Handel en Nijverheid Stadsnieuws INGEZONDEN. SPORT EN -SPEL. RECHTZAKEN. DAMIAATJES De bekeering van Rusland. Personalia Programma Nieuw Provinciaal Moederhuis. Burgerlijke Stand. LANGS DEN WEG. Voor den Inhoad dezer robrfek «telt ét Redactie zich olet aansprakelijk. u CRICKET. VOETBAL. l/oor den Lach hoek- Dinsdagavond had in de groote zaal van „Sint Bavo" de aangekondigde lezing plaats van Z.D.H. Mgr. Dr. A. A. Szeptyoki, metropoliet van Lemberg. De opkomst had grooter kunnen zijn. Toch was de belangstelling nog vrij goed te noemen. Het podium was versierd met planten. Op de tafel, waarachter Mgr. met zijn secretaris en de WelEerw. hee- ren kapelaan J. Th, Jacobs en rec tor P. W. de Wolf, plaats hadden genomen, stonden bloemen. De heeren J. Nibbering (piano) en N. Ransijn (viool) zorgden op ver dienstelijke wijze voor de „entrée mu- sirale" en werden daarvoor met ap plaus beloond. Daarna leidde de WelEerw. heer kapelaan Jacobs den avond in met een herinnering aan de goedgeslaag de H.M.W. en de daarvan uitgegane propaganda voor het missiewerk. Dat gold het missiewerk in verre landen zeide hij, doch dezen avond zal Mgr. Szeptycki spreken over missiewerk in ons eigen werelddeel, in Rusland. Ook de bevolking daar heeft recht op onze belangstelling. Mgr. zal spreken over het werk daar en over zijn plannen Spr. hoopte dat de woorden van Mgr. er toe zouden bijdragen om ook de belangstelling iu de binnenlandsche missie aan te wakkeren. Het zangkoor „Ave Maria" onder directie van mej. Elze Wille, bracht daarna, goed voorgedragen, eenige lie deren ten gehoore. De bege'eiding daarvan was bij mej. Annie Bonarius in geroutineerde en bekwame handen. Pater van Keulen C.S.S.R„ die Mgr. Immer vergezelt in Holland leidde Zij ne Excellentie Mgr. Dr. graaf A. A. Szeptycki in. Deze vertelde dat hij Mgr. had Leeren kennen als een groot man met 'n warm Apostelhart Reeds 13 jaren geleden had Mgr. het voorne men opgevat deze reis, die hij nu volbrengt, te maken. Het is dus geen opwelling van het oogenblik geweest In 't kort zette spr. uiteen wat de Russische schismatieken eigenlijk zijn. Sinds de 9e eeuw zijn zij van de Roomsche Kerk gescheiden. Begaan met het lot van die goede menschen heeft Mgr. hun belangen aan den Paus Z. H. Piua X voorgedragen en deze droeg hem op voor Rusland te gaan werken. Z. H. benoemde hem tot ad ministrator van Rusland. Verschillen de jaren deed Mgr. dat, tot groot ongenoegen van de Staats secretarie in Pelrogrado en, bij het uitbreken van den oorlog, (Mgr. woonde in Lem berg, buiten Rusland dus) moest Mgr. zijn voortvarendheid met een gevan genschap van 3 jaren boeten. Bij de revolutie herkreeg Mgr. zijn vrijheid. Toen echter stond het steeds vaster in zijn hart gegroefd, dat er voor Rusland moest worden gewerkt. Paus Benedictus hernieuwde en versterkte de opdracht van Zijn voorganger aan Mgr. Szeptycki, om te werken aan ie bekeering van Rusland. Slaagt die actie, dan zijn er niet minder dan 150 millioen Katholieken te winnen. Maar daarvoor zijn priesters, broeders en zusters noodig en ook veel geld. Het ligt in de bedoeling van Mgr. daarvoor ook een vereeniging te stich- ien nl het „Apostolaat voor de.. Roe- theensche Missie". Spr. wekt allen op laarvan lid te worden. De verplich tingen zijn niet zwaar: eiken dag een .Weesgegroetje voor de bekeering van- Rusland en een bijdrage van twee cent per week. Dan was het woord aan Mgr. Szep tycki, die vooraf een verklaring in 't Hollandsch voorlas, waarin Mgr. zijn waardeering voor Holland uitsprak, lat hij reeds lang kende, maar in de taaiste maanden oprecht had leeren liefhebben en achten. Mgr. betuigde zijn spijt, niet in 't Hollandsch te kunnen spreken en vervolgt dan zijn toespraak in 't Fransch met vooraf uiteen te zetten, dat de schismatie ken eigenlijk gedwongen afgescheiden leefden van Rome. Eerst waren het de keizers van Constantino pel, die het volk afhielden van Rome en daarna ging deze macht over op de Russi sche tsaren. Sinds duizend jaar leven de schismatieken in Rusland onder dit religieus regime van den Tsaar en nooit was het mogelijk iets te doen om die katholieken, wier gods dienst zoo goed als geheel dezelfde is als die van de Kerk van Rome, tot de moederkerk terug te brengen. De Tsaar verzelte zich er immer tegen. Na den val van den tsaar is dat echter nu wel mogelijk geworden. En de missie kan de vruchtbaarste wor den van de geheele aarde. In enkele laren zal het mogelijk zijn millioenen zielen tot de Moederkerk terug te /oeren. De schismatieken vereeren de H Maagd lub'.en de elfde sa ra enten als wij, alleen leven zij gescheiden van Rome, niet omdat zij dat willen, maar omdat het hun geboden was. Nu de tsaar gevallen is, is er absoluut geen reden meer, waarom zij niet tot Rome zouden terugkeeren. Zij vragen zich nu af: waarom zijn wij eigenlijk gescheiden van de Moe derkerk? Wij, die hetzelfde geloof heb ben als onze mede-christenen, die on der Rome hooren? En ze hebben ge lijk, want nu de tsaar gevallen is, is er geen reden meer voor die schei ding. Er is alle reden, dat zjj zich weer tot Rome wenden en er is geen enkele reden voor om dat niet te doen. Maar daarvoor zijn missionarissen noodig en in eenige aanschouwelijke volzinnen teekende Mgr. de edele op offeringsgezindheid en zielenijver van de Roomsche missionarissen, nu en in olie tijden. Een groot verschil is er tuaschen hun optreden en dat van de priesters der Staatskerk in Rusland, cue weinig meer dan staatsambtenaren zijn. Tengevolge van het Bolschewisme zal de. Staatskerk van vele priesters worden beroofd. Honderden dorpen en parochies zijn zonder priesters en het schijnt Mgr. gemakkelijk, die schismatieke priesters door Roomsche priesters te vervangen. Gemakkelijk, want de Russische schismatieken zijn niet rebelsch, ze zijn alloen schis matiek om het feit dat zij gedwongen waren tot de Russische kerk te be- hooren. Hiervan deelde Mgr. verschil lende staaltjes mede, o. m. hoe ge makkelijk heele dorpen tot Rome te- rugkeerèn als er maar een Roomsche priester is. Eén priester kan streken bekeeren met een middellijn van 5, 6 uur in den omtrek. De hoop om al de dissidenten te bekeeren is dus, concludeerde Mgr., wel op vasten bodem gewo.rteld. Dat zal de bekeering van millioenen goede menschen kunnen zijn. Ook de schis matieken zelf gevoelen en wenschen die terugkeer tot de Kerk van Rome. Een der meest vooraanstaande intel- lectueelén der Russische kerk kwam Mgr bez.oeken bij diens verblijf te SL Petersburg en zeide hem spon taan: „Mgr., ik feliciteer u met de enorm goede toekomst, die de R. K. Kerk in Rusland heeft." In veler har ten en veler brein stelt zich nu de vraag om tot Rome terug te keeren en die vraag moet binnen enkele ja ren opgelost worden. Het zijn nu de „vette" jaren, rijp om den oogst bin nen te halen; straks worden het wel licht magere jaren, waarin het veel moeilijker zal zijn het bekeeringswerk te doen. Het is nu mogelijk voor de R. K. Kerk een groote overwin ning te behalen door millioenen men schen voor haar te winnen, maar het zou een nederlaag voor haar zijn, als die millioenen niet tot de R. K. Kerk, maar tot het protestantisme overgingen Doch voor die overwinning zal hard moeten gewerkt worden. Het is waar dat werk behoort eigenlijk aan het Oostersche, aan het Galicische volk, maar Mgr.'s volk kan maar zoo weinig doen. Eenige jaren heeft de oor log in dat arme land gewoed en heeft alles geruïneerd. Bloedend zwaar zijn de gevolgen van den krijg. Met de grootste inspanning van alle krachten is men er nog maar in geslaagd één tiende deel van de weezen in wees huizen onder te brengén. Er zijn kin deren zoo terneergeslagen door de ge leden ontberingen, dat zij nooit of in geen maanden tot lachen zijn te bren gen. Heele dorpen zijn uitgestorven door typhus, griep en andere be smettelijke ziekten. Het gebeurt dat een priester in een huis geroepen wordt en daar niets dan stervenden aantreft, liggend op tafels, banken en op den grond. Het is niet mogelijk dat Galicië helpt, ook al bij gebrek aan priesters. Thans werd gepauzeerd en werd een collecte gehouden door de Eerw. heer- ren Jacobs en de Wolf ten behoeve van de Russische Missie. Na de pauze begon Mgr. wat te zeg gen over de moeilijkheden die de missie in Rusland ontmoeten zal. Daar zijn al tijd moeilijkheden aan missiewerk verbon den. Ook in Rusland natuurlijk. Maar er zijn ook lichtpunten. Mgr. veronder stelde dat vele orthodoxe priesters tot de Katholieke Kerk zullen terugkeeren. Maar ander de orthodoxe priesters zijn vele materialisten, omdat de positie der priesters cmder den Tsaar zeer goed was Zoo werden velen priester om dat goede leven. Maar die materialisten zullen steeds minder in aantal worden, omdat het onder het bolchewisme lang zoo ge noeglijk niet is. Maar daarvan zal ook het gevolg zijn dat er steeds minder priester worden. Bovendien zijn die or thodoxe priesters niet erg goed onder legd. De missionarissen zullen ook heb ben te vechten tegen enkele hardnekkige orthodoxe priesters, die vijandig staan tegen Rome. Deze znllen het werk der missionarissen bemoeilijken. Maar met de bekende naastenliefde en ohristelijke of fervaardigheid zullen zij er in slagen de Russische katholieken voor het ware Ge loof te winnen. Terwijl in 't Westen elke ziel apart moet worden gewonnen, verwacht Mgr..dat de Russen veel vlug ger zullen worden gewonnen, omdat zij meer dan de Westersche volken, den corpsgeest bezitten. Een krachtig middel voor den missionaris om de Russen voor de Ware Kerk te winnen zal zijn dat zij den Oosterschen ritus aannemen. Het volk is aan dien ritus gehecht. In den breede zette Mgr. verschillende geloofs stukken van de orthodoxe kerk niteen. Men zou zeggen dat de geest van schisma, van opstand tegen den Paus de grootste moeilijkheid voor de bekeering zou opleveren. Dat echter, zeide Mgr. is nu juist niet het geval. De groote massa is goed katholiek en wacht slechts tot zij overtuigd wordt van hare dwaling tan opzichte van den Paus. De groote moeilijkheid van de bekee ring van Rusland is laat niemand zich daarover boos maken, aldus Mgr. de groote moeilijkheid is de onverschillig heid, die de Westerlingen voor de bekee ring van Rusland aan den dag leggen. Als men in 't Westen maar het tiende deel deed voor de bekeuring van Rusland van wat men doet voor Afrika, zouden mi'lioenen voor de Kerk gewonnen wor den. Spr.h oopt voor die bekeering missio nariseen te vinden, ook in Holland, dat het tiende deel van alle missionarissen der wereld levert Mgr. is overtuigd Hollandse he missionarissen voor zijn werk te zullen vinden. Van alle Orden en Congregaties wenscht Mgr. missionarissen te krijgen. De Redemptoristen stichtten reeds twee kloosters en Belgische missio narissen werken reeds met groot suc- oee in Rusland. Tenslotte vroon Mgr. de medewerking van aller gebed voor zijn missiewerk, in het Apostolaat van de „Roetheensche Mis sie" en hoopte op veel missionarissen teneinde in één generatie, in zeer korten tijd dus het heele Russische volk tot de Kerk terug te voeren. Kapelaan Jaoobs dankte Mgr. voor zijn belangwekkende toespraak en meende dèn stoun van het Haarlemsche Missie-comité en van de Haarlemsche katholieken te mogen toezeggen. ZJEerw. gaf Mgr. de boete wenschen mede op zijn reis door Europa en voor zijn werk. Hierna verliet Mgr. de zaal en werd de goed geslaagde bijeenkomst rond half elf gesloten. Mgr. Szeptycki was Dinsdagavond rond 7 uur hier ter stede gearriveerd. De firma Gebr. H. en P. Kimman, Wagen weg, had welwillend een automobiel ter beschikking gesteld om Mgr. van het ziekenhuis „SL Joannes de Deo" te brengen naar de zaal „St Bavo" en op dezelfde wijze terug te bren gen. Gister vertrok Mgr. vanuit Am sterdam naar Parijs om vandaar zijn reis voort te zetten over Londen naar Amerika. De HoogEerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann was door ambtsbezig heden verhinderd de causerie van Mgr. bij te wonen. Bij Kon. besluit is aan J. W. van Stuyvenberg, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrek king als lid van den Voogdijraad te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Van Japansche zijde is de vol gende onderscheiding verleend: Ridder Heilige Schat, onze oud-stiidgenoot de reserve le luitenant C. L, Boer, direc teur der Kon. Militaire Kapel. Bij den dienst der directe belas tingen enz. zijn benoemd mei. E Ver meer, tot Rijksklerk te Tilburg, thans part. klerk te Haarlem, inspect, le af dl; en mei. J. J- van den Heuten, tot Rijksklerk te Breda, thans park klerk te Haarlem, inspect, le afd.: zijn verplaatst: J. H Steensma, Rijks klerk van Haarlem ktr. g. naar Haarlem inspect 3e af H. Valent- goed, Rijksklerk van 's Hertogenbosch insp. le afd. naar Haarlem ktr. b. g., is op verzoek eervol ontslag ver leend aan N. J, van Voorthuijsen. commies le klasse te Haarlemmer meer. Te Parijs is geslaagd voor het doet. ex. economie mr. W. J. Nijgh, leeraar in de Staatswetenschappen aan de H B.S. 6- j. c. te Haarlem. Van Japansche zijde is de volgende onderscheiding verleend: Grootofficier H. Schat, Jhr. Mr. Dr. A. RoëU, commissaris der Koningin in Noord-Hol'land voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 23 Juni 1921, 's avonds van 8Va—91/» uur, door den heer George Robert: 1. Prélude, Enrico Bossr'. 2. Oud- Nederlandsche Melodieën naar J. C, M. van Riemdijk's bewerking, voor orgel gezet door S. de Lang". 3. Eer ste gedeelte uit de Ve Symphonie (op verzoek), Ch. M. Widor. 4. Cantilène. Alph. Maillv. 5. Final. César Franck. De staking aan de Gasfabriek. De staking aan de Gasfabriek is opgeheven. De ontslagene is weder in dienst genomen en alle stakers zijn gistermorgen aan den arbeid gegaan. Nieuwe zaak. Het perceel Groote Houtstraat 15, is herschapen in een fraaie zaak in Zilverwerken. De heer Jac. v. Schouwen, die reeds gedurende een vijftal jaren aan de Kle verlaan een fabriek van Zilverwerken heeft, heeft hier thans een winkel ge vestigd. tJ De eigenaar heeft *t idee „winkel' echter zooveel mogelijk op den achter grond geplaatst. De eigenlijke winkel, is een artistiek ingericht sa'onnetje, dat een zeer gezellig aanzien geeft. De Groote Houtstraat is alzoo weer een fraaie zaak rijker geworden. De lauweren van de V. V. „Schoten' De heer Alders aan de Gen. Oronjé- straat heeft in zijn étalage tentoongesteld de prijzen, welke door de Voetbalvereeni- ging Schoten, de kranige tweede klasser, in het algeloopen seizoen in de wacht zijn gesleept, Het neusje van den zalm is de Holdert- beker, welke Schoten dit jaar heeft ver overd, verder bewijzen een fraaie lauwer krans en een zestal medailles, dat Schoten op 't groene tapijt een niet te onderschat ten tegenstander is. 't Geheel wordt met bloemen en groen opgeluisterd en maakt een diepen indruk. Verlof Drankwet. Ingekomen is een verzoekschrift van C. J. Meegdes om ver lof, tot het verkoopen van alcoholhouden den drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Ge dempte Raamgracht no. 3. Ongeluk. Dinsdagavond even half vijf viel de schilder de P., wonende aan de Zoetestraat, terwijl hij werk zaam was aan den nieuwbouw der Mariastichting, door het uitglijden van den ladder, waarop hij stond, naar beneden en kwam zóódanig terecht, dat hij het rechterheupheen brak. Ge neeskundige hulp was spoedig uit de Mariastichting aanwezig. De patiënt werd ter behandeling daarin opge nomen. Ui'voer van Bloembollen naar Duitsch- land. Het besluit van de beide Alg. Vergaderingen om aan de Duitsche Rijksregeering te verzoeken een invoer van bloembollen tot een bedrag van 5 millioen Mark toe te staan,, is reeds in Februari aan die Regeering door die Vereenigingen ingediend. Sindsdien onderhandelt de Dnitsche Regeering met Holland, van welke onderhande lingen de inwilliging van het verzoek afhangt. Moae de beslissing zeer bin nenkort vallen hoopt het „Handels blad". Algcmeene Vertseniging voor Bloem bollencultuur. Wegens het bedanken als voorzitter der vereeniging van den heer J. Wentholt is de heer A. S. Reinierse, te Overveen, tot dusverre ondervoorzitter, belast met de tijde lijke waarneming van het voorzitter schap. CENTRALE BLOEMBOLLENRAAD. Als vermoedelijk leider van den op te richten Centralen Bloembollenraad wordt genoemd de heer E. H. K re lage. Bollenpellen. Het „Wkbld, voor Bl.-C meldt dat door den Bood van Bloembollenhandelaren een poging wordt gedaan m voor het bollenpel len ontheffing te verkrijgen van de bepalingen van de Arbeidswet 1920. „Onze Vloot". Naar men ons uit Den Helder mededeelt, zal H. M. de Koningin op Zaterdag 25 Juni a.1. de wedstrijden der Kon. Marine Jacht club met Hare tegenwoordigheid ver- eereren. Voor leden van „Onze Vloot" be staat gelegenheid deze wedstrijden van den kruiser „Gelderland" ter reede gade te slaan, mits in het bezit van hun bewijs van lidmaatschap. Ten 8.15 urn- v.»n. zal hiertoe een stoomgelegenheid aan het havenhoofd gereed liggen, terwijl ten 11.30 uur gelegenheid zal bestaan naar den wal terug te keeren. Heden, Donderdag, zal het Provinciasl Moederhuis der Eerw. Zusters Francisca nessen van de Dochters der H.H. Harten Jezus en Maria, in het „Clooster" te Heem stede, (toekomstig Seminarie Hageveld) plechtig worden geopend. Aan de plechtige H. Mis om 914 uur, zat voorafgaan de inwijding van het huis en de kapel. Het Moederhuis van de Congregatie der H.H. Harten van Jezus en Maria is te Saltzcotte (Westfalen). Maatschappij van Nijverheid. De ontvangst ten stadhuize van de deelnemers der algem. vergadering van bovengenoem de Mij zal Donderdagavond plaats heb ben te half tien in plaats van 9 uur. Ondertrouwd: 22 Juni J. Beekelaar en J. M. Mens. J. A. Feije en S. H. Fennds. J. C. Kuiken en G. H. Okkerman. W. Vredenberg en C. J. van 't Hof. D. de Vries en C. Schippers. Getrouwd: 22 Juni Tli. Verbeek en C. P. Visselman. P. F. van Deursen en T. C Strak. J. C. van den Brom en M. Matheij. A. F. Horeman en J. Peper. C. Groen eveld en A. Post Geboren: 19 Juni z. van M. Seegers-van Keulen. 20 Juni d. van E. Groenevekt- Kruiver. 21 Juni z. van A. Dirksen- Ouwehand. z. van Th. M. ter Metz- Gevers. d. van G. A. Heesemans-de Looper. z. van S. Been-Meijer. Overleden: 21 Juni J. E., 14 <L, d. v. B. L. E. Waalker, Twijndcrslaan. J. H-, 2 d-, z. V. J. Steeman, de Genestesitraat. 22 Juni J. Jansen, 47 j.. Kinderhuissingel. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: A. v. Am-erooy, Esschiiderstraat 9, broche. L J. Veldhuizen. Garenkokers- kade, 44. ceituur. D. v. d. Berg, Roos- ve'ldstraat 1, dameshorloge. T. Grooten- dorst, Aelbertsbergslraat 23. halskellingje N. Peetoom, Assendetvers+raat 23, oor knopje. J. Weening. KI. Houtweg 27, kinderporteanonna-ie. Stoele, Botermarkt 29 rood, racet. E. v d Eynden, Orauje- boomstraat 144. spaarzegels. BENOEMING TOT GEZANT TE WASHINGTON. 's-Hage, 22 Juni. Men seint ons uit Den Haag: Naar verluidt, is binnen kort de benoeming te verwachten van Mr. J. 0. A. Everwijn, Laatstelijk administrateur- chef der Afdeeling Handel van het Mini sterie van L. N. en H., tot Nederlandsch gezant te Washington. MwiatNH* m De langste dag. Eerlijk gezegd, heb ik er heelemaal niet aan gedacht, maar door toes peilingen en gesprekken ben iik op bet idee gekomen, en nóg had ik langen tijd moeite om het te gelooven. Het was gisteren de langste dagl Het officieele begin van den zomert Maar nooit is de 21ste Juni zoo belee- digd als gisteren. Want het geleek meer op guur najaars weer, dan op den eersten echten zomer dag. Erger, niets had de d«g van gisteren met den zomer gemeen. Ik kan me niet herinneren dat ik de zon heb gezien, en dat is toch wel een der meest-zomersche factoren, en een der figuren, onmisbaar op zoo'n „openings dag"! Dreigende luchten waren er den heelen dog en bleven tot in den avond. En eeni ge maten braken de wolken en stortte de regen neer. Er stond een nijdig windje, en het was waarlijk vinnig koud. De menschen doken weg in hun kragen en hadden hun dikke jassen weer aangedaan. Men zag geen pa rasols, geen slroohoeden, geen fleurige loiUetjes. Het was een treurige mislukte zomerdag, een caricatuur van den lang sten dagl WAAR BLEVEN ONZE R. K. INTELLF.CTUEELEN Mijnbeer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het volgende. Waar bleef het intellectueete deel van Haarlemsch Katholieken, toen Mgr. Dr. Szeptycki Dinsdagavond zijn enthousiaste, keurige rede hield? De zaal was nauwe lijks halfvol en zij, die in staat waren den spreker te verstaan, zullen zich wel met mij voor de zooveelste maal verbaasd hebben over het gebrek aan belangstelling van een groote categorie menschen voor een avond als deze juist voor hen bestemd! indien op zoo'n avond Been entré^ geheven w«vrd» Doen zelfs m<Ben maar. mijnheer de redacteur, ik verg te veel van uw plaatsruimte, ik zat dus maar eindigen en teeken hoogachtend, H. COEBERG Jr. Voorhout, 17 Juni 1920 Mijnheer de Redacteur, „Opmerker" was ongerust over het lot van de R.K. Kiesverooniging, doch werd hiervan verloet door een verslag in de courant. Dus „Opmerker" wist niet, dat die vergadering van do R.K. Kiesvereeniging gehouden zou worden. „Opmerker" of diens huisgenooten, ko men dus niet in de kerk waar in beide HJEL Missen, duidelijk deze vergadering is aangekondigd. Wat meer is „Opmer ker", die het publiek wil voorlichten in de Roomsche Courant, is zelf niet eens lid van de B-K. Kiesvereenirjinq anders zou hem toch bekend zijn, dat alle le den (pl.m. 225) een schriftelijke uit- noodiging voor doze vergadering ontvin gen en had hij er zeer zekér zelf ocèf een ontvangen en behoefde dan niet uit een courantenverslag zijn kennis op te diepen. Maar, „Opmerker", ik zou TT wilton doen opmerken, dat U zich eerst eens behoorlijk als lid van de R.K. Kiesver eeniging laat inschrijven, dat zal uw op merkingsgave zekerlijk te pas komen, en bovendien behoorde toch lid te zijn. Het is toch geen baardelooze knaap, die nog geen lid kan zijn, die zich aan dient als „opmerker", om den volken kond te doen, hoe het er reilt en zeilt) te Voorhout? Of heeft TJ nog niet opgemerkt, dat iemand, die een positie in wil nemen als U, toch aan prestige inboet als-hij niet eens lid is van zijn politieke or ganisatie? Of moet ik veronderstellen, dat u is 'een van de „geroyeerde leden", die u zoo'n kopzorg bezorgde; dat zal toah wel niet waar zijn? De man, dio zich aan dient als de „opmerker" en critiek uit oefent op de vereenigingen en al wat er mede samenhangt, is toch het gareel van het vereenigingsleven niet vreemd! Hij toch weet, althans dient te weten, dat in de organisatio' u minderheid zich behoort te schikken naar een meerderheid. Ik vestig hier in 't bijzonder de aan dacht op, opdat men bij het beoordeelen van uw artikelen, eerst eens goed over- wege welke geest den schrijver bezielt. Uw ponnevrucht maakte op mij den indruk, dat u beter onder het stuik' had kunnen plaatsen „afbreker"; een scherpe „opmerker" is u niet geweest. Ten einde dit te illustreeren diene, dat de vergadering voor de vrouwen gehouden is, ui at in het barre jaargetijde, l winterdag, als mannen al het land hebben de huiskamer te verlaten, maar in een tijd, dat de voorjaar sdrukte voor de huismoeders voorbij was, de dagen van het aannemen van de kinderen gepasseerd waren, en toch vóór dat de drukte van het bollenpellen begon, juist in den tijd, dat een wandeling naar het Patronaats- gebouw een uitstapje is. De zaal was flink bezet, zoodat de practijk uitgewezen heeft, dat de tijd niet slecht gekozen; was. Ware het niet dat ik twijfelde aan de objectiviteit van „opmerker" dan zou ik nieuwsgierig zijn wat de reden was „dat verschillende nooit meer met zoo- iets te maken willen hebben". Nu niet. „Opmerker" een stapje hooger a.u.b. W. VAN DER LAAN. (tot 7 Juni Voorz. van de R.K. Kiesvereen. „Eensgezindheid") P.S. Hoe kon u zoo'n kopzorg heb ben over die geroyeerde leden, terwijl u zoo weinig van de vereeniging afwist en klaarblijkelijk geen lid was? U dacht dat de R.K. Kiesvereeniging zacht en fcalm was heengegaan en tegelijkertijd leeft U in de wetenschap „dat het bestuur het den laats ten tijd veel te druJc gehad heeft met het royeeren van leden". In gemoeie, was het niet beter maar te zwjjgen dan zulke onzin neer te schrij ven P W. v, d- L. DE STAND DER ARBEIDSMARKT. Aan het in de laatstverschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek opgenomen voor- loopige overzicht van den stand der ar beidsmarkt in een aantal bedrijven in April, ontleenen wij, dat volgens de ver slagen uit verscheidene plaatsen het bouw bedrijf om meer geschoolde arbeiders (o.a. vooral metselaars en stukadoors) bleef vragen. Gedurende een groot deel van April ver keerde het heerenk 1 eedingbedrijf nog in abnormale omstandigheden doordat het in Maart uitgebroken conflict (stakingen ge volgd door uitsluiting) eerst in de tweede helft der maand lot oplossing kwam. In het naaisters- en modistenvak was de toestand bevredigend (seizoendrukte of al thans voldoende wenk). De verslagen no pens de confectiefabrieken wezen eveneens seizoens-verlevendiging aan, maar toch kon volgens een aantal berichtgevers voor den tijd van het .jaar slechts van matig werk worden gesproken. Uit Amsterdam meldde de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven in te genstelling daarmede echter juist een gun stiger toestand dan eind Maart 1920. Het aantal arbeiders bij de steenkolen mijnen dat in den laatsten tijd een dalende lijn te zien gaf (dit jaar werd begonnen met 26.477 arbeiders, welk aantal op 1 April was afgenomen tot 25.271), bedroeg op den j len Mei j.l. 24.931 (verleden jaar 28.717.) In de bruinkolenvclden werd maar wei- ndg meer gewerkt, terwijl op 1 Mei 1920 1 1674 arbeiders werkzaam waren, waren er op 1 Mei j.l. nog slechts 122, di. 88 min der dan op 1 April (2i0.) Wat het havenbedrijf betreft, heeft April van dit jaar te Amsterdam in den toch reeds bij het vorige jaar ongunstig afstekenden toestand van het eerste kwar taal niet alleen geen verbetering, maar nog verderen achteruitgang gebracht. Vergele ken bij Maart daalde het gemiddelde aan tal arbeiders per werkdag van 5.556 tot 4.914 (voor de vaste arbeiders van 3.374 tot 2.961 en voor de losse van 2.182 tot 1.953). Te Rotterdam voor welke plaats nog geen gegevens over April ten dienste staan, daal de het weekgemiddekle van de door de lösse arbeiders verrichte taken van 40.749 in de periode 3 tot en met 30 Januari fWl tot 35.557 in de periode 31 Januari tot en met 27 Februari en Si .402 in de period» 28 Februari tot en met 3 April (aantal betrokken arbeiders resp. 4.838, 4.704 en 4.330). Het aantal vaste arbeiders bedroeg aanvankelijk nJ. «nd Januari en Februari pl.m. 4900, doch nam daarna af tot pLm. 4700 eind Maart. HET WEG-KAMPIOENSOHAP VAN NEDERLAND. Dinsdag werd het weg-kar» nioen schap van Nederland verreden over eau afstand van 1.20 K.M. Do uitslag was: Professionals1. J. van don Wiel, in 4 uur 11 min. 18 sec. Amateurs: 1. J. Willen» 4 u. 21 min. 18 eec.; 2. Krijgsman: 3. Boudeker. NEDERLANDSCHE XI TEGEN DE ENGELSOHE OFFICIEREN. Het Nederlandsche cricket-elftal, dat op Donderdag 23 en Vrij lag 24 Juni a.s. op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan speelt tegen de Engelsche officieren, zal als volgt zijn samengesteld: D. Kessler (aanv.), Koeleman*en T. de Beus (H.O.O.), Maas en de Ruig (Haar lem), Van Bueren en Van Spenglor (R. en W.), Sigeman en Hamburger (V.R. A.), Grootmeyer en Oudheu den (V.V.V.). Het Rhine Army-Cricket elftal, -'at Dinsdagavond in ns land arriveerde om hier eenige matches te spelen, be staat uit: Lieut. Col. R. J. 0. Foster, Lieut. Col. W. B. Greenwell, Mr. J. J. Piggrtbt, Major 0. O. G. Blackburn, Sein Iron Leader J. Hunter, Lieut. E. R. Wil-on, Lieut E. 0. H. Millar, Oapt. E. G. Edlmann, Oapt. E. A. Barry, Lieut. H. Maxwell, Licut, Col. 0. L. Matthews en Capt N. H. B. Lyon. De wedstrijden zullen worden ge speeld: Woensdag tegen het Zuid-Hol- landsch elftal te Den Haag, Donderdag en Vrijdag tegen het Nederlandsch elf tal te Amsterdam. DE OOMPE1TTIE-INDEELING. Zondag is, op initiatief van de Ver eeniging van de belangen van 2e en 3e klussers onder leiding van den heer Verwoerd te 's-Gravenhage een bijeen komst gehouden van afgevaardigden van de vereeniging van 2e en 3e klassers (Verbeek, Sajet, Rauch, Hoorn en Lut- terot) met afgevaardigden der vereeni ging van Westelijke le klassers (Dr. Prooye en Lamey) en van de vereeniging der overgangsklasse (Dr. Ris en Dom burg), ter bespreking van het gepubli ceerde voorstel tot wijziging van de Wes telijke competitie-indeeling. Algemeen werd een wjjziging nood zakelijk geacht Meerdere bijeenkomsten zullen worden gehouden om overeenstem ming over oen verbeterde indeeling te verkrijgen. Eventueel zou dan reeds in hot a.s. seizoen deze indeeling toegepast kunnen worden. „Tel." FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeli/ng van het Handels informatiebureau van Van der Graaf A Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Juni te Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Juni 1921 902 faillissementen tegenover 617 o ver hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een rookend meisje. Het kantonge recht te Heerenveen veroordeelde een meisje wegens rookem in een ooupé-niot- rooken tot 2 boete, subsidiair 1 week tuchtschool. DE „GAVALESRIE-OFFICIER". Een 23-jarige kantoorbediende, werk zaam bij het Vereemgde Cargadoorskan toor, verduisterde 900 en ging met dat geld in Den Haag, gestoken in de uniform van een eavallerie-officier, den grand seig neur uithangen. Reeds op 16-jarigen leeftijd werd hij ter beschikking gesteld van de Regeering, doch op 18-jarigem leeftijd voorwaarde lijk en op 19-jarigen leeftijd onvoorwaar delijk ontslagen. Sinds maakte hij zich meermalen aan strafbare feilen schuldig De Amsterdamsche echtbank heeft hem gisteren vier maanden gevangenisstraf op gelegd. ri32E53c «jggS 1 Een onzer correspondenten bezorgd» ons een dezer dagen een vroolijk hal' uurtje, wat in dezen naargeestigea tijé en met dit naargeestig weer, wet een» mag. Wie gewoon is vergaderingen mee H maken, weel wat *n opluchting het i» eenmaal Mei in 't land is en het verg»" deringswee gelukkig tot October opg* borgen wordt. Geen voorzitter, die het in zijn hoofd haalt, in den zomer vergaderingen beleggen, op straffe dat hii alleen in d* zaal kond te zitten. Maar zie, 21 Juni, begindag v»n de* zomer, krijgen we het bericht onder onrt oogen dat den vorigen avond een spoed' eischende ledenvergadering was geh»*' den.... van de ijscinb. Wie denke® mocht dat dit was om te fuiven veri gist zich, want het eenige punt der agen" da was de bespreking.... van de exploi tatie der ijsbaan. Er werd breedvoerig over gediscussieerd. Het lezen van dat bericht zou een wel doende koude rilling geven in dezen mertijd, indien het weer ons al niet dee» denken *»n November. Het is mogelijk dat dit „spocdeisölte®* de" en die bespreking van de expioitri™ eener ijsbaan midden in den zomer zins gemotiveerd is alhoewel v€'e.. VL| eenigingsbestuTen werkelijk overdrijf®® maar het bestuur neme niemand kW*_ lijk dat zuik een convocatie en veigao*" ringsversfag den lachlust opwekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2