b- feuilleton Parlementaire Kroniek BUITENLAND. BINNENLAND. Biiinenfandsch Nieuws, Onder Valsche Vlag DINSDAG 5 JULI 1921 Frankrijk en Duitschland, De toestand in Ierland. De Poolsche opstand in Opper- Silezië. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Zes en zestig procent meer. DE HUICHELENDE COM MUNISTEN. I i De Proteststaking een fiasco. VRIJ NAAR HET DUITSCH. TWEEDE DEEL. 32. „Dat is het juistik weet niet, wat ik moet doen. Gij moet mij tijd laten om er over na te denken." „Wij komen over eenige dagen weer hier, aanstaanden Zondag bijvoor beeld, en dan zult gij ons zeggen, Waartoe gij besloten zijt." Tita schudde het hoofd. „Mijnheer uuthbridge komt tegen het einde der Week terug. Hij zou ons hier kunnen vinden." „Dat zou nog niets zijn 1" riep He lena. „Wij behoeven hem niet te vree- ven menschen van zijn slag zijn altijd 'af hartig." „Neen, neen, gedurende zijne aan wezigheid op Guruguh moogt gij geen poging doen, mij te zien of te spreken. Gij moet geduld hebben, totdat hij weer weg is. Waarschijnlijk vertrekt hij gauw weer, en dan zal ik u door Elfriede bericht geven." „Tante, het is al vijf uur," merkte deze aan, en Caspar kan ieder oogen blik komen." „Dat is waar, kind, dat is waar gij moet heengaan. Eifriede, ik weet, dat ik op u kan vertrouwen niemand mag weten, wat hier voorgevallen is." „Ik kan zwijgen, tante," antwoord de Elfriede. Weinig minuten later hadden allen behalve Tita, die op den knecht moest wachten, om haar terug te halen, het boschje verlaten. Helena ging zwij eende achter de anderen. In haar hoofd verdrongen zich duizenden vra gen en vermoedens. Had Guthbndge een vervalscht testament te voorschijn gebracht Had hij een echt, dat gun stig was, voor haar vader doen ve nen Of het een of het ander moest waar zijn, dat was haar duidelijk' aai zou het na verloop van zooveel jaren nog mogelijk zijn, de bewijzen daa[J,a" te leveren En indien Tita ten slotte bij haar weigering bleef volha n, wat dan Terwijl zij zich in vermoedens uit putte en afwisselend hoopte en vreesae had Max Elfriede zijn arm aang®^°e" om haar over de oneffenheden van het stuk land, waar zij over moesten, weg te helpen, en was spoedig met haar in een levendig gesprek. Zij was zoo een voudig, zoo zonder alle aanmatiging, dat juist dit scherp contrast tusschen haar en Augusta hem onweerstaanbaar aantrok. De bittere ondervinding van- het laatste halve jaar had iedere perij in zijn gemoed uitgeroeid,, aaar- van was hij overtuigd, en hem tot een nuchter man gemaakt, die voor roman tische aandoeningen volstrekt niet toe gankelijk meer was. Waarom zou hij GEWETENSBEZWAREN TEGEN DIENSTPLICHT. Het corix'spondenliebureau schrijft: Naar aanleiding van vragen in zake de mogelijkheid om voor personen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, de gelegenheid te openen in stede daarvan anderen dienst te vervullen, welke niet ge- :f richt is op de mogelijkheid om ver- plicht te worden hun evenmensch te dooden, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat sinds 1917 zoodanige regeling ten onzent bestaat en dat Nederland daarmede, gezien de po- i zich dan niet overgeven aan de toover- macht, die hare tegenwoordigheid op hem uitoefende IX. Aan 't openstaande raam der zoo genaamde leerkamer in het witte huis zaten den volgenden morgen de beide meisjes met bijzonder ontevreden ge zichten. De hitte was zoo drukkend en, tengevolge daarvan, het leeren zoo ver velend, en ten overvloede had Helena hun juist medegedeeld, dat zij, in plaats van na het eten, reeds om tien uur naar Brennerhof zou gaan. Op ieder anderen tijd zou dat zoo erg niet geweest zijn, maar vandaag, nu zij door de ongesteld heid van mevrouw Rankhorst ook nog verhinderd werden, haren troost bij ETriede te zoeken, gevoelde zij zich ten hoogsten verongelijkt. „Ik weet al, wat ons te wachten staat, Greta," zuchtte Hedwig. „De wasch is droog, en Anna denkt, dat het voor ons tijd is om te leeren strij ken." „Ba 1" hernam Greta en trok een leelijk gezicht. 5/ „Waarom heeft uw vertrek naar dat oude nest, dan zoo'n groote haast," vroeg Hedwig, terwijl zij zich tot Helena wendde. „Kunt ge er dezen middag niet naar toe rijden „Ik heb u al gezegd, dat het kasteel meer dan drie uren van Brennerhof verwijderd is, en mijnheer Von Brenner heeft daar zaken, die natuurlijk eenieen tijd vereischen." j ik in uw plaats was. Uit rijden gaan, spelevaren, wandelen daarmede brengt gij de middagen door, terwijl Hedwig en ik altijd studeeren en werken moeten." „Ja," hernam Hedwig, „maar wan neer zij eens mevrouw Von Brenner isl dan zal zij ons.. „Hedwig ln dezen u»troep lac snov*! waardiging, dat Hedwig verschrikt zweeg. „Hedwig's aanmerking was dom,* zeide Greta na een kleine pauze, dra lend. „Maar gij gaat toch alle dagen of haast alle dagen met hem rijden." „Niet met hem, maar met zijn nicht Wanda hernam Helena, terwijl zij afwisselend rood en bleek werd. „Nu, hij is er dan toch bij." Helena radeerde met koortsachtig» gejaagdheid aan de scheeve vaas op de mislukte teekening van Hedwig. Zy J was, naar het scheen, te druk bezig om te kunnen antwoorden. ttef Djambi-ontwerp in de Eerste Kamer. Niet minder groot ja zeis nog grooler :'an bij de behandeling in de Tweede Kamer, was de belangstelling in liet veel besproken wetsontwerp, toen bet Donder dag en Vrijdag j.l. in den Senaat bediscus sieerd werd. Zulks bleek uit de zeer druk bezette gereserveerde en publieke tri bunes. Het geval deed zich met dit ontwerp voor, dat, terwijl «enerzijds de katholieke heer Blomjous en de vrijheidsbonder de heer Cremer. het (de eerste geheel zonder voorbehoud) prezen en toejuichten, ander- p v rÜz 11 nft"dem ocra a t prof. van .mMen en de socialistische lieeren Van o en Mondeis geen woorden genoeg '2n ,n binden, om het ontwerp aan een pre fenjle cr'''e'i te onderwerpen, ro Van Enrbden verklaarde ten aan zien van „het Amerikaansche gevaar" het standpunt te willen innemen, dat men er eenerzijds zeker geenszins voor moet buk ken, doch dat het anderzijds evenmin juist is, om er opzettelijk koppig tegen in te gaan. De nota-wisseling mei de Ameri kaansche regeering was z. 1. onvrucht baar en moest tol misverstanden leiden, omdat de wederzijdsche correspondenties langs elkaar heengingen. Hierbij ging, naar het oordeel van den spreker, onze Begee- nng niet vrij uit, omdat de indruk wordt gewekt, dat men zich onzerzijds „van den domme houdt," in het bijzonder ten aan zien van Amerika's kennelijk doelen op de Djambi-velden, al werd de naam „Djambi" in de Amerikaansche correspondentie dan ook niet genoemd. Opmerkelijk was de onhoofsche, ruwe wijze waarop de profes sor in z'jn rede vooral legen den Minis ter van Koloniën te keer ging. Zijn wiize van MvT11'!6"* tknken aan die Had dl' Mfchailt ln de Tweede Kamer. Had de rede van den heer van Embden ma "°S d!' verdienstelijke, dat er verd^rZhT1 "u °P le <lk:pen' deze pica de, heerst,fKof D weinig meer dan een aaneenschakel van herhalingen van argumenten die door zijn partygenooten reeds in de Tweede Kamer te berde waren gebracht De heer Mendels Sp0n in een veel te lange vrij vervelende rede, allerlei bezwa ren ellenlang uit. uezwa- Belangrijk om haar deeeliikhcid Koloniën, tevens oud-gezantTe^Washing" ton, den heer Cremer. Deze deskundige :!^-0r°P; dat hij in zake Djambi JLJf8 s'aats-exploitatie was, zonder m beginsel tegen elke exploitatie door den Slaat te zijn. De heer Cremer achtte, zooals gezegd, staatsexploitatie in de tegenwoordige om standigheden juist hoogst ongewenscht De groote risico, welke aan mijnonderne mingen eigen is eenerzijds, de enorme be dragen, welke voor de exploitatie benoo- d'igd zuilen zijn anderzijds, maken het ï- onverantwoordelijk, indien de Staat niettegenstaande den henarden financiee- ien toestand tot een dergelijke onderne ming zou besluiten. Bovendien wees spreker er in dit verband op, dat het geld, hetwelk de Slaat door leeningen moet bijeengaren altijd duurder is, dan hel particulier geld; de koersen van In dische spoorwegen bijv. staan eenige pro centen lager genoteerd dan die van ge lijkwaardige particuliere Indische onder nemingen. De heer Cremer knoopte aan deze opmerkingen over den wensch naar Staatsexploitatie voor Indië, eenige meer algcmeene beschouwingen vast over de waarde van den particulieren onderne mingslust in Indië, welke zich, ondanks herhaalden, natuurlijke en k mstinatigen tegenspoed, onverdroten in talrijke on dernemingen op elk gebied heeft geuit en Indië gemaakt heeft tot wat het thans is. Evenals het Amerikdansche volle in korten tijd een bijna onovertroffen wel vaart heeft bereikt, dien het te danken '«eft, niet aan Staatsonderneming en •staatszorg, doch aan de individueelè in spanning van den Amerikaanschen bur ger. die zijn spaarpenningen in de greote nationale ondernemingen stak, zoo ligt ook het economisch lot van Indië niet banden van den Staat, doch van de en de ondernemingslust van /no en dien inlander, In-diê" ten volk»61, hoer Cremer- -zal zich nooit m _vAri UJ?n€n ontwikkelen, indien men kefirslijf van Staatsexploi tatie en Staatsinmenging." In de Vrijdag gehouden vergadering was het de oud-minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, die op de hem eigen zachtmoedige wijze den heer Colijn verde digde tegen de persoonlijke aanvallen die de heer Van Kol zich tegenover den heer Colijn in verband met de Djambi-kwestie had veroorloofd. Zeer krachtig was van de zijne i.er Re- gcering de verdediging van het ontwerp. Minister Ruys gaf een nadere, logische toelichting op zijn besluit, om de behan- de aanhangige wetsontwerpen, niettegenstaande de demissionaire positie van bet kabinet, met <Ve Eerste kamer voort te zetten. Hij deelde mede, dat de voorzitter van de Eerste Kamer hem den 26en Juni gevraagd bad, van welke, reeds door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen, de behandeling noodzakelijk dan wel gewensebt was. In antwoord op deze vraag heeft de minister geantwoord, dat de behandeling van het Djambi-ont werp noodzakelijk was, en wei vooreerst om financieel© redenen en bovendien om tot de ontginning van de rijkdommen van Indië ten spoedigste le kunnen overgaan. Tegenover de bestrijders van dit standpunt merkte Z.Exc. op, dal men, indien de be handeling van liet Djambi-ontwerp parle mentair en constitutioneel ontoelaatbaar wordt geacht, deze zienswijze dan ook voor alle ontwerpen, ook de onbelangrijke moet laten gelden .Overigens legde de minister er den nadruk op, dat alle mi nisters ten volle verantwoordelijk blijven, zoolang sommige hunner niet definitief hun ambt hebben neergelegd. Uiteraard ging Minister van Karnebéek in zijn rede op de zaak zelve in. Welk belang ,zoo vroeg hij, zou het departement van Buitenlandsche Zaken er bij gehad hebben om zich, zooals' prof. Van Embden het genoemd had, „van den domme" te houden, nu de minister dien zeJfden dag den Amerikaansche gezant aan zijn ambt genoot van Koloniën geïntroduceerd had, opdat deze de Djambi-aangelegenheid den gezant volledig zou kunnen uiteenzetten. De tijdelijke wrijving met de Amerikaan sche Regeering wordt ten onrechte aan het Djambi-vraagstuk geweten; ook zon der deze kwestie had dit verschil van meenin.T rjef '-'innen uitblijven, daar het voortvloeit uit de wederzijdsohe petro- leimvpoliiiek, welke elke der beide naties, zoowel de Nederlandsche, als de Ameri kaansche haar eigen meening zelfstandig vaststelt. Z.Ex meende dan ook, dat deze notawisseling niet behoeft te worden be treurd, omdat ze er toe heeft bijgedragen om de misstanden omtrent de koloniale politiek aan beide zijden op te helderen en aan het buitenland op de duidelijkste wijze kenbaar te maken, dat onze inter nationale koloniale politiek met het vol ste recht een breede politiek genoemd mag worden. Tegenover de voorstanders van staats exploitatie meende de beer Van Karne- beek opnieuw op de moeilijkheden te mcfeten wijzen, die de verkoop van de pe troleum dan met zich mee zou brengen. Het stellig Nederlandsche karakter van de Koninklijke meende de minister nog eens te kunnen aantoonen door te wijzen op haar vestiging in Nederland, op de Nederlandsche meerderheid in het be stuur en op de Nederlandsche handen, waarin de preferente aandeelen zich be vinden. Op de door prof. Van Embden gestelde vraag, of het gerucht, dat de Ko ninklijke een verzoek tot de afdeeling Mijnwezen in Indië gericht heeft, om ge heel Indië te mogen exploiteeren, juist Is, antwoordde de minister, dat de directie der Koninklijke verklaard heeft, dat haar van een dergelijk verzoek niets bekend is en dat zij het denkbeeld onzinnig acht. De regeeringscommissaris, de heer Mid- delberg belastte zich met de behandeling van enkele detailpunten. Minister de Graaff maakte het Vrijdag nog al kort. Het gerucht, dat de Bataaf- sche al exploitatie-vergunningen had aangevraagd, verklaarde hij ongegrond. Het einde der discussies was zooals te verwachten viel. Het ontwerp werd met 27 tegen 8 stemmen aangenomen. De acht tegenstanders werden gevormd door de sociaal-democraten, de heeren van Emb den en van Slingerberg, beiden vrijzinnig- demoeraat, de vrijheidsbonders Dojes, de Boer en Bergsma. Van de linkerzijde stemde o.a. de heer Kraus voor. Het eing hem niet van harte zulks te moeten doen en zijn redenen daarvoor waren van negatieven aard; af stemming leidt onmiddellijk tot langdurig uitstel en in de tweede plaats bestaat er behalve het stelsel der regeering alleen nog staatsexploitatie, welke de heer KrM» evenals de heer Cremer op dit oogentbbk onuitvoerbaar achtte. Opheffing der sandiest De besprekingen tusschen de Fransche en Duitsche deskundigen te Parijs zijn ge schorst tot 10 Juli en de heeren Bergman en Gugenheim zijn naar Berlijn terugge keerd om nieuwe instructies te verkrijgen. Volgens het „Journal" is men het eens geworden over de prijzen, waarvoor even tueel de door Duilschland aangeboden grondstoffen zouden kunnen worden gele verd. Dit was echter niet het voornaamste punt van het debat, zegt het blad. In de drie komende jaren zal Frankrijk aan Duitschland voor de verwoeste gebieden, belangrijke hoeveelheden goederen vragen. De totale waarde daarvan is aanzienlijk grooter dan het deeil dat Frankrijk in spe cie van de schadevergoeding zal kunnen krijgen. Volgens artikel 10 van den beta- lingsstaat zal die waarde elike drie maan den worden afgetrokken van de Duitsche stortingen. In die drie jaar zou Frankrijk aldus voortdurend de debiteur van Duitschland geweest zijn. De Fransche ge delegeerden hebben aan Duilschland ge vraagd de betalingen over een grooter aantal jaren te verdoelen. Zij hebben een verlenging tot vijf jaar verkregen, doch wenschen dien termijn nog langer. Volgens het „Journal" zouden de Duit- sehers verband widen leggen lussehen den wederopbouw en de uitvoering van het vredesverdrag. Zij zouden bc-reid zijn, hun goeden wit op groote schaal te too- nen, als Frankrijk het initiatief nam tot het doen ophouden der sancties of zich daartegen niet zou verzetten. Het blad acht het vanzelfsprekend, dat men den lOden Juli, bij de hervatting der bespre kingen op het ministerie der bevrijde ge bieden, dit onderwerp niet zal laten aan roeren,. Dit kan toch alleen een kwestie zijn voor een bijeenkomst der geallieerde staatshoofden. Wat de ontwapening betreft, die 30 Ju ni moest voltrokken zijn en waaromtrent Duitschland een aantal cijfers heeft gege ven, meent het blad te weten, dat generaal Noliet, die dezer dagen te Parijs was, van oordeel is, dat die cijfers vertrouwen ver dienen. Hij heeft verzekerd, dat hij overal bij de Duitsche autoriteiten het verlan gen heeft waargenomen, de aangegane verbintenissen na te komen. Er op wijzend, dat Engeland, Italië en ook België wel voor opheffing der sanc ties te vinden zouden zijn, zegt het „Journal", dat de Fransche openbare meening niet zonder groote ontroering en ongerustheid de opheffing der sancties zou zien. HET ENGELSCH—JAPANSCHE VERDRAG. Shidehara, de Japanscthe gezant te Washington, verklaarde formeel, dat het Engelsch-Japansche verdrag nimmer be doeld was als een instrument van vijande lijkheid, of zelfs van verdediging, tegen Amerika. Hij verklaarde voorts, dat Japan begeerig was, de; vriendschapsbanden en loyale samenwerking met Brittannië te versterken, hetgeen hij voor het even wicht in het Verre Oosten van het hoog ste belang achtte. Nochthans was het Ja pans vaste voornemen, ales te vermijden, dat de traditioneele betrekkingen van goe den wil en goede verstandhouding met Amerika zou kunnen schaden. De „Westminster Gazette" critiseert de Kngelsche regeering als volgt: „Nadat de staatslieden des rijks hun gedachten gedurende langen tijd over de brandende kwestie van de hernieuwing van het Engelsch-Japansch verdrag had den laten gaan, in de meemng, dat het deze maand expireerde en dat een wel overwogen beslissing daarom gebiedend noodzakelijk was, blijkt het dat de rechtsgeleerde raadslieden der regeering thans plotseling hebben ontdekt, dat het verdrag geen hernieuwing behoeft, zal voortduren totdat het wordt opgezegd en niet onmiddellijk kan worden opgezegd. Voor zooveel betreft de politiek van het rijk in de naaste toekomst, maakt dit niet veel verschil uit, dooh het is duide lijk dat het het rechtstreeksche onderwerp van bespreking der Rijksconferentie zeer sterk wijzigt. Lang voordat de conferentie te zamen kwam, had de regeeri-ng het met zichzelf eens moeten zijn omtrent den rechtstoestand met betrekking tol het ver drag". Generaal Smuts. Er wordt groote beteekenis gehecht aan een bezoek dat door generaal Smuts aan Dublin zou worden gebracht. De persberichten als zou generaal Smuts een bezoek aan Dublin brengen, »jn ech ter voorbarig. Hij bevindt zich daar ter stede op het oogenblik nog niet, doch wordt er binnenkort wel verwacht. Politiemannen gedood. Niettegenstaande de hoop op vrede in Ier'and zijn Zondag weder verschillende politiemannen in botsingen met de opstan delingen gedood. Een troepenafdeeling verraste Zaterdag een aantal rebellen, dóe bezig waren met bet leggen van landmijnen op den spoor weg bij ubiin met het doel, den trein, die verwacht werd, in de lacht te doen vlie gen. In het gevecht dat ontstond, werden de rebellen met zes gewonden op de vlucht gejaagd. De troepen leden geen verliezen. Een collededag. Voor Opper-Silezië is Zondag te Ber lijn een collectedag gehouden. Overal is dit tot een grootsche demonstratie ge worden. Reeds 'smorgens vroeg begon de inzameling. Duizenden jongens en meis jes, van busjes en kunstbloeihpjes voor zien, waren overal aan het werk. Een nieuwigheid vormden de zoogenaamde collecte-tentjes. 'sMiddags was op ver- schllende plaatsen muziek. In het stadi on werd gedurende de Internationale wedstrijden een groote demonstratie^ voor Opper-Silezië gehouden Door deingan gen stroomden duizenden Qpper-Sileiziers met muziek voorop, om van den nood in Opper-Silezië te getuigen. Na een rede van den vice-kanselier Bauer en den Pruisischen minister-pre sident Stagerwald, die in naam van e Tijk en van de Pruisische Regeer1"- 0 hulp voor Opper-Silezië opwekten, de geweldige menschennienlgte land, Deutschlamd fiber alles". Een P per-Sileziër sprak in warme bewoon^ - gen over het vreeselijk lot van zijn derland. idieen- De dag werd besloten met een J komst in de Philharmonic, waaraan de rijks-president, de rijkskanselier Pruisische minister-president deelnamen. De rijkskanselier hield waarin hij o.a. zeide: Het lichaam van het Duitsche volk heeft twee bloedende wonden: de sancties m het Westen en Opper-Silezië in het Oosten. De sancties die men heter „pressies" zou kunnen noemen, hadden onmiddellijk moeten worden opgeheven na het aannemen van bet ultimatum. Indien niet alles wat men in de jaren na den oorlog over het de mocratische recht der zelfbeschikking heeft gehoord, slechts hoile klanken zijn geweest, dan mag het recht van Oppcr- Süezië, op grond van de volksstemming Duitsch ie blijven, niet alleen op papier blijven staan. ONGEZONDE WONINGEN EN OVER BEVOLKING IN ENGELAND. rr." De Commissie, door den Engeischen Minister van Gezondheid ingesteld om advies uit te brengen over de beginselen, te volgen ten aanzien van ongezonde wij ken, heeft dezer dagen rapport uilge- braobt De commissie is van oordeel, dat afbraak en wederopbouw op grooten schaal te nauwernood kan worden on dernomen zoolang de heerschende duurte van het bouwen van woningen niet aan merkelijk is verminderd. In afwachting hiervan stelt de commissie voor dat on gezonde wijken aanzienlijk kunnen wor den verbeterd, zoo de gemeentelijke overheden ze onteigenden en de huizen herstellen en ze beheerden volgens het z.g. Octavia Hill-stelsel. Waar groote overbevolking bestaat, zooals in het ge bied van Londen, wordt aanbevolen, de afbraak van huizen om plaats te maken voor fabrieken, in de naaste toekomst tegen te gaan en den aanleg van tuin steden, met Staatshulp aan te moedigen. Verder wordt voorgesteld, dat een be voegd persoon of oersonen, onverwijld worden gemachtigd, een plan te ontwer pen voor de reconstructie van Londen en de omringende districten en dat on verwijld een onderzoek wordt ingesteld naar het karakter, de werkingsfeer en de functies van een nieuwe autorite!!, of combinatie van autoriteiten, om wettelij ke kracht te verleenen aan een dergelijk plan. Het rapport wijst in het bijzonder op den loestandi te Birmingham, Leeds, Li verpoot en Zuid-Wales. GEVAARLIJKE LEERINGBN. De departementale raad van de Seine heeft de zaak van een onderwijzeres en twee onderwijzers behandeld, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan „communistische actie". Ten aanzien van één hunner, Loriot, die zich thans in Rusland bevindt, werd de zaak gesplitst. De onderwijzeres Marthe Bigot werd vrij gesproken, doch de raad sprak zich uit ten gunste van het ontslag van den on derwijzer Treint. Als de minister van onderwijs deze uit spraak bevestigt en volgens ,,1'Oeuvre' valt hieraan niet te twijfelen, daar hij haar zelf heeft uitgelokt dan zal dus, naar het blad meent, worden toegelaten, dat een ambtenaar kan worden ontslagen wegens zijn meening. Het blad meent, dat men zich eT ten onrechte op zal beroepen, dat deze onderwijzer naet zal worden ont slagen wegens communistische meeni.ng, maar wegens communistische actie. Het recht, een meening te hebben, aldus het blad, brengt noodzakelijkerwijs het recht mee, aan die meening uiting te geven en dienovereenkomstig te handelen. Als de betrokken onderwijzer zijn werk goed doet, kan men niel meer van hem eischen Wanneer een ernstig blad' als ,,1'Oeuvre" meent zóó te moeten schrijven, dan blijkt weer eens opnieuw tot welke inconse quenties de palstaandcrs voor openbaar onderwijs door hun beginselen gedreven worden. PEST EN HONGERSNOOD IN RUS LAND. Aan de „Daily Tel." wordt uit Kopen hagen geseind1, dat volgens berichten uit Moskou, te Riga ontvangen, de misluk king van den oogst algemeen is; zelfs in de districten van Koefca en in hel gouver nement Ekaterinoslaw is de toestand hoogst bedenkelijk. Een bevolking van 25 milüoen zielen in Oost-Rusland wordt met hongersnood bedreigd. Cholera heersciht algemeen in Zuid-Rusland, voor al in de Rostoff-aan-de-Don districten en in Moskou heeft men allerlei epidemische ziekten. De overheid heeft inentingen met serums bevolen, maar het baat niet veel, want de mensdhen eten alles, zelfs het meest onverteerbare voedsel. In Oost- Rusland' is de pest uitgebroken. MME. CURIE. Madame Curie is uit Amerika terug- Te Parijs aangekomen, verklaarde me vrouw Curie, dat zij, na eenige rust ge nomen te hebben, weer aan het werk zou gaan. DE ONTVOLKING VAN FRANKRIJK, De resultaten der jongste Fransche volkstelling zijn gepubliceerd in het „Journal Officie!". De totale bevolking (zonder Elzas-Lotharingen), die in 1911 39.601.509 zielen bedroeg, is thans 37.499.394. Deze vermindering zal een aanzienlijken terugslag hebben op het aantal Kamerleden. Dit zal n.l. met 96 worden verminderd «n dientengevolge van 626 tot 530 worden teruggebracht. De commissie voor de burgerlijke en strafwetgeving in de Fransche Kamer heeft haar onderzoek van het wetsont werp inzake de bestrijding van het antir niilitairisme voltooid. Besloten werd, de ingediende amendementen niet te onder zoeken, wegens het buitensporige aantal ervan niet minder dan drie honderd tachtig! De rechter van instructie heeft een raadslid en een inwoner van Reuilly-Sau- vigny, die vervolgd werden wegens het dooden van een zouaaf in het begin van den oorlog, buiten vervolging gesteld. De familie van den vermoorden zonaaf moet voornemens zijn tegen het buiten vervolging stellen op le komen en aan de kamer van in-besebuidiging stelling van Amiens een aanvullend onderzoek te vragen. De koning en koningin van Dene marken, die, zooals men weet, een be zoek aan IJsland hébben gebracht, zullen zich volgens een draadloos N. T. A.- bericht heden te Havuefjord op de „Ice land" inschepen en naar Groenland ver trekken. In allen kring zoekt men de onte vredenheid tegen het zittend Kabinet te versterken. Soms lukt dit wel, omdat nu een maal een Ministerie, dat met een uit geputte Staatskas te worstelen heeft, maatregelen moet nemen, welke groe pen van burgers antipathiek zijn. Geen wonder dan ook, dat men alle zeilen bijzet om de boeren in vijan dige positie tegen het Kabinet te bren gen door ze tegen de grondbelasting te verbitteren. Mocht men sommige bladen geloo- vco, dan zou de voorgestelde grond belasting overtuigend aantoonen, dat door dit Kabinet aan de landbouw bevolking onrechtvaardige lasten wor den opgelegd. De vermelding van één' historisch feit is voldoende schrijft de anti- rev. „Rotterdammer" zeer juist - om het opgeschroefde dezer agitatie te doen blijken. Onder het Mi nisterie-Cort van der Linden werd een ontwerp Grondbe lasting ingediend, dat de belasting op 3 en een-derde per 1000 van de be lastbare waarde wilde bepalen. Door het aftreden van Minister Treub kwam van dit wetsontwerp niets en in plaats daarvan diende Mi nister de Vries een wets voordracht in, welke de belasting op 2 per 1000 stelde. Met andere woorden: Minister Treub vorderde 66 pCt. meer dan die booze De Vries. Strekke dit tot troost voor de kla gers! De Communisten, wien hot slechts te doen is o m stakingen, beroering, on rust en zoo mogelijk revolutie in 't land te verwekken, hebben het geval Groenen- daal gretig aangegrepen, ten einde hun misdadige doeleinden wat verder te bren gen. De communisten in actie tegen het mi litarisme, voor de eerbiediging van ge moedsbezwaren, voor gewetensvrijheid, het is een krasse comedie. Waar deze lie den de macht in handen hebben, stampan zij het militarisme uit den grond, on derdrukken zij alle vrijheid van gedachte, gekeerd, na er uit handen van president vail spreken, van drukpers, van vergade- Harding het gram Tadium ontvangen te hebben dat door middel van een natio nale inschrijving is gekocht om aan Frankrijk aangeboden to worden. Het gram radium, dat 160.000 dollar gekost heeft, bevond zich in een mahoniehouten kistje. Het kostbare pakje werd te Cher bourg voorzichtig aan land gebracht; een politie-beambte is speciaal aangewezen om er over le waken. Mevrouw Curie had alleen het gouden sleuteltje bij zich, dat door den president der V. S. werd aangeboden en waarmede het kistje te Parijs plechtig zal worden geopend. Bij haar aankomst te Cherbourg werd zij door de autoriteiten ontvangen. Op het sleutelje staat te lezen: „De vrouwen van Amerika aan Marie Curie" en „Wit te Huis 20 Mei 1921." ring, van agitatie. Hun politioke togen' standers schieten zij neer of werpen zij in de gevangenis. De volgelingen van David Wijnkoop worden dan ook in „Do Vrije Sooialist" afgestraft op een wijze, die hen lang zal heugen. Het blad schrijft: i „De houding dor neo-oommunisten in de zaak Groenendaal is walgelijk. In plaats zich van deze actie behoorlijk op een afstand te houden, werpen zij zich er in: je kan 't nooit weten! Maar in Moskou zijn ook hongerstakers in de gevangenissen. En wat zeggen de „partijgenooten'-regeerders daar tegen hen? Als jullie nkt Ken wjit, dm ga je maar doodt" De menschen wier pariijgenooten jn Rusland precies handelen als hier Pop, zullen met ons daartegen agitoeren? Het ia verblindheid of huichelarij. Op de vergadering in „Vriendenkring" te Amsterdam, hebben wij slechts insinu eerend naar deze dubbelhartige moraal gewezen. De voorzitter verzocht ons niet verder te gaan !En daar wij den schijn niet op ons wilden laden een vergade ring in de war te willen sturen, gingen wij ook niet verder. Nu echter zij men gewaarschuwd: als men ons vraagt om over deze zaak te spreken, dan zullen wij 't hebben over de voedingstakers in Denemarken, in En geland, in Frankrijk en in Rusland ander J het Sovjet-regiem! Willen andere geestverwanten-sprekers j;: zwak zijn, bang voor dat handje-vol schreeuwleelijkerts, verblinden, dommen of verdwaalden wij doen 't niet Wat drommel, hier zal men tegen een j regeering protesteeren, maar zwijgen over een regiem dat elders precies hetzelfde doet? Geen denken aan!" Daar kunnen de communisten, die er ook in de zaak-Groenendaal slechts op (i uit zijn reclame te maken voor hun eigen verloopend zaakje, het voorloopig mee doen! zegt het dagblad voor do arbeiderspartij, en bij uitzondering f zijn we het ditmaal met het blad eens. i| De door het N. A. S. te Amsterdam aangekondigde proteststaking van 24 uren iin verhand met die opgeschroefde zaak Groenendaal, is op een idasco uitgedraaid. Twee beiangrijke onafhankelijke of syndicalistische groepen werklieden docu niet aan de staiking mede, namelijk de ge meentewerklieden en de bootwerkers. De staking bepaalt zioh dus in hoofd zaak tot de bouwvakken, doqh ook daar is zij niet algemeen. De boot werkers-vereenjging .Recht en Plicht" had Zondagmorgen besloten, aan de 24-irurs-staking deel te nemen. Ver moedelijk is -dit bestuit met gering aantal stemmen genomen en was het grootste deel der iedeu het daarmede niet eens. In de haven werd althans overal gewerkt en de toestand was daar, zooais op andere i dagen. Ook de belangstelling der gemeente werklieden bieeik op de vergadering der Federatie van personeel in Overheids dienst Zondagavond gehouden, gering te zijn. Naar het bestuur na afloop mededeelde waren 7 a 800 iteden opgekomen. Gezien deze sfcehie opkomst, besloot de vergade ring, ofschoon van oordeel, dat door d# geinecnite-werkliedien behoorde te worden gestaakt, aan deze 24-uursstaking niet deel te nemen, daar de kans op een be duidend stifieggen der gemeentebedrijven zeer gering werd geacht. Bij het nemen van dit besluit overwoog de vergadering verder, dat op medewerking van groote groepen gemeentewerklieden niet was te rekenen, eerder op tegenwerking, voorna melijk van de zijde der modernen en neu tralen, en hierdoor zou de kracht der fe deratie afnemen, waaïdoor de strijd tegen het inii'itairL&me en het kapitalisme zeer slecht gediend zou worden. Ook de in de Hoofdstad aangekondigde betoogmg loei veel op een dood geboren kind met een lam handje. Enkele hon derden mensrahen slechts kwamen op het Parkschouwburg-lorreen bijeen. Het wa ren meest werkloozen en Maandaghou ders. Inderdaad werd bij de opening van de meeting door den heer Van Spanje i j verklaard, dat het P. A. S. geen reden tot tevredenheid heeft over den omvang van de stakang. Zooals uit het boven medege- deelde reeds blijkt, doen de gemeente werklieden niet mede, de haven- en boot- 'J werkers zijn gewoon aan den arbeid ge- gaan, op de bouwwerken, die verleden j week stil lagen, wordt thans met volle kracht gewerkt, slechts hier en daar ont braken enkele losse bouwarbeiders. De metaalbewerkers, die verleden week aan de proteststaking hebben deelgenomen en wien deswege de toegang tot het werk was ontzegd, totdat de organisatie uit spraak zou hébben gedaan over deze eigenmachtige staking zijn Maandagoch tend weer aan het werk gegaan. Gp enke le plaatsen staakten een paar steenenlos- sers; de overgroole meerderheid der be- toogers waren leegtoopers. Na afloop van de meeting trokken de mensohen rond onder geleide van de po- I Mtie. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5