In en om Haarlem, Het bezoek van den Japansche Kroonprins. UIT DEN OMTREK Stadsnieuws. Landbouw en Visscherij ORDE EN ARBEID. Kunst en Kennis INGEZONDEN. DONDERDAG 16 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 13863 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL *3.25 PER WEEK- ïO-25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57*', BUREAUX! NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ASSENDELFT. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BENNEBROEK. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. SASSENHEIM. DE MOORD TE SPAARNDAM. Het wegbrengen van schepen. De winkelsluiting. HoHandsche Mij. van Land bouw. Voor don inhoud dezer rubriek «telt Redactie zieh niet aansprakelijk. *r°efge< Na; Hot is lange jareu sleden, dat onze Koningin vreemde vorsten op bezoek had. Toch herinneren wij ons nog levendag de komst van het Belgische Koningspaar, waarvan de gracieuse Koningin toentertijd toozeer de bewondering van ons volk trok: de komst van den Deenschen vorst net zijn vriendelijke gemalin, waarbij rooral de Koning indruk maak te door rijn groove gestalte, een hoofd boven den „•rootsten Nederiander nil en op dal hoafd de geweldige muts van een halven «eter hoog. Wij herinneren ons ook nog den zwie- ógen en toch javiaiien Frunschen presi- Jent Faillières, wien door ons den 1' ran- sclien altijd nog sympathiek gezand volk, zulk een hartelijke ontvangst werd be- jeid. Wij herinneren ons al die feestelijkhe den nog wel, maar wat liggen ze ver, ver weg! Zij vielen om en naibij de geboorte van .rinses Juliana, welke heugelijke gebeur tenis zooveel geestdrift in ons land uit lokte Zij werden besloten met de onaf- kankelijkbeidsfeesrten in 1913, met de eroote Scheepvaart tentoonsk-.'Uiig, de E.N.T.O.S. Ook in uw verbeelding, lezer, lillen die luisterrijke dagen bij deze op somming wel weer opdoemen. Lijken zij Mik u niet vele, vele jaren terug? En tooh si) rek en wij slechts van 8 tot lO jaren geleden, een tijd, die zoo snel rervBet in een menschenleven. Maar 't is dan ook de groote oorlog met zijn ont zaglijke gebeurtenissen, welke tusschen Joen en nu als een zwarte schaduw staat en aan onze verbeelding het blijde licht der herinnering ontneemt. Wij gevoelden het gisteren, toen wij in Amslerdam Stonden om getuigen te zijn van de aankomst van Hiro Hito, den boo ten Japanschen gast, dat er iels was ver anderd. Het enthousiasme is weg, de uit bundige geestdrift, kenmerk van volks- vreugde, leeft niet meer in de massa. Het publiek is wel nieuwsgierig geibleiven, maar Is crïlisch geworden en heeft zijn humor tr zijn goede luim verleert Deize eerste offioieele plechtigheid na 1914 heeft ons geleerd, dat ons geslacht In die korte oorlogsperiode wel twintig jaar verouderd is. Maar laten wij u iets vertellen van de rit rede van Hiró Biito met zijn hoog ge- lelsohaip. Toen wij op het perron van het Imslerdamscfhe Centraal Station aankwa- jen, was daar allies als van ouds gereed voor een vorstelijk bezoek. Voor de eer- sle-klasse wachtkamer de breede loopor met de heraldieke leeuwen; straks worden daar dan rechts een afdeeling troepen in feJdgrijs van hert 7de regiment infanterie met hert vaandel, links stafmuziek van ietzelfde regiment opgesteld. Dan glijdt precies op tijd de Koninklijke salontrein binnen En het treft ons, als too dikwijls tevoren, hoe. gemoedelijk het er in ons democratisch landje bij de ont vangst der Landsvorsrtin toegaat. De plaatsvervangende burgemeester, dit maal de stijve heer den Hertog, Oen politie autoriteit, een afgevaardigde van de spoor- wegmanrtsohappijen, zij krijgen allen van de Koningin een hand en een vriendelijk woord- Op eenigen afstand staat Commis saris ItoêD, in houding en gebaren de man, te woon aan het hof te veTkeeren. H. M. Wgroet hem dan ook zichtbaar hartelijk, ris een ouden bekende. Prins Hendrik volgt H. M. met een tlein gezelschap, dat er hoogst eenvoudig «itziet. Wij blijven op hel perron om drie kwar tier later den man van den dag, Prins Hiro Silo te zien binnenkomen. Het zoo juist langokomen Koninklijk gezelschap begeeft rich naar hot paleis op den Dam, hartelijk toegejuicht door duizenden nieuwsgerigen langs Damrak en Damplein, zooals wij later van collega's hooren. Dan keert vijf minuten voor vijf Prins Hendrik terug, thans in het groot-tenue van vice-admiraal. Tal van autoriteiten verschijnen nu in ambtsklceding op het perron: de troepen zijn aangetreden, de muziek opgesteld: er komt kleur en teeke- ning rn het grijze geheel en spanning onder tie aanwezigen. Dan eindelijk stoomt de trein binnen met de Japansche vlaggen, rood op wit, vóór op de locomotief. En dadelijk valt hert op, dat dit bezoek van hooggeplaatste Ooster lingen een ander karakter heeft dan dc vele visites van Europccsche grootheden, Welke wij meemaakten. Als een zwerm vreemde vogels daalde plotseling een aan- 'al kleine in zwart en goud gekleede man- ten uit de wagons cn stonden strak langs den trein. Zwarte, wijde overkleeren hingen om hun kleine gestalte. Van beide schouders, °ver de borst tot aan den knie liep aan Weerszijde een breede strook, stijf van goudborduursel. En uit die zonderlinge groep hovelingen trad opeens in zwart met goud bcstikt uniform prins Hiro Hito naar voren. Wat hem uiterlijk onderscheidt is de stijve roode kepi met in het midden v«n den bol een stevige lange steel, waar- °P een wii-roodc pluim zenuwachtig te 'rillen staat. Maar behalve deze toevalligheden is in den persoon zelf van den Kroonprins veel, wat hem van zijn omgeving onderscheidt, pi het ligt aan de sfatieklceding of aan het "^gestudeerde ceremonieel, wij weten het Met. Maar heel deze Oostersche hofhouding ®aakt den indruk van levende beelden, ge- 'neden naar een zelfde model. Alle hebben dezelfde figuur, dezelfde strakke, in het B®g van ons, Westerlingen, onverschillige, hdaatsuitdrukking, welke aan maskers doet "enken. He Kroonprins eohter heeft een zeer in- eiligent uiterlijk, fijn besneden en ietwat t ^0c'gecslige oogen achter groote brillegla- Naast hem sjpal zijn veel oudere oom, Kan In, breed in de schouders, levendig en veerkrachtig. De begroeting tusschen Prins Hendrik en den Japanschen troonopvolger is zeer hartelijk; stevige handdrukken en vriende lijke woorden worden gewisseld. Dan noo- digt onze Prins zijn hoogen gast uit de eerwacht te inspeerteeren. En het valt ons op, hoe nauwgezet dc Oostersche bezoeker zich van zijn plicht ijt. Het is inderdaad een „inspectie". Langzaam schrijdt Prins Hiro Hito langs onze veld-grauwe man nen, die stram staan in 't gelid. Eerbiedig groet hij het vaandel en zijn oog is geen seconde van de manschappen af. Onder wijl speelt de militaire kapel het Japansche volkslied, dat aandoet als een droefgeestig avondlied van een ouden Duitschen com ponist en niets heeft van de plechtige of martiale tonen onzer Europeesche natio nale gezangen. In het verslag kan men lezen, hoe het hooge gezelschap zich te midden van een juichende menigte naar het Koninklijk Pa- lei? begaf. Wij zorgden er voor om buiten het ge woel om, den Dam te bereiken en waren vóór het Paleis, eer de stoet aankwam. Dat is altijd een indrukwekkend schouwspel, zoo'n vorstelijke intocht. Vóór het Paleis is een breede strook van de straat vrij ge houden; maar achter de bezetting staat een compacte menschenmenigte zóó dicht op een, dat er met het geweld van een solda tentroep geen smalle geul in te maken zou zijn. Want nergens ter zijde is eenige ruimte om uit te wijken. Elke straatsteen is bezet en tegen de gevels van de hooge gebouwen, uit de ramen, uit de dakven sters puilen menschelijke lichamen; alles wat buiten de huizen uitsteekt en maar steun kan geven is met een toeschouwer be zet. Zoo staat deze saamgeperste menigte van duizenden en duizenden eenige uren te wachten. Nu en dan hoort men een gegil en wordt er een flauw gevallen vrouw of kin.d weggedragen, bezweken in den druk. Dan opeens rekken zich de hal sen en deint de menschenzee. Paardenhoeven klet teren over het plaveisel en als een storm wind komt een eskadron huzaren de open plek voor het Paleis op rijden. De marinewacht stelt zich in 't gelid en langs de Nieuwe Kerk komen de gala-rij tuigen. 't Is lang geleden, dat zooveel statie werd vertoont en daarom kijken wij er weer even nieuwsgierig naar: een koets met zes paar den bespannen en door goud en zilver be- tresle jockey's van den zadel af gereden. Daarin zijn Prins Hendrik, Prins Hiro Hito en een lid van den bijzonderen Japanschen Raad gezeten. Andere rijtuigen volgen; de hooge be zoekers stijgen uit en Prins Hiro Hito in specteert de marinewaoht. Of t is uit schrik voor het leger hooggehoede ver slaggevers of do»e een fout in de regeling, wij weten het niet, maar als de Japansche Kroonprins aan het eind van de rij onzer Jantjes tot vlak bij ons is genaderd, keert hij terug in plaats van achterom de wach tende rij huzaren te gaan bekijken, wier ritmeester deze teleurstelling toch niet had verdiend. Dan gaat het hooge gezelschap door de kleine deur het paleis binnen en even larter klinken weer de commando's aan de man nen der eerewacht, om het saluut te bren- gen. Op het balcon verschijnt Hare Majesteit Koningin Wilhelmina met den jeugdigen Japanschen Prins. Als een metalen klank slaat een geweldig: hoeral uit de menigte op en kertst tegen den hoogen paleis gevel. Onze Vorstin buigt vriendelijk la chend naar alle kanten en opnieuw zet het gejuich in, terwijl de muziek het Japan sche volkslied speelt. Prins Hiro Hito staat recht met de rech ter hand aan den képi en salueert, zonder zich te bewegen. Want dat is ons als een sterke indruk van heel deze plechtigheid bijgebleven, het stijlvolle en toch niet stijve optreden van deze Oosterlingen, het correcte, ingelioude- ne, nimmer uit den plooi vallen, zonder den schijn van verveling of onverschillig heid te wekken. Dat was het kenmerkende in het bezoek van de Japansche grootheden, waardoor het zich van vroegere vorstelijke bezoeken onderscheidde. Dan verspreidde zich de menschenme nigte naar alle kanten. En toen deze com pacte massa uiteen viel hebben wij op nieuw versteld gestaan van het altijd onbe grijpelijke raadsel, hoe n.m. de bevolking van een wereldstad eenige uren lang kan worden samengeperst binnen de ruimte van het Amsterdamsche Damplein. Bc.v~rd.erd. Onze plaatsgenoot D. Hcijboer, lot nu toe Rijksveldwachter met dien titel van Brigadier-tittulair. is lot Brigadier bevorderd. Aan den zeer plichtgetrouwen ambtenaar onze felicitatie met deze promotie. Van diefstal.? Voor ongeveer 4 weken terug vond een der bewoners van G. W. des morgens een fiets in zijn tuin. Daar de fiets niet werd teruggehaald, werd dc politie er mee in kennis gesteld. Tot op heden is de eigenaar van de fiets óf de man. die de machine op die plaats heeft achtergelaten, nog niet gekomen om het rijwiel terug te halen. Een vreemd geval! Zon de fiets soms door een Eerste Blad. angsligen zwijntjesjager daar neerge smeten zijn? Gedood. Bij het hevige on weder dat dezer dagen vooral boven het Zuideinde van Asscndelft woedde, is de hit van Mej. de Wed. Kwantes alhier, in de weide doo den bliksem getroffen en gedood. Ook werden bij vele inwoners de electrische lamp jes stukgeslagen Voetbal. Naar wij vernemen is door de Gebr. Boon. sigarenfabrikan ten alhier, een zilveren medaille aan de Voetbalclub „Velocitas I" toege zegd, waarom a.s. Zondag op ons voetbalterrein zal gespeeld worden met een zusterafdeeling. Voetbal. Zondag speelde onze R. K. Voetbalclub Velocitas I vriend schappelijk tegen S.D.E. III v. Krom menie. Even over half drie stellen de beide elftallen zich op onder lei ding van den heer Doffer. In de eerste helft speelde Veloci tas met drie invallers tegen den vrij stevigen wind in. S.D.E. was keurig in vorm en wist haar meerderheid ook in doelpunten om te zetten. Na eenigen tijd gespeeld te hebben, maak ten zij hun eerste doelpunt, dat spoe dig gevolgd werd door Iwee andere. 'Voor rust denken we V. nog een tegenpimtje te zien maken, doch de Lbinnen schiet voor open doel ver naast Rust komt met als stand 0—3. Na rust komt V., geholpen door den wind, flink opzetten, doch de achterhoede is op post. Veel verband is er nog niet in ons elftal, waar van S.D.E. profiteert en nog een goal- tje zet. V. schijnt in te zien, dat het zoo niet langer gaat en spant alle krachten in, om den achterstand in te halen, wat ten slotte gelukt 14. Luid aangemoedigd, komen zij telkens weer voor het doel der bezoekers en we ten ten tweeden male den keeper te verschalken 24. Zoo blijft de stand tot de scheidsrechter eindigen fluit. De wedstrijd muntte uit door zijn vriend schappelijk karakter. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. J. Hoeker en C. J. M. Boogenstijn. Concert. De Harmonie Concordia geeft morgen, Vrijdagavond een concert in de muziektent op het Willemsplein. Zeldzaam. Het ooievaarspaar op den Huize Bennebroek heeft, wat zeker zeld zaam voorkomt, vijf jongen in het nest. Aanbesteding. Naar wij vernemen zal volgende week de aanbesteding der te ■bouwen 20 arbeiderswoningen plaats heb ben. 't Heeft lang geduurd, doch de woning bouwvereniging heeft dit voordeel er me de behaald, dat ze aanmerkelijk goedkoo- per zal bouwen. Bij raadsbesluit van 3 Mei 1910 werd, behoudens vergunning van B. en W., ver boden het varen met bewegende schroef of raderen in de openbare wateren, met uitzondering van het Spaarne en de Leid- sche vaart. Op 9 Februari 1917 werd tevens een uitzondering gemaakt voor het Heem steedsohe Kanaal, mils met geen grootere snelheid dan 6 K.M. per uur wordt geva ren. Thans stellen B. en W. voor een gelij'ke uitzondering te maken voor de Van Mer- lenvaart, voor zoover deze gelegen is tus schen de Ringvaart en het wandelbosch GroenendaaJ. Ter aanmoediging van het watertoeris me en ter bevordering van het bezoek aan Groenendaal langs de waterwegen, meen den B. en W. het gebruik van dat gedeel te der Van Merlenvaart door motorbootjes niet langer meer afhankelijk te moeten stellen van een vooraf aangevraagde ver gunning van het college van B. en W. Wegbrengen van schepen. De barbier N. B. en de machinist van der P., te IJ- muiden, reeders van den in het vorig jaar nabij Zandvoort gezonken kuststoomtraw- ler IJ.M. 14 Magdalena Cornelia, zijn Maandag te IJmuiden aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Gemeenteraad. Vrijdagavond 8 uur vergadering van den Raad dezer gemeente. De raad onzer gemeente komt Vrijdag 17 Juni a.s. des avonds 7 ure in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen; 2. Oomtabiliteit 1920 en 1921; 3. Adres aan den Minister van Finan ciën, inzake commissie van aanslag in plaatselijke inkomstenbelasting; 4. Over neming Julianalaan; 5. Verbouw Open bare Lagere School; 6. Verkoop terrein overplaats Rusthoff; 7. Versterking po litie. Heden heeft de Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van den dubbelen moord te Spaarndam, gepleegd in November 1920. Voor deze uitspraak bestond op de pu blieke tribune zeer veel belangstelling, voornamelijk uit Spaarndam. Om dertien minuten over tienen wordt de zitting geopend. Dadelijk was de uit spraak in de zaak tegen Roza aan de beurt De president: Roza, de rechtbank heeft u veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar, met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht Daar op geschiedde de voorlezing van het uit voerige vonnis. Beklaagde hoorde het vonnis onbeweeg lijk aan. Toen de voorlezing geëindigd was, vroeg de President: Bekl. hebt u het be grepen? Beklaagde: „Ik heb hert niet gedaan. Ik ben onschuldig". Daarop werd de veroor deelde naar zijn cel teruggevoerd. De rechtbank verklaarde bekl. schuldig aan moord en doodslag met voorbedachten rade. Uitspraak doende in de zaak betreffen de het wegbrengen van het schip „Ma kreel" op 8 of 9 April 1919 in de Noord zee, veroordeelde de rechtbank den schip per P. 't H. tot 6 maanden, den schip per F. M. tol 5 maanden en de reeders C. B. en P. C. R beiden tot 8 maanden gev. straf, allen met aftrek der preven tieve hechtenis. In hooger beroep veroordeelde de rechtbank J. H. H., K. K. f belden twee maal) F. M. C. V., hvr. van J, H, H, en A. S. wegens overtreding van de ver ordening op de Winkelsluiting, allen tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Naar wij vernemen zal tegen dit von nis cassatie worden aangeleokend. (Vervolg.) Te kwart voor twee nam de vergadering weer een aanvang. De voorzitter brengt dan in stemming het voorstel: Noord-Zuid-Holland één, of Noord-Zuid-Holland gescheiden. Met 486 tegen 114 stemmen en 13 blan co wordt besloten Noord- en Zuid-Holland te vereenigen. De voorzitter stelt thans voor een com missie te benoemen voor de statuten-wij ziging. De afdeelingcn kunnen hun wen- schen bij die commissie indienen. (Appl.) Spr. vraagt machtiging voor het hoofd bestuur deze commissie te benoeenm. Spr. vindt het de meest practische wij ze dat de afdeelingcn hun wenschen voor 10 Sept. inzenden, dan kunnen zij op de a.s. algemeene vergadering op 15 Septem ber behandeld worden. Van de afd. Vlaardingen is een voor stel ingekomen, om f 5000 uit de kas te schenken aan het Boekemafonds. De vergadering is algemeen van oordeel, dat een gans aan deze stichting door de ->cren zelf moet worden bijeengebracht. Na eenige besprekingen werd beslaten niet op het voorstel van Vlaardingen in te gaan. Bij de rondvraag zegt de dir.-generaal dank voor de woorden tot hem gericht, door den voorzitter bij den aanvang der vergadering. Voorts spoorde spr. de leden aan vooral hard te werken voor hunne vereeniging. Het volgend jaar zal de Mjj. 75 jaar be staan. In de 75 jaar is veel gedaan, maar er moet in de toekomst nog veel meer ge daan worden. Verder juicht spr. het besluit: Uoord- en Zuid-Holland één, van harte toe. De voorzitter dankte den clir.-generaal voor het gesprokqene en hem en den in specteur voor hun betoonde belangstelling en sloot daarop de vergadering. Verlof Drankwet. Ingekomen is een verzoekschrift van het bestuur van den Haarlemschen Bestuurdersbond om verlof tot het verkoopen van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de localiieiten van het perceel aan het Spaarne no. 94. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE ROOSENDAAL. Wij ontvingen het uitgebreid programma der hierboven genoemde tentoonstelling, waaraan wij het volgende ontleenen: De tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw en op de terreinen der nieuwe R.-K. Landbouwwinterschool, en wef gedu rende 4 dagen, van 29 Augustus tot en met 1 September a.s. Het hoofddoel is ont wikkeling van den organisatiezin en uit breiding van de vakkennis van den land bouwer. De tentoonstelling omvat vier af- deelingen: akkerbouw, rundvee-, varkens- en geitenfokkerij, paardenfokkerij cn alge meene landbouwbelangen. Behalve het gewone lentoanstellingsbeeld zal de afdeeling akkerbouw brengen een demonstratie van werking en resultaten van de Zaadtelersvereeniging van den N. C. B. en van de vereeniging van Klaverzaadtelers „De Klaverbloem". De Roosendaalsche tuinders kunnen, voor zoover zij lid zijn van den N.C.B., inzenden ter opluistering. Landbouwwerktuigen, hulpmeststoffen .vee voederartikelen enz. zijn bij de afdeeling ondergebracht. Zeer belangrijk belooft te worden de sub- afdeeling rundvecteelt. Deze sub-afdeeUng zal n.l. bestaan in het houden van den Eer sten Gentralen Fokveedag vanwege den Bond van Rundveefokvercenigingen in Noord-Brabant. Deze zal omvatten de drie afdeelingen mannelijk fokvee, vrouwelijk fokvee en fokgroepen. Ongeveer op dezelf de wijze is de sub-afdeeling Geiten inge deeld. Voor de geheele afdeeling zullen alleen dieren worden toegelaten, die inge schreven zijn in een erkend stamboek. Alleen erkend fokvee dus. De afdeeling Paardenfokkerij is eveneens hoogst belangrijk, daar ze zal bestaan in het houden der Twaalfde jaarlijkschc Natio nale Tentoonstelling van de vereeniging „Het Belgische Trekpaard" te Roosendaal. De overgroote belangstelling, die telken jare voor deze Tentoonstelling blijkt te be staan, zat het slagen der Landbouwtentoon stelling ongetwijfeld ten zeerste in de hand werken. De afdeeling „Algemeene Landbouwbe langen" omvat vooreerst een beeld van den groei cn dc bctcekenis der coöperatieve in stellingen der boeren rond Roosendaal: den R.-K. Boerenbond, de Goöp. Fabrieken van Melkproducten „Het Anker," de Suikerfa briek en de Fokcentrale; dan het Land bouw- en Landbouwhuishoudonderwijs; vervolgens de Regeeringszorg voor den Landbouw en eindelijk lezingen, bioscoop voorstellingen en voordrachten voor boe rinnen en boerendochters. Het Secretariaat der tentoonstelling is gevestigd in de R.-K. Landbouwwinter school. Exemplaren van het programma en inschrijvingsbiljetten zijn daar kosteloos aan te vragen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, be looft deze tentoonstelling, die ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van den N. C. B. gehouden wordt, door een der grootste en best georganiseerde afdeelin gen, n.l. den kring Roosendaal een zeer belangrijke te worden, waarop geheel het Zuiden des lands en ook zeer vele land bouwers en fokkers uit het noorden tegen woordig zullen zijn. Slapte in 't bed/ijjf. Wegens slapte in het bedrijf is aan 80 werklieden aan de Scheepswerven N.V. v.h. Q-. en H. a.s. Zaterdag ontslag aangezegd. Ook aan de N.V. Machinefabriek Fulton aldaar worden tegen Zaterdag a.s. 20 arbeiders ontslagen. Staking opgeheven. De staking in de Steenbakkerijen te Woerden is Zater dagavond opgeheven. Met 64 tegen 27 stammen en 3 blanco hebben de arbeiders besloten, de na overleg met do hoofd besturen getroffen régeling te aanvaar den. Maandagmorgen is de arbeid hervat. De staking heeft 12 weken geduurd. Ncderl. R.-K. Bond van Ambtenaren in dienst van Van Gend en Loos. Op Zon dag 12 dezer hield deze Bond een buiten gewone algemeene vergadering in Hotel Noord-Brabant te Utrecht. De voorzitter, de heer J. Koene, opende de vergadering met den ahristelijken groet drukte zijn tevredenheid uit over de flinke opkomst en heette allen, in het bijzouder de nieuw toegetreden leden van harte wel kom. Van den Eerw. adviseur, Pastoor v. d. Brekel was een sohrijven ingekomen, "dat zijn drukke werkzaamheden niet toelie ten langer het adviseurschap waar te ne men. Ais punt I der agenda werd behandeld het verslag over de gevoerde corresponden ties en conferentie met den heer Hoofd inspecteur. Hierover ontspon zich een uitvoerig de bat, waarna een der leden de navolgende motie indiende, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. „De vergadering, te Utrecht gehouden op 12 Juni 1921, gezien de correspondenties van 26 Maart en 20 April, gehoord de me- dedeelingen van het bestuur over de ge houden conferentie in zake het ingenomen standpunt door den heer Hoofd-Inspect'": r gaat daarmede niet accoord; draagt het bestuur op, de voorgestelde salarisregeling van 22 December 1920 nog maals voor te dragen en te verzoeken deze alsnog zoo spoedig mogelijk in wer king te doen treden en gaat over tot de orde van den dag." Bij het volgende punt der agenda, werd het bestuursvoorstel tot het vormen van oen vrijwillig ondersteuningsfonds hij over lijden, ten bate van de weduwe of kinderen beneden 20 jaar, met algemeene stemmen aangenomen en traden alle aanwezigen als lid van dit fonds toe DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: Platen: Joh. Schoenmakers. Het lus trum der R.-K. Jonge-Werkgeversvereeni- ging. Nu vertoont men den grooten oor log als een spelletje. Kritieke toestand voor de Katwijkscihe visschers (2 foto's). Het proces tegen de oorlogsmisdadigers tj Leipzig. Onthulling van het H. Hart- monument te Venlo (2 foto's). In het Spreeuwald alles per roeiboot (4 foto's). Langs den weg in vreemde landen (4 foto's). De Indische tentoonstelling van het St. Melaniawerk te Nijmegen (2 foto's) Ben bewijs van dankbaarheid der Ween- sche Katholieken. Een bloeiende nacht cactus (in den stadskweektuin te Haarlem) (2 foto's). Ook al een gevolg van de hitte. Frankrijk hervat diplomatiek- kingen met de H. Stoel. Mgr. Cerretti. De nieuwe Kardinalen (3 foto's). Gymnastiekfeesten te Drunen, op Zondag 12 Juni. De lieer Leo Heijmans. De H.E. Heer F. P. C. Flooren. Hondententoon stelling, Den Haag. Een prachtig rivier gezicht binnen Amsterdam. Een reis om de wereld (2 foto's). R. Rebus. Tekst: Het vrouwtje uit Amerika, oen vroolijk verhaal door F. H. Uylings. Moedertje-twee, roman door H. B. v. d. Sande. Joh. Schoenmakers. Een smakelijke lunch, door Elise. Beschik king, door Hoogeuven. Wanneer acteurs blijven steken. Speelhoek. Onze rebussen. Een reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. Voorhout, Juni 1921. Mijnheer de Redacteur, Ik heb sinds 24 Maart 1919 in de grootste ongerustheid geleefd. En die on gerustheid nam grotere afmetingen aan al naarmate wij ons van genoemden da tum verwijderden. Wat dan wel de oorzaak was van dien angst? 0, ik kon het gevoel maar niet van niij afzetten, dat de B K Kiesverceni- ging zach en kalm was heengegaan o minstens aan een ernstige ziekte lijdend was. Verbeeld U, sinds genoemden da tun geen vergadering plaats gehad. En dat een tijd, dart de vrouw op poliüek gobies voorgelicht moet worden (de mannei weten het nu wel) en men allerwege hooi, praten van motie-Den Haag, motie-Dei Bosch en weert ik wat al meer. Doch gelukkig zou mijn ongerusthei* niet lang meer duren. Ik neem op eei goeden avond de oourant op en wat leei ik? Dat er Dinsdag 7 Juni een vergadering vam genoemd lichaam heeft plaats gehad Een vergadering, hoofdzakelijk belegt voor vrouwen, om deze kennis met onzi Kiesvereeniging te laten maken. Om m van fricces verzekerd te zijn is men begon, nen mol maar niet alle Roomsche vrou wen uit te noodigen. Ook heeft men een heel geschikt seizoen uitgekozen om U vergaderen. Ais een arbeider van 's mor gens 6 tot 's avonds 7 uur moet werken, en velen moeten dan nog een afstand vat 3 ft 4 K.M. per fiets of le voet afleggen om *t vergaderlokaal te bereiken, voeg daar bij nog de velen die een flinken af« stand van 't werk naar huis af moeted leggen, dan kunt U begrijpen, dat dezrt groep hard loopt naar een vergadering. Nu was deze vergadering meer speciaal voor de vrouw belegd, maar wij weten, dart in de mees ie arbeidersgezinnen, de man de vrouw in de huishouding moet vervangen, daar deze categorie maar zei den over een dienstbode kan beschikken, Nu is mijn ongerustheid, dank zei d« Pers, voor oen groot deel verdwenen. Maar duidelijk is mij de zaak niet. 't Is voor mij tooh volmaakt onbegrijpelijk dal voor zoo'n belangrijke vergadering, zoo'B ongunstig tijdstip wordt uitgekozen. 01 zou het bestuur van de R. K. K. nu pas aan de weet gekomen zijn, dat het alge meen vrouwenkiesrecht in Nederland in- gevoerd is? Maar dart zal toch niet? An ders komen ze hier nooit zoo van achter. Ook begrijp ik met, dat op een vergade-, ring, be'egd om de vrouw voor de R. K. K. Ie winnen, en ook meer speciaal voor haar belegd, zoo in eens besrtuursverkiei zing aan de orde komt. Ik lees in bet ver slag van de „N.H.Crt.", dat men eens aan de dames wilde laten zien, hoe het op zoo'n vergadering toe ging. Dus die ver kiezing was zeker bij wijze van proef voor de dames? Maar i'k kan begrijpen dart het bestuur het niet een ieder naar den zin kan ma ken. Het beeft het den laatsten tijd voel te druk gehad inöt royeeren van leden. Niet dart rioveeren, maar het zoeken naar een redöhjken grond daarvoor, da,'t was het moeilijke. Maar gemotiveerd of niet, er uit en daarmede basta. Nu is dia kwestie op de laatst gehouden vergadering ter sprake gekomen en mogen die perso nen rich weer als lid aanmelden en dan zal het bestuur overwegën of ze weer als lid toegelaten kunnen worden. Een prach tig aanbod hè? Goddank dat die kwestie van de baan is. t Heeft mij wat een kop zorg bezorgd. Nu zo.1 er binnen afzienba- ren tijd weer sprafke van „Eensgezind heid" zijn. Nu zullen de verschillende standen zich eödair met elkaar verklaren. Pas ver- scheen een circulaire van „De Hanze" al hier, waarin alle ingezetenen opgeroepen werden, de winkeliers te steunen, door in- koopen in eigen gemeente te doen. Zoo moot 't gaan: samenwerking. Maar niet altijd de liefde van één kant laten komen. Doch nu gaan wij naar een nieuwen tijd. Als wij maar niert bedrogen uitkomen? Want ik meen gerust te mogen zeggen, dal de eerste vergadering die de vrouwen me degemaakt hebben op genoemden datum 'n slechten indruk gemaakt heeft, want ver schillenden verklaarden nooit moer met zoo iets te maken te willen hebben. Wat daar de reden van is, vertellen wij ter ge« legener tijd nog wel eens. Met dank voor de plaatsing, OPMERKER. TER OVERWEGING AAN HAARLEM'S GEMEENTEBESTUUR. Mijnbeer de Redacteurl Naar aanleiding van het Zaterdag j.l. plaats gehad hebbende ernstige ongeluk, het tweede binnen korten lijd op den drukken verkeersweg hScoterwegFrans Halsplein, meencn wij in 't belang der openbare veiligheid Haarlem's Gemeente bestuur onderstaande regelen „ter over weging" te moeten aanbieden: 1. het rijverkeer van n i t de stad wordt geleid van af de Kennemetbrug langs den Sdhoterweg, 2. het rijverkeer de stad i n worde ge leid van af de poort der Cavaleric-kazer- ne door Kennemerstraat,- Frans Hals- slraat naar de Kennemerbrug. Bovenstaand plannetje gaat ten xostl van: i a het dempen van een nuttelooze viezt sloot gelegen aan de Kennemerstraat b het verwijderen van eenige voor het verkeer hinderlijk in den weg staande boomen eveneens aan de Kennemerstraat c. het plaatsen van een verkeersagent op de Kennemerbrug. ASs dit recept zoo. toegepast wordt, dan behooren ongelukken daar ter plaat se tot het verleden. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de plaatsing. Hoogachtend, bestuurder HReg!n"': JCoeli"92te Scheveningen ver spreidt gratis boekjes over dc vereering van het H. Hart. Die beweging nam reeds groote afmetingen aan. Van overal waar Holtandsch gesproken wordt, worden de boekjes gretig aangevraagd, tot in Vlaan deren en de Missies toe. Ook worden voor deze laatste H. Hart-beelden beschikbaat gesteld. Waar het geld voor deze actie vandaan komt? Och, de vereerders van het H. Hart zorgen daar wel voor. Een lang pleidooi voor steun is dan ook niet noodig. Het vertrouwen is zóó groot, dat enkele ve.r- melding van het adres voldoende is. „Regina Coeli" neemt groote en kleide giften even dankbaar in ontvangst, b Br. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1