Derde Blad. BUITENLAND. Van wet en wetgeving KHUII I.KTON Gemengd Nieuws LEGER EN VLOOT Rechtszaken Onder Valsche Vlag ZATERDAG 18 JUNI 1921 STEELTJES VOOR DEN BOUW - DER OPVOEDING 1 1 1 1 l l i i 1 Vijfde steentje van het tweede tientak Tot een goede opvoeding behoort het verstandig beloonen en straffen Elke goede daad brengt een natuurlijke belooning meeelke slechte daad een natuurlijke straf. Maakt uw kinderen daarop opmerkzaam, dan zult ge, voor opgesteld dat zij van goeden wil zijn, ilechts zelden behoeven te straffen. Wijst hen derhalve op het blijde be wustzijn dat zij in zich omdragen, als rij goed hebben gehandeld op uw te vredenheid en vreugde daarover. Maar ook, als zij kwaad gedaan hebben, vestigt dan hun aandacht op de onte vredenheid met zich zeiven, op de on gerustheid die hun gemoed, hun ge weten doorwoelt, op uw ontevreden heid, uw droefheid over hun verkeerd gedrag. Zegt hun dan bijv.Zie, mijn beste jongen, mijn lief kind, nu /ijt ge blij, tevreden en gelukkig, omdat*ge gehoor zaam, vlijtig geweest zijt, omdat ge u zelf overwonnen hebten ook Onze Lieve Heer en vader en moeder zijn daarover verheugd. Of welwaarom zijt ge nu ontevre den, treurig en angstig Is het niet, omdat ge kwaad gedaan hebt? omdat ge ongehoorzaam, brutaal, lui zijt ge weest De beste straffen zijn in den regel die, welke van zelf uit de feiten voort vloeien. Het kind moet voelen dat het eigenlijk zich zelf straft. Zoo late men het gulzige of onmatige kind, wiens maag door zijn gulzigheid of door snoeperijen bedorven is, een bitter geneesmiddel slikken of slechts weinig en stipt op een bepaalden tijd 5ten. Het onzindelijke of slordige kind worde tot straf bij zijn broers en zus ters achtergesteld het twistzieke kind onthoude men eenigen tijd den omgang met andere kinderenhet vergeet achtige late men den zelfden weg nog eens afleggen het luie en trage geve men niet te eten, vóór dat het zijn taak naar behooren heeft afgewerktaan de mededeelingen van het leugenach tige kind schenke men geen geloof en hechte men geen waarde, dan nadat het bewijzen van verbetering heeft gegeven enz. Nog eens, de natuurlijke straffen me eten vóór de andere gekozen worden, anders verliezen zij hun kracht en daarmee de gewenschte uitwerking. PATER FAMILIAS. i i -j §yyv/éir Opper-SHezië. GEMENGDE BUÏTENL. BE RICHTEN. OOK EEN SNUGGERE. Het „Hsgez." vertelt als historisch: Een milicientje, pas te Den Bosch in garnizoen en nog zelden in de stad verzeild, had naast zijn twee paar si garenkistjes nog een schoeisel van fij ner en meer comfortabel maaksel. Edoch het geviel, dat op zekeren dag deze laarzen lijden gingen aan een ge brek, waaraan elk schoeisel lijden gaat en verdacht groote gapingen vertoonen gingen. Tot groote spijt van ons soldaatje kon echter deze gewonde overhuld niet met een rijkspleister geheeld worden en zoo besloot het recruutje den tocht stadwaarts te wagen om te trachten een heelmeester voor xijn kranke schoei sel te vinden. En hij ging door groote straten en passeerde drukke pleinen en hij zocht en zocht. Hij kwam in straten waar het wemelde en krioelde van menschen en in meer stille afgelegen stadsbuurten. En hij ontdekte schoone en fijne win kels en andere meer voor grover en zwaarder schoenwerk. Van de eene vreesde hij te dure prij zen en de anderen konden wellicht schade doen aan de elegante vormen van zijn goede schoeisel Na lang zoeken meende hij toch ein delijk gevonden te hebben wat hij zocht en nog een weinig bedeesd waagde hij zich binnen, waar hij zijn zorgvuldig ingepakte schoenen aan de goede zor gen van een bekwaam vakman toever trouwde. En verheugd verliet hij het huis en ging weder door groote straten en druk ke pleinen, door stille buurten en ru moerige wijken en na lang zoeken ge- r lakte ons milicientje buiten den dool hof van straten en stegen en bereikte hij met verlicht gemoed weder de ka zerne. Eenige dagen nadien zou de brave jongen zijn schoenmakers-diligence te rug gaan halen en hij waagde zich weer in de straten en op de pleinen der stad, doch wat hij zocht, zijn winkel, zijn schoenmaker vond hij niet. Onze onnoozelaard had zelfs niet aan 't onthouden van namen gedacht. En zoo loopt thans de arme jongen straat in straat uit en stapt eiken schoenwinkel binnen om te lnformeeren waar hij zijn Zondag-schoeisel ter re paratie bracht. RIDDERDAG DER MILITAIRE WILLEMSORDE. Te Rotterdam is Donderdag de rid derdag der Militaire Willemsorde ge houden, welke dag belegd was op initia tief der vereenigingen Ons Leger en Onze Vloot. De viering van het feest ving aan met een ontvangst in d« Diergaarde-Societeit, waarna het ge zelschap zich begaf naar het nieuwe raadhuis aan den Coolsingel. Burgemeester Zimmerman sprak een welkoinstrede, die door generaal Snij ders werd beantwoord, waarna het orgel vaderlandsche liederen ten ge- hoore bracht. Een rondgang door het stadhuis werd gemaakt en vervolgens werd de stoe* opgesteld, die langs de hier en daar be- vlagde straten trok naar de officieren sociëteit, waar het noenmaal werd gebruikt. Daarna werd een frissche vaartoch op de rivier gemaakt, waarna men ziel we-r vereenigde in de Officierensocie teit tot het gebruiken van de thee. Daar werd aan alle deelnemers aan dit welgeslaagde feest een expresselijl geslagen herinneringsmedaille uitge reikt. DE MOORD OP DEN GALLECOP- PERDIJK TE UTRECHT. Voor het Amsterdamsch gerechtshot is in hooger beroep behandeld de zaah van den moord, die op Oudejaarsavond j.l. aan de Gallecopperdijk werd ge pleegd op Johannes Slot, om deze van zijn loo van /42 te bercoven. Terecht stond aaarvoor de 21-jarige timmerman Johan Heinroch Letteboer, geboren b Gronau en wonende te Utrecht Hij heeft Slot met een hamer, die hij daar voor had gekocht slagen op het hoofd toegebracht en hem toen het geld af genomen. Slot 1; niet aan de bekomen overleden, maar is nooit, goed hersteld. De Rechtbank te Utrecht achtte bewe zen, dat hij opzettelijk gewelddadig met den ijzeren hamer heeft geslagen om den diefstal voor te bereiden en daarna te kunnen ontvluchten. Slot werd daarna te Utrecht veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Ook thans bekende beklaagde. Hij heeft de daad begaan uit wraak, e is eerst daarna tot den diefstal geko men. Het geld zou volgens zijn verkla ring geen invloed hebben gehad op zijn daad. De Advocaat-Generaal, Mr. Brantjes, meende, dat het vonnis, door de Utrechtsche Rechtbank gewezen, niel te zwaar was. Hij vroeg dan ook be vestiging daarvan. De verdediger, Mr. J. Loonstyn, pleitte clementie. Dfe INHULDIGING DES KONINGS. Er is een Fransch spreekwoord, dat legt: „Le roi est mort, vive Ie rol!" wat wij op zijn Hollandsch vertalen als: „Dc koning is dood, leve de koning!" Door dit gezegde pleegt men aan to duiden hot feit, dat, indien bij overlijden van den Koning of anders zins de Troon openvalt, de troonop volger zonder nadere formaliteit ln alle rechten van zijn voorganger treedt en onmiddellijk volledig bevoegd is bet bestuur des lands uit tc oefenen. In ons land is dit het geval. Wel wordt ook hier de Koning, de regee- riing aanvaard hebbende, zoodra mo gelijk plechtig beëedigd en ingehul digd binnen de stad Amsterdam iu een openbare en vereenigde vergade ring der Sta ten-Generaal, zooals de Grondwet het uitdrukt, doch de Ko- linklijke macht is, zooals ook trou wens uit de woorden der Grondwet nadrukkelijk blijkt, reeds vóór de in huldiging in zijn bezit. Dit is niet overal zoo. In België bijv. treedt de Koning eerst na de inhuldiging in de Koninklijke rech ten. Ofschoon dit niet uitdrukkelijk in de Grondwet is neergelegd immers de Grondwet zegt wel, dat de in huldiging te Amsterdam moet geschie den, doch duidt de plaats der in huldiging niet verder aan geschiedt dit te Amsterdam in de Nieuwe Kerk. Bij de inhuldiging zweert de Ko ning, de Grondwet steeds lè zullen onderhouden cu handhaven. Voorts zweert Hij de onafhankelijk heid en het grondgebied des Rijks met al zijn vermogen te zullen ver dedigen en bewaren, de algemeene en bijzondere vrijheid van alle onderda nen te zullen beschermen, en tot in standhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen te zullen aanwenden, die door de wetten des Rijks te Zijner beschikking worden gesteld. Nadat de Koning den voorgeschre ven eed heeft afgelegd, spreekt de voorzitter van de vereenigde verga dering der Sta ten-Generaal de volgen de plechtige verklaring uit, die ver volgens door hem en elk der leden be- eedigd wordt: „Wij ontvangen en huldigen in naam van het Nederlandsche volk U als Koning; wij zweren, dai wij Uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer Kroon zullen handhaven; wij zweren alles te zullen doen, wat goede en ge trouwe Staten-Gemeraal schuldig zijn te doen. Zoo waarlijk helpe ons God almachtig 1" Indien de Koning tegen den eed een bezwaar heeft, staat het hem vrij, den eed door een belofte te vervan gen, eveneens kunnen de leden van de Sta ten-Generaal door een eenvou dig: „Dat beloof ik", de verklaring van den voorzitter bevestigen. Koningin Wiihelmina aanvaardde op 31 Augustus 1898 de datum, waarop zij den achttienjarigen leef tijd bereikte de Regeering. Op 6 Sept. d.a.v. werd zij in de Nieuwe Kerk le Amsterdam plechtig beëedigd en ingehuldigd. Uit Berlijn werd gasteren gemeld: Sedert Woensdag vluchten weer tal van Opper-Siieriëns uit hun woonplaats in 't nijverheidsgobied, aangezien ook de En- gelschcn deelnemen aan het plan van ge neraal Lerond om de Duit&uhe zeilfweer- baarhejd langzaam terug te drijven. De Poolsche opstandelingen triomfee- ren over de getheele linie en rekruteeren overal nieuwe strijdkrachten. Zij hebben ook een belasting verordening uitgevaar digd. En verder: Hier (te Berlijn) verwacht men dat de commissie van Twaalf en de Ententecommissie nog te elfder ure tot een vergelijk over de zelfwceihaarheid zullen komen. De Engelsche troepen hebben Ratibor, Zembowitz en andere plaatsen bezet, maar zijn, blijkens de laatste berichten, te zwak om dc Duitsche bevolking voor Poolsche geweldenarij te beschermen. De Italiaansche kolonel Salvioni heeft de vorming van plaatselijke burgerwachten op den rechteroever van den Oder bevo len. De Engelschen hebben in verschillende plaatsen geconstateerd, dat de op bevel van Lerond gevormde burgerwachten uit Poolsche opstandelingen bestaan. Volgens betrouwbare mededeelingen van Entente-officieren en geestelijken worden in het Poolsche intemeeringskamp Neube- run meer dan 2000 Dudtsohers van 16 tot 60 jaar die uit O. S. zijn weggevoerd, ge vangen gehouden. Volgens de laatste berichten uit O. S., hebben de Ententetroepen thans de gehee- le onzijdige zone bezet. Engelschen en Franschen bezetten het Noordelijke en het middenvak, Italianen het Zuidelijke vak. Bij Kosel hebben de Duitschers Fransahe afdeelingen aangevallen en verscheidene Franschen gedood en gewond. Bjj Kotlarnna hebben de Duitschers een Fransch sergeant gedood en oenige sol daten gewond. Na een tweede onderhoud van den En gelschen bevelhebber met generaal Höfer, toont deze laatste neiging om zich naar de wenschen der En te- te-commissie te schik ken. Hij heeft bijvoorbeeld de plaatsen be westen de lijn DolinaLischinoHut- schitza ontruimd en aan de Engelschen overgelaten. Men hoopt, dat nu ook de commissie van Twaalf naar rede zal gaan luisteren. De Poieu hebben de iaaUte twee dagen nieuwe bewijzen van hun goeden wil ge geven. Zij zijn op het geheele front blij ven terugtrekken en bovendien heeft Kor- fanty zijn troepen bevolen dc vijandelijk heden onmiddellijk te staken. DE ZWAKKE DUITSCHE REGEERING. In den Rijksdag is Donderdag de wet over de vorming van een graan-reserve in alle drie lezingen aangenomen. Hierbij is het echter voor den cers'.ten keer tot een scheuring in de coalitie gekomen. Eerst werd het voorstel van de regee ring om een reserve van 3 miilaoen ton !e vormen verworpen, doordat de Duitsch-nationailen en de socialisten er tegen stemden, al was het dan ook uit verschillende motieven. Hierdoor ontstond een oogenblik de mogelijkheid van een ministercrisis en de voorzitter Loebe, zei de dan ook dat het thans een wet zon der ziet was, die slechts formeel verder kon worden behandeld. Toen echter na een korte pauze de democraten en het centrum voorstelden de verworpen artike len toch in de wet op te nemen, werd deze bij de derde lezing aangenomen. Thans stemden de Duitsdh-nationalen voor het voorstel, omdat zij het kleinste kwaad wilden aanvaarden. De sociaal-de mocraten hebben dus twee keeren anders gestemd dan de overige leden van de coalitie, centrum en democraten. DUITSCHLAND'S BETAALKRACHT. Prof. Gustaf CasseJ, de bekende Zweed- sche ekonoom, die eenigen tijd in Duilschland heeft vertoefd voor een stu die op financieel gebied, vraagt zich in Svenska Dagbladct af, of DurtsdhJand de aangegane sohadevergoedings-verplich tin gen zal kunnnen nakomen. Hij schrijft o.a.: Zoolang de pogingen om Duilschland neer te drukken en zijn ekonomisch herstel te vertragen worden voortgezet, zal het onmogelijk kunnen be talen. Prof. Cassel heeft met een groot aantal Duiitische finanoieeie deskundigen gespro ken. Zij zijn overtuigd dat de Duitsche ondernemingsgeest en nijverheid wonde ren zullen doen alls zij in staat worden gesteld zich vrij te ontwikkelen. Zij oppe ren echter overwegende bezwaren tegen de heffing van 26 pet. van den Duitschen uitvoer, daar een dergelijke heffing juist de bronnen waaruit de schadevergoeding moet komen, zou verstoppen. De Duitsche nijverheid en handel moeten in het bui tenland de vrije hand krijgem Dit lijkt in dezen prolectionistisch-gezinden tijd ongerijmd, merkt prof. Cassel op. maar ten slotte is het een inderdeal van bet algemeene vrijhandelsprogram, dat voor de ekonomische toekomst der wereld sltchts heil ziet in onverwijlde invoering van vrijen wereldhandel en de sterkst mo gelijke ontwikkeling van aBe ophouwen- de krachten In eik geval heeft de Entente geen an dere kens, indien zij tegen een redelijken koers de Duitsdhe achadevergoedings-obli- gaties wil plaatsen. In de®e kwestie zal de internationale geldmarkt een uitspraak doe, waarmee rekening dient gehouden. DE VER. STATEN EN ENGELAND. De Times-correspondent te Washington, die een reeks artikelen wijdt aan de bui tenland sche politiek van de Ver. Staten, bespreekt ditmaal de belemmeringen, die er bestaan voor de totstandkoming van' een Britsoh-Amerikaansdie overeenkomst. De voornaamste dier belemmeringen is de Iersdhe quaestie, en verder de,achterdacht dat Engeland ongenegen is, in de man daatgebieden, het beginsel van gelijke kan sen voor alken toe te passen. De correspondent acht het noodig om te komen tot een beperking van de wape ningen. Dat zou het begin moeten zijn voor de oplossing der hangende kwesties; en de oorrespondent stelt voor, dat Bratannië het initiatief neemt. DE VER. STATEN EN DUITSOHLAND. Het bezoek van prof. Einstein in de Ver. Staten heeft gunstig gewerkt op de hervatting aldaar van de vriendschappe lijke betrekkingen met Duitsdhland op wetenschappelijk gebied. Ook wordt het onderwijs in de Duitsche taal overal in de scholen herval. Het Duilsdi-Amerikaansdie onderwijs instituut te Millwankee heeft bekend ge maakt, dat het binnenkort weer zal wor den geopend. Het Duitsah Museum aan de Hanvard- univerxiteit wordt heropend. DE VER. STATEN EN DEN VOLKEN BOND. Naar Reuter vernoemt overweegt de Amerika ansohe regeering geen deelneming aan de beraadslagingen van de Volken bondsraad, welke gisteren te Genève bij eenkwam. Het voorstel, dat Amerika ver tegenwoordigd zou zijn, was gedaan door den voorzitter van den Raad na een protest van Amerika togen de mandaat- loewijzingen. WAPENEN IN BESLAG GENOMEN. Te New-York hebben regeeringsaimbte- naren beslag gelegd op 300 moderne ma chinegeweren en op honderden reserve on derdeoten, welke zich in een schip bevon-1 is op voorstel van de Duitsch-nationaia den. Het vermoeden van de Amerikaan- Landdag-groep voor een commissie ge- tell 1 a.1tl/VPltiVnt *lrf< t rif t Hf A ivav, lf.1^ V. sche autoriteiten is, dat dit wapentuig be stemd was voor Ierland. De wapenen werden naar het politie bureau te Hoboken overgebracht. Er was door zekeren Williams een bevelschrift tot aanhouding en inbeslagneming ver kregen, op zijn mededeeling dat het wa pentuig van hem was gestolen op den 11 den dezer. Naar gemeld wordt waren de wapens in zakken gewikkeld aan boord gebracht urt lichters. De zakken wekten de nieuws^ gierigheid op van een EngeHsehman, die tot de scheepsbemanning behoorde. Hij opende er een met zijn zakmes en be vond dat er een machinegeweer in ver borgen zat. Bij het onderzoek bleek, dat er wapens verborgen waren in verschillende gedeel ten van het schip, en wel in totaal zes honderd machinegeweren en honderden onderdeelen. Het federale hof le New-Jersey heeft bevolen dat de machinegeweren, die aan boord van een schip waren ontdekt, in bewaring zullen Mijven bij de douane autoriteiten van New-York, totdat er zal zijn uitgemaakt, aan wie bet wapentuig toebehoort. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJIEWIKI. Uit Wladiwostok wordt gemeld: De anti-bolsjewieksche troepen hebben de bruggen tusschen Blagovlsjenak en Ha- barofsk vernield, zoodat het spoorverkeer onderbroken is. De bolsjewieksehe artil lerie bombardeerde de dorpen, d.ie de op standelingen geholpen hadden. De onder handelingen tussdhen Semenor en de tij delijke regeering zijn afgebroken, men ver wacht moeilijkheden. De kozakkeuconfe- renlie, deze maand gehouden, besloot de regeering te steunen en Semen of uit te noodigen een bewijs van vaderlandsliefde te geven door voorloopig de Amoer le verlaten. DB KOSTEN VAN HET LEVEN IN ENGELAND. Het officieele index-cijfer in Enge land zal, naar men verwacht, over Juni een evenredige daling vertoonen met die van Mei toen het vijf procenten zakte. Het ia mogelijk, dat van de 120 pet. boven den standaard van 1914 zelfs acht punten afgaan. Er zijn bijkans twee millioen werk lieden in verschillende beroepen betrok ken bij overeenkomsten, volgens welke de loonen met bet index-cijfer mee schommelen. EEN HANDIGE OPLIÖHTSTER. Te Berlijn is een jonge dame inge rekend, die met handige oplichterijen aan den koet kwam. Ze gaf zich uit voor dochter van een groot-industrieel, die van baar moeders versterf 25 millioen te vor deren bad. Op hot vermogen was ech ter, in verband met do heerschende cri sis, beslag gelegd. Zij was bovendien eige nares van oen groote textielfabriek te Krefeld. Haar praatjes gingen er in als koek, ook bij Entente-vertegenwoordigers te Berlijn. Een daarvan nam baar op een goeden dag mee naar Milaan, waar zo kennis maakte met een rijk advocaat die zich met haar verloofde en gaarne bereid was groote bedragen op haar vermogen voor te schieten. Daar zijn meisje veel van reizen hield, trokken de twee er al gauw op uit en belandden ten slotte in Duitschland, waar de advocaat ook ge legenheid kreeg de textielfabriek te Kre feld te bezichtigen. Het was inderdaad een prachtige bezitting, ze behoorde al leen niet aan zijn verloofde, die naar later bleek, er zich slechts toegang had verschaft door den portier om te koopen. Te Berlijn liep de opliohtster eindelijk in den val. Op een wandeling met haar aanstaande werd ze herkend door een man, die ook heel wat geld aan haar te kort was gekomen en haar liet arres teeren. Nu zit ze in Moahit. Op de bijeenkomst gisteren van het Verbond van Kamers van Koophan del te Londen is, volgens de Daily Ohro- nicle, de belangrijke kwestie aangeroerd van een uitdieping van de vaargeul van den Rijn. Men besloot de regeering te vragen, stappen te doen ten einde de mogelijk heid van scheepvaart tusschen Straats burg en Bazel te verzekeren. Het zou meende men, van het grootste belang zijn voor den Engelschen handel indien de schepen van Botterdam of Amster dam ineens door naar Zwitserland kon den varen. De voormalige Saksische minister van volksvoeding Schwarz (een socialist) daagd om zijn aankoopen van levensmid delen in Nederland en België te ver antwoorden. De commissie heeft nu Woensdag on Donderdag haar eerste ver gaderingen gehouden met gesloten deu ren. De burgerlijke pers in Saksen is daarover erg verstoord en geeft te ver staan dat de voorzitter der commissie, de socialistische afgevaardigde Pudor, zijn geestverwant Schwarz wil sparen. Ex-koning Karei heeft aan graaf Apponyi de orde van het Gulden Vlies verleend. Apponyi heeft deze decoratie aangenomen, uitleggend, dat het hier een orde gold, welker verleening een recht was van de Habsburgsche souvereinen. De Franse ho regeering heeft hij de IN BEWARING GEVEN OP STATIONS. Met madhtiging van den Minister van Waterstaat is omtrent het in depot ge ven van bagage op de stations der Ne derlandsche Spoorwegen bepaald, «lal al leen in bewaring worden genomen voor werpen, welke ten vervoer als bagage aangenomen jworden. De Maatschappijen zijn niet verantwoordelijk voor de scha de welke on 1 staat uit het gevaar, verbon den aan het gemis van Inpakking of aan v o kloonde in-pakking. DE „MÏERKWAARUIGT" INBRAAK." In verband met ide inbraak in een buis in het Sarphatiipark te Amsterdam, waar van aanvankelijk een der medebewoners, een artist en zijn vrouw, verdaoht wer den, verneemt het ..N v. d. D." dat bei den nu weer op ivrije voeten zijn gesteld. Op aanwijzing van den rader van den artist is eohter thans aangehouden een Kamer een weteontwerp ingediend ter be- j broer vatt den die aIIen sohol<1 striding van de „toenemende propagan- ontkent da, die er tegen het leger gevoerd wordt" Als maatregel van „nationale ver dediging" acht zij het noodig, dat door oen nieuwe wet de anti-militairistisehe- en revolutionnaire propaganda „welken vorm ze ook moge aanueen" onderdrukt wordt. Uit Hamburg wordt gemeld dat wegens sluikhandel in vet ten bedrage van millioonen, een koopman en zijn last hebber tot straffen van 3.840.000 mark en 956.000 mark zijn veroordeeld. Bo vendien kreeg de koopman drie maanden gevangenisstraf; de lasthebber een maand. DE EX-KEIZER TE DOORN. Voor rekening van den ex-keizer 5* naar de „Tel" meldt, onderhands ge kocht de viÜa „Mathilde", aan den rijks straatweg mar Driebergen. Omtrent de bestemming is nog niets békend. HerhaaldeHfk brengen bekende Duit sche personen bezoeken aan den ex-kei zer. Verschillende generaals van het Duitsche leger hebben bij den ex-keizer hunne opwachting gemaakt. Een direc teur der vroegere Krupp-fabrieken bracht Zondag j.l. een bezoek. SMOKKELHANDEL IN EIEREN EN SCHAPEN. De Berlijii.'Cihe correspondent van he' „HM."" schrijft: Zooals van de Nedcriandsdhe greni wordt gemeld, smokkelen de grensbewo ners aldaar op het oogenblik groote hoe veelheden eieren en vee uit Duitschland naar Nederland, waarmede «e aardigi zaakjes maken. De eieren kosten in Duitsdhland 60 Pfenning en worden in Nederland voor 10 12 cent vetkooht. Evenzoo gaat het met adhapen, die in Duitsohland aan de grens 2 ft 300 mank kosten, terwijl ze in Nederland tussdhen de 26 en 60 gulden opbrengen, "s Nadhts brengen de smokkelaars kudden schapen van 30 ft 100 stuks over de grens. VRIJ NAAR HET DUITSf.H. 23) i U" 1 „Mevrouw von Brenner? Jawel," her nam Tblena. Zij verzocht mij dezen mitl- lag bij haar te komen, daar zij mij het een cn ander betreffende de d-oor u ge- venschlo muziek- en tee-kenlessen ha<l te leggen." Aha." Wanda vertrok haar mondje als- af zij lust had om te fluiten. „Tante is vandaag een beetje ongesteld.... zij lijdt san migraine," voegdt zij er na een kleine oauze bij. „Zij belastte mij u haar leedwc- «cn le kennen te geven, dat zij niet in laai is om.... om.... wat wilde ik (igenlijk zeggen? Ik ben vandaag bepaald e dom om een beleefde leugen te beden- ten. U moet dus maar den goeden wil •oor lief nemen." Hole-na keek haar verbaasd aan; zij rist niet of zij lachen moest of zich boos laken. „Ik begrijp u niet, juffrouw Von Bren- er," zeide zij eindelijk koel. „Wees niet boos, bid ik u," riep Wanda, trwijl zij haar ge'aat de uitdrukking van en diep berouw trachtte te geven, en tege- jker tijd guilig uilt hare oogen keek. „U tjron pcheel nn-ters d.-vr de n-nd—reevol strekt niel stijf of pedaal, en dus meende ik met u te mogen spreken, gelijk het mij voor den mond kwam." Helena lachte. „U spreekt van uw tan te. Wenscht zij misschien, dat ik over eenige dagen terugkom of wü jij mij liever schrijven?" „Noch hel een noch het ander. Ik heb haar duidelijk gemaakt, dat haar natuur lijk welgemeende inmenging in mijn aan gelegenheden volstrekt overbodig zijn. Als gij- een tijdje geduld wilt hel)ben, zal ik u voor eenige minuten bij haar brengen. Zij kan dan met u de geldkwestie bespreken, dat zal ten min ste een dropje balsem voor haar gewond gemoed zijn." „Maar juffrouw Von Brenner," zeide Helena met een zacht vrwijt. Wanda haalde met een ongeduldige beweging de fijn gevormde schouders op. „Ik zie, dat mijn gebrek aan eerbied u meer of minder afschuw inboezemt, juf frouw Wallhagen. Maar kan ik dal hel pen? Tante Hildegard is in menig op zicht een beste vrouw, maar dat is toch geen reden om mij door haar als een klein kind te laten behandelen. Ik ben nu eens mét een voogd gezegend, maar er ook nog een voogdes op na te houden, brr.l" „Vindt uw tante het dan misschien niet goed, dat u de lessen nog eenigen tnd voorlze'?'' „Jawel, maar zij wil alles liefst zelf lei den en bestieren en daartegen ben ik na tuurlijk opgekomen. Tengevolge daarvan heeft zij hoofdpijn, een zeer lieftallige, in schikkelijke ziekte, zij komt en gaat juist zooals het gelegen komt. Vergeet echter later niet tante zeer te bekalgen en zoo zacht le spreken, alsof hét minste gehiid uwer stem het zwak glimmend1 levens- lampje zou kunnen uitdoovenv Nu, Ik zal u wel een goed voorbeeld geven; daarin ben ik geoefend." Helena schudde het hoofd. Zij wist niet recht, wat zij op deze vertrouwelijke mededeelingen moest antwoorden. Wanda liet haar ook geen tijd om er over -na te denken. „Dus gelijk ik u zeide, tante keurt mijn plan heel goed, en mijn neef Leo, hij is mijn voogd, insgelijk. Het is nu echter nog de vraag of het uwe goedkeu ring wegdraagt. Ik heb het namelijk overlegd en wilde op een groot gedeelte' van nw tijd beslag lggen. Daarentegen beloof ik n dan ook een zeer gewillige leerlinge te zijn en een vlijtige daar enboven, natuurlijk als u altijd zin doet en niets van mij verlangt, waartoe ik geen lust li eb." „Die belofte is zeer aanlokkelijk!" zeide Helena lachende „Niet waar?" riep Wanda levendig uit. „Ik weet het, wij beiden zullen elkander wet begrijpen, ofschoon ik zie, dal ti mij voor een eigenzinnig, verwend schep sel houdt, dat niet weet wat bet zegt. Eigenlijk begrijp ik zelf niet, waarom ik tegenover u zoo openhartig ben, maar u is mij dadelijk, van het eerste oogentblik af bevallen, en op die eer kunnen niel vrien zich beroemen. Dus n stemt er in toe, mij onder uw vleugelen te nemen?" „Ik moet altijd eenige uren daags over houden om mijn beide zusters les te ge- vcn," zeide Helena nadenkend. „Dait weet ik, dat weet ikl Neem daarvoor dan den voormiddag en geef mij de resit van uw tijd. Wij maken dan samen muziek en teekenen naar hartelust, en als wij er geen lust meer in hebben, lezen wij of zwerven te voet of te paard in de omstreken rond. Aan gezelligheid zal hot ons niet ontbreken daar kan u staat op maken." „Ik heb tegen het programma niets in te brengen, dan dat ik vrees, dat hel laatste gedeelte er vnn zich ten koste van het eerste zeer zal uitbreiden." „Dai zon wel mogelijk kunnen zijn," lachte Wanda. „Wanneer kan u komen?" Na eenig hoen-en weerpraten beloofde Helena eindelijk, in 't begin der volgende week haar nieuwe taak te aanvaarden. „Indien het weer sleohl is, of liever, zoo dikwijls als u liet wenscht, zal ik natuurlijk een rijtuig zenden om n tc ha len," zei Wanda, terwijl zij van haarstoel opstond. „En nil kom mee. dat ik u bij tante breng, om kennis met haar te ma ken." Mevrouw von Brenner lag met geslo ten oogen in een leuningstoel, en naast haar stond de kamenier, drnk bezig, bet haar van haar meesteres met ,Jvau de Cologne" te bevochtigen. Bij t binnen komen der beide jonge meisjes doeg de dame langzaam de oogen op, en bekeek Helena met een langen onderzoekenden blik van top lot teen, zonder hare gemak kelijke positie ook maar in 't minst te veranderen. Helena richtte zich onwillekeurig oo, en het rood der verontwaardiging bedekte haar wangen. Wanda keek haar tan als of zij wilde zeggen: „Ziet ge nn, dat ik n de waarheid heb gezegd? Wordt nn maar niet boosl „Tante is zeer zieik, gelijk ik n reeds mededeelde, lieve Helena," verklaarde zij met zachte stem, terwijl zij het deflige „mejuffrouw actherwege liet, „en daarom niet in staat, u zoo hartelijk in ons mid den te verwelkomen, als zij het wensoh- tc. Neem, als het u belieft, bier op de canapé plaats. Niet waar, tante, u ver oorlooft wel, dat ik de honneurs waar- neem?" Mevrouw Von Brenner beet rich op de lippen. „Gij zoudt mij zeer verplichten als gij zachter witdet spreken, Wanda," zeide zij op scherpen toon. ..Pardon, tante, ik vergaf uw «wakke «enuvsen," fluisterde Wanda op medelij denden toon. „U verdraagt uwe pijnen echter altijd met zulk een heldhafiigen moed, dat men u, of men wil of niet, moet ivwionderen." Helena draaide op baar stoel onrustig been en weer. Zij verwachlte. dal de vrouw des huizes driftig zou opstuiven, daar zij toch noodzakelijk moest mer ken, dat haar ondeugende nicht den snot mot haar dreef. Maar niets derge lijks gebeurde. Mevrouw you Brenner zuchtte slechts diep. „Gij kunt heengaan, Grégoire, ik zal schellen als ik n weer noodig heb.'" De in geduld geoefende kamenier zweefde op de punten van de voeten achtjes de kamer uiL Mijn nicht heeft waarschijnlijk reeds met u gesproken en u gezegd, welke vakken u te onderwijzen beeft," begon mevrouw Von Brenner na een kleine pauze, terwijl zij een zijdclingschen blik op Wanda wierp, die naar het venster was gegaan en weinig o,p de conversatie scheen te letten. Helena boog. „En u gelooft voor die laak berekend te zijn." „Ik hoop het." „Mijn toestand maakt hel mij voor *t oogenblik, belaas- onmogelijk mij van uw bekwaaanheid te overtuigen. Be gou vernante eener jonge dame, gelijik rujjn toom -prom Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9