Bmnenlandsch Nieuws, Stadsnieuws Propaganda-avond „St Raphael". Het bollenpellen en de Arbeidswet. Middelb. Techn. School Personalia. Provinciale Staten van Noord- Holland. Faillissementen. Hooger Beroep. VAN ONS KANTONGERECHT. De begrooting voor 1921. Familie Bioscoop. Landweer. Burgerlijke Stand. Openluchtdag 1ste H. B. S. 5 jarigen Cursus. DEKKERSWALD. V Een betere treinenloop geen overtollige weelde. Voor het trampersoneel, aangesloten bij jSt Raphael'", was Dinsdagavond een pro- paganda-avond georganiseerd. De voorzit ter, de heer L. Geers, opende den avond met den Christelijken groet en heette dan allen welkom. Spr. sprak er zijne vreugde over uit, dat er zooveel vrouwen aanwezig waren, die aldus blijk gaven van haar me deleven met de organisatie. Het speet spr. echter, dat er niet meerdere leden opge komen waren, hoewel de opkomst goed was. Er moet nog een vuriger geest bij allen gaan heerschen en een ijver, om alle Katholieke ongeorganiseerden en verkeerd- georganiseerden in „St. Raphael" te bren gen. Om dien ijver aan te wakkeren, was deze avond belegd en spr. hoopte, dat hij succes zou hebben. Na het zingen van het Bondslied werd bet woord gegeven aan den eersten spre ker van den avond, den heer A. J. Koster, «d van het Hoofdbestuur. Spr. zeide. dat het doel van den Bond is, de zedelijke en stoffelijke verbetering der leden. Als grondbeginsel moet men daartoe nemen: den godsdienst, dus de be ginselen van onze aloude R.-K. Moeder kerk. Spr. wilde de vraag trachten te be antwoorden: „Heeft „St. Raphael" zich waardig gemaakt, de belangen der spoor- en trammannen te behartigen?" Spr. con stateerde, dat onder het spoorwegpersoneel de vroegere rechteloosheid plaats gemaakt beeft voor een toestand, die bevredigend mag heeten. Spr. noemde bijv. de Com missie van Advies, de regeling van ziektc- niikeering, de pensioen- en vacantierege- ling. Die regelingen zijn alle beter dan bij particuliere instellingen. Ook de loonen hebben hun achterstand bij die van parti culiere instellingen ingehaald. Voor het spoorwegpersoneel is dus wel veel bereikt, aldus spr., en niet het minste ook in de diensttijden. Spr. noemde voorts nog de ver schillende acties, in den laatsten tijd door „St Raphael" gevoerd, waardoor voor het spoorwegpersoneel zeer veel bereikt is. Spr. zegt dit niet, om de trammannen ja- loersch te maken, hoewel dit misschien geen kwaad zou kunnen, want daardoor zou allicht het organisatie-besef, dat nog niet groot is bij hen, wat meer aangroeien. Is er voor het tramwegpersoneel dan niets bereikt? Verre van daar. Er zijn groote verbeteringen gekomen. Ook bij de tram wegmaatschappijen is de absolute rechte loosheid weg, de loonen zijn enorm geste gen, extra verlof wordt toegestaan. Ook hier dus vooruitgang. Spr. memoreerde, hoe de herziening van het tramwegregle- ment 1902 tegenkanting ondervond in 1917; een herziening, waardoor o.m. de rechtstoe stand beter geregeld werd. Eerst 1 Juni 1920 is dat nieuwe reglement dan ook pas in werking getreden. Spr. stipte aan, hoe de besprekingen over het reglement dienst- voorwaarden der spoorwegen geëindigd xijn, doch dat men op de meest gewichtige punten niet tot overeenstemming is kun nen komen en dat in het den minister aan te bieden concept op die punten twee ar tikelen zullen worden aangeboden: de meening der directie en die van het per soneel. Wat *t besluit van den Minister zal xijn, weten we niet, maar ter vervulling van onze wenschen is op de eerste plaats een eendrachtige samenwerking van alle leden noodig. De toekomst voor het tram wegpersoneel is echter hoopvol en wanneer xij begrijpen, dat zij goed, dus Katholiek georganiseerd moeten zijnp zal binnen niet te langen tijd de achterstand bij het spoor wegpersoneel ingehaald zijn. Spr. wees op de onverantwoordelijke houding van de leiding der Nederlandsche Vereeniging voor het personeel van de lijn Zutphen- Emmerik en toonde aan, hoe de neder laag, op die lijn door het personeel, ten gevolge van de staking van 8% maand ge leden, in het orgaan der Nederlandsche ,Vereeniging verbloemd was geworden. Dan besprak spr. den toestand bij de N. Z. H. T. M., M. E. T. en E. S. M. en noemde de toestanden daar goed. In zake loonen en rechtspositie staan we hier dichter bij ons ideaal dan bij andere maatschappijen het geval is. Bij de drie genoemde maatschappijen is een reglement dienstvoorwaarden, waarin ook reeds een soort scheidsgerecht bestaat Spr. somde nog eenige voordeelen op, alle tc danken aan de organisatie en sprak de meening uit, dat, wanneer het personeel in alle opzichten zich trouwe organisatieman- Den toont, er bij deze maatschappijen al heel spoedig heelemaal geen achterstand bij het spoorwegpersoneel meer zal bestaan. Spr. noemde nog de zoogenaamde groeps- vertegenwoordiging, doch meende, dat dit instituut, evenmin als bij het spoorweg personeel, bij dat van de tram lang stand zon houden en er een meer reëele verhou ding tusschen de beambten en het perso neel tot stand zou komen. Dan spoorde spr. aan in dezen tijd van reactie niet stil te slaan, doch integendeel vooruit te gaan en riep daartoe alle ge- organiseerden op, propagandisten te zijn, om de niet- of verkeerd- georganiseerden in „St. Raphaël" te brengen, terwijl hij de mogelijk aanwezige, verkeerd- en iviet-geor- ganaseerden aanspoorde, in „St Raphaël" te treden. Luid applaus beloonde spr. Onder de redevoering was de Geest Ad viseur, kapelaan F. A. Burwinkel, ter ver gadering gekomen, die nu door den voor zitter hartelijk welkom geheeten werd. Dan gaf de heer Van Buuren op verdien stelijke wijze een zangnummertje ten beste, waarna de voorzitter een hartelijk woord van dank sprak aan den heer Koster. Dan nam de tweede spr. van den avond, kape laan F. A. Burwinkel, het woord. De Eerw. spr. zou de vraag beantwoorden „Waarom Katholiek georganiseerd?" Zijn Eerw. stel de voorop, dat de enkeling tegen de macht niets vermag. Dan geldt ook voor het tram wegpersoneel en daarom moet het zich organdseeren. Men mag echter nooit macht boven het recht laten gelden. Men moet van het recht uitgaan. Rechtvaardigheid is een Christelijke, een Katholieke deugd, er is maar één Christendom, daaruit volgt dns, dat men, wil men in zijne organisatie van rechtvaardigheid uitgaan, principieel, d.w.z. Katholiek georganiseerd zijn. Dan zette ZijnEerw. uiteen, hoe het ook voor de maatschappij noodzakelijk is, dat men Katholiek georganiseerd is en toonde ver volgens aan, hoe Katholieke organisaties werken in het belang van de Kerk. ZijnEerw. gaf hierbij eenige pakkende voorbeelden. De Eerw. spr. spoorde ten slotte allen aan, altijd het gezag hoog te houden en altijd in te gaan tegen de «ntkenning van het gezag. Deze, met vele kruidige zetten, gehouden rtde lokte een daverend applaus uit Hierna gaven de gebroeders Van Gemert 'eenige humoristische voordrachten ten heste. terwijl de heer Van Buuren nog voor -«nige iwngnummertjes zorgde, waarna de voorzitter, na een dankwoord aan kapelaan Burwinkel en de medewerkers van den avond, de vergadering met den Christelij ken groet sloot. Dezer dagen vermeldden wij een be richt van het „Wkbl. voor BI. 0." om trent het aanvragen van tijdelijke ont heffingen van de bepalingen betreffende den 8-urigen arbeidsdag. Genoemd blad meldt nu nog, dat de leden van den Bond van Bloembollenhandelaren geen formulier aan de Arbeidsinspectie be hoeven in te zenden, daar reeds voor die leden aan d e Inspectie de gevraagde ver langens zijn geuit. Het oorspronkelijke bericht gold voornamelijk voor de kwee kers. De Minister van Waterstaat heeft be noemd tot bezoldigd ass.-opzichter van den Rijks-Waterstaat de navolgende leer lingen der aldeeling Waterbouwkunde van de Midd. Techn. School te Haarlem, tij dens hun verplichten praetischen leertijd: J. L. Duret, ter standplaats Gorinchem; J. W. Kleinlein, ter standplaats Haarlem; G. F. Visser, ter standplaats Wemeldinga; J. M. Vorstman, ter standplaats Maas sluis. Te Leiden is tot doctor in de Staats wetenschappen bevorderd mr. P. H. W. G. van der Helm, alhier. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 5 Juli 1921, Directie van den Land bouw, is aan L. H. Koolhoven, te Bloe- mendaal, op zijn verzoek, eorvol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwwinterschool te Lisse, onder dankbetuiging voor de in deze functie door hem bewezen dien sten, en is als zoodanig benoemd J.Roes, te Heemstede. Onze stadgenoot de heer P. van Gam pen is geslaagd voor het candidaats- examen in de scheikunde aan de Uni versiteit van Amsterdam. Geslaagd voor het voorloopig ma chinistendiploma de heer E. Woud, Zaan dam. De heer B. M. van Huizen alhier, is geslaagd voor het akte-examen teeke nen M. O. Bij Kon. besluit van 1 Juli is mr. dr. W. P. Vis herbenoemd tot kanton- rech ter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem. Dinsdag kwamen de Provinciale Sta ten in zomerzitting bijeen ondervoor zitterschap van den Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van den heer J. G. van Kuykhof, dien hij een bekwaam en ijve rig werker noemde. Aan de weduwe zal de verzekering worden gegeven van do deelneming in het verlies, dat haar ge troffen heeft. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Daarna had de loting voor da samen stelling der afdeelingen plaats. Tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten werd herkozen mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De heeen Hooy en Michielsen hadden een voorstel ingediend, om de begrooting voor 1922 en verder alle begrootingen niet meer in de zomer-, doch in de najaarszitting te behandelen, en om de begrootingen in de afdeelingen te laten onderzoeken. De heer Hooy verdedigde de voorstel len. Mochten er onoverkomelijke bezwa ren zijn, dan willen de voorstellers hun voorstellen voor de begrooting 1922 wel laten vervallen, doch niet ten opzichte van de andere begrootingen. Spr. is voorts voor het houden van algemeene beschou wingen. De voorzitter wees op de practische bezwaren, welke deze voorstellen met zich brengen, vooral ten opzichte van de begreoting 1922. Daarom wil hij gebruik maken van de toezegging van de voor stellers en de woorden, daarop betrekking hebbende, uit het voorstel schrappen. De verdere voorstellen kunnen dan naar Ged. Staten gaan om prae-advies. De heer Kleerekoper steunt het voor stel en wil in do gelegenheid gesteld worden, ged achten wisseling te houden over de provinciale financieele aange legenheden. De heeren Hooy en Michielsen hand haven hun oorspronkelijke voorstellen. De heer Hartendorf dient dan een amendement in, de woorden „begrooting 1922" te schrappen. Dit wordt aange nomen met 38 tegen 29 stemmen. Het aldus gewijzigde voorstel gaat naar Ged. Staten om pras-advies. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot 19 Juli. In staat van faillissement werd ver klaard H. J, Oosterbaan, handelaar in boter en kaas, wonende te Haar lem, Klarenbeekstraat no. 47. R. C. Mr. H, v. Loghem de Josselin de Jong, Curator Mr. J. H. J. Simons. Hooger beroep werd aangeteekend door W. O. te Zaandam, ter zake „heling" veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. J. S, te Santpoort, Ier zake „ver duistering" veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De pijl naar de JVergulde Druyf". Voor liet Kantongerecht werd Woensdag voortgezet de zaak tegen den assistent-ac countant V., alhier, die op het asfalt van ■de Barteljorisstraat een pijl had getee- kend in de richting van het Wijnhuis „de Vergulde DruyF', met de woorden „de weg naar de hel" daar bij. De ambtenaar van liet O. M. eiechle voor deze baldadige handeling 5 boete, en wees er op, dat het doel van bek!., die blijkbaar drankbestrijding beoogde, niet in aanmerking kon worden genomen. Bekl. heeft opzettelijk den openbaren weg met witte lijmverf beklad. Daardoor kon ge-' vaar en nadeel ontstaan, want het is wel eens voorgekomen, dat een paard is ge schrokken van witte verfplakkaten op de straat, en kosten vloeien er voort uit den arbeid der gemeentewerklieden, die de straat moeten schoonmaken. Mr. P. Tideman, als verdediger optre dende, zeide dat het doel der handeling wel terzake doet, en in dit geval was het doel zelfs goed. Dat gevaar en nadeel zou ontstaan, nam pleiter niet aan en hij wees er op, dat men in Amsterdam, waar veel met verf op straat wordt geklad, geen lian zag om te verbaliseeren. Op de bedoeling van bekl. komt het echter juist aan, en nu toont pleiter, die bekl. schetst als een idealist, die de maatschappij van het drankkwaad wil zuiveren aan. dat beklaagde iets wilde stellen tegenover de geweldige reclame van een drankhandelaar, een reclame voor het alcoholisme, welke het ondenk bare overtreft en alle bescheidenheid te buiten gaat. Bekl., die in Amsterdam in betrekking is, en daar straffeloos de ver verij op straten ziet gebeuren, kon niet anders aannemen, dan dat het hier ook wel m-oclit. Baldadigheid is hier dus niet in het spel, want daarvoor moet de wil om kwaad te doen verondersteld worden, en bekl. had juist den wiil om goed te doen. Repliceerend zei de ambtenaar, dat hij de zaak vervolgd heeft, omdat het z.i. niet aangaat, kroeghouders, die toch be- staanrecht hebben, op dergelijke wijze te grieven. Had men op de straat geschil derd: „alcohol is een volkskanker", dan zou spreker er niets aan hebben gedaan. Mr. Tideman antwoordde daarop, dat kroeghouders wel een wettelijk, maar geen zedelijk bestaansrecht hebben. Wat de ambtenaar verder zegt, kan voor de drankbestrijders een aanleiding zijn, om de straten van die gulden woorden vol te kladden! Maar daaruit Wijkt, dat het eigenlijk gaat om het nadeel, dat aan een bepaald persoon kan worden toegebracht en daarmede is de dagvaarding-zelf in het hart aangetast. De kantonrechter bepaalde daarna de uitspraak op vandaag over 14 dagen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: P. Oud, Hofdijkplein 4, kin derarmband. Postkantoor, Zijlstraat, bankbiljet. W. Blaak, Clycanstraat 29. brief. J. Huet, Soutmanstraat 45, broche. H. den Breker, Spaanschevaartstraat 35, broche. Mevr. Lawick, Zijlweg 64. doos potlooden. N. v. Rooden, Glasblazerstraat 39, dakpan. Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje en zwarrte poes. J. Klinker, Spaarnwouderstraat 44, donker bruine hond J. van El, Leidscfhevaart 62, hond (Dobbermann). G. H. v. d Wet. Graaf Willemstraat 49, kussensloop. M de Vos, Castelevnstraat 15, kastpapier. A. Kneep- kens, Raamvest 23. leerboekjes. H. Grij- mans, Blee.kersvaartweg 23, Heemstede, notitieboekje. W. Roest, KI. Heiligland 67a, porlemonnaie. T. Miedema, Heeren singel 145 rood, reticule. L. Toulon. Tul penstraat 6a, werkmanskaart. Zaalwachter uitspraak over 14 dagen. Bij B. en, W. is van Ged. Stalen bericht ingekomen, dat dezen berusten in de raming onder volgnummer 113a van de begrooting en him bezwaren, welke daartegen bij schrijven van 27 April 1.1. werden aangevoerd, niet langer handheven, op grond, dat het tekort van f 800.000, waarmede de be grooting voor 1921 feitelijk sluit, in twee jaren zal zijn gedelgd, volgens verwachting van den betrokken wet houder. Door Ged. Staten wordt liier even wel de voortvaarde -aan verbonden, dat zoowel hetgeen aan belastingen zal worden ontvangen boven de ra mingen, als hetgeen de gemeentebedrij ven eventueel meer mochten opleve ren, dan thans venvacht wordt, zal worden aangevoerd tot delging van het hierboven genoemd tekort van f 800.000. Ged. Staten hebben de bc- grooting goedgekeurd teruggezonden. Verder schrijven Ged. Staten aan B. en W.: Wij willen evenwel niet nalaten met na druk onder uw aandacht te brengen, dat wij niet nogmaals bereid zullen worden gevonden goed te vinden, dat een nadeelig saldo van den gewonen dienst met behulp van de buitengewone middelen wordt ge dekt Indien dus de dienst 1920 met een nadeelig saldo sluit en volgens de ons verstrekte inlichtingen is de kans daarop geenszins uitgesloten zal dat nadeelig 'saldo door de gewone middelen van den dienst 1922, zijn te dekken. Met het oog daarop zal de raad dus voortaan bij het voteeren van uitgaven zich nauwlettend hebben af te vragen of de middelen voor het bestrijden dier uitgaven inderdaad be schikbaar zijn en indien dit laatste niet boven eiken twijfel verheven is, van het doen dier uitgaven hebben af te zien. Doch ook indien die middelen wel be schikbaar zijn, zal het naar onze meening aanbeveling verdienen, bij bet doen van uitgaven matiging te betrachten. Uw College toch houde in het oog, dat door *de besluiten, kort geleden door den raad ten aanzien der belastingheffing ge nomen, de belastingdruk in de gemeente in het algemeen zoodanig wordt verzwaard, dat het de vraag is of daardoor de draag kracht der ingezetenen niet zal worden overschreden en of er voor bet tegenwoor dige niet de voorkeur aan moet worden gegeven zooveel' mogelijk naar verlichting van dien druk te streven. Mocht buiten dien die draagkracht onverhoopt ook maar een weinig verminderen, dan zal men voor aanzienlijke onkosten komen te staan, waarvoor de dekking ontbreekt. Naar men ons mededeelt, zal vanaf a.s. Vrijdag 8 Juli weer een bijzonder mooie film in de Familie-Bioscoop ver toond worden. Het is weer een historisch filmwerk nit het groote Rusland, en speelt in het jaar 1743. De film is getiteld „Catharine de Tweede (de Groo te). In dit meesterwerk vervullen de twee grootste Duitsehe ariis'eu de hoofd rollen, Lucie Höflich en Heinkolt SchünzoL Door den burgemeester van Haarlem is bekend gemaakt, welke dienstplichtigen bij de militie met ingang van 1 Augus tus a.s. overgaan naar de landweer. Auto-ongeval. Dinsdagnacht te 1 nur, kwam een auto, be-tüurd door den heer G. nit Haarlem, den Zeeweg af snorren. De chauffeur wilde den Kweekduinweg opgaan, doch nam zijn bocht te klein en reed tegen het hek aan van de villa van den heer B. Het hek werd ver nield en de auto bekwam groote schade. Een der inzittenden bekwam een ern stige wonde aan den arm en werd naar de Maria-Stichting vervoerd. Meisjesschool voor Middelbaar Onder wijs met vijf-jarigen cursus. Het eind diploma van genoemde school is uitge reikt aan de volgende leerlingen: S. Baruch, A. M. Baum, N. M. Bin- ger, E. Bunge, A. B. Duursma, J. van Hogendorp, W. M. Jonker, E. Koop man, J. A. Mulder, D. Putman Cramer, M. J. Slis, M. 0. Steenman, L. van Teutem, J. M. Wenniger Mulder, A. Wijs. Ondertrouwd: 6 Juli G. Osenga en J. H. C. van het Hoofd. B. Molitoor en Chr. Steffers. N. Hendriks en H. M. Sluitman. P. A. Appelboom en J. H. M. Tijdgaat. Getrouwd: 6 Juli J. A. Feije en S. H. Fennis. J. Chr. Kuiken en G. H. Okker- man. W. Vredenberg en C. J. van 't Hof. G C. Knijf en P. Kraan. D. de Vries en C. Schippers. Geboren: 3 Juli d. van D. A. M. Aalberse- Haleber. d. van M. Boon-Maan. 4 Juli d. van M. Haarren-Tesselaar. 5 Juli d. van F. Wagenaar-Dortmundt. 6 Juli d. van E. van der Brugge-Philippo. d. van H. Disco-Rusbach. z. van R. Olij- dam-van Oort. Overleden: 5 Juli A. G. van Woerkom- van Driel, 40 j., Westergraeht. Dinsdag had op 't H F. C. terrein aan de Spanjaardslaan de 4de openlucht dag plaats van de 1ste H. B. S. met 5- jarigeD cursus. In alle opzichten is deze dag geslaagd We laten hieronder de resultaten vol gen van de verschillende wedstrijden: Jongens 5-kampen le klassen: le prijs B. F. Elias; 2e prijs P. J. Reydon; 3e prijs R. M. Basoeki; 4e prijs J. Hagenaar; 5e prijs P. Hoomans; 6e prijs Straalsma, na loting met 7e prijs Soengangoessamsi, beter bekend onder den naam van Eddy. 8e prijs Nonhuys. 2e klassen: le prijs Munsterman; 2e prijs Londonck; 3e prijs J. G Vries. 3e klassen: le prijs Kop; 2e prijs Schotsman; 3e prijs Kroese. 4e en 5e klassen: le prijs Roos; 2e prijs Musscher; 3e prijs Engel. Meisjes: le en 2e klassen: 3-kampen: le prijs Margot van Bremen; 2e prijs Chistina Vander; 3e prijs Ida Straatsma; 4e prijs Berenida v. d. Haar. /4-kampen: 3e, 4e en 5e klassen: le prijs Sophia Dumonl; 2e prijs Elisabeth Van der; na loting met 3e prijs Maria van Bremen. Jongensspelen: le klassen: Kastie: win naar klasse lb; 2e klassen, Hockey, win naar lib; 3e klassen, veldbal, winnaar IIIc; 4e en 5e klassen: estafette, winnaar Vc in 50.1 sec.; hindernisloop, winnaar lila in 35 6 sec.; tennis (deze wedstrijden werden vóór den openluchtdag gespeeld), winnaar double v. d. Steur en Jesserun, single v. d. Steur. Aan de winnaars der klasse-wedstrij den zal een diploma worden overhandigd, de anderen kregen als prijzen zeer mooie nuttige en kunstvoorwerpen. Tevens werd aan de spelers in 't schoolelftal een speld je overhandigd. Jongensspelen, 4e klassen, touwtrekken, winnaar IVe Mevr. F. Kubin had een medaille be schikbaar gesteld voor den hoogsten sprong; deze werd gewonnen door J. C. Roos, die 1.75 M. sprong. Toen werd de All-round-medaille uitge reikt, die gegeven werd aan den leerling die de volgende eigenschappen in zich voreenigt: een goed sportman, een goed leerling, bemind onder zijn kameraden, niet pedant door 't bezit der onderschei ding. Deze medaille ging over van W. Reydon op H. J. J Engel; waarlijk een prach l-ouderscheiding, waarop elke jon gen, niet pedant, maar toch trotsch kan zijn. Meisjesspelen: le klassen, slagbal, win naar klasse I; 3e, 4e en 5e klassen, win naar klasse III; 3e, 4e en 5e klassen, slin gerbal, winnaar klasse IV en V. DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN NEDERLAND. Van en met 15 Mei tot en met 18 Juni 1921 werden voor geheel Nederland aan gegeven: 122 gevallen van febris typhoï- dea,. 280 gevallen van roodvonk, 620 geval len van diphtheritis en 10 gevallen van nekkramp. Herleid tot weekgemiddelden worden verkregen: febris typhoïdea 24 gevallen, roodvonk 56 gevallen, diphtheritis 124 ge vallen. Vergeleken met de weekgemiddelden blijkt, dat typhus en roodvonk nagenoeg constant bleven en dat diphtheritis met 30 pCt. terugging. Uit de door het Centraalbureau voor de Statistiek gepubliceerde sterftecijfers over April 1921 blijkt, dat de algemeene sterfte in die maand bedroeg 11.40 per 1000 van de gemiddelde bevolking. Ze was dus zeer laag in vergelijking met April 1920, toen ze 12.79 en met Maart 1921, toen ze 12.87 was. De zuigelingensterfte in April was 66.54 per 1000 van het aantal levend aangegeven, tegen 78.68 in April 1920 en 81.92 in Maart 1921. (Tijdsohr. v. Soc. Hyg.). STEUN VOOR WONINGBOUW. Zaterdag hebben, naar het „Hbld." meldt de wethouders voor de volkshuisvesting van Rotterdam, Dcn Haag, Utrecht en Am sterdam vergaderd, teneinde na te gaan, welke bezwaren h.i. de getroffen regeling van steun voor den particulieren bouw en de voorschriften, vervat in de bekende woningbouwcirculaire van Minister Aalbcr- se, aankleven. Er werd besloten, dat de besturen der vier grootste gemeenten in een gemeenschappelijk adres hun opmerkingen ter kennis van den Minister zullen bren gen. De kwestie der Wielingen. De Fede ratie Amsterdam der S. D. A. P. belegt te gen Donderdag 7 Juli, des avonds half ne gen, een vergadering in het Gebouw voor den Werkenden Stand, waarin de sociaal democratische Kamerleden van België De Brouckère en De Bouchery zullen spreken over „De Wielingen-kwestie en Belgische verhoudingen." FACILITEITEN VOOR VREEMDE LINGEN IN ZWITSERLAND. De Zwitsersche Legatie te 's-Graven- hage deelt het volgende mede, betref fende het verblijf van vreemdelingen in Zwitserland. Met ingang van 1 Juli 1921 zullen de volgende faciliteiten verleend worden aan vreemdelingen die zich naar Zwit serland begeven en in Zwitserland ver blijven 1. De vreemdeling die niet langer dan acht dagen in Zwitserland vertoeft, wordt vrijgesteld van de verplichting om van zijn aankomst kennis te geven aan de politie, hetzij hij in een hotel of bij par ticulieren verblijft. De verplichting om de hotel-lijst in te vullen blijft voor behouden. 2. De vreemdeling die in een hotel, logement, een pension, een sanatorium of daarmede gelijk te stellen inrichting verblijf en naar Zwitserland is gekomen om andere redenen dan het zoeken van een betrekking, het uitoefenen van een beroep of het kiezen van een woonplaats, is vrijgesteld van de verplichting om van zijn aankomst kennis te geven aan de politie en zulks gedurende de eerste drie maanden nadat men de grens is overgekomen. De verplichting tot invul ling van een botellijst blijft voorbehouden. 3. Alle andere vreemdelingen zijn ver plicht van hun aankomst kennis te geven aan de politie ter plaatse waar zij ver blijven, ten laatste op den achtsten dag nadat zij over de grens zijn gekomen, waarbij zij hun legitimatiebewijs hebben over te leggen. Op laatstbedoeld stuk wordt do aangifte van aankomst ver meld. 4. Het doen van aangifte van ver trek bij de politie alvorens Zwitserland te verlaten is niet noodig. 5. Aanvragen over verlenging van ver blijf behooren te worden gericht tot de bevoegde autoriteit in het kanton. STRAFPORT. Een ontvanger der registratie schrijft in de „N. Ort." „In artikel 33 der wet op de ver mogensbelasting staat: Indien de aange slagene de verschuldigde belasting niet voor of op den verschijndag aanzuivert, zendt de ontvanger hem een gesloten waarschuwing om binnen drie dagen aan zijn verplichtingen tot betaling te vol doen. Indien op de waarschuwing de be taling niet volgt, doet de ontvanger hem een gesloten aanmaning toekomen. De wet verbiedt dus aan het Koninklijk besluit van 14 December 1919 (no. 44) te voldoen en open kaartformulieren te gebruiken en ik wil aannemen, dat de directeur-generaal der Posterijen en Te- leggrafie voor do wet wel zal willen buk ken. Ik ben het geheel met hem eens dat vooral overheidsorganen de bepalingen van wetten moeten naleven. Het is dan ook zeer ongewenscht, dat de postadministratie zich boven de wet plaatst en monnikenwerk verricht." INTERNATIONAAL HOF VAN ARBITRAGE. Vrijdag en Zaterdag a.s. zullen te Amsterdam aan het Gerechtshof zit tingen worden gehouden, van het In ternationaal Hof van Arbitrage dat gewoonlijk te Parijs vergadert Er zul len Fransch-Duitsche zaken behan deld worden. Ilulpverleening. Bij het Priestercomité tot hulpverleening aan de Geestelijkheid! van Oostenrijk en Hongarije, Zwijsen- straat 5, Tilburg, is ingekomen van 1 t/m 30 Juni 1921: 1.564,40, Kr. 21.909,25, R.M. 530,— Frs. Nihil. Vorige opgave bedroeg 14.072,677/2, Kr. 83.361,45, R.M. 7.824,45 Frs. 25. Zoodat in totaal is ingekomen 15,637,07%, Kr. 105,270,70. R.M. 8.354 45. Frs. 25. DE NIEUWE'GOUVERNEUR VAN CURAQAO. Naar het „Huisgezin" verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. Brant- jes, advocaat-geuoraal bij het Hof te Am sterdam, tot gouverneur van Curajao, als opvolger van den hoer Helfrich, die ontslag genomen heeft. DE SPOORWEGOVEREENKOMSTEN. De Regeering heeft het voornemen in den Raad van commissarissen der spoor wegen eenige personen op te nemen, die in de kringen der vakvereenigingen vertrou wen genieten WETSONTWERP TOT VERHOOGING VAN HET TARIEF. De textielfabrikanten in Twenthe heb ben aan de Tweede Kamer met nadruk verzocht het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten niet aan te nemen. Een'groote meeting. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal door de Int. Anti-Mili- taristenvereeniging in samenwerking met het P.A.S. te 's-Hage een groote meeting worden voorbereid, waar een 20-tal spre kers het woord zullen voeren. Alle afdee lingen (ongeveer een 100-tal), zullen ver tegenwoordigd zijn. Men tracht de beschik king te krijgen over een groot terrein. HET WETSONTWERP BOMANS. Naar de „Maasb." uit betrouwbare bron verneemt, zal de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp Mr. Bomans, heden avond, Woensdag, verschijnen. Naar verluidt, ligt het in het voornemen van den voorzitter der Tweede Kamer, om deze bijeen te roepen tegen Dinsdag 12 Juli a.s. ter behandeling van boven ge noemd wetsontwerp. DE OPHEFFING VAN HET PROCESSIE VERBOD EN DE ZONDAGSRUST. De „Maasb." verneemt, dat tusschen de rechtsche Kamerclubs geen overleg ge pleegd is inzake het door de „Tel." ge melde bericht aangaande de opheffing van het processie-verbod en de Zondagsrust. Aan het veertiende jaarverslag over 1929 der Vereeniging Roomsch-Katholie- ke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen ontleenen we het vol gende: „Tal van aanvragen moeten noodge dwongen soms maanden lang uitgesteld worden (alvorens de geneesheer-directeur bericht van gelegenheid tot opname kan verzenden), wat natuurlijk niet bevorder lijk is voor de genezing der patiënten, en waaronder ook dikwijls, hoewel on verdiend, de sympathie voor oils' her stellingsoord en voor onze vereeniging heeft te lijden. De plannen tot uitbrei ding zijn reeds door den architect, den heer E. Cuypers, ontworpen en ook door ons bestuur goedgekeurd, doch waar de gelden voor deze uitbreiding benoodigd, op f 400.000 begroot, te krijgen, zon der al te groote bezwaren voor de kas der vereeniging? De exploitatie van ons sanatorium is slechts mogelijk door de ruime Rijks-subsidie, waarbij nog Subsi dies uit enkele provincies komen waar van wij dit jaar voor het eerst, na een verzoek door ons gedaan, de toezegging hebben gekregen. Zonder deze subsidies zouden wij aan onze verplichtingen niet hebben kunnen voldoen, tenzij door enor me verhooging der verpleegprijzen, hoe wel eenige verhooging toch noodzakelijk bleek om onze exploitatie-rekening slui tend te kunnen maken en een mogelijk te kort te voorkomen. Op ons verzoek tot de regeering gericht, om ons door bouwsubsidie de uitvoering der uitbrei dingsplannen mogelijk te maken, is he laas afwijzend beschikt. Uit een schrij ven van Z.Exc. Minister Aalberse, bij ons bestuur ingekomen, mogen wij de goede verwachting koesteren dat hierop wellicht kan worden teruggekomen, wan neer de wettelijke regeling tot ziekte verzekering zal zijn tot stand gekomen, doch wanneer zal dit zij n En... intus- schen wachten onze patiënten op plaat sing! Naar aanleiding van een artikel in de invaliditeitswet opgenomen, hebben wij ons ook tot het Bestuur der Rijks verzekeringsbank gewend, om voorschot voor bouwen, doch afgezien van de be zwaarlijke voorwaarden, dat het geld slechts geleend zou kunnen worden te gen den tegenwoordigen rentestandaard, dus 6 a 7 pCt. (dat zou dan alleen ahn rente f 24000 f 28000 zijn) is er nog een groot bezwaar verbonden bij bet accepteeren van deze leening, daar dit onze vrijheid van opname van pa tiënten geheel aan handen zou leggen, omdat wij dan genoodzaakt zouden zijn alle patiënten, waarvoor volgens de in validiteitswet opname zou worden ver langd van welke politieke kleur of ge loofsovertuiging ook, op te nemen, wat aan 't karakter van ons sanatorium als Roomsch Katholiek herstellingsoord ze ker niet ten goede zou komen; eenige voorkeur voor Katholieke patiënten mag toch wel bestaan Waar dus de gelden zonder al te druk kende voorwaarden te verkrijgen? In 1920 werden op Dekkerswahl 388 patiënten verpleegd met 51.781 verpleeg- dagen. Van deze waren 3 niet-katholiek. Er waren 192 mannen en 198 vrouwen en van het gebeele aantal waren 35 kinderen, de overigen waren volwasse nen. Het meerendeel was tusschen 11 en 30 jaar. Noord-Holland, Zuid-Holland, Limburg, Gelderland en Noord-Brabant leverden respectievelijk het meerendeel der patiënten. Op 1 Januari waren er aanwezig 136. De netto-uitgaven van f 165.385.32 overtroffen de inkomsten met f 3169.70. Het finantieel overzicht gaf een nadee lig saldo van f 1962.40. Gaarne wekken we tot steun op en hopen met het bestuur, dat het volgende jaarverslag moge vermeld worden: „De uitbreiding is tot stand gekomen." Wanneer veie goede Haarlemmers hun vaderstad eens beschouwen als kruispunt van spoorwegen, dan ontlokt die beschou wing hun al heel gauw de ontboezeming: „Wat is ook Haarlem t-och prachtig ver bonden met de andere deelen van het land! Wat is de verbinding van onze stad met de groote en voorname plaatsen toch eenig!" Daar hebben die „velen" dan ook wel gelijk in. De verbindingen HaarlemAm sterdamUtrechtArnhem en verder naar het Oosten toe, HaarlemAmsterdam AmersfoortZwolle, Haarlem—Leiden~Den HaagRotterdamDordrechtBreda RoosendaalMiddelburg, alsmede de lijn over Utrecht naar Maastricht, laten niets te wenschen over. Die zijn wel in orde! Maar er is nog een gedeelte van ons land,waar mee de verbinding uiterst treurig is. En nog wel een gedeelte, dat ons. Haarlem mers, vooral na aan 'I hart ligt. Wij be doelen n.l. de verbinding met het noor delijk deel onzer provincie. Zeker, er looi pen misschien genoeg treinen in de rich ting AlkmaarHoorn. Maar, om het eens zoo uit te drukken, het zit hem niet zoo zeer in de kwantiteit, dan wel in de kwali teit. In beide richtingen, heen en terug, rijdt opden geheelen langen dag slechts één sneltrein, zegge en schrijve heuschelijk één. De andere treinen zijn alle onze zoogenaamde heerlijke boemeltreinen, wel ke nauwelijks aan 't rijden, alweer stop pen moeten. Deze toestand is toch wel wat al te treurig. Die boemeltreintjes hebben om en bij 1% uur noodig, om den af stand Haarlem—Alkmaar, ongeveer 30 K.M. al te leggen. En dat waar een boe- meltrein HaarlemDen Haag (ruim 40 K.M.) er 1 uur 11 min. over doet. Moet men naar Hoorn, en men treft een boe- mellrcin, dan mag men zoowat 1 uur en 3 kwartier tot 2 uur en 1 kwartier in den (rein zitten. Ook hel overstappen in Uit geest is niet goed geregeld. Op sommige tijden moet men 20 minuten, een half uin wacht en. Dat is een le kostbaar tijdverlies. Bij het samenstellen van een volgende dienstregeling zal de spoorwegdirectie op de genoemde lijnen de noodige verbetering in den treinenloop dienen aan te brengen. De belangrijkheid van de streek voot oen goed treinverkeer zal niemand toch willen betwisten. Al zou men alleen ter wille van de tuinbouwers, die in de stre ken boven Haarlem zoo talrijk vertegen woordigd zijn, een betere regeling treffen. Maar ook reizigers, ziikenmenschen, voor wie het reizen naar het noorden onzei provincie langzaam-aan een marteling wordt, hebben recht op een beter spoor verkeer. Moge het machtige lichaam Spoor wegmaatschappijen, daar dan in de komst rekening mede houden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2