Kerk en Schooi Kunst en Kennis. Gemengd Nieuws. Korte Berichten RECHTZAKEN. De Spaansche Schatgraver. NEDERL.4ND EN BELGIE. UIT BOEK EN BLAD. HET WAAGGEBOUW TE DEVENTER. Het waren de 19-jarige slotenma- fiuseien zijn afgeleid; hierboven is op getrokken een boog met de initialen A. R. P. in den sluitsteen, aanduidende dat de A.-R. partij uit die beginselen is opge bouwd; de oranjeboomen, die ter weers zijden van den boog opgaan, stelten voor de samenwerking van het huis van Oran je om c»s volk naar die beginselen te richten. l)e vrijheid, die genoten wordt als het gezag in gerechtigheid wordt ge oefend, wordt vertolkt door den tekst uit Spreuken VIII: 15, 16, welke ook in dit raam in een cartouche onder den sluit steen is geplaatst De uitvoering van deze ramen, waarvan de scboone symboliek tot het hart spreekt, is voortreffelijk; sober van lijn en kleur brengen zij de gedachten krach tig tot uiting; zij onderschéppen het licht niet en geven de vertrekken iets voor naams Het portret van dr. Kuyptr in het naar hem genoemde raam is uitstekend. Prof. D. P. M. Fabius. Gisteren, Woensdag, was prof. Fabius 70 jaar. De (arr.) „Rott." meldt, dat deze verjaardag niet feestelijk gevierd zal worden. Het blad schrijft verder o.a.: „Niet in technisch détaitwerk, niet in bet vervullen van een bestuurstaak waar het moeten rekenen met het mogelijke de handen bindt, niet m organisatorischen arbeid ligt zijn beteekenis. Had zijn weg bem daarheen geleid, dan zou hij ook daar hebben geschitterd. Maar hij was ge durende meer dan veertig jaar hoog- Jeeraar. „Hij groef in de diepte der wetenschap. Hn liet over de vragen var, den dag het licht van het beginsel stralen. Hij herin nerde de anti-revolutionaire richting aan de glorie van haar geschiedenis. Hij wees achter het toevaJEge het wezenlijke aan. Hij zocht de eeuwige beginselen boven de vergankelijke compromissen. „Ve£i schreef hij over de politiek van den dag. Maar zijn mvloed was niet even redig aan zijn groote gaven, aan zijn meesterschap op zoo menig gebied...." TENTOONSTELLING TE 'S-HAGE. De tentoon sterling „Het Nederlandsche Trekpaard" op Houtrust te 's-Gravenhage trok Woensdag veel belangstelling. GOUVERNEUR VAN CURAqAO. Benoemd is lot gouverneur vair Curasao mr. J. N. L. Brantjee, thans advocaat-ge neraal bij het gerechtshof te Amsterdam. TWEEDE KAMiER. De Tweede Kamer wordt bijeengeroepen legen Dinsdag 12 dezer om half twee. Naar wij vernemen zal de bijeenkomst niet van langen duur zijn, behoudens eventueel© bijzondere omstandigheden. M'RG. VICENTINI. Woensdag gaf, naar de „Tijd" uit Ro pe verneemt, jhr. Beelaerts van Blokland, secretaris van het gezantschap van Ne- ferland bij het Vaticaan, bij afwezigheid van Hr. M«. gezant, een lunch ter eere van Mrgr. R. Vicentini, intemubius in Den Haag. Tegenwoordig waren Kardinaal Gasparri, staatssecretaris, Mgr. Pizzardo, substituut van de staatssecretaris, Mgr. Borgoneini-Duca, secretaris der Buitenge- substituut van de staatssecrearis, Mgr. Nuntius te Parijs, Mgr. Frederioi, eenige gezanten of zaakgelastigden bij den H. Stoel, Mgr. Catldervari, e.a. Tegen half Juli denkt Mgr. VicenHni, in gezelschap van zijn secretaris, Mgr. Caide- vari naar Den Haag te vertrekken. WETSONTWERP-BOMANS. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Afdeelingsvarslag der Tweede Kamer nopens het voorstel van wet van de heeren Romans en Deckers tot het nemen van maatrege len ter voorkoming van de inlijving der voorloopig vrijgestelde dienstplich tigen der lichting 1921. De voorstellers namen met groote voldoening kennis van de meening der zeer vele leden, die zich met strek king, inhoud en vorm van het boven genoemde voorstel van wet konden vereendgen. T oenadering. De Belgische oud-minister Poullet spreekt in een art. in „De Dietsche Wa rande" de meening uit, dat Nederland door zijn neutraliteit beter de belangen van de Entente dan van Duitschland1 heeft gediend. Verder schrijft hij over België's betrek kingen met Nederland. Aan hetgeen de Belgische „Standaard" daaruit overneemt, is het volgende ont leend: Het is in het klaarblijkelijk belwig van Europa en van België dat ons tand en Nederland ten spoedigste de vriendelijke betrekkingen hervatten, die voorheen tus- sehen hen bestonden. Aan balkaniseering van Schelde-, Rijn- en Maasmonden valt niet te denken; er zijn al oorlogshaarden genoeg in het Oosten, waartoe er nog in het Westen bijgelegd, en dan nog wel op een plaats waar er nooit een was? Vóóer den oorlog was het de overtuiging van alle staatslieden, van om 1 even welke partij, dat hartelijke betrekkingen tus schen België en Nederland van overwe gend belang zijn. De Nederiandsch-Belgi- sche commissie onder het voorzitterschap van den heer Beernaert. werkte vlijtig, destijds, aan een zoo innig mogelijke toe nadering tusschen beide landen. Meer dan ooit dringt zulk een toenadering zich op. Zij die België tegen Nederland willen op zetten, spelen in het voordeel van Duitsch land. Dat willen onze arniexionisten in geenen deele. ik weet het; zij zelf verkon digen van de daken hoe noodig het is dat we in vriendschap met Nederland le ven. ze zijn zelfs bereid 'n Nederiandsch- Belgisch militair verbond te teekenen. Een zaak vergeten ze, een les nochtans, gedurig door de geschiedenis gepredikt: Staten paaien malkander niet met woor den, ze vragen daden. En waar heeft men soit een Staat gezien die vriendschap doot met een anderen, die hem grond- febied wil afnemen? Het wordt hoog tiid lat onze annexionisten hun dwaling ver taken. Het scheelde weinig of hun gedoe leeft ons Luxemburg op den nek gehaald Wien ze er nu voor zorgen dat we Neder- ■nd niet tegen ons krijgen. Telkens ko nen ze aandragen met redenen van na- lonale veiligheid. Voor het Enropeesch ifrcnvrieh* en den Europeeschen vrede hngs de Noordzeekuslen hebben w< ir. Ie eerste plaats noodig dat Nederland ma fh an kei ijk blijve en onzijdig, en be friend met België. Frankrijk en Enge- u>d. Wordt Nederland nog langer be reisd, dan is er vee! kans dat Nederland ffp rlets «nl Voor hoofd eener school solliciteer en. Voor de vacature voor hoofd eener school te Amsterdam hebben zich, naar we uit goede bron vernea.en, oorspronkelijk aan gemeld 384 sollicitanten. Na het besluit der afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderw. dat alleen Bondsleden boven de 50 jaar zouden solliciteeren en dat jongeren die hun stukken reeds hadden ingezon den, deze terug behoorden te vragen, hebben 6 onderwijzers zich terug getrok ken, zcodat het aantal sollicitanten blijft 378. Hiervan zijn er 135 vijftig jaar of daarboven, terwijl de groote meerder heid, 243, jonger is dan 50 jaar. Een judicum. Het „Vaderland" meldt, dat een hoogleeraar te Groningen tot een doctorandus op het oogenblik, dat hem, na verdediging van stellingen, den doctorstitel zou worden uitgereikt, een judicium heeft gericht, waarin hij op zeer onheusche wijze aan zijn anti pathie voor de promotie op stellingen uiting heeft gegeven. Hij moet den pro movendus ongeveer als volgt hebben toe gesproken: „Ik heb u in de vier jaar, die u aan de akademie waart, mijnheer, leeren ken nen als een aardig en vlijtig discipel en ik moet zeggen, dat het mij zeer van u is tegengevallen, dat u nog op een dergelijke minderwaardige manier, als de promotie op stellingen is, uw dootorstitel wilt binnenhalen. Ik had dit niet van u verwacht en hoop, dat u, wan neer u straks -den dootorstitel zult ver kregen hebben, wat wel zal gebeuren, van dien, op dergelijke minne wijze ver kregen, titel geen gebruik zult willen maken." Aldus sprak de hoogleeraar, in tegen woordigheid van de familie en de aan staande van den jongen doctor. Dat zijn ambtgenooten niet met hem instemden, bleek uit de wijze, waarop zij de toe spraak aanhoorden, bleek ten overvLoede ook uit de wijze, waarop vervolgens een ander hoogleeraar den beteuterden pro movendus toesprak. Waarom wordt de naam van dezen on- heuschen hoogleeraar niet ronduit ge noemd? (Bed.) Opheffing van openbare lagere scholen. Door den minister van Onderwijs is ter kennis van de gemeentebesturen ge bracht, dat indien de Raad eener ge meente besloten heeft tot opheffing eener openbare lagere school, dit besluit aan de g edkeuring van Gedeputeerde Staten moet worden onderworpen. In hoogste instantie wordt dan, hetzij door goed keuring van Ged. Staten, hetzij door een beslissing in hooger beroep uitge maakt of de opheffing van de school inderdaad zal geschieden. Verkeerd acht de minister de meening dat deze gedragslijn niet behoeft te wor den gevolgd, indien de opheffing de eenige in de gemeente bestaande open bare school betreft, maar dat dan vol staan kan worden met het uitlokken eener beslissing als bedoeld in het tweede lid van art. 19. Ook in dit geval behoort om tot de opheffing dezer school te geraken, een Raadsbesluit daartoe te wor den genomen en de hoogere goedkeu ring daarop te worden verkregen. Maar ook wanneer elders de definitieve be slissing tot opheffing van de eenige school is tot stand gekomen, is de Raad niet ontheven van de verplichting om aan de Koningin afwijking te verzoeken van den in de wet gestelden regel tot het instandhouden eener openbare school, wanneer hij die afwijking wenscht. Dit verzoek zal moeten worden gedaan ook al heeft de gemeente neg gemeenschap pelijk met een of meer andere gemeen ten een school welke niet op haar grond gebied is gelegen. -—is— OVERPLANTING VAN OOGEN. Uit Weenen wordt geseind dat Dr. Kopcanyi voor de vereeniging voor biologie een lezing gehouden lieeft over een nieuwe vinding, n.l. over planting van oogen. Hij bracht met succes nieuwe oogen. over in blinde vissehen en ratten. De dieren kregen het gezicht terug. Deze uitvinding zal belangrijk worden voor talrijke ooriogs- blinden, indien andere mannen zoo heldhaftig zouden zijn een oog op te offeren Ier wille der oorlogsslacht offers. INHOUDSOPGAVEN. HET SCHILD. Apologetisch Maand blad. Inhoud Juli-nummer: P. F, Otten O.P.: De klokken luiden. Brief van Z.H, Paus Benedictus XV aan Mgr. Marius Besson, G. A. Meijer O.P.: Aflaatleer en Aflaatpre- diking vóór de Hervormmg. J. Hel- lings SJ.: De Z. Petrus Canisius en zijn Catechismus. D, Huurdeman: Uit Tijdschriften. Boekbespreking v. O.: Geloof en Wetenschap", Serie XIV: Multatuli's voornaamste ideeën over God, Godsdienst en Zede lijkheid, door H. Padberg S„ J Vra- genbus v. O.: Waar is de H. Moe dermaagd Maria gestorven en begra ven? SINT-FRANCISCUS. Juli 1921. On ze nieuwe Minister-Generaal. De Nederlandsche Bisschoppen en de Derde Orde. -- Een navolgenswaardig voorbeeld voor de Jeugd. Uit on ze Missie van Zuid-Chansi. Nieu we uitgaven. Seraphijnsche Kro niek. Overledenen. Aanvragen van Koninklijke goedkeuring. ST. ANTONIUS, Juli 1921. St. Fran- ciscus Solanus. In de Tweede Ka mer. De Zondagsviering. De H. Januarius. De Derde Orde. Correspondentie. Revolutie-Herin neringen, Hun Huwelijksreis, Gaat lot Jozef. Uit onze Missie van Zuid-Chansi. Uit onze Missie van Brazilië. Ons Missiehuis, Verkregen en Gevr. Gunsten, HET ROER. Maandblad voor de R.K, Arbeidersbeweging. Een congres van de Standsorgani satie der arbeiders, door H. De strijd over het Interconfessioneel ka rakter der Duilsche Christelijke Vak verenigingen, II door G, J, A. Bud- de, Pr. j Arbeidersbeweging. Binnenland: Nederlandsche vakbe weging. Buitenland: Katholieke Werkliedenvereeniflrigen in Zwitser land. Statistiek der vakvereenigings- leden in de voornaamste landen. Volksontwikkeling. Arbeidsacademie in Duilschland. Sociaal-Economische Kroniek. Bond van Internationale Christelij ke Coöperaties. Kerkelijke Coöpe ratie. Uit en voor de Praktijk. Het godsdienstig gedeelte van het werkprogram der Standsorganisatie, door G. J, A. Budde, Pr. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgen-de: PLATEN: Dr. L. N. Deckers. Maske rade in Utrecht (3 teekeningen van Joan Colette.) Mr. H. Viotta. De berechti- ging der oorlogsmisdadigers (2 foto's). Katholieke organisatie. üante (2 fo to's.) Het zevende eeuwfeest en het na tionaal congres der Derde Orde (6 foto's). Wat de menschen verkwisten. Wat de elementen verwoesten. Bij het afscheid van Mgr. Bcrkvens. De HoogEerw. Heer Mgr. Berkvens. De HoogEerw. Heer A. F. M. Sweens. Oud Urker bin nenhuis. Een Lubinietski ontdekt. Eerste Nederlandsche Missie-Congres en Zuid-Limburgsche missieweek te Maastricht „De Maasbode" twaalf-en-een-half jaar ochtendblad. De wereldschokkende strijd: Carpentier tegen Dempsey. Vijfde Geldersohe Katholiekendag te Doetinchem (2 foto's) Prijsrebus „Wie is dat". Een reis om de wereld (2 foto's). TEKST: Het vrouwtje uit Amerika, door E. H. Uylings. Ode aan Annie,, door Max. Dr. L. N. Deckers. O zoo, door Punt. Dante, door Jos. De schoon zuster, door O. v. Oi. Beloofde hond jes. door Hoogeveen. Een reis, om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. Wat je al niet leest. VER VERS - PL AM U U RD ER S Eenigen tijd geleden zoo verhaalt prof. Van der Kloes in „Bouwstoffen" vertoefde ik met twee bouwkundigen eenige oogenblikken in de uitspanning van Freriks te Hillegersberg. Daar bespiedden wij toevallig een verver, die buiten bezig was het verfwerk der kozijndorpels te herstellen. De man had, in ,)e eene hand een plamiuurmes en in de andere een kwast met witte verf. Telkens ging over een veeg plamuur een veeg verf heen. Zoo iets had ik nog nooit gezien. Op de eiland-stoep van het spoorweg station te Delft staat een lange reeks zit banken voor wach lénde reizigers. Onlangs waren alle tegelijk voorzien van een waar schuwing: „geverfd" Letterlijk genomen, bleek dit niet waar te zijn: er waren wel lange gele vegen op te zien. maar 't was plamuur, ik kon 't er met den nagel aan poeder afbrabben. Dit werk geschiedt natuurlijk niet zon der toezicht en waarschijnlijk volgens be stek. Ik zou den gedachtengang der di rectie wel eens willen leeren kennen, waarop zulk geknoei berust. Hoe kan een ambacht zóó ontaardent Het Nederlandsche verfwerk heeft een bijzonder goeden naam gehad, maar men werpt dien tegenwoordig vrij algemeen te grabbel. - Naar de „Tel." verneemt, wordt het oude Waaggebouw te Deventer, met een ernstige ramp bedreigd. Als gevolg van het hooge water is de grond, waarop het gebouw rust, gaan werken, zoodat er zich reeds sporen van verzakking vertoonen. Wordt niet spoedig ingegrepen, dan zijn de gevolgen niet te overzien, daar de on dergrond een veenlaag bleek te zijn, die geen vasten steun meer biedt. De herstel lingskosten worden op minstens 20.000 geraamd. EEN VERGISSING. Te Hilversum werd 's avonds om 10 uur op den Utrechtschen weg een wande laar, de heer G., plotseling aangegrepen en op den grond geworpen. In plaats van een beroovïng, had een verontschuldiging plaats: de aanvaller had zich n.l. in den persoon vergist; 't was een ander, met wien hij een appeltje had te schillen! De aangevallene bekwam geen letsel, alleen waren zijn sigaren platgedrukt. De heer G. vertelde maar niets van bet ongeval thuis, om zijn vrouw niet ongerust te ma ken. Deze keek dus vreemd op, toen den volgenden morgen een taart en een kistje sigaren bezorgd werden met een briefje: „Ter herinnering aan een vergissing". Natuurlijk moest de heer G. loen zijn wedervaren vertellen! fDgbl. v. Z.-H. HOE HET BUITENLAND WORDT IN GELICHT. Uit Amsterdam wordt aan de Berlijn- sche „Rote Fahne" een brief geschreven oveir het geval van den dienstweigeraar Groenendaal Deze brief begint aldus: Te Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht zijn groote stakingen uitgebroken naar aan leiding van bet feit, dat de jonge revo- lutionnair Groenendaal, d!e weigerde den militairen dienst te vervullen en in een hongerstaking was getreden, door de Hollandsche regeering zal ter dood wor den gebracht. Die laatste woorden zijn natuurlijk 'n rhetorische wending zegt de Berlijn- sche correspondent der N.R.Ct. maar 't is even natuurliik. dat ze door de le zers, die niet volkomen op. de hoogte zijn, naar de leder zullen worden opgevat en dus uiterst geschikt zijn om misver stand te verwekken Dure jachtconsenten. Voor de jacht- consenlen in de heerlijkheid Breedevoort beslaat ook dit jaar weer groote animo. De prijs van een consent is bepaald op f 175. Gejaagd mag worden op Woens dag en Donderdag. HET LOGEETJE. Te Viissingen ontdekten twee alleen-wo nende dames, dat des nachts een onge- nooüc gast een bezoek had gebracht aan haar woning. Hij had een ruit verbrijzeld om naar binnen te komen en .hij was blijk baar al in de kamers geweest; er was ech ter niets ontvreemd1. Bij onderzoek bleek in een ledikant, dat op zolder stond, een man m diepen slaap te liggen. De politie, die Ier hulp was geroepen, bemerkte dat het een marinier was, die den vorigen avond in zeer dronken toestand in de woning was gedrongen. De man wist zich van 'het geval niets te herinneren en kon niet be grijpen hoe hij daar was gekomen. De po litie heeft hem aan de marine-autoriteiten overgeleverd. EEN ROLSTEIGER. Op het Beursplein te Amsterdam, was Dinsdag een soort van houten Eiffeltoren te zien. Wie echter navraag deed wat het stellage aldaar betoekende, vernam, dat het maar tijdelijk op het plein was opge steld en geen toren, doch een „rolsteiger" was, zoo genoemd van wege de vier ijzeren wieltjes er onderaan, waarmede het verrold kon worden. Deze machine moet dienst doen bij de uitvoering van schoonmaakwerken, in groote gebouwen en schijnt voor deze taak uitstekend berekend te zijn. De rol steiger' munt uit door een even dichte als stevige constructie, is gemakkelijk ver plaatsbaar en kan, daar 'hij uit verschil lende geledingen bestaat, naar willekeur verlengd of verkort worden. Als hij, op zijn basis van 16 vierk. M. geheel is uitgezet, heeft hij een lengte van 26 M. en reikt dan tot ongeveer 15 M. be neden den top van de Beurstoren. Het gevaarte ondervond den geheelen dag veel belangstelling van de zijde van het publiek. Bloedige twist. Bij een twist op het terrein van de PharmaceUtisohe fabriek te Hilvfcrsum, is de werkman H. v. T„ door zijn mede-arbeider T. H. met een levensgevaarlijke wonde in den rug met een mes toegebracht. De dader is gearresteerd. Gedood. Bij het rangeeren op het terrein van de staatsmijn Hendrik te Heerlen, kwam de rangeerder J. Ver- brugge in dienst van de Mij. Bergerode, tusschen de buffers, waardoor zijn borst kas werd ingedrukt. V. was onmiddellijk een lijk. Hij laat een vrourw en 2 kinderen achter. Ernstige mijnongelukken. Woens dagnacht is zekere S. in de Oranje Nas- saumijn no. I, te Heerlen, onder neerval lend gesteente bedolven. Hij was onmid dellijk dood. In de staatsmijn Emma onder Hoens- broek, werden door vallend gesteente vier mijnwerkers bedolven. Een werd- gedood en 3 zwaar gewond. Brand in een pakhuis. Ruim 3 uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond door onbekende oorzaak brand in een pakhuis op de Lifnbannsgracht, bij de Reguliersgracht le Amsterdam. In het perceel 389 zijn verschillende werkplaat- sen gevestigdDe brand frwam aan bij den schilder Nagrijn De 2e en 3e verdie ping brandden uit. De schilder was laag verzekerd. Om half 4 was men den brand meester. Trein met zilver. Woensdag is uit Duitschland een trein met tien wagons zilver aan het Centraal Station (veela ding) aangekomen. De lading was be stemd vo'or een der banken hier ter stede. ïhodelyke ongelukken te Amsterdam. Aan den Nieuwen Weg nabij den Am- ateldijk is Woensdagmorgen een werk man onder een wals geraakt. %waar ge kneusd werd hij naar het O.L. Vrou wegasthuis vervoerd waar hij is overleden. Een elfjarig knaapje, wonende aan de 3e Oosterparkstraat, is Woensdagmor gen, toen het speelde aan den Iepen- weg hij het oversteken van de straat door een sproeiwagen overreden. Het kind stierf even later. Brand. Het zoontje van den veehou der G. de Jojig, in de buurtschap La- kerveld onder Lexmond, wierp een bran dende lucifer in een hooiberg, waar door deze in brand raakte. Het vuur deelde zioh mee aan het met riet gedek te woonhuis en verder aan een door 2 gezinnen bewoonde hofstede, die alle tot den grond afbrandden. Het huisraad kon gedeeltelijk gered worden. Verzekering dekt de schade. PERSDBLICT. De Vijfde Kamer der rechtbank te Am sterdam evroordeelde Dinsdag den heer N. van Hinte. voorz. van den Bond van Personeel in Overheidsdienst en redacteur van „Ons Weekblad", wegens in dat blad opgenomen correspondentie die beleed!- gend was voor den concierge van het gemeentehuis te Scho-terland. tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, conform den eisch. VALSCHE BANKBILJETTEN. Tegen de Duitschers K. D. en H. Scli. werden Maandag te Maastricht ter zake vtn het invoeren en in betaling geven van valsche bankbiljetten van 25 ieder drie jaren gveangenisstraf geëlscht, terwijl de 20-jarige J. H. L. S. uit Geleen, die in Duilschland werkte en foto's van Neder landsche bankbiljetten van f 60 had ge maakt en over de grens had gebracht, 154 jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde ei- schen. Het O. M„ waargenomen door mr. Kneepkens, wees er in zijn requisitoir op, dat ons land met valsche bankbiljetten wordt overstroomd, die all? in Keulen worden gemaakt. Er is een speciale dienst ingesteld om de vervaardigers te ontdek ken. Eindelijk is in Keulen de namaker gearresteerd, waarhij nog voor een mil- lioen aan valsche bankbiljetten werd in beslag genomen. DE- MOORD TE HOUTEN. Men meldt uit Utrecht dat de Ju stitie na zeven maanden voorarrest, wegens vermoeden van moord op de wed. Wilbrink, onder Houten, den ver dachte, die eind November 1920 ge arresteerd werd, op vrije voeten heeft gelaten. EEN POOLSCHE BENDE. Voor de vacantiekamer der Recht bank te Amsterdam, stonden Dinsdag drie mannen en een vrouw, allen Po len, terecht, terzake van tal van win keldiefstallen in onze goede stad ge pleegd. Ai, Rrmsld^ mmKAmn fo T aHst (Jg 3S-jarige vceoandefaar s. nsencr, gc-' boren te Sasnowitsch, de 26-jarige danseres S. Widawska, vrouw van den vorige, geboren te Lodz. en de 21- jarige barbier G. Brand, eveneens te Lodz geboren. Volgens de dagvaarding zouden zij tezamen met elkaar en (of) met een vijfde persoon, op of omstreeks 3 Mei j.l, in de Nieuwe Hoogstraat iin de goudsmidszaak der fa. Premsela en Hamburger een marlriesring in den schoenwinkel van Van Tijn aan de Utrechtschestraat een paar schoenen, en bij den goudsmid Kok aan de Damstraat drie gouden hangertjes, 2 dito kettinkjes en een gouden hor loge met ketting en kettingschuifje gestolen. hebben. Bovendien schijnen ze nog met 't zelfde doel bezoeken te hebben gebracht aan een viertal andere winkels waaronder aan de goudsmederij der fa. Roelof Citroen, De beklaagden bekenden ieder voor zich een enkel feit, maar ontkenden ten eenemale met elkander in ver der diverse diefstallen. Allen waren, binding te hebben gestaan bij plegen zoo kon men uit hun verhalen op maken, afzonderlijk uit Berlijn. Sas nowitsch en Kattowitz naar Holland gekomen, om zich vandaar in te sche pen naar de „nieuwe wereld", de Ver. Staten van Mexico, De vijfde persoon, zekere Max Goldberg, is niet gevonden. Blijkens het getuigenverhoor leidde speciaal de vrouw.steeds de aandacht van het winkelpersoneel af, terwijl de mannen om beurten hun slag sloe gen. Mr. Van Thiel, de subst.-officier. achtte in zijn requisitoir het verband tusschen de beklaagden, het feit dus. dat ze handelden tezamen en in ver eeniging, bewezen. Hun mededader schap ten opzichte van elkaar is ko men vast te staan. In verschillende combinaties, maar steeds met het zelfde opzet, hebben deze vreemdelin gen onze winkeliers bij herhaling be nadeeld- Hier gekomen en bedeeld van wege de Joodsche gemeente, mis bruikten ze onze gastvrijheid. Men kan deze menschen nu wel over de grens zetten, doch dan komen ze zonder veel moeite weerom. Spr, achtte daar om straffen het beste, en eischte te gen de beklaagden Breski, Widawski en Brand ieder iy» jaar, tegen Fischer een jaar gevangenisstraf. Mrs. F, Pauwels, A. W. Stork en J. J, B. Goettsch traden als verdedi gers op. In het Hollandsche volk leeft nog steeds de herinnering voort aan de dagen waarin smaldeelen beladen met schatten goud en zilver specerijen en uitheemsche, kostbare houtsoorten, met gebolde zeilen en zuchtend onder den zwaren last dei zeegaten van het kleine Holland binnen- stevenden en in de nauwe havens het anker lieten vallen, begroet door schier het gansche inwonerstal. Een man als Piet Hein, de rauwe gast die zoo maar een zilvervloot buitmaakte en de eigenaars over den kling joeg, heeft nog steeds den eerbied van groot en klein. Noch de koene Heemskerk, noch de stoutmoedige Ba- rendz nu ja men heeft wel eens van hun overwinning op het verre Nova- Zembla gehoord noch een Jan Pieters zoon Coen, van wien men slechts weet dat hij eens in een dictatisch oogenblik het „Ende desespereert niet" uitsprak verheugen zich in zulk een populariteit, als den kwajongen van Delfshaven is ten deel gevallen. Het kleinste kind kent zijn geschiedenis, weet waar hij het levens licht zag en zingt het lied van den zilver vloot. Het Hollandsche volk beziet een ge beuren nu eenmaal van twee kanten. Wanneer er geld aan te verdienen valt, dan heeft een zaak de oprechte sympathie de genegenheid van de Chineezen van Europa. Booze tongen fluisteren wel eens, dat de doorsnee Hollander met een gerust hart zijn moeder voor een kwartje ver koopt, zoo hij dit op niet al te opzienbare wijze voor elkander krijgen kan. Gerust mag dit beweren met verontwaardiging als een door en door valsche aantijging van de hand gewezen worden 1 I I Vast gesteld mag echter worden, dat de Hol lander veel van zijn geld houdt en graag zoo ruim mogelijk verdient met zoo wei nig mogelijke moeite. En het verdiende slechts ongaarne afstaat. Daar weet de belastingambtenaar van mee te graten. Desniettegenstaande voelt de Hollan der veel voor het buitengewone het exo tische. Z'n zuur verdiende penningen steekt hij gerust in Mexicaansche petro- leumvelden, waarop Creolen en Mulatten en Yankees dag aan dag in vinnigen strijd gewikkeld zijn en in den vrijen tijd die dan nog rest, den boel een weinig her stellen Of in Russen, waarmede men nu de logeerkamer beplakt, als curiositeit voor een graag gezienen gast. Een Hol- landsch fabrikaat bevalt hem nooit het „Made in Germany" is zijn consigne. Hoe vreemder dan en hoe duurder, des te liever heeft hij hetFransche boks kampioenen haalt hij als koningen in en betaalt grif dertig gulden voor een onge makkelijke zitplaats, vanwaar hij een serie schijnbewegingen kan volgen. En de anders zoo nuchtere man slikt deemoedig de fratsen en frasen, in ruil voor zijn kos telijk geld hem voorgezet. De liefde Yoor het vreemde, het buitennissige is den Hollander bij uitstek eigen en het geheimzinnige oefent een onweerstaan- bare bekoring op hem uit. Het geheim- zinnige dat aan vreemde en onbekende landen verbonden is, doet hem in zijn jeugd en dikwijls veel later een hartstoch telijk verzamelaar van postzegels zijn om over andere manies voor sluitzegels, lu cifersdoosjes en nog veel meer niet te spreken. De eigenaardige teekeningen en stempels verlokken den philatellist be dragen uit te geven, die hem, indien ze, voor dagelijksohe behoeften geeischt werden, steen en been zouden doen kla gen. Deze liefde voor het geheimzinnige, het ongelooflijke doet hem geduldig de meest onmogelijke verhalen slikken van oud-Indische gasten, waarvan de eene waarheid is, dat ze nimmer hebben plaats gevonde* Er z:jn natuurlijk menschen, die van deze eigenschap gebruik maken om hurt evennaaste bij den neus te nemen. Wan. neer het bij een onschuldig vermaak blijft,- Is dit geen bezwaar. De wereld verbergt evenwel velen die het met hun geweten nu juist zoo nauw niet nemen en op aller lei wijzen trachten, zich ten koste van een ander te verrijken. Door hen is der beroemde geschiedenis van den Spaan- schen schatgraver een aigemeene be. kendheid gegeven. Elkeen wist voorheen van de schatten die daar ginds, in het zonnige en rijke Spanje op een afgelegen plek verborgen lagen. Sinds een machtige grande, vluch tend voor zijn vijanden of een Moorsche emir, achtervolgd door de moedige scha ren van Ferdinand en Isabella ze tijdens den donkeren nacht verborg, schatten van gouden lokalen en eetgerei, diademen en kronen, met saffieren, smaragden en andere edelgesteenten bezet. De geschiedenis is thans oud en wordt niet meer geloofd. Tegenwoordig zijn de menschen meer practisch van aanleg en ideeën, sceptischer gestemd en aan fan tastische verhalen wordt niet zoo gauw meer geloof gehecht. Toch loopen er nog individuen rond, die gedachtig het gezegde. „De menschen willen bedrogen worden'kbij tijd en wijle pogen een onnoozelen hals er in te laten vliegen. Dan gebruiken ze het verhaal van den Spaanschen schat. Niet in zoo fantastische vormen dat het slachtoffer de gouden en zilveren vloed voor de oogen schittert. O, neen, het gaat vrij nuchter. Op een goeden dag ontvangt men een brief uit Spanje. Het vreemde zegel oefent reeds vooral bij diegenen, wier voet nog niet het land betreden heeft, een eigenaardige bekoring uit. Een visioen van eeuwig groen met het oranje en geel van sinaasappelen en citroenen doorspekt, blanke villa's bevolkt door kleurige calléros en hun elegante donna's. Da brief is in het Duitsch gesteld in Duitsche karakters. Zeker om indruk te maken is „Barcelona", want daar komt hij gewoon lijk vandaan, met anderen inkt en andere hand geschreven evenals de dagteekening. Na een beleefd „Sehr geehrter Herr volgt een uitvoerig relaas over den toe. stand waarin de schrijver zich bevindt. Het groot3te stilzwijgen wordt Verzocht. Hij bevindt zich „in sehr unglückliger Lage" in de „Central Gefangnis" en heeft ergens op een bank 450.000 francs staan, die hij echter wegens zijn gevangenschap niet innen kan. Bovendien ,kan hij da gevangenis niet verlaten daar eerst een negenduizend francs 'aan het gerecht be taald noet worflen, zijnde proceskosten - en geldstraf „wegens verübten Bankerott" want de man is -en hij durft het gerust te schrijven wat men in Holland noemt „over den kop", doch schijnt uit den faillieten boedel het bovengenoemde som metje gesleept te hebben. De geadresseer de moet beslist naar Spanje komen. Een telegram bijgevoegd, het luidt :„Muster Nummer 12 aceptiere", hiermede be vestigt geadresseerde zijn overkomst. Als belooning voor zijn bereidwilligheid zal hij de helft van de 450.000 francs ont vangen hetgeen voorwaar geen kleinig heid is en al dadelijk het vermoeden zou moeten wekken dat de zaak niet zuiver staat. Wanneer de Spaansche philantroop in het bezit van het telegram is zal hij zijn waren naam bekend maken. Na nog eens op stilzwijgen aangedrongen te hebben en plechtig te hebben verzekerd, dat de geadresseerde absoluut niets ris keert eindigt het schrijven met een hoch- achtungsvolle onderteekening K. v. H. 1 Wanneer de geadresseerde nu een teer hartig en medelijdend man is, zal; het schrijven hem gewis eenige slapelooze nachten bezorgen. In zijn gedachten ziet hij den arme, natuurlijk onschuldig in financieele moeilijkheden geraakt en tot wanhoop gebracht, in een sombere cel van de gevangenis te Barcelona gevuld met alle verschrikkelijkheden, die naar des doorsnee-Hollanders meening, in vroegere tijden de inquisitie gewoon waren en heden nog de machtige wapenen eener Spaansche onmeedoogende recht spraak heeten te vormen. Doch in het algemeen is men wel zoo nuchter om den brief als een oplichters truc te beschouwen. Men bewaart hem evenwel als een curiositeit, of als blijk yan de naïveteit der buitenlander, die ons kaaskoppen voor buitengewoon dom schijnen te houden. Het is echter een open vraag of het wel een vreemdeling is, die aldus tracht de goegemeente te verschalken. Meer aan nemelijk lijkt de gedachte, dat een en ander door een weinig eerzaam Hollander wordt uitgedacht, die den brief schrijft en hem mogelijk een tiental tegelijk, door een varensgezel, die met zijn schip Spanje aandoet te Barcelona laat posten. Mogelijk is dat de oplichter daar een handlanger heeft die den onnoozele welka in al te groote schaapachtigheid er met alle geweld in wil loopen zijn duiten af handig maakt. Sedert jaren ontvangen gezeten burgers hier te lande gelijksoortige brieven, alia van denzelfden inhoud en met dezelfde hand geschreven. Onbegrijpelijk is het dat de oplichter succes kan hebben waar voor zijn onvermoeide pogingen toch wel zouden pleiten. Eenige weken geleden ontving een in gezetene van Rotterdam het bekende verzoek evenals een Middelburger oogen- schijnlijk in denzelfden vorm, terwijl ook het vorige jaar in verschillende plaatsen van ons land dergelijke brieven arriveer den. Met een voorbeeldig geduld een betere zaak waardig, worden lange epistels de wereld ingezonden, in de hoop dat een maal een lichtgeloovige broeder toe zal bijten. Het lijkt echter waarschijnlijk dat er niet vele slachtoffers zullen vallen. De zware eisch van het komen naar Spanje zal wel de enkelingen afschrikken die neiging mochten hebben een kansje te wagen, misschienmisschien uit pure verontwaardiging dat het hoogste bedrag uit de loterij maar steeds niet op hun lootje valt. Ondanks al onze neigingen tot het „auszerordentlicht", schuilt de practi- sche zin, van den zakenman toch nog te veel in ons. En om een vermoeiende tocht, vol onbekende gevaren en moeilijkheden te wagen, daarvoor is het lokkende ver schiet van de helft van 450.000 francs nog niet verlokkend genoeg. Vooral nu de koers niet zoo bijster hoog staat. Daarom zal de Spaansche vogelaar wel mogen fluiten.... niet om, doch naar ons lieve geld. We hebben toch liever onze spaarduit jes op de bank waar ze veilig zijn, dan. daar ginds over de Pyreneeën. De bran- dende zon mocht ze eens versmelten. (L. IC»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6