In en om Haarlem. Stadsnieuws. DAMIAATJES ZATERDAG 18 JUNI 191 44ste JAARGANG No. 13865 PI DE ABONNEMENT? "RiJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKt02?,, FRANCO PER POST PER KWART. 6U VOORUITBETALING f 3.5fi/t NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENT1ÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. HET PROVINCIAAL iSLEQ'fRISCH BEDRIJF. AGENDA 19 JUNI. AGENDA 20 JUNI. Gemeentezaken. Mgr. Szeptyckl In Haarlem. Onze belasting. Onteigening te Haarlem. Eigen Hulp. Onze Waterleiding. Personalia. De yerkeerscominissie. DE MOORD TE SPAARNDAM. Officieel nieuws R.-K. V. V. „Het Westen". Gemeenteraad. Onze verkeersregeling F amilie-bioscoop. BUREAUX» De mlliioeivenstrop aan bet Provinciaal] EÏeotrisch Bedrijf, verdient tacii waarlijk onreivijda moei aandacht dan er in een Daniiaatje", heet van de naald, aan kon worden gegeven. Er valt niets aan te veranderen. Wij, in gezetenen der Provincie en belastingbeta lers. zullen moeten bloeden, en, zij het wellicht tandenknarsend van spijt, moeten betalen. Daarvoor is 'I P. E. N. nu een maal een overheidsbedrijf cn zooals be kend, hebben overheidsbedrijven altijd op financieel gebied een soli'en naam, om- dal cr „kapitaal", n-l. de bloedig verdiende belastingpenningen van den belastingbeta ler achter zitten. Maar een hartig woord van verwijt mag dan toch wel gericht worden op dit oogenblik rest geen andere uiting van on tevredenheid! een hartig woord van verwijt mag wel worden gericht aan ons Provinciaal Bestuur. Wij stellen er prijs op dit woord van verwijt tot ons provincie-bestuur te rich ten, opdat onze leden van Gedeputeerde Staten en onze Commissaris der Koningin toch vooral niet in den waan zouden ver- keeren, uit een eventueel zwijgen onzer zijds te mogen besluiten, dat de heele stropaffaire per saldo niet van zoo ernsti- gen aard is en feitelijk niemand hen iets te verwijten heeft Als belastingbetalende burgers, als inge zetenen dezer Provincie, als mede-eigena ren cn schuldenaren van alle bezittingen en lasten dezer Provincie, als burgers, die in liet bestuur dezer Provincie vertrouwen dienen te hebben en wier vertrouwen dat provinciaal bestuur zich ook moet waardig maken, protesleeren wij tegen zulk een ver loop van zaken. Gedane zaken nemen geen keer, doel» ons provinciaal bestuur zal wel willen toe geven, dat 't, zooais 't nn geloopen is, een voudig schandelijk is en de belangen der ingezetenen van dit gewest, waartoe be- hooit het behartigen en tot voorspoed i rengen van hun have en goed allerminst zijn beicrderd. Voor dezen gang van zaken stellen wij liet college van Gedop. Staten verantwoor delijk. Ook den voorzitter, den Commissa ris der Koningin. Vim hem hadden de ingezetenen mogen verwachten dat hij de capaciteiten bezit ;n ook den lust om zulk een gang van zaken te keeren. Het had niet mogen voor komen, dat. onder zijn oogen, in twee jaar tijds een kolossaal bedrijf finaal over den kop ging. De verontschuldiging dat de commissaris der Koningin dat niet gezien heeft, of niet heeft kimmen zien. is voor ons absoluut waardeloos. En natuurlijk is het college van Gedepu teerde Staten in zijn geheel voor den ho- peloozen pan verantwoordelijk. Wij dur ven dat schrijven, zelfs op gevaar af, dat men ons tegenwerpt dat dan op de aller eerste plaats het R.-K. lid van Gedeputeerde JStatcn, de lieer Hendrix, als lid van Ge deputeerde Staten, belast met de bedrijven, in verzuim moet worden gesteld. Want wij weten, dat de heer Hendrix pas twee jaar geloden lid van Gedeputeerden werd en toen meteen met z'n neus in deze bo. ter viel; wij weten dat de heer Hendrix, toen hij zich nog maar twee jna-nJen in de zaken had ingewerkt, al zooveel lucht had van de zaak, dat hij er op stond, niet alleen dat de administratie van het elec- tricitcitsbedrijf ingrijpend zou worden ver- inrlcrd, maar ook dat hij den acounlant Limperg in de zaak haalde om het var kentje te wasschen; wij welen dat de heer Hendrix natuurlijk niet kon gelasten den bouw van het electricHedtsnet, waaraan men bezig was en dat miWioenen kostte te sta/ken en halverwege ouafgebouwd te laten liggen, maar ook onmiddellijk moet de heer Hendrix gezegd hebben, dat geen enkele uitbreiding meer zal wor den aangebracht, waarvan niet vaststaat, dal de exploitatie loonend zal zijn. Wij stellen dus het college van Gedepu teerde Stalen en daar zij vooral ook het vorigel in gebreke voor dezen gang van zaken, zelfs al werpt men ons tegen, dat de H.-K. heer Hendrix verantwoordelijk is voor de bedrijven. Of wij dan niet consequent moeten eischcn dat èn de Commissaris der Konin gin èn het college van Gedeputeerde Sta len èn do directeur van het Provinciaal Elcclricitcilsbedrijf, dienen heen te gaan na deze failure? /Joker en gewis cn wij zouden dat ook doen, ala wij niet wisten, dat, wat er ook gebeurd is, de huidige Provinciale Staten, serviel als de meerderheid is ten opzichte van deze Gedeputeerden, al het gebeurde weer zullen goedpraten. Geachte lezers, het mag wel eens ge zegd worden, dat de gang van zaken die het Provinciaal clectriciteitsbodrijf heeft genomen eenvoudig schandelijk is, maar helpen doet het niets. Straks gaat men weer kalmaan verder alsof er niots ge keurd is. En, wanneer over een poosje, zoo om en nabij de ver kiezingen, de alwetende vader Wifcaui. weer den moed heeft en dat zou ons absoluut niet verwonderen! ie verkondigen dat het electriciteitsibedrijf in Noordiholland prachtig liep in deze bestuursperiode, dan blaat weer de heele socialistische kudde hem na cn gaat gnuivend en handenklappend ler stem bus om te stemmen op hen, die ons deze kool stoofden en misschien wel juist om- dal zij ons die pil te verduwen gaven. Want, we weten het nu wel. de heele fout zit 'm in den geest, waarin de be drijfsleiding werd geveerd van het Pro- vinr:aal clectriscli bedrijf en straks Ook Var, hel Waterleidingbedrijf misschien. Dat is de geest, die deze week ir. deze courant werd gesignalerd, als de geest van hel mot-maar, - we zijn een- overhcid-'-'xl-iif. konU- wel-lerechl- syslcem, dat vooral door de socialisten wordt gehuldigd. Die geest, waarvan de crisisjaren met zijn talrijke distributie-regelingen, de on houdbaarheid proefondervindelijk hebben aangetoond, heeft ook hier een geduoh- ten klap gehau. Want de groote oorzaak van is wed ge weest dat men verafgelegen streken in de provincie heeft willen deelachtig doen worden aan de geneugten van het Pro vinciaal electrisoh bedrijf. Daar „moest de gemeenschap voor zor gen" en de kortzichtigcn vroegen zich zelfs niet af of dat riet de ondergang van het bedrijf zou worden. Bovenal de de theorie! scheen wel de leus. Is he' te verwonderen dat die geest, welke de hoogere regionen in dit gewest behvwusahte, ten slotte ook op de amb tenaren oversloeg? Het werd een: Doe maar raak, de provincie kan 't wel be talen. Is het niet belachelijk te vernemen uit het rapport van den heer Limperg dat de magazijn-' oo rraden op 31 December 1920 niet minder dan f 491.193.19 van de aanlkoopwaarde hadden verloren en dat ze, sindsdien, nog 300.000 in waarde verminderden? M'n hemed, vraagt men zich af, wat 'n enorme massa artikelen moet dat zijn, die in drie maanden tijd drie ton in waarde verminderen. En luister mi naar het rapport van den heer Limperg, die natuurlijk uiterst voor zichtig is en niet noodeloos zijn lastge gevens voor 't hoofd zal stooten. Hij zegt in dat rapport: „Het is niet mogelijk, vast te stellen, of dit verlies geheel of gedeeltelijk vermijd baar is geweest. In het algemeen moei in het oog gehouden worden, dal het Be drijf niet alleen exploitant is geweest, dodh in de afgeloopen jaren, en vooral in de oorlogsjaren, hoofdzakelijk construc teur was. Om den netbouw te kunnen uit voeren en om te voldoen aan den ge stelden eisöh van zoo algemeen mogelijke verschaffing van electrisohen stroom over de geheele provincie over dien cisch zelf spreek ilk hieronder nader was het noodzakelijk, de beschikking te verkrijgen over voldoende materiaalvoor raden. Het is bekend, hóe moeilijk het was, die materialen in de lorlofisjaren te verkrijgen en hoe men gedwongen was om eenerzijds genoegen te nemen met vrijwel elke aangeboden kwaliteit wiji goederen van de in vredestijd verlangde hoedanigheid nicl verkrijgbaar waren en om anderzijds gronte hoeveelheden te bestellen, aangezien de leveringstijd onze ker was en op de levering doorgaans zelfs niet gerekend kon worden." En wat verder: „Het is nochtans bij mijn onderzoek ge bleken, dat door het Bedrijf aankoopen zijn gedaan, welke bij een scherper toe zicht op den inkoop hadden kunnen ach terwege Wijven. De administratieve gege vens waren niet voldoende, om den in koop volledig in de hand te houden en den beambten xverd te dien aanzien te groote vrijheid van beweging gelaten, zij het ook, dat de omstandigheden zulks niet geheel vermijdbaar maakten. Men bedenke ïd het algemeen, dal te dezen opzichte een kritiek op het huidige oo- genblix gemakkelüker is dan destijds het nemen van een beslissing was en dat liet behouden van het vereisohte evenwicht tusschen behoeften en bestellingen bui tengemeen moeilijk was in een tijd, waar in bet Bedrijf alle krachten inspande om den aanleg en den bouw te bevorderen en anderzijds de leveringen der materia len zeer onregelmatig geschiedden." Dit wil in ronde taa'l zeggen: het had heel w.it minder erg kunnen zijn. We kennen, dunkt ons, de reden: het is de geest, die alles en allen bezielt, wat met overheidsbedrijf in verband staat of er mee te maken heeft; de geest, dien wc hierboven signaleerden. In den lijd van groote materiaal- schaarschte kan een bedrijf, dat voor raad noodig hoeft, natuurlijk of groote voorraden maken of zich tevreden stel len met mondjesmaat Niemand kon zeggen of de prijsstijging zou aanhouden of niet, evenmin of te eeniger tiid gebrek aan bedoelde materia len zou komen. Menig bedrijfsleider heeft juist daarin de grootste kopzorgen voor zijn bedrijf gevonden, omdat hij wist dat te weinig materiaal voor hem n.uleo'ig kon zijn, maar evenzeer dat te veel ma teriaal een strop voor hem worden zou. De overheidsbedrijven redeneerden an ders: Inplaats van te berekenen, wat het voor- deelégsl was, vonden zij het gemakkelijker zich daarover geen zorgen te maken en sloegen in, zonder meer; het geld was er immers voor disponibel Jan Symen, die eeuwige, goede vent, was er goed voor. En allien zullen zich herinneren hoe de overheidsbedrijven, gemeentelijke en Provinciate en Ri.jïcs-, overal de voorra den wegkochten, en daardoor de prijzen geweldig opdreven. Wij herinneren ons nog hoe b.v. de Haarlemsche Cen'trale geen kabel krijgen kon, omdat heele fa brieken door Amsterdam waren gekocht. Het geld kwam er niet op aan. Over koop" manschap braken de heeren zich het hoofd niet. Men behoeft zich dus niet de vraag te stellen of die heeren wel voldoende de noodzakelijkheid hebben overwogen een of ander maferiaalvoorraad nog in te slaan. Ze hebben zich als regel nooit ge vraagd: wat is beter: koopeo of niet koo- pen; ze kochten. Dat werd 'n strop en teek en end is dan ook de bekentenis van den heer Limperg: „Hef is nochtans bij mijn onderzoek gebleken, dal door het Bedrijf aankoopen zijn (te- daan, u""-e "li 'rherjter toezicht oji den inkoop hadden kunnen achterwege blijven. Deze woorden van een voorzilhtigen, hoofschen accountant betoekenen in zui ver Hoilandsch: er is met het geld der belastingbetalers gesmeten en ons provin ciaal bestuur heeft daar niet voldoende op toegezien. Daarover, mijne heeren, zijn wij, wier vertrouwen gij u moest waardig maken, zeer ontevreden! Fatnilie-biosooop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Brongebouw. Haarlem's Muziek korps 8 uur Volksconcert. Sta detent Den Hout Haarlem's Mu ziekkorps. Oud-HoMand Verwulft Strijkor kest Rusthoek. Bloemendaal. Strijk orkest. Soc. St Bavo dagers 8 uur. Oud-HoMand Verwulft Strijkor kest, Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12. Vooretelling. St. Elisabeth's Ver. Jansstraat 49, 22.30 uur. Aanvr. om verst, middelen voor anne zieken der S.E.V. Het heeft zich in deze gemeente reeds cenige mailen voorgedaan, dat leeraren, werkzaam aan één der H. B. Scholen al hier, op hun verzoek weiden benoemd aan eene andere H B. School dezer ge meente (z.g. overplaatsing). B. en W. ach ten het, in hel belang van het onderwijs, zeer gewenscht, dat mutatiën in het on derwijzend personeel niet méér voorko men dan strikt noodzakelijk of beslist onvermijdelijk is. Overplaatsing van leeraren, nog niet lang aan eene school alhier werkzaam, moet dan ook naar hunne meening zoo weinig mogelijk voor komen; zij wenschen daaronder zoowel het Gymnasium als de Hoogere Burger scholen te begrijpen. B. en W. stellen voor zulks in een be slui! van den Raad vast te leggen. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording van de Vereeniging „Kin dervoeding", goed le keuren tot een be drag, in ontvangst en uitgaaf van B.382.37. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten, stellen B. en W. voor hen te machtigen kosteloos en om niet in eigen dom te aanvaarden een strook grond, be stemd om als openbarenweg deel uit te maken voor de Molenaarstraat. De heer J. Hop, verzoekt den raad, ingeval bij wordt benoemd in eene volle dige betrekking tot vast leeraar in de lichaamsoefeningen aan de Hoogere Bur gerschool met 3 j. cursus en daaraan ver bonden Hoogere Handelsschool met 2 j. cursus alhier, hem gelijktijdig eervol ont slag te wijlen verieenen uit zijne betrek king van vakonderwijzer in de gymnastiek -bij het openbaar lager onderwijs m deze gemeente en wel met ingang van den dag waarop hij eerstgenoemde functie zou moeten aanvaarden. B. en W. stellen den raad voor de reke ning en verantwoording van de Commis sie voor schoolkleeding goed te keuren tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 3828.32. B. en W. stellen voor hen le machtigen, die bewaarschool, gevestigd in een gebouw aan de Smedestraat, met 1 Juli a.s. voor- loopig voor rekening der gemeente te doen voortzetten, mot handhaving van het op dien datum aan de school verhonden onderwijzend personeel en met gebruik making van de in het gebouw aanwezige meubelen en leermiddelen, een en ander volgens eene met het Bestuur dier be waarschool nader te treffen regeling. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan de regeling betreffende het open baar vervolgonderwijs in deze gemeente. M. E. Bellaar Sprttyl, leer a res in Wiskunde aan de meisjesschool voor M. O. heeft als zoodanig ontslag ge vraagd. De heer T. Messchaert verzocht ontslag als onderwijzer aan de school voor M.U.L.O. no. II. Voor onderwijzeres aan de Bui tengewone school voor lager onder wijs worden aanbevolen: 1. Mevr. A. P. Hiemstra—In 't Veld, alhier, tij delijk onderwijzeres aan die school; 2. Mej. H. O. Opzoomer, te 'sGraven- hagc en 3. Mej. A. Brems, te Am sterdam. B. en W. stellen voor goed te keuken de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voor malige corporation van nceringen, am bachten en bedrijven alhier, over het dienstjaar 1920 en het voordeelig sal do ad f 37.70 le doen storten in de gemeentekas. B. en W. slcllen voor: B. en W. te machtigen tot aankoop van hef perceel aan de Rustenburgerlaan no. 18, alhier, voor de som van f 5000. B. en W. stellen voor: behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie, aan den heer W. Kloeke toe te kennen eene grati ficatie van f 433.33V». B. en W. stellen voor le be palen, dat voor de toepassing van het Werkliedcnrcglement, vastgesteld den 16en October 1918 no. 4, zooals llhct is of zal worden gewijzigd, zal worden aangenomen, dal de werklie den der gemeente, vermeld op een aan den Raad voorgelegde lijst, in het be zit zijn van eene vasle aanstelling. B. en W. stellen voor hen te machtigen lot aankoop in het be lang der Volkshuisvesting van de perceelen „Huis ter Spijt", gelegen aan de Kleverlaan, voor eene som van r 19000. Baden. In het Douche-badhuis aan het Loidsohe Plein zijn in de afgeloopen week genomen 890 baden. In het Douche-badhuis aan den Schoelrsingel zijn in de afgeloopen week 1234 baden genoinen.- Naar wij vernemen zal Z. D. H. Mgr. dk. A. A. graaf Szeptycki, metropoliet van Lemberg, Dinsdag 21 Juni a.s., des avonds te 8 uur in de groote zaal van St. Bavo, spreken over het missiewerk in Rusland. Men zal zich de majestueuze figuur van dezen Russisohea kerkvoogd nog wet van de Haarlemsohe Missieweek herinneren. Mgr. Szeptycki heeft nu het bestuur van het diocesaan Haarlemsohe Missiecomité verzocht ook in Haarlem te mogen spro ken over den toestand van het Katholi cisme in Rusland. En velen zullen het zeker toejuichen, dat aan den metropoliet van Lemberg gaarne daartoe de gelegen heid is gegeven. Hel dameskoor van den R.-K. Vrou wenbond „Ave Maria", zal den avond op luisteren. Verder zij nog meegedeeld, dat Mgr. Szeplycki in de Fransche taal zal spre ken en dat de toegang vrij is. Mgr. Szeptycki zal Dinsdagavond zijn plannen uiteen zetten, welke hij met de bekeering van Rusland heeft, zoodat wij niet zonder reden groote belangstelling verwachten. Blijkens circulaire van Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland d.-d. 11 Mei j.l., immens den Minister van Binnenlandsché Zaken, moet hel heffingspercentage voor het belasting jaara 1921/22, ten behoeve van een vlotte uitvoering van artt. 243 g en h der Gemeentewet, zoo spoedig moge lijk bij raadsbesluit worden vastgesteld. Dit raadsbesluit is in den zin der Ge meentewet een besluit tot heffing van pirfatselijke belasting waarop de Ko ninklijke goedkeuring moet worden ver- 'k gen. Uitgaande van de becijferingen reeds p geven in raadsstuk No. 139, zal het eoentnge genoemd in art. 7 der Veror- c. .ling op de heffing eener plaatselijke be- fsting naar het inkomen te Haarlem, vastgesteld 1921/1922 gesteld moeten wor- f. ri op zeggen B. en W. «j,Gp grond van het vorenstaande stel len B. on W. het percentage op 6V2 pro- rent te bepalen. In het verslag op het wetsontwerp tot verklaring van liet algemeen nut tot ont eigening van eigendommen noodig voor het uitbreiden van het Raadhuis te Haar lem, wordt door eenige leden de vraag gesteld, of de uitbreiding van het raad huis te Haarlem niet behoort tot die bouw werken, welke niet strikt noodzakelijk zijn en hoofdzakelijk uit aestetischc overwegin gen worden ondernomen. In dit geval meenden zij, dat het alge meen nut der onteigening niet vaststaat, daar dergelijke bouwwerken in den tegen- woordigen tijd op economische gronden behooren achterwege te blijven. Ook zullen door de aangevraagde ont eigening weder eenige woningen aan den reeds te beperkten woningvoorraad wor den onttrokken. Andere leden merkten evenwel op, dat het belang van den publieken dienst in deze moet voorgaan. Woensdag 15 Juni had de algemoenc vergadering van Eigen Hulp plaats, onder presidium van den heer J. A. A. ten Honte de Lange. Na lezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat de heer J. G. Tuytel dit voor de laatste maal had gedaan, daar hij de functie van sceretaris van liet dis trict had neergelegd cn dat het bestuur in zijn plaats liad benoemd den heer E. ten Broeke, nadat deze zich tot het vervullen van die taak had aangeboden. Ook deelde de voorzitter mede, dat de leden mettertijd zouden worden opgeroepen tot een verga dering, waarin zij ook naar aanleiding van een hun weldra uit te reiken exemplaar van voorloopige statuten zouden moeten beslis sen of zij geneigd zijn, om met de coöpe raties De Eendracht en Vooruitgang één nieuwe coöperatie le vormen. De rekeningen en verantwoording van den districts-peuningmeestcr en van de di rectie der afdeelrng Winkel, werden op advies der daartoe in het vorig jaar aan gewezen commissie goedgekeurd, waarbij door die commissie waardeerende woorden aan het adres der winkel-directie werden gericht. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herbenoemd de heeren A. F. P. Onderwater, A. Rutgers en E. ten Broeke terwijl in de plaats van den heer J. B. Rutgers v. d. Loeff, die niet meer voor een herbenoeming in aanmer king wensohte te komen, gekozen werd de heer W. Gh. van Daalen. De vergadering werd bijgewoond door 32 leden. B. en W. deelen mede, dat 70 boringen in de prise d'eau der gemeentelijke duin waterleiding, die 6f wel verzand, 6f wel dichtgegroeid zijn, noodzakelijk moeten worden vernieuwd. Met het verboren van een 20-tal putten werd onlangs in verband met de lang durige droogte, roods een aanvang ge maakt. De aan bedoelde verhoringen verhon den kosten worden geraamd op 70 X f 275 19.250. Onderdak gevonden. Het gezin P. dat eergisteren op straat is gezet, heeft door bemiddeling van het gemeentebestuur ©en onderkomen gevonden i. v. Loo- straat Voorwiel afgeloopen. Vrijdagavond is op de Baan het rechtervoorwiel van een auto, afgeloopen. Dank zij de matige gang wel- ko de wagen had, kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Na gerepareerd te zijn kon de rois weder worden voortgezet. Geslaagd vöor het examen in de He- breeuwsche taal- en letterkunde en de Israëlitische oudhedon, de heer L. H. A. Montijn, alhier. Na verdediging van Stellingen werd bevorderd tot doctor in do rechtsweten schap de heer F. van Houten, geboren te Soerabaya, wonende te Bloemendaal. Aan de Technische Hoogscbool te Delft slaagden voor het propae-doutisch examon voor mijningenieur H. Sipkes en E. F. Waokwitz, beiden geb. te Haarlem en J. O. Wolterbeek, geb. te Bloemen- daaL Te Amsterdam slaagden voor het candidaats-examen in de biologie do da mes G. J. Peereboom en J. M. A. ten Broeke, beiden nit Haarlem. Naar wij vernemen hield een dezer dagen de zoogenaamde verkeorsoommis- siö, dat is de commissie, die het verkeera- en uitbreidingsplan van Haarlem bostu- studeert, haar voorlaatste vergadering. Do volgende week zal zij voor do laatste maal bijeenkomen, zoodat het resultaat der studie van de oommissie weldra aan den Raad zal kunnen worden voorgelegd. Dirk Roza heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis dor Haar lemsche Rechtbank, waarbij hij werd ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. R. K. DAMES GYMNASTIEK-VER. De presidente van de R. K. Dames Gymnasüek-Vereeniglng, Mej. W. A Roest, heeft hare functie als zoodanig neer moeten leggen, in verband met drukke bezigheden. Hedenavond van 78 uur Contributie afdracht, in het gebouw „St. Bavo", Sme- dostraat. Alle leden worden verzocht te genwoordig to zijn. Zondag speelt Westen H togen S.D.O. EI te Beverwijk. Vertrek per tram 12 uur, Soendaplein. Westen III en IV spe len togen do Zilk I en EU, te Zilk. Vertrek per spoor of tram naar verkie zing. Westen IV speelt om 2 uur en het 3de elftal om 4 uur. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 22 Juni 1921, des namiddags te half 2, zoo noo dig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. Verzoekschrift mej. M. E. Bellaar Spruijt, om eervol ontslag als leerares in de wiskunde aan de meisjesschool voor M. O. Verzoekschrift T. Messchaert om eervol ontslag als onderwijzer school voor M. U. L. O. no. Ii. Verzoekschrift J. Hop, om eervol ontslag als leeraar in de gymnastiek aan onderscheidene scholen. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring en verantwoording, dienst 1920, van de1 goéderen van de v. m. corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven. 3. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening dienst 1920J1921 Vereeniging „Kindervoeding". 4. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening dienst 1920, Commissie voor schoolkleeding. 5. Voorstel B. en W. tot vaststelling van den staat, bedoeld in art. 1, sub f, van het Ambtenarenreglement en van den staat, aangevende de ambte naren, die door den Raad of door B. en W. worden benoemd. 6. Voorstel B. en W. tot regeling der rechtspositie van eenige gemeente werklieden, zgn. „losvasten". 7. Voorstel B. en W. uitbreiding aantal leslokalen H. B. S. met 3 j. c. enz. 8. Voorstel B. en W. bepaling percen tage van heffing pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1921/1922. 9. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening op de heffing enz. van havengeld. 10. Voorstel B. en W. vaststelling regeling openbaar vervolgonderwijs. 11. Voorstel B. en W. vaststelling regeling inzake overplaatsing leeraren (essen) verbonden aan inrichtingen voor middelb. onderwijs in deze ge meente. 12. Voorstel B. en W. toekenning gratificatie aan den heer W. Kloeke. 13. Voorstel B. en W. aangaan over eenkomst met de gemeente Schoten inzake gaslevering aan Spaarndam. 14. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling gelden voor boringen in de prise d'eau der waterleiding. 15. Voorstel B. en W. aanvaarding voor straat bestemden grond aan de Molenaarstraat. 16. Voorstel B. en W. aankoop per ceel Rustenburgerlaan 18. 17. Voorstel B. en W. aankoop gron den aan de Kleverlaan (Huis ter Spijt). 18. Voorstel B. en W. verhuur grond onder Bloemendaal aan de H. IJ. S. M. 19. Voorstel B. en W. verkoop grond aan de Velserstraai. rstu ;»?u;E5EaBfiaasasssï5 saaa ""ÏE2< Men verwijt de redactie der N. H. Crt. dat zij aanleiding geeft lot overtreding de verkeersvorordening. Dezer dagen ver meldde zij n.l. dat men de Berkenrodesteeg mag inrijden vanaf de Veerslraat naar het Spaarne en dal dit een ui!komst is voor tuffende en wielende burgers en burgeres sen, die op het Klokhuispletn in de fuik zijn gereden. Maar, zoo verwijt men haar, dan moei men 'n deel van de Lange Veer slraat, zij het ©en klein deel, tegen dea draad van liet verkeer optornen, en dat is aansporing tot overtreding van de ver- keersverordening. Een abonné schrijft ons: Het zij zoo. Als de autoriteiten die over treding toelaten, ter wille van het verkeer, dan is het natuurlijk in orde, en als zij het niet goedkeuren, don behoort die goed keuring alsnog zoo spoedig raogelijkk la volgen. Hoe komt oen automobiel, die lot op dea hoek van Groote Markt en Barleljoris- straat is gekomen, op het Spaarne? Da Damstraat en Lange Voerstraat zijn afge sloten voor hem, dus bereikt hij liet kunststuk alleen langs de volgende kortste wogen: Koningstraat, Verwulft, Ged. On.de Gracht, KI. Houtstraat, Korte Veer slraat, Spaarne, ofwel Groote Markt, Lan ge Bagijnesiraat en korte dito. Bakencs- scrgracht, Spaarne; ofwel Groote Markt, K'okhuisplcin, Oude Groenmarkt, War- moesstraat, Anegang, Korte Veerslraat, Spaarne. Een andere weg is er niet. De Groote Houtstraat is dicht; de „Paaltjes" kan de auto niot door of over. Dus zijn er niets anders dan de voorgenoemde lange (Uoriste) wegen. Daarom zou het wel wcnschelijk zijn de Berkenrodesteeg a's uitlaat te bezigen. Verder schrijft hij ons nog: Een nieuwe bepaling in de verkeersver- ordening is dat de Kampersingel alleen' mag worden bereden in de richting vaa den Kleine Houtweg naar 't Spaarne en do Kampervest alleen in omgekeerde rich ting. De bedoeling is uitstekend natuurlijk, maar we vragen ons toch af waar het drukke verkeer uit de Kamperstraat naar den Kleine Houtweg heen moet Dat ver keer is zeer druk en heeft nu de keus tus schen de Lange Poallaan te nemen, naar den Kleinen Houtweg, ofwel de Bloemhof- straat, Kralagestraat of Badhuisstraat, wat een heele omweg is, ofwel den heeien KampersingeJ af te peddelen tot het Spaarne. de hooge brug over de Kam pergracht te nemen en dan langs de Kam pervest naar de stad loe. Zeker is het verkeer op den Kampersin gel druk, doch wij kunnen ons voorstellen dat velen die drukte op den koop toe ne men liever dan zuil'ke malle omwegen ta moeten maken. De heele overdrukte op den Kampcrsiiv gel is trouwens een gevolg van de slecht verbindingen met hot AmsterdamsclK kwartier, waarover wij reeds vroegci meermalen schreven. 20. Voorstel B. en W. aar.koop Bur gerbewaarschool met enkele aangren zende perceelen. 21. Voorstel B. en W. inzake voort zetting exploitatie „Burgerbewaar- school".. 22. Benoeming onderwijzeres Bui tengewone school voor lager onderwijs. 23. Benoeming ortderwijzer school 7. Zitting met gesloten deuren. Sinds gisterenavon d is er in de Fami lie-Bioscoop iets buitengewoons te zien. Na een zeer mooie natuurfilm, krijgen wij eenige dol komische nummertjes, welke de lachspieren danig in werking brengen, en daarna wordt vertoond „Jerusalem bevrijd" naar het dichtwerk van Tasso, geënsceniëerd door Enrico Guazzoni. In deze film, welke een be wonderenswaardige bewerking van Tas- so's gedicht is, zoowel uit een technisch als uit een artistiek oogpunt, worden prachtige tafereelen vertoond. Door Peters den kluizenaar overreed, een kruistocht naar het Heilige Land te ondernemen, heeft Godfried vanen Bouillon alle Christen baronnengraven en hertogen opgeroepen, om het Heiliga Graf uit de handen der heider en te gaan bevrijden. De bestorming en inneming van Je ruzalem zijn naar de beroemde teeke- ningen en beschrijveningen gereconsti- tueerd. Het Jerusalem met zijn tinnen en witte daken, burchten en torens, om geven door de zware muren, zooals hel geweest moet zijn in de elfde eeuw, doe! eigenaardig aan op het witte doek, ei wanneer men dan die groote schaiT kruisvaders, getooid met het Kruis, en onder den kreet van „God wil het", naar de muren ziet stormen, d;:r wordt men ontroerd, en denkt na ove» de macht en Heiligheid, van ons H. Geloof, dat zulke helden kan kweeken. Wij zullen over deze film niet méér vertellen, maar raden ieder aan, een en ander te gaan zien. Melden wij nog dat de beelden alle zeer helder en scherp zijn, en door het orkest geheel wordt geillustreerd. GEVONDEN VOORWERPEN. A. Heiden, Heemstede, Lucas Ley- denlaan 5, armband voor dames or- loge; J. Wassenaar, Tuinstraat 1 a zwart, armbandH. Wartel, Spaarn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1