Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND Binnenlandsch Nieuws, Luchtverkeer. Gemengd Nieuws» WOENSDAG 15 JUNI 1921 PRINS HIRO-Him Loucheur en Rathenau. Opper-Silezië. mêEKÊDE BUITEML. BERMCTXfe Het „Vaderland" over de 8 uren- wet. Waarom blijft de fusie der liberale Weekbladen uit? TWEEDE KAMER. Over het bezoek van Kroonprins Hiro- Hilo van Japan aan Europa, schreef Sujila, prof. aan de hoogcsdhool Ie Tokio, een artikel in „L'Enrope Nouvelle". Daar in zei de hij: Prins Hiro-Iisto is 20 jaar oud. Hij is den 29-cn April 1901 te Tokio geboren en de erfgenaam van een van de oudste keizerrijken. Hij liecft nog drie jongere broers. Mager, slank en met een open gelaal, dat vaak een glimlach toont, heeft de prins de middelmatige taille van de mannen van zijn ras. Zijn gelijkenis met zijn grootvader, den beroemden kei zer, die, na de revolutie van 1868, Japan op moderne wegen heeft gebracht, is frap pant. De prins heeft goed gestudeerd op de colleges der peers van Tokio. Hij heeft zied) vooral met nauwgezetheid toegelegd op datgene, wat hij moest weten voor de rol, die hij geroepen was in de wereld te spelen. De beroemde admiraal Togo, de overwinnaar van Tsoesjima, werd belaM met het hooge toezicht op zijn opvoeding en de meest beroemde meesters van de universiteit gaven hem les. Later legde hij er rich op toe, daar hij zichzelf van alles rekenschap wilde geven, om door per soonlijk onderzoek en studie de kennis te vervolmaken, die hij aldus verkregen had. De prins heeft zich verloofd met prin ses Magako, dochter van prins Kuni en verwant aan liet keizerlijk huis. Dit a.s. huwelijk is de oorzaak geweest van leven- lige en talrijke polemieken. Zijn verloofde behoort niet tol de „clan" van adellijke families, die volgens een privilege en een zeer oude traditie het recht hebben hun dochters aan een troonopvolger af te (taan. De jaloezie van deze families kwam spoedig Jos. De moeilijkheden namen pas !en einde, na het aftreden van pillis Jamagata, president van den particulieren laad, in Februari 1.1. Ook de reis van den keizerlijke» prins was aanleiding tot op gewonden gebeurtenissen. Er kwam zelfs oen kleine politieke crisis van. Het is dan ook de eerste maal, dat een Japansolie troonopvolger liet land van zijn voorvade ren heeft verlaten en cr -ontstond dan ook een hevige oppositie onder de Genro, de handhavers van de duizendjarige tradi ties. Men vertelt, dat een menigte onver draagzame en fanatieke patriotten besloten hadden om zich voor de wielen van den keizerlijken trein le werpen om het ver trek te beletten. Toch zijn de gemoederen langzamer hand bedaard en zonder incidenten kon de kroonprins zioh den 3en Maart aan boord van den kruiser „Katori", geëscor teerd door den kruiser „Kashimq", in- sojiepen. Den 8en Mei kwam men te Portsmouth aan. Na een verblijf van om streeks drie weken is de proonprins naar Parijs vertrokken. Daar viel hem een wanne ontvangst ten deet. Hij bezocht in Frankrijk do meest beroemde gedeelten van het front: Artois, de Somme en Ver dun, en Elzas-Lotharingen. Vervolgens be zocht hij België. Ha twee langdurige besprekingen zijn Loucheur en Rathenau uit Wiesbaden naar Parijs en Berlijn teruggekeerd. Volgens een bericht uit Parijs aan de ■Vossischc Ztg. heeft Loucheur de regee- riig te Parijs reeds telefonisch verwit tigd dat de Fransche regeering de voor stellen van Rathenau aannemelijk acht, daar zij een volledig plan voor den ge iteden herbouw van het verwoeste gebied bevatten en volkomen rekening houden 'Siet tegenvoorstellen, die Frankrijk mocht indienen. Te Parijs verwacht men dat een verge lijk over den herbouw een gunstigen in vloed op de plaatsing der Duitsche scsha- devergoedingsobligatics zal hebben. Fransche persstemmen. Tegen den correspondent van de Ma- tin heeft Rathenau zijn voldoening be tuigd over den goeden wit van Loucheur en hem zelf. Zij pakten de netelige vraag stukken als zakenmenschen aan. In dezen geest is het onderhoud te Pa rijs algemeen ontvangen. Een enkel nlad meent, dat Rathenau het herstel van het rc< woeste gebiedte veel als e<*n raat niet ais een Duitsche verplichting ziet Le Peuple is ook van die meening. Ra thenau, zegt het fc/ad heeft daarbij in de eerste piaats het oog op het Duitsche belang; naar bovendien kan zijn streven intemai-'onale toenadering bevorderen. Het blid acht Rathenau veel belangrijker dan Louelienr tegen wicn de beschuldi gingen worden opgehaald als zou hij be lang erbij hebben den heropbouw strpen- de te houden. De Populaire staat ook dichter bij den Duitschen dan bij den Franschen minis ter, daar de eerste bepleit hetgeen de vakvereenigings-internaiionale nopens 't herstel aanbeval. Het blad gelooft, dat hulp door Duitsche arbeidskracht en materialen daartoe onmisbaar is. Louahcux schatte de waarde der ver dachte Dnitsohe leveringen voor de eer de jaren op' ongeveer 10 milliard en Weent, dat Frankrijk gedurende 6 jaar Van herstel niet minder dan ongeveer 2 milliard per jaar kan opnemen. Dit jaar moot de eigenlijke herbouw beginnen, i ot nu verging de tijd met oplappen en .wegruimen. Kenschetsend voor de toena dering tnssohen de beide landen is dat siechls enkele rcactionnaire bladen tegen rechtstreekse!! overleg tusschen den 1' ranschen en Duilschen bewindsman Sputteren. De chauvinistische Action Frangaise •iet daarin weer een streek van Briand «p gaat erg te keer om het vermeende onderhond van Caïllanx met Louclreur. Eenige andere bladen betreuren in dit verband opnieuw, dat het Roer-gebied n'ct bezet werd. Daarom zou Briand nu •'hier de Duitsche politiek moeten aan 'nopen. Tot een bepaald resultaat is men ?ict gekomen. Zelfs weigerde Rathenau ïn details te treden. Toch verwacht men van het onderhoud, vooral nu Berg- taann en Wolff het te Parijs met tech- •Jwclie gedelegeerden zullen voortzetten, lost er nadruk op. dat het gesprek onder vier oogen werd gehouden, zelfs zonder lolk, daar Rathenau gemakkelijk Fransch spreekt. Hij zou de zwakke po sitie van het Duitsche kabinet hebben erkend. Hier waarschuwt men er tegen het te ver tegemoet te komeB. Nog altijd gevechten. Naar een Belgisch blad ui l Op peln ver neemt zijn Fransche jagerafdeelingen Zon dag uit de streek van Alt Kosel tegen de Duitsche zolfweerbaarheid opgetreden en is het tot voorpostgevechten gekomen, waarbij aan weerszijden eenige verliezen te melden zijn. Officieel meldt het Wolffbureau uit Op- peln: In bot Noordelijke va,k heèft de vijand verscheidene malen krachtig aangevallen, zonder zich te storen aan de overeen komst betreffende de door beide partijen bezet te houden linies, wdlke de zelfweer- baanheid volkomen in acht neemt. De zelfweerbaarheid heeft generaal Henndker reeds meermalen op deze schending van de overeenkomst gewezen, doch tot nu toe hebben de Engeflsche troepen niet ingegre pen. Na hevige aanvallen tusschen Zembo- witz en Prudkau welke afgeslagen wenden, hebben de opstandelingen andermaal Zembowitiz, Frcd-Pipa en Frei-Kadlob be zet en er loopgraven aangelegd. Zembo- wi'.z is door den voortdurenden strijd zeer beschadigd. Te Birawa liggen, behalve Franschen en Engelschen, twee cotnpagniën Polen. Nadat Zondagnacht en Maandag in het gehcele vak van Rn lib or voortdurend ge schoten was, trokken de opstandelingen op oen ultimatum van generaal Gratier te rug. Sinn Fein aan 't wek. Blijkbaar om rcchtstreeksehe onderhan delingen tusschen Ulster en de gematigde Sinn Feiners te belemmeren en het her stel van vrede en orde te verhinderen, hebben de uiterste elementen van Sinn Fein de onlusten in het einde van de weok te Belfast aangestookt. Maandag hebben de Sinn-Feinsche scherpschutters weer uit huizen schoten gelost en verscheidene polilie-agentcn ge wond. Bij doorzoeking van het district heeft men eenige leden aangehouden. Te Cork is een gerechtelijk onderzoek gehouden naar den dood van zeven leden van het muziekcorps van het Hampshire- regiment, die te Younghal (Cork) omgeko men waren bij de ontploffing van een floddermijn. Uit de getuigenverklaringen bleek dat het corps ongewapend was en speelde voor de burgerij, waarmee het op zeer goeden Voet stond, toen de mijn onder hun voeten sprong. Het hof kwam tot de uitspraak, dat deze koelbloedige moordpartij met voor bedachten rade had plaats gehad wegens de popuiairiteit van 't muziekkorps en van het regiment en dat de moordenaars wis ten, dal het corps ongewapend was en dat er vele jongens onder dit waren. DE MIJNWERKERSSTAKING. De stemming onder de mijnwerkers wordt heden gehouden en men acht het vrij zeker dat het werk Maandag alge meen hervat zal worden. In vele districten zijn de mannen, wier taak het is, de schachten in orde te houden, al begonnen toebereidselen tc treffen voor een algemeene hervatting van het werk en worden de mijnpaardjes, die de kolenwagentjes trekken, weer naar be neden gebracht. Onder de delvers in verschillende dis tricten heerscht er ontstemming tegen de leiders, die erin volhard hebben, om den nationalen pot onder hun eisdhen boven aan le stellen. Deze geest blijkt uit het op treden van een groote groep mijnwerkers in Nottingham. Hun plaatselijke afgevaar digde heeft de meening uitgesproken, dat het noodeloos getreuzel met het totstand komen van een regeling een gevolg was van den eisch betreffende den pot. Op zijn voorstel sturen al zijn volgelingen hun stembiljet terug met de opmerking „dat zij tien weken eerder hadden moeten ko men." DE MOORD OP GAREIS. De begrafenis van Gareis heeft Maan dag, naar Wolff seint, op het Ooslerkerk- hof te Munchen onder buitengewoon groote deelneming plaats gehad. Uit naam van de onafhankelijk socialistische partij spraken de Rijksdagleden Lcdebour en Untcrleitner, welke laatste ook de belui gingen van deelneming der Fransche en Oostenrijksche socialisten en van de soc. partijen in Wurtemberg, Baden en Saksen overbrach t. Op den terugtocht van den stoet had de politie de bruggen over de Isar met gepantserde auto's en draadversperringen bezet, zoodat de deelnemers slechts in groepjes verder konden en zoodoende ge splitst werden. Er vielen geen incidenten voor. Het Wolffbureau te Münohen moet of ficieel melden: De buitenlandsche pers en vooral de limksradicale bladen tc Berlijn staan vol onjuiste berichten met tenden- tieuse voorstellingen van den toestand in Beieren. In tegenspraak daarmee wordt vastgesteld dat ondanks de ijverige naspo ringen der politie nog geen spoor van 'den moordenaar van Gareis is gevonden. Er is geen enkele aanwijzing dat de moorde naar een „fanaticus van de rechterzijde" zou zijn. Uit den moord munt te slaan voor |K>litieke doeleinden is derhalve on waardig en gewetenloos. De drie soc. partijen hadden Maandag middag te Berlijn een betooging op touw gezet tegen de reactie m Beieren en tegen den moord op Gareis. Incidenten vielen niet voor. Aan de betoogingen hebben on geveer 10.000 communisten en onafhanke lijk en deelgenomen, terwijl de meerder heids socialisten in zes lokalen bijeen- kwamen. Deze vergaderingen waren slechts matig bezocht. DE MINISTBRIEELE CRISIS IN OOSTENRIJK. In Wcensche politieke kringen wordt gezegd, dat het vormen van een ambtena ren-kabinet met Schober, den hoofdcom missaris van politie als bondskanselier, de eenige mogelijke oplossing van de poli tieke crisis zijn zal. Er zou hem als mi nister zonder portefeuille een controlee- rendc man uit elk der partijen toegevoegd worden. De christelijk-'Socialen en de Groot-Duitschers zouden met deze oplos sing genoegen nemen. Als dat plan dan doorgaat, kan de vorming van het nieuwe ministerie tegen het eind van de week tegemoet worden gezien. DE VEREENIGDE STATEN EN DE VREDE. Het Huis Van afgevaardigden le Was hington, heeft de resolutie, van Porter (waarin wordt verklaard dat de vredes toestand tusschen de Ver. Staten, Duiitsch- land en Oostenrijk als hersteld moet wor den beschouwd) aangenomen. Thans komt de resolutie in behandeling in een vereenigde zitting van Huis en Senaat. ONDERWIJS MET BEHULP VAN DE FILM. De psychologische afdeeling van de Londensche Universiteit neemt proeven bij het onderwijs aan kinderen met films. De kinderen wonen film-lessen bij en worden daarna over het onderwijs onder vraagd. Men vergelijkt daarna de uitkom sten van deze lessen met die van ge wone lessen. Men gelooft dat de film- lessen voor versohillende onderwerpen het vruchtbaarst zullen blijken. Kolonel House heeft in een gesprek met den Berlijnschen correspondent van de Philadelphia Ledger de praatjes over overdreven weelde te Berlijn malligheid genoemd. Te Parijs, Londen en New-York is dé geldsmijterij oneindig grooter; Ber lijn kan zioh in dit opzicht nauwelijks meten met een Amerikaansche stad van den derden rang en dan nog alleen omdat de in geheel Duitsehland gehate O-weeërs het zoo breed laten hangen. Het fatsoen lijke en voorname publiek houdt zich echter verre van schouwburgen, biosco pen en restaurants. De hygiënische tentoonstelling, wel ke op de laatste Leipziger jaarmarkt in bescheiden omvang was georganiseerd, zal bij de najaarsmarkt een groote rol spe len. Ze zal worden gehouden in het be- tongebouw bij het gedenkteeken voor de Volkerenslag. De Duitsche organisaties tot hulp aan oorlogsinvaliden zal er een volledige col- leotie van kunstledematen tentoonstellen,' verder zullen er medische en chirurgi sche instrumenten 'op groote schaal wor den geëxposeerd. De bekende Amerikaansche drank bestrijder „Pussyfoot" Johnson voerde Zondag te Londen het woord, waarbij hij mededeelde dat hij eenige weken geleden in het ziekenhuis had gelegen met een pijnlijke ooraandoening en dat de dokters hem toen om de twee uur alcohol lieten toedienen. Br ontstond een gemompel van verbazing onder het ge hoor, maar dit hield op, toen de schalke Amerikaan eraan toevoegde: „Zo goten dien alcohol in mijn oor." Het wekt in Engelsche handels kringen teleurstelling dat er in gevolge de nieuwe handelsovereenkomst met Sov jet-Rusland maar weinig Russische be stellingen in Engeland geplaatst worden. De Evening Standard zegt, dat het leeu wendeel van de bestellingen - locomotie ven en ander materieel dat Rusland hard noodig heeft bij Krupp «u andere Duitsche firma's geplaatst worden. De Zwoedscho Rijksdag heeft zich verklaard voor wetgevende maatregelen tegen anti-sociale stakingen, waaronder in de eerste plaats stakingen aan gas fabrieken, waterleidingon, electrische cen trales en dergelijke voor het leven der bevolking noodzakelijke bedrijven worden verstaan. De bedoeling van deze uitspraak is dat de arbeidsvoorwaarden en loonen in dergelijke bedrijven zullen worden ge regeld bij verplichte arbitrage. Te Weenen is een Italiaansch koop man Marchesini in hechtenis genomen. Hij ging voor zeer rijk door, leefde in een van de duurste hotels, maar bleek een grooten juweelondiofstal op touw ge zet te hebben. In een artikel getiteld: „Tegen de Reac tie", schrijft het liberale „Vad." o.m. aan het adres van hen, die Minister Aalberse verwijten, dat hij op het gebied van arbeids wetgeving een theoreticus, een studeer- kamermensGh is. „Het is bekend, dat de Minister zich ook steeds de moeite en zeer veel moeke heeft gegeven, om de practisóhe zijde van het arbeidsvraagstuk onder de knie te krijgen. Ware het anders, hij zoru zijne wet niet zoo soepel gemaakt hebben, dat ^yij gewaar borgd zijn tegen botsingen met de practijk, die. de wet tot eene bclaching zouden maken. Hij heeft zeer goed begrepen, dat ook deze wet er moest zijn om den mensch en niet andersom. Leemten in de wet zijn dan ook geen wapen daartegen, wel eene aansporing, om haar zoo spoedig mogelijk weer op de leest te brengen. Zij deelt toch het lot met alle hare zustcren, dat zij niet zonder gebreken ter wereld kwam. Dat kan nu eenmaal niet met eene sociale wet, die op duizenderlei wijze ingrijpt in het econo mische leven. Maar het misbaar over die gebroken komt toch zeker niet toe aan een blad als „De Nieuwe Courant", die het nog in 1911 een hemeltergend iets vond, dal glasblazersjongens niet meer des nachts mochten werken, wat bij amendement door de meerderheid van de Kamer in de Ar- bedswet-Tahna werd gebracht; denk u er oens in lezer, dat uw zoontjes van 15 en 16 jaar 's nachts zeer zwacep en niet ge zonden arbeid zouden moeten verrichten." Zooals men weet, zou behalve de „Vaderlander", het offic/ecle orgaan der Liberale Unie, ook ,.De Loods" en de „Nationale" ophouden te ver schijnen ajs gevolg der lies taande fu sie om hun taak over te laten aan een nieuw orgaan voor al de partijen die in den Vrijheidsbond werden sa mengebracht. Thans vraagt dc politieke hoofd redacteur van het „Vad." de heer Roodhuijzen in zijn blad: „Waarom verschijnen na de fusie der partijen in den Vrijheidsbond die beide bla den („De Loods" en de „Nationale") nog wél en „De Vaderlander" niet meer en waarom heeft de Liberale Unie zich ook hierin geëffaoeerd? Het is natuurlijk zeer loffelijk, meent de heer Roodhuiizen. om als grootste der geïustonneerae partijen ae bescheiden heid in acht te nemen, maai' ook hierbij is het waar, dat alle overdrij ving schaadt." Moet men hieruit soms concludee- ren, dat de leiders van den Econo mischer! Bond eu -de Vrij-Liberalen zóó weinig gelooven in de levensvat baarheid van den Vrijheidsbond, dat zij hun eigen partij-organen voorloo- pig maar liever in 't leven houden? DE NIEUWE INTERNUNTIUS. De nieuwe Intermirttim bij ons Hof, mgr. Vioentim, zal in de eerste helft van Juli naar zijn post vertrekken. NEDERLAND EN OOSTENRIJK. Onze regeering heeft, naar „Politdsche Korrespondcmz" meldt, het Nederiamd- scihe gezantschap in K omsLantinopel belast met de bescherming van de Oostemrijksdhe onderdanen en de behartiging van de Oostenrijksche belangen in Turkije. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd de molie-Kruyt, waarbij de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat het wetsontwerp nieuwe re geling van den dienstplicht in financieel opzicht onvoldoende is voorbereid, en de beraadslaging soliorst, in afwachting van een door den Minister ten spoedigste te publiceeren noftia van kosten, verworpen met 78 tegen 6 stemmen. Dc motie K. ter Laan, gelijkluidend*' aan die van den heer Kruyf, terwijil zij ■tevens den minister uitnoodigt om intus- schen maatregelen te treffen dat dc onge veer 10.000 lotóüngen van de lichting 1921, die niet voor den dienst rijn opgeroepen, ook niet voor verderen dienst zullen wor den opgeroepen, werd verworpen met 63 tegen 29 stemmen. Tot geen overeenstemming gekomen. Dinsdagmorgen is ten Stadhuize te Am sterdam een aangekondigde bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der R. K., Anltórew. en Sociaal-democratische fracties van den Gemeenteraad. Namens de Soc. Dem. fractie werd medegedeeld, dot harerzijds geenerfei ver klaring nou worden afgelegd, als bedoeld in liet schrijven der rechtsche raadsfracties van 18 Mei j.L Daartegenover werd, namens de R.K. en Anti-rev. fracties vooropgezet, dat geen overleg mogeüijk zou zijn, indien niet van Soc.-Dcm. zijde eenige verklaring betref fende de handhaving van het gezag zou worden gedaan. Daarop ging de bijeenkomst uiteen, zon der eenig resultaat te hebben bereikt. De ledige stoel. De ledige plaats in den Amsterdamschen gemeenteraad zal, aldus „De Gelderlander", niet lang ledig blijven. Bij de aanstaande technische her ziening van kieswet, gemeente- en provin ciale wet, waarover eindverslagen zijn uit gebracht, stelt de regeering voor artikel 91 der kieswet te laten doorwerken, als er een lijst is uitgeput, d.wjz. dat de opengevallen zetels ten deal vatten aan de partijen met de grootste overschotten. Is aan art. 38c. der gemeentewet de thans vooigesteJde toevoeging volbracht, dan komt de Christelijk-Historische partij het eerst aan de beurt om een vacature te be zetten en haak het pollüdke fortuintje binnen van iwijten-Had-je-me-imaar. Adverteeren door het Rijk. Naar aanleiding van de vragen van het Twee de Kaïmerflid den heer Snoeck Henike- mans betreffende de plaatsing van een advertentie voor de betrekking van direc teur van liet Rifksirikoopbureau, merkt de minister van Financiën o.m. op, dat 'hij de plaatsing van adtverlentiën, als hierbedoehl, enkel in eenige dagbladen van dezèlfdc politieke richting niet kan goedkeuren, al is hij overtuigd, dat in het onderhavige gevat van een oogmerk om een jjoliticke richting te bevoordecten, geen sprake is. Aan. den anderen kant ech ter zou plaatsing in een groot aantal bla den de kosten voor 's Rijks schatkist aan merkelijk opdrijven. WAAROM DE JAPANNER NIET VLIEGEN KAN. De sportbladen intereeseeren zich dezer dagen zeer voor de vraag, hoe het komt dat de Japanners zich zoo weinig mot hot vliegen inlaten. Volgens een schrij ver in de „Revue der Sporten" zou de Japanner, wanneer hij den horizon niet meer riet, z'n evenwichts toestand kwijt raken. lAlfans Mayer geeft de volgende verklaring van dat verschijnsel: „Als kinderen warden de Japanners een jaar lang op den rug van moeders en kinderjuffrouwen gedragen. Het ge voel van evenwicht wordt dus het eer ste jaar na de geboorte bij het kind- niet opgewekt. Dit veroorzaakt waar schijnlijk leen lioht en levenlang defect in jde semi-lunar kanalen, welke zulk een belangrijke rol spelen in het ver krijgen van lichamelijk equilibrium. En het {is niet alleen de schuld van do- slechte laviateurs, die er door ontstaan, maar leveneens is het een feit, dat de Japanner als regel slecht cavalerist is. Als deze uitlegging juist is, dan duurt het 'toch oen generatie tot Japan mee kan doopi met de rest van do werefld op aviatisch gebied, en om mee te doen moet leen zekere druk op Japansche ouders voor de volgende jaren gelegd warden «om hen af te brengen de kinde ren gedurende de eerste twaalf maanden van hun bestaan op den rug van moeder en juffrouw te dragen. Mijn persoonlijke overtuiging lis, dat de Japanners ook om {deze reden zoo klein van gestalte rijn." Vergadering van Dinsdag 14 Juni. REGELING DER WERKZAAMHEDEN. De heer KRUYT C. P. vraagt verlof tot een interpellatie over de afschaffing van de pasvisa. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. De VOORZITTER doet het voorstel de grondbelasting en andere ontwerpen weer op de agenda te plaatsen na de Zondags wet. De heer MAROHANT V. D. stelt voor de andere ontwerpen le plaatsen voor <le Zondagswet. Verworpen met 46 tegen 36 stommen. tien voorstel Marchant O de grond belasting met het nieuwe artikel 7 naar de afdeeling te zenden wordt verworpen met 54 tegen 28 stemmen. Een voorstel-Wijk om de militaire en burgerlijke pensioenwetten te plaatsen voor de Zondagswet wordt verworpen met 44 tegen 38 stemmen. Een voorStel-J. Ter Laan oo» ook de regeling der rechtspositie ambtenaren vóór de Zondagswet te behandelen wordt verworpen met 45 tegen 36 stómmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de DIENSTPLICHTWET. De motie-Ter Laan (schorsing der be raadslagingen wegens dc onvoldoende financieele voorbereiding en: niet opko men van de 2de groep lolelingen 1921) wordt verworpen met 53 tegen 29 stem men. Dc motie-Kruyt (schorsing der beraad slagingen wegens onvoldoende financieele voorbereiding) wordt verworpen met 78 tegen 6 stemmen. Een amendement-Duymaer van Twist om de vooroefeningen te stellen ouder leiding van den vrijwiUigen landstorm, wordt aangenomen met 56 tegen 25 stem men. Nadat de MINISTER heeft verklaard, tegen de strekking geen bezwaar te heb ben, wordt het amendeoient-Drion om niet over te gaan tot instelling van ren com missie voor vrijstellingen, waaromtrent de minister de beslissing aan de Kamer laat, aangenomen met 58 tegen 24 stammen. Het amendement-Ter Laan om op grond van gemoedsbezwaren vrijstelling te ver- leenen naar bij algemeen-en maatregel van bestuur te stellen regelen, wordt verwor pen met 65 tegen 23 stemmen. De motie-Drkm vragende nu nadere wettelijke regeling van de vrijstelling we gens gemoedsbezwaren, wordt aangeno men z. h. st. Het amendement-Wijk tot de invoering van de aanwijzing voor economische diensten van vrijgeloten en vrijgestelden, wordt ingetrokken, nadat de MINISTER heeft verklaard, dat de regeering zich met de zaak zal bezighouden. De heer WIJK, B. D. W., licht een amendement toe om het continent te ver- hoogen van 23.000 lot 28.000 «aan. De heer DE MONTé-VERLOREN, A.-R-, verdedigt een amendement om het verschil tusschen reserve-troepen en kerngroepen op te heffen. Hij verklaart dat de s oor- stellers desnoods het eenheidslegcr 6 in plaats van 5 maanden willen h-len oefenen. De heer DRION, V. B., lis nog tegen het denkbeeld, belichaamd in het amendement. De heer DUIJMAER VAN TWIST, A.R. betoogt, dat het amendement geen verzwa ring van persoonlijke en financieele lasten beteekent, als men let op dc groote som men welke voor de voorgestelde wet zou den noodig zijn. De heer VAN VEEN, C.-IL, verdedigt na der het amendement. De heer TER LAAN S. D. A. P., bestrijdt de opheffing van het verschil tusschen kerntroepen en reserve- troepen, doch juicht vermindering van oefentijd tot 5 maanden toe. Dc heer OUD, V.D., meent dat voorstel len van den Minister en die van den heer Van Veen geen verschil maken wat be treft persoonlijke en financieele lasten. Sympathiek vindt hij de gedachte van een eenheidsleger. De heer VAN DER LAAR, C. S. P. is tegen de amendementen. MINISTER POP verklaart, dat hij het amendement-Wijk niet kan aanvaarden. De amendementen-De Monté-Verloren zijn voor de regeering onaannemelijk om de verzwaring van persoonlijke en financieele lasten en het onvoldoende van een ocfe- ningstijd van 5 maanden. ERVARINGEN VAN EEN HUISZOEKER. lm bet „Vaderland" schrijft Henri Borel rel heel smakelijk over zijn bittere erva ringen bij het zoeken naar een huis m Den Haag. Een staaltje van afzetterij: „Blij werd' ik verrast door een adver tentie waarin werden aangeboden, te huur of le ikoop, Landhuisjes op liet Houlrust- lerrein. Het stond er zoo verleidelijk. Te huur: Landhuisjes: Te koop mol een verlokkende omschrijving van al de daaraaiT" verbonden heerlijkheden, 's Avonds schreef ik er op en 's morgens reeds kwam er een architect bij mij, die deze advertentie had geplaatst. En wat bleek nu? Ik geef het den lezer te raden: dat deze landhuisjes in 't geheel nog niet bestonden 1 Er was ook geen kwestie van huren, maar van fcoopen. Er werd mij een ingewikkelde begroeiing voorgelegd, met fraaie projecten, met ver halen over zóóveel mille steun van de ge meente, enz. enz. maar de zaak waar hel op neerkwam was ten slotte déze, dai, waar hier alles in dc lacht liing, en zelfs de grond nog niet eens door de gemeente was uitgegeven, ik „vertrouwen" moest hebben cn zelfs minstens f 4000 moest dokken als er aan bouwen moest worden begonnen. Het was „een 'kwestie van ver trouwen" zooais de architect mij dan ook verzekerde. Van „te huur" was geen sprake. Veel vertrouwen in zulk een af faire, waarin men klakkeloos nog niet be staande Landhuisjes te huur of te koop aanbiedt kon men moeilijk van mij ver wachten, en de lezer begrijpt dus, dat ik niel toehapte." En deze passage wijst wel op een groot verschil tusschen wets-tlheorie cn uitvoe- ringspractijk: „Door al die vruohtelooze démarches heen werd ik verblijd met de mededeeling in de couranten, dat er binnenkort een einde zou worden gemaakt aan het teeg „Te koop" slaan van zoo lallooze huizen, en dat de Huuroommissie binnen korten termijn die maar steeds „Te koop" leeg staande huizen eenvoudig verburen zou als de eigenaar dat, niet deed. Edoch, juist sedert deze aanstaande maatregel publiek werd, heb ilk nog nooit zóóveel huizen „Te koop" zien staan als voorheen!!! Het lijkt een bespotting van dien aang«kondigden maatregel! Toen ik aan den chef van een bekend Woningbureau vroeg, of de huiseigenaren er niet teel ijk aan toe waren, met dezen maatregel der Huurcoznmissie. werd mij glimlachend geantwoord (en laier precies eender in een ander Woningbureau): „O neen, meneer, ia 't geheel niet Daar weten we wel wat op. JDe huiseigenaars zetten, als H eenmaal zoo ver is en 't er op aan komt, eenvoudig een of ander ver familie lid of een kennis of een daartoe betaald personnage in dat huis en zeggen don dat het verhuurd is, nadat ze er ook een paar meubeltjes kt hebben gebracht En dan wachten ze kalm af tot ze de huur V rijgcn (Re ze hebben willen." Zoodat ook deze hoop voor mij verv-v gen was." WEGENS TE HOOGE BELASTING. Te Ter Aipd (Gron.) weid voor een der, ramen eener groote handelszaak gdezen „Wegens te hooge belasting kan de zaak niet worden voortgezet en is de winkel voorloopig gesloten", typ een andere plaats weidde exécu tSevenkoap aangek om ddgd. SCHANDELIJKE BALDADIGHEID. Maandagmorgen, zoo lezen we in ,DgbM. v. N. B.", kwam oen der bestel lers van 't postkantoor te Ginneken tot de ontdekking, dof de inhoud van een brie venbus geplaatst op een der hoeken van. een der straten totaal was verbrand. Dit schandelijke geval van baldadigheid, waarvan verschillende personen de dupo werden is natuurlijk aan kwaadwilligheid toe te schrijven. BROMMBRT GEZOOHT. Men meldt aan de „Tribune" uit E» schedé, dat Donderdagmorgen een poging zou zijn gedaan om den communist Brootn- mert te arresteeren. Twee politie-solda- ten zouden zich voor dit doel aan zijn woning vervoegd hebben. „De hoeren vischton achter het net," meldt het blad, waaruit schijnt te moe ten worden afgeleid, dat de gezochte niet aanwezig was. Omtrent de waar schijnlijke aanleiding der voorgenomen i v restatie wordt niets gemeld. EEN DUTTSÖHE .COMMUNIST. In het Huis van Bewaring te Brud« is opgesloten Franz Jung, een der ven mannen van de Duitsche Communistis '.he Arbeidens Partij, schrijver van ethische boekon en drama's. Hij wordt verdaKt van medeplichtigheid aan muiterij. 0e zaak zal eerlang voor de Rechtbank te Breda behandeld worden. Verdediger is mr. W. A. J. van den Hurk. EEN GOEDE VANGST. De Nijmoegseho recherche heeft aange houden en naar Oss overgebracht zekere P. H. V. en A. J. IM. v. R. Eeretgé- noemde heeft zich te Oss schuldig ge maakt aan diefstal van sieraden, Schaak cn 's-Hertogenbosch aan rijvrie'.- verduistering en te Heerlen aan died- stal van kleeren, sieraden en geld. Vooris wordt hij verdacht van diefstal van gel' te Oss. De aldaar gestolen sieraden zijl in de Bank van Looning te Nijmegei in beslag genomen. De andere aangehou dene hoeft bekend zich aan heling var jde opbrengst van een gedeelte van he' gestolene te hebben schuldig gemaakt. DOODSLAG TE ENSOHEDé. Maandagavond ontstond in het café As» veld te Enschedé een woordenwisseling tusschen den 2I-jarigen arbeider A. van Dijk en den gehuwden arbeider 0. Wig- bers over den verkoop van oen schaaf. Van Dijk sloeg den 57-jarigen Wigber» met de schaaf op het voorhoofd waarop deze in elkaar zakte. De doctorengezel schap en Smit, die tor plaatse versche nen, lieten den getroffene naar het zie kenhuis overbrengen, doch bij aankomst daar bleek hij reeds te zijn overleden. De dader, die eerst wegliep, keerde la ter in het café terug en werd toen door. de politie gearresteerd. De verslagene laat een vrouw en acht kinderen achter. EEN WONING HUREN IN AMSTER DAM. Een woning huren, althans trachten W huren, is ook in de Hoofdstad een zeel afwisselende en genoegelijke bezigheid. Het „Hbld." deelt hieromtrent het voJh gende mede. SteutelgeW bestaat niet meer, nu het nemen en geven daarvan door d< wet verboden is. Maar de mensch is vin dingrijk, de huiseigenaar vindingrijke! en de vertrekkende huurder dikwijls lie! vindingrijkst. Ziehier: een onzer redac teuren wil een woning huren. Hij krijgt er de lucht van, dat oen kennis, wegern overplaatsing, zijn woning zal verlaten. Welnu, de kennis gunt hom de woning, maar hij moet zeH geld (geen sleutel- geld) betalen, voor zijn nieuwe woning en dus moet hij voor zijn linoleum dui zend gulden hebben. Men komt tot over eenstemming, maar do huiseigenaar weet meer te krijgen en dus moet de kennis het linoleum maar opnemen en hij krijgt niets. Omze redacteur vindt iets anders. D« eigenaar wH geen sleutelgeid hebben, geen oent, maar de candidaat-huurder moet maar eens een kop heerlijke thee bij bean komen drinken. Hij zal dan wel be grijpen, wat hij uit dankbaarheid onder het theekopje moet leggen. „Vijfhonderd gulden?" Ja, dat in goed, maar hij zal zeker twee kopjes drinken, aegt de eige naar, „zulke heerlijke tbeel" Dus het wordt duizend gulden. En daarvoor mag de candvdaal de woning huren, niet bij contract, maar van maand tot maand. De eigenaar belooft, dat hij de huur niet zal opzeggen.Hij belooft.... En daarvoor mag men op de Prins Hen drikkade, ergens twee hoog wonen. Een eigenaar op de Rozengracht neemt: ook geen sleutelgeid1. Hemeltje neen, dat is immers verboden 1 Men neemt eenvou dig meubilair over, voor duizend gulden. En voor die duizend «gulden geeft hij.... een solieden stoelt Een ander heeft iets veel aardagers be dacht dat werkelijk hoogst ongevaarlijk is. Hij gaat in Zandvoort wonen, en biedt zijn huis d. w. z. het huis van den huiseigenaar te huur aan en vraagt f 266 voor het overnemen van meubelen. En niet voor een stoel of Knoleum, maai voor een good ameublement. Men komt tot onderhandelen en de huurder, die naar Zandvoort gaa>t, zegt het volgende* ,,Ik taxeer de meubeds op 260, en nu boud ik die meubels Bever self. Ik hoop ze dus van u terug voor 250. Zoodat de candidaat-huurder bij de»e transactie* f 1000 verliest. Daarvoor mag hij d« woning hurenals de eigenaar hel goed vindt. Maar de eigenaar ruikt hes sleutelgeid en weet een ander, die mees geeft. Zoodat hjj, liever «elf geld krijgt, dan het den verlrekkenden huurder U gunnen en eenvoudig den huurder uit sluit, o«n een kennis te begunstigen. Na- tuuitijk zeggen deze handige menschen, dat «e geen kwitantie willen geven. Mis skien hebben ze gehoed, wot onlangs bij een der huurcommissies gebeurd is; een huurder had duizend -ulden sleutel- geld moeten geven en had daarvoor kwb tantic gekregen. Hij vertoonde die aan Je huurcommmie, die de handeling straf baar oordeelde en den eigenaar gelastte, het geld terug te gewen. Daar lijj dit reeds had uitgegeven, moest hij een schuldbekentenis afgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5