L In en om Haarlem, Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Voor het laatst: de Winkelsluiting? Uit den Omtrek 44ste JAARGANG No. 13878 DINSDAG 3 JULI 1921 PER KWARTAAL i 3.25 per week f o 25 FRANCO PER PQST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.571/.; NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- ^n BLOEMENDAAL BEVERWJK. CASTRïCUM. EGMOND-BINNEN. HILLEGOM. LISSE. NOORDWIJK. NOORDWIJKERHOUT. UITGEEST. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. Ind. Mij. Herd. Aan het verslag ovei 1920 der Industrieële Maatschap pij „Ilera" ontleenen wtj het volgen de: Het mag vrijwel als bekend worden verondersteld dat het bedrijfsleven al hier tengevolge van den crisistoestand waarin het vissoherifbedrijf sich be WARMOND. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» DURE AUXi ^Onze Gemeenteraad zal dan morgen nog maals een winkelsluitingsverordening vast stellen, liever gezegd, de bestaande ver ordening wijzigen. Dat het echter niet gaat om verandering van een slechte redactie of om juridische wijzigingen, waardoor de Hooge Raad minder gelegenheid zal heb ben processen-verbaal van onze Haarlem- sche politie van nul en geener waarde te verklaren, toonen wel de rapporten van de winkelsluitingscommissie, de actie van „het Vrije Winkelbedrijf" en de vele advie zen van winkeliersvereenigingen, welke den Raad bereikt hebben. Met andere woor den: nu eenmaal het hek van den dam is en de gemeenteraad besloten heeft de wm- kelsluitingsverordening aan een wijziging te onderwerpen, nu blijkt weer eens, welk een netelige zaak tooh eigenlijk die schijn baar zoo eenvoudige vaststelling van een verplicht sluitingsuur voor winkels is. Kunt ge u ééne zaak denken, waarover de wenschen en meeningen zóózeer uit- eenloopen als over verplichte winkelslui ting? De een noemt wettelijke sluitingsdwang een bron van onbillijkheden; meent, dat een plaatselijke regeling in ieder geval moet roeren tot „krenking van het rechtsge voel": terwijl een ander verplichte sluiting looft als een zegen voor de burgerij en daarin het eenig juiste middel ziet om kortzichtige winkeliers tegen zich zelf te beschermen. De een wil te zes uur laten sluiten, de ander te half acht, weer ande ren te acht uur. Er zijn vroeger zelfs ad viezen gegeven om des middags een paar uur te pauzeeren. Dan zijn er ten slotte voor- en tegenstanders van uitzonderings maatregelen en de dispensaties om in druk ke tijden open te blijven. Als men dit alles overziet, dan vraagt men zich af: is deze raak eigenlijk wel te regelen: althans zóó, dat de ovcrgroote meerderheid bevredigd wordt? Zóó bezien, brengen wij de commissie (of, die het alweer heeft aangedurfd voor stellen te doen, welke, naar onze meening, op dit oogenblik nog de minste aanlei ding tot ontevredenheid geeft. Uit het rapport der meerderheid van de commissie krijgen wfj dezen indruk: met geestdrift worden de voorstellen niet ge daan; enthousiast zijn de heeren zelf niet voor hun eigen concept; maar, al het an dere, wat zij zouden kunnen voorstellen zou nog slechter zijn: van alle kwaden hebben zij het minste gekozen. Maar, zal misschien menigeen vragen, was het nu niet raadzamer geweest om bij deze gelegenheid de Haarlemsche winkel sluitingsverordening eenvoudig op te ber gen in afwachting van de komende Rijks regeling? Eigenlijk komt deze vraag niet te pas. M ij willen haar toch even stellen en be antwoorden, omdat een afzonderlijke nota, uog wel van den burgemeester en voorzit ter der Raadscommissie, daartoe aanleiding geeft. Wij doen het gereeder, omdat onze redactie niet bekend staat als een groote bewonderaarster van overheidsdwang in het algemeen en zeker niet van het aan banden leggen van een zoo nuttige klasse der maatschappij, ajs de middenstand. Wanneer wij niettemin met de meerder heid der Raadscommissie van oordeel zijn, dat de vraag, of een winkelsluitingsveror dening in Haarlem gehandhaafd moet blij ven, thans niet in het geding is, dan gron den wij onze meening hierop, dat regeling van het sluitingsuur bij gemeentelijke veror dening een uitgemaakte zaak is, waarover voorloopig niet meer le praten valt. Vv ij kunnen dan ook niet goed verklaren, hoe de voorzitter der commissie er toe ge komen is bij afzonderlijke nota de princi pale vraag nogmaals aan de orde te stel len en aldus als burgemeester de actie van de strijders voor het „vrije winkelbedrijf' onwillekeurig en wellicht ongewild met zijn gezag te dekken. De regeling van het sluitingsuur van kinkels is in Haarlem een uitgemaakte ^'ak evenals b.v. het erkende recht van staaf om onteigeningen te doen ten ^Seineene nutte, voor het aanleggen van ^"orwegen of voor de volkshuisvesting; goed als het erkende recht voor ge- ^atebesturen om bedrijven met een ïno- '"dis-tiseh karakter te naasten. |^'"r is een tijd geweest, dat ook over die ^v°egdheid werd getwist en wij kunnen f voorstellen, dat er nog tal van over- 6ldspersonen zijn, die principieel op het standpunt staan, dat Staat en Ge- i 1^hte zulke bevoegdheden niet moet heb- 'aar stel eens het geval, dat in Haarlem 1 de orde kwam om het electrische tram- te naasten. Doet een burgemeester, een wethouder of een raadslid, wanneer deze zaak in den Raad ter tafel zon komen, wel juist met te gaan betoogen: ik ben er tegen, omdat ik principieel tegen ge meentebedrijven ben? Of sterker, om, wan neer een daartoe strekkend raadsbesluit ge vallen was, zijn verzet vol te houden? Im mers neen; want 'hij zou dan ook tegen wa terleidingbedrijf, gemeentelijke gas- en eleotriciteits'bedrijf moeten blijven ageeren. Het geval van de winkelsluiting spreekt nog sterker. De Hooge Raad heeft al tien jaren geleden bij een eersten stap door de gemeente Amsterdam in de richting van een plaatselijke regeling van het sluitings uur der winkels gezet, uitgemaakt, dat deze materie valt onder „de huishouding der gemeente". Over het beginsel valt dus niet meer te praten, ook in Haarlem niet meer, nu de Haarlemsche Raad reeds lang een verordening heeft vastgesteld. Alleen deze vraag was aan de orde: nu de noodzakelijkheid van een wijziging der Haarlemsche winkelsluitingsverordening gebleken is, zullen wij daarmede (dus met de wijziging) maar niet liever wachten, totdat de Rijksregeling verschenen is. Zeer terecht heeft de commissie daarom in den Haag geïnformeerd, hoe het met die Rijksregeling stond. En toen het antwoord kwam: dat kan nog een heelen tijd duren, was het zaak een voorstel tot wijziging der Haarlemsche Verordening aan de orde te stellen. Wij hopen dus morgenmiddag van een principiëel debat over sluitingsdwang ver schoond te blijven. Deze zaak is niet aan de orde. En nu de voorgestelde wijzigingen. Wij zeiden reeds, dat o.i. de commissie zij het met weinig geestdrift een voorstel heeft gedaan, dat de grootste zij het lang geen algemeene bevrediging zal wekken. Het meest sympathieke is ons het voor ste! om het sluitingsuur van half acht op acht uur te brengen. Wij hebben verleden jaar dadelijk gewaarschuwd tegen de half- acht-sludting. Ten eerste is er een groot aantal winkeliers dat van een half acht- sluiting schade moet lijden. Vooral de ver koop van genotmiddelen, die men des noods kan missen, móét onder een half- acht-sluiting lijden. Men wil sigaren hebben, wanneer men op weg is naar schouwburg, vergadering, bioscoop, enz.; wanneer men na het eten wandelen gaat. Men wil snoe perij laten halen, als men visite krijgt. Een half-aoht-sludting belet dit. En zulke din gen worden dan niet meer gekocht, tot schade van den kleinhandel. Nu hangt het voortbestaan der maat schappij daarvan wel niet af, maar de on billijkheid, dat de Overheid hier geoorloof- den handel belet, spreekt toch te duidelijk. Daarbij 'komt en dat wordt maar al te zeer vergeten dat men het publiek noodeloos hindert. Ook de commissie, wel ke zoo lofwaardig door het instellen van een enquête onder de winkeliers zich een zoo objectief mogelijk oordeel heeft willen versohaffen, zag de consumenten over het hoofd. Het is helaas een kwaal van onzen tijd, die enkel maar aan werkgevers en werknemers denkt en te laat inziet, dat er ook nog verbruikers zijn, die niet al leen mogen betalen, maar toch ook nog rechten hebben. Voor die verbruikers kwa men wij vroeger al op. En thans willen wij het nog eens verklaren: de winkelstand maakt zich door te vroeg sluiten onsym pathiek. En dat moet op den duur in zijn nadeel zijn. Daarom: regeling van het sluitings uur: goed. Maar dan niet eerder dan acht uur, voor een stad als Haarlem een ge past uur. En dan ook veel dispensaties voor feestdagen, zooals de „Hanze" voor stelde en welk voorstel door de commissie is overgenomen. Men make een regeling, doch een soe pele. Over de uitzonderingsmaatregelen voor vischwinkels zullen wij thans niet veel meer zeggen. Wij schreven er een ander maal over en men kan weten, dat zij onze sympathie hebben. Wanneer nu de com missie al weder met groote stelligheid ver klaart, dat zij onmogelijk zijn, omdat zij de geheeie sluitingsregeling in de war stuurt en de politie verklaart niet bij mach te te zijn controle uit te oefenen of in visch- en fruitwinkels van het sluitingsuur geen andere dan de toegestane artikelen worden verkocht, dan zullen wij ons daarbij moe ten neerleggen. Men gevoelt immers, dat het niet aangaat vele winkeliers dupe te la ten worden van enkele. Tooh schuilt er in een verbod aan deze „avondzaken" om open te blijven na acht uur iets onbillijks; evenzeer als wij het billijke voelden in de redeneering van win keliers, die bij ons kwamen aantoonen, dat 't voor hen voordeeliger was te zes uur te sluiten, dan te half acht, evenzeer als wij iets billijks zien in de adressen van tal van winkeliers en winkelbediendenvereenigin- gen, die iets anders willen, dan de commis sie nu voorstelt. Wat blijkt uit dit alles? Dat een regeling van Overheidswege, welke noodzakelijk •uniform moet zijn, verre van een ideaal is. Wij beschouwen deze en dergelijke maat regelen dan ook niet anders dan eerste stappen op den weg naar reconstructie van onze uit haar verband gerukte maatschap pij. 't Is met de winkelsluiting als met andereh wettelijken dwang. De algemeene bedrijfsvrijheid was een gruwel, maar de Arbeidswet voldoet ook niet geheel. Waar algeëeele vrijheid tot losbandigheid voert, brengt een uniforme Overheidswet voor verschillende bedrijven dezelfde, dus niet passende, dus kwellende banden. Maar dat laatste schijnt eerst noodig om tot het ideaal te geraken, in zooverre wij daartoe in dit ondermaansche komen kunnen. Onze samenleving gelijkt heel veel op een huishouden met groote, maar domme kin deren. Wat is er b.v. eenvoudiger, dan dat de winkeliers hun eigen zaken regelen, zooals b.v. de kappers hebben gedaan? Men sluit op een bepaald uur al naar behoefte van de branche zijn winkel, een sigarenwinke lier later dan een confectiewinkel, enz. Men treft regelingen voor den verkoop, dat een kruidenier geen sigaren verkoopt, en een bakker geen meel en geen erwten. De Overheid heeft dan niet anders te doen, dan de verplichting van lidmaatschap eener organisatie te sanctioneeren en toezicht te honden op het zelfbestuur dier veneeni- gingen. Men gevoelt, dat wij dien kant opgaan, zoowel in het bedrijfsleven als >in den han del. Bedrijfsorganisatie zit in de lucht Maar het gaat heel, heel langzaam. Wanneer men over een halve eeuw tot den toestand der gilden is teruggekeerd, zal men zich er over verbazen, dat men in het 'begin dezer eeuw eerst tien jaren kon pra ten over de mogelijkheid en wenschelijk- heid van een wettelijke regeling van het sluitingsuur der winkels en dat men daarna nog eens tien jaar noodig had om zulk een regeling aan de practijk aan te passen. Men zal er dan misschien om lachen, maar intussdhen: wij zitten thans met de onopgeloste moeilijkheden. Zie maar eens naar de adressen, welke thans weer bij den Raad aanhangig zijn! Daarom was het werk onizer Raadscommissie niet gemakke lijk. Wat zij deed, was het beste compro mis geven, wat op het oogenblik te treffen is. Laat daarom de Raad dit voorstel aan vaarden, zij het dan met de wetenschap, dat hij geen werk voor lange jaren doetl 1 Augustus a.s, hoopt de heer C. W. C, van Rietschoten, directeur van het 'Post- en Telegraafkantoor alhier, den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad als directeur der Ned. posterijen, waarvan hij de laatste 19 jaar in deze gemeente als zoodanig in' functie is. Harddraverij. Donderdag 21 Juli a.s. zal op het landgoed Schulpen te Wijker- Qog door de Harddraverijvereeniging „Be verwijk en Omstreken" een internationale harddraverij met handicap gehouden wor den. Inschrijvingen hebben plaats tot Za terdag 16 Juli 10 uur 's namiddags. OnderscheidingAan den heer J- Bisschop alhier, is de onderscheiding ten deel gevallen van de benoeming tot Voor zitter ven den Provincialen „Kieskring Velsen in de vacature ontstaan door het vertrek uit den kring van den heer Mr. Rits van Schoten. Uitbreiding K. 8. A. Naar wij ver nemen is er besloten dit jaar reeds te beginnen met de noodige restauratie en uitbreiding van het K. S. A.-gebouW. De parochie St. Agatha zal waarschijn lijk thans tevens in het bezit komen van een geriefelijker en mooier Patro naatsgebouw. Betoogingen voor Oroenendaal. Dok Beverwijk kent zijn betoogingen g°en relletjes gelukkig van de loslating van den dienstweigeraar-hongerstakm Oroenendaal. Verschillende avonden reeds trekt een socialistische afdeeling. m®t wa gens en opschriften door de Breestraa en worden er vlugschriften en Couranten tussehen de vele' wandelaars gecolpor teerd. De orde wordt echter niet ver stoord, dank zij het optreden der politie en de ordelievendheid onzer bevolking. De Aardbeiencampagne. De aardbei- enpluk wordt zonder vertraging in vol len overvloed voortgezet. Alleen wordt het betreurd, dat er nog niet meer water gevallen is, omdat daardoor de vrucht rneor uitgezet en grooter zou zijn, ter wijl ze thans, klein als hot grootste ge deelte blijft, aan verrotting onderhevig zijn. De campagne zal nu nog wel een veertien dagen duren. De prijzen, die verleden week iets boven de 40 ct. ge klommen waren, daalden Zaterdag tot het laagste punt. Missiedagen. Voor de 'tijdens de mis siedagen in de maand Augustus a.s. te 'houden verloting, waarbij als hoofdprijs is bestemd een eerste klas rijwiel, zijn de lo ten ad 25 ct. thans verkrijgbaar gesteld en zullen in hoofdzaak door de verschillende zelatricen verkocht worden. Niemand verzuime een of meer loten te nemen en het goede werk, de steunverlee- ning aan de missiën, te helpen bevorderen. Arbeidswet. Door den inspecteur van den arbeid is aan J. Hoebe vergunning verleend, om in afwijking van de arbeids wet tot 31 October langer te werken dan de arbeidswet toelaat. Motordrukte. Het was Zondag in de dorpsstraat verbazend druk en geen won der, want alle deelnemers en toeschouwers voor den motorwedstrijd te Alkmaar moes ten dit dorp passeeren. Behoudens een heel enkele uitzondering, werd in de dorpsstraat steeds zeer voorzichtig en met in achtne ming van de maximum snelheid gereden. Het aantal motors en auto's was legio. In een uur tijds werden er bij den overweg ruim 300 geteld en het aantal rijwielen op ruim 500. Alles liep echter goed af en on gelukken kwamen niet voor. Burgerlijke Stand. Geboren: dochter van E. C. v. d. Vijgh en H. A. Memelink. zoon van J. Horjus en J. M. Rinkema. Overleden: Jannetje Groentjes, 88 j., te Castricmn. Jacob Vis, 73 jaar, te Oude Niedorp. Onderwijs. Uit de voordracht, be slaande uit de dames J. C. Veltmeijer, te Anloo, F. Feenstra te Heeg en C. Vasseur, te Nieuwe-Niedorp, benoemde de gemeen teraad eerstgenoemde tot onderwijzeres aan de O. L. school te Egmond-Binnen. Installatie pastoor Van Leeuwen. Zondagavond had in de St. Josophkerk de plechtige instaffiaitie plaats van de Zeer- Eerw. Heer B. v. Leeuwen. Deze geschied de door den HoogEerw. Heer Mgr. Zon dag, Deken van Noordwijk en Pastoor van Vogelenzang Nadat de HoogEerw. Deken de acte van benoeming door Z. D. H. had voorgelezen, zong het zangkoor 'het „Veni Creator I" vas Kornmüller. Hierna legde de nieuwbenoamde pastoor de gebruike lijk voorgeschreven beloften af. Vervol gens werden de voorgeschreven ceremo nieën verricht, waarna de deken den kan sel beklom. Z.Eerw. had tot tekst gekozen, de woorden uit Sint Pauius' brief: „Wij zijn dienaars van God en afgezanten van Jezus Christus". Heerlijk was de toespraak die Mgr. Zondag hield tot d,en nieuwen pastoor. Hij wees op de verheven taak door Christus vervuld, te werken voor de eer van Go-d en tot heil van den gevallen mensch. Kan dit van eiken priester wor den gezegd, het geldt zeker dn 't bijzonder van U, Eerwaarde medebroeder, die vanaf dit oogenblik optreedt ais herder dezer pa rochie, als pastoor, leeraar en middelaar tusscihen God en de menschen. Na uiteen zetting dezer punten wees de gewijde re denaar bijzonder op de taak van middel laar welke de priester zoo verheven ver richt eiken dag aan het Altaar, waar hij voor de parochianen verzoenend optreedt. Hij wijst den Pastoor op diens verant woordelijkheid en het geven van reken schap over de zielen. Tegen de lasten en zorgen zult U niet opzien, de priesterlijke ijver, die U altoos heeft gekenmerkt, zal U helpen. Gij komt te- midden van een volk, dat zijn priesters weet le eeren, en dat vervuld is van geloof en ijver. Dan wekt Mgr. Zondag de geloovigen op, 'hun pas toor tegemoet te komen met 'hun vertrou wen en hun eerbied, om zoo dikwijls mo gelijk het H. Misoffer bij te wonen en hem evenzeer te eerbiedigen wanneer hij moet vermanen of straffen. Tenslotte smeekt hij Gods zegen in lengte van dagen af voor de pastoor door de voorspraak van Maria en van Sint Jozeph, de patroon der parochie, opdat pastoor van Leeuwen werke tot eer vas God, hot heil der hem toevertrouwde kudde en tot eigen zaligheid. Hierna zong het zangkoor het Adoro te van Tycchon uit den Gregorius Bundel en het Tantum Ergo van Schellekens. Met een St. Joseph-lied werd het plech tig feest gesloten. De 'kerk was stampvol. Moge het den nieuwen herder gegeven zijn veeil en 'lang te arbeiden !tot heil der parochie van St .Joseph- Iemand heeft ZaterdagvooKniddag kans gezien bij den boter- en kaashandelaar A. van Stijn, alhier, een Bankbiljet van 40 uit de toonbanklade te kapen. Van dit geval is aangifte gedaan bij de politie. De „Staatscourant" bevat de statuten van de „Mij. to,t Exploitatie van villapar ken en Bouwterrreinen de Brêloft," al hier. Burgerlijke Stand. Geboren: 25 Juni Cornelsi Marinus, zoon van L. W. van der Lee en Chr. C. Honooop. 28 Juni Alida Neeltje, dochter v. J. Plaatzer en J. Kool. Ondertrouwd: Cornells Johannes Mooijekind, 30 jaar, te Noordwijk en Catharina Maria Werler, 28 jaar, te Led- den. Johannes Smeltink, 24 jaar, te Noordwijk en Antonia Com. Vink, 20 jan Jt te Rotterdam. Getrouwd: R. Kopa, 28 jaar, te Leiden en H. C. Etman, 24 jaar alhier. J. Sleg- tenhorst, 24 jaar, te Schiedam en A. A. E. van den Berg, 20 jaar, te Noordwijk. Noodwijksche Sportvereeniging. In ternationale La w n-Ten n i sw edstrijden te houden op hare banen te Noordwijk aan Zee, oip Woensdag 13 Juli en de daarop volgende dagen. Te verspelen: zonder voorgift. Heeren-en'kel snélDanie*-enke1sDel: Heeren-dubbel spel en Dames-dubbel speü gemengd dubbelspel. Met voorgift: Heeren-enkelspel; Dames- enkelspel; gemengd dubbelspel. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon v. H. Lamgeveld en M. Nieuwendijk. zoon van N. Geerlings en C. van Stijn. zoon van J. A. Zonneveld en Q. M. Westerhoven. dochter van C. Th. v. d. Raad? en H. M. Nulkes. dochter van J. v. d. Weijden en J. E. Smit. zoon van J. v. Dijk en P. van Maris. Overleden: Geertruida Broekhof, 18 m., Jan v. d. Berg, 8 mnd. Franciscüs Hal, 67 jaar, te Amsterdam. J. Steen- voorden, 81 jaar. Pauius Beaufort, 73 jaar, te Haarlem. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van D. Vlotter en M. Dietz. dochter van C. Överpelt en G. Leek. dochter van D. Bakkum en A. Ter voort. zoon van E. Roelofs en G. Anepool. Ondertrouwd: Dirk Besse en Mietje Te- rol. Getrouwd: Johannes Peekei en Cathari na Kok. Johannes Kroim en Engelina van der Meij. Waterleiding. Aan degenen, die be zwaren hebben tegen of inlichtingen wen schen over de Waterleiding, wordt gele genheid gegeven op 9 en 16 Juli, des na middags van 38 uur op het Raadhuis de ze bezwaren in te bréngen of inlichtingen te verkrijgen bij een daarvoor aangewezen ambtenaar van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. Gegund. Het leggen van de granito vloeren in het nieuwgebouwde gedeelte der R.-K. School is gegund aan onzen dorpsgenoot A. van der Eng Lzn. Veetelling. Bij de in onze gemeente gehouden veetelling bleek, dat er aanwezig waren: 97 paarden, 2094 runderen, w.o. 27 stieren, 1409 melk- en kalf,koeien, 12 mest- kalveren, 108 ander mestvee en 543 stuks jongvee. Bovendien 562 schapen, 237 var kens en 3031 kippen, waarvan ongeveer 1672 kuikens en 1350 andere kippen, Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van G. ThomasBroersen. dochter van E. G. OlivierZonneveld. zoon van W. de Vriesvan Duijvenvoorde. dochter van E. A. DukerPot. zoon van J. Molenaar Veenings. zoon van M. VerheijBreg- geman. zoon van C. Korf-van Strien. zoon van G. de FeberKoster. Ondertrouwd: A. j. Th. v. Breugel en M. C. v. d. Wiede. B. Vel en T. Hille. J. Sprokholt en A. C. Mors. J. Mul der en E. Snijder. M..A. Jimmink en R. v. d. Berg. A. J. Bakker en E. Strijker. D. J. v. d. Bos en A. v. d. Wal. -f- j. v d Bilt en C. Broek. Getrouwd: F. v. Rijk en J. Lingeman. Ch. Groen en J. A. G. Riesenbeek. G. D. Oostenga en E. M. P. Groeneveld. F. v. Egmond en T. de Wit. P. p. Overleden: N. Peeneman, 40 jaar, echtg. Breggeman en P. de Vries, von J. J. v. Doorne. J. B. P. Heije, 69 jaar, ongehuwd. A. C. Roos Hoefgeest, 6 maanden, dochter van P. Roos Hoefgeest en L. de Bie. Vergaderzaal. Het Bestuur der school voor Chr, Volksonderwijs te Wijkeroog heeft besloten het nieuw te bouwen gym nastieklokaal tevens te bezigen als verga derzaal, ten einde aan den zalennood een einde te maken. De belanghebbende veree- nigingen zullen evenwel zelf voor het meu bilair hebben te zorgen. Daarom zal een groote bazar worden gehouden, vermoede lijk in de ftiaand November, teneinde het benoodigde geld, plan. f 2500, bijeen le brengen. Geslaagd. Te Amsterdam zijn ge slaagd voor het diploma boekhouden- Mercurius, de heeren M. J. te Boekhorst te Velseroord, M. van Veelen, te IJmuiden en T. Warmer te Wijkeroog. Personalia. De heer J. A. Koning, commies bij de Ho'il. Spoor alhier, is overgeplaatst naar Wormerveer. Tot commies alhier is benoemd de heer J. D. Meegen, klerk te IJmuiden. Geslaagd. Aan de universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen in de scheikunde, de heer W. C. de Liefde te Wijkeroog. Benoeming. Tot tijdelijk onderwijze res aan de Chr. School te Hoofddorp is benoemd mej. A. C. Nijhout aihier. Kinderfeest. Het kinderfeest voor de kinderen van de openbare en bijzondere scholen te IJmuiden en Velseroord, zai niet a.s. Zaterdag, maar reeds a.s. Woens dagmiddag plaats hebben op het Slorm- vogelsterroin. Wegbrengen van schepen. Als ver dacht van het wegbrengen van schepen is •door de recherche alhier en uit den Haag, aangehouden C. G., zeeman alhier. Deze aanhouding betreft den sleepboot trawler Johanna IJ.M. 369 van de Vis- scherij Mij. van dien naam, direoteur J. Fenijn, welk schip op 30 September 1919, nabij Kamperduin door een mijnontploffing heette gezonken te zijn. De bemanning werd dien dag door het Ned. stoomschip Ittersum alhier aangebracht. Oplichting. De manufacturier T. al hier is opgelegd voor een mantel en een damescostuum, door zekere mej. D. van D. uit Rhenen. Deze zeide, dat de goederen bestemd waren voor haar zusier; mej. van S. te Velseroord, maar bij navraag bleek deze daarvan niets te weten. vond geducht heeft geleden en een moeilijken tijd heeft doorgemaakt Bij een kolenprijs van f 72 oer Ion en een stand der Duitsche valuta, wel ke uitvoer van visch naar het vroe ger belangrijkste afzetgebied nagenoeg onmogelijk maakte, kon er van een loonende exploitatie in het algemeen geen sprake zijn en de meeste ree- derijen legden dan ook het meerendeel hunner schepen op. Het ligt voor de hand, dat ons be drijf daarvan in belangrijke mate den terugslag moest ondervinden. De aanmerkelijke daling der kolen- prijaen tegen het einde des jaars ge paard gaande met de algemeene da. ling der gocderenprijzen, hadden ee« verlevendiging jn het visschersbedrijü ten gevolge. Wij konden tegen het einde des» jaars nog contracteeeren voor de le vering van twee mach inemstaUatie* hestemd voor den veerdienst der Am-* sterdamschj gemeentetram. De handel in het artikeil carbih werd zeer belemmerd doordat de lan den met lage valuta als concurrente;;, op de Nederla ndsche markt konden optreden, terwijl hier te lande aanwe zige partijen onder den invloed der buitenlandsche mededinging tevens toü eiken prijs van de hand werden ge daan. Tengevolge van de malaise, welke in den loop van het jaar in induslria en scheepvaart intrad, tweef de om zet van stalen pijpen, flenzen en tech nische artikelen in het tweede half jaar bij dien van het eerste halfjaar ten achter. Het batig saldo der exploitatie Fa briek en Handel bedraagt f 123 377.511jt De omzetten fabriek en handel behe» pen ia 1920 totaal f 1.764.000 ct» f 154.000 meer dan in 1919, De winst- en verliesrekening is alil volgt samengesteld. Debet: Koersverschil op effecten' 10.116. A.fschrijvimgen: Vaste goelere4 5.254; machines en gereedschappen ƒ27.104; meubilair ƒ2,176; goedere* 20.219; emissiekosten 7,524. (Reserveeringen: Dubieuse debiteuren ƒ26.000; belangen bij andere vennoot» schappen 34.100; werken onderhanden 76.200. Credit: Batig saldo, der expTofcatie-rekox ning 123.377; afboek reservefond# 77,596. Na deel ig saldo ƒ7.773. In het gezin van den heer Achterberg, bemerkte Zondagavond een bezoeker dal er een zware gaslucht hing, waarop een onderzoek werd ingesteld en W„*"-k, dat d« vorige .bewoners bij hun vertrek wel een lamp hadden afgedraaid, doch het gat niet gesloten. Op de slaapplaats der kinderen gekomen werden 3 van de 5 bewusteloos aangetroffen, waarvan een, meende men, reeds overleden. Gelukkig kon echter dr. Walenkamp, direct ontboden, toch ook hij dit, na 't langen tijd behandeld te hebben, de verzekering geven, dat het nog leefde, doch eerst Maandagmorgen keerde het be wustzijn van dit kind eerst weer. De spoe dige en oordeelkundige hulp beeft hier zeker meer dan één menschenleven gered. Terug te bekomen bij J. Hofhuis, v;ui Merimlaan 44 een haarsdrik; A. C. W. Haijer, Westerhoutstraat 5, een stuk touw; Mevr. de Bordes. Bosch en Vaart straat 22, een zwarte poes; Rooseboom de Vries, Leid.sc hev aart weg 261, een porle- monnaie met inhoud. Th. Kievit, Sohouw- tjeslaan 17, een boek; G. v. d. Aar, Güp- perweg 31, een wit kuiken; mej. Nagel- houder, Eindenboutslraai 45. een kinder broekje; F. C. DirkSj Gierstraat 26, H i ir- 4am, een Lips sleutel; A. A. Koele wijn, Ge sticht „Meer en Bosch", een koperen ge wicht. Burgerlijke Stand. Geboren: dochter van L. Parser en J. Franken. zoon van A. N. Cardozo en J. EdeEng. dochter van A. van der Mije en D. Keur. Overleden: E. L. J. van Petegem, 36 j. Ontvreemd. Ten nadeele van den heer S., aan de Haltestraat, zijn vier witte kip pen ontvreemd. De poliEe doet onderzoek. Overtreding vergunning. Op last van den commissaris van politie, werd j.l. Za terdagavond sluiting gelast van café „Le Helda", alsmede café „Monopool", omdat beide café's de drankwet overtraden. Nader vernemen wij nog, dat de gérants der cabarets zich direct van juridische hulp hebben voorzien en men hoort al van tal van dreigende processen gewagen, waar bij ook ail weer verschillende namen ge noemd worden. Het personeel heeft de gage, waarop het redht had, ontvangen, doch weigerde een voorgelegde verklaring te teekenen, houdende erkenning van het eindigen van dienstverband. In een ;n den nacht van Zaterdag op Zondag ge houden vergadering, hebben de exploye's besloten, een gemeenschappelijke actie le voeren, ter verkrijging van alle rechten, waarvoor voorbehoud' is gemaakt Hoewel de arüsten door contracten ge dekt zijn, vreezen zij zeer, dat de beta- lingsmogelijkheid van hunne werkgevers ernstig zal lijden, wanneer .dezen de ge legenheid blijft ontnomen om recettes te maken, waaruit de uitgaven kannen be- streden worden. Ook de inwoners, bij wie het personeel inwoonde, zijn gedupeerd, daar hun gas ten nu vertrokken zijn. Concert. Op Woensdag 6 Juli a.s, geef! het Palestrinakoor uit Haarlem onder lei- ding van den heer A. Averkamp een con cert in de Proteatantsd* kerk alhier, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1