VAN DER GRAAF Go. DAMIAATJES BENNEBROEK. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. v. Exel en P. Th. Weijers. Naar wij vernemen heeft Mej. H. v. d. Laan als magazijneneesteres en bestuurslid van het Witte Kruis alhier, bedankt Gemeenteraad. Vrijdag 17 Juni hield de gemeenteraad vergadering, onder voorzitterschap van den Burge meester Jhr. Smits van Oijen. Afwezig de heer Dr. van Aalst De notulen der beide vorige Raads vergaderingen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De begrooting 1919/20, door Gedep. Staten goedgekeurd, sloot aan ont vangsten en uitgaven met een bedrag v; n ruim f96000 en met een batig sa'do van f 1892.21. Onder de ingekomen stukken was f" een jaarverslag van „Bennebroek's Bloei", waardoor wij tot de onldek- k ng kwamen, dat ze toch nog be staat. Uit het verslag der Schoolcommis sie bleek, dat door het overlijden van den heer S. D. Kólher een vacature was ontstaan, waarvoor B. en W. voorstelden te benoemen den heer D. J. v. Es, hoofd der Christel, school. De heer Prins meent daarvoor wel een vrouwelijk lid gewenscht. Dat was in den geest van den tijd. Het voor- s'el van B. en W. werd echter aan genomen. De snppletoire begrooting 1920 werd *o"der d'scussie aangenomen. Een schrijven van eenge Rfjks- strantwegbewoners, om bij de Regee- r ng aan te dringen op maatregelen ter verbetering van het vrachtauto verkeer hoofdzakelijk, zal aan het be trokken departement woidcn doorge zonden. hen adres om adhaesie aan ver schillende gemeentebesturen voor deze zaak was o. i. juister geweest. Men had zich niet tot zoo'n klein krin- ge'ie moeten beperken. Ingekomen was ook een schrijven van veldwachter Bos, om de f 25.— bodeloon niet bij zijn salaris te reke nen, daar hij nimmer als zoodanig was aangesteld en dit niet aan zijn pensioengrondslag ten voordeele komt. Waar zijn salaris in de vorige ver gadering op dien grondslag was vast gesteld, stellen B. en W. voor aan het verzoek gevolg te geven. Zonder discussie alzoo besloten. Voor aansluiting van de gemeente- gebouwen aan de waterleiding, zal tusschen de Wed. Collerie en den lieer Smit een aan'oesteding plaats hebben, elk voor twee woningen. oor de Commissie inzake reclame D. O. werden benoemd de heeren J. Dubbis en J. F. van Lierop. Hierop ging de Raad in geheime zitting. SCHOTEN. ZANDVOORT. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. HAARLEM. Gemeentezaken Onze belasting. Onteigening te Haarlem. Eigen Hulp. Onze Waterleiding. 1 dfdwrgegroefd rijn, noodzakelijk moeten wiorden vernieuwd. Personalia. De verkeerscommissie. DE MOORD TE SPAARNDAM. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 22 Juni 1921, des namiddags te half 2, zoo noo dig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. Verzoekschrift mej. M. E. Bellaar Spruijt, om eervol ontslag als leerares in de wiskunde aan de meisjesschool voor M. O. Verzoekschrift T. Messchaert om eervol ontslag als onderwijzer school voor M. U. L. O. no. II. Verzoekschrift J. Hop, om eervol ontslag als leeraar in de gymnastiek aan onderscheidene scholen. 3. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening dienst 192071921 Vereeniging „Kindervoeding". 4. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening dienst 1920, Commissie voor schoolkleeding. 5. Voorstel B. en W. tot vaststelling van den staat, bedoeld in art. 1, sub f, van het Ambtenarenreglement en van den staat, aangevende de ambte naren, die door den Raad of door B. en W. worden benoemd. 6. Voorstel B. en W. tot regeling der rechtspositie van eenige gemeente werklieden, zgn. „losvasten". 7. Voorstel B. en W. uitbreiding aantal leslokalen H. B. S. met 3 j. c. enz. 8. Voorstel B. en W. bepaling percen tage van heffing pi. dir. belasting naar bet inkomen, dienst 1921/1922. 9. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening op de heffing enz. van havengeld. 10. Voorstel B. en W. vaststelling regeling openbaar vervolgonderwijs. 11. Voorstel B. en W. vaststelling regeling inzake overplaatsing leeraren (essen) verbonden aan inrichtingen voor middelb. onderwijs in deze ge meente. 12. Voorstel B. en W. toekenning gratificatie aan den heer W. Kloeke. 13. Voorstel B. en W. aangaan over eenkomst met de gemeente Schoten inzake gaslevering aan Spaamdam. 14. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling gelden voor boringen in de prise d'eau der waterleiding. 15. Voorstel B. en W. aanvaarding voor straat bestemden grond aan de Molenaarstraat. 16. Voorstel B. en W. aankoop per ceel Rustenburgerlaan 18. 17. Voorstel B. en W. aankoop gron den aan de Kleverlaan (Huis ter Spijt). 18. Voorstel B. en W. verhuur grond onder Bloemendaal aan de H. IJ. S. M. 19. Voorstel B. en W. verkoop grond aan de Velserstraat. 20. Voorstel B. en W. aankoop Bur gerbewaarschool met enkele aangren zende perceelen. 21. Voorstel B. en W. Inzake voort zetting exploitatie „Burgerbewaar- school".. 22. Benoeming onderwijzeres Bui tengewone school voor lager onderwijs. 23. Benoeming onderwijzer school 7. Zitting met gesloten deuren. Familie-bioscoop. Sinds gisterenavon d is er in de Fami lie-Bioscoop iets buitengewoons te zien. Na een zeer mooie natuurfilm, krijgen wij eenige dol komische nummertjes, welke de lachspieren danig in werking brengen, en daarna wordt vertoond Jerusalem bevrijd" naar het dichtwerk van Tasso, geënsceniëerd door Enrico Guazzoni. In deze film, welke «en be wonderenswaardige bewerking van Tas- so's gedicht is, zoowel uit een technisch als uit een artistiek oogpunt, worden prachtige tafereelen vertoond. Door Peters den kluizenaar overreed een kruistocht naar het Heilige Land te ondernemen, heeft Godfried vanen Bouillon alle Christen baronnengraven en hertogen opgeroepen, om het Heilige Graf uit de handen der heideren te gaan bevrijden. De bestorming en inneming van Je ruzalem zijn naar de beroemde teeke ningen en beschrijveningen gereconsti tueerd. Het Jerusalem met zijn tinnen en witte daken, burchten en torens, om geven door de zware muren, zooals het geweest moet zijn in de elfde eeuw, doet eigenaardig aan op het witte doek, en wanneer men dan die groote schare kruisvaders, getooid met het Kruis, en onder den kreet van „God wil het", naar de muren ziet stormen, dan wordt men ontroerd, en denkt na over de macht en Heiligheid, van ons H. Geloof, dat zulke helden kan kweeken. Wij zullen over deze film niet méér vertellen, maar raden ieder aan, een en ander te gaan zien. Melden wij nog dat de beelden alle zeer helder en scherp zijn, en door het orkest geheel wordt geïllustreerd. GEVONDEN VOORWERPEN. A. Heiden, Heemstede, Lucas Ley denlaan 5, armband voor dameshor I°ge; J- Wassenaar, Tuinstraat 1 a zwart, armband H. Wartel, Spaarn dammerweg 13, illustratiesG. Mooi man, Hagelingerweg 5, Santpoort, brocheJ. Akersloot, Roosveldstraat 51 dasspeldG. Bakker, Dr. Leyds- straat 31, Schoten, hond W. de Waal, Korte Vlamingstraat 2 zw. krat van een wagen W. C. Smink, 2de Zuid Polderstraat 36, kinderportemonnaie N. H. v. d. Voorn, Nassaustraat 35, zwembroek en handdoekBureau 2de Comp. Poli tietroe pen Rokin 154, Am sterdam, boek en teekenmalletjes Bureau van Politie, Smedestraat, kin derschoentje C. Butling, Rustenbur gerlaan 51, sleutelsA. v. Duin, Ro- molenstraat 64rood, vijzel. J. H. WENTHOLT. Het Orgaan van de algem. Vereen, voor Bloembollencultuur bevat thans ook het bericht van het ontslagnemen des heeren Wentholt als voorzitter van de Algem. Vereen, van Bloembollen cultuur. Het blad voegt er het volgende aan toe. Het is een voor de vereeniging ern stige tijding, welke heden het Hoofd bestuur in het officieele gedeelte van dit nummer aan de leden moet brengen. De Heer Wentholt, sedert 22 Maart 1920 voorzitter der Vereeniging, heeft gemeend met ingang van een reeds ver streken datum, zijn functie neer te moeten leggen, en het Hoofdbestuur, van dit besluit kennis nemende, heeft deze tijding heden aan de leden der Vereeniging overgebracht. Wat de vereeniging in hem ver-, liest Naar onze meening verliest zij in hem, den man van volharding, den weisprekenden woordvoerder van het dis trict, den vriend van ons allen. Volharding was zijn kenmerk, nooit zoo sterk tot uiting gekomen dan in den „strijd" voor de stichting van het Scheidsgerecht voor de Bloembollen- handel, waarin hij een taaiheid en door zettingsvermogen openbaarde, dat zijn wederga niet bezat. Den storm, toen ni het vak opgegaan,heeft hij door zijn vol harding in den strijd voor het onkreuk bare recht ook in den handel in bloem bollen, weerstaan en met bewonderings- waardige overredingskracht, voort komende uit zijn eerlijk gemoed, heeft hij een instelling tot stand gebracht, die voor het vak van groot nut is ge weest en altijd zal blijven. Door zijn volharding is hij er tijdens zijn eerste presidium waaronder b.v. eveneens de voorbereiding van de in stelling van het Scheidsgerecht viel, In geslaagd om de belangstelling voor de Bloemenkeuringen te wekken en de waarde er van te vermeerderen. En wij durven het hier zeggen, dat wel in hoofdzaak door zijn opwekkingen in woord en geschrift de Bloemenkeurin gen door den nu afgetreden voorzitter zijn gemaakt tot wat ze nu zijn het filmbeeld van den zin tot veredeling van de cultuur die in het vak leeft. Het beste wordt dit geïllustreerd wanneer wij hier aanhalen wat de Heer Wentholt nog zeer onlangs (25 Febr. 1921) schreef na een bezoek aan de Bloemenkeuring van den 21 sten van die maand „Sedert de eerste bloemenkeuring van 1906 is er wel veel veranderd, maar opmerkelijk is het inderdaad, dat noch door oorlog, noch door andere onheilen de liefde in het vak verflauwde". Door met volharding, ook niet in het minst door uw pen, het vak steeds maar weer op het belang van deze keuringen voor de kuituur te wijzen, hebt gij het vak groote diensten be wezen. Den weisprekenden woordvoerder van het district verliezen wij, zoo zei den wij straks. Is het noodig dit met bewijzen te staven leder lid der Ver eeniging kan weten door de verslagen van de afgevaardigden van zijn afdee ling, dat menige Algemeene Verga dering het bewijs leverde dat de woord voering naar buiten in de handen van den weisprekenden afgevaardigde der afd. BennebroekVogelenzang, Voor zitter en Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, best was toevertrouwd en men moest zelf goed van den tong riem gesneden zijn, om als men 't niet met hem eens was, het tegen den wei- sprekenden redenaar op te nemen. En niet alleen in den boezem van de Ver gaderingen, maar ook als het noodig was daarbuiten, was de Heer Wentholt nooit bane om zijn woordje te „doen. AMSTERDAM ROTTERDAM Van onzen invloed als het grootste Handels informatie bureau, wordt door den han del steeds meer gebruik ge maakt voor het INCASSEE- REN en regelen van ACH TERSTALLIGE en BETWiSTE VORDERINGEN En ook uit den lateren tijd weet iedereen dat zijn dikwijls voor de vuist weg gesproken redevoeringen er moch ten wezen. En na zijn woorden en daden sprak altijd onmiskenbaar, dat de Heef Wentholt in het vak vele vrienden bezat. Het is een voorrecht als een man, geroepen in een organisatie lei ding of medebestuur te geven, kan staat maken op de vriendschap van velen. De persoonlijke band van ver trouwen, waarop hij altijd kon staat maken, heeft veel dat in de Vereeniging tot stand kwam tijdens zijn werkzaam leven in belang van het vak, in de uit voering vergemakkelijkt. Doch de tijden zijn veranderd en het was niet een v;n zijn eigenschappen om het veie nieuwe, dat de veranderd# tijd bracht, ook als goed te beschouwen Ce zich wijzigende verhoudingen in. het voortbestaan van het vak brachten plannen en hervormingen naar voren die niet met zijn overtuigingen strook ten. Voor velen was dit de laatste jaren geen geheim meer en hoewel hij lang er zich tegen heeft verzet, werd hem op 't laatst de stroom te machtig. Zijn kracht verminderd bij het klimmen der jaren, werd hij zich bewust van zijn verminderden strijdlust en niet in 't minst de laatste ervaringen hebben hem overtuigd dat hij goed deed niet langer de leiding aan zich te houden. Hoe men hierover denkt, of men het niet tijdig verzetten der bakens door hemzelf afkeurt of niet, zeker is het te begrijpen, dat wanneer de stroom een maal zoo krachtig is, dat roeien niet» meer helpt, een landing verkozen wordt boven een schipbreuk. En ook dit ken merkt den man van volharding die liever het roer uit handen geeft voor het te laat is, dan zich met den stroom te laten meesleuren, daar heen waa* men niet wil. Onze verkeersregeling fcSJSB Geslaagden voor het toelatingsexamen 1c klasse: A Ha-ndgraaf Az., te Jan Gij- senvaart voor het seminarium Seraphi- eum der E. E. Paters Capucijnen te Lan gen weg en A. Ruigrok te Schoten beiden van de St. Bavoparochie te Schoten, voor het Klooster der E. E. Paters van het Al lerheiligste Sacrament te Brakkenstein, bei den ook leerlingen van de St Bavoschool •an de Kerklaan te Schoten, hoofd de heer P.Commandeur. „Da M yrgenstond". Het visch- college „De Morgenstond" houdt Zon dag 19 Juni zijn jaarlijkschen onder- lingen wedstrijd in de Ringvaart Dit is reeds zijn 1 len jaarlijkschen wed strijd. In Schoten is het dan ook het oudste college en een keurig vaan- lel versiert het clublokaal ,.Het Vis- tchertje", Lotterstraak Vermist. De politie te Santpoort kreeg een verzoek tot opsporing van een 14-jarigen scholier, A. W., uit Haarlem, die Woensdagmiddag bloe men zou gaan zoeken in den Neet- bof te Santpoort, maar die 's avonds n>t op tijd terugkeerde. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van A. GriffioenWit. d. van M. J. Bak kerCramer. z. van Clir. Doncker- wolckevan Huajzen. z. van P. 0. van EsSchaar. d. van 0. M. A. Jooe- lenvan Breda. z. van A. M. Kfihne Pigge. z. van M. P. ZegwaartKamer. z. van J. van den Boschvan Deur- tw. z. van M. R. LeeuwVerhappen. d. van H. B. Hem nisBrujjn. Ondertrouwd: J. van Dingstee en B. ÏI. Albers. A. A. Peterae en M. J. Cörvers. Overleden: Abraham de Wilde, 5 mud. Eendrika Johanna Repko, 1 jaar. \Viïte vliegerij'. Onder dezen titel sohrijft de bekende vliegenier in verschillende dagbladen het volgende. Kort geleden Is in de pers, zéér te recht, een stem opgegaan over de gevaren van het uitvoeren van kunstvluchten op geringe hoogte boven het druk bevolkte et'and te Zandvoort. Ontegenzeggelijk ontstaan door dergelijke vluchten, zélfs met de allerbeste vliegtuigen en door de méést ervaren vliegers niet te onder schatten gevaren voor het publiek, dat, zooals mij persoonlijk bij de bedoelde ge legenheid bleek, voor een overgroot deel xs ->t eens gediend is van dergelijke ,,'uchtvaartkun ligo grootdoenerij", Ge'uk- kig dus, dat de oommandanten van onze leger- en marine-luchtvaart-afdeelingon bet voor den vervolge kunnen verbieden. Maar hoe moet het mot de vliegerij paan, als vluchten uitgevoerd mogen wor den, welke te rangschikken zijn onder do rubnek „Wilde Vliegerij" en zoo hls ik er dezer dagen een te Zandvoort: zag „gelukken"? In de ruim 12 jaren dat ik nauw verbonden ben geweest met do luchtvaart, heb ik werkelijk niets zien gobeuren, dat zóó griezelig was, als wat ik Dinsdag j.L zag. Het lijkt mij méér dan noodig van 'dit geval verslag te geven, vertrouwende, dat hot, door de pers, óók onder da •ogen zal komen van hen, die in deze hot noodig© bannen doen, om in de eer ste plaats de publieke veiligheid, voor zoover die door het vliegen in gevaar wordt gebracht, zéé groot mogelijk te ma ken en om de luchtvaart niet in discre- diet te laten geraken. Sedert Zondagmiddag' dan, stond on der aan den voet der duinen een héél ouderwetsch Morane-Saulnier-parasol- eendekkertje met een gebroken schroef. Het had n.l. op z'n neus gestaan een eindje zuidelijker en was door een paard daarheen gesleept. Het behoorde aan den heer Frenkel, tandarts. Het dateerde uit de eerste oorlogsjaren, was geïnterneerd in Duitschland en da&r, blijkens het door de bovenste verflaag een schijnende ijze ren kruis en de, waarschijnlijk, later, in gebouwde dubbele stuurinrichting, als les- vliqgtuig „abgenützt". Nu, in 1921, is het eigendom van genoemden heer, die op zéér merkwaardige wijze „heeft lee- ron vliegen". Een brevet heeft hij, éók op zéér merkwaardige wijze niet gekre gen. Hij vliegt das bij de gratie Gods, op eigen goed vertrouwen. Dinsdagmiddag kwam een nieuwe schroef uit Schiphol, word gemonteerd door twee mecaniciens vandaar en dus was de heer E. start bereid. De motor werd tusecben do badstoelen even ge probeerd en liep, ik moet het zeggen, goed. Het was eb en het strand was dus hard. Maar de wind was óók hard en stond uit het N.-W. onder pl.m. 43b op de richting van het strand. .Het toe- stol werd opgenomen en in de richting Noordwijk gerold tot bij do laatste.bad stoelen en daar omgedraaid, om, met zijwind ander den linkervleugel, naar het drukste gedeelte van het strand toe, vóór de daar staande stoelen heen en langs het toegestroomde publiek te starten. Ik zeide den heer F., dat ik dat gevaarlijk vond en raadde hem dus, minstens nog eenige honderden meters verder te gaan, waarop ik ten antwoord kreeg dat dat natuurlijk veiliger was, maar dat hij, mócht de motor er uitscheiden, het toe stel toch in ieder geval in zee zou zet ten in plaats van in het publiek. Alsof zulks mogelijk geweest ware onder de gegeven omstandigheden! Het vlieg tuig werd dus verplaatst en de. motor aangezet. Het publiek stelde zich aan de landzijde in een lange rij op. De niet geroutineerde helpers, die den staart vasthielden, woeien om, zoodat de beide Schiphoilenaren niet in staat waren de machine tegen te honden totdat de motor op toeren was gekomen, wat warmer was geworden en het móér dan erge over slaan, dat hjj deed, nagelaten zou hebben. En zoo schoot het ding vooruit, een paar mdter de lucht in, toen, door den fei len wind onder den linkervleugel ge grepen, naar rechte orulkag, naar het vluchtende publiek, dat dhkr, Goddank al niet zóó talrijk meer was; zwabberde met één vleugel hoogstens één meter van den grond, even door, overhellend onder een gevaarlijken hoek, waarbij de heer E. met hot bovenlijf geheel naar links buiten het toestol hing, wipte toen wat op, zwaaide en slingerde, toen tegen den wind in, hooger boven zee, en ein delijk richting Noordwijk over 't strand. En toen pas hoorden wij den motor „pakken". Laat k echter idadalqk na dit verslag zeggen, onder het motto „Eere, wiea eere toekomt", dat de hoor E. zijn tra- montanen op dat uiterst oritieke mo ment bij elkaar had, en dat 99 van de 100 even weinig ervaren bestuurders het loodje gelegd zouden hebben. Dat er nu geen ongeluk gebeurde, is echter niet zijn verdienste, want de weinige men- schen daar ter plaatse, vluchtten in al lerijl en lieten zich dus niet onderstebo ven en dood vliegen. Ik laat nu verder aan het oordeel van de bevoegden, die aan dit gevlieg P) een eind moeten maken, over, vast te stellen, wat er wel gebeurd zou zijn, als werkelijk de heer E. bij dien laafesten stoel al opgestegen was. Het gaat hier dus om het verbieden van dit griezelig gedoe door onervaren, niet gebrevetteerde vliegers met ziilk ma terieel. Het wordt héél hoog tijd dat er een eind aan komt. WIELRIJDEN Stadionbaan. De uitslagen van Donderdag zijn: Sprintwedstrijd over 1200 M. Eer ste serie: 1. Duim. 2. Van Boxsel. 3. de Castro. Tweede serie: 1. Tulle ken. 2. Aandewiel. 3. Engelen. Derde serie, om een plaats in de finale tus schen de 2e en 3e geplaatsten in de le en 2e series: 1. v. Boxsel. 2. de Castro. 3. Aandewiel 4 Engelen Beslissfing: 1. van Boxsel. 2. Tulle ken. 3. Duim. Wedstrijd met tandemgangmaking over 12 K.M.: L Ikelaar. 2, Erkelens. 3. Straat. Tijd 14 töin. 531/5 sec. Wedstrijd met motorgangmaking over 2 maal 40 K.M. Eerste manche. 1. Leon Vanderstuyft In 33 min. 16 4/5 eec., 2. Wittig 6i/ï baan; 3. Dick ontman 9 banen; 4. Krupkat, 181/» baan. Tweede manche: 1. Wittig in 32 min. 52 4/5 seo., 2. Vanderstuyft, 600 M. 8. Dic- kentman, '6 banen, 4. Krupkat, 16 ba nen. Totaaluitslag: 1. Wittig 3 p., 2. Van- deorstuyft, 3 p., 3. Dickentman, 6 p., 4. Krupkat, 8 punten. Te Rotterdam stond, zoo meldt de „N. R. Crt" de vetfabriek van Van der Staay in de Struisenburgerdwarsstraat van nacht in lichte laaie. Te half elf had het werkvolk van Van Staay de fabriek verlaten. Om één uur ont dekten arbeiders van een aangrenzende meelfabriek den brand in het achtergedeel te van de raffinaderij. Handspuiten wa ren dadelijk ter plaatse, doch door het dreigend aanzien, dat het vuur nam, Het men „groot alarm" maken en stoomspuiten aanrukken. Binnen een uur tijds waren de ze den brand meester. Het vuur was beperkt gebleven tot de raffinaderij, waarvan het achterste gedeel te, waarin het laboratorium, de machineka mer en de droogkamer waren gevestigd, uitbrandde. Een fabrieksgedee'lte, waarin een paar ketels met duizenden liters vet hingen, is eveneens uitgebrand. De rest van de groote fabriek bleef ongedeerd. De schade is door verzekering gedekt Het heeft rich in deze gemeente reeds eenige malen voorgedaan dat leeraren, werkzaam aan één der H. B. Scholen al hier, op hun verzoek werden benoemd aan eene andere H. B. School dezer ge meente (z.g. overplaatsing). B. en W. ach ten het, in het belang van het onderwijs, zeer gewenscht, dat mutatiën in het on derwijzend personeel niet méér voorko men dan strikt noodzakelijk of beslist onvermijdelijk is. Overplaatsing van leeraren, nog niet lang aan eene school alhier werkzaam, moet dan ook naar hunne meening zoo weinig mogelijk voor komen; zij wenschen daaronder zoowel het Gymnasium als de Hoogere Burger scholen te begrijpen. B. en W. stellen voor zulks in een be sluit van den Raad vast te leggen. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording van de Vereeniging „Kin dervoeding", goed te keuren tot een be drag, m ontvangst en uitgaaf van 6.382.37. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten, stellen. B. en W. voor hen te machtigen kosteloos en om niet in eigen dom te aanvaarden een strook grond, be stemd om als openha remweg deel uit te maken voor de Molenaarstraat. De heer J. Hop, verzoekt den raad, ingeval hij wordt benoemd in eene volle dige betrekking tof vast leeraar in de lichaamsoefeningen aan de Hoogere Bur gerschool met 3 j. cursus en daaraan ver bonden Hoogere Handelsschool met 2 j. cursus alhier, hem gelijktijdig eervol ont slag te wil len verleenen ui t zi jne betrek king van vakonderwijzer in de gymnastiek bij het openbaar lager ondierwijs in deze gemeente en wei met ingang van den dag, waarop hij eerstgenoemde functie zou moeten aanvaarden. B. en W. stellen den raad voor de reke ning en verantwoording van de Commis sie voor schoolkleeding goed te keuren 'ot een bedrag in ontvangst en nitgaaf van 3828.32. B. en W. stellen voor hen te machtigen, de bewaarschool, gevestigd in een gebouw aan de Smedestraat, met 1 Juli. a.s. voor- loopig voor rekening der gemeente te doen voor'zeften, met handhaving van het op dien datum aan de school verhonden onderwijzend personeel en met gebruik making van de in het gebouw aanwezige meubelen en leermiddelen, een en ander volgens eene met het Bestuur dier be waarschool nader te treffen regeling. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan de regeling betreffende bet open baar vervolgonderwijs in deze gemeente. Blijkens circulaire van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland d.d. 11 Mei jJ., namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, moet het heffingspercentage voor het belastingjaara 1921/22. ten behoeve van een vlotte uitvoering van artt. 243 g en h der Gemeentewet, zoo spoedig moge lijk btj raadsbesluit worden vastgesteld. Ditraadsbesluit is in den zin der Ge meentewet een besluit tot heffing van plaatselijke belasting waarop de Ko ninklijke goedkeuring moet worden ver kregen. Uitgaande van de becijferingen reeds gegeven in raadsstuk No. 139, zal het percentage genoemd in art 7 der Veror dening op de heffing eener plaatselijke be lasting naar het inkomen te Haarlem, vastgesteld 1921/1922 gesteld moeten wor den op 61/}, zeggen B. en W. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. het percentage op 6y2 pro cent te bepalen. In het verslag op het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut tot ont eigening van eigendommen noodig voor het uitbreiden van het Raadhuis te Haar lem, wordt door eenige leden de vraag gesteld, of de uitbreiding van het raad huis te Haarlem niet behoort tot die bouw werken, welke niet strikt noodzakelijk zijn en hoofdzakelijk uit aestetische overwegin gen worden ondernomen. In dit geval meenden zij, dat het alge meen nut der onteigening niet vaststaat, daar dergelijke bouwwerken in den tegen- woordigen tijd op economische gronden behooren achterwege te blijven. Ook zullen door de aangevraagde ont eigening weder eenige woningen aan den reeds te beperkten woningvoorraad wor den onttrokken. Andere leden merkten evenwel op, dat het belang van den publieken dienst in deze moet voorgaan. Woensdag 15 Juni had de algemeene vergadering van Eigen Hulp plaats, onder presidium van den heer J. A. A. ten Houte de Lange. Na lezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat de heer J. G. Tuytel dit voor de laatste maal had gedaan, daar hij de functie van sceretaris van het dis trict had neergelegd en dat het bestuur in zijn plaats had benoemd den heer E. ten Broeke, nadat deze zich tot het vervullen van die taak had aangeboden. Ook deelde de voorzitter mede, dat de leden mettertijd zouden worden opgeroepen tot een verga dering, waarin zij ook naar aanleiding van een hun weldra uit te reiken exemplaar van voorloopige statuten zouden moeten beslis sen of zij geneigd zijn, om met de coöpe raties De Eendracht en Vooruitgang één nieuwe coöperatie te vormen. De rekeningen en verantwoording van den districts-penningmeester en van de di rectie der afdeeling Winkel, werden op advies der daartoe in het vorig jaar aan gewezen commissie goedgekeurd, waarbij door die commissie waardeerende woorden aan het adres der winkel-directie werden gericht. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herbenoemd de heeren A. F. P. Onderwater, A. Rutgers en E. ten Broeke terwijl in de plaats van den heer J. B. Rutgers v. d. Loeff, die niet meer voor een herbenoeming in aanmer king wenscihte te komen, gekozen werd de heer W. Cb. van Daalen. De vergadering werd bijgewoond door 32 leden. B. en W. doelen mede, dat 70 boringen in de prise d'eau der gemeentelijke duin waterleiding, die óf wel verzand, óf wei Met het verboren van een 20-tal putten werd onlangs in verband met de lang durige droogte, reeds een aanvang ge maakt. De aan bedoelde verhoringen verbonr den kosten worden geraamd op 70 X f 275 19.250. Onderdak gevonden. Het gezin P. dat eergisteren op straat is gezet, heeft door bemiddeling van het gemeentebestuur een onderkomen gevonden in perceel v. Loo straat 7. Voorwiel afgeloopen. Vrijdagavond is op de Baan het rechtervoorwiel van een auto, afgeloopen. Dank zij de matige gang wel ke de wagen had, kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Na gerepareerd te zijn kon de reis weder worden voortgezet. Geslaagd voor het examen in de He- breeuweche taal- en letterkunde en de Israëlitische oudheden, de heer L. H. A. Montijn, alhier. Na verdediging van Stellingen werd bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer F. van Houten, geboren te Soerabaya, wonende te Bloemendaal. Aan de Technische Hoogschool te Delft slaagden voor het propae-deutisch examen voor mijningenieur H. Sipkes en E F. Wackwitz, beiden geb. te Haarlem en J. O. Wolterbeek, geb. te Bloemen daal. Te Amsterdam slaagden voor het candidaats-examen in de biologie de da mes G. J. Peereboom en J. M. A. ten Broeke, beiden nit Haarlem. Naar w)jj vernemen hield een dezer dagon de zoogenaamde verkeerscommis sie, dat is de commissie, die het verkeerd en uitbreidingsplan van Haarlem bestu- studeert, haar voorlaatste vergadering. De volgende week zal zij voor de laatste maal bijeenkomen, zoodat het resultaat der studio van de commissie weldra aan den Raad zal kunnen worden voorgelegd. Dirk Roza heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Haar- lemsche Rechtbank, waarbij hij werd ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring en verantwoording, dienst 1920, van de goederen van de v. m. corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven. DE KABINETSCRISIS. "s HAGE, 18 Jnai. Men deelt ons med* dat H. M, de Koningin heeft in erverw#* ping genomen, de o®> 16 Juni 1921 aa«" de diende aanvrage om eervol ontstelt van de heeren Ministers en hun heeft ree zooht zich inmiddels te willen blijven be lasten met de behaodelng en af-doeni®# zoo mogelijk, van de loopende zaken. jg^BjasaiMnnniBV'np'i'iivairiiüMMaaa Men verwijt de redactie der N. H. Crt dat zjj aanleiding geeft tot overtrodin# de verkeer»verordening Dezer dagen ver meldde zij nJ. dat men de Berkenrodestoeg mag inrijden vanaf de Veerstraat naar bei Spaarne en dat dal een uitkomst is voor tuffende en wielende burgers en burgeres sen, die op bet KtoMtnisplesin in de fuik zijn gereden. Maar, zoo verwijt men haar. dan moet men 'n desi van de Lange Vees- straat, zij bet een klein deel, tegen de# draad van het verkeer optornen, en dat aansporing tot overtreding van de ver- keersverordening. Een abonné artirijft ons: Het zij zoo. Als de autoriteiten die over- tredang toelaten, ter wille van bet verkeer, dan is het natuurlijk in orde, en als zij bet niet goedkeuren, dan behoort die goed keuring alsnog zoo spoedig mogelijk* te volgen. Hoe komt een automobiel, die tot op de» hoek van Groote Markt en Barteljorte- straat is gekomen, op bet Spaarne? O* Damstraat en Laofte Veerstraat zijn afge sloten voor hem, dus bereikt hij hel kunststuk alleen langs de volgende kortste wegen: Koningstraat, VerwulPt, Ged, Oude Gracht, KI. Houtstraat Korte Veer- straat, Spaarne, ofwel Groote Markt, La» ge Bagijneatraat en korte dito, Bakenef .vergracht, Spaarne; ofwel Groote Markt K'okhuisptein, Oude Groenmarkt. Ware moesstraat, Anegang, Korte Veerstraat Spaarne. Een andere weg is er niet. De Groote Houtstraat is dicht; de „Paaltje*" kan de auto niet door of over. Du» zijn er niets anders dan de voorgenoemd* lange (kortste) wegen. Daarom zou bef wel wenschciijk zijn de Berkenpodesteeg als uitlaat te bezigen. Verder schrijft hij oos nog: Een nieuwe bepaling in de verkeersvev ordening is dat de Kampersingel allee# mag worden bereden in de richting van den Kleine Houtweg naar 't Spaarne en dt Kampervest alleen in omgekeerde rich ting. De bedoeling is a it stek end natuurlijk, maar we vragen ons toch af waar h<4 drukke verkeer int de Kamperstraat naaf den Kleine Houtweg heen moet Dat veP keer is zeer druk en heeft nu de keus tu» schen de Lange PoaUaan te nemen, naa» den Kleinen Houtweg, ofwel de Bloemhof- straat, KreJagestraat of Badhuisstraat, waf een beeJe omweg ofwel den heele» Kampersingel af te peddelen tot beé Spaarne, de hooge brug over de Kam» pergracht te nemen eu dun langs de Kam» pervest naar de stad toe. Zeker is het verkeer op den Kampersb» gel druk, doch wij kunnen ons voorstel le# dat veten die drukte op den koop toe ne men liever dan zuüke malle omwegen t* moeten maken. De beele overdrukte op den Kampersin» get is trouwens een gevolg van de slechte verbindingen met het Amsterdamse!»# kwartier, waarover wij reeds vroeg^ meermalen schreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2