In en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Uit den Omtrek DONDERDAG 7 JULI 1921 (JAARGANG No. 13880 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL s J FRANCO PER POST PER KWART. BH VOORUITBETALING f 3.57 V? UIT DEN GEMEENTERAAD. BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING.' BENNEBROEK. LISSE. SCHOTEN. SASSENHEIM. VELSEN. IJMUIDEN. VOORHOUT. ZANDVOORT. Het is onbescheiden, dus een fout, zioh zelf te prijzen; maar wanneer men schijn baar onopzettelijk het licht op zich zelf kan laten vallen door een lamp voor an deren aan te steken, dan moet men dat nooit laten, heeft eens een diplomaat ge zegd. Welnu, deze ruiterlijke aanhaling vooraf zal ons redden van den schijn eigen vol- hardings- en uithoudingsvermogen naar voren te brengen, wanneer wij beginnen met onze bewondering uit te spreken voor de talrijke winkeliers, die gisterenmiddag in de benauwde banken der publieke tribune onzer raadszaal zaten opgepakt, om de behandeling van hun zaak mee te maken, eu die uren en uren moesten luisteren naar dingen, die hun vermoedelijk heel weinig interesseerden, met de vrees in het hart, dat de zaak der winkelsluiting per slot van rekening nog niet aan de orde zou komen. *De Raad heeft ons gisteren met een zit ting van vijf en een half uur aan één stuk wel op een harde proef gesteld! Dat we er niet met een half uurtje af zouden zijn, hadden wij wel verwacht. Maar dat het van half Iwec tot zeven uur zou du ren, dat is toch waarlijk buiten verwachting en ook tótaal overbodig geweest. Een der eerste onverwachte zaken was een debat over een voprgestelden verkoop van een stukje grond aan de Tetterode straat. De heer Klein had tegen den Voorgestel den prijs van f 14 bezwaar, 't welk niet zoozeer dit plekje betrof, als wel een al- gemoene en ook nie* onjuiste opvatting van dit raadslid, dat grond voor midden- "Standswoningbouw even goedkoop en soms goedkooper wordt gegeven dan voor ar beiderswoningen. Met uen heer Klein zou Wethouder Slin genberg 't echter spoedig hehben uitge vochten; maar daar kwam ook de breed sprakige heer Poppe op de bres met prin- cipieele bezwaren tegen verkoop van grond door de gemeente. Het is nu al telkens stukje voor stukje gegaan zei de heer Poppe. Telkens heet 't een laatste brokje. Maar 't moest nu maar eens uit zijn met die comedie. Natuurlijk liet mr. Slingenberg, die als vrijzinnig-democraat een even sterk voor stander van erfpacbtsrecht is als de so ciaal-democraten, zioh dat niet zeggen. Hij toonde aan daarin bijgevallen door de heeren van Liemt en Miezerus dat het hier betrof een op zich zelf staande strook grond van slechte kwaliteit en zeer on- voordeelige afmeting. Met een frontbreedte van 10 M. en een diepte van 30 M. kan een bouwer niets beginnen. De gemeente moest di"; blij zijn, dat er zich een kooper had aangemeld. Ik ben ook sterk voorstander van gemeentelijk grondbezit, maar niet zulk een ihalsratrig theoreticus, dat ik van zulk een ongelukkig stukje grond geen af stand zou willen doen, zei mr. Slingen berg. Het verwijt van comedie wierp hij dan ook ver van zich af. De heer Poppe „maakte het er niet beter op met daarop te betoogen, niet den heer Slingenberg persoonlijk, maar het heele college van B. en W. bedoeld te hebben. Dat zou dus een „college van comedianten" zijn! De roode heeren waren zoo verstandig geen stemming aan te vragen en dus werd de voordracht ongewijzigd geaccepteerd, Een tweede tegenvaller was een einde loos debat over straatnamen, 't Was mis schien dom onj daarop niet voor te berei den. In iedere gemeente toch komen deze debailen als een chronische ziekte voor. Maar.de zaak was hier toch niet van zoo groot belang. Het betrof slechts een paar straten in een bouwblok van Patrimonium, ten Noorden van den Kloppersingel. B. en W. hadden vastgehouden aan de oude tra ditie om zooveel mogelijk oude Haarlem- sche namen te zoeken, liefst passend bij de omgeving. Hierin schuilt iets goeds. Zoo schrijft een stad haar historie op de hoeken harer straten. Het was dan ook niét kwaad om in dit kwartier van Rozenhage-, Vrouwe hek-, Zocher-, Jan Boltstraat enz. te spre ken. Anderszins kunnen wij ons verklaren, dat een woningbouwstichting er prijs op stelt ook in de benaming harer straten iets van haar karakter te leggen. Maar waarom wordt daarover niet van te voren overleg gepleegd? Nu hield de heer de Braai een zeker zeer gezellig, maar toch vrij overbodig en in ieder geval veel te lang betoog om de benamingen van B. en W. te bestrijden en daartegenover niet alleen een Talmastraat aan te bevelen, maar ook te spreken van Katerstraat, Poesiat- straat enz., daarmee de mannen willende eeren, die indertijd het christelijk vakver bond stichtten. Natuurlijk lokte dit verzet uit. Wanneer een Katholieke Woningbouwvereeniging hier in Haarlem straten wilde gaan doo- pen naar Passtoofs, Jan Smit en vele dier goede, oude Amsterdammers, die den R.-K. Volksbond oprichtten, zouden wij ons daartegen verklaren. Men moet óf wel oud-Haarlemmers ne men, óf wel mannen, die, zooals Talma, aan het geheele land behooren. Zeer terecht namen B. en W. dan ook de namen Talnia- en Patrimoniuimstraat over, maar handhaafden de Haarlemsche namen. De heer de Braai wist in plaats van Jan Boltstraat, Joh. de Breukstraat ingevoerd te krijgen. Wij kwamen bij deze gelegenheid ook nog te hooren, dat op een plein bij de wo ningstichting Patrimonium een borstbeeld van Talma zal geplaatst worden en dat B. en W. overwegen om enkele straten met oen nieuwerwetschen naam haar oude be naming weer terug te geven. Zoo zou dan de Nassaulaan veranderen in Krayenhor- stergracht en Nassaustraat in Waaigat. We moeten bekennen, dat dit veel teekenen- der isl Zelfs gewaagde mr. Slingenberg er van om de Groote Markt over te doopen in ,,'t Sand". Wij betwijfelen echter, of men dit laatste ral aandurven. Daarna k wamnog altijd en nog lang niet de winkelsluiting. We moesten eerst nog eenige lange, dor re paden afloopen, die zouden voeren naar een reorganisatie van het openbaar lager onderwijs. Met eenige verwondering wellicht hebben onze lezers dezer dagen onder de raads stukken een kort bericht aangetroffen, dat tr tien openbare scholen zouden worden opgeheven en 16 nieuwe zouden worden gesticht. Het leek iets van tooveren. Zoo erg is het nu wel niet. Maar wie gedacht heeft, dat het alleen maar een vormkwestie of naamsverandering was, had het ook mis. De zaak is deze, dat de nieuwe Lager On derwijswet 1920 een algeheele reorganisatie van de volksscholen eischt, waardoor de in de grootere gemeenten bestaande onder scheiding in M.U.L.O.-, Opleidings-, U. L. O.-scholen enz., komt te vervallen. Verder wordt een 7de leerjaar verplichtend ge steld; is tiet verboden in de zes laagste ■klassen eener lagere school een vreemde ■taal te onderwijzen; komt het ambulantis- me te vervallen enz. Natuurlijk wordt voor die verandering een termijn van eenige jaren toegestaan. Mr. Bruch heeft met zijn bekende voort varendheid al heel spoedig een reorganisa tieplan ontworpen, dat wel niet aanstonds het geheele, maar toch een zeer groot deel van het openbaar lager onderwijs omvat. Geheel in den geest der wet zouden wij het willen noemen en meer nog aanpassen aan de practijk nam hij de splitsing der groote 12 en 14 klassige scholen ter hand, •door daarvan zes klassige met een boven bouw van een zevende klas te maken. Waar de wet overigens ook nog scholen voor uitgebreid lager onderwijs kent, stelde de Wethouder voor om de beide bestaande M. U. L.-scholen te vereenigen tot een school voor uitgebreid onderwijs in den zin der nieuwe wet. Deze oplossingen, welke gepaard gaan met nog verlerlei ondergeschikte en veel tech nische detailzaken, hebben het voordeel practisch en tevens voondeelig te zijn. Zij vonden dan ook bij een onderwijsspeciali- teit als de heer Boes volle instemming en hadden ook de goedkeuring van de In spectie en de Schoolcommissie weggedra gen. De heer Reinalda kon er zioh echter niet mee vereenigen. Hij leverde een zeer uit voerig betoog om te bewijzen, dat het beter was uitsluitend zesklassige scholen te maken en daarnaast scholen waar een zevende en een achtste leerjaar werd ge geven. Eenerzijds werden dan z. i. de standenscholen afgeschaft, terwijl ander zijds toch de prikkel bewaard bleef om de kinderen een zevende en een achtste klasse te laten doormaken. Overtuigd heeft de lieer Miranda ons met zijn lange speech niet. Inslaand daar entegen was voor ons wel de repliek van den Wethouder, wiens meening de heer Boes deelde, dat de behoefte aan een achtste klas -op de volksschool nooit is ge bleken. Dan is het systeem van B. en W. heler, waarbij de kinderen in de zevende klasse allicht nog „blijven hangen" en waar dan het genoten onderricht nog eens wordt verdiept. De ouders, die er inderdaad prijs op stellen, dat hun kinderen meer krijgen dan gewoon lager onderwijs, heb ben de school voor uitgebreid onderwijs, hebben de H. B. S. ja zelfs het Gymnasium. Immers om het schoolgeld behoeft men het niet meer te laten. Het deed wat magertjes aan, dat de heer Reinalda na zijn breed opgezet betoog met een motie kwam om zijn denkbeeld in handen van B. en W. om praeadvies te stellen en daarna zelfs den oolijken raad van den Wethouder aannam om die motie maar weer in te trekken. Ondertusschen wordt het systeem van B. en W. ingevoerd. Dan kan de heer Reinalda later immers nog altijd met een motie komen! Eindelijk: de winkelsluiting. Het was al veel te Iaat geworden om deze zaak nog onderhanden te nemen. Maar terecht meen den eenige raadsleden, dat er feitelijk niet over gepraat behoefde te worden; men had maar te stemmen over de voorstellen der commissie. Niet aldus dacht de heer Dijk er over. Hij had nu eenmaal een redevoering klaar ge maakt om den winkeliers van „Het Vrije Winkelbedrijf" de les te lezen en de com missie over liaar reactie van 7% op 8 uur sluiten te kapittelen.... die film zou hij afdraaien. En hij deed het ondanks den luiden wrevel van den Raad. Gelukkig kwam er weinig repliek op. Mr. Bruöh 9>estreed met een enkel woord meer uit hoffelijkheid de nota van den burgemeester en onderschreef onze de zer dagen weergegeven meening, dat de bil lijkheid tegenover een groote groep winke liers, verkoopers van genotmiddelen, eisch ic. de halfacht sluiting op te heffen en te veranderen in een 8-urige winkelsluiting. Met groote meerderheid 21 tegen 12 stemmen werden de voorstellen der commissie goedgekeurd, zoo dat in Haarlem -eerstiiaags de winkels weer tot 8 uur mogen open blijven. Het gebruikelijke sluitingsuur voor de raadszitting was al lang overschreden. Maar helaas beslaat er voor raadsverga deringen geen wettelijke regeling op dit punt. De burgemeester moest 's-avonds de Nederlandsche gasdirecteuren ontvan gen, zoodat er gelukkig geen avondverga dering kon zijn. Er waren nog een groot aantal benoemingen en twee interpellaties van de heeren Peper en Klein. Van de be noemingen zouden dan alleen de allernood zakelijkste worden afgedaan, waaronder die van adjunct-directeur voor den Keu ringsdienst. De heer Koppen wilde daarbij even een bemerking maken en we voelden aan stonds, dat er iets bromde in den rooden hoek. De heer Koppen vroeg zoo in 't alge meen, langs zijn neus weg, hoe het stond met de oude, befaamde lijsten, waarop aan sollicitanten naar gemeentebetrekkin gen naar hun godsdienstige overtuiging werd gevraagd. Van de tafel van B. en W. moest daar op natuurlijk het antwoord komen, dat die niet meer bestonden. Toen begon een aldoor scherper wor dende schermutseling tusschen de heeren Koppen, Poppe en Reinalda eener- en de verschillende Wethouders anderzijds, waarbij aan den kant der roode heeren de schijn werd gewekt, alsof hier door het dagclijksch bestuur iets was gedaan, wat het daglicht niet kon verdragen. Telkens was het: wij zullen er niet meer, of, wij zullen er niet alles van zeggen.... juist zooals de kletsgrage juffrouw in de ach terbuurt, die iemand belastert met alleen maar een veel beteekenend gebaar en: zij heeft dan toch niets gezegd! Wat was het geval? Bij den keurings dienst moet een adjunct-directeur worden benoemd. De directeur, de heer Miras, zelf apotheker, kwam met geen andere solli citanten dan apothekers. In het college van B. en W. werd hem te verstaan ge geven, dat het beter zou zijn aan den keuringsdienst ook een scheikundig inge nieur toe te voegen. Daarover zijn n.m. de deskundigen het eens, dat het goed is aan de keuringsdiensten zoo mogelijk een scheikundig ingenieur en een doctor in de chemie naast een pharmaceut te ver binden. Wethouder Heerkens Thijssen had het oog op zulk een scheikundig ingenieur, den heer Klcermaeker en vroeg over dezen persoon inlichtingen aan prof. Aberson. De informaties vielen goed irit. Nu is de heer Kleermaeker toevallig Katholiek. De heer Miras verzuimde echter de wenk van zijn Wethouder ter harte te nemen en negeerde den heer Kleermaeker. Intusscben was al door den inspecteur der Volksgezondheid te kennen gegeven, dat het wel goed zou zijn om een Katho lieken adjunct-directeur bij den Keurings dienst te benoemen, met het oog op de groote Roomsche bevolking in Castricuxn, Limmcn, Beverwijk, enz., welke plaatsen onder den Haarleinsolien dienst resortee- ren. Ook de protestantsohe Wethouders en de burgemeester meenden, dat hier nu eens een goede gelegenheid was om een Katholiek Hoofdambtenaar te benoemen, waar de Roomschen op dit gebied aller treurigst bedeeld zijn. De burgemeester schijnt toen den heer Miras in dien zin een wenk te hebben gegeven en toen zijn er brieven uitgegaan van een allertreurigsten inhoud, wel ge schikt om liet gemeentebestuur min of meer te compromitteeren. Met onwillige hoofdambtenaren is het moeilijk hazen vangen; dat hebben B. en W. weer eens ondervonden. En tot loon voor hun bemoeiingen kre gen 'zij nu in den Raad de schampere cri- tiek der socialisten, als zouden zij er op uit zijn door dik en dun heen Katholieken te benoemen 1 Gelukkig, dat dan toch getuigenissen van den burgemeester en de Wethouders Slingenberg en Bruch daar zijn, om voor heel de gemeente aannemelijk te maken, dat het met de 'benoeming van Katholieken in Haarlem zóó treurig gesteld is, dat, nu hier eens een goede gelegenheid was om een weinig goed te maken, wat in het ver leden grootelijks is misdaan, die gelegen heid niet mocht worden verzuimd. De criliek der socialisten deed dan ook aller bedroevendst aan, vooral de heftige verontwaardiging van den heer Reinalda, als of 'hier een misdaad was begaan! Toen de comedie hoog genoeg was ge- loopen, sprong mr. Bomans op. Wanneer het gaat om overdonderen, is deze Room sche propagandist er ook nog. In krachtige taal eischte hij het recht eener Roomsche bevolking van meer dan 30.000 zielen op, om ook eens voor de benoeming op een goede post in aanmerking te komen. Zijn eisch om distributieve rechtvaardigheid en herstel van begaan onrecht donderde zóó hard door de zaal, dat heel Haarlem het gisterenmiddag moet gehoord hebben. De heer Kleermaeker is daarop met 18 De heer Kleermaeker is daarop met 18 voorstemmers was ook de lieer Peper, zoo dat de heele roode fractie haar verzet heeft volgehouden! Buiten sloeg het zeven uur, zoodat de interpellatie-Peper tot de volgende vergade ring werd uitgesteld. 't Was dan ook welletjes! Burgerlijke Stand. Getrouwd: H. v. Excel en P. Th. Weijers. Ondertrouwd: L. E. A. Ronselaar en J. A. Feije. Goed Drinkuxiter. Na goedkeuring, 13 men heden begonnen met aansluiting op de waterleiding. Men kan zich nu van goed drink water voorzien. Voor velen een genot. Volksfeest. Het alhier te houden jaarlijksche Volksfeest is voorloopig be paald op 6 September. Personalia. Morgen 8 Juli i3 het Hoofd der Christelijke School, de heer D. J. van Es, 40 jaar bij het onderwijs, waarvan 17 jaar aan de Bijzondere School, de z.g. school met den Bijbel, alhier. De heer Van Es is een eenvoudig, plichtsgetrouw, uitstekend onderwijzer, die ook als mensch alle achting ver dient. Wegens familieomstandigheden zal dit Jubileum in zeer intiemen familiekring worden herdacht. Op Zaterdag 16 Juli a.s, des na middags te 41/2 uur zal door den Rijks veeteelt-consulent van Zuid-lfolland de heer J. G, Trekker, voor de R. K Geilenfokvereeniging ,.De Werkijians- koe", de jaarlijksche geitenkeuring worden gehouden. Deze keuring zal wederom plaats hebben opliet Ge meenteterrein aan de Have. Het bestuur heeft plannen in over weging om voor alle rpssen, zoowel gehoornd, bonte als Stamboekgei- len, prijzen beschikbaar te stellen. Gezien het groote aaptal leden der vereeniging zal het voorzeker de moei te loonen een kijkje- te gaan nemen op deze keuring temeer nog als men overweegt dat de.afdeeling Lisse een der beste afdeelingen van den Zuid- Hollandschen Bond mag worden ge noemd. Concert. De nui ziekverceni gin g „Eensgezind" gaf Maandagavond onder de bekwame leiding van den heer G. Verheij van Leiden, in den tuin van het café-restaurant de „Nachtegaal", een concert voor H.H, Donateurs en Kunstlievende leden. Voor de pauze werden o. m, ten gehoore gebracht: „March Arabia" van Larij Buick: „Ou verture Ver la Lumière, van N. Danedu; Walzer „Tanzend Berlin, van Stcffens en „Fantasie Vellaha" van A. Torelli. Na de pauze „Ouverture La Palme d'Honneur", van M. Edsard Grefe; Whlzer Morgeiiblatter van Jo- han Strauss; „Walzer Silene" van Dehaije en „Marsch Le Chef de Corps" van v. Burrij, Het concert is uitste kend geslaagd alhoewel we een nog betere opkomst hadden verwacht! Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: A. Baas, Goetzeestraat 13, twee be lijdenisboekjes; G. Bestebreur, Klooster straat 70, een zilveren armbandje; H. Blom, Dr. Leydstraat 27, een wagenmoer; H. Al- ting, Julianapark 30, een kindermutsje; J. Schildwacht, Ruysdaelstraat 10, een rij wielketting; P. Lampe, Tugelastraat 62, een ring met sleutels. P. F. Eibink, Joubertstraat 34, een nikkelen horloge; P. Joosten, Saenredamstraat 7, 'n dameshorloge; J. Nijholt, Reitzstraat 77, oen grijze pet; aan (het politiebureau, een strooi-e hoed. De raad der gemeente kwam Dins- dagavond 7 uur den 5en Juli in open bare vergadering bijeen. Notulen der vorige vergadering worden Aanwezig waren alle leden, goedgekeurd. Voorts doet de voorzitter eenige mededeelingen aangaande ver bouwing der Openbare Lagere School on dat zich voor de betrekking van po litiedienaar dezer gemeente 62 solici- tanten hebben aangemeld. Dan is goed gekeurd door God. Staten het raads besluit van 1 Juni wat betreft de ven nootschap voor electrificatie der drie ge meentes. Raadsbesluit van 17 Juni af- en overschrijving suppletoire kohier wor den v oor kennisgeving aangenomen, te vens de adhesie-betuiging van Noord- wijkerhout en Voorhout. Volgens Mini- strieël besluit is aan den heer van Res teren alhier een bouwpremie toegekend ad f 2000.—. Er is ingekomen een verzoek van ont slag van den heer Beumer als hoofd der Openbar© Lagere School en de daaraan verbonden verdere functies tegen 1 Oc tober e.k. Naar aanleiding van dit ver zoek brengt de voorzitter dank aan den heer Beumer voor alles wat hij heeft gedaan voor de school en vertolkt de ge voelens van zijn heengaan naar Bloemeln- daal, welke scheiding voor hem uit deze gemeente geen gemakkelijke is. Op voorstel van den Voorzitter wordt aan den heer Beumer eervol ontslag ver leend tegen 1 Oct. Een verzoek van Mej. Beumer om ont slag als onderwijzeres Nuttige Handwer ken wordt eveneens verleend. Naar aanleiding van de vacamt-koming der betrekking Hoofdonderwijzer stelt de voorzitter voor een oproeping te doen. Wordt besloten. Aan de orde is de comptabiliteit 1921. Wordt goedgekeurd. Door Ged. Staten is aanmerking ge maakt op de nieuwe verordening van plaatselijke heffing Inkomstenbelasting. Het kardinale punt dezer aanmerking is, dat Ged1. Stalen de aftrek van de gehuw den wenscht teruggebracht te zien van f 700 op 650.— De heer Van Zonneveld heeft met be langstelling kennis genomen van deze verordening, daar het hem speet, dat hij tijdens de goedkeuring door den Raad daarbij niet tegenwoordig had kunnen zijn wegens verloeving in het buitenland. Deze verordening zegt spreker, heeft eene veel grootere progressie als voor heen, daar de kleine man 2/3 minder moet betalen als voorheen en de percen tage cijfers die vroeger liepen van 24 1111 loopen van 26 en stelt voor, daar •de kinderaftrek al belangrijk grooter is, een aftrek voor gehuwden te stellen op f 600 De heer Bader wenscht niet op een genomen raadsbesluit terag te komen, maar het besluit van Ged. Staten van f 650.te handhaven. De heer J. v. d. Geest steunt voorstel Bader. De lieer Bader begrijpt niet, dat de heer Van Zonneveld met zoo'n voorstel komt, daar hij zelf voorrekent, dat de progressie veel beter is dan voorheen en door dit voorstel nu den minderen man meer wil belasten. De heer v. d. Geest begrijpt niet, dat de heer Van Zonneveld nu het raadsbe sluit van 700.voor de gehuwden niet wil handhaven, anders is de heer Van Zonneveld er steeds voor, dat we alles niet van Ged. Staten behoeven goed le vinden. De heer Van Zonneveld vindt het be sluit van Ged. Staten onbillijk! Als zij nu het cijfer voor ongehuwden hadden teruggebracht met f 50Spr. heeft voornamelijk het financieel belang der gemeente op 't oog. De voorzitter vindt beter geen bepa ling van de verordening los te laten, want dan verliest men den noodigen eer bied voor raadsbesluiten en legt zich gevoeglijk bij Ged. Staten neer. De heer Warnaar wenscht ook geen losmaking eeniger bepaling. De heer Van Zonneveld legt zich bij besluit van God. Staten neer, maar behoudt zich het recht voor, 11a afloop van dit belastingjaar met voorstellen te komen daaromtrent. De heer van Zonneveld vraagt naar het hoffingcijfer. De Voorzitter stelt voor een gefigeerd Kohier te maken en dan het heffingcijfer vast te stellen. De heer van Zonneveld is bevreesd dat de gemeente, die nu reeds 1/10 te goed heeft, dit niet zal krijgen, daar het ■heffingscijfer nog ndet is vastgesteld. De Voorzitter: Maakt u daar 'dan een voorstel van. De lieer van Zonneveld: Moet ik dat doen? De Voorz.. lik doe het niet; en als ik ■het doe, dan doe ik het hoog. Dan s'.elt de „Voorz. voor den heer War naar te machtigen ais vertegenwoordiger naar de vergadering van aandeelhouders j van het eleo'ricitei!s'bedriif te gaan. Wordt goedgegeurd. Besproken wordt de straatverlichting van de gemeente ook electrisch te doen plaats hebben. Lisse en Hillegom hebben hiertoe reeds besloten. De heer Warnaar licht de voorsie' cn toe, wat' nu de bflussching kost en met electrisohe verlichting kan deze post voor afschrijving dienen. De heer Speelman wenscht de oude lan taarns te verknopen en geheel nieuwe booglampen te plaatsen. Dit ral door B. en W. worden gepro beerd. De uitslag van de aanbesteding van hei eleclricdteitsbedrijf is nogal tegen gevallen zei de voorzitter. Door de firma Amen is ingeschreven voor 135,600. DeHémaf 131,382. Nieman 137,368,22. Voorts geeft de raad toestemming be houdens dat de beslissing van den Raad blijft wat betreft de kosen de sraaver- lichting electrisch met booglampen en aparte kabel, zoodat als stoornis aan de hoofdkabel ontstaat, de straatverlichting daarvan niets te lijden heeft. Bij de rondvraag dringt de heer War naar aan op waterleiding en zegt zich maat niet over het riiksplan moeilijk le maken. Verschillende gemeenten trekken ziel reeds terug en de menschen drinken nu Slootwater. Hij komt in de geheime zit ting hierop terug. De heer Speelman bespreekt met den heer van Zomw/old de treurige behuizing in het Brandspuithuis. Over dit plan wordt nogsl van gedachte gewisseld! E» wordt beskhen dit in geheime ziting ts behandelen. De heer Van Zonneveld stelt voor dat de café.s te 10 uur sluiten, net als de ver ordening aangeeft. Men zegt maar er is sociëteit. De voorzitter zegt dat dit ligt aan den zomertijd en dat hij deze toestanden reeds bekort heeft. De heer van der Geest zegt dat de ge wone oaf's geen apare zaai er op r.a kunnen houden voor sociëteit met biljard» etc., dat is voor caféhouders, vooral voor de .kleinere onmogelijk. De heer Speelman vindt geen be zwaai in een sociëteit. De heer van Zonneveld wenscht echter de verordening sluiting 10 uur des avonds. De heer Warnaar verzoekt Zonneve'd met dit voorstel tot de volgende vergade ring te wachten en eens af te wachten hoe verder te handelen. De heer van Zonneveld houdt een heel betoog en vindt 11 uur sluiting absoluut onnoodig. Dan komt de muziektent ter sprake. Deze wordt op het eilandje geplaatst en op- nieuw geverfd en gerestaureerd. Kosten pbrn. 121. Hdema gaat de Raad over in geheime zitting. Arbeidsbeurs. Bij de Intercommu nale Arbeidsbemiddeling waven ingeschr - Ven 2 zeilmakers, 1 bankwerker, 1 meu belmaker, 2 sigarenmakers, 1 kantoor bediende, 1 electriciën, 3 nettenboetsters en 140 losse arbeiders, totaal 151 werk- loozen. Personalia. De heer B. H. Boerse- ma, adjunct-commies ter Secretarie al hier, is benoemd tot commies ter Secre tarie te Brunssum (L.) Kind-erf eest. Gistermiddag had op het Stormvogelterrein een feest plaats voor de kinderen van openbare en Ohr. Scholen te IJmuiden en Yelseroord. Er namen 2400 kinderen aan deel. De kinderen voerden verschillende spe len uit, namen deel aan wedstrijden, za gen naar de aloude poppenkast en wer den rijkelijk onthaald. Een aantal leden der Harmoniekapel De Eendracht der Kon. Papierfabriek zorgde voor vroolijke muziek. Een buitengewone vi'ch. Aan des Rijksvischafslag te IJmuiden werd Din- dag door den Duitschen stoomtrawler P. G. 269 een bij IJsland gevangen heil- bot aangebracht, die ongeveer 2 Meter lang en 4.0 c.M. dik was. De visch woog 310 pond en bracht f 62.op. Deskundigen meenden den leefujd op ruim honderd jaar te moeten schatten. Kop en vel zagen grijs; bij gewone heil botten wit. Heden, Donderdagavond 7 uur, zullei de brandbiuschmiddelen worden beproefd en tegelijk oen demonstratie worden ge geven met een motorbrandspuit, zooat; die speciaal voor kleinere plaatsen wordl geconstrueerd door de denionstrceren.K firma. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn inbrekers weer danig aan het werk geweest In oen huis aan den Boulevard Paulus Loot drongeu zij binnen en gaven aanstonds blijk van professioneele ervaring door de telefoon onbruikbaar te maken. Een oud cylinder-bureau was het voor werp hunner gretigheid en werd met onbetwistbare handigheid door twee kamers heen, een duintje over, de straat ovhr, en vervolgens het hooge duin af naar het strand gedragen, waar het naar alle regelen der kunst werd gedemonteerd-Toen al die moeite gedaan was, keken de inbrekers lee- lijk op him neus. Want het cylinder- bureau bleek zonder cenigen inhoud. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Ook op den Boulevard de Favaugo is een poging tot inbraak gedaan. Maar de dieven zijn blijkbaar gestoord, want het is bij „braak" gebleven en niet tot inbraak Bekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1