbliebmevr. F. J. Ende. Afd. B. Ruiters. Mevr. J. S. van Beusekom-MederE. A. W. Hirschfeld; dr. W. Posthumus Meyos. 1 Afd. 0. Auto's. E. 'H. Krelage; mevr. A. M. vanLut- terveld-Bicker 'Caarten; mevr. de wed. H. E. J. Damaloy Molière-Gouda. Afd. D. Groepen. H. A.- J. Baanders; mevr. 0. M. Rei- nierse-Eldening; mevr. H. Wildervanck- de Bléoourt-Alberts. Afd. E. Rgtuigen. J. "L. Bouwer; mevr. 0. M. E. ter Ga t-Antuachmevr. de wed. S. Poutsma Tigler-Wybrandt. Afd. F. Karren. M. J. F. Bolderdijk; mevr. J. E. Wal- lox-Hintz'mmevr. M. J. H. Wester- woudt-Povel. Af l. O. Handel. Mevr. A. 0. Bas Backer-Bar.sse Van der Feltzmevr. J. 0. Bornwator-El- dering; jhr. 0. F. van Tets. De stoet zal voorafgegaan worden door een paar heranten te paard, terwijl een 3-tal muziekkorpsen mee zullen optrek ken. Het muziekcorps van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, dat zich be reidwillig aanbood, zal nabij het Ra dhuie te Overveen post vatten en daar van zijn kunnen getuigenis afleggen. Een hrigode van 12 man van de „Eerste hulp hij ongelukken" zal evenzeer aan wezig zijn, maar hoon te de secretaris geen dienst behoeven te doen. Ten slotte deelde de seoretaris mede, dat er veel belangstelling bij de inge zetenen is voor het corso, hetgeen blijkt uit het groot aantal aangevr-agde in- schrijvingsbilojtten en 't aantal ingeko men prijzen. Door de tram-directies en HoU. Spoor werd alle moge'ijke medewerking toege zegd, door het beperken van den tram- looip tijdens het corso en het beschik baar stollen van voldoende materiaal om de feestgangers naar en van Bloemendaal te vervoeren. Bij de rondvraag worden ook nog een paar vragen over de afd. Reclame door het bestuur op bevredigende wijze beant woord. Echter, elke reclame-deelnemer zal staan onder de censuur van het oomité. ENCYCLIEK FEEST R. K. VOLKS BOND AFDEELING SCHOTEN EN OMSTREKEN. De afdeeling Schoten en omstreken van den R. K. Volksbond hield Zondag 1.1. haar jaarlijksche feestvergadering ter her denking aan de encycliek Rerum-No- varum. Als spreker voor dien avond trad op kapelaan Bosch, oudkapelaan der Pa rochie. De muziekvereeniging St. öaecilia ver leende hare welwillende medewerking, evenals het zangkoor der Mariavereeni- ging- Om acht uur opende de voorzitter der afdeeling de vergadering met den chris- telijken groet; sprak een woord van wel kom tot de Eerw. Heeren geestelijken den Zeereerw. Heer Pastoor Pieterse en kapelaan van Leipsig en tot den Eerw. spreker van dien avond, dankte de mu ziekvereeniging en de Mariavereeniging en gaf hierna de muziekvereeniging ge legenheid zich te laten hooren. Met een marsch, verdienstelijk gespeeld, werd de feestavond ingezet en hierna speelde de Harmonie het Bondslied expres voor or kest geïnstrumenteerd, het werd door de aanwezigen mede gezongen. De bary- tonsolo werd verdienstelijk door den heer P. Stet ten gehoore gebracht. De voorzitter de# afdeeling de heer Som/broek, gaf een korte beschouwing over de beteekenis van de Encycliek Re- rum Novarum en gaf hierna het woord aan den Eerw. spreker van dien avond. De geheele rede steunde op de woorden „Christus en de werkman". Op boeiende, geestdriftige wijze eohetsto spreker den tijd dat Christus den arbeider uit den sla vernij verloste, en hoe van dien tijd af altijd de Roomsche kerk werkte om den arbeider, toen slaaf, uit de boeien te verlossen. Van vroegere tijden af ging spreker na, wat juist de Roomsch Katholieke Kerk voor den arbeider heeft gedaan om te komen tot den hedendaagschen tijd, waar een Aalberse minister van arbeid werd. Onverdachte getuigeniseen van de felste tegenstanders konden niet andera dap met he^ grootste respeat ge- HEBT U OOK AL EEN TASCHJE BIJ ONS GEKOCHT VAN HET NIEUWSTE MODEL DIE WIJ ZOO JUIST UIT pa. RIJS HEBBEN ONTVANGEN Ur*I Groot® Houtstr. hk. Nieuwstr. §f is tuecne water, maar de waterleiding laat op zich wachten. Het Raadslid de heer Bose vraagt om besproeiing van den Schoterweg. Zeer juist, maar er was niemand die dacht om Schoten (Dorp), wat tooh ook be lasting betaalt. Laat men toch ook eens om Me Dorpsbewoners denken, het is niet'minder dan billijk. wagen van de ontzettend groote werk zaamheden op sociaal gebied door de voormannen van de R. K. Kerk ten op zichte van den werkman verricht. Waarom dan toch, ging spreker voort, met verheffing van stem nog zooveel vijanden. Christus die zich schaarde in de rijen der arbeiders en die zich een eenzaam timmerman tot vader koos, be wees toch hoeveel eer hij in den arbeid stelde. Daarmede bewees Hij toch hoe hoog een arbeider door Hem werd ge acht. Wat is er veranderd aldus spreker, sedert de tijden der heidenen die eiken arbeider als slaaf behandelden en hem zelfs voor de wilde dieren gooieden. Het aantal slaven was toen ontzettend groot, zóó groot, dan hun aantal geheim moest worden gehouden, daar zij, anders, zich van hun kracht bewust, van de boeien zouden ontdoen en in opstand komen. Die tijd is voorbij. Wat Christus vrijwillig verkoos te zijn, kan ook voor elk Katho liek arbeider niet anders zijn dan een groote e er zich tot de arbeidersklasse te mogen rekenen. De Eerw. spreker ging dan nog nó het werken van onze tegenwoordige so ciologen, zoowel priesters als leeken en en eindigde met eene geestdriftige pe roratie deze sehoone rede. Op de aanwezigen maakte deze rede diepen indruk en werd meermalen door een geestdriftig applaus onderbroken. Het bestuur heeft dezen avond de le den zoer aan zich verplicht door kape laan Bosch uit te noodigen te komen spreken. Nadat de Harmonie op verdienstelijke wijze de bekende marsch „de Rotter- damsche vlag" had doen hooren, kwam de Mariavereeniging aan de beurt. De Mariavereeniging heeft dezen avond werkelijk verdienstelijk gezongen. Het „Angelus" klonk uit, de juuanoeering was zelfs zeer goed. Een prachtig beeld van het Heilig Hart werd verloot. En do directeur van de Harmonie de symphatie van de Volks bondleden voor deze vereeniging kennend, hield eene oollecte voor aankoop instru menten, welke zeer goed slaagde. Hierna nog wat muziek en deze goed geslaagde avond werd omstreeks half elf op Roomsche wijze gesloten. 1 SCHOTEN. (Dorp.) De Gevaarlijke Bocht. De 'gevaarlijke bocht aan do Schoter- brug schijnt de aandacht van de autoritei ten te hebben getrokken, het schijnt ernst te worden om den toestand aldaar te verbeteren. De boomen langs den weg zijn reeds gerooid en naar wij vernemen zal binnen afzienbaren tijd het blokje huizen, die het gezicht bij de kromming belemmeren, worden gesloopt. De toekomst is dus niet slecht, maar het heden is nu nog veel erger gewor den. De boomen, die al een paar weken geleden gerooid zijn blijven daar maar liggen. De bewoners der huizen zijn als het ware gebarricadeerd in hun woning. Wanneer haalt men die boomen weg en zorgt dat de ingang van het Dorp weer een behoorlijk aanzien krijgt? Al8 daar eens netjes opgeruimd is dan mag de aandacht wel eens worden gevestigd op den ond ragelijken stank, welke een varkensfokkerij midden in het Dorp, over de RJK. Kerk oplevert. Hoe de omwonenden het daar uithouden is onbegrijpelijk. Niet alleen dat daar het eerzaam beroep van varkensfokken wordt uitgeoefend, maar er wordt een voudig een belt gemaakt. Het verdienstelijke van een belt is verbranden van verpestenden rommel en zij is als zoodanig nuttig, maar hier blijft dat juist achterwege. Hier wordt het vuil bijeengegaard om het zorgvuldig te bewaren. Honderden kunnen getuigen dat wanneer de wind naar de Kerk toe is de voorbijgangers met de hand voor de mond pa soeren. Hieraan kan tooh paal en perk gesteld. Een varkensfokkerij, goed, maar geon verzamelplaats van rotte visch enz. Te Schoten (Dorp) moet de zaak eens goed worden aangepakt, ook wat de watervoorziening betreft. Overal EÉN INCIDENT IN HET LAGERHUIS. LONDEN, 14 Juni. Tijdens de bespre king in het Lagerhuis over de jongst* moordpartijen te Belfast interrumpeerde Jack Jones, arbeklersafgevaardigde, Sr Hamar Greenwood met de opmerking: „Driewerf hoera voor den voornaamst* moordenaar." De speaker gelastte hei deze opmerking in te trekken, doch V weigerde. Na een vrij rumoerig too neet beval <h speaker hem de zaal te verlaten. Dit dee# hij, doch toen hij heenging, riep hij <1 ministers toe: „Goeden avon-d, gij moor denaars." UIT DE ENGBLSCHE MACHINE- INDUSTRIE LONDEN, 14 Juni. Het vooruitziet op een regeling van het loongeschil i« het machinebedrijf wordt geopend door hef besluit van de gedelegeerden der vak vereenigingen om te adviseeren de rege ling te aanvaarden, volgens welke de loo nen met zes shilling per week zullen wor den verlaagd In twee gelijke gedeelten Er zijn anderhalf millioen man bij dea* vermindering betrokken. Een gelijke loonsvermindering heef reeds in de scheepswerven plaats gehad. LONDEN, 14 Juni. De onderhandelin gen tusschen werkgevers en werknemer/ in het machinebedrijf over de verlagin der loonen zijn afgebroken. De door de werkgevers aangekondigd verlaging gaat Donderdag in. Een natio nale staking van meer dan anderhah m'Uioen arbeiders wordt dan verwacht. GRAAF ROMANRONFS NAAR NEDER LAND. MADRID, 14 JunL Volgens de Spaan- sche bladen begeven de Koning en d* Koningin zich morgen naar Londen vi* Parijs, waar zij veertien dagen zullen Mi«ven. Gr^a-f Romanrones zal de volgend* maand Parijs en daarna Nederland be zoeken. DE OOGST IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 14 Juni. Bliikens een mede- deeling van den rijksminister van voed selvoorziening aan het ..B. T." kan dl jaar, voor zoover dit thans reeds ka» worden geconstateerd, een goede oogst worden verwacht, wefke veel beter is da/i die ran verleden jaar. In het bijzonder geWt dit voor het broodkoren. PATER-GENERAAL KLUMPER. Naar de Romeinsche correspondent var het „Oentr." meldt, is de HoogEarw. Pater B. Klumner, die de vorige maand tot Generaal van de orde der P. P- Franciscanen werd gekozen, voornemens spoedig een reis naar ons land te onder nemen. Zooals men wept ia Zijn Hoog- Eerw. de eerste Nederlander, die als Ge neraal zijner orde optreedt. Tot zjjn particulieren secretaris zal de Generaal den ZeorEerw. Pater Maximus van der Schoot benoemen. PATER DR W. LAMPEN O. F. M. Men mc&dt uit Rome aan de ,Msb.": Dr. WilMtorord Lamoen O.F.M., Prof#» sar aan heit Internationaal College „San? AnUonio" te Rome. heeft wegens gezond heidsredenen als zoodanig eervol ontslag aangevraagd en zal half Juli naar bet vaderland terugkceren Algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader, in den ouderdom van 76 jaar. Haarlem, 15 Juni 1921. Wed. J. C. KROON- v. d. LAARSCHOT. Amsterdam. A. C. B. KROON. Haarlem. M. G. DE VOS-KROON P.C. DE VOS en Kinderen G. W. M. TACK-KROON C.J. L. TACK en Kinderen Amsterdam. A. G. G. KROON S. P. M. KROON-TAGK en Kindoren. Geen rouwbeklag. f 1 In stukken van vijfhonderd gulden (deel uitmakende van de f 300.000. geldleening ad 7 waarvan reeds f 200.000.geplaatst). De ondergeteekende bericht, dat de inschrijving op bovenstaande uitgifte te hunnen kantore zal zijn opengesteld vanaf heden tot 17 Juni des middags te 4 uur, tot den koers van 100 Bij overteekening zal zooveel mogetijk pondpond'sgewijze toewijzing plaats hebben. Prospecti en insohrijvingsbiljetteu zijn op aanvrage verkrijgbaar. HAARLEM, 9 Juni 1921.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2