Brieven uit Frankrijk BINNENLAND ssinnenlandsch Nieuws. Het leven in balcostuum. krokodillentranen. VRIJDAG 8 JULI 1921 De grooto dag van de grand prix Is voorbij. Heel Parijs van af den pre sident der Republiek tot den eenvou- digsten kappersjongen is er geweest. De toonaangevende modehuizen heb ben er hun nieuwste scheppingen aan het publiek vertoond en een keur van toiletten op de meest gracieuze wijze gedragen, gelijk alleen een Frangaise dat kan, bewoog zich op de ruime ter reinen van Longchamp. Ik zal niet trachten u te schetsen wat het meeste de aandacht trok, welke kleur hoogtij vierde, en hoe de laatste snufjes die nen te worden gedragen. Ondeskundig als ik op het gebied der mode ben, (en bepaald verlangend deskundig te wor den ben ik ook niet) vermeld ik alleen dat de geheele aanblik iets heel bij zonders was, de fijne smaak der Fran- schen ontegenzeggelijk groot is en dat voor de heeren de grijze hooge hoed weer troef is geworden. J e vraagt je af hoe het mogelijk is dat plotse ling, na er jaren niet over gedacht te hebben, de menschen dat meest on- practische hoofddeksel, opnieuw doen herleven. Ook daarin zal ik mij niet verdiepen en mij alleen de vrijheid voorbehouden hun voorbeeld niet te volgen. De Jap.. ook een nieuwigheid, die insloeg en Prins Hiro- Hito, de Japansche Kroonprins, wiens bezoek aan Holland ons nog versch in het geheugen ligt, kan trotsch er op zijn, de gewoonten van zijn land hier te zien doordringen. Duizenden en duizenden hebben het hippische feest meegemaakt waarover weken van te voren alom werd ge sproken. Parijs vertoont op zoo'n dag een bijna stillen aanblik, allen zijn vervuld van die eene gedachte de „grand prix" mede te maken. Auto's bij honderdtallen rennen langs de stoffige wegen waarop de felle zon brandt en die evenals de verschroeide grasvelden in het bosch, om den zoo noodigen regen vragen. De trams zijn overvol van een dringende massa en men is genoodzaakt reeds vroeg in den morgen zich op weg te begeven om een behoorlijk plaatsje te veroveren. Het is een ware kermis der ij delheid, vol uiterlijke bekoring maar als je dieper doordenkt zoo oppervlakkig en leeg. De paardensport op zich zelf vof groote verdienste, waar zij dient tot rasverbetering, komt in het ge drang. Wie zal winnen is hoofdzaak, omdat bijna geen enkele bezoeker den totalisator voorbij loopt. Men wedt onderling, speelt voor grootere of klei nere bedragen naarmate de beurs het toelaat (of ook wel eens niet toelaat) bij de officieele gokbureaux, maar of werkelijke belangstelling in de paarden bij velen voorzit, zou ik niet gaarne durven beweren. De Engelsche kleuren hebben ditmaal overwonnen en een prijs van een half millioen francs zal de fortuinlijke winnaar, als aangename herinnering met zich mede nemen. »>De grand prix" is voorbij en heeft tevens gelijk men dat noemt, het „sei- zoen" gesloten. De koffers worden ge- Pakt, alles in gereedheid gebracht om parijs te verlaten en de „Campagne" °P te zoeken. Het is druk geweest, hoorde ik iemand op de renbaan zeggen het wordt hoog tijd, dat ik er uit kom, om rust te nemen. Onwillekeurig schoot ik in een lach „rust na de ver moeienissen van feestelijkheden, sport- vertooningen, schouwburg bezoek en officieele diners", hoeveel andere men- schen zijn er niet die heel wat meer recht op ontspanning hebben en er verstoken van blijven En waar gaat men dan die rust in hoofdzaak zoeken Niet in het vrije buitenleven waar de wind frisch om de ooren waait, de zon gelaat en armen bruint en lichamelijke beweging de spieren staalt, maar het meerendeel van het mondaine Parijs zoekt de bad plaatsen op, waar zij terug vinden wat zij om rust te zoeken, hebben verlaten. Casino's met muziek en spel, ^ea- rennen, en alle mogelijke wereldsche genoegens, wachten hen daar opnieuw. Men moet wel weinig.serieus zijn aan gelegd om daarin genoegen te vinden en dat als he! hpogrtedn het leven te beschouwer Gelukkig dat -ver denken en dat het slechts een bepaal de groep van personen is, die op deze ^ijze het leven doorbrengt. Niet zonder een zekere angst maken ü0rnmigen toebereidselen voor hun rei- Een nieuw spoorwegongeluk heeft 3 reeds groote aantal van den laat- tijd wederom met één vermeer- Qfrd. Huiverig vraagt men zich af nog niet meerdere zullen volgen, dotage, verschuiving van dijken, t« r de droogte,, maar vooral de groo- hon^elheid waarmede gereden wordt, 00j-2 ik voor een van de belangrijkste rtj Onverantwoordelijk snellen voort, in den donkeren nacht dagen ondervond ik het zelf. s;ati0ll treinen tegelijk verlieten het rr^tirio °m geruimen tijd de zelfde '®t spit,1"6 volgen. Een wedstrijd had J Van Render kunnen zijn dan deze 8 eep.e> treinen, waarvan nu eens schoof, weer de andere, vooruit- 6r a'les op v°elde hoe de machinisten ®n ee« zuchrtten om voor te blijven °PZe couDg Van verlichting ging in °D toen koersverandering een einde aan öeze ^ggewenscr.te spon- uitingmaakte. Het wordt tijd CJS er.../dg wordt op getreden, een degelijk onderzoek wordt ingesteld en dat, waar het minste plichtsverzuim wordt ontdeH. zware straffen worden opgelegd. Indien het op deze manner blijft doorgaan zal een reis per vliegtuig, spoedig de reputatie krijgen van den meest veiligen overtocht. Trouwens dat er zeer druk gebruik van wordt gemaakt, bewijst wel het feit dat gis teren niet minder dan 17 groote vlieg tuigen van Parijs naar Londen met passagiers zijn gevlogen. Het waren allen landgenooten van den heer Wat son, winnaar van den grand prix. En zoo eindig ik onwillekeurig met de gedachte aan het feest, waarmede ik begonnen ben „het echt Parijsche ge beuren, te Longchamp". Parijs, 27 Juni, 1921. Mr. P. v. S. :IET PR1VAAT-GRONDBEZIT. HET WETSVOORSTEL BOMtNS- DECKERS. DE TENTOONSTELLING VAN HET TREKPAARD. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. I Tweede Blad, Men heeft kunnen lezen, schrijft de „Tijd", wat de directies der spoorweg maatschappijen voornemens zijn te doen met haar vrouwelijk personeel, op groo te kantoren en men weet nu ook, dat er geruchten gaan, als zou het bestuur vau post- en telegraafdienst er aan den ken denzelfden weg op te gaan. Het kan en het zal niet uitblijven of ook op andere groote kantoren en bureaux eaat men van 't zelfde laken een pak snijden. In elk geval hot onderhoud van de presidente en de secretaresse van den Nationalen Vrduwenraad met de spoor- directies werkt als een knuppel in het hoenderhok en het vrouwenorgaan „Evo lutie" maakt alarm. Het vereert do vrouwen, die in de moderne beweging mede vooraan staan, dat ze de waarheid onder de oogen dur ven zien en niet aarzelen haar sexe-ge- ncoten geducht de lei te lezen. Maar het zou struisvogelpolitiek zijn, wanneer men zich hield, alsof de lichtzinnigheid en wuftheid der vrouwen op kantoor ©n ateliers slechts in bepaalde kringen heerschen. Ware dit zoo, onze katho lieke geestelijkheid zou niet genoodzaakt wezen tot het nemen van krasse maat regelen, wil zij de ergernis niet tot in de gewijde plaatsen zien doordringen. Wij zullen niet achter alles het slecht ste zoeken en aannemen, dat er veel gebeurt uit zucht tot navolging en zon der bco3 opzet.. Maar al neemt men hot verschijnsel cok van zijn beste zijde, dan is het nog noolig, dat men nu rekening gaat houden met de gevolgen. En daar om is het goed eens te lezen, wat .Evo lutie", dat niet voor kwezels en pilaar- bijtstjrs geschreven wordt, erover schrijft. Wij hebben hier te doen, zegt het blad, met de gevolgen der opvoeding van de laatste jaren en van een toestand, waar- bii de chefs niet meer 't personeel in handen hebben. Van het kind is een god gemaakt; het .heeft noch gehoorza men, noch werken geleerd, en monscli geworden, bedankt het er hartelijk voor, van gewoonten te veranderen. Elk siroo- tjo zorgvuldig weggegrist van voor den kindervoet; hot kinderleven gemaakt tot een greoten uitgaansdag, mefc^ het resul taat, dat de jonge generatie is: een on getoomde horde, slechts levende voor het vermaak. Gekleed in grand toilet, klaar voor bal of diner, wordt naar kantooi o winkel gegaan, het werk aldaar be schouwd en gedaan als een lastige ne venzaak. „Onlangs, schrijft „Evolutie hadden wij een onderhoud met een dame over die dagelijks aangetrokken feest- kleedijzij vond daar niets inwij daa rentegen wel. Wij toch zijn hot volko men eens met Lady Astor, Engelsch Parlementslid, die zegt: om te werken moet je een werkpak hebben. En de in het wit gekleede, gedécolleteerde da me op witte schoentjes, gekapt hoofd, met parelen om den hals, moge een pretti- gen aanblik zijn in een danszaal, op kantoor of in winkel maakt zij een on- aangenamen, onhandigen indruk. „De fout ligt voor een groot deel hier evenwel bij de toch meestal oudere hoofden van dienst, die zooiets toelaten. Dit komt vooral, doordien men niet meer opdurft tegen do zoogenaamd onderge schikten. dio uit solidariteit staken, als men ook maar eenigszins meester wil zijn in eigen zaak. „Een tweede fout is deze, dat de ouders van een groot deel der verdie nende meisjes haar heel honorarium, zeif laten houden. Gepocht wordt hier zelfs op. Alsof het ooit goed ware, jonge menschen, jongens zoowel als meisjes, rijkelijk van geld. to voorzien. Er wordt daarmede dan cok omgo3prongèn, alsof er geen opkomen aan is. Weinig werken, veel uitgaan is nu eenmaal aan do crue van den dag. Dit moet leiden tot een catastrophe; hiervan oen symptoom.» Hef blad concludeert, dat hetgeen de vrouwenbeweging veroverd had, tha„s i„ de practijk bedorven is. vr0UWen cn „Zullen" - vraagt het—»™» h,u._ meisjes in andere condities neoor- te nemen, inzien, dat, wa een loofd is, nog Iliet cen v^uw^toegestm ic- Dat bovendien zij zlcl' c£>i.Iega's, maar gelen aan haar '^icht heb- haar plicht en meer dan naai i ben te doen? nolo oven hel niet. Wij hopen het, dal)ige wanorde in- Overal toch is een dus j€r j^t meer getreden, dat redderen scj,jen niet van mogelijk lijkt. Zou »e zijn, zoo de eenige uitwerking lvU (iCI1 lande, al of vrouwenverenigingen^ jen Vrouwen- niet door bemidde it'-g „spraken 0vcr de raad, haar afkeuring 1 (joor haar gc- h.ouding dezer vrouwei„'„oratie onmogelijk drag het de Uomenac S - branche haar hebben gemaakt, m brood te verdienen/ fprC(Hkalic al eens Al komt in deze sirai !s toch ver. een woordje Franse» hoeken. Maar staanbaar tot in dan liet nu zijn wij minder PQp een groot moderne vrouweiicr- 'in0ge het misbak- deel onzer bevolk111" onZer kinderen zijn ken opvocdirgss'eJ®^ n gehad. cr is toch nSlivrrkinfi reeds nog een anaer gedeelte, dat voor de stem van eer en fatsoen en in elk geval voor de eischen der practijk niet doof zal blijven. Spoorwegdirecties en besturen van groote instellingen zullen wèl doen, als zo geen onbesuisde maatregelen nemen en met het badwater ook het kind in den put storten. „Evolutie" merkt nog op, dat men wel wat eerder had kunnen ingrijpen en het heeft gelijk, als het doet uitkomen, dat ook de mannelijke chefs en collega's van het kwart-mondaine vrouwengoedje niet vrij uitgaan, wijl zij dikwijls de laffe schul digen zijn aan hetgeen, waarvoor nu en in het vervolg de vrouwen zullen moeten booten. In hoofdzaak blijft echter de oorzaak in de opvoeding zitten, door hel vrouwenor gaan zoo terecht gebrandmerkt. Het be gint met tegenzin in huisarbeid, afkeer van een heiboender of sohuurlap, schrik voor kinderijuren en keukendamp, vrees voor groene zeep en soda. Wordt daaraan toe gegeven dan is de weg open. Men moet „h'ooger op" en aast op kantoor of atelier. Voel gemakkelijker, veel „fcsoendolijker" voor een meisje van onzen komaf! Mama ■ho,eft het nu eenmaal niet verder gebracht dan tot eerzaam huismoeder, die haar vak verstaat. Dochters moeten wat beters wor den en gaan studceren. Dan komen ze aan de buurt, xamens, diploma's. Geen nei ging of lust om moeder in iets te helpen. Nog een jaartje en het haar wordt „opge stoken". Jo en Truns en Betsy zijn gereed voor de lang begeerde betrekking op kan toor. Werkpak.je wil Lady Astor. 't Is wa' moois. Alsof men als meisje op kantoor is alleen om te werken. Vraag eens, of de directeuren^ die oudere en jongere chefs ze daar eigenlijk wel voor in dienst nemen! „Redding schier niet meer mogelijk?" Komaan, niet gewanhoopt. Zouden er geen duizenden Nederlandsche jonge meisjes zijn, die tot inkeer willen komen en de schande uitwisschen van haar ge slacht, als er een razzia zou moeten plaats hebben op onze kantoren, bureaux, ban ken en ateliers. Het leven is tooh waarachtig geen ba!. Dat kunnen de lokalen der armbesturen dat kunnen de gasthuizen getuigen, waar meestal van ai! dio ballades de laatste hoofdstukken worden geschreven. De massa laat zich gemakkelijk mede- sleepen door schijn-schoone leuzen. Niets is nochtans zóó sterk misleidend als de mooi-klinkende phrases, die meestal den toets eener zakelijke critiek niet kunnen doorstaan. Zoo heeft men beweerd, dat de natuur met al hare krachten en dienst is een vrije gave Gods, die aan allen gelijkelijk en aan niemand in het bijzonder mag toebehooren. In mecsleepende, maar daarom nog niet het nuchter verstand overtuigende be woordingen, beeft Henry George in zijn boek: „Progress and Poverty" de aanspra ken van ieder menschenkind op de geheele aarde en al hare schatten, als volgt ver heerlijkt: „Indien wij hier zijn door een gelijk ver lof van den Schepper, dan zijn wij hier ook met een gelijk recht op het genot zijner goedheid, met een gelijk recht op al wat de natuur zoo onpartijdig biedt. „Dit is een recht, dat natuurlijk cn on vervreemdbaar is, het is een recht, dat op ieder menschelijk schepsel is gevestigd zoodra het in de wereld komt, en dat ge durende zijn verblijf in de wereld slechts door gelijke rechten van anderen kan wor den beperkt. Daar bestaat in de natuur niets dat op oen geschenk in grond gelijkt. Geene macht is op aarde, die met recht grondbezit kan toekennen. Als alle levende menschen zioh verbonden om hunne ge lijke rechten af te staan, dan konden zij toch het recht van hun opvolgers niet ver vreemden. Want zijn wij iets meer dan huurders bij den dag? Hebben wij de aarde gemaakt, dat wij de rechten zouden mogen bepalen van beu, die na ons haar in pacht zullen krijgen? De Almachtige, die de aarde voor den mensch en den mensch voor de aarde sohiep, heeft haar aan alle geslachten van de kinderen der menschen ten gebruike gegeven, door een besluit dat geen men- schenhandeling kan krachteloos maken, noch eenig menschelijk voorschrift kan be perken. Er mogen zooveel perkamenten zijn als men wil, en het bezit kan wie weet hoe lang hebben geduurd, de natuurlijke rechtvaardigheid kan niet aan een mensch het recht toekennen op het bezit en genot van grond, dat niet gelijkelijk het recht van zijn medemensohen is. Al hebben geslach ten in zijne aanspraken berust, op de grondbezittingen van den hertog van West minster heeft het armste kind, dat heden te Londen wordt geboren evenveel recht, als 's hertogs oudste zoon. Al geeft het souve- reine volk van den staat New-York zijne goedkeuring aan het grondbezit der Astors, toch krijgt de zuigeling die in het smerigst vertrek van de ellendigste huurkazerne schreeuwend ter wereld komt, op dat oogenblik daarop hetzelfde recht als de millionairs. En wanneer hem dat recht geweigerd wordt, dan wordt hij bestolen." Het is overbodig, om al de dwaalwegen van dezen gedachtengang in kaart te bren gen, schrijft Pater J. Beuns S. J. zeer te recht in het Juli-nummer van Studiën. Een eenvoudige opmerking is voldoende, om het ongerijmde van deze beweringen aan te toonen. Welke conclusie zou Henry George uit zijn stelling willen trok' en? Twee gevolgtrekkingen zijn slechts Is de aarde aan allen gelijke- ,"?Roven> dan moet, ofwel de mensch- ofwel'n -Zijn den bodem bezitlten, r mensch heeft recht op een IiikJ i <kel van den grond. Is deze j L| e e<ïni^'e Roede oplossing, dan zon ieder boer moeien worden, want verkoop of verpachting van iemands gedeelte zou onrechtvaardig zijn. En de kinderen, die later zullen geboren worden, welk stuk moet hun worden toegewezen? Trekt men echter de eerste, meest lo-gische con clusie, dat alleen de gemeenschap recht ou den bodem zou hebben, dan komt men tol even ongewenschlo gevolgen. Dat de gemeenschap alleen recht heeft, kan moeilijk anders worden opgevat, dan dat <!o Nederlandsche gemeenschap als ge heel beslag mag leggen op Nederland cn de Fransche gemeenschap op Frankrijk- Maar, vraagt Paul Leroy Beaulieu, wie geeft Frankrijk recht op de zonnige wijn bergen van Champagne en de bloeiende rozentuinen van het Zuiden, wanneer de Duitschers of de Laplanders, of de Eski mo's komen, om ze voor zich op te eischen? Indien echter Frankrijk alleen recht zou hebben op die vruchtbare hoog ten cn waterrijke dalen, dan is ook dia tegenwoordige eigenaar van den wijnberg in zijn recht. Waarlijk, diep behoeft men niet in te gaan op de theorie van dezen rethori- sehen Amerikaan, om de voosheid ervan te peilen. Op populaire vergaderingen zal zij misschien met handgeklap worden be groet legen de koele uitspraken van het gezond verstand moet zij het afleggen. Naar men weet, heeft de Hooge Raad van Arbeid zich uitgesproken tegen Tal ma's ziektewet en vóór Posthuma's plan. Minister Aalberse zou echter, naar ver luidde, niet van zins zijn een ontwerp als dit laatste in te dienen. Merkwaardig is, dat -het „Volk" nu reeds aan Minister Aalberse een grief er van maakt, wanneer hij niet met het nieuwe plan mocht meegaan. Deze zou dan „op een nieuw conflict met den Hoogen Raad van Arbeid aansturen." In de „Rotterdammer" lezen we daar- „Het schijnt voor het „Volk" moeilijk zich in de juiste positie van den Hoogen Raad van Arbeid in te denken. Deze is een adviseerend college. Wanneer de Minister adviezen van den Hoogen Raad van Ar beid opvolgt, draagt hij daarvoor zelf de volle verantwoordelijkheid. Hij is verant woordelijk tegenover zijn geweten, en tegenover het Parlement. Met die verant woordelijkheid is het niet te rijmen, wan neer de Minister een denkbeeld zou over nemen, dat hij zelf onjuist acht. Wanneer, gelijk ten aanzien van de Ziektewet het geval is, bovendien de waarschijnlijkheid groot is, dat voor zulk een denkbeeld in de Tweede Kamer geen meerderheid is, dan zou de Minister, door het over te nemen, „aansturen op een conflict met de Tweede Kamer." Het „Volk" zal Minister Aalberse wel zeer dankbaar mogen zijn, wanneer hij het advies van den Hoogen Raad van Arbeid naast zich neerlegt. Daardoor wordt voor komen, dat de groote verdeeldheid der sociaal-democraten hierover, welke in de vakpers zich levendig uitte, ook in het parlement naar buiten treedt. In het „Volk" waren dan ook slechts propagandistische klanken aan 't woord oftewel.... kroko dillentranen. WIJZIGING VAN HET WETBOEK VAN KOOPHANDEL. Aa nliet voorloopig verslag (Tweede Kamer) inzake het wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen in het wet boek van koophandel, betreffendo de koopmansboeken en van de daarmede ver band houdende bepalingen van het Bur- geliik Wetboek en van het Wetboek van Strafrecht ontleenen we de volgende bij zonderheden; Wenschte men de regeering hulde te brengen voor de indiening van dit wets ontwerp, daarnaast deed men ook thans wederom blijken van zijne voldoening over de resultaten van den arboid der Staatscommissie voor de burgerlijke wet geving, door welke commissie deze in diening werd voorbereid. Men kon zich in het algemeen zeer goed vereenigen met het artikel dat het bestaande artikel 6 zal vervangen, lietwoik sedert geruimen tijd niet meer in overeenstemming is met da alge meen gebruikelijke systemen van boek houding en dat dientengevolge bij pro cedures aanleiding geeft tot velerlei chicanes, waardoor de koopman in me- nig geval aan zijn boeken geheel ten onrechte bewijskracht ziet ontzegd. O. m. verklaarden vele leden zich niet te kunnen vereenigen met de opvatting der regcering, dat de ^verplichting tot bet opmaken van een staat en balans, neergelegd in het bestaande art. 8 van het Wetboek van Koonhandel in den ver- vo'go niet meer uitdrukkelijk aan den koopman behoeft te worden opgelegd, omdat deze verplichting reeds zou voort- vlooien uit het in het eerste lid van het onderhavige artikel opgenomen voor schrift, dat de koopman zoodanige aan- teekeningen moet houden, dat daaruit te allen tijde zijn rechten en verplich tingen kunnen wordem gekemd. Bij enkele leden ontmoette het ern stig bezwaar, dat het in den vervolge den rechter vrij zal staan aan de aanteekenin- gen, in artikel 6 bedoeld, zoodanige be wijskracht toe te kennen, als hij in ieder bijzonder geval zal vermeenen te bohoo- ron. Deze leden wenschea opneming van cene bepaling, waarin wordt vastgelegd, in welke gevallen en onder welke voor waarden de rechter aan do vorenbedoelde aanteekeningen bewijskracht kan toeken non. Voorts gaven eenige leden als hun oordeel te kennen, dat, nu in het vervolg door koopmansboeken zooveel meer zal Kunnen worden bewezen dan volgens het bestaande art. 10 van het Wetboek van Koophandel het geval is, opneming in do wot gowonscht is van een bepaling, houdende, dat de rechter zich bij het boekenonderzoek door óón of meer des kundigen kan doen bijstaan. BLOEM AAN DE BAKKERS. Het gemeentebestuur van Amster dam gaat weer bloem aan de bakkers leveren, doel: het laaghouden van den broodprijs. Ie oe Memorie van Antwoord op het afcieeüngsverslag der Tweede Kamer no pens Het welsvoorstel-ilomaus zesden <io voorstellers o.m Ofschoon de wijze van indiening niet de meest gebruikelijke was, kan zij loei) moeilijk ais niet gelukkig gekenmerkt worden, alleen op grond vau de omstan digheid, dat het onmogelijk nleek. De schijn van zekeren politieken wedijver wordt betreurd, doch de voorstellers meenden, dat de zaak zóó urgent en ge wichtig was en zóó klemmend vroeg om een daad, dat deze niet achterwege mocht blijven. De redeneering, dat de indiening ach terwege had kuimen blijven, is meer spitsvondig dan juist. Immers, al zou art. 3 der wet vgj, 16 Febr. 1921 juncto art. 72 der Miiiliewet de Regeering. niet ver plichten alle 10.000 jongelieden op I Sopt. op te roepen en in te lijven, de waarschijnlijkheid is zeer groot dat de Regeering niettemin -het toch gedaan zou hebben, te meer daar alle wettelijke gron den, beoordeeld naar den geest der bepa lingen, ontbraken, om tot niet-oproeping over te gaan, en juist de geschiedenis van de wet, houdende tijdelijke afwijkingen van de Militiewet, aan de Regeering geen andere gedragslijn aanwees dan de onge repte handhaving van het oude contin gent der Militiewet. Ware de Regeering een anderen weg ingeslagen, dan zou zij sterk den indruk hebben als wilde zij een veelomstreden vraagstuk voorloopig bui len en zonder de Staten-Generaal oplos sen. De mogelijkheid van een Regeerings- voorstel wordt niet ontkend, doch de vraag is slechts of een dergelijke daad van de Regeering te verwachten was en h. i leidden de omstandigheden er wel toe, om dit Regeringsini-tiatef sterk te doen betwijfelen. Zeker is het dat het voor de Regeering moeilijker is een ver band, door de Kamer gelegd, te verbre ken dan voor de Kamer zelf en dat dus de stand van zaken zoo ooit. juist hier tot een Kamerinitiatief drong. Op het oogenblik der indiening van dit wetsvoorstel was er volkomen twijfel over de oplossing van de Kabinetscrisis Moet men dan een daad op zichzelf goed gedacht opschorten ter wille van een hogst twijfelachtig initiaief der Regeering, een daad van urgentie, daar. zooals bo ven is aangetoond, een fatale datum klemde? De voorstellers doen met hun voorstel niets anders dan zich stellen op den grondslag van een onweersprekelijk feil: destijds werd de vrijsielling der 10.000 man van de lichting 1921 juist geoordeeld èn door de Regecring èn door de Staten- Generaal. Dit verminderde contingent worde behouden alleen voor dit jaar. Nu te meenen dat de vrijstelling der 10.000 man voor 1921 een gevaar voor onze weerkracht beduidt, beduidt tevens af keuring over een wetgevende daad van ruim een half jaar terug en deze afkeu ring kan slechts worden te kennen gege ven of door hen, die hun stem indertijd aan de wet der tijdelijke afwijking niet gaven of door hen, die sindsdien totaal veranderd zijn, in de beoordeeling van de grootte van het contingent 1921. De voorstellers meenen daarom dat het aan tal leden, die aldus den inhoud van het thans besproken wetsvoorstel misduiden, niet groot kan zijn. Met betrekking tot de vrees dat, wan neer eenmaal een stap in deze richting wordt gedaan, op dezen weg met meer zal kunnen worden teruggekeerd; deze stap wordt nu niet gedaan, doch is ge daan bij de beoordeeling van den inhoud der wet van 16 Febr 1921. Het voorstel doet niets anders dan nu komen tot een daad cn ais een daad zal toch de aan neming van voornoemde wet steeds be doeld zijn. Bij aannemen van hun voorstel doei men geen keuze van definitieve oplossing. Veeleer zouden degenen, die de afwijking 1921 trachtten te niet te doen. incidenteel een keuze willen forceeren. Omstreeks halfvier is de Koningin-Moe der op Houtrust te Schevcningen aange komen, om de tentoonstelling van het Trekpaard te bezichtigen. Zij is met geest drift ontvangen. Het aantal bezoekers was buitengewoon groot. NED. R.K. JOURNALISTEN-VEREEN. Door Z. D. H. den Aartsbisschop is tot geestelijk adviseur van de Ned. R.K. Jour nalisten-Vereeniging benoemd de we'eerw. pater B. Kruitwagen O.F.M. te Woerden. 3 GEMEENTEWERKLIEDEN HEBBEN GESTAAKT. Naar de „Tel." verneemt, hebben, on danks bet besluit van het Bestuur van Gemeentewerküeden om Maandag niet aan de proteststaking in zake de actie- Groenendaal deel te nemen, toch nog en kele gemeentewerklieden het werk dien dag gestaakt. Groot was dit anntal echter niet, namelijk 2 bij de Arbeidsbeurs, en 1 bij de Telefoon. Zij zullen door de direc teuren voor straf worden voorgedragen. Dat kan weer aanleiding tot veel lawaai en heibel geven in den Raad. Onderscheidinn. De voorzitter van den Npderlandschen R. K. Lederbewer- kersbond. de heer C. Roestenberg, is bij gelegenheid van zijn 12J/j-jar'g feest als voorzitter van dezen Bond door Z. H. den Paus begiftigd met het gouden kruis Pro Ecclesia et Ponlifice. WIJZIGING EN AANVULLING VAN DE NIJVERHEIDSONDERWIJSWET. In het verschenen voorloopig verslag (Tweede Kamer) inzake dit wetsontwerp, wordt algemeen de indienmg van dit wetsontwerp toegejuicht. Met de vo;>?" naamste gedachten, die daaraan ten grond- slag liggen, n.l. niet aan de gemeentebestu ren in hoogste ressort de beslissing in handen te geven over de vraag, of bmnen hun gemeente een school voor nijver heidsonderwijs zal verrijzen, en ook de gemeenten, wier ingezetenen van n elders gevestigde nijverheidsschool mede profj- teeren in de kosten daarvan le doen hij- dragen, kon men zich ten volle vereeni- Sen- it Nog werd de wensch uitgesproken, dat dit wetsontwerp spoedig zou tot stand komen, opdat de gemeentebesturen nog op de begrooting voor 1922 rekening zouden kunnen houden met de verüohüng van financieelen druk, sommigen hunner door dit wetsontwerp in uitzicht gesteld. Auto-ongeluk. Te Winschoten kwa men Woensdagavond op de Winschoter Hoogebrug de auto van K. T. Holshms aldaar met de goederentram van oostelijk Groningen in aanraking, zoodat de auto met het voorstel op de brugleuning sprong en geheel verpletterd werd. De brugleu ning brak en verboog. Niemand werd ge- d6Cr VERBOD VAN HERTROUWEN. Blijken» het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over» het wetsontwerp tot beperking van het verho-d van hertrouwen gelegen in art. 90 van het Burgerlijk Wet boek, hoopten sommige leden, dat de re gcering zou voorgaan tot openbaarmaking van de desbetreffende voorstellen. Eenige leden zouden gaarne hebben ge zien, dat de Regeering, nu zij eenmaal het vraagstuk der echtscheiding aanroerde, een meer algemeen© herziening der wette lijke bepalingen nopens echtscheiding aan de orde zou hebben gesteld. Volgens an dere leden is echter niet zoozeer behoefte aan herziening van de wettelijke regelen omtrent echtscheiding dan wel aan een re geling, welke betel, dat voor samenspan ning van partijen echtscheidingen in strijd met de bepalingen der wet tot stand ko men. Verscheidene leden verwachten van het ontwerp weinig heil en vreezen, dat de voorgestelde bepalingen de totstandkoming van echtscheidingen in de hand rullen werkeD, doordien de preventieve werking welke thans voor partijen ligt in de weten schap dat op de echtscheiding niet kan worden teruggekomen, voortaan zal ont breken. Vele andere leden daarentegen meenen dat de Regeering terecht van de op vatting is uitgegaan, dat echtscheidingen een kwaad zijn, waarop partijen moeien kunnen terugkomen, indien zij van den ge- danen slap berouw hebben of de ernstige gronden, welke hen tot het vragen van echtscheiding leidden, niet meer bestaan, Doch het wetsontwerp laat slechts een maal een nieuw huwelijk tusschen geschei den echtgenooten toe. Het staat wei tce, dat het nieuwe huwelijk opnieuw door echscheiding wordt ontbonden, maar het zou h.i. juister zijn geweest indien in de plaats van het verbod van verder hertrou wen tusschen reeds eenmaal hertrouwde en weder gescheiden echtgenooten een ver bod van tweede echtscheiding ware ge steld. Sommigen hunner a-hten het niet ge- wenscht fierste! van een na echtscheiding aangegaan volgend huwelijk mogelijk ta maken. Volgens verscheidene leden is het wen- schelijk, de bevoegdheid om een echtschei ding ongedaan te maken, niet te doen gel den voor diegenen der gescheiden echtge nooten, die daarna met een derde zijn her trouwd en ook dit huwelijk door echt scheiding niet tot een spel behooren l« worden gemaakt. Bovendien zou zoo'n lie- perking voorkomen de vele netelige vragen op het gebied van het huwelijks- goederenrecht bij ontbinding van een tweede of derde huwelijk. Hooge Raad van Arbeid. Op verzoek eervol ontslagen me! dankbetuiging D. W. Stork, te Hengelo, als lid van den Hoogen Raad van Arbeid en benoemd als zoodanig J. A. E. Verkado te Zaandam. GEDWONGEN PROPAGANDA. De Nieuwe Venlesche Coura na schrijf l: Men zal zich de bombarie herinneren, welke door <Je -bladen van zekere rich ling werd gemaakt, toen enkele militairen (zooals later Week buiten hun diensttijd) medehielpen, bij het in orde maken vau een terrein te Breda, waarop de Missie- wedstrijden plaats zouden hebben. Maar wat zegt men nu van het vol gende: Gisterenmorgen te 8 uur ongeveer, kon men te Venlo het eigenaardige schouw spel bewonderen, dat door het volledige sla.fmuziekkonps van hef 2e regiment in fanterie met volle muziek, uitgeleide werd gedaan aan een 6-lal heeren, ééne dame en ë*én sergeant der militaire politie, difl per rijwiel een tocht gingen ondernemen naar Amersfoort. Wij hebben hieromtrent ter bevoegdei plaatse inlichtingen ingewonnen en ver namen het volgende: Door den Bond „Ons Belang", de „neu- trale" vereeniging van onderofficieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderofficier fcehoorende tot de Neder- land'sdhe landmacht, is te Amersfoort een vergadering der z.g. Instellingen georga niseerd, waarbij deze Instellingen in haai geheel zullen worden bezichtigd. In het orgaan van die vereeniging werd hiervoor eene groote propaganda ge maakt, ojm. werd te <J::en einde een fiets tocht VentoAmersfoort op 6, 7, 8 en 9 Juli georganiseerd. Welnu, de deelnemers aan dien fiets tocht waren de hierboven vermelde 6 heeren, 1 dame en 'n politie-sergeant.waar hij nog dient te worden opgemerkt, dat de 6 heeren, evenwel in bnrgerkleed:ng gestoken onderofficieren bleken te zijn. Tot nu toe is alles nog vrij onschuldigl Maar nu komt heil Dinsdagmorgen te kwart voor twaalf uur, werd aan dê leden van het Staf mu ziekkorps van het 2e regiment infanterie te Venlo in garnizoen, .per dienstorder ge last, de deelnemers aan den door „Ons Belang" uitgeschreven „reclame-fietstocht uilgeleide te doen, tot aan paal 74. kunst weg Velden-Arcen. En zoo vindt men de verklaring van het hierboven gememoreerde eigenaardige schouwspel Maar wij vragen dan: Is dit wel in den haak? Is 'het juist, dat men van hoogerhand den leden van een militair muziekkor.-ps gelast om reclame .le maken voor o-cn Bond, waarmede van de militairen niet sympathiseeren. En wij vragen verder: Wie geeft d.e dienstorder? Op wiens verzoek is die dienslc rder uitgevaardigd? En waarom werd die order zoo Iaat gegeven dat een officieele reclame daar tegen niet meer mogelijk was? De meeste leden toch van het bec ocMe Stafmuziekkorps zijn verklaarde regen- standers van „Ons Belang" en zijn er pertinent tegen door dienstdwanf, ver plicht te worden reclame te maken voor dien Bond! We zijn benieuwd, wat de hierboven bedoelde bladen hiervan zullen zeggen! Of is dienstdwang, als bet belreft pro paganda maken voor eene „neu!rale" organisatie wei geoorloofd? VERZENDING TELEGRAFISCHE POST WISSELS NEDERLAND—BELGIê. De verzending van gewone en telegrafi sche postwissels tusschen Nederland en Beigië en omgekeerd is weer toegelaten. De Kloet weer in werking1} Men schriifl aan het „Soer. Hbl." uit Kepandjen, dat Maandagmiddag 23 Mei, tusschen 4 en 5 uur zich boven den Kloet van Kepandjen duidelijk waardeerbaar, zware inktzwarte wolken vertoonden, die naar het Zuidoos ten afdreven. Of het asch dan wel gewone waterdampwolken waren, kon niet worden geconstateerd. Wel werd opgemerkt dat bij iedere nieuwe wclkvorming een onder- •aardsch gerommel plaats had zoodat ver moed wordt, dat eenige kleinere explosies hebben plaats gehad. Vorst op Javai In de Java-Bode van 23 Mei staat te lezen: Als een bijzonderheid kan vermeld wor den, dat in de afgeloopen week op de aloon aloon, de hoogvlakte tusschen dc Gedch en de Gemoeroe, een temperatuur -• van.2 graad vorst waargenomen werdl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5