Wisselkoersen en koersen van Bankpapier ROOKWORST NIEUWE ZUID-HOLLANDER Het aangewezen dagblad voor Gouda en omstreken De nieuwe Burgemeester van Amsterdam. iPf De heer W. DE VLUGT. TELEGRAMMEN. Kruisvaarders van onzen tijd. Medegedeeld door DE SPAARMEBANK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 4.32 y2 4.35 Bankpapier 4.42 y. 4.45 PARIJS 24 52'? 24.60 Bankpapier 24 62H 24.70 BRUSSEL 24 02t t 2410 Bankpapier 24 12-2 24.21 WEENEN b f9 0.61 Bankpapier U 61 0.63 LONDEN. ,11.39' i 11 40b, Bankpapier 11 49i 4 11.5UH STOCKHOLM 67.30 67 5o KOPENHAGEN 51 40 51.65 CHRISTIANS 43.30 43.55 BAZEL 5ü 95 51 00# new-york. 3.01 302 Net DIENSTMEISJE. KEUKENMEISJE TWEEDE MEISJE Mevrouw W. Dyserinck, Wifhelminapark 13, vraagt door huwelijk der tegen woordige met 1 Aug. een bakwaam Keukenmeisje. ICafKioSieken P. H. HARTEL, Zijlstr. 86 Vraagt een proefexemplaar aan van de HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Het referendum der mijnuerkers. Een draadloos bericht uit Horsea zegt dat de lot dusver bekende cijfers aangaan de den uitslag van de stemming onder de mijnwerkers verontrustend zouden zijn, indien zij iet hoofdzakelijk uit districten afkomstig waren, die van meet af aan legen de regeling zijn geweest. Volgens hel bericht kan de definitieve uilslag pas morgen bekend zijn. LONDEN, 16 Juni. Tal van mijnwer kers in verschillende dce'en des lands heb ben zonder het resullaat der stemming af te wachlen den arbeid hervat. Naar wordt verklaard, zullen de mijnen Maandag worden heropend, hoe ook het resultaat der stemming moge zijn. Alhoewel er geen officieele cijfers zijn openbaar gemaakt, is het bekend dal Schotland als gheel een meerderheid te gen de aanneming der voorwaarden loont. In verscheiden districten hebben iets meer dan 50 pet. der mijnwerkers gestemd. LONDEN 16 Juni. De laatste cijfers der stemming wijzen op een sterke strooming tegen hel aanvaarden van de voorwaarden der eigenaars In tat vas gevallen onthielden de mijn werkers zich van stemming. In Derbyshi re en Nottinghamshire stemde niet meer dan één derde. De tot dusver bekende cijfers luiden: 61.747 stemmen vóór, 156.638 tegen aan neming. Het feit, dat hijkans alile mannen, die niet hebben gestemd aldus een draad loos bericht uit Horsea in werkelijk heid verlangend zijn naar den arbeid le- rug Ie keeren. zou dit uitvoerend comité der mennwerkers, dat heden bijeen komt, in een eigenaardige positie kunnen plaat sen. De lot dusver uitgebrachte stemmen mogen op een meerderheid ten gunste van een voortzetting der staking wijzen, de stemmen len gunste van een einde der staking echter, teramci met de onthoudin gen .zouden ongetwijfeld een meerderheid 'en gunste van een terugkeer naar het (Werk aanwijzen. Tn verscheidene disricten weigerden de mijnwerkers om aan de stemming deel te Hemen, daar zij van oordeel zijn dat de staking reeds lang geleden geëindigd dien de te zijn. Indien het uitvoerend comité besluit dat de stemming geen bevoegdheid geeft de staking te doen eindigen, is het waar schijnlijk dat het aantal mannen, die «onder instructies van het comité naar hu werk terugkeeren, snel zal stijgen. DE WEDEROPBOUW. BERLIJN, 16 Jnni. In de eerste zitting Svt nieuwe commissie van herstel uit den Reichswirtsehaftsrait deed de Rijksminis ter van wederopbouw, dr. Rathenau, uit voerige mededeelingen omtrent de met den wederopbouw in verband staande kwestie en de besprekingen met den Fronschem minister Loucheur. De geweldige omvang der prestaties, al dus de minister, moet in overeenstemming Vtöven met Frnnkrijks vermogen om het geeverde op te nemen. Niet alleen aan deze. maar ook aan gee- ne zijde der grens wordt ingezien, dat de keuze van den Duitschen uitvoer als maat- s'af niet gelukkig is geweest. Zij maakt de obligaties in Frnnsch bezit en het Duitsche crcdief waardeloos. Wat de overdracht van wissels betreft, het gevolg daarvan zal een volkomen on dermijning van den intematioalen geld markt ziin. Voor de prijzen der leveranties in notti- *ïi moet een maatstaf gevonden worden, die waarborgen geeft, dat de Fransclie in dustrie zich niet beklagen, dat de Duitsche producten aanzienlijk duurder zijn dan de F rmsche. Naast de kwestie der prijzen staat die 4er financieering. Da levering van arbeid zal betrekkelijk op den achtergrond geraken. Ten aanzien van de beraadslagingen te Wiesbaden wees de minister er OD, dat de openbare meening in Frankrijk er een ge deelte van het overige buitenland thans Oog verdeeld is. Een aantal vertegenwoor digers van economische en politieke krin gen houdt den weg van het dictaat en den po'itieken druk nog altijd voor juist. Het was derhalve een resolute en «taatsmandaad van Loucheur, toen deze besloot naar Wiesbaden te gaan en per soonlijk besprekingen te openen, een daad, die in Frankrijk dan ook niet zonder Protest is vernomen. Rij de besprek igen ziin aanbeide zijden met volkomen objectiviteit de moeilijkhe den erkend, waarmede de tegenpartij heeft ie kampen. Rathenau verklaarde de overtuiging te bobben gekregen, dat Loucheur de be langen zjjns lands met volkomen objec tiviteit verdedigde. Tn Duitschland moet een organisatie in bet leven worden geroepen, die opdrach ten van Frankrijk in ontvangst kan ne men en deze in Duitschland kan doen uitvoeren. De_wederonbou w nog wel nieé zekerd, maar .spreker hoopf, dat deze ont moeting, die de tersle van diien aard se dert het begin van den oorlog is geweest, zal leiden lot de voorzetting der relaties en tot het vinden eener oplossing. TYPHUS-BESTRIJDING. PARIJS, 16 Juni. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende tot een verleenen van een crediet van 21/, millioen francs voor Framkrijk's deelne ming aan den strijd tegen de typhus in Oost-Europa. MIJNONGELUK. BERLIJN, 16 Juni. B- Zwickau is gis teren een liftkooi met 12 mijnwerkers in een 500 meter diepe schacht gestort. Allen werden gedood. DE KONING VAN SPANJE. Naar Reuter meldt zijn koning Alfonso van Spaje en zijn zoon Don Jaime voor een particulier bezoek te Londen aange komen. In het pas verschenen nummer der „Studiën", schrijft Pater Dr. Jac. van Ginneken S. J., een belangrijk artikel waarin leeken worden aange spoord, zich in Katholieke missiege bieden te vestigen. Hij schrijft o. m. Heel Afrika is rijp voor de Kerste ning, ze willen gewonnen worden, al die negervolken en de verkeersmid delen zijn er nu, om ze te gd&n winnen. Gaan wij daar nu onmiddellijk mas saal op af, dan is Afrika ons. Maar wachten wij een tien- een twintigtal jaren, dan heeft de Islam daar zulk een overmacht gewonnen, dat er voor ons niets meer te mpen is. Azië belooft nog meer. China is aan het wakker worden. Japan is ont waakt. De ongeloovige Westersche be schaving en het Christendom strijden hier met elkander. Als een landbouwer een grooten oogst op het veld heeft staan die tijdig moet worden binnengehaald, huurt hij soms pas ter elfder ur b; al zijn vaste dienstmaagden en Knech ten, nog een heele schaar losse ar beiders toe, vaak van heinde en verre daartoe overgekomen. Natuurl k ziin hem de vaste arbeiders liever, h kent de zijnen .en de zijnen kennen hem maar als hii met hen alleen al zijn koren moest binnenhalen, dan verliep de gunstige tijd, en drie kwart van den oogst zou jammerliik verregenen, Daarom zet hii door en neernt in zijn dienst, wat zich aanbiedt, heel of half geschooid, mits van goeden wille en zoo haalt hij ten slotte met hunne hulp, zijn heelen oogst toch maar vóór den regentijd binnen. Dr. van Ginneken herinnert er aan, dat Christus naast zijn twaalf aposte len twee en zeventig discipelen als losse arbeiders uitzond, wijzende op het voorbeeld van het christelijk echt paar Aquila en Prisca en Margarete Clitherow, in Engeland gemarteld, omdat zij R. K. priesters had bemoe digd en geherbergd. Zou dat nu ook niet meer kunnen dat rijke weduwen, die alleen achter bleven in een groot huis, waar hun eigen kinderen zijn uitgegaan, dat huis van de hand deden en gingen wo nen in het missieland, ver of nabij, om daar een moeder te zijn voor de missionarissen en een grootmoeder voor hum\er nieuwgedoopten. Moeten de catechisten, of leeke- helpers in de vreemde missiën nu al tijd inboorlingen zijn Waar dit mo gelijk is en de missioneering reeds ver genoeg gevorderd is, natuurlijk wel, althans bij voorkeur Maar waar nog geen inlandsche mannen of vrou wen tot catechisten kunnen benoemen, zullen de missionarissen daar dan maar stilletjes op moeten gaan zitten wach ten En het voorloopig maar alleen doen Of zou het misschien niet moge lijk zijn, dat de missionarissen leeke- catechisten hier uit West-Europa mee namen of ze lieten nakomen of nog stouter, dat een groep catechisten zich hier eerst liet oefenen en zich dan aan een bepaald missiegebied, waarvan ze hier de taal geleerd hadden, aanbood „Waar kunt U ons gebruiken Waar mogen we komen helpen Zou het niet mogelijk zijn, dat zoo in sommige missie-gebieden de leeke-catechisten den arbeid, en waarschijnlijk tevens de vruchten der missie ve^tien- ja verhonderdvoudigen V We'aan dan mannen broeders, en vrouwen zusters, laten wij Paulus na volgen, die zoodra hem in deai nacht de Macedoniër verschenen was met de klacht"Steek naar ons over en. kom ons te hulp onmiddellijk zoo staai. er een gelegenheid zocht orn over te steken, in de zekere overtuiging dat God hem riep, om aan die menschen het Evangelie te brengen (Handel. 16: 10). Ook wij moeten onmiddellijk van wai steken wij hebben geen t id om de langzame ontwü'.keling, die het statuut der losse evangelie-arbeiders bij de Protestanten genomen heeft, achterna te gaan tobben, om naast hun staf van missieartsen een paar met veel moeite gezochte katholieke dokters naar de missie ingescheept te krijgen of iets dergehjks als ons werk altijd nageloopen blijft, halen we nooit iemand in neen we weten nu zelf den weg en beter dan zij neen over de heele lijn moet het vraagstuk der losse arbeiders worden aangepakt, een ieder die niet verhinderd is moet in eens zelf inzien, hoe nuttig hij zich voor het Godsrijk kan maken inge nieurs en dokters, verpleegsters en ambtenaressen, architecten en muzi kanten, kooplui en toko-houders, leeraars en onderwijzers, bouwvak arbeiders en spoormannen, kantoor bedienden en apothekeressen, naaisters en borduursters, mannen en vrouwen, moeders en tantes, met of zonder be roep, van all*o «tand en van alle leg tijden, mtts zij maar kans zien deze 11 tien geboden van den zendeling te onderhouden 1. Zij moeten toch God beminnen uit geheel hun ziel en geheel hun hart, en hunne naasten als zich zeiven, en daarom zonder moeite alle geboden Gods onderhouden. 2. Zij moeten Jesus Christus vurig zijn toegedaan, zich verdiept hebben in de geheimen van zijn H. Hart, en uit die mijn zielenijver hebben opge daan. Leeuw van Juda, maar ook offerlammetje willen wezen achter het Lam Gods aan. 3. Zij moeten de christelijke leer practisch en theoretisch kennen, In zoover hun mate van ontwikkeling dat meebrengt, en die kennis moet geen „hebben" meer wezen, maar over gegaan zijn in hun „ziin". 4. Zij moeten een gevormd christe lijk karakter hebben, en dus gewoon zijn geworden nooit iets te verzuimen, wat rij voor hun geestelijk leven noo- dig hebben. Wie het kleine veracht, wordt in het groote geen kracht. 5. Zij moeten gezond zijn van ziel en lichaam of met verregaand zelf beheer de ongemakken van het zwakke lijf kunnen ontve nzen. 6. Zij moeten een open oog en een plooibare ruggegraat hebben voor an dere toestanden, gebruiken en begrip pen als waarin zij rijn opgevoed 7. Zij moeten niet kippig rijn, en met anderen kunnen samenwerken, ja, zich volkomen bij het oordeel van hun geestelijke overheid kunnen neer leggen. 8. Zij moeten menschen van zelf verloochening initiatief en stuwkracht zijn, er moet iets van hen uitgaan all een locomotieven kan de missie ge- fa ruiken, geen salon- of restauratie wagens. die trekken niets. 9. Zij moeten als beschaafde men schen overeenkomstig hun stand en staat ook in algemeene vorming on derlegd en „beleefd" wezen. 10. Zij moeten niets vreezen, noch ongemak, noch vermoeienis, noch pijn of oneer of schande, noch zelfs den marteldood om Christus' wille. Was ons' zielkundig bureau te U trecht nu maar met Engelen bezet, die ook oogen hadden om de wonderen v*n de genade in de menschenharten te meten, dan zou dat onmiddellijk allen van advies kunnen dienen, die meenden Gods roepstem te hooren. Nu voorloopig zal dit kantoor zich dus tot eenige algemeene proeven omtrent nr. 5, 6, 7, 8, en 9 moeten beperken. Maar ook voor de overige nummers zijn er wel toetsmiddelen in Gods Kerk voorhanden. Als ik het voor het zeg gen had, liet ik alle kandidaten voor losse missie-arbeiders of arbeidsters, onder streng Ignatiaansche leiding een volle groote retraite van 30 dagen doen. Daar werd dan meteen een redelijke keuze gedaan, en het ah of niet ver trekken, in het licht der eeuwige waar heden beslist. Degenen, die b' v. naar Oost-Ind(,ë of Mgr. Sceptycki wilden, en ter plaat se met hun eigen taal. of het' Duitsch althans voorloopig terecht kunnen, zou ik dan aanstonds zich voor 3 of 6 jaar b. v. laten verbinden aan den Bis schop van het Diocees of Vicariaat, waar zij heen willen, met een eed van gehoorzaamheid, om Hem in al het geestelijke en de zaken van de Evange lie-uitbreiding nederig te zullen ge hoorzamen. Zij, die naar Centraal-Afrika of China willen moesten zich dunkt mij, zeker een jaar oefentijd gunnen, om van den eenen kant, althans zóóveel van de vreemde taal te leeren, dat zij zich helpen kunnen daar in den vreem de, en van. den anderen kant, hier, als catechist in het Catechumenaat of liever in het St.-Franciscus-liefde- werk, of. propagandist aan St.-Fran- ciscus-liefdewerk, of propagandist aan de boekenkraam op de markt, of» in welk apostolisch baantje dan ook, zich eerst een beetje oefenen, cn hun offerwilligheid en plooivermogen be wijzen, eerdat ze zóó ver van hun huis gaan, en daar misschien juist blij ken te missen wat zij het hardste noo- dig hebben. Natuurlijk moet er dan ook hier te lande eene centrale leiding komen, een soort missiesecretariaat, dat zou bemiddelen tusschen de missie-kan didaten en de kerkelijke overheid niet voor deze losse arbeiders zou hoeven te betalen, maar dat rij of zich, zelf konden bedruipen, rij het uit eigen beurs, zij het dan met er voor de helft of het kwart van het jaar een loonend beroep of ambt bij te nemen, èf wel, dat hier in het vaderland de vrienden en kennissen van zoo'n vertrekkend gezin, jaloersch dat z;j ook niet hun persoon in Gods dienst mogen geven, nu althans met eenigen de handen ineen willen slaan, om het missionee- rend gezin van reiskosten en levens onderhoud te voorzien. Ook zou, ge lijk bij de Gereformeerden het geval is, elke parochie of elk dekenaat den fi- nancieelen zorg voor een kleinere of grootere groep losse missie-arbeiders, op zich kunnen nemen. Er moet en cr kan dus, door een an deren St.-Bernardus van Clairvaux een kruistocht worden gepreekt, een nieuwe kruistocht, een mooiere kruis tocht, met een veel verhevener doel, en een veel tastbaarder resultaat, dan die waarop onze vaderen rijn getogen. Er kan en er moet een nieuwe zou- aven-lichting door Nederland geleverd worden, niet van soldaten voor het tijdelijke rijk van den Paus, maar van losse arbeiders voor den buitengewoon rijken eenwigen heldenzielenoogst, die alom te velde staat, en dat, omdat hier voor niet' uitsluitend jonge mannen in aanmerking komen, op veel grootere r«-Kaat dan nu vóór 60 jaar. Maar niet alleen kan net rtXX 13 het komt ons te stade een aderlating, voorkomt vaak een beroerte wij zitten vol, overvol. Overal la werkloosheid, patroons en arbeiders liggen beide stil, zonder kans op spoedig redres. Ook de ambtenaarsmarkt is overvoerd, en de kunstenaars lijden gebrek. Wij zijn hier bijna met te velen in Nederland,en het broeit er, ook in het katholieke kamp. Een dunning kan alleen gunstig werkenelk bosch wordt er beter op, ook menschenbosschen. Bovendien de zielen zijn er voor. Er rijn thans onder de leeken veel meer brave, ja, heilige zielen dan vroeger Dat heeft de dagelijksche Communie gedaan, en de gesloten retraite; juiste ais de eerste Christenen, kennen wij weer Eucharistische zielen, die met charismata vaak overvloedig aanvul len, wat hun aan natuurlijke gaven en opleiding ontbreekt. Bovendien als klein Nederland het voorbeeld gaf van zoo'n nieuwen kruis tocht, naar drie, vier missiegebeden te gelijk, dan zal ook Spanje zich herinne ren katholiek en voor den wereldoorlog gespaard te zijn gebleven, en dan ook al de plichtzwangere conclusies uit deze gegevens durven gaan trekken. En als dan Spanje ons, kleintjes, met vele honderdduizenden missievaarders heeft overtroefd, en zoo Frankrijk als oudste groote missieland naar de króón gaat steken, dan zullen ook de oorlogs weeën misschien zijn uitgebloed en zal ook over de oorlogsmoede volken van thans een nieuwe missiegeest vaar dig worden. Duitschland zal gedeemoe- digd, niet meer om dé wereldheerschap pij, maar om het Godsrijk het teveel zijner menschenkrachten naar alle windstreken uitzenden. En daaraan zullen wij kleinen den stoot hebben ge geven. Wij, kleine kindertjes, die thans met sneeuwballen spelen op een Alpen top. Laten we toch goed uitkijken naar welken kant we een sneeuwbal loslaten 6p het dal. Ik zie dan de leeken al uitgaan bij drommen. Naar Java hoogstaanden, en universitairgevormden, meesters in de rechten, artsen, leeraars, ambtenaars manusjes van alles. En dan fijne hoog staande jonge vrouwen om Kartinitjes te kweeken. Soort zoekt soort. P. Creutz-Lechleitner's idealen worden in de werkelijkheid nog mooier dan hij ze bidt en denkt. En het telegram, schijn baar ietwat onnadenkend laatst door een ieekenvergadering aan Pater van Riickevorsel gezonden Wij komen U helpen, cok dat was eer. onbewuste profetie, en ze wordt wis en zeker ver vuld. Naar Borneo zie ik gaan arbeiders, die de handen uit de mouw kunnen ste- steken, rubberplantingen zullen aan leggen en de idealen van Mgr. Pacificus Bos zullen helpen verwezenlijken. En ook Engelsch-Borneo zal zijn leeken krijgen, die dr. Ahaus niet zal versma den. Naar Sumatra zie ik gaan inge nieurs en opzichters, en fabrieksar beiders, die open lucht zoeken en een warm zonnetje kunnen velen. De Paters Capucijnen zullen heel blij zijn met zoo onverwachte hulp. Naar Celebes onderwijzers en onder wijzeressen, ambachtslui, naaisters en andere kleine burgerlieden. Naar Flores en Timor missieartsen en verpleegsters landbouwers en stratenaanlegers, land meters en toko-houders. De Paters van Steyl en Uden zullen ze welkom heeten. Naar de Key en Nieuw-Guinea alleen heel gewillige en plooibare naturen, voor alles berekend en tot alles bereid, vooral armoe lijden en zich overgeven. De Paters van het H Hart verheugen zich reeds in hun komst. En om over ai die verschillende Indische missieposten de vele zich aan biedende krachten metwijs beleid te ver- deelen, zie ik het pas opgerichte Haag- sche Bureau van Mortod de Froideville waren wonderen verrichten. Het is im mers zoo mooi, dat alles reeds klaar is voor dit nieuwe plan. Het groeit van zelf als de allergrootste bloem uit dezen stengelknop. Naar Rusland op Mgr. Sceptycki's noodiging zie ik heele huisgezinnen uit gaan. Monseigneur zeide mijHier bij u in Nederland bloeit het katholiek ge loof. Komt naar ons toe, ge hoeft er zelf niet te komen preeken, komt er wo nen en doet niet anders dan wat gij hier doet, eiken dag naar de H. Mis en te Communie en na uw dagtaak uw tijd be steden aan social of charitatieve werken en de menschen zullen zeggen ja, dat is het ware Evangelie, dat bij ons ver geten is. Een paar zulke katholieke huishoudens zouden een heel schisma tiek dorp kunnen bekeeren." Deze uitlating pakte mij. En meer dan Monseigneurs' Apostolische School heeft deze gedachte mij sedert dien bezig gehouden. Natuurlijk moet die sc hooi er ko men. Maar zullen de eerste leerlingen ervan binnen 15 jaar aan den arbeid vrezen En hoe velen zullen het er dan nog zijn En is in die 15 jaar misschien al niet veel zóó ten kwade gekeerd, of de toestand zóó gewijzigd, dat er niets meer aan te doen is Monseigneur spreekt toch over Rush nd net als J ohn Mott over China en Afrika. En de Pa ters Redemptoristen zullen hem in C-allicië den weg wijzen en helpen accli- matiseeren. Laten wij geen telegram maar een legioen sturen om te zeggen Monseigneur, wij komen Ik zie ze gaan verder, die Nederland sche kruisvaarders na een proefjaar cn vlijtige studie naar Mongolië in China, waar Mgr. Hamers' bloed roept om Christelijke wraak.Wat zal Sparren- daal en Pater Raymakers daar wil van hebben. Scheut zal niet weten wat ze daar in Holland beginnen, maar goed keurend knikken tot het jaloersch wordt, en er Vlaanderen voorspant om die Hollandsche losse arbeiders te gaan versterken en aflossen. Ik zie ze gaan ten slotte via Boxtel Algiers naar oen grijzen Mgr. sweens, in Afrika, die laatst in De Tijd" nog zoo roerend om broeders, werk-broe- ders, smeekte. „Een goede wil is ge noeg." schreef Monseigneur. O, Monsei gneur, zulken hebben wij er nog genoeg. En ze kómen, hoor, al hebben ze i i allen de witte toog aan. En de algemeene geschiedenis zal hot opteekenen als een karakteristiek djr20iti eeuw dat de katholieke missie bisschoppen toen begonnen zijn i vu alle Europeesche landen katholieke leeken en een élite van kolonisten te la ten overkomen, om als losse arbeiders? te helpen in hun oogstwerk, dat zoo da oogst werkelijk voorspoedig binnen- kwam: en de laatste drie kwart van- Ie wereld dus katholiek is geworden i,,jen herder, en één schaapstal.'! Yuid statis aspicientes? Vooruit aan hat I werk Heden overleed tor onze diepe droefheid na een langdurig, doch geduldig lijden, voorzien van de laatste H. H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Vrouw, Moeder en Behuwdmoeder Mejuffrouw AH KA CATHARINA WIEBES geboren BOERRIGTER, in den leeftijd van ruim 58 jaar. N. WIEBES. A. C. WIEBES. E. G. M. RLOEMENDA-vL- WIEBES. E. J. BLOEMENDAAL. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden! op Maandag 20 Juni a.s. in de Parochiekerk der H. Drieeen heid te Bloemendaal, des mor gens om 81/2 uur de stille en om 9 uur de Plechtige Mis van Reqiuem en van daar de begrafenis op het R. K. Kerk hof te Ovenveen. Heden overleed tot mijn diepe droetlheid na een lang durig doch geduldig lijden, mijn zeer geliefde Pleegmoeder j ANNA CATHARI A WiEBES geboren BOERRiIGTER. D. BREMER. BJoemendaal 17 Juni 1921. De Heer en Mevrouw SLUYTEtR, geven hierbij kermis van de ge boorte urn hun Zoon JOHANNES THEODORUS. Heemstede, 16 Juni 1921. 8670 Mevr. GROENENBIJT, Wagen- weg 16, vraagt mei Augustus een MEISJE OF WERKSTER gevraagd voqr de morgenuren, van Ihal-f acht tot half tien. Loon 6 per week. AaruneJden. L. Veer- straat 43. 8665 In de S-L Jubann-S l-iohtingdie binnen korten lijd ook te Haarlem gevestigd wordt, kan een FLINKE R.-K. DIENSTBODE geplaatst worden. Ziet] te vervoegen bij Moe den IGNATIUS, Helmerstraai 144, 's-Hage. 8649 Mevr. v. HASSELT, Frans Hals- plein 8, vraagt voor zoo spoedig mogelijk een bekwaam en voor noodhulp of voor vast. Gevraagd in een burgergezin een R.-K. JUFFROUW voor de kinderen en liohte huise lijke bezigheden, dienstbode aanwe zig. Brieven onder No. 4791, Bur. van dit blad. GEVRAAGD R.-K. MEISJE, tiefst boven 30 jaar, kunnende koken en netjes werken, loon 300 en veel vervat. Aan le bieden Zijl- weg 86, överveen. 4795 SCHILDERS GEVRAAGD. B. N. HOEKSTRA, Korte Zijlstr. 9. Tegen 15 Augustus biedt zidh aan HËN R.-K. KINDERJUFFROUW, of Juffrouw van Gezelschap, bij Dame alleen. Akte Nuttige Hand werken. Genegen lichte huiselijke bezigheden te doen, v.gg.v. Briesen onder No. 4793, Bur. v. d. blad. EEN NETTE R.-K. DIENSTBODE gevraagd, liefst van buiten, in een burgergezin met buastlijik verkeer. Br. ond. No. 4775, Bur. v. d. blad. Gevraagd, lerslond of tegen half Juli een nette R. K. DIENSTBODE. Hoog loon. Adres P. Th. v. d. Veldt Sloterstraalweg 105, Sloten (N. H.) Gevraagd een nette R.-K. BOERENDIBNSTiBODE bij J, HEEMSKERK, Zwanenbur- gerdijk 230, Halfweg. 4785 TULPENPELSTERS GEVRAAGD door GEBROEDERS RIJNJEiRSE, Maroelisvaart, Överveen» Mevr. KEUNEN-BURGER, G. O. Gracht 105, vraagt met Augustus R.-K. KEUKEN-WERKMEISJE Een net eenvoudig Meisje vit den netten burgerstand, vragt een EENVOUDIGE VRIENDJN uit burgerstand, leeft(jd 2223 j. en zonder fiets. Brieven onder No. 4778, Bureau van dit blad. ZIT- EN SLAAPKAMER aangeboden, ongemeufoel. ra. of t pension, liefst heer of dame b. b. h. h. Te betrekken 15 Aug. a.s. Br. onder No. 4799, Bureau v. d. blad. B. z. a. wegens sterfgeval eenv. Juffrouw als HUISHOUDSTER liefst in Haarlem of Omstreken. Br. onder No. 4786 Bureau v. d. blad. Wegens omstandigheden wordt dipt 1 Juli gevraagd EEN EENVOUDIG R.-K. MEISJE, een burgerpot kunnende koken. Adres: GUSSEN'HOVEN, Kruis straat 58. 4794 ZANDVOORT. Gevraagd FLINK MEISJE voor hulp in de keuken. Stationskoffie huis, Stationsstraat 911. PIEPKUIKENS Braad- en Soepkippen (tegen billij ke prijzen), bij G. VAN RJESSEN, Poelier, Pretoria-plein 74. Ted. 2929. HEDEN VERKRIJGBAAR 1ste KWALITEIT 0.90 per 6 ons. HOOGSTRAAT 12. koopt niet in winkels, waaronzedo ijke of N. Malthusiaansche arfikelen worden verkocht of voorhanden zijn koopt aan stationsboekenkasten alleen die Lectuur welke geen ftëvaar oplevert. Nog steeds voorhanden prima kwaliteit versch rundvleeseh VETTE RUNDERLAPPEN f 1.15 per 5 ons MAGERE en DOORREGEN 1.25 5 Prima versch RUNDERGEHAKT „0.80 5 STUKJES Ctt ROLLADE 1.35 5 ALI ES AAN DEN WINKEL AFGEHAALD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3