Eerste Uit den Omtrek noordwuk. Kerk en School ORDE EN ARBEID" WOENSDAG 6 JULI 1921 I4ste JAARGANG No. 13879 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL J J.2| FRANCO PER POST PER KWART. Bil V0Q1RUITBETAL5NG f NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit Rummsr bestaat uit 2 bladen. Hillegomsche Brieven. BLOEMEND A AL. BEVERWJK. BENNEBROEK. halfweg. HEEMSTEDE. HILLEGOM. St.-Benedictus. Zondagmiddag vergaderde de afdeeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van P. T. T. personeel „St.-Petrus" in café Flora. De voorzitter, de heer J. Heemskerk opende met den Chr. groet en een woord van welkom. Ver volgens besprak spr. de eenheid in beginsel van den Bond, „St.-Petrus" nog bijzonder tot uiting gekomen op het j. 1. gehouden Congres. Vervolgens de goede verstandhouding in deze af deeling, wat meer speciaal gebleken is met het 30-jarig jubile van het oud ste lid, den heer Raaphorst. Hierna ver kreeg de. heer Raaphorst het woord, die in zeer goed gekozen woorden dank bracht voor de hulde en het mooie cadeau, hem bij zijn 30-jarig jubile geschonken. Voorts deed spreker een verhaal van zijn 30-jarige loopbaan, wat aan dachtig werd gehoord. Hierna werden de notulen gelezen en onder dankzegging gearresteerd. Hierna deed de Secretaris mede- deeling van gedane werkzaamheden en van ingekomen stukken. Vervol gens bracht de heer v. Lierop een keurig uitgebreid verslag uit van het op 13 en 14 Juni te Nijmegen gehouden Congres, waarvoor hij een dankbaar applaus oogstte. Bij de rondvraag besprak de heer Luiten van Heemstede de Stands organisatie in verband met een door hem ondervonden geval. De voorzit ter deelde mede, dat een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Jansen, Hillegom, infor meerde naar de zegels voor het vaan del, omdat hierop geen prijs voorkomt De voorzitter deelde mede, dat deze zaak geheelhet vertrouwen vraagt van de leden. De heer Blokker, Nieuw Vennep, vroeg inlichtingen omtrent dienstvoorwaarden. De voorzitter zegde onderzoek toe. Hierna sluiting met den Christelijken groet. NOORDWIJK-AAN-ZEE. NOORDWIJKERHOUT. SASSENHEIM. SANTPOORT. VELSEN. WARMOND. IJMUIDEN. ZAANDAM ZANDVOORT. te te tot OURANT BUREAUX) ROOMSCH LEVEN EN ROOMSCHE GRITIEK. Ais ik dit artikel schrijf, lezer, zult ge tiet zeker wel een eigenaardige combinatie roemen en ge hebt gelijk. Toch dacht het me goed deze beide eens in één adem te noemen als moesten ze feitelijk elkaar uit sluiten. Indien ge het onderstaande nu met uwe gewone bereidwilligheid doorleest, zal u duidelijk worden, dat de vereeniging de- ter „antis" nog zoo heel gek niet is. Als ik spreek over Roomsch leven, dan uiu dit alléén reeds zóóveel plaats vergen, lat ik. die ruimte van de redactie niet zou mogen vergen, zoodat ik me uit den aard der zaak beperk. Ik ga nu ook geen vijf- m-twintig jaar met m'n beschouwing te rug, maar epaal me tot het heden en een zeer kort verleden. Dan roep ik in uw herinnering hel succes der Roomsche lief dadigheidsuitvoeringen, dan wijs ik u op het bloeiende Patronaat met zijn nieuw Vaandel, dan memoreer ik de vrouw en de Drankbestrijding, de wakkere Maria-ver- oeniging mot haar eerste lustrum en rijk vaandel, op het eigen gebouw van den R.-K. Volksbond, op onze R.-K. Bouwvak arbeiders, die deze week hun Roomsche tracht zullen toonen bij de inwijding van nun nieuw vaandel. Dan gewaag ik van den bloei der beide Congregaties en lest best, op het stichten eener vereeniging van de Derde Orde en van een afd. van den Eucharistischen Bond en onzen Vrouwen bond. Dat zijn de successen van Roomsch leven van reeenten datum. Maar dan ge biedt mij ook de plicht u onmiddellijk en in één adem te noemen de namen van St. Martinus' Pastoor en van St. Joseph's Ka pelaan, stoere werkers, waaraan Roomsch Hillegom de grootste dankbaarheid schul dig is en die hun belooning naar waarde «lléén van Hierboven mogen verhopen. Er is méér; er is nog iets dat ten nauw ste samenhangt met het Roomsche leven, met den Godsdienst. We bedoelen het Godshuis zelf en de woning van den eer sten bedienaar daarvan: de pastorie. En nu kom ik als vanzelf aanstonds tot ie Roomsche critiek. Laat ik bet u rond weg in deze causerie mogen zeggen lezer: Pastoor Krook, is voor IK jaar hier als Herder van Sint Martinus niet gekomen in 'het land van Belofte. Niet alleen dat Mon seigneur dezen opvolger van zg. Pastoor van - Grosseb zond naar een plaats, die sinds 1914 kwijnt tengevolge van den we reldoorlog, maar de omstandigheden, de toestand van kerk en pastorie, schreeuw den reeds jaren om herziening. Voor ieder lezer uit plaats en omtrek behoeft dit geen nadere uiteenzetting. Dank zij den moed, de doortastendheid en den ijzeren wil van den Pastoor is in het tijdperk van ander half jaar reeds veel gedaan dat aantrekt en slicht. Of is het geen feit, dat met de meest beperkte middelen wonderen zijn verricht om den luister van het heiligdom te verhoogen, om de hoogste eer te geven, Hem, die daar op 't eerst, 't meest en al léén recht hoéft, n.l. God zelve Maai veel noet nog gebeuren en zal gebeuren om een waardig Huis te slichten voor den Ko ning der Koningen. Ik zei daar, vee -a sr nog gebeuren: met beperkte middelen, op de zuinigste wijze zal Pastoor Krook, gesteund door zijn kerkbestuur, wonderen verrichten en over eenigen tijd zal ieder zeggen: „nu is 't toch wat anders geworden, dat had ik niet kunnen denken". Maar als dit gebeuren zal en 't is geen luxe wat pasloot" wil, dan is allereerst noodig, ver trouwen van den kant der parochianen. Immers, dit staat in het nauwste verband met den onontbeerlijken finantieelen steun die geschonken moet worden voor de ver wezenlijking der grootsche, doch volstrekt niet overdreven plannen. En nu kom ik tot de Roomsche critiek, die kort omschreven be tee kent de critiek der Roomschen zelf op de plannen die ge maakt zijn. Critiek is gemakkelijk, héél ge makkelijk, maar daarvoor nog niet immer juist en nog minder gepast. Vóór alles dient nog even herinnerd te worden aan de albedillers, dat pastoor primo niets doet zonder van zijn Overheid goedkeuring dei plannen le hebben gevraagd en secundo dat hel geheele kerkbestuur in alles volkomen aan de zijde van zijn pastoor staat. Wat heeft de aankoop van „Huis Ter Laan" als nieuwe pastorie geen stof opgejaagd. Zoo zelfs dat pastoor Krook het noodig oor deelde hiertegen stelling te nemen op den kansel, 't Is of men ziende blind is, als alléén uit zuinigheid wordt gehandeld, als onverwachts oen pand kan worden aan gekocht, waarvan niemand tot vlak vóór den aankoop iets kon vermoeden. Is er één onbevooroordeeld mensch die in ernst kan staande houden, dal een nieuwe pastorie, althans een andere pastorie dringend noo dig is? Voorzeker niemand! Waarom dan die onreëelc, minne criliek en dat door Roomschen, door mensohen, die toch zoo van heeler harte een fatsoendelijkc ('t is geen luxe) woning aan hun ijverigen Pas toor moesten gunnen niet alleen, doch ze hem moesten aanbieden? En de kerk? Hot priesterkoor veel te klein, zoodat versiering nimmer lot haar recht komt! Ramen die op, een vloer die meer dan op is, banken die ongenietbaar zijn, een sacristie die...- maar ik eindig, lezer. Ge begrijpt me, steun is noodig, vertrouwen dure plicht. Zoo ooit, dan geldt hier: „Oordeel niet, maar weet of wacht!" HILLEGOMMER. In de Dinsdag gehouden jaarlijksohe alge- me ene vergadering van aandeelhouders var- de N.V. Ilogenbirk en Zoon's Ijzer- en Staalindustrie, alhier, werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Na aanzienlijke afschrijvingen op de in- koopwaarde, waarbij ook rekening werd gehouden met de voortgezette daling der ijzerprijzen rn de eerste helft van 1921, werd het resteerende winstsaldo, in ver band met de tijdsomstandigheden, geheel naar de afschrijvingsrekening overge bracht. De heer E. W. Schollen, werd als com missaris herkozen, terwijl als commissaris eekozen werd de heer J. G. Schlencker, onder-directeur van de Twentsche Bank te Amsterdam. Het Bloemencorso. In hotel Vreeburg heeft Zaterdagavond de prijsuitdeeling plaats gehad aan de jeugdige deelnemers van het bloemencorso. Iedereen, ook de niet-prijswinnaars, kreeg een belooning, zoodat allen weltevreden huiswaarts keer den. Wegwijzers. Daar de toegang van den Zeeweg nogal verborgen ligt in een dool hof van parklaantjes, zullen door „Bloe- mendaal's Bloei" ten behoeve van vreem delingen. eenige wegwijzers geplaatst wor den, welke de richting naar den Zeeweg aanwijzen. Een verbetering. De hoofdweg door de nieuwe wijk „Bosch en Duin" wordt thans bestraat. Langs den 4 M. breeden straatweg komen een voetpad en een fiets pad. R.-K. Huisvestingscomité. Het be stuur van den kring Beverwijk meldt ons: 21 Juli gaat er weer een trein naar Oos tenrijk terug. Pleegouders, die van deze ge legenheid gebruik wenschen te maken, moeten zich vóór 10 Juli opgeven aan hun afdeelingen. Circa half Augustus zat er weer een trein naar Hongarije teruggaan. Het Turnfeest. Ter regeling van ver schillende aangelegenheden betreffende de 27 Juli a.s. alhier te houden openlucht- uitvoering kwamen Zondag het Bestuur en de Technische Commissie van den Kenne- iner Turnkring en het bestuur van ,',Tum- lust" bijeen. Aan B. en W. zal worden gevraagd ver gunning voor den optocht en voor gebruik der gemeente-scholen als kleedgelegenheid. De optocht beslaat een lengte van een halven K.M. en zal zich opstellen aan de Noorder Parklaan, vanwaar langs Baan- straat, Janatsweg, Peperstraat, Breestraat, Molenstraat, Zeestraat en Braamstraat naar het terrein wordt gemarcheerd. De B. G. V. „Turnlust" zal in een op tocht vooraan marcheeren achter een groep tamboers. De Harmonde-kapel wordt even vóór het midden geplaatst. Als kleedgelegenheid is de oene school voor meisjes en dames en de andere voor jongens en heeren bestemd, zulks in over eenstemming met de vorige alhier gehou den uitvoering. Er zullen zieh op het terrein twee ver- verschingstenten bevinden, waarvan de een voor de deelnemenden en de andere voor de bezoekers bestemd is. Zondag 4 Juli vierde de afdeeling Ben- nebroek e.o. van den R.-K. Volksbond haar Encycliekfeest. Te ruim 7 uur opende de oorziter de slecht bezochte vergadering en heette de aanwezigen, in het bijzonder den spre ker van den avond, van harte welkom. De heer Angenent, uit Leiden, behan delde hierna in den breede de beroemde Encycliek „Rerum Novarum" en toonde op kernachtige en gloedvolle wijze aan de rechten en plichten, maar ook vooral het zegenrijke voordeel, dait daarin voor den werkman is weggelegd. Een dankbaar en welverdiend applaus was sprekers belooning. Hierna was bet woord aan den hoer G. Nielen, uit Haarlem, die voor het meer vroolijke gedeelte de zorg op zich genomen had. Dat hij daarin slaagde, was bij de reputatie welke den heer Nielen bezit, niet twijfelachtig. Op zoo'n avond moest niemand der Roomsche arbeiders ontbreken. Dankbaarheid voor de uitvaardiging van dien Pauselijken Zendbrief, welke zulk een ontzaggelijke kentering ten goe de voor de arbeiders heeft gebracht, moest hen daartoe reeds aansporen. Personalia. De alhier gevestigde ge meente veldwachter, de heer P. J. Mulder, is met ingang van 1 jui; benoemd als agent van politie te Zaandam. De eertijds voorgenomen Volkszangdag op 7 Juli a.s. gaat alhier niet door. Wij vernemen echter, dat de St. Jozefs- harmonie op dien dag een concert zat ge ven te Spaarnwoude. De uitstelling van den Volkszangdag is eenigermate jammer, daar er alhier zie drie zangvereenigingen bevinden, die hun ne krachten kunnen geven. Op 77-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer C. Erkelens, oud-hoofdcommies hij de Algemeene Rekenkamer. De begrafenis zal Donderdag 3 uur op de Alg. Begraafplaats alhier geschieden. Gemeenteraad. Maandagmiddag 2 uur hield de raad een openbare vergadering. Aanwezig waren de Burgemeester en zestien ledten. Afwezig met kennisgeving de heeren Loerakker en Vooren, zonder kennisgeving de heer van Waashergen. Na voorlezing van het gebed werd als voorstemmer bij loting aangewezen c e heer Fijma. Punt 1. De notulen der vorige vergade ring werdén vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze wor den na een uur praten over de stemming ambtenaren salarissen, naar aanleiding eener dankbetuiging van den Gasdirec eiu voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Benoeming lid van het Burg. Armbestuur (vacature W. F. v. Wavereu). Uit de voordracht van B. en W. bestaan de uit de heeren A. van EI en J. H. Tel- kamp wordt de eerste benoemd met 9 stemmen. Punt 4. Vaststelling begrooting Burger lijk Armbestuur 1922. De Raad keurde de begrooting goed, groot in ontvangsten en uitgaven 16.625. Punt 5. Wijziging reglement Burg. Armbestuur. De door B. en W. voorgestelde veror dening wordt aangenomen. Puilt 6. Aanbieding verschillende ge deelten straat voor den pubüeken dienst door R. J. van der Meer. Deze aanbieding houdt in een gedeelte der Havenstraat en der Lapienenburg- straat. Het voorstel van B. en W. de aanbie ding te aanvaarden, wordt aangenomen. Punt 7. Verordening tot aanwijzing van stemlokalen. De door B. en W. ontworpen vergade ring wordt door den Raad goedgekeurd. Punt 8. Verslag en rekeningen Gasbe drijf over 1920. Goedgekeurd. De heer Klaver vraagt, of het niet eens tijd wordt, dat de bezuiniging wordt be tracht. De Voorzitter zegt: We zijn steeds op dien weg. Punt 9. Begrooling Gezondheidscom missie 1922. Het voorstel van B. en W. om voor deze gemeente 273,90 op de gemcentebe- grooting 1922 te brengen werd aangeno men. Punt 10. Verzoek van de Harddraverij- Vereeniging Hillegom en Omstreken, om gebruik te mogen maken van de Ende laan, om in September a.s. een ringrijderij met fietsen en eene harddraverij te hou den, werd op de door B. en W. gestelde voorwaarden toegestaan. Punt 11. Uitnood!ging tut adhaesie-be- tuiging aan een verzoek, van den Raad der gemeente Sassenheim tot wijziging, samen stelling en werkwijze commission van aanslag en schattingscommissiën Rijksin- komslenbeJasting. De Raad besluit de gevraagde adhaesie le beluigen. Punt 12. Adres van A. Philippo c.s. in zake wering van zoogenaamde vliegende winkels. De voorzitter zegt, dat de Ge meentewet aangeeft welke zaken in de termen vallen om bij le dragen in het be talen van belasting. De z.g. vliegende win kels vallen daar niet onder, 't Adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt 13. Verzoek van het bestuur der vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem, om een subsidie uit de gemeentekas. De vereeniging vraagt voor 1921 100. 't Voorstel van B. en W. om 50 te geven wordt verworpen. Een voorstel Fijne-Paase om f 100 te geven, aangenomen met 73. Tegen de Wethouders en Klaver. Punt 14. Verzoek van het bestuur van het departement Hillegom der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" om subsidie ten behoeve van de Fröbelschool. Hierover werd lang gepraat. Wetli. Bal vers zegt, dat er weinig steun verleend wordt door particulieren; persoonlijk is hij geen tegenstander, 't Punt wordt aan gehouden om nog eens met 't bestuur te confereeren. Punt 15. Uitbreiding van de Alg. Be graafplaats. Hierover wordt ook breed voerig gesproken. Ten slotte wordt het voorstel aangenomen, om 2072 M2 grond te koopen, gelegen onmiddellijk achter de bestaande begraafplaats voor 6216 gulden. Dit geschiedt met alg. stemmen .en 1 blanco. Punt 16. Winkelsluiting op den Zondag. Het voorstel P. de Vreugd om den ge- he-elen Zondag te sluiten wordt aangeno men met 64 stemmen. Tegen de heeren Balvers, Murk, Paase en Fijma. Ingelascht .wordt een voorstel om vrijstelling tot ver koop van ververschingen op sportterrei nen. Bij de stemming hierover staakten de stemmen 55. Dit wordt dus aangehou den tot de volgende vergadering. Punt 17. Éieclrificatie der gemeente- Redactiewijziging Statuten. Storting °P aandeden. Afgevaardigden. Vergadering aandeelhouders. Aanleg clectrische straat verlichting. Tot gemachtigden naar de Alg. Verg. van Aandeelhouders werden 'benoemd de Burgemeester, Wethouder Balvers en de heer Jonkheer. Tot electrificatie der straatverlichting werd besloten met 6—4 stemmen. Tegen do heeren Balvers, Murk, Jonkheer en Vermeer. Rondvraag. De heer Paase vraagt of de kwakel over de Oude Beek in beheer is bij de gemeente. De voorzitter antwoordt toestemmend. De heer Paase zegt, deze is meer dan slecht. Vorige week is nog een jongen van 12 jaa-r er in gevallen en met groole moeite gered. Welti, van Zanten zegt, ze gaat heelemaal weg; er komt verderop een vaste brug. De heer van de Poll zegt, dat 't op de krocht oen zandwoestijn is en vraagt ver betering. Ook liggen er aan de Nieuwe Haven voor pl.m. 1000 tegels, die spoe dig in de Haven zullen liggen. Wethouder Van Zanten zegt, dat ze zullen worden weggehaald ten spoedigste. De lieer Murk klaagt over liet zwem men in de Zandsloot, waar zelfs meisjes worden aangetroffen; er is daar dubbel gevaar. Hij vraagt heler politie-toezicht. De heer Jonkheer klaagt over 't voet baden vooral op den Stationsweg vanaf de brug lot de Haarlemsche Bank. De voorzitter zegt, er wordt voortdurend op gelet, -doch de manie der jeugd in dezen De" heer Klaver klaagt mede over de zandzee aan de Krocht. De winkeliertjes daar kunnen geen deur meer open doen; alles zit onder 't zand. De voorzitter zegt verbetering toe. Hierna sluiting te ruim half zes. Tot onderwijzeres aan de Herv. School alhier, is benoemd mej. A. de Winkel van Doorn. De heer H. Admiraal P. Hzn., be haalde deze week te Leiden het diploma voor maohineschrijven. Door het plaatselijk comité voor Her wonnen Levenskracht alhier, zal op Zon dag 17 Juli a.s. een speldjesdag worden gehouden ten bate der tuberculoselijders. Het comité thans bestaande uit de hee ren H. Zwaan, Kerkweg en W. Kaptein, Schulpweg, roept voor dit schoone doel de hulp en medewerking in. van alle jonge dames en meisjes, welke er wat voor voelen om zieh op dien dag te be lasten met den verkoop van speldjes. Zij kunnen zich hiervoor opgeven bij bovengenoemde heeren vóór Zondag 10 Juli a.s. Het is le hopen dat vele onzer R. K. jonge dames en meisjes zich be schikbaar zullen stellen voor dit mooie werk, zoodat hel comité evenals andere jaren een goed succes zal hebben. Mr, J. A. van Hamel, van 't Permanente Secretariaat van den Volkenbond te Ge neve, is tot het doorbrengen van oen ver lof van enkele weken hier te lande met zijn gezin alhier aangekomen. Oranje-V ereeniging. Vrijdagavond vergaderde de O. V. in de zaal van café Flora hij den heer P. H. v. d. Voort. Door de belangelooze zorgen van den heer Soeteman prijkten op ieder tafeltje een vaasje met Juliaantjes, wal aan de leden een prettig inkomen verschafte. De voor zitter, de heer K. de Bes, opende do vergadering met een welkomswoord en sprak den wenseh uit, dat de besprekin gen met goed gevolg zouden worden ge voerd en in een prettige verstandhou ding. De notulen werden door den Secre taris, den heer Peters, voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot de afwerking van de agenda. Het be stuur heeft geen definitieve plannen kun nen vormen omtrent den verjaardag van H. M. de Koningin en de manier waar op men het best dezen dag tot een feest dag zou kunnen maken. Toöh heeft het bestuur niet gezeten en het heeft over wogen de plannen der vorige vergade ring om een wateroptocht te houden, maar gezien de hooge kosten en de wei nige toezeggingen tot deelname, zal dit moeten vervallen. Er is moeite gedaan om aan een feestterrein te komen, doeh is tot nog toe niet' mogen gelukken. De heer H. Lieferinck stelt voor om (>p_ be scheiden schaal onder de kinderen fees te vieren. Nu rest nog te bepalen welken ■dos Gr voor gehouden zal worden, o Augustus of 1 September. 31 Augustus is natuurlijk den dag, maar wegens de vele bezwaren van neringdoenden aan dezen dag verhonden, is het wenseh ehj September als de dag te. 'houdem Noord- wijk aan Zee houdt Nmvrdwii- feest, dus dan worden beide Noordw j ken in staat gesteld van profiteeren. In stemming ge r. besloten met 17 tegen 7 stemmen op 1 September feest te vieren. Nu je vraag: wat zuilen we doen. en hoe zullen we dezen dag inrichten, welke vraag als volgt werd opgelost, 's Morgens te negen uur kinderoptocht waarna de kinderen pp school zullen worden getracteerd. Na middags te half twee ringrijderij waar voor door de O. V. eenige heele mooie prijizen beschikbaar zullen worden ge steld. Tegelijk op het Kinderplein de volksheden. welke nader zulte" worden bekend gemaakt. Hierna werd eenige oogenblikken gepauzeerd. Na de pauze werd overgegaan tot benoeming van verschillende commissies, welke de spelen zullen organiseeren. Allereerst werd door den voorzitter een woord van dunk en waar,deering gesproken aan het afgetre den bestuurslid den heer C. Wassenaar, die reeds lange jaren lid is der O. V. en langen tijd een bestuursfunctie heeft ver vuld en altijd op prettige wijze met het bestuur heeft samengewerkt. Spreker sprak den wenseh uit, dat bij een volgen de bestuursverkiezing hij wederom als zoodanig mocht gekozen worden. Voor de kinderoptocht zullen door het bestuur der O. V. de Hoofden der scholen wor den uitgenoodigd de kinderoptocht te leiden. Als plaatsvervangers voor de Eerw. Zusters werden benoemd J. H. v. d. Werf, W. deRuiter, P. J. de Groot, A. Faase, J. G v. Eeden en Jac. de Groot Lz., Als commissie voor de ringrijderij: H. Lieferinck, T. Breedveld, C. Wassenaar J. v. Kant, J. Veerman, F. H. v Spanje, K. J. de Groot, R. v. d. Pirttelaar, G, v, d, Boom, N. Vermeulen, J. en E. Soeteman, L. v. Beveren, A "Gordijn, N. Mooijekin-d, J. Berkemeijer en Chr. v. d. Voort. Als commissie voor de volksspelen: R. J. de Groot, P. Krol,, Arn. v. Dorsen, Over- vclde, J. Zuiderduin, Willy de Jong, Bouwknecht, Tissing, P. Zoutenhier. H. Koudijs, P. v. Dam, H. A. Matthot, P. v, d. Weijden, J. Elotgeest, Jac. de Groot Lz. en N Hazehroek. Als commissie voor versiering C. Soeteman, D. Grullemans, Overvelde, Zandvoort, Rotteveel en Rak- horsl. De commissies voor Voorstraat en Kerkstraat-versiering zullen worden ver zocht wederom deze straten te willen ver sieren. Over 14 dagen zal weer een ver gadering worden gehouden waar de com missies uitgewerkte plannen aan het be stuur zullen voorleggen. Na een aansporing om leden voor de O. V. aan te werven en door dat lidmaat schap de O. V te steunen, sluit de voor zitter deze geanimeerde vergadering. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon v. J. van Zonneveld en G. A. M. de Coster. zoon van T. Warnaar en S. Bakker. dochter van I. Luijk en M. Vos. dochter van T. Vos en C. Ravenhorst. Ondertrouwd: H. C. J. van Ginhoven en C. A. van Dijk. Overleden: Cornelia Vreeburg, 82 jaar, wed. van J. van Reisen. Gerrilje Kroes, 73 jaar, wed. van H. Dannijs. Gevestigd in de gemeente. Mej. M. Los, Jacoba van Beierenlaan 5, van Alke made. Vertrokken uit de gemeente. Mej. C. J. Duyn, van Hoofdstraat 248 c, naar Lei den. Mej. M. Haver, van Florisschouten- straat 55, naar Leiden. Militiciichting 1922. Aon de militie- plichtigen J. Langelaan en A. J. Schrama van de lichting 1922, is door Ged. Staten der Provincie voor één jaar vrijstelling ver leend wegens kostwinnerschap. Burgerwacht. Kring „Rijnland-Noord" van de gewapende Burgerwachten, waarbij ook de hier ter plaatse gevestigde Burger wacht behoort, hield Vrijdagmiddag op de schietbaan te Katwijk een onderlinge schietwedstrijd. De drie vijftallen onzer Burgerwacht kwamen in den wedstrijd uit met de volgen de punten als resultaat: Klasse A: A. H. P. Zwetsloot, 41 sec. 60 p. H. N. M. Roozen, 38 sec. 45 p. A. P. van Rijn, 52 sec. 72 p. P. Kruik, 48 sec. 56 p. A. J. Th. v. Zon, 41 sec. 51 p. Klasse B.: A. G. J. C. v. Breda, 69K sec. 71 p. A. Bergman, 55 sec. 65 p. H. J. Th. Hulsebosch, 76 sec. 49 p. K. v. Leeuwen, 60 sec. 44 p. A. J. Blinde, 48 sec. 61 p. Klasse C: M. Meeldijk, 75 sec. 72 p. G. Djujnijs, 63K sec. 36 p. G. Vlasveld, 68 sec. 50 p. K. den Boer, 59 sec. 54 p. W. Aan- goenhrug, 78 sec. 29 p. Er is over het gros genomen, niet best geschoten, terwijl er toch nog een kleine kans op een prijs voor een of meerdere klassen is. De uitslag der prijswinnaars wordt later bekend gemaakt. Aan het Nationaal Muziekconcours, uit geschreven door Watcrlands Fanfare-corps te BuikslootNieuwen-dam, werd o.m. deel genomen door „Soli Deo Gloria" van Drie huis, directeur de heer S. Vlessing en het fanfare-corps van het Provinciaal Zieken huis, directeur de heer Hofmeester. Het eerste corps kwam uit in de afdee ling uitmuntendheid en behaalde daarin den eersten prijs. Het tweede corps be haalde in de eerste afdeeling een tweeden prijs. Naaktlooper. Door twee meisjes is bij de politie aangifte gedaan, dat ze nabij de ruine van Brederode een naaktlooper hebben gezien. Het was al een man op jaren met een baard. De politie heeft oen onderzoek ingesteld, maar den man niet kunnen ontdekken. Bij Koninklijk besluit van 1 Juli 1921 zijn benoemd aan de Rijkshoogere burger school te Velsen: a. met ingang van 1 September 1921: toi leeraar, E. Frank el, leeraar aan de H. B. S. te Goes; dr. C-h. F. Haje, leeraar aan de R. H. B. te Coevorden; M. van Veen, leeraar aan de H. B. S. Heerenveen; J. de Jong, leeraar aan de H. B. S. Oud-Beijeriand; tot leerares mejuffrouw M. A. Thiel, leerares aan de H. B. S. te Oud-Beijer- land; b. voor het tijdvak van 1 September 1921 t.cn met 31 Augustus 1922; tot leerares mejuffrouw I. Th. Nije, on derwijzeres te Velsen; mejuffrouw M. A. Uhlig, leerares aan het lyceum voor meisjes te Amsterdam; tot leeraar H. J. Calkoen, te Dieren; J. L. van Overbeeke, leeraar aan de avondschool voor handelsonderwijs te Amsterdam. Burgerlijke Stand. Geboren, dochter v. A. AlkemadeDuin. dochter van A. JonkersSchouten. zoon van S. van dei KolkDoesburg. dochter van M. Mcin- dersZonneveld. dochter van H. M. BurgerSchoonenberg. Overleden: J. Gjaltema, 1 jaar, zoon var, P. Gjaltema en W. van der Heide. H. van Gameren, 83 jaar, wed. van M. Klop, In een daarvoor belegde vergadering van de Raiffeisenbank, is voor voorzitter van den Raad van Toezicht, in de plaats van wijlen den heer J. Th. Kouwenboven, gekozen de heer G. Uit den Boogaard, met 25 stemmen van de 46 opgekomen leden. De heer G. Onderwater alhier bekwam 20 stemmen. Modern uitgeleide. De passagiers van het naar Ned. Indië uitgaande stoomschip Rembrandt hebben kunnen genieten var, de kunstjes van twee onzer vliegers, die blijkbaar kennissen of familie aan boord hadden en dezen tot in zee uitgeleide heb ben gedaan. Het begon al boven bet Noord zeekanaal, tussehen de Velser pont en d« spoorbrug. Vele menschen hebben de vlie- gersduikelingen zien uitvoeren. Toen de Rembrandt in de sluis lag, zijn de vliegers geland aan het strand nabij den Zuidpier en bleven de vliegmachines on der politietoezicht. Nadat de Rembrandt in zee gestoken was, stegen ze weer op, voer den nog verschillende kunststukjes uit en keerden toen weer naar het vliegkamp de Mok op Texel terug. Bij Kon. besluit van 1 Juli is met ingang van 10 Juli benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zaandam, de heer H. van Alphen, burgemeester vau Westzaan. Vliegongeluk. Onlangs sohreven wr. liet een en ander over roekeloos vliegen door den luitenant-vliegenier Van Vloten. Wij drukten toen als onze meeninp uil, dat er ongelukken door zouden gebeuren. En gisteren is onze voorspelling bewaarheid. Luitenant Van Vloten verrichtte, weci met het watervliegtuig W 53 allerlei acro batische toeren, tot hij op zeker ooge:; hiik liet toestel niet meer meester was, waar door het over den kop in zee sloeg. Luitenant Van Vloten kon zich zwem mende redden. Het vliegtuig werd vernield. R. Pater Pleunes. O. F. M. f. In het Vicariaat Zuid-Ohansi (Ohina) is 23 Mei j.l. overleden onze landgenoot Pater Ja- nuarius PIeune3, gab. in 1887 te Tunge- lrayWeert, (Limb.). De afschaffing van het ambulamisme Op 39 scholen te Rotterdam, wear he; ambulantisme is afgeschaft, moesten, meldt „De Maasbode", in Juni j.l. 164 maal klassen gecombineerd worden en 6 maal een klasse naar huis gezonden wor den wegens gebrek aan voldoende leer- k r3chten LEEFTIJD VAN ONDERWIJZERS. De Minister van O heeft het volgende, bepaald omtrent den leeftijd voor hei deelnemen aan de examens voor onder wijzer: „Behoudens het vo-lbracht hebben van den leeftijd van 18 jaar op den dag van het schriftelijk examen zal aan het na jaarsexamen ook kunnen worden deelge nomen door candidalen. die op t Mei a.s. de 4e klasse der normaal- of kweek school zullen doorloapen hebben." VEREENIGING HOOFDEN R.K. SCHOLEN IN T BISDOM HAARLEM. Op Maandag 11 Juli, zal in het St W-I- libordus-patronaat naast de kerk van dén H. Willibrordus builen de veste aan den Amsteldijk te Amsterdam, de 97s4e alge meene vergadering van bovengenoemde -ere-eniging gehouden worden. Het punt van behandeling is: de waaF- de der schoolbioscoop als leermiddel. Teneinde de behandeling van het vraag stuk der Schoolbioscoop zoo min moge lijk te bekorten, is het Bestuur voorne mens de zaken van huishoudeiifken aard, enz. tot later uit te stellen ST, RAPHAEL. Een van de meest bloeiende en actieve socia-le "vereenigingen is wel de afdeei:n§ Maastricht van den Nederl. R.K Bond Spoor- en Tramwegpersoneel „St Ra phael". Zij boekte in het laatste half jaar een aanwinst van 190 leden, zooda! het ledental inmiddels gestegen is tol 535. Op een klein getal na zijn ook alle R.K. ambtenaren lid van St Raphael. De inschrijving van het 500ste lid is Zondagavond feestelijk door de afdeeling herdacht in de Stichtng de Stuers. De feestrede werd gehouden door den Zeer eerw. heer H. J. M Donders, hoofdredac teur van het „Rechte Spoor". Staking geëindigd. De staking der transportarbeiders te Broek op Langen- dijk, Noord-Scharwoude en Warmenhui- zen is geëindigd. In een conferentie van kooplieden, ar beiders en bestuursleden van tuinbouw organisaties hebben de arbeiders he, coil tract der kooplieden aanvaard. Het vervoer gaat thans weer zijn Be regelden gang. UITLOTINGEN. N.V. Gebouw voor Kunsten enJA'eten- schappen te Amsterdam. Serie 4148. No. Serie 7401, No. 1, 50, elk md een premie van 50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1