H i FKt liLLBTON Onder Valsche Viag BUITENLAND. BINNENLAND BfnnenJandsch Nieuws. landbouw en Visscherij. I_ 1 ZATERDAG 25 JUNI 1921 i i -i r -y 'TT STEELTJES V983 UEtï BOÜW DEiï OPtOEDlMS „li j Zesde steentje van het tweede tiental. Indien het goedschiks kan geschie den, moeten" de belooningen vóór de straffen gaan. Maakt dus eerst van de belooning gebruik, om uw kinderen tot het goede te bewegen of van het kwade af te houden. Wat met goedheid kan worden be reikt, moet men niet door strengheid willen afdwingen. Het is daarom een niet geringe fout, te berispen, eer de noodzakelijkheid daartoe blijkt, of het kind woorden toe te voegen, die pijn lijk aandoen, als daartoe geen aanlei ding bestaat. Daardoor wordt aan het kind de beoefening der gehoorzaamheid, bui ten noodzaak, moeilijk en onaange naam gemaakt. Bedenkt wel, dat edele kinderna turen zich tegen ijzeren ketens, d. w. z. tegen lijfstraffen en harde, schimpende taal het sterkst verzetten. Aan zach- teren band met oordeel en tact voort getrokken, laten zij zich in den regel leiden, waarheen men wil. Vooral bij van nature zachtzinnig en gewillig aangelegde kinderen, moe ten de ouders de inborst nauwlettend gade slaanze zullen dan tot de be vinding komen, dat die kinderen aan een rozenband en niet aan een ijzeren ketting moeten voortgetrokken wor den. 1 Er zijn van die ouders, die bij het geringste blijk van ongehoorzaamheid, bij elk zwak teeken van misnoegen bij hun kinderen, zeggen wacht maar, ik zal je starren kop wel breken. Daar mee bedoelen ze, hun kroost, bfj het geringste verzet, op een duchtig pak slaag te tracteeren, opdat hun aldus onthaalde telgen, er levenslang de herinnering van blijven bewaren en nooit meer in de verzoeking zullen ko men, zich tegen hen, die van dit hard handig middel zoo'n uitstekend gebruik weten te maken, te verzetten. Men zou aan dergelijke ouders in gemoede kunnen vragenmeent ge nu werkelijk, dat uw paardenmiddel :w kinderen hun heele leven door, toegevend jegens anderen zal maken Wanneer ge dat heusch meent, dan hebt ge het glad mis, hoor Neen, alleen tegenover hem, dus regenover u, ouders, die hun dat duch tig pak slaag toedienden, zullen zij leeren, en heel gauw ook, op hun hoede Echter, daardoor zijn uw kinderen liet beter geworden beeldt u dat toch vooral niet in. Een onnoodige strenge en ruwe be handeling, verbittert en verhardt het kinderlijk gemoed, maar verbetert het niet. PATER FAMILIAS. VEEL LEVEN OM NIETS. VRIJ nAar het duitsch. TWEEDE DEEL. 28. Omtrent op denzeifden tijd, toen mijnheer Guthbridge met woede in het hart en stille vloeken op de lippen, door de poort ging, die het park der villa Weber van den grooten weg tcheidde, zaten Wanda von Brenner »n Helena in de kamer der eerstgenoem- le aan de piano. De laatste tonen der symphonie wa in verdwenen, Wanda liet de handen „Zoo', dat is afgeloopen. Ik denk dat voor vandaag mijn plicht gedaan leb." „Waar zijn uw goede voornemens Toeg Helena half lachend, half verdrie- '8- ,.Mijn voornemens hebben alle de- elfde ongelukkige gewoonte, bij mooi 'eer in rook te vervliegen. Zij kunnen Olstrekt geen zonneschijn verdragen." „Dat is erg genoeg want ik vrees, ®t er voorloopig nog geen kans op jgen ia." Het conflict in de mijnindustrie. De toestand in Ierland. ,,U vreestU hoopt, wil u zeker zeggen," verbeterde Wanda. „Maar het zou toch inderdaad zonde en schan de zijn, vandaag den geheelen dag in de kamer te zitten. Laat ons in het park gaan, daar is het zoo overheer lijk." Vijf minuten later waren beiden buiten. „Het is te warm om te roeien," zeide Wanda besluiteloos„of heeft u lüst een toertje met het schuitje te doen „Ik denk dat wij wijzer doen, door in de schaduw te blijven." „Dat is waar. Wij zullen onder den rooden beuk naast de fontein in het gras gaan zitten. HaltDaar denk ik er juist om, dat u de stallen nog niet heeft gezien. 0 moet toch kennis maken met Puk. Toen ikjhem kreeg, was hij een echte wildzang. Hij is nu echter veel bedaarder en verstandiger gewor den." De beide meisjes gingen nu lang zaam over het pad, dat naar de stallen leidde. „Daar is Leo ook," zeide Wanda plotseling, „ik dacht dat hij uitgereden was." Helena antwoordde niet dadelijk. Reeds sedert eenige seconden had haar GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Puk zien, als gij derhalve Wilhelm niet meer noodig hebt, kan hij het dier eens hier brengen." Het gelaat van den aangesprokene was opgehelderd, toen hij de dames zag. „Zeker," zeide hij, terwijl hij den stal knecht, die bij hem stond, een wenk gaf. „Hè, ik heb u nog niet gezegd, dat mijn gestrenge heer voogd mij de eer niet waardig keurt, uw onderwijzeres in de edele rijkunst te zijn hij beweert, dat u veel te teer is, om aan zulk een wilde kat, gelijk ik ben, te worden toe vertrouwd. Is dat niet sterk De hoofdzaak is eigenlijk dat hij mij wil verdringen om zelf dien eerepost waar te nemen." „Wanda is de roekeloosheid in per soon, mejuffrouw Wallhagen," zeide de baron. „U kan er u geen denkbeeld Yan maken, t<Jt welke dolle streken zij zich door haar roekeloosheid reeds heeft laten verleiden." „Laster," viel Wanda hem in de rede. „En daarom hoop ik, dat u mij ver oorlooft ten minste uw eerste oefe ningen te leiden," ging de heer de Brenner voort, zonder op Wanda te letten. SOCIALISTISCHE KUNSTJES. „U.... U is zeer vriendelijk mijn heer Von Brenner," stamelde zij einde lijk. „Indien ik niet vreesde misbruik te maken van...." „Ah Daar komt Puk riep Wanda. „Een aardig dier, niet waar Slechts een weinig te dik en ten gevolge daar van te mak naar mijn zin." De stalknecht leidde het paard eenige malen stapvoets heen en weer en liet het dan draven. Helena keek er met genoegen naar. Wanda haalde uit de diepte van haar zak een groot stuk suiker te voorschijn. „Hier, Helena, geef hem dat en ver over daarmede voor eeuwige tijden zijn hartWatU is bang hem uit uw hand te laten eten Kijk, zoo doet men dat. Niet waar, Puk, wij ken nen elkaar Helena lachte en streek het dier liefkoozend over zijn lange manen. „Ik Zie, dat ik nog veel heb te leeren." „Wel, de nieuw benoemde onderwij zer is immers hierik denk, dat u nu maar uw eerste les moet nemen. Of hebt gij vandaag nog dringende zaken, Leo „Neen, ik ben geheel te uwer be schikking." Helena keek eerst naar het paard en dan met een twijfelachtigen blik op haar nieuw mousselinen j^pon. „O, dat is natuurlijk, in dat japonne tje gaat het niet riep Wanda. „Maar wij hebben zoowat hetzelfde figuur, ik denk, mijn rijkleed zal u wel passen. Wilhelm, zadel Puk en Diana en Nu, Leo „Ik rijd niet, ik ga te voet naast het paard." -• L?#? - „Dan zullen we niet ver komen. Dus Puk en Diana, Wilhelm. Maar gauw 1 Wl] komen dadelijk terug." Dit zeggend nam zijJHe.lena bij de hand en spoedde zich met haar naar het huis. Tien minuten later stond Helena in een nauwsluitend, donkerblauw cos- tuum midden in de kamer, terwijl Wanda haar van alle kanten bekeek hier en daar iets recht trok en eindelijk tevreden glimlachend verklaarde, dat alles in orde was. „Wat staat u die kleur en dat fatsoen goéd 1 Tot nu toe heb ik eigenlijk nog niet geweten, dat u er zoo allerliefs bavg. uitzag." „Het compliment dat u me óaar maakt, is wel eenigszins twijfelachtig," merkte Helena op „indien ik slechts in een blaaw rijkleed er vrij draaglijk uitzie, heb ik weinig reden trotsch te zijn op mijn uiterlijk." Wanda lachte. „Ik zie, dat je brandt van begeerte, nog meer moois van mij te hooren, maar juist daarom zeg ik geen woord meer. Hoe zou ik het kun nen verantwoorden, als ik u ij del maakte Ga een oogenblik zitten, in een paar seconden ben ik ook klaar. De paarden stonden gereed en de baron hielp de dames opzitten. In 't eerste oogenblik kon Helena haren angst niet onderdrukken, maar toen zij bemerkte, hoe rustig en bedaard Puk voortstapte, en hoe zorgvuldig mijn heer Von Brenrier hem aan den toom dien hij had laten aanleggen, leidde verdween weldra dat angstig gevoel. (Wordt vervolgd.) Derde Blad. .e wezen. Waarom Alleen omdat de ondervinding hun heeft geleerd, dat gij sterker zijt dan zij. In verschillende plaatsen van ons land, ook te Rotterdam en Leiden, werdenver gaderingen gehouden in de Protestantsche kerken.' om te protesteeren tegen de Ka tholieken, die vrijheid voor hun processies ▼erlangen. Op die vergaderingen wordt, het spijt ons het te moeten zeggen, maar het is •oo, gescholden en geschimpt Uit een en ander bl(jkt wel, dat die be weging niet alleen tegen de processies ge licht is. Men benijdt van anti-papistische zijde de opbloeiende Roomsche beweging welke, dank aan de beginselen van vrijheid, een vooraanstaande positie hier te lande heeft ingenomen. Van genoemde zijde kan men de voor spoed van het Katholicisme in Nederland, op godsdienstig, politiek en sociaal-econo- atiich terrein, niet verkroppen en het wets ontwerp tot opheffing van 't processiever bod, biedt den papenhaters oen welkome gelegenheid, oen hun lust om op .fioove af te geven, bot te vieren. Men zal begrijpen, dat w(j op al deze ringen niet in bijzonderheden wenscben in »e gaan. Deze beweging, die door het chnstelijk- Mstorisch dagblad „De Nederlander" ont- :.n do Apiii-bcvcglng vuil ii'ÓS, l»Ij ho. herstel der Bisschoppelijke hiërarchie. Uit de thans op touw gezette beweging blijkt duidelijk, dat men van dien kant wel vrijheid wil, maar alleen de Protestant sche vrijheid, d.wjt. geheel geschoeid op Protestantsche leest, zooais men die in Protestantsche of liever anti-papistische kringen opvat. Intusschen is het misschien nuttig op twee dingen te wijzen. In de gehouden anti-processie vergade ringen werd telkens gezegd, dat door ons Katholieken overal processies zullen gehou den worden; en dat wel vooral in Protes tantsche streken. Wanneer zooiets in die vergaderingen te goeder trouw gezegd is, dan berust zulks op een misverstand. Uït den eisch om het recht behoeft nog volstrekt niet practisch de daad te volgen. Wij kunnen wel ge- nst beweren, dat er van onze zijde niet aan wordt gedacht, om ift overwegend Protestantsche streken processies te hou den Het tweede misverstand, dat in Protes tantsche kringen bestaat is het volgende; Te Rotterdam is in de anti-processie-verga dering gezegd: Moet de processie in over wegend Roomsche streken toegestaan, nu ook komen in heel Nederland? Een feit is het echter, dat de processie niet toegestaan is „in overwegend Room sche streken". Alleen daar is ze toegestaan, waar men in 1848 prcoessies hield. En dat zijn maar zeer enkele plaatsen. Toen was daaraan nog geen behoefte; thans wel. Wanneer het dan ook waar zou zijn, dat de processies waren „toegestaan in over wegend Roomsche streken", dan zouden de Katholieken er met op staan, dat ook in theorie aan het recht werd voldaan om processies te houden. Waar de zaak zóó gelegen is, achten wij het plan, om tot eenstemmigheid te gera ken. dat de „Resb." aan de hand doet, de overweging wel waard. Waar eenerzijds de Protestanten mee- nen, dat „in overwegend Roomsche stre ken" de processies reeds zijn toegestaan; wiftir anderszijds de Katholieken niet van plan zijn processies te organiseeren in overwegend protestantsche streken, zou er misschien een formule te vinden zijn, waar door geheele vrijheid van godsdienst in die plaatsen wordt toegestaan, waar die gods dienst de meerderheid van het volk onder zijn aanhangers telt Nieuwe onderhandelingen De „Pall Mali" zegt uit goede bron te welen, dat verwacht mag worden dat het bestuur der mijnwerkers-federatie pogin gen zal doen om de onderhandelingen met de mijneigenaars te heropenen. De Labour- conferentie te Brighton heeft den leiders dui delijk gemaakt, dat de loonkwestie defini tief geregeld dient te worden. De Valera aangehouden Volgens een telegram uit Dublin is er goede roden om aan te nemen, dat De Valera Woensdagavond te Black Rock in het graafschap Dublin gearresteerd is, maar dat hij Donderdag weder is vrijge laten zonder dat hem iets ten laste is ge legd. De „Daily Mail" meldt, dat niet De Va lera gearresteerd is, maar iemand, die op hem leek en die vervolgens werd vrijge laten. In een belastingkantoor. Twintig gewapende mannen deden, dus meldt men aan de „Wcstm. Gaz." een in-' val bij den belasting-ontvanger te Tully- morrow en dwongen hem een wissel te tee kenen voor 1500 pond sterling en daarbij oen brief te schrijven aan zijn bankiers om het bedrag over te dragen. De mannen gin gen toen heen, twee hunner achter latende tot de cheque aan de Bank geïnd was. Na dat die twee mannen daarvan kennis had den gekregen, verdwenen ook zij. In verschillende andere plaatsen zijn be lasting-ontvangers aangevallen en beroofd. Militaire trein gederailleerd. Gisterenmorgen hebben, volgens een te legram nit Belfast Sinn Kelners een mili tairen trein doen ontsporen. Veertig sol daten zijn gedood. DE BESPREKINGEN OVER DEN WE DEROPBOUW DER VERWOESTE GE BIEDEN. Dinsdag aj. zullen do besprekingen over de schadevergoeding hissctben minister Loucheur en do Duitsche gedelegeerden Bengmaun en Gugenheimer, die Maandag te Parijs worden verwacht, oen aanvang nemen. De beide Framache gedelegeerden tfie Loucheur naar Berlijn heeft gezon den om de persoonlijk door hem mot Ra- theneau te Wiesbaden gevoerde besprekin gen voort te zetten, zijn reeds te Parijs teruggekeerd mot niet zeer bevredigende indrukken. Alhoewel Ratheuau zijn verzekeringen van goeden wil herhaalde, bleef hij niette min de kwestie van den wederopbouw der verwoeste gebieden met die ecner aan staande oplossing von het Opper- Silezische vraagstuk verbinden en maakte hij de praktische uitvoering van verschillende arbeidsvoorwaarden ondergeschikt aan Lver.cehs hieven verso).t»cr.de bijzon crer-- lieden nog onopgelost, wel'ke, naar Ra- thenau in zijn gesprekken met Loucheur verklaarde, gemakkelijk te regelen zijn. Dientengevolge is men aan Fransche zijde besloten bij de hernieuwde bespre kingen met de deskundigen onverwijld de voornaamste kwestie in behandeling te ne men, nJ. hoe Duitschlaed van plan is aan den wederopbouw der verwoeste gebieden deel te nemen, terwijl men elke poging om opnieuw over Opper-Silezië te spreken, zal afwijzen. HET BRITSGH-.1 AP ANSCHE VERBOND. Men is te Parijs zeer onaangenaam ge troffen door de tegenstrijdige berichten der persagentschappen iimzatke de hernieu wing van het Britsch-Jajpansche verbond, seint de Japansche corr. van het „Hbld-", en de z.g. mededeerrngen over deze kwes tie van Londen aan de Amerikaansche regeering, welke ontkent zulke mededee- lingen te hebben ontvangen. Eenige agentschappen herhalen even wol dat het verbond niet zal worden her nieuwd zonder dat den Vereoniigde Staten geruststellende verklaringen zullen zijn ge daan. De „Ma tin" protesteert heden tegen de tegenstrijdige berichten van de Associated Press, Reuter en Havas, en herinnert er aan dat deze agentschappen met eflkaar verhonden zijn en het publiek dius niet moeten bedriegen. DF. BEMIDDELING TUSSCHEN GRIEKENLAND E3N TURKIJE. Men heeft te Parijs pessimistische berich ten ontvangen betreffende de bemiddeling tussohen Griekenland en Turkije. De Grieksche regeering zou slechts het begin sel er van aanvaarden, doch zulk een voorbehoud maken dat bomxktel'ing on mogelijk zou worden. Zij zou o.a. vragen •de grondslagen van liet verdrag van Sëvres niet te wijzigen, daar de Turksche regeering te Konstantinopel anders voor nemens zou zijn van haar gezag afstand te doen ten gunste van de nationalistische regeering le Angora, welke een groot of fensief zou voorbereiden, zonder de slap pen der geallieerden af te wachten. De „Petit Parisien" meldt Jat men in wel-ingelichte Turksche kringen een aan slaande fusie van de beide Turksche regeeringen te Konstantinopel en Angora voorziet. Eveneens verluidt dat er de vol gende maand een KemaiBstisoh offensief zal worden ingezet. GRIEKENLAND WIJST HET AANBOD DER GEALLIEERDEN AF. De Grieksöhe regeering wijst in haar antwoord aan de geallieerden op hoffe lijke wijze het aanbod tot interventie en schorsing der vijandelijkheden van de hand. GEEN PLEBISCIET IN STIERMARKEN. De Landdag van Stiermarken heeft Donderdag na een heftig debat het besluit, om op 3 Juli een volksstem ming over de aansluiting bij Duftsohüamd te doen houden, ingetrokken. MUNITIE-ONTPLOFFING. Door onverklaarbare oorzaak zijn Don derdagochtend' twee op het station te Kybxnck staande Poolsdhe wagions met munitie in de lucht gevlogen, waardoor f*" materieel® schade van tenminste 35 ma-ITnoen mark is ontstaan. Het station en dc geheele omgeving hebben door de ont zettende ontploffing buitengewoon gele- dten. Daar de Polen vermoeden, dat de Duitschers scihufl<ï aan d<ï ontploffing hebben, hebben ze een groot aantal Duit sche kooplieden gearresteerd. Verdere berichten uit Rybuick zijn voorfoopig onmogelijk te krijgen. Alleen is een tele gram ontvangen van den Italiaanischen kreitscontroleur aldaar, waarin hij zegt, dat hij in persoonlijk gevaar verkeert. Hiierual blijkt duidelijk, dat deze kreits controleur nog geenszins den toestand meester is en niet in staat is de Duitsche inwoners tegen Poolsdhe aanvallen te be schermen. DE NIEUWE KRUPP. In het „Berliner Tageblatt" wordt in een artikel, waarin de economische be- toeken is van het Rulhrgdbied voor Duitsdh land, in het bijzonder van de stad Essen, wordt uiteengaezet een korte beschou wing gewijd aan de verandering die het bedrijf van Rrupp ondergaan. Doze fabrieken. waarin ongeveer 40.000 arbeider en 8000 beambten werk zaam zijn vertegenwoordigen een derde van het economisch bedrijf in Essen. Hel was dus voor ssen van zeer groote befeeikenis, dat Krupp die door het vre desverdrag geen oorlogsmateriaal meer mocht fabriceeren, zijn bedrijf omzette en vredesmateriaal ging maken. Naast landbouwmachines, hndustrie- werktuigen, motoren, en alle denkbare staal- en ijzerwaren, worden dagelijks 10 wagons gemaakt en In 8 dagen 2 locomo tieven. Een vertegenwoordiger der Krupp-fa- briéken is in Riga aangekomen om met de Letlandsrihe regeering over de leve ring van landbouwmachines te onder handelen; van Riga verbekt hij naar Re- scherp oor zijn stem vernomen. „Alweer terug Leo Helena wilde .1 vi Een firma te Londen heeft, Dlijncns een R. B. D.-bericht, gistermiddag een demonstratie gegeven van een nieuwe draadlooze „ta pe"-inrichting, waardoor draadlooze berichten uit Parijs, Moskou en verschillende draadloore stations in Engeland in Morse-teekens op de „tape" gedrukt worden. Deze inrichtingen kun nen in dagblndbureaux worden aange bracht om ze in Staat te stellen de be richten rechtstreeks te ontvangen. De koning eh koningin van Dene marken zijn op reis. Allereerst naar de Faroereiianden. Zij hebben Donderdag Thorshavn, de hoofdstad bezocht. Zij werden er met sympathie ontvangen en de eiiandien kwamen htm mouw betuigen. Gisteren vertrokken de koning en ko ningin naar Reykjavik, de hoofdstad van IJsland. De Franselhe bladen bevatten een te legram uit Tolkio, melding makend van een geweldige overstroomiing ontstaan door zwaren regenval. Er werden 22 dor pen overstroomd en honderden huizen zijn door de golven meegesleept. Er kwa men meer dan 200 menschen om. Behalve het bezoek aan Engeland, begin Juli, zullen de koning en koningin van Engeland zich in October voor een officieel bezoek aan het ItaKaansdhe hof naar Rome begeven. Het Korr Bur. meldt, dat de Co- i hrmbia-un iversileit in Amerika besloot den Hongaairschcn minJster van financiën nit te noodigen voordrachten te houden over zijn financieel systeem. De organisaties van stokers en ma trozen van New-York stemden voor een hervatting van het werk, waardoor de staking bij de scheepvaart geëindigd ia. DE ANTI-PAPISTISCHE TELEGRAAF. Op het oogenblik schijnt de leiding der oppositie tegen een reconstructie van het Christelijk Kabinet, waartoe veel kans be staat, te berusten bij de„Telegraaf", het blad dat zoo graag voor „neutraal" wil doorgaan. Daarom schrjjft het zeker het volgende moois: „Het processieverbod wordt gehand haafd, want mgr. Nolens weet te geven en te nemen. Hij is evenals in 1918 de man die beslist. Hij werd door de Koningin gehoord - met twee onbeteekenende an dere rechtsche „leiders". Hij zal de taak verder in de coalitie opknappen, want hij zal beslissen hoe Nederland vanuit Rome het best kan worden geregeerd. Hij is ook de man die de Roomsch-Katholieke Staats partij met Episcopaat en het sociaal ge baar als een politieke eenheid tracht te handhaven. Hij is een man van bijzondere kwaliteiten en dit is niet het land van pater Brugmans, maar van mgr. Nolens. Althans: nog het land van mgr. Nolens, want onweerstaanbaar breekt de demo cratie zich baan, niet in het minst in de Katholieke gelederen. Indien de coalitie thans nog wordt gered, zal het slechts uit stel van executie zijn: wat in 1921 „po litiek" nog met gewenscht en mogelijk wordt geacht, zal in 1922 onverbiddelijk en noodzakelijk blijken te zijn. Ook dan zal mgr. Nolens weten te geven en te ne men en kan de opheffing van het proces sieverbod als oen goed recht van de Ka tholieken weer naar voren worden ge bracht. Mgr. Nolens zal de democratie aan vaarden, gelijk de kerkelijke coalitie: als een noodzakelijk kwaad. Dat is de hooge politiek, waarin mgr. Nolens als Hoogcpriester fungeert- Of Ne derland nog een jaar met een kabinet, on machtig om te regeeren, wordt gezegend, is bijzaak, want regeeren is in het Neder- landsch „partijheerschappij" en niet „ser vice public". Én Rome heerscht met Pro testanten, liberalen en democraten, naar de eischen van tie hooge politiek. De democra tie wake niet beheerscht te worden!" Zooals men ziet, druipt dit citaat uit de „neutrale" Telegraaf van anti-papistisch venijn en steekt het „De Tribune" en „Het Volk" in 't te keer gaan tegen de recon structie van het kabinet Ruys naar de kroon. Mochten allen Katholieken, die jammer genoeg, de „Tel." nog dagelijks lezen, de oogen toch eindelijk eens opengaan. „Het Volk" geeft als volgt de „spreek uren van de wethouders" van Amsterdam: F. M. Wïbaut, Donderdag van 24 uur; de heer F. J- A. M. Wierdels, Maandag van II1 uur; W. H. Vliegen, Woensdag en Zaterdag om 12 uur; de heer J. ter Haar Jr., Vrijdag van half 11 tot 12 uur; S. Rodrigues de Miranda, Donderdag van 2—4 uur (Keizersgracht 750) en de heer Dr. L H. J. Vos, Donderdag 10 uur (Tesselschadestraat 9). Men lette op de angstvalligheid, waar mede voor de namen der sociaal-democra- Helena was ontevreden over zich zelf. Welke reden had zij om te blozen En niet dat alleen, zij was op dit oogen blik ook geheel buiten staat een pas send antwoord te vinden. üFJa <ée*e wethouders nu zulke beroemd heden, dat bij hen dat woord even vreemd zou aandoen, als bij den naam van Rem brandt, Vondel, Beethoven? vraagt het „Centr." Of moet met de zorgvuldige weglating ervan het bewijs worden geleverd en de indruk gewekt, dat de S. D. A. P. slechts uit proletariërs bestaat? Maar dan zal men nog iets meer achter wege moeten laten dan de titulatuur „heer". En zal men in de S. D. A. P. ook niet mogen spreken van „mevrouw" en „juf frouw". In elk geval schijnt de zjg. „arbeiderspar tij" zulke kunstjes noodig te hebben, om haredemocratie te demonstreeren. Men mocht er anders eens aan gaan twij felen. Een zeldzaam krantcnjubilé. Zater dag 2 Juli zal het 150 jaar geleden zijn, dat de Provinciale Noord-Dra ban tsrilie en 's Hertogenbossche Courant werd opge richt. Zondag 3 Ju® zal dit feit feestelijk worden herdacht. NiED. R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTHOUDERS. Bovengenoemde bond 'hield te Rotter dam zijn eerste jaarvergadering. Met eenige patsende woorden werd de geestelijke adviseur geïnstalleerd, die in zijn dankwoord wees op het apostolaat, dat van deren bond kan uitgaan. Telegrammen van trouw ea aanhanke lijkheid werden gezonden aan H. M. de Koningin en Z. D H. den Aartsbisschop. Jaarverslag en rekening en verantwoor ding van den penningmeester werden goedgekeurd. BegnooHng over 1921-1922 werd even eens goedgekeurd. Bij de Bestuursverkiezing werd de heer van Dam uit Gouda gekozen tot voorzit ter. het Bestuur werd aangerold met de heeren Sneeboer mt Bennebroelk, V3s- sdher uit Den Haag en Bijlmer uit Am sterdam. Het Bestuur wenschte het oordeel van de afdeehngen te vernemen over verschil lende punten van de Drankwet. Wij no- teeren hiervan de navolgende ounten: lo. Vergunningsrecht en de Verte freken. Vergunningsrecht erfelijk in eerste lijn. Vergunningen A. en B. Men besloot het standpnnt van het Bestuur met todidhitóng te laten druklken en te zenden naar de afdeefingen. De afdeellngen milten vervol gens hun adhries aan het Bestuur uit brengen. Men besloot tot het uitgeven van een vakblad. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door enlketen der aanwezigen. Hierna werd de goed geslaagde verga- die ring gesloten. De reis van M. M. de Koningin narrr Noorwegen. De torpedoboot „Z. 7" fcommandlant de luit. ter zee le kJ. A. W. Stavemani is aldus de „Tel." na op 's Rijkswerf te HeWevoetsluis de noodlge voorzieningen te hebben onder gaan, Woensdag van daar naar Vlissin gen vertrokken. Zii zon, volgens genoemd Mad, de ..Me- rope", waarmedte H M. de Koningin den tocht naar Noorwegen zal doen van' udt Amsterdam oonooyeeren. DE R'IJNVAARTOOMMISS'JE TE ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam aan het „Hbld." dat de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, dóe, In haar nieuwe saimen- siteffiing, derer dogen den Riin afvaart (in Nederland vallen van ouds onder het Rijhraart-traotaat de Rijn en de Lek tot aan Krimpen, benevens de Waal tot Go- rinclhem) heden. Zaterdag een bezoek zal brengen aan Rotterdam. De commissie zou Vrijdagavond daar ter stede aankomen aan boord van de HoBandia, van de Nederlandsdhe Stoom- hootreedterij, Zaterdagochtend wordt een boottocht gemaakt met de Stad Rotter dam langs de rivier en door de Maas- en de Waalhaven, aangeboden door het ge meentebestuur, waartoe de commissie des morgens 8 u. 30 (foor het dagelükscih bestuur aan boord van de HoRandia wordt afgehaald Te elf uur zal men zich naiar het stadhuis bedeven, waar de com missie door B en W., den Raad en de Kamer van Koophandel zal worden ont vangen. Tegen 1 uur gaat het gezelschap aan boord van de Batavier, teneinde een tocht naar Hoeik van Holland te maken. President van <Je commissie is de heer CJavefBe. Fd van den Franschen Senaat en ond-orint.xter van Openbare Werken. Duiitschiand is o.m. vertegenwoordigd door den beer Wand; Beicië door de heeren ing. Royers, lid der Kamer; dr. De Stóevenard, inspecteur en attaché bij het knhónet van t minftsterie van Spoor wegen, Marine. De Nederlaodsche afgevaardigden zijn de heeTen nrof. jhr. mr. dr. Van Eysinga A. G. KrSRer en C. A. Jolles, oud-htsipec- teur-generaal van dien Rijkswaterstaat. De gedelegeerden worden bijgestaan door 'n groot gezel «hap deskundigen, secretaria- sen en tolken. I; 1042 reeds beiload te Tie! een zak- k...iüT'j4*cjdal r.a SS opheffing nee gilden, zijn beslaan als corps voortzette tot 7 Maart 1891, toen het door den Raad ontbonden werd. In 1803 had dit corps tot steiui van oude en behoeftige loden een fonds opgericht, waaruit bij de opheffing' alle leden en pensioentrCk'kenden een uit- keerïng ineens ontvingen. De bestemming van de overblijvende gelden werd doos den Raad niet aamgwezen. De Raad heeft besloten deze gelden, no minaal 4555.28, le bestemmen voor een Ondersteuningsfonds der gemeente Tick en uit de rente daarvan te ondersteunen gewezen zakkendragers en bij gebreke daarvan, andere behoeftig en van alle ge zindten. VERBLIJF VAN VREEMDELINGEN IN ZWITSERLAND. In Zwitserland zijn van af 1 Juli bui tenlanders die voor andere doeleinden dan bet aannemen van e a* betrekking, het overnemen van zaken of liet zich vestigen, ■in Zwitserland binnenkom en, en hotel- en pensiongasten of bezoekers van sana toria of dergelijke inrichtingen, voor de eerste drie maanden na het overschrijden van dien grens niet meer verdicht, zioh bij de plaatselijke politie aan te melden. Voor het binnenkomen in Zwitserland tot bet ondergaan van een knur, voor ge zondheid of zakendoCieinden, heeft men voor een verblijf lot drie maanden slechts noodig aan de grens een geviseerde pas le toonen. Andere formaliteiten zuilen niet meer te vervullen zijn. Het „afmelden", zooals dat tot nu toe plaats had, is niet meer noodig. De consulaten in het buitenland hebben opdracht gekregen immigranten en bui tenlanders die tot bet ondergaan van een kuur naar Zwitserland komen, steeels een visum van drie maanden te verstrekken, ook wanneer een voor koeleren tijd ver langd wordt. Verder is de aandacht der consulaten er op gevestigd, dat onderdanen van tl staten met wel'ke Zwiilsertoind een over eenkomst betreffende sipeciale visa heeft getroffen, Frankrijk, Engeland, Noord* Amerika, België en Nederland, in het be zit van deze speciale visa kunnen worden gesteld. Een speciaal visum is een jaar geldig en verleent den bozilter tijdens d n geldigheidsduur het recht, zonder verdere formaliteiten de grens vrij tc overschrij den. i l AFSCHEID VAN MGR. SZEPTYCKI. Van ZjD.H. Mgr. Andreas Szeptycki, Aartsbisschop van Leopol, die dezer da gen naar Parijs vertrok, ontving de „Msb." "en afscheidsbrief, waarin in zeer sympathieke bewoordingen dank werd be tuigd aan het Katholiek orgaan te Rotter dam, voor de welwillendo ontvangst den Prelaat in ons land bereid. DE REIS DER KONINGIN. Naar de „N. Crt.' verneemt, zal H.M. do Koningin, die aanvankelijk voornemens was na he tbezoelk aan Helder Zaterdag middag omstreeks 4 nur rechtstreeks van daar naar Het Loo terug te koeren, eerst nog enkele uiren naar Den Haag komen, klaarblijkelijk in verband met de politieke omstandigheden. Daarom zal haar verblijf te Helder eeni ge bekorting moeten ondergaan en zou H.M. dan, behoudens onvoorziene om standigheden, Zaterdagavond naar Het Loo terugkeeren uit de Residentie. De Zeemvsche Landbouwtentoonstel ling van 1217 September. Naar men ons mededeelt, zal de Zeeuwsche Land bouwtentoonstelling, welke van 12 tot er met 17 September a.s. op het prachtige Marinevliegkamp bij Vlissingen gehou den wordt, wel de belangrijkste en meest interessante zijn van alle landbouwten toonstellingen, welke dit jaar georgani seerd worden. Deze tentoonstelling, welke een beeld zal geven van het ontwikkelingsstadium van den Zeeuwschen Land- en Tuin bouw, de Paardenfokkerij en Veeteelt, in zijn gansohen omvang, onnvat niet min der dan 15 afdeelingen. Van offieieele zijde geniet deze tentoon stelling groote belangstelling. Het be haagde de Koningin als haar Bescherm vrouwe te willen optreden, terwijl de Mi nister van Landbouw zich bereid ver klaarde de tentoonstelling officieel te openen. Vertegenwoordigers van verschillende buitenlandsehe organisaties en officioele personen - zullen deze tentoonstelling be zoeken. Middelburg en Vlissingen zullen al het mogelijke doen om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Een commissie van Logies is reeds in liet leven geroepen. Voorts stelt dte Maatschappij „Zeeland" de tentoonstellingbezoekers in de gele genheid tegen verminderde tarieven <"'n uitstapje naar de mooie badplaats Fol kestone te maken. Inlichtingen over die tentoonstelling ver- strékt gaarne het Algem. tentoonstellings secretariaat. Landbouwbuis Goes en over Logies en uitstapjes het Bureau Vreem delingenverkeer, Groote MflTkt. Maddel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9