Eerste Blai Een ramp voor velen. Uit den Omtrek VIJF EN DERTIG GULDEN te JAARGANG No. 13873 PER KWARTAALI 3»25 PER WEEK 0.2a FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.5/Vi NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. Dit nummer oestaat uit 2 bladen. WEGENS DEN FEESTDAG VAN DE H. H. APOSTELEN PETRUS EN PAULUS ZAL DIT BLAD MORGEN NIET VERSCHIJ NEN. ASSENDELFT. BEVERWIJK. CASTRICUM. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Heden keerden wij uit aan den Heer L. DE RI E, Zoetestraat 24, HAARLEM, de SOMMA van wegens het aan hem overkomen ongeval op 21 Juni. De Directie. In onze 61 uitkeeringen betaalden wij uit de somma van f9992. HILLEGOM. LISSE. NOO^DWIJKERHOUT. UITGEEST. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i BUREAUX» uiaiaise j.. zekere kringen van het verzekeringsbedrijf, dreigt te wor den en is reeds ten deele aen ramp voor velen. Doordat de „Algemeene" de groute levensverzekeringsmaatschappij van ons land in zeer slechten toestand is geraakt, en doordat de (eveneens zeer groote) „Kosmos" in een toestand is komen te verkeeren welke (om den wettelijken term te gebruiken) bijzon dere voorziening behoeft, wordt een groot deel van ons Nederlandsche volk ernstig gedupeerd, terwijl een nog veel grooter deel van ons volk gedupeerd staat te worden, indien nog meerdere verzekeringsmaatschappijen de voor beelden van „Algemeene" en „Kos mos" zullen moeten gaan volgen. Kan men zich een fatalere desillusie denken dan dat men na jaren en jaren van goed vertrouwen en van geregeld premie-betalen tot de ontdekking komt, dat de (dank zij ontbering en zorgzaam heid) moeizaam gespaarde gelden ge heel of voor een groot deel verloren zijn, of dat men van een eerlijk gekochte lijfrente slechts een gering periodiek percentage ofniets var te leven m handen krijgt 't Kan voorzeker ge.-arujk en lastig ;ija, wanneer andere takken van ver zekering b.v. brandassurantie's haar betalingen staken, doch zulks heeft voor de groote massa niet zulke fatale gevolgen als het faillissement van levensverzekering- en lijfrente-maat schappijen. leder oogenblik van den dag toch kan men zich bij een andere maatschappij tegen brand enz. verzeke ren de voor brandverzekering betaalde premie beteekent niet méér dan de ver goeding voor brandrisico over een be paalden termijn is die termijn ver- loopen, dan zijn maatschappij en ver zekerde in zekeren zin quitte was men door brand benadeeld, dan had de maatschappij het verzekerde bedrag voor zoover toegewezen uitge keerd is men van brand gevrijwaard jebleven, dan zijn de betaalde premiën weg, doch dan heeft men over den af- geloopen termijn daarvoor de gerust heid gekocht, dat men in geval van brand schadeloos gesteld zou worden. Geheel anders is het gesteld met de maatschappijen van levensverzekering en lijfrente. De levensverzekering en lijfrente-koop beteekent ee~ komst op langen termijn. Sluit men een levensverzekering, dan rekent men er op, dat bij den dood van de(n) verzekerde of (én) reeds op een rroeger tijdstip in ruil voor de perio diek stiptelijk betaalde premiën een overeengekomen bedrag zal worden uitgekeerd de premiën zijn ia dit geval dus zooveel als moeizaam Dijeen gehouden spaarpenningen, op welker deskundig en accuraat en <~ewetensvol beheer een ieder het volvt" recht heeft en rèker.t. Kcopt men een lijfre..it, d. v z. stort men zijn geld, of een deel daarvan in een levensverzekering, om daarvan tot levensonderhoud periodie; een vaste rente uitgekeerd te krijgen, dan heeft men de uitkeering van dat rentebedrag dank zij duur geld eerlijk gekocht voor overeengekomen termijn, dan heeft men een kapitaal in de maatschappij gestpken, dat zoolang de lijfrente termijn niet verloopen is voor een bepaald dêel het eigendom in moreelen zin van den storter blijft. Raakt nu een levensverzekering en lijfrente maat schappij in gebreke, dan zijn in het eerste geval de spaarpenningen gehee of ten deele reddeloos verloren, dan is in het tweede geval het in de maatschappij gestoken kapitaal, en daarmee de daarop verzekerde lijf rente, al dan niet geheel weg. Het verschil tusschen het faillisse ment (of iets wat daarop gelijkt) van een levensverzekeringen lijfrente-maat schappij en van iedere andere ver zekeringsmaatschappij is hiermede dui delijk aangetoond. Al onderschatten wij ook geenszins de jongste gebeurtenissen in het brand en ander-verzekeringsbedrijf (vooral omdat wij kenschetsend zijn voor het verzekeringsbedrijf in het algemeen), de jongste gebeurtenissen en.... ge- beurtelijkheden in het bedrijf de levens verzekering- en lijfrente-maatschap- i pijen lijken ons toch oneindig veel ernstiger, in v.-er'.-.rliikheid, een ramp voor velen Hoe 't zoo gekomen is Wii willen ons er van onthouden. de lotgevallen en situatie's van be paalde maatschappijen te bespreken;] liever geven wij in dit artikel in 't algemeen de oorzaken aan, welke ge leid hebben en nog leiden tot een voor vele verzekerden dupeerende malaise in het verzekeringsbedrijf. Onderscheide' wij crisis en r>iet- crisisfactoren Als niet-crisislactoren, welke tot de malaise bijdroegen, beschouwen wij le. in sommige gevallen onverant woordelijk beheer 't is naar ons een man van 't vak mededeelde ge beurd, dat de directeur van een be paalde maatschappij niet minder dan 90.000.— salaris (of tantième, enz.) opstreek I 2e. de scnerpe concurrentie, welke de verschillende maatschappijen el kander meenden te moeten aandoen de een ging al lager dan de andere, léger niet zelden dan een wiskunstige verzekerinosbecijfering eipe^lijk ge doogde 3e. vuor wat betreft de groote maatschappijen de vaak zeer dure buitenlandsche exploitatie men wilde in 't groot in het buitenland werken, ontzag geen kosten tot stichting van bijkantoren in het buitenland en tot aanstelling van het daarbij rioodige personeelhad men gehoopt op winst in deze ondernemingen, de bui tenlandsche exploitatie bleek vaak te duur, terwijl ze door de crisis daarbij nog noodlottig werd voor de ondernemer: Voegen wij hier ie nog aan toe de griep-epidemie, welke in de jaren 1918/1919 ons volk teisterde, talloos velen ten grave sieepte en de levensver zekeringsmaatschappijen dwong t"t ab normale uitkeeringen. (Wordt vervolgd). Voetbal. Velocitas I speelde Zondag middag tegen R. C. Ij. I van IJmuiden Voor deze wedstrijd was èen medaille uitgeloofd door Gebr. Boon,sigaren fabrikanten alhier. R. C. IJ. toonde zich de meerdere van Velocitas en won met 30, waardoor zij in het bezit der medaille kwam. De uitslag was wel wat geflatteerd 32 of 21 had den stand beter weergegeven. Er was veel belangstelling. Ingebroken. Van Vrijdag op Za terdag nacht is op brutale wijze inge broken in de timmermanswerkplaats van de Wed. K Vrouwe Jz. Gereed schappen worden, niet vermist. Een fiets echter van den heer H. Vrouwe, is meegenomen, een nieuwe motorfiets hebben de heeren laten staanzij verstonden zeker niet de kunst van motorrijden.Men zij op zijn hoedehet dievengilde is nog niet uitgestorven. Turnen. Op het turnfeest, gehou den te Wormerveer, behaalden de jon gens van de Gymnastiekvereeniging W. I. L. in den estafettaloop der 3e prijs een zilveren medaille. De jongen heer J. de Boer behaalde in den twee kamp (jongens van 1316 jaar) een 2e prijs en de jongejuffr. Ali Boet in den tweekamp voor meisjes den 3en prijs. Roomsche Landdag te Driehuis fVelsen) Zondag j.L heeft Velsen zijn vierden groolen Roomscfh Katholieken Lat)dag ge- Ihouden. Onder begunstiging van sdiitte- rond weder kwamen de deelnemers van JJiroulden, Wijkeroog. Velseroord, Drie huis, Santpoort. Sethoten en Beverwijk ouder hunne vaandels en banieren bijeen Ier hoogte van café Roozenslein te Sant poort. Drie muziekkorpsen, n.l. Soli Deo •Gloria van Driehuis, St. CaeciKa van Wij- .keroog en St. Caecillia van Sohoten na men plaats aan kop en staart en in het midden van den stoet. Zoo ging het vroo- Jijik eu friscth onder volle muziek over •den straatweg naar Velsen-riorp, vandaar over Velsoroord naar de kerk van Drie- thuis. Meer dan twee duizend Land'dag- ibezoekers vulden den schoonen tuin •acihler het kerkgebouw. De heer Wijssen, voorzitteir van het comité, hield, na hel zingen van Wien .Neêrlnnds Bloed door de menigte, de •openingsrede en verklaarde, dat het on derwerp van den dag „Het SoIidairLsme" was ingegeven door het verlangen edk katholiek te doordringen van de overtui ging, dat Solidairisme voor elk een plicht •is in deze tijden Daarop kreeg pastoor J. Kok van Am sterdam het woord. Zijn sonore stem won mot een geestig debuut aanstonds de harten der aanwezigen. Het was Leo XIII die den geest van het solidairisme oevr de katholieken wakker riep door zijn roep: „Mannen vereenigt UI" Men heeft dat begrepen, zich ver- eenigd in organisaties, zich solidair aan elkander gemaakt, gelifk het hun past, die allen staan op den grondslag van Pe trus' steenrots. Het soliidairisine is ou'd als de Kerk en werd reeds beoefend door de marte laren en de belijders. Zijn de anderen als de socialisten en de communisten, so lidair, dan is dat het solidairisme van den haat. Het echte solidairisme is gegrondvest op de twee deugden ,de (wee zuilen van rechtvaardigheid en liefde, vaarvan Chris tus door Zijn dood het voorbeeld gaf. 't Is dan ook bij Christus alleen, dat de edhte solidairiteit te vinden is. Wat men ons IsOod te Versailles was de car- ricatuur van 't solidairisme en kon geen I echten vrede geven. Hoe anders zouhet zijn gegaan, als 't cricifix boven de hoof den dezer zich wanende rechters der we reld had gehangen en een Paus had tus schen hen gezeteld. Maar de pen. die deze vrede onderteekende, was er een van haat en wrok. Buiten Christus geen ware vrodel De liefde vooral is het levensbeginsel vam alle Katholieke actie. De wereld staat vol van haar monumenten, 't Is het ge brek aan haar, die de wereld thans doet lijden. De wereld kent geen liefde en geen rechtvaardigheid meer Zooveel wordt daarmede, ook door katholieken helaas, gespeeld. Zij, die met woorden van liefde op de lippen de menschen tot het socialisme willen verleiden, brengen slechts schade, schande en ondergang. De echte liefde is in de ziel en gegrondvest in het Geloof. Wij zijn niet bestemd voor de aarde en moeten elkaar den weg wijzen naar den Hemel. Om ons te helpen is daar de pers. Maar dan moeten wij de Roomsche pers ook steunen en weren uit ons be reik de andere bladen, die den spot drij- ven met ons Geloof, onzen Paus, onze Kerk, onze Bisschoppen en prieders. Solidairisme eisöht dat van ons. Wij moe(en elkaar lief hebben, voor el kaar rec'hIvaardig zijn. Dan vormen wij een macht als men gezien heeft in de No vemberdagen van 1918. Wij moeten staan als vandaag arm aan arm, schouder aan schouder, in liefde en rechtvaardigheid elkander eerbiedigen. Daartoe zoeken wij de kracht in de Kerk van Christus, die getriomfeerd heeft over al hare vijanden aan de communiebank, waar ons solidai risme schitterend naar voren treedt, in het gebed, dat liefde, vergenoegdheid en verdraagzaamheid geeft. Binen enkele jaren zullen wij door ons -solidairisme 'n macht vormen, die de gehecle wereld in verblinding en vervoering aohter ons aan brengt Spr eindigt met den wcnsch, dat cp deze plek nog menige landdag als deze gehouden zal worden en dat steeds meer mannen en vrouwen hier zullen konten getuigen van hun solidairisme in handel en wandel, in leven en strijd. Na hel handgeklap dankt de heer Wijssen den sipreker .De R K. Zangver- eeniging St. CaeciKa van Velseroord zong het Ecce Quomodo. Toen beklom de heer Obr Jansen, directeur van het Centrale Hanzobureau te Amsterdam het gestoelte. Spr. heel zich tot taalk gekozen aan te toonen dat wij met een door den gods dienst gestaald solidarisme de maatschap pij tegemoet hebben te treden. Ifct ware onzerzijds blijk van het grofste egoïsme ais we in hei bezit van den schat des Ge- loofs niet beseffen, dat we niet alleen be: lijders, doch ook apostelen er. desnoods martelaren moeten zijn. Met de krachten van onzen godsdienst en onze Roomsche beginselen moeien wij broeders winnen. Dikwijls laat de onderlinge .amenwer- king, het solidairisme le wensehen over. Waar we bezig ziin elkaar 'erug te vin den om naar Roomscth Icginsdl voor waarts te kunaien trekken We kunnen tal kaar niet missen. Want het is niet waar, dat d normale tijden zijn teruggekeerd. Het wemelt nog van haat en vernielzucht Men wil een toren van Babel oprichten. De Test moet maar afgeschoten worden. Daartegenover staan wij met het bewust zijn dat er opgebouwd moet worden. In dat groote algemeene belang moeten wc dam ook onze kleine iwisten vergeten en aan de anderen voorbeelden stellen, waar door ze lot ohs aangetrokken wonden. Zoo wordt onze strüd zuiverder, maar niet minder zwaar. Want de kinderen der duisternis zijn nog altoos slimmer dan de kinderen des lidhts. Zij trachten volgelingen tusschen de onzen Ie maken. Maar wat willen zi'? Klassenstrijd, dus verbrokkeling van alle krachten, die el kaar noodig hebben voor bel wenk van den opbouw. Jjco XIII beeft reeds gezegd dat kn<i>:'taal en arbeid elkaar noodig heb ben. Wij willen dan ook geen dictatuur van wie en welke groep dan ook. De wereld beeft behoefte aan rust, aan vrede en ophouw Daarom moeten wij voor elkaar offers brengen, erkennen dat wij niet alleen rechten, maar ook pt'-ch ten hebben ruim denken en voelen. Het is niel de taalk der Katholieke groep op le Ireden als een hardhandige mare chaussee, maar als een verkeersagent, die de juiste richting aangeef!, Spr. doet een warm beroep op alle ar beiders. die uit de Roomsche armee ge deserteerd zijn, terug te'komen omdat al leen van onze bepioefde beginselen het heil is le verwachlen; beroep ook op de middenstanders, die, toen ze vervolgd werden d'oor den Slaat, onder dc muren der Keilk bescherming en vooruitgang vonden. Geen groepsbeslui ten, geen behartiging van groepsbelangen. Maar altijd rekening houden met de belangetv van elke andere groep, in één woord solidair zi'n in den breedslen zin. Da' solidairisme -zal ons behoud zijn en onze znnk doen verwin nen door onze kinderen, die de toekomst zijn. Spr. eindigt met het bevel aan allen: Niet versagen, voorwaarts! Dankbaar applaus beloonde den gecst- drifligen spreker. Ook hem huldigde de Voorzitter namens allen. De pauze trad thans in De menigte verspreidde zich •over den tuin. Onderwijl speelde de fan fare van Driehuis zeer verdienstelijk eeni- go nummertjes. Schoten taf er tol slot der •pauze nog een, waarna de vergadering heropend werd, het koor „Domine, sal- van fac.zong en de heer Bruna, re dacteur van het „Centrum" aan het woord' kwam. Daverende lachsalvo's kenmerkten het begin van deze rede. Spr. wensdhte meer speciaal he' soli dairisme [e behandelen in verband met de samenleving en met de vrouw Het vraagstuk van het solidairisme laat rich voor dc vrouw anders slellen dan voor den man. Zij moeten van de groote vraagstukken van dezen tijd wel iets we ten, anders wordt zij voor de andere richting of het verkeerde pad geholpen. Maar haar actie in de groote beweging worde hoofdzakelijk gevoerd In den engen kring van het gezin. Moet leder aan het grote huis zijn deel bouwen, het „alles •herstellen in Christus" doet zij op haar wijze in dit kleine kringetje. Daar be gint voor haar de solidariteit, vroeger meer genoemd de christelijke naastenlief de. De vrouw behandelt haar onderge schikte niel als een min de ré, maar als een zuster Zij moet de rechten van an deren eerbiedigen in hel gezin. Geen on- noodige afgunst, geen tweedracht, geen verwijdering lussohen klassen en standen, bureji en vriendinnen. De vrouwen heb ben ook solidair te zijn met de mannen en moeien hen steunen in actie en strijd. Solidair eveneens met t nn kinderen, die -ze moeten beluisleren en vormen De op voeding berust nu eenmaal bij de vrou wen. Zij vormen het karakter en strek ken bare zorgen tot op tateren leeftijd over het kind uil Dit le doen en goed (e doen is het deel der vrouw in het bevel tot alles herstel len in Christus, hun deel in het soti.da- risme. Onder vroolijk gelach en applaus breekt spr le zeven uur plots zijn rede af. De voorzitter dankt hem. den Zeer- Eerw. heer v. d Meer. pastoor van Drie huis en in het algemeen, alle heeren gees telijken leeken en organisaties, die aan wezig zijn en liet hunne hebben bijge dragen tol welslagen van dit feest Met een korl lof in de kerk werd deze welgeslaagde landdag gesloten. Viering verjaardag H.M. de Koningin. Woensdag j.l. vergaderde het besluur van Vereeniging lot Viering van den Verjaar dag van Hare Majesteit Koningin Wil-' hclmina, Ier vaststelling van het plan voor 31 Augustus 1921. Een voorloopig programma werd als- volgt vastgesteld: 's Morgens: Aubade; gevolgd door Om megang door de plaats en kinderspelen voor de kinderen der lagere scholen. Ge lijktijdig voor jongens en meisjes Vlieger wedstrijd. 's Middags: Specialiteiten Voorstelling in de openlucht. Zoo mogelijk zal na afloop een luclillbalon opgelaten worden (als dc financiën dit toelaten). Na afloop mast- kïimmen. s Avonds, 7 tot 9 Concert van de Bever- wijksche Harmoniekapol. 1011)4 Bios coopvoorstellingen. Naar wij vernemen gaan met de uit voering van dit plan, groote kosten ge paard, en geven wij het Beverwijksche pu- b' k in overweging, wanneer zij wensehen dat dit plan wordt uitgevoerd, zioh óp te gevèn als lid der vereenigiug. Evenals verleden jaar, zal ook na weer een feestgids verschijnen, waarin, naar wij vertrouwen, de Beverwijksche winkeliers op groote schaal zullen adverteeren en re clame maken. Voor de jeugd wordt weer gezorgd, door het uitschrijven van prijs vragen. Als er nu maar ruime medewerking komt van het Beverwijksche publiek, dan kan de vereeniging „Koninginnedag" goed voor den dag komen en van onzen eenig- sten nalüonalen feestdag oen feest voor „iedereen" maken! Aardbeien. De prijzen der nardlbeien blij ven tol heden nog beneden de verwach ting, die natuurlij in verband met de prij zen van verleden jaar hoog was. Evenwel waren de prijzien op de j.l. Zaterdag gehou den veiling hooger dan de daar voor af gaande dagen. Dit 'is voornamelijk te danken aan de vraag voor het binnenland. Uit Amster dam zagen we Zaterdag op de veiling wel 5 6 koopers die de geheele week niet aanwezig waren geweest. De prijzen liepen van den aanvang af reeds om 9 ct. per K.G. en werden nog opgevoerd tol 43cl. 'n prijs die .je geheeie week niet gekend was. Ook de doppers en peuien zijn goed in [■rijs. terwijl Tie nreuweanrdaopi len ovs nogal [wijzig zijn. Allesbijeeu g .urn n hebt :n de bouwers "alhoewel de prijzen niet zijn zooals verle den jaar, vooral van de aardbeien, niet le klagen. Echter opbrengst valt niet mee. De aanstelling of 1 audhaving daarvan verval len. l'reiuieboum. Door den Minister van arbeid is 'voor den bouw van een burger- woonhuis aan de Mienl alhier, aan J. M. Vervort een premie verieend van 1615. Melkwagen omver. Zaterdagavond overkwam de voerman van de melkfabriek van B. Lute alhier een ongeluk op den rijksstraatweg nabij den overweg van de spoorlijn. Het paard sdhrok van een langs den weg slaande auto en geraakte met oen der achterpooten over de Strang, tercgevo'ge waarvan dc wagen omkantelde en de kostelijke en kostbare inhoud der bussen, zijnde volle melk, over den weg stroom de. Jammer dat verschillende omstaanders niet de handen uit de mouwen slaken, dan had nog veel kunnen gered worden. Daar de voerman eerst het schichtige paard moest tot staan brengen, ging cr ongeveer 600 liter melk verloren. Een loc lijk schade- postje voor den eigenaar. Seriewedstrijden. Zondagmiddag werd op het terrein van C.S..V. de eindwedstrijd gespeeld van de sedert ©enige weken gehouden seriewedstrij den. Enorme belangstelling was op het terrein zichtbaar, want eenige hon derden belangstellenden woonden de zen wedstrijd bij. En geen wonder! De strijd liep tusschen het eerste elf tal der vereeniging, die de wedstrij den had uitgeschreven en Zaandijk Het fanfarekorps „Eendracht maakt Macht" luisterde den wedstrijd op door vroolijke muzieknummers ten beste le geven. De strijd was zeer spannend eu C.S.V. I won met 2—L Juist toen de scheidsrechter het einde floot, ging doelpunt 3 door de goal, doch deze werd niet meer medegeteld. Des avonds te 7 uur had de prijs- uitdceling plaats in het café van den heer A. van Benlhem. Door den voorzitter werden de prij zen met een toepasselijk woord uit gereikt, waarna de voetballers nog 'n uurtje gezellig hijeen bleven. De volgende prijzen werden uit gereikt: le afd. le prijs een zilveren lauwer krans aan C.S.V I: 2e prijs aan Zaan dijk I een groot verg. zilv, medv: 3e prijs aan E.D.,0. II een zilv. med. 4e prijs aan B.S..V, I een bronzen medaille. De hoogste score-prijs werd toe gekend aan C.S.V I met 12—3. 2e afd. le prijs een zilveren lau wertak aan Q.S.C III; 2e prijs een verg. zilv, kruis aan Kijiheim I; 3e prijs aan K.F..C III een zilv. med.; 4e prijs een bronzen med. aan V„A F.C. III De prijs voor het hoogste aantal punten aan Q.S.C III. Burgerlijke Slan t. Ond-rtrmvd: £T.. Douloozo en OJ. van de Water. H. J. Deen en A. Brussee. Gebarenz. van C. M. de GraafChau- dron. d. van J. J. van der Aar Ja?perse. Botsing. Zaterdag kwam een wa gen met hooi geladen in de Hoogewerf- straat in botsing met een straatlantaarn (arm). Deze word er af gerukt. Het personeel der gasfabriek was spoedig aanwezig, waardoor gasverlies werd voor komen. hoofd Chr. school. Als opvolger van wijlen den heor J. A. Verleur, staat als no. 1 op de voordracht de heer J. 0. do Koning te Spui bij Terneuzen. Er zijn 38 sollicitanten. De meeste ou ders wensehen den heer G. Vixebond, waarnemend hoofd en hebben aldus ge adresseerd; het bestuur dér school schijnt échter een andere meening toegedaan. Watervoorziening. B. en W. van Sassenheim hebben aan deze gemeente verzocht ook hun gemeente te betrekken bij de watervoorziening alhier. Hille- gom heeft hierop geantwoord, dat in verband met de spoedige electrificatie nieuwe plannen worden ontworpen «n dat nader onderzocht zal worden of sa mengewerkt kan worden. Vlegelachtig. Van de nog onvol tooide woningen van „Goed Wonen" zijn vele ruiten ingegooid door de straatjon gens. Deze baldadigheid kan niet genoeg worden afgekeurd; ook van de voormalige groentendrogerij zijn bijkans alle rui ten stukgegooid. Bond van Bloembollenhandelaren. In hotel Sistermans hield deze een goed bezochte ledenvergadering. Men is over gegaan tot de oprichting eener vereeni- glng genaamd: „Coöperatief Expeditie bedrijf ten doel hebbbende alle bloem bollenverzendingen coöperatief te behan delen. Het bestuur bestaat uit de hee ren: J. J. Dammers te Botterdam, voorz., Mr. M. Toulon van der Koog, secr., leden de hoeren A. Colijn, Voorhout; H. J. Arentshorst en H. van Zonneveld te SassenheimJ. v. Til, Lisse, W. Jonkheer en B. H. van Zanten,Hillegom en A. Bijnierse te Overveen. Ook overweegt de vereeniging de stich ting van een Centra'.en Bloemboilenraad. Jonge Batavieren. De landbouwer van de Marei had een dikken boom, waar van het hout nu juist geen hooge waarde had. Zijn jongens (schoolknapen) vroe gen hem ton geschenke. Dit verzoek werd toegestaan. De knapen hebben nu het gevaarte met primitieve werktuigen uit gehold en er een tweetal zitplaatsen in gemaakt. Zij laten nu hun primitieve woning te water en varen lustig en rustig in do Vossevaart. Het is aardig te zien, hoe leuk de snuiters dit werkstukje heb ben klaargespeeld. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse op Donderdag 30 Juni '21, dos namiddags om half aoht.. 1. Wijziging van de Statuten der N. V. ElectriciteUsbedrijf voor Hillegom, Lsse en Sassenheim, ingevolge voorstel van den Minister van Justitie. 2. Beneeming van ten hoogste drie ge machtigden voor de bijwoning van de Algemeene Vergadering van aandeelhou ders der N.V. Electriciteitslbedrijf voor Hillegom, Lisse en Sassenheim, ingevolge art. 34 der Statuten. 3. Adres van vele ingezetenen om een wal erlei dingbedir ij f 4. Voorstel lot wijziging van de Begrpo- 'Ét?v' ".>5;(l 19'0Van Inkarast'en en Uitgaven, dienst 5. Ingekomen stukken en mededeel in- gen. Daarna in gesloten vergadering: 2e sup. p'etoir kohier van den Hoofdelijken Om slag, dienstjaar 1920—1921. Reclames Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1920 1921. Kohier hondenbelasting, dienstjaar 1921. kt. J ,ert-- roef, s e. Evenals vorigo jaren gaat Woensdag, St. Petrus en Pau- lus, een processie van Volksbonders naar St. Jeroen te Noordwijk. De Bedevaari- - commi si:> rekent op een flinke deelname. Des morgens te kwart voor vieren wordt va af het Bondsgebouw vertrokken diar reeds te zes uur te Noordwijk de II. Mis voor de Bedevaartgangers door Pro e s r Kuijs van het Seminarie Hageveld zal worden opgedragen, welke ook do pre dikatie op het Martelveld zal houden. Men zorge dus in grooten getale te kwart voor vieren aan het Bondsgebouw te zijn. Weer een inbraak. In den afgelowen nacht werd alhier wederom ingebroken en nu midden in het dorp. Door het openschuiven van een raam aan de straat hebben dieven zich toegang verschaft tot de woning van den smid A. N. W. Vermin, en hebben uit de kast een bedrag van pl. m. 16 mee genomen. Het overige geld was door den bewoner medegenomen naar de achterkamer waar het gezin sliep. Ver moedelijk was het den heeren inbrekers daar wel een beetje te warm en hebben zij zich met deze kleine buit maar te vreden gesteld. De kast en het raam waren weer netjes gesloten zoodat het al bijna in den middag was eer de dief stal ontdekt werd. Van de daders was natuurlijk geen spoor te ontdekken. Een bijzonderheid. Als een curiosi teit moet vermeid worden dat bij den Heer H. van Kampen aan den boeren- kant alhier een kip is uitgekomen, die slechts 12 eieren gebroed had, maar waarvan 13 springlevende kuikens te voorschijn kwamen, waarvan 1 kuiken met 3 pooten. Het is duideli'k te zien dat er 2 kuikens uit 1 ei gekomen zrjn daar deze beide zeer in het oogloopend klein en tenger zijn. Terwijl de anderen veel sterker en grooter zijn. Gegund. Bij onderhandsche aan besteding is de verbouwing van het kan toor van den Itijksontvanger opgeJrw gen aan N. Scheerman, alhier. Uitbreiding. De uitbreiding der fa brieksgebouwen van den heor A. L. Stur- reveld is onderhands toegewezen aan M. Bcozendaal Jzn. en E. v. Twnijvor, bei den alhier. Fanfare. In navolging van andere muziek vereenigingen in den omtrok, hield Zaterdagavond ook on3 fanfare corps een ommegang door ons dorp en tegelijkertijd eene inzameling aan de we ningen der gemeentenaren. De opbrengst die zeker niet tegengevallen zal zijn. dient voor aanschaffing van nieuwe mu ziekinstrumenten. Een en ander bracht zooals te begrijpen is, veel volk op da boen Gemeenteraad. Afwezig was mot kennisgeving de heer W. II. de "VViidt. Na lezing en goedkeuring der notu len, kwam in behandeling een söhrij ven van het B.K. Kerkbestuur inhou dende een verzoek voor de Bewaarschool en wol f lö per kind en per jaar voor te zamen 60 kinderen. Verzoek wordt aan gehouden tot de behandeling der be grooting 1922. Mot eenige weinig beteckenendo cri- tiok van den heer Groot, krijgt de rijks veldwachter naar gewoonte zijn jaar- lijkscho gratificatie van f 53 en een pluim op zijn hoed voor zijn ge waardeerde prestaties van den voorzit ter. De suppletoire begrooting 1920 wordt goedgekeurd mot een totaal van f 232019 zonder hoofdelijke stemming worden af- en overschrijvingen op de begrooting 1920 aangenomen met een totaal van f 8295 Evenzoo wordt goedgekeurd de post on voorziene uitgaven, begrooting 1920. Do voorgelegde keuringsverordening wordt eveneens goedgekeurd. Ook wordt beslo ten een vaste lijnwerker voor 't G.E.B. aan te stellen, op een weekloon van f 40. met een proefjaar, terwijl in de oproe ping vermeld zal worden, dat pen sioenstorting niet wordt geëisoht. Met een rondvraag over eenige w_img beteekenende zaken, wordt deze vergade ring gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1