Eerste G. G. G. Stadsnieuws DAM2AATJES MAANDAG 27 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 13872 PER WEEK0 2o FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 28 JUNI Sint Chrisioffel. Maatschappij van Nijverheid. DE ZEEWEG. De dienstweigeraar Groenendaal. Personalia. Schietwedstrijden Kring Kenne- merland van Vrijwillige Burger wachten. Kampioen-wedstrijden van den Haariemschen Scbietbond. VAN ONZE RECHTBANK. Honni soit! - DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENi PER KWARTAAL 3.25 BUREAUX! II (Slot)- In con vorig artikel had ik de eer het Van nabij bekend zijn hcid geen sprake kan zi jn aan geschik te krachten is bij ons, Gode zij dank, geen gebrek Want dit moet wèl bedacht worden: het Bestuur van G.G.G. stelt zich niet voor, zelf over alles te schrijven, het wil vóór alles organisedren. Hel zal beginnen met de onderwerpen vast tc steller., die behandeld moeten worden en daarbij gaarne in overleg tre den met vereenigingen als de standsorga- nisalios, die met de mentaliteit van groote volksgroepen en baar geestelijke behoeften Geert Groote Genootschap bij katholiek Nederland in te leiden. Een nadere voor stelling vinde hier alsnog hare plaats. G. G. G. wil, als gezegd, evenals de En- gelsche Catholic Truth Society „de katho lieke waarheid op elk terrein door allen doen kennen en beminnen" en wel door middel van „uilgelezen kleinere geschrif ten", die het zelf zal uitgeven of van an deren overnemen. Het zal die ook versprei den „in grooten getale" zoodat ieder die wil, de waarheid gemakkelijk zal kunnen en door de aantrekkelijkheid en handig heid van het kleine geschrift ook zal wil len achterhalen. Ziedaar doel en middel. G. G. G. wil de waarheid doen kennen door allen. Dus ook door niet-katholieken. Maar toch op de eerste plaats door de katholieken zelf. Het G. G. G. gaat n.l. uit van de mee ning, dat bij een niet gering deel van de onzen, aan kennis van hun geloof, hun Kerk en al wat daarmee samenhangt, nog heel wat ontbreekt, en dat daarin een voorname reden te zoeken is van het niet of half beleven der katholieke waarheid door velen. Het wil dus zijn licht lateii vallen op elk punt, waar het die waarheid in het duister ziet, om het even of het ligt op dogmatisch of ascetisch, sociaal of his torisch terrein. Uit het betere kennen zal van zelf voort vloeien meerder beminnen en betere prak- I jk. Grondiger kennis der H. H. Sacramen ten zal noodwendig leiden tot waardiger ontvangen; en wie doordringt in de betee- kenis van het Missiewerk of de Liturgi sche beweging of ook onze standsor ganisatie' leert bezien in het licht van het Evangelie zal van zelf zich geroepen gevoelen tot meedoen en propaganda. Maar het G. G. G., dat de godsdienstige verheffing van ons volk als zijn eigenlijk doel nastreeft, wil uit den aard der zaak dat zuiver godsdienstig leven ook recht streeks bevorderen. Al noemt het de uitgave en verspreiding van goedkoope dcvotiegeschriftjes niet uit drukkelijk, zooals de Catholic Truth Socie ty dat doet (die dit soort werkjes zelfs noemt op de eerste plaats) de ascese vormt toch naast hot dogma, geschiedenis en so ciale wetenschap een afzonderlijk departe ment, waaraan het niet in de laatste plaats zijne aandacht zal wijden. Men behoeft de lange lijst van devotionalia in den Engel- schen cataloog over de 11. Mis, Communie, Rozenkrans, Gebed en Meditatie (met na men daarachter van Moeder Loyola, Mgr. Hedley, Newman en Vaughan) maar even in te zien, om èn ons bedoelen èn do re delijkheid daarvan te begrijpen. Een ver smading van dergelijke werkjes op groote si-: 1 kin niet anders dan veel nut stich ten. Did G. G. G. bij zijne uitgaven rekening zal houden met de verschillende behoeften van leeftijd en ontwikkeling, ligt evenzeer voor de hand, als dat het vóór alles zal streven naar actualiteit. In een tijd b.v. dat Rome oproept tot een algemeene opleving van den Franciscaanschen geest of door onze sociale leiders verzamelen wordt ge blazen rondom de banier der standsorgani- satie, zullen propagandistische geschriften voor beide uitteraard op het program van urgentie staan. Dit alles "zal gebeuren met het oog op onze katholieken, om geloofskennis en geloofsleven van dezen op hooger peil te brengen. Het zal echter tevens onwillekeu rig andersdenkenden ten goede komen. Om een dubbele reden. Vooreerst, omdat de beste geloofspro- paganda ongetwijfeld gezocht moet wor den in het volle geloofsleven van lien, die het geloof bezitten. Verheeld u eens, dat de godsdienstoefeningen in onze kerken overal even slichtend verliepen, als in de Bened-iclijnerabdijen! Dat zang en gebed er met denzelfden wierookgeur doortrok ken waren, dat het geloof in de heilig heid van plaats en handeling er zóó last baar tot uiting kwam!.... Wat 'n attrac tie zou dóórvan niet uitgaanl Maar vervolgens: juist die kleine ge schriften, die eenvoudig en helder onze hei- ligenvereering uiteenzetten, of een verkla ring geven van de Misliturgie, bieden aan velen onzer zoekende broeders en zusters precies wat zij wenschen. De katholieke waarheid spreekt voor zich zelf. Is het niet opmerkelijk, wal James Brit ten, de stichter der Catholic Truth Society, op haar zilveren feest verhaalde: dat hij en tal van mode-bekeerlingen uit de Oxford- bcwegiug tol de Kerk waren gekomen juist doos die goedkoope geschriftjes van dog- matischcn en ascetischen inhoud? Die geschriften kwamen van Anglicaansehe zijde, als de Tracts for the Times en The Al far Manual, maar de inhoud was zuiver katholiek en de nieuw-bekeerden waren nlot weinig verwonderd 11a hun overgang te ervaren, dal dergelijke geschriften van katholieke zijde nog niet werden uitgege ven. Hij (James Britten) sprak er over met Mgr. Cologar en liet was dientenge volge. wij! men begreep, dal hier inder daad de weg Ier propaganda naar builen te zooken was dat de C.T S. in het le ven geroepen word. I). Dat de opzet niet te groolsch is, werd in ons vorig artikel reeds betoogd. De be doeling is niet le werken met boeken, maar mot kleine geschriften en al moeten deze ook „uitlezen" zijn wij anders van het „beminnen" der katholieke waar- Iïet zal verder nagaan, wat reeds voor radig is en voor het niet voorradige naar geschikte schrijvers uilzien, die in zijn geest de onderwerpen behandelen zullen. Het zal eindelijk zorgen voor de grootst mogelijke verspreiding. Behalve de kerkportalen, waardoor al wat katholiek is, minstens ééns per week passeert, bobben wij onze vergaderlokalen, waar een groot gedeelte van ons volk eenige malen 's jaars verschijnt, benevens een lieirleger volhverlge propagandisten. Echter zal hier vooral organisatie noollg zijn. Er moet een Centrale komen, die op doelmatige wijze de propaganda regelt door hel heete land Wat waard is 1e ko men onder ieders oog, moet ook gebracht worden onder ieders bereik. Het vormen van 'n raderwerk, dat dit bewerkstelligt, ts naast het uilgeven der gescbrifen een hoofddoel van G.G.G. En hiermee geloof ik voldaan te heb ben aan de mij verstrekte opdracht en het G. G. G. te hebben uïtgeteekend zooals het is, en onder Gods zegen hoopt te worden. Alleen moet ik nog een bede richten tot allen, tot velen en enkelen. Tot allen om aller sympathie. Wij wil len werken voor allen, voor de ons allen dierbare katholieke waarheid; maar wij zullen dat gemakkelijker doen en ook met meer succes, wanneer wij weten, dat ons pogen met welwillendheid begroet wordt. Daarnaast vragen wij iets van velen. Dat zijn de Besturen der Stands- en Vakorganisaties, die ons kunnen voorLicfo- ten bij de keuze der onderwerpen; de Besturen van Canisius, Liturgische en Missievereenigingen, die ons op allerlei wijze met raad en daad kunnen steunen; bekende en onbekende intel-lectueelen, die in hun welversneden pen het talent bezitten voor het vruchtbaarste aposto laat; en eindelijk de Besturen en Propagan- daclubs, die het onmisbare en vaak zoo lastig werk der verspreiding willen ver richten. 2). Voor hen allien ligt hier een prachtig veld open. Ei rit lel ijk hebben wij iets te vragen aan ennkelen, aan de met aardsche goederen geaegetvden.de gelukkigen onderons, die veel bezitten en dus ook veel kunnen geven. De Groot-aalmoezenier van Nederland, Willem Prinzen, is ter ziele, maar zijn geest is toch niet dood? G. G. G. heeft B000 noodig om te beginnen, dan zal het zich zelf wel red den. Waar zijn de 5 uitverkorenen die met f 1000 den grondslag willen leggen voor dit grootsche missiewerk? „Zalig de man, die het goud niet heeft nageloopen; hij heeft wonderbare dingen in zijn leven gedaan." (Eccl. 31, 9.) Maar wij mogen niet enghartig zijn. Dat zou tegen den geest van het Evan gelie zijn, dat den lof van het penningske der weduwe heeft gezongen. Ook de kleinste gift zal dus dankbaar ontvangen worden door den secretaris- penningmeester, dr. Van Koeverden te Culcmborg, bij wien men zich tevens voor 10 's jaar als begunstiger kan aanmel den, met recht van deelneming aan de Algemeene Vergadering en gratis-toezen ding der uitkomende geschriften. Zullen onze beden worden ingewil ligd? Dominus providebitt De Heer zal voor zien I Wij wachten niet, maar gaan terstond aan hot werk, het heerlijke doel voor oogen: de Katholieke V/aarheid op èlk terrein te doen kennen en beminnen door allen. ALPH. ARIENS 1) Men begon met 12 pond sterling en deze 3 boekjes: Morgen- en avondge beden voor menschen die weinig tijd heb ben. Biechtgebedien voor kleine kinderen en een Rozenkransboekje. Mgr. Cologan zelf schreef spoedig (schrik niet, lezer!) een brochure over Total abstinence from a catlioHc point of vieuw: Geheelonthou ding van een katholiek standpunt. 2) Propagandndubs die bereid zijn mee te werken, kunnen zich van stonde af aan opgeven bij den secr.-pennn. Dr. van Koeverden, Culemborg. Sociëteit „Sint Batvo", 7.308.30 uur R.K. Bureau voor Arbeidsrecht. 8 uur, Reddingsbrigade; 81/, uur Bestuur Post en Telegraaf. Familie-bioscoop, Kleine Houtweg 12, Voorstelling. Oud-Holland, Verwnlft, Strijkorkest. Groole Kerk. 2 tot 3 uur Orgelbespe ling door den heer George Robert. Sint Marbhavereemging. KI. Houtweg 13, 3 tot 4 uur Botrekkingbureau. Carillon bespeling 771/> uur. In den Hout. Concert van Haarlem's Muziekkorps In plaats van Woensdag avond. Bisschoppelijk Museum. Geopend iederen werkdag, behalve Zon- en feestdagen. De jongste huishoudelijke vergadering van de afdeeling Haarlem der R.K. Han- ddsreizigersverecniging „St. Chrisioffel" werd Vrijdag gehouden. De voorzitter opende vergadering met den cliristeliiken groet. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Eenige aspirantleden werden nis hd aangenomen. Daarna bracht de voorzitter verslag uit over zijn beziek als afgevaardigde aan de algemeene jaarvergadering te Rotterdam. Vervolgens hield de Eerw. Adviseur een boeiende rede over zijne reis naar Rome, waarmede de vergadering onder luid ap plaus zijn instemming betuig/Ie. De rondvraag leverde niets op en niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzit ter, na don Eerw. Adviseur een hartelijk woord van dank en de nieuwe leden een welkom in de vereeniging te hebben toe geroepen, de vergadering op de gebruike lijke wijze. Zaterdagmorgen werd de vergadering voortgezet met een bespreking over de bezuiniging door de overheid. Na lange besprekingen werd besloten dat de departementen samen zullen wer ken en de begrootingen der gemeenten zullen nagaan om te trachten daarop be zuinigingen te doen aanbrengen. Op voor stel van het departement Den Haag werd besflolen, dit alleen te doen als men ook daar werkelijke medewerking kan ver krijgen. De heer Postihuma werd wederom tot voorzitter gekozen. Ais plaats waar de 145ste vergadering zal wordien gehouden werd op verzoek van den afgevaardigde van Rotterdam deee stad aangewezen. Daarna werd de vergadering gesioten. Des middags had in het Paviljoen te Haarlem de huldiging van de N. O. f, plaats. De voorzitter der Maatschappij van Nig' verheid, dr. F. E. Posthuma, hield daaityj een rede, waarin hij er op wees, dat er alle reden is om, nu de oorlog is afgt- loopen, eens na te gaatn, wie in dien voor ons land zoo moeilijken tijd mede heb ben bijgedragen om liet land economisch in gang te houden en het peil, waarop de industrie en handel voor den oorlog stonden 1e behouden of althans zoo wei nig mogelijk te doen dalen. En als wij dat doen, dart behoeven wij ons niet te bepa len tot eenige personen, maar moeten wij zeer zeker ook bet oog richten tot 1: f.i- men als nn wijten de N. O. T. Hij herdacht de verdiensten van de N. O. T. en vervolgde dan: Wij hebben ons moeten zetten tot liet vinden van iets, dat op juiste wijze vorm aan de gevoelens van dankbaarheid zóu kunnen geven en wij h$f>en nu maar Jjy-t wij bij het kiezen van dien vórm geslaagd zijn. De vorm, dien het Hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid voor het huldeblijk heeft gekozen, blijkt uit de oorkonde, welke met een lijst van de namen der schenkers in een album van marokijnleder is gebon den. De oorkonde luidt aldus: ,,Zij wier namen onder deze op dracht volgen, hebben zich. op ini tiatief van de Maatschappij van Nij verheid, vereenigd in een hulde aan de uitvoerende Commissie van De Ne- derlandsche Overzee Trustmaatschap- pij. In de eerste plaats aan den Voor zitter, C. J, K. van Aalst. Dan aan de leden: G. H, HinLzen, Jhr. L. P. D. op ten Noort, Joost van Vollenhovcn, A. Roelvink. (Ier vervan ging van den heer Th. J, van Haren Noman, overleden den 23sten Augus tus 1918) En niet het minst aan de Secreta rissen: Mr. A. Maclaine Pont, S. M. D. Valstar, G, W. van der Goes. Zij hebben, dit doende, uiting willen geven aan hunne erkentelijkheid voor het inzicht, den takt en de toewijding dier mannen, aan wien Nederland voor een groot deel dankt, dat in de zeer benarde tijden van den oorlog 1914 1918 bet stopzetten van den in- en uit voerhandel werd voorkomen. Het openbaar blijk van deze hulde zal in het Nederlandsch Historisch Scheepvaart-Museum te Amsterdam op kunstvolle wijze worden aangebracht." Het album is bestemd voor den Voorzitter. Tevens ontvangt hij en met hem alle leden een persoonlijk herinne ringsstuk: een presse-papier voor de schrijftafel in den vorm van een ver kleind model van den N.O.T -kegel, vervaardigd uit zilver met zwart eu groen email. In den top van den kegel staan de letters: „N.O.T. 1914—1919 en in den voet als randschrift de woorden: „Hulde uit de kringen van Handel en Nijverheid aan de Uitvoe rende Commissie van de Nederland- sche Overzee Trustmaatschappij en in het bijzonder aan (Hier volgt dim de naam van den betrokken persoon). Van het randschrift zijn de let ters in zilver gehouden en de tus- schenruimten verdiept en ingevuld met een zeegroen-email. Deze N.O.T-kegels zijn ontworpen door den beeldhouwer H. A, v. d. Eyndc, Haarlem eu vervaardigd in de fabriek van Cornelis L. J. Begeer te Utrecht, terwijl oorkonde en versie ring vau het album gemaakt zijn door André Vlaanderen en hel bindwerk verricht is door de firma J. Brandt en Z0011, Amsterdam. Thans overgaande tot het uitreiken van dc eere-teekenen door handel en industrie toegekend aan Voorzitter en leden van de uitvoerende Commissie 1 Korpswedstrijden met geweer afstand 100 van de N.O.T is het mij een groot voorrecht in de eerste plaats U, hoog geachte heer van Aalst in het be zit te kunnen stellen van het album, dat naar ik hoop lange jaren voor U en Uw gezin een aandenken zal wezen aan de hulde U heden gebracht en een herinnering aan moeilijke maar zegevierende doorleefde lijden. En niet minder beschouw ik het als een voorrecht, U. leden van de Uitvoerende Commissie te mogen over handigen een reproductie van het voorwerp, dat zoo menig schip een zooal niet veilige, dan toch zeer be schermde vaart waarborgde, toen de groote zee zoo vol gevaren was. De plechtigheid werd, behalve door tol van leden der Maatschappij van Nijverheid met hunne dames, bijgewoond door jhr. mr. dr. A. van Karnéfoeek, Minister vaon Binnenlandsöhe Zakten, prof. mr. M. F. W. Trefou, oud-minister, mr. Everwijn ■nieuwbenoemd gezant te Wasfoiingtonen en dr. Walter, directeur van de Gist- en Spi ritusfabriek De Ministers van Binnenlantksche Za ken, van Landbouw en van Financiën had den bericht van verhindering gezonden, evenals de heer C. Maarohalk, burge meester van Haarlem. Blijken van instemming met de hulde waren, naar de voorzitter mededeelde, ont vangen van den heer Hoek, direecteur-ge- neraal van den Landbouw, den Voorzit ter der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers en van den heer D. W. Stork. De autoriteiten en de te huldigen per sonen hadden tegenover de bestuurstafel plaats genomen, de heer dr. C. J. K. van Aalst naast den voorzitter der Maatschap pij, dr. F Posthuma, die de rede uit sprak, welke zeer werd toegejuicht. Dr. C. J .K. vain Aalst dankte op jovi ale wijze met een korte humorislisch-ge tin te rede. Gisteren, den eersten dag na de officieel© openstelling, is de Zeeweg zeer druk bezocht. Wandelaars, fiet sers en auto's bewogen zich den ge- heelen dag in een lange file in de richting van Zandvoort en terug. Voor al de automobielen waren bijzonder talrijk vertegenwoordigd op dezen eer sten dag, dat haar het rijden daar veroorloofd was Wij hoorden zeggen, dat er den eer sten dag reeds verscheidene ongeluk ken hebben plaats gehad, doch behou dens enkele onbeteekenendc - ongeval letjes, kwam ons alleen ter oore, dat een 14-jarig meisje door te woest rij den met fiets en al is omgevallen. Eigen schuld. Door een dokter werd zij onderzocht, doch deze kon geluk kig niets ernstigs constateeren. Met een vriendinnetje is het meisje weer huiswaarts gegaan. Gisteren is tevens gebleken, dat, zooals wij de vorige week reeds schre ven, de wandelpaden practisch niet voldoen en hieruit vloeien onaange name gevolgen voort. De wandelaars loopen over de fietspaden en houden die eenvoudig voor „bezet gebied". En de fietsers houden natuurlijk ook vast aan hun rechten. Nu de groole ba nen geheel in beslag worden genomen door auto's, neemt de drukte op de fietspaden natuurlijk toe. Wandelaars en fietsers willen niet voor elkander wijken en het gevolg is dat onaan gename woorden volgen en zelfs ble ven handtaslelijkheden gisteren soms niet uit. Dit is begrijpelijkerwijze een ongewenschte toestand, waarin dan ook verbetering moet worden gebracht. De wandelpaden, zooals ze nu zijn, voldoen niet. Dat is zeker. Er zal geen gebruik van worden gemaakt Wij informeerden ter bevoegden plaatse of er ook plannen zijn om dien toestand te veranderen. Ons werd medegedeeld dat momenteel nog geen plannen tot verandering bestaan. Men wil den toestand eerst eens eenige maanden aanzien. Het publiek moet dan zelf maar uitmaken, welke ver- beleringen gewenscht zijn. Het ge meentebestuur van Bloemendaal zal dan zien wat er aan te doen is. Tot zoolang geduld dus. Herman Groenendaal, do principieele dienstweigeraar, die in het militaire hos pitaal in Den Haag was opgenomen, is Zatvr'ag 1.1. daaruit ontslagen. Daar hii eerlang voor den krijgsraad zal moe ten terechtstaan, is hij ter beschikking gesteld van den auditeur bij dien raad en in bewaring gesteld. Tot directeur van den dienst voor So ciale Zaken te Apeldoorn is benoemd mr. A. D. van Assondelft de Goningh, hoofdcommies-redacteur ter gemeentese cretarie te Haarlem. Zaterdag en Zondag j.i. hebben boven genoemde wedstrijden plaats gehad op de banen te Overveen. Zij worden beschouwd als vóórwedstrijden van den Provincialen wedstrijd van Burgerwachten in Noord- Holland. De hierna te noemen korpsen, welke dus als prijswinnaars zijn aan te merken, zullen worden afgevaardigd naar den Provincialen Wedstrijd. De uitslag is als volgt; meter. A. Klasse. 1. Burgerwacht Heemstede 426 p. 2. Burgerwacht Bloemendaal 414 p. 3. Burgerwacht Haarl-am 408 p. Hoogste korpsschutter J. W. Mulder, vau Heemstede, 90 punten. B. klasse. X. Burgerwacht Haarlem 405 p. 2. Burgerwacht Heemstede 396 p. 3. Burgerwacht Bloemendaal 395 p. Hoogste korpsschutter A. J. Hokker, van Bloc-men-daai, 91 punten. C. klasse. 1. Burgerwacht Bioemeradaal 375 p. 2. Burgerwacht Heemstede 370 p. 3. Burgerwacht Veisen 358 p. Haagsche korpsschutters J. Pleging, van Heemstede. 82 punten. Schutter met de meeste rozen J. Pree- uen, van Haarlem, met 6 rozen. Korpswedstrijd voor Vliegende Vendels. I. Burgerwacht Veisen mot 377 punten. Korpswedstrijd marga-geweer afstand 15 meter. A. Klasse. 1. Burgerwacht Hi'Ilegom 292 punten. B. K-iasse. 1. Burgerwacht Wijkeroog-Jan Gijzen- vaart 406 punten. 2. Burgerwacht Schoten 384 p. Hoogste korpsschutter A. v. d. Pol, van Schoten, 101 p. Schutter met de meeste rozen dezelfde met 4 rozen. Personeele wedstrijd afstand 160 meter. A. Klasse. 1. C. de Raad, Heemstede, 47 p. 2. J. VV. Mulder. Heemstede 47 punten. 3. M. Kuipers, Heemstede, 47 p. B klasse. 1. A. J. Hekiker, Bloemendaal, 47 p. 2. C. B van der V-ossen, Haarlem, 48 p. 3. A. Bos, Bloemendaal, 47 p. C. Klasse. 1. N. van Keulen, Bloemendaal, 50 p. 2. J. van der Berg, Bloemendaal, 47 p. 3. C. van der Leek Jr., Heemstede, 46 p. 4. J. Vermeer, Bloemendaal, 44 pun-ten. Hoogste en Rozen-scfoutter J. W. Mui- der, Heemstede. Personeele Marga-wedstrijd, afstand 15 M. A. Klasse: F. van den Berg, HiTlegom, 51 punten. B Klasse: 1. W. Verschoor. HiHegom, 52 punten. 2. A. Handgraaf, Wijkeroog, 51 punten. C Klasse: 1. C. Stoop, Schoten, 50 pun ten; 2. A. J. M. de Jong, 46 punten. De resultaten van de 2e ronde zijn aan merkelijk beter dan die der le ronde. Zij volffen hieronder: Generaal Joubert 205 p. Bioememfapi Commando .203 punten Voor Vaderland en Koning 203 juntcn. Claudius Civilis 203 punten. Rijwiel. De 32-jarige werkman, H. P. heeft 26 Mei U. in Zaandam een fiets gestolen. De verleiding (de „bicycle" stond onbeheerd tegen een boom) was hem zeker te sterk. Doch nadat hij het voorwerp zijner be geerte eenmaal in zijn bezit gekregen had, had hij er ook metoen genoeg van en wierp het in een sloot. Al spoedig gevoelde hij berouw over zijn daad en gaf zich zelf bij de politie aan. Dit laatste wilde de Officier van Justitie als verzachtende om standigheid in aanmerking nemen bij de bepaling der strafmaat en eischte 2 maan den gevangenisstraf. Glasruiten. In Woromreveer hadden 25 Mei 1.1. een paar buren ruzie met elkaar. De eerste bekl. was iet- of wat doof en gaf zoodoen de den deurwaarder werk, die de ver schillende vragen over moest brengen. Bekl. vertelde, dat buurvrouw altijd de heele butirt sart en tergt en op zekeren dag had zij weer stof en vuil i-n zijn bak kerij geveegd. Daardoor wa-s het deeg be dorven. Bekl. was toen kwaad geworden en sloeg bij buurvrouw een ruit in, waarop buurvrouw hetzelfde bij hem deed. De Officier eischte ƒ10 boete of 2 dagen hechtenis. Dan moest buurvrouw terecht staan, een flinke, pootige vrouw, die het feit ten stel ligste ontkende. De doove bekl., nu als ge tuige gehoord, vertelde, dat er ook glas in het deeg van het banket terecht gekomen was. Hij schatte de geleden schade op f 60, welke hij als schadevergoeding eischte. Nadat een volgende getuige ver klaard had, dat zij niet gezien had, dat bekl. de ruit ingegooid had, plaatste deze laatste zich manhaftig tegenover de getuige en krijschte: „Juffrouw, heb ik een ruit ingegooid?" Juffrouw schrok cn de presi dent kwam haaslig tusschenbeide: „Wie zegt dat nu? Ze zegt juist, dat ze het niet gezien heeft." Waarop bekl. weer haastig antwoordde: „Ik heb het niet gedaan, mijnheer," en deze verzekering een paar maal herhaalde. De Officier schetste bekl. als een zeer lastig mensch, dat hare buren plaagt en sart en bovendien misbruik maakte van sterken drank, waarom hij f 50 boete of 25 dagen hechtenis eischte. Beleedigend pamflet. Dan moesten een tweetal beklaagden terecht staan, waarvan één de beken de dienstweigeraar-hongerstaker Groenen daal. Deze #as niet verschenen. Bekl. moesten terecht staan, ter zake dat zij om streeks het begin van het jaar 1921 te Haarlem te zanten en in vereeniging al thans ieder afzonderlijk met het oog merk, om aan den beleedigenden inhoud ruchtbaarheid te geven of de ruchtbaarheid er van te vermeerderen, hebben verspreid een gedrukt pamflet, gelield „beschaving in Nederland," inhoudende o.m. de voor den kapitein der infanterie J. P. Loeffen, beieed-tgede woorden ,,'t fort Spijkerboor waar de tiran, kapitein L. mol zijn oer on eerlijk en eerzuchtig karakter potentaat is." De verdediger, mr. Tideman, vroeg schorsing der zaak, daar Groenendaal wel wil verschijnen, maar niet müg verschijnen. Pleiter had een verzoek bij den auditeur- „De weg naar het hart van den man gaat via de maag," nietwaar geachte lezeres? En we willen vandaag wel zoo ondeu gend zijn het gemeentebestuur van Bloe mendaal er heel even van te verdenken, dat; het dit vaderlandsche spreekwoord in dachtig was bij het organiseeren der fees telijkheden voor de opening van den Zee weg. Maar handig was het, dat geven we too. Immers: we leven in het gezicht van de annexatie en wie weet? dacht het be stuur van Bloemendaal. De opening van den Zeeweg was een gereede aanleiding al was die besteld, dan kon 't moeilijk mooier!! om de „hooge oomes" mild te stemmen. Wie weet? Wie weet? En Bloemendaal noodigde uit: Mr. Th. Heemskerk, Minister van Justitie, wet- tenontwerper, Mr. Dr. W. F. van Leeu wen, de hoogste autoriteit in den Raad van State, het college, dat de nieuwe wetten on derzoekt; den Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten, plus de Griffier, die inzake de annexatie ook nog wel wat in de melk hebben te brok kelen Precies de „hooge oomes", waar je 't bij zoo'n annexatie zoo'n beetje van hebben moet. Dwarskijkers waren blijkbaar niet noodig, mitsgaders Haarlem's gemeentebe stuurMaar dat had met den Zee weg ook niets te maken. De lunch in Duin en Daal? „Honni soit, qui mal y pense, „Schande over hem, die er kwaad van denkt," maar misschien zegt Bloemendaal's raad: die lunch, hoe duur ook, brengt zijn geld dub bel en dwars wel op. Jammer, dat in het Kurhaus te Zand voort die oude, goede, brave Slagveld, oudste wethouder van Zandvoort, voor „enfant terrible" speelde, en Bloemendaal's burgemeester toewenschte dat zijn ge meente gespaard zou mogen blijven voor ric „gulzige veclvratigheid" eener groole ge meente. Het heele gezelschap proestte het uil en de jolige minister van Justitie zocht onmid dellijk na de speeches den heer Slagveld op en zeide met z'n kostelijkste gezicht en 'n knipoogje, hem aan 't oor: dèt hud je nu niet moeten zeggen! Vrage: Kan Haarlem, als tegenzet, de Tweede Kamer en de Eerste Kamer niet od visite u'uymi Daar moet het per saldo toch van komenl Wie weet? Maar een ieder begrijpt wel, dat dit „Da- miaatje" grapjes maakt en dat Bloemen daal's Gemeentebestuur, in geen enkel op zicht enz. enz Honni soit, qui generaal le 's-Gravcnhage ingediend, om Groenendaal naar liicx te laten vervoeren, doch dit verzoek wordt blijkbaar niet inge willigd. Pleiter had ten minste er niets van gehoord en verzocht nu de zaak te willen uitstellen, tot Groenendaal op vrije voelen is en zelf kan kamen. De Officier meende, geen uitstel te moeten verleenen. Groenen- daaal toch kan wegens eigen schuld niet verschijnen. Wegens lichaamszwakte kan bekl. niet komen, doch dit is juist zijn eigen schuld, daar deze zwakte veroorzaakt is door lionger-staking. Daarenboven weten we niet, lioe lang dit uitstel nroet duj-en. Mr. Tideman antwoordde, dat de zaken in onderling verband en niet gescheiden be handeld moesten worden. Groenendaal had volgens pleiter, wel vervoerd kunnen warden naar Haarlem. Immers, hij is wel vervoerd van 't hospitaal te 's-Grav; n.hagc naar de gevangenis te Scheven!ngen en Zaterdag vandaar naar de Mortpoort in Leiden. Hij had dus ook wel naar Haarlem, vervoerd kunnen worden. Na in raadkamer te zijn geweest, willigde de Rechtbank het verzoek van den verde diger in, waarna de zaak voor onbepaalden tijd geschorst werd. Gamizoensberichten„ Benoemd zijn bij het wapen dor infanterie, met ingang van 25 Juli 1921, tot le luitenant bij zijn tegenwoordig korps, de 2e luite nant M. R. do Bruyno, van het 10e Re giment infanterie; tot reserve-le luite nant bij hun tegenwoordig korps de sserve-2e luitenants F. tfranke en K. Votewinkel van hot 10c en E. P. Ekkel nn het 21e regiment infanterie. Portefeuille verloren. Bij de po litie te Bloemendaal is door een motor rijder aangifte gedaan, dat hij nabij Woestduin oen portefeuille he ft v. rloren inhoudende 25 briefjes van f 1000.en nog eenig geld aan bankpapier. Zte had toch gelijk. De „Msb." vertelt: 'Te Haarlem aan de Kloppersingel laat Patrimonium een complex huizen ze It -n. Bezorgde buurvrouw tot vriendin die een grooter huis zoekt: „Mensch probeer eens aan do Klop persingel". Vrien'in: ,,'t Zal niet gaan, ik ben Roomsch". Buurvrouw: „Wat zou dat, 't gaat. toch juist van de Roomsehon uit". Vriendin: „Neen monsch, 't is van do Protestanten". Buurvrouw: „Geloof me nu, 't is voor de Roomschen. Ik heb 't zelf van een bestuurslid van do vereeniging gehoord, 't Gaat uit van PaterMonium Concert in den Hout. - Hot concert in den Hout te geven door het Haarlem s Muziekkorps oorspronkelijk op Woensdag 29 Juni a.s., zal plaats hebben op Dins dag 28 Juni a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1