Binnenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws Kort© Berichten. Kerk en School ORDE EN ARBEID. Landbouw en Visscherij VRAGENBUS. DE KABINETSCRISIS. Drankbestrijding. De politie onderzoekt thans deze verduistering, welke vermoedelijk over een jaar tijds loopt. Utrecht 37.08 14.40 157 Do tijdelijke voorzitter van den Minis* torraad hoeft bij schrijven van 20 dezer, naai- aanleiding van do uitnoodiging van io Koningin, om zich te blijven belasten met de behandeling en afdoening, zoj mogelijk van de loopende zaken, aan den voorzitter van de Eerste Kamer mede gedeeld, dat het Kabinet prijs stelt op behandeling van de wetsontwerpen, welke reeds zoo ver zijn gevorderd, dat zij do Eerste Kamer hebben bereikt. In verband met dienaangaande loopen- flo geruchten, kan de „Maasb." meedee- lon, dat de oplossing der crisis in do eerste plaats zal. gezocht worden in een reconstructie van het huidige Kabinet Behalve de persoonswisseling van een cf meer ministers zal echter wil hetJKa- binet-Ruys kunnen aanblijven nood gj wezen, dat er eenstemmigheid onder de geheelo rechterzijde worde verkregen om trent de aanhangige wetsontwerpen be treffende de Grondbelasting en dea Dienstplicht, alsmede omtrent de Grond-1 wetsherziening. Pasvisa NederlandBelgië. Omtrent de wederzijdscihe afschaffing der pasvisa lusschen België en Nederland vernemen wij, dat nog niets definitiefs besloten werd. Er bestaat nog een bezwaar, name lijk vrees voor toenemende werloosheid. Do onderhandelingen worden evenwel voortgezet en men hoopt volgende maand lot afschaffing te kunnen overgaan. Md). Journalistiek. Er is een comité ge vormd, hetwelk zich ten doel stelt de oprichting eener Katholieke Courant voor Siitard en Omstreken. Naar de overtuiging van genoemd co mité is het bestaan van een dergelijk or gaan. dat sterk staat door de algemeenc symphatie en den daattwerkc' iken steun van alle weldenkende Katholieken, onder de tegenwoordige omstandigheden, een gebieuendé eisch des tijds. DE KOST'EN NOG NIET VERLAAGT). Het Duitsche Konsulaat deelt aan de „TeL" mede, dat de visumkosten met 1 Juli nog niet zullen worden terugge bracht op f 6. Wel zijn bij den Rijksdag Voorstellen tot verlaging ingediend. HET KON. BEZOEK AAN URK EN HELDER. H, M. de Koningin, die Donderdagavond Ie 's-Gravenhage van Hel Loo is aangeko men, zal niu Vrijdag met Z. K. H. den Prins in plaats van Het Loo vanuit 's-Gra venhage vertrekken voor het bezoek aan Urk en Helder. De Vorstelijke Personen vertrekken per Hollandscbe Spoor van 7 «ur 3 min. om via Amsterdam de reis te aanvaarden. De leden van het gevolg, die Hare Ma jesteit vergezellen, zijn: de hofdame freule van Swinderen, de vice-admiraal Bauduin, nhef van heit Militaire Huis van de Konin gin, de kapitein ter Zee, jhr. Von Mühten, adjudant van Z. K. H. den Prins, kapitein luitenant ter Zee, Ten Broecke Hoekstra, adjudant van de Koningin cn de ordon nans-officier der Koningin, eerste luitenant Phaff. De Prins, die na afloop van het bezoek aan Helder eenige dagen zal deelnemen aan een zeiltocht op de Wadden is voor nemens zich Zaterdagmiddag per water vliegtuig van den Marine Luchtvaartdienst ran Helder naar Delfzijl te begeven. DE TOESTANDEN AAN DE AfiTILLLERLE-INRIOHTINGEN. Naar wij vernemen, is thans binnen! enkele dagen de samenstelling te verwach ten door den minister van Oorlog val ie vroegere aangekondigde commissie wel ke, tengevolge van de aanneming door ïo Tweede Kamer van de motie-Ter Hall een onderzoek zal hebben in te ttellen naar .de toestanden aan de ar-j killerie-inrich tingen. Het voorzitterschap zal zijn opgedragen U:i den hoer J. N. Hondrix, lid van 'ledop. Staten van Noord-Holland, ter wijl als leden der commissie zitting zul len hebben de heeren dr, W. A. vaa Dorp, directeur van de chemische-fabriek let Naarden; H. J. Ter Hall, lid der Tweede Kamer; W. D. M. König, direc teur van de fabriek, van muziek-instru- nenten te Tilburg en 0. v. d. Voort ran Zijp, lid van de Tweede Kamer, Als secretarissen zullen optreden mr. A. B. J. Nysingh, advocaat en procureur ie 's-Gravenhage en M. 0. P. Grone- meyer, commiee aan het Departement van Dorlog. TENTOONSTELLINGEN EN JAAR BEURZEN. De Ned. Vereeniging voor Tentoonstel- fiugsbelangen geeft het volgende lijstje nit van tentoonstellingen en jaarbeurzen, Sic dit jaar gehouden worden in ons 'and. Van hot meercndeel zijn bij haar KKretariaat (Bezuidenhout 30, 's-Graven- hsga) gegevens te verkrijgen. 414 Juli, Middelburg, KL Nijverheids- Icnt. N. IJ. T. E. M. 67 Juli, Den Haag, Tent. Het Ne- derlandsche Trekpaard. 1216 Juli, Boskoop, Bloemententoon- rtélling. 16 Juli16 Aug., Den Bosch, Int. Tent. tan Electrioiteit en Gas, „Vonk en Vlam." 1831 Juli, Delft, Int. Bakkerij Ten- ck nstelüng. 1617 Aug., Doetichem, Landbouwten- Donstelling. 13—28 Aug., Scheveningen, Nijvcrheids- iernoons telling. 14 Sept., Hengelo, Land- Tuinbouw- eutoonf; telling. 6—13 Sept. Don Haag, Wereld Pluim- teo- tentoonstelling. 616 Sept. Utrecht, Int. Jaarbeurs. 911 Sept., Wageningen, Plantenkeu- ing door de Ned. Mij. v. Tuinbouw in Plantkunde. 1217 Sept., Middelburg, Landbouw- reek. 1316 Sept., Zegwaart, Landbouwten toonstelling. Oct.Nov., Amsterdam, Int. Tent. op lygiënisch gebied. Deo., Utrecht, Tent. Pluimvee en Ko- lijnon. Subsidie arm alcoholvrije lokalen. Op de begrooting van Sobriëlas is dit jaar voor 't eerst een post uitgetrokken tot het verleenen van financieelen steun aan alcoholvrije lokalen, en wel een be drag van 10.000. Tot dit besluit heeft ongetwijfeld veel bijgedragen de wemk, door den Minister van arbeid indertijd gegeven aan de hoofdbesturen der Nederiandsche drairx- bestrijdersbonden, dat zij, met 't oog op de toename van het drankmisbruik voor al op den vrijen Zaterdagmiddag en Zon dag, geheelonthouderslokalen zouden slichten of alcoholvrije gelegenheden lot ontspanning zouden openen speciaal ge durende den Zaterdagmiddag. Door het bestuur -van Sobriëlas zullen weldra de voorwaarden gepubliceerd wor den waaraan de alcoholvrije 1 >kab n moeten beantwoorden om aan de subsi die deelachtig te kunnen worden. EEN NIEUWE HEI-METHODE. Totnogtoe werden bij het heien houten palen gel)ruikt, die, om ze tegen verrotting te vrijwaren, niet boven het grondwater mochten uitsteken. Daartoe moest altijd een „puf" gegraiven worden die tijdens het fundeeriogswerk kunstmatig werd drooggehouiden. Bij deze wijze van heien stak de fundeering dus voor een groot gedeelte onder den grond. Dat maakte het bouwen noodeüoos duurder en tijdroovender, waarbij nog kwamen de kosten van het afgraven. Deze bezwaren zonden wel voorkomen kunnen worden door, in plaats van bonten palen, 'heipalen van beton te bezigen, maar die zijn op zichzelf zeer duur en bovendien zijn, oan ze in den grond 1e drijven, zulke zware heistellingen noodag, als omze weeke bodem niet dragen kan. De hoofdingenieur van P. W. 1e Am sterdam, de lieer C. Slim, heeft nu een systeem bedacht, dat, kort gezegd, hierop neerkomt: zonder dat eenige afgraving plaats heeft, wordt een gewone houten heipaal zoover de grond 'm geheid, dat hij er met den kop even boven uit steekt. Op den kop wordt nu gezet een stuk paai van gewapend beton (ter lengte van ptm. 1,70 M.) welk eind beton onderaan een ijzeren priem heeft, waarmede het door een stoot van het heiiblok, in den houten paal bevestigd wordt. Langs dien weg heeft men een heipaal verkregen, die slechts wat het bovenste deel betreft, van beton is en toch den zelfden dienst doet als een gave betonpaal' Want nog eenige stoolen van het heiblok en de paal schiet zoo diep den grond in, dat het bout lot de vereiiscJvte diepte van 60 c.M. onder het grondwater reikt en dus tegen bederf beschut is. Op het boven den grond uitstekende betongedeel/te wordt nu de eveneens uit beton bestaande fuo- deeringsvloer gelegd en de bouwerij kan beginnen. Hel nieuwe heien is reeds thans pi.m. 250 per woning goedkooper dan de oude methode. Als het meer is ingeburgerd, zal het voordeeSig verschil nog wei grooter worden. Voor arbeiderswoningen, die uil den aard der zaak op de gronden rondom de stad verrijzen, is het zeer zeker de aangewezen manier. Naar het „N. v. d. D." meedeelt, wordt te Amsterdam op het terrein van den ge meentelijken woningbouw in dea Buikslo- terham op 't o ogenblik volgens het sy steem slim geheid. KONINKLIJK BEZOEK BIJ CARRé. Woensdagmiddag hebben de Koningin, de Prins en Prinses Juliana met een acht tal harer speelgenooten de voorstelling bij gewoond in het circus Carré, dat sinds een dag of vier te Apeldoorn staat. De Koninklijke familie was vergezeld van Freule Sloet van Marxveld en Baron van Geen en woonde van 2 tot 3% uur de voorstelling bij. Dc Prins noodigde den lieer Albert Carré in de Koninklijke loge en informeerde be langstellend naar de nationaliteit der artis- ten en de paardendressuur. Hij had ter stond het paard Zilberking uit zijn stal afkomstig, herkend. Bij haar vertrek her innerde dc Koningin nog aan een voor stelling, die de heer Oscar Carré ruim 30 jaar geleden op Het Loo had gegeven, wel ke zij toen nog als Prinses bijwoonde. POSTDIEFSTAL. Eenigen tijd geleden, meldt de „N. Crt.", zond een Rotterdamsche bankinstelling een aangeteekend postpakket naar Lekkerkerk met een inhoud ter waarde van 4500. Dit pakket werd gestolen. Een paar we ken daarna vonden 5 kleine jongens in de Rottedijk onder -Hilligersberg een pakje met f 2000 begraven aan den waterkant. Dit geld is thans herkend als van dien diefstal afkomstig zijnde. OVER VLIEGEN EN LUCHTREIZIGERS. Het gebeurt hoogst zelden, dat men iemand ontmoet, die nog nooit van zijn leven in een trein gezeten heeft en dan heeft men er een medelijdenden glimlach voor over. In beschaafde^ kringen is het ook een zeldzaamheid iemand te spreken, die nog nooit in een auto gereden heeft. De tijd schijnt nu te komen, dat iemand die niet gevlogen heeft, ook tot de uitzon deringen begint te behooren. Wie dagelijks op de vliegvelden van Schiphol en Waal haven aanwezig is, vanwaar de vliegtuigen naar Londen, Bremen en Hamburg, Brus sel en Parijs vertrekken, beseft hoe gelei delijk het vliegtuig als verkeersmiddel het veld veroverd heeft. Vroeger was het gaan vliegen een sen satie, een prikkeling; toen kon de man, die vertellen kon te hebben gevlogen, nog op een soort bewondering aanspraak ma ken. Dit schijnt nu uit te zijn; het vliegen is de gewoonste zaak der wereld geworden. Vooral het nieuwe geslacht schijnt het vliegtuig al heel nuchter te zien. Onlangs ging een kinderjuffrouw met 2 kindertjes van 3 en 4 jaar naar Parijs om Ma te bezoeken, die er onverhoopt langer blijven moest cn naar haar kindertjes ver langde. De kleine kleutertjes stapten in het vliegtuig, zooals zij anders in de auto ge stapt waren. De een had een wollen schaapje op wielen bij zich en de ander een spoortrein en in hel lange gangpad van de „Goliath", 2000 meter hoog, hebben de kleintjes met schaapje en spoortrein lustig gespeeld, hebben zij heen en weer gerend en het zelfs den bestuurder een beetje lastig gemaakt. En toen zij terug moesten heb ben zij gewacht tot er weer een „Goliath" vloog, daar de kinderen in de andere vlieg tuigen geen ruimte genoeg hadden om on derweg le spelen. Een dezer dagen kwam een zeer oud echtpaar op Schiphol om naar Parijs 1e vliegen. Zij telden tezamen meer dan lj4 eeuw. Het was om zoo te zien een rustig deftig Hollandsch echtpaar, degelijk ge kleed, afgemeten in hunne bewegingen. Zij vroegen niet, wat men een paar maanden geleden altijd hoorde of het gauw ging, of liet koud was, of je niet duizelig werd, of je geen kans had naar heneden te vallen. Neen, voor hen was het luchtverkeer het nieuwe verkeersmiddel, zooals het indertijd de auto was geweest, en toen na een kwar- 1 liertje vliegens het toestel terug moest keeren, teneinde een klein mankement te herstellen, werd de bejaarde heer een beetje ongeduldig en vroeg kort aangebonden, wanneer hij nu eindelijk eens naar Parijs kon vertrekken. Ieder vliegt nu. Doctoren, die in een consult naar het buitenland geroepen wer den, hebben van het vliegtuig gebruik ge maakt en zijn met hunnen in.stpnnenten- tasch ingestapt Langzaam maar zeker schijnt het besef, dat vliegen geen halsbrekende onderneming is, vekl te winnen. Er zijn menschen, die men elke week geregeld van een bepaalde lijn gebruik ziet maken, menschen die er niet aan zouden denken, om op den rand van een ha icon te gaan zitten of door drukke straten te gaan fietsen en die bleek om hun neus zouden worden als hun chauffeur er eens een gan getje van een 60 K.M. in ging zetten. Maar tegen het vliegen duizend meter hoog en mei een snelheid van 130 K.M. zien ze niet op. Het is deze verandering van mentali teit die zeer merkwaardig is en een teeken van onzen tijd. NOG JUIST ONTSNAPT! Dezer dagen kwam op het gemeentehuis te Diemen iemand, die voorgaf naar Hil versum te moeten Ioopen, om brood vragen. Burgemeester jhr. Bicker, die in zulke ge vallen steeds naam, beroep enz. van den broodvrager noteert, sloeg zekerheidshalve het politieregister nog na, om te zien of de „wandelaar" ook tot de gesignaleerde personen behoorde, 's Mans naam bleek echter niet op de zwarte lijst vbor te komen; of, juister gezegd.... nog niet voor te komen, want in het den volgenden dag verschijnend nummer van het Politie blad, verzocht de Commissaris van Politie te Dordrecht aanhouding van denzeKden man, die op het Diem er gemeentehuis van brood was voorzien. Hij bleek een colbert- costuum ontvreemd te hebben, en blijkens de aanduidingen in het Politieblad, diende datzelfde costuum hem als reistoilet op zijn wandeltocht naar Hilversum. -IN DEN TREIN. „Het is Zaterdag (18 Juni). De Irein welke om 9.27 van den Haag naar Utrecht vertrekt stond voor en de reizi gers, die wat vroeg waren, verzekerden zich een plaatsje. Hieonder bevonden zich o.a. drie heeren, waarvan wij den eenen, die wij op hetoog hebben, maar Prins zullen noemen. Een druk gesprek over allerlei zaken ontspon zich, toen plotseling hun aan dacht werd getrokken door het voorbij gaan van drie zustertjes. Als steeds gin gen zij kalm haars weegs. Onze Prins echter kon niet nalaten op te merken, dat daar weer een paar para sieten gingen die je tegenwoordig overal ziel. Goeden morgen! klonk het fosdh en twee mannen stapten bij het drietal hee ren waaronder ook Prins was, in. Geen antwoord. Onze Prins die veel tussehen de wielen zit, herkende waar schijnlijk in de twee mannen gesalarieer de bestuurders van een der R K. Organi saties, wat hem na zijn ontboezeming over de zustertjes niet zoo prettig stemde Koon, zoo zei onze Prins, ik ga mijn courant lezen, want je moet op de hoog te blijven. De „Haagsehe Courant" kwam voor den dag. „Als U op de hoogte wilt blijven, moet U niet de „Haagsehe Courant" le zen," merkte een der gesalarieerde be stuurders droogjes op, „want dan blijft U niet op de hoogte" Onze PriBS ontstak in woede, stond op, dreigde een der twee bestuurders de hersens in te slaan en zei ongeveer. „Zal ik aan jullie vragen wat ik lezen mag? Jij met je Residentiebode en jij met je Nieuwe Eeuiw. Nee hoor, he| zal jullie niet gelukken om ons aan Rome te verpatsen. Is het nog niet erg genoeg? Overal staat R.K. voor. Coöperatie, R.K. Geitenfokvereeniging, R.K. Voetlbalver- eeniging. R.K. enz. Tk dank er voor, den tijd van Alva terug te krijgen en aan mijn teenen opgehangen te worden, babi Het is nu genoeg, overal waar je komt R.K. optochten, meeting, ik geloof dat jullie ons allemaal willen dwingen R.K. te worden. Zelfs willen ze weer met die poppen kasten; de straat op. die processies, maai er komt niets van." Onze Prins was woedend. Onze R.K. gesalarieerde bestuurders probeerden hem van het goed recht der Katholieken te overtuigen. Het hielp niet. Inmiddels stoomde de trein voort, een vriend van onzen Prins hielp hem en begon met bijbelteksten te werken, die evenals de argumenten van Prins werden bestreden. Er was geen goed garen mee te spinnen. De heeren hadden deel geno men aan de actie tegen opheffing van 't processie-verbod. De derde van het gezelschap, ook een vriend van Prins, merkte op „Hoor eens Prins, jij moet nu eens ver standig zijn en mei mij deze waarheid aannemen: Ik zie liever een kruis als een roode vlag." Het gesprek hokte, de trein rome voort, één der gesalarieerde bestuurders las de „Residentiebode", de andere de Maasbode" en vergeleek de houding van deze protestanten met de houding van den heer Baron van Wijnbergen, die on danks de door de protestanten veroor raakte Regeerings-crisis. ondanks de pro- festvereaderingen legen het opheffen van het processie-verbod, in een hoofdartikel de heeren van het anti-papismc in <ic wallen wil verpakken, om ze vooal niet le stoolen. Je zoudt ze, die papenhaters!" Infusseben gelooven we, zegt de „Re sidentiebode" waarvan we bovenstaand, aardig schetsje ontleenen, dat ook bij onze christelijke broeders hef tvpe, dal „liever een kruis dan een roode vlag" ziet, vdd wint tegenover de rubrieik: ..L-e- ver Turksch dan Paapsch". 't Is 'n lang zame groei maar eer groei. HET KROKODTLLFNGEVAAR IN DE CONGO. De „Prov. 's-Bossche Crt," geeft een uittreksel uit een brief van een vroe- geren stadgenoot, die thans in Cen traal-Afrika vertoeft: Vorige week heb ik iels ge zien, wat nu juist niet aangenaam is. Ik was toevallig even onder kantoor tijd op de fiets naar huis gegaan. Zooals u weet, staat mijn huis aam den waterkant, dw,z pp ongeveer 15 M. van de Congorivier, Ik ben juist binnen als ik plots een afschuwelijkegil hoor. Ik hol met een troep negers naar den waterkant, van waar het geluid komt en zie een krokodil van onge veer. 4 M. lang, half op den kant. die een neger, die zijn goed staat te wasschen, om het middel grijpt en hem in zijn muil mede het water in neemt. Een 25 Meter zwemt hij met zijn prooi boven het water en ver dwijnt dan in de diepte. Voor m'n jongen tijd had mijn geweer te halen, was alles al afge- loopen. U kunt U niet voorstellen wat een afschuwelijk gezicht dat was. Het is trouwens zeer gevaarlijk en dat weten de negers zeker zoo goed als de blanken daar zijn goed te wasschen of te gaan baden, maar omdat de laatste 3 A 4 Jiaiar geen kro kodil meer gezien werd aan het bron netje waar dit gebeurde, werden de zwarten natuurlijk weer roekeloos en liepen ze niet verder dan noodiig was om zich te wasschen. U ziet met welk vreeselijk gevolg. Den eersten tijd zullen z|e zich nu wel weer wachten. Het is een vree- se lij kc maargoede les DE ZWARTE KLEEDING. Pater W. Hellings S. J., schrijft in „St.- Claverbond" De pastoor is op dienstreis, te Dja- tiroto, bekende halte der Oosterlijnen op Java, waar de Handels-vereeniging Amsterdam (II.V.A.) een reusachtige suikerfabriek heeft, een heel dorp met honderd of meer Europeeselie em ploye's. Twee alleraardigste jongskes van 5 a 6 jaar groeten: „dag meneer!" „Dag kereltjes: waarheen zoo netjes?" „O, we gaan mama afhalen; die komt straks met den trein van Soerabaja; we zijn drie dagen uit logeeren geweest, bij meneer Dinges; kent U meneer Dinges?" „Neen. meneer Dinges ken ik niet, maar kent U mij wel?" „Nog niet, meneer; maar wat is u, meneer, en waar woont meneer en waarom draagt u zelf uw valies?" Er wordt van alles ver klaring gegeven, maar hun gedachten zijn blijkbaar afgeleid: opeens, maar waarom draagt u lange kleeren, me neer?" en ze zijn pas uit 'Eu ropa terug, ze herinneren zich nog van alles, zien hier dien heer, heele- maal in het zwart, schoenen en hoed zelfs zwart, in dit land, waar allen in het wit zijn, minstens witten hoed. Ze hebben het raadsel- stilletjes op gelost en vragen, beiden te gelijk: „Is u de meneer van den lijkwagen?" DWAZE PRAAT. t v t w Onder bovenstaand opschrift lezen we in 1de „Tijd": Deaer dagen bevatte „De Telegraaf" 'n 'foto „van 't vorstelijk echtpaar van Vasae" 'te weten van twee oude lieden, man en vrouw, waarvan de eerste „om zijn hals een fietsketting met een 25-tal ordöbeekenen [draagt". In „De Tel." heette !het: „Naar verluidt moeten deze lieden vroeger een stukje land bezeten hebben, Idat echter door een procedure het eigendom der R.K. Kerk geworden is", en „door het piekeren over dit ver lies" igeraakten zij in „een nevel van hoogmoedswaanzin" !enz. Ook andere bla den 'schreven reeds in dien zin, o.a. een [plaatselijk blad, dat in Hengelo ver schijnt. Wat lis de waarheid over dit aldus geëxploiteerd 'geval De menschen, waarover het hier gaat, zijn niet gek, en ook niet simpel, maar gedragen zich zeer zonderling. Alle twee hebben ze de borst behangen met allerlei waardelooze medailles en andere dito ver sierselen, en noemen zich koning en koningin. Zij maken van die vertooning, doordat er veel nieuwsgierigen komen, ©en zaakje. Voor het overige zijn ze arm ien wonen in een zeer vervallen huisje, .doch willen niet anders. Meermalen heeft de zesreerwaarde pas toor d«r parochie hun voorgesteld, naar een gesticht te gaan op kosten van het kerkelijk armbestuur, maar dat wil len ze niet. Zij worden overigens ge regeld door genoemd armbestuur gehol pen, ofschoon ze hun Paasohplichten niet volbrengen. Het gemeentebestuur, waarmee al een paar analen geconfereerd werd, schijnt in deze zaak niet de behulpzame hand (te kunnen bieden, en zoo duurt da treiurige vertooning al jaren voort. Aan .de bezoekers vertellen de zon derlinge luidjes natuurlijk wat ze willen. Maar dat de kerk niet op roof is uitge gaan .op een stuk land ten koste van een paar simpelo menschen, kan ieder weldenkend (mensch wel begrijpen. De waarheid is dan ook als volgt: De beide menschen hebben vroeger van het katholiek kerkbestuur gratis in bruikleen gehad een stuk grond. Later wikte ,het kerkbestuur dien grond wegens dringende omstandigheden ver- koopen. .Nu beweerden de beide oudjes plotseling .dat het hun eigendom was, en zoo zijn zij toen, opgestookt door verkeerde raadgevers, een proces begon nen .tegen het kerkbestuur, welk proces zij natuurlijk verloren. De correspondent van „De Telegraaf' heeft zich wel gewacht nadere inlichtin- werd loen dat eenige gasten den matroos met zijn biljet en twee andere van 50 dol lar, die hij nog in zijn bezat had, naar den post aan de Leuvehaven te brengen, om daar te doen uitmaken of ihet geld vatsch was. Op straat gekomen, ruk te de zeeman de verblufte 'burgers de biljetten uit de handen en zette het op een ioopen, in de richting van de Zadimharven, natuurlijk achtervolgd door een groot aantal! nieuws gierigen. In de Zalmbaven sprong hij op een lichter, vanwaar hij door eenige agenten, die inmiddels ter plaatse aange komen waren, naar den politiepost werd overgebracht. De man was er eveniweü in geslaagd, de biljetten tie verscheuren. De stukken werden op het bureau aan de Gnoote Pauwen steeg gedeponeerd. POGING TOT OPLICHTING. Bij dien juwelier Schaap te Amsterdam vervoegde zich deizer dagen in diens win kel aan de K alverstraat een Duifcscher, die een coftirr bestelde ter waarde "van 2800. De man had geen grfld hij zich gaf zijn naam en adres in Berlijn op en verzocht het kostbaar kleinood te doen bezorgen bij een vriend hier ter slede. Ter betaling gaf hij een cheque op de Berliner K-rediefbank. Alvorens de juwelier tot de levering overging, deed hij, zoowel naar den „vriend" ais naar de opgegeven borikrefe- rentie een onderzoek instellen. Het resul taat daarvan wais, dat de Beiftiner Kre dietbank niet bleek te bestaan, de cheque vajsch was, terwijl de reputatie van den „vriend" ook niet 18 karaats was. Het coiSSer werd toen naituurKjik niet ge leverd en de poBtie van een en ander in kennis gesteld. EEN FLAUWE GRAP. De heer P. te Hilversum die gaarne een zaak in manufacturen zou willen koopen, ontving dezer dagen een telegram, -om on- •middelifk naar Bussum te komen, omdat een in het leliegram mei name genoemden manufacifcurier aldaar zijn zaak wenschte over te doen Onmiddellijk spoedde de heef P. zich naar Bussum, om daar tot dc onaangename ontdekking te komen, dat men hem een poefs bad gebakken. De be trokken manufacthrier wiisit n.ï. nergens van en was ook niet voornemens zijn zaak te verkoop-en. Hel telegram was ondertee- kend door Van Nees, een naam, die in Bussum niet bekend is. Een fietser gedood. Te Essen onder Barnevld rdeen twee fietsers elk aan een kant van den weg, toen zij een in tegenovergestelde richting aankomenden wagen genaderd waren. schrikte het paard en maakte een zij sprong, -zoodat de disselboom den •wiel rijder R. W, in de borst trof, zoo- zoodanig dat hij bijna onmiddeliSjik den geest gaf. VERDUISTERING VAN f90.000? Twee agenten hebben Donderd avond te Amsterdam een 29-jarigeu kantoorbediende aangehouden, ver dacht van verduistering van f90.000, ten nadeel e van een bewoner der M ar- nixstraat. Laatstgenoemde had name lijk aangifte gedaan, dat effecten, die hij aan een bank gegeven had om te verzilveren, en handel mee te drij ven, verduisterd moesten zijn. De aangehoudene, thans kantoorbe diende, beweert dat zijn broer, vroe ger bankdirecteur, die thans voort vluchtig is, de hoofdschuldige is. Voorts zou het verduisterde bedrag veel kleiner zijn, dan de aangever op geeft. Door eon paard doodgetrapt. Op de te Zaandam gehouden jaarlijksche paardenmarkt kreeg C. K„ uit Krom menie, die een paard sloeg, zulk een trap, dat hij op de plaats dood bleef. Opgeschept met stroo. Ion de pro vincie Gnomingen ritten de landbouwer* opgeschept met hun voorraden stroo van het oogstjaar 1920, nu de opbrengst van 1921 reeds aanstaande is. Door de slapte in -de cartom-in-duslrie heeft bet. artikel geen waarde meer. Per 1000 K.G. wordt 10 a 12 besteed, of 200 pet. lager dam vroeger. Er is geen waag naar! Mazelen in de venen. In die Gron. en Drentsche veen-streken heersehen -de maze len hier en daar in erge mate. Brand te Oudenbosch. Dinsdag brak om 12 uur 's-middags brand uit bij de wed. S., op Kudvezand, te Oudenbosch. In een oogwenk stond het huis in vlammen en deelde het vuur zich mede aan de be lendende woning van D. Alles verbrandde, niets kon worden gered. Oorzaak onbe kend. Niets was verzekerd. "creed is, wordt het voorstel ter definitieve goedkeuring voorgelegd aan de betrokken organisaties. St. Lebuinus-Veremiffing. De heer J. G. Suring te Maarssen, heeft ont slag genomen als voorzitter en bestuurs lid van de St. Debunus-vereeniging vaa R. K. Bijz. Onderwijzers in het Aart», bisdom. Jaarfeesten van O. L. Vr. van het H. Hart. Te Sittiard is Dinsdag met groote plechtigheid het jaarfeest van O. L. Vr. van 't H. Hart gevierd. Het feest werd op geluisterd dóór de tegenwoordigheid van Z. D, H. den Bisschop van Roermond. MALAISE. Naar men uit Eindhoven meldt, blijft de slapte in de Philips' Gloeilampenfa briek nog steeds aanhouden en werd in den laatsten tijd ook veel kantoorperso neel ontslagen. Naar verluidt zijn op d« glasfabrieken dezer maatschappij een 2» tal ovens gedoofd. DE ARBEIDSWET. Het R.K. Verbond van Werkgevers- vakvereenigingen heeft een schrijven ge richt tot den Hoogan Raad van Arbeid, waarin erop wordt aangedrongen, aan de vakcommissie uit don Hoogen Raad van Arbeid de vraag voor te leggen, of de groote malaise, waarin vele takken van bedrijf Ithans verkeeren, aanleiding kan zijn .tot het formuleeren van een of meer adviezen aan de Regeering, om al dan niet do gelegenheid te openen tijdelijk voor de bedrijven, die zulks noodig heb ben, verlenging van den arbeidsdag mo gelijk ite maken. LOONEN DER WERKLIEDEN IN DE 0ENTRALE SPOORWEGWERK- PLAATSEN IN 1919. In de laatstverschenen aflevering van het Maandschrift van het Oentraal Bu reau voor de Statistiek is een statistiek opgenomen van de werkelijk verdiende loonen der arbeiders van 21 jaar en ouder, die in de centrale spoorwegwerk- plaatsen gedurende 1919 werkzaam waren. Ter vergelijking zijn ook opgenomen ge gevens over het jaar 1910. In 1919 waren in de gezamelijke werk plaatsen 4468 meerderjarige mannen werkzaam met een gemiddeld uurloon van 70 ct. (in .1910 24i/j ct., stijging 186 pet.), en een gemiddeld weekloon van f 34.98 (in 1910 f 14.61; stijging 139 pet.) In 1919 werd over het algemeen nor maal 50 uur per week, in 1910 te Haar lem 57 en in de overige plaatsen 61 '/s uur gewerkt. Gemiddeld weekloon (in gld.) 1919 1910 Stijging in Utreeht 35.53 13.98 154 Haarlem 36.54 16.56 121 Tilburg 33.82 13.30 145 Zwolle 33.69 13.62 147 Totaal 34.76 14.82 134 Afdeeling Ketelmakerijen Haarlem 36.08 16.65 117 Tilburg 36.13 14.07 157 Zwolle 36.27 13.80 163 Totaal 36.31 14.79 145 Afdeeling Wagenmakerijen: Utrecht 35.22 14.01 151 Haarlem 35.45 15.60 127. Tilburg 35.59 13.89 156 Zwolle 34.80 13.86 151 Amersfoort 84.26 14.94 129 Blerik 32.73 13.71 139 Totaal 35.05 14.40 143 had kunnen verkrijgen, maar had genoeg aan het vertelseltje van de heide „in hun geestvermogens gekrenkte oudjes", zooals hij ze zelf noemt. EEN UITGEVER VAN VALSGH GELD. In een café aan den Schiedamsoli-end ijk te Rotterdam wilde Woensdagavond de matroos J. W. van het daar in de haven liggend Amerikaansche stoomschip „Epi- tacio Pessoa" zijn verteringen met het 100 dollar-biijol betalen. De waaTd vertrouwde het geld evenwel niet en toonde het den aanwezigen, die •hem de vafechheid bevestigden Besloten HET REDRIJFS'RADENSTELSEL. Men meldt van de zijde van den Alge meen-en R.-K. Landbouwbedrijfsraa-d: Reeds eenige maanden zijn er besprekin gen gaande tussehen den Algemeenen R.-K. Landbouwbedrij'fsraad en de besturen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland en den Nederl. Chr. Landarbeiders- bond, 'betreffende samenwerking in zake het bedrijfsradenstelsel. Deze besprekingen hebben nu tot voor- 'loopig resultaat gehad, dat besloten is tot het houden eener groote vergadering, waarop in beginsel tot deze samenwerking •kan worden besloten, terwijl dan tevens de vorm dezer samenwerking zal worden vastgesteld. Er is eene commissie tot voorbereiding dezer vergadering benoemd, bestaande uit de heeren prof. L. van Aken, voorzitter, A. J. Loera/kker, onder-voorzitter, mr. H. van Ilaastert, adj.-seor. van den Alg. R.-K. Landbouwbedrij'fsraad, mr. J. W. Goed- bloed, secr. van den Ohr. Boeren- en Tuin dersbond en R. Siamons, voorzitter van den Chr. Landarbeiderstoond. De commissie van voorbereiding verga- gen ,te vragen ter plaatse, waar hij die derde dezer dagen en bepaalde als voorioo- pigen datum voor de bergadering, die te Utrecht gehouden zal worden, 24 Septem ber. Tevens werd de, ook als voorloopig bedoelde, volgende agenda vastgesteld: a. Eene korte inleiding over de hoofdzaken van 'het bedrijfsradenstelsel, door mr. H. van Haastert. b. Behandeling van eenige vraagpunten betreffende beginsel en vorm der samenwerking, c. Benoeming eener ge mengde commissie uit de vergadering, tot het ontwerpen van den in hoofdtrekken op de vergadering reeds vast te stellen or ganisatievorm, waarin de samenwerking wordt verwezenlijkt. Wanneer de commissie met haren arbeid Vr. Wat is de kortste weg per fiets van Saissenheim naar Weesp en hoeveel K.M.?, Antw. Sasseniheim, de Leegbwater, Lei- muiden, Kdislagen, Kudelsraart, de Kwaikel Amstelveen, Ouderkerk. Abcoude, Gein* brug, Weesp. Afst 4',2 K.M. Vr. 1. Mijn zoon is van de Idohliing 1922 en zou gaarne een voorlioopög uitstel vun dienst vragen, wegens drukke werkzaamhe den in de bouwvakken. 2. Tot wien moet hij zich wenden? Moet hij ook oen bewijs van zijn patroon hebben? Antw. 1. Tot den minister van Oorlog; 2. Ja. Vr. Kunt u mij ook zeggen wanneer de Leidsohe processie vertrekt naar Hei'loo? AmitW. Ons niet bekend. Vr. Wat is de koii te en mooiste weg van -Haarlem naar Gemert (iN. B.) per fiets? Hoeveel K.M. is dat? Antw. Haarlem, Zomervaart, langs de ringvaart tot den dwarsweg r-echt», Haar lemmermeer, Schiphol, Amstelveen, Ouder kerk, Abcoude, Het Gein langs, Nichteveld, Loenen, Breuk-eken, Maarssen, Utrecht, Af stand 53.9 K.M. Houten, Schalkwijk, Cu- itemborg, Buurmalsien, Geldermateen, ZaW- Bommel, Dried, 't Wlild, Bosrdicum, Dujngea- sohe 'brug. Afst. 66.2 K.M. Roriicum, Hees- wijk, Dinther, Veghed, Erp, Gemert. Afs». 32.8 K.M. Totaail 152.9 K.M. Vr. Ik heb een grijs oostuum waar vet vlekken in zitten. Hoe kunnen die or ui* gehaald worden? Antw. Mei bentrine, -terpentijn of swavei- aetih-ar. Vr. 1. Kunt u mij ook zeggen, wat de kortste weg per fiets is van 11 aa-riem naar Amersfoort en hoeveel KJM.? 2. Weet u ook of er een dagibool gaat van Haartem of Amsterdam naar Deventer, hoe laat of die verbekt en walt de kosten zijn en hoe iaat of die boot in Deventer kan zijn? Anitw. 1. Haariem, Zomervaart langs de •ringvaart tot den dwarsweg rechts, Haar lemmermeer, Schiphou, Amstelveen. Ouder 'ketik, Abcoude, Nederhorst den Berg, Gra- veiand, Hilversum, Hooge Vuur scha, Soetsidifk, Soest, Amersfoort, afst. 71.1 K.M. 2. Alleen een nachtboot van Amsterdam. Vertrek dagelijks om vijf uur, behal ve Zaterdags. Passagiers kunnen er mede. De kosten en aankomst zijn ons onbekend. Vr. Mag iemand, die 38 uw bij één pa troon werkzaam ia, s avonds eenige uren als suppoost of Miner werkzaam zijn? Antw. Niet zonder vergunning van de Arbeidsinspectie. Vr. Bestaat er m Haarlem een inrichitfing -waar men opgeleid kan worden tot mar conist, zoo ja, waar en op wefifcen tijd ka» ïk mij daar vervoegen? Antw. Zulk e eninriohtmg bestaat ex in Haarlem niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6