Korte berichten Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws. TELEGRAMMEN. INGEZONDEN. VELSEN. IJMUIDEN. LEIDEN. SPAARNDAM. SCHOTEN. De huizen der Wontngbouw- vereeniging „Sint Bavo". EEN MOOIE KROKODILLEN- JACHT De heer Jos van Bijlevelt, thans te Sinabang (Sumatra) beleefde een ge vaarlijk avontuur, blijkens een door zijn ouders te Maastricht ontvangen schrijven, waaraan de „Litnb. Koerier" het volgende ontleent Op een dertigtal meters van zijn huis, aan den kant eener baai, staat een bank met een tafeltje, waar hij met vrouw en kinderen des middags de thee ge bruikt en ook wel het in Indië niet ongebruikelijk middagslaapje doet. Ook bij maanlicht avonden wordt meermalen door de familie op dat riante plekje getoefd. Op een avond in het laatst van April zou de heer B., nadat de familie ten 9 ure gesoupeerd had, er met zijne echtgenoote weer gaan zitten, toen de dame op ongeveer tien pas afstands van de bewuste bank iets zag liggen, dat op een boomstam geleek, doch eenige beweging vertoonde. Zij maak te er haren man opmerkzaam op, en beiden zagen het gevaarte heel lang zaam in hunne richting vooruitschui ven. De heer v. B. begreep aanstonds, dat het een krokodil moest zijn. Wel had hij een browning bij zich, maar met revolverkogels richt men niets uit tegen zulk een hardgeschubd mon ster. Man en vrouw snelden huiswaarts en waren binnen enkele minuten elk met een- scherp geladen geweer, terug. Echter, hoe zij ook keken en zochten, er was niets meer te vinden. Blijkbaar had het ondier, door de snelle bewe gingen der menschen verschrikt, in middels zijn heil in diep water gezocht. Na nog ruim twee uren tevergeefs in hinderlaag te hebben gelegen, keer de het echtpaar naar huis terug en begaf zich ter ruste. Dit was Donderdagavond gebeurd. Zondagsochtends daarop zagen de bewoners de krokodil nabij hun huis in de baai zwemmen, en op het erf, tot zelfs onder het huis (dit staat op palen) constateerden zij afdrukken van zijn klauwen. Alras bleek, dat het ondier 's-nachts twee der mooiste honden had weggehaald. Vijf minuten later joeg de heer v. B. het op 150 M. afstands een welge- mikten dum-dum-kogel in den kop. Doodelijk gewond, kon het moeilijk meer onderduiken en bleef toen vrij wel steeds aan de oppervlakte. Een bootje werd uitgezet, en met eenige bedienden als- roeiers voeren de heer en mevr. v. B. (ook de dame is een goed schutter) den drijvenden kro kodil tegemoet en zonden hem om beurten nog een achttal .schoten in de hersens. Met een touw werd het gedoode dier naar den wal gesleept, waar een massa belangstellende in landers het op het strand sjorden. Het monster bleek 5 Meter lang _te Zjjn en woog naar schatting ruim 300 kilo. De heer v. B. beeft eenige der geduchte tanden van het ondier uit gezaagd om ze als curiosum te bewaren. De streek is thans van het ongure beest verlost, doch de heer en mevr. v. B. hebben voorloopig geen lust, om 's-avonds op de bank aan de baai te gaan zitten, want nadien is geble ken, dat er nog meer van die gevaar lijke sinjeurs de omgeving onveilig maken. HET AMERIKAANSCHE TARIEF VAN INVOERRECHTEN. In de laatste vergadering van den Nijverheidsraad is een bespreking ge houden met den handelsattaché bij het Nederlandsche gezantschap te Was hington, Mr. D. H. Andreae, over de door de Regeering der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika voorgenomen wijziging van het Amerikaansche ta rief van invoerrechten. Waarschijnlijk zal dit tarief daarbij niet onbelangrijk worden verhoogd. Bepaalde voorstelle- Zjn in deze nog niet gedaan, maarw 1 jueeft de Amerikaansche Regeering, ten einde over deze aangelegenheid zoo veel mogelijk de meening der Ameri kaansche belanghebbenden te leeren kennen, deze in de gelegenheid gesteld hunne* inzichten kenbaar te maken aan een commissie uit het Parlement. Van de zittingen van dit Committee zijn ver slagen, gemaakt over de volgende ar tikelen Chemicaliën, oliën en verfstoffen, aardewerk en glaswerkmetalen en metaalfabrikaten hout en houtwaren suiker, melasse en fabrikaten daarvan tabak en tabaksfabrikatenkatoen en katoenen goederen, vlas, hennep, jute en fabrikaten daarvan wol en wollen goederen zijde en artikelen van zijde papier, papierwaren en boeken diversen. Bovendien zijn nog andere verslagen gemaakt. Deze laatste kunnen aanwijzingen bevatten ten aanzien van de te ver wachten verhooging van het invoer recht voor verschillende artikelen en het is dus voor de Nederlandsche be langhebbenden nuttig daarvan kennis te nemen. Derhalve is besloten, een exemplaar dier verslagen en andere stukken die voor deze aangelegenheid van belang zijn, ter inzage van belang hebbenden te leggen op het secretariaat van den Nijverheidsraad, gevestigd, in het gebouw van het Departement aan den Bezuidenhoutscheweg No. 30, te 's-Gravenhage van heden af tot 1 Augustus e„ k. en wel eiken werkdag des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddags (met uitzondering van de Zaterdagen) van 2 tot 5 uur. EEN AANSLAG OP GENERAAL GOURAUD. Veer dsn Inhoud dezer rubriek «telt dl Redaetle zioh niet aansprakelijk. Bestrijding der tuberculose. V;L,. De Zeeweg-Commissie is een machtig «Jemenrt geweest in den strijd voor den Zeeweg, Tan welke Commissie eerst Voor atter was de heer Mr. A. J. Jacometti en thans de heer A. J. de Waal Maiefijt, ter wijl voortdurend ais haren kundigen se cretaris optrad de heer G. J. van Ahs. Menige administratieve moeilijkheid moest worden opgelost door onzen rechts- ge'eerden raadsman, den heer Jhr. Mr. F. W. van Sty rum, wiens degelijke kennis en goede adviezen tot het welslagen hebben geleid. De heer Leonard A. Springer, tuinar chitect te Haarlem, heeft met groote juist heid het beloop van den weg in het duin bepaald, waarvan de fraaie lijnen een ieders bewondering wekken. Onze architect de heer J. de Jong was met de uitvoering van het werk belast, waar aan hij met groole nauwgezetheid, aan houdende zorg en ijver heeft gevolg gege ven. i Laat ons niet vergeten de heeren W. Blankevoort Dzn. te Bloem endaal en de Firma Boezewinkél te Zutphen, die als aannemers respectievelijk van het grond werk en van de verharding, hun goeden naam hebben gehandhaafd. Tenslotte een woord vn hulde aan de Er ven van der Vliet, in wier handen het be houd van het natuurschoon der duinen veilig is, en aan den rentmeester van Eis- wout, den beer Vrijland, voor de loyale wijze, waarop hij bij de uitvoering van het werk zijn medewerking heeft gegeven. Nu is het werk gereed en kan de weg Voor het groote verkeer geopend worden. Wij hebben hel vast vertrouwen dat deze weg een aanwinst zal zün voor de streek, Boo wel voor Zandvoort als voor Bloemen daal, en dat zeer veel menschen het een genot zullen vinden er van gebruik te ma ken. Tn naam van den Gemeenteraad van Bloemendaal verklaar ik dezen weg voor geooend. Dank zij hêt schitterend weer, beloven de feesten uitstekend te zulten slagen. Er wordt in Bloemendaal en Overveen druk gevlagd. In 't programma is geen wijzi ging gekomen. Het Kinderfeest is ia vol len gang en vcrioopi geanimeerd. Naar wij vernemen zijn er voor het bloemencorso 95 inschrijvingen met totaal 600 deelne mers, wat met muziekgezelschap enz. een deelname van 800 personen beteékent. Om 21/> uur vertrekt de stoet van Duin kn Daal. Tegenwoordig waren bij de officieele opening van den Zeeweg: Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Vice-presi dent van den Raad van State; Mr. Th. Heemskerk, Minister van Jus titie. Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin. Gedeputeerde Staten. Gemeenteraad. Hoofdambtenaren. Gemeentebestuur van Zandvoort. Jhr. Mr. F. W. van Sty rum. Jhr. C. J. A. Reigersman, Hoofding. Dir. Van den Pro». Waterstaat. A. Koolhoven. Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. C. J. van Tienhoven. De aannemers van den Zeeweg. Directie van de Zandvoortsche Terrein- tn Hotel Maatschappij. Rentmeesters der Erven van der Vliet. Dagelijksch Bestuur van „Bloemendaal's Bloei." P. Otto, lid van de Tweede Kamer. Leonard A. Springer, Tuinarchitect. A. J. van der Flier. Burgerlijke Sland. Geboren, z. van A. L. de GraaffDonker. d. van B. J. van BoorenGeul. d. van A. M. van «Ier MeerStmit. z. van J. P. Zuider- duijnCornelisse. Ondertrouwd. R. K. F. Snel en H. C. Kol. Getrouwd. H. ff. Steneiker en J. La- «néris W. N. Kreijenhroek en M. P. Tan Kampen. Overleden. N. Kleef, 71 j. C. J. van Snippenberg, 28 j. A. C. Boerrigter 63 j. C. M. Aussum, 84 j. P. van de Weii, 69 j. H. Th. Vermaas, 41 j„ wonen de te HaarlemJ J. Vonk, 65 j. W. van Roode, 73 jaar. Benoemingen. Tot adjunct-commies ter secretarie, 2e afdeeling (Algemeene Zaken) is benoemd de heer W. J. 0. Jentjes, 2e ambtenaar ter secretarie te Zaandijk. Tot tijdelijk opzichter bij het bedrijf Openbare Werken is benoemd de heer C. Buiten, te Amsterdam. Niet vlug. De Alkmaar-Packet laat naar IJmuidon ook haar driedekker va zen, het mooie motorschip. Wat echter niet plezierig is, dat het schip niet onder de spoorbrug door kan en dus moet wachten, als deze dicht is. Vooral met den dienst 's avonds 6 uur van IJmuiden is dat vervelend. De boot moet dan om 6.15 van Velsen ver trekken, doch vaak gebeurt het dat de boot nog om kwart voor zeven voor de brug ligt te wachten, soms wordt bet wel 6.50. Wij galooven dat met wat goeden wil de boot toch zeker tusschen 6.06 en 6,20 of anders tusschen 6.20 en 6.40 kan worden doorgelaten. Verkooping stoomtrawlers. Op rech terlijk bevel zijn gisteren ten overstaan van notaris Boerlage verkocht de stoomtraw lers Henrielte IJ. M. 147 en Pieter Corne lia IJ. M. 150. Zij werden gekocht door den heer Joh N. Klein qq. voor 12150. Wanneer men nagaat dat voor een paar jaar een stoomtrawler nog 120 000 Waard was, dan toekent deze prijs van 6000 per schip wel de treurige toestand van de visscherij op treden. Het station te Leiden. De 33 treden hooge voetbrug bij het station van de Hollandsehe Spoor, welke het eerste perron en het Stationsplein ver bindt met het tweede perron, waar nu alle treinen vertrekken, is gister in gebruik ge nomen, tegelijk met de daarmede verbon den gemeentelijke voetbrug over de over weg van het spoor aan het eind van den Ütijnsburgerweg. De in dienststelling ge schiedde zonder eenige drukte of officieel vertoon. De locgangen aan de zijde van het station Werden gesloten. Alle reizigersverkeer gaat voortaan over de voetbrug, behalve een overgang aan den anderen kant van het station voor gebrekkigen en ouden van dagen. Donderdagavond vergaderde de Raad. Het nieuwe raadslid, A„ Harten- Ieerd. De heer Breda vraagt waarom geen arbitrage is toegestaan op de aan vraag. De Voorzitter zegt dat volgens bestek altoen arbitrage mogelijk was wat het bouwwerk betreft, maar niet over toepassing van boete. B. en W. stellen voor een verordening op de waren. Deze wordt aangenomen, ook het voorstel om een adres te richten aan de regeering ingevolge art. 15 sub 3 Warenwet. Punt 5 voorstel tot wijziging in structie gemeente-ontvanger wordt aangenomen. Voortaan zal het geld per giro behandeld kunnen worden. Als 5e leerkracht wordt benoemd de heer D. Blanksma, te Haarlem, met I Juli a.s. Punt 7 besluit inzake heffing in komstenbelasting 1921. B. en W. stel len voor de oude verordening 6o/o te handhaven. Wordt aangenomen» In de commissie tot toezicht op L. O. worden benoemd de heeren Mes man, Gijzenburg, van Borstelen, me.j. de Vlies en Biesheuvel. De begrooting 1921 wordt opnieuw vastgesteld. Ook de suppl. begrooting 1920, alsmede de staat van af- en over schrijving 1920. Besloten wordt de kas- geldleening f23.000 te verlengen. Bij de rondvraag wordt gevraagd het 5>feeg:e en de Wijde Sleet* af te slui ten voor motorrijders en fietsers. Het is daar achter de R.-K. begraaf plaats „Sint Barbara" aan den Schoterweg tegenwoordig een drukke bedoening. Er wordt daar gebouwd, dat het een lieve lust is en binnen afzienbaren tijd zal daar een heel complex arbeiderswoningen staan. Wij raden iederen wandelaar, die op een mooien Zondagmiddag op zijn gemak den Schoterweg afkuiërt, aan, eens een uit stapje te maken langs de Schoterbosch- straat (den weg, allen Haarlemmers nog welbekend, want hij leidde verleden jaar naar het Ilvo-terrein!) en aan het einde daarvan in het opgehoogde weiland, links, de vele huizentypen eens in oogenschouw te nemen. De meeste zijn onder de kap en aan vele wordt de laatste hand gelegd. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid de woningen van de (Schotensche) \vo- ningbouwveTeeniging „Sint Bavo" te be zichtigen. Ze maken oen uitmuntenden in druk. In September 1918 kwamen op initiatief, meenen wij, van den heer Gh. Hüyboom, te Oud-Scboten, eenige heeren bijeen, die het denkbeeld bespraken van hot vormen van een woningbouwvereeniging, teneinde in het tekort aan woningen op Oud-Schoten te voorzien. Het waren allen leden van den Ned. R.-K. Volksbond te Oud-Schoten en dezen vormden zich tot 'n voorloopig be stuur, dat na een half jaar zijn mandaat in een definitief zag bestendigd. De heer Huyboom wij mogen dat wel eens zeg gen was de ziel der onderneming en bleef dat tot op den huidigen dag. De be doeling was 60 arbeiderswoningen te bou wen te Oud-Schoten op een weiland, dat hel bestuur voor billijken prijs van den heer Th.Teeuwen in voorkoop had. We zullen niet bitter zijn, maar volstaan met te zeggen dat het een lange lijdensge schiedenis werd, en dat nu juist niet door een „te veel" aan medewerking van Sehotcn's gemeentebestuur. Hoewel het de bedoeling was in Oud- Schoten te bouwen, wenschte Schoten's bestuur, dat op Nieuw-Schoten werd ge bouwd omdat de gemeente dóór eigen bouwgrond bezat en het was niet geneigd den mooien grond van den heer Teeuwen, die de vereeniging billijk kon krijgen, over te nemeip Een en ander had natuurlijk, door het over-en-weer-gepraat natuurlijk verlies van kostbaren tijd tengevolge. „Sint Bavo" besloot dan maar in het stads gedeelte te bouwen. Tusschen haakjes zij medegedeeld dat thans ook de plannen ge reed zijn voor het bouwen van 16 wonin gen op Oud-Schoten, achter de nu tot noodwoning ingerichte oude school en „Sint Bavo" dus per slot van rekening ook hier gedeeltelijk haar ztn zal krijgen. Om tot den bouw aasi de Schoterbosch- straat terug te komen, zij gemelil, dat einde lijk op 9 December 1920 de aanbesteding kon plaats hebben en de bonw werd ge gund aan de Haariemsche firma Bakker en Breevoort, voor de som van f 237460, dat is f 5000 heneden de raming. Deze firma heeft hier een stukje werk geleverd, dat haar tot eer strekt. Architect is de heer Prrnsenberg van Bloemendaal. Er komen 37 arbeiderswoningen, verdeeld in II blokken, waarvan twee van twee huizen, vier van vier; twee van 6; een van drie en enkele alleenstaande huizen. Men kan dus spieken van een soort tuindorp. DM ge beurde op verzoek van hoogerhand, want het bestuur was er voor allen bouwgrond voor den bouw tc benutten, zoodat er dan meerdere woningen zouden gekomen zijn en de huizen dus goedkooper zouden ge weest zijn. De toekomstige bewoners zulllen zich daarover echter, hopen wij, niet al te veel te beklagen hebben. En de huizen zullen, de langste in prijs zijn van al de huizen, die daar gebouwd worden, hoe wel zij in degelijkheid en comfort voor de andere in niets onder doen. De huurprij zen zullen bedragen van f 5f 6, maar enkele bewoners-zullen meer moeten beta len, omdat de minister, zooals bekend is, wenscht, dat met de bepaling der liuur- prii-cu rekening wordt gehouden met de inkomsten der bewoners. Under leiding van den opzichter, den lieer Andriessen, hebben wij de woningen bezichtigd. Ze zijn, modern opgetrokken, in grauwkleurigc baksteen. Men mag het jammer vinden, dat het bestuur, ook al ter wille van de zuinigheid, die baar terug slag zal vinden in de lagere huurprijzen, goedvond, enkele topgevels te laten ver vallen, aan 't geheel doet dit n:ets af. De woonkamer meet 3.50X4.60X2.75; de voorkamers 3X3.50; de gang is één meter breed en loopt uil in een trapportaal van 1.90 M. breed. De ingebouwde keuken is 1.70X3.40. In de gang is, vlak naast den ingang, een W. C. geplaatst. De trap voert naar een portaal, waarop 3 slaapka mers uitkomen. Behalve dat is er een zol derruimte en vliering. Voorts zijn de huizen voorzien van waterleiding, gas «li elektri citeit. De meeste huizen hebben een voortuin tje, varicerend van 4 tot 6 meter en alle hebben een grooten tuin achter het huis, tot een lengte van 12 tot 13 meter. In derdaad een attractie die weinive arbei derswoningen hebben. Ook hebben de hui zen een uitgang aan de achterzijde en schuurtje van 2X2 op gemetselde fundee ring. Uit deze korte opsomming blijkt, dat deze huizen mogen gezien worden. Ze zijn frisch en ruim en worden keurig afgewerkt. Zoo zagen wij keurig graniet, dat voor de schoorsteenmantels is bestemd. Langs de Scholerbosclistraat zijn eenige huizen van grooter en duurder type, die den bewoners gewis tot voortdurend genoegen znllen zijn. De heer Bakker deelde ons mede, dat hij hoopt een deel der woningen half Au gustus op te leveren. Alles moet gereed zijn half October. „Sint Bavo" heeft hier een mooi stukje werk gewrocht en het bestuur moge er vol doening in vinden, dat zijn rusteloos pogen met dit succes is bekroond. Als de huizen klaar zijn, komen wij er nog nader op te rug. Deelen wij ten slotte nog mede, dat nog een aanvrage onderweg is voor den bouw van nog 50 woningen. Hieruit blijkt, dat het bestuur niet stil zit DE STAND DER ARBEIDSMARKT. Aan het in de laatstvérschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek opgenomen voor- loopige overzicht van den stand der ar beidsmarkt in een aantal bedrijven in April, ontleenen wij, dat volgens de ver slagen uit verscheidene plaatsen het bouw bedrijf om meer geschoolde arbeiders (o.a. vooral metselaars en stukadoors) bleef vragen. Gedurende een groot deel van April ver keerde het heerenkleedingbodrijf nog in abnormale omstandigheden doordat het in Maart uitgebroken conflict (stakingen ge volgd door uitsluiting) eerst in de tweede helft der maand tot oplossing kwam. In het naaisters- en modistenvak was de toestand bevredigend (seizoendrukte of al thans voldoende werk). De verslagen no pens de confectiefabrieken wezen eveneens seizoens-verlevendiging aan, maar toch kon volgens een aantal berichtgevers voor den tijd van het jaar slechts van matig werk worden gesproken. Uit Amsterdam meldde de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven in te genstelling daarmede echter juist een gun stiger toestand dan eind Maart 1920. Het aantal arbeiders bij de steenkolen mijnen dat in den laatsten tijd een dalende lijn te zien gaf (dK jaar werd begonnen met 26.477 arbeiders, welk aantal op I April was afgenomen tot 25.271), bedroeg op den len Mei j.l. 24.931 (verleden jadr 28.717.) In de bruinkolenvelden werd maar wei nig meer gewerkt, terwijl op 1 Mei 1920 1674 arbeiders werkzaam waren, waren er op 1 Mei j.I. nog slechts 122, d.i. 88 min der dan op 1 April (210.) Wat het havenbedrijf betreft, heeft April van dit jaar te Amsterdam in den toch reeds bij het vorige jaar ongunstig afstekenden toestand van het eerste kwar taal niet alleen geen verbetering, maar nog verderen achteruitgang gebracht. Vergele ken bij Maart daalde het gemiddelde aan tal arbeiders per werkdag van 5.556 tot 4.914 (voor de vaste arbeiders van 3.374 tot 2.961 en voor de losse van 2.182 tot 1.953). Te Rotterdam voor welke plaats nog geen gegevens over April ten dienste staan, daal de het weekgemiddelde van de door de losse arbeiders verrichte laken van 40.749 in de periode 3 tot en met 30 Januari 1921 tot 35.557 in de periode 31 Januari tot en met 27 Februari en 31-402 in de periode 28 Februari tot en met 3 April (aantal betrokken arbeiders resp. 4.838, 4.704 en 4.330). Het aantal vaste arbeiders bedroeg aanvankelijk n.l. eind Januari en Februari pl.m. 4900, doch nam daarna af tot pl.m. 4700 eind Maart. EEN INGEWIKKELDE ZAAK. In de Raadsvergadering van Lies hout (N. B.) kwam aan de orde een brief van Ged. Staten om een nauw keurig onderzoek in te stellen in zake den verkoop van stoelen door het Raaas lid Merkelbach, aan de gemeente. De heer M. verklaarde, dat de be wuste stoelen niet door hem maar door zijn knecht J. R. waren geleverd en dat de gertieente-sècretaris die stoe len aan R. besteld had. Deze had ze va preker gekochten ze vervolgens aan de gemeente geleverd. De .gemeente-secretaris ontkende dit ten sterkste en ook de burgemeester verklaarde' nooit stoelen aan R. be steld te hebben. De secretaris veegde er nog bij dat toen de aankoop van stoelen in den Raad aan de orde kwam de heer M. gezegd heeft wel voor deze zaak te zullen zorgen. Nu zijn de stoe len geleverd en hebben B. en W. noch ik ze besteld. Maar al zou J. R. de stoelen ook geleverd hebben dan nog is hier tegen de wet gezondigd, daar deze bepaalt dat direct noch indirect ge leverd mag worden Bij stemming heeft de Raad zich tegen schorsing van den heer M. ver klaard. EEN DURE KOETSIER. Een dame stond ji. Dinsdag met het Lustrumfeest op het Janslkerikhof te Utrecht, en moest naar het Centraal Station. „Wil ik u rijden, dame?" 't Was een koetsier uit Hilversum, die 't vroeg. Hij was met hit en brik overge komen naar Utrecht, om er zijn diensten aan te bieden. 't Was in orde. En het stationsplein ■werd zonder ongelukken bereikt. Afrekenen. i Vier gulden als 't blieft,, dame! Wat blief? Vier gulden? Den je niet goed? Voor dat eindje? Zij wilde de vier gul» niet betalen, •wat begrijpelijk is, want wel de tram kost het maar een dubbeltje, en neemt men een retour,dan is hel 7%. otnl. Maar de koetsier wilde de vier gulden absoluut hebben. 't Was ja en neen een harde strijd. En 't liep zoo hoog, dat er de politie bij Ie pas moest komen. De koetsier mee naar het politiebureau. De dame had hem f 3 geboden, maar dat was hem een te schunnig bod geweest. Middelerwijl was de dame weggegaan, •want zij moest den Irein hebben en de koetsier kreeg geen cent Dat was nog goedkooper dan de tram. Baldadigheid. Te Eexterveen heb ben ecniffo stakers de koziinen en deu- 1 ren van de woning van den land bouwer H. aldaar, met kootteer be streken, terwijl een hooiland vol stuk ken ijzer gestoken werd, om liet maaien onmogelijk te maken. Goed afgeloopen. Donderdagmor gen reod M. te Ivwadijk met paard en wagen over den Edammerweg in de Purmer, toen de stoomtram Kwa- dijkEdamVolendam aankwam. Het paard werd schichtig, tengevolge waar van eerst de wagen in aanraking met een der rijtuigen kwam en vervolgens het paard onder den goederenwagen geraakte. Het beest werd gedood.. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Onvrouwelijk. Juffrouw J„ een bewoonster van de Brouwersgracht, te 'sHage, is Donderdag met kokend water over het lichaam en aangezicht geworpen door haar buurvrouw H. v. d, S—D. De Eerste Hulpdienst heeft het slachtoffer van vrouwelijke wreedheid verbonden. De brandwonden zijn van ernstigen aard. De daderes is gearre steerd. Overreden door een trein. Vrijdag middag is te Utrecht op de spoorbaan een 50-jarige gehuwde lijnwerker, die bezig was met herstellingen aan telegraafdraden, door een locaaltrein in de richting van Drieber gen gegrepen en op slag gedood. Het slacht offer hoorde te Utrecht thuis. ous, die zich tor linkerzijde van den gene raal bevond, bekwam drie lichte kwetsu ren. Bij aankomst te Koaneitra ontving de generaal bezoek van alle stamhoofden. HET CONFLICT IN DE MIJN INDUSTRIE. Het einde nabij LONDEN, 24 Juni. De uitnoodiging van het uitvoerend comité der mijnwer kersfederatie aan de andere vakvereeni- gingen in zake een gemeenschappelijke actie, schijnt, af te gaan op de teeke nen, geheel in 't water te vallen. Het congres van de Labourparty heeft tot finandeele, maar niet tot hulp door mid del van staking besloten. De meeste groote vakvereenigingen hebben voor de uitnoodiging bedankt, of, omdat men zich van te voren van haar opvatting vergewist had, geen uitnoodi ging gekregen. Ook de collega's van het Drievoudig Verbond willen geen sym pathie-staking afkondigen. De t ansport- arbeiders hebben geweigerd, aan de voor gestelde conferentie deel te nemen; maar aan de spoorwegmannen, die er naar men wist tegen waren, is geen uitnoo diging gericht. De gemengde metaalbe- werkersvereeniging heeft bedankt; de an dere vakvereenigingen in de metaal industrie zijn niet uitgencodigd. De leiders van de mijnwerkers hebben trouwens in redevoeringen zeiven er kend, dat de algemeene staking in Enge land een ongebruikelijk wapen is en nooit minder populair is geweest dan nu. Intusschen wint de beweging om een zoo goed mogelijke regeling te verkrij gen, onder het gros van de mijnwerkers zeiven veld. De mijnwerkers in Notting hamshire. hebben een afvaardiging naar Ronden gezonden, om een beroep te dosn ten behoeve van een eervolle regeling. De voornaamste leider in Derbyshire er kende, dat men aan het einde van dë hulpbronnen was en dat hij weinig ver trouwen had, dat men van andere ver- eenigingen hulp zou krijgen. Het is teekenend dat de besluiten, die nu door mijawerkersvergaderingen wor den aangenomen, te verstaan geven, dat men in vele bekkens gaarne van hef bestuur bevel zou ontvangen, om weer aan het werk te gaan. Men verwacht in de eerstvolgende dagen een stap van het bestuur. DE AALANDSEILAiNDEN. GENèVE, 24 Juni. De Raad van den Volkenbond houdt zich sedert twee diagen bezig met 'het vraagstuk d-er A al and sedan- ten. Hedenmorgen hebben de twee par tijen, de Zweden en de Finnen, haar eischen voor den Raad verdedigd. Wij meenen te weten, dat Zweden door mid del van zijn gedelegeerden den weg van een vergelijk heeft betreden. GENèVE, 24 Juni. De Raad van den Volkenbond heeft zijn beslissing ten aan zien van de Aalandseilanden publiek ge maakt. De archipel moet bij Finland blij ven, terwijl de eilanden in militair op zicht neutraal zuilen zijn. Branding tee- kende uit naam van Zweden protest aan, doch verklaarde dat hij voor de beslissing zou buigen. ONLUSTEN IN DE KONGÖ. BRUSSEL, 24 Juni. De „Vingtième Siècle" zegt uit goede bron te vernemen, dat in Belgisch Kongo zeer ernstige on lusten zijn uitgebroken en wel in het ge bied van Ngiri, een linkerzijtak van de Ubansjitj. In het bijzonder zijn botsingen voorgekomen in de streek van Bomana en de moerasachtige streek, gelegen ten Noorden van Nieuw-Antwerpen. DE VERDWENEN SCHEPEN. Volgens Reuter's bifzonderen dienst schrijft men in Engelsche scheepvaartkrin gen het verdwijnen sedert 1 Januari van de twintig Amerikaansche schepen zonder het nalaten van eenig spoor, niet aan be weerde samenzweringen der Bolsjewisten toe, dooh is men van oordeel, dat zij ten gevolge van het slechte weer vermoedelijk schipbreuk hebben geleden en zijn ver gaan. HET AUSTRALISCHE ARBEIDERS CONGRES. MELBOURNE, 23 Juni. Het Austra lische Arbeiderscongres heeft een resolu tie aangenomen, waarin het verzet aan- teekent tegen de voortduring van de re gelingen tot steun aan immigranten en erop aandringt, dat geen enkele regee ring te dezer zake verdere regelingen treft zonder goedkeuring vanwege de ar beiders. DAMASCUS, 23 Juni. Als gendarmes vermomde roovers hebben op generaal Gouraud geeohoten, toen hij uit Damascus komende zich in de richting van het Ti- berias-meer bewoog tot het brengen van een bezoek aan bevriende stammen. De mouw van het wambuis, dat de generaal droeg, werd doorschoten, doch hij werd niet co wond. De eouverneur van Daroas- Ondanks alles wal', zoowel van over heidswege als door vereeiógingen, dokto ren en particulieren gedaan wordt om een der ellendigste ziekten, de tubercu lose, te bestrijden, gaat deze vijand van onze samenleving, van ons persoonlijk, huiselijk en maatschappelijk geluk maar steeds 'voort zijn talrijke slachtoffers te eischen. Hoe vaak hebben we al niet d» verzuchting hooren slaken: „was er toch maar een middel tegen die ellendige kwaal!" Dat schijnt toch maar niet te vinden te zijn," hooren we er dan aan toevoegen. Tooh blijft Dr. J. H. van Graf horst, arts, voortgaan met zijn beweren, dat hij in „Granuline" hap middel heeft gevonden ter bestrijding van de tubercu lose, wanneer deze nog niet te ver ia voortgeschreden. Een leek zou verwach ten, dat de aittsen niet zouden rusten voor en aleer dat beweren óf gelogenstraft óf bewaarheid was. Wel is er over deze zaak geschreven in het tijdschrift „Va* Medicorum" en ook wel in andere bla den, dooh tot een oplossing is men niet gekomen. Tot eer van de redactie der Vox Medicorum (hoofdredacteur Dr. J. Nord, arts) moet gezegd worden, dat zjj herhaaldelijk geiraoht heet' een enquête commissie van artsen te vormen tot het instellen van een onderzoek naar de ge neeskrachtige werking van Granuline. En hef eert m.i. ook Dr. van Grafhorst, dat hij zich bereid heef! verklaard om aar de leden dier commissie de samenstelling van zijn middel mede te dealen en gratis zooveel Granuline beschikbaar te siellen als voor een deugdelijk en grondig onder zoek noodig zou blijken. Als leek 'ou men zoo zeggen, dat. toen de grootg'e griel van de artsen, n.l. het geheimhouden der ■.rmjQ.nsletting ven' Granuline werd wee nomen hun animo voor een ort--V--o groot moest zijn. Helaas, niets is minder waart Blijkens een schrijven der redactie van Vox Medicorum in haar blad van 19 Febr. 1919 is haar pogen op niets uitge loopen, omdat zich geen arisen hebben aangeboden om Granuline te beproeven, 't Klinkt ongelooflijk, maar 't is niet an- dersl Nu heeS' ondergeteekende met eigen oogen prachtige resultaten van de behan deling met Granuline gezien. Telkens komt hij in aanraking met tuberculeuze gezin nen. Dagelijks ziet hij mot om'stel (enis welk een massa kinderen aan scrofnlose lijden en prae-lnherculeus zijn- Als nu wer kelijk Granuline een heilbrengend mktddt is, moet dan niet alles gedaan worden wat mogelijk is om het té doen aanwenden ook door de heeren artsen? Welnu dan nu die atfisen geen onderzoek willen in stellen, heb ik 't gewaagd als leek dit t< doen. Aan Granuline-gebruikers heb ik een circulaire gezonden en een vragenlijst mol verzoek mij deze Ingevuld en ani!<-r- teékend terug te zenden De tet nu toe ingekomen antwoorden getuigen van vee! symphatie met mijn pogen en zijn. op enkele uitzonderingen na, hoogst bevredi gend. Veten geven mij zelfs verio" ui arbwoord met naam en adres te publioee- ren. Nu reeds een volledigrap port uii te brengen is mij niet mogelijk. Aangezien echter zoovelen den uitslag van het onder zoek met verlangen tegemoet zien en ook omdiaf ik meen daarmede te handelen ir 't directe beiamg van velé L b. c.-lijders, wij ik alvast als oen klein staaltje van hetgeen door mij is ontvangen, in 't kopt een twaalftal antwoorden publiceeren, die m.i. reedis heel veel zeggen. De getallen voor elk antwoord zijn' de nummers van de ingevulde en terugontvangen vragen lijsten. 85. Granuline beeft mij hel leven gered. 287. Het resultaat was prachtig. 337. Zij houdt zich overtuigd, dat Gra nuline, m Gods hand, het middel harer genezing was. 351. Blijvend gunstig resultaat. 346. Mijn ondervinding is, dal Granu line het beste afweergeschut is tegen den vliegenden vijand, de t. b. c. 370. Ik schrijf de genezing mijner echt genoote alleen aam het gebruik van Gra nuline toe; de werking van dj' middel was zoo in 't oog loop-end, dat er aan de werkelijke geneeskracht absoluut niol kan worden getwijfeld. 13. Ik voor mij negeer bij tuberculose- gevallen alle doktoren en raad Granuline ien sterkste aan. 358. Resultaat verrassend. 114. Mijn dochter heeft GTatvubne ge bruikt met schitterend resultanl'. 92. Mijne meening is, dat Granuline een specifiek middel óegen longtuberculose i» en bij tijdige aanwending velen beterschap kan brengen. Het verzet van heeren art sen tegen het middel lijkt mij bepaald misdadig. 53. Over de Grau-ul ine-behandeling ben ik best ïe spreken. 233. Van af 't gebruik van Granuline Bij deze 12 uitspraken wil ik liet voor loopig laten. Zij zijn slechts een k'eine greep uit, het vele ingekomen materiaal Later hoop ik den uitslag van mijn on derzoek in zijn geheel te pubüceeren. Het doel, dat ik met dit schrijven beoog, is zooveel mogelijk gegevens te verkrijgen betreffende de werking van Granuline bij tuberculose en serafulose; moohten er dur lezers of lezeressen zijn, die mij nog door mededeel ingen omtrent Gran u'line -geb ru'A vam d-iencst kommen zijn bij mijn onder zoek, dan houd ik mij daarvoor tea zeerste aanbevolen. Het geldt hier hel be lang van de helaas zoo talrijke "ib.c.- iijders en voorts nog van de velen, zeer velen, die gevaar loopen het !e worde* Bij voorbaat zeg ïk u voor eventueel ie verstrekken gegevens vriendelijk dank. 'Mijn da nik inzonderheid aan de Rcdactit voor de opname dezer regelen. Hoogachfiend, H. DEN BREEJEN, Hoofd eener school te Arnhem, ApeldoomscheweB 118. N.B. Aan andere bladen wordt ver zocht in 't algemeen belang dit artikel over te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2