H. J. LAMP INGEZONDEN. VOORHOUT. HILLEGOM. SASSFNHEIM. HAARLEM. Slechte voeding en verwarming in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. UITVERKOOP Provinciale van Noord- Holland. De hongerstaker-Herman van Groenendaal. Bart elf orisstraat 18 Propaganda-avond „Kennemer- land." VAN ONS KANTONGERECHT. Personalia Tt-K. Korenbond-Zanger tdag. In de f Doie parochiekerk van Sint Bartholo- f.eus te Voorhout werd gisteren de aan- ekon ugde Zangersdag gehouden door de «ren van den Korenbond uit het De- aenaat Noordwijk. Tegenwoordig waren de HoogEerw. Heer Mgr. Zondag van Vogelenzang, de Regent van Hageveld, verschillende Pro fessoren, Pastoors en Paters en een be duidend aantal gelcovigen. Door 7 koren werd aan den zangers dag (wedstrijd), deelgenomen nl. Hille- gom' St. Joseph, Noordwijkerhout Sint Victor, Sassenheim, Noordwijk, Nieuw- Vennep, Voórhout en Hillegom (St. Mar tin os). Voor het Gregoriaansch was een zil veren medaille als prijs uitgelcofd, voor de gefigureerde muziek een diploma. Als Jury-leden traden op de Zeer- gel. Hecren Prof. van der Wiel, Reijne en Van Leeuwen en Mej. 0. M. W. fctoogervorst van Hillegom. Het programma begon met orgel bespeling „Cantabile van 0. Franckdoor prof. Van der Wiel. Hierop „Cibavit" door 4 koren. Hierna zong de Schola van Hageveld „Christus factus est" uit het graduale van Witten Donderdag (dit koor zong mee alléén ter opluistering buiten mededinging). Hierna speelde da Prof. Ave Maria van Max Reger. Hier na „CPavit" 2e gedeelte, daarna de Com- munio van den 2en Zondag na Drieko ningen door de schola. Hierna het vrije nummer. Het koor van St. Joseph te Hillegom voerde uit „Alma Red. no. 46 uit den Gregorius Bundel; St. Victor „Ave Verum" van WLrtz, Sassenheim „Jesu Dnlcis" van Lans, Noordwijk „Ecce ouomodo moritur" van Handel, Nieuw-Vennep „O Salutari3 Hoetia" van Joh. Beltjens, Voorhout id. van Eppink en Hillegcan (Si Martinus) ,,Ave Ve rum" van Fr; Koenen. Hierna als afwis seling „Kyrie uit missa St. Agnetis" van Ph. Loots door de schola en door hetzelfde „O quam suavis est" van N. Jansen en tenslotte het prachtnummer voor orgel „Flötenconcert" van Rinck (niet liturgisch). De uitslag van den wedstrijd was, dat de zilveren medaille werd toegekend aan Noordv.'ijk, terwijl het diploma niet werd toegekend. De HoogEerw. Deken Zondag, reik te aan den Directeur van Noordwijk den prijs met een toepasselijk woord over Bn hoopte, dat deze eer voor de andsre koren een aansporing moge zijn om met onvermoeiden ijver voort te gaan om de H. Geheimen op te luisteren. Hier op beklom Pastoor van den Boogaard van Nienw-Vennep, president van den Korenbond den kareel en sprak ongeveer als volgt: Mannen-leden van den Koren bond, de ZeerEerw. Deken heeft da zil veren medaille aan Noordwijk uitgereikt, aan mij is de taak deze heerlijke bijeen komst te sluiten. In mijn 'jeugd mocht ik geen zanger worden, omdat vader zei: als de duivel in de kerk komt is hij) "t eer.-t op het koor. Hoe rijmt men dan te samen de gulden spreuk: „wie zingt, bidt dubbel"? Begrijpt men zijn verhe ven taak niet, dan is het onwaar. Maar gij, leden van den Korenbond, gij hebt 'tweemaal gebeden, u zelf verdubbeld, meer dan verdubbeld. Wat hebt ge u geen moeite gegeven om hier voorbe reid te koenen, u geschikt naar den wil van uw dirigent. Uw arbeid wordt ze ker door God beloond, meer dan simpel gebedje in in stilte verricht. Gij hebt gesticht de hcorders, alle aanwezigen zijn als aangegrepen door wat do gezangen hebben vertolkt, ook door wat de Schola u en ons deed hooren. In dezen zin op gevat, is de spreuk zelfs mager! Hartelijk dank voor de groote moeite door u be loond! Namens God zeg ik n dank. We gaan weer beginnen, n:euwea arbeid iracht ons, als Prof. Van der Wiel zijn lessen voortzet. Na dezen zangersmiddag hopen we vol gend jaar te komen tot een zangersdag. Alle koren hebben lof verdiend. Behal ve uw Dirigent, uw mee der, hebt ge nog een anderen Mee ter die u roept en u honderdvoudig beloonen zal. Laat zoo mo gelijk uw ijver vermeerleren in Zijn dien tnw verheven roeping brengt u steeds nader bij Hem. Mag ik u nu voorstellen in 1922 een Retraite te houden, uitsluitend voor de leden van den Korenboni? ■Met een krachtige heerlijke opwek king sloot Pastoor Boogaard zijn mooie rede. Hierna gingen de verschillende koren buistoe. Schitterend is deze dag geslaagd en allo koren hebben getoond wat er ge daan kan worden bij goeden wil voor Jen Dienst van God. Raiffeisenbank. Dinsdagavond hield ée Coöp. Onderlinge Spaar- en Voorschot bank voor Land- en Tuinbouw hare jaar- Rjksche ledenvergadering. Zij werd gepre sideerd door den heer Th. Jonkheer op verzoek van den heer J. Witteman. Na voorlezing der notulen werden deze ongewijzigd gearresteerd. De rekening en ba-ans werden op advies der finan ticete commissie met algemeene stemmen goed gekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Tn dit, ons zeventiende jaar van vereeniging is duidelijk merkbaar de minder goede gang van zaken in het bioembatïenbedrijf en de tuinderij. De om zetcijfers gingen verge'eken bij 1919 ach- leruit, het winstcijfer steeg echter niet on belangrijk; een gevolg van de omstandig heid, dat wij ve i, geiden te plaatsen had den en die voordeeliger wisten te beleggen dan bij de Centrale Bank. Aan spaargelden werd ingelegd 268517,94 tegen 400981,61 in 1919 en terugbetaald 349901,28 tegen 475284,37 in 1919. In rekening ct. gestort 532923,60 H te gen 1,079,441,22 in 1919 en id opgeno men ƒ563.069.48 tegen 1238843.62 in 1919. Aan voorschotten werd uitgegeven 156,475 tegen 205,175 in 1919. De totale ontvangsten met inbegrip der saldi beliepen f 1599272,2014 tegen 2.629.564,8314 io 1919. Totale uitgaven f 1.577.357,77 tegen 2 617.487,27 in 1919. De totale omzetcijfers waren in 1920 3,176,629.9714, in 1919 5.247.0'2.10. De winst beliep 2345,21 Het geheele ver slag werd voor kenninsgeving aangeno men. De vergadering keurde zonder hoofde lijke stemming goed de door het bestuur voorgestelde wijzigingen, welke zijn als volgt: dag opeischbaar, gewone spaargel den en deposito's 4 pCt.; voor 3 maanden vast 4,2 pGt; voor 6 mud. 4,5 pCt. en voor 12 maanden 5 pCt. Voorschotten, ook in rekening courant 6 pCt., provisise Vi pCt. bij een omzet van minstens tweemaal het crediet wordt de provisie teruggebracht tot pCt. De voorzitter benoemde tot leden van het stembureau de heeren G. Biemond, G. Suykepforrd en W. Vlo!man. Gekozen wer- dien tot Hd van den Raad van Toezicht de heer J. Wiedemeyer, tot leden van bet be stuur de heeren L. Stassen en W. H. Ruigmk Jz. De twee eerstgenoemden wa ren aftredend. De heer Ruigrok werd ge kozen in plaats van den heer J. Goemans Pzn., die wegens vertrek uit de gemeente moest ophouden lid der uereeniging te zijn. Tot leden der finan tieele commissie koos men de heeren N. J. Neüs, W. Vtotman én G. H. Hermans. Alle gekozenen namen hnnne benoeming aan onder dankzegging voor het gestelde vertrouwen. Bij de rondvraag informeerde de heer Baiders naar de Hypotheekbank. De heer Nieberdrng licht toe, dat de plannen voor het oprichten daarvan voor'oopig zijn op geheven, omreden de Centrale Bank over voldoende middelen beschikt om gelden onder hypothecair verband te verstrekken. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter onder dankzegging voor de op komst gesloten. R. K. School. De heer S. Spronk, on derwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier is met ingang van 1 September in gelijke betrekking benoemd te Harlem (Hoofd de heer Spel'er). Vrijwillig Land t rm. Oo uitnoodi- ging van onzen Burgemeester waren Don derdagavond 7.30 uur den 23 Juni een 50-tal jongens bijeengekomen tot deel name aan de te houden oefeningen voor den Vrijw. Landstorm. Luitenant van Pelt, zette doel en voor- deelen aan deze verbintenis verbonden uiteen, waarna ieder bezoeker een biljet medekreeg, waarop de ouders hunne goedkeuring aan deze verbintenis kan nen betuigen. Deze biljetten kannen worden ingeleverd bij den heer van Bre da, Kerk laan. Tweemaal per week zullen oefeningen worden gehouden, onder leiding van in structeurs (duur der oefening 2 uur). In de maanden Januari, Mei en Sep tember worden examens afgenomen en kunnen deelnemers dan voor korporaal, sergeant en vaandrig worden opgeleid, welke rang zij behouden bij indiensttre ding bij het leger. De duur der volledige voorgeoefendheid Ï3 si ohts 2 maan Ion. Burgerlijke. Stand. Geboren: Petrus Cornells Adrianus z. van A. G. van der Zwet en W. H. Langelaan. Getrouwd: Johannes Barnardus Bak ker 34 j. en Johanna Maria van Leeu wen, 26 j. Oamelis Hermanus van Dijk 24 j. en Cornelia Johanna Duijn Ct jaar. Overleden: Maartje Treur 51 j. echt- gen. van A. Overvliet Johanna Smit 73 j. wed. van P. Lagas. Gevestigd in onze Gemeente: Mej. M. J. 0. Kuijpers, Oharbonlaan 16, van Rotterdam; J. P. Schmal en gezin, Ohar bonlaan 4, van Leiden; Mej. M. M. van Hago, U ofdifcr. 172, van Hillegom. Vertrokken uit onze GemeenteMej. J. M. van Leeuwen, naar Noordwijker hout; J. H. J. Bronswijk naar Wasse naar. In1 vering rij': g e 'eren la d eer li h- tigen lichting 1916. De inlevering van rijksgoederen door Landweerplichti- gen, lichting 1916, dezer Gemeente, moet plaats hebben te Lisse in het politie- lokaal onder het Raadhuis, op Woensdag 6 Juli a.s. dee voorm. te 10.30 uur. De collecte voor het fonds voor de gewapenden dienst in onze gemeente ge houden op 20, 21 en 22 Juni heeifc opgebracht f 23.191/2- Telling grondgebruik en veetapel. De uitslag vcor deze gemeente van de telling van het grondgebruik en den vee stapel is als volgt: Tuingrond en bouwland 2.50.49 HA.. Aantal runderen 577, paarden 83, schapen. 117, geiten 119, varkens 548, kippen 2817, bijenkorven 12 stuks. Bedevaart naar St. Jeroen te Noord- wifk. Woensdagmorgen 4.30 uur ver trok de Bedevaart van hier naar St. Je roen. De deelname was sleiht, terwijl Lisse een prachtige opkomst gaf. Toch ware hel onbillijk de adresseeren- de Vereendging al te zeer de verzending en de publicatie van bedoeld adres aan de Provinciale Sfalen Ie verwijten. Het perso neel en ook de besturen zijn niet genoeg zaam op de hoogte van het gestichtsbe- heer en den gang van zaken in het Zie kenhuis. Er was wel contact tusschen hen en het bestuur; maar de goede gelegen heid, om wederzijds door gedachten wis seling eikaars inzichten te begrijpen (en begrijpen gaat allicht de waardeering vooraf), was er met, zoodat, nu onder het personeel zeer sterk de indruk leefde, dat al die zaken, waarin herziening toch zoo urgent was, op de lange baan werden geschoven, eenige ontevredenheid ver klaarbaar was. De klachten over onvol doende verwar ming in het Zusterhuis zijn in hoofdzaak juist, en daaraan werd, wordt en zal worden tegemoetgekomen. Over de voeding wondt o.m. het vol gende gezegd: De keuken, vooral de zg.n. achterkeu ken, die in hoofdzaak voor de 5de klasse patiënten kookt (de voorkeuken bereidt het eten der hoog ere klasse patiënten cn van het inwonend personeel), is zeer ver ouderd en voldoet niet meer a o p de mm i i GR. HOUTSTR., H. Nleuwstr. Zie onze zeer belangrijke adver- i 4> tentie in dit blad. eischen van dezen tijd. Het is b.v-. niet mogelijk aap de 5e klasse patiënten aard appelen, groenten en vleesoh apart te geven, zooals dit op Duinentoosch ge schiedt. Indien dit een enkele maal, b.v. op feestdagen, plaats vindt, gaat dot met zoo veel last en moeite gepaard, dat er niet aan te denken valt er zelfs een zeer be scheiden regel van te maken. Hierdoor heeft het eten dezer patiënten nog steeds het ouderwetsche karakter en de eentonigheid van vroeger hetgeen mis schien passend was in een tijd, toen onze krankzinnigengestichten meer op bewaar plaatsen dan op ziekenhuizen geleken, maar dat toch nu niet meer getolereerd mag worden. De eischen. ook van onze volksklasse, waaruit deze 5e klasse patiënten voort komen, zijn nu eenmaal gestegen. Men neemt niet meer genoegen met stamppot, soep, gort en boomen, maar wil wat meer dere variatie en smakelijkheid. Het adres van den oud-verpleegde, Zan der, hoewel óók dit hier en daar wat overdrijft, is van het vorenstaande een be wijs. Voor de meeste krankzinnigen is de maaitijd een van de weinige geneugten in hun leven. Men doet zeker niet verstandig, dit feit te miskennen. Een groot deel der 5de klasse patiënten is bovendien onderge bracht in het z.g.n. „Sanatorhungedeelte", waar men met zenuwzieken te doen heeft, die hooger eischen stellen dan de werke lijk krankzinnigen. De geneesheeren trach ten hieraan nu tegemoet te komen door veel extra voeding voor te schrijven, iets wat zeer kostbaar is, veel last en werk in de keuken geeft en tenslotte niet ge heel bevredigend werkt. Dit alles zou veel eenvoudiger zijn op te lossen, door het eten der 5e klasse patiënten over de ge- heele linie te verbeteren. Echter zal daarvoor de keuken grondig moeten worden gereorganiseerd. Gelden zijn daarvoor ook uitgetrokken op de zelfde tweede suppletoire begrooting 1920 en wel, zooals op slaat B (werken die moeten worden uitgevoerd), is te zien, 30,000. Wat de kwestie van het voedsel be treft, daaromtrent zijn in 't algemeen geen klachten vernomen. De kostende prijs van het eten is te Santpoort hooger dan ergens anders. Eenmaal is eens een partij harde erwten ontvangen. Alleen de aardappelen schijnen nu en dan wel eens minder goed. De hoeveelheden verstrekt voedsel ach't de commissie ook voldoende. Maar als het eten goed in den smaak valt, dan is er wel eens te weinig. Dikwijls kwam dit ook door niet be hoorlijke verdeeling, doch altijd werd ge tracht, door verstrekking vaii een of Tul- der vervangingsmiddel daarin te voorzien Ook kwam een enkele klacht over gebrek aan voldoende vet iin. De door het hoofd der huishouding verstrekte cijfers gaven de Commissie echter den indruk, dat deze rantsoenen voldoende zijn. Indien echter de jus door de eersten te veel van boven is afgeroomd, inplaats dat ze voortdurend wordt geroerd, ontvangen de laatsten na tuurlijk het minder vette deel, met ge volg. dat er geklaagd wordt. Ook uit het rapport der adjunct-directrice blijkt wel, dat de hoeveelheden voldoende moeten zijn. Over te kort eten voor de patiënten ont ving de Commissie geen bepaalde klach ten. Wanneer men verder weet, dat door het Ziekenhuis voortdurend ongeveer zeven tig varkens worden gemest voor een groot deel met spoeling van het overgebleven eten, kan niet worden volgehouden, dat hier overmatige zuinigheid wondt be tracht. Bij gebreke van vastgestelde tarie ven, kookt men naar de ervaring leert, aldus de oommissne. Deze klaoht is door de Commissie ern stig onderzocht en hlijkens het menuboek, waarvan bij de stukken eenige uittreksels zijn overgelegd, kan de gegrondheid niet woTden toegegeven. Er wordt naar veel variatie gestreefd en het gevoel van eentonigheid kan dus al leen zitten in oorzaken, reeds hierboven uiteengezet. Over opdiening van koud eten werd meermalen terecht door de zusiers ge klaagd. Ook de patiënten schijnen hiervan wel eens last te hebben. In het zusterhuis en op de afdeeldngen is geen voldoende gelegenheid om het eten te verwarmen, indien dit, te veel afgekoeld door het transport, aankomt Volgens algemeene getuigenis van het keukempersonel verlaat het eten nooit koud de keuken en kan het dus alleen onder het vervoer of ter plaatse te koud worden. In het zusterhuis is een oven, die het eten wel warm kan houden. Boven dien worden de aardappelen voor de tweede tafel (waaraan altijd de meeste klachten voorkomen), apart uit de keuken aangevoerd en opgediend. Dat trouwens het vervoer van het eten ook elders veel last en ongemak veroor zaakt, constateerde de Commissie in het Gesticht „Willem Arntz. Hoeve" te den Dolder, waar het ook lange wegen moet afleggen, teneinde het in de verschillende paviljoens te bezorgen. Gebruik van goed geïsoleerde bussen schijnt wel aanbeve lenswaardig, terwijl goed verwarmde ovens, zooals in het Binnengasthuis door de Commissie in het zusterhuis werden waargenomen, feitelijk niet gemist kunnen worden. De Commissie heeft getracht eenig be wijs te vinden voor de klacht over de slechte bereiding van het eten, waarvan heel veel der verhoorde personen gewa gen. Vele malen werd hef eten, hetzij in de -keuken, hetzij in het zusterhuis, door de leden der Commissie zelf beproefd, doch nooit bevond zij het eten onsmake lijk bereid. Ook het hoofd der huishou ding en de adjunct-directrice ontkennen ten sterkste, dat in de keuken niet alles gedaan zou worden om een smakelijk maal te geven. In het adres wordt geklaagd dat in het Cten wel eens wordt gevonden: Wormen,' torren, haardo-tten, gebruikt verband, en zelf eenmaal een doode muis. Het vinden van wormen, van een tot in de groente, zelfs van een haaT, is bij de beste vrzorging wel eens mogelijk, zegt de commissie. Er wordt echter in het schilhuis en in de keuken streng op gelet, dat de groen ten goed worden schoon gewassdhen en den laatsten tijd zijn trouwens de klachten over vreemde ingrediënten vrijwel ver stomd. Of hier soms niet eens aan kwaadwil ligheid moest worden gedacht, is een vraag, door de Commissie gesteld, doch niet opgelost. Het personeel der keuken ontkent zeer pertinent, dat al die voor werpen, die ook tijdens het onderzoeik onzer Commissie nog vrij veel werden ge vonden, er in de keuken in kwamen; doch beweerde, dat zij er op of andere wijze, hetzij tijdens het vervoer of op de eetza len, werden ingeworpen. Dit laatst is echter niet komen vast te staan, al be, vreemd de het wel- eenissrims, da t het vooral één bepaalde afdeeling was, waar alt"d 'Vat in het eten werd gevonden. Kon van al de kleinere voorwerpen niet de herkomst worden vastgesteld, de Com missie meende naar hef vinden van een muis in het eten, een meer uitgebreid on derzoek te moeten instellen. De verhooien der betrokken leden van het personeel stelden alleen vast. dat, toen dit dier uit het eten te voorschijn kwam, het vrijwel gaaf was. Het meest aannemelijk is nu, dat de muis reeds in de keuken, waar men van deze dieren nog al last heeft, in een der kitten heeft gezeten, waarin het eten ver voerd wordt en na de ooenêng van het deksel niet tesen de gladde wand heeft kunnen opkomen. De betrekken keuken meid of knecht heeft zonder behoorlijk Ie kWken de gortepao in de kit geschept en zoo js deze op de afdeeling, waar het hee.st ten slotte gevonden werd, terecht gekomen. In deze meening is de Commissie ver sterkt, door twee kook proeven met mui zen. waarvan het prooes-veThaal eveneens bii dit rapport wordt overgelegd. Na 10 minuten koken, zoowel in water als in gort, bleek een muis reeds open te har sten en na 4V> uut koken, de tijd, dat de gorteoop te vuur staat, bleek het dier vri'wel verteerd Deze muis is dus niet in den kookkeiel geweest, maar is on de een of andere onverklaarbare wijze (ook hier Is aan kwaadwilligheid gedacht, doch daarvan niets gebleken) in de gortepap der patiën ten tereebt gekomen. Het bliift natuurlbTk een ernstig feit; doch de Commissie zou zich niet gaarne garant stellen, dat zelfs W? bet beste toe zicht en den besten voedinödienst, zooiets nooit zou kunnen voorkomen. Do klachten over het onthnt betroffen o.m.. dat zelfs in den winter koude melk wordt verstrekt Hierin is reeds direct ver andering gekomen. maaT bet vreemde is toch wel. dat nooit daarover een klacht was ingebracht bü de autoriteiten, welke er dadelük tr badden kunnen voorzien. Voorts werd bet brood te droog bevon den en vond men de belegging onvoldoen de. Wat dit laatste betreft, bewitst de kostenberekening het ongegronde reeds. De belegging bestaat *s moreens uit koek of kaas en *s avonds nit kaas, jam, hagelslag, muisjes. Het vleesch bestaat uit: tongworst, leverworst, boterhamworst, rookvieescb. hoofdkaas, een enkele maal haring of garnalen. Ook bij vergeiüking met de verstrekkin gen elders, zooals dit nit de overeetegdte voedine stilst en blijkt, is er geen reden tot deze klacht. Aan het bezwaar van het te droge brood werd reeds blükens de stukken in Septem ber 1920 getracht tegemoet te komen. Dit was echter pas mogelijk, toen het perso neel in de broodhamei geheel was gereor ganiseerd, zooals nu ongeveer een maand geleden het geval was. Er werken nu uit sluitend dienstmeisjes m deze broodka mer en daardoor kan men het brood 's morgens suilden inplaats van, zooals voorheen, den vorigen avond. De gezondheidstoestand van het perso neel, aclht de commissie en achten ook de geneesheeren goed. GEEN DERDE PROVINCIAAL KRANK ZINNIGENGESTICHT. Verschenen is het rapport van de com missie. wier taak het was, na te gaan of de uitbreiding van de gelegenheid tot ver pleging van krankzinnigen moet worden gezocht in de richting van kleine of groo te gestichten of in het stuiten van contrac ten met particuliere vereenigingen. De commissie komt tot de conclusie dat op andere wirze voldoende in de behoeft'1 aan plaatsruimte voor krankzinnigen ral kunnen worden voorzien en acht den bouw van een derde Provinciaal Zieken huis thans niet noodig. Zij meent dat de aankoop door de Provincie van het ter rein bij Hilversum ook achterwege kan blijven. Ged. Staten kunnen zich met dit rap port geheel vereenigen, weshalve zij voor stellen: de voordracht van 23' Juni 1920, om hun college tc machtigen ten behoe ve van de Provincie een terrein aan den Lagen Vuurschen Weg in de gemeente Hilversum aan te koopen en ter bestrijding der kosten vanvoorbereiding van de plannen voor den bouw van een Provin ciaal Ziekenhuis een crediet toe te staan, verder buiten behandeling te laten en van de agenda af te voeren. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting der Prov. inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1922, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 21.004.580. Blijkens een bijgevoegden staat, bedra gen de schulden der provincie totaal 66.468.000, waarvan de verplichte aflos sing in 1922 1.700.000 bedraagt. Verder bieden Ged. Staten ter vaststelling aan de rekening over 1919. aanwijzende een be drag aan inkomsten van 28.809.748.7414 en aan uitgaven van f 28.650.666.6214 met een voordeelig slot van 159.082.12. Gedeputeerde Staten stellen voor te be sluiten voor 1922 te heffen, 34 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen; 44 op die der on gebouwde eigendommen, 37 op die der personeele belasting, 17 op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. la der we' op de lnikom»ter'belp«ting '9'4. belastingjaar 192223 en '17 op de hoofdsom der vermogensbelasting, belas tingjaar 192223. Ged. Staten stellen voor de vergoeding voor het gebruik maken op dienstreizen van eigen rijwiel, eigen motorrijwiel of eigen auto-mobiel, terug te brengen van f 0.05, 0,10 en 0.40 per afgeieg- den K.M. op 0,03, 0.07 en 0.25. Ged. Staten stellen voor: aan de gemeente Edam, ten behoeve van de herstelling van den toren der voormalige Lieve Vrouwekerk aldaar en van het zich daarin bevindende klokken spel, een subsidie te verleenen van 10.000; aan de gemeente Westzaan, ten behoeve van de restauraikp van haar raadhuis een subsidie te verleenen van f 1000 en aan de Ned. Duitsch Herv gemeente van de Rijp- ten behoeve van de restau ratie van haar kerkgebouw, een subsidie te verleenen van f 10.000. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de tweede suppletoire begrooting, dienst 1921, van het P E. N. tot een bedrag van f 474,700, ten behoeve van uitbreidings werken, benevens de tweede suppletoire begrooting van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf, dienst 1921, waarin gelden gevraagd worden tot een bedrag van 420.000 ten behoeve van uitbreidings werken Ged.. Staten stellen voor hen te mach tigen, ten laste van de provincie de vol gende geldleeningen aan te gaan tegen eei rente van ten hoogste 7 pet.:; a. 157.000 wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuidien, alsmede voor bet maken der daarbij be- hoorende toelei-dingskanalenaf te lossen in 40 jaar; b. 54.000 wegens bijdrage in de kos ten van buitengewone werken voor de ver dediging der kust tegen de Noord-zee; af te lossen in 25 jaar; c. 549.000 wegen-s kosten van uitbrV dingswerken ten behoeve van het pro vinciaal Electriciteitesbedrijf; af te lossen in 40 jaar. d. 712.000 wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf; af te los sen in 40 jaar. Zooals wij reeds mededeelden, hebben de heeren Michielsen, Boma-ns, Hartendorf, Heerkens Thijssen en Hooy voorgesteld, het voldoende te achten, openbare leeszalen en bibliotheken voor subsiddeering vanwe ge de provincie in aanmerking te doen komen, indien zij slechts van gemeente- en niet van rijkswege worden gesubsidieerd. Ged. Staten stellen voor, dit voorstel in hunne handen te stellen om prae-advies. In de najaarszitting van 1920, deelden Ged. Staten mede, dat zij het voorstel, in de zomerzitting van 1920 gedaan, betreffen de de stichting van een provinciaal kolo niehuis ten behoeve van door tuberculose bedreigde kinderen, tijdelijk terugnamen, ten einde de ontworpen plannen voor zoo danig huis aan een nieuw onderzoek te onderwerpen en na te gaan, of daarop in eenigerlei opzicht kon worden bezuinigd. Dit onderzoek, zoo schrijven zij thans aan de leden der Provinciale Staten, is met den meesten spoed door hun College ingesteld, doch is zeer tijdroovend. Het is hun dan ook niet mogelijk, reeds thans met nadere voorstellen, betreffende een te stichten provinciaal koloniehuis te komen, doch zij hopen daartoe in een eerstvolgen de zitting in staat te zijn. Ged. Staten bieden ter goedkeuring aan de rekening van ontvangsten en uitga ven van het Provinciaal Ziekenhuis Duin- en-Bosch te Bakkum, over het dienstjaar 1920, tot een bedrag van f 1.753.888.27*A. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting van ontvangsten en uitga ven van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en-Bosch te Bakkum voor het dienstjaar 1922, sluitende in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.862.330. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de balans van het provinciaal electriciteits- bedrijf op 31 December 1920, welke een passiva en activa aanwijst van f 20.114.925.55. Tevens wordt de winst en verliesrekening van dat bedrijf over 1920 aangeboden, welke in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag va-n f 1.082.006.33/4. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting voor het Provinciaal Water leidingbedrijf voor het jaar 1922, sluitende in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.472.000. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een 4e suppletoire begrooting der provin ciale inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1920, in inkomsten en uitgaven slui tende met een bedrag van f 13.795.157.26. Naar aanleiding van de geruchten die de ronde doen omtrent mishandeling, wel ke Groenendaal bij de op hem toegepaste kunstmatige voeding zou ondervinden in de bijzondere strafgevangenis te Soheve- ningen, waar G. in voorloopige bewaring wordt gehouden, heeft het corresponden tiebureau inlichtingen ingewonnen en ver klaarde men het van bevoegde zijde, dat er geen sprake is van eenige mishandeling met alleen, doch dat Groenendaal zich op gee nerlei wijze verzet tegen zijn voeding op kunstmatige wijze. Noch de geneesheer, noch de verpleger, die om beurten de voe ding bewerkstelligen, ondervinden eeniger lei bemoeilijking bij deze wijze van voe ding, welke integendeel vaak gepaard gaat met een gemoedelijk grapje van de zijde van Groenendaal. Deze blijft zich op het standpunt stellen dat hij hiertegen niets kan uitrichten, aan gezien hij op het doorslikken van het hem toegediende, hetgeen hij, als hij daartoe bij machte was, beslist zou weigeren, geen in vloed kan uitoefenen. De voeding geschiedt niet, zooals beweerd wordt, door den neus, maar uitsluitend door den mond, waarin het buisje wordt aangebracht. Groenendaal doet niet de minste poging om het inbren gen van dit buisje te verhinderen, noch beproeft hij het te verwijderen of stuk te bijten. Geweld behoeft dan ook allerminst gebruikt te worden. Hij krijgt krachtig vloeibaar voedsel, b.v. melk met room er door heen. Zijn gezondheidstoestand wordt dan ook als uitstekend gekenschetst, hij is opgeruimd en leest veel, vooral boeken op plantkundig gebied. Nader verneemt het Ned. Corr. Bureau nog, ten blijke dat de toestand van den principieelen dienstweigeraar Groenendaal geen reden tot bezorgdheid behoeft te ge ven, dat hij binnen enkele dagen bijna l K.G. in gewicht is toegenomen. In verband met deze geheele kwestie merkte men op, dat de zaak-Groenendaal in het stadium, waarin zij thans verkeert, geheel 'igl buiten de bemoeienis van het REISKOFFERS REIST ASSCHEN FIJNE LEDERWAREN Departement van Oorlog. Immers zoodra een strafbaar feit, door een militair ge pleegd, gebracht is voor den militairen rechter of wel, op klaente in onderzoek is bij den Officier-Commissaris, behoort zoodanige zaak geheel tot de competentie van het Departement van Justitie, ondei welk Departement de krijgsraden staan. A.s. Zaterdag, des avonds te 7.30 uur, geeft de Haarlemsche Kaderlaadstorm- vereeniging Kennemerland een prjpagan- da-avond in den Schouwburg Jansweg, waar alle jongelui bij Hooger Onderwijs tusschen 16 en 19 jaar met hun ouders welkom zijn. Introductie's ziin verkrijg baar bij den korpscommandant, Bloemen- 1 daalscheweg 6, den heer 0. W. de Jong. Geheelonthouding en Guide Druyf'. „de Zooals men zich nog wel h rinncrcn zaü, werden in de Blauwe Week, de vorige maand gehouden, op een nacht pijlen met verschillende opschriften geschilderd op en nabij de Grooie Markt, welke verwezen naar „de Guide Druyf". Voor dit feit stond Woensdag terecht de assistent-accountant C. H. V. Hem was ten, laste gelegd dat hij in den nacht van 9 op 10 Mei omstreeks kwart voor één bal dadig in de Barteljojrisstraal, nabij de Zijlstraat, met witte lijmverf, allhans wille slof.de woorden „op weg naar de Hel" hoeft geschilderd althans eenige woorden, door welke handeling gevaar of nadee# kon worden teweeg gebracht. Als verdediger zou optreden mr. P. Ti- deman. Beki. bekende, doch de verdere behan deling werd uitgesteld tol a.s. Woensdag. Arbeidswet. Een aannemer van opspuiting van gron den hoorde 3 geldboele's van 25 tegen zich eischen, terzake, dat hij personeel, dat de buizen voor het opspuiten van zand vericgde, langer dan '5 uur had laten werken. Mr. Prins, de verdediger, vroeg ontslag van rechtsvervolging, daar z.i. dit werk niet ouder de Arbeidswet valt en de be klaagde zich dus aan geen strafbare han deling had schuldig gemaakt. Voor het examen boekhouden „Mercurius", slaagden onze stadgenooten, de dames C. Laurey en A. Vollaerls, van wie de laatste leerlinge was der „St. The- resia"-sdhool aan den Kleinen Houtweg- De heer W. Prins, alhier, is beslemé voor den Indisclten dienst, als potitie- opziener 2e klasse. Vrijdag, 1 Juli, herdenkt <le heer J. G. Opbroek het 1214-jarig bestaan van zijn loodgieterszaaik. Voor het examen boekhouden „Mercu rius" op 17 en 18 Mei jJ. te Amsterdam gehouden slaagde nog onze stadgenoolr mej. G. Houtkamp. De sectie Haarlem van don dienst van weg en werken der Nederl. spoor wegen zal 1 Augustus worden opgeheven. De ingenieur van den weg H. 0. E. Martens wordt met ingang van dezen datum op de meest eervolle wijze van zijn functie als hoofd der sectie ont heven. Te Arnhem is benoemd tot school arts de heer F. Grabbijn, hoofd van den Geneeskundigen Dienst te Velzen. Voor dea Inhoud dezer rubriek atelt Redactie zioh niet aansprakelijk. Voorhout, 29 Juni 1921, Mijnheer de Redacteur, Ik wil met enkele woorden antwoor den op het schrijven van den heer v.-d. Laan. Mijn huisgen oo ten en ik komen wel in de kerk, maar niet te Voorhout. Wij hooren parochiaal Noordwijkerhout. Te gen het in den zomer vergaderen is m.i. nog wel iets in te brengen. Ik! ga er niet verder op in, daar ik dia kwestie van ondergeschikt belang aóht, nu U de gronden hebt aangevoerd waar om het in den zomer gebeurde en vele ingezetenen meenden ,dat om andere re denen op een volgens ons zoo ongunstig tijdstip, werd vergaderd. Nu U hebt ver klaard, dat dit geschiedde om van suc ces verzekerd te zijn, is er voor mij geen enkele reden, aan die goede bedoe ling te twijfelen. Wat U schrijft ten opzichte van de minderheid die zich in een organisatie naar de meerderheid heeft te schikken, kan ik U meidon, dat mij dat volkomen bekend is. Ik snap alleen niet, wat dit met mij" vorig sohrijven te maken heeft Ik mis absoluut het verband. Tenslotte tracht U er zich met een paar handigheidjes van af te maken, 't Geheele schrijven gaat vrijwel om mijn eerste schrijven heen, dus ik hpn maar zoo vrij er verder over te zwijgen. Alleen, op dat woord onzin, wil even dieper ingaan. Iemand besohuldi- gen van onzin te schrijven is zeer goed koop. Dat woord onzin is U zeker nog bijgebleven, toen U eenige jaren gelo* den zoo gevochten hebt, de Gemeente, van de „jabroer" en „laat maar waaicn- politiek" te bevrijden, en dat woord tc«a aan Uw adr«> zooveel gebruikt ls? U hebt er zich toen niet veel ven aan getrokken en bent Uw eigen weg Ik zal dat ook maar doen. Maar ik beo het toch even willen memoreer en. Verder zwijg ik, daar ik, volgens U, toch niet objectief ban. OPMERKER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2