heeren "wiel:rï «xders GRATTAN-RUWIELEK en GRATTAN BANDEN Binnenlandse*! Nieuws, Korte Berichten VRAA GT UWEN LEVERANCIER EN U HEBT HET VOLMAAKTST E Luchtverkeer. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost PER AUTO DE WERELD ROND. good «en oplossing in I»e! uitzicht kun nen worden gesteld, zoodat de voor waarden, die in Februari to* aanne ming van de tijdelijke afwijking leid den, opnieuw aanwezig waren. Wij walenoverwegen, dat, indien een wettelijke regeling tot stand ware geko men, de tienduizend zouden zijn vrijge steld en in zooverre verandert er door het wetje-Romans niets. Ook wij zou den rekening houden met opgewekte verwachtingen. Maar wij beschouwen de inlijving niet als een ramp, die vóór alles „voorko men" moet worden, en wij willen het tijdelijke van de vrijstelling niet hebben voorbijgezien. Wij kunnen dus inet het uitspreken van oen oordeel rustig afwachten, hoe de omstandigheden zich ontwikkelen. Zij kunnen het oordeel over het voor stel beïnvloeden, een voorstel, dat op zich zelf om de redenen, die in Febru ari golden en die ook thans nog kunnen gelden niet perse behoeft te worden af gewezen. En „De Nederlander" geeft deze nega tieve toezegging van het zich-niet-zulten- verzetten der christclijk-hislorische frac tie. Een aanvaarding van een maatregel als door het voorslel-Mr. Bomans-Dr. Deckers beoogd, zonder bepaalden en onherroepelijken waarborg tegen herhaling voor de lichting 1922 dient dus pertinent te worden afgewezen. En vragen wij met nadruk is er, gelet op deze poging tot reageeren tegen in de wet gestelde waarborgen, eenige zekerheid dat zoodanig pogen zich niet telken jare zoude herhalen? Zulks zou met het oog op onze para- Ie weerbaarheid Ie eenen inaie ontoe laatbaar zijn. Vergadering van Woensdag 29 Juni. Schriftelijke vragen. Medegedeeld wordt dat is ingekomen een brief van den minister van binnen- landscbe zaken houdende mededeeling, dat de regeering schriftelijke vragen zoo lang de crisis duurt niet kan beantwoor den, behalve wanneer deze betrekking bebfcen op aanhangige wetsontwerpen. Djambi-ontwerp. De heer MENDELS S. D A. P. zegt tonder te willen terugtreden in het ge voerde debat aan den voorzitter le willen verzoeken mede te deelen of deze bereid is te willen bevorderen dat de ministers van binnenlandsche en van buitenland- sdie zaken de beraadslagingen over bel Djambi-onlwerp zullen bijwonen. Bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer in April jJ. was de minis ter van builenlandscihc zaken wel niet tegenwoordig, doob de in Mei gehouden interpellatie werd wel door den minister bijgewoond Bovendien is de minister van buitenlandschc zaken levens in de Djambi-zaak betrokken na de publicatie van het Oranjoboek en de verder gepu bliceerde nota's. De aanwezigheid van den minister van binnenlandsche zaken zou spr. op prijs stellen in verband met diens schrijven, dat het babinet de loopende zaken met de Eersle Kamer zal afdoen De minister kan in het debat gemengd worden ten einde de politieke situatie na der te belichten. Spr. zou namelijk gaar ne vernemen wat de minister verslaat on der afdoening der loopende zaken. De mi nister zal dit dan morgen kunnen mede- leeJen. De VOORZITTER verklaart zich bereid dit verzoek aan de regeering over te brengen. Verschillende wetsontwerpen. Bij de behandeling van verschillende wetsontwerpen brengt de heer VAN EMB- DEN V. D den Minister van Buitenland- sohe Zaken hulde voor de indiening van het wetsontwerp inzake de goedkeuring van het protocol, opgemaakt overeen komstig het besluit van de vergadering van den Volkenbond van 13 December 1920, betreffende het statuut van het Per manente Hof van Internationale Justiitie. De Minister van Biiitenlandsche Zaken, do heer VAN KARNEBEEK. brengt die hnlde over aan de commissie, die de zaak heeft voorbereid. Verder kwam o.m. in behandeling de pensioenregeling voor 'ie we 1 r*'en en weezen van vóór 1 Januari IVKXi ontsla pen onderwijzers aan bijzondere scholen, die, indien hun ontslag op dien datum ware in gegaan recht op pensioen ten laste van den staat gehad zouden hebben o; kunnen hebben; wederouenstetling voor de betrokken deelgereehtigden in i et weduwenfonds voor de geëmployeer den, tot het algemeen bestuur behooren- de, van de gelegenheid om een ongehuw ne zuster voor het genot van pensioen uit dal fonds aan te wijzen; verhooging van de pensioenen len laste van het wedu- werzpensioenfonds van het korps inge- n> irs bij den Rijkswaterstaat. Bij deze wetsontwerpen doet de MI- N STER VAN FINANCIëN eenige mede delingen omtrent de uilvoering dezer ontwerpen. Hierop worden deze ontworpen zondeT hoofdelijke stemming aangenomen. Vergadering van Donderdag -10 Juni. Op verzoek van den heer VAN NIEROP worden de spoorwegovereenkomsten voor lopig van de agenda afgevoerd in verband ji< 1 de in het verslag gestelde vragen. Aan de orde is daarna de DJAMBI-ONTCINNING. De heer VAN EMBDEN, V.-D., meent, 'dat de regeering niet verplicht is, uit zelf- v: .ndigheidsgevoel geen rekening te hou- Jen «iet de opmerkingen van vreemde mo- jenifheden. Het gaat hier om de handels- en bewapeningspolitiek, die niet uitsluitend nationaal zijn. De door Amerika gevraagde r< iprociteit is door onze regeering terecht afgewezen. De juiste politiek is die der on:n deur, maar die is niet toegepast De roncessie a&n de Koninklijke is toegewezen «iet geprononceerde regeeringshulp. Even- xv I wil spr. ook niet andere velden aan gulden per week Amerika toezeggen. Hel economische im perialisme moet buiten de koloniën worden gehouden. De eenige oplossing is staats exploitatie der olievelden. De statuten der Djambi Aardolie Maatschappij geven aan de Bataafsohe alle macht, aan den Staal slechts een schijnmacht. Spr. betoogt dat de Engelsche invloed overheerschend is in de Koninklijke en dat ons land daardoor zal worden betrokken in den imperialistiscken strijd. Hij meent, dat de rechterzijde bij de verkiezingen ple zier zal beleven van Djambi. De heer VAN KOL, S.D.A.P., bepleit staatsexploitatie, waardoor de Ind. olie rijkdom zal worden bewaard voor de be volking en niet uitgeleverd van particulier winstbejag. Spr. verklaart, dat staatsexploitatie tech nisch zeer goed mogelijk is. Hij wijst op 't systeem van de Koninklijke om hooge Indische waardigheidsbekleders na aftre den te verbinden aan de maatschappij als belooniiig voor bewezen diensten. Spr. keurt scherp af het optreden van den heer Coiijn. Hij noemt het berucht De heer BLOMJOUS, R.-K., betuigt on verdeelde instemming met het ontwerp. De voorgestelde exploitatievorrfl is voor den Staat de meest gunstige. De heer CREMER, V.-B., betoogt, dat Amerika geen reden heeft om ontevreden te zijn. Hij vreest niet voor het gevaar voor onze neutraliteit in oorlogstijd. De macht van onze Regeering in de ontginnende maatschappij is groot genoeg om de neutra liteit te handhaven. Staatsexploitatie zou op het oogenblik zeer inopportuun zijn met het oog op de daaraan verbonden groote risico's. Indië is er niet rijp voor. De heer MENDELS, S. D. A. P., critiseert het optreden van het demissionnaire Kabi net voor de behandeling van het Djambi- ontwerp. Ook oefent hij critiek op het be leid van den Minister van Buitenlandschc Zaken. Morgen om 11 uur voortzetting. VEREENVOUDIGING IN HET AANHOU DEN VAN LOONLIJSTEN. Tot nu toe konden alleen de werkgevers die bij de Rijksverzekeringsbank hun eigen risico dragen, worden vrijgesteld van het houden der voorgeschreven loonlijsten. Naar de „Risico-bank" kan mededeolen, bestaat er groote kans, dat hierin spoedig verandering zal komen. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft deze zaak bij de regeering aanhangig gemaakt. De mi nister van arbeid is de voorstellen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank gunstig gezind en overweegt, voorstellen aan de Koningin te doen. Krachtens voorstel van het bestuur der Rijksverzekeringsbank zal bepaald worden, dat in het algemeen werk gevers, die geregeld meer dan 50 vasle werklieden in dienst hóbben en wier ad ministratie aan dc vast te stellen voor waarden voldoet, op hun aan den minister te richten verzoek vrijgesteld zuilen kun nen worden van bet aanhouden der wette lijke loonlijsten. Deze vrijstelling zal niet gegeven kunnen worden aan enkele groe pen van werkgevers, voor wie het aan houden van speciale loonlijsten of ioon- aanteekeningen is voorgeschreven. De bij de Centrale werkgevers Risico- bank aangeslotenen, die vrijstelling van het aanhouden van loonlijsten zullen wil len vragen, hebben daardoor reeds nu ge legenheid hun administratie hierop in te richten. Het zal in de bedoeling liggen de onl- heffing le doen ingaan op den len dag van de maand Januari of Juli, volgende op den dag, waarop de ontheffing is ge vraagd. De „Risicobank" leidt hieruit af, dat wanneer het betreffende Besluit niet voor 1 Juli aanstaande zal verschijnen, de mogelijkheid toch niet uitgesloten zal zijn, dat aan later ingediende aanvragen terug werkende kracht kan worden verleend tot dezen datum. Niet meer in de auto! De Minister van Financiën heeft de aandacht van de directeuren der directe belastingen en van de directeuren der registratie geves tigd op de wensctielijldheid om niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid ten be hoeve van 's Rijks dienst van automobie len gebruik te maken. Dal gebruik dient, behoudens in spoedeischende gevallen, beperkt le blijven lot die, waarin zoowel openbare als minder kosthare bijzondere middelen van vervoer ontbreken. Deze bezuiniging zal zeker algemeen worden toegejuicht Alleen rijst de vraag of een dergelijke wenk niet van alle de partementen had moeten uitgaan. Waar schijnlijk zou zij onder enkele andere de partementen nog betere resultaten ople veren. UITBREIDING DER VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKER1NG. Naar het „Centrum" verneemt, zijn de plannen, om aan de vrijwillige ouder- domsverzekering een aanmerkelijke uit breiding te geven, reeds in een vergevor derd stadium van voorbereiding gekomen De bedoeling daarbij is, de uitkeering, die thans hoogstens 6 gulden per week kan bedragen, te verhoogen tot een maxi mum van 20 gulden, natuurlijk met een daaraan evenredige premiebetaling. '1. Aangaan van zulk een verzekering zal voor iedereen openstaan Bovendien ligt het in de bedoeling de uilkeering in eens bij overlijden van 100 op 400 te brengen. In verband hiermee kan nog worden medegedeeld, dat het aantal personen, die z'"ch voor de vrijwillige ouderdoms- verzekerig opgeven, alleszins bevredigend mag worden genoemd. Zoo bedroeg hun aantal over April 7058 en over Maart zelfs 8568, waarbij valt op te merken, dat het aantal verzekerden beneden de 35 jaar gestadig toeneemt zoowel ver houdingsgewijze ais absoluut. Vermelding verdient ten slotte, dat de vrijwillige verzekering thans als regel voor de hoogste 'uilkeering wordt aange gaan, dus niet voor 3, 4 of 5, maar 6 Ve A'cd. Gezant te Parijs. Jhr. Dr. J. Loudon, de Nederlandsche gezant, is geopereerd van blinde-darm-ontste- king; zijn toestand is gunstig. De zaak Groencndaal. De leden van de Tweede Kamer, K. ter Laan en Zadel hof hebben telegrafisch bij Minister Ruys een audiëntie aangevraagd, op lieden, Don derdag, in het belang van een spoedige be slissing in de zaak-Groenendaal. Handel in vrouwen en kinderen. Vol gens den wensoh, uilgesproken in de vergadering van den Volkenbond in haar eersle zitting in 1920, heeft de secretaris van den Volkenbond de verschillende re geeringen uilgenoodigd deel le nemen aan een conferentie ter bespreking van de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen. Deze conferentie zal thans op 30 Juni a.s. te Geneve worden geopend. De Nederlandsche regeering zal worden vertegenwoordigd door mr. A. de Graaf, voorzitter van het Nationaal Comité ter bestrijding van den handel in vrouwen te Ulrecht, terwijl aan dezen vertegenwoor diger als technisch adviseur is toege voegd mr. F ,M. G. van Walsem, gewezen inspecteur aan het Rijksbureau te Batavia tot hel verzamelen van gegevens inzake den handel in vrouwen. HET DURE HOLLAND. De „New-York Times" bevatte een cor respondentie uit Doorn door T. W. Wil liams, waar uil de „Nieuwe Ct." het vol gende zinnelje vertaalt; „Hoewel de prijs der levensmiddelen in Nederland dit jaar lager is geworden, heb ben -de hotels de tarieven verhoogd en be rekenen hun gasten exorbitante prijzen bij zeer weinig comfort. Ik weet niet wat de Hollanders betalen, maar ik ben er zeker van, dat zij een speciaal tarief krijgen om dat zij niet zouden kunnen slapen als men hun prijzen berekende, die aan Amerika nen en Engelschen worden berekend. Wij zijn niet zoo zeker, teekent de „Nieuwe Ct." hierbij aan, dat vreemdelin gen een extra hoog tarief betalen, maar wel overtuigd dat de Nederlandsche liotel- Jerie de goeden niet te na gesproken sterk lijdt aan de beruchte font der Ne derlanders in matters of commerce. Een dergelijke correspondentie in een veel gelezen Amerikaansch blad weer houdt wellicht honderdtallen Amerikaan- sche bezoekers van Europa van een ver blijf in Nederland. Ieder, die in den vreemde prijzen en hotelcomfort vergeleken heeft met wat nven op dit stuk in Nederland durft te bieden op menige plaats gelukkig neemt het aantal uitzonderingen langzaam toe weet dat de Nederlandsche hotels het aan zichzelf te wijten hebben indien hoe lan ger hoe meer Nederlanders buitenaf de rust zoeken die zij anders in mooie dreven van ons land zouden zoeken. DE BOUW VAN NOODWONINGEN. De minister van Arboid is teruggekomen van zijn aanvankelijk ingenomen stand punt, dat bij den bouw van noodwonin gen niet gedeclareerd mag worden wegens renteverlies en kosten van hoofdtoezicht door technische gemeente-ambtenaren. In het vervolg kunnen deze kosten worden gcdecfciToerd. Stoomvaartverbinding tusschen Neder land en Zuid-Afrika. Ten opzichte van dit wetsontwerp wezen in de afdeelingen der Eerste Ka trier vele leden er op, dat niet alleen thans do tijd gunstig is voor de onderneming van een dergelijke verbin ding, maar dat het ook juist n-u bijzonder gewensoht is, om te beproeven onze ex portmogelijkheid le vergrooten. Waar het hier Zuid-Afrika geldt, waren zij van meening, dat de vooruitzichten oo'k goed waren. Verschillende leden stelden zich de vraag, of het met het oog op den zeer erensligen toestand van 's lands financiën wel toelaatbaar is, het hier voorgestelde voorschot van 1.000.000 per jaar gedu rende vijf jaren te verleenen, te meer daar hel zich naar hun meening niet laat aanzien, dat de Staat gedurende dc eerste jaren aanspraak zal kunnen maken op vergoeding* of op de aflossing omschreven in art. 9 der voorgestelde, overeenkomst. Overeenkomsten met de Mij. tot Expl. van SS. en de H. IJ. S. M. Tegen .lil wetsontwerp werden bij het afdeelings- onöerzoek in dc Eerste Kamer geen be zwaren geopperd. Toegejuicht werd, dat aan het perso neel der spoorwegmaatschappijen thans een zekere medezeggenschap wordt toege kend. Enkele leden achten deze echter, zooals die thans is geregeld, onvoldoende O.m. zou men gaarne een raming ont vangen van het bedrag der uitgaven, die deze regeling voor den Slaat medebrengt. De Tiroolsche reischèques. Naar men uit Weenen aan het „Hbtd." seint, heeft bet „Verfassungsgerichtshof" aldaar de uilgifte van de Tiroolsche reischeques als in strijd met de wet verboden. Beantwoording van vragen. De mi nister van Binnenlandsche Zaken, lijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers', heeft aan de leden van de Tweede Kamer medegedeeld, dat, nu de Koningin liet verzoek van de ministers, hoofden van De partementen van Algemeen Bestuur, om eervol ontslag uit hunne betrekking m overweging heeft genomen, en de minis ters heeft uilgenoodigd om zich inmiddels te willen blijven belasten met de behande ling en afdoening van dc loopende zaken, de regeering van meening is, dat de be antwoording van vragen gesteld door le den van de Kamer, zoolang de crisis niet is opgelost, achterwege moet blijven. AANBESTEDING INLANDSCH SPEK. Het lid der Tweede Kamer, de heer Weitkamp heeft aan de Ministers van Jus titie, Marine a.i. en Oorlog gevraagd: Zijn de Ministers bereid bij aanbesteding van de levering van inlandsch spek, als voorwaarde te stellen, dat genoemd pro duct, als bewijs van herkomst, voorzien zij van een duidelijk aiiaUoirinerkV j stoken met olie begonnen terzelfder tijd Zijn de Ministers bereid, dergelijke aan- otiehavens aan te leggen om bij de voor- bestedingien in bet openbaar te doen hou den? DE 8 JUNI-STAKERS. „Hel Volk" meldt: In een Dinsdag gehouden vergadering van het college van B. en W. te Amster dam moest over nog enkeie straffen voor stakers van den 8en Juni worden beslist. Met vier tegen drie stemmen werd tot be straffing dezer stakers besloten. DE VERDWENEN AMBULANCE- TREINEN. He Haagschc Korr. Bureau schrijfl: Naar aauleiding van het onder hel hoofd: „Verloren Ambulance-treinen" ver schenen bericht, werd ons ter bevoegder plaatse medegedeeld, dat de treinen door het „Nationaal Comité lot aanbieding van ambulance-treinen aan Hr. Ms. Regeering" niet aan het Nederlandsche Roode Kruis, doch rechtstreeks aan Hr. Ms. Regeering werden overgedragen. Het Nederlandsche Roode Kruis slaat dan ook geheel builen de zaak. Toen na afloop der mobilisatie bleek, dat het behoud der treinen op onoverko melijke moeilijkheden, stuitte men had n.l. teneinde de treinen tegen diefstal en bederf te bewaren, deze in nieuw te bou wen kostbare loodsen moéten opbrengen, enz. werd door het departement van Oorlog in overleg met het Nationaal Co mité tot de onttakeling der ireinen beslo ten. De inhoud der treinen werd verdeeld onder militaire en burgerlijke hcjpitaien, welke daaraan behoefte hadden en liet rol lend materiaal ter beschikking der Spoorwegmaatschappijen gesteld. Geen vacantiekaarten. Men meldt uit Utrecht aan de „N. Crt.":: In verband met de loopende geruchten, kunnen wij mededeelen, dat bij de directie der Ne derlandsche Spoorwegen hoegenaamd geen voornemen bestaat dezen zomer vacan tiekaarten in te voeren. EEN GESTRANDE OPERATROEP. Batavia wordt d.d. 25 Juni aan de „N. R. Ct." gemeld: De Waring Opera Company, thans ge naamd de Royal Opera, die dertig artis- ten telt, is op Java gestrand. Zij heeft geen rooden duit meer en is niet in staat den overtocht -naar Engeland terug te be talen. De administrateur heeft haar ter beschikking van de Nederlandsche i-migra- tie-autoriteiten gesteld. De Engelsche consul houdt zich bezig met het geval. HOLLAND—DUITSCHLAND. Van af 1 Juli kunnen naar uit Ham burg gemeld wordt, in het luchtverkeer met Holland ook pakketten worden ver zonden. Als vliegtuigpakketten worden slechts dringende pakketten aangenomen. In h et verkeer met Holland mogen de pakketten in geen richting langer zijn dan 40 c.M. en niet meer dan 5 K.G. wegen. De kosten bedragen 5 mark vlieg-' toeslag voor elk K.G. of deel daarvan, ongerekend de kosten voor dringende pakketten. DE STRIJD OM DE AARDOLIE DER WERELD. Sedert gebleken is, lezen we in de „N. Crt.". dat zoowel de benzine, als de zware olie als stookolie van groole be- leekenis zijn ais bron van energie voor onze verkeersmiddelen zoowel te land als ter zee of in de lucht is de zorg voor een voldoende voorraad olie meer en meer Staatszorg geworden. De geur van benzine herinnert ons aan auto's motorrijwielen, molorbooten, vlieg tuigen, hcele groepen dienstbaar aan het snelverkeer doemen daarbij op in onze verbeelding. Dalen we een enkele maal af in bet machineruim van een modern zee kasteel dan treffen wij Diesselmotoren aan, gaande op olie, en men is verbaasd over de groote reinheid bij de vuurhaar den en het betrekkelijk gering bedienend personeel. En welk een besparing van tijd en sclieepsruiiuie Een boot van 10.000 br. reg. ton en een snelheid van 18 zeemijlen per uur zou met een gewone stoommachine dagelijks 220 ton kolen verbruiken; daarentegen zou het oMevertbruik van dit schip met 4 Dies selmotoren van ieder 4000 P.K. gedreven, dagelijks slechts 70 ton olie vereischen. Deze besparing aan ruimte en gewicht komt ten goede aan passagiers en lading. Ook behoeft men op lange reizen de olievoorraad niet zoo vaak aan te vullen zooals bij 't verbruik van kolen wel nood zakelijk is. Het innemen van slookolie, die door krachtige pompen in de olietanks gedre ven wordt, gaat bovendien veel sneller dan het kolen bunkeren. De reeders zien deze voordeelen goed in. Ondanks de crisis in de scheepvaart en de nog grootere in den scheepsbouw neemt het aantal motorschepen gestadig toe. Zoo werden in het laatste jaar 50 pit. meer motorschepen gebouwd dan in het daar aan voorafgaande. Deze wijziging van ko len- in olieverbruik oefent natuurlijk ook invloed uit op de buitenlandsche politiek der groote zee-mogendheden Grool-Britannië dat gemeend heeft door zijn kolenhavens op de voornaamste handelswegen der wereld, de wereld- scheepvaart te kunnen beheerschen, ziet dit voordeel snel verminderen in waarde, we gens het olieverbruik der schepen, n breidt dan ook het aantal zijner oliestati ons uit. - De Amerikanen, die voorgingen m het dagen. ziening van hun schepen onafhankelijk te blijven van de welwillendheid van andere naties. Het groote voordeel voor het verkeer, te veTeikeu door bel gebruik van benzine en stookolie, is oorzaak dat liet den bezitter van olievoorraden de macht geeft, dit ver keer onder normale handelstoestanden te beheerschen. Daarom is ook de slrijd om de olicvoort- brengendc landstreken zoo fel. De Ameri kanen nemen niet zonder meer genoegen met 'l mandaten-stelsel van den vrede tc Versailles dat aan Engeland 't mandaat verleende over Mesopotamië en aan Frankrijk toezegging van 25 pCt. van de uit Mesopotamië 1c halen olie. Ook op de vele resoluties in Mexico heeft de oliepoliliek grooten invloed. Sedert de olie-opbrengst van Rusland, dat in 1914 nog 51 pCl, van de wereld productie opleverde, tengevolge van de po litieke verhoudingen aanzienlijk is vermin derd, beheersclit Amerika den oliehandel. Hoewel de Vereenigde Staten thans 70 procent van de wereldproductie leveren, moet dit land zich trachten te verzekeren van buitenlandsche olieterreinen, omdat men geraamd beeft, dat binnen afzïenba- ren tijd de Amerikaansche olievelden zub len zijn leeggepompt en dat terwijl zij zel ve de grootste oliegebruikers zijn. Japan heeft ook behoefte aan meer olie velden en tracht deze in Azië te vinden. Frankrijk is bezig in Marokko en Ma dagaskar en heeft nu een productie van 8000 ton uit den Elzas veroverd. Duilschland is aangewezen op de Rus sische en Roemeiensche olie en za! daar naar zijn politiek moeten richten. De in. landsche productie is beperkt tot 50,000 ton per ja.jar. Voorloopig is het als groote mogendheid uil geschakeld en zoo zal de strijd om de oke wel worden uitgestreden tusschen Engeland en Amerika B. WAT TE DENKEN GEEFT. Onder bovenstaand opschrift lezen we in de „Limb. Koerier": „Hoe thans nog door vele arbeiders de belangen van hunne editgenooten en kin deren veronachtzaamd worden, moge uit de volgende voorbeelden blijken: Er komt aan het loket van den Raad van Arbeid te Maastricht een vrouw met de me dedeeling dat haar echtgenoot is overleden. Zij is onbemiddeld achtergebleven met de zorg voor een vijftal kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd. Zij vraagt in aanmerking te komen voor weezenrente. Bij onderzoek blijkt, dat de, thans overleden echtgenoot verplicht verzekerd was geweest, doch een paar maanden voor zijn overlijden deze verzekering had laten vervallen, omdat hij tijdelijk niet in loondienst was en zelf niet door wilde gaan met zegels plakken. Door deze grove nalatigheid kon de vrouw thans geen weezenrente voor hare kinderen bekomen en moest de rente van ongeveer f 200 haar worden geweigerd. Een zelfde geval als boven; ditmaal is de vrouw volslagen blind en dus invalide volgens de Invaliditeitswet. Haar echtge noot is overleden. Hij -was oorspronkelijk' in de verplichte verzekering opgenomen, doch had deze in een oogenblik van werk loosheid vervallen verklaard. Ook hier kon geen wcduwenrenle worden toegekend en bleef de vrouw geheel hulpbehoevend ach- ter. Ben derde vrouw komt aan het loket mei de mededeeling, dat haar man is over leden. Zij blijft met eenige pleegkinderen die niet in haar eigen huis worden opge voed, achter; geen -dezer kinderen heeft reeds den 14-jarigen leeftijd bereikt. Wa ren deze kinderen wel in het huishouden opgenomen, dan was de weezenrente toe gekend. Dit zijn drie teekenende gevallen in één week tijfis- Zij staan niet op zich zelve. Vooral tot hel vervallen verklaren van de verzekering wordt maar al te lichtvaardig overgegaan. Op het oogenblik zijn er weer een 250-tal aanvragen in behandeling. In plaats van zich in te^pannen om in de ver zekering te blijven, wordt getracht zich daar op alle mogelijke wijzen aan te ont trekken, met het boven aangegeven droe vige resultaat." ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Toen Dinsdag de schilder Ph. Zilc- ken Ie 's ITage van een buitenlandsche reis in de residentie terugkeerde, vond hij zijn atelier, gelegen in een tuin aan liet Bezuidenhout, geheel in wan orde, terwijl er veel beschadigd was. Het bleek, dat eenige jongens zich tot het atelier toegang hadden verschaft en daar nogal hadden huisgehouden. Onder andere hadden zij een boot er uitgehaald en waren er mee gaan va ren. De jongens zijn hekend. Proces verbaal werd tegen hen opgemaakt. Onlangs arriveerden uit Holland ter Oostkust van Sumatra, schrijft de „Sum. Post", de heeren Ten Cate en mr. Bonthuys de Vries, beiden af komstig uit Twente, waar zij geïn teresseerd zijn in katoen-spinnerijen. Zij zijn op een reis om de wereld, welke zij van hieruit voor 't grootste gedeelte verder per auto wenschen- te volbrengen. De Fikkert Colonial Mo torcar Coy leverde een 8-cylinder Ap- person, met welke wagen het tweetal naar Pad'ang vertrok. Daar schepen de Globe-trotters zich in op het s.s, „Patria", waarna een trip over Java wordt gemaakt, vervolgens komen Ja pan en China aan de beurt, terwijl dwars door Amerika de terugtocht naar het moederland wordt aanvaard. Het tweetal denkt op Java eenigen tijd door te brengen, terwijl ook het oponthoud in de andere door te rei zen landen niet gering zal zijn, zoo dat deze reis om de wereld wei meer tijd in beslag zal nemen dan 80 MEVROUW WAS GEPIKEERD. r" Uit Helmond wordt aan de „Meier. Crt." het volgend, niel onvermakelijk geval ge meld: Nadat de voorzitter van den gemeente raad Maandagavond de vergadering ge opend had, vroeg Mevr. van de Ven het woord en sprak: Ik vraag 't woord voor een persoonlijk feit. Ik was van plan, niet meer in deze vergadering te verschijnen, waarom zal ik u nader uiteenzetten. Sedert ik de eer had in dezen raad te worden toegelaten, wat bijna twee jaar is, blijft u mij steeds ne- geeren. Uitdrukkingen als „Heeren willen we maar beginnen", „Willen de Heeren hierover stemming", zijn schering en in slag. Hieruit moet ik afleiden, dat van mij ne aanweziiglieid geen notitie wordt geno men. Ik stel er prijs op ingevolge mijn eed, de belangen der gemeente met mijn be scheiden krachten te dienen, evenzeer stel ik er prijs op, beleefd en vormelijk door den Voorzitter in de vergaderingen be handeld te worden; ofschoon u hierop mee malen zijdelings werd gewezen, komt 't mij thans noodzakelijk voor, u hierop uildrukkelijk te wijzen. Voorzitter: Mevrouw, het spijt me vree- selijk, dat u in de vergissingen, die ik nu en clan onbewust bega, aanleiding gevonden hebt Ie meenen, dat ik u zou negeeren. Meermalen heb ik mij op de fout betrap! en terstond gerectificeerd. Zelfs heb »k van het oogenblik af, dat u hier zitting naamt, getracht mij de spreekwijze eigen ton maken van te zeggen: „de vergadering" in plaats van „de heeren". Maar u zult moeten toegeven, dat na jarenlang alleen' met heeren te hebben vergaderd, die aan spreking zoo eigen is, dat ze als het ware uit den mond valt. Ik wil u wel verzekeren, •dat ik deze aanspreking nooit of nimmer met opzet heb gebruikt om u zooals u zich gelieft uit te drukken te negeeren, wijl u evengoed als dc anderen lid zijt van den raad, en tweedens omdat ik als mail van fatsoen heel goed weet, wat mij tegen over een dame te doen past. Mevrouw van de Ven: Ik neem heel graag aan, dat b(j geen opzet in het see! is. Mocht 't voor n vreemd zijn geweest, wal moet 't dan voor mij niet vreemd zijn geweest, die hier als eerste en eenige vrouw haar intrede deed in de raadszaal. Op do allereerste plaats had ik toch zeer zeker verwacht dat u als voorzitter van dit col lege, toch correcter zoudt zijn opgetreden, om mij daardoor meer en meer thuis Ie doen gevoelen op de plaats die de kiezers voor mij klaar maakten. Had ik een vrou welijke collega dan konden wij samen beter werken, of had ik een voorgangster, dun zon ik mij aan haar kunnen spiegelen, maar alles was mij vreemd en door uw negee ren blijft 't vreemd. Voorziiler: Aan -hetgeen ik reeds gezegd heb hoef ik niets toe te voegen. Mevr. van de Ven: Ik dank u. De opruier Dc Ligt. Dominé De Ligt is overgebracht naar het Huis van Bewarihg, op grond van art. 131 van het Welhoek van Strafrecht, dal tegen opruiing straf bedreigt. Verlaging broodprijzen. In den Helder zijn de broodprijzen aanmer kelijk verlaagd; door sommige bakkers zelfs met 4 cent per 800 gram. Een wolkbreuk. Bij een wolkbreuk boven Zuid-Laren (Drente) is een bui tengewone hoeveelheid water gevallen. Ook ontlastte zich een hevig onweer waarbij de bliksem sloeg in een nieuw huis van den heer Sijtzema, bewoond door den heer A. Harms. De echtge noot© werd getroffen en men vreesde voor haar leven, maar later kwam ze weer bij. Overreden. Bij het uitgaan der school is gisteren een 9-jarig knaapje te Delft, in de Oosterstraat door een auto aangereden. De toestand van het ventje is hopeloos. De droogte in Friesland. Door de droogte heerscht in vele Friesehe dorpen nijpend gebrek aan drinkwater. De wa terstand is ongekend laag; 17 c.M. be neden zomerpeil. Op de groote vaarwa ters ondervinden de stroom- en zeilvaart daarvan hinder; op kleinere binnenvaar ten kan met geladen schepen vaak heele- maal niet gevaren worden. Ontrouwe brievenbesteller. Te Gro ningen is heden de brievenbesteller L. W. aangehouden wegens diefstal van geld uit brieven. De man heeft bekend- Gevallen. Te Bedurn (Gr.) is de echtgenoote van den heer G. Boom- gaart van den zolder gevallen en aan de gevolgen overleden. Inbrekers aan 'f werk. In de villa „Kruisdon^k" te Ro th em-Meers- sen, van wijlen minister L. Regout bewoond door diens weduwe en kin deren, is des nachts ingebroken. Met werktuigen uit de remise werden de deuren bewerkt De buit bestoad .slechts uit een paar kleedingstukken en wat xleesch. De dieven lieten een stuk papier achter met mededeelin- gen over den inbraak. Wilde varkens. In de streken rondom Eist (Utr.) worden de ie vel de staande aardappelen door wilde varkens vernield. Ondanks aangewen de pogingen is men er nog niet in geslaagd "de dieren te doo-den. Er van doorgegaan. Een 18-jarige knecht van het SL Canisiuscoilege, te Druten. belast met het betalen van rekeningen tot een bedrag van f2247, is er met het geheele bedrag van doorgegaan en heeft niets belaald. Men denkt, dat hij naar Duilschland is uitgeweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6