Eerste De val van Pop Stadsnieuws. DAMIAATJES .VRIJDAG 17 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 13864 PER KWARTAAL£.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57Vt NASSAULAAN 49. HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING* Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 18 JUNL Ncderlandsche Kamers van Koop handel id het buitenland. Concert „DOOR EENDRACHT SAAM GEBRACHT". VAN ONZE RECHTBANK. Personalia. LANGS DEN WEG. Een zwendel met consenten. DE ALGEM. VEREEN. "VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR, Kerkcoocert. Aanbesteding. Gevonden voorwerpen. Een opluchting. Toonkunst. Garnizoensberlchten. Burgerlijke Stand. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» PER WlEK U.AÏ) BUREAUX» -m. li. Dit sta voorop: de goede trouw der it. K. fractie is onaantastbaar. Zij meende met recht en reden dat gansch de rechterzijde haar stem aan het ontwerp zoude geven, zonder noe menswaardige afwijkingen. Al l>egioep deze fractie dat, ter wille der één heid, ginds zoowel als hier offers ge bracht waren. Wij vertrouwden op geen Vrijheidsbond, op geen wilde, doch meenden tUi 't hier links legen rechts moest en zou gaan. Tot de heer VaH Veen (C.-H.) zijn idéé lanceerde als een wensch, die voorwaarde werd van zijn stem: geen splitsing van kernleger en reserVetroe- pon, maar 23000 man kernleger, zij het met vijfmaandschü oefening. Ge- nremde heer wond zich op bij ont wikkeling <U»er gedachte, niet het minst toeu hij damendementen Monté Vorloren-v. Veen hcpleiltc.waar in de genoemde gedachte als voor stel was belichaamd (arlt 10 en 27). Zonder La te zeggen dat de gedachte zelf een oplossing voor ons was. ver wonderde ons toch ten zeerste de wijze, waarop dat voorstel van die zijde werd ingeleid. Waarlijk als de Vrijheidshond dit had geponeerd om den Minister dwars te zitten, waar heel de linksche grootpers er een lans voor brak, had ons de zaak logi scher cn zelfs politiek buitengewoon verklaarbaar voorgekomen. Ik had de plicht als katholiek deze gedachte des heeren van Veen kort cn krachtig af te wijzen. De heer van Veen was bitter in zijn repliek jegens nrij. Geen wonder, hij zag nu het onweer naderen. In onfce repliek werd nogmaals afwijzend gewaar schuwd (de amendementen waren tóen neg niet ingediend I). Blz. 2819 „Handelingen" „Mijnheer de Voorzitter 1 De heer van Veen heeft hetgeen ik over zijn denkbeelden gezegd heb. eenigszins onbillijk beoordeeld. „Het was inderdaad moeilijk, om hetgeen niet heel uitvoerig in de gewisselde stuk leen is behandeld, doch meer als een gedachte bij het mondeling debat ontwikkeld is. zóó te beantwoorden, als dergelijke ge dachte wel zou verdienen. „Mijn hoofdbezwaar was ik hei liet reeds tot den heer van Veen gezegd, maar indien ik de zaak verkeerd begrijp, laat hij mij. daarvan dan overtuigen dal het door hem opgeworpen denkbeeld zou kunnen leiden tot het terug brengen van het contingent op 23000 man. „Dat is gansch wat anders dan de minister voorstelt „Ik ben zoo bang. dat dan weer jaarlijks een grooter contingent de •kazerne zal moeten binnentreden. De heer v. Veen zegt: dat moet nog Wijken, maar waar ik mijn stem geef aan het ontwerp van de Regeering, waardoor de kazerne- dienst wordt verkort of afgeschaft, zal ik toch niet kunnen stemmen voor eenig voorstel dat de moge lijkheid open laat, dat een dub bel aantal jonge mannen weder de kazerne zal binnentreden." En de verkorting van den oefen tijd, van die zijde voorgesteld, heb ik altijd opgevat als een „Timeo Da- naos et dona ferentes", ik vrees de Grieken, zelfs al brengen zij geschen ken, en ik sprak de vrees uit, dat weldra de 5 maanden te kort zou den blijken. Gewonnen was dan hun nerzijds 't contingent van 23000 man! Al is er hier wel een woord Latójn bij, het is toch machtig duidelijk. De gehoele charme en de gekoesterde ver wachting verdween voor ons uit het wets voorstel bij aanname der amendementen Monté Verlorenv. Veen. Niettemin werden zij bewust van onze tegenstem en met volle kennis van het „onaannemelijk" der Ilegeoring, toch in gediend. Toch. Ofschoon de Regeering zoowel als de R.K. fractie mecht vermeenen en waarachtig meende dat er een af spraak was der geheole rechterzijde. Zeer onvoorzichtig is dat erkend door don heer v. Veen toen deze boo3 den Minis ter roplicccnle dat deze geen Compro mis per sé moest afkeuren daar hij, de heer Pop, heel goed wist dat rijn fiigou wetsvoorstel.6011 compromis was. Juist, mijnheer v. Veen, wij dan ken u voor deze erkenning maar voe gen er aan toe: bij het sluiten van dat Compromis waart gij, was althans uw fractie, tegenwoordig. Zoo begrijpen en Weten wij het. Toch ia er alweder schipbreuk gele don. De zaak is hopeloos gestrand. Bij Alting von Geusau door gemis aan ovor- log,. althans zondor overleg. Nu met en malgré alle overleg, hetwelk zelfs gron dig genoemd mag worden. Wij zitten aan den grond. De Room- scho Partij mag Ambrosius' woord dit maal in top voeren: Nihil praofcrondum honostati! Ja, de eer is zekerlijk ons, al willen wij onze Christenbroeders geen oneer aandoen en desnoods medeprevelen: een afschuwelijk misverstand, of in Boomschon trant: een rozenkrans van misverstanden, voor de rogeering een doornonkraas geworden. Ook hier geen rozen zonder doornen. Wat nu? Een oolijkert zeide: Pop is gevallen als Minister van Oorlog, is hij ook gevallen als Minister van Marine ad interim P Doch dit laatste geeft een idéé aan- de hand: Het Ministerie kieze geen vijfden militairen minister meer, dooh de promier neme voor één jaar de zeer zware taak op zioh: Minister van Lands verdediging ad interim na do beide de partementen (het wetsontwerp ligt er) te hebben vereenigd. Het is de geringste consequentie en ik geloof daarom de minst schadelijke on dus de meest ver kieselijke. Al zoude ik een Ruys begrijpen als hij terugschrikt voor zulk een taak. Nie mand zoude hem m gebreke durven stel len. Doch tusBchen dit niet te doen en zijn taak met zijn kabinet geheel als afgedaan beschouwen ligt nog oon groo- te ruimte vol mogelijkheden, die allo dan nog eerst gewikt en gewogen moe ten worden. Dat de Katholieke partij in en bui ten het Parlement zéé eensgezind en on deelbaar deze parlementaire zaak van de allereerste grootte behandeld heeft, stemt alvast verheugend. Het is de eerste pleis ter op de wonde. Men bezie de zaak niet zoo somber alsof deze wonde zou beduiden een scheur in de ooalitie. Al betreuren wij ten zeerste de houding der A.-it. en C.-H.-fracties, er is te veel dat ons verbindt en ons tezamen scheidt van de overzijde. Toch wake de Coa litie voor zoover Protestantsch-Christe- lijk voor herhaling. Het spelletje der Grondbelasting kan slechts één keer ge speeld worden. Dit is ernstiger. Nóg ernstiger meoningsversohillen moeien ver meden worden al staan zij wellicht voor de deur. Mr. B0MAN8. AGENDA. Sociteit 25*. Bavo". Gewone zittin gen. Schoten. Café Flora Strijkor kest. Oud-Holland. Verwulft Strijkor- FamUie-Biosconp Ki. Houtweg 12. Voorstelling. Jubileum. Op 1 Juli a.s. zal het -5 jaar geleden zijn <1-de heer H. H van Bilderbeefc Jr., T»tterodcstr-iait 12, werd verbonden aan cYj .HaarWnadhe Hulp bank" als opvolger van wijlen zijn vader. Voorafgaande aan de algemeene verga dering der Maatscluippij van Nijverheid, die op 25 en 26 Juni te Haarlem wordt gehoud» vindt op 24 Juni te Haarlem, onder v trziilerschap van Dr. F. E. Post- huina eene vergadering der Nederlandse!ve Kamer» in hel Buitenland plaats. Deze vergadering zal de samenwerking tussclwi» de Nederlandsohe Kamers rege len Kt it plan behandelen om een centraal secretariaat voor deze Kamers te stichten. Voort» zal de verhouding tussohen de Ned»ilandsche Kamers en de Chambre Commerce,International te Parijs geregeld worden. Ter gelegenheid van de ontvangst van t ierinemers aan de 144e jaariijksohe al- gemeoot vergadering der Maatschappij van Nijvsriieid op 2 Juni a.s., zal een concert plaat» hebben op de Groote Markt door het Hi-Arterasch Muziekkorps des n.m. ten 9 ur». Das avonds 9 uur worden de deelne mers aan de 144ste jaariijksohe algemeene vergadering der Maatschappij van Nij verheid door het gemeentebestuur ten Raadhuize ontvangen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Verschonen is een rapport inzake den toestand der ziekenverpleging in Noord- Holland, ingesteld door Gedop. Staten van Noord-Holland, naar aanleiding van de voorstellen betreffende de bemoeiin gen van de Provincie met do volksgezond heid. Het rapport bestaat uit de tabellarisch gerangschikte antwoorden, door de ver schillende gemeentebesturen in de pro vincie Noord-Holland gegeven op een aantal hun voorgelegde vragen. Naar aanleiding daarvan hebben Oedèp. Staten voorstellen godaan, die reeds eer der worden gepubliceerd. Voor de in stelling van een Provincialen geneeskun digen- en gezondheidsdienst bestaat geen aanleiding, om do bezwaren, waarop een dusdanige dienst en uitbreiding der be moeiingen van de Provincie zouden af stuiten. Ook het resultaat van het door Gedep. Staten geeft daartce niet voldoen de aanleiding. Evenmin vinden Oedep. Staten aanlei ding om aanneming aan te bevelen vaa de motiio der heeren van Spanje c.s. welke inotie aandrang op bemoeiing der Provincie met het initiatief schoolartsen en verpleegsters. De inotie-Kociman wij zijn zij evenzeer af. De:o motio sprookt de wonachelqkh eid uit vaa uitbreiding der prorvieioaio bemoeiing- vi mot de volksgezondheid en het leggen van die bemoeiingen in handen van een deskun dig ambtenaar. EEN KRANIGE REDDER. Woensdagmiddag bemerkte de 18- jarige W. Fortgens, wonende aan de Brouwersstraat 125 alhier, een kind in de Westergracht dat op 't punt stond in de diepte te verdwijnen. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong F. te water en na eenige moeite mocht het den koenen zwemmer gelukken, het 2-jarig dochtertje van den kruidenier O., uit de Klarenb'eekstraat te redden. Éen woord van hulde aan dezen kra- nigen redder is hier zeker niet mis plaatst. FLORA LI A. Het bestuur der vereeniging „Flo- ralia" voor Haarlem en Omstreken, die verleden jaar is opgericht, heeft een circulaire verspreid, waarin het de lezers opwekt, lid te worden van de vereeniging, wier doel het isbij kin deren liefde voor bloemen en planten op te wekken door hun jonge plantjes in pot te verstrekken, die zij dan zelf thuis moeten opkweeken. Dit heeft groote opvoedkundige waarde en, blij kens de talrijke aanvragen om stekjes, verschaft het den kinderen een groot genoegen. Van de door de kinderen verkregen resultaten zal ook dit najaar een ten toonstelling worden gehoudenaan de beste exemplaren zullen dan prijzen worden toegekend. Lid wordt men door zich tot een jaariijksohe bijdrage van minstens 1. te verbindende minimum-contribu tie als donateur bedraagt 2.50. Penningmeester is de heer W. A. IJzerdraat, Kleverparkweg 6 zwart. BRANDJE. Door aanwending van de z. g. n. steekvlam, gebruikt door een schilder, tot het afbranden van het schilder werk aan een voorgevel van een per ceel in de Spaansche-Vaartstraat, ont stond een begin van brand. De gor dijnen gingen verloren, terwijl het be hang danig werd gehavend. Gelukkig wist men erger te voorkomen. UITZETTING. Donderdag is het gezin van J. P. ui de Korte Hofstraat 9, gerechterlijk' uit de woning gezet. Het gezin bestaan de uit 6 personen, vond een onderko men bij de buren. ONGEVAL. Donderdag is een 6-jarig meisje L. J. V. op den hoek van de Waag en Spaar- ne door een vierwieligen vuilniswagen overreden. De kleine kwam onder het rechter- achterwiel. Bij Dr. v. d. Berg werd zij binnengedragen. Deze constateerde een linkerbeenbreuk. Het rechterbeen was gekneusd. Na verbonden te zijn werd zij per brancard naar 't Gasthuis vervoerd. ENKEL GEBROKEN. L. J. v. O., een bloemenverkooper, v/as Donderdag boven- z'n thee. Hij zocht ruzie met eenige koetsiers in een stal aan de Zuid Brouwerstraat. Een der koetsiers begon het dronkema is ge ratel te vervelen en hij duwde v. O. opzijde. Deze stond echter niet zoo stevig meer op z'n beenen en kwam dus danig te vallen dat hij met een gebroken enkel naar 't Gasthuis werd gebracht. In de gisteravond gehouden leden vergadering van bovengenoemde coöpe ratieve Bouwvereeniging werd tot voor zitter herbenoemd de heer P. Klingers. DE HENGELSPORT. Men schrijft onsDe hengelsport is in vollen gang en er wordt iederen avond druk gevischt. Vooral in het Noorder Buitenspaarne is de drukte des avonds enorrn, en geen wonder ook. Het is zoo spoedig bekend, als er nogal gevangen wordt, en dat is toch zeker hier het geval. Volle netten met in hoofdzaak brasem worden mee naar huis gedragen en schouder aan schouder wordt meermalen gevischt. Als het warm blijft zal de vangst'zeker zoo blijven. UITSPRAKEN VAN 16 JUNI 1921. J. J. A. K., autogeenlasscher te Spaarn- dam, dierenmishandeling, geldboete van f 10.subs. 2 dagen hechtenis; I. H. v. O., los werkman te Heemstede, bij verstek; I. T. v. O., ijzerwerkor te Heem stede, wederspannigheid, ieder 10 dagen gevangenisstraf; I. de V. besteller te Haarlem, heling, voorw. gev.straf van 2 maanden met oen proeftijd van 2 jaar; J. H. H., winkelior te Haarlem, appèl overtreding winkelsluiting, geldboete van 50 cents subs. 1 dag hechtenis; K. K., winkelier te Haarlem, appèl overtreding winkelsluiting, geldboete van 50 cent subs. 1 dag hechtenis; K. K„ winkelier te Haarlem, appèl overtreding winkel sluiting, geldboete van f 0,50 cents sub. 1 dag hechtenis; Th. M. O. V. hvr. J. H. H., to Haarlem, appèl overtreding winkelsluiting, geldboete van 50 cents te Haarlem, appèl overtreding winkel sluiting, geldboete van 50 cents subs. 1 dag hechtenis; H. N. de R., stoker te Beverwijk, voorw. gev. van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. REOHTBANKVACANTIE. In de maand Juli en Augustus zullen de zittingen dar rechtbank alhier op de volgende data's plaats hebben: Civiele Zittingen op 5, 12, 19, 26 Juli, 2, 9, 16, 23, 30 Augustus. Strafzittingen op 7, 21 Juli en 4 en 18 Augustus. EINDEXAMEN HANDELSSCHOOL. Donderdag zou de uitslag bekend worden gemaakt van het eindexamen der Handelsschool, doch Woensdag avond om half zes was de officieuse uitslag reeds bekend. Donderdagmorgen werd nu een „rijjool" gehouden van de geslaagden Om J uur werd vertrokken van Brink man en nadat een „eereronde" rond de Handelsschool was gereden, had een goed geslaagde en gezellige rijtoer plaats. Zaterdag 25 Juni a. s. zal te Groenen- daal een feest georganiseerd worden voor alle geslaagden. HET ONGELUK OP HET SPAARNE Donderdag is men den geheelen dag bezig geweest 't Spaame; op de plaats waar 't ongeluk heeft plaats gehad, af te zoeken met een zegen. Tot op heden is men er niet in kunnen slagen het lijk van den verdronken man te vinden. WANDELEN MET DE SCHOOL JEUGD. In een vergadering van de afd. Haarlem van den Bond van Lichame lijke opvoeding is ter sprake gekomen het houden van wandelingen der school jeugd onder leiding van onderwijzers. Het bleek dat als resultaat der be sprekingen die tusschen het bestuur en de hoofden van scholen alhier ge houden zijn, een aantal onderwijzers zich beschikbaar hebben gesteld, op Woensdagmiddagen met hun eigen klasse wandelingen te maken. Zij ontvangen daarvoor van den ,N. B. v. L. O. een belooning. Onze stadgenoot de heer F. Dekker, slaagde gisteren voor het examen le stuurman Groote Vaart. Geslaagd zijn aan de Technische Hoogeschöol te Delft voor het candi daats-examen voor mijn-ingenieur de heeren M. J. F. G. Bolderdijk en F. E. Nix, beiden geboren te Haarlem. Benoemd zijn in de commissie van advies voor de arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers als leden-werk gevers de heeren E. H. Brokmeier, fabrikant te Zandvoort, en C. F. H. Maas, directeur der Haarlemsche Stoom verf fabriek, te Haarlem De nieuwe bioscoop. Waarom zou ik de feestelijke opening vaa bet Luxor-tbeater aan de Groote Houtstraat eigenlijk niet van buiten af be kijken? Het is een sensatie langs den weg, de opening van een nieuwe bioscoop. Het feestelijke gebouw met zijn helle licht en bloemen trekt al dadelijk de aan dacht, en ofschoon de menschen hard, soms wel al te hard, loopen naar de be staande inrichtingen, die de cinematografi sche aspiraties in het publiek op alle mo gelijke manieren trachten te bevredigen, schijnt er op dit gebied altijd meer bij te kunnen. Want met bewonderende nieuwsgierig heid slaan de menschen op zoo'n openings avond vóór het theater te gapen, dat er in derdaad van builen èn van binnen smake lijk en gedistingeerd uitziet. De buiten staanders h-open al op den volgenden avond, als de zaak voor het publiek ge opend zal zijn, en zijn jaloersoh op de binnentredende gasten en genoodigden, die nu al van hel „nog nooif vertoonde prachtprogramma" kunnen profiteeren. 2ij zien er tal van Haarlemsche notabe len binnengaan, zoo-als raadsleden, wethou ders en zelfs een Kamerlid. Werkelijk, over de belangstelling van deze en andere autoriteiten had de directie niet te klagen. Oo,U over anderen belangstelling niet, want een ieder, die de Houtstraat passeer de, moest toch even stilstaan, om den schat vtm mooie bloemen le zien, die pronkte in de fraaie hal en waarmede ook de treden der trappen van de lages be- !ogd warenl Zoo kon men langs de straat, van bui tenaf, meelevend getuige zijn van den ope ningsdag in dit theater. En men aan schouwde van daar ook het vertier in de foyer, fraai gemeubeld met ta-eitjes en lampen en gemakkelijke stoeitjni de foyer, waarin het in,de pauze stampvol was. Men zag ook, brokstukken uit de films, °P de foto's en platen in het portiek. Maar men miste buiten natuurlijk, hel vriendelijk openingswoord van den gast heer, den heer Hartman, directeur-eigenaar die vele namen noemden van mensohen, die aan het tot standkomen van het the ater gewerkt hadden en hulde verdienden. En dit had men eigenlijk ook nog moeten hooren. Maar men miste ook de voordrachten van den variété-artist cn het filmprogram ma. En wat dit betreft, willen we slechts zeggen, dat we moeten afwachten in hoe verre in den vervolge een bezoek aan de nieuwe bioscoop zal kunnen worden aan bevolen Na gehouden examen te Adam, van wege hot Nederlandsch Handelsinstituut, slaagden voor liet diploma Boekhouden de heeren M. Eek Jr., S. Ja cob son, W. Koeyers en N. Schuurmans, allen van hier en Candida ten van den hoer C. C. G. J. Hezemans, accountant, alhier. Geslaagd voor het candi-daats-examen- rechten, de heer N. Wentholt alhier. Voor de 4e Kamer der Amsterdam- sehe Rechtbank stond terecht een vroegere expediteur, thans in andere betrekking Ie Zandvoort woonachtig, wegens verduistering van zeven (al thans een aantal) consenten voor den uitvoer van kaas, die hij in zijn be trekking als kantoorbediende op liet Vereeiiigd-Cargadoorskantoor te Am sterdam onder zich had. Het feit zou in September 1920 gepleegd zijn. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. In den loop van '20 kwam iemand namen.? een kaas-export firma Mj hem om consenten voor kaas. Dergelijke consenten slingerden vol gens field, op het Cargadoorskantoor over den vloer en verdwenen regel matig in de pruilemand, zoodra de parljjen kaas, waarvoor ze dienden, waren ingeladen en verscheept. Het normale verloop behoorde te zijn. dat de consenten tegelijk met het statis- tiekformulier gemerkt I. S. en de uit te voeren goederenaan de Levant- kade werden aangeboden, gecontro leerd en later in IJmuiden wéér ge controleerd. Zonder het bijbehoorend formulier hadden de consenten dan ook officieel geen waarde, en van die waardeloosheid is bckl., zoo hij zegt, steeds doordrongen geweest.Toen de lasthebber van de exporteurs «hm ook om zulke scheurpapiertjes kwam vragen, haalde hij er een paar uit .de pruilemand en gaf ze gratis mee. La ter, toen hij merkte dat men er bij zon-deren. prijs op stelde (ze werden n.l. opnieuw gebruikt, in combinatie met nieuwe formulieren I. S.). nam hij er geld voor aan, resp. f 617.25 (voor 4 stuks) en f 1903.57Va (voor één). Er bleek, dat de Kon. Ned. Stoomb.-Mij. de kaas regelmatig zon der behoorlijke en zelfs zonder con senten verscheepte; de ambtenaren ke ken de papieren nauwelijks in. die te Amsterdam vertrouwden op hun collega's in IJmuiden, deze laatsten op hun makkers in Amsterdam, enz. Bckl. zei ook, nooit de formulie- Ireeri I. S. te hebben verkocht, die toch wettelijk noodig waren voor den uit voer. Die formulieren, behooronde bij de consenten, verscheurde hij steeds. Beklaagde gaf hierop desgevraagd op, in zijn vorige betrekking f 270.— per maand verdiend te hebben, in zijn huidige f 200.Hij had de din gen, zoo hield hij vol, ui trim tend ver kocht, omdat hij ze voor waardeloos pupier hickL President: Dan bedroog u de men schen toch verschrikkelijk, door hun voor duizenden guldens waardeloos papier in handen te stoppen. Mr. Wolfson, de officier, eischle 3 maanden voorwaardelijke gevangenis straf, met 3 jaar proeftijd. Mr. Pauwets concludeerde tot vrij spraak. Hiema stoud een pensionhouder uit Zandvoort terecht, ter zake van het opzettelijk, althans grovelijk on voorzichtig, uit winstbejag verkoopea van de verduisterde consenten, subs, het uit de opbrengst voordeel trek ken. Tegen dezen man eischte het O. M. 3 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. U heer J. H. Wentïiott (teelde ojvs. op onze informatie, mede dat hij ontslag hoeft gcnoTTwwj als voorzitter van de Al gemeene Voreeetging van Bloembonen- cuHuur. Over de redenen daartoe vrensdh- te de heer Wereffiao-S zid» evenwel nia' uit te laten. Het CoocerftrareiM Vewwwci decit ons mede dat de zangeres A nay Wely met den organist-compo-cóst C. F. Hendrik» Jr., op Woensdag 13 Juli eer. kerkooooert zuilen geven in de Groote Kerk. He-deu werd aanbesteed de vernieuwing en wijziging vaa eai gedeelte middeop'an- kier in de Dia-ven van Terschelling. Ra ming 21000. Laagste inschrijver was I. C. Kooyman 1e Vlieland 18,610. De vcrhoogrng van een gedeelte van den om ringdijk op het eiland Marken, be- hooeeode tot de Rijkszeewerken is Noord- Holland. Raming 10.000. Laagste ii> schrijver J. Roomer, Mectemblik f 9183. Gevonden voorwerpen: IC. Roeper. BLoemstraat 75, broche; Bredius, Huis ter Zanea, Schotenn, hond (lereche Zetter); A. Beaufort, Zomerstraat 6, dameskousen; Kennel Fauaa, Park straat 119, grijze katten; W. Hansen,' Melkboerensteeg 4, rieten manden; W. Arrts, Hollands traat 27, jongens muts; H. Weuper, Voorzorgstraat 13a. kinderporteuionuaieW. v. Wieringeo, Heerensjugel S&rood, kinde rp or temen- naie; J. MeurHngen, Rorenprieelstraat 28, rozenkrans; S. v. d. Meulen, Es- schilderstraat 17, reticule; G. Serné, Ravelingsteeg 5, damesschoen; J. Mi- latz, Oranjestraat 57, kinderschoen; Vos van Zalingeii. Lekl£chei>!e'»i 13r,. SSE^HS^iBSgEESSSHESSSSKi&uSï-Éi-:.-^ T Ï2S33EË3Ï- Gisteren deed de Rechtbank uilspraai in de dubbele moordzaak van Spaarn- dam. Daarmede is de serie groole misdrijven, die in de laatste maanden voor de Haar lemsche Rechtbank verantwoord werden vergiftiging te Lisse, moordzaak te Votendam, ba n-kbi 1 jet ten die f stal bij En schedé en dubbele moord te Spaarndam afgewerkt. De laatste was niet de minste en zoo ergens om dan zijn we blij dal eindelijk iii deze lugubere Spaarndammcr tragedie licht ontstoken is, behoudens dnt in j hoogere instantie onverwacht de onschuld van den veroordeelde aan het licht zou komen natuurlijk. Het was een laffe, gruwelijke moord, die tien jaar terug plaats greep op twee oude menschen, die den dood vonden, terwijl zij en omdat zij de gelden be waarden, d'ie aan anderen toebehoorden. Maar geheimzinniger en gruwelijker was de sluier, die immer over die hemel tergende daad bleef hangen. Wat ons betreft, we konden Spnarn- dam niet Ihooren noemen of we dachten aan dien onopgehelderden moord en tel kens herdachten we weer: wie zou de moordenaar zijn? Dat was wel de gees testoestand. waarin vele Haarlemmers eu Spaarndammers, die nog den versohen indruk van die vreeselijke tij-ding met zicih meedroegen, verkeerden. Er was, als 't ware, een leemte in hun rechtsbewust zijn, omdat die vreesetüke daad tot nn toe ongewroken was gebleven. Thans is dnor de justitie ook deze daad achterhaald en na de vele lof, (He wij onze Haarlemsche recherche reeds moch ten toezwaaien, heeft zij met deze naspo- ringen een lauwer geplukt van bijzonde re schoonheid. De Haaricmsclte recherche heeft een weldaad aan Haarlem en de gehoele- streek gedaan met dezen moord op te helderen. Hoed af! Haar zij hulde! slaghout; J. W. G. Droog, ltozema- rijnsteeg 14, feckem'ngen. Donderdagavond vergaderde de Mij. Toonkunst. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester werden onder dankbetuiging onveranderd goed gekeurd, waarop dóoharge volgde- De punten van beschrijving gaven geen aan leiding tot discussie. Tof afgevaardigde naar de aig-emeene vergadering werd benoemd de heer J. C. Tad oma. D heeren J. G. Tad-ema en Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk, die volgens rooster als besfxmvdid oosten aftreden, werden ■herkozen. De sergeant Nieuwenkamp van het 10e Regiment Infanterie wordt werkzaam- grsWd hij het Centra al Bureau voor Sta- tisDiek te 's-Graverihage. Aan den sergeant C. Visser van het 10e Regiment Infanterie is vervroegd ontslag uit den militairen dienst verleend. De sergeanten Verbeek, Hulsen en IJiptna van het 10e Regiment Infanterie en de sergeanten den Ouden, Velt- meijen en v. Waarden van het 21e Re giment Infanterie zijn aangewezen voor liet vaste detachement in de Legerplaats bij Harskamp en worden op 7 en 18 JaTi a.s. dientengevolge aldaar gedeta cheerd. Jan tal bouwvakarbeiders. 't Vol- gondo blijkt uit een. overzicht van het aantal boawvakarbeiders in Maart 1921, gceplitst baar gemeenten en bar osp- groepen. Haarlem i» totaal 1594 bouwvakarbei ders rijk ea wol 435 timmerlieden, 29J echildors, 166 metselaars, 165 grondwer kers, 164 opperlieden in het metselbe drijf, 92 stucadoors, 59 loodgieters, 411 voetgers, 11 oemenfcij'/ervlechters en 95 diversan. Heemstede telt 318 bouwvakarbeider) n.l. 161 grondwerkers, 8 fundeeringwer kers, 53 timmerlieden, 25 metselaars, 1! loodgieters, 27 schilder?, 51 opperlied»»! in het met-e!be 'rijf en 17 diver en. Schoten heeft 404 bouwvakarbeiders, be- .'•taan'lo uit: 72 fundceringwerkers, 173 timmer li oden, 34 metselaars, 8 loodgie ters, 62 schilders, 29 stucadoors, 22 op perlieden in het metselbedrijf en 5 di versen. Zandvoort heeft 240 bouwvakarbeider» en wel SO gr ;n 1 werkers, 34 t'mme-'iedon» 24 metselaars, 4 loodgieters, 8 schilders, 60 opperlieden in hot metselbedrijf en 80 diversen. Voorts telt Haarlemmermeer 273 grond werkers, Haarlemmerliede en Spaarwouds 93, Aalsmeer 90, Wijk aan Zoo en Duin 59, Bennebroek 18 en Heemskerk 11. Nederland heeft totaal 114.901 bouw vakarbeiders, ("waarvan Noord-Holland het 'grootste aantal van de elf provinciën met '29.810) 24.713 grondwerkers, 902 fuxuleeringwerker3, '676 beiers, 28.391 tim merlieden, '14.512 moteelaars, 873 voe gers, '11-16 ceroent-ijzervlec'.b rs, 2898 loodgieters, 13.859 schilder^, 0213 stuca- (loors, 13.323 opperlieden in het inclsol- bedritf 'en 10.447 diversen. Geboren: 14 Juni z. von C. Kousen-do Vries. d. van M. Wit-Keesinan. 15 Juni z. van J. A. Pleterson-Tromp. 16 Juni d. ven J. F. Kion-Wnlfbrink. z. van A. Hermans-Klau&sen. van J. v. d Heide-Spnajnard. 17 Juni <1 von M. G If a rlog-Oxscncr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1