Eerste Blad. indrukken van den dag UIT DEN OMTREK Baandag 20 juni 1921 44ste JAARGANG No. 13866 de abonnementsprijs bedraagt voor haablemen agentschappen» per kwartaal T 3,25 franco per post per kwart, bïj vooruitbetaling f 3.57 Vt f 0.25 NASSAU LAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen. een eenvoudig rekensommetje. ASSENDELFT. BEVERWIJK. EGMOND-BINNEN. NOORDWI/K. NOORDW1JK. SASSENHEIM. SPAARNDAAL Een R.-K. Kerk. DURE AUXi 195. De verkiezing van een nieuw dagelijksch bestuur in de hoofdstad heeft veel pennen in beweging gebracht, evenals de voorbe- *eiding van die Wethoudersbenoeming de slgemeene aandacht getrokken heeft. Dat het met de samenstelling van het hie-uwe college van B. en W. der hoofdstad htis zou loopen, stond wel vast voor ieder, die zich wat langer dan vandaag of gisteren biet dergelijke politieke affaires heeft bezig gehouden en die, buiten de plaatselijke en Persoonlijke belangensfeer staande, objec tief de grove fouten in de voorbereiding kon beoordeelen; voor wien dan ook de betreurenswaardige uitslag verre van een Verrassing was. In het nieuwe college van B. en W. van Amsterdam zijn dan drie sociaal-demo craten, één lid van den vrijheidsbond, één katholiek en één christelijk historische tot Wethouder gekozen. En nu wordt er ach en Wee geroepen over den heiHoozen toestand, Waaraan de hoofdstad thans is overgeleverd ar.i men zoekt daarvoor uitsluitend of voor- tUiXnelijk de schuld bij de groepen van links, de sociaal-democraten en den vrij heidsbond! 't Is nuttig ook voor dat deel van Neder land, hetwelk niet de eer heeft tot de hoofdstad te behoorön, de schuldvraag ten fleze te onderzoeken. En dan komen wij tot een geheel andere conclusie dan onze Amsterdamschc vrien den De jongste verkiezingen voor Groot-Am- Sterdam hadden maar op één punt een duidelijke uitspraak gegeven, n.m. hierover, dat er een meerderheid was voor de be straffing der 8-Juni-stakers, dat wil zeggen Voor de handhaving van het gezag In het °verheidsbodrijf. Het zou dus niets onna- ^'Urlijks zijn geweest, wanneer de groepen *0 den nieuwen Raad, die op het standpunt van deze gezagshand.having st ond en elkan der hadden gevonden voor de verdeeling der wethouderszetels. Er had dan een Scheidingslijn geloopen tusschen de sociaal democraten en de oommunisten eener- «n de overige groepen anderzijds. Maar het bestuur eener gemeente is nog iets anders dan een landsregeering; speciaal een col lege van burgemeester en wethouders on der de tegenwoordige gemeentewet is iets Anders dan oen kabinet van ministers in °ns parlementair regeerstdsel. Daarom lag bet voor de hand, dat niet aanstonds a:ui uitsluiting van een zoo belangrijke groep ®ls die der sociaal-democraten werd ge dacht. Daarom ook was het verklaarbaar, dat de christelijke groepen, die te zamen dfi numeriek sterkste partij van 17 man Vormden en op dien grond de leiding bij de voorbereiding van de Wethoudersver- kiezing namen, zich eerst wendden tot de sterke groep van 14 sociaal-democraten, °ni te trachten oen basis van samenwer king voor een college van dagelijksch be stuur te vormen. Wie echter weet, op welk standpunt de roode heeren met hun gemeentelijk ur- fientie-program staan, verwachtte van dal *oeken naar contact weinig, te minder, Waar hier bovendien nog de eisch moest Worden gesteld, dat de toekomstige sociaal- democratsche Wethouders zich bij een be straffing van de 8-Juni-stakers zouden Oeerleggen. De vraag om samenwerking, door de christelijke groepen aan de Amsterdamsohe socialistische raadsfractie gesteld, kon daar- °'n niet veel meer zijn dan 'n eisch van tac- h'-k, of, wat wij huishoudelijk noemen, een beleefdheidsvorm. De roode fractie in Am sterdam nam de vraag om samenwerking Aanvankelijk dan ook als zoodanig op en bedankte. Win dat oogenbHk af was de toestand *wiver. Een eenvoudig rekensommetje '°oi»de aan, dat er in den Raad eenerzijds zijn een sterke groep van 14 sociaal democraten, anderzijds een rechterzijde Van 17 man. Waar de eerste zich zelf van be' dagelijksch bettuur uitsloot had de Cohtsche groep voor de vorming van een c°He;;e van B. en W. niet anders te kij ken dan naar de burgerlijke democraten in Raad, de vijf man van den Vrijheids- '°"il, de neutrale partij, den heer den erlog en de vrijzinnig-democraten. Er Was waarlijk geen buitengewone politieke ^holmg noodig, om dit probleem op te °ssenl Niets dan een weinig moed om zrtn- r sociaal-democraten wat tot stand te ^ngen en ook. kunnen zijn en is bij de vorige algemeene verkiezingen voor de gemeenteraden dan hier en daar ook heel wat ingewikkelder seweest. Men had hier te doen met een eventueele tegenpartij van sociaal-democra ten en communisten, die elkaar het licht in de oogen met gunnen, terwijl de anti- stemdwangpartij, Had-je-me-maar en Zuur bier, kon worden uitgeschakeld. Het was daarom zeer juist gezien van den christeüjk-historisohen heer Ter Haar, om met de burgerlijke democraten 'n col lege van B. en W. te vormen. Uit den loop der voorbereiding is echter duidelijk geble ken, dat onze Roomsohe vrienden in de hoofdstad, die de leiding genomen hadden, tegen die taak opzagen. Men was bevreesd om zonder sociaal-democraten te regeeren; men durfde ook naar buiten den schijn niet wekken, als had men niet zijn uiterste best gedaan om het nieuwe college van B. en W. tot in alle vezels „democratisch" te maken. Om dit laatste vooral klampte de voor zitter der Roomsohe fractie zidh tot het laatste toe aan een stroohabn vast, om toch maar contact te houden met de so ciaal-democraten, terwijl hem tegenover al te opdringerige kiezers toch juist in die da gen, zulk oen flinke steun gegeven werd in het Bisschoppelijk communiqué over de ongewenschte samenwerking van Katholie ken met sociaal-democraten in de politiek. Daarom waagde men het er op, twee dracht in de christelijke partijgroep te doen ontstaan en scheiding van hen, die krachtens beginsel bij elkaar behooren. Daarom stootte men de burgerlijke par tijen af met wie men toch nog eenzelfde opvatting over gezag gemeen heeft en op het punt van financieel beleid nog zooveel noodzakelijks gemeen kan hebben. De uitslag der Wethoudersverkiezing: drie sociaal-democraten en één liberaal, tegenover één Katholiek en één christelijk- historische heeft het falikante van deze weifel- en schipperpoütiek dan ook wel uilgewezen. Wij laten hier nu nog maar buiten bespreking in hoeverre de verkleefd heid aan en de ambitie voor een Wet- houdersstoel, bij enkele Katholieke leden al te duidelijk merkbaar, ongunstige facto ren bij deze slecht in elkaar gezette ma noeuvre geweest zijn. Wat we echter niet mogen verzwijgen is onze gebed afwijken de meening van dot deel der Roomsohe pers, dat nu nog tracht de Katholieke raadsfractie in Amsterdam als de vermoor de omnoozetheid voor te stellen en geen scherpe woorden genoeg kan vinden om de hebzucht der sociaal-democraten en de politieke immoraliteit van den Vrijheids bond in het licht te stellen. Door te zwij gen zouden wij niet gaarne den schijn wek ken van in te stemmen met den groven flater, voornamelijk door de schuld van de Katholieke raadsfractie in Amsterdam begaan, waardoor noodeloos het dage lijksch bestuur van de hoofdstad is over geleverd aan de heeren Wibaut, Vliegen en de Miranda. Om dezen flater goed te praten is wat meer noodig, dan de dekmantel, welke nu „öt Tijd" over de rechtsche raadsfractie werpt, n.l. het beroep ophet anti socialistische program van tel Vrijheids bond! öiei nmg. een weinig zelfverloo- Het probleem had heet wal moeilijker Hoezeer deze gedachte van de on misbaarheid der sociaal-democraten bij een deel der Amsterdamsohe Katholieken overheerscht en hoe verkeerd ten deze op zichte de publieke meening van boven af geleid wordt, blijkt wel hieruit, dat „de Tijd" van Zaterdagavond zijn raadsorer- zichtschrijver nog wel in oen hoofdartikel het volgende laat schrijven: _,Met sociaal-democraten en vrijzinnig- democraten, die het met hen (dat is de christelijke raadsleden) eens ritfn, dat Am sterdam in vooruitstrevende „democrati sche" richting dient te worden bestuurd, zouden zij tot overleg en vermoedelijk tot overeenstemming hebben kunnen 1. omen op menig punt van beleid, indien niet het alles overheerschende vraagstuk van het Gezag het ditmaal onmogelijk gemaTKt had met de S. D. A. P. samen te werken. Met den ultra-conservatieven Vrijheidsbond mochten zij niets gemeen hebben!" Voor arme stakkerds. De afd. Assendelft van het Witte Kruis ver zoekt ons opname van de volgende circulaire: Het Witte Kruis te Assendelft is door de Ned. Centr. Vereen, tot Bestr. der Tuberculose aangezocht, om gel den bijeen te brengen voor tubercu leuze Nederlandsclie en Weensche kin deren. Daar ginder te Weeuen zijn duizenden arme stakkertjes, die niet gezond genoeg meer zij.n, om naar hier en elders te worden uitgezon den. Deze wil men in dan omtrek dier stad onder dak brengen en door goede voeding voor den ondergang behoeden. Hiervoor wordt Uw steun gevraagd. Ons iiestuur heeft zich met de lei ding belast cn wordt in zijn werk bij gestaan door ecu schare jonge dames. die U in de week van 26 Juni tot 2 Juli een lijst zullen aanbieden met beleefd verzoek, daarop Uw gave te offeren. De helft van de opbrengst is voor Weenen, de andere voor zwakke Ne- derlandsche kinderen in Uw eigen ge meente. Geeft dus allen iets, voor het Ne- derlundsche en het Weensche kind. Personalia. Aan het station alhier is als assistent geplaatst de heer J. Floor, van het station Halfweg. Installatie. Donderdag had de installa tie plaats van den nieuwbenoemden Bur gemeester. Om 3 uur werd hij te Alkmaar begroet door den raad der gemeente, waarna de tocht naar Egmond in een 4- tal rijtuigen begon. Z. E. A. was vergezeld van Echtgenoote, zijn vader en schoon ouders de Heer en mevrouw Rouppe- van der Voort. Op de grens der gemeente had zich het fanfare-corps opgesteld en een stoet van wielrijders met versierde fietsen en eenige belangstellenden. De jongste wet houder, de heer C. Groot, heette hier den nieuwen Burgemeester welkom, terwijl aan mevrouw een bouquet werd aange boden. De Heer Janssens dankte den Wethouder en het muziekcorps voor de hulde. De tocht ging nu over het Woud, w^r de koloniekinderen waren opgesteld, naar Egmond aan den Hoef.' Het gemeentehuis was met planten en slingers versierd. In de raadzaal nam nu de nieuw benoemde de eereplaats in, terwijl de raad zich in buitengewone zitting vereenigde om de installatie te doen plaats hebben. Na de gebruikelijke formal telten spreekt de oudste wetbou r de heer de Wit, het nieuwe hoofd der gemeente toe en overhandigt hem het teeken zijner waardigheid. Na de alge meene felicitatie neemt de Burgemees ter het woord en brengt op de eerste plaats dank aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming. Hij verzoekt den steun van de raadsleden bij het besturen van de gemeente, en belooft zijn beste krach ten voor den bloei van Egmond te zullen geven. Van de receptie, die nu volgde werd een druk gebruik gemaakt. Vele gemeen tenaren kwamen hun felicitaties uit spreken, wij merkten ook tal van belang stellenden van andere gemeenten, waar onder de burgemeesters van Castricum en Egmond aan Zee. Bij het verlaten van het gemeentehuis sprak het hoofd der school den nieuwen burgemeester toe, waarna de kinderen enkele liederen zongen. Bij de Herv. kerk sprak Ds. Le Gras den nieuw benoemde nog toe, waarna de tocht naar Egmondbinnenaanvaard werd, vooraf gegaan door het muziek corps. Te Rinnegom werd nog even stil gehouden. De Z. E. Heer Pastoor sprak in welgekozen woorden het hoofd der gemeente toe, deze dankte voor de harte lijke toespraak en bezocht daarna even het kerkje. En weer ging de stoet verder, steeds onder de tonen van een opgewek- ten marsch, om na een kleinen rondrit stil te houden bij de school, waar de kinderen waren opgesteld. Ook hier wer den welkosmtliederen gezongen, en na tuurlijk werd het Limburgsche volkslied niet vergeten. Het hoofd der school heette hier den E. A. Burgemeester welkom, en een paar leerlingen boden mevrouw een ruiker aan. In het stemlokaal werd den feestelingen een verfrissching aangeboden, waarna weer verscheidene ingezetenen van de gelegenheid tot felicitatie gebruik maak ten. Na een kort verblijf werd de terug tocht naar Egmond aan den Hoef aan vaard, waarbij „Eensgezindheid" den stoet, waarbij zich ook de Eerw. heeren Pastoors van Egmond aan Zee en Rinne gom, Ds. Le Gras en Dr. Fischer hadden aangesloten, uitgeleide deed. Voor de mooist versierde rijwielen waren een tweetal prijzen uitgeloofd. Deze werden toegekend, aan mej. C. Beukers en de heer Strooker. Des avonds werden de raadsleden, de secretaris, en gemeenteontvanger, benevens ver schillen notabelen uitgenoodigd op een diner, dat in café Akkerman werd ge offreerd. De bevolking, vooral de jongelui wer den in stemming gehouden door een ge zellig dansje. De heer Janssens en zijne echtgenoote hebben dezen dag een prettigen, vrien delijken indruk op do gemeentenaren gemaakt, zoodat het vreemde, dat steed in het nieuwe gelegen is, hier spoedig voorbij zal zijn. Deze benoeming valt te meer in den geest der bevolking, daar de nieuw-benoemde Katholiek is. Naar wij vernemen, zal het hoofd der gemeente zijn intrek nemen in de woning van Mr. Van Sonsbeek, de eenige althans eenigszins geschikte woning, die ter be schikking staat. Burgerlijke Stand, van li tot 18 Juni. Geboren: 11 Juni. zoon van D. v. d. Meer en F. C. Gerritsen. 13 Juni. doch ter van A. C. Alders en H. J. Steenvoor den. 17 Juni. dochter van A. C. v. d. Weijden en M. de Wit. Ondertrouwd: B. Kopa en H. C. Etman J. Slegtenhorst en A. A. E. van den Berg. Getrouwd: C. van Duin en C. Onder water. Th. S. Rietmeijer en G. J. Hol. Handleiding voor de aangifte van bloem boUenkramcn in de Vermogensbe lasting. Het Hoofdbestuur van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur noodigt de belanghebbenden uit, zich. bij hunne aangifte voor de vermo gensbelasting voor het iaar 1921 1c willen richten naar hieronder volgende hand leiding Be.astbaar gedeelte der te veld staande bloembollen. Volgens ministeriee- le beschikking is alleen belasting ver schuldigd van de kweek, zijnde de bollen, die bestemd zijn om opnieuw geplant te wonen, terwijl de as oogst, het leverbaar van belasting is vrijgesteld. Voor elk ar tikel moet dus worden nagegaan welke verhouding bestaat tusschen de hoeveel heid van de kweek en van het leverbaar. Voor de hoofdartikelen onzer culturen kan de venhouding worden aangenomen als vollgt: Voor kweek (belastbaar) van Hyacin tben drie rijfden, van tulpen twee derden, van crocus de helft, van narcissen drie vijfden, van anemonen en ranonkels de helft. Het overige (leverbaar) is dus niet belastbaar. Maatstaf voor de schatting der te veld staande bloembollen. De schatting ge schiedde naar maatstaf der Rijnlandsche roede (0.142 Are) en wel zoodanig, dat in die maat zijn begrepen de sanalle paad jes tusschon de bedden, alsmede de grep pels tusschen en rondom de akkers, maar niet de buitenpaden rondom de hoeken. Als grondslag voor de waardebepaling van dit jaar, dient een prijs te warden aange nomen, waarvoor naar meening van het Hoorbesltuur bollen van kramen van goe de handelswaar vermoedelijk zouden worden kunnen gekocht. De kramen waarbij de goedkoopere soorten ontbre ken en die alleen uit zoodanige bestaan de betrekkelijk de hoogste prijzen bij ver koop zouden kunnen opbrengen, of zooda nige waarvan nieuwe of zeldzame soorten •in evenredigheid tot den geheolen voor raad e engroot deel uitmaken, zullen uit den aard der zaak hooger moeten worden gewaardeerd. Dit moet aan de eigenaars wordien overgelaten. Slechts in zeer en kele gevallen, bij blijkbaar verwaarloosde 'kramen, of bij kramen uitsluitend be staande uitgoed'koopere soorten, zai een lagere waardeeiring gerechtvaardigd zijn. Voor 1921 wordt de waarde der hoofdar tikelen per R. R gesteld al.s volgt: Hyacinthen 19 per R.R. Vroege tul pen 10. La'te tulpen 12. Grocus 5. Narcissen 12. Anemonen en Ranon kels 5. Het 'hoofdbestuur bepaalt zicli echter tot het geven van wenlken, waar van ieder op eigen verantwoording ge bruik kan maken. St. Lidwinavareemging. Woens dag hield deze zoo nuttige, liefda dige instelling haar 22e jaarvergade ring bij de Eerw. Zusters van het SL Jeroens-Gesti ch t. Na opening met gebed door de" presidente, Mevr. v. d. MeerLuhbe, bracht deze dank aai} allen voor de medewerking en financiëelen steun, ondervonden in 't afgeloopen jaar, dat zoo duister begon, daar lang niet alle aanvragen om bijstand konden worden ingewil ligd. Ons aller vraag was: Hoe zullen .we aan alle aanvragen blijven vol doen? Doch God zij dank hebben vele goede weldoeners daarop 't antwoord gegeven. Waren er niet velen geweest, die de Lidwina-Vereeniging door het geven van giften steunden, dan had den wij niet op zoo ruime schaal de ingeroepen hulp aan arme zieken en zwakken kunnen verleen en. Een eere- saluut mag gebracht worden aan Noordwijksch. Mannenkoor en de St. AnparVbreeiaiiging. Bracht eerstgenoem de ons f 20, laatstgenoemde stelde ons f 520 ter hand. Beide giften waren het batig saldo van de gehouden uit voeringen ten bate der arme zieken. Aan het jaarverslag ontleenen we nog: Er werden dit jaar verstrekt 5064 L. melk en 715 eieren, legen ver leden jaar 4005 L. melk en 269 eieren. Een woord van dank werd (en slotte gebracht aan allen, voor de onder vonden steun en medewerking. Dit dankwoord is hier zeker op zijn plaats ook aan de Eerw. Moeder voor de verleende gastvrijheid. Lunchroom. Noordwijk is een lunchroom rijker geworden. De lieer P. J. de Grood heeft aan de Voor straat no. 33 een keurige lunchroom gevestigd, die tot binnentreden uit lokt, smaakvol gemeubeld, zoodat de bezoekers er gaarne zullen vertoeven. Er wordt een speciaal soort thee ge schonken, terwijl er tevens limonade's van de beste firma's le verkrijgen zijn. Politie-cursus. Donderdag werd een les van den Politie-cursus alhier bijgewoond door den heer J. van Waning, Burgemeester van Ouderkerk a. d. IJsel, door den Algem Ned. Po litiebond aangewezen als inspecteur van het vakonderwijs, dat door ge noemden Bond gegeven wordt. De heer van Wanning betuigde aan het hoofd van dan cursus, den heer M. Gooi, en aan de heeren Aafjes, G. Esker, Dr. Goenraads-Nederveen en H. Vooijs van Katwijk, zijn bijzondere te vredenheid over de wijze, waarop on derricht gegeven werd. Gevonden voorwerpen: 1 zilveren speld; 1 zilverbon; 1 kruikje; 1 post duif; 1 koperen priem; 1 konijn. Inlichtingen Politiebureau, Maandag tusschen 11 en 1 uur v.m. Serenade. Naar aanleiding van het 25-jarig huwelijksjubileum van den heer L. v. Wijk en mej. L. v. Wijk— Krol, op 17 dezer, bracht het Noord wijksch Mannenkoor genoemd echt paar een serenade. Bij die gelegen heid werd een toepasselijk nummer gezongen, vervaardigd door den heer J. KIoos en op muziek gezet door den heer K. de Rook, directeur van genoemd Mannenkoor. Concert. Woensdagavond ;v. zal onze Harmoniekapel „Crescendo" haar eerste zomerconcert geven in de mu ziektent, des avonds van 8—10 uur. Meerdere concerten zullen hierop volgen. Bloem bollen beurs. Vanaf Woens- 22 Juni zal alhier wederom de Beurs geopend worden, in café „Flo ra", welke gedurende het handelssei zoen iederen Woensdag gehouden zal worden. Gemeenteraad. Gehouden de" 17 Juni 1921 des avonds te 7 ure. De Voorzitter opent de vergadering. Aanwezig 7 leden. De heer Speelman heeft bericht van verhindering gezon den. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelt mede dat B. en W. in de volgende vergadering met voorstellen zullen komen omtrent het verzoekschrift-Durieux chef-gasfitter. Voorts is goedgekeurd door Ged. Staten de verkoop der overplaats „Rusthoff" en de verordening op het Grond- en Woningbedrijf. De Voor zitter is echter er voor aan deze over dracht een officieel karakter te geven. Er is een schrijven ingekomen van de gemeente Hillegom ter bevestiging der goedkeuring van de ontwerp-statuten van de N.V. Electriciteitsbedrijf der drie Gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim. Tevens hebben B. en W. met de gemeente Hillegom overwogen de voorziening van drinkwater voor onze gemeente, daar de plannen nog niet zoo ver gevorderd zijn, wordt dit voor kennisgeving aangenomen. Dan is ingekomen een verzoek van de Wo- ningbouwvereeniging Patromonium inhoudende, of de Gemeente niet be' reid was het door hen te bebouwen' terrein of liever het daaraan grenzende terrein voor den bouw van meerdere woningen disponibel te houden. B. en W. adviseeren zich daarom trent niet aan banden te leggen, hoewel ze een open oog hebben om dit terrein voor dit doel open te houden. Men weet echter niet wat de toekomst brengen zal. De heer van Zonneveld zegt dat het alleen in de bedoeling ligt van Patri monium te voorkomen dat daar niet' alleen 6 woningen zullen komen maar meerdere gelijk in het plan van B. en W ligt en de Raad bij het volgende plan van Patrimonium niet adviseert of bedingt weer elders te bouwen. Voorts is ingekomen een gunstig besluit van den Minister voor Rijksvoorschot aan de Gebr. A. en G. Rotteveel voor den bouw van 10 woningen aan de Teijlin- gerlaan. De heer Freeken richt een verzoek schrift tot den Raad om den Raad in overweging te geven gezien de verdere woningbouw aan de Teijlingerlaan, de inwoners aldaar niet te verplichten grootendeels op 12 M. gasbuis na zelf die kosten te laten dragen. De Voorzitter deelde naar aanleiding van dit verzoek mede dat de vermoe delijke prijs voor eene geheele buis tot het eind der Teijlingerlaan zal bedragen volgens den Ingenieur der stedelijke Gasfabrieken te Leiden plm. 2000. De afstand is 200 M. ongeveer. De Raad is van meening geen be zwaar te hebben tegen buisaanlegging, maar gezien de eerstdaags komende electricitei'tsvoorziening, acht zij het wenschelijk zulk een uitgave, welke de bewoners aldaar ten goede komen, eenigszins door de bewoners te laten garandeeren daar het hier het algemee ne belang der gemeente geldt. Bader stelde voor dat B. en W. zich zullen verstaan met de 10 nieuwe wo ningen van A. en G. R. en dat B. en W. in de volgende zitting hierover prae- advies zullen uitbrengen. Besloten wordt B. en W- te machti gen deze zaak te behandelen. Het verslag der Commissie tot we ring van schoolverzuim wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelde de Voorzitter mede dat eenige art. in de ontwerp-statuten Electriciteitsbedrijf HillegomLisse Sassenheim eenige redactiewijzigingen behoeven waar de Min. yan Justitie verwijst daar art. 10 en 40 W. v. K. Ook deze zaak word aan B. en V/. tot verdere afwikkeling overgedragen. De rekening 1920 en 1921 Distribu tie-bedrijf enz. wordt goedgekeurd. Echter komt op een ontwerp-begroo- ting eene post van 50.voor als- kindertoeslag voor den gemeente-ont vanger. De heer van Zonneveld betoogt dat de begrooting wel door Ged. State» la goedgekeurd maar niet door den R«ad aan de hand der Gemeenteweten nu komen Ged. Staten met gemeente ontvanger en secretaris ieder een toe slag van f 50.daar zij reeds wist dat die functie door een persoon werd uitgeoefend. De heer Bader is ook tegen deze 50.toeslag, daar de raad maar 50.- voor dezen eenen functionaris heeft uitgetrokken. De voorzitterNiemand er tegen deze post van de ontwerp-begrooting af terer> 7 Naar aanleiding daarvan vraagt di heer J.A. A. v. d. Geest of, als de ge meente nu eens twee functionarissen had voor ontvangr en secretaris of zij dan goedkooper uitkwam als nu. De VoorzitterNeen. Nu, dan stel ik voor den toeslag toe te kennen. Dit voorstel komt in stem ming met 6 stemmen tegen alleen v. d. Geest voor. Aan de orde is 'n adres aan den Mi nister van Financiën inzake commissies van aanslag in de plaatselijke inkom stenbelasting. De heer Wannaar en Zonneveld willen (in verband met de nieuwe ver ordening op de heffing der plaatselijke inkomstenbelasting) nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd en nu deze ver ordening samenvalt met het nieuwe Rijksbelastingstelsel de oude verorde ning van dit jaar laten gelden in ver band om met het percentage-cijfer voor het Rijk vlugger klaar te zijn. De Voorzitter antwoordt niet aan de orde. Het adres doelt meer op samen werking met de Rijkscommissies en zoo noodige uitbreiding daar de rijks ambtenaren zelfs dit plan toejuichen. Besloten wordt het adres te laten circuleeren bij de verschillende gemeen ten In den omtrek om adhesie te be tuigen ermede en door stukken (inge zonden) in de plaatselijke bladen aan deze zaak meer ruchtbaarheid te geven. Na eenige bespreking wordt de Juli- analaan in eigendom van de gemeent' overgenomen Et is door belangstellenden een on-1 derhoudssom van pl.m. 1250 aangebo den, 't Wordt goedgekeurd. Tot verbouwing der openbare lagera school wordt besloten. Verder is de Raad van meening da\ de verkoop van het terrein overplaats „Rusthoff" en versterking Politie in de geheime zitting dienen behandeld te worden na de Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Zonneveld of het niet mogelijk is het belastingjaar van onze Gemeente te doen samenvallen met dat van het Rijk van Mei tot 30 April. Het zal door B. en W: aan den Minister van Binnenl, worden verzocht, Dan verzoekt de heer Bader het woord aangaande het laatst gesprokene in den Raad door den heer v. d. Geest over de nieuwe huizen in de Over plaats. Hij deelt mede, dat de huizen- nu worden overgedragen aan de Wc ningbouwvereeniging en hij als vooi zitter dezer vereeniging met een be schroomd gevoel met eene commissi» van 6 heeren, waaronder architect en opzichter een bezoek bracht aan eenige huizen vooraan in de plaats en 12 arbeidershuizen achteraan en deelt zijn bevindingen mede en zegt, dat de menschen recht tevreden zijn met de woningen en hij niet begrijpt dat de heer v. d. Geest in de laatste zitting zulk een uitdrukking kon doen. Voorts wenscht de heer Bader de Ge meente geluk met zulk een mooi wo ning-complex. De voorzitter dankt den heer Bader en zegt, dat deze woningen een sie raad voor de Gemeente zijn. Hij wenscht de Woningbouwvereeniging er weder- keerig geluk mee. De heer v. d. Geest antwoord den heer Bader en zegt dat deze uitdruk king is voortgevloeid uit den tegen stand die de heer Bader toonde om meer woningen te bouwen en wel ar beiderswoningen, gezien de bedrijfs- toestand om meer arbeiders hier uit andere plaatsen te halen en meent dat de heer Bader niets van de arbeiders moet hebben. Ook dat de heer Bader zelf heeft toegegeven in de vorige zit ting (dat het gros dezer huizen door vreemdelingen is bewoond), hij zegt verder dat hier werkelijk wel menschen zijn die een andere woning wenschen, maar niet deze. Die zijn duur en be krompen. Hij noemt deze woningen een toevlucht voor dakloozen, daar zij voornamelijk door vreemdelingen zijn bewoond. Daarna gaat de Raad in geheime zitting. Na deze zitting heeft de Raad be slist het politie-korps uit te breiden met 1 politiedienaar, zulks met 6 stemmen voor en 1 tegen de heer v. d. Geest. Voorts de verkoop Overplaats Rust hoff aan B. en W. over te laten ver- koapsvoorwaarden, hiervoor liggen ter inzage op het gemeente-secretarie. Omtrent de geruchten, da? nier ter plaatse oen R.-K. Kerk zal worden gebouwd kunnen wij modedeelen, dat alleen het feit, dat Spaarndam een bijkerk krijgt, binnen eenige jaren, juist is. De plannen voor den bouw moeten nog worden gemaakt en grond moet nog worden gekocht. AHiier is ook het geheele Spaamo met een zegen afgevisoht, doch zonder re sultaat. De onlangs verdronkene is nog niet gevonden. Verdronken. In het militaire zwembad! alhier is de 21-jarige vrijwillige sergean? van het 10de regiment infanterie D. Bruine afkomstig uiit Vokseroord, verdronken, ver moedélijk tengevolge van hartverlamming, (Reeds geplaatst in een deel onzer vo-; rige oplage)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1