Eerste Blad. Indrukken van den dag Uit den Omtrek 44ste JAARGANG No. 13867 DINSDAG 21 JUNI 1921 PER KWARTAALT 3'25 PER WEEK FRANCO PER POST PER KWART. BIJ V0QRUITBETAUN6 f O 25 f 3.57 l/t NASSAÜLAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVE^TENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BEVERWIJK. CASTRICUM. HALFWEG. HILLEGOM. HEEMSKERK. LISSE. NOORDWIJK. NOORDWIJKERHOUT. VELSEN. WIJK-AAN-ZEE. ZANDVOORT. DE ABONNEMENTSPBUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» BUREAUX» 196. RECONSTRUCTIE. Dc invloed van den vorst in den moder nen constitutioneelen staat is doorgaans voor het groote publiek nauw merkbaar, wanneer het staatshoofd altlians zijn posi tie goed begrijpt. Deze heeft naar het uiter lijk vóór alles een representief karakcr en is er voorts op gericht door onpartijdige belangstelling in het openbare leven de nationale eenheid te bewaren, te verster ken en in zich te symboliseeren. Zóó heeft onze Vorstin van den aanvang af Haar taak opgevat en moeilijk zou men een meer volmaakte vervulling Harer grondwettelijke verplichtingen kunnen be denken. Van tijd tot tijd echter wordt van den Vorst oen meer daadwerkelijk ingrij pen in hot staatkundig leven vcreischt, wanneer namelijk het volk zich bij alge- mecne verkiezingen heeft uitgesproken en wanneer er lusschen volksvertegenwoordi ging en regoeting een conflict is ontstaan^ waarbij een van beiden wijken moet. In beide gevallen heeft Koningin Wilhel- mina eveneens steeds blijk gegeven van net juiste inzicht in wat het land op zulke critieke oogenblikken vereischte. Het gaat er dan om de onverbiddelijke consequentie te trekken uit de feiten, zon der persoonlijke voorkeur of eigen voor liefde. De eerste daad in de nu ontstane regee- ringscrisis door H. M. de Koningin ge steld, wijst al weder op haar scherpen kijk en haar zuiver gevoel voor de eischen ran een goeden, constitutioneelen regee- ringsvorm. lil de 2de Kamer ontstond oen conflict lusschen den Minister van Oorlog en een meerderheid der Volksvertegenwoordiging. Die meerderheid was echter in zich het te- gmgesteldc vatn een eenheid; zij ontstond door 't samengaan ran twee minderheden: de mannen, die in het geheel geen landsver dediging willen en zij, die een kostbaarder leger wensohen, dan de Minister noodig achtte. In zoo'n geval eischt het gebruik, dat de Minister heengaat en een ander functiona- H niet een ander stelsel komt. Regeering schaarde zich echter ge- achter Minister Pop, omdat zij te- inz:^, dat na de Ministers, welke dit i: 'inet reeds heeft versleten, geen nieuw ichec meer geleden mocht worden. De crisis werd daardoor echler niet een voudiger. De Regeering ging heen om een votum, dat slechts een onderdeel van haar beleid gold; deze recbtsche regeering viel, door toedoen van een groot deel harer eigen vrienden, maar met op een princi pieel punt van haar program. Daarbij komt, dat buiten de rechterzijde guea homogene meerderheid te vinden is orn een regeering te vormen, zoodat het Staatshoofd, hetwelk thans da richting moest aangeven om de crisis op te lossen^ voor een niet gemakkelijke taak stond. H. M. de Koningin koos den juisten weg, door eerst de voorzitters der drie recht- jche fraoties te raadplegen over de moge lijkheid van reconstructie van het demissio naire kabinet. Dat is in de gegeven omstan digheden inderdaad de juiste oplossing, ge steld, dat Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouek andermaal te vinden is om het schip van staat in deze haohelijke tijden verder te leiden. De juisle oplossing: immers, de val van Minister Pop was wel de onmiddellijke aan leiding tot deze crisis, niet echter de eigen lijke oorzaak van het heengaan der ge ilede regeering. Het Kabinet heelt hervorming noodig om nogmaals een jaar met gezag en prestige op te treden. Zijn aanzien heeft door het geharrewar over de defensie, door het zwakke optreden van den Minister van Ko loniën m de Djambi-zaak, maar bovenal door het zwakke beleid van den Minister van financiën, onmiskenbaar geleden, maar niet zooveel, dan dat het na een verjongingskuur niet zijn goede reputatie van „kraditige, heilzame regeering" zou be houden lot aan de volgende verkiezingen. De Minister-president heeft de achting en het vertrouwen van het geheele parlement en het votk, met uitzondering dan van de revolutionaire dementen. De Minister Aal- berse, Van Karnebeek en dc Visser heb ben zich door hun tact en voortvarendheid nu reeds een naam van beteckenis in on- Ic parlementaire geschiedenis verworven. Dc Regeering heeft zich dus enkel te herzien m de bezetting van twee of drie Plaatsen om rustig deze vierjarige periode af te wikkelen. Daarbij zij vooral aandacht gewijd aan de belangrijke portefeuille van financiën. Het defensie-vraagstuk behoeft geen moeilijkheden meer te geven. Na het initiatief-voorstel Bomans kan de zaak der landsverdediging veilig een jaar blijven rus ten. Die puzzle gunme men een volgend ka- binetl Maar het financieele probleem is nij pender dan ooit; hier is een landsbelang van de allereerste grootte. En Minister de Vries wij hebben het herhaaldelijk be toogd ia de man niet om ons uit de impasse te redden. Wij hebben een man noodig, in wiens financieele capaciteiten en economisch inzicht parlement en volk vertrouwen stellen. Van zulk een zal men desnoods nog nieu we belastingen accepteeren; maar hem zal men vooral in de leus van den dag: „be zuiniging!" volgen. Dat noodzakelijk vertrouwen heeft Mi nister de Vries verloren. Blijkens het zoo juist verschenen Voor- ioopig Verslag der 1ste Kamer op het wets ontwerp ter verhooging van het tarief van invoerrechten hebben verscheiden leden die dit ontwerp verwierpen, de regeerkracht der Rechterzijde scherp gecritiseerd en verklaard, dat Minister De Vries niet m slaat is de hem toevertrouwde portefeuil le behoorlijk te befloeren. Werd nu die meening alleen door de lin kerzijde verkondigd, men behoefde er niet meer dan politieke waarde aan te hechten. Maar die meening steunt op feiten van zwak en wankel beleid en wordt dus door allen, die objectief oordeelen, gedeeld. Het zal er dus gesteld minister Ruys aanvaardt de opdracht tot reconstructie van het kabinet voornamelijk om gaan, om voor de portefeuille van financiën een krachtig en bekwaam bewindsman te vin den. Slaagt de kabinetsformateur daarin, dan heeft de crisis, door den val van Mi nister Pop ontstaan, meer voor- dan nadeel gebracht. Wij behouden dan onze rechtsche regee ring, welke verjongd en verfrischt op ze genrijke wijze een gelukkig bewind afsluit en ons met vertrouwen de nieuwe verkie zingen te gemoet doet gaan. Werkeloosheid. Uit de opgaven van den oorrespondent der arbeidersbemidde ling alhier blijkt, dat de aardbeiancam- pagne en de veelvuldige nieuwbouw in deze streek niet zonder invloed zijn op de arbeidsmarkt, d. d. 17 Juni stonden bij het bureau aangeschreven 7 werkloo- zen te Beverwijk on 2 te Wijk aan Zee en Duin. Personalia. De hoeren P. Smit van Wijkeroog en J. Roland van Wijk aan Zee, leerlingen van den heer 0. W. Köliler alhier, slaagdon Vrijdag j.l. voor öhot diploma boekhouden. Als assistent aau het station alhier is aangewezen de heer J. Ploor van Halfweg. Patronaat. Zondag vierde liet patro naat St. Aloysius haar jaarfeest. De dag werd met gezamenlijke H. Communie der leden begonnen, waarna een gezamenlijk ontbijt werd gebruikt in de zaal van de Erven van Rentlhem. Des avonds had een feestvergadoring plaa'ts waarbij de ouders der leden aan wezig waren. Allereerst opende de directeur de ver gadering met een woord van welkom en geluikwensdhen aan de nieuwe leden wel ke ten getale van 17 werden geïn stalleerd en de insignes door den Zeer- eerw. heer pastooT uitgereikt. Alsnu werd door den Woleerw. heer Lcesbeng een woord van welkom toege roepen aan den Pracses van de gezelfen- vereeniging te Amsterdam den Zcereerw. lieer v. Adrichem, die dezen avond was overgekomen ten einde het centraal ver band te sluiten tusscben de dezen avond op te richten gezellenvereeniging te Cas- tricum niet alle vereenigingen in ons land. Vervolgens deelde hij mede dat hij opdracht had van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem mede te doelen dat deze als president had aangesteld der afd. Cas- tricum den Zeereerw. heer Pastoor, wel ke mededeeling met applaus werd be groet. De pastoor dankte hierna voor deze gewichtige taak hem opgelegd en hoopte dat de leden de woorden van den vorigen spreker zullen opvolgen. Hij benoemde vervolgens tot onder-praeses den wel- eerw. heer Leesberg. Alsnu had de installatie der leden door den heer pastoor plaats; 22 leden werden geïnstalleerd. Dan was de goochelaar Prof. Baldine aan het woord die in zijn eerste gedeelte mooie goocheltoeren liet zien en vervol gens na de pauze de toeschouwers in ver rukking braclht met zijne jorgleures. Met een woord van dank werd deze bijeenkomst die zooveel goeds kan af werpen door den Weleerw. heer Lees berg gesloten. Examen. Voor het propod. examen van scheikundig ingenieur slaagde te Delft de heer J. Poelgeest. Fanfare. Gisteren behaalde de fanfare D. I. U. van deze gemeente onder de eminente leiding van haar dirigent de heer Slop, Op het muziekconcours te Landsmeer in de afd. marschwedstrijden den len en met een verplicht nummer den 3en prijs. Raadsvergadering. Voorzitter Burgem. Simons, aanwezig alle 'eden. Na opening met gebed gaat men over tot punt 1. Ingekomen stukken en mededeelingen, voor kennisgeving aangenomen. Pnnt 2. Ontslagaanvrage D. Hars kamp als correspondent van de arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering Wordt eervol verleend. Punt 3. Vaststelling balans en verlies- en winstrekening der gemeentebdrijven. Punt 4. Verzoeken van: a. Het H. K. Kerkbestuur te Halfweg, tot verstrek king van 170,000 voor eene op te rich ten bijzondere lagere school. b. Het bestuur der vereen igtng lot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Halfweg e.o. tot verstrek king van f 150.000 voor een op te rich ten bijzondere school en van 60.000 voor de stichting eener bijz. school voor uitgebreid lager onderwijs. c. T. Henstra e.a. tot stichting eener openbare school voor uitgebreid lager onderwijs en diverse adressen van adlhae- sie voor deze stichting, met prae-advies van B. en W. Het prae-advies van B. en W. adviseerd tot het toestaan der heide eerste adres sen, en het adres sub c. af te wijzen wegens onvolledigheid. Alvorens lot behandeling over te gaan, will de d« voorzitter de meening der leden vernemen. De heer Kruseman, mist in het prae- advies van B. en W. de financieele rege ling. Vooral wees hij erop dat een groot gedeelte der kinderen van Haarlemmer meer van die scholen zullen gebruik ma ken en len slote dat de gemeente de fi- nanc'eele offers niet kan brengen De heer Bergisch is sterk voor de ge lijkstelling der scholen, maar gelooft dat de kosten voor deze gemeente ondraagbaar zijn. De heer v. d. Berg. moet toegeven dat de financieele zilde ernstig is, maar de consequenties van de wet moeten wij aanvaarden De heer Biesheuvel beroept zich even eens op de wet. en zegt waar vroeger de Christelifto partöen offers moesten brengen aan de openbare school, thans moet, nu ook de Cbristelijiken eisühen stellen, toegegeven worden. De heer Stork vond. dat wanneer iemand voor z'n liefhebberij bijzondere stolen wil stichten, bi! dat mM moet v. De heer Blorfiewvel bes treedt tK" heer Sforlc. I>e Vooroter bero«f>t zicii ot> <te wet, hij ziet ook de financieele moeilijkheden, maar hij is uitvoerder der wet en houdt zich daar aan. De heer Kruseman renlieeert en zegt dat hij in z'n eed heeft bezworen de belangen van de gemeente te behartigen, en waar hier het faSHissement van de £(rmcente voor (te deur stent, wtr t V daaraan niet mee, dat verbiedt hom z n 06*(1 Wanneer zoo wtft <te Hoer K- de wet gever een wet afkandiff-d» die niet uitvoer baar is. houdt alles op. De heer v d. Berg ziet nog met m dal de gemeente de lasten niet kan dra- fjen. De heer Kruseman wil! voorstellen eerst te zien of de gelden voot bovengenocm de plannen te krijgen zijn en dan pas voorstellen doen. De heer van Essen wil zien of er ntei een mouw aan tepasscn is, door kleinere scboolbouw. De heer Kruseman, verzet ztcth nu hand en tand tegen bet voorstel, hu vind het de pl'cht van B. en W. de mmvsje er op te wiinen dat wij de wet met kun nen uitvoeren verder wensciht hii over de nleeimeene zaken niet meer te spreken De Voorzitter wi»t erop dat de neer Kruseman telkens wil probeeren de wei te ontkomen en die kunnen we niet o De" lieer Kruseman wil eerst overig plegen en de zaak aanhouden, want kan niet. De heer Bergisch wil ook overleg ple gen en zegt dat we maar niet alles ven le slikken, wat men geliefd te dic- leercn. De heer Krusenmaai doet het voorste om in stemming te brengen het voorstel te renvoyeeren naar B. en W. en de schoo hes luren te verzoeken met nieuwe en Christelijke voorstellen te komen. He voorstel wordt ondersteund door de hoe ren Bergisoh en Stork. Na stemming wordt het voorstel aangenomen, met tegen 5 stemmen. De heer Kruseman wil vervolgens de zaak in geheime zit ting! ichnndeleu, na af werking der agenda. Dit wordt aange nomen. 5. Adres van C. J. Heemskerk tot on- derhandscthe pacht van het pontveer te Zuid-Schalkwijk. B. en W. sletten voor bet veer aan Heemskerk te verpachten voor den 'F van 3 jaar voor 450 gulden per jaar. De heer v. d. Berg stelt voor de daar wonenden overtocht te verkenen voor de helft. De burgemeester stelt voor ook ««ze zaak aan te houden voor de volgende vergadering. 6. Brief van Gedeputeerde Stalen wij ziging warerwerordtening, wordt voor ken nisgeving aangenomen. 7. Benoeming vakonderwijzeres m de nuttige handwerken aan de O. L. school te Spaanvwoude. Op de voordracht staan: 1 mej. Valleiu- goed; 2 mej. van Eeden; 3 mej. Oudsdorf. Gekozen wordt mej. Vallentgoed met tOtegen 1 stemmen. De rondvraag. De heer Hoogerbects S. D. A. P.. komt tegen de notulen op, die vermelden bij een vorige stemming, aan gaande een credietje aan de Burgerwacht, dat zelfs de S. D. A. P.ers hadden voor gestemd. Hij meende dal dit onjuist was. Verdere wensdben werden niet meer geuit, en ging men over ia geheime zitting. Op het Kerkplein alhier had een onge luk plaats dat betrekkelijk nog gelukkig is afgeioopen. De vrachtrijder B. was op een oogenbrik z'n voor een' driewiolige kar gespannen paaTd niet meer meester. Als gevo'g hier van zwenk'e de kar en kwam terecht te gen de winkelpui van don manufacturior Lubbers. De groote spiegelruit werd in duizend diggelen geslagen. Het raam- en deur kozijn ontzet en verder groote verwoes ting in de etalage aangericht Vervolgens holde het van de kart los geraakte paard langs de Kluft naar den spoorbaan waar aan den overweg juist de boomen gesloten waren voor den naderenden trein. Het dolle dier sprong over de afslluit- boomen doch kwam gelukkig met een te vallen, zoodat het nog net gegrepen kon worden voor de trein voorbijsnorde. De voerman was van den wagen ge slingerd doch had geen letsel bekomen. Wcgverbreeding. Tegelijk met de nieuwe bestraling der Hoofdstraat en Weeresteinslraat heeft een verbreeding plaats. De straat wordt 5 M. van uil het hart van de tramrails, zoodat het voetpad wordt versmald. Schijnbaar is dit een verbetering, daar het verkeer op het voet pad beslist onveiliger wordt. Het aard'ge bosschage tegenover de Haarl. Bank, gaat weg. a V erkoopingen. Eerstdaags komt het mooie Heerenhuis „Weltevreden" on der den hamer. Dit is een der mooiste villa's uit heel den omtrek. Ook bere'kt men ons, dat „Weerestein" wordt ver kocht. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd. A, J. Meeuwissen en D. Fflippi. Geboren, d. van M. WegmanGou- looze. d. v. G. M. van deT Meijvan der Steen. d. va.n M. M. Th ooien Smits. z. van W. Freeke-.Plug. 2 d. van M. G. van PuttenOtten - z. van J. VerdoornReiobwein. Overleden: P. A. Lommerse. m. 2 jr. Pers: nalia. Tol lid van het Cen traal Bestuur van het Verbond van de Ncd mlandsche Fabri kan ten-veneo- nigin?? werd benoemd de heer A. H. Baron van Hard en broek van Ammer- stol alhier. Geslaagd. Voor de 1ste klasse der Hoogere Burgerschool te Haar lem zijn geslaagd W. Keur, P. van Waasbergen en J. P. van Baanbank, alhier. Promotie. Onze plaatsgenoot de heer F. J. Gerritsen slaagde te Lei den voor het examen candidaat in de Rechten. Bank-Associatie. Het kantoor de zer Bankinstelling wordt met ingang van enkele dagen gevestigd aan de Van den Endelaan in het gebouw, waar voorheen de Lissesche Bank was ge vestigd. Kormbond Zannersdng. Op Woensdag 29 dezer (Feestdag St. Petrus en Pau- lus) zal voor de koren aangesloten hij den Korenband nit onzen omtrek een Zangersdag worden gehouden des nam. 5 uur te Voorhout. Het pro gramma ziet er wel verzorgd uit: 1. Cantabile van César Franok (orgel) 2. Introïtus „Cibavit" uit de Mis van H. Sacramentsdag, door de leden van den Bond (eerste helft) 3. Christus factus est Graduale van Witten Don derdag door de schola van Hageveld. 4. Ave Maria van Max Reger (orgel). 5. Introïtus „Cihav't" (tweede helftt). 6. Communio vaa den 2en Zondag na Driekoningen (Hageveld). 7.Vrij meer stemmig nummer, koren eerste helft. 8. Kyrie uit de „Miissa St. Agnotis" van Ph. Loots. 9. O quam suavis uni sono met orgel van W. Jan sen. 10. Vrij nummer tweede helft 11. Concert van Rinck voor orgel (ge heel extra liturgisch). 12. Korte toe spraak. Wij twijfelen niet of deze dag zal weder veel bijdragen voor de kerke lijke muzikale kunst. Voetbal. Zondag speelde A. D. O. 1 een vriendschappelijken wedstrijd tegen bet sterke V. V. U. 1 van Uileeest, De Heemskerkers hielden zich kranig en wisten met 21 de overwinning te be ihalen. Aardbeien. Maandag is het tuinbouw- veriof begonne» voor de schoolkinderen boven 10 jaar. Zoo komt er flinke hulp voor- de plukkers. Als het nu maar weer eens regenen wil, want vele aardbeien staan te verdrogen. Dc Hanze. Gisteravond hield de Pi. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" hare 9e jaarvergadering in het Café-Restaurant „De Nachtegaal". De opkomst was vrij goed. De voorzitter, de hoer T. G. J. van der'Eerden, opende de vergadering met den Chr. groet cn heette allen welkom, in 't bijzonder den ZeerEerw. heer Pastoor. Hij wees er op, dat het afgeioopen jaar voor de verceniging een gunstig jaar is geweest. Dank zij den ijver der propagandaclub is het ledental be duidend toegenomen cn door de mede werking der leden is veel gepresteerd kunnen wordetn. Dc voorzitter woes er op steeds het devies: „Eerlijk in handel, Christelijk in wandel", hoog le houdcin. Na een kleine bemerking werden de notulen vastgesteld. Hier na passeerden enkele ingekomen stuk ken de revue. De Directeur der Hanze- bank, de hoer Geclis, kreeg van den voorzitter een pluimpje voor zijn hulp inzake liet invullen der biljetten voor het Handelsregister. Een schema werd gegeven van hetgeen aan de zuster- afdeolingen was gezonden voor een te Lisse te houden Hanzedag. Uit de medodeelingen bleek, dat het bestuur was uitgenoodigd door het bestuur van den R. K. Volksboud, om tegen woordig te zijn bij de plechtige her nieuwing van de Inlronisatie van het H. Hart. Het bestuur had besloten dit te weigeren en een conferentie met dat bestuur zou aanvragen tenein de verschillends zaken te bespreken en vooral het onder dak brengen van een vliegende winkel in het Bondsge- bouw. Op deze conferentie heeft het Volksbondbestuur gezegd deze zaak in overweging te nemen. De contributie werd wederom vastgesteld op f 10 per jaar. Na advies van den penningmees ter werd besloten tot afschaffing van boete en presentiegeld. De secretaris, de heer C. Caspers, bracht hierna een mooi jaarverslag uit. Wij stippen er uit aan, dat het ledental is voor uitgegaan en wel van 59 tot 74. Op initiatief van de afdeeling is een ge westelijke standsorganisatie gesticht en voorts een perceel gekocht voor een bijkantoor der Hanzebank. Een dankbaar applaus Loonde hem voor zijn moeite. Hierna was het de bourt van da pen ningmeester om rekening en verantwoor ding te doen. Hieruit bleek dat naast een ontvangst van f 800.02!^ een uitgave viel te boeken van f 792.64Vs, wodat de balan3 sloot met een voordeolig saldo van f 7.37'/2. Tot verificateurs werden benoemd de hoeren 0. Schrama, CL Lan- geveld en J. Ransdorp. Voorts werden de jaarverslagen uitgebraoht van da di verse onderafdeelingen voorzoo ver de ver tegenwoordigers aanwezig waren. Uit een en ander bleek dat voor het Santos fonds een commissie moest worden samenge steld. Benoemd werden de hearen We ber, Schuts en van Riek, benevens de i'jorw. Adviseur. Aan de orde was alsnu bestuursverkiezing wegen.» pnriadieka af treding van de heeren F. G-. J. van der Eerden, J. Hoes en H. Schuts. Na go- houden stemming bleek dat alle afrie den do heeren werden herkoaea; do heer van der Eerden werd wederom tot voor zitter herkozen. Hierna werden de volgende vaaadel- aandeelen uitgeloot: 75, 156, 143, 110, 35, 11, 37, 88, 51, 38, 123, 96, 145», 54, 138, 6, 1, 79, 1 Oen 18. In een volgende vergadering, zoo deel de de voorzitter mede, zal een commissie worden benoemd ter voorbereiding van het in het volgend jaar te vieren tweede lustrum. In de rondvraag meende de heer Zwet sloot dat het inoassoloon van de oontri- butie .moest verhoogd. De incasseerders meenden dat niet noodig. Schuts bedank te voor zijne herbenoeming en de heer Weber wenschte de vergadering geluk met de herkiezing tot vooratter van den hoer van don Eerden. De ZeerEerw. heer Pastoor had met genoegen de vergadering bijgewoond en hij bewonderde de activi teit van het bestuur en leden en vooral die van den voorzitter; hij wenschte da afdeeling groei en bloei toe. De vooaitter bracht een woord van dank aan allen en ook aan de pers, welke steeds van allo vergaderingen vlug en oorreot ver slag uitbrengt en sloot de vergadering met den Gkristelijken groet. Collecte. In den loop dezer week zal er alhier langs de huizen een collecte worden gehouden voor den gewapenden dienst. Voetbal. Het 4e elftal van S.J.C. is Zondag bij S.B.C. II te gast ge weest. Te ongeveer half vier werd er begonnen. Zooals we weten is de Voorhoutsche V.V. S.B.C. pas een maand oud. De ligging van het ter rein is heel mood, dicht bij het dorp. Het speelveld zelf is nog niet ge heel in orde vanwege de greppels welke er door liggen, doch dat zal mettertijd wel veranderd worden. Er werd aardig gespeeld. Het samenspel was vrij goed. De overwinning was voor S.J.C. met 8—0, S.B.C. U, nu nu flink aanpakken cn niet den mood laten zinken, opdat wanneer S.J.C. weer bij u op bezoek komt, ge het derde elftal zult kunnen verstaan. Eert ongeval. Zondagmiddag om streeks 5 unr, had alhier op het kruis punt in het dorp een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kun nen licbben. De dienstbode van den heer J. H. Pennings kwam van den Schulpweg afpeddelen, toen 2 auto's van verschillende kanten het kruis punt naderden. Zij hoorde wel het signaal van de auto, die van den kant van Noordwijk naderde en keek dan ook dien kant uit, met het ge volg, dat zij met haar rijwiel tegen de auto aanbotste, die van den an deren kant naderde, ofschoon deze ook signaal gegeven had. Het voor wiel der fiets weid totaal verbrijzeld. Zij zelf echter kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. Nadat het meisje en de kapotte fiets in den winkel van den heer P. Méns waren binnengebracht, waar door den auto mobilist, den heer Stallinga, nit Lei den, was verzekerd, dat hij nog ten overvloede de geleden schade aan hef rijwiel zou vergoeden, kon het meisje, hoewel hevig verschrikt, haar weg vervolgen, zoodat dit ongeluk heel goed afliep. Voetbal. Op het terrein van N.V, C. had Zondagmiddag een weinig be langrijke voetbalwedstrijd plaats tus* schen N.V.C II en Geel-Zwart II van Haarlem, waarvan de uitslag was 6-1 voor N.V.C. II, N.V.C. I be haalde een overwinning te Leiden op U.V.S. II met 3—1, terwijl C.VJC. 1 op bezoek ging bij O.V.O. te Roelof- arendsveen en daar een overwinniuj» wist te behalen met 20. Personalia. Voor het lste nahum kundig examen is aan de universiteit Amsterdam geslaagd de heer G. Dege naar aüliiier. Geslaagd. Voor het diipJoima Boekihw» den is geslaagd de heer P. Smit te Wij keroog. Het conflict aan de Pamerfabriek. Inzake hot bericht dat de directie hara eischen van arbeidsverlenging en looni- veriaging heeft teruggenomen, vernemen wij nader dat het eerste juist is. Van( het opnieuw invoeren van Zondagsar- beid heeft de directie geheel afgezien en da werktijden blijven als tot nu toe. Wat de loonsverlaging betreft, voor- loopig blijven de loonen zooais ze nu, zijn. Op 4 Augustus a.a. zal echter een nieuwe oonferenüe met do besturen der vakorganisaties plaats hebben. Dan zal worden nagegaan of de index van don levensstandaard zoodanig is gedaald, dat over loonsverlaging kan worden gespro ken. Wij vernamen dat do directie da loonen zoo wil regelen, dat het premie stelsel verhoogd wordt, waarvoor de be stuurders der vakorganisaties echter wei nig gevoelen. Wat betreft het adres der Korkera- den. aan de directie, zulk een adres ia niet alleen gezonden door de Kerko- raden der Herv. en Geref. kerken te Velsea, maar ook door het ILK. Kerk bestuur en eveneens door de besturen; van deze drie kerken to Beverwijk, waar ook 'oen aantal arbeiders der Papier fabriek woonachtig is. Zondag 1.1. speelde onze voetbalclub een vriendschappelijke matcih met R. C. IJ. van IJmuiden. De stextke wind was den spelers zeer bindcrii.pt. Onze club speelde tot de rust met 10 man. Halftime was door geen partij een punt behaald. Na de rust moest er weer een speüer van „Wijk aan Zee" weg, wegens gebrek aan tijd. W. Z. V. speelde toen met 9 man. 't Ging nu met den wind. dus men ver- wadhtte wel een paar doelpunten, 'i Liep echter anders: het spel eindigde met 10 voor IJimiuiden. W. Z. V. speelde wei niet zoo goed, als wij hadden verwacht, maar kon lagen R. C. IJ. geen een man missen, laat staan 2. Wel is R. C. IJ. 'n zeer jonge cflilb, maar ze is samen gesteld uit spelers van andere dubs, du» geen vreemdeling bij het voetbalspel. Openbare verkooping. Ten overstaan van de notarissen Bertling en Wolzak hod Donderdagmiddag in café-restaurant „Zo-. merlust" de openbare verkooping plaats van drie heerenhuizen aan de Kostverlo* penstraat nos. 8, 10 en 12. Koopers wer den: van perceel no. 8, de heer Korpes, van no. 10, de heer Allegro en van per ceel 12 de heer Kooper, allen te Zand- voort, voor f 22000. De 2 huizen aan de Huismanstraat wer den niet geveild. Perceelen bouwterrein werden geveild, perceel 1 kwam aan den beër Korper voor 300, perceel 2 aan den heer Visser voor f 287, beiden te Zand- vöort. Was 't aanvankelijk 15 Juni j.l. d«. dag, waarop voor 25 jaar de heer N, Stokman in dienstbetrekking kwam aaa de Amsterdamsclie Gemeentelijke Water leiding, waarvan wij reeds eerder mel ding maakten. Gevierd werd deze op 13 Juni. Omstreeks 10 uur in den ochtend werd de jubilaris met zijn gezin door eenige zijner kameraden het kantoor ter plaatse, hetwelk voor deze gelegenheid in een feestgebouw herschapen w&3, bin nengeleid. Bij monde van zijn onmiddellijke chof werd den jubilaris als toen. toeegosprc- ken namens Burgemeester ea Wethouders der Gemeente Amsterdam, namens w.a deze hem ook de gebruikelijke envelop pe, alsmede hot certificaat van trouwfi dienstvervulling overhand'gde. Gedurendi deze oogenblikken kruiste boven het feest gebouw eene vliegmachine waarin ver* moedeiijk een of meer zijnor oud-supe rieuren gezeten waren. Uit het perso neel had zich eene commissie gevormd die hem namens het gansche personeel *n gouden remontoir horlogo met inscrip tie overhandigde. Vervolgens bestond e» gelegenheid den jubilaris en zijn .gezin te complimenteeren, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Men bleet nu nog eenige uurtjes onder gezelligon kout in het feestgebouw bijeen. Zeer zeker kan deze dag door dei| jubilaris een onvergetelijke voor hem er ziin gezin genoemd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1