Stadsneuws Muziek. INGEZONDEN. Het Adres B. JONCKBLOEDT VRAGENBUS. DE VERPLICHTE WINKEL SLUITING. Jubileum Simplex Fabriek. R.-K. Provinciale Kieskring „Veisen". Cf eraeen (ezahen. Gemeenteraad. Eindexamen le H B. S. met 5-jarigen cursus. Roei- en Zeilvereeniging ,Het Spaarne". DE MEETING IN HET BRON GEBOUW. De betoogers willen demonstree- ren, doch dit wordt door de politie belet. Met sabel, gummistok en revolvers wordt de rust hersteld. Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Voor den inhoud dezer rubriek uieit êt Redactie zich niet aansprakelijk. BARTELJORISSTR. 27 (Vervolg.) Bij het rapport is een afzonderlijke nota van de minderheid (den heer Maar schalk) gevoegd, waaraan wij het vol gende ontleenen: De burgemeester wijst er o.m. op dat de verordening met uitzonderingen een onbillikheid inhoudt tegenover de niet- onthevenen, terwijl de verordening zon der uitzonderingen een onbillijkheid te genover de banketbakkers, visch- en fruithandelaren, die het van den avond- verkoop moeten hebben, inhoudt. Waarom een open oog voor de belangen van sommigen, zoo vraagt hij, en geen aandacht voor die van anderen? Zoo lang, g lijk in deze gemeente het geval te, niet de geheele winkelstand inmen ging van de overheid in deze aangelegen heid wenscht, maar de gemoederen ver deeld zijn, acht ik het juister, aan allen de vrijheid te laten dan aan enkelen een dwang op te leggen, welke zij niet wenschen en die zij noodwendig moeten verfoeien. Voorzeker, zoo vervolgt de heer Maar schalk, ik zal de laatste zijn mij te ver zetten tegen inmenging van overheids wege, wanneer economische of sociale misstanden ingrijpen van hooger hand ncolig of gewenscht maken, maar wan neer de toestand zoodanig is, dat de overheidsbemoeiing misschien wel eenig ideël voordeel brengt aan enkelen, maar een wezenlijk economisch nadeel is voor anderen, dan moet de richtsgrond voor bemoeiing, althans van de zijde der plaatselijke overheid zeer aan twijfel on derhevig worden geacht. Hoezeer erkennende dat er enkele fac toren zijn, die voor winkelsluiting pleiten, betoogt de heer Maarschalk tenslotte, dat voor hem de verplichte winkelsluiting te groote bezwaren in zich houdt om haar te kunnen aanvaarden en dat naar zijn overtuiging het eenige middel, om aan onbillijkheden ,economi ch nadeel en rechtsonzekerheid te ontkomen, is ge legen in opheffing van de gedwongen sluiting. Zaterdag 2 Juli vierde de Machine-Rij wiel- en Automobielenfabriek „Simplex" jc Amsterdam, haar zilveren feest. Er werd n.l. herdacht, dat 25 jaar geleden de eerste steen werd gelegd voor de nieuwe fa brieksgebouwen te Amsterdam, waarheen later het geheele bedrijf van Utrecht is overgebracht Om 10 uur des morgens vereenigden zich directie en alle leden van het personeel met hunne dames in de fabriek aan de Overtoom te Amsterdam. Hier spraken eenige leden van het personeel de fir manten toe en boden hun, namens allen, e n koperen gedenkplaat aan. Daarna sprak de directeur, de heer P. Leeuwenberg, een kort dankwoord. In de verschillende rede voeringen werd o.m. de groei en bloei der Simplex-fabriek herdacht. Daarna werden allen de fabriek rondgeleid, om aan de .vrouwen het bedrijf te laten zien. Vele prachtige bloemstukken, alsmede telegrammen, brieven e.d., mocht de di rectie in den loop van den dag ontvan gen, terwijl vele belangstellenden op de gehouden receptie kwamen. Des avonds werd in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" hier ter ste'de, het personeel een feestavond aangeboden, waartoe om 6 uur allen per extra tram van Amsterdam naar Haarlem vervoerd wer den. Om half 8 opende de heer P. Leeu wenberg met een welkomstwoord den «rvond, waarna het eigenlijke feest een aan hang nam. Muziek en zang wisselden af Ipet goochelaar en bioscoop. Door deze Qaatste werden o.m. de Ford-fabrieken en aet bedrijf aldaar vertoond. Een interes- éante film! Voor de noodige ververschingen jf/as alsmede uitstekend gezorgd, zoodat de georganiseerde feestavond dan ook wel ffeslaagd mag worden genoemd. Om half 12 werden allen weer per extra Ikam naar Amsterdam vervoerd. De R. K. Kiesvereeniging in den Pro- uncialen Kieskring Veisen hield Zaterdag- iniddag in het gebouw Sint Bavo een ai gemeene vergadering onder voorzitter schap van Mr. F. S. M. Rits. die de 60 opgekomen afgevaardigden welkom heette. ingekomen was een protest van den beer P. Rings Jr. te Santpoort, tegen de stemming over het bekende voorstel-Bo- venkerk c. s. betreffende wijziging der statuten en een voorstel van Haarlemmer- fcede en Zwanenburg, om het hesluit, dat bij bedoelde stemming gevallen was, in te trekken en in de statuten een voorgesteld nieuw artikel 4 bis betreffende de plaats vervangende leden in te voegen. Nog kwam ter tafel een voorstel, om hel bestuur te doep bestaan uit zooveel leden als er aangesloten kiesvereenigingen zijn. De voorzitter zette uiteen, hoe de toe stand thans was en deed namens het be stuur een compromis-voorstel, n.l. om het besluit van 9 April thans in te trekken, en het voorstel Bovenkerk ooorloopig te rug te nemen; de statuten dus voorloopig ongewijri.^ te laten en een commissie te benoemen, die de statuten, welke todh op meer punten wijziging behoeven, aan een herziening zal onderwerpen. Dit voorstel werd zonden hoofdelijke Hemming aangenomen, nadat Bovenkerk en Halfweg zich er accoord mee hadden gerkiaard, onder huldebetuiging aan het feestuur, dat zich nu herkiesbaar stelde. Daarna had de bestuursverkiezing plu a Is. Herkozen werden de heeren J. P. Hand- graaf en P .Heilker, Gekozen de heeren J. Sieverding en J. Bergman. Tot plaats vervangende bestuursleden werden geko- sen de heeren Geurts, v. d. Berg, Kuypers, Castien en Koning. Tot voorzitter werd gekozen de heer J.J. Bisschop, Beverwijk. In de commissie tot wijziging der statu ien werden aangewezen de heeren Verber- jo, Koning, Heilen, Van Berkel en de iVelEerw. Heer Bekkers, kapeuaan te 3a If weg. Aan den scheidenden voorzitler, Mr. F. I. M. Rils, werd door den heer Bergkamp lank gebracht voor alles, door hem ia t »elang van den Kieskring verricht jaarna sluiting. E m W, bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de jaar wedden van den directeur en het onder wijzend personeel aan de Avondschool voor Handelsonderwijs te Haarlem. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening en verantwoording over 1920 en de begrooting voor 1921 van het 2e en 3e douche-badhuis. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1921, definitief tot leer- aar in de aardrijkskunde aan de le H. B. S. met 5-jarigen cursus te be noemen den beer E. W. Venema. B. en W. stellen voor, gratis van de Wo- ningb. ver. Patrimonium te aanvaarden de gronden ten noorden van den Kloppersin- gel, welke, ingevolge het uitbreidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Augustus 19X9, voor openbare wegen en pleinen bestemd zijn. B. en W. stellen voor: I. In verband met de verhooging der jaarwedden van het onderwijzend personeel, werkzaam aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool, alhier, het subsidie uit de gemeentekas, voor het jaar 1920, ten behoeve dier school toegestaan bij raadsbesluit van 3 December 1919, tot een bedrag van f 6750 en ver hoogd bij raadsbesluit van 23 Februari '21, met f 11381, andermaal te verhoogen, thans met 4257.78, zoodat het subsidie over het jaar 1920, in totaal zal bedragen f 22388.78. II. Te bepalen, dat deze tweede verhoo ging van het subsidie slechts zal worden uitbetaald, indien wordt aangetoond, dat door het Rijk minstens 50 pet. en door de Provincie minstens 10 pet. in de verhoogde wedden is toegestaan. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag e Juli 1921, des na middags ten 1 t/o uur, in de Statenzaal (Prinsenhof.) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw in gekomen l:d. 2. Mededeelingen en inge komen stukken. Verzoekschrift Mej. M. L, Hoffmann, om eervol ontslag als on derwijzeres aan de Opleidingsschool no. 2. Verzoekschrift H. de Ruiter, om eervol ontslag als onderwijzer aan de Buitenge wone sohoo! voor 1. o. 3. Voorstel B. en W. vaststelling suppl. begr dienst 1920 Openbaar Slachthuis. 4. Voorstel B. en W. goedkeuring begrooting dienst 1922 van de goederen v.m. corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven. 5. Voorstel B. en V»7. goedkeuring rekening en verantwoording dienst 1920 en begroo ting dienst 1922 afd. Haarlem van de N.H Vereen. „Het Witte Kruis. 6. Voor stel B en W. verhooging subsidie dienst 1920 Haar], Huishoud- en industrieschool. 7. Voorstel B. en W verleenen vergun ning maken walbeschoeiing trekvaart Haarlem-Leiden onder gem. Hiliegom. 8. Voorstel B. en W. aanvaarding grond Nobelstraal 9. Voorste! B. en W. vast stellen achterrooilifnen bouwblok nabij den Schotersingel. 10. Voorstel B. en W. uit gifte grond in erfpacht aan den Ver- spronekweg. 11. Voorstel B. en W. ver kop grond ten noorden van de Tetterode- straat. 12. Voorstel B. en W. overneming voor straat bestemde gronden ten noor den van den Kleppersingel 14. Voorstel B. en W. bestrating enz. wegen ten noor den en ten zuiden van de Kleverlaan. 15- Voorstel B. en W. verleenen crediet voor aanbrengen drainagestelse'l terrein Ra- cing-dub Haarlem. 16. Voorstel B. en W. aangaan overeenkomst met gem. Scho ten voor het leggen van electr. kabels. 17. Schrijven B. en W. inzake verzoekschrift A. Benno tot het instellen van een feest- week. 18 Voorstel B. en W. aankoop per ceel Jacobijnestraat 29. 19. Voorstel B en W. regeling jaarwedden personeel Avond school voor Handelsonderwijs. 20 Voor stel B. en W. inzake reorganisatie van het openbaar lager onderwijs. 21. Rapport Raadrscoanm. inzake Winkelsluiting met nota van den Voorzitter. 22 Benoeming lid Commissie voor openbare leeszaal (va cature-Jonckbloedt). 23 Benoeming lid Comm. van bijstand in het beheer der openbare werken (vacature idem.) 24. Benoeming lid Commissie van bijstand in het beheer en het onderbond van den Hout en de plantsoenen (vacature idem). 25 Benoeming lid Commissie inzake Ha venplannen (vacature idem). 26. Benoe ming lid Commissie voor <te Tramplan nen (vacature idem). 27. Benoeming lid- Commissie voor de Zwem- en badinrich ting (vacature idem.). 28 Benoeming lid- Raadslid Gezondheidscommissie (per. aftr. C. H. Kuenen, herkiesbaar!. 29. Benoe ming adj.-directeur keuringsdienst van voeding smidedien, emz. 30. Benoeming leeraar in de aardrijkskunde le H B. S. met 5 j. c. Geslaagd: P. J. Bakker, J. M. M. Beaufort, R. W. v. Bemmelen, F. Ben der, J. F. Bon, mej. Margot- B. J. v. Bremen, H. 8. G. W. Brongersma, W. L. Cohen, D. M. Duinker, H. W. Du- mont, J. F. J. v. Duuren, H. J. J. Engel, mej. Antoinette M. 0. Ferguson, O. M. Furst, mej. Margrieta Gerritsz, J. ten Hagen, W. Helms, mej. Hiero- nyma W. v. Heumen, J. E. Hillesum, 0. G. v. Houten, mej. Marie J. N. de Jamaer, 0. G. do Kat, mej. Olasina A. Kuyk, 0. J. v. Loghem de Josselin de Jong, K. T. H. Maas, S. Mok, H. Ouland, J. Reintjes, V. Veerssen, W. Reydon, mej. Henriëtte J. Roorda v. Eijsinga, mej. Anna J. R003, mej. A. E. de Savornin Lohman, E. J. A. Schoon- heyt, G. F. M. Schutte, G. 0. Smit, E. P. de Stoppelaar, G. v. Tienhoven, M. Trousselot, G. M. Uitermark, H. A. van der Valk, W. Verwey, A. Visser, B. L. Vries, F. J. van der Vring, mej. Christine Wittop Koning, D. A. M. Wit top Koning, mej. Lena Wories. MUZIEK. Kerliconcect Mia Peltenburg, Louis van Tulder, Hendrik An- driessen. Wie een kerkcóncert gaat bijwonen mag zich innig verheugen, het sohoone „O Je- su ego amo te" van Alphons Diepen- broek te hooren zingen zooals Mia Pelten burg het thans voor de tweede maal gaf. Dat is muziek die blij en gelukkig maakt, muziek die in een overvoi muzikaal ge- jmoed opwekte en zóó ïs neergeschreven. Éi» ik geloof niet dat hier een andere stem dan die van Mia Peltenburg me nu nog zal bekoren. Die naive herhaling op „Cur igitur", die heilige overtuiging der slofstrophe „Sed sicut Tu amasti me", de ze blanke sopraan is de weerklank van wat de componist doorvoelde als de eerste maal zijn oog op deze tekstwoorden viel. Mia Peltenburg zal deze hymne altijd vol maakt zingen, zooals zij die eenmaal in zich opnam. Bvenzoo lijkt me de zangeres te staan tegenover een der nieuwe composities van Hendrik Andriessen „Cantaque Spirituel". Wel is de muziek hier meer beschouwend, niet zoo spontaan als de even genoemde hymne (de tekst brengt het mee), ze vraagt oneindig veel van de verbeelding die hier altijd frisoh moet blijven. Maar haar stem heeft weer de nuances die t lied vraagt, haar temperament weet te vlammen waar Andriessen als bij „Com bi-en suave et plein d'amour" plots schoonheden van ongekende pracht en als ware het achteloos neerwerpt Zoo zong zij ook „Oratio pro amor Dei" (Thomas a Kempis) dat ais waardig pen dant mag gelden van „Magna res est Amor" en dat de bezoekers der vorige con certen niet zijn vergeten. Het middendeel „Cantem amoris canticum" en bovenal „déficiat im laude tua anima mea" werd tot stralende schoonheid, die op de tra- ditioiieele kerkconcerten vruchteloos zijn te zoeken. Niet steeds liggen deze schoonheden on der het bereik van den eersten den besten hoorder. Veelal dient men de orgelpartij meer dan gewone belangstelling te schen ken. Neem maar „Dhrigatur Domine", dat evenals het Graduale en Tractas uit 't Re quiem een rijk verzorgd nevenmanuaal heeft, dat meer is dan .begeleiding". Dit laatste toonstuk werd ingegeven door het verscheiden van den Katholieken groot meester der toonkunst Alphons Diepen- brock. Van Tulden vindt hier ongekende accenten in den slotregel „Et lucis acter- nae", zooais averal waar hij zijn zeer biizonder en schoon voix mixte aanwendt. Bij Perosi had ik het Crucifixus liever door zijn blanke ongerepte tenorstem zien weergegeven, waar hij ook het „Et incar- natus" zong. Al viel Perosi eenigszin bui ten .de lijn van 't programma, het lijkt me toch de eenige weg om de klinkklare mu ziek van den ItaHaanschen priester-com ponist eens ontdaan van alle schouw burg-effect hier te laten hooren. Dat is leerzaam. En bovendien rechtvaardig. Het programma bevatte behalve An- driessens tweede Choral met zijn stra lend slot nog het heerlijke „Cantabile" van César Franck, waar bovenal het in vervoering gezongen einddeel door den organist buitengemeen zinrijk geregis treerd was. Men mag hem huldigen voor een zoo knappe vertolking op een instru ment dat toch niet meer is van dezen tijd, allerminst voor den modernen componist, wiens kunst heel ergens anders ligt dan op 't punt van massale klankgeving. Als de vorige ma'en ondervond dit con cert veel belangstelling. G. J. K. I>e uitslagen van de gehouden roeiwed- strijden van „Het Spaame" luiden als volgt: Zaterdag: Jonge vier: Van Hamel, Van Meürs, Dir ken Doodeheefver en Kempe Valk winnen met klein verschil. Oude twee: Jesse, Kempe Valk, v. Baak winnen van Beets, Clausing en v. Niftrik. Dames stijlroeienbeslissing: Mej. Huup, 75 punten, mej. Stap, 69, mej. v. 't Woudt en Van Kempe Valk 63, mej. Lomon 57 punten. Oude vier: 1. Hin, H. Lamp, Meijer, Blankevoort, v. Niftrik winnen van Westerman, J. Lamp, Loman, Jesse en van Baak. 2. Van Kempe Valk, Nije, Toe Water, Hin winnen van Huizinga, Spiering, Veen Bartelink, v. Niftrik. Oude sciff. 1. Alberdinok Thijm wint van Beets. 2. Schuurman wint van Führhop. Oude Twee finale: v. Kempe Valk, Jesse, van Baak winnen van Merens, Cieremans, Loman. Jonge Twee: Dlr.ken, Van Meurs en Kempe Valk winnen van Loman, Bolomey, mej. Loman. - Mixed vier: Mej. Wentholt, mej. Veen- hoven, Spiering, mej. Bakels, Bartelink 70 punten. Lamp, mej. A Nije, mej. Stap, Van Kempe Valk, 65 punten, Mej. L Nije, Nije, Schuurman, mej. Van Kempe Valk, Poest Clement, 62 punten. Beets, mej. L. Wentholt, mej. B. Veen- hoven, Clausing, Veenhoven 55 punten. 's Middags in de finale behaalde de eerst genoemde ploeg 65, de tweede 63 punten Oude sciff: Nije wint van Alberdinck Thijm. Jonge sciff: Kempe Valk wint van Van Hamel. Oude sciff finale: Schuurman wint van Nije. Jonge tweede finale: Dirken, Van Meurs, Kempe Valk winnen van Onland, Lamp, Hin. Jonge sciff finale: Kempe Valk wint van Veenhoven. Oude vier finale: Kempe Valk, Nije, Bolo mey, Jesse, Toe Water winnen van Blanke voort, Lamp, Hin, Meijer, van Niftrik. Bij 't ringsteken wist mej. Wentholt het grootste aantal punten te behalen. Vermel den we ten slotte, dat niet alleen vele leden en eereleden prijzen ter beschikking ge steld hadden, maar dat ook twee choco ladefabrieken aan de Spaameleden welbe kend, prijzen in den vorm van schitterende doozen chocolade ter beschikking hadden gesteld, n.L de firma Droste en de bonbon- fabriek „Het Spaame", iets, wat vooral door de dames zeer op prijs gesteld werd. Vanaf Donderdag j.l. reden personen op 't rijwiel en gingen anderen te voet met borden, belrekking hebbende op den dienstweigeraar Herman Croenendaal door de stad. Gedurende de Zaterdngavondmartrt werd aan de tent der communisten ou de Botermarkt nu en dan gesproken door een persoon uit Leiden en de communis ten M. en N. te Haarlem. Het gesprokene was min of meer op ruiend en voor velen kwetsend, doch de woorden waren zóó gekozen, dat deze niet onder de strafwet vielen. Met.de poli tie werd voortdurend den draak gestoken. Een groep van ongeveer 20 personen, allen kinderen, trok in gesloten gelederen, zingend, met een handkar, waarop twee borden waren geplaatst, gevolgd door een zestal bordendragers, door alle deelen der gemeente, tot half 11 's avonds, daar bij menigmaal over en langs de Boles- markt trekkende, in de hoop dat daardoor iets zou gebeuren. De waarnemende commissaris van po litie had echter ook met het oog op de vergadering van den volgenden dag, go last, alleen toe te zien dat de openbare orde niet werd verstoord, maar overigens veel door de vingers te zien en al het mo gelijke te doen om te voorkomen dat er een botsing met de politie ontstond en daardoor een oproerige stemming teweeg werd gebracht. 's Zondagsmorgens reden een 25-tal de monstranten zingende op 't rijwiel, met borden met de opschriften: „Dood aan het militarisme," „Op naar het Bronge bouw", .Herman Groenendaal moet vrij" en „Gij zult niet dooden", door de ge meente. Hun werd namens den Comm. v. Pol. medegedeeld, dat hun geen moeilijkheden in den weg zouden worden gelegd, indien nabij de kerken met zingen opgehouden werd, waaraan door allen stipt de band werd gehouden. Op 2 300 M. voor een kerk werden de handen opgestoken en zweeg oen ieder, tot de kerk 2 300 M gepasseerd was. Des middags om twee uur begon de vergadering in 't Brongebonw. In minder dan geen tijd waren alle plaatsen uitverkocht en moesten nog hon derden worden afgewezen. Behalve, zooals gebruikelijk, een politie agent, die op de straat op en neer liep, was er in den geheelen omtrek geen enke le agent van politie in uniform te zien, om degenen die aan de vergadering deel namen niet te irrileeren, Alles duidde aan, dat de zaak voor Haarlem een kalm ver loop zoude hebben, doch 't moest anders zijn. Terwijl de vergadering reeds uiteenging, sprong er iemand op een stoel en riep: „ja, maar, het is zoo niet afgeloopen. Nu houden wij eene demonstratie." Daarop werd buiten een formeele optocht georga niseerd en trok men met een uitgespreid doek en opgeheven borden in optocht over het Plein de Groote Houtstraat in. Nu moest de lankmoedigheid der poli tie natuurlijk een einde nemen. Er werd zonder vergunning van den Burgemees ter, een formeele optocht gehouden. De verix>rgen gehouden politie kwam toen te voorschijn. Zij gelastte doeken, borden enz., neer te halen en uit elkaar te gaan, waaraan eenigen voldeden. De overigen werden door de politie van de borden ontlast en de betoogers zooveel doenlijk verspreid. Op de Botermarkt ontstond een groote volksverzameling Een inspecteur der re cherche en twee rechercheurs begaven zich tusschen het volk. Aan de zijde van de Barrevoeteslraat stond een 20-lal com munisten met aanhang. De inspecteur commeerde uiteen te gaan, maar men gaf daaraan geen gehoor, waarna de troep door middel van de gummistok uit elkaar werd gejaagd. Een gedeelte der communisten liep de Tueh thnisslraai in, doch hield halverwege sand en wierp met steenen. De rechercheurs trokken hierop hun revolvers en vuurden ieder éénmaal in de lucht, wat voldoende was om in een ommezien de geheele straat schoon te krijgen. De betoogers begaven zich mtusschen over het Verwulft langs Ged. Oude Gracht naar de Raaks. Op de Ged. Oude Gracht kwamen tal van personen uit den boek handel van Akkerman met opgeheven bor den den stoet tegemoet. Die personen werden toen luide gesommeerd de borden neer te laten, hetgeen door de demon stranten werd belet, waarop door den be velvoerend inspecteur der politie gelast werd de borden af te nemen. Dit werd met geweld belet. Men sloeg met de bor den naar de politie. De politie heeft daar op uit zelfverdediging den sabel getrok ken en de communist R., die met een bord den agent Z. sloeg, kreeg met de sabel een bloedende wond op 't hoofd. Scheldende ging hij een perceel op de Ged. Oude Gracht binnen. De agent v. V. kreeg een slag op de hand, waardoor hij oen onbeduidende wonde bekwam, terwijl de bekende communist S. A. M„ wonende aan de Amsterdamstraat en J. L. M., vuurwerker, Delflstraat werden aange houden en naar het bureau van politie geleid, terzake het zich niet op eerste ver ordening der politie uit een volksoploop te verwijderen. Door een rechercheur werd een stee nenzuiger van een communist in beslag genomen, welke hij voor gebruik gereed maakte. De demonstranten begaven zich toen in 't clubgebouw aaan de Raaks. De politie kreeg daarop last van contra- demonstranten. Een groote menigte verzamelde zich op de Ged. Oude Gracht bij de Raaks. Ander- maai moest worden opgetreden. Drie sommaties werden gegeven. De sabel werd getrokken, een charge werd uitgevoerd, doch niemand werd getroffen omdat de contro-demonstranten zoo snei als zij konden, zich uit de voeten maak ten. De menschen kwamet tot vervelens toe terug zoodat nu en dan de sabel werd gelrokken met last niet te slaan, omdat de conlra-demonstranen meer lastig dan gevaarlijk waren. Daarna rukte de politie in, in de hoop dat de menschen er ge noeg van zouden krijgen. Tien minuten later echter werd weder assistentie ge vraagd voor een groote menigte op de Ged. Oude Gracht. Wederom hetzelfde spelletje. Sabel trekken, niet slaan en hard weglopen. De politie rukte toen maar weer in, waarna er verder niets meer ge beurde, met uitzondering dat een 40-tal opgeschoten jongens op hel Verwulft om 7.15 uur het verkeer belemmerde op 't zien van twee Schotensclie politieagenten. Toen de Haarlemsche politie de sabel halverwege uit de schede trok, was er van de vlegels reeds niets meer te zien. Verder bleef 't rustig. Hedenmorgen te 9.30 uur verzamelde zich een 90-tal communisten bij 't gebouw aan de Raaks. Een deel van hen wandel de op groote afstanden van elkaar naar het slation. De rest begaf zich per rijwiel naar Amsterdam. Ongeregeldheden kwa men niet voor. Zondag werden midden op de Klever laan een tweetal borden aangetroffen met de opschriften „Elk uur is te laat"; „Ar beiders en soldaten staakt"; „Herman Groeredaal moet vrij"; „Op naar de mee ting". De borden werden in beslag genomen. Verschenen is het zeer uitvoerige ver slag over 1920. Daaruit blijkt o.m. dat de laatste cellen werden afgebroken om plaats te maken voor badinrichtingen. Maatregelen werden getroffen om den 8-urendag, 45-urige werkweek, in te voe ren voor .het verplegend personeel. Op 31 Dec. 1920 was het aantal zus ters 344, het aantal broeders 95. De verpleeggelden moesten verhoogd worden. De bouw van een paviljoen voor lij ders aan tuberculose wordt overwogen. Door de verpleegden wordt zooveel mo gelijk regelmatig arbeid verricht. In het afgeloopen jaar deed zich geen enkel incident voor, terwijl het aantal ontvluchtingen tot een zeer klein getal beperkt bleef. Zeer geachte Redactie, Ofschoon het onderwerp, waarover ik wilde schrijven reeds dikwerf besproken en in de couranten aangehaald is wilde ik u toch verzoeken, zoo vriendelijk te zijn, ook mijne opvatting over het on derwerp „de 6-urige winkelsluiting" te willen opnemen. Wanneer ik over dit onderwerp ga schrijven, wil ik de winkeliers voor dit doel in 2 categorien verdeelen, namelijk die winkeliers welke alleen in hun za ken staan, zonder hulp van vreemd per soneel, en in de tweede plaats, die win keliers welke personeel in hun dienst hebben. De gjrond waarop ik meen, dat de winkeliers der eerste catagorie vroeger dan tegenwoordig moeten sluiten is wel deze, dat het even goed menschen zijn als alle andere burgers, en derhalve ook het recht hebben op een meer mensch- waardig bestaan. Met een menschwaardig bestaan meen ik naar vorm» te moeten brengen, hoe het leven van een alléénstaanden winke lier is ingericht. Deze begint des mor gens om acht uur zijn zaak te openen en staat tot des avonds half acht steeds ach ter de toonbank ofwel om klanten te helpen, ofwel te etaleeren, ofwel zijn winkel in orde te brengen. Hierna denkt menigeen, dat voor den winkelier het werk is afgeloopen, maar neen, het meest inspannende en ernstige werk begint dan pas, want de wet schrijft hen voor, een boekhouding er op na te houden en hiervoor is pas na sluiting der zaak meestal gelegenheid. Verder is hij nog verplicht zijn verdere administra tie en inkoop meestal na half acht te regelen. Nu vraag ik aan alle winkeliers, wan neer is er voor u tijd om met uw* kinderèn te spelen en indien ze gr00 ter zijn, op te voeden en in hun onderwijs behulpzaam te zijn? Wanneer is er voor u gelegenheid dat u zich meer traoht te ontwikkelen zoowel in uw zakelijk, als op geestelijk gebied Hebben wij winkeliers niet net zoo goed het recht als onze mede-burgers om des middags na 6 uur ongestoord ons middagmaal te gebruiken, en daar na ons krantje te lezen, en verder den avond voor ons eigen genoegen en ontspanning te gebruiken? Toch blijft voor ons en vooral voor de winkeliers in catagorie 1 nog een massa werkzaamheden over, welke zij anders na half acht hebben. En als u zich nu afvraagt wie zijn het, die na des avonds 6 uur koopen, dan is 't antwoord, zij die om 8-urigen werkdag vragen, en hebben verkregen. Maar kunnen deze menschen dan niet net zoo goed eens denken aan een. mensebwaardiger bestaan van anderen, dan dat zij alleen voor eigen welzijn zorgen. F,n daarom moeten wij winkeliers ook een standpunt innemen en zeggen, ook jullie zien wij graag tot klant, maar wij willen niet langer werken dun jullie, ■voor jullie Het is toch maar al te waar, dat wanneer wij tot des avonds twaalf uur openhielden, dan zouden wij ook tot twaalf uur onze winkel vol klanten heb ban, welke zelf niet langer dan acht uur per dag zouden werken. Wat de tweede catagorie winkeliers betreft, zij die zelf personeel hou den, zij zijn uit de aard der zaak vanzelf verplicht eerstlaags, om vroeger te slui ten. Maar voor hen is het dubbel noodig, dat wij inplaats van half acht, zes uur winkelsluiting krijgen ,want wanneer ons personeel slechts acht uren werken mag, kunnen wij onze zaken ook moeilijk lan ger openhouden, dan acht werkuren. Nu zal men wellicht beweren, men kan het personeel in ploegen laten werken, vol komen juist, maar hierdoor verhoogen de winkeliers hun exploitatie-kosten en meen ik niet, dat deze kosten zich zullen loonen, en wanneer het personeel om ees uur vrij heeft, is ook de patroon vrij, hetgeen hem om dezelfde reden toe komt als bij categorie 1 winkelier be toogd. En nu nog even in het kort ton hen, die tegen zes uur winkelsluiting zijn' A Ie. Wij willen geen dwang, waarde winkelier wat is u een idealist, probeer eens de Gr. Houtstraat vtn de verkeerde kant in te rijden, U heeft toch mede aau de belasting van die straat betaald? Staat er niet in elke trein en tram verboden iets buiten te steken en heb ben wij niet een heel dik wetboek van allerhande dingen, die ons verboden zijn, en waarvoor zijn deze wetten, ter be scherming van elk individu afzonderlijk, of tot algemeene orde in de maatschappij. Zoo is de verplichte winkelsluiting ook van het grootste nut voor Uw geestelijk en tijdelijk welzijn, en ook vooral voor Uwe gezondheid niet te vergeten. Of is de mooie omgeving van Haarlem, uitsluitend voor arbei- III.111IIHII "Uil—BBa— voor hen, die moeilijk of pijnlijke voeten hebben is het Schoenmagazijn van voorheen P. W. TWEEHUYSEN Adres d. vele H.H. Doet. aanbevolen. ders en kapitalisten, de winkelier wil toch ook gaarne na gedanen arbeid des zomers avonds in deze mooie om geving gezondheid en levenskracht op doen. De statistieken bewijzen maar al te zeer, dat het grootste percentage winkeliers zenuwpatiënten zijn, en hun gemiddelde sterfte, tusschen veertig en vijf- en veertig jaar is. Dit is naar mijn oordeel, de grootste reden waar om wij winkeliers juist met een vers bod gedwongen moeten worden, voor onze gezondheid te zorgen. Wij hebben bewezen, ons welzijn niet te begrij pen anders hadden wij reeds eerder na een dergelijk verbod moeten uit zien, en zooals wij allen weten is de colegialileit onder de winkeliers nog niet zoo ver gekomen, dat wij uit wederzijds belang onze zaken vroe ger sluiten. Tweede bewering. Des avonds na zessen is het, het druk ste, volkomen juist maar tot nu toe is mij niet bekend, dat een winkelier failliet is gegaan tengevolge van het destijds genomen besluit der acht-uri- ge winkelsluiting, cn daarna de half- acht winkelsluiting. Wanneer wij zes uur winkelsluiting krijgen, zal het van vijf tot zes uur druk zijn, en wanneer wij allen ge-loten zijn, zullen de klanten heusch wei den volgenden dag terug komen. Hebben de winkeliers niet gemerkt, dat het nu des avonds tusschen zeven en half acht druk is, alleen des Za terdags, dan is het tusschen negenen en tienen druk, en zouden wij tot twaalf uur openhouden, zou het van. elven tot twaalven druk zijn, daarom moeten wij terwille van het acht uur werkende pu bliek dee Zaterdags langer openblijven, en toch hebben deze des middags om één uur al vrij, en hebben veel eerder ge legenheid hun inkoopen te doen. 3e. Bewering. „Het geeft de stad een vroolijker en gezelliger aanzien." Op de eerste plaats behoeven 'wij win keliers niet voor het vroolijke aanzien der stad te zorgen doch het gemeen tebestuur. Op de tweede plaats kost die gezelligheid veel geld, en dat is niet gezellig. 4e. Is het voor het publiek beter, dat zij in de frissche lucht loopen. dan in een bedompte stad. 4de Bewering. Het personeel be hoeft niet naar schouwburgen enz. Eersten hebben wij ons daarom niet te bekommeren, ten tweede kan een goed stuk hoogstens goeden invloed hebben, ten derde hebben deze men schen ook recht op ontspanning ten vierde kunnen de avonden door net personeel als zij zulks wenschen, ook zeer zeker zoo goed gebruikt worden aan mooie wandelingen, bezoek aan avondcursussen en Handelsonderwijs, Indien wij zulks in de hand werken hebben wij hoogstens gezond en voor lm» taak berekend personeel. Verder wil ik nog opmerken, dat hef bovenstaande betoog niet bedoeld is vooi vischwinkels en dergelijke wier absolute ■bestaan afhankelijk is, van den avond, en zelfs van een gedeelte van den nacht. Het zou voor hen hetzelfde zijn, wan neer de café's en bioscoopen des middags om zes uur zouden moeten sluiten, maar om alle gerecht te doen zou men een be paling kunnen maken, dat deze winkelier net zooveel «uur mogen geopend zijn, als de andere doch dat hun vrijgelaten werd. welke uren zij hiervoor verkiezen. Mijns inziens is het gemeentebestuur verplicht voor de belangen, van alle winkeliers te zorgen, dus ook voor deze categorie waaraan men niet het recht heeft het be staan te ontnemen. Hopende, dat mijne opmerkingen er zeer toe zullen hebben bijgedragen, <I« opinie der winkeliers, meer ten gunste der zes uur sluiting te doen stemmen, en onze gemeenteraadsleden de overtuiging zullen geven, dat dat wat de winkeliers die voor vToege winkelsluiting zijn- ver langen bun goed recht is, en tevens een groot maatschappelijk belang, verblijf ik, uw geachte redactie, voor de plaatsing met de meeste hoogachting, G. HOLZHAUS. Vr. L: Iemand van 46 jaren gaat twee dagen in de week uit werken, hoeveel zegelgeld moet er voor zoo iemand per week geplakt worden? II.: Welke zijn de vroordeelen die men van het verplichte zegelplakken geniet voor nu en later dagen? III.: Als men een verplichte Invali- diteitskaart plakt, en men vertrekt later naar het buitenland, is het geld dan ge heel weg, en vervalt de kaart dan. Antw. I.; Yoor mannelijke en vrouwe lijke arbeiders van 21 jaar of ouder, die gedurende 3 dagen per week of min der werkzaam zijn, behooren dagzegels van f 0.121/2 per dag geplakt te worden; II.de voordeelen aan de verplichte invaliditeitsverzekering verbonden, zijn 1. Recht op Ouderdomsrente op 65-ja- rigen leeftijd; 2. recht op invaliditeitsrente (na 8 jaar in de verzekering te zijn geweest; 156 premiën) 8. recht op weduwen en weezenrento onder zekere voorwaarden 4. recht op geneeskundige behandeling bij ziekte ter voorkoming van invali diteit III.; een verplicht-verzekerde, die te eeniger tijd naar het buitenland ver trekt, behoudt alle aanspraak op do voordcelen uit de verzekering ingevolge de I. W.; zijne rentekaart vervalt niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2