In en om Haarlem. jit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. DE NIEUWE^ZEEWEG. Stadsnieuws DAMIAATJES n fRIJDAG 24 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 13870 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING 1 3.57*/, BUREAUX) NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. AGENDA .25 JUNI Mij. van Nijverheid. Programma. Bloembollen. Maatschappi] van Nijverheid. Garnizoensberlchten. Kennisgeving. VAN ONZE RECHTBANK. Dammen. LANGS DEN WEG. i De Kath. VacKol- en Herstel lingsoord te Egmond aan Zee- NIEUWE HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL *3.25 Drn U/CCI/ Zaterdag wordt de openstelling van den nieuwen Zeeweg, te Bloemendaal met een bloemencorso en verdere feestelijkheden gevierd. Een bewijs, dat men dit feit daar en niet zonder reden een zeer gewichtig gebeuren acht. In een circulaire, Waarin werd opgewekt tot deelneming aan het bloemencorso, wordt herinnerd aan de feestelijke opening van den Ouden Scheveningschen weg, die enkele honderden jaren geleden, Den Haag met het zeestrand verbond. Die gedachte was niet onaardig en al willen wij niet be weren, dat in de toekomst de Zeeweg voor Haarlem en Bloemendaal dezelfde beteeke- nis en gevolgen zal hebben als de Scheve- ningsche Weg voor Den Haag, zeker is bet, dat de Scheveningsche Weg, bij de opening, er niet veel anders zal hebben uit gezien dan de Bloemendaalsche Zeeweg nu. Alleen zal hij niet zoo grootsch opgezet zijn geweest. Het ligt voor de hand, dat, evenals langs den Scheveningschen Weg geschiedde, met tertijd de bouwnijverheid zich ook op de bouwterreinen langs den Zeeweg zal wer pen en dat daar vele en schoone behuizin gen van koopkrachtige bewoners zullen verrijzen, wat alweer den Haarlemschen en Bloemendaalschen middenstand ten goede zal komen. In dat opzicht opent de nieuwe Zeeweg waarlijk onbegrensde mogelijkheden. Een tweede voordeel is wel dat thans Bloemendaal door een mooien weg met zijn zeestrand verbonden is. Want, zooals niet iedereen waarschijnlijk weet, grenst de ge meente Bloemendaal ook aan de Noordzee doch was van zijn strand gescheiden door een duinenreeks, die particulier eigendom was, en waarheen geen enkele begaanbare weg liep. Wij weten nog niet wat de toekomst plannen van de gemeente Bloemendaal zijn in dit verband, maar de mogelijkheid van Bloemendaalnbad ligt open en dat zou wel eens een duchtige concurrent van Zand voort kunnen blijken. Zoolang echter de Zeeweg voor amechtige wandelaars niet verkort wordt door een tramlijnitje, dat hen vervoeren kan, behoeft Zandvoort, dunkt ons. die concurrentie niet al te zeer te vreezen en voordat de tramdirectie daartoe overgaat, zal zij zich allicht de vraag stel len of dit lijntje, op dit oogenblik al, ren- dceren zou. Intusschen zou het oen prachtige verbin ding kunnen zijn met het Stationsplein in Haarlem, wanneer de trambaan,die nu over Vcrspronckweg en Julianaweg naar O verveen gaat, langs den Zeeweg zou wor den doorgetrokken. Weten al onze lezers echter den Zeeweg te vinden? Zeker, hij is reeds door duizenden en duizenden uit Haarlem en Bloemendaal bewandeld, maar hoeveel andere duizenden en duizenden Haarlemmers zien de heer lijke omgeving van hun stad niet anders dan op een vervelenden Zondagmiddag, dat zij plichtmatig neef zoo, of nicht zus begeleiden naar ,,'t Kopje", „Groenendaa! of „Zandvoort". Ze weten dat 't daar mooi is en vertellen wonderen van de schoon heid onzer mooie natuur, maar uit eigen aanschouwing kennen zij ook niet anders dan ,,'t-Kopje" en „Groenendaal". Ze komen er niet toe op een mooien middag of avond de stad eens te ontvluchten en naar Heemstede, Bloemendaal of OverveeU te wandelen of te trammen en daar te ge nieten van al die kostelijkheid, die gratis ieder ter genieting geboden wordt en die zeker evenveel genot verschaft als Schouw burg of Concertzaal. Hoe vele Haarlemmers moeten wij Zouden haast zeggen: rouwmoedig op de borst kloppend bekennen dat zij den heeten zomer" nog niet tusschen de be dompte huizenrijen van onze stadstraten Zijn uit geweest? Voor hen willen we dan even vertellen !dat zij don „Zeeweg" kunnen vinden vlak tegenover het eindpunt van de E. N. E. T. op den Julianaweg te Overveen. Door de bekjes gaat men den Militairenweg op cu Wanneer men maar steeds doorioopt, in de richting van de schietbanen, komt men vanzelf op de prachtige baan. Die wandeling zul voor velen een open baring zijn. De weg loopt langs de prise d' eau der Haarlemsche Waterleiding, dwars door 't 'duinlandschap heen, en bereikt de kust halverwege siran-dpaal 62 en 63. De weg buigt zich dan haaks om, loopt evenwijdig mat de zee nog 000 meter over Zan-d- voortsch gebied en sluit zich bij den Zeeboulevard benoorden het Grand Hotel aan. Het is een wondermooie weg. We durven gerust zeggen een der mooiste wegen van ons vaderland. Telkens en telkens doemen weer nieuwe verrassende vergezichten op en telkens vraagt men zich weer af welke nieuwe openbaringen van natuurschoon gindsche hoek of gindsche hoogte zal geven. Wanneer men bijvoorbeeld nog niet verder dan tot aan de Haarlemsche Water leiding gevorderd is en men ziet rond, vooruit, of opzij en vooral achteruit in de richting Overveen, dan waant men zich met een weinig fantasie in Zwitserland. Achter zich de tallooze villatjes met hun kleurige daken en in 't groen verscholen, opzij de toppen der duinen in bekoorlijke woestheid zich tot aan den horizon uitstrekkend en vóór zich het geboomte, waarin de enkele gebouwtjes en beambten-woningen der Haarlemsche Waterleiding glimlachen. En telkens ziet de wandelaar weer ander moois op den met de duinen golvenden weg. Halverwege waant men zich tusschen berghellingen en dan: dat grootsche gezicht als plotseling de zee voor de oogen van den wandelaar opdoemt! De vijftig meter breeden weg heeft bréede rijwegen, met daartusschen in ruimte voor trambanen, verder aan iedere zijde een flink fietspad en aan de uitzijden een voetpad. Deze voetpa den liggen niet in hetzelfde vlak van den rijweg, maar klimmen en dalen, heuvel- op heuvel-af met de duinkammen. De be doeling daarvan is uitstekend geweest en de wandelaar, die zich den moeilijken tocht getroost, geniet dubbel en dwars van de mooie uitzichten, die telkens opdoemen, maar toch vreezen wij dat nu reeds ge bleken is, dat deze aanleg van de wandel wegen practisch niet voldoen zal. Het is te moeilijk en te vermoeiend, en liever neemt de wandelaar den rijweg. Het gevolg is dan ook, dat bijna geen wandelaar den wandelweg noemt, doch allen over den rij en fietswegen zwermen. Met wat inschik kelijkheid van de zijde der fietsers echter, kan dat ook best. De nieuwe Zeeweg draagt niet weinig tot de aantrekkelijkheid van onze omgeving bij en openbaaart de schoonheid van onze duinstreek op ontroerende wijze. Al ware niets anders dan dat bereikt, dan kwam het gemeentebestuur van Bloemendaal op rechte lof toe voor het initiatief dat liet tot den aanleg nam. Maar bovendien zal de nieuwe weg ongetwijfeld blijken te zijn een stoot tot nieuwen voorspoed van dit mooie dorp. Daarom mag met recht de opening met feesten gepaard gaan. paden en twee fietswegen, in elke richting één. Er is aan den weg 200.000 M3 grond verwerkt en gemiddeld waren er vijftig tot honderd personen werkzaam. Tenslotte vernemen wij, dat de gronden langs den Zeeweg, 200 H.A., alle verkocht zijn en onmiddellijk voor bouwgrond in exploitatie gebracht kunnen worden. Het plan is, aan het eindpunt van den Zeeweg oen badplaats te gaan exploiteeren, zoodat binnen niet al te langen tijd daar een druk strandleven kan worden verwacht. Soc. St. Bavo. Gewone zittingen. Familie bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Oud Holland. Verwulft. Strijkor kest. Flora. Scholen. Strijkorkest. In een dezer dagen gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot Be heer van het museum van Kunstnijver heid en de School voor bouwkunde, ver sierende kunsten en kunstambachten der Mij. van Nijverheid van Haarlem werden de bestuursleden, de heeren G. H. Buhr- ma'nn, mr. A. E. von Saher, J. Stalling en M. Kamerlingh Onnes, herkozen, terwijl tot bestuursleden gekozen werden jle hoe ren mr. J. Vaiilant te Haarlem en H. Buisman, directeur van Teyler's Stich- Het dagelijksch bestuur der instelling is thans ais volgt samengesteld: W. D H. baron van Asbeck, voorzitter; G. H. Buhrmann, ondervoorzitter; mr. J. Vaiilant, secretaris en mr. A. E. von Sa- her, penningmeester. van de muzi-ok in Den Hout op Zondag 26 Juni 1921: 1. Türkisohe Marsch, W. A. Mozart; 2. Ouverture Eymont, L. v. Beet hoven; 3. Aufforderung zum Tanz, 0. M. V. Weber; 4. Fragment! dell' Opera' „La Bohème, G. Puccini; 5. Ednzug der Gaste auf Wariburg, R. Wagner; 6. Capnccisso Valt se, Nico Gerharz; 7. Fantasie aus der Opera „Der Bajazzo, R. Lemcamuilo. Wij vernemen, dat Zweden plotseling de bloembollen belast heeft met 50 öre per K.G. inkomende rechten. Deze mededee- l'mg heeft groote sensatie verwekt in de bloembollenstreek Dinsdagavond zijn in overleg met de Nederlandsche Regeerihg de heeren Bont huis, Rijkstuinbouwconsulent in algemee oorlog. Wanneer men weet, dat de eerst- ZatlltCIl 1 - LAMfnidl.K* -l iwsn Mmnrrld vnn rvTYl. Wij geven hieronder nog eenige feiten en data betreffende den Zeeweg. Den 24en Juni 1915 nam de gemeente raad van Bloemendaal het besluit tot den aanleg van den Zeeweg. Bloemendaal Zandvoort. Het adres aan H. M. de Konin gin om de benoodigde gronden door ont eigening daartoe te verkrijgen werd kort daarop verzonden op 29 Juni. Daarin werd verzocht onteigening van een strook grond ter breedte van 100 meter. Op 19 December 1917 werd een schrijven van Gedeputeerde Staten ontvangen, waar in werd medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde bereid te zijn tot toepassing der onteigeningswet over te gaan, onder voorwaarde, dat de breedte van den weg niet meer dan 50 M. zcu zijn, en de diepste.ingraving niet meer dan 66 M. en dat de zijtak van den weg naar Bloemendaal zou komen te verval len. Hierop werd geantwoord in een brief m<t opmerkingen dienaangaande. Den 21 Augustus 1918 verscheen het Koninklijk Besluit, waarbij de onteigening werd toegestaan om daardoor de bestrij ding van de werkloosheid te bevorderen. Op 28 Maart 1919 had de aanbesteding plaats van het grondwerk; herbcsteding had plaats op 5 April 1919. Op 10 April 1919 werd het grondwerk onderhands ge gund aan den aannemer W. Blankevoort Dzn., te Bloemendaal, voor f 190.000. Kort daarop begon deze firma met het werk. Op 18 December 1919 werd de verhar ding van den weg aan de firma Boeze- winkel te Zutphen voor f 368.000 gegund. De verharding kwam zoo pas gereed. De weg is 50 meter breed, met inbegrip van taluds en wandelpaden en is ongeveer 6 K.M. lang. In het midden is een tram baan opengehouden, die nu bedekt is met voenkhiiten om het verstuiven tegen te gaan. Er zijn twee rijwegen, twee wandel- De 144e algemeene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid wordt dit jaar te Haarlem gehouden op Vrijdag en Za terdag 24 en 25 Juni. Aan den vooravond der vergadering wer den de leden van het hoofdbestuur, dona teurs en afgevaardigden der Departementen in een begroetingssamenkomst van het Haarlemsche Departement in De Kroon welkom geheeten. Het woord werd daarbij gevoerd door den heer F. C. Dufour, voorzitter van 't Departement Haarlem. Deze herinnerde er allereerst aan, dat sinds de vorige jaarver gadering te Haarlem gehouden werd, de Haarlemsche havenplannen, waarover toen veel gesproken is, geen stap verder geko men zijn. Haarlem kan evenwel, als een compensatie, wijzen op het tot stand ko men van de Middelbaar Technische School die bij den a.s. cursus haar nieuw gebouw betrekken zal. Deze school zal, naar te verwachten is, kunnen medewerken om te voorzien in het tekort aan middelbaar technische krachten en dus in de toekomst medewerken aan de ontwikkeling der in dustrie. Verder zei de heer Dufour: Wat de nij verheid in het algemeen aangaat, zoo heeft ook te Haarlem op de meeste bedrijven de oorlog zijn invloed uitgeoefend. In de af- geloopen jaren werden er meerdere, waar van men groote verwachtingen koesterde, opgericht of uitgebreid, helaas een aantal hunner zijn ten gevolge der gewijzigde om standigheden ten gronde gegaan Andere zijn mede in verband met die omstandigheden geliquideerd en zoo kan men wel zeggen, dat de nijverheid te Haarlem een zwaren üja doormaakt. De fabriek der Haarlemsche Katoen Mij. het laatste overblijfsel van de voorheen zoo bloeiende textielnijverheid, werd afgebro ken en hoewel de gemeente daardoor een brschtig complex bouwterreinen verkreeg, erdween een inrichting die jaren lang aan aonderden onzer stadgenoolen werk ver schafte. Intusschen wordt de oprichting van een nieuwe dergelijke fabriek voorbereid, wan neer deze echter in bedrijf zal komen, is mij niet bekend. Tal van andere bedrij ven, waaronder de boek- en steendrukke rijen, de sigarenfabrieken, de gedurende den oorlog zoo vergroote confectiefabrie ken, hebben echter met de ongunstige tijds omstandigheden te kampen. Ook het voor Haarlem en omstreken zoo gewichtige bloamibollenbedrijf maakt, voor al voor zoover het den export naar de lan den met lage valuta's betreft, moeilijke tij den door. De uitvoer in 1920 bedroeg slechts ruim 16.000.000 K.G. tegen circa 25.000.000 K.G. in de laatste jaren voor den mm dieii'.vlM. Vcltlliuyzcn van Lisse en J. Hylkens te Hillegom, bestuurs leden van de Zweedsche afdeeling van den Bond van BloemboH enh an del aren naar Stockholm vertrokken om hunne bezwa ren tegen deze beslissing bij de Zweedsche regeering in te brengen. Den sergeant J. G. Bosma van het 10e Regiment Infanterie is vergund voor den tijd van drie jaar te wor den gedetacheerd bij het leger in Ne- derlandsch Indië. De adjudant-onderofficier van de militaire administratie A. v. 't Wout, van het 10e Regiment wordt werk zaam gesteld als administrateur van het 3e Bataljon van het 2e Regiment Vesting Artillerie alhier in garnizoen B. en W. van Haarlem brengen tex openbare kennis: lo. dat het 4e supple toire kohier voor de plaatselijke direct belasting naar het inkomen, dienst 192 1921, aan den Gemeente-ontvanger te invordering is toegezonden2o.dat iede verplicht is zijnen aanslag op de in art 31 der verordening op de heffing ge stelde termijnen te voldoen; 3o. dat af schrift van het kohier gedurende vijf maanden ter inzage ligt op het bureai van den controleur der gemeentebelastin gen, Koningstraat No. 2. Uitspraken van 23 Juni 1921. A. M. L. V., ged. Huis van Bew- te Haarlem, verduistering in dienst betrekking, 4 maanden gev.straf met aftrek preventieve hechtenis; S. S. bak ker, te Zandvoort, vrijgesproken; G. F. v, d. M., te Haarlem, overtreding art 247 W. v. S., 1 maand gev.- sraf; H. S„, corveeër, te Haarlem, over treding art. 247 W, v. S.. 14 dagen gev.straf; W. M, S., hvr. A. B, te Aar- 1 anderveen, oplichting, voorw. gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar; 1 G. B., los wennan. 2 J. B„, wagenmaker, 3 J. W. W.. schipper, 4 J. V,, stijfselmaker, allen te Koog aan de Zaan, bedreiging met geweld, No. 1 en 2 ieder 3 weken gev.straf, No. 3 2 weken gev.straf. No. 4 vrijgesproken; M. de W., tim merman, te Beverwijk, beschadiging van een gebouw, geldboete van f 10. subs. 2 dagen hechtenis. Maandagavond 20 dezer gaven de heeren J. W. en P J. v. Dartelen een alterncerende simultaanseance te Hengelo voor de Damclub „Twente's Eerste" en de „Enschedésche Dam club". De simultaanspclers wonnen 24 partijen, verloren 7 partijen ca speel den 5 partijen remise. Duur der sean ce was gemiddeld vijf minuten per partij. Het was een goed geslaagde pro- paganda-avond. Woensdagavond a.s, simultaneeren bovengenoemde heeren te Ede voor de „Edesche Damclub". genoemde hoeveelheid een waarde van om streeks f 20.000.000 vertegenwoordigt, be grijpt men van welk belang dit bedrijf voor onze streek is. Gelukkig maken enkele takken een uit zondering en wel in de eerste plaats, dank zij de groote subsidies, de bouwbedrijven. Daarnaast kan ook de metaalindustrie ge noemd worden. Dank zij de opdrachten, die de meeste der werven en fabrieken in han den hadden, is op dit gebied nog geen werkloosheid te constateeren. Of het echter in verband met de scherpe buitenlandsche concurrentie en de vermindering in het al gemeen van het aantal opdrachten nog lang zoo gunstig zal blijven, betwijfel ik. Ook hier schijnt de crisis, die zich trouwens reeds elders in ons land vertoont, aan staande. Behalve de opdrachlcn der scheep vaart-maatschappijen hebben ook de regee- ringsopdrachten, zoowel voor het binnen land als Indië medegewerkt, om de metaal nijverheid in gang te houden, terwijl boven dien ook de particuliere bestellingen uit Indië van groo-t gewicht zijn geweest. Verder weidde spr. uit over den algemeenen toestand en deelde ten- Muziek op de Markt. Dit feest hebben we in een tijd niet ge had. Maar gisterenavond was hot er in z'n volle glorie, het feest van muziek op de Groote Markt. 's-Middags werd de tent al op het mid den-trottoir gereden, en naast Louwtje neergeplant. Dit is op zich zelf al een feest voor de straatjeugd, die alleen reeds in de verschijning van dit feestelijk instrument een bijzondere reden tot vermaak ziel! Des avonds kwamen de menschen al vroeg bij Brinkmann de beste plaatsjes wegpikken, zoo vroeg, dat ik ze er van verdacht, dat er bij hen een misverstand in het spel moest zijn aangaande het uur, waarop het concert zou beginnen. Dat was pas half tien, maar reeds veel vroeger stroomde de Groote Markt vol met menschen, die zich dus zeer ingenomën toonden met dit muzikale buitenkansje. Toen klokslag half tien het muziekkorps zijn eerste nummer inzette, zag de Markt zwart van de menschen, die het gelukkig troffen met het malsche zomerweer, dat ook vandaag zijn best weer doet om eer herstel te geven voor de beleediging van Den Langsten Dag. Het was nu op de Markt een ouderwet- sche avond als op een vroegeren Koningin nedag, wanneer de gasvlammetjes dartel brandden om het stadhuis! Met moeite baande de gele tram zich een weg door de dichte menigte, die over het algemeen met aandacht luisterde naar het fraai concert en zelfs een paar maal dank baar applaudiseerde. En toch was er maar een klein gedeelte van de toehoorders, die begreep, waaróm er nu dezen avond muziek was op onzen Brink. Ze wisten wel van de palmen op het stadhuis en zagen daar wol deftige heeren gewichtig en congresachtig heen en weer loopen van de Groote Kerk naar de Kroon en van de Kroon naar het Stadhuis vice-versa, maar lang niet allen snapten toen al, dat dit alles geschiedde ter eere van de Maatschappij van Nijverheid, die in Haarlem wèl hoffelijk is ontvangen I slotle dc feestplannen mede die door 'l departement gemaakt zijn om de bezoekers der vergadering verpoozing ie bezorgen. De heer F. E., Posthuma, voorzitter van de Maatschappij antwoordde hier op en sprak zijn goed geloof uit in de goede toekomst van de Haarlem sche industrie. Hij zeide ojn.: „Als w'j gedachtig aan het spreekwoord: „Geen kwaad zonder baat" zoeken naar een goede zijde van de belemme ringen, die de overheid der industrie in den weg legt, dan vinden wij o.m., dat die tegenstand een prikkel vormt om het onderwijs en de fabrieksorga- nisatics steeds krachtiger te verbete ren. Welnu, op dit gebied geeft uw departement dan toch het goede voor beeld. Een model M..T.S. is in aan bouw, de Hoogere Handelsschool moet worden uitgebreid, en als men naar fabrieken zoekt waarvan liet1 bedrijf tot in al zijn geledingen is doordacht waar alle 'krachten economisch wor den benut, dan komen ons dadelijk Haarlemsche namen op de lippen en vooral een die aan U Mijnheer de Voorzitter wellicht heden nog vele ma len uit de pen is gevloeid. Zoolang uw departement zulke fa brieken bezit, zoolang de leiders dier zaken nog tijd vinden om hun er varing aan het algemeen belang ten goede te doen komen zoolang zul len wij aan Haarlem Wijven denken als aau het bevoorrechte departement onzer Maatschappij." Intusschen werd door Haarlem's Muziekkorps oen concert op de Gr. Markt gegeven en door den heer George Robert een orgelconcert in de Grooto Kerk. Ze werden door velen beluisterd. Om half tien greep in de groote hal van het stadhuis, voor deze ge legenheid fraai versierd, de officieele receptie ten stadhuize plaats. De hee ren Heerkens Thijssen, Slingenberg. Bomans, Wesstra, benevens verschil lende raadsleden waren aanwezig, als ook meerdere dames. De Burgemeester, de heer Maar schalk, sprak de congressisten toe en zeide o. m„: Al verliep er reeds bijna anderhalve eeuw sinds Uwe instelling als economi sche tak van de toen nog jeugdige Hol- landsche Maatschappij der wetenschappen alhier, hare stichting zal voltooien, de jaren verflauwden Uwe genegenheid voor Haarlem niet Nog steeds blijft onze oude stad voor U hare waarde als ouder lijke veste bezitten. Hoe kan het ook anders, waar zoo vele blijde herinneringen en glorierijke bladzijden uit Uwe geschiedenis oprij zen voor Uwen geest, telkenmale wan neer gij U opmaakt hier een nieuw lus trum te vieren. De burgemeester ging daarna de verschillende feiten na die de Maatschappij aan Haarlem binden. Ik heb met vreugde de taak op mij genomen U namens dat bestuur te ver welkomen, 'temeer waar ik U betref fende den toestand der Haarlemsche nij verheid, welker verheffing en bevorde ring ook het Gemeentebestuur na aan het harte ligt, in het algemeen gespro ken gelukkig nog geen ongunstig beeld behoef te schetsen. Haarlem vermocht door het karakter harer bedrijven nog weerstand te bie den aan de malaise, die helaas maar al te zeer in vele deelon van het Vader land wordt gevoeld. Na uitgewijd te hebben over de ver diensten der Maatschappij, en de moei lijke taak, die haar wacht, eindigde spr. is volgt: Ik heet U allen hartelijk welkom en ledig dit glas op den krachtigen bloei van de Maatschappij van Nijverheid en op haar hooggeacht en ijverig Bestuur. De heer Posthuma beantwoordde den burgemeester voor zijn vriendelijke woor den. Wij ontleenen er aan het volgende: Ik hoor dat wij Zaterdag zullen kunnen constateeren, hoeveel schoon heid de ontruiming en de restauratie der zalen van het Paviljoen aan het daglicht hebben gebracht. Het is wel eens goed te bedenken, dat dit paleis, dat thans ten alge meene nutte strekt, werd gebouwd door een particulier om zijn schoon heidszin te bevredigen en zijn collec tie schilderijen onder te brengen. Zoo één stad, dan kan Haarlem de voorbeelden aanwijzen van de stel ling, dat wat men schoons bouwt voor zichzelf te eeniger tijd nut of genot schenkt aan allen en dat het dus van breeder blik getuigt van het stads bestuur om het particulier initiatief niet te bemoeilijken, maar eerder aan te moedigen. Aan den bouw van onzen zetel, al hier, het Paviljoen „Welgelegen" van Hope is nog een aardige legende ver bonden. Het is een van de drie heeren huizen van Haarlem, die naar men zegt, gebouwd werden tengevolge van een weddenschap: wie de Spaamestad met het mooiste huis zou verrijken. Een aantrekkelijke vorm van naijver, want nu dienen alle deze drie hui zen het algemeen belang. Dat aan de Nieuwe Gracht is de ambtswoning van den vertegenwoor diger der Koningin in dit gewest. Dat aan het Spaame dient de we- g^Gï^g^?3IqgïiglHtatrïrOIii|UtqnJUÏp1CiplIqn1gifx.' -QI j inHrairiTJlh!?Iübirillnrv'FyFi^'utj|'1 - 'Ir -"^UfïTir, Heerlijk daar op Egmond's hooge dui nen onze Haarlemsche kinderen te zien stoeien en spelen, als ze onbewust de zuivere zeelucht indrinken, als 't zomer zonnetje gezichten, armen en beenen doe! bruinen. Weest niet bang, bezorgde moeders, die met hope, maar ook met eenige vrees uw zwakke teere lievelingen naar 't sta tion bracht, dat uw kleintje in stilte oen traantje pinkt en zit te tobben. Voor tranen en tobben in Egmond geen plaats evenmin voor ontevreden kibbolon en dwingerig drijven. Eten en drinken ze niet, en dat doen ze in één dag meer dan thuis vaak in 'n week, dan lachen en zingen ze. Ja, als 't zon netje schijnt en zoele zomerlucht over strand en duinen drijft is 't makkelijk werk voor de zorgzame en taotvolle di rectrice en de vriendelijke geleidsters om de goede stemming er in te houden. Maar als gure stortbuien 't woelige volkje naar huis jagen, om 't soms een heelen dag in speelzaal of veranda gevangen te houden, dan wordt er veel van de tact der onvermoeide dames gevergd om dat 80-tal woelwaters uren lang aange naam bezig te houden. Een uitgebreide kinder-bioliotheek ontbreekt helaas! en in gezelschapsspelletjes is een groot tekort. Wat zouden we dat tekort gemakkelijk en spoedig in overvloed kunnen omzet ten, als al ónze flinke jongens en meis jes eens hun schatten gingen inspectoe- ren, wat zouden er veel gelezen boekon en gebruikte spelletjes voor den dag ko men, voor de eigenaars van weinig waar de, maar die vele kleintjes in Egmond op koude regendagen heel wat gezellige uurtjes kunnen bezorgen. Laat daarom ieder eens onderzoeken, wat hij of zij voor dit schoone doel te missen heeft: Leesboeken, oude illustra ties, teekenboeken, prentenboeken, ('t volkje varieert er van 4 tot plm. 14 jaar) gezehc'uapsspelen, enz. enz. Onder- geteekende is gaarne bereid alles in ont vangst te nemen, om 't zoo spoedig mogelijk aan 't dankbare volkje te Eg mond te zenden. Met dank voor de verleende plaats ruimte. A. AUKES. &ed. Oude Gracht 111 zwart. Met veel genoegen geven wij boven- venstaande opwekking hier een plaatsje. Moge iedereen eens zijn kast of zolder of vliering eens nazien. Allioht dat hij nog wat vindt, dat de kleuters in Eg mond vermaken kan. De tijd dat de Bel gische vluchtelingen hier toefden cn wij hun kinderen met dergelijke gaven ook een groot pleizier deden, tigt alweor zoo ver achter ons, dat de rommelkast nu wel weer is aangevuld en dat kleine kinderen van toen groot zijn geworden en hun speelgoed wel missen kunnen voor onze eigen Hollandsche, Haarlemsche kin deren. tenschap en ons Paviljoen aan den Hout de kunst toegepast op de nij verheid. Met dit voorbeeld voor oogen zou ik de kiezers onzer gemeenten op het hart willen drukken: jaag uw gegoede burgers niet weg, integendeel bindt ze aan u, laten zij van uw gemeente gaan houden en er een genoegen in scheppen haar te verfraaien. Dan ziet men gebeuren, wat nog eenige jaren geleden geschiedde: dat een ingezetene aan Haarlem een schouwburg schonk en in de aangren zende gemeente een man woont, dio uit eigen middelen een model badhuis sticht. Met de beste wenschen eindigde spr. Hierna werd de eerewijn rondge diend. Hedenmorgen 9 uur begon de al gemeene vergadering, die geopenc. werd met een rede door den heer Posthuma. Daarna werden eenige huishoude lijke zaken behandeld. Tegenwoordig was o.m. de hoer Maar schalk, burgemeester. Hierna werden eenige huishoudelijke zaken geregeld. Aan H. H. M. M. de Koningin cn Ko ningin-Moedor en Z.K.H. Prins Hendrik werden telegrammen van hulde verzonden. Een uitvoerige bespreking werd gehou den over den 8-urigen arbeidsdag. De volgende conclusie van het hoofd bestuur inzake verkorting van den ar beidstijd werd aangenomen. Uit hot 400-tal antwoorden door ver schillende departementen verzameld op onze vragenlijst, blijken dat sedert dc in voering van de verkorting van den ar beidstijd door de nieuwe arbeidswet, vrij wel algemeen e productie is afgenomen en de productiekosten gestegen zijn. Aangezien echter de ingrijpende wet nog niet lang heeft gewerkt en derhalve aan industrie en maatschappij nog niet vol doende gelegenheid ot aanpassing is ge schonken, waar bovendien zich ook an dere oorzaken van den slechten gang van zaken bestaan, kan thans nog bezwaarlijk een definitieve uitspraak omtrent dc wer king der wet worden gegeven. Dit klemt te meer, zoolang men nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1