HEEMSTEDE. 1 BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HAARLEM. HET PROVINCIAAL ELECTRI- CITEITSBEDRIJF. Een Hnancieele debacle. Een verlies van 3^ millioen en een jaarliiksch verlies v"7 f 2.230.000. De Provincie moeten bijspringen. De samenvoeging der Zaansche gemeenten. Nationale Bankvereeniging. Tegen den wilden straathandel in bloemen. De Spoorbaan Haarlem— Zandvoort Een ernstige tijding! Personalia Holl.. Maatschappij van Land bouw. Op vrije voeten gesteld. Burgerlijke Stand. ANTONIUS KROOtf Dammen. Maandagavond gaf de heer B. H. M. Stevens voor de leden en genoodigden van de ILK. Damclub „Üt. Bavo" eene simultaan-seanoe. Er waren 17 deelnemers, wat voor Heemstede alleszins schitterend genoemd mag worden. Ook het spel stond op een vrij hoog pijl. Er waren verschillende spannende partijen, waaruit bleek dat het spel der 8t Bavorleden veel verbeterd is. De heeren R. Pannekeet, lid van T.E.P. Haarlem en de heeren F. Broekman, J. Veen, J. v. Straten en E. Stal voort, leden van St. Bavo, wisten hun partij te winnen, terwijl de heeren L. Timmermans, 0. Floris Jr, en G. Stak- man remise speelden. Twee nieuwe leden werden voor St. Bavo gemonnen. lede en Donderdagavond is er speelavond in het R.K. Vereeni- gingsgebouw, waar belangstellenden uit genood igd worden eens een kijkje te romen nemen. Een ie Ier is er welkom! Personalia. Maandag 27 Juni a.s. zal 'e heer J. Vring, adj. hoofd-machinist bij e gem. waterleiding te „Leiduin" zijn :5-jarig jubileum vieren. Daar hij ook ils lid der gemeenteraad geen onbekende a, zal het hem zeker dien dag aan be langstelling niet ontbreken. Door den heer M. wonende te Haar lem, is aangifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwie'. Terug te bekomen bij: Van der Erf, lepenlaan 13, een flanellen lap. Bureau van politie Bockenrodestraai 9. een Lips- tleutel. Het Bloemencorso. Maandagavond hield „Bloemendaal's Blom" in hotel Vreeburg een verga lering om het te hou den Bloemencorso te bespreken. Na opening der vergadering door den heer Mr. D. E. Lionie, voorzitter, deed de secretaris eenige me leie-lingen. lloreerst over de jury. Deze bestaat tl uit: mevr. A. 0. Bas Backer-Bar.sse v Feitz, eerevoorzitster; dr. W. Posthumus Meyes, voorzitter; E. A. W. Hirschfcld, secretaris. Afd. A. Wielrjjders. 0. J. van Tienhoven-Nienhuysde heer Mevr. M. Lioni-Jungblieb; mevr. F. J. Fin de. Afd. B. Ruiters. Mevr. J. S. van Beusekom-MederB. A. W. Hirschfeld; dr. W. Posthumus Meyes. Afd. C. Auto's. E. H. Krelage; mevr. A. M. van Lut- terveld-Bioker Caartenmevr. de wed. H. E. J. Damaloy Molière-Gouda. Afd. D. Groepen. H. A. J. Baanders; mevr. 0. M. Rei- nierse-Eldeningmevr. H. Wildervanck- de Bléoourt-Alberts. Afd. E. Rjjtuigon. J. L. Bouwer; mevr. 0. M. E. ter Ga t-Antusch; mevr. de wed. S. Poutsma Tigler-Wybrandt. f Afd. F. Karren. M. J. FT Bolderdijkmevr. J. E. Wal- Ïor-Hintzenmevr. M. J. H. Wester woud t-Povel. AfdU G. Handel. Mevr. A. 0. Bas Baeker-Bar.sse Van der Feitz; mevr. J. 0. Bomwater-El- doring; jhr. 0. F. van Tete. De stoet zal voorafgegaan worden door •en paar herauten te paard, terwijl een 8-tal muziekkorpsen mee zullen optrek ken. Het muziekcorps van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, dat zich be reidwillig aanbood, zal nabij het Raidhuis te Overveen post vatten en daar van zijn kunnen getuigenis afleggen. Een brigade van 12 man van de „Eerste hulp bij ongelukken" zal evenzeer aan wezig zjjn, maar hoopte de secretaris geen dienst behoeven te doen. Ten slotte deelde de secretaris mede, idat er veel belangstelling bij de inge zetenen is voor het corso, hetgeen blijkt Bit het groot aantal aangevraagde in- •chrijvingsbilojtten en 't aantal ingeko men .prijzen. Door de tram-directies en Hbll. Spoor werd alle mogelijke medewerking toege zegd, door het beperken van den tram loop tijdens het corso en het beschik baar stellen van volloende materiaal om de feestgangers naar en van Bloemendaal te vervoeren. Bij de rondvraag werden ook nog een paar vragen over de afd. Reclame door het be tuur op bevredigende wijze beant woord. Echter, elke reclame-deeluener zal staan onder de censuur van het comité. ENCYCLIEKFEEST B. K. VOLKS BOND AFDEELING SCHOTEN EN OMSTREKEN. De afdeeling Schoten en omstreken van den R. K. Volksbond hield Zondag 1.1. haar jaarlijksche feestvergadering ter her denking aan de encycliek Rerum-No- varum. Als spreker voor dien avond trad op kapelaan Bosch, oudkapelaan der Pa rochie. De muziekvereeniging St. Oaecilia ver leende hare welwillende medewerking, evenals het zangkoor der Mariavereeni- ging. :n acht uur opende de voorzitter der afdeeling de vergadering met den chris- telijken groet; sprak een woord van wel kom tot de Eerw. Heeren geestelijken den Zeereerw. Heer Pastoor Pieterse en kapelaan van Leipsig en tot den Eerw. «preker van dien avond, dankte de mu ziekvereeniging en de Mariavereeniging en gaf hierna de muziekvereeniging ge legenheid zich te laten hooren. Met een marsch, verdienstelijk g-speeld, werd de feestavond ingezet en hierna speelde de Harmonie het Bondslied expres voor or kest geïnstrumenteerd, het werd door de aanwezigen mede gezongen. De bary- tonsolo word verdienstelijk door den heer P. Stet ten gehoore gebraoht. De voorzitter dor afdeeling de heer Son/oroek, gaf een korte beschouwing over de beteekenis van de Encycliek Re- rum Novarum en gaf hierna het woord aan den Eerw. spreker van dien avond. De geheele rede steunde op de woorden „Christus en de werkman". Op boeiende, geestdriftige wiize schetste spreker den tijd dut Christus den arbeider uit den sla vernij verloste, en hoe van dien tijd af altijd de Boomsche kerk werkte om den arbeider, toen slaaf, uit de boeien te verlossen. Van vroegere tijden af ging spreker na, wat juist de Roomsch Katholieke Kerk voor den arbeider heeft gedaan om te komen tot den hedendaagschen tijd, waar een Aalberse minister van arbeid werd. Onverdachte getuigenissen van de felste tegenstanders konden niet anders dan met het grootste respect ge wagen van de ontzettend groote werk zaamheden op sociaal gebied door de voormannen van de R. K. Kerk ten op- ziohte van den werkman verricht. Waarom dan toch, ging spreker voort, met verheffing van stem nog zooveel vijanden. Christus die zich schaarde in de rijen dor arbeiders en die zich een eenzaam timmerman tot vader koos, be wees toch hoeveel eer hij in den arbeid stelde. Daarmede bewees Hij toch hoe hoog een arbeider door Hem werd ge acht. Wat is er veranderd aldus spreker, sedert de tijden der heidenen die eiken arbeider als slaaf behandelden en hem zelfs voor de wilde dieren gooieden. Het aantal slaven was toen ontzettend groot, zóó groot, dan hun aantal geheim moest worden gehouden, daar zij, anders, zich van hun kracht bewust, van de boeien zouden ontdoen en in opstand komen. Die tijd is voorbij. Wat Christus vrijwillig verkoos te zijn, kan ook voor elk Katho liek arbeider niet anders zijn dan een groote e er zich tot de arbeidersklasse te mogen rekenen. De Eerw. spreker ging nog né het werken van onze tegge so ciologen, zoowel priesters aL —e een en en eindigde met eene geestdriftige pe roratie deze schoone rede. Op de aanwezigen maakte deze rede diepen indruk en werd meermalen door een geestdriftig applaus onderbroken. Het bestuur heeft dezen avond de le den zeer aan zich verplicht door kape laan Bosch uit te noodigen te komen spreken. Nadat de Harmonie op Verdienstelijke wijze de bekende marsch „de Rotter- damsche vlag" had doen hooren, kwam de Mariavereeniging aan de beurt. De Mariavereeniging heeft dezen avond werkelijk verdienstelijk gezongen. Het „Angelus" klonk uit, de nuanceering was zelfs zeer goed. Een prachtig beeld van het Heilig Hart werd verloot. En de directeur van de Harmonie de symphatie van de Volks bondleden voor deze vereenigmg kennend, hield eene collecte voor aankoop instru menten, welke zeer goed slaagde. Hierna nog wat muziek en deze goed geslaagde avond werd omstreeks half elf op Boomsche wijze gesloten. SCHOTEN. (Dorp.) De Gevaarlijke Bocht. De gevaarlijke bocht aan de Schoter- brug schijnt de aandacht van de autoritei ten te hebben getrokken, het schijnt ernst te worden om den toestand aldaar te verbeteren. De hoornen langs den weg zjjn reeds gerooid en naar wij vernemen zal binnen afzienbaren tijd het blokje huizen, die het gezicht bij de kromming belemmeren, worden gesloopt. De toekomst is dus niet slecht, maar het heden is nu nog veel erger gewor den. De boomen, die al een paar weken geleden gerooid zijn blijven daar maar liggen. De bewoners der huizen zijn als het ware gebarricadeerd in hun woning. Wanneer haalt men die boomen weg en zorgt dat de ingang van het Dorp weer een behoorlijk aanzien krijgt? Als daar eens netjes opgeruimd is dan mag do aandacht wel eens worden gevestigd op den ondragelijken stank, welke een varkensfokkerij midden in het Dorp, over de R.K. Kerk oplevert. Hoe de omwonenden het daar uithouden is onbegrijpelijk. Niet alleen dat daar het eerzaam beroep van varkensfokken wordt uitgeoefend, maar er wordt een voudig een belt gemaakt. Het verdienstelijke van een belt is verbranden van verpestenden rommel en zij is als zoodanig nuttig, maar hier blijft dat juist achterwoge. Hier wordt het vuil bijeengegaard om het zorgvuldig te bewaren. Honderden kunnen getuigen dat wanneer de wind naar de Kerk toe is de voorbijgangers met de hand voor de mond pa seeren. Hieraan kan tosh paal en perk gesteld. Een varkensfokkerij, goed, maar geen verzamelplaats van rotte visch onz. Te Schoten (Dorp) moet de zaak eens goed worden aangepakt, ook wat de watervoorziening betreft. Overal is slecht water, maar de waterleiding laat op zich wachten. Het Raadslid de heer Bose vraagt om besproeiing van den Schoterweg. Zeer juist, maar er was niemand die dacht om Sohoton (Dorp), wat toch ook be lasting betaalt. Laat men toch ook eens om de Dorpebewoners denken, het is niet minder dan billijk. Verschenen zijn de uitvoerige rapporten van den heer Th. Limperg Jr., te Amster dam, betreffende de administratie en de financierde positie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Deze rapporten zijn zeer lijvig. De heer Limperg zegt in een slotbeschouwing dat het doel is geweest hei verschaffen van gegevens ter verkrijging van een inzicht in de huidige financieele positie van het Be drijf; dat hij zich dus onthoudcu heeft van een onderzoek naar en een beoordeeling van de oorzaken, welke tot die positie ge leid hebben; dat hij voorts geen verant woordelijkheid kan aanvaarden voor de juistheid der in het rapport voorgelegde cijfers, omdat die hoofdzakelijk zijn ont leend aan de administratie van het P. E. N. en de opgaven van den Directeur van heit Bedrijf, welke hij geen tüd heeft ge had le controleeren, Gedep. Staten doen, naar aanleiding van deze rapporten, ook voorstellen aan de Staten. Wat de administratie betreft, stelt de heer Limperg zeer ingrijpende wijzigingen voor en Ged. hebben bereids den heer Limperg uitgenoodigd, bij de invoering der door hem noodig geoordeelde wijzigingen in de bedrijfsadministratie de vereischte leiding te geven. Het onderzoek naar de financieele positie van het bedrijf is een gevolg van de in de laatste zitting der Prov. Staten aangenomen motie der heeren Dnys en Prins'. De gegevens door den heer Limperg verschaft toonen naar het oordeel van Gedep. Staten, overtuigend aan, dat het bedrijf zonder ingrijpende maatregelen niet meer rendabel is te maken. In het eerste gedeelte van het rapport worden verschillende op de balans voor komende posten nader onderzocht en komt de heer Limperg tot de conclusie, dat het bedrijf, behalve de gewone reeds be kende exploitatie-verliezen, nog uit ande ren hoofde geacht moeten worden verschil lende verliezen te hebben geleden, omdat onder de activa nog verschillende posten zijn opgenomen, die hetzij thans reeds, hetzij in de eerstvolgende jaren (oud ma teriaal van te vervangen netgedeelten, transformatoren en de arbeidskosten dier vervanging, baekwaarden van oude laag spanningsnetten), dienen te worden afge schreven, terwijl voor binnenkort nog te verwachten uitgaven bedragen dienen te worden gereserveerd, die zijns inziens voor de beoordeeling van de geldelijke positie van het bedrijf nu reeds als verliezen moe ten worden medegerekend. Zoodoende be cijferd de heer Limperg de door 't bedrijf geleden verliezen, afgezien van een moge lijk verschil tusschen de boekwaarde en de werkelijke gebruiks- en verkoopswaarde der centrales te Naarden en IJmuiden, welk verschil thans nog niet nauwkeurig bepaald kan worden, op het aan dit slot van dit gedeelte van zijn rapport genoemd bedrag van f 3.409.347.81 Ten einde in de toekomstige resultaten van het bedrijf een zoo juist mogelijk in zicht te verkrijgen, wordt in het tweede ge deelte van het rapport berekend, hoe de bedrijfsuitkomsten Da de voltooiing van het geprojecteerde net en zijn tegenwoordi- gen omvang zullen zijn, gebaseerd op de Cijfers van 1920. Wordt niet meer energie geproduceerd, ingekocht en geleverd dan in 1920 het geval was, moeten de lasten van bet bedrijf berekend worden op de basis van het afgeloopen jaar en kan voor geleverde energie geen hoogere prijs be dongen worden, dan tot ultimo April door de afnemers werd toegestaan, dan zou het bedrijf naar de berekening van het rap port, bij uitschakeling van de uit het be drijf naar de berekening van het rapport bi; uitschakeling van de uit het laagspan- ningsgebied verkregen baten, voor zoover re deze vergoeding, welke aldaar bij toe passing van het gemiddelde gemeente-tarief zoti zijn ontvangen, overtreffen, een jaar- lijksch verlies van f 2.230.000 hebben te dragen. Dit zou, gelijk van zelf spreekt, zeggen Ged. Staten, niet toelaatbaar zijn en de heer Limperg geeft in het vervolg van zijn rapport dan ook een aantal middelen aan. waardoor zijns inziens laatstbedoeld verlies zou kunnen worden verminderd, zonder zich echter te wagen aan de voor spellingen omtrent de vraag of al die mid delen voor verwezenlijking vatbaar zullen blijken. Zich baseerende op het rapport van den heer Limperg, achten Gedep. Staten het noodig, dat de Provincie een deel der ka- pitaalslasten van het bedrijf voor hare re kening neemt en zij vinden dat billijk om- da. het bedrijf, daar het een overheidsbe drijf was, zich niet gehouden heeft, zoo als een particuliere concessionairesse zou gedaan hebben, met alleen die gebieden van stroom te voorzien, waarvan vrijwel vast stond, dat zij rendabel zouden zijn, maar rok van stroom voorzag gebieden, die min der rendeerend waren, zoodat de minder bevolkte en verder afgelegen gedeelten en dus voornamelijk het platte land der pro vincie van electrische energie werden voor zien. Dit laatste was vooral van veel be lang in den crisistijd, toen groot gebrek aan kolen, licht- en krachtbronnen was. De bedoeling was, dat de meer rendabele dee- len der provincie door winstgeving 't ver lies op minder rendabele gedeelten zou goedmaken. De buitengewone omstandig heden hebben dit belet. Gedep. Staten stellen voor ten laste van de Provincie te nemen de op de balans van iet bedrijf voorkomende posten wegens aan de Provincie verschuldigde kapitaal en kasgeld, ten bedrage van ruim f 3.500.000 en voorts een bedrag van f 3.027.650, zijn de het bedrag dat de bouw van het net, met hetgeen daarbij behoort, in de oorlogs jaren, waarin de prijzen en loonen de ge volgen der buitengewone omstandigheden hebben ondervonden meer heeft gekost dan thans voor hetzelfde net noodig zou zijn. Als de Provincie het bedrijf op deze wijze tegemoet komt, door alle gevolgen der crisisomstandigheden voor hare reke ning te nemen «n het bedrijf te ontlasten van alle uitgaven, welke een abnormaal karakter verloonen, dan mort daartegen over worden verlangd, dat de overige nor male uitgaven althans zoo spoedig mogelijk weder door de bedrijfsinkomsten worden gedekt, zeggen Gedep. Staten. Vermindering der uitgaven in cenigszins belangrijke ma te is althans in de naaste toekomst niet waarschijnlijk, tenzij wellicht door concen tratie der productiemiddelen, welke door de P. E. G. E. M. zal worden bereikt. De tarieven zuilen moeten worden verhoogd en Gedep. Staten zijn van meening, dat dé Provincie haar steun aan het bedrijf niet verleenen mag, indieD haar niet de zeker heid wordt versohaft, dat vooral de ge meenten voortaan zuïke tarieven zullen be talen als vereischt worden om op den duur een sluitende bedrijfsexploitatie mogelijk te maken. Omtrent de hoogte van het ta rief zijn Gedep. Staten bereid met de ver tegenwoordigende organisatie der ge meenten in overleg te treden, zelfs willen zij de vaststelling overlaten aan een on partijdige commissie. Eventueel noodzake lijke verhooging van de tarieven voor de groot-industrie zal practisch alleen door onderhandelingen kunnen worden verkre gen 1 Het doel, een zonder nadeelig exploita tie-saldo sluitend bedrijf, zal echter pas, naar Gedep. meencn, over cenige jaren svorden bereikt. Er bestaat volgens hen, thans nog geen aanleiding het bedrijf definitief ook te ontheffen van de ver liezen, die voornamelijk een gevolg zuilen zijn. hetzij van te lage stroomleverings- tarieven, hetzij van de natuurlijk in de eerste jaren te venvachten onvoldoende rendabiliteit van nieuwe leidingen. Gedep. Staten moenen daarom dat de dekking der verliezen aanvankelijk gevonden zal moe ten worden door aan het bedrijf uit de Provinciale kas te verkenen voorioopig rentelooze voorschotten. Naarmate de in komsten zullen toenemen, kan omtrent de terugbetaling dier voorschotten en de ver plichting van het bedrijf om deswege ren te te betalen, eene regeling worden getrof fen. Gedep. Staten stellen ook in uitzicht, dat het later billijk zou blijken, dat de Provincie te haren laste neemt een ge deelte der aan de voorziening ten koste gelegde bedragen van gebieden, die op den duur niet rendabel blijken te zijn. Ten slotte zeggen Gedep. Staten, dal na den af bouw van het huidige net, zooals dat werd geprojecteerd, geen uitgaven ten behoeve van de voorziening van nieuwe streken te doen, indien de rendabiliteit der daarvoor noodige uitbreiding niet te voren afdoende is gewaarborgd. Onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin vergaderde de commis sie uit Ged. Staten van Noord-HoUand, bestaande uit de heeren D. E. van Lennep en A. W. Michels met de Gedeputeerden der Zaansche gemeenten om over de an nexatie van gedachten te wisselen. De commissaris der Koningin leidde het onderwerp in door een korte samen vatting der correspondentie op dit punt van Ged. Staten met de betrokken ge meentebesturen Hierna voerde burgemeester Ter Laan van Zaandam het woord, en betoogde dat Koog aan de Zaan, Zaandam en Zaandijk één geheel vormen door hnn zelfde belan gen, terwijl de bevolking eenzelfde opvat ting is toegedaan. Speciaal Zaandamsche belangen staan niet tegenover speciaal Zaandijksche belangen en Kooger belan gen. Ook financieel hebben deze gemeen ten etkaar niets te verwijlen. Deze samen voeging (Zaandam en Koog aan de Zaan en Zaandijk) wil Zaandam het liefste. De andere gemeenten zijn er aileen bij be; trokken door een brief van Ged. Staten daarover. Dat het groote plan van Zaan dam zon zijn uitgegaan, is beslist onjuist. Zaandam wil Wormerveer er niet bij beb- hen; het ligt te ver. naar de meer lande lijke gemeenten, heeft Zaandam zelfs niet gezien. Spreker's conclusie is, dat, naar de behoefte van het oogenblik, Zaandam, Koog aan de Zaan en Zaandijk te zamen moeten worden gevoegd. Ten opzichte van Wormerveer en Krommenie is dit momenteel niet noodig. De Commissaris der Koningin leest den brief van Ged. Staten voor, waaruit het misverstand van uitgebreider samenvoe ging is voortgevloeid Ged. Staten hebben niet bedoeld, met dien brief een stoot tot het groote plan te geven. Burgemeester Driessen (Koog a.d. Zaan) meent dad het kleine plan van burgemees ter Ter Laan nooit een punt van be spreking beeft uitgemaakt Groot-Zaan dam met Wormerveer is een financieele débacée. Maar deze aansluiting, waarop de heer Ter Laan doelt, wordt door de burgers niet gewenscht. De Wethouders Binnendijk en Schrijver (Wormerveer) verklaren zich voor stich ting eener gemeente van 50.000 zielen. Burgemeester Klerk (.Krommenie) ver klaart zich persoonlijk groot voorstander van het meest groote plan; in .dezen zin spreekt zich ook udi wethouder Van Hoorn, van Zaandijk. Burgemeester Ter Laan (Zaandam) meent naar aanleiding van het debat te kunnen resumeenen, dat Zaandam heeft gepleit voor een Zaandamsch belang en de andere heeren voor een algemeen Zaansoh belang. Spreker hoopt, dat heeren Gede puteerden mogen bevorderen, wat voor de provincie het beste is. De Commissaris der Koningin sloot met de mededoeling, dat het besprokene door de commissie, ter kennisname van het col lege van Ged. Staten zal worden gebracht. In de Dinsdag gehouden aigemeene ver gadering van aandeelhouders der Nationa le Bankvereeniging, werden de balans en de winst- en verliesrekening ovpt het af geloopen jaar goedgekeurd, en het divi dend bepaald op 8 pet. Door toevoeging uit de winst 1920 van 1.050.000 zal de reserve stijgen tot 3.750.000 of 371/, pot. van hêt gestorte kapitaal. Tot commissaris werd gekozen, de heer Ir. J. A. Kalff, lid der directie van de Mij. to! Expl. van Staatsspoorwegen en Holl. IJzeren Snoorw r M:: te frw-ht. terw>:I de heeren Jhr. Mr. H. de Ranitz, Mr. P. Rink en Mr. A. Baron Sohimmelpenninck van de Ove van Hoevelaken die periodiek aftraden, werden herkozen. De benoeming van nieuwe functionaris sen werd mede door de vergadering be krachtigd. Dat de straathandel ook in ons land een groote hoogte bereikt heeft en dat het een probleem is, hoe die te be tengelen, wisten wij, zoo schrijft het „Wkbld. van Ook in Duitschland, speciaal in Berlijn houdt men zich met het laatste bezig. De vereeniging van Ber- lijnsche kooplieden in koloniale waren b.v. nam laatst op een vergadering een motie aan, waarin de wensohelijkheid werd betoogd om voor don straathandel, concessies moeten worden geëischt en dat behoorlijke hoeken door dien handel moe ten worden bijgehouden, waaruit dan kon blijken, welke de herkomst der waren is. Dan zou blijken, welke de leveran ciers waren, die den straathandelaar voor zien van zijn „negotie-waar". En nu voegt de redactie van de „Verbandzei- tung" waaraan w ijdeze gegevens ont- leenen, aan dezen wensch van den ge- regelden" groothandel deze opmerking met betrekking tot den wilden straathandel in bloemen toe: Wie levert bijvoorbeeld aan den straathandelaren de bloemen? Zijn de bloemenwinkeliers met een verplichte con cessie gebaat, zonder dat het gelukt is, het kwaad met den wortel uit te roeien en de leveranciers te verbieden aan den straathandel goedkooper en soms beter bet kwaad met den wortel uit te roeien, to leveren als aan den bloemenwinkelier? M. a. w. wanneer het gemeentebestuur een vergunning tot straatverkoop tegen betaling instelt, waardoor dus de wilde straathandel gereglementeerd wordt doch blijft bestaan, zonder dat het euvel der concurrentie die den bloemenwinkel er van ondervindt, wordt weggenomen, is het beter dat er geen verplichte con cessie komt. Zooals u ziet, het is geen gemakkelijke zaak •ftss De heer Ter Hall heeft aan dan mi nister van Waterstaat de volgende vra gen gericht: Is het den minister bekend, dat op de lijn HaarlemZandvoort verzak!,ngen hebben plaats gehad, die vermoedelijk alleen hierom geen aanleiding tot onge lukken hebben gegeven, wijl het personeel ze tijdig ontdekte? Zoo ja, is er dan een ambtelijk onder zoek naar de oorzaken ingesteld en is de minister bereid te zijner tijd de re sultaten daarvan aan de Kamer mede te deelen Is Z. E. niet van oordeel, dat ter geruststelling van het reizend publiek een grondig onderzoek op alle lijnen van de Nederlandsche spoorwegen gewenscht is, opdat ons land, na hevigon regenval, gepaard moge blijven voor rampen, als indertijd een te Weesp heeft plaats ge had? Kan de minister ook medodeelen of permanent en op afdoende wijze op de stabiliteit van de spoorbanen wordt toe gezien? Zooeven (Zaterdagmorgen) bereikt ons de bevestiging van het ontstellende be richt, dait de Zweedsohe Regeering jj. Zondag een besluit heeft afgekondigd waardoor de invoerrechten op Bloembol len in Zwedea met ingang van een reeds verstreken datum, 50 re per K.G. zijn geworden, meldt het „Weekbl. v. BI. C.". Aan den heer F. graaf Van Randwyck, benoemd tot directeur der Waterleiding alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als direc teur der gemeentewaterieiding te Gronin gen. Bij Koninklijk besluit zijn gedetacheerd voor den tijd van ten hoogste 5 jaren, bij het legor in Nederlandsch-Indië bij het wapen der Infanterie, de Kapitein J. H. W. Bruins, adj'udant van de 7e Infanterie-brigade, van het 21ste regiment Infanterie, de eerste luitenant W. F. Hennink, van het 10de Reg. Infanterie, Adjudant bij het regiment Grenadiers en Jagers, eerste luit. W. J. Lambert van het 10de Reg. Inf. en tweede luit. N. W. L. Everts van het 10de Reg. Inf. Zaterdag 9 Juli herdenkt de heer 0. Zwart, zijn 25-jarige dienstverrichting bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, afd. expeditie. Woensdag had een buitengewone aige meene vergadering plaats van de Holland- sche Mij. van Landbouw. Er waren 54 afd. vertegenwoordigd met 499 stemmen. De voorzitter opende de vergadering, heette alten hartelijk welkom, in 't bijzon der de Directeur Gerardt der Mij. en de inspecteur der Mij., de heer Kakebeeke. Spr. sprak vervolgens den wensch uit, dat de discussies kort mochten zijn, de argumenten zakelijk en de besluiten wijs. Als punt 2 stond op de agenda vermeld. Bespreking, rapport inzake reorganisatie der Mij. Dt commissie is m hare besprekingen tot de volgende conclusies gekomen. 1. Aaneensluiting van de diverse iand- bouwvereenigingen is gewenscht. 2 bij deze centralisatie is het wensehe- lijk samen te werken met de Holl. Mij. van Landbouw, door een verbond van uitslui tend vnkveneenigingen? zonder direct aan gesloten individueele leden, om verschillen de redenen niet wenschelijk wordt geacht; 3. de meerderheid van de commissie heeft zich verklaard voor federatieve sa menwerking met de Holl. Mij van Land bouw en wel binnen hetzelfde gebied, waar over deze organisatie thans werkzaam is, de minderheid kon zich hiermede niet ver eenigen en bepleitte de wenschelijkheid van een grootere provinciale zlefstandigheid. In het overzicht van de denkbeelden van de meerderheid der commissie wordt o.a. opgemerkt, dat de vrees bestaat, dal, mocht de Holl. Mij. van Landb. georganiseerd worden in den geest als de minderheid wil en het blijkt, dat de federatieve samen werking met de vakvereenigingen op mis lukking uitloopt, alle verband verloren zou zijn. Geadviseerd wordt als proef een over gangsmaatregel te nemen. Volgens de minderheid der Commissie zijn de voordeelen van provinciale aaneen sluiting vooral gelegen in het feit, dat ver schillende vereenigingen provinciale Bon den hebben gevormd, waardoor aaneen sluiting binnen de provinciale grenzen meer rationeel te achten is, terwijl de land bouwkundige toestanden hier binnen min der groote verschillen vertoonen, dan over het gebied van de beide provinciën, waar door de belangen behartiging provinciaal meer doeltreffend kan zijn. Het hoofdbestuur is het eenparig met de gedachte der meerderheid eens en meent de vergadering dan ook niet anders te moeten adviseeren, dan zich geheel te ver eenigen met de gedachte der meerderheid. De afgevaardigde van Medemblik kan niet medegaan met het standpunt van het meerderheidsrapport noch met dat van het minderheidsrapport. Moeten er proeven getoond worden voor Noord-Holland, dan moet dit geschieden door leden van Noord-Holland, evenzoo met Zuid-Holland. De afd. stelt voor dat de oude toestand bestendigd blijft met de hierboven gemelde wijziging. Na uitvoerige discussies wordt gestemd of men al of niet verandering wil. De meerderheid (437 tegen 121, 13 blanco), is voor reorganisatie. Daarna wordt gepauseerd. Naar de „Tel." meedeelt, is de heer 8. een der twee Haarlemsche commission- nairs in effecten, die verleden week zijn gearresteerd onder verdenking van ver duistering, na justitieel onderzoek, weer op vrije voeten gesteld. Ondertrouwd: 15 Juni. R. v. Duinen en P. M. W. v. d. VU. J. de Jager en J. H. v. d. Steen. P. J v d. Klaauw en C. M. v. Latum. F. J. v. Tongeren en M. G. Veen. M v d. Bosch en H. Oppe- laar. 14 Juni. G. J. Burgers en A. Zui- dema. Getrouwd: 15 Juni. C. Turkenbuirg en C. M. A.. Frensen. M. v. d. Pulten en H. S. v. d Klaauw W. Scheper en K. Schippers. W. Sleutel en A. Bikes. J. v. Bree en F. M. W. v. Wort P. An- tonisse en C. M. Vos. C Pies en M H. de Wilde. P. J. Moerkerk en H. J. Timmer. k. O. Biestoroucx m tl Stammes. A. Polak en H. v. Frank. Geboren: 12 Juni. d. G H. Ederveed Kooij. 13 Juni. z. van T. P. C. Koe" nekoopDreer. 14 Juni. z. van M. T« v. h. Nederendv d. Walle. z. vsfl E. C. HeermansMoet. d. van E. Diet" vorst—de Wit. 16 Juni. d. van M. C. RobbersBraun. Overleden: 13 Juni. H. Reinhardt, 88 U Paxklaan. 14 Juni. F. A. v. Lit, 26 jaar, Gasthuisvest. H. J. C. RandoeHakte riet, 79 jaar, Kamperlaan. Trekhondenkeuring. Men deelt ons mede dat vanwege de politie een herkeuring plaats heeft van trekhon den. Alle houders van trekhonden worden ontboden om met hond en tuig bij de politie te verschijnen, ten einde te onderzoeken of alle aan de voorgestelde bepalingen bij de Trek- bondenwet voldoen. Rood en Wit. Onze gevierde Haar lemsche cricket-club Rood en Wit vier* 22 Juni a.s. haar 40-jarig bestaan in ge sloten kring. De Zondag daarop zal een ontmoeting plaats hebben tusschen een Rood en Wit-team, bestaande uit de oud ste leden onder leiding van den heer O. J. Posthuma, en een elftal der jongere generatie. Op 23 en 24 Juni zal op het Rood ep Wit-terrein, naar wij vernemen, een wed strijd gespeeld worden tusschen een Ne- derlandsch cricket-elftal, onder leiding van detn heer Schroder, en een (nog niet bekend) Engelsch elftal. Zaterdag 26 Juni heeft een diner plaate in „Den Hout", waaraan leden en oud-leden var R. en W. zullen aanzitten. OPTOCHT. Het Leger des Heile zal ter gelegenheid van de opening van den „Tentveld tocht op Donderdag 16 Juni a.s. 'w avonds om 7 uur een optocht houden met muziek van het station af, langs des Kruisweg, Parklaan, Kenaupark, Nassau- plein en -laan, Zijlstrtaat en Zijlwee to* de Tent. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Gedep. Staten van Noordholland stok len voor aan de vereeniging R. K. Volks universiteit te Amsterdam ten behoeve van hare cursussen voor het jaar 1921 eene bijdrage te verleenen gelijk aan da helft van het door de gemeente verleende subsidie tot een maximum van 1000: aan de vereeniging .Zomers Builen" te Amsterdam 3 H.A grond onder da gemeente Castricum in erfpacht te geven tegen een canon van 150 per HA. en per jaar ter vestiging van een vacantie- verblijf. Art. 4, eerste iid, sub a van het Pen- sioenTeglement Noord'holland te lezen all volgt: a. op het tijdstip van ingang van hun ontslag uit den dienst den leeftijd van 60 jaren of voor zoover de adjunct- directeuren en de verpiegenden. waaron der begrepen de hoofdverpleegsters in d< Provinciale Ziekenhuizen betreft, de» leeftijd van 55 jaren hebben vervuld; afwijzend te beschikken op het adret van den N«-d. Fed. Bond van personeel in openbare dienst, houdende verzoet het loon van provinciaal personeel te ver- hoogen. Gedep. overwegen hierbij dat se dert de jongste loonsverhooging de eco nomische verhoudingen zich niet heb ben ontwikkeld in eene richting, die tot verhooging d"r loonen aanleiding zo* geven. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Zonder buitengewone feestelijkheden werd Dinsdag de dag herdacht, waarop voor 20 jaar de Ver. Huishoud- en In dustrieschool werd opgericht, die naaf bekend ia, ontslaan is uit de Wilhelmina- naaischool en de Haarlemsche kook school. Destijds was bet groote gebouw ir de Sdhneevoogtstraat no. 10 nog een toekomstplan. Directrice en leeraressen vonden rede nen om het bestuur ter eere van de tot standkoming der Ver. waaronder nog 9 leden vanaf de oprichting in 't bestuur zitting hebben een huldeblijk aan te bie den In de vorm van een pendule root de bestuurskamer, benevens een bloemen hulde. Te midden van het geheele personeel der school werd dit geschenk met eenige zeer waardeerende woorden door de di rectrice aangeboden. De Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Het maandeüjksch Over zicht van deze vereeniging luidt: In Mei is uitgegeven aan Brood f 107.24; Wekelijksche ondersteuning f 33900; Losse giften f 21,65; Di versen f 9,00. Totaal f 476,89. Programma voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 16 Juni 1921 de* avonds van half 8half 9 uur dco* den heer George Robert, n Programma: 1. Praeludium et Fu ga F-gr.t. ,J, S. Bach; 2. Concert A. gr.t., G. F, Handel, Largo. Allegro, Menuet, Fuga; 3. Interlude, Th. Du bois; 4. Eerste gedeelte uit de Vde Symphonie, Ch. M. Widor; 5. Cho ral, L. Vierne; 6. Grand Choeur, Th. Salomé. Aigemeene kennisgeving. Heden overleed, zadht en kalm, tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader, in den ouderdom van 76 jaar. Haarlem, 15 Juni 1921. Wed. J. C. KROON- v. d. LAARSCHOT. Amsterdam. A. C. B. KROON. Haarlem. M. G. DE VOS-KRCC'N P.C. DE VOS en Kinderen G. W. M. TACK-KROON C.J. L TACK en Kinderen Amsterdam. A. G. G. KROON S. P. M. KROON-TACK en Kinderen. Geen rouwbeklag. 'j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2