Eerste Blad. f Een ramp voor velen. UIT DEN OMTREK DONDEKDAü 30 JUNI 1921 44ste JAARGANG No. 13874 FRANCO PER POST PER KWART. BI*J VOORUITBETALING f 3'. 57*/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BENNEBROEK. NOORD WIJK. noordwijkerhout. IJMUIDEN. CASTR1CUM. HEEMSTEDE. ZAANDAM. ZANDVOORT. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL J 3.25 BUREAUX) II (Slot) 't Heelt menigeen destijds nog ver wonderd, dat de levensverzekeringen zich zoo kranig hielden al was de sterfte abnormaal hoog, de uitkeeringen geschiedden vlot en regelmatig. Ernstiger dan de in het vorig artikel genoemde, hebben echter de factoren, welke het gevolg waren van den grooten oorlog en van de groote crisis, de malaise in het bedrijf bevorderd. Noemen wij allereerst het feit, dat vele maatschappijen een beduidend deel van haar kapitaal belegd hadden in buitenlandsche effecten, welke door de oorlogscrisis vrijwel of geheel waar deloos werden. Dit veroorzaakte natuurlijk vele en groote stroppen direkte geldverliezen. Gedeeltelijk ook in verband hiermede is te noemen de ontzettende daling der buitenlandsche valuta. Zooals wij hierboven reeds zeiden is de tóch al vaak te dure buiten landsche exploitatie voor sommige maatschappijen noodlottig geworden Inderdaad t - Ten eerste moesten de Hollandsche maatschappijen, welke in Duitschland werkten (evenals de Duitsche maat schappijen zelf) ook oorlogsrisico d. 'w. z. ook uitkeering voor de in oorlog sneuvelenden verzekeren. Al sinds ruim 12 jaren 'n feit, waarin sommigen het bewijs willen zien, dat Duitschland zich tot den oorlog be reidde, den oorlog wilde..'n feit in ieder geval, dat den maatschappijen schatten gelds gekost heeft in den groo ten oorlog. De in Duitschland werkende Holland sche maatschappijen vielen onder de Duitsche wetten op het verzekerings bedrijf, en die wetten eischten o. a. ook dat de volle premiereserve van de maatschappijen voor een bepaald per rentage belegd werd in Duitsche fond sen. Voorts werd men gedwongen, in te teekenen op de Duitsche oorlogs leeningen. Welk een groote strop dit is geworden, behoeft wel niet nader uiteengezet. Verondersteld kan en moet verder worden, dat vele Hollandsche maat schappijen groote sommen herverzekerd hadden bij buitenlandsche maatschap pijen. die haar verplichtingen niet kunnen nakomen. Zóó is het heel verklaarbaar gekomen, dat een ernstige malaise in het verzekeringsbedrijf intrad. Nu zijn sommige directie's niet van eerig lichtzinnig beheer vrij te pleiten Jaren lang heeft men hier en daar den toestand veel te rooskleurig voor gesteld, door b. v. fondsen, enz. hoezeer ook in waarde verminderd nog maar steeds, als was er geen vuiltje aan de lucht, voor de oorspronkelijke volle waarde op de balans geplaatst te houden, waartegenover geen vol doende reserve gekweekt werd. Had men zich vroeger rekenschap gegeven van de treurige "werkelijkheid, dan was reeds vroeger ook de malaise aan het licht gekomen, dan was er in sommige (thans fataal aan 't licht ge treden) „moeilijkheden" misschien nog tijdig hulp geboden, dan hadden velen niet jaren lang gesteund op iets, dat achteraf absoluut geen steun zou blij ken. Doch hólst sommige directie's zijn ook enkele opeenvolgende regee'ringen en Kamers in gebreke gebleven. In Nederland is hoe absoluut nóó- dig het ook was nimmer-een wette lijke regeling voor het verzekerings bedrijf getroffen lang geleden einde 1908 hebben de maatschappijen ir zelf om gevraagd. Nu is er door de commissie-Niemeyer een wetsontwerp op het verzekerings bedrijf ingediend, en naar in vakkringen verluidt, is zulks over 't algemeen een uitstekend wetsontwerp. Men hoopt, dat deze wet er nu spoedig komt: zij zal vele onklare toestanden tot klaarheid kunnen brengen, wat Vooral in deze tijden nu het ver trouwen in het levensverzekerings bedrijf zoozeer geschokt is hoog noodig is. Dat is juist het funeste in deze malaise dat het publiek na het gebeurde met „Algemeene" en „Kosmos" en „Con cern Sorel" èlle maatschappijen min of meer gaat wantrouwen, terwijl er voor zeer vele vooral meer provin ciale maatschappijen voor wantrou wen niet den minsten grond bestaat. Zóó zelfs, dat de directie eener ons welbekende levensverzekering ons de zer dagen nog verklaarde, dat zij zeer gaarne hare boeken door een regeerings- accountant zou laten onderzoeken,: zóó accuraat en zóó voorzichtig was steeds het beheer en de belegging der kapi talen geweest. Om het wèlverdiende vertrouwen bij het publiek te herwinnen lijkt ons zoolang de .regeering zelf niet recht streeks ingrijpt tot herstel van onver diend geschokt vertrouwen het denkbeeld dezer directie niet kwaad. 't Is in het algemeen belang, dat de maatschappijen, welke dit waardig zijn, het volle vertrouwen van het pu bliek genieten. Dit vertrouwen wederom te bevor deren is Aller plicht, in de eerste plaats de plicht der directie's van verzekerings maatschappijen. Maandag 27 Juni hield de Hanze, afd. BermebroekVogelenzang, eene ledenvergadering in café „Graaf Flo- ris", van den heer Christoffel, te Vo gelenzang. Te ongeveer half negen opende de voorzitter de vrij goed bezochte ver gadering met den Christ, groet en heette de aanwezigen, in het bijzon der den Eerwaarden Adviseur, van harte welkom. De notulen werden zonder op- of aanmerking onder dank aan den se cretaris goedgekeurd. Onder- de ingekomen stukken was o. a. een schrijven van het Hoofd bestuur, waarin wordt gewezen op de laatste wijziging der Ongevallenwet en de verzekering-splichtigheid van dege nen, die met personeel werken. Het Hoofdbestuur is er in geslaagd een contract aan te gaan met een der beste maatschappijen op dit gebied, waardoor een belangrijk voordeel voor de belanghebbenden wordt verkregen. Zij, die in dc term-en vallen, geven zich in hun eigen belang op bij het Bestuur hunner af deeling. Een schrijven van het bestuur der R. K, gewesetlijke Middenstand^-fede ratie, om ook een Hanzedag in dit gewest, te Lisse, te doen houden, mocht de goedkeuring der vergadering wegdragen." Uit een oogpunt van gelijke platte- landsbelangen lijkt dat ook wel ge- wenscht. Als punt 2 der agenda kregen wij een bespreking over het nut en het karakter der Hanzebank. De lieer „„Qndoudijk, direeleur„.der Hanzebank te Ilillegom en correspon dent te Bennebroek, deed in een keu rig, duidelijk en leerzaam betoog liet groote nut, het mooie sociale karakter, den steeds toenemenden bloei en den zedelijken plicht om deze mooie, eigen Roomsche instelling ook te steunen en groot te maken, op uitnemende wijze uitkomen. Een hartelijk applaus en een woord van dank, door den voorzitter hein gebracht, was zeker dan ook wel verdiend- Moge' het succes 'in het belang der Hanzebank, daaraan gelijkwaardig zijn. Hierop kregen wij een uiteenzetting van een andere belangrijke instelling van de Hanze, nl., de Onderlinge ver zekering tegen ziekte en het voordeel daaraan verbonden. De heer Brandyer, voorzitter van de het vorige jaar ingestelde propa ganda- en studiecommissie, deed in een keimig en duidelijk betoog het groote nut en het groote voordeel van deze eveneens eigen mooie iu- slelLing in het licht stellen en kon dan ook niet anders dan na een ern stige studie deze instelling met warm te aanbevelen. Ook de heer Brandyer mocht een welverdiend applaus beoogen. D-e voorzitter, den spreker dank brengen de, herinnert er aan, hoe door het bestuur blijkbaar goed was gezien, d-oor deze com missie in het leven te roepen en hoe op de ze wijze beter en juister inzicht wordt ver kregen in de eigen instellingen. Hij deelde verder mede, dat de bedoeling is om voor do verschillende instellingen een agent aan ts stollen, maar dat het bestuur gemeend had liever eerst de leden met het nut en voordeel daarvan goed op de hoogte te brengen. Hij gaf echter in overweging aan hen die daarvoor iets gevoelden, daarover ern- slig te denken, daar waarschijnlijk op oen der eerstvolgende vergaderingen tot benoe ming van ecu agent zal worden, overge gaan. De bestuursverkiezing in de vacature- Bergman, liad tot uitslag, dat gekozen werd de -heer Th. Brandijer, die de benoe ming aannam. In een bespreking over de a.s. Centrale Raadsvergadering, werd be sloten, op voorstel van den voorzitter, een voorstel namens de afdeeling in te dienen, om i-n het orgaan, na afloop van deze, geen feuilleton meer le plaatsen. Een toelichting zal daaraan worden toe gevoegd. De in de vorige vergadering be noemde Vaaudelcommissie is reeds actief en beeft reeds een mooi program in studie. Bij de rondvraag dankte de heer Bran dijer voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopte naar beste krachten de Roomsche M-iddenstandszaak te bevorderen. Hierop sloot de voorzitter onder dank aan de aan wezig-en, op de gebruikelijke wijze de ver gadering. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de gemeenlcraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De notulen d-er vorige verga dering Werden goedgekeurd. De "raKening over 1920 van het Weeshuis wordt goed gekeurd, terwijl bes-loten wordt, op voor stel van Dr. van Nes, dat de bezittingen, die bestaan uit hypothecaire vorderingen il4 pCt. op een hooger percentage zui len worden gebracht. Tot leden der plaatselijke schoolcom missie worden benoemd le heeren J. H. van der Werf van Noordwifk-Binnen en J. G. de Wit van Noordwijk-aan-Zee, ten gevolge van het niel-aannemen der be noeming door de heeren B. J. de Groot en Admiraal. De winst- en verliesrekening van „Pa trimonium" sluit met een nadeelig saldo van f 11.OH,24. Een subsidie van 100 wordt verleend aan de reddingsbrigade te Noord-wijk aan Zee. Een regeling van uitgaven over 1920*21 wordt vastge steld. De Vereemiging van Christelijk onder wijs te Noordwijk-Binncn verzocht een crediet van f 59000 voor de stichting van een schoolgebouw. De vereeniging schenikt dan het terrein aan de Wilhelm-i- nastraat, ter waarde van f 4800, aan de gemeente, mits het gebouw daar gesticht wordt. Dr. Van Nes vindt een school van vier lokalen te groot voor 86 leerlingen. De beer Buyze stelt voor, het advies in te winnen van de plaatselijke schoolcom missie, welk verzoek wordt ondersteund door de heeren Meyer en Van Nes, doch hetwelk de heeren Kruyswijk, Vink, Krau en de Wethouders en de Voorzitter afkeuren. Het voorstel wordt met 10 te gen 3 stemmen verworpen, die van de ih-eeren Meyer. Van Nes en Buyze, waar na het voorstel van B en W. aangeno men wordt. Nadat over d« regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie uitvoe rig gediscussieerd was, werd het voor- steil Meyer aangenomen met de stemmen van de heeren Admiraal. Bol'ken-de, Lief- f-erimk. Van der Meer Van NCS en Van Went tegen. Met terugwerkende kracht tot 1 Janu ari 1921 zullen de jaarwedden van den commies in algemeen-en dienst f 2900 f 3600 er --.'•-„v' o- -Henen 1° klns:-r 2100ƒ2700 bedragen. Met intrekking van een vorig besluit tot een gridleening van 100 000 tegen een maximum-Ten te van 7 pCt., wordt besloten een geldleening aan te gaan van f 160,000. waaronder een bodrag van f 109,000 voor school-bouw. en bet overige voor openbare werken waterlei ding en crisis-uitgaven. Door verschillende raadsleden wordt •bij de rondvraag op den toestand der wegen gewezen, n.t. van den Jul i ana weg, de' PJet Hein straat en de gevaarlijke bocht voor het verkeer bij de Thomas- brug. Wat da eerste twee gevallen be treft, ligt de schuld bii de Mij. „De toe komst." B. en W. zullen nagaan, of er wat aan te doen is. Op vragen door den heer Alkemade omtrent de ontijzering van het drinkwater, antwoordt de voorzitter, dal het ijzergehalle zeer gering is. Voorts bespreekt de heer Alkemade de indertijd aangenomen vaarlvenbetering. Hij wil spoed achter de zaak zetten, vooral ook met het oog op werkverschaffing. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. met Graaf Van Limburg Stiruan nog niet tot overeenstemming zijn kun Pen komen, doch dat de zaak hunne voortdurende aandacht heeft. Daarna sluiting der vergadering. Voetbal. De derde wedstrijd werd ge speeld tusischen Alk IJ en N. V. C. III. Hier werd een heel aardig spel te zien gegeven. Vooral Ziik nei mooi samenspel zien en d-e achterhoede was magnifique Beide partijen kond-en echter geen doelpunt f-orcecren, zoodot er verflengd vrerd-, wat echter ook geen uitkomst gaf. Bij lo ting werd toen Zillk als winnaar aangewe zen. wat hem volgens onze meening zeker toekwam. Ongeluk. Maandag n.m. werd op het kruispunt Douzastraa-t, P-iokêstr., Bronck- horststraat, Van Limburg S lyrumslraat de heer G. A welke van Spaamdiun naar huis reed, overreden door een las-lauto. De auto kwam vanuit de Douzastraat en moest naar de Bronckhorstslraat. De heer A. per motorfiets kwam van deVan Lim burg Stirumslraa en moes door de Pickê- straat, waarop botsing volgde. De wielen van de lastauto zijn hem over de borst ge gaan. Gelukkig was de auo ledig Spoedig Binnengedragen bij de weduwe Angevaere kon de inmiddels ontboden geneesheer, dr. van Nes, verklaren, dat alles wonder bo ven wonder goed was afgeloopen. Per brancard is hij daarna naar huis vervoerd. Een dame die het geval zag, viel flauw. De motorfiets is ook niet veel beschadigd. Dit ongeluk is wc a rom een bewijs hoe dringend noodzakelijk het is op dien hoek langzaam te rijden Seriewedstrijden. Zondagmiddag te half twee kwamen tegen elkaa in het veld S. J. C. Ill logeu S. M. C. XII. Het was een lust dezen wedstrijd le zien. Er werd vu rig en toch kalm gespeeld en daar beide partijen even sterk waren, was de stand gelijk toen er ,yeinde" gefloten werd. Hier na werd tweemaal 714 minuut verlengd. De eerste 71/, minuut toen S. J. C. voor den wind speelde, wisten deze een goal le maken. Een schot op doei werd door den keeper gehouden, docht de inmiddels in- geloopen kleine v. d. Berg deed de bal in het net rollen en hiermede het winnende puntje maken. Ondankshet enthousias te spel van S.M.C. konden zij geen tegen- puntje maken, zoo dat de uitslag ten ten gunste van S. J. C. bleef met 10. Hierna kwamen in 't veld N. V. C. II van Noordwijkerh-out tegen S. J. C. I. De keus was aan S. J. C„ welke met zon en wind in den rug verkoos te spelen. Na den aftrap werd het leder direct naar rechts getransporteerd door Reekers, ..aa-rna Koek aan S. J. C. de leiding gaf met 10. Na weer uitgetrapt te hebben, belandde de bal bij v. d. Berg, die na vlug samenspel door een mooi gericht schot het tweede puntje maakte. Na we derom de bal te hebben bemachtigd strandde de aanval op de verdediging van N.V.C., waaruit een rnmeerfje voor het doel ontstond,waarop de linksbinnen, W. Riolmeyer no. 3 in het net deed rollen. Een corner voor S.J. C. leverde niets op. Na uitgetrapt te hebben werd de bal dadelijk door de voorhoede meegenomen, een vlug samenspel, voorzet van Reekers werd door v. d. Berg keihard ingekogeld. Stand 40. Hierna rust en gelegenheid om thee te drinken in de tent. Na rust begon N. V. C met verschen moed er werd flink opgezet maar door 'het actieve optreden van de S. J. C.-ver- dcdiiging werd hij slechts achtergewerkt. Een kleine onderbreking volgde door de onsportieve houding van het 'Noordwijik- sche publiek. Dan werd een doorbraak van N. V C. gestuit, een worsteling voor doel en daar ging onder daverend ap plaus het eerste tegenpuntje in het net. Stand 41. Dan volgde een opzetten van S. J. C.. van rechtsbuiten naar linksbin nen, die' prachtig voorzette en door de middenvoor Reekers in het vijfde doel punt werd omgezet. Dan werd door scheidsrechter Draayers een speler van N. V. C.- buiten het veld gezet voor ge meen spel. Aan de lijn werd een straf schop toegekend aan S. J. C. door den linksbuiten genomen door den linksbin nen langts den grond mooi werd geplaatst Ateoo eindigde met 6-1 in het voordeel van S. J .C. Alle spelers zonder uitzon dering verdienen een pluimpje voor het nette spel. Nieuwe weg. Ofschoon de nieuwe verbindingsweg tusschen Voorweg en Oude Zeeweg nog niet voor het gebruik is opengesteld, kunnen wij zeggen dat degenen die met de verharding van de zen weg belast waren, met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Wat echter de reden is dat deze weg met betrekkelijk zoovele boch ten is gelegd is ons niet duidelijk. Er wordt steeds zooveel mogelijk getracht bochten weg te maken of minder scherp te -doen zijn. Ook de ondervinding leert dat een bocht in een weg, waar veefl auto's rijden bijna niet goed gehouden kan worden en dat zulke plaatsen door auto's altijd stuk gereden worden. Het is alvast een uitkomst dat eerstdaags al deze voertuigen niet meer door het dorp behoeven te gaan tot groote ge ruststelling der Noordwijkers. Voetbal. Zondag a.s. zullen in de seriewedstrijden te Noordwijk de volgen de elftallen tegen elkaar in het veld komen, te beginnen half 2, O.V.O. I van Noordwijkerhout tegen S.J.O. III. Hierna S.M.G. I van Warmond tegen Nberlandia I Den Haag en Zilk II te gen S.M.O. II. Gered. Maandagmorgen stale de „Es peranto" bemand met Klaas Korbei en Corn, van Itooyen, in zee om te gaan visschen. De zee was toen kalm. Latei- op den dag werd zij onstuimig. De eigenaar kwam toen do hulp inroepen van de reddingsboot, daar gevreesd werd, dat het scheepje niet aan den wal zou kunnen komen. Spoedig stak de red dingsboot in zee, bemand met 12 roeiers, onder commando van J. v. Kan en Dirk Admiraal als stuurman. Wellra had men do „Esperanto" bereikt. De twee man nen stapten over in de reddingboot en met de „Esperanto" op sleeptouw werd weldra het veilige strand bereikt. Hulde aan de dappere redders, die hier twee mannen uit groot gevaar heb ben gered. Examen. De heer W. J. Konijnen burg slaagde to Delft voor het propa- deutisch examen als Mijn-Ingenieur. Dinsdag is alhier in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer J. Steenvoorden, in leven boschwaohter op het kasteel Leeu wenhorst, toebehoorende aan de familie Gevers. Bijna 50 jaar heeft de overledene dezen pest bekleed. Hij was zeer geacht en gezien door de familie Gevers en door het geheele land bekend bij de verschillende zomerbezoekers van de badplaats Noord wijk aan ee, die op -hun wandeltochten in de buitenplaats steeds een gastvrij ont haal vonden bij den ouden boschwachter. Hij ruste in vrede. Voetbal. Op het terrein van de R.-K. V.oetbalvereeniging N. V. C. werd Woens dagmiddag een vriendschappelijke match gespeeld tusschen Ziik I en N. V. C. II. Voor rust was de stand 11. Daarna werd het samenspel van N. V. C. veel beter en het gelukte den spelers dan ook om 4 mi nuten voor het einde nog twee doelpunten te maken, zoodat het einde kwam met een 3-1 overwinning van N. V. C. II. Een serenade. Woensdagavond werd door de pas opgerichte R.-K. Muziekver- eeniging Jeanne d'Arc", een serenade ge bracht aan den ZeerEerw. Heer Pastoor H. M Quant der St. Jozefsparochie. Nadat eerst met „Lang zal hij leven" was begon nen, werd door den heer J. v. Dijk, voor zitter der Vereeniging, een mooie toespraak tot; Z.Eerw. gebonden, waarin hij hem na mens de leden der vereeniging feliciteerde met zijn verjaardag en den wensch uitsprak dat Z.Eerw. nog vele jaren moge gespaard blijven voor zijn parochie. Tevens wensohte spr. Z.Eerw. geluk met bet vervullen van zijn hartewensch, het oprichten van een R.-K. Muziekgezelschap. Hierna werden op uitnemende wijze een tweetal marschen ten gehoore gebracht, waarna de eerewijn werd aangeboden. Inmiddels waren ook in de pastorie aangekomen de ZeerEerw. Heer Deken Zondag, van Vogelenzang en nog eenige heeren geestelijken uit den omstrek, waaronder ook de Z.Eerw. heer Pastoor Hafkenscheid, uit de Parochie de Zilk, wel ke all-en met belangstelling de uitgevoerde muzieknummers aanhoorden en luide uiting gaven van bun instemming met het geen t-en gehoore werd gebracht. Er wer den nog een paar mooie nummertjes ten gehoore gebraoht, waarna de Z.Eerw. heer Pastoor der St. Jozefsparochie het woord nam en de muzikanten dankten voor de attentie hem bewezen en de beste' wenschen uitsprak voor den verderen bloei der ver- cemigiing er tevens den nadruk op leggende, dat wij nu zijn waar wij wezen moeten. Nadat nog eenmaal „Lang zal bij leven" was geblazen, trok men onder het spelen van een vroolijken marsch naar de Pa rochie vain St. Victor, omook den Z.Eerw. heer Pastoor J. Westerhof een serenade te brengen. Nadat ook daar, onder zeer groo te belangstelling van de zijde der inwoners de verschillende nummers zeer verdienste lijk waren ten gehoore gebracht, en ook daar de eerewijn was rondgediend, trok men weer in optocht met muziek naar het dorp en werd ook den burgemeester A. A. G. M. van Iersel een serenade gebracht. Na dat de voorzitter der vereeniging eenige toepasselijke woorden had gesproken en hulp en steun voor de vereeniging van de zijde des burgemeesters had verzocht, werd door den burgemeester eenige woorden van dank gesproken tot de muziekvereemiging voor de attentie hem bewezen. Spr. wees ook op den durf der vereeniging, die, na het beslaan van slechts eenige weken, reeds serenades bracht aan de autoriteiten der gemeente. Spr. hoopte dat dit 't begin zal zijn van 'n glorievol -bestaan, wees dan ook op den patroonheilige der vereeniging, die ook was geweest een Maagd van Moed, Durf en Zelfvertrouwen, zoodat de leden door haar voorbeeld te volgen, zeker de overwinning zullen behalen over de ver schillende moeilijkheden, welke in hun verder bestaan nog te wachten staan.. De burgemeester sprak zijn meening uit, dat de vereeniging, door dat voorbeeld te vollgen, er ook zeker in zal slagen, den naam der vereeniging en daarmede ook den naam dei gemeente Noordwijkerhout op de ver schillende concoursen hoog te houden. Na dat ook hier weer 'n viertal nummers was ten gehoore gebracht, was de eerste succesavond der nieuwe muziekvereeniging ten einde en werd de stoet ontbonden. Een bijzonder woord van hulde past hier zeker aan den WelÊcrw. heer M. v d. Eem, voor den grooten ijver waarmede hij dezen avond ita elkaar heeft gezet en voor de vele moeiten, welke hij zich hier voor heeft getroost. A.s. Zaterdag 2 Juli zal een schiet wedstrijd plaats hebben met margapatro- nen van de Noordwijkerhoutaohe Bur gerwacht. Voor dezen wedstrijd, welke zal gehouden worden op het schoolplein in het Dorp, des namiddags te 5 uur, zijn verschillende prijzen uitgeloofd, ter wijl de prijswinnaars kunnen mededingen in den grooten kringwedstrijd welke in de volgende maand zal gehouden worden. Het Bestnur heeft iu overweging om dezen wedstrijd eenigszins feestelijk te houden. N-V. Indu. triêele Mij. Hera IJ muiden In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Industriëelo Maatschappij Hera te Umui- den, worden de balans-, winst- en ver liesrekening over 1920 goedgekeurd en aan directie en commissarissen décharge verleend. Van de commissie, benoemd in de jaarlijkscho vergadering gehouden op 31 Mei 1820 was de mededeoling ingekomen dat er naar hare meening geen aanlei ding bestond voor de algemeene verga dering van aandeelhouders om hare goed keuring aan de balans-, winst en ver liesrekening over 19l9 langer te ont houden. Deze stukken werden derhalve met algemeene stemmen goedgekeurd en de directie en commissarissen gedéchar- geerd. Met het oog op de noodige reser veeringen werd geen dividend be chikbaar gesteld. De heer H. Zijlstra werd met alge meene stemmen als commissaris herkozen. Benoeming. Naar wij vernemen is door de afd. Noordhollan-d van de vereeniging vau Ned'. Gemeenten tot voorzitter der sectie meer speciaal belast met de behan deling van eleclricileitszaken benoemd de heer Lommen, burgemeester dezer ge meente, tot gisteren voorzitter van de opgeheven vereeniging van electriciteits bedrijven V. E. B. Zusterswoningen. De woningen door het provinciaal gesticht gebouwd op het terrein van Duin en Bosch zijn gereed gekomen. De zusters kunnen dus hunne mooie huisjes betrekken. De woningen zijn doelmatig ingericht en hebben een lief aanzien, terwijl een mooi aangelegd terrein voor de woningen een vriende- lij'k-en en gezelligeir indruk geeft. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Vrijdag 1 Juli des namiddags 7 uur ten Raadhujze. De agenda vermeldt: 1 Notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Af- en overschrijvin gen. 4. Betaling uit den post van on voorziene uilgaven. 5. Vaststelling sugpk kohier dienst 1920. 6. Behandeling prae- advies omlrcnt aanvulling reglement Bur gerlijk Armbestuur. 7. Behandeling prae- advies inzake opheffing U L. O. school. 8. Vaststelling van het kohier H.O. dienst 1921. 9. Behandeling pra-e-advies inzake bepaling percentage van heffing. 10 Wij ziging verordening Warenwet. 11. Ver- leenen van eervol ontslag aan den onder wijzer Dekker. 12. Behandeling belasting reclames. 13 Rondvraag. Stukken, voor zoover niet toegezonden, liggen ter secretarie Ier inzage. Jubileum. Gister herdacht de heer J. Vring, adjunct-hoofdimachinist bij de gemeente-waterleiding van Amsterdam te Leiduin, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de waterleiding in dienst trad. De jubilaris ontviing van dè directie teen oorkonde, en van collega's en werlk- ïied'en eveneens een oorkonde en een fraaie schrijftafel. Verder werd het feest In den huiselij- ■ken kring herdacht. Burgerlijke Stand. Geborenz. vanJ. J, Sluijterde Wit. z. van W. A, van Heijningen—van den Eija- de. z, van A. J. Heijman—de Bruine, z. van C„ BosdijkBaljet d. van A. J, RuysenaarsWubbe. OnderLrouwd: Joh. van der Plas en II. J. Oudakker 'L. Bulters en C. A4 M. Gielen, Getrouwd: G. H, Scholten met P. A, Tiel. -J, J. Schelvis met A. W, Medenblik. 31 December 1920 telde Zaandam 28846 inwoners en wel 14532 man nelijke en 14314 vrouwelijke. HIT UL ZAAMölJttEjunv. Zierdag *26 Juni iiueld de Boud van R. IV.. Lumeeaieraausieueu ui ttet Staieu- kicsivricg üistrxct Zaandam een buitenge wone leueuvergadering te Uitgeest, cue zeer goed bezocht was, en waar als spre ker optrad dc heer 1*'. Moerel van Ouue-. water met het onaerwerp „De Underw.jS- wet De Visser en de verplichtingen vau de Gemeenten." Na de opening door den voorzitteT, Mr. A. J. M, Leesberg, op de georume- ilijike wiipze, heette spr. de leden welkom, en gaf zijn tevredenheid' te kennen ovei de flinke opkomst. Vervolgens werden de huishoudelijke zaken afgewerkt, waarna bet woord ver leend werd aan den heer F. Moerel. Op zeer duidelijke wijze zette spreker De Onderwijswet De Visser uiteen, en de na afloop gestelde vragen, die tot aller tevredenheid beantwoord werden, bewe zen wel, hoe goed het van het bestuur gezien was, om over dit onderwerp te laten spreken, en hoe leerzaam dergelijke vergaderingen zijn R. K. Gemeenteraadsleden, die nog niet aangestoten zijn, wordt lid van onzen Bond, opdat ge ook van deze leerzame vergaderingen kunt profiteeren. Inlichtingen verschaft gaarne het Secre tariaat W.ilbellminastr-at 12, Krommenie: Na den spreker voor zijn keurige rede bedankt te hebben, stoot de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze Dinsdag Werden to Haarlem een viertal personen gearresteerd, die, zooals later bleek, te Zandvcort, Aerdenhout enOvor- veen inbraak gepleegd hadden. Zij ziif thans aan do Zandvoortsche politie over geleverd, beschuldigd van diefstal va* 80 K.G. lood, aldaar. Volgen3 do op 15i Mei 1.1. vak- kraoht geworden kiezerslijst bedraagt al hier het aantal kiezers voor leden van di 2e Kamer der Staten Generaal 3203, vcot leden van de Provincialen Staten 313® en voor leden v. d. Gemeenteraad 2716; Vlaggetjesdag. De Vlaggetje dag gf* houden ten bate voor het Genootschaj voor Kinder Herstellings en Vacantia kolonies heeft opgebracht, dank zij de ijverige verkoopstertjes, de som vav, f 497.01. Motor-ongeval. De heer V., wo nende Pakveldstraat alhier, tufte gri er- avond langs de Zandvoorterlaan, toei plotsóling een hond voor zijn motor sprong, waardoor de heer V. voorover ei van af viel en ernstige kneuzingen en ontvellingen opliep aan hoofd en har.den Gemeenteraad. Dinsdagavond ver gaderde de gemeenteraad, onder voor zitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Koning en Vat* der Schinkel. Aan de hand van eenige ingekomen verzoeken, vroegen de heeren Mole naar en Bramson, waarom aan per sonen, in Zandvoort woonachtig, wel eens geweigerd werd fotographische opnamen aan het strand te doen, ter wijl die vergunning wèl verleend wordt aan personen, niet in de gemeente wonende. De Voorzitter antwoordt, dat dan de Vergunning le laat aangevraagd is.< Verder moeten B. en W„ tegen „over bevolking" van liet strand door ver schillende kooplieden waken. De heer Van der Plas merkt op dat het publiek overlast ondervind! van fotografen e. d„ Dc heer Motenaar zegt, dat er bijv, op 't Kerkplein twee personen met ijs wagens staan. Dit is te veel en hecfl: tot gevolg, dat geen van beiden hinn brood verdienen. Wethouder Slagveld heeft reeds merkt, dat er aan te veel kooplieden e. d. vergunningen verleend zijn. Voo» werklo-ozen moet men echter een uit zondering maken. Hij vindt óók, daV inwoners vóór vreemdelingen moeien gaan. De heer Bramson vraagt nu, of ea aan mej. Simons en den heer Brandt man alsnog vergunning verleend ka» worden voor photografische opname» te maken aan het strand. De Voorzitter antwoordt ontken., nend, doch na eenige discussie doet wethouder Slagveld dc toezegging, dafl hij de zaak zal onderzoeken en wan neer de noodzakelijkheid daarvan blijkt, zal liij met een voorstel ka men, de vergunningen aan niet-inwo ners in te trekken. Op voorstel van den heer Van Hel den wordt besloten, in den vervolge niet langer te vergaderen dan tol 11 uur. De schoolarts en dc gemeente geneesheer worden benoemd tot 1 Ja- nuai-i 1922. Besloten wordt, den gas verbrui ken. in hiiiirt/oon L* «limn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1