ShToSÏ Gedurende de maand luli 10 pCt. korting Stadsnieuws DAMIAATJES ZATERDAG 2 JULI 1921 44ste JAARGANG No. 13876 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL -3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57Vi NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 274! EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD. ZELDZAAM JUBILEUM. AGENDA 3 JULI AS;NrU 4 JULI Personalia. Onze winkelstand. Off. nieuws R.-K. V. V. „Hef Westen". Garnizoensbericfcten. H. A. Vulink. DE VERPLICHTE WINKEL SLUITING. LANGS DEN WEG. - 0P ELK PAAR WIT LINNEN SCHOENEN. B. JONCKBLOEDT Zwemfeest Haarlemsche Water poloclub H. V. G. B. Familie-bioscoop. K 5. A- Hinderwet. Uit het Zwaluwennest De eindstrijd om den Haarlem- schen Bisschopsbeker. BUREAUX» De 1ste Juli 1921 is in het bloeiende Ka tholieke leven van Nederland een zeldza me gedenkdag geweest. Het was n.m. gis teren twaalf en een half jaar geleden, dat bet ochtendblad van de Maasbode zijn le vensjaren begon te tellen. Zij, die de wording van dit machtig stuk Roomsch leven van den aanvang hebben meegemaakt, zullen zioh nog wel herinne ren, dat reeds in de Kerstdagen van 1908 de eerste proeven van een Katholiek och tendblad versohenen; maar terecht is de g» boortedag op 1 Januari 1909 gesteld. Zoo dat wij gisteren het koperen feest van de Maasbode vierden. We mogen zeggen: wij. Want 'het groote Katholieke blad behoort niet aan de Rot terdammers alleen, maar is een bezit ge worden van heel Roomsch Nederland. Over de macht en invloed van de pers behoeft heden ten dage geen woord meer gesproken te worden. Daarover is men het nu wel eindelijk eens van groot tot klein, van geletterd tot ongeletterd. Die macht en invloed hebben wij, Katholieken, maar al te gevoelig aan den lijve ondervonden, toen de liberale groot-pers uitsluitend hier te lande den toon aangaf. Toch werd de noodzakelijkheid, om te genover een Nieuwe Rotterdammer en Han delsblad een gelijkwaardig Roomsch dag blad te stellen, twintig en zelfs tien jaren geleden onder ons nog lang niet algemeen mgezien Nu, achteraf, zal wel niemand meer dur ven ontkennen, dat wij den Roomschen 'tendaard in Nederland nooit zoo glorieus m vrij, nooit zóó eerbied-afdwingend had- Jen kunnen ontplooien als thans ge schiedt, wanneer onze pers de groeiende Katholieke beweging niet met een steeds wassenden invloed had gestut. Het is de verdienste van de stichters van dc „nieuwe" Maasbode dit niet achteraf, znaar tijdig te hebben ingezien. Het is hun verdienste te hebben volgehouden, ondanks bijna onoverkomelijke moeilijkhe den. De laatste vier jaren eerst heeft Katho liek Nederland ook naar buiten de vruch ten kunnen aanschouwen van den onder de zwaarste omstandigheden verrichten, noes ten, gestadigen arbeid. Toen bleek ook voor den buitenstaander met hoeveel ener- gte en beleid jaren lang moest zijn aan- ftestuurd op één en hetzelfde doel; n.m. het bereiken van een Katholiek groot-blad, at m®t de beste producten van de terecht 0og-geroemde Nederlandsche pers kon concurreeren. Het was, toen ook de handel de macht eu invloed van het Roomsche groot-blad "roest erkennen en de advertentiekolom men den onmisbaren steun tot voortbestaan der groote onderneming begonnen te bren gen. Wie thans de Maasbode in zijn laatsten vorm gadeslaat, krijgt de overtuiging, dat de dagen van bloedarmoede, waaraan het grootste deel onzer Nederlandsche Room- Sche pers zoo lang geleden heeft, voorbij z'jn; dat -het groote bezit, hetwelk Katho- bek Nederland in dit orgaan heeft, thans veilig is. Leidende kracht en koopmansschap van "eel bijzondere soort zijn daarvoor noodig geweest. Dat onze Kerkelijke Overheid door de noeming van den heer H. Kuypers, tot "deler in de orde van den H. Gregorius de- *e verdienste heeft willen erkennen, zal a" ook door heel Katholiek Nederland borden toegejuicht. Aan de Maasbode bij dit zeldzame jubi- Um o«ze beste wenschen! Brongebouw 8 uur Haarlem Muziekkorps. Volksconcert. Familie-Bioscoop. Kleine Houtweg '2 Voorstelling. Museum van Kunstnijverheid. Ten- 'oonsteUi.ng van Aziatische kunst uit de verzameling Kleykamp te Den Haag '24 uur >,Oud Holland" Verwulft Strijk orkest. Flora" Schoten Strijkorkest. Bloemendaal. Strijk- C°öp. jj|_Brrvo" Ledenvergadering Oud-Hroi Hroentenveiling 8 uur. 'est. ""d Verwulft Strijkor- oonstefiiug Kunstnijverheid" Teii- verzamelin^ Ki63ziati«che Kunst uit 10-4 UUT. eykam,p te D,en Haag Af. Elizabeth van 2 21/, uurJansskraat 49 m"M. voor arme 7: aanvr. om vepSterk. ■•■en (]€r s F v "iiC-R 77 V0or,;'|'??00P" Kleine Houtweg vnr, I i. l)fm 17 de De heer Jac. Kuijken, ten kantore Haar lem D. B., is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot rijksklcrk ten kantore Dar. Bel. enz. te Hoorn. Voor het examen scheikunde aan de Universiteit te Amsterdam, slaagde de beer P. van Gampen, alhier. Voor het examen boekhouden „Mer- curius", slaagde nog onze stadgenoot, de heer W. C. G. H. Keegsbra. Op Zaterdag 9 Juli 'herdenkt de lieer C. Zwart, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Jolh. Enschedé en Zonen, op de afd. expeditie. Gezinsvermeerdering. De hertenfamilie in de Hertenkamp is vermeerderd met vijf jonge leden-. Het is aa-rdig het vlugge gedoe van het jonge goedje te aanschouwen. Ontploffing. Bij het voorbereiden van een zuurstofontwikkeling, in het labara- torium van de Rijkskweekschool aan de Leid-sdhevaart, sprong een rekort. Eenige ruiten werden stukgeslagen. De concierge, de heer v. Zongn, die in het lokaal was, kwam er zonder eendg letsel af. De rijwielzaak van de heeren J. Perry en Zn., welke van Kleine Houtstraat 84, naar Ged. Oude Gracht 102 is ver plaatst, heeft de laatste straat een fraaien winkel rijker gemaakt. De zaak is zoo modern mogelijk inge richt: fraaie muur- en licht-grijze hout beschildering, de granieten vloer, niéuw- plafond, uitkokend elect, isch liht geven den winkel een fraai cachet. De fietsen, allo „Gazelle"-merk (dooh bij bestelling kunnen cok andere merken geleverd wor den) zijn èn in de étalage èn in den winkel zelf keurig uitgestald. Een leuk klein fiotaje trekt dadelijk deaandacht. Do middellijn van de wielen er van is 13 Engelsclxe duimen. Van een gewoon rijwiel is de maat 23 Engelsche duimen. Achter in den winkel is een flinke werkplaats gelegen, waarin de nieuwste machines zijn aangebracht voor repara tie van fietsen. Een ruime kast bevat de vele en verschillende onderdeelen, ook voor niet-„Gazelle" rijwielen, in welke onderdeelen de firma uitstekend voor zien is. Alle mogelijke benodigdheden voor rijwielen zijn m deze zaak te ver krijgen. De „Gazello"-rijwielen zijn in de prijzen van f 179297. Ook zagen wij een zoogenaamde weer- en wind iets, ge heel zwart met aluminium-velgen. Eenige flinke, groote bergplaatsen be nevens een ruime kelder, voor bet re- pareeren en schoonmaken van fietsen in gericht, vervolmaken het geheel. Werkelijk een fraaie zaak! Bij gelegenheid van de opening mocht de heer Perry vele prachtige bloemstuk ken ontvangen. lederen Zaterdag van 7 tot 8 uur con- trilmtie-af dracht, gebouw SL Bavo, Smc- destraat. Hedenavond tevens gelegenheid tot opgave voor deelname aan het Tri-dium voor R.K. Sportvereanigingen op 13, 14 en 15 Juli a.s. in de kerk aan de Amsterdam straat. Zondag a.s. speelt het le elftal een vriendsch. wedstrijd tegen S. D. E. I. te Krommenie. Vertrek der trein 11.45 stati on Haarlem. Jacht op waterwild. De jach-t op wa terwild zal in de provincie Noord-Holland worden geopend op Donderdag 21 Jutó 1921 met zonsopgang. Wiel gebroken Van een tweewietigen wagen, beladen met een heistelling, brak Vrijdagmiddag een wiel, juist op de Raaksbrug. De heistelling werd op een anderen wagen overgebracht. Door een •en ander ondervond de tram 20 minut-en vertraging. Majoor C. J A. Kruij-t van het 10de reg. inf., wordt te Alkmaar gedetacheerd, om op te treden als voorzitter van de commissie voor het toelatingsexamen voor de cadettenschool. De vaandrigs J. W. E. van Everdin- gen en E. J. van der- Meulen van he|b 21a Regiment Infanterie en de vaan drigs H. Wijsman, A. A. Dibbets, A. L. Gendel en W. Pino Post van het 10e Regiment Infanterie zijn benoemd tot re serve 2e luitenant bij hun tegenwoordig korps en zullen op 14 Juli a.s. beëe- digd en in functie worden gesteld. Aan den Ad;uclant Onderofficier ad ministrateur A. N. K. Hopman van het 10e Regiment Infante ie, geletache rd bij het Departement van Oorlog wordt te rekenen op 7 Juli a.s. den zilveren me daille voor 21-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De heer H. A. Vulimk heeft, wegens zijne benoeming, met ingang va-n 1 Juli, tot secretaris in het Hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond, afd. 's-Grav-enlhage, ont slag genomen als vice-voorzitter in het Hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond, afd. Haarlem. Vergelijkend overzicht over Juni 19211920 van de Nuts spaarbank tët Haarlem. Aantal behandelde -posten 3560, vorig j. 3028; Inlagen 2456, v.j. 2110; Terugbetalingen 1104, v.j. 918; Ingelegd 222504.91, v. j, 223,192.271/,. Terug betaald 159022.74J4, v.j. 187241,02; Meer ingelegd 63182.16 Vb, v.j. 35951,2514 Aantal nieuwe boekjes 171, v.j. 133; Af betaalde boekjes 63, v.j. 37; Spaarbusjes op 30 Ju-ni in omloop 819; Geledigd in Juni 1920 140 busjjes met totaal 2725.78 K. Aantal in bewaring geno men boekjes op 30 Juni 1921 291. Eet rapport der Commksie. In de Raadszitting van Woensdag a.s. zal behandeld worden het voorstel tot wij ziging der gemeentelijke verordening op de winkelsluiting. Verschenen is thans ook het rapport der winkelsluitings-com- missia. Daarbij is gevoegd een nota van den voorzitter der commissie, den heer Maarschalk, burgemeester, waarin hij zijn standpunt uiteenzet tegen ve pïichte win kelsluiting. De commissie stelt -voor het sluitings uur dat nu half acht is, te bren gen op acht uur; een relaetie der ver ordening te onderwerpen, welke den clan- testienen verkoop onmogelijk maakt en deze redactie, nadat de be jlissende rech terlijke uitspraak is gevallen, eventueel, aan den Raad ter goedkeuring aan te bieden. II. Ter voldoening aan het adres van de R..K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" de rechtsgeleerde Commissie uit te noodigen voorstèllen te doen tot op heffing van de gedwongen sluiting (om 10 uur) op de Zaterdagen vóór Pasohen en Pinksteren en de overige, ter zake in gekomen adressen voor kennisgeving aan te nemen. Aan het rapport der commissie ont* leenen wij het volgende: De Commissie bestond uit de hee ren Bruch, Van de Kamp. Van Ldemt en Rekialda en de burgemeester als voorzitter. Gelijk bekend is, was de benoe ming dezer Commissie het gevolg van de oppositie welk, van de zijde van een. groep van Haarlemsche winke liers, legen de gedwongen sluiting werd gevoerd en welke in he* tijzon der tot uiting kwam door de oprich ting van de „Vereen iging van Haar- lemsche Winkeliers", ten doel heb bende bevordering van hel „vrije win kelbedrijf". In herinnering zij gebracht dat, aldus de Commissie, mochten al vroeger hier en daar onder de win keliers tegenstanders van de gedwon gen sluiting worden gevonden en ook wel, door middel van pers of ver zoekschrift, enkele stemmen ter be strijding van dit instituut zijn opge gaan, vooralsnog van een krachtige actie geen sprake was, tot op het moment dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 29 December 1920 be sloot tot een wijziging van de ver ordening op de winkelsluiting, welke da gemoederen, speciaal die van de z:gji visch- en fruithandelaren in de heftigste beroering bracht. Nadat n.l, bij de voorlaatste wijzi ging der verordening de aan Bur gemeester en Wethouders verleende bevoegdheid, tot het verleenen van ontheffingen van de verplichte slui ting aan banketbakkers, visch- en fruithandelaren, was geschrapt wer den deze winkelbedrijven omgezet in verlofzaken en was aanvankelijk van oppositie geen sprake. Door de laat ste wijziging echier werden de ver lofzaken, die gecombineerd zijn met een in. hetzelfde pand gevestigd win kelbedrijf, gekenmerkt als winkels in den zin der verordening en daardoor medegetrokken onder de verplichte winkelsluiting. Dit ontketende den strijd tegen de gedwongen sluiting. Terstond na liare benoeming toog de Commissie aan liet werk. Zij w<as van oordeel, dat, len opzichte van haar advies, het beginsel van de ver plichte winkelsluiting als vaststaande moest worden aanvaard. De meerder heid der Commissie staat op het stand punt, dat het systeem der verplichte winkelsluiting gewenscht is en dient te worden gehandhaafd, al zijn er onder de leden, die zich bij eene ge meentelijke verordening slechts noode neerleggen en eene we tie'ijle reglinng als de eenig juiste oplossing beschou wen. Een minderheid, zijnde de Voor zitter, verklaarde zich overtuigd voor stander van het vrije winkelbedrijf, welk standpunt bij hierbij gevoegde nota door hem wordt uiteengezet. Het beginsel der verplichte sluiting als vastgelegd aanvaard hebbende, achtte de Commissie het allereerst van belang te onderzoeken, in hoeverre het door Uwen Raad vastgestelde slui tingsuur van half acht al of niet ge handhaafd diende te worden. Wel was onder den. winkelstand van verschil lende zijden verzet legen dit uur naar j voren gekomen, maar terecht mocht de Commissie veronderstellen dat de voorstanders, geen wijziging duchtend, geen reden vonden om van hun in genomenheid met dc beslaande rece- ling blijk te geven. Ten einde zich een objectief oor deel te kunnen vormen, omtrent het al of niet gewilde van het bestaande sluitingsuur, dat naar de meening van vele neringdoenden op acht uur be hoorde te worden gesteld, besloot de Commissie een enquête in te stellen, welke slechts zou omvatten de vraag of men bestendiging van de half acht- suntiocr fiin wel sluiting om acht uur prefereerde. „cs.tneu werd de bemiddeling in te roepen van drie bestaande mid denstandsorganisaties hier ter slede, n.I, de „Haarlemsche Handelsvereeni- ging", de „Afd. Haarlem en Omstre ken van de vereeaiging van Nederl. Patroons B.O,A.Z." en de R. K. Mid denstandsvereeniging „De Hanze". Met zeer welwillende medewerking dier or ganisaties had de enqête plaats en het resultaat was als volgt: Van de gevraagden verklaarden zich in totaal: Vóór 8 uur 221, vóór bestendiging van 7l/s unr 180 en voor „vrije slui ting" 38, dit laatste is echter van geen beteekehis, aangezien in het for mulier daaromtrent de meening niet weid gevraagd. Het gemis aan belangstelling en de onverschilligheid van een zeer groot deel der winkeliers voor het winkel- sluitingsvraagstuk, blijkt wel hieruit, dat van de 100 aan „B.O.A.Z." toe gezonden formulieren slechts 32, van de 406 doof de „Haarlemsche Han- delsvereeniging" rondgezonden formu lieren 252, en van de 250 aan de „Hanze" gezonden formulieren 158, in *aaaaBU»k Het geheim van de veiling. Alls je in deze dagen des avonds om 6 uur over het Donkere Spaarne loopt zou je, om maar eens een populaire uit drukking te gebruiken, den hals kunnen breken over de aardbeien. Er zullen al wei niet veel Haarlem mers meer wezen, d'ie het veiling,sgebouw dal daar staat, niet kennen, en een ieder weet dus, dat het hier thans over de Coöperatieve Haarlemsche Groen tenvei- lin-g gaat. Deze C. H. G. heeft in weinig tijds een groote Vlucht genomen en is thans van beleekeni-s geworden in Haarlem's dage- lijksche nijverheid'. Op het bepaalde uur komen de tuinders van Haarlem en den omtrek met hun kostelijke vracht aan gereden; je snapt zoo gauw niet, waar ze vandaan komen, maar in een omme zien zijn er tientallen karren en paar- denwagens met sloffen aangevoerd en ontelbaar als de sterren aan den hemel is het aantal van de kleine roode vrucht jes van Haarlem's grond. Dan gaan plots de deuren van het ge bouw wijd open, en met kar en paard en al rijdt men elke vracht naar binnen. Je ziet vier dikke kettingen vasthaken aan een rek, dat op den wagen is ge legd en héél de partij van honderd en meer kilo's in de hoogte torst. Nog geen twoe minuten later komt de kar met aardbeien aan den anderen kant alweer naar builen, voor goeden prijs van ei genaar verwisseld! De partij is in veiling geweest, de koop is gesloten-I Hoe d'at zoo vlug, met een vliegma chine-vaartje in z'n werk gaat? Dat is het geheim van de veiling, cn dat kun je nu buitenaf, zoo aan den weg, niet zoo gemakkelijk ontdekken. Maar als je weetgierig bent en je hebt oen goede introductie, dan wordt je met pleieier even de gelegenheid' geboden, om wat dichter bij te kijken en het ge heim zoo maar te ontdekken. Dat ge heim zit 'm eigenlijk vooral in het elec- trische weegtoestel, systeem Maters, dat de Veiling aangeschaft heeft. Het bestuur heeft daarmede getoond, de eisc.hen des tijds te begrijpen. Was de instelling der aordbeicnveiling, die hier d'it jaar voor het eers' wordt gehouden, 00 zich zelf als een bewijs van goed inzicht en van belang vo-or de bevordering van de aardbeienkweek in deze Haarlemsche omgeving, men begrijpt hier ook, dat „time money" is en dat snel werk dub bel werk kan zijn. Het zooeven besproken moment nu dat we het rek met sloffen van de kar de hoogte in zien gaan is een nieuw „moment psychologiqueIn een ornrne zien is een partij van 40 tot 100 of meer sloffen, die allemaal zoo om en bij drie kilo zwaar zijn, precies, op d-en kop af, ge-wogen, maar in heel de veiling giste ren is er niet een te licht bevonden! Want alles ging vlot en vlug van de hand en ct waren liefhebbers te over, die d'r best deden, om automatisch hun nummertje op de electrisohe klok aan gegeven te krijgen. Die electrisohe klok, langer bekend'dan het kostbare, prachtige weeglnstrumenit, is h-et tweede deel van het geheim. De wijzer draait eketrisdh rond en de gegadigden, die er in de amphithealers- gewiijze gebouwde banken vóórzitten, hebben elk op hun plaats een knop. Komt de wijzer nu o-n een getal, dat den gewenschten koopprijs aangeeft, dan „druk op de knop" en je nummer komt, elect ris eh verlicht, te voorschijn wip pen. Dan is ,de rest gauw gebeurd, wan't de veilingmeester en zijn helpers ken nen de klanten nog beier bij d'r num mer, dan omgekeerd1. Binnen de vier muren van het kan toor gaat „de veiling" edhter nog een poosje d-oor, als alles zoogenaamd af- geloopon is. Want een beschrijving van al dal ge- cijfer en geadminislreer ware een roman op zlc-h zelfl BARTEL.JOR1SSTRAAT 27. gevuld werden terug ontvangen. Hier is een in de historie der win kelsluiting herhaaldelijk voorgekomen verschijnsel en dit verschijnsel maakt een bevredigende oplossing zeer moeilijk, ja schier onmogelijk dat zoolang tijd en gelegenheid daar zijn. om hunne belangen of wenschen naar voren te hrengen, de winkeliers zwij gen, ja zelfs, nonchalant, hunnne me dewerking onthouden, om dan later, wanneer een besluit van Commissie of Raad niet naar htm zin uitvalt, luide te protesteeren en door reques- ten en ingezonden stukken aan hunne verontwaardiging over het onrecht van den getroffen maatregel uiting te geven. De Commissie achtte het niet nood zakelijk, een enquête in te stellen on der de •winkelbedienden, daar het standpunt van deze categorie van be langhebbenden haar voldoende bekend was uit de vroeger gehouden enquête. Inmiddels had de Commissie een verzoek bereikt van het Bestuur der „Vereeniging van Haarlemsche Winke liers", om hen Ln de gelegenheid te stellen, mondeling hunne belangen bij de Commissie voor te dragen. Op dit verzoek werd gunstig be schikt en in een der vergaderingen zette het genoemde bestuur, het dpor zijn vereeniging ingenomen standpunt ui neen. In de eerste plaats streeft deze or ganisatie naar bereiking van het „vrije winkelbedrijf", maar indien dit niet te verkrijgen is, dan toch wil zij her stel van de- ontheffingen, gelijk deze voorheen zijn verleend. Hoewel de Commissie zich niet ont veinst, dat door eenige categoriën van winkeliers door opheffing van de z.g. uitzonderingen nadeel wordt ge leden, acht zij herstel der ontheffingen hetgeen onvermijdelijk moet leiden tot onbill.jicheden, toch zeer ongewenscht De Commissie won dienaangaande het advies in a den toenm-aligen Commissaris van Politie, die er met nadruk op wees, dat afdoende con trole op den verkoop van speciale bij uitsluiting toegestane artikelen niet doenlijk is. In do hand to werken, dat winkeliers in een bepaalde branche artikelen ver- koopen, welke thuÏ3 hooren bij andere branches, maar die anderen na sluitings tijd niet in staat zijn te verkoopen, omdat zij geen vergunning kunnen bekomen, acht de Commissie ten eenenmale ver werpelijk. (Wordt vervolgd.) Zondag 3 Juli a.s. houdt bovengenoem de Vereeniging haar Jaarlijksche Zwem feest in de Gem. Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart, des namiddags 1 uur. Het programma vermeldt vele attractie- volle nummers. H. V. G. B. zal ditmaal uitkomen met drie zeventallen, wat wel als een groote vooruitgang beschouwd mag worden. De Hagenaars, Zaandijkers en een nieuw opgerichte vereeniging in Haarlem, n.l. de Waterratten, zullen het respectievelijk tegen de oude Haarlemsche Waterpolo-club op nemen. Tot slot van dezen middag wordt gege ven een groote pantomime, opgevoerd door „the Hou-tvaart Follies", welke alle vroe gere pantomimes zal overtreffen en hier dan ook beter den naam verdient van Water-Revue. Komt het zonnetje helpen, dan voorspel len we een genotvolle middag voor het zwemlievend Haarlemsch publiek. Na een zeer mooie gekleurde natuur film over Zwitserland, waarin men ge nieten kan van de heerlijke vergezichten en de treffend mooie natuurtaferealen, welke door de fijne kleurschaikeering goed tot zijn redht komen, krijgt men te zien: „De verovering van Grootmoeder", een comed-ie, welke fitm echter meer op een levensbeeld gelijkt, - waarin de kleine Mary Osborne <te hoofJrol vervuilt. „De zaak van den Grand Central", dra ma in 5 acten, waarin wij Kink Marden bij een straatgevecht te Hongkong ken nis zien maken met een bekend bokser Ril! genaamd, waarmede hij vriendschap sluit, en naar New "Ark terugkeert, om daar z'n ouden vaaer die sipoarwégko- ning is, te helpen beschermen voor de door z'n mede-directeur tegen hem ge voerde campagne, is een spannende mooie fikn. Op welke eigenaardige manier Kirk en Bill hierin slagen, ratten wij ieder aan eens te gaan zien. Na dit hoofdnummer nog een alleraardigste teekenfihn, geti teld: „Diikkebuik en Magerhams". Een programma wat door een ieder kan gezien worden. Wanneer men dus in de aj. week een-s een avond vrij heeft, kan men -d'ien in de Familie Bioscoop op een heel prettige manier doorbrengen. Baden. In het Douchebadhuis aan Een der weinige afkortingen, die voor ons, Katholieken, geen geheimenis omvat. Iedereen kent de K. S. A.; iedereen weet wat K. S. A. is. Beter weten de meeste Ka tholieken wat de afkorting K. S. A. voor 'n soort vereeniging is, dan wat de „Ka tholieke Sociale Actie" eigenlijk weer voor 'n „nieuwe" vereeniging is. K. S. A., ja. welke katholiek zou niet weten wat dat is, maar „Katholieke soci ale actie"? Nooit van gehoord. Welnu, voor de K. S. A., alias Katholieke sociale actie, wordt uwe aandacht gevraagd. Morgen. In de kerken. Collecte, misschien? vraagt u. Ja, collecte met open schaal. Komen ze te dikwijls met „open scha len"? Best mogelijk, alle waar is naar zijn geld Maar in alle geval, deze collecte mag ei. moet er nog bij. De K. S. A., niet precies de Haarlem sche, maar de algemeene, de landelijke, zit danig in de knel wat gebrek aan financiën betreft en dat zij heel wat voor ons ka tholieke leven in Nederland heeft gepres teerd, blijkt wel uit de warme aanbevelin gen, die Hun-ne Doorluchtige Hoogwaar- digheden de Bisschoppen van Nederland schreven, ter aanbeveling van deze collecte, nog niet gesproken van het feit dat alle bisschoppen met de meeste welwillendheid toestonden dat deze collecte in alle kerken van Nederland wordt gehouden. Hoe groot zijn dan ook de verdiensten der K. S. A. voor de R.-K. bew^ing in Nederland! Niemand zal precies zeggen, hoeveel goeds zij gedaan heeft, maar dat heel veel vereenigingen aan haar het leven danken, is onbetwistbaar zeker; dat zij plaatselijk zoowel als landelijk veel goed werk doet, iedereen zal het Beamen. Door haar arbeid is zij nu in geldver legenheid gekomen. De collecte zij warm in aller milddad'g- heid aanbevolen. Wie er nog «tiet warra voor is, bezie maar eens de in warme tin ten gehouden reclameplaat, die voor di» doel verspreid is. dan Koudenhom zijn in de afgeloopen week 316 baden genomen. In het Douchetvadhuis aan het Leidsche plein zijn in de afgeloopen week genomen 930 baden; in dat v1» den Schotersingel 1047 baden. Aan de firma Metselaar en De Pau» vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbe werking in een te stiohten gebouw op het terrein aan de Dubbele Buurt waar bij electrisohe kracht zal worden aan gewend met een gezamenlijk vermogen van 31 P.K. tot het aandrijven van werk tuigen. R.-K. V. Z. I gaat a.s. Zondag naar Hil- m, om daar in de Seriewedstrijden van Concordia partij te geven tegen het sterke Hillegom I. Deze wedstrijd vangt aan om 4 uur. Het tweede elftal zal een vriendschap- pelijken wedstrijd spelen tegen S. D. O. III. Wij wenschen de verdedigers van de Zwart-Witte kleuren veel succes toe. Gemeentelijke dienst Lichamelijke Op voeding. Gedurende het tijdvak 15 Juni X Juli, bedroeg het aantal genomen ba den in de gem. Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart totaal 12266, verdeeld als volgt; Heeren 7563; Dames 4703. Abonne's: heeren 3780; dames 2540. 35 ets. baden: 'heeren 111; dames 111. 10 ets. baden: heeren 312; dames 169. Kosteloos: heeren 3360; dames 1883. Het aantal abonné's bedroeg op 1 Juli 1825. Op het H.B.C.-veld aan den Ho renweg te Heemstede vindt dus morgenmeddag de eindstrijd plaats om den zilveren wissat- beker, door Z. D. H. Mgr. Ca-l-lier ter be schikking gesteld van den D. H. V. B. In deze finale komen twee elftalen uit de Federatieve tweede klasse, a Meeting G, en wel H.B.C. uit Heemstede en Wilhel mus 'te Voorbuig. In deze competitie behoorden bende tot de stertsfen en langen tijd concen treerde de Strijd om het kampioenschap zich om de prestaties van deze elftallen. Het is nu voor de derde maal sands hun bestaan, dat deze oude N. V.B.-clubs el kaar ontmoeten. De beide vorige koeren, voor de Federatieve competitie, heeft Wil helmus gewonnen mot 31. Men kan dus een spaareenden strijd verwachten want de Heemsteedsdhe dub, die overigens in de competitie niet voor Wilhelmus onder deed, zal er alles opzetten, om nu reva-n- Bie te nemen, en Wilhelmus zal zich zeker inspannen, om ook dezen derden keer suqpes te. hebben. We hopen, dat velen deze gunstige ge legenheid1, om rich op de boogie te stel len van het spel der Roomscbe dtibs, zul len benutten en dat een flinke opkomst van het puWtiek dezen wedstrijd om den Haariemsdhen Bisschopsbeker zal opluis teren. De wedstrijd begint om 4 uur. ROEI- EN ZiETTA'ERF.ENINGING „HET SPAARNE." Vrijdagavond zijn de voorwedstrijden aangevangen van de onderlinge wedstrij den der Roei- en Zeilvereeniging het „Spaarne". Zaterdag en Zondag worden de wedstrijden voortgezet Den uildag publiceeren wij Maandag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1