Tweede Blad. binnenland Parlementaire Kroniek ~ÏÏKÏJIH.BTON Onder Valsche Vlag Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND. VRIJDAG 17 JUNI 1921 ZQO'N OOLIJKE „TRIBUNE? Opper-Silezië. Ierland. DE VEREENIGDE STATEN EN JAPAN. SÊMEMQï BUiTESSL. SESiCSTTISl, De Regeering en het Kamervotum. De kern van Pop's Dienstplichtwet af- gei temd. De Kamer schorst haar w^kzaamheden. 'STiet geheel onverwacht-, maar toch vrij plotseling, is Woensdag een eind ge maakt aan de beraadslagingen over de dienstplichtwet, het wetsontwerp van Mi nister Pop. Aan dit betreurenswaardig einde ging sen verklaring vooraf van den anti-revo- utionnairen heer Verloren, waarin hij het onverantwoordelijk achtte, dat de Regee ring geen poging had gedaan om tot overeenstemming te geraken. Deze ver klaring werd gevolgd door een rede van den partijgenoot Duymaer van Twist, waaruit diens niet miinder hardnekkig verzet bleek tegen het stelsel van den Minister. Wat was hieraan Dinsdag voorafge gaan Een reeks amendementen-De Monthó-Verloren, waarin het denkbeeld Van Veen-Van Twist tot opheffing van do splitsing tusscheu kernleger en re- serveleger en een eersten oefentijd van 6 maanden, formeel-wettelijk belichaamd was. Dit denkbeeld nu word door den Mi nister beslist onaannemelijk verklaard. Inderdaad, de houding van het Protes- tantsche deel der groepen kan niet ge heel logisch genoemd worden, n.l. dat gij in hun leger met 5 maanden ge noegen nemend, zich met hand en tand bleven verzetten tegen een vermindering van do 6 maanden in Pop's stelsel tot (5, waarvoor de sociaal-democraten natuur lijk veel gevoelen. Niet logisch was ook de heer K. ter Laan, die geen poging wilde doen om het contingent te vor- mindoren, omdat de socialisten ontwape ning willon en niets anders; wij zien niet in, waarom de heeren van „geen jnan en geen cent" wèl zouden kannen •temmen voor een amendement tot in krimping van den oefentijd en niet voor inkrimping van het contingent. Uit het debat valt nog aan te teekenen, dat de Vrijzinnig-democraat mr. Oud naar het amendement-de Monté-Verloren zwenkte, dat a.i. geen verzwaring van lasten zou opleveren, benevens het voordeel van een heid, waartegenover mr. van de Laar opmerkte, dat het ontwerp-Pop aanzien lijk minder verblijf in de kazerne vraagt dan het amendement. Het amendement tast het stelsel der wet aan, zei Minister Pop en niemand die dit ontkennen zal. Hij zette opnieuw de economische, financieele en militaire gevolgen van het amendement uiteen en heeft daarbij vele argumenten aange voerd ten bewijze, dat het amendement op een groote verhooging van persoon lijke en financieele lasten zal neerko men, terwijl inkrimping van den oe fentijd beneden 6 maanden opnieuw on mogelijk word genoemd. Wanneer men mag aannemen, dat Mi nister Pop met zijn wetsontwerp de gul den middenweg ingeslagen heeft en dat als regel dezo weg de beste blijkt te wezen, dan is nu wel gebleken, dat op dezen regel ook uitzonderingen zijn te aotoeren. Na de replieken over het amendement- Ver-Loren, waarbij de discussie tusschen den minister en de heeren Van Veen en Duymaer van Twist op een vrij hef- tigen toon gevoerd werd, kwamen de amendementen-Wijk (contingent van 88,000 man i. p. van 23,000 man) en- Ver-Loren in stemming. Het eerste werd verworpen met 73 tegen 1 stem; het tweede met 87 tegen 18 stemmen, die van de christelijk-historischen en anti- ïevolutionnairen. Onder doodsohe stilte had daarop de •temming over artikel 27 plaats. „Voor het artikel hebben 39 leden gestemd, doch or togen 40, zoodat dit artikel niet is aangenomen," klonk het kalm uit den mond van den voorzitter, direct ge volgd door het verzoek van don Minis ter namens de Regcoring, om sohorsing der beraadslaging over het wetsontwerp. Het was in een gedrukte stemming, al om in de Kamer merkbaar, dat de voor zitter Vrijdag medeileeling deed van het schrijven van den tijdelijken voorzitter van don Ministerraad, waarin het ver zoek was uitgedrukt tot sohorsing der beraadslaging over de vanwege de Re geering aanhangige ondorwerpen. De leider der socialisten was niet aan wezig en de heer Schaper, die in diens VRIJ NAAR HET DUITSt.H. Twee dagen later, vroeg in den namid dag, s'.ond Helena in d« huiskamer ijan het „witte huis" voor den spiegel, om zich te overtuigen of bij haar kleeding alles in orde was. IJdelheid behoorde volstrekt Iriet tot haar gebreken, maar welk welop gevoed persoon, mannelijk of vrouwelijk, vs onverschillig voor hetgeen zijn uiterlijk betreft, vooral wanneer hij oir het punt »taat om uit gaan? Helena .was volstrekt aiet onverschillig in dat opzuaht en zoo Wi liet ook niet anders of zij moest met 'en zeker welbehagen zien, 'hoe goed de j>ruir.e stroohoed haar niettegenstaande of bfsschien juist wegens zijn eenvoudigheid 'h»nd. Met een tevreden glimlach trok zij i!'ar handschoenen aan en keerde zich ™n naar haar moeder, die met haar naai- '«rk aan het venster zat. Mevrouw WaUhagen liet haar werk rus- en en keek haar dtochler een oogcnblik '"denkend aan. „Ik had zoo gaarne ge- k*d, kind", zeide zij met een afkeurend *>ofdsehudden, „dat gij deze gedachte fes en voor nljfcid oogegeven hadt. Hot is plaats namens u.o roode tractie net woord voerde, had den slechten smaak, om te zeggen, dat het hem speet, den premier, thans omhangen met het grootkruis van de Rijzende Zon, niet weer te zullen zien, aldus antioipeerend op iets, dat nog niet vaststond, n.l. de ontslagname van het Kabinet. Dat werd hem door den Voorzitter dan ook ter dege, op diens nuchtere, maar rake manier, aan 't ver stand gebracht. De ongepaste aardigheid des heeren Schaper bleek intusschen maar een aan loopje te zijn, om de mededeeling te lan- ceeren, dat bij de roode fractie een ini tiatief-voorstel in bewerking was, strek kende om de 10.000 dienstplichtigen der lichting 1921, die ingevolge de verwer ping van het dienstpliohtontwerp alsnog onder de wapenen zouden moeten komen, thuis te laten. Maar de roode heeren kunnen dit voor stel gerust onafgewerkt in portefeuille houden. De heeren Bomans en Deckers toch dienden direct daarop een voorstel in, dat tot strekking heeft de 10.000 man alsnog vrij te stellen. Beteuterd keken de sooialisten op hun neus. De twee katholieke afgevaardigden verdienen een pluimpje voor hun voort varend initiatief, waardoor zij de socia- lischtische fractie den wind uit de zeilen namen. Hun voorstel zal Dinsdag a.s. door de Oentrale Seotie in de afdeelingen onder zocht worden. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Het „Vaderland" meent, dat er hoog stens reden is voor een portefeuille en niet voor een Kabinetsorisis en dat het aftreden van Minister Pop, alleen gevolgd moet worden door een interum- Ruys de Beerenbrouck. Volgons het libe rale blad is dit Kabinet op het oogen- blik het eenig mogelijke en is uit de verwerpers van art. 27 geen Ministe rie samen te stellen! Zelfs verwacht het orgaan van den heer Roodhuyzen, dat als de Regeering haar portefeuilles ter beschikking van de Kroon stelt, de Kroon de Rpgeering zal verzoeken, op haar be sluit terug te komen. „Het land moet toch geregeerd worden" zegt het „Vad." nogal naïef. Natuurlijk, maar zóó een voudig als dit blad wel meent, achten wij de oplossing van hot ingewikkelde geval niet. Het orgaan van de communistische partij in Nederland, onder redactie van W. van Ravcsteyn en Darvid Wijnkoop, gooit ook een duit in 't zakje, naar aanleiding van bet bezoek van den Japansrihen Kroonprins en zijn gevolg aan ons land. Natuurlijk keurt het Mad dit bezoek af. Want, zegit het heel diepzinnig en ge wichtig, dat bezoek beteetkent niets minder dan dat „het Nederlandsdhe proletariaat bij de Britsch-Japansohe machtsgroep wordt ingelijfd en in den eerstvolgendcn oorlog zal worden meegesleept." Deze op zich zelf al verbijsterende uit spraak der geleerde redactie van de „Tri bune", zink t echter in 't niet bij de ont dekking die zij verder meent gedaan 4e hebben. De Engelsche pers, zou namelijk, altijd volgens David en zijn collega Van Ravesteyn vrij openlijk verklaard heb ben, dat niet de Jaipajiscbe Kroonprins, maar eenvoudig iemand die voor hem moet doorgaan, naar Europa werd gezon den. De Engelsohe pers zou eenvoudig paf staan, als zij dit nieuwste nieuwtje in de „Tribune" las; paf van bewondering over deze journalistieke „salto morlale" van den grooten David. Hoe jammer dat die pers van het be staan der „Tribune" zoo goed als niets af weet. Maar dat is zeker, of het waar is of niet, wat de Engelsche pers „vrij openlijk verklaart", de „Tribune" verzekert, „het aardig te vinden, dat de Japansdhe re geerders de Europeesohe machthebbers op deze manier bij den neus nemen". Zoo'n oolijke „Tribune" toch, die züoh nooit bezondigt aan: bet nemen haTer lezers bij den neus! Niels gemakkelijker dan een correspon dentie te wijden aan het dure leven. Geen onderwerp dat meer de belangstelling van de lezers trekt, die voornemens zijn een bezoek aan Frankrijk te brengen. Zij kun nen er uit opmaken of hun beurs een der gelijk uitstapje mogelijk maakt. Die hun huiselijken aard trouw blijven, vonden het aangenaam eens een vergelijking met het Hollandsche leven te kunnen maken. Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik mij niet te veel in cijfers zal verdiepen. Liever wil ik u spreken over den strijd, die tegen het dure leven wordt aangebonden en waar- volstrekt niet noodig, dat gij les geeft. En •dan die verre weg! De gedachte van het geen u onderweg kan overkomen, maakt mij zenuwachtig". „Wat zou mij overkomen? Brennenhof ligt ten hoogste een half uur van hier, mama". Helena kuste haar moeder en ging heen, met de nog eens herhaalde belofte zoo spoedig mogelijk lerug te komen. De met schaduwrijke boomen beplante weg voerde eerst in een vrij rechte rich ting naar de fabriek en kronkelde zich daarachter in veelvuldige bochten door de bloeiende velden. Helena, die tot nu toe weinig gelegenheid gevonden had, zich in Gods vrije natuur te vermaken, keek ver rukt om zich heen. Zij gevoelde zich zoo opgebeurd; zelfs de geschiedenis harer ouders, die zij eeniige dagen geleden voor het eerst had gehoord, en die hare ge dachten sedert dien tijd voel bezig gehou den had, scheen, voor een korten tijd ten minste, minder belangrijk. Eindelijk bereikte zij een klein boschje. In weinige minuten was zij er door ge wandeld. De weg maakle nu een groote bocht. Een wit geschilderd poortje, be- hoorende bij een weiland, dat rich tot aan het andere einde van den weg uitstrekte, trok haar oplettendheid. Peinzend bleef zij staan. Ja, het naar het schoen veel ge bruikte voetpad, moest haar, midden 4u«- schen ©enige in behaaglijke rust liggende over ue oud er-staatssecretaris van finan ciën. Paisant, aan de correspondenten van buitenlandsche bladen eenige mededeelin- gen heeft gedaan. Met alle kracht streeft hij er naar een daling van prijzen te be werken, en al heeft Frankrijk op dit ge bied al menig goed voorbeeld den laatsten tijd gegeven, er zijn factoren, die het on mogelijk maken, het gewenschte resultaat spoedig te bereiken. Hooge salarissen doen de enorme prijzen handhaven, de wissel koers, de laatste weken wel wat verbete rend, is er van grooten invloed op, maar vooral de te geringe productie doet de da ling niet van een leien dakje loopen. Het zal noodig zijn dat de productie weer in normale banen wordt gevoerd om tot een werkelijke „baissé" te kunnen komen. Ook tegen de vele misbruiken, die er bestaan, wil hij maatregelen nemen en dit vooral zal de vreemdelingen belang in boezemen, hij wil gedaan zien te krijgen, dat enkele hotels hun prijzen vaststellen en vooruit bekend maken. Hierdoor wordt een einde gemaakt aan de willekeur, waar mede vreemdelingen soms worden behan deld. Overdreven zijn de mededeeKngen, die sommige bladen over de afzetting van vreemdelingen hebben gedaan; het komt mij voor, dat hierbij meer de bedoeling voorzat stemming te maken tegen Frank rijk, dan wel de wensch om de waarheid te vertellen. De heer Paisant verzocht met alle klem, zoodra ons iets daaromtrent ter oore kwam, of werkelijke feilen van af zetting geconstateerd werden, een klacht bij hem persoonlijk in 1e dienen. Het leven is duur in Parijs, niemand zal het ontkennen, maar zooveel duurder dan in Holland kan ik het beslist niet vinden. Laten wij niet vergeten, dat Frankrijk jaren van ellende en zorgen heeft doorgemaakt, waarbij de Hollandsche distributietijd slechts kinderspel is. Werkkrachten zijn door den dood, midden in de kracht van hun leven, weggerukt, het normale leven is ontredderd en als men dit in oogenschouw neemt, mag men niet te hard over het dure leven klagen. Men moet niet luisteren naar menschen, die voor enkele dagen Pa rijs bezoeken en ondanks laag ingekochte francen, het o zoo duur vinden. In de eer ste plaats stellen zij de allerhoogste eischen, nemen voor de kleinste afstanden taxi's, be zetten de duurste plaatsen in de schouw burgen en willen in die paar dagen er alles van hebben. Zij doen inkoopen, die bij de gewone uitgaven worden opgeteld en thuis gekomen, valt het uitgegeven bedrag alles behalve mee. Wooht men hier, dan gaat dit alles heel anders in zijn werk. Men kent de gelegenheden, waar men voor 6 franc evengoed, zoo niet beter, dineert dan in die waar de vreemdeling 12 of meer betaalt. Een autobus of de metro voert ook naar het doel waar men zijn wil en vraagt slechts een offer van 35 centimen. De the aters zijn duur, maar men behoeft niet juist in stalles en loges te zitten om goed te kunnen zien en hooren. Zoo zou ik verder kunnen gaan om het verschil aan te too- nen van de prijzen van het werkelijke le ven en dat van den hotel bezoekenden vreemdeling. In het kort samengevat kan men zeggen, het leven is duur, maar in het bizonder voor den Franschman, voor wien de franc nog altijd 48 centen geldt. Wie met francs van een niet volgestort kwartje werkt, behoeft zich niet te beklagen. Een van de belangrijkste oorzaken die de prijzen boog houden is wel net systeem van indirecte belastingen dat hier is inge burgerd en waarvan men wel niet spoedig afstand zal doen. Het heeft dan ook, opper vlakkig althans, een zekere bekoring boven de directe. Niemand voelt het zoozeer of men een cent meer Voor zijn suiker eu an dere artikelen betaalt, in ieder geval min der dan het in eens betalen van een hoog opgedreven belastingbiljet. Ik zeide opper vlakkig want de nauwkeurige boekhouder zal tot de conclusie komen op het eind van het jaar, dat het totaal der indirecte be lastingen door hem voldaan, een bedrag vormt, dat in niets van dat van het belas tingbiljet in Holland, verschilt. Billijk is trouwens die belasing niet. Een ieder wordt er gelijk bij behandeld en de progressie kan alleen zitten in een meer of minder gebruik der noodige artikelen. Indirecte belastingen zijn een bezwaar voor de min- dergegoeden en in hun wezen dus ondemo cratisch. Frankrijk is echter in heel veel opzich ten het land der traditie en men doet er niet gaarne afstand van, wat eens burger recht heeft verkregen. Dit houdt in vele opzichten den vooruitgang tegen en zal ook wel dit systeem van belastingen doen hand haven. Geen minister zal het spoedig aan durven nieuwe belastingen op te leggen, al maken de tijdsomstandigheden het noo dig, nieuwe bronnen te ontdekken. De Duitschers moeten betalen, zegt men niet ten onrechte, maar of, zelfs als deze hun beloften naikomen, het door hen te betalen bedrag voldoende zal zijn, vereischt een groot vraagteeken. Eén nieuwe belasting niet te min is in het vooruitzicht gesteld en wel die op het verblijf van Fransdien en vreemdelingen in hotels te Parijs. Protesten zijn er, speciaal door de hotelhouders, tegen ingebracht, maar steekhoudend zijn zij m.i. niet. Het vreemdelingenbezoek zal werkelijk er niet door lijden. Wie eenmaal uit is kijkt niet op een francje meer of minder en voor zakenmemschen is het zeker geen factor. Ik voor mij zou zelfs een dergelijke belasting aan de plaatselijke overheden in ons land in overweging wil- koeien door, rechtstreeks naar gindsch boschje brengen, waarachter twee spitse torentjes te voorschijn kwamen. Dat was Brennerhof; zij wist het uit de beschrij ving van Constance. Maar de koeienI Dralende opende zij het poortje en trad, terwijl zij ail haar nvoed verzamelde, den weg op. God zij dank! van den anderen kant kwam een hoer aanstappen; in geval van nood- zou die haar wel kunnen be schermen, Plotseling gaf zij een schreeuw van schrik. Een der dieren, in welks nabij heid zij zich bevond, richtte zich lang zaam op en keek haar, terwijl het zijn machtigen klop schudde, met rijn groote otfgen nijdig aan. Radeloos koek zij om zich heen, wat zou zij dtoen? Reeds was rij tot een haastige vlucht besloten, toen een bemoedigend roepen haar oor Iriof. De man kwam met haastige schreden nader. „Wees niet bang, juffrouw; de koe doet u volstrekt geen kwaad. Ga heen, Lire!" Een lichte slag met de hand zond het dier naar de kudde terug, waarvan de leden met trage onverschilligheid naar de nieuwsgierige bewegingen hunner gezellin keken. Gerustgesteld en verlicht wendde Helena zich nu tot haar redder in den nood, om hom voor zijn tussohenkomst, die zoo juist op tijd kwam Ie danken. Niettegenstaande zijn doodeenvoudige, haast ietwat slordig 1e noemen khmdio». was hij Ceen boer, ge len geven. Maar genoeg over deze mate- rieele kant van het leven, ik weet wel dat •het geld de „nervus rerum" Is en toch geef ik er de voorkeur aan over andere zijden van het Parijsche leven het licht te laten schijnen, wat ik hoop in een volgen den brief te zullen doen. Parijs, 7 Juni 1921. Mr. P. v. S. De Fransche gezant en de Engelsche zaakgelastigde hebben de reeds aa ïgekon- digde vertoogen tot den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken gericht. In den loop daarvan trachtten zij de ver antwoordelijkheid voor den kritieken toe stand, die tengevolge van het mislukken der onderhandelingen tusschen de Entente- commissie en de commissie van Twaalf in O. S. is ontstaan, op de Duitsche zeJf- weerbaarheid te schuiven. Tegen dit betoog kwam minister Rosen met nadruk op. Hij gaf den gezant en den zaakgelastigde tevens kennis van de nota over O. S., die aan de Entente-regeeringen is gezonden. Intusschen schijnt een vergelijk tusschen de Entente commissie en generaal Höfer in aantocht te zijn. Na de Woensdagmiddag gevoerde onder handelingen heeft generaal Höfer een aan- lai plaatsen ter beschikking gesteld, van ge neraal Henniker om er de Engelsche troe pen, die de zuiveringsactie zullen verrich ten, te herbergen. Naar de „Vorwarts" uit Oppeln ver neemt zijn tgisteren de onderhandelingen tusschen de Engelsche gevolmachtigde bij de Ententecommissie Sir Harald Stuart en de vertegenwoordiger der Duitsche par tijen, den predikant Ulitzka over de ont ruimingskwestie begonnen. De toestand. De Duitsche bladen bevatten gisteren een officieel bericht omtrent de overhandiging van het Fransche en Engelsche protest in de Wilhehnstrasse, benevens een antwoord van de Duitsche regeering, hetwelk naar Parijs, Londen en Rome is gezonden en dat d-j bovenstaande zienswijze uiteenzet van het standpunt der Duitsche regeering. In teressant is het dat de nota in het bij zonder de aandacht vestigt op het bolsje wisme dat in de verwoeste landstreken een gunstigen bodem vindt en zicfh op schrik barende wijze uitbreidt. Tegelijk met deze nota publiceert het „Berliner Tageblatt" een telegram van zijn correspondent te Benthen, die nog eens wijst op de verontrustende houding van Korfanty, naar aanleiding van de bolsje wistische stroomingen onder zijn aanhan gers. Korfanty heeft in zijn Wegweiser ver klaard dat de opstand niet alleen een natio- maal maar ook een politiek-revolutionnair karakter draagt en dat het voornamelijk gaat tegen de Pruisisohe groot-industrie, het groot-grondbezit en de bugmucratie. Opmerking verdient dat gelijktijdig met deze berichten uit regeeringskringen en uit de regeering goedgezinde bladen, de „Rote Fahne", die het bolsjewisme dan toch moet wenschen, een oproep aan het proletariaat van de geheele wereld op de eerste blad zijde afdrukt en daarin verklaart dat de witte terreur van Korfanty en van Höfer tie zwakke klassebewuste arbeadersorganisa ties in Opper-Silerië (bedoeld zijn de com munistische arbeiders) onderdrukt. Het appel protesteert scherp tegen het schrik bewind dat de Duitsche en Poolsche witte gardes uitoefenen. Geen verbetering. Naar Reuter verneemt duidt het jóng ste Britsohe nieuws uit Opper-Silezië geen verbetering in den toestand aan. Er is geen enkel teeken dat de Polen hun belofte om terug te trekken houden. Het schijnt dat Korfanty niet langer bij mach te is zijn mannen in toom te honden of zijn bevelen te doen gehoorzamen. Eeni ge geallieerde autoriteiten zijn opgehe ven, daar zulk een toestand niet langer geduld kon worden. Het is waarschijn lijk deze beweging, welke het Berlijnsche bericht deed ontslaan dat de Entente- commissie zich zou terugtrekken. Bij Kandrzin zijn de Franscihe en En gelsche bezeltingstroepen begonnen de Duiische zelfweerbaarheid terug te drin- Te Ujest ijzn Fransche, Engelsche en Ilaliaansche vertegenwoordigers aangeko men o<m met de opstandelingen van O.-S. te onderhandelen. VREES VOOR DUITSCHE CONCUR RENTIE. Mac Kenna, de vroegere minister van de schatkist, thans president van de London City and Midlandbank, zeide in een rede Woensdag te Londen gehou den: Indien Duitschland in slaat is, zijn verplichtingen na te komen, zal het, dat doende, den Britschen internationalen handel ernstig benadeelen. De schulden last zaLl hoofdzakelijk gedragen worden door den Duitschen arbeider, wiens loon niet toegestaan zal worden te stijgen. Engeland dringt zoodoende aan Duitscli- land arbeidsvoorwaarden op, welke het in den wedijver met Engeland in staat stel len goederen van allerlei aard goedkoo- per te fabriceeren dan Engeland. Duitsch- lijk zij eerst had gemeend, maar waar schijnlijk een jonkman uit de stad. Zijn oog rustte op haar met een uitdrukking, die zij niet recht begreep; zk>u hij haar wellicht voor den gek houden? „Ik vrees, dat u mij voor zeer kinderach tig houdt,," zeide zij verdrietig; „maar ik ben nooit in mijn leven zo.t dicht bij een koe geweest ails heden, en die dieren rien er zoo gevaarlijk uit. I'k wist inderdaad niet wat te beginnen en ben u zeer dank baar voor uwe hulp." De heer glimlachte. „De dienst, dien ik het voorrecht had u te bewijzen, was he laas niet zoo groot als u denkt, mejuf frouw. Die dieren rijn bed vredelievend en zouden u volstrekt geen kwaad hebben gedaan. Indien u het mij echter wil ver oorloven zal ik u vergezellen lot aan hot einde van bot weiland;" Hd'.ena nam zijn aanbieding dankbaar aan. Zijn gelaat had iets openhartigs, iets mannelijks, dat terstond voOr hem innam, en vertrouwen inboezemde. Wie kon bij zijn? Het welland behoorde aan den heer Von Brenner, den voogd va haar aanstaan de leerlinge; zou die mijnheer naast haar misschien de voogd zelf zijn? „Dat gebouw daar is Brennerhof, niet waar?" vroeg rij eindelijk, meer omdat •het zwijgen haar hinderde, dan wel omdat zij de daadzaak betwijfelde. Haar geleider keek haar «enigszins ver rast aan land moest verplicht worden, ttoicn, tim merhout, pot a soli, suiker en dergelijke goederen te zenden, welke den Britschen handel niet storen en welke de Duitsche goederen niet beneden het punt houden, waarop een geslaagde concurrentie met den Britschen buitenlandscheu handel verzekerd is. ENGELSCHE HANDELSMISSIE NAAR SOVJET-RUSLAND. Krassin heeft aan de Britsche regcoring kennis gegeven van de aanvaarding door de sovjet-regeering van de namenlijst der Britsche handelsmissie, welke naar Rus land zal gaan. Men verwacht., dat de mis sie over eenige weken naar Moskou zal vertrekken. Zij telt zeventien leden onder leiding van Hodgson, vroeger consul te Wlad'iwostok. OUD-PRESIDENT WILSON Oud-president Wilson zal worden toe gestaan tot de uitoefening van de advo catuur in het district Columbië (waarbin nen de stad Washington ligt). Hij zal geen verzoek om toelating behoeven te doen aan het Opperste Gerechtshof. Dit werd moegelijk door een speciale wijziging in de desbetreffende reglementen, welke wijziging heden door de rechters is goed gekeurd. De vrijstelling heeft betrekking op oud-presidenten en oud-vice-presiden- ten. Zoowel oud-president Taft als oud- viee-president Marshall kunnen ervan profitecren. Sinn-Feiners hebben te IJerrylingan in het graafschap Meath een huis in brand gestoken, waarbij een vrouw en een kind van vier jaar zijn omgekomen. De Evening Standard meldt, dat het nu zeker is, dat noch Lloyd George noch de eerste-ministers van de Dominions bij de plechtige opening van hel Noordelijke pcr- lement te Belfast door den Konmg tegen woordig zullen zijn. Er zijn rechtstreeksdhe onderhandelin gen geopend tusschen de Vereendgde Staten en Japan voor de regeling van verschil lende openstaande quaesties, waaronder die over het mandaat voor Yap, de immi gratie van Japanners in de Ver. Staten, het recht van Japanners om in de Ver. St. onroerend goed te bezitten en de terug gaaf van Sjantoeng aan China. De onderhandelingen worden gevoerd tusschen Hughes en Sjidehara. Naar wordt meegedeeld, zal de regeling van de Yapquaestie tusschen de twee meest-be- langhebbende naties, een behandeling van het vraagstuk door den Volkenbond on- noodig maken. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN FRANKRIJK. In het rapport van de legercommissie uit de Fransche Kamer wordt voorgesteld een algeaneenen diensttijd van 18 maanden in te voeren. In een nabije toekomst zal deze misschien nog bekort kunnen worden. Op den actieven diensttijd zal een tijdperk van 20 jaar volgen, waarin men nog lot de reserve behoort. Gedurende dien tijd zal men nog 2 maanden moeten opkomen. VERDWIJNING VAN HET RUSSISCHE GOUD. De „Lok.al Anzeiger" schrijft over de kwestie van het Russische goud o.a.: Bij het uitbreken van den oorlog verte genwoordigde de goudvoorraad in Rus land een waarde van 1.600.000.000 roebel. Tijdens den oorlog en de revolutie beeft men hiervan uitgegeven: 1. Volgens een overeenkomst met de Engelsche regeering, heeft Rusland naar Engelanl en Canada 580 millioen gouden roebels gezonden, als garantie voor de oorlogsbestelïlingen; 2. in 't voorjaar 1917 heeft de tegenwoordige regeering 5 millioen roei iel naar Zweden gestuurd, als onderpand voor bet krediet, dat de Zweedsohe landen aan Rusland openen; 3. in 1918 hebben de bolsjewiki aan de Duitsche 300 millioen gouden roe bel betaald, volgens den vrede van Brest; 4. de regeering van Koltsjak heeft als waarborg voor crediet verleend voor commercieele ondernemingen 32 millioen gezonden naar Japan, eu 93 millioen naar verschillende Engelsch-Amerikaansehe syn dicaten; 5. deregeering van Koltsjak heeft verder aan Amerika 4 millioen voor wa penen betaald; 6. Koltsjak heeft aan Ja pan, Frankrijk en Engeland 70 millioen verkocht; 7. Ataman Siemkmow heeft over 43 millioen voor eigen gebruik beschikt; 8. de Ts jecho-8 lo\yaken hebben voot zicb gehouden 15 millioen van het goud dat in hun handen was gevallen. Op die manier heeft men 1.290 millioen roebels uitgegeven in de laatste jaren. Hierbij dient echter te worden opgemerkt dat de sowjetregeering ook beslag gelegd heeft op Roemeensche goud (125 mil lioen). dat voor zekerheid naar Rusland was gevoerd in den oorlog, verder a/1 het goud dat de regcoring heeft geconfiskeerd. Het bedrag is moeilijk onder cijfers te brengen. De „Lokai Anzeiger" gelooft, dat de hoeveelheid goud in Rusland ongeveer 485 millioen zal bed/ragen, zonder nog te rekenen dat Rusland heel veel voor pro paganda heeft uitgegeven en groote som men heeft betaald aan Estonie, en verder nog 30 millioen aan Polen moet afstaan volgens het verdrag van Riga. De „Lokal Anzeiger" berekent dus, (lat „Zeker, juffrouw, 3al is Brennerhof. Mag ik vragen of u van plan is daar een bezoek te brengen?" Helena knikte toestemmend met het hoofd: „Mevrouw von Brenner verwacht mij." „Zoo, zoo." Men had het einde van het weiland be reikt, de jonge man opende het poortje en Helena stond weer op den grooten weg. „Indien u rechtuit gaat zal u in tien mi nuten aan den anderen kant van het boschje een laan bereiken, die naar het buis leidt; u kan dus niet misioopen. Helena dankte nog eens vriendelijk en sloeg de aangewezen richting in. Een •poosje onderdrukte zij de bekoring om eens om te kijken; eindelijk kon zij het niet langer uithouden. Het voorwerp harer nieuwsgierigheid stond nog op dezelfde plaats, waar zij hem had vertalen en keek haar na. Blozend keerde rij rich om en ■verdween spoedig daarna in de schaduw der hoornen. Een luid hondengeblaf ontving haar, toen zij het ruime met geweien van herten en tndiere tropeeën versierde portaal be trad. Een prachtige Newfoundlander, een «ware poedel en een affierirefst grijsbruin schoothondje dartelden otp den grond en vooral de beide laatsten schenen bet haar niet te willen vergeven, dat rij door haar verschijnen hun aangenaam snel vcr- rixKind had ■.-r ternauwernood 20 pet. van den goud voorraad over is en daar de. regaining groote uitgaven doet, zal het goud wèl gauw uitgeput zijn. Toch zijn deze cijfers niet geheel juist, want hieibij is de pro ductie der goudmijnen geheel buiten be schouwing gelaten. Onder het Tsaren/regi me werd er geregeld in gewerkt en nu nog wordt er steeds goud uitgehaald, al is het minder dan vroeger. Uit Londen wordt gemeld: Eir is re den om te gelooven dat verscheidene vroegere Duitsche schepen, d'oor de her stelcommissie aan Engeland toegewezen, weer aan de Duitschers verkocht en be mand zijn met een Duitsche bemanning. In verband met den afkeer, tegen dergelijke transacties door verschillende kringen uitgesproken, heerscht teleurstelling en verbazing. De transacties beklopen onge veer 300.000 pond sterling. Na langdurige onderhandelingen heeft de conferentie van vertegenwoordi gers van patroons en werklieden in de Engelsche katoennijverheid te Manchester over het loongeschil besloten, aan hun onderscheidene besturen de aanneming aan te bevelen van 'n loonsverlaging van 4 sh. 5 sti in het pond die onmiddellijk zal ingaan, en van een verlaging van 7 st. na zes maanden. Sir Philip Gitobs, een vroegere oor logscorrespondent, heeft in de National Liberal Club te Londen een rede gehou den over het herstel van Europa. Hij leg de nadruk op de groote uitputting van ons werelddeel als gevolg van den oorlog. Hij had, om Engeland als voorbeeld te nemen, vernomen, dat een klein gezel schap Amerikaansche bankiers na den oorlog in Engeland gekomen was, om ©en onderzoek naar den financioelen toestand in te stellen en de Amerikanen waren daarbij tot de slotsom gekomen, dat En geland indevicr-en-half jaar, die vooraf waxen gegaan, evenveel had uitgegeven als daarvoor in twee-en-een-halve eeuw. Als dit waar was, was het een verbaring- wekkend feit en hij geloofde inderdaad dat het waar was. Gibbs kwam verder tot de slotsom, dal als men niet toeliet, dat Duilschland zich herstelde, ook hot overige Europa zich niet zou kunnen herstellen. De Duitsche regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot invoering van een scherpe controle op het postpakket ten-verkeer tusschen het onbezette en be zette gebied. Met postpakketten worden namelijk voor groote bedragen (reeds thans op een half lot een milliard per maand geschat) weeldeartikelen Duitsch- •land binnengesmokkeld, waaraan de re- geering de daling van de Duitsche valuta wijt. Gisteren beeft de commissie uit den eko- nomisehen Rijksraad over het ontwerp beraadslaagd en het met aigemeene stem men goedgekeurd. Voorts heeft zij,de regeering verzocht roet den grootslen nadruk (1e opheffing van de douanemautregeien der Entente die in strijd zijn met het vredesverdrag en met liet volkenrecht, te verlangen. Landru, de Franschman die beschul digd worit een tiental verloofden ver- hrand te hebben en die all een paar jaar in voorloopige hechtenis zit, is van Parijs naar de gevangenis te Versailles overge bracht. Waarschijnlijk zal hij voor het gezworenenhof van Versailles verschijnen. Wanneer is echter nog niet uitgemaakt. Een Parijsch blad geeft nu ©en plaatje, waar men Landru in de gevangenis ziet in nadenken verzonken om een ïaalsli middel te vinden om aan straf te ontko men. En hij slaakt deze overpeinzing: Ik de mijn Itzcnplitz (Saarbekken) is Woensdagavond een ontploffing van mijngas ontstaan. Bij reddingswerk zijn lo! dusver twee dooden en twee zwaarge wonden, geborgen. Men vreest dat het anti- lal slachtoffers aanzienlijk is. Bij den Duitschen Rijksdag is ©en wetsontwerp ingediend, slrekkend om tot nader aankondiging de fabricage en den invoer van luchtvaartuigen en motoren Ie verbieden. Ais ik me eens kon laten berechten door bet hooggerechtshof van Leipzig! Aan hot station van Gharing Cross was bet gisterenavond een groote drukte toen 380 Hongaarsdie gin deren die OU maanden lang in Engeland opgekweekt a wrendereis naar hun land aanvaardden, tfij hadden veel geschenken van him pi< eg- oudors bij zich en spraken vloeiend En gelsch, dat zij tijdens hun verblijf geleerd hadden. V«le van de jongste kindexen wa ren hun taal bijkans vergeten. De Maasbode" is van meening, dat nu twee der coalitiepartijen zelfs voor ccn kabinetscrisis haar bezwaren nóet ver mochten terzijde te schuiven, dit voldoen de den ernst van den toestand teek-ent et geen andere uitkomst schijnt te laten, dai dat het op de rechter-ixa'dios steunend* ministerie plaats maakt voor oen zaken kabinet, hetwefik zich dan in hoofdzaak zou hebben te belasten met de aanhangi ge herziening der Grondwet. Todh zal het gebeurde, volgens hel blad, niet tot verwijdering mogen ïeidci tusschen de vier groepen, wier begmsel- De bediende, die haar de deur geopend had, trachtte tevergeefs de dieren tot zwijgen te brengen. „Hier, Mylord! Stil, Myxa stil! De stem hunner jonge meesteres, dfc op him geblaf uit een zijgang te voorschijn kwam, vond gehoor, en een betrekkelijke rust ontstond. „Dat was geen vriendelijke ontvangst, juffrouw WaUhagen," zeide Wanda, zoo- dra zij elkander konden verstaan. „Ik hoop, dat die leeujke beesten u niet nl te zeer zullen ve.'schrikt hebben „Niet in H minste hernam MeVoa glim lachend, terwijl zij haar aanstaande Géve in bet belendend satan volg thour van honden." Dat doei hij pleitr, riep Wanda levendig; „koeten en paarden zijn anijr lievelingen. Kan u rijden?" „Ik heb het nog nooit ge-laan." „Wezenlijk nie.? Dan zal ia het n loe ren; zoodra mogelijk zullen wij ermede beginnen. U wil toch we!.'" „U is dus van plan doodeenvoudig :te rollen te verwisselen en mijn onderwij zeres te worden inplaats van mijn leerlin ge", zeide Helena op vroolijken toon. „Ja, ik ben ©en eerzuchtig schepsel, ge lijk u riet," knikte Wanda. „Mijn tante heeft u geschreven, niet waar?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5