In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. De koopprijzen van huizen in Haarlem. Stadsnieuws. DAMIAATJES o VOENSDAQ 22 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 138*8 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN! PER KWARTAAL Per week u.^o FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 274! EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Hooge prijzen en de dalende rich ting. Wat was de oorzaak der hooge prijzen? Worden er nog huizen gekocht? Zullen de prij zen nog dalen? AGENDA. 23 JUNI. De bekeering van Rusland. LANGS DEN WEG. i Voor den Lachhoek. BUREAUX! Zullen de prijzen, die thans voor huizen besteed worden, nog dalen? Het is een vraag, waarvan het antwoord nienigen Haarlemmer interesseert. Want velen, die vóór den oorlog nooit gedroomd hebben ooit huiseigenaar te Worden, zijn thans de (gelukkige?) bezitter var zoo'n kleinood, staan op 't punt het te v.orden of overwegen het denkbeeld zeer ernstig. Men verwachte ook van ons niet een stellig ja of neen op de vraag, want, zoo- a'.s de lezer zal bemerken, zijn er vele fac toren, die daling of rijzing der huizenprij zen in de hand werken. Vrijwel echter kan, dunkt ons, aangeno men worden, dat wij voorloopig (wat er over 10, 30, 50 jaar gebeurt weten we niet) over r]e topprijzen der huizen heen zijn. Topoi >en, dat wil zeggen, de hoogste prDz»n voor de huizen, werden betaald in der loop. vooral in het begin en midden, van het vorig jaar. Nadien vertoonen de huizenprijzen een dalende richting, zoo dat men thans, over 't algemeen, een huis voor vrijwel één derde en één kwart min der kan koopen dan toen. Dat is vooral het geval voor de dure heerenhuizen. Een wo ning oairvoor ruim een jaar geleden vrij r*et 00.000 zou verkregen zijn, brengt nu r.ief meer op dan 40.000. Een uit zondering moet worden gemaakt voor win kelhuizen en de middenstandswoningen, huizen, die zoo ongeveer tot f 18.000 op brengen. Daar worden nog wel goede prij zen voor betaald, hoewel ook daarvoor de topprijzen van 1920 lang niet meer gehaald Worden. Wat wij hier neerschrijven geldt natuur lijs zeer in 't algemeen. Er zijn uitzonde ringen en wij willen niet beweren dat al wie in 1920 een huis kocht, dat huis duur of te duur heeft gekocht. Als een huis, dat in dien tijd werd gekocht, door een betrouw baar man werd getaxeerd, die zich niet al te veel door de toen heerschende koop rage liet beïnvloeden en deze achtte, ge zien de bouw en stand var het huis, den prijs niet hoog, laat ons zeggen zelfs oen fortuintje dan willen wij niet be- w-eren, dat de kooper aan dat huis een strop heeft gehad en het nu één derde min der zou opbrengen. Evenmin is het volgende voorbeeld nor maal. Ergens in onze stad staat een huis, dal tien maanden geleden werd verkocht voor f 8000. Eenige weken later ging datzelfde huis in andere handen over voor f J 2.000 en thans is het weer verkocht voor f 8.000. Dat zijn natuurlijk uitzon deringen. Men kan echter aannemen, dat de gemid delde prijzen voor huizen thans ongeveer 30 lot 100 procent hooger zijn dan vóór den oorlog. Wat wet 71e oorzaak was dat verleden jaai de huizen zoo geweldig in prijs ste gen? Dat was natuurlijk voor een goed deel het gebrek aan woonruimte, maar ook het feil, dat toen alles goed ging en er veel geld werd verdiend in handel en industrie, zoodat de menschen niet naar geld keken bijna. Wij willen niet zeggen, dat nu de woning nood al zoodanig geluwd is dat daarvan het gevolg is, dat de prijzen met duizend guldens tegelijk kelderden. Tot dit laatste hebben verschillende fac toren medegewerkt, zooals hieronder blij ken zal. Het is bekend, dat op de huizenveilin gen tegenwoordig vele huizen worden „op gehouden". Maar men leide daaruit niet af, dat nu tn 't geheel geen huizen meer ge kocht of verkocht worden. Naar ons door notarissen verzekerd ^verd, gaan onderhands, door hunne be middeling, nog vele huizen in andere han den over. Maar op de huizenveilingen gaat het 'ang zoo goed niet meer als een jaar gele den. Er wordt bijna geen bod meer ge daan en dat er nog een bod gedaan wordt *'t 'm dikwijls hierin, dat er heel veel menschen zijn, die nog met huizen zitten en daarvan af willen, nu het getij nog "iet heelemaal verloopen is. Zij bieden dan de huizen aan en waarborgen tegelijk daarop oen zeer hooge hypotheek. Iemand *erkoeht bijv. een huis voor f J8.009 en Waarborgt daarbij een totaal hypolheek (hetzij geheel eerste ofwel gedeeltelijk eer „te en gedeeltelijk tweede hypotheek! van f H k f 15.000. Normaal zou men voor zoo'n huis niet meer dan f 12.000 hypo theek kunnen krijgen. Dat maakt den koop natuurlijk aanlokkelijke en 'n kooper hapt toe. Men biedt ook huizen te koop aan per advertentie voor bijv. 16700 en zegt df.arbij f 12.000 hvj otheek toe of een huis voor f 12.000 met f 9.(00 hypothe ik. Overigens gaat er niet veel on op de t eilingen. De menschen zijn huiverig geworden na de ingezette daling en leven in afwachting van nog verdere daling, terwijl de hoofd oorzaak wel deze is, dat de „beroepshan- del" in huizen zich vrijwel van de veilin gen heeft teruggeirokken. Er zijn op die veilingen menschen, die er hun beroep van maken, handel te drij ven in huizen. Want het is eigenaardig zoo weinig menschen er zijn, die, van zins een huis te koopen, daartoe naar een veiling gaan. Ze schijnen er schuw van te wezen Misschien omdat zij de gebruiken der vei lingen niet kennen of om welke redenen <Jan ook. Dikwijls gebeurt het, dat een huis op f 10.000 in bod gezet op f 5.—- zou kunnen afgemijnd worden en dat de liefhebber die kans laat verloopen, terwijl hij dan eenige dagen later of op denzelfden avond voor datzelfde huis eenige honder den of duizend gulden meer betaalt. In den glorietijd van den huizenkoop bo den deze beroepshandelaars maar raak, bijna zeker als zij waren dat zij het husi te een of anderen tijd toch met een zoet winstje van de hand zouden kunnen doen, maar in de dalende markt van tegenwoor dig zijn ook zij voorzichtig en hang ge worden en koopen liefst niet, omdat er te veel risico aan vast zit. Dit en de afwach tende houding van alle koopers, die een verdere daling der prijzen verwachten, als mede de heerschende malaise in handel en industrie met het daarmede gepaard gaande gebrek aan geld, is wel de oor zaak dat er op de veilingen zoo weinig omgaat. Hypotheek op de huizen is er tegenwoor dig in tegenstelling met een half jaar of 10 maanden geleden wel te krijgen en zelfs de hypotheekrente zakt. Was deze rente tot voor kort 6 J4 procent, thans is zij 6 li procent en soms nog lager. Nog even willen wij een motief opge ven, waarom voor z.g. middenstandswo- ningen nog wel goede prijzen betaald wor den. Dat kan het volgende zijn. De midden- standsbouw is nog niet zoo heel erg ruim. en wat er aan middenstan dswoningen ge bouwd wordt, geschiedt door gesubsidieer de middenstandswoningbouwvereenigingen en de- woningen vallen over 't algemeen niet mede. De afmetingen zijn niet groot, veel comfort wordt er in gemist en de huurprijzen zijn hoog. Het is niet te ver wonderen dat velen er de voorkeur aan geven, liever in oen eigen huis te wonen dan een duren huurprijs in zoo'n woning te betalen. Deze huurprijzen loopen van f 600 tal f 900, en waarlijk kan men dan een koopprijs van f 10000 tot 12000 besteden om niet duurder te wonen in een eigen huis, terwijl men daarin kan maken en breken wat men wil, ook onderverhuren, wat heel dikwijls in vereenigingswoningen verboden is en waartoe trouwens ook geen gelegenheid zou zijn. En thans de cardinale vraag: zullen de prijzen der huizen nog dalen? Het publiek denkt van wel, getuige zijn afwachtende houding op de veilingen. Een notaris gaf ons als zijn mcening te kennen, dat een groote prijsdaling niet zoo gauw te verwachten is. Dat wil niet zeg gen dat van de huidige prijzen nog niet wat zal afgaan. Dat is best mogelijk, maar een flinke prijsdaling voorziet hij in de naaste toekomst niet. Hij grondde die meening hierop, dal de woningnood niet zoo -vlug zal zijn aange vuld en dat is loch noodig voor een prijs daling. Willen de prijzen der huizen dalen, dan moet er aanbod van huizen zijn. En vervolgens nog dit: de midden- standswoningbouw en ook de arbeiders woningbouw is in handen van vereeni- gingen, die gesteund worden door Rijk en gemeente. Maar de huur van deze huizen is zeer hoog en het is in 't belang van Rijk en gemeente, dat die huren hoog blijven, omdat elke gulden, die van de huur afgaat, verlies beteekent voor 's Rijks schatkist. Maar als die massa huizen, die nu door vereenigingen wordt gebouwd, en er zullen nog heel wat vercenigingshuizen moeten komen, voordat het tekort is aan gevuld! zulke hooge huren moeien be- dinaen, dan zal dat tot gevolg hebben, dat de huren van de andere, oudere huizen ook omhoog moeten, vooral na terzijde stelling der huurcommissies, en deze hoogere huur zal natuurlijk den prijs der huizen ten goede komen en omhoog hou den. Intusschen zij opgemerkt, dat deze notaris ook geen belangrijke stijging der prijzen, althans niet in die mate van ver leden jaar,, verwacht In de redeneering van onzen zegsman zit natuurlijk veel waars en wie haar tot de zijne wil maken, doe het, doch wij voor ons meenen dat er wel een en ander op valt af te dingen. Zeker worden er door de bouwvereeni- gingen veel huizen gebouwd en juist deze heipen krachtig er toe mede, het woning tekort aan te vullen. Is hot woningtekort gelenigd, dan zal er ook meer aanbod van huizen zijn en zullen ook de koopprijzen van huizen dalen. Maar het is te voorzien, dat, als eenmaal in den ergsten nood is voorzien, het Rijk en de gemeente zullen stoppen met nog langer zulke groote finan- cieele offers te brengen als tot nu toe het geval is, offers die tot millioenen guldens stijgen. Wie dan, indien Rijk en gemeente dat niet meer doen, het verdere tekort aan woningen zal moeten aanvullen? De particulieren dunkt ons. Is een veronderstelling, gezien de huidige economische toestand, dat de prijzen van de bouwmaterialen op den duur nog meer zullen dalen, vooral wanneer in Jen aller grootsten bouwnood is voorzien, zoo ge waagd? Er zal dunkt ons, een lijd komen en die tijd behoeft zelfs niet zoo ver af te zijn dat woninghouwvzreenigingen geen nieuwe huizen meer bouwen met steun van het Rijk, maar dat de materiaal- prijzen zooveel goedkooper zullen zijn ge worden dat de particuliere houwer nog wel hei! ziet in het bouwen en daarna verkno pen van woonhuizen. Zoolang dit het ge- va! is, zal er, dunkt ons het is een economische wet ook nog wel gebouwd worden, totdat wellicht het woningtekort zoo goed als aangevuld is, althans niet zoo nijpend meer is als nu. Is in den nood voorzien, dan zullen de huizen met de duurste huurprijzen en met de minste gemakken, in casu die der bouw- vereenigingen, het eerst door de bewoners ontvlucht worden en Rijk en gemeente zullen wel verplicht zijn de huren der ver- eenigingshuizen dan te verlagen, als zij ze niet voor het grootste deel onbewoond wil len laten. Dat wordt een strop voor Rijk en gemeente? Zeer zeker, maar een strop, die bijna wiskundig zeker is te voorzien. Wij zijn overtuigd, dat hoe meer het te kort aan woningen wordt verkleind, hoe lager de huren zulten worden en hoe meer Je waarde der huizen ook zal verminde ren. En dat het woningtekort z51 worden aangevuld staat voor ons vast. Want het is ee_. economische wet dat, als er van iets te weinig is, velen zich op de productie daarvan toeleggen, met het gevolg, dat het tekort niet zelden in een teveel verandert. Wij gelooven dan ook aan een geleide lijke zij het zeer geleidelijke prijs daling der huizen. Misschien kan die da ling op een gegeven oogenblik eens met een sprong omlaag gaan, omdat deven hui zenbezitters de schrik om het hart slaat door de vrees voor nog verdere daling en velen hunner tegelijk hun goed tegen elk aannemelijk bod op de markt werpen, of door onverwacht groote malaise in handel en industrie, maar anders zal het zachtjes aan gaan naar omlaag. Wie precies het tijdstip weel waarop het woningtekort ongeveer zal zijn aangevuld en dat men misschien aan het scheppen van een „teveel" begint, die weet ook den tijd. waarop de prijzen der huizen weer nor maal zullen zijn. HA5 duur of hóé goedkoop de huizen dan zullen zijn, zal natuurlijk voor een goed deel afhangen van de dan heerschen de toestanden in handel en nijverheid. Maar zeer zeker zullen die prijzen heel wat lager zijn dan de nu geldende. Dat de prijzen nog spoedig of ooit zoo hoog zullen worden als we ze gekend heb ben. is niet te verwachten, omdat 'n hoog conjunctuur in handel en nijverheid, zooals we in de afgeloopen jaren hebben beleefd, de eerste vijftig of honderd jaar wel niet zal weerkeeren. Een kleine hoop voor huizenspeculanten dal de huizenprijzen snel zullen stijgen, is misschien deze, dat hot Rijk ontijdig den steun aan woningbouw zou stopzetten. Maar dat is toch wel in den huidigen tijd niel te verwachten. Het Rijk zal blijven helpen het tekort aan te vullen, totdat de particulieren het ontbrekende kunnen aan vullen. Sociëteit Sint Havo" 11 uur L. T. B.-export 8 uur werkverdeeling Herwonnen Levenskracht. Groote Kerk 8 549 54 uur Or gelbespeling door den heer George Ro bert. Groote Markt 954 uu- Concert Haarlem's Muziekkorps. Stadhuis 9)4 uur Receptie Con gresleden Maatschappij van Nijverheid. Mustum van Kunstnijverheid Ten toonstelling van de verzameling Kley- kamp. Familie-bioscoop, Kleine Houtweg 12 Voorstelling. „Oud-Holland"Verwulft Strijk orkest. Sint Martha-vereeniging, Ki. Hout weg 13 34 uur Betrekkings bureau. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks toegankelijk, uitgezonderd Zaterdag, Zon- en feestdagen. Sint Elisabeth's Vereenigtng 12 uur aanvragen van versterkende middelen. BLOEMENDAAL. 2 uur Raads vergadering. Dinsdagavond had in de groote zaal van „Sint Bavo" de aangekondigde leasing plaats van Z.D.H. Mgr. Dr. A. A. Szeptycki, metropoliet van Lemberg. De opkomst had grooter kunnen zijn. Toch was de belangstelling nog vrij goed te noemen. Het podium was versierd met planten. Op de tafel, waarachter Mgr. met zijn secretaris en de WelEerw. hee- ren kapelaan J. Th. Jacobs en rec tor P. W. de Wolf, plaats hadden genomen, stonden bloemen. De hceren J. Nibbering (piano) en N. Ransijn (viool) zorgden op ver dienstelijke wijze voor de „entrée mu- sicale" .en werden daarvoor met ap plaus beloond. Daarna leidde de WelEerw. heer kapelaan Jacobs den avond in met een herinnering aan de goedgeslaag de H.M.W. en de daarvan uitgegane propaganda voor het missiewerk. Dat gold liet missiewerk in verre landen zeide hij, doch dezen avond zal Mgr. Szeptycki spreken over missiewerk in ons eigen werelddeel, in Rusland. Ook de bevolking daar heeft recht op onze belangstelling. Mgr. zal spreken over het werk daar en over zijn plannen Spr. hoopte dat dc woorden van Mgr. er toe zouden bijdragen om ook de belangstelling in de binnenlandsche missie aan te wakkeren. Het zangkoor „Ave Maria" onder directie van mej. Elze Wille, bracht daarna, goed voorgedragen, eenige lie deren ten gehoore. De begeleiding daarvan was bij mej. Annie Bonarius in geroutineerde en bekwame handen. Pater van Keulen C.S.S.R., die Mgr. immer vergezelt in Holland leidde Zij ne Excellentie Mgr. Dr. graaf A. A, Szeptycki in. Deze vertelde dat hij Mgr. had leeren kennen als een groot man met 'n warm Apostelhart. Reeds 13 jaren geleden had Mgr. het voorne men opgevat deze reis, die hij nu volbrengt, te maken. Het is dus geen opwelling van het oogenblik geweest In 't kort zette spr. uiteen wat de Russische schismalieken eigenlijk zijn. Sinds de 9e eeuw zijn zij van de Roomsche Kerk gescheiden. Begaan met het lot van die goede menschen heeft Mgr. hun belangen aan den Paus Z. H. Pius X voorgedragen en deze droeg hem op voor,Rusland te gaan werken. Z. H. benoemde hem tot ad ministrator van Rusland. Verschillen de jaren deed Mgr. dat, tot groot ongenoegen van de Staatssecrelarie ia Petrogrado en, bij het uitbreken van den oorlog, (Mgr. woonde in Lem berg, buiten Rusland dus) moest Mgr. zijn voortvarendheid met een gevan genschap van 3 jaren boelen. Bij de revolutie herkreeg Mgr. zijn vrijheid. Toen echter stond het steeds vaster in zijn hart gegroefd, dat er voor Rusland moest worden gewerkt Paus Benedictus hernieuwde en versterkte de opdracht van Zijn voorganger aan Mgr. Szeptycki, om te werken aan de bekeering van Rusland. Slaagt die actie, dan zijn er niet minder dan 150 millioen Katholieken te winnen. De langste dag. Eerlijk gezegd, heb ik er heelemaal niet aan gedacht, maar door toespellingen en gesp lekken ben ik op het idee gekomen, en nóg had ik langen tijd moeite om het te gelooven. Het was gisteren de langste dag! Het officieele begin van den zomer! Maar nooit is de 2tste Juni zoo belee- digd als gisteren. Want het geleek meer op guur najaars weer, dan op den eersten echten zomer dag. Erger, niets had de dag van gisteren met den zomer gemeen. Ik kan me niet herinneren dat i:k de zon heb gezien, en dat is toch wel een der meest-zomersc.he factoren, en een der figuren, onmisbaar op zoo'n „openings dag"! Dreigende luohten wanen er den heelen dag en bleven tot in den avond. En eeni ge malen braken de wolken en startte de regen neer. Er stond een nijdig windje, en het was waarlijk vinnig koud. De menschen doken weig in hun kragen en hadden hun dikke jassen weer aangedaan. Men zag geen pa rasols, geen slroohoeden, geen fleurige toilleljes. Het was een treurige misluklc zomerdag, een caricatuur van den langslen dagl Maar daarvoor zijn priesters, broeders en zusters noodig en ook veel geld. Het ligt in de bedoeling van Mgr. daarvoor ook een vereeniging te stich ten nl het „Apostolaat voor de.. Roe- theensche Missie". Spr. wekt allen op daarvan lid te worden. De verplich tingen zijn niet zwaar: eiken dag een Weesgegroetje voor de bekeering van Rusland en een bijdrage van twee cent per week. Dan was het woord aan Mgr. Szep tycki, die vooraf een verklaring in 't Hollandsch voorlas, waarin Mgr. zijn waardeering 'voor Holland uitsprak, dat hij reeds lang kende, maar in de laatste maanden oprecht had leeren liefhebben en achten. Mgr. betuigde zijn spijt, niet in 't Hollandsch te kunnen spreken en vervolgt dan zijn toespraak in 't Fransch met vooraf uiteen te zetten, dat de schismatie- ken eigenlijk gedwongen afgescheiden leefden van Rome. Eerst waren het de keizers van Constantinopel, die het volk afhielden van Rome en daarna ging deze macht over op de Russi sche tsaren. Sinds duizend jaar leven de schismatieken in Rusland onder dit religieus regime van den Tsaar en nooit was het mogelijk iets te doen om die katholieken, wier gods dienst zoo goed als geheel dezelfde is als die van de Kerk van Rome, tot de moederkerk terug te brengen. De Tsaar verzette zich er iminer tegen. Na den val van den tsaar is diat echter nu wel mogelijk geworden. En de missie kan de vruchtbaarste wor den van de geheele aarde. In enkele jaren zal hel mogelijk zijn millioenen zielen tot de Moederkerk terug te voeren. De schismatieken vereeren de H. Maagd, htboen de elfde sa ra:; enten als wij, alleen leven zij gescheiden van Rome, niet omdat zij dat willen, maar omdat het hun geboden was. Nu de tsaar gevallen is, is er absoluut geen reden meer, waarom zij niet tot Rome zouden terugkeeren. Zij vragen zich nu af: waarom zijn wij eigenlijk gescheiden van de Moe derkerk? Wij, die hetzelfde geloof heb ben als onze mede-christenen, die on der Rome hooren? En ze hebben ge lijk, want nu de tsaar gevallen is, is er geen reden meer voor die, schei ding. Er is alle reden, dat zij zich weer tot Rome wenden en er is geen enkele reden voor om dat niet te doen. Maar daarvoor zijn missionarissen noodig en in eenige aanschouwelijke volzinnen teekende Mgr. de edele op offeringsgezindheid en zielenijver van de Roomsche missionarissen, nu en in alle tijden. Een groot verschil is er tusschen hun optreden en dat van de priesters der Staatskerk in Rusland, die weinig meer dan staatsambtenaren zijn. Tengevolge van het Bolschewisme zal de Staatskerk van vele priesters worden beroofd. Honderden dorpen en parochies zijn zonder priesters en het schijnt Mgr. gemakkelijk, die schismatieke priesters door Roomsche priesters te vervangen. Gemakkelijk, want de Russische schismatieken zijn niet rebelsch, ze zijn alleen schis matiek om het feit dat zij gedwongen waren tot de Russische kerk te be lmoren. Hiervan deelde Mgr. verschil lende staaltjes mede, o. nu hoe ge makkelijk heele dorpen tot Rome te rugkeeren als er maar een Roomsche priester is. Eén priester kan streken bekeeren met een middellijn van 5, 6 uur in den omtrek. De hoop om al de dissidenten te bekeeren is dus, concludeerde Mgr., wel op vasten bodem geworteld. Dat zal de bekeering van millioenen goede menschen kunnen zijn. Ook de schis matieken zelf gevoelen en wenschen die terugkeer tot de Kerk van Rome. Een der meest vooraanstaande intel- lectueelen der Russische kerk kwant Mgr bez.oeken bij diens verblijf te St. Petersburg en zeide hem spon taan: „Mgr., ik feliciteer u met de enorm goede toekomst, die de R. K. Kerk in Rusland heeft." In veler har ten en veler brein stelt zich nu de vraag om tot Rome tèrug te keeren en die vraag moet binnen enkele ja ren opgelost worden. Het zijn nu de „vette" jaren, rijp om den oogst bin nen te halen; straks worden het wel licht magere jaren, waarin het veel moeilijker zal zijn het bekeeringswerk te doen. Het is nu mogelijk voor de R. K. Kerk een groote overwin ning te behalen door millioenen men schen voor haar te winnen, maar het zou een nederlaag voor haar zijn, als die millioenen niet tot dc R. K. Kerk, maar tot het protestantisme overgingen Doch voor die overwinning zal hard moeten gewerkt worden. Het is waar dat werk behoort eigenlijk aan het Ooslersche, aan het Galicische volk, maar Mgr.'s volk kan maar zoo weinig doen. Eenige jaren heeft de oor log in dat arme land gewoed en heeft alles geruïneerd. Bloedend zwaar zijn de gevolgen van den krijg. Met de grootste inspanning van alle krachten is men er nog maar in geslaagd één tiende deel van de weezen in wees huizen onder te brengen. Er zijn kin deren zoo terneergeslagen door de ge leden ontberingen, dat zii nooi' of in BSjamiuwiuiniuamsaRinmu. 'atrTlfljtfGTnlh: Een onzer correspondenten bezorgde, ons een dezer dagen een vroolijk half uurtje, wat in dezen naangeestigea tijd en met dit naargeestig weer, wel eens mag. Wie gewoon is vergaderingen mee te maken, weet wat 'n opluchting het is als eenmaal Mei in 't land is en het verga deringswee gelukkig tot October opge borgen wordt. Geen voorzitter, die het in zijn hoofd •haalt, in den zomer vergaderingen Ie beleggen, op straffe dal hij alleen in de zaal komt te zitten. Maar zie, 21 Juni, begindag van den zomer, krijgen we het bericht onder onze oogen dat den vorigen avond een spoed- eischende ledenvergadering was gehou den.... van de ijsehib. Wie denken mocht dat dit was om te fuiven ver gist zioh, want het eenige punt der agen da was de bespreking van de exploi tatie der ijsbaan. Er werd breedvoerig over gediscussieerd. Het lezen van dit bericht zou een wel doende koude rilling geven in dezen zo mertijd, indien het weer ons al niet deed denken aan November. Het is mogeiijk dat dit „spoedeisohen- de" en die bespreking van de exploitatie eencr ijsbaan midden in den zomer alles zins gemotiveerd is alihoewei vele ver- eenigingsbesturen werkelijk overdrijvenl maar het bestuur neme niemand kwa. lijk dat zulk een convocatie en verga de-, ringsverslag den lachlust opwekt geen maanden tot lachen zijn te bren gen. Heele dorpen zijn uitgestorven doer typhus, griep en andere be smettelijke ziekten. Het gebeurt dat een pries Ier in een huis geroenen wordt en daar niets dan stervenden aantreft, liggend op tafels, banken en op den grond. Het is niet mogelijk dat Galicië helpt, ook al bij gebrek aan priesters. Thans werd gepauzeerd en werd een collecte gehouden door de Eerw. heor- ren Jacobs en de Wolf ten behoeve van de Russisohe Missie. Na de pauze begon Mgr. wat te zeg gen over de moeilijkheden die de missie in Rusland ontmoeten zal. Daar zijn al tijd moeilijkheden aan missie werk verbon den. Ook in Rusland natuurlijk. Maar er zijn ook lichtpunten. Mgr. veronder stelde dat vele orthodoxe priesters tot de Katholieke Kerk zullen terugkeeren. Maar onder de orthodoxe priesters zijn vele materialisten, omdat de positie der priesters onder den Tsaar zeer goed was Zoo werden velen priester om dat goede leven. Maar die materialisten zullen steeds minder in aantal worden, omdat het onder het bolchewisme lang zoo ge noeglijk niet is. Maar daarvan zal ook het gevolg zijn dat er steeds minder priester worden. Bovendien zijn die or thodoxe priesters niet erg goed onder legd. De missionarissen zullen ook hob- ben te vechten tegen enkele hardnekkige orthodoxe priesters, die vijandig staan tegen Rome. Deze zullen het werk der missionarissen bemoeilijken. Maar met do bekende naastenliefde en christelijke of fervaardigheid zullen zij er in slagen de Russische katholieken voor het ware Go- loof te winnen. Terwijl in 't Wo3ten elke ziel apart moet worden gewonnen, verwacht Mgr. dat de Russen veel vlug ger zullen worden gewonnen, omdat zij meer dan de Westersche volken, den corpsgeest bezitten. Een krachtig middel voor den missionaris om de Russen voor de Ware Kerk te winnen zal zijn dat zij den Oosterschen ritus aannemen. Het volk is aan dien ritus gehecht. In den breede zette Mgr. verschillende geloofs stukken van de orthodoxe kerk uiteen. Men zou zeggen dat de geest van schisma, van opstand tegen den Paus do grootste moeilijkheid voor do bekeering zou opleveren. Dat echter, zeide Mgr. is nu juist niet het geval. De groote massa is goed katholiek en wacht slechts tot zij overtuigd wordt van hare dwaling ten opzichte van den Paus. De groote moeilijkheid van de bokee- ring van Rusland is laat niemand zich daarover boos maken, aldus Mgr. de groote moeilijkheid is de onverschillig heid, die do Westerlingen voor de bekoe- ring van Rusland aan den dag leggen. Als men in 't Westen maar het tiende deel deed voor de bekeering van Rusland van wat men doet voor Afrika, zouden miiliocnen voor de Kerk gewoouen wor den. Spr.h oopt voor die bekeering missio narissen te vinden, ook in Holland, dat het tiende deel van alle missionarissen der wereld levert. Mgr. is overtuigd Hollandsche missionarissen voor zijn werk te zullen vinden. Van alle Orden en Congregaties wensoht Mgr. missionarissen te krijgen. De Redemptoristen stichtten reeds twee kloosters en Belgische mi sio- narissen werken reeds met groot suc- oes in Rusland. Tenslotte vroeg Mgr. de medewerking van aller gebed voor zijn missiewerk, in het Apostolaat van de „Roethoensche Mis sie" en hoopte op veel missionarissen teneinde in één generatie, in zeer korten tijd dus het heele Russische volk tot de Kerk terug te voeren. - Kapelaan Jacobs dankte Mgr. voor zijn belangwekkende toespraak en r. esnde den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1