Stadsnieuws Kerk en School. - WITTE - SCHOENEN B. JONCKBLOEDT Handel en Nijverheid SPORT EN SPEL, INGEZONDEN. DAMIAATJES Nieuw Provinciaal Moederhuis. Inlichtingen op een adres. Museum van Kunstnijverheid. 1 FRANS HALS MUSEUM. Personalia. De begrooting. Brandje. Straatweg SantpoortSpaarndam Met overspannen geraakte de leidsel Braziliaanscii vleesch. Garnizoensberichten. Kennisgeving. Burgerlijke Stand. Dammen. Ruime Sorteering Barteljorisstraat 27. VAN ONZE RECHTBANK. LANGS DEN WEG. CRICKET. Voor don inhoud dezer rubriek stelt 6t Redactie zioh niet aansprakelijk. Bestrijding der tuberculose. jaSaaSBSaggSSEaSSSIIggsgg&PHiT- -SV533 Een moordende tram Na sinds eeuwen aan zijn eigenlijke be stemming onttrokken te zijn geweest, is bet huis ,,'t Clooster" thans weer door kloosterlingen in bezit genomen. Omstreeks 1450 gesticht en door Bemadiner monniken bewoond, werd het klooster, toen „Porta Cocli" (Poort des Hemels) geheeten, ih 1582 verwoest. Sinds dat jaar is daar geen H. Mis «neer opgedragen. Nu hebben zich in 't landgoed ,,'t Clooster" de Eerw. Zusters Franciscanessen van de Dochters der H.H. Harten Jezus en Maria gevestigd en een Provinciaal Moederhuis voor Nederland opgericht Dit huis heeft alle rechten, wel ke een Moederhuis toekomen, zoodat bijv. bier ook novicen worden opgenomen. In een heerlijke natnur en geheel van de woe lige buitenwereld gescheiden gelegen, mag de nieuwe stichting voorzeker met trots den naam „'t Clooster" dragen. Gistermorgen werden door den Hoog- JEcrw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann het huis en de kapel ingewijd, waarna door Mgr. in de rijk versierde kapel een plech tige H. Mis werd opgedragen, voorafgegaan door den „Veni Creator", met assistentie var- de WelEerw. Heeren H. C. J. Son- daa! en L. A. A. M. Westerwoudt, respec tievelijk als diaken en subdiaken. Ónder de H. Mis hield de Vicaris-Generaal een mooie, hartelijke toespraak tot de Zusters, waar hij hij oji. den wensch uitsprak, dat het gebed van de Zusters Gods zegen mocht doen nederdalen op den bouw van het Se minarie en op de toekomstige geestelijke vorming der seminaristen in het bisdom Haarlem. Daarna werd het H. Misoffer voortgezet, waarbij het Zusterkoor op voor treffelijke wijze de „Missa Sexla" van Hal ter uitvoerde. Na de H. Mis had een kort Lof plaats, waaronder een acte van aan bidding van het Allerheiligste Sacrament, waarbij de nieuwe stichting den Goddelij- ken Zaligmaker als het ware het welkom toeriep in Zijn nieuw tehuis en Zijn ze gen over de nieuwe stichting afgesmeekt ,werd. De nieuwe stichting ligt gescheiden van het nieuw te bouwen seminarie, doch wan neer dit gereed gekomen is, zullen de Zus ters zich misschien wel met de bediening aldaar belasten. Als bijzonderheid kan nog medegedeeld <wori«-« dat juist vandaag, den dag der inwijding van het nieuwe Moederhuis, men begonnen is met het metselwerk der bijge bouwen van het nieuwe seminarie. Do Minister van Onderwijs, Kunsten fen Wetenschappen heeft inlichtingen ver strekt op het adres van den voorzitter en den secretaris der Vereeniging van Leeraren bij bet Gemeentelijk Middelbaar Avondonderwijs te Haarlem, betreffende de schadelijke gevolgen, die de toepassing van eene der bepalingen van den .Lei draad van de Bezoldiging van het per soneel van door, het Rijk gesubsidieerde Nijverheids- en Handelsavondscholen", voor een deel van het personeel dier onderwijsinrichtingen ten gevolge zal hebben. De Minister merkt op, dat in de be doelde leidraden inderdaad een bepaling voorkomt, welke voorschrijft, dat aan leeraren, die reeds een volledige dagbe trekking bij het onderwijs vervullen, aan avondscholen of -cursussen in totaal niet toieer dan 8 lesuren worden opgedragen. Deze beperking van het aantal lesuren in den avond werd indertijd mede op aandrang van het personeel dezer scholen reeds in de leidraad 1919 opgenomen en had niet ten doel bezuiniging op de kosten van het avondonderwijs te ver krijgen, maar onwenschelijke ophooping lesuren te voorkomen. Deze bepaling moet geacht worden te aijn zoowel in het belang van het perso neel als in dat van het onderwijs. Om eenigszins tegemoet te komen aan 03 bezwaren, welke^ door de leeraren van de gemeentelijke handelsavondschool te Haarlem tegen dit voorschrift werden aangevoerd, heeft de Minister aan B. en W. van Haarlem medegedeeld, dat bij de samenstelling der verordening tot regeling van de jaarwedden van het per soneel der avondschool voor handelson derwijs in die gemeente er rekening mede mocht worden gehouden, dat definitief benoemde leeraren, welke volgens de re geling, waarop zij werden aangesteld, per wokelijksch lesuur een hoogore bezoldi ging zouden ontvangen dan volgens den leidraad 1920, die hoogere bezoldiging per wekelijkseh lesuur kunnen blijven genieten. Voor verdere tegemoetkoming bestond naar de meening van den Minister geen aanleiding. Van een verkregen recht om meer dan acht avondlessen per week te mogen ge ven, hetwelk dan door een overgangs bepaling geëerbiedigd had moeten wor- ien, kan niet worden gesproken. Dispensatie van deze bepaling is alleen daar op hare plaats, waar een tekort is aan geschikte en bevoegde leerkrachten. Woensdagmiddag werd in het Museum van Kunstnijverheid de tentoonstelling ge opend van Aziatische kunst uit de verza meling der Kon Kunstzaal Kleykamp uit Pen Haag Er vaJt op deze tentoonstelling veel te genieten van de Oostersche kunst. Een lantat fraaie schilderwerken en kunstige schermen, een co&ectie afgodsbeelden en een aantal kostbare vaasjes maken de tentoonstelling uit. Er zijn schennen die een waarde hebben jan 8000 gulden. De serie- ten toonstellingen van Kunstnij- jerheid is wei op fraaie wijze geopend. Er was Woensdagmiddag reeds veel be- tngsteiling. Verschenen is hel verslag van den toe- land van het Frans Halsmuseum, alhier. Het bezoek is nog steeds niet zoo Jroot als vóór den oorlog. Wel valt er in 1920 eene vermeerde- <ng in het aantal der bezoekers aan te rijzen, maar normaal kan het bezoek «og niet worden genoemd. Als voornaamste gebeurtenis, die dit har le vermelden is, geldt de schoon- naah van de „Maaltijd der Officieren .'an den St. Jorisdoeleu." door Frans Hals in 1627 geschilderd. De kosten hier-1 van bedragen 1600. Behalve de Nederiandsche, waren het vele bnitenlandsöhe geleerden die zich voor de schoonmaak interesseerden en ze in oogenschouw kwamen nemen. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de verschillende schenkingen, wijzi gingen, verbeteringen en inbruikleengevin- gen, waarvan wij successievelijk in 't afgeloopen jaar in ons blad reeds hebben melding gemaakt. Daar in het Raadhuis en in het Prin senhof verschillende schilderijen, door verbouwing of anderszins, van plaats wa ren veranderd, werd een lijst vevaardigd, waarop aangegeven staat, waar de schil derijen zich in 1920 bevonden. De uitgaven bedroegen in totaal f 32.028.71 )4. Het Museum werd in 1920 bezocht door 11393 bezoekers, legen 9941 in 1919. Hiervan waren 6518 betalende en 4776 niet-belalende personen Van de vreemdelingen vormden de Duitsoh sprekenden het grootste deel der bezoekers, dan volgden de Engeisch sprekenden en vervolgens zij. diie zioh van de Fransche taal bedienden. In de commissie, aan welke in dit jaar het rangscbikkingsonderzoek zal worden opgedragen van de adspiranten, die wen- seben te worden toegelaten tot de Konink lijke Militaire Academie, is o.m. benoemd de beer J. C. de Joode, leeraar aan de le gemeentelijke H. B. S. met 5-jarigen cur sus. alhier, die belast is, te examineeren in de Ned. taal, terwijl de heer F. P. van der Voorde, leeraar aan dezelfde school, alhier, plaatsvervangend lid is voor het examinee ren in de Engelsche taal. Eerstgenoemde is tevens benoemd tot Lid in de commissie, belast mei het afnemen van het toelatings- (aanvullings-) examen tot de Kon. Militaire Academie te Breda. In de commissie, welke in de maanden Juli en Augustus het examen voor toela ting van jongelieden als cadet bij de Ca dettenschool te Alkmaar zal afnemen, zijn om. benoemd tot lid en voorzitter de ma joor bij het 10e regiment infanterie C. J. A. Kruyt, en tot leden voor natuurkunde en voor plant- en dierkunde respectievelijk de heeren dr. J. M. Smit, oud-directeur eener H. B. S-, wonende te Heemstede en G. W. van Apeldoorn, leeraar aan het Christelijk lyceum, alhier. In de commissie, aan welke opge dragen is het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de lichamelijke oefe ning, en welke voor het jaar 1921 zitting zal houden te Haarlem, is o.m. benoemd de heer W. A. Goeting, alhier. - Onze stadgenoote mej. Jetty Klein, behaalde het einddiploma voor zang van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst te Amsterdam. Zij is de eerste ge diplomeerde leerlinge van den heer Jos. Thijssen. Geslaagd voor hel candidaats-exainen in de geneeskunde, de lieer J. G. H. Holt, alhier. De begrooting van Haarlem is door Ged. Staten ongewijzigd goedgekeurd Woensdagavond stonden 'n aantal! nieuws gierigen opgesteld aan den Schalkwijker weg een brand gade te slaan in, de Haar lemmermeer. Zware rookwolken en groote vlammen sloegen op. Men dacht aan een groote boerderijbrand. Wij kunnen mededeelen, dat een hooi berg met 20000 K.G. pakstroo, bekoorenda aan G. v. D. aan den Spieringerweg in Vijfhuizen door onbekende oorzaak een prooi der vlammen is geworden. Over den onhoudbaren toestand van de zen weg werd meermalen, ook in dit blad ernstig geklaagd. Uit een schrijven van Gedeputeerde Sla- ten aan het gemeentebestuur van Velsen blijkt, dat de commissarissen van dezen weg hunne betrekkingen hebben neergelegd en den weg hebben geabandonneerd. Dit is dan ook de oorzaak, dat de weg, wegens het achterwege blijven van onderhouds werkzaamheden, in ongunstigen toestand is komen te verkeeren. Gedeputeerde Staten noodigden het gemeentebestuur van Velsen uit met dat van Schoten en van Spaarndam in overleg te treden, omtrent de overneming van het wegonderhoud. Na eene conferentie werd aan Ged. Sta ten o.m. geantwoord, dat het karakter van den weg volkomen vaststond. Deze werd niet aangelegd en verhard ten behoeve van plaatselijke belangen maar voor het door gaand verkeer van Amsterdam naar het Noorden van Holland. Ingezetenen van Schoten en Haarlem maakten zelfs be zwaar, terwijl naar het schijnt Rijnland volledige schadeloosstelling verlangde en verkreeg. Naar de meening der gemeentebesturen ligt het op den weg van het Rijk den weg over te nemen. Gedeputeerde Staten hebben nu aan Vel sen bericht f 10.000 voor verbetering te willen aanvragen als de besturen der ge meenten Velsen en Spaarndam het onder houd op zich willen nemen, vrij van tolhef fing en onder boding de tegenwoordige tol gaarster te pensioneeren. Het gemeentebestuur van Velsen advi seert den gemeenteraad aan Ged. Staten te berichten, dat men accoord gaat met het voorstel mits Spaarndam daarmede ook in stemt. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken kan zich evenwel niet met dit voorstel vereenigen, omdat zij meent, dat het eerder op den weg der gemeente Schoten ligt tot verbe tering mede te werken. De volgende week zal deze zaak in den raad van Velsen ter behandeling komen. DROEVIG. Do kleine D. C. v. KI, nauwelijks 1 jaar oud, wonende aan de Ged. Voldersgraeht, werd door een zusje spelenderwijs de kamer rondgereden. De kleine trok daarbij aan 't tafel kleed, waardoor hij eeu pan kokende melk over zich heen kreeg: Overdekt met brandwonden werd de kleine jongen ('t was den 6en Juni) naar het Grootee Gasthuis gebracht. Woensdag is het kind helaas aan de bekomen verwondingen overleden. Te water. Woensdagmiddag is een wagen der Gem. Reiniging met paard en' al dn de Nieuwe Gracht geraakt. Naar aanleiding van een in de bla den verschenen bericht, hetwelk men ook elders in dit blad vindt opgeno men, omtrent het gebruik van Brazi- liaansch vleesch, deelde de directeur van het Slachthuis ons mede, dat ook in Haarlem en Schoten geen vrees behoeft te bestaan voor slecht vleesch. Alle vleesch toch, zoowel versch als bevroren, wordt, vóór het ten verkoop aangeboden wordt, eerst gekeurd in het abattoir. Benoemd zijn tot reserve tweeden luit bij het 10e regiment infanterie de vaan drigs H. Wijsman, A. A. Dibbets, A L. Grendel en W. Pino Post, allen van het korps. Den sergeant J. G, Bosma van het 10e Regiment Infanterie is vergund voor den tijd van drie jaar te wor den gedetacheerd bij het leger in Ne- derlandsch Indiê. De adjudant-onderofficier van de militaire administratie A. v. 't Wout, van het 10e Regiment wordt werk zaam gesteld als administrateur van het 3e Bataljon van het 2e Regiment Vesting Artillerie alhier in garnizoen Bet nieuwe Post- en Telegraafkantoor. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de secretarie der gemeente ter lezing zijn ne- dergelegd, een afschrift van het door de oommissie uit Gedeputeerde Staten be noemd tot bet aarihooren der bezwaren van belanghebbenden tegen de onteigening tien behoeve van de stichting van een nieuw Post- en Telegraafkantoor te Haarlem op gemaakt proces-verbaal van de door haar gehouden zitting, alsmede een afschrift van het door eerdergenoemde commissie aan den Minister van Waterstaat uitge bracht rapport.. B. en W. van Haarlem brengen tei openbare kennis: lo. dat het 4e supple toire kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920 1921, aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is toegezonden; 2o. dat iede, verplicht is zijnen aanslag op de in art 31 der verordening op de heffing ge stelde termijnen te voldoen; 3o. dat af schrift van het kohier gedurende vijf maanden ter inzage ligt op het bureau van den controleur der gemeentebelastin gen, Koningstraat No. 2. Ondertrouwd. 23 Juni. C. C. Knijf en P. Kraan. S. Slct en E. Picket Wee- seri'VS v d. Wateren en J. J. de Bruijn. A. Hos en J. Smit. P. v. d, Blom en P. C. v Nikkelen Kuijper. O. Vis ser en E. C. M Heirnen. H. G, Canne- gieter en G. W. Kop. Getrouwd 23 Juni V. G. Piazza en H. F. Kales, J v. d Vlie! en J E v Donselaar. H. de Wilde en F. W. Wessels. H. W. Dronikers en P. W. v. d. Ende verward, het paard liep achteruit en' liep aldus te water. Met een stoombootje van de Ge meente reiniging werd 't paard ge sleept naar het paardenwed bij de Korte Jansstraat, waai* veearts Flo- hil den dood constateerde. Door den slager Schornagel werd het kadaver naar 't slachthuis overgebracht. De wagen was spoedig aan wal. Op hol. Woensdagmiddag sloeg op de Nassaulaan een paard, bespan nen voor een met balken beladen wa gen op hol. Door den voerman werd het op de Ged. Oude Gracht, voor het nieuwe postkantoor, tot staan ge bracht. De voerman verstuitte hierbij zijn enkel. Opgespoord. Eenige weken ge leden werd ten nadeele van den Haarlemschen rijwielhandelaar A. S. een rijwiel verduisterd. De politie heeft thans proces-ver baal opgemaakt tegen den varensgezel J. de B., wonende te Haarlem, thans ged. in het Huis van Bewaring te Rotterdam, die het rijwiel beleend heeft bij de A'damsche Bank van Leening. De B. had hier eveneens 'n rijwiel beleend, afkomstig uit Purmerend. Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen. In de op 21 dezer gehouden ver gadering van aandeelhouders der boven genoemde Maatschappij, werden de balans en winst- en verliesrekening met betrek king tot het afgeloopen jaar goedgekeurd en de aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer Ir. J. R. Kalff her kozen. Eerste Ned. Electr. Tramwegmaatschap pij. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van bo vengenoemde maatschappij, werden de ba lans en winst- en verliesrekening goedge keurd en de aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de beer Jhr. Ir. J. A. Krelschmar van Veen, herkozen. ttijkskolenbureau. Het Rijkskolenbu- reau heeft de balans van het Haarlemsche kolenibureau goedgekeurd. De udtkeeringen aan de verschillende gemeenten zijn thans gedaan. Rijwiel gestolen. Door verbreking is in den nacht van Woensdag op Donderdag een rijwiel gestolen uit een pakhuis aan de Brouwerstraat, toé- behoorende aan den rijwielhandelaar A. B., alhier Cactussen in bloei. In de Stads- kweektuin bloeiden Donderdagavond 4 bloemen van de Cereus Grandiflorus Te gen negen uur openden zich de kelken. Het prachtige natuurtooneeUje trok veel belangstelling. Van stapel geloopen. Woensdagmid dag om 3 uur werd van de N. V. Werf „Hubertina" v.h. W. H. Jacobs te water gelaten een stalen vrachlstoomboot, be stemd voor de Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam. Het schip heeft de volgende afmetingen: Lengte der loodlijnen 230 Eng. voet; grootste breedte 38 voet; hotte in de zijde tot bovendek 13 Eng. voet en 6 Eng. duhn. De waterverplaatsing bedraagt 2015 Ton. He» madhinevermogen bedraaagl 650 - I. P. K„ welke installatie insgelijks door?- Geboren. 21 Juni. z. van A. Geldof— Hinderwet. B. en W. van Haarlem doen weten, dat de beslissing op het ver zoek van de Overste van de Mariastichting, om vergunning tot oprichting van eene kleerenwasscherij en drogerij met strijk-, flesschenspoel- liften- en mechanische vcn- tilalieinrichting voor het in werking bren gen van de nieuw gebouwde wasscherij in het ziekenhuis „Mariastichting" in het per ceel aan de Kamperlaan nos. 2 en 4 is ver daagd. Maandagavond 20 dezer gaven de heeren J. W. en P J. v. Dartelen een altemeerende simultaanseance te Hengelo voor de Damclub „Twente's Eerste" en de „Enschcdésche Dam club". Dc simultaanspelers wonnen 24 partijen, verloren 7 partijen en speel den 5 partijen remise. Duur der sean ce was gemiddeld vijf minuten per partij. Het was een goed geslaagde p-ro- paganda-avond. Woensdagavond a.s, simultaneereu bovengenoemde heeren te Ede voor de „Edesche Damclub". BISSCHOPSWIJDING HOOGW. HEER L. JANSSENS O. S. B. Men meldt uit Rome aan het „Centr.": Zondag 19 Juni heeft Kardinaal Van Rossum in de kerk van den H. Ansel- mus de bisschopswijding toegediend aan den Hoogw. heer Abt Laurentius Jans- sens O.S.B., secretaris van Bijbelcommis sie. Zijn Hoogw. is benoemd tot bisschop van Betsaida. voor Dames, Heeren en Kinderen SCHOENMAGAZIJN de werf „Hu'berlina" geleverd is. De te waterlating van het schip, dat de naam draagt van .Bintoeban" geschiedde door Mevr. Muller, echtgenoote van den lieer Ir. W. Muller, chef van den Techn. dienst der Koninklijke Paketvaart Maat schappij. Dievegge. Donderdag was het allemaal kleingoed, Öansen. 22 Juni. z van Ch. v Dijk la Duk. z. van P, Hendriksv. d. Ven. z. van II. B. F. L Verheus v. d. Roer. 23 Juni d. van W Visser Jongcrilng. Overleden. 21 Juni. N Hoogebos, 51 j., KI. Houtstraat. 22 Juni. Th H. 1 m, z. van H. v. F,verdingen. Kinderhuissin gel. J. Westerwoudt, 69 j„ M. van HeemSkericstraat. Gevonden voorwerpen. Terug te be- „brandhout", luidt de minder eerbiedig! komen bij: P. v. Tongeren, Schrevelins straat 10, étui met schrijfbehoeften; Ken nel Fauna, Parklaan, Herdershond, zw.- bruine hond en 4 katten; Politiebureau, Smedestraai, lorgnet; A. M. Swaanswijk, Kinderhui-singel 56, Onderscheidingstek ken en medaille; 0. Zuidhoek, Alland- straat 74, portemonnaieA. Forny, Kruis- tochtstr. 20, Kinderportemonnaiev. Gu- lik, Spaarne 61, Kinderschoentje; Maria- school, Koningstraat 20, zakschaartje; Oongierge Rijksbelastingkantoor, Klein, Heiligland, hond; Baxnhoorn, Wouwer- manstraat 36, een verlakt laag schoentje* term onder collega's. Er is op de eerste plaats een juffrouw die weer eens een stuk goed ditmaal een beddelaken, heeft gestolen ten na deele van een dame op Heemstede. Het goed is bij haar in beslag genomen, gemerkt met den 8., wat het initiaal van de beklaagde ook is. Maar oorspronkelijk heeft er nog een andere letter op gestaan ook een K., en die heeft bekl. er listig uitgehaald. Maar de eigenaresse kon nog met zekerheid con- stateeren, dat de K. d'r in gestaan had. Het ontkennen van bekl. hielp dan ook niet, want tot overmaat van ramp is de vrouw al eens meer veroordeeld. Een en ander bleek nu den officiex van justitie aanleiding te zijn, om dit maal een maand gevangenisstraf te eischen. Weerspannigheid. P. J. G., die volgens den officier van Justitie niet erg best bekend staat, is op een avond dronken geweest en heeft zich in de Gr. Houtstraat hevig tegen de politie verzet. De dienaren der wet moesten met kracht van sabels optre den, wat bekl. nu met een maand ge vangenisstraf zal moeten betalen, als het O. M. zijn zin krijgt. Beter kwam P. V. eraf, die dronken was geweest op de Voldersgracht, en het bij zijn verzet niet zoo bont gemaakt had. Tegen hem luidde de eisoh een week. Tegen den Heemsteder A. Th., die in de tram dronken had gezeten, werd 14 dagen geëischt Uitspraken van 23 Juni 1921. A. M, L. V., ged. Huis van Bew. tc Haarlem, verduistering in dienst betrekking, 4 maanden gev.straf met aftrek preventieve hechtenis; S. S. bak ker, te Zandvoort, vrijgesproken: G. F. v, d. M., te Haarlem, overtreding art. 247 W„ v. S., 1 maand gev.- srafH. S„ corveeër-, te Haarlem, over treding art. 247 W, v. S.. 14 dagen gev.straf; W. M. S., hvr. A. B, te Aar- landerveen, oplichting, voorw. gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar; 1 G. B., los wennan. 2 J. B„, wagenmaker, 3 J. W. W„ schipper, 4 J. V, stijfselmaker, allen te Koog aan de Zaan, bedreiging met geweld, No. 1 en 2 ieder 3 weken gev.straf, No. 3 2 weken gev.straf. No. 4 vrijgesproken; M. de W., tim merman, te Beverwijk, beschadiging van een gebouw, geldboete van f 10. subs. 2 dagen hechtenis. Een trio. Ze wonen bij me in de buurt, en eiken dag spelen ze op de straat. Drie jongens, die elkaar in leeftijd zoo weinig mogelijk ontloopen. Wellicht niet all^ drie, maar toch vast twee ervan zijn even oud. Het is een leuk, parmantig stel, uit arbeidersgezin, en ze zien d'r wel eens bezoedeld en „schmitzig" uit, maar het zijn toch drie lieve jongetjes, zooals eigen lijk altijd kinderen van vijf, zes, zeven lieve kinderen zijn. Ze wandelen altijd in d'r hloote hol, en spelen dan, zooals kinderen spelen: geen spelletje, want ze hebben het ont zettend druk. Ze klauteren op een drie-tredige stoep trap en klimmen op een paaltje, op en af. Ze kijken met quasi-deskundige belangstelling naar het werk van den straatmaker en hollen dan weer mee achter de kar van den groentenboer. Altijd zijn ze even parmantig leuk, als ze spelen en ook als ze, hoe klein en kladdig ze ook zijn, ruzie maken. Dtut moet ook al eens gebeuren in het kinder wereldje, Ca als de een den ander een klap geeft, komt nummer drie 'm troos ten, en dan zijn ze meteen alle drie Weer goed. Dan beginnen ze weor te klauteren en te klimmen en te stappen, en dat alles gebeurt in de open lucht, zichtbaar voor iedereen, maar niemand merkt het in hot stadsgewoel, dan alleen de toevallig-aancfachtige aan -chouwer, die er toe in de gelegenheid is. Het gevaar van het stadsgewoel heeft blijkbaar op het trio geen vat. Er rijdt een tram, er is druk verkeer van menschen, fietsen, en wagens, maar nooit overkomt onze jongetjes iets. Ze leven zorgeloo3-gelukkig van den eenen dag in den anderen. Maar als zo later groot rim Stof tot denken. Volgens een statistiek overtrof in 1919 de invoer uit den vreemde onze uitvoer met 1)4 millioen gulden en in 1920 werd dit enorme bedrag nog ver ontrustend overschreden. Bij nagenoeg gelijke productie werd van 67 millioen K.G. boter in 1912 uitgevoerd 39 millioen en in 1919 slechts 13.5 miliioen K.G. uitvoer. Van kaas in 1919 een uitvoer van 12.5 millioen K.G. Een bedenkelijk i groot verschil in zeven jaar. j Tegen een hypothecaire belasting op lan- (lelijke eigendommen van 64)4 millioen in 1912 staat een stijging vermeld der hypo theken tot 140 millioen in 1919. Wat een schuldvermeerdering in 7 jaar. Het zijn gelallcn, waaruit gevolgtrekkin gen te maken zijn. Om den Telegraaf beker. Voor-den Telegraafbeker hebben inge schreven 11 elftallen, en wel: Rood en Wit, V. O. C., H. C. C„ V. R. A„ V. V. V„ H. C. C. II, de Vleermuizen, P. W. Quick (N.), A. C. C. en Albions. De tweede klas elftallen zullen voorwed strijden spelen en wél op 3 Juli a.s.: Quick tegen de Vleermuizen; op 10 Juli Aïbion tegen H. C. C. II en op denzelfden dag P. W. tegen A. C. C. De drie winnende elftallen komen dan met de 5 eerste klassers op het 8-tal voor de eerste ronde. N. R. Ct. DAMNIEUWS. A.s. Zondag zal een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld worden tusschen de R.K. Damclub D.I.D. (Feijenoord) en de R.K. Damclub T.E.P (Haarlem). De ont moeting vindt plaats in de St. Josephsge- zolienvereeniging, Maasstraat, Den Haag. Voor dezen wedstrijd is door T.E.P. een medaille beschikbaar gesteld. Ondanks alles w:f zoowel van over heidswege als door vereenigingen., dokto ren en particulieren gedaan wondt om een der ellendigste ziekten, de tubercu lose, te bestrijden, gaat deze vijand van onze samenleving, van ons persoonlijk, (huiselijk en maatschappelijk geluk maar steeds voort zijn talrijke slachtoffers te eischen. Hoe vaak hebben we al niet de verzuchting hooren slaken: „was er toch maar een middel tegen die ellendige kwaal!" Dat schijnt toch maar niet te vinden te zijn," hooren we er don aan toevoegen. Todh blijft Dr. J. H. van Graf horst, arts, voortgaan met zijn beweren, dat hij in „Granulinc" hef middel heeft gevonden ter bestrijding van de tubercu lose, wanneer deze nog niet te ver is voortgeschreden. Een leek zou verwach ten, dat de ailisen niet zouden rusten voor en aleer dat beweren óf gelogenstraft óf bewaarheid was. Wel is er over deze zaak geschreven in het tijdschrift „Vox Mediicorum" en ook wel in andere bla den, doch toi! een oplossing is men niet gekomen. Tot eer van de redactie der Vox Medioorum (hoofdredacteur Dr. J. Nord, arts) moet gezegd worden, dat zij herhaaldelijk getracht heef! oen enquête commissie van artsen te vormen tot het instellen van een onderzoeik naar de ge neeskrachtige werking van Granuline. En hw oert mi. ook Dr. van Gra-flhonst, dat hij zich bereid heeft verklaard om aan de leden dier commissie de samenstelling van zijn middel mede te deelen en gratis zooveel Granuline beschikbaar te stéllen als voor een deugdelijk en grondig onder zoek noodig zou blijken. Ads leek zou men zoo zeggen, dat, toen de grootjte grief van de artsen, nJ. het geheimhouden der samenstelling van Granuline werd wegge nomen, hun animo voor een onderzoek groot moest zijn. Helaas, niets is minder waar! Blijkens een schrijven der rodaCHie van Vox Medicorum in haar blad van 19 Febr. 1919 is haar pogen op niets uiige loopen, omdat zich geen artsen hebben aangeboden om Granuline te beproeven, 't Klinkt ongelooflijk, maar 't is niet an- dersl Nu heel'' ooxiergeleekendc met eigen oogen prachtige resultaten van de behan deling met Granuline gezien. Telkens komt hij in aanraking mei tuberculeuze gezin nen. Dagdlijkis ziet hij met ontsteltenis welk oen massa kinderen aan scrofulose lijden en prae-bufoercuteus zijn. Als nu wei' keiijk Granuline een heilbrengend middeS is, moet dan niet alles gedaan worden wat mogelijk is om het te doen aanwenden, ook door de heeren artsen? Welnu dan nu de aifisen geen onderzoek willen in stellen, heb ik 't gewaagd als leek dit te doen. Aan Granuline-gebruikers heb ik een circulaire gezonden en een vragenlijst met verzoek mij deze ingevuld en ander- teekend terug te zenden. De 'lot nu toe ingekomen antwoorden getuigen van veel symphatic met mijn pogen en zijn, op enkele uitzonderingen na, hoogst bevredi gend. Velen geven mij zelfs verlof hun :u('woord met -naam en adres te publicee- ren. N'U reeds een volledigrap port uit te brengen is mij niet mogelijk. Aangezien echter zoovelen den uitslag van het onder zoek met verlangen tegemoet zien en ook ■omdol ik meen daarmede te handelen in 't directe belang van vele t. b. c.-Jijders, wil ik alvast ais een klein staaltje van hetgeen door mij is ontvangen, in 't kou! een twaalftal antwoorden publiceeren, die m.i. reeds heel veel zeggen. De getallen voor eük antwoord zijn de nummers van •de ingevulde en tcrugorilvangen vragen lijsten. 85. Granuline heeft mij het leven gered. 287. Het resultaat was prachtig. 337. Zij houdt zich overtuigd, dat Gra nuline, in Gods hand. het middel harei genezing was. 351. Blijvend gunstig resullaai. 345. Mijn ondervinding is, dat Granu line het beste afweergeschut is tegen den vliegenden vijand, de t. b. c. 370. Ik schrijf de genezing mijner echt genoote alleen aan het gebruik van Gra nuline toe; de werking van tl)' middel was zoo in 't oog loopend, dat er aan de werkelijke geneeskracht absohmt -niet kan worden gelwiffedd. 13. Ik voor mij negeer bij tuberculose- gevallen alle doktoren en raad Granatin* ten sterkste aart. 358. Resultaat verrassend. 114. Mijn dochter heeft Granuline ge bruikt met schitterend resultaat* 92. Mijne meening is, dat Granuline een specifiek middel l'lcgen longtubercukrse ii en bij tijdige aanwending velen beterschap •kan brengen. Het verzet van heeren art sen tegen het imdddl lijkt mij bepaald misdadig. 53. Over de Gramuluve-'bchanilctrngben ik best V-e spreken. 233. Van af 't gebruik van GranuLirw Bij deze 12 uitspraken wil ik het voor- loopig laten. Zij zijn sledhts een k!cin« greep uit; het vele ingekomen materiaal Later hoop ik den uitslag van mijn on derzoek in zijn geheel te publiceeren. Het doel, dat ik met dit schrijven beoog, is zooveel mogetijk gegevens te verkrijgen betreffende de werking van Granuline hij tuberculose en scrofulose: mochten er dus lezers of lezeressen eijn, die mij nog dooj mededeelingen omtrent Granutine-gehruük vain dienst kommen zijn bij mijn onder zoek, dan houd rk mij daarvoor tien zeerste aanbevolen. Het geldt hier het be lang van de helaas zoo talrijke *A).c.- •lijders en voorts nog van de velen, zeer velen, die gevaar loopen het le worden. Bij voorbaat zeg ik u voor eventueel Sr verstrekken gegevens vriendelijk dank. Mijn dank inzonderheid aan de Redactie voor de opname dezer regelen. Hoogaclfieiwh H. DEN BREEJEN, Hoofd eener school te Arnhem, Apekloomscfheweg 118 N*B. Aan andere bladen wordt ver zocht in 't algemeen belang dit artikel! over te nemen. BaiaaikSihiJglhriggiCigcaihriBieiiiaiimaiti - Woensdagmiddag weer een doodeiijk on geluk veroorzaakt door de lompe ram melkast, die stoomtram HaarlemVel sen genoemd wordt. Een vijfjarig ventje werd te Santpoort door het griezelige ding gegrepen er gedood. Dat is in acht dagen tijd het tweede doodelijke ongeluk op d«t traject. Ver leden week een anderhalfjarig kindje op oud-Schoten en nu dit. Men brengt dit in verband met de on langs ingevoerde „sneldiensten" dei tram. Wij weten niet of die .sneldien sten" de oorzaak zijn, maar aan de train moeten die r-ngelulcfcen wel worden ge weten. Het kindje dat verleden week overreden werd zag de machinist nota bene vanaf grooten afstand op de rails zitten. Het was J daarop gekropen. Maar stoppen kon hij Ide tram niet ineer. „De schuld ligt met bij den machinist, wordt dan volkomen waar door de cou- t rant en gemeld". {Volkomen waar, maar kan men zich de vertwijfeling voorstelten van den machi nist, toch óók oen mcnsch. toch ook een huisvader wellicht, als hij daar voor zijn oogen een ongeluk ziet aankomen, dat hij ni-el verhinderen kan; een ongeluk dat ja renlang leed in een huisgezin brengt? Hem treft geen schuld, maar het is een aanklacht tegen de stoomtram. Hoeveel menschenlevens heeft de tramlijn Haar lemLeiden en HaarlemAlkmaar reeds gekost? Zoo spoedig doenlijk dient de stoom door eicctricdteit te worden vervangen, al thans in zoo druk bezochte streken als tuuicbew Haarlem en Beverwijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2